Cameroon GCE A Level Results 2020 Part 3

Share

Results of the 2020 Cameroon General Certificate of Examination (GCE)

Centre No: 11794 COLLEGE PRIVE LAIC NGUESSON

CHARLES DOUALA

Regist: 48, Sat for 2 or more Subjects: 46, Passed : 26

% Passed : 56.52, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) BANG GENESIS BANG ECO-D,GEO-E,HIS-B,PHI-C

(2) ANUZOAH CLINTON AJONGAKOH ECO-E,GEO-D,HIS-B,ICT-E

(3) EKOME SALTO BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-D

Passed In 3 Subjects: 8

(1) EJELE RANDY MAKUMBA MOTITI ENG-E,HIS-B,PHI-D

(2) NJIKLI MALIAN BIO-D,CHE-D,GGY-D

(3) ATAH SAMPSON NKAI ECO-E,GEO-D,HIS-D

(4) NSAI CHANCELINE NYUYDINKONG CHE-E,GGY-E,ICT-D

(5) BESONIKA NELLY BENYI ENG-E,GEO-E,HIS-D

(6) TUMI MARGARET NFORMI PAMELA BIO-E,CHE-E,ICT-E

(7) MBIBI CLINTIN EBUKE GEO-E,HIS-E,ICT-E

(8) FOLEFAC NOELA METEBEM BIO-E,CHE-E,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 15

(1) ESENGWA ROMANUS NZO HIS-B,PHI-D

(2) TENENG BRANDON KHAN GEO-C,HIS-D

(3) OKIE NZO-BAYARD ETIKWE CHE-D,PMN-D

(4) TCHOKOGOUE NGUEKO CARINE CHE-C,ICT-E

(5) ZINGO AZAMAH LEONIEBRICE BIO-E,ICT-C

(6) NOUBISSIE NGAKO PIERRETTE EMMANUELLE BIO-E,CHE-D

(7) NGOTANGYI JESSE ALAMANDAH HIS-E,PHI-D

(8) BEKONGERE ELIZABETH MOBIYE GEO-E,HIS-D

(9) TAMENOU RAYANE FRYDE GEO-E,HIS-E

(10) AGENDIA DAOLINE NJUALEM ECO-E,GEO-E

(11) DONKRNG TIOFACK BERCAM ICT-E,PMN-E

(12) EKULE DORINE MARU BIO-E,CHE-E

(13) NGWA RACHEAL NGUM GEO-E,HIS-E

(14) AGHEDSE DIVINE MBOLE BIO-E,CHE-E

(15) NWESE NELLY BERINGO HIS-E,PHI-E

Centre No: 11796 ST. JAMES MEMORIAL COLLEGE

BONABERI

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 1

% Passed : 33.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) MOTO NEVILLE-BLAIR ANJE NETOMBA GEO-E,HIS-C,PHI-E

Centre No: 11797 MBOUDA EXTERNAL

Regist: 157, Sat for 2 or more Subjects: 150, Passed : 90

% Passed : 60.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 15

(1) NGUFOR GODWILL CHENWI ECO-C,GEO-C,HIS-B,ICT-C

(2) JUNIOR NYUYU INNOCENT ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(3) BETUEL ASUMBANG ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(4) FRU NGU ROMEO ECO-C,GEO-C,HIS-C,REL-D

(5) NDAM MARJORIE ANGUM ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(6) SONNITA TIQUAFON BETIE ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(7) MBAIPAIH ZITA ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(8) BAIYE BETILA ANYI AYUK ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(9) NEH AWAH HELDRINE NJI ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(10) MAGUE DJIOTIO BELINDA MIRIANA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-E

MAGOUA KOGNOULEUNE MAELA LORY

ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(11)

(12) MBAIN CATHERINE ZOU ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-E

(13) MBAH-TIFUH GODCARES ACHA ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(14) TAH SHERAON AKWI ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

NKERTMBUE DAVINE BLERICE AKWESEH

ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(15)

Passed In 3 Subjects: 31

(1) NGEUFFO MOUAFO FLOVIANE ECO-D,GEO-C,PMS-D

(2) ACHIRI BRENDA FONGWE ECO-C,GEO-C,HIS-E

(3) BEJELA VANESSA BOGHUMA BIO-E,CHE-D,GGY-B

(4) YONG ELMA NSOM BIO-B,CHE-D,PHY-E

(5) AWA FAVOUR TENENG ECO-E,GEO-D,HIS-C

(6) SA’AH GAETAN ECO-E,GEO-D,HIS-C

(7) AKWECHECK FAITH EVANS EGESAH ECO-E,GEO-C,HIS-D

(8) SIRRI MARIE – NOELLE ECO-E,ENG-C,GEO-D

(9) MBONGEH GLENDA NWANA ECO-C,GEO-D,ICT-E

(10) LYDWIN BIHNDAE ECO-E,HIS-B,LIT-E

(11) AWOH MARY ASSUMPTA NAKOMA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(12) NCHUAKENJIM GILLIAN MBOLIH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(13) FON STEFANI AKOM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(14) FORKU GERMAIN ECO-E,GEO-D,HIS-D

(15) AKUMBOM MERCY GEMUH ECO-E,HIS-C,LIT-E

(16) TUBUA RAMSON NGWA GEO-C,ICT-E,PMS-E

(17) NYINMAGHA DENWARANCE ZOKANG ECO-E,GEO-D,HIS-D

(18) SYNDY NGUM FRU ENG-D,GEO-E,HIS-D

(19) FIENGUE STEVINE ZEMOH ECO-D,GEO-E,HIS-D

(20) MOFFO TANEFO MORGANE IRANEX ENG-D,FRE-D,LIT-E

(21) SHU EMILIEN LEM ENG-E,HIS-C,LIT-E

(22) MOHMU NKENAFACK BEATRICE ECO-D,GEO-D,HIS-E

(23) MAFFO TCHINDA METUSCHAEL BRIANDE ECO-D,ENG-D,GEO-E

(24) NEMBO CLOVIS TACHAM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(25) NGWE BILTON TEMBENG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(26) AMAH LAMRIS AKENANG ENG-D,GEO-E,HIS-D

(27) TEKE RUTH AMEI ENG-E,HIS-D,LIT-E

(28) TIMAH LUIZA ENJEI ENG-D,GEO-E,HIS-E

(29) AZINWI INNOCENT ENG-E,GEO-E,HIS-D

(30) YENGAH CHRISTELLE NEH BIO-E,CHE-D,PHY-E

(31) TOUSSOCK MARLENE ENG-D,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 44

(1) ATUD FABRICE FOMBEN ECO-C,GEO-A

(2) FUL HANSON NKWAIN GEO-C,HIS-D

(3) LANGMI JOEL KOHTEM GEO-E,HIS-B

(4) NDAM LIZETTE ENJECK GEO-D,HIS-C

(5) ASONG ETHEL SIH GEO-E,HIS-B

(6) BINEH SHEILA FSN-B,HIS-E

(7) TATALUPOH NAOMI ECO-C,GEO-E

Page 201 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 44

(8) AMAH LAVIN ASHLY AZA’AH GEO-E,HIS-C

(9) CHOP COSMAS AFAMBOMBI GEO-E,HIS-D

(10) NKWATE CLOVIS MBUNWUH GEO-E,HIS-D

(11) KETU AKEM FRITZ SADRICK ECO-E,GEO-D

(12) LIMEN CEDIANE NAHJELA GEO-E,HIS-D

(13) NTSINDIA CYDRICK BEZIEGZAU GEO-E,HIS-D

(14) NDAM CHANCLINE ENJECK GEO-E,HIS-D

(15) KOUMENE TAJOUNKONG CHARNELLE ENG-D,FRE-E

(16) MULUH VALERIE FRI ECO-E,HIS-D

(17) TAMBA MELVIS AWA ENG-E,HIS-D

(18) TENGHE LEWIS TENENG GEO-E,HIS-D

(19) ANENG DIANE AMECK GEO-E,HIS-D

(20) NGWINIFORM SONIA HUGETTE GEO-E,HIS-D

(21) JULIET LINEH ENG-D,GEO-E

(22) MBEH ROLINE MBONG ENG-D,PHI-E

(23) TEMBENG GREENLEY NDAYA GEO-E,HIS-D

(24) NDANG PATIENCE YITENA GEO-E,HIS-D

(25) KENYI BRONHILDA TEDOGMO ENG-E,HIS-D

(26) KES VERA SONGBE GEO-E,HIS-D

(27) ATEFOR LIONEL GEO-E,HIS-E

(28) MOHAMADOU HARUNA GEO-E,HIS-E

(29) NEBA FUHWI JOEL NISAN GEO-E,HIS-E

(30) WAJI JENEFA FRI GEO-E,HIS-E

(31) KABASSEU MOUGUEU ESTHER LINDA GEO-E,HIS-E

(32) GLORY NYUYUBUNRI ECO-E,GEO-E

(33) MBOGNING KENNE LAURETTA ECO-E,GEO-E

(34) FONBAH BELANE ENJECK ENG-E,HIS-E

(35) MUDA SHANTABEL ENDAM GEO-E,HIS-E

(36) LONGNONG BRIANE KALOUS GEO-E,ICT-E

(37) ALIE TRACY NCHE GEO-E,HIS-E

(38) NEBAH MABEL LUM ENG-E,HIS-E

(39) ANYINKOH EVERA GEO-E,HIS-E

(40) PENSIGAH CHRISTABEL GINA ENG-E,HIS-E

(41) MBULI BLESSING KINYUY ENG-E,GEO-E

(42) TEKE QUEENIVA ANNE GEO-E,HIS-E

(43) MUH SERAPHINE JEM ENG-E,HIS-E

(44) WEDUZKA RACHEL NJIMEH BIO-E,CHE-E

Centre No: 11798 MELONG EXTERNAL

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 10

% Passed : 41.67, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 4

(1) HALLE AJAH FRANK ECO-E,GEO-B,HIS-C

(2) NKWELLE EDITH MBOLE ECO-E,GEO-D,REL-E

(3) ETOR QUINIVETE ECO-E,HIS-E,LIT-E

(4) NDOH VIVIAN NGWATEH ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) ANDE RICHARD NDI HIS-D,REL-B

(2) NDONGO NGOUH FABRICE ECO-D,GEO-C

(3) ETUKAH NNANE EJWEDE ECO-D,GEO-D

(4) GIBUIN KADJOH SEVERIN ENG-D,FRE-E

(5) ENONGENE PRINCE MESUMBE ENG-E,HIS-D

(6) EWANE SERGES CYRILLE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11801 SAINT ANNES HIGH SCHOOL LIMBE

Regist: 54, Sat for 2 or more Subjects: 54, Passed : 53

% Passed : 98.15, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 13

MAKANE SAMANTHA-FIELDINGS EFAMBA

BIO-A,CHE-C,FSN-A,ICT-C,PMS-D

(1)

(2) EBWEKANE DIANE DIONE ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-C,PHI-A

(3) AMEHMBO NGEWUNG SONIA BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-B,PMN-C

(4) LOIS-BRIGHNEY SIRRI NIBA BIO-A,CHE-B,FSN-A,PHY-E,PMS-E

(5) ELISABERTH EZIA FUNG ECO-E,ENG-B,GEO-B,HIS-B,ICT-C

NALOVA MBENDA ALICIA ALEXANE

ECO-E,ENG-B,HIS-B,ICT-C,LIT-C

(6)

(7) NCHONGANYI VANETTE ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-D,PHI-B

(8) GISEL NDEMBOUH NTOH ECO-E,ENG-B,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(9) DJENA NGO-HONGLA FESSOH BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-C,ICT-E

BATUO ESTHER-DELLA BEYANG

BIO-B,CHE-D,FSN-A,PHY-E,PMS-E

(10)

PRECIOUS MERYLIN EFETI LIFONGO

ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,REL-B

(11)

(12) NJI DOMINION ABIT CHE-C,FSN-A,ICT-D,PHY-E,PMN-E

(13) NGUNYI CYNTHIA DJOUAKA ECO-E,GEO-D,HIS-D,ICT-D,REL-B

Passed In 4 Subjects: 18

(1) MATKATE MA AYUK MOUYOMBON ECO-C,ENG-C,GEO-A,ICT-C

(2) AHONE EBUNE EBONGUE SOLANGE BIO-D,CHE-C,FSN-A,GGY-C

(3) ALEMNGEH SHARON AWUNG BIO-C,CHE-C,GGY-C,ICT-C

(4) TAKOR NADEGE MA-BATE BIO-B,CHE-B,ICT-C,PHY-E

(5) NDASI GENEVIEVE NEMKAM BIO-E,CHE-D,FSN-A,ICT-C

(6) EGOH FELAINE MBOUH ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(7) MADIHYOMBOM CLAUDINE BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(8) EYENGA SOLANGE CARRISMA NGAH BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-E

BESSONG-TAKANG OSSAMBENGE MA-NDOK

BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(9)

(10) ALICE BECOMBE ASSONGMO BIO-E,CHE-B,FSN-B,GGY-E

(11) DEYINOU REGINA DALOKA ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(12) BIH NKWENTI BLESSING ENG-C,GEO-D,HIS-D,ICT-D

(13) NGOH NDOBO BIDIE MARIE TELMA BIO-E,CHE-D,FSN-B,GGY-D

(14) NDAKWE TIFUH EVELYNE ECO-E,GEO-C,HIS-D,PHI-C

(15) CHIG ANYEM TYLAR ECO-E,ENG-D,GEO-E,PHI-B

(16) AGWE YUNI RONNIA ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(17) GABKWI SANDRA MUFUP ENG-D,GEO-E,HIS-E,REL-D

(18) AZAPMUA AMIN BERIS ENG-E,GEO-E,HIS-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 16

(1) KEDI MORRA NGENYI BEJUKA BIO-C,CHE-C,FSN-A

(2) ASHU-DEBA LORNA-ROSE NCHONG BIO-C,CHE-D,FSN-A

(3) ENONGENE MEKONGE ENG-C,HIS-B,LIT-C

(4) NKWATE SANCIA MOPEH BIO-C,CHE-D,ICT-B

(5) SINORITA NATEH MEH ENG-D,FSN-B,HIS-D

(6) ABWE EBUDE GRACIANO ECO-E,FSN-B,HIS-D

(7) TEKE STELLA ENANGA BIH BIO-E,CHE-D,FSN-B

(8) MBINZE ASHLEY NKWANYUO ENG-D,HIS-D,LIT-D

(9) ANANFACK NJONKENG VISNAILDA BIO-E,CHE-C,PMS-D

YAMTCHEU NOUBISSIE CHRISTIANE CLAUDEL FERNANDA

ICT-D,PHY-E,PMN-C

(10)

(11) ERIMAH KALU CHIKA BIO-E,CHE-E,FSN-B

(12) JUMBAM LOISE JAI ENG-C,FRE-E,LIT-E

(13) FONCHENELLAH EGEH DELPHINE HIS-D,LIT-E,PHI-D

(14) ANU ZINKENG ANU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(15) ANKIAMBOM SANDRA NATANG FRE-E,HIS-D,LIT-E

(16) BESONG NADINE OYERE ENG-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) COMFORT NANYONGO EKOSSE BIO-C,FSN-A

(2) NGWABAGI KELLY BOBINIWO FSN-B,ICT-E

(3) SAMATTE AKWI FON HIS-B,LIT-E

(4) ANISTELLE NGOWO MOORE ENG-E,HIS-E

(5) SOGMACK PAULE STEPHANIE GEO-E,ICT-E

(6) OROCK ENEKE-BESSONG ENG-E,GEO-E

Centre No: 11802 CHRIST THE KING HIGH SCHOOL NKWEN

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 8

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

(1) NUBED LARISSA ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

Page 202 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 5

(2) FON DESMOND BOFAH ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(3) NEMBU NELIES EKWONG ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(4) FONTA PELAGIE AKO-OH ECO-E,ENG-D,GEO-D,PMS-D

(5) MUSI MARILYNE AMBEHPOH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 3

(1) NDOH RUTH NGUM ENG-D,HIS-C,LIT-E

(2) NGWA LARISON FONTOH ECO-E,GEO-C,PMS-D

(3) KUKWAH BORIS JAM ECO-E,GEO-C,PMS-E

Centre No: 11805 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BELABO

Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 13

% Passed : 92.86, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) DIZA HAMBOWA STEPHANIE ELIANE ENG-D,FRE-E,GEO-D,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 4

(1) NGNABENOU MOUSSA BELVIANE ENG-D,FRE-B,HIS-E

(2) APOUMA ANNE PRISCILLE FRIDA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(3) BASSAMA MPONO GILLES ROSTAND FRE-D,GEO-E,HIS-D

(4) TENDONGAFAC LUCY KELTON AWUNG ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) NDONG VICTOR VALERY GEO-D,HIS-C

(2) DJOMGOUE NGAMENIN WILFRID FRE-E,GEO-C

(3) TSUALLA FAVOUR CHICK GEO-C,HIS-E

(4) DAOUDA SOULEYMANOU IDRISSOU GEO-D,PMS-D

(5) FONFANG ENDAM BELLE-ANGE GEO-E,PMS-D

(6) TCHAMBA LEUNKAM CEDRIC JOEL GEO-E,HIS-E

(7) NGONO APANDE DAINA ENG-E,FRE-E

(8) MBONG STEPHANI NKOMBU GEO-E,HIS-E

Centre No: 11807 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MBANGA

Regist: 44, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed : 38

% Passed : 86.36, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) YAGOU MARIANE ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 5

(1) NZENGHA EKWEKOUM ANNIE BRENDA ENG-D,HIS-B,LIT-D,PHI-B

(2) NYINERPOK PRAISES NDZEMBOMENYI ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(3) NFORBI SIRRIH CHARLOTTE ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(4) BENG SAMARITA MBOUH ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-D

(5) EKALE CLAIRE IQWO ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 20

(1) NTOKO ASOME BENJAMIN ECO-D,GEO-A,HIS-B

(2) TENNEG TEBIT FON ECO-E,GEO-A,HIS-B

(3) KUBE URSULA SHELFIN MBONG ENG-C,HIS-C,PHI-B

(4) ONGUM KENNETH ANE ECO-D,ENG-C,HIS-B

(5) NGAH SONIA BONGKA ECO-D,GEO-C,HIS-D

(6) SANDJON ELVIRA DANIELLE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(7) BAH LOISE MONJOWA ECO-D,HIS-C,LIT-D

(8) NGULLE NOBERT NGULLE ECO-E,GEO-B,HIS-D

(9) OLA KELVINE LIDDI ECO-D,ENG-D,GEO-D

(10) MESAPE MICHAEL NZINTONE ECO-E,GEO-C,HIS-D

(11) NTUBE ELSIE METUGE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(12) EYONG JUNIOR TAKWA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(13) VINCENT FUANYI FUABAH ECO-E,HIS-C,LIT-E

(14) NEGOB BEN-BROWN NWACHAN ECO-E,GEO-D,HIS-D

(15) NGOMEBONG ROSELINE MEJANE ENG-C,HIS-E,LIT-E

(16) KEDZE EBUA BORIS GEO-E,HIS-C,ICT-E

(17) GOHKI EMMAH NTSONKIE ENG-E,HIS-C,PHI-E

(18) KEPSEU TCHANKAM CADRICE BORETTE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(19) ANDANG PERLAGY NDEM ENG-D,HIS-E,LIT-E

(20) NIH AMBO JULETTE ECO-E,GEO-D,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 12

(1) NDIKINTUM DANIEL NYONUNFON ECO-E,GEO-B

(2) MAGNE SIKATI ORLANE FLEUR ECO-E,GEO-C

(3) MBOKEH DERICK NZILLE GEO-D,HIS-D

(4) MBONKI NSONLI GEORGETTE SANDRA ECO-E,GEO-C

(5) CHI CHRISTOPHER ABONG GEO-D,HIS-D

(6) NKWELLE MBOH ASALLE ENG-E,HIS-D

(7) CHEIJO KENTE SOH PAULE EMERAUDE GEO-D,HIS-E

(8) ITUKA LINUS TAYONG GEO-E,HIS-D

(9) AMBE COMFORT BIMIH GEO-E,HIS-D

(10) NKAMKEU SHARON MAWAMBA GEO-E,HIS-E

(11) INNOCENT ESEH NJUME GEO-E,HIS-E

(12) BLESSED AKUA GEO-E,HIS-E

Centre No: 11809 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

EDEA 1

Regist: 29, Sat for 2 or more Subjects: 28, Passed : 23

% Passed : 82.14, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) MENGE TELMA BEBIA ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(2) MASSE IVY SILAS CATIEN ECO-D,ENG-D,FRE-C,GEO-C,HIS-B

Passed In 4 Subjects: 5

(1) KURU OLICKEY AFOR ECO-E,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(2) NTUI PRUDENCIA ETCHI ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(3) OMUNGO ELEANOR YISU ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(4) IHIMBRU VINCENT UKU ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(5) MBENA JEAN JOEL ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 8

(1) ANKOH PURITY EGHO ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) IHIMBRU MARY BAKEME ECO-E,GEO-D,HIS-D

(3) MENGE MENGE CASSIANUS ECO-E,ENG-D,HIS-D

(4) NGONG HILARY TAL ENG-E,HIS-C,LIT-E

(5) KUDI ADELA OWU ENG-E,HIS-D,PHI-D

(6) TAZITOUO RAOULD GEO-E,HIS-D,PHI-E

(7) KANYIMI ANITA OWU ECO-E,HIS-D,LIT-E

(8) LOGMO MAHI ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 8

(1) LONTSIE NZOFOU KARL JOEL GEO-E,HIS-D

(2) OTEH GODWILL UKU ENG-E,HIS-D

(3) ZAKOUDA GAUTIER RUUDI FRE-E,HIS-D

(4) NYAMBOLI PATIENCE MENGYENTOH ENG-E,HIS-E

(5) TEMATEH VERONICA MBENOH GEO-E,HIS-E

(6) NGUNDI JOHN CAIRNS HIS-E,PHI-E

(7) JUPBU IVO WEBTEH GEO-E,HIS-E

(8) OKAFOR OGECHI MELANIE ENG-E,HIS-E

Centre No: 11811 ALL NATIONS SCHOOL MFOU

Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 10

% Passed : 83.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

AWASUM PRECIOUS MUA-WALLANG

BIO-A,CHE-C,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(1)

(2) IHIMBRU ETHEL YETE BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-E

KANTCHOUET FEZECK DANIEL JONATHAN

ECO-E,FRE-E,GEO-C,HIS-D,ICT-E

(3)

Passed In 3 Subjects: 4

(1) MEUBOU FEZECK LIONEL ECO-D,GEO-A,ICT-C

(2) JIKAP TCHONTAK KECY ANDRADA BIO-B,CHE-D,ICT-D

(3) OTTOU EMAH YVES FLORIAN FRE-E,GEO-E,ICT-D

MEYOMEBEME ME ASSEMBE MARGUERITE ESTELLE

ECO-E,HIS-D,LIT-E

(4)

Passed In 2 Subjects: 3

Page 203 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 3

(1) ABENG SERAPHINE FRANCINE DAÏVA FRE-C,HIS-C

(2) NTSOHTU SOPHIE NANGA BIO-B,CHE-D

(3) RYAN FONYAM ASAAH GEO-C,ICT-D

Centre No: 11812 COLLEGE D’ENSEIGNEMENT

SECONDAIRE POLYVALENT BILINGUE YAOUNDE

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 8

% Passed : 80.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) AFA-ASEH EDRISE AZIAH BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(2) AKEM MACJOEL TIFUH BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-B

Passed In 3 Subjects: 4

(1) SUH CHE PEASTUS BIO-D,CHE-D,ICT-C

(2) DONKENG MERVEILLE LESLINE BIO-C,ICT-E,PMS-C

(3) DONFACK JATSA DARISKA CHRYSLAIRE BIO-B,CHE-E,PHY-E

(4) NAPAGIE AMADOU FUONGUONG ECO-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 2

(1) DJUGNI KOMOL MARLENE ETOILE BIO-C,CHE-E

(2) SHU DERICK NDONWI ENG-E,HIS-E

Centre No: 11813 FRANKY COMPREHENSIVE SECONDARY

SCHOOL MELEN-YAOUNDE

Regist: 134, Sat for 2 or more Subjects: 134, Passed : 121

% Passed : 90.30, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 43

(1) NJEATIH GODSWILL BURIYA BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-A,PMN-A

GUSSA LEKUNGHA SAMA BRITNEY

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(2)

MONGELE YOTCHOU ESDRAS ALEXANDRA

ECO-A,GEO-A,ICT-B,PHI-A,PMS-C

(3)

(4) NGONG KUOH NGAM BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-B,PMN-B

TSANE CHENGUI MAEVA TCHELSY

BIO-B,CHE-A,FMA-B,PHY-D,PMN-A

(5)

YANGA EKAC SORAYA FREDERIQUE

ECO-A,GEO-B,HIS-C,ICT-C,PHI-A

(6)

GHAMENYINYI NEHEMIE GODBLESSING

ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-C

(7)

NGUOKO TCHOUCHOUO CLORINDA LYCHELLE

BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(8)

PATSAMBO TSAYEM LUKE BRITA

ECO-B,GEO-A,ICT-B,PHI-A,PMS-E

(9)

(10) NKENG ANJU NJINJU ECO-A,ENG-C,HIS-B,LIT-D,PHI-A

KOODJO MUH NAOUSSI MANUELLA

BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(11)

(12) MFONA BRICE TELLY CHENA ECO-B,ENG-C,HIS-B,LIT-D,PHI-A

FONKENMUN EMMANUELA NAHLELA

BIO-B,CHE-B,CSC-D,PHY-C,PMN-B

(13)

NGALLA BRENDA – CLARISE FEKEH

BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(14)

(15) ATEH FRANK ATEH CHE-B,CSC-C,FMA-C,PHY-C,PMN-B

PALUMA MICHELLE AUDREY SAMA

ECO-B,ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-A

(16)

(17) MOH BLESSED NCHIMENYI CHE-A,CSC-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

OKALA MEDJO THERESE LAETITIA

BIO-A,CHE-B,GGY-B,PHY-E,PMN-D

(18)

NKAFU NDEMALALUE ROSE – MARY

BIO-B,CHE-B,GGY-C,PHY-D,PMN-C

(19)

(20) NJWEN FRU ELSA ECO-C,GEO-B,HIS-C,ICT-E,PHI-A

(21) GWANULAGA LESLY NGASSA CHE-C,FMA-E,ICT-B,PHY-C,PMN-B

MBINGLO TUME MONYUY YAYA

BIO-A,CHE-C,GGY-C,PHY-C,PMN-E

(22)

(23) NGO NYOBE THERESE TANIA ECO-C,GEO-D,ICT-C,PHI-B,PMS-C

(24) NGONDI JACQUELINE DOU BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-C

SHIPHRAH UCHECHI ESOHE OKOROAFOR

BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-E

(25)

(26) KAKE KAMGA ANN – OLIVIA ENG-C,FRE-B,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(27) FUH – CHAM CASEY EWO CHE-D,FMA-E,ICT-B,PHY-D,PMN-B

(28) LENORA KELEN BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(29) TANYI BILL GAHLIA BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-B

TAKOUNDJOU SANKARA KHALEP EMMANUEL

ECO-D,GEO-D,ICT-D,PHI-B,PMS-C

(30)

MBAZOA AKOUNOU JEANNETTE SANDRA

BIO-A,CHE-D,GGY-E,ICT-D,PMS-D

(31)

(32) NJITCHOUA KAMGA LAETICIA CHE-C,FMA-E,ICT-C,PHY-E,PMN-B

NAMENI KUENZOB ANGE MERVEILLE

BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(33)

(34) AGBOR HOPE AGBORMBE BIO-C,CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-C

DONFACK DJOUGO DIANE PEREZ

BIO-B,CHE-C,ICT-D,PHY-E,PMN-D

(35)

MOUGANG KEPSEU GLOISAINTOR FIRSTINO

BIO-E,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-A

(36)

(37) TCHINDA KENNE MARC STAN ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

NCHITU HELDA ABIMIMBOM NTEINMUSI

ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(38)

MEDJIALEU DEUNGUE GIOVANNI ADRIAN

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(39)

(40) KEMADJOU NYAMI ALADJ CHE-E,FMA-E,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(41) INDAH ELIZABETH TAH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(42) WAH MBETA WAN – TEMA ENG-D,FRE-D,HIS-D,ICT-E,LIT-E

TANJONG MEBEU CEGOLENNE RITCHIE

ECO-E,GEO-E,ICT-E,PHI-E,PMS-C

(43)

Passed In 4 Subjects: 36

(1) AKWO LAURA JOUGHO ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(2) NGONG KWALE CEDRIC BIO-A,CHE-B,PHY-E,PMN-C

NGAKA WONDJE ORNELLA SONIA NKAM

ENG-C,FRE-B,HIS-C,LIT-D

(3)

(4) NWA SHARON ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-D

(5) MOSOB MAGOUH MARINA LEONCE ECO-E,GEO-A,HIS-C,PHI-C

KOLOKO MOUKAM FRANCK EMMANUEL

ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(6)

NDZIE NDONO FRANCOIS SARR TELEMAQUE

ECO-D,GEO-C,HIS-C,PHI-B

(7)

(8) MEGA MILDRED OKASE ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-A

(9) ESIBE LAURA MAGHA BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-D

KAKPO AZONDONKINDE SYNTICHE LEA

BIO-C,CHE-D,ICT-C,PMS-C

(10)

(11) YATOH EMADE RUTH ROSINE ECO-C,GEO-E,PHI-B,PMS-C

(12) LIZA – BRIGHT LUM WIALOH BIO-B,FMA-E,PHY-D,PMN-C

NKEUDJOUA KAYABEN DANIELLE DEBORAH AGNES

BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(13)

(14) BISSI NGNADAL JOHANNE MYRIAM ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(15) NGONGA MBOH TRACY ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(16) ATEM KLINS FONJIA ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(17) TARDZENYUY DERICK YUFENYUY BIO-B,CHE-D,GGY-D,PHY-E

(18) FOKOU FOUEDONG ELSON VALDEZ CHE-D,CSC-B,PHY-D,PMN-E

(19) DOBDINGA MILDRED NTUMBONG BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(20) MBONDI RUTH CAMELLE BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-E

ADAIA MOUNGNUTOU TEBALIA MASSOUDAYA

ENG-E,FRE-B,HIS-C,LIT-E

(21)

(22) ASENGE FABIOLA MUYERE ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-D

(23) HORO NGNADAL WINNIE CAROLINE ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(24) NGOUMOU NDIGO FRANCK JUNIOR ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(25) SOTONG DAVID JASON GEO-E,HIS-C,ICT-E,PHI-B

(26) SEHLAKWE IRIS MELAYEL GABILA BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(27) ATOH CASANDRA MANTAN BIO-D,CHE-D,GGY-C,PMN-E

(28) MAMIAFO NDIFO ELVIRA NAOMI ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(29) KENGUE LEKEUNE ANTOINE JUNIOR FMA-E,ICT-D,PHY-E,PMN-C

(30) ASHLEY FOMONYUY ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(31) ARMAND NATHAN FRANK WOUNBA CHE-E,CSC-E,FMA-E,PMN-B

TCHEGYEU MA’AYUK MELODIE DIVINE

BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-E

(32)

(33) DATCHOUA LEUMASSI STACY SIRRI BIO-C,CHE-E,ICT-E,PHY-E

(34) NJI EMMANUEL NGU BIO-D,CHE-E,FMA-E,PMN-D

TCHANA NOUNDOU LANDRY YANNICK

CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-E

(35)

(36) SOB VICTORY SOB CHE-E,CSC-E,PHY-D,PMN-E

Page 204 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 22

(1) MBI TCHONGA BOCAV TSEWELE BIO-B,CHE-E,ICT-B

(2) CHICK NOEL TENENG BIO-C,CHE-C,PMN-C

(3) MASOMA MIRALDINE ENG-C,HIS-B,LIT-E

(4) MILENG NEREUS NGONG ECO-D,GEO-A,ICT-E

(5) MAFANY PETER LUMA MOSONGE JUNIOR ECO-E,GEO-D,HIS-B

(6) NEMY DIEUDONNE YANN PASCAL ECO-C,GEO-E,HIS-C

(7) CHOKOUASSON MAEVA ECO-D,ENG-D,HIS-C

(8) EWODO ONANA LANDRY RONCALLY CHE-E,PHY-D,PMN-C

(9) EPIEPANG SERITA EBUDE NSALI BIO-E,CHE-D,ICT-C

(10) KEMCHIE FRANK KENEDY ECO-E,FRE-E,HIS-B

(11) NGOLA STEPHANIE MORELLE ECO-E,GEO-E,PHI-B

(12) KEGNE TAKOUMBO LEONTINE CYRIANE BIO-D,CHE-E,GGY-D

(13) BISONG LUCKY MENGOT BIO-D,CHE-D,GGY-E

(14) LOWE KOPYA IDERLINE ARIANE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(15) ABENG KOA JULES MIGUEL BIO-D,CHE-E,GGY-E

(16) NAYANG LOWE EPIPHANIE SORELLE BIO-D,PHY-E,PMN-E

(17) ONGUENE NOAH LUC – KYLANE CHE-D,GGY-E,PHY-E

(18) MBOLE NADINE MEDZA GEO-E,HIS-E,PHI-D

(19) NDO ZO’ONA FRANK MANUEL ECO-E,GEO-E,ICT-D

(20) MBIPEFAH KELLY – BRANDY ENG-E,HIS-D,LIT-E

(21) NGULEFEH NKENGLEFEH ECO-E,ENG-D,GEO-E

(22) NJOH NJOH LAURELLE EMMANUELLE CHE-E,ICT-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 20

(1) MBEKA TABOULA FRANK JUNIOR BIO-C,CHE-D

(2) MUNGWA LIBARFE DESLENE BIO-C,GGY-D

(3) CILIO MELO FANYI BIO-D,GGY-C

(4) CHO ASHELY FOMONYUY BIO-C,CHE-D

(5) MOUKAM STEVE ROMARIC GEO-D,PHI-C

(6) FAIBEE ELISA YIVEN BIO-D,ICT-C

(7) HOTCHO DJOMO ILLICH FMA-E,PMN-C

(8) TCHELEBOU TAKOUGANG ANGE KELIAN BIO-D,CHE-D

(9) ARREY PAOLA SHEKINAH BIO-D,ICT-D

(10) VERSHIYI LAWRENCE KEWIR CHE-D,ICT-D

(11) SOTONG MARY BLESSING BIO-D,CHE-D

(12) CHRISTALINE BENDA BIO-D,GGY-D

(13) CHEDJOUN KAMOGNE LUTTER MICHEAL ECO-D,GEO-D

(14) NDONG JOHN – ASI BIO-D,ICT-E

(15) TSAFACK KENFACK JOYCE DEMANOU CHE-D,ICT-E

(16) AKO TAKANG FAVOUR ENOWNJOCK CHE-D,PMN-E

(17) BESUNG BILLGATE AMABO BIO-E,PMN-E

(18) ATOH MOLET NAHBILA CHE-E,GGY-E

(19) KESHIA SHANNON BANYE ECO-E,GEO-E

(20) NDZOULI NFONA SARAH ALICIA ECO-E,GEO-E

Centre No: 11815 GREEN HILLS ACADEMY COMPLEX

DAMAS YAOUNDE

Regist: 90, Sat for 2 or more Subjects: 90, Passed : 86

% Passed : 95.56, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 26

FEKAMCHWI WUSHEBENUI AKWO

BIO-A,CHE-C,FMA-A,PHY-A,PMN-A

(1)

FON VALENTINO-LARENCE FONDOH

ECO-C,ENG-B,GEO-B,PHI-B,PMS-A

(2)

(3) TAGNE WAMBO YANN ULRICH BIO-C,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMS-A

(4) SHU ETHEL NGENGONG BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-B

(5) BUVEN CONFIDENCE NJONGAI ENG-D,HIS-B,LIT-C,PHI-A,REL-B

(6) ABANGE TAMBE BELLE ELVIS BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-B

KOUAM KENMOGNE DANIEL YVAN

BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-D,PMN-B

(7)

(8) CHUNG NJUH WENDY BRIGHT ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-D,PHI-B

(9) NDUMU FABRICE BIO-D,CHE-D,FMA-B,PHY-C,PMN-A

(10) AUDREY ROGER EKOTO BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(11) TANUE PRIDE BIO-C,CHE-B,ICT-B,PHY-E,PMS-C

(12) MBISEH FAITH WOMELA ECO-C,ENG-B,GEO-A,ICT-D,PMS-E

(13) NGAM KELLY SONIA KERI ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C,PHI-B

(14) MAGOKO TIOBOU CHARNELLE BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMS-C

BAME OLIVE BLOSSOM ANUPONG

ENG-C,FRE-B,HIS-B,ICT-E,LIT-C

(15)

TCHIOKERE DITERLINE GERNIQUE

BIO-B,CHE-C,ICT-D,PHY-D,PMS-C

(16)

WEBNJOH COURAGE WEBMAH

BIO-D,CHE-C,FMA-C,PHY-E,PMN-B

(17)

NKENGLEFAC FONYA COLLETTE SANDRA

BIO-D,CHE-C,FMA-C,PHY-E,PMN-B

(18)

(19) NEH HEIDY BIO-C,CHE-C,ICT-E,PHY-D,PMN-B

NGWE MARY LORETTA ATUNGSIRI

BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMS-C

(20)

(21) YUFONYUY LARISAH JAVNYUY ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(22) NGHE GUE LYDIA MEGUANE ECO-D,ENG-D,FRE-C,GEO-E,PMS-D

(23) ATAH DOLINE MANDI ECO-E,ENG-C,GEO-E,PHI-C,PMS-D

(24) JOTU MIREL MANZE BIO-B,CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(25) NJUFU NERIS ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D,ICT-D

(26) ANYEKU NOELLA NDIBABONGA ECO-E,ENG-D,HIS-E,ICT-E,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 26

(1) NKEMCHA NKWNKEM ECO-B,GEO-A,HIS-B,ICT-A

(2) ELSA NYUYKIGHAN ECO-C,GEO-A,ICT-C,PMS-C

TAMEWE MBOUDJIO MADELEINE CYNTIA

CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-A

(3)

(4) NGOMAH COLLINS BIO-A,CHE-E,FSN-B,GGY-C

TSANFACK AZEMTSOP WILLIAM SIDNEY

CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-A

(5)

(6) AFUNCHWI ASHLEY POPLELA BIO-C,CHE-C,ICT-C,PMN-C

(7) NJOLAH ANGELA VERYE BIO-C,CHE-C,PHY-C,PMN-D

(8) NGAFFI MARISSA CHARELLE BIO-D,CHE-C,FSN-B,PMS-E

(9) EJAH DAISY ANAM ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(10) ALOT KEZIAH NCHIKE BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-E

(11) AKWI ETHEL NJAH BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-E

(12) ADANGWA PIERETTE FUNGDOH ECO-C,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(13) ABOUBAKAR AWAL MALICK ECO-D,GEO-E,ICT-C,PMS-C

(14) SONE NJUME AKWE VALLPHREIN BIO-D,CHE-D,FSN-B,ICT-E

(15) NGONG KEMBONG AYAMOH SAHGMIE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-C

(16) EGO PRYDE WATHUBA BIO-D,CHE-D,ICT-D,PMS-D

(17) FON MIRIAM AKOM ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-D

(18) HARANGA GUIMMA LAURE ECO-E,GEO-D,HIS-B,ICT-E

(19) SILATCHOM ANNA MATTA ANNICK ECO-E,ENG-C,HIS-E,LIT-D

(20) MANFO NOUME DENISE OBANELLE BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(21) FORJI AJOMBU ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-D

(22) NJI NELLY MUKE NJUNJU ENG-D,HIS-D,ICT-D,LIT-E

(23) ETUGE ALIDA TRACY MABETY ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(24) FRINWIE SYLVIA ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E

(25) NDOFOR EVARATUS BIO-D,CHE-E,GGY-E,ICT-E

(26) MEKEMHO TEIKEU LESLIE CLAUDE ENG-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 25

(1) ZEBAZE MAUREL NICOLAS CHE-C,FMA-C,PMN-B

(2) TAZOH FLORIBERT TEKE CHE-C,PHY-D,PMN-B

(3) WANKI JEFFERSON ATASHIRI CHE-C,FMA-C,PMN-C

(4) RUTHDY ACHLEY MANTAN GWANDUA BIO-B,CHE-D,GGY-C

(5) MEGNITSOP JORINDA CIRIELLE BIO-D,CHE-C,PMN-C

(6) TAKWI AMBANG ASHLEY BIO-E,CHE-D,FSN-A

(7) TELEP AGNES PRISCILLE VOLONTE BIO-E,CHE-C,FSN-B

(8) FOMUTEH GAUTIER GAHLIA ECO-E,GEO-B,HIS-C

(9) NKEZIH BORIS ATEMEKEM CHE-C,PHY-E,PMN-B

(10) KUNGABA BELLVVINN WAKUNA BIO-D,FSN-B,GGY-E

(11) KAH SUNITA NGEAH BIO-E,FSN-B,PMS-D

(12) NYUYKIGHAN QUINIVA DZELAMONYUY BIO-C,CHE-C,GGY-E

(13) TATAH FLAVIAN YEKA BIO-E,CHE-D,FSN-C

(14) AWOUNDJA III JOSEPH RYAN ECO-E,HIS-C,PHI-D

(15) MANKA’A HULDA ECO-E,HIS-C,ICT-E

(16) NGACHU BLANDINE NRASSE ECO-E,ENG-D,GEO-D

(17) NCHINDA CLIFFORT BIZEH GEO-D,HIS-D,ICT-E

(18) ETOGA NDZENGUE MARIE NOELLE FRE-D,HIS-D,LIT-E

(19) BANSEKA DESTINY WIYKIYNYUY GEO-E,HIS-C,ICT-E

(20) BANDOLO WANDA LAURAINE AUDREY BIO-E,CHE-D,PMS-D

Page 205 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 25

(21) NGWASIRI GERALD NFORMULUH BIO-D,CHE-D,REL-E

(22) EYAMBE ITOE CLEMENT OWEN BIO-E,CHE-D,GGY-E

(23) MEUKOUL MABIH MERVEIL DE DIEU BIO-E,ICT-D,PMS-E

(24) MOSI LAURA AGWI BIO-D,CHE-E,ICT-E

(25) TANG RELINDIS NKWAIN ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) SHU FRIDA MANKA’A BIO-D,CHE-C

(2) NKWELLE PRINSIDEL EDIBE HIS-B,LIT-E

(3) DINE PETRA LEINYUY GEO-D,HIS-C

(4) ANDIN LINAURA NAHLELA HIS-D,PHI-D

(5) MBOTIJI KAH TUMAH EMILIA BIO-E,PMS-D

(6) BUYOLI MABUOH LOUISA BIO-E,CHE-D

(7) NDI GEORGE AGBOR GEO-E,HIS-D

(8) SIRRI ERICA NEBA ENG-D,LIT-E

(9) IWUSHINUI EDNA ENG-D,HIS-E

Centre No: 11817 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

GRAND SOUZA

Regist: 48, Sat for 2 or more Subjects: 48, Passed : 39

% Passed : 81.25, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) EBUNE LYDIA OJONG ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-C,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 3

(1) YUH JOYCELINE FUTELA ECO-A,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(2) ATONG SINADA ABA ECO-E,GEO-B,HIS-C,REL-B

(3) MKONG BLESSING NONGUI ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 17

(1) NKWAKO ITUMBU BERNICE ECO-E,GEO-B,HIS-B

(2) OKEM GEORGETTE YEKURU ECO-C,GEO-D,HIS-C

(3) ZEMAH PHILIS NCHO ECO-E,GEO-C,HIS-C

(4) ENOW BELINDA TAKON ECO-E,GEO-D,HIS-B

(5) AKEH OLIVER BEZENG ENG-E,GEO-E,HIS-B

(6) LAFON NGONG YVETTE ENG-E,HIS-B,LIT-E

(7) MUKETE DAVID OBASE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(8) MANOJI BRENDA NEH ECO-D,GEO-E,PMS-D

(9) TEING DIANE VANELLE LAUREL ENG-D,GEO-E,HIS-D

(10) NTCHINYAN EKEMBAT VERA FRE-E,HIS-C,LIT-E

(11) UKU JACKLINE HIS-C,LIT-E,PHI-E

(12) CLAUDIA NSIMEH ENG-E,HIS-C,LIT-E

(13) SYLVIA AMBASUM ANJOWUH HIS-E,LIT-E,REL-D

(14) MBATCHA TCHAPTCHET LONY OUSLER ENG-E,FRE-D,HIS-E

(15) ANDONG ASSOMIBOT BIH JOY ENG-E,HIS-D,LIT-E

(16) EKE CLAUDETTE AJONGHO ECO-E,ENG-D,GEO-E

(17) EWANG GERADINE DIONE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 18

(1) NJI ALOYSIOUS ENU ECO-C,GEO-A

(2) NKAFU NKENGAFACK DESMOND GEO-C,HIS-C

(3) ARONG BRANDON EFFIM GEO-C,HIS-C

(4) CHIN DIANE KEHKEM ECO-E,GEO-A

(5) NDIFON CLARISE KEFFEE HIS-B,LIT-E

(6) LOMBO NGOLLO CECILE ROBERTS GEO-E,HIS-C

(7) AZONG DIRAND TAKU GEO-E,HIS-C

(8) FONKI CLEBERT NDABEKA HIS-E,REL-C

(9) LEINJUNG LENITY WAMEI GEO-E,HIS-C

(10) TANG JOSHUA DIANGHA GEO-D,HIS-D

(11) NTUNGWE OLIVE MUNGE ECO-D,GEO-E

(12) ASONGACHA TRACY ECO-E,HIS-D

(13) EWANG AVE-ROSY NTUBE GEO-E,HIS-D

(14) MANKAA BRENDA REBECCA GEO-E,HIS-D

(15) ANYAH DEARER ENJEH AMBIT GEO-E,HIS-D

(16) MBAH EBAI NICOLE ENG-D,HIS-E

(17) MAGNIN TSOGUE MAEVA SANDRA HIS-E,LIT-E

(18) NKENG ANDERSON GEO-E,HIS-E

Centre No: 11818 LA CADENELLE BILINGUAL COLLEGE

DOUALA

Regist: 58, Sat for 2 or more Subjects: 57, Passed : 52

% Passed : 91.23, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 13

(1) CHIMSE LOVETTE FUWAIN BIO-A,CHE-B,ENG-D,PHY-B,PMN-B

(2) FON DESMOND AKA ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B,PHI-B

MBEWANYUI LUMBUE EUPHRESIA MBEKENYUI

BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(3)

(4) NGWE CINDY KUMAYONG BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-B

ARAVNA MARIE RAPHAELLE JUBILINE

ECO-C,FRE-D,GEO-C,HIS-C,PHI-B

(5)

(6) KALLA MBIDA CLAIRE ECO-B,ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E

(7) FUH RAISSA ABIETE NGWEN BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-D

NGATCHOU TCHOKONTE JAYSON DYLAN

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(8)

(9) NJOYIR FABRICE NJODZEVEN BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(10) CHEUMBAC PAMELA AIMEE ECO-E,ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E

KAFACK DIKONGUE FARIDA ISMAELA

ECO-E,ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(11)

WABEU FOTSO ANNE NISSANE

ECO-E,ENG-D,FRE-C,GEO-E,HIS-D

(12)

(13) NDI NATHALI NJUH ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 22

(1) EBAKO DILAN EBONG ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-B

KONGUEP KWOPNANG LUCRECE LESLIE

ECO-C,FRE-E,GEO-A,HIS-B

(2)

SUMBELE DJAMOUO CHRISTIAN BRIAN

BIO-B,CHE-B,PHY-D,PMN-D

(3)

(4) MAGNE MOYOU CLARISSE ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(5) DJUIKOM TAMTO EMILIE DUCHELLE ECO-C,FRE-C,GEO-D,HIS-C

(6) HALAL CHIEBUKA OSAKWE BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-C

MAKOK BETOUMBE BERNARD DARREN

ECO-E,FRE-C,GEO-C,HIS-B

(7)

KOUBAKOUTE MBOM MADELEINE AUDREY

ECO-E,FRE-D,GEO-C,HIS-B

(8)

(9) SAFRAOU HAMADOU BIO-C,CHE-C,ENG-D,PMS-D

(10) SIRRI JOCELYN NGWA BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(11) MOMITA AYU ATAH BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(12) MAFFOR NJOMO JUNIE STALINE ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(13) SUME FOTSO HADASSA BIO-E,CHE-C,ENG-D,PMS-D

(14) OGWO AQUILA ESEH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(15) YEMBOU FANOU HILLARY VIANNELA ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(16) TITA MALDINI NAMA ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(17) NAHJELA PRAISE KUNU ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

ENJAMBOCK POUTA FINDRINE CLAIRMONDE

ENG-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(18)

(19) TCHIOTCHOUA BASSAL SANDRA BIO-E,CHE-E,ENG-D,PMS-E

(20) SUMELONG RAISSA DIENGU ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(21) NYOUNG EMMANUEL SADRAC ECO-E,ENG-E,GEO-E,PHI-D

(22) NYAMSI AUDRY MERVEILLE BIO-E,CHE-E,ENG-D,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) MBUZEKO DJOU RONADEL ZIDANE ECO-A,GEO-B,HIS-B

(2) SIEWE DAVID AIME ECO-C,GEO-B,HIS-B

(3) BAHLOW CALEXTE EKUME BIO-D,CHE-C,PMS-B

(4) BEDIMO EDOUARD LE GRAND CHE-C,FMA-E,PMN-B

(5) MOUDJONGUE MBIMBA HELENE HUGUETTE FRE-B,HIS-E,LIT-E

(6) NEGUEM FOKO AMANDINE BRENDA BIO-D,CHE-C,PMS-E

(7) NANYONGO LIKINE NDELEY ANAYEL ENG-E,HIS-C,LIT-D

(8) ONGIE LUCY LOBE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(9) NJAKA SANDO JOHNSIN BERTHE FRE-C,GEO-E,HIS-E

(10) TANKOUA ULRICH WILFRIED BIO-D,CHE-D,PMS-E

(11) DJIOTSA NGUEFACK MARCELLE SONITA BIO-D,CHE-E,PMS-E

(12) BINGONO BINGONO ANDY WILSON BIO-E,CHE-D,ENG-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) FOUNAYE MAKUISSU TIFFANY BIO-C,CHE-C

Page 206 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 5

(2) FUH BEATRICE NDUM BIO-C,CHE-D

(3) NONGNI DOMPE MURIELLE ELVA BIO-D,CHE-E

(4) BIKIDIG JORMA ANGELA ESTHER BIO-E,CHE-E

(5) INACK SEVERINE OLIVE CHE-E,PMS-E

Centre No: 11819 INSTITUTE POLYVALENT MARTIN

LUTHER DOUALA

Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 10

% Passed : 52.63, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

TEMBOCK CECILIA ENGONWECK

ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(1)

Passed In 4 Subjects: 1

(1) NGOE BEMBI JOY MELIMO ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 1

(1) GRACIA KOYEN ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) MUFOR BRANDON CHE FRE-C,HIS-D

(2) BABI KANA GEURAIN DAKIN HIS-C,LIT-E

(3) FUH ROLAND NEBA BIO-D,CHE-D

(4) AGEDWOH NTUMBOH AKWESE EMILIA ENG-C,HIS-E

(5) AWABI RUTH OBENU ENG-D,HIS-E

(6) YEMELE SOUNFACK KISITO FRE-E,GEO-E

(7) ONGONO MVINDI ERICA SAMIRA GEO-E,PHI-E

Centre No: 11820 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NEW BELL DOUALA

Regist: 171, Sat for 2 or more Subjects: 171, Passed : 142

% Passed : 83.04, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 15

SAMGWAA VITAE LOBGA-GALEGA

BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(1)

SAMJELA ANGELO LOBGA-GALEGA

BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-A

(2)

TCHOUTA TOUBIA KARL JACKSON

CHE-B,FMA-C,ICT-B,PHY-C,PMN-A

(3)

(4) KEAFO-ON SOCRATES ECO-B,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-D

OMEWU NZUBECHUKWU WISDOM

BIO-D,CHE-A,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(5)

DJENE NJONDO SHARLOM ANTHONY

BIO-B,CHE-B,ICT-C,PHY-D,PMN-B

(6)

(7) UCHENNA DAVID IBEKWE CHE-C,FMA-C,ICT-D,PHY-C,PMN-A

(8) SONKOUE HARINA ELSSA ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B,PHI-A

ABANGKOM ANTOINETTE MBONG

BIO-B,CHE-C,FSN-A,PHY-E,PMS-D

(9)

(10) SAYANI BAIZIL FANYU BIO-C,CHE-C,FSN-B,PHY-E,PMN-C

(11) TABI MARIE TABE BIO-C,CHE-C,FSN-A,PHY-E,PMS-E

TCHOUA NDJIONGANG CLEMENCE

BIO-B,CHE-C,ICT-E,PHY-E,PMS-D

(12)

NZOKOU DJEUKEU IVANA LESLIE

BIO-C,CHE-B,GGY-D,ICT-E,PMS-E

(13)

NGAMPPI KEUNOU MAELLE YNES

BIO-E,CHE-D,ICT-D,PHY-E,PMS-B

(14)

(15) NTOUKOU COLITA NAMONDO BIO-E,CHE-D,FSN-B,GGY-E,PMS-E

Passed In 4 Subjects: 34

DEUSSI TIOGNOU LEATICIA ORNELLE

BIO-B,CHE-B,FSN-A,PMS-C

(1)

MBOGNE CHEDJOU MELISSA GLADISLA

ECO-C,FRE-C,GEO-B,HIS-B

(2)

(3) TCHUIDJANG MBAMI LARISSA ECO-C,FRE-C,GEO-B,HIS-B

(4) TUMLA ARNOLD LEYNYUY ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(5) NDI GERALDINE KAWAH BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-B

(6) VANISA VERNYUY BIO-C,CHE-C,FSN-A,GGY-C

(7) MAXWELL WOBNYONG BIO-A,CHE-E,FSN-A,ICT-C

(8) SHEY RUTH NLINWE BIO-C,CHE-C,FSN-A,PMN-D

(9) KOMMEGNE KAMGA YOURI EVRAD ECO-C,GEO-A,ICT-C,PMS-D

(10) NAHBIT FAITH GWANBOBMEGHA BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(11) BESSONG NELLY EYONG BIO-C,CHE-C,FSN-A,PMS-E

(12) JEMEA HAMMUEL NGALLE ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(13) MESSAL MANICHO INGRID MEGANE ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-E

(14) NGUH PUAMUN PAULINETTE DORIANE FRE-C,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(15) BABA TRACY GIWE BIO-C,CHE-E,FSN-A,PMS-E

(16) AYONG GENEVIVA NGOMI ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(17) NKENGANANG ANITA NKEMASAH BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(18) KONGNYUY YANICK NTEIN BIO-C,CHE-D,GGY-C,ICT-D

(19) JAFF MODESTINE SHIYNYUY ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(20) NTUNTU NOEL KIMBI ENG-E,GEO-C,HIS-E,PHI-B

(21) NGNINEGOUON PEZIE HANIFAH BIO-E,CHE-D,FSN-B,PMS-D

(22) BESTONE HARRY NDEULE KODO BIO-D,CHE-E,GGY-D,ICT-C

(23) CHIAMAKA AZUBUIKE BIO-E,CHE-D,FSN-B,PMS-E

(24) KPUYUF CALEB BIO-E,CHE-D,FSN-B,GGY-E

(25) NGEUKU LINDSAY EMANGA TABE BIO-E,CHE-D,GGY-C,PMS-D

(26) MBITBEU KANFO MEXANTE GARANCE ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

WINNER CHUKWWU DIEBUBE AMAKOM

BIO-D,CHE-C,ICT-D,PMS-E

(27)

(28) AYUK SIMILIENE AYUK BIO-E,CHE-E,FSN-A,GGY-E

(29) NGANDO AUGRISTA EDUBE ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(30) MUZANG NDISANG PRYDEN SIPHO BIO-C,CHE-D,ICT-E,PMS-D

(31) YOUSSOUF KOME FRE-D,GEO-E,HIS-C,ICT-E

(32) SANDRA EYO NSOR ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(33) NFORMI RANDOLF BUANONG BIO-C,CHE-E,GGY-E,ICT-D

(34) NTELEH GINETTE MBEIKENYUI ECO-E,ENG-D,GEO-C,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 53

(1) DINGA KAHBILLA SERENA FLORINDA ECO-B,GEO-A,PMS-D

(2) NYANGO ABIBA ECO-D,GEO-A,HIS-B

(3) NGOUDOU MOUMBANA HINDOU NJOYA ECO-C,GEO-A,PMS-D

(4) LEMYUY MUASATU LEINYUY BIO-C,FSN-A,GGY-D

(5) OWONA NGONO CHRISTINE LAURA GEO-D,HIS-B,PHI-C

(6) MBOIDA LAKPA DIVAN JOREL BIO-C,CHE-E,FSN-A

(7) NJOYA ABDEL HAMID FADEL BIO-E,CHE-D,FSN-A

(8) ATONG FAITH SUSAN NANJI ENG-D,GEO-C,HIS-C

(9) MBADOUM LUCIE FRE-E,HIS-C,PHI-B

DJOULAKO DE DJOUGAN FRANCK RICHNEL

FMA-D,PHY-D,PMN-B

(10)

(11) GNAGOUEN ALAIN ANGE KARNEL FRE-E,GEO-C,HIS-B

(12) CONFINDENCE NWAGWULAM BIO-D,CHE-D,PMS-C

(13) AHIDJO MBANGE VANESSA BIO-E,FSN-A,GGY-E

(14) EBEN BIROCK IV FRANCINE GRACE ENG-D,FRE-D,HIS-C

(15) AJUESE SHANDY PIAPAZI ENG-B,HIS-D,LIT-E

(16) JANGWA SOLLE SAMUEL ECO-E,FRE-C,HIS-C

(17) SUIKIRAN ANNETTE FONYUY BIO-C,CHE-C,PHY-E

TCHOUANTCHE NGONGANG AUDREY DURELLE

BIO-E,CHE-C,PMS-C

(18)

(19) PETOUOCHI NSANGOU AMIDOU DJABER GEO-C,HIS-D,PHI-D

(20) MUA YANNICK NGOOH ECO-E,HIS-D,PHI-B

(21) NOUBA NYAMSI JOEL DANOLD ICT-C,PHY-E,PMN-C

(22) EBIBEDE NJOTU LORENA CLEMENCE BIO-D,CHE-D,PMS-C

(23) NGONG ODILE PATRICIA BIO-D,CHE-D,PMS-C

(24) MAPON PEFOURA ANIFIATOU BIO-C,ICT-C,PMS-E

(25) EVINA JOCQUIE RITA ECO-E,GEO-B,HIS-D

(26) AKONO ONDOUA MARIE EVELINE BIO-E,CHE-E,FSN-A

(27) AMBE-AKONGNWI JONES FUH BIO-C,CHE-D,PHY-E

(28) MUANDZE PATIENCE FAKEH BIO-C,CHE-D,PMS-E

(29) IJEOMA OLIVETTE NWEKE IBEKWE ECO-E,GEO-B,PMS-E

(30) ANGHA JOY MACGLAR BIO-E,CHE-E,FSN-B

(31) PRISCA MMESOMACHUKWU BIO-D,CHE-D,PMS-D

(32) ZIJONG BRIAN ECO-E,HIS-B,LIT-E

(33) AGBOR ELIZABETH EYERE ENG-D,GEO-C,HIS-E

TCHAMO SIANKAM FONGANG RYAND HARRIS

ECO-E,GEO-D,HIS-C

(34)

(35) MONGWAT PEMBOURA SAKINAH BIO-D,CHE-D,PMS-D

(36) EBOA YVAN JOHNSON CHE-D,ICT-D,PMS-D

Page 207 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 53

(37) NGHA SAKUO AKWO BIO-C,CHE-D,PMN-E

(38) EKWELLE KELLY NYAKE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(39) KUMBOH STEPHANIE ZIAGHA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(40) BONGLIY CLARE NYUYLEM ENG-E,GEO-D,HIS-C

(41) NFORMUM JOSEPH NFONDEM BIO-D,GGY-D,ICT-E

(42) TANJONG BILLA LAWRENCE HACENT ENG-D,GEO-E,HIS-D

(43) SITIO TOOGO VALENTINE FRE-D,HIS-D,LIT-E

(44) TSAGUE TEMENOU FRANCLIN JUNIOR ECO-E,GEO-D,HIS-D

(45) NEMAGOU WOUADEU NICAISE AUDREY ECO-E,FRE-D,GEO-D

(46) PIEZUH RINGLY TEWAH BIO-D,CHE-E,ICT-E

(47) TABOKO STEPHANIE-BROWN ESSEMAYANG GEO-E,HIS-E,PHI-D

(48) MARIE HELENE EYINDO EKWE ECO-E,FRE-E,GEO-D

(49) EGBE BRILLANTINE ETAKA ECO-E,GEO-E,PMS-D

(50) BIKOBI MARIAME ANAISE BIO-E,CHE-E,GGY-D

(51) MALAM AKIIKI AURELIE MAXIME BIO-E,PHY-E,PMN-D

(52) ABDOULAYE ABDOURAMANOU FRE-E,GEO-E,HIS-D

(53) METAGNE VISNEDA SAURELLE BIO-E,CHE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 40

(1) AWA STEPHANIE MBU’UH GEO-A,HIS-C

(2) NOUMBI BIROCK I ESTELLE JULIE HIS-C,PHI-B

(3) SIRRI JOYCELYNE FUH HIS-D,PHI-B

(4) LUM JOSEPHA FRU BIO-E,FSN-A

(5) MAYI SIDONNIE KIBONG BIO-E,FSN-A

(6) YAWE TCHAPTCHEUT KARL LOIC ECO-E,GEO-B

(7) AJEBE WONJE CATHERINE FRE-D,GEO-C

(8) NGOMO MUDIKA JORIM JOEL GEO-D,HIS-C

(9) YIMGNA KAMGNA LILIANNE TRACY BIO-D,CHE-C

(10) SONKWE YONGHO PRINCESS SAWODA GEO-D,HIS-C

(11) BESONG JUNIOR BESONG FSN-B,PMS-E

(12) MBELECK BANAGA BENJAMIN RODRIGUE ICT-C,PMN-D

(13) ALIDA BIH NGUFI GEO-C,HIS-D

(14) NJWENG COMMI-KELLY MBAH GEO-E,HIS-B

(15) PECHIEN MBASSEY JOHN GEO-D,HIS-C

(16) SUIKIRAN ANNETA KINYUY BIO-D,CHE-D

(17) CHI AMAKA FLORENCE EHIEM BIO-C,CHE-E

(18) NDASHI ROSE NDALA FSN-C,GGY-E

(19) NTEH AMBONG TABOKOW RUTH ENG-D,HIS-D

(20) MOUGOUN ABDEL ECO-E,GEO-C

(21) BONDJE MARCELLE GEO-D,HIS-D

(22) MUNING SHEIKA TIENKWIA ECO-E,GEO-C

(23) OUMAR ALI GEO-E,HIS-D

(24) FON CLINTON ECHOUABE GEO-E,HIS-D

(25) CORALIE HELENA NDONGO EYOUM GEO-E,HIS-D

(26) ENYANG DORLENE FRE-D,PHI-E

(27) BETCHONTCHON LENANEN GRAZIELLA PATRICIA FRE-E,GEO-D

(28) ABIGAIL MUYER BIO-D,GGY-E

(29) DILBEE OLIVIER ADOUM GEO-E,HIS-D

(30) WANGUISSI WANGUISSI WILFRIED ULRICH ECO-E,GEO-D

(31) HALIMATOU ALHASSAN FRE-E,GEO-D

(32) POUAKO LEUGUE KATIA DOLVANE BIO-E,PMS-D

(33) FONJI ROSAN MANYI GEO-E,HIS-D

(34) MBOUOMBOUO IBRAHIM HAMED GEO-E,HIS-E

(35) ABDALLAH ELWAHIS GADJI GEO-E,HIS-E

(36) OBASE ROSE MARIGGO GEO-E,PMS-E

(37) MAKOUKAM FOSSO NICE DEALANDE ICT-E,PMS-E

(38) EZEH NDOUDJIN SAMUEL ICT-E,PMS-E

(39) MBOWOU KHADIJATOU BIO-E,GGY-E

(40) AGBOR MICHEAL BRIGHT GEO-E,HIS-E

Centre No: 11821 SAINT JACQUE COMPREHENSIVE

BILINGUAL COLLEGE DOUAL

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 6

% Passed : 60.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) SHUNEH YANNICK AFANWI TAMEN ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 2

(1) ROUSEVETTE TIH NYUIMBEBEH BIO-D,CHE-D,GGY-D

(2) NSOH DIANE MANKA’A ENG-D,HIS-D,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) TIEMBIAH SOLAMIE NANTANDIKE GEO-E,HIS-C

(2) GILIAN NUHKEH BIO-D,GGY-E

(3) TANGWANI PEREZ FORGWE HIS-D,PHI-E

Centre No: 11822 COLLEGE BILINGUE BONCHOUO DOUALA

Regist: 81, Sat for 2 or more Subjects: 81, Passed : 60

% Passed : 74.07, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) TAMFU DESERIL TATA BIO-A,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-A

TCHILEFACK CONSOLA NGIMNDOH

BIO-D,CHE-D,ENG-D,PHY-E,PMN-E

(2)

Passed In 4 Subjects: 8

(1) KOUESSO PETCHA NELSON BIO-C,CHE-D,FSN-A,PMN-E

(2) MASSAH TIDO NIDELLE BIO-D,CHE-D,FSN-C,PMN-D

(3) KENGNE TCHINDA EMMANUEL BIO-D,CHE-E,FSN-B,GGY-D

(4) EROCK QUEEN ROSE TAFUH ECO-D,GEO-E,HIS-C,REL-C

(5) MUCHA BETTY AFOR BIO-E,CHE-E,FSN-A,GGY-D

(6) NGUEMO KONNE SAMANTHA BIO-E,CHE-D,FSN-B,GGY-E

(7) AKUH UNDI AICHA ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(8) KONGSO VERONICA NELLY KENJING ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 21

(1) ZEE KELLY CHI BIO-D,CHE-D,FSN-A

(2) AWAH YANNICK CHO ECO-C,GEO-D,HIS-B

(3) MAKAM MERCY MAH BIO-D,CHE-D,FSN-A

(4) LAMBIV MISPALINE NYUYKONGI ECO-C,GEO-B,PMS-D

(5) BAINKONG MINET NGON BIO-B,CHE-D,PMN-D

(6) NJI-DABA ACHI ZITA BIO-E,CHE-D,FSN-B

(7) SUWEKEH LESLEY TIAMBUSI ECO-D,HIS-C,PHI-D

(8) FANG BORIS BUNG BIO-C,CHE-E,GGY-C

(9) KAYEH FILA YUROH BIO-C,CHE-E,FSN-C

(10) EZEKIEL MBUUH NGWAFANG ECO-E,GEO-D,HIS-C

(11) NDIPEKI SONITA FONKENG BIO-E,FSN-B,GGY-E

(12) NDIP CHIRAC ETENGENENG ECO-E,HIS-C,PHI-D

(13) KULLY STEPHANIE SUCHOU ENG-D,HIS-C,LIT-E

(14) ASHONGFUNG ERIC YUNINUI ECO-D,ENG-D,HIS-D

(15) ARUMA EMBE BATO JULIET ENG-C,HIS-D,PHI-E

(16) NGAHA THELMA ALEAN EBANE ECO-D,HIS-C,LIT-E

(17) BAIYE CHRISTIAN PRIATE ASHU ICT-E,PHY-E,PMN-C

(18) WANDUH DIANA AMUNDAM ENG-D,HIS-D,LIT-E

(19) BOKOMBE NGUBE CLAURITA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(20) EPIE BECKY MALIWA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(21) NGWAH RENYU KERINE ECO-E,GEO-E,PMS-D

Passed In 2 Subjects: 29

(1) NDUKONG VANESSA MUNKING BIO-E,FSN-A

(2) NJODZEKA DIANAROSE MBIMENYUY BIO-E,FSN-B

(3) DJUINE EMERENCE LAURE FSN-B,GGY-E

(4) WAFFO MELANIE MABENG ENG-E,HIS-C

(5) TANYI MARY AGBOR BIO-D,CHE-D

(6) NKEMASONG ADELINE NCHONGANYI ECO-E,HIS-C

(7) BI STEPHANI NJUAKOM ENG-D,HIS-E

(8) OROCK GEOGETTE APAI ENG-E,HIS-D

(9) NGALLE KOLOKO CHRISTINE RAISSA HIS-D,LIT-E

(10) OBEN SYNTHIA EYONG ENG-D,HIS-E

(11) FRAMBO COMFORT AGBOR TIKU ENG-E,HIS-D

(12) NEGBOR CYNTHIA ANNE GEO-E,HIS-D

(13) MATCHE MANUELA CHE-E,FSN-D

(14) MEZEMO ELIANE VICKY GEO-E,HIS-D

(15) NTEMBE GONERIL NGWI ECO-E,HIS-D

(16) CHI SANDRINE WONDONE ENG-E,HIS-D

Page 208 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 29

(17) NTSOWATIET JUSTICE NYAMEKONG BIO-E,GGY-D

(18) NGONPONG TOUOFO DONNY EDNA FRE-D,HIS-E

(19) MAIRAMU MANU GEO-E,HIS-D

(20) AYUK EGBE NDAKOR ENG-E,HIS-D

(21) SIMAMEN FIFEN AICHA GEO-E,HIS-D

(22) LONTSIE PEKA VALDO CHE-E,GGY-E

(23) NGUH KELLY NTOH PHY-E,PMN-E

(24) ETA FAVOUR BETECK HIS-E,PHI-E

(25) TEGUM QUIXOTE AKUM CHE-E,PMN-E

(26) AYUKEGBA MONGUI SHARON ENG-E,HIS-E

(27) BUYO NOEL NJOBARA GEO-E,HIS-E

(28) BUINCHI PRINCE BOLACK ECO-E,GEO-E

(29) LESHUA SERAPHINE NYOMAH GEO-E,HIS-E

Centre No: 11823 COMPLEXE SCOLAIRE NAL

BONAMOUSSADI

Regist: 54, Sat for 2 or more Subjects: 54, Passed : 52

% Passed : 96.30, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 18

(1) NJEUKAM LANGKEU STEVE ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-A,PMS-A

(2) ALOGE ALOGE RAWLING ECO-A,ENG-D,GEO-B,ICT-A,PMS-B

(3) ANDE TRACY NTHEKA BAME CHE-B,CSC-B,FMA-C,PHY-B,PMN-A

EPIENGONE IMMACULATE EPOLE

ECO-B,ENG-C,GEO-B,HIS-C,PHI-B

(4)

DOUNOUPETIPA CAHETHEL ANAIS

CHE-C,CSC-C,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(5)

(6) FUH TERRY NGWA BIO-B,CHE-D,FMA-D,PHY-C,PMN-B

NANA NGUEYEP THEOPHILE HYJIN

CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-C,PMN-B

(7)

(8) NOUMBO MOMO LOYCE CHE-D,CSC-C,FMA-D,PHY-D,PMN-A

SONWA CHEUDJOUO ELISEE LOUANA

ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-B,PHI-C

(9)

(10) NCHANJI SANDRINE MULIH ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-C,ICT-E

JIOGANG GUEGUIM FATIMA MALYKA

ECO-C,ENG-D,GEO-E,ICT-B,PMS-C

(11)

NDJOUOGWA DIAMBOU CLAUD JOHAN

CHE-E,CSC-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(12)

MESSU NEKAM ANGE NAOMIE

BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(13)

LANDJOU SEGNOU ALEX EMMANUEL

ECO-E,ENG-D,GEO-B,ICT-C,PMS-E

(14)

(15) KAYIM TEBOU SCELA STELA ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(16) DJINE GEORGINA VANELLE BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(17) EMOLE MISSE LOIS LARISA ECO-E,ENG-E,GEO-E,ICT-C,PMS-D

TCHOUA NGUEPDO RAHEL FRANCINE YDYLLE

ECO-E,ENG-E,GEO-E,ICT-C,PMS-D

(18)

Passed In 4 Subjects: 18

(1) WANDO TOWO BEN JEFFREY CSC-B,FMA-A,PHY-D,PMN-A

(2) TENUM JEAN BENOIT ECO-B,GEO-A,HIS-C,ICT-C

(3) DUKE AZIE ACHU CSC-D,ECO-A,GEO-B,PMS-C

(4) GAINKAM KOYOU DANIELLA JOYCE ECO-C,ENG-C,GEO-D,ICT-B

(5) GHOGOMU NASYA YOHNUI ECO-C,ENG-D,GEO-C,ICT-B

(6) LAPNE MADJOMO YARRO LEATITIA ENG-D,GEO-E,HIS-C,PHI-C

TCHOKONTHE MOTHE OBIN WILFRIED

ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(7)

(8) TCHIDO NANCY ENG-D,FRE-D,GEO-C,HIS-E

MANDIANGU MANSIANGI PLAMEDIE ELDAD

BIO-C,CHE-D,ICT-D,PMN-E

(9)

(10) MARIE JANISE SHURRI NCHA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(11) MFOUATA JAMILA ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-D

TSAGUE LEUTCHANG LAURINE ORNELA

BIO-E,CHE-D,ICT-D,PMS-D

(12)

JACQUES CHRISTOPHE JEMEA YEMY

CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMN-C

(13)

(14) ADA ERASTE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(15) DJIEKA SEUMANI FRANCK HERWAN CHE-C,CSC-E,PHY-E,PMN-E

(16) TEMGOUA FOULEFACK SAMORA AWA

BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(17) GOUEGNI MOPI IVANA DARLINE BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-C

(18) METCHUM NOWA KESSY GEORGIE ECO-E,GEO-E,ICT-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) LIMA LAREN DOH ECO-C,GEO-D,HIS-B

(2) TABAKOUO TIDJONG SERGE CSC-C,FMA-D,PMN-D

(3) OBAMA EYAMO JOYCE LAURYN CHE-D,CSC-C,PMN-D

YONGKA MARIE ANTOINETTE KONGNYUYMO

ENG-D,GEO-D,HIS-D

(4)

(5) NGIDE ADILLE ECO-C,ENG-E,HIS-D

(6) TCHAPPET MBO KIERETU CSC-E,FMA-E,PMN-B

(7) HAWA’UH YAHUBA ENG-D,GEO-E,HIS-D

(8) NGONTCHOU CHRIST ARTHUR FRE-D,GEO-E,HIS-D

(9) MOKAM WOGCHA KLUIVERT CLINTON BIO-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 2 Subjects: 7

(1) WANDO TANKOUO WILL AUREL FMA-C,PMN-A

(2) ASSONFACK ZEFACK ARIELLE CASANDRA HIS-E,PHI-B

(3) TAKUM VAROLINE SEVIDZEM BIO-C,PMS-D

(4) MOGUEM KAMGA IMELDA DARYL BIO-C,PHY-E

(5) MAKUETE MENELEMO TEFOUET STEVIA ENG-D,FRE-E

(6) NCHENI BLESSING MBEBUI ECO-E,HIS-D

(7) KEUNANG DJOUMEN ERNESTA SAURELLE ENG-E,FRE-E

Centre No: 11826 LA FIERTE BILINGUAL INTERNATIONAL

COLLEGE YAOUNDE

Regist: 116, Sat for 2 or more Subjects: 116, Passed : 95

% Passed : 81.90, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 10

MOUNGA MBENDE WINNIE MAEVA

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(1)

MOUKAM TUINTCHEU NEVILLE ESTELLE

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(2)

ESSO ESSOMBA JOHAN RITCH

CHE-A,CSC-B,FMA-E,PHY-D,PMN-A

(3)

MEGNE FOTEPING ROCHELLE MAELLE

BIO-A,CHE-B,CSC-C,PHY-D,PMN-C

(4)

(5) TAMEU DJUIDJE ELIANE BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(6) NLEND JEAN SAMUEL BIO-A,CHE-C,CSC-D,PHY-E,PMN-C

SIMBA BERNADETTE GOLDA JESSY

BIO-C,CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(7)

(8) FONGU NGEH LOIC NELSON BIO-C,CHE-E,GGY-C,ICT-B,PMS-D

(9) NODEM NODEM MAEL BIO-D,CHE-C,CSC-D,GGY-C,PMS-D

SOUKI SIMON YVAN GREGORY

BIO-E,CHE-E,CSC-E,PHY-E,PMN-D

(10)

Passed In 4 Subjects: 26

(1) NGONO MONIQUE CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(2) ABOMO ONOGO ANAIS CLEMENCE ECO-D,GEO-B,HIS-B,ICT-C

(3) KIEN CARINE NDEH ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(4) PRINCESS ERIKA DA LUZ PALTHY CHE-C,CSC-C,PHY-D,PMN-B

NYAKETE EKOSSO JOANA MERVEILLE

BIO-B,CHE-D,GGY-C,PMS-C

(5)

(6) OBEN HILDA EBANGHA BIO-B,CHE-D,ICT-B,PMN-D

(7) DEFFO TAKOUTSING ROMARIC ECO-D,GEO-B,HIS-C,ICT-D

NGA MANGA ESSOMBA JOSIAS LA FORTUNE

ECO-C,GEO-B,ICT-D,PMS-D

(8)

(9) KONGA MARC YVAN CHE-C,CSC-C,PHY-D,PMN-D

(10) NKANA AUDREY LENAIK BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(11) DIBOH KALJOB ARNOLD MANDELA ECO-D,ENG-D,HIS-C,ICT-C

(12) ABIALA ZITA OCEANNE ENG-C,FRE-B,HIS-D,LIT-E

SETANE ESSAME EMMANUEL MAGLOIRE

ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-C

(13)

(14) SAMO FEZEU DOMINIQUE ECO-D,GEO-C,HIS-B,ICT-E

(15) TCHICALI MEGNE BERTHE RAISSA BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(16) DJOKO CHARLES JUNIOR BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(17) MEWASSI FRANCK VALENTIN ECO-E,FRE-C,GEO-E,HIS-B

(18) MBAKOP LOUISE FERMINE ECO-D,ENG-E,FRE-C,GEO-C

(19) ZENGUE MEDJO LEON BERTRAND JOVANY

Page 209 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 26

BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMS-C

ABDEL RAIM NSANGOU NGOUPAYOU

CHE-D,CSC-D,PHY-E,PMN-D

(20)

(21) CHOUSSI SCHERONE LOVELLE ECO-E,ENG-D,FRE-C,GEO-E

(22) NGOMNA BOUBA DUCHEL KEVIN BIO-E,CHE-E,GGY-C,ICT-D

(23) ASSOLA ANGE LAURENT LEONARD CSC-E,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(24) MAKEGNE PRISCA SORELLE ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(25) ATYAM EKO JUNIOR LANDRY CHE-E,CSC-D,PHY-E,PMN-E

(26) EVRA IVAN LOIC EVINA BIO-D,CHE-E,GGY-E,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 35

(1) EBOLO ABODO JOSEPH DARYL BIO-A,CHE-A,GGY-A

(2) MENGUE EDIMA KATHLEEN KERR BIO-B,CHE-B,ICT-B

(3) JUH BENNETH YAH BIO-B,CHE-C,GGY-C

(4) KANDIM ESTHER DESIREE LA GRACE BIO-C,CHE-D,GGY-B

(5) EVINA ABESSOLO WISTON GGY-C,ICT-C,PMS-D

(6) NEUSSIE MANIK LINDA ELSA ECO-E,ICT-B,PMS-D

(7) FUNWI ALICIA BERI BIO-C,CHE-E,ICT-C

(8) TSOUNGUI MELINGUI ZAMBO CATHERINE BIO-E,CHE-C,PMN-C

(9) FRI LYDIAN KANG BIO-B,CHE-D,PMN-E

(10) NGNEPI IVAN FRE-D,HIS-B,PHI-E

(11) NGANDOLO PHILOMENE DORCAS ENG-D,FRE-D,HIS-C

(12) AMBASSA ALEXIS CHRISTINE ENG-D,FRE-B,HIS-E

(13) DJONI GALLO EMILE LOIC ENG-D,FRE-D,HIS-C

(14) ONGBIBOU IRANIE DIANE BIO-D,GGY-D,ICT-D

(15) EVIEN BIBILA DIANA FRE-C,GEO-E,HIS-D

ATIA BALEPNA FREDERICK MARYLINE LESLIE

FRE-C,ICT-E,PMS-E

(16)

(17) NJIKE KWIMI MIRANDA FALONE BIO-D,CHE-D,PMN-E

(18) BIDIMA ATANGANA MARC-AUSTIN NICOLAS BIO-E,CHE-D,PMS-D

(19) LEANDRE FALINDOR LAMBO MBE CHE-E,CSC-E,PMN-C

(20) SAHLA ABDULAI TOMNYUY ENG-D,HIS-E,ICT-D

(21) ESTER OBEN FLAURYNE ENG-E,FRE-D,HIS-E

(22) MANGADEU EMASSI ARTHUR JUNIOR GEO-E,ICT-E,PMS-D

(23) TATTO MOUKETEY YOANDRA KEVRY BIO-E,CHE-E,PMN-D

(24) WAINDJA SIMO LEATITIA ENG-E,FRE-D,HIS-E

(25) NDOGNJE MARTINE ROSETTE VIANNEY BIO-E,ICT-E,PMS-D

(26) NDAP MODESTE OWEN ECO-E,GEO-E,PMS-D

(27) MEKOUDJOU KEMEGNI JENNY MORANE BIO-D,CHE-E,PMS-E

(28) TCHAPDIE KEPSU ANGE LAURETTE ECO-E,ICT-D,PMS-E

(29) KOUAM BILAL LAMANA ECO-E,GEO-D,PMS-E

(30) BITJONG BANGOUB KEVIN TELESPHORE ECO-E,FRE-E,GEO-D

(31) LEILA MARYAM ENG-D,FRE-E,LIT-E

(32) MANGWI VANESSA MBOM BIO-E,CHE-E,PMN-E

(33) MAITAOGA NDIKWE CHRISTIANE ECO-E,FRE-E,ICT-E

(34) KONANGO NDJAL LOIS SOPHIA CARELLE ECO-E,GEO-E,PMS-E

(35) MOMEDENG ABATE DEVIS HARRISSON FRE-E,GEO-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 24

(1) AGBOR OMAMEN ASEK FRE-C,HIS-C

(2) OMENGUE NKOUDOU RAPHAELLE BIO-C,ICT-C

(3) MAMANG NGUM AGWETANG BIO-D,GGY-C

(4) RIKAM YVANOL GIOVANI ICT-B,PMN-E

(5) EMEBEZA JOY TAZIFOR BIO-B,CHE-E

(6) SEGUE MAELLE OLIVE CHE-C,PMS-D

(7) ANANGA CHRISTINE LARA FABIA ENG-D,FRE-C

(8) LONDO TANDA ANDY HUGUETTE BIO-D,GGY-C

(9) TETUH GEORGES AMBI CHE-C,PMS-D

(10) PIERRETTE YOHNWI FOPA BIO-C,CSC-E

(11) SAFINDAH MBAKOP FLORENCE LUTRANIE CHE-E,ICT-C

(12) CHUFONG AFO LINET CHE-D,PMN-E

(13) MEKOULOU MEVA’A KESSY ORLANNE BIO-D,CHE-E

(14) POUHELA YVES DORIAN BIO-E,CHE-D

(15) TALLA SOH ADRIEN LEVIS GEO-E,HIS-D

(16) MBAH HOPE NEATUH BIO-E,GGY-D

(17) ONGBWA MELOUNOU ALAIN PIERRE CHE-D,CSC-E

(18) AYANGMA GREG EDDY WARREN FRE-D,HIS-E

(19) MIAGUE MONDO MARCELIN BORIS CHE-E,CSC-E

(20) NGOULOU PAUL MARTIAL GUYJOL GEO-E,PMS-E

(21) NJOH JANGA CHARLES JUNIOR ANNICET BIO-E,PHY-E

(22) HAPPI ONDOBO STEVE VANEL CSC-E,PMN-E

(23) NJOUME NGOLLE JULES WAREN FRE-E,GEO-E

(24) ZANG-ENGOULOU RAYMOND FRANCIS CHE-E,CSC-E

Centre No: 11850 OXFORD BILINGUAL COMPREHENSIVE

COLLEGE MUTENGENE

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 3

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) KONGNSO LAURANTINE VERNYUY ENG-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) NKWOMBO AMADINE NDOKE ENG-D,HIS-E

(2) FANG MILDRED OWI ENG-D,REL-E

Centre No: 11852 SABIBI COMPREHENSIVE COLLEGE TIKO

Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 9

% Passed : 45.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) OSAKE BELOLE PERPETUA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 6

(1) YAYA VADDET FONGOH ECO-E,GEO-C,HIS-B

(2) CHUNG WABUA MECHAS HAGGAI BIO-C,CHE-D,ICT-C

(3) DINGA BLAISE BOBGA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(4) TABOPI GODJOYCE TASSAH BIO-D,CHE-E,FSN-B

(5) MBOH PHILINE ORANG BIO-E,CHE-E,FSN-B

(6) EGBE TATIANA AMI ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 2

(1) OROCK LUCY MANYI ENG-D,HIS-D

(2) LUMBA RUTH BERY ENG-D,HIS-D

Centre No: 11853 NABESK COMPREHENSIVE COLLEGE

BONDUMA-BUEA

Regist: 128, Sat for 2 or more Subjects: 127, Passed : 106

% Passed : 83.46, Sanctioned : 7

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

(1) TENJEM CLIFF ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-B,REL-B

(2) VELDA NGOH ECO-E,ENG-D,FSN-B,HIS-B,LIT-D

(3) LUM ASHLEY AMABOH ENG-C,FSN-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(4) CHIY EMMACULATE BEH ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B,REL-C

(5) SARAH LOKILI NITUA ECO-E,ENG-D,FSN-C,HIS-C,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 26

(1) ENOW KELLY AGBOR ECO-B,ENG-C,GEO-A,PMS-D

(2) HELEN LYKOWO ATRA ECO-E,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(3) JOSEPH EPIE ENG-C,HIS-B,LIT-C,PHI-B

(4) PENN JANNY-DELLA NING ECO-D,GEO-B,HIS-C,REL-B

(5) LOAH ELIZABETH NCHINA ECO-D,GEO-C,HIS-B,REL-B

(6) ASHU DORIS TABOT ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(7) NDABONG BLESSING NCHANGNWIE ENG-D,FSN-B,HIS-C,LIT-E

(8) OWAH SMITH NDOH ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-D

(9) DIONE HANNAH EKANDILLE ENG-C,FSN-B,HIS-D,LIT-E

(10) DOBGIMA REMOND FOMBOH ECO-E,GEO-C,HIS-B,REL-D

(11) TAMBE ENOW SAMUEL ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(12) AKAT EVELYNE TAMBE ENG-D,FSN-C,HIS-D,LIT-E

NGANTCHA NGUEHA SUZY ROBERTINE

ECO-E,ENG-D,FSN-B,LIT-E

(13)

(14) TABITA IKEN TENJOH ENG-D,FSN-C,HIS-D,LIT-E

(15) MARIE ROSE ETOKI EBONG ENG-D,FSN-C,HIS-D,LIT-E

(16) LEKEAMIN MARY JOY AJEAKO ENG-D,FSN-C,HIS-D,LIT-E

(17) ASHLEY VICKY BOSUNG BAMFON ENG-C,FSN-C,HIS-E,LIT-E

(18) KAMGANG ROMANCE NGAMENI ENG-D,FSN-C,HIS-D,LIT-E

Page 210 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 26

(19) MBI VICKY STEPHANIE SHENTE ENG-D,FSN-C,HIS-D,LIT-E

(20) NANKO NJIOWOU BORIS ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(21) KELLY NAYI BERANDIA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B

(22) NJUMBA NELDA MATETA ENG-E,FSN-C,HIS-D,LIT-E

(23) TAMBE LAURA BISONA ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(24) MOLUA JOAN NALOVA ENG-D,FSN-E,HIS-E,REL-D

(25) NGALE ISAAC NGALE ECO-E,GEO-E,HIS-D,REL-D

(26) OBEN EMILIA EBANGA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 41

(1) CHINYERE BENITA ORUNO ENG-A,HIS-B,LIT-B

(2) TCHOUA NKWENKEU LYDIE CARELLE ECO-C,ENG-D,GEO-A

(3) PIE JANISE CHO ENG-D,FSN-B,HIS-B

(4) ENGWO MERCIDIS TAKU ENG-D,FSN-B,HIS-B

(5) ITALE NASELI MIREILLE GEO-C,HIS-B,REL-C

(6) ANYIAKOH OFUAJEI NOELA ENG-D,FSN-C,HIS-B

(7) SONA WALTERS ENOH NTUBA ECO-E,FSN-B,HIS-B

(8) MELVIS BOFISEN FSN-B,HIS-B,LIT-E

(9) LAURENCE KALLE TABE-OJONG ENG-D,FSN-C,HIS-C

(10) MBUNGKAH VIGINIA MEFEH ENG-C,GEO-E,HIS-B

(11) ABANG MELVIS MBONG ENG-D,FSN-C,HIS-C

(12) NDASA HANSON CHIA ECO-E,GEO-C,HIS-B

(13) OBIE PRECIOUS DIKANA ENG-E,FSN-B,HIS-C

(14) NDOBEGANGMBAW LOVELINE AKAWUNG ENG-C,HIS-C,LIT-E

(15) NJOKOH JEROME TASHA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(16) MBUH JAMES NFENYO FSN-E,HIS-C,REL-C

(17) VANELVIS AGBOR EKURI ENG-C,HIS-C,LIT-E

(18) EMMANUELA YAH ECO-E,GEO-B,HIS-D

(19) NDUNGMBOWO SHANA NUMVI ENG-C,FSN-C,LIT-E

(20) KATE NAMONDO JOKE ENG-D,GEO-C,HIS-D

(21) JOSEPH PEMPEME LIKA ECO-E,GEO-B,HIS-D

(22) NKAFU DERRICK ENG-D,FSN-C,HIS-E

(23) MESAPE RINELLE EBOTE ENG-D,GEO-E,HIS-C

(24) AWA LARIZA MEZOH ENG-D,HIS-C,PHI-E

(25) FRITZ RAYMOND MBELLA NGANDA ENG-E,HIS-C,PHI-D

(26) OTIA CHWEFUNG INTAH JANET ENG-D,FSN-C,LIT-E

(27) NSIE EMMANUELLA MESINZE ENG-E,FSN-C,HIS-D

(28) BAMBOH BILL ROWLINS ENG-D,HIS-C,LIT-E

(29) EWOLE JULIET BOKE NGWE ENG-D,FSN-C,HIS-E

(30) SOPHIE ENJEMA MOLUA FSN-D,HIS-D,PHI-E

(31) AKOLA ABI BORIS ECO-E,HIS-C,LIT-E

(32) NGANJE GLADYS EJOMI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(33) ATEMNKENG CYNTHIA TATABONG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(34) FOGAM LOBGA PATRICE ENG-E,HIS-C,REL-E

(35) ESTHER NALOWA WANA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(36) ALOBWEDE ALBRIGHTINE EBUDE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(37) AGBOR BELINDA ETENGENE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(38) TANG MARIE MBENG ENG-D,HIS-E,LIT-E

(39) GABSONGA FRANKI FSN-E,HIS-D,REL-E

(40) ABANG AYA DIAN ENG-D,FSN-E,HIS-E

(41) LIMUNGA SOLANGE GOBINA ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 34

(1) MOHAMADOU ADAMOU FSN-B,HIS-B

(2) ATEI HANNE-LORE TAM FSN-B,HIS-C

(3) AYUKNDIP TERENCE AYUK FSN-C,HIS-C

(4) ASHLEY MONJOWA EKEMA FSN-C,HIS-C

(5) NUSSI VANESSA TAKAMO FSN-B,HIS-D

(6) FORCHIA KLUIVET TSAMO ENG-D,FSN-B

(7) NKEMASONG DAVID FORBEH FSN-D,HIS-B

(8) ASHU LYDIA AYUK FSN-D,HIS-C

(9) ARREY AYAHNGUI AYAH GEO-D,HIS-C

(10) BESONGE FRANK TANUJAM OWASU ENG-D,HIS-C

(11) OBALLE EGBE OGORK FSN-D,HIS-C

(12) ARREY GRACIOUS ONEKE HIS-B,LIT-E

(13) TIKU LUISA OFFUNDEM FSN-D,HIS-C

(14) ADJONDJI ROMARIC FSN-C,HIS-D

(15) NSONG MIRIAM NKUNDE ENG-D,FSN-C

(16) ETUBE VANISA BOKENG ECO-E,GEO-C

(17) TAKUMBI BRANSON EFUNDE HIS-D,PHI-D

(18) EBITOH CHELSY BECHEM NGUTI ENG-D,HIS-D

(19) BONGKNKUM ZENABU KINYUY GEO-D,HIS-D

(20) KIHLA YANNICK WIRBA FSN-C,HIS-E

(21) NZELLE CLOUDIA EBUNE ENG-D,HIS-D

(22) AGNES EPOSI ESOWE HIS-D,PHI-E

(23) MUNJO LESLY NYUGAP FSN-D,HIS-E

(24) ENI – MOKUBE LEVI EYAKWE GEO-E,HIS-D

(25) ENOW GIRLAND MANYOH HIS-D,REL-E

(26) LISTER AKOH AKOH HIS-D,REL-E

(27) ANABI NDWA CECILIA NIYA ENG-E,FSN-D

(28) JOSEPH JOKE NGANDO FSN-D,HIS-E

(29) ETUBE GODBLESS AKAME GEO-E,HIS-D

(30) PLAZA NKANGALANG GEO-E,HIS-D

(31) EKONGOLO LYDIA SENGE MBOLE ENG-E,HIS-E

(32) VUYUNGTI ESTHER LIMBU HIS-E,LIT-E

(33) NYANDO CHRISTINA STRAIGHTFIELD HIS-E,LIT-E

(34) GEORGE NJIE EKONDE FSN-E,REL-E

Centre No: 11855 MILE 4 LIMBE EXTERNAL

Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 7

% Passed : 35.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) MULUH ASHLEY NGWI ECO-E,GEO-E,HIS-E,REL-C

(2) ABUNAW JOCELYNE OROCK ECO-E,ENG-E,LIT-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 2

(1) NABILA ODETTE BESONG ECO-E,HIS-E,PHI-D

(2) ASSAH VICTORINE ANWI ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) MOFOR KELLY LUM ENG-D,HIS-C

(2) DJIN SYLVIE JEANNETTE ENG-E,FRE-D

(3) LOH MAMEH FEBE BIO-E,GEO-D

Centre No: 11871 KUMBA-MBENG EXTERNAL

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 7

% Passed : 36.84, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 3

(1) MBUNYI KELLINE KANOUO ECO-A,ENG-C,GEO-B

(2) RUTH YOE EKOMA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(3) CHABANGA IRENE MASOMA ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) ESEME QUINCY NKELE GEO-E,HIS-B

(2) KOMBA PROSPER NDUMBE GEO-D,HIS-D

(3) AYOMPE JOEL NDELLE GEO-E,HIS-E

(4) AKEM AGBOR-OBEN BECKLY GEO-E,HIS-E

Centre No: 11878 MENDONG EXTERNAL

Regist: 351, Sat for 2 or more Subjects: 341, Passed : 183

% Passed : 53.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

NDOH MAXSWEL ANYE ACHOASAH JUNIOR

BIO-C,CHE-D,ICT-E,PHY-D,PMN-C

(1)

(2) OLA CLOVIS ABANG BIO-D,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-E

JOLEU TCHINDA REX LAURENT

CHE-D,FMA-E,ICT-D,PHY-E,PMN-C

(3)

Passed In 4 Subjects: 25

(1) FUMBU GLENDA NGOHTU ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(2) AJUME EMMANUEL DANIRNYUY ECO-E,GEO-B,HIS-B,PHI-B

Page 211 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 25

(3) AMBE TONIFRAN NGWA ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4) LEM SIVELINE AMAH ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) TEGHA SIDONI NNAM ECO-E,ENG-E,HIS-B,PHI-B

(6) TABOT OROCK JESSICA BATUO ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(7) KESSI NKENFACK FABIOLA BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(8) NEBA RANDI AMBE ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-C

(9) MESSAH FOUTE LUBRECHE BIO-E,CHE-E,ICT-C,PMS-C

(10) VUMABONG PRAISES FON BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-C

(11) FUNG IMMACULATE EKEI ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(12) KINYUY KATHLINE NGAH ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(13) MBOTIJI LENSLY KILLA ECO-E,HIS-B,LIT-E,PHI-E

(14) TATIANA MAI ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(15) YUFENYUY RHODA KILANG ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(16) YUVEN RICOSTA BURINYUY ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(17) FADIMATOU DAIHIRU ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

FONGANG NKENGBEZAH FOSSOH BODWIN

ECO-E,ENG-E,GEO-D,ICT-D

(18)

(19) NGUM ELIZABETH NGUJIO BIO-D,CHE-E,GGY-D,PMS-E

(20) NKIEH SHALENE ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(21) KENS MOMO OFFMANN JUNIOR ENG-E,FRE-E,HIS-D,ICT-E

(22) NJINCHA ALBERT ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(23) VUCHETEGAH DUEL ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(24) BELACK REVEAL DZEMNWI ENG-D,HIS-E,ICT-E,LIT-E

(25) BINUE SIDOINE MFOMUKONG ECO-E,ENG-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 68

(1) TEMBECK LILIAN ENGONWEI ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) AKOUSHUM BORIS ATANGA ECO-C,GEO-C,HIS-B

(3) LUM QUEENSNEIDA FUH ENG-C,HIS-A,LIT-D

(4) IJANG ELIZABETH TANDU BIO-B,CHE-D,PMS-C

(5) NDI MATILDA NKINI ENG-C,HIS-B,LIT-D

(6) ABIE EWUNSOH DESMOND EJABI ECO-D,GEO-B,HIS-C

(7) PAUL-LEWIS TANTEH NDIFOR ECO-D,HIS-B,ICT-D

(8) AZEMA GHOGUE FRE-C,GEO-C,HIS-D

(9) MASANGO DESMOND MUKANYA ECO-E,GEO-D,HIS-A

(10) SIRRI AKONGNWI CAROLINE BIO-D,CHE-C,GGY-C

(11) ABI WALTERS NJI GEO-D,HIS-C,REL-C

(12) AMINGWA BRIGHTER NKEMNGONG HIS-D,LIT-E,PHI-B

(13) ASONGANYI MODANUS BIO-B,CHE-E,ICT-D

(14) EPIENSIOGE HARDY ENG-C,HIS-C,LIT-E

(15) PRINCESS CHAFAH BLANCH NDUEKAH ECO-E,HIS-C,PHI-D

(16) FON PRISLINE ENGWARI ENG-D,HIS-C,LIT-E

(17) TATSINKOU ESTHER GRACE BIO-D,FMA-E,PMN-C

(18) ISCADAROU ZUPOMBI HIS-C,LIT-E,PHI-D

(19) YVETTE GIWEH NSHANJI HIS-D,LIT-E,PHI-C

(20) NAHBILA ADELA BIO-C,CHE-D,PHY-E

(21) JUEMO TCHAMGANG FARELLE MEGANE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(22) NDEMEZE EINSTEIN SUBZE BIO-C,FMA-E,PMN-D

(23) FRI SONITA ATEH ECO-E,HIS-B,LIT-E

(24) NYUYKI LINADEL VERNYUY ENG-C,HIS-D,LIT-E

(25) NING KELLY BIE ENG-D,FRE-E,HIS-C

(26) MUABE VIOLET DIELLE ENG-D,HIS-D,PHI-D

(27) NGOH RITADALIA TITA ENG-C,HIS-D,LIT-E

(28) ARREY GAYIEL AYUK BIO-C,CHE-E,ICT-E

(29) TANI TANYI EMMANUEL NDEFRU BIO-E,ICT-C,PMS-E

(30) NKENGACHA SIDONIE EFUET ENG-D,GEO-E,HIS-D

(31) ETUGE MUABE NZELLE DIANE FRANCINE ENG-D,FRE-D,HIS-E

(32) LEMOUKOH NUELA WOLUH BIO-E,CHE-E,ICT-C

(33) NSANG TANKEU LINDA LAURA ENG-D,FRE-D,LIT-E

(34) NIKI SOLANGE ASAMA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(35) KIYOH ADELLA MBURLI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(36) ATAAH ERASMUS AWAZAH ECO-E,GEO-D,ICT-D

(37) FUH HELEN LUM ENG-E,HIS-C,LIT-E

(38) MBENG FRANCIS AYUK ENG-E,HIS-D,PHI-D

(39) NDZI CONSTANCE MUNJI ECO-E,GEO-D,PHI-D

(40) EGBE SAMUEL NKONGHO ECO-D,GEO-D,PMS-E

(41) BABILA ALOYSHARRY YUNGSI NWANA HIS-D,LIT-E,PHI-D

(42) MELI TAKU TCHINDA RICHARD ECO-C,GEO-E,ICT-E

(43) VUGHOSI CHRISTABEL ENG-D,GEO-E,ICT-D

(44) SHEY EDEN CHECHE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(45) NKHUMEKOH MELVIS AFUNGCHWI ECO-E,ENG-D,HIS-D

(46) TATAH MONIRA LIMNYUY BIO-E,CHE-E,GGY-D

(47) BIH SYNTHIA ENG-D,HIS-E,LIT-E

(48) NGASSA TCHEUMAHA SORELLE ENG-E,FRE-E,HIS-D

(49) NAGO NANFACK BRINDA ECO-E,GEO-D,PMS-E

(50) MBILLE SERAPHINE NJABEA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(51) SERGE MEUYANUI TANKANG ENG-D,HIS-E,LIT-E

(52) TCHAZOU NYANDJEU EUPHRASIE INES BIO-E,CHE-E,PMN-D

(53) MBONG WUNG GILIAN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(54) DARREN NGONG MUYIEN CHE-E,CSC-D,PHY-E

(55) MUNA RAPHAEL TIBATOH ENG-D,HIS-E,LIT-E

(56) ZEUFACK PRINCESSE BIO-E,CHE-E,PMS-D

(57) MINDAKO LEOLIA NDAKO BIO-E,GGY-D,ICT-E

(58) FOUDA NOMO BRUNO ANDREA FRE-D,GEO-E,PMS-E

(59) ABENA YETNA MELISSA NATACHA GABRIEL FRE-D,HIS-E,LIT-E

(60) TAZOH BELTINE NUMFOR FRE-E,HIS-D,LIT-E

(61) EDIMO DALLE FLORIANE MAUREEN BIO-E,CHE-E,PMN-E

(62) DJUMBON GREGORY GABIN ENG-E,GEO-E,HIS-E

(63) NGO HONGLA EMILIENNE KARICE GEO-E,ICT-E,PMS-E

(64) WANYEH ALBEARL CHE ECO-E,GEO-E,PMS-E

(65) GUEYAP TSIGAING MELVINE PRECIOUS ENG-E,GEO-E,HIS-E

(66) TEUGNE MEFENZA SANDRA MICHELLE BIO-E,CHE-E,PMS-E

(67) BATE VEGER MANYI ECO-E,GEO-E,HIS-E

(68) BONGKIYUNG ROBERTO SHAAKIN ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 87

(1) NJI LUKE GARA MANDELA BIO-B,ICT-C

(2) ALIAN AJI NGUM GEO-D,HIS-B

(3) BORIS NGANYA ESUA GEO-B,HIS-D

(4) EBA MANYI TALLA VANESSA ENG-C,FRE-C

(5) TCHOGO TOCHIE OLIVIA SOLEIL ECO-C,GEO-C

(6) NCHANG ECHAM JUIBONWI CHE-D,PMN-C

(7) AMPI GERALD NTABE HIS-D,PHI-C

(8) MUKONG DENIS BOBEFEHENYOH GEO-E,HIS-B

(9) ISMA-ILA BALLO MOUHAMMAN ECO-C,HIS-D

(10) ATA ANYENIBA ADI GEO-D,HIS-C

(11) TITA NOEL DEMA BIO-D,GGY-C

(12) SHU GASCOIN SHU NEBA BIO-D,ICT-C

(13) ACHUO VIVIAN NGEI BIO-C,CHE-D

(14) NTUM SANDRA FEKAMFUNG ENG-C,FRE-D

(15) ETCHU HELEN TABE ENG-D,HIS-C

(16) NYOH NZEH PROMISE GEO-E,HIS-B

(17) ABO AWAN RUTH GEO-D,HIS-C

(18) NJWENG ETHEL OGEN BIO-E,FSN-B

(19) IDIRISU RUKAYATU NUNKWA ECO-E,HIS-B

(20) NTUMSI BORIS KUBE BIO-D,ICT-D

(21) FOKA SANDEU GODWILL SUNDAY BIO-E,PMN-C

(22) FARNUE FARNUE WULE GEO-D,HIS-D

(23) TCHAKO MBIELEU IDRISS SHAGGY ECO-E,ICT-C

(24) NFOR DONARD NDAMSA GEO-E,HIS-C

(25) AFUMBOM BRIDNEY FANG GEO-D,ICT-D

(26) ARRAH LINUS EBAI HIS-D,PHI-D

(27) ZOM ATEH RAUSTAND ENG-D,HIS-D

(28) FOMUNYUY LAURENTINE HIS-C,LIT-E

(29) NDIFON MIRABEL MBONG HIS-C,LIT-E

(30) FRU NADINE ENG-E,HIS-C

(31) ALTANCE AKWANWI FRE-E,HIS-C

(32) KAMGANG WABINWA EDWIN SCOTT BIO-E,ICT-C

(33) ABE KINDNESS MBO ENG-D,PHI-D

(34) NGO NKOT DEBORA LOUISE ANGE EUNICE BIO-E,ICT-D

(35) LYNN ANYEI MUTEBE BIO-E,CHE-D

(36) SHUTANG BELBRY NUILUIKICHIRA GEO-E,HIS-D

(37) ONDOUA JIN HEE EDWIN AMELIA ENG-D,HIS-E

(38) SALOMY KIBONG GEO-E,HIS-D

(39) WAMBA HENRI BRAYAN CHE-E,ICT-D

Page 212 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 87

(40) NGWA DORISLETISIA MANKA A ENG-D,FRE-E

(41) TEBID VANESSA UFE GEO-D,HIS-E

(42) NJOMENY LUIGI MABUH GEO-E,HIS-D

(43) SALAMATUH IDIRISU HIS-D,LIT-E

(44) TANMI MBANGANG HERMAN BORIS FRE-E,HIS-D

(45) MBIANYOR ARNOLD AKO EYONG JR HIS-D,PHI-E

(46) AKAH MARINUS MUA BIO-E,CHE-D

(47) NGUNG BETRIAN CHU ENG-D,HIS-E

(48) NGWE TAH RAUL ENG-D,HIS-E

(49) NGANNOU TCHILIEBOU SYLVANIE FLORA GEO-D,ICT-E

(50) NDANJI LILIAN ANGWI-NDEY GEO-E,HIS-D

(51) BIHINA EMAH TONGE GEO-E,HIS-D

(52) ANYU NGWE NICE BEATRICE GEO-E,HIS-D

(53) CHIA BETRICE MUYAM ECO-E,GEO-D

(54) YENGONG RANDA AFUNGNDOH BIO-E,CHE-D

(55) NOUBISSIE TOUAGA STEEFI GRAFF ENG-D,FRE-E

(56) MUCHANG HENZIA KWALLA BIO-D,GGY-E

(57) SUNJO ROSEWITAH LEINYUY HIS-D,LIT-E

(58) NCHONJOH JOY NGWENCHUA GEO-E,HIS-D

(59) MBAWEI NORAPHINE AWOM BIO-D,PMS-E

(60) KAMI GIRESSE ENG-D,HIS-E

(61) MEH CHANTAL YEAH BIO-E,GGY-E

(62) TOKO MARIETTE TATIANA ENI GEO-E,PHI-E

(63) UKENGAH LEWIS MOH GEO-E,ICT-E

(64) ADANG ELIAS WEREKU HIS-E,LIT-E

(65) NGWANG SALIHU NGEH BIO-E,GGY-E

(66) MBISIRI BRENDA TANUE HIS-E,LIT-E

(67) BILOA ABEGA RASALIE MICHEL CLEORA FRE-E,HIS-E

(68) MIENNE MVOBO CHRISTINE DOMINIQUE HIS-E,LIT-E

(69) NKWAMBI ALLOSIUS WIRGEHFUKI GEO-E,HIS-E

(70) MBAH NADESH AGUM ENG-E,HIS-E

(71) WIRBA NAPTALI JAVNYUY HIS-E,LIT-E

(72) FORMARA NANA ANDRE RICHARD ENG-E,HIS-E

(73) NGEA NOUNGA SYDNEY ENG-E,GEO-E

(74) LANG CARMI AMBEI GEO-E,HIS-E

(75) BAH HELMER NGWA ENG-E,ICT-E

(76) MAIKA CHRISTA ECO-E,GEO-E

(77) MUAMBONG LANDRYCHUO GEO-E,HIS-E

(78) NGANDO EMILY LOICK CLAVEL ECO-E,ICT-E

(79) TCHAMKO DIANE LAISSA ECO-E,HIS-E

(80) TABOT OROCK COURTNEY BESSEM BIO-E,CHE-E

(81) TCHEUTCHOUA TAKOUGNE FRANCK CHE-E,ICT-E

(82) FON GENDALINE EKWAIYA ENG-E,GEO-E

(83) MEDOU SAMUEL BENJAMIN GEO-E,ICT-E

(84) ATAH CHARLOTTE AWAR GEO-E,HIS-E

(85) MOKUTSI GRACE VUTSEMTEH ENG-E,HIS-E

(86) TICHA SHADRACK MULUH GEO-E,HIS-E

(87) JUMAI BATULU BAMNJO GEO-E,HIS-E

Centre No: 11879 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

FAMLENG-BANDJOUN

Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 15, Passed : 12

% Passed : 80.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) WEDOM NANDJE ROSALINE ELGA ECO-B,FRE-E,GEO-B,PMS-C

(2) TANGUE PETET STAELLE SYNTHIA ECO-D,FRE-E,GEO-C,PMS-C

Passed In 3 Subjects: 6

(1) NJI ETHELINE NGAH ECO-C,GEO-B,HIS-D

(2) NFOR SANDRA NGANI ECO-D,GEO-C,HIS-D

(3) PENN BERTRAND AWA ECO-C,GEO-D,HIS-E

(4) ABONGE ELEANOR ADI ECO-E,GEO-D,PMS-D

(5) NTCHEUDJEU RONIQUE BRUNEL FRE-E,GEO-E,HIS-D

(6) TAGNE NEMGNE FRANCK GAEL ECO-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) KAHAKOUM CHIEFFO MARTHE LA GLOIRE GEO-D,HIS-E

(2) WABO WAFFO FRANCK WALLACE GEO-E,HIS-D

(3) LABAH JOVIAN MBURLI GEO-E,HIS-E

(4) KUATE KAMGA FRANCOIS JORESSE ECO-E,GEO-E

Centre No: 11880 ST. PAULS ENGLISH CATHOLIC COLLEGE

DSCHANG

Regist: 109, Sat for 2 or more Subjects: 109, Passed : 106

% Passed : 97.25, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 17

(1) NJUALEM GIUSEPPE ENG-D,HIS-B,LIT-B,PHI-A,REL-A

(2) CHE AZINWI NIBA CHE-B,FMA-D,ICT-A,PHY-B,PMN-C

(3) NENGU SELMA TANYI-NKONG BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMS-B

NGENGNYA NOELMON NGONGANG

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(4)

(5) ACHAMO KENFACK ASHLEY ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-B,ICT-D

MIAFO TCHOUMBA IVAN LAGRANGE

CHE-C,FMA-E,ICT-A,PHY-C,PMN-C

(6)

EFUETLANCHA FONGANG SONIA-DIANE

ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-D,PHI-B

(7)

(8) FONGANG DANNY KELLY CHE-C,FMA-E,ICT-B,PHY-C,PMN-C

IDRISS MUHAMMAD FARASH BERINYUY

BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(9)

(10) SHUNYIN CHRISTAIN BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(11) NJUZY ATEMNKENG SCOTT BIO-D,CHE-D,ENG-D,ICT-B,PHY-D

TSAPGOU SONGAM KODJO JERLINE

BIO-C,CHE-B,ICT-D,PHY-E,PMN-D

(12)

NKENG STEMA NKONGMENECK

ECO-C,ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-D

(13)

(14) LIMEN KAMGA AMAH BIO-C,CHE-E,ICT-C,PHY-E,PMN-D

FOKALA FRANCK FAUSTINO CEMIL FUNWIE

CHE-C,FMA-E,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(15)

MUNTING COURAGE NTONGNUI

BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(16)

(17) DONGMO STALINE BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 36

(1) ACHAFAC CHRISTINA TAZANU ECO-A,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(2) SWIRRI CHRISTABEL NGWA BIO-B,CHE-B,ICT-B,PMS-C

(3) DONGMO AISHA ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(4) MBINKAR PHILLIPA MARIE FOMONYUY ENG-C,HIS-B,LIT-C,PHI-B

(5) ANANGIM GLEN CHAPNKENG ECO-C,ENG-E,GEO-A,HIS-B

(6) NWOBAGEALA BRIAN NGIMKENG ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(7) AYUNI DILYSE YUFONYUY BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMN-D

(8) NTEMAFAC ANISSIA ECO-B,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(9) NJUALEM SANDRINE ASONGWA ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(10) NANGWA PAULA FRI ECO-B,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(11) TABIFOR FORSUH SERGE CHE-C,FMA-E,PHY-B,PMN-C

(12) ISA ZAINABU BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-E

(13) TENDONGHO SANDRINE ZUOMBUOH BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(14) NCHANG MOSES FORCHE CHE-D,FMA-E,PHY-B,PMN-C

(15) NGUH YVETTE MBAYI NTEBANDEM ECO-C,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(16) NGNINTEDEM MEKUKO WINSTON BIO-E,CHE-D,ICT-A,PHY-E

(17) SONE RANDY EBUH BIO-C,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(18) AZEMAGI DOCAS TARH ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-B

(19) NYEMBE ALBRIGHT MBAJULOH ECO-D,GEO-E,HIS-B,ICT-D

(20) ASONG BERELYN NKENG BIO-E,CHE-C,ICT-D,PMS-C

(21) TAMUKUM SHARON BIBOH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-C

(22) BOCHUKE BABILA DANIEL CHE-E,ICT-C,PHY-C,PMN-E

(23) MAMBO HELEN RAISSA NJI ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(24) NNAM AVIN AKWO ECO-E,ENG-D,GEO-D,ICT-C

(25) GENEVIEVE NYANGANG FOTAH ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(26) AROKE SIMILA TEKWO BIO-D,CHE-C,ICT-D,PHY-E

(27) AWOUKENG KUEKEM WILFRID BIO-D,CHE-D,ICT-E,PHY-D

(28) BESONG ASONGAFAC MILLY BIO-D,CHE-D,ICT-D,PHY-E

(29) DUBILA MONIQUE NYUYSENI BIO-E,CHE-D,ICT-D,PHY-D

(30) SOMUTA TYSON SHU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(31) FONYUY NGO BRICE ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-E

Page 213 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 36

NKWETTA FORNYI FAUNYI SYLESVESTER SANTOS

BIO-E,CHE-D,ICT-D,PHY-E

(32)

(33) NTIENGWA MISTOLINE NDUNGMO ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(34) TENDONGAFACK JOY ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(35) ATABONGAFAC TIM BIO-E,CHE-D,ENG-E,ICT-D

(36) NKWESHE AMONIQUE CHIABEN BIO-D,CHE-E,ICT-E,PHY-E

Passed In 3 Subjects: 37

(1) FORBA MELANNIE CHEKEMBEL ECO-A,GEO-B,HIS-B

(2) MARIE BEBALISE DZELAMONYUY BIO-A,CHE-B,PHY-C

(3) FOLEFOCK TECHA IVORITA ECO-B,GEO-B,HIS-C

(4) OBAN GILLIAN MAKUNGANG ECO-B,GEO-C,HIS-B

(5) NAOMI EMETEMFUA NDEMALALOH EBUNE ECO-B,GEO-C,ICT-C

(6) NKAFU GEORGETTE ATEMNKENG ECO-C,GEO-B,ICT-C

(7) ASONKENG RAUL KENDIAH ECO-C,GEO-C,ICT-C

(8) CHIN MACRINA KINYUY ECO-E,GEO-A,HIS-C

(9) BESONGA CHRISTABEL NKEMNJU ECO-C,GEO-B,ICT-D

(10) NKENGLEFEH ESTHER ANUMENDEM ECO-C,GEO-C,HIS-C

(11) NIETCHO TCHOUMI GABRIELLE VIANNEY ECO-C,GEO-D,HIS-B

(12) NTAHNYUY ELIZABETH MARIE-VICTOIRE BIO-B,CHE-C,PHY-D

(13) PRECIOUS NTUI-NJOCK ENOWBEYANG CHE-C,ICT-B,PHY-E

(14) MBACHAN GLORY NJEKOH BIO-B,CHE-C,PHY-E

(15) AJAPNGU THOMAS ENG-D,HIS-C,PHI-C

(16) NGU DIANA AMYANGABU ECO-C,GEO-D,HIS-D

(17) NGALIM ANNABEL KINYUY ECO-C,ENG-C,HIS-E

(18) ASABANDONG STEADY LEKEANYI BIO-C,CHE-E,ICT-C

(19) FONGANG BRIAN ECO-D,GEO-D,HIS-C

(20) NKONGHO-OTU ETANG HARIS ECO-D,GEO-D,HIS-C

(21) BONGKIYUNG DAISY SHIYNYUY BIO-D,CHE-E,GGY-C

(22) NTANGO GINETTA EMMACULATE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(23) NWANA SAMGWA’A MERKITTS-GRATEFUL ECO-E,GEO-D,ICT-C

(24) AMIN CLERISTER NDINU ECO-E,GEO-C,HIS-D

(25) TENDA TATHO PATRICK PHAREL ECO-D,GEO-D,HIS-D

(26) ACHOU DESMOND TAYOH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(27) FUAYI DELOY ATEMKENG ECO-D,GEO-E,HIS-C

(28) ENONGENE TRECY EBOTE ECO-D,GEO-C,ICT-E

(29) ASABAFOR ALEX MILTON AMOH ECO-D,ENG-E,GEO-D

(30) MBUA EMMANUEL EBEN ASSANGA ECO-E,ICT-C,LIT-E

(31) NKWETTA FORNYI NGUASONG SALVADOR ECO-E,ENG-E,GEO-D

(32) TANGWA SANDRA MOYE ECO-E,GEO-D,ICT-E

(33) ATEMANJI JOYS NGWUENWEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(34) ACHANGNKENG THEODORA AKAMIN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(35) WIRSIY SHELLA LIKICHAR ECO-E,HIS-D,LIT-E

MEFOSSONG ATEMKENG MAXIME WILFRIED

ECO-E,GEO-E,ICT-E

(36)

(37) SOKEM CLARENCE NGWAKA ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 16

(1) DONFACK NANVO SAKINATOU PAVETTE ECO-C,GEO-B

(2) FORWALLA NGETABONG DOROTHY ECO-D,HIS-C

(3) DONGMENE TCHINDA HORNELLA CHE-C,PHY-E

(4) EMEMIN GILLIAN NJINKENG ECO-D,GEO-D

(5) AKO MBI DENIS GEO-D,PHI-D

(6) NKEM CRODINE LUM ECO-E,HIS-C

(7) DMALEWOUDEM AMANDINE PAULINE ECO-E,HIS-C

(8) AMUNGWA CHESTER ABONGWA ENG-D,HIS-D

(9) LACBANE BRITNEY NCHAPPI ENG-D,PHI-E

(10) NKEMTA CHARLES NDUNGMOH PHY-E,PMN-D

(11) NKEM VANESSA MENGWI ECO-E,HIS-D

(12) NZOYIM APPOULINIER BOSCO CHE-D,GGY-E

(13) NDOLO SAMUEL SUH BIO-E,ICT-D

(14) TAWAMBA KENFACK BRENDA ENG-E,LIT-E

(15) NGAMBON MARY NEVISE BURI ECO-E,GEO-E

(16) KETUM FAITH MANGWI ENG-E,HIS-E

Centre No: 11881 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

PENKA MICHEL

Regist: 60, Sat for 2 or more Subjects: 59, Passed : 44

% Passed : 74.58, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) TALLILU FADIL BURINYUY BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 9

(1) NGWA BLESSING SIRRI BIO-A,CHE-B,PHY-D,PMN-A

(2) SULIKA NIRISA LEINYUY BIO-B,CHE-A,FMA-D,PMN-A

(3) FOUSSO YANIQUE NOEL ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-A

(4) DJIMELI PIERRE LAVOISIER BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMN-B

(5) KETU VICTOR NEMBO ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-B

(6) DJEUGUIM FOZANG ULRICH NOEL CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(7) ALIU ADAMU NASURU ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) TINSHUH ZUZIE TECHIE ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(9) DJONTSO SOH BRIDEN ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 14

(1) ZUWAIRA IBRAHIM BIO-B,CHE-C,PMN-D

(2) ASHU MBI AMALIA BIO-D,CHE-C,PMN-C

(3) MENTOH SERGE MENTOH ENG-D,HIS-C,PHI-D

(4) NJI GERMAIN CHE BIO-B,CHE-D,PHY-E

(5) TEZOND RUSSEL NETEBA JUNIOR ECO-E,GEO-C,HIS-C

(6) AYEAH PRAISES AFOUBOM ENG-C,HIS-D,LIT-E

(7) KENDO SIMON ECO-E,GEO-E,HIS-B

(8) MEUKENG ARNOLD ECO-E,GEO-D,HIS-C

(9) TEKOUBO NGOUENET WILFRIED ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) CYNTHIA SIRRI CHI BIO-D,CHE-E,PMN-D

(11) KENNE PARFAIT ECO-E,GEO-D,HIS-D

(12) MANKEFOR ROBERT CHI BIO-E,CHE-D,PMN-D

(13) NGUIKA HARDY NOCLAIRE ENG-D,GEO-D,HIS-E

(14) MAPENKA TAGUE ERIKA DONARE ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 20

(1) KOMGUE HACDJOUOK ANNIE STEPHIE ENG-D,HIS-C

(2) NJOCK IVO NJOCK GEO-E,HIS-B

(3) ENOW SUSANA NEMEH BIO-D,CHE-D

(4) FOMUTUH RACHEAL NAHBILA ENG-D,HIS-D

(5) MAGNE LOUISE GUILENE GEO-E,HIS-C

(6) MAMBO GEORGIANA FRU ENG-D,HIS-D

(7) NGANTCHOU TCHAKOUNTE WILLY JUNIOR GEO-E,HIS-C

(8) TAH BAH MUKI ENG-E,HIS-C

(9) TIODA TOULEWOU VANIS GEO-E,HIS-C

(10) CHEMEN NENWA DIANE GEO-E,HIS-D

(11) DIFFO DONGMO ERIKA ECO-E,GEO-D

(12) MANTHA PAULINE ENG-D,HIS-E

(13) NGOH BELLASTINE TICHA GEO-E,HIS-D

(14) NGOH BROLIN MBAH ENG-E,HIS-D

(15) NGUEMETA DJIODA WILLIAMS GEO-E,HIS-D

(16) NKWETE RAUL NKENG GEO-E,HIS-D

(17) BOUBA VALERIE NICK ECO-E,GEO-E

(18) MBANWIE HILDA AWAN BIO-E,CHE-E

(19) MELI KOUMETIO KEVINE ENG-E,HIS-E

(20) NTOUBA ELAH MARIE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11884 INSTITUTE POLYVALENT BILINGUE

MOYOPO, BAFOUSSAM

Regist: 111, Sat for 2 or more Subjects: 111, Passed : 101

% Passed : 90.99, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 13

(1) AISSA YUSUFU ECO-A,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-B

(2) SENJOH ASHERI NCHAMI BIO-A,CHE-D,ICT-A,PHY-C,PMN-C

TCHO-AZAH NKOGHO-DEM MARTHA

BIO-B,CHE-C,FSN-A,ICT-C,PMS-C

(3)

(4) NJINABO MICHAEL LAIGHA BIO-A,CHE-B,ICT-C,PHY-C,PMN-C

Page 214 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 13

(5) SALIHOU GARBA ECO-A,FMA-D,GEO-C,ICT-B,PMS-B

(6) ADE SERENNA MANGWI BIO-B,CHE-B,CSC-C,PHY-C,PMN-C

EPHRAIM SHANGHOMBOI WANTUH

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(7)

(8) KUM DESMOND BENG BIO-C,CHE-A,FMA-E,PHY-C,PMN-A

(9) ENYANG ERUH EQUINE BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-E

(10) AZEFACK AZEFACK CLITON CHE-D,FMA-E,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(11) YUNIWO COURAGE BEHBO BIO-A,CHE-C,CSC-E,PHY-E,PMN-D

(12) MOBANGE JONGWANE TUA CHE-C,FMA-D,ICT-E,PHY-E,PMN-C

DZOGNE CHENDJOU FRANCK ROOSVELT

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(13)

Passed In 4 Subjects: 23

(1) AKWE ESTHER ENI ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-B

(2) WAFO TAKAM STEVE JORDAN BIO-A,CHE-B,PHY-B,PMN-C

(3) KAMTA TEPEU PRECIOUS ECO-A,GEO-C,HIS-B,ICT-B

(4) NTIFOR DEOGRATIAS NWOUPAPYEE BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-D

(5) ANYE CLARENCE CHINGUM ECO-B,GEO-A,ICT-B,PMS-E

(6) NKANGOH EMELINE BUKANFEH BIO-B,CHE-B,PHY-D,PMN-D

(7) SHEY CLINTON NGOYIH BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(8) BIH JOICLINE BIO-C,CHE-D,FSN-B,ICT-D

(9) SHIYGHAN KEVIN LEINYUY CHE-C,ICT-C,PHY-C,PMN-D

(10) CHINWEN MEROLINE ZUYAH BIO-B,CHE-C,FSN-C,PMS-E

(11) NYUYDZELE RUTH KINYUY BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(12) ALIOU MOUSTAFAH ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E

(13) KOUAM TOUKAM ERINSON BRAND ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(14) MIH CHERON NGEH ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(15) SEKA MAREIMA SOLIE BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(16) AKWO YANICK KELLY ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(17) FONYUY MILDRED BERINYUY ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(18) SAHNYUY FABRICE BURINYUY ENG-D,GEO-B,HIS-D,ICT-E

(19) NDIKUM DESAILLY ASONGWE BIO-D,CHE-D,CSC-D,PHY-D

(20) ANDO MAIDINE GEGE ENG-D,FRE-B,HIS-E,LIT-E

(21) ABDOU AZIZIH ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(22) YUAYE MILDRED KEMJEEY ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(23) MUKUM KAH TCHEUTCHOUA TECHE ECO-E,GEO-C,ICT-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 40

(1) TECHE BELTRAIN MBOH CHE-A,PHY-A,PMN-B

(2) NIH PRISCA BIO-A,CHE-D,GEO-A

(3) MOHAMADOU BILKISU BIO-A,CHE-B,PHY-D

(4) GAEL LINZY ANDAH ANGU ECO-B,ENG-D,GEO-A

(5) NDIKUM SOREL NDIFOR ECO-C,GEO-A,ICT-C

(6) MENDONG VANDA KUMBONG BIO-B,CHE-D,PMS-B

(7) AMBE CLOVIS UDOH BIO-B,CHE-C,PHY-C

(8) KWANDE PETIE ANNE CYNTHIA BIO-B,CHE-C,ICT-C

(9) FAI SYNTHIA MBULI ECO-C,GEO-B,HIS-C

(10) NYING BRENDALINE KENAM ECO-C,GEO-B,HIS-C

(11) OMA MARINETTE AKAM ECO-C,GEO-B,HIS-C

(12) YUFENYUY KIERATE YENNYUY BIO-B,CHE-E,GEO-B

(13) AHMADOU BAKARI ECO-C,GEO-B,HIS-D

(14) MBAKU PORTIA ATAM ECO-E,GEO-A,HIS-C

(15) NYING OPHILIA MEILAM ECO-C,GEO-B,HIS-D

(16) NYUGHA FAITH WINGO ECO-B,HIS-C,LIT-E

(17) NKWANKAKAM MARIMA BIO-B,CHE-D,ICT-E

AKONG PRECIOUS B. NKAA-KIFUM ANEMBOM

BIO-D,FSN-B,ICT-E

(18)

(19) ENOCK ANOLD FOTABONG BIO-C,CHE-D,PHY-E

(20) TCHANKO MICHEL BERDOU ICT-B,PHY-E,PMN-E

(21) ATEM THERES ABEZANKENG ECO-D,HIS-C,LIT-E

(22) ACHAH EDSON ACHAH ECO-E,HIS-B,LIT-E

(23) BERSHU HARISATU FOVEN ECO-E,GEO-C,HIS-D

(24) DULE LINA BERINYUY ECO-E,ENG-D,HIS-C

(25) NGALA BELMOND NSHANJI ECO-E,HIS-B,LIT-E

(26) TAMUKONG ARISTIDE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(27) YUNGONG BERTRAND TAMBUH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(28) NGAHFOR FLAVIE CHO BIO-D,CHE-D,PHY-E

(29) SANDRA LUM CHE BIO-D,ICT-E,PMS-D

(30) NKWAIN BELINDA NAYAH ECO-E,GEO-C,HIS-E

(31) FONDZEYUF LISHISHAR LAYIR ECO-E,GEO-D,HIS-D

(32) SIME TCHUISSEU NELLY JORDANE BIO-D,CHE-E,FRE-E

(33) ABONGWA BRANDON FORCHE CHE-D,PHY-E,PMN-E

(34) MBEUTCHOU ULRICH ARNAUD BIO-E,CHE-E,ICT-D

(35) SAPLA KELLY MASIGHA ECO-E,HIS-D,LIT-E

(36) TAKOUCHE KENGNE HAZAEL FRE-E,GEO-E,HIS-D

(37) NOUNKE MENKAM LEONEL BIO-E,CHE-E,ICT-E

(38) NGANG KELLYMORRA TENGUE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(39) NGINTINDEM THERESE MAVENDE ENG-E,FRE-E,HIS-E

(40) VERBEE ABU-HANIFA TARDZENYUY GEO-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 25

(1) KWEUYIT DOCINA BOBGA BIO-C,ICT-C

(2) KACHUBUIN JOY SIMAH GEO-C,HIS-C

(3) HILDRET METIMBA ECO-C,HIS-C

(4) PEKIENA PROVIDENCE TIENGIEH BIO-C,CHE-D

(5) SHIFNYUY MUHAMADU DINYUY BIO-D,ICT-C

(6) TOYDA SCHIMEI PATRICIA BIO-B,CHE-E

(7) WIRNGO SURAIYATU JAVNYUY BIO-B,ICT-E

(8) TABINYOR CLARA NCHONG BIO-D,FSN-C

(9) LEM SOLANGE MBOUNPDA GEO-C,HIS-D

(10) MEWAFO FARIDA DUPRECILLE BIO-E,FSN-C

(11) TATA JOYSLINE NENE BIO-C,ICT-E

(12) ISMAILA IBRAHIM UMAR BIO-E,CHE-C

(13) NDE SANDRI AMANH BIO-C,CHE-E

(14) YUH SONITA FULEH GEO-E,HIS-C

(15) MEGNE NZENSSIEU CARELLE ANITA FRE-E,HIS-D

(16) KAMGA SOBGOUI KEVIN EZECHIEL GEO-E,ICT-D

(17) LEKENGE SABINA BEWAMBEH HIS-D,LIT-E

(18) FUOH LOVET WANIE FRE-E,HIS-D

(19) FOKOUANG MATHURIN ERACE BIO-E,PHY-E

(20) MOHAMED MANSUR BIO-E,CHE-E

(21) MBOUBOU TEKOU KEVIN LIONEL BIO-E,CHE-E

(22) SIHKETA ADEL-SYDNEY CHIA ENG-E,HIS-E

(23) TCHOUPPE NESIPON KRYSTELLE SYLVANA GEO-E,HIS-E

(24) SUNJO ELVERA MOKI GEO-E,HIS-E

(25) MANGEH ABIGAIL AFANYU CHECHE ENG-E,FRE-E

Centre No: 11885 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BAFOUSSAM RURAL

Regist: 109, Sat for 2 or more Subjects: 109, Passed : 87

% Passed : 79.82, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 17

NKENGLEFAC FRANKLINE NZEMBONG

BIO-B,CHE-B,ENG-D,GGY-B,ICT-A

(1)

(2) FOUEDJIO AARON LAGLOIRE ECO-C,ENG-B,GEO-B,HIS-C,ICT-B

(3) LEGIMA DONAL CHE-C,FMA-D,ICT-A,PHY-C,PMN-A

(4) FEBNCHAK BONWI QUINTIN BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(5) BOGNING FOFOU ELSON CHE-B,FMA-E,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(6) DIFFOUO FOPA ESDRAS BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-D

(7) KUKEM AMBROSE FONYUY ECO-C,ENG-D,GEO-A,ICT-A,PMS-E

(8) MICHELLE SALEM MBENE BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMS-C

(9) SIMO MANKOU ORKY SHERYL BIO-D,CHE-C,ICT-C,PHY-C,PMN-D

MANFO TCHINDA ARTHUR RICHEL

BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-D

(10)

(11) TCHOUPOU BELVANY BIO-D,CHE-D,ENG-C,GGY-D,ICT-D

BOGNING SONHAFOUO BRICE ARNAUD

BIO-D,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMS-D

(12)

(13) KUKEM BENARDINE LEMNSO CHE-E,ENG-D,ICT-C,PHY-D,PMN-D

(14) GAKO DJIEUGOUE LINDA DIANE ENG-C,FRE-D,HIS-E,ICT-D,LIT-E

(15) LEHDOGHA NAHKUM JOYCE BIO-E,CHE-E,ICT-B,PHY-E,PMS-D

(16) KENGNE FONKOU DARELLE ENG-D,FRE-C,HIS-E,ICT-E,LIT-E

(17) MADE PRINCESSE DEBORAH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E,ICT-D

Passed In 4 Subjects: 19

(1) LEKU NANJENGH THERESIA ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(2) YONTI KENNE RAOUL GARCIAL BIO-B,CHE-D,ICT-E,PHY-D

Page 215 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 19

(3) CHEMBO PIAPDIE SIMEON GILDAS CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(4) NKUSAI KINGSLY NKWAH ECO-C,HIS-D,ICT-C,LIT-E

(5) CHO GISELA AZAIRE ENG-D,HIS-B,ICT-D,LIT-E

(6) SIJAPCHE TCHELASSI NAOUMINE ECO-B,ENG-E,GEO-C,ICT-E

(7) TEDJOUONG NAOUSSI ANGE LIONEL CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-D

(8) VOUMO FOUDJI NATIRICE RAVELLI ECO-C,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(9) TCHEUTCHOUA SOH MARIANE GRACE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(10) FONLON BERINES MBUMENYUY ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(11) KANKEU SIGNE ANDY DIVINE BIO-E,ENG-D,GGY-E,ICT-D

(12) TCHINDA TCHOFFO DALVINA NOEL ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(13) KENFAK DJIEUGANG FLORA ENG-D,GEO-E,HIS-E,ICT-D

(14) WOBBIT RAISA NEHMI ECO-D,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(15) AKEMSEH VANESSA AFEGNUI ENG-E,HIS-E,ICT-C,LIT-E

(16) KOLLO JOSEPH JUNIOR BIO-E,CHE-D,GGY-E,ICT-D

(17) MBEUFET DORE ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(18) CHEGUIE SAADEUH TENE IBRAHIM BIO-E,CHE-E,ICT-D,PHY-E

(19) CHE CHRISANTUS NTAWE BIO-E,CHE-E,ENG-E,PHY-E

Passed In 3 Subjects: 30

(1) MADE KENGNE ROSE FRU NDI VANELLE ECO-B,GEO-A,ICT-E

(2) OCEANE LOIS ONGWE BABILA FRE-C,HIS-B,LIT-E

(3) BEKENE ROY BONGEH ECO-C,ENG-D,GEO-C

(4) BONG BROLYN OJANG-ACHEKEH ICT-C,PHY-E,PMN-C

(5) FOKOU TSAMO LACTICIA FLORIDE BIO-C,CHE-E,ICT-C

(6) NSEBGUI TCHOUYA BELLA SIDOINE BIO-D,CHE-D,ICT-C

(7) BOBA STEPHAN BUMA ECO-E,GEO-C,HIS-D

(8) MOGOUONG NGUIFFO CHRISTELLE BRENDA FRE-D,HIS-C,LIT-E

(9) KONGVIKUIY BERNET NGALIMNYUY BIO-C,CHE-D,PHY-E

(10) LIH BLAISE NEMBO BIO-E,ENG-D,ICT-C

(11) DEMA NKONDJE ELIEZER JORES BIO-E,CHE-D,ICT-C

(12) NDJIKE NGONO STELINE PACHU BIO-D,CHE-D,PMN-E

(13) MEPAPEYE FOUODJI BIDOINE ECO-E,GEO-C,HIS-E

(14) FORMUNKWIN ZITA MAFUAH ENG-C,GEO-E,HIS-E

(15) MADJOUKOU FOTSING VANELE INGRID ECO-D,ENG-E,HIS-E

(16) NGONG GLORY NCHAMESEH ECO-E,HIS-D,LIT-E

(17) CHO QUEENIVA LUM ENG-E,HIS-D,ICT-E

(18) DJUIDJA DUDESTINE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(19) SIMO POTANGO GAELLE BRENDA BIO-D,ENG-E,PHY-E

(20) MEKONTCHOU NANGUE FYLLIAS BERTHOL ENG-D,GEO-E,ICT-E

(21) NANFACK MURIELLE FRE-D,HIS-E,LIT-E

(22) TEUGHA RAISSA PANELLE TCHEMO ECO-D,GEO-E,HIS-E

(23) TSOKING TANGA VALLAIR ECO-E,GEO-E,ICT-E

(24) MBAH JOYS ABITE BIO-E,CHE-E,PHY-E

(25) MEKOLLE ELICE NJUME ECO-E,HIS-E,LIT-E

(26) POKAM POPBOU ANGE LOIQUE CHE-E,ENG-E,GGY-E

(27) MUNSHAIROH ABDOU RAHIM ECO-E,GEO-E,HIS-E

(28) MBAH ESTEL NANGE ENG-E,HIS-E,LIT-E

(29) KOUDIRATOU BERYLLE ENG-E,FRE-E,LIT-E

(30) BOPDA GAETAN-WILFRIED ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 21

(1) YEMELI YEMLONG STALIONNE BIO-D,CHE-D

(2) KUKEM CORNELIUS SAHVEN BIO-D,ICT-D

(3) BOMSE MBUOM KUWONG GEO-E,HIS-C

(4) SAMGWAA DICKSON NCHEYA ECO-E,GEO-C

(5) CHOFOR DESTINY GGY-E,ICT-D

(6) ANYAM ONOLA NGWI HIS-D,LIT-E

(7) NGUEGANG KENNE NAIGA BESAIDE BIO-E,ENG-D

(8) AYANG EMMACULATE UKANG GEO-E,HIS-D

(9) CHAZE AZAPZE ONELLA GEO-E,HIS-D

(10) FOKOU JOVANIE VANELLE GEO-E,HIS-D

(11) NGORAN BERINYUY BONGBEN BIO-E,CHE-D

(12) NDI SHERON MUBA HIS-D,LIT-E

(13) MISOM HERMANSTAVE NJIE LUCIEN BIO-E,GGY-E

(14) ASONGANA TENDONGMO JOEY GEO-E,HIS-E

(15) AKAWUNG PATRICIA ENG-E,HIS-E

(16) KEMDEP NOUGA CHRISTELLE NAHOMIE BIO-E,ENG-E

(17) MBUYA MARYLYN MEGHANG GEO-E,HIS-E

(18) MAWOUAFO FONKOU ARMANDA GEO-E,ICT-E

(19) NGUE NGAN VANNICK GEO-E,ICT-E

(20) TEDONGMO TIAYO KHRADJIDJA FRE-E,HIS-E

(21) AKU NOEL-MACLINE OWEH ENG-E,LIT-E

Centre No: 11886 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

TONGA

Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 27

% Passed : 90.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 9

(1) AKA BELLA LEKE ECO-A,ENG-D,GEO-C,PMS-B

(2) EGUTE SPENSA AMANA ECO-B,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(3) NGEH LAWRANCE TOH ECO-D,GEO-B,HIS-B,PHI-C

(4) NGOH NADACHE YICHAM ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(5) YUNGLACK DENIS NGHNWI CHE ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-B

(6) CHEFOR JOSEPHINE LONGJI ECO-E,ENG-C,GEO-E,PMS-C

(7) FIITING MAFAIN VIGINI ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(8) MALUM HARRY ASAAHGUH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(9) TUMSI CLARIS KUMI ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) KEWONG JEANCLAUDE FONYUY GEO-D,HIS-C,PHI-B

(2) KONGNYUY ALAIN FONYUY ECO-D,GEO-D,PMS-D

(3) AFOUAH VALORINE TAKU ECO-D,GEO-E,PMS-C

(4) TCHAKE TONG NADESH ECO-D,GEO-E,HIS-D

(5) YAMA MIRANDA MBUH ECO-D,GEO-E,HIS-D

(6) KOUNKEU BATOMOU JOJO ARMEL FRE-E,HIS-D,PHI-D

(7) AMEG NAOMI MBA ENG-D,HIS-E,LIT-E

(8) TUBUKWEN LEATICIA NJANG ENG-D,HIS-E,LIT-E

(9) TCHADITCHOU MICHEL KEVINE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(10) NYONSE YOPA ZIZINE ENG-D,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) NKWAIN RACHEL NAYAH ENG-D,PMS-D

(2) TEBAH LEVIS LEKU GEO-E,HIS-C

(3) BI-MBU EVELYNE WAINDIM ENG-D,HIS-D

(4) CHIWOH FIEN MIRABEL ECO-D,HIS-D

(5) DASSABE ABDOU MAYAKI ECO-E,HIS-D

(6) KUMBONG BERTHUEL MBESI GEO-E,HIS-D

(7) CHIA YOLAND AFUMBOM ENG-E,HIS-E

(8) NINDUM CALISTER CHINDO GEO-E,HIS-E

Centre No: 11887 COMPLEXE SCOLAIRE ADVENTISTE

JOSEPHINE N DE FOUMBOT

Regist: 111, Sat for 2 or more Subjects: 110, Passed : 88

% Passed : 80.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) YONG NDI AJIMSIMBOM BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-C

(2) MAYI GASTON WIYLANYUY BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(3) DZEVEN ERMILINDA SUWUN BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 17

(1) TEKE ANIVET NICK ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(2) VALERY JABI SUNDAY BIO-C,CHE-C,GGY-C,ICT-D

(3) NDZE BLANDINE BERINYUY ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(4) ETAH DESMOND TAMBE CHE-D,CSC-D,FMA-E,PMN-B

(5) MAYI IRENE FONYUY ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(6) WIRNGO PAUL KONGNYUY BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(7) TELIABONG TEDZO LAFRANKY ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-B

(8) MBIYDZELA AURELIA KILOFONYUY ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(9) MAYI SANGNYUY ISABELLE NOELLA ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(10) DZENI MORADIS KERNYUY BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(11) YMELI NOLA ORCHELLE MELENA ECO-D,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(12) PUMEKUE CLARISSE CHOBAH ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(13) SAMA DAMIAN VOMA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(14) BONGAYEH LETISIA KERNYUY ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

Page 216 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 17

(15) FONYUY HARIETTE ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(16) SONGHI MILDRED KAI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(17) MBAH EMILE MBAH ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 34

(1) MAMEZANG LAMBERT GHAHKANYUY ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) NDIFONCHOWARA MOHAMMED TASHA ECO-C,GEO-D,HIS-B

(3) NCHONGANYI DESTMOND ECO-D,GEO-C,HIS-B

(4) DJEUFACK VADELLE FRE-B,HIS-C,LIT-E

(5) TAKAM YANKEN CALEB ENG-D,FRE-D,HIS-C

NKOUMBEN NJANKOUO ZOUNAIDOU LEBON

BIO-D,CHE-D,GGY-C

(6)

(7) NTOUKWA NGAKO SHARON BIO-C,CHE-E,GGY-D

(8) NDIFON SEDOLINE EYAH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(9) NKWAIN SYLVIE FULAI BIO-D,PHY-E,PMN-C

(10) NOUBISSI FODJO ROMEO MARTIAL ECO-E,GEO-D,HIS-C

(11) MBATING ELEANORE NGWANUI ECO-E,GEO-E,HIS-B

(12) PENN BLAISE TIEJE ECO-D,GEO-D,HIS-D

(13) NGANSOP MUREILLE YVANNA BIO-D,CHE-D,PMN-E

(14) PECHAB PRAISES PERLE AMATEH BIO-C,CHE-E,PMN-E

(15) SIMO KENGNE ROBERTINE SORELLE BIO-D,CHE-E,PMN-D

(16) NDICHENGOH BALKISU NCHEMBONUI BIO-E,FMA-E,PMN-C

TAMTOH GHOMAKA ALEXIS CAREL RAMSES

ECO-D,GEO-E,HIS-D

(17)

(18) WEPTUE CLEMENTINE ECO-E,ENG-D,HIS-D

(19) ACHA STEPHANE AGUM ENG-E,GEO-D,HIS-D

(20) TAMEYI DILANE BIDIAS ECO-D,GEO-D,HIS-E

(21) TOH MEFIRE KADIJE ENG-E,FRE-E,HIS-C

(22) NYEMBE ESSOKOLOKO ARSENE LEGER ECO-E,GEO-E,HIS-C

(23) KAMTHO YOTEDJO ALAIN VALERE FRE-E,GEO-D,HIS-E

(24) FONE DEFO MARC CEDRIC FRE-E,HIS-D,LIT-E

(25) FEUKEU ARTHUR FAREL ECO-E,FRE-E,HIS-D

(26) YANZIEYA NJOYA FRANCINE SORELLE ENG-E,FRE-E,HIS-D

(27) AMINGU FOLEFAC ENG-E,GEO-E,HIS-D

(28) BONGADIN FONDZENYUY FILIBETH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(29) NJANG MANJU KELLY ENG-D,GEO-E,HIS-E

(30) BONGAYEH BERTRAND FORMONYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D

(31) NJOYA ABENAGO NGONG ECO-E,GEO-E,HIS-E

(32) AZENUI ESTHER NAHJELA ENG-E,HIS-E,LIT-E

(33) ABAH UNICE-BRIGHT ENCHITA ENG-E,GEO-E,HIS-E

(34) GUIONKOUEN WAHOUM ERWIN BAUDOUIN BIO-E,CHE-E,FRE-E

Passed In 2 Subjects: 34

(1) LEKEAKA DESTINY ALEMNGE ECO-C,GEO-B

(2) FABUINKWI KAZIA FANWI BIO-C,PMN-D

(3) NJECHU NFORMI NGANJI BIO-D,GGY-D

(4) NDICHENGOH MOHAMMED BASHIRU TANGUNU BIO-C,PMN-E

(5) MEKAM KUETE HEINRICH TIRION BIO-E,PMN-C

(6) MAGEM MARIA ACHA BIO-C,ICT-E

(7) MENKEMTANGU LEKUNZE MACXIMUS BIO-D,GGY-D

(8) MULUH CLOVIS KHAN GEO-C,HIS-E

(9) NJESHU BLESS ECO-E,HIS-C

(10) DZOYEM NJOUA AUDE MERLYSE BIO-C,PMN-E

(11) SONGHI MELANIE NDUM ENG-D,HIS-D

(12) FOUPAPOUOGNIGNI RAHIMATOU ECO-D,HIS-D

(13) MBOUOMBOUO NJOYA IBRAHIM ICT-E,PMN-D

(14) YUH EMMACULATE NAH BIO-E,PMN-D

(15) TCHUEM PHILIBERT BIO-D,GGY-E

(16) LABOU FODOO CYBELLE BIO-D,GGY-E

(17) TANIFORM PRIDE NDIFOR BIO-E,GGY-D

(18) FONGANG KENET ECO-E,HIS-D

(19) TAGOUFO KENNE JEAN JOEL GEO-E,HIS-D

(20) ACHANGOH DESMOND AKUNJI ECO-E,GEO-D

(21) AWUNGWOAH REBECCA NKEMNKENG GEO-E,HIS-D

(22) KAMWA TCHATAT AKYLAX STEPHANE CHE-E,PMN-D

(23) POKAM MBA MADELEINE TATIANA BIO-E,CHE-D

(24) EKALE OBIE BROLIN BIO-D,GGY-E

(25) MBOUANGUERE CLARA SALOME GEO-D,HIS-E

(26) NJIKAM YIAGNIGNI NATHANAEL LOIC GEO-E,HIS-D

(27) TCHANGNUI NGWA CARINE BIO-E,GGY-E

(28) DJIMAFO DARELLE GINA BIO-E,GGY-E

(29) GUIMITAM AUBIN VALERE BIO-E,FRE-E

(30) FOMBALANG PRECIOUS BIO-E,GGY-E

(31) AWANA MABEN JEAN CLAUDE DANIEL GEO-E,HIS-E

(32) FONDJO CHOUPO DIXON GEO-E,HIS-E

(33) RAINGOU NGOUYAP HERBERT GEO-E,HIS-E

(34) FEWOU PIERRE JORDAN GEO-E,HIS-E

Centre No: 11888 FOUMBOT EXTERNAL

Regist: 109, Sat for 2 or more Subjects: 105, Passed : 59

% Passed : 56.19, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

(1) POUOGNIGNI YOUSSOUF ECO-C,ENG-D,HIS-B,PHI-A

(2) NGEH ELVIS KONGNYU ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(3) EMMANUEL AFUBOM ECO-D,GEO-C,HIS-C,REL-C

(4) MELI KENNE RENE JOURDAIN ECO-C,GEO-E,HIS-C,REL-C

(5) TANYUI SANDRA MUNKAH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 21

(1) TATANG HERBERT ECO-D,GEO-B,HIS-B

(2) NFOR PRAISE NDZI ENG-D,GEO-B,HIS-B

(3) FANNSO EMMACULATE NDZEDZENYUY ENG-E,GEO-C,HIS-B

(4) NJUTAPMVOUI AMIDOU CHERIF ECO-E,GEO-D,HIS-B

(5) NGUM PRISCILIA NDE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(6) TAKA DAVID KINU ECO-E,GEO-C,HIS-D

(7) AICHA DIT ZAINAM ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8) BOMBEY TAKSMANN BONWI FRE-E,HIS-C,LIT-E

(9) NJOUOM ORELIEN ENG-E,GEO-E,HIS-C

(10) NGENGE ETIENNE RINGNYUI CHE-E,CSC-E,PMN-C

(11) MARIE SONITA FONYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(12) AMBE ZIDANE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(13) NSHOM KINGSLY CHUNG ECO-E,HIS-D,LIT-E

(14) MAFAIN CEVOLIA NAKOMA ECO-E,HIS-D,LIT-E

(15) MENGNJOH BLESSING BERINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D

(16) WAINKEM DANIEL NGES BIO-E,GEO-E,GGY-D

(17) DIEUDONNE KARCHUBUEN FALANG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(18) NDI SIMON FAI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(19) RIEJOUYA MOHAMED MOUSTAPHA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(20) NJOYA MOHAMED MOUSTAPHA BIO-E,CHE-E,PMN-E

(21) JONG SEDRICK NGUIN ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 33

(1) TATAH FAITH MYELEH GEO-D,HIS-B

(2) NUYBINE JUDE ECO-D,HIS-B

(3) NKUNYUI LAMBI BERINICE ENG-D,HIS-C

(4) NELLENG ZINTA YAYA GEO-D,HIS-C

(5) RENE YAMBUIN NJOSAR GEO-E,HIS-C

(6) LIENGHO DESMOND GEO-E,HIS-C

(7) LATAR SOREILLE BURINYUY GEO-E,HIS-C

(8) NEMBO JUSLEVE NDAM ECO-E,HIS-D

(9) NJOYA BINSI SHARIFA FSN-E,HIS-D

(10) KACHU JUSTIN NWENBOW GEO-E,HIS-D

(11) NJAMSIFON BLESS GEO-E,HIS-D

(12) CHIATOH DELILAH FULAI HIS-D,LIT-E

(13) MBAH MELANI ENJEI HIS-D,LIT-E

(14) KANDUNGHA HAJARATU BIMFAWI HIS-D,LIT-E

(15) LEKUNZE BLESSING MARLUH ENG-E,HIS-D

(16) NGENGE EDEN LABU ECO-E,HIS-D

(17) AGBOR TABE MANYI ARREY HIS-D,LIT-E

(18) MBATU ELVIS GEO-E,HIS-D

(19) TABU EPHRIAM JIH GEO-E,HIS-E

(20) KATAT JIGEM BLESS GEO-E,HIS-E

(21) CHIFOIN GWENDOLINE ENG-E,HIS-E

(22) MBIVBOI FRANCISCA WIRYU BIO-E,CHE-E

Page 217 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 33

(23) NGWA HONORINE ASHOE GEO-E,HIS-E

(24) LAAH RITA KINYUY HIS-E,LIT-E

(25) KEMING GRACEFUL JOAN-MARY ENG-E,LIT-E

(26) EFUGENUM CLAUDETTE ANGESOM HIS-E,LIT-E

(27) FUKAH OLIVER ACHOUH HIS-E,REL-E

(28) TEBA LOUIS KEDJU GEO-E,HIS-E

(29) EKPAI TRACY-JEAN BEYA GEO-E,HIS-E

(30) NSANYUY NELLIE NYUYDZE ENG-E,HIS-E

(31) NJUTAPMVOUI YAP MOUHAMADOU ECO-E,GEO-E

(32) BENTEN VALANTINE GEO-E,HIS-E

(33) CHIPOUWOU LORIANE VERENIQUE ENG-E,FRE-E

Centre No: 11893 HONOR BILINGUAL HIGH SCHOOL

YAOUNDE

Regist: 51, Sat for 2 or more Subjects: 51, Passed : 46

% Passed : 90.20, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) FONYUY SANDRA VIDZEM BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

BOUDJOU NGOUNOU LAURENE

BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(2)

(3) PRAISE ONYINYECHUKWU ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(4) CHIJIOKE ADAOMA PRECIOUS ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 12

(1) NNOKO CAVEN INYANG BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-D

(2) BOUHOM FANTE ULRICH DILANE BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(3) NYUYDINI LYNE WONGEBEE ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(4) NGWA CARLSON SUHBI ECO-D,GEO-C,HIS-D,ICT-C

(5) TAMBI STEPHEN NANJE BIO-B,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(6) BIH SANDRA NSOH BIO-B,CHE-E,ICT-C,PHY-E

(7) KONGNYU MCDOWELL KINIBEN ECO-D,GEO-D,ICT-D,PMS-D

(8) NFOR CLIFFORD NJESHU BIO-E,GGY-C,ICT-C,PMS-E

(9) SHU EMMANUEL CHE BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(10) MAIMOUNATOU AHMED BIO-E,CHE-E,ICT-D,PMS-D

(11) NGEH BELVIN SOFUH ECO-E,GEO-E,ICT-E,PMS-D

(12) NYUYTIYMBIY MELVIS BIO-D,CHE-E,GGY-E,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 20

(1) CHONGWAIN TINA NAYAH ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) TCHEFANDJEM MICHELLE LETICIA ECO-C,GEO-B,HIS-B

(3) FATIMATU ABDULKARIMU ECO-C,GEO-B,HIS-C

(4) BANYE NOEL BERINYUY ECO-D,GEO-B,HIS-B

(5) HAMADAMA HOUDJAILOU BIO-B,ICT-C,PHY-D

(6) NGWA PRECIOUS IVY BIH BIO-B,CHE-D,ICT-C

(7) ANYAM BELTHIN NAH ECO-C,GEO-D,HIS-C

(8) MEEH MELVIS AZUNI ECO-D,GEO-C,HIS-D

(9) NDAM ROSE MALU ECO-D,GEO-C,PMS-D

(10) NCHETUEH TIOVE VALDESE AUDREY ECO-E,GEO-C,HIS-C

(11) TCHEMO DJOKOH ATLAN JORDAN BIO-D,ICT-C,PMN-D

(12) NDI ALEXANDRA LAETICIA ECO-D,GEO-E,PMS-D

(13) ABDEL AZIZ BEN HASSAN ENG-E,FRE-D,HIS-D

(14) HADIDJA HAMATOULAH BIO-D,GGY-E,PMS-D

(15) MOPO POKAM RAOUL FARAD GGY-E,ICT-C,PMS-E

(16) YAMAH MYRA YEAFON ECO-E,GEO-E,PMS-D

(17) MENYE ROSEANNE MONIKA ECO-E,GEO-D,PMS-E

(18) KEMMOE MAXIE ECO-E,ENG-D,HIS-E

(19) LUC MAGLOIRE ZINTCHEM ENG-E,FRE-D,HIS-E

(20) AZISE CELULINE MUNGE ECO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 10

(1) GUILOUNG NKEUGUE VANIA CHASTEL BIO-B,PHY-D

(2) MOUHAMMADOU AMINOU HAMZA GGY-D,PMS-B

(3) BELLA AWANA BERNADETTE SANDRA FRE-D,HIS-C

(4) KIMBI MARCEL TANYU BIO-D,ICT-C

(5) GUIEGOU NZESSO GUILLAINE FRE-C,HIS-E

(6) AKO SYLVAN NGOCHO ECO-E,HIS-C

(7) KONFO GODELINE BRINDA BIO-C,CHE-E

(8) IBRAHIM DJIBRILOU BIO-E,ICT-C

(9) AMBELLA FRANCIS NDIFOR BIO-D,PHY-E

(10) IMRAN MOHAMAD OUSMAN BIO-E,CHE-E

Centre No: 11895 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NDIKINIMEKI

Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 18

% Passed : 60.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) NFORMI NAOMI NFUNFU ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(2) TABE NAOMI MANYI BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-E

MUSONG DON BABARANDY TAH

ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E,REL-D

(3)

Passed In 4 Subjects: 2

(1) KENAMEH ELVINE ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(2) ENGONDO MIRIAME HYGUETTE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) NDI BREJEAN BOMSAH BIO-A,CHE-D,ICT-B

(2) KENAMEH LUCIEN BIY ECO-E,HIS-B,PHI-C

(3) BEKAKA TOUBOL GUIGNETTE ECO-C,FRE-E,GEO-C

(4) BANTAR LORATER GEO-D,HIS-E,REL-C

Passed In 2 Subjects: 9

(1) NJI VIOLET YEN BIO-B,GGY-C

(2) NTIMLAK EDWIN BONGLAK HIS-D,REL-D

(3) BENYELLA GLEAN SODUNA BIO-C,ICT-E

(4) KAPTUE ALPHONSE DERRICK BIO-E,ICT-D

(5) NKOU NGANSA CONSTANCE ECO-E,HIS-E

(6) AWAH SPENCER OGEN GEO-E,HIS-E

(7) MVONDO ESSONO YVON DORIAN GEO-E,HIS-E

(8) ELLA SAMUEL CEDRIC ECO-E,GEO-E

(9) NCHOTOU NGWETTIE SERAPHINE BIO-E,GGY-E

Centre No: 11898 KRIBI EXTERNAL

Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 15

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

KAMENI SANDEU DORGELINE TERANCE

ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(1)

(2) NCHANJI DORINE SULIY ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 5

(1) NGOUA KONDJA DONNY-LI ESTHER FRE-C,HIS-C,LIT-E

(2) MEMONG AMOUGOU HELENE NICAISE ENG-E,FRE-C,HIS-D

(3) VENYITEH CHRISTIAN VENEBUO ECO-D,HIS-D,PHI-E

(4) ARAH LYNETTE CARITA AKO ENG-E,GEO-E,HIS-D

(5) ANCHIE ROSETTE ANCHI ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 8

(1) DJOMO MICHELLE CHIQUINA FRE-C,HIS-E

(2) NSIMI BIKOUE JACQUES DANIEL HIS-C,LIT-E

(3) MEZANGA BEKONO ANOUCHKA AUDREY ENG-E,FRE-C

(4) SHU LEM GLORY ENG-D,HIS-E

(5) FUNG SHERONE MBEI HIS-D,LIT-E

(6) NDJAGA EDOUMA BRUNO FRE-E,HIS-D

(7) MANKA’A LUM JANICE GEO-E,HIS-D

(8) TAKOUO MICHELLE DORCAS ENG-E,FRE-E

Centre No: 11901 ROSIERE BILINGUAL COLLEGE YAOUNDE

Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 10

% Passed : 62.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) KENGNE PETCHOU SELPHIRA RONDIA ENG-E,FRE-C,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 3

Page 218 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 3

(1) BIH SUSAN ECO-D,GEO-A,HIS-D

(2) GABRIELLE ROSALIE BAYOMOMOCK ENG-D,FRE-D,HIS-E

(3) ETIENDEM EFUENJI.A. VALENTINE BIO-E,CHE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) WAINKEM NGWAINMBI MATTHEW ENG-D,HIS-C

(2) BECKY ROSE MAKIA BIO-C,CHE-D

(3) MAPITSOP DONGMO YVANNA CHE-C,PMN-E

(4) ASSE BIKOLO PAULE GHISLAINE FRE-E,ICT-E

(5) KEME YVAN BLAISE GEO-E,HIS-E

(6) TSANG FOUDA ETIENNE LEGRAND ECO-E,GEO-E

Centre No: 11903 NKOTENG EXTERNAL

Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 11, Passed : 6

% Passed : 54.55, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 6

(1) EZIAGAH BLAISE UDIGE ECO-A,GEO-A

(2) NDUMBI YANY USATE BIO-C,GGY-E

(3) MBIYDZENYUY FABRICE BIO-C,PMN-E

(4) MASSINA EDOUA SIDOINE BETTINA ENG-E,FRE-C

(5) FANLA TERENCE GEO-C,HIS-E

(6) HAGA BERNARD FRE-E,HIS-E

Centre No: 11904 COLLEGE BILINGUE WILLIAM BOOTH

YAOUNDE

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 3

% Passed : 42.86, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NDOA NGONO MARIE CONFIANCE GEO-E,HIS-D

(2) DONCHI KANA DANIELLE ORLANDE GEO-E,HIS-E

(3) KOA NGUEME LOUIS KEVINE FRE-E,GEO-E

Centre No: 11905 TENFA BILINGUAL COLLEGE DOUALA

Regist: 40, Sat for 2 or more Subjects: 40, Passed : 30

% Passed : 75.00, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

MESSA DJOMMOU ARIELLE GRACE

BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-C

(1)

FOSSO YEMELE ANOUSHKA PACHOUEL

BIO-E,CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-C

(2)

MADEFO FENKAM CHARNEL GLAWDICE

BIO-C,CHE-C,FMA-C,PHY-E,PMN-C

(3)

Passed In 4 Subjects: 6

(1) TASIAH BORIS AJAMAH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

DJIKE YOGHOWA WILFRIED LAGLOIRE

BIO-D,CHE-C,FMA-E,PMN-C

(2)

(3) ESSAMBE ALOBWEDE AIME JONAS ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(4) IKELI NORAH BELIYE ECO-D,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(5) YUNGWEH AICHATU BECHUNG ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(6) NGUETSA PASCALE BLONDELLE BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) WALINJOM GEORGE TAH CHE-D,FMA-E,PMN-C

(2) ATAPONZING MEWOUPI LYDIE CHIGUELE BIO-D,CHE-E,GEO-C

(3) ZEMENGO MARIEVONNE ZOULESI BIO-C,CHE-E,PMS-D

(4) AZEGUE KELINE ECO-E,GEO-C,PMS-E

(5) NDAM JUNIOR NKENG ECO-E,HIS-C,LIT-E

(6) ATABONG EFURTGWA EVETTE ECO-E,HIS-C,LIT-E

(7) NANA TCHAMEN HILARY FRE-E,HIS-D,LIT-E

(8) NKENGAFAC DESMOND NJUAFAC ECO-E,GEO-E,HIS-E

(9) SOH TCHUASSI MATCHI DUVERNEL FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 12

(1) NTEMUN WATARD EMMANUELA BIO-B,CHE-C

(2) TOUKAM TAKAM MARLYSE MADELEINE CHE-D,PMS-D

(3) TCHAPA NKWEMO GILLES ASTRIDE BIO-D,CHE-D

(4) ABENG NDONGO CORALIE SARONA ENG-E,FRE-C

(5) TANYI TAMBE SHADDY JUNIOR ENG-D,HIS-E

(6) YAMGA TCHEUBEU WILLIAM JORDAN FRE-D,HIS-E

(7) ONANA OWONA NGAMI DOMINIQUE FRE-E,HIS-D

(8) NGASSA DAGANG BARUH MAUREL GEO-D,HIS-E

(9) KENMOE MBOUDOM ANASTHASIE MERVEILLE GEO-E,HIS-D

(10) TOLEFAC SANDRA TANZOACHA FRE-E,HIS-D

(11) ATEMNKENG BERTINIE APISA CHE-E,PMS-E

(12) NDZOMO MIREILLE MATHIEU ECO-E,HIS-E

Centre No: 11906 ST. BERNARD COLLEGE MBANGA

Regist: 26, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 26

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) KAIN SOLANGE ECO-D,ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-C

NZENEDEH DAMARIS MEFORMBEH

ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-B,REL-E

(2)

Passed In 4 Subjects: 11

(1) BACHE FIDELIS UKU ECO-C,GEO-D,HIS-A,REL-C

(2) OGEN GODENCIA AKUMOR ECO-C,HIS-B,LIT-E,REL-B

(3) CHEMNACK THERESIA NKWAMOU ECO-C,HIS-B,LIT-E,REL-C

(4) ABOH GILAND EDU ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-C

(5) NKENGFACK BRANDINE YENLA ECO-C,ENG-E,GEO-D,REL-D

(6) LUKONG FRANKLINE GHAIKAH ENG-E,HIS-C,LIT-E,REL-C

(7) NJECK NAOMI MBACHAN ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) DANGA MARIANNE MVEPOWOH ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-D

(9) NKWELLE DOREEN SENZE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(10) KUH MODESLINE NDUMBI ECO-E,GEO-E,HIS-C,REL-E

(11) GAMEN ALAN JOEL ENG-E,HIS-D,LIT-E,REL-D

Passed In 3 Subjects: 9

(1) DIANGHA EMILE CHIASAH ECO-A,GEO-B,PMS-D

(2) NJINKENG RAYMOND BENANZEA ECO-D,GEO-C,HIS-B

(3) ANAGHO NELVIN ENDAH ECO-C,GEO-E,HIS-B

(4) ANIMBOM YVETTE FIEN NIAN ECO-E,HIS-B,REL-C

(5) KAH MERCY NJIE ECO-D,HIS-B,LIT-E

(6) NKEMAKA JONAS ECO-E,GEO-E,HIS-B

(7) ABEUNCHI NKEMASONG MARY DOROTHY HIS-C,LIT-E,PHI-D

(8) NDIP SIMONELIA VENUS BIA GEO-E,HIS-B,REL-E

(9) AGBOR SINDO ORIEL ECO-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 4

(1) TASEH FAVOUR NGUKUM ECO-D,HIS-C

(2) ALEMAFAC LILIAN ENG-E,HIS-C

(3) EYONG JOVET EYONG ECO-D,GEO-E

(4) KAN FAITH PENN HIS-D,PHI-E

Centre No: 11907 ASEC FOUNDATION ETOUG-EBE

Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed : 23

% Passed : 85.19, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) DJEMBIECK YOPA LUTRESS ENG-E,FRE-B,HIS-C,LIT-D,PHI-D

GANYOU KEYOU ROSE VICTOIRE

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(2)

Passed In 4 Subjects: 5

(1) BIH JUVITA KUMCHO BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(2) NJUKUEH RODRIQUE NJUOMBU ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

AGBOR NCHACHA EMMANUEL OBEN

CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(3)

(4) MASSA SONITA NWANSHI ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

DJOUDJENG FONGANG LASLIE LAURE

BIO-E,CHE-E,GGY-E,ICT-E

(5)

Page 219 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 5

Passed In 3 Subjects: 10

(1) CHE PRINCEWILL KPEGHE ECO-C,GEO-A,PMS-E

(2) TENENG MARIMA MENJI ECO-C,GEO-C,HIS-C

(3) NKEH JOYCE NGWING BIO-D,FSN-A,GGY-E

(4) NDAMBOSEH FAITH NDEKIKANG BIO-C,CHE-C,GGY-D

(5) NKWATOH EDWIN NSAFUA BIO-D,CHE-C,GGY-D

(6) SANDRA WOPCHU KUBUS BIO-C,CHE-D,ICT-D

(7) ANWANDA CALEB AYAM CHE-C,PHY-E,PMN-C

(8) KEHFEN JOYCE KELLY FONYUY ENG-D,HIS-B,LIT-E

MBOUO DJITCHE KAMSU LADOUCE GWLADYS

FRE-E,HIS-D,LIT-E

(9)

(10) ETCHU SOLANGE TAKANG ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) SAHA CHARLOGNE GEO-E,HIS-B

(2) NGORAN DAMARISSE LIMNYUY ECO-E,HIS-B

(3) ORLA CHANTAL DINGHA CHE-D,ICT-E

(4) SHEFA AMABOH NIKYLINE BIO-E,CHE-D

(5) MESUE LIVIS MESUE HIS-D,LIT-E

(6) NGETEH ELLA DZEMMU BIO-E,GGY-E

Centre No: 11908 ANGEL MICHAEL BILINGUAL COLLEGE

YAOUNDE

Regist: 183, Sat for 2 or more Subjects: 183, Passed : 113

% Passed : 61.75, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

(1) NDOP BELGITA YANKEY ECO-A,ENG-A,HIS-B,LIT-B,REL-B

(2) IKUNDI DAVID TEKE ECO-B,ENG-B,HIS-B,LIT-C,PHI-A

(3) SONE JASON EKONDE SONE BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(4) NYOBIA NYABEYE FARREL CHE-C,FMA-E,ICT-B,PHY-E,PMN-B

(5) UMEBEH NMESSOMA FAVOR ECO-D,ENG-E,FRE-D,GEO-B,ICT-E

EPANYA EPANYA PATRICIA JOYCE

ECO-D,ENG-E,FRE-C,GEO-E,HIS-D

(6)

(7) NNAM MARIE-NOEL ISAH ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 17

(1) DIOM DIONYSIUS DIOM ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-B

WIRKOM KERSTEN COLE NYUYKIGWAN

ECO-A,GEO-B,ICT-B,PMS-C

(2)

(3) SHIWEN RATI BERNARDO ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(4) NYAKO JERRIS NDFU ECO-C,ENG-C,HIS-A,LIT-D

(5) BANINLA CECILE KONGBUNRI ECO-C,ENG-C,GEO-A,HIS-E

(6) BUA DAISY EKEI ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(7) BISONG RUTH BEKAKA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(8) FOYEH PAUL MBIPEFAH ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(9) NGOM DIVINELLE GABRIELLA ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(10) FONGANG KAMTE AMEX DURAND ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(11) KEYE TCHOFFO FRANCINE ESTELLE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(12) DOMGO DE NTSAGA JULIUS ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-B

(13) NKWA AYOCK ROSE LINDA ENG-D,FRE-D,LIT-E,PHI-E

(14) FUNG JUNIOR MVO ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

NGOAH AGBOR PAULINE JOCELYNE NOELLE

ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(15)

MATCHEWON FEUSSI ROSE SORELLE

ECO-E,ENG-E,FRE-D,HIS-D

(16)

(17) PRINCE CHAFAH ABDOU AZIZOU BIO-E,CHE-E,GGY-E,ICT-D

Passed In 3 Subjects: 40

(1) EFFA EKPE DANIEL ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) ESOH SILAS NJA-AH ECO-D,GEO-B,HIS-C

(3) AZINWIE SIMON NCHOTIE ECO-D,GEO-C,HIS-C

(4) ASANJI NJI BRIAN ECO-E,GEO-C,HIS-C

(5) FORCHIBE GENHOLIVE TEBOH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(6) NTSOKO NYADA GREGOIRE ULRICH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(7) MOTOMO KAMTCHUENG LANDRY ENG-E,FRE-C,HIS-C

(8) ELANGWE NDINGE CHARITY ECO-E,GEO-B,HIS-D

(9) ASSOMO MARTINE SHEKINA ENG-E,FRE-B,HIS-D

(10) MABU JENNIFER FIGHAW HIS-D,LIT-E,PHI-B

(11) MBASSA PHILEMON JEFF BLAISE ECO-D,GEO-E,PMS-C

(12) MBEM AMOUGOU SHARRON JEMIMA BIO-C,GGY-D,PMS-E

(13) NGOTHY STEVE PERIOL ECO-E,GEO-D,ICT-C

(14) NJOH BASSONG CRUZEL-RAES FRANCOIS ECO-E,GEO-C,HIS-D

(15) WAFFO MBE LANDRY DAKIN FMA-D,PHY-E,PMN-C

(16) ATUNDOH KAMTCHUEN ASTRID ENG-D,FRE-C,LIT-E

(17) FONGANG CYRILLE AGWENJANG ECO-D,GEO-E,PMS-C

(18) TAYAH MARKFYSON YENGONG ECO-E,GEO-D,HIS-C

(19) PANY BEATRICE MERVEILLE ENG-E,FRE-C,HIS-D

(20) MOUNLIANKURI NGOUNGA SALIM ENG-E,FRE-D,HIS-C

(21) ABORANG ELELE ROSETTE CAMILLE ENG-D,FRE-D,HIS-E

(22) NDONG MIRIETTE FUNGOIN ENG-D,HIS-D,LIT-E

(23) OLOA ENGOULOU MARISKA MORELLE ECO-E,GEO-D,ICT-D

(24) AWAH GIRLAND ENG-D,GEO-E,HIS-D

(25) KANLA MELAINE BERINYUY ECO-E,GEO-D,HIS-D

(26) OTEH JASPAH OKU ECO-E,GEO-C,PMS-E

(27) TUMENTA MAXIME AYIMBOH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(28) NEBA MANKA IVOLINE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(29) MBONG MARIA JEMIMA ECO-E,FRE-D,GEO-E

(30) NOAH GUILLAUME DILANE WILLIS BIO-E,CHE-E,GGY-D

(31) JULLIETTE MAHSI TUMENTA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(32) LOUIS FRANCK YANGUE YONKEU ECO-E,FRE-E,GEO-D

(33) PAULINE NJUH CHE HIS-E,LIT-E,PHI-D

(34) TEGHEN BRANDON TANGI ECO-E,HIS-D,LIT-E

(35) KANG CLITON ECO-E,ENG-E,HIS-D

(36) TABU MAGARATE ASHU HIS-D,LIT-E,PHI-E

(37) TANTO BELTHA NKEH ECO-E,HIS-D,LIT-E

TCHOUANDJI BANGJA PETROLIE CONSTANCE

FRE-E,HIS-E,LIT-E

(38)

(39) TENGEN DIARINE ENGOWEI ENG-E,HIS-E,LIT-E

(40) WAKHA DARIUS MAI ECO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 49

(1) OLOMO LEANDRE LAMBERT ECO-C,GEO-B

(2) NGANDO EYOUM ANGE OLIVIA FRE-D,HIS-B

(3) HABIB AMINE ENG-C,HIS-D

(4) MESSUDOM FOTSO DAREL LAURE BIO-D,GGY-C

(5) TANG SONITA TSEH BIO-D,GGY-C

(6) YONGHABI STEPHANY MBU GEO-E,HIS-B

(7) AYUK CECILIA MANYHOR GEO-D,HIS-C

(8) NDEFO DANIELLE VICTOIRE BIO-C,PMN-D

(9) ACHUO MAXWELL AZONG BIO-D,CHE-D

(10) HASSAN ALI DANLADI GEO-D,HIS-D

(11) LUC BEYIESEH GEO-D,HIS-D

(12) TEWAN DINORINE ABOH BIO-E,GGY-C

(13) TITANG BLESSING ACHA GEO-E,HIS-C

(14) AWAH JOSEPHINE KWALA GEO-D,HIS-D

(15) NKWA ABOSSIOLO MARIE SLORANE GEO-E,HIS-D

(16) NWABURU NWOKORO MARIE LILIANE ECO-D,FRE-E

(17) UM YAKOBINA ROSITA HIS-D,LIT-E

(18) CAMILLE ASSEN TCHAMEN NOURYA FRE-E,HIS-D

(19) KIONG ZE NABOU ASSEN FRE-E,HIS-D

(20) ACHA HANNAH ATEH ECO-E,HIS-D

(21) ADAMU COSMUS FRE-E,HIS-D

(22) CHO KELLY ENDAH GEO-E,HIS-D

(23) FORBIJONG LUM STEPHANIE LEMNYUY ENG-D,GEO-E

(24) NANAIN REMEDY CHUO BIO-D,GGY-E

(25) SALLA DORCAS NFINYOH HIS-D,PHI-E

(26) SHAA VENASIUS BERINYUY BIO-E,PMS-D

(27) TANDA DONALD MBINYUI ECO-E,HIS-D

(28) TANYI JULIUS NKONGHO GEO-E,HIS-D

(29) KWANKAM ELEANOR CHUPUH ENG-D,HIS-E

(30) FRU MICHAEL DENZEL NDOH BIO-E,GGY-D

(31) MEI BORIS KPWE GEO-E,HIS-D

(32) SEPU CLEMENTINE NGO GEO-D,HIS-E

(33) YUNIWO JOICELINE FINYOYAH FRE-D,HIS-E

(34) AHANDA SAME YVAN KEVIN ENG-E,FRE-D

(35) DIAN DARIN JEMIA NDASSI BIO-E,ICT-E

Page 220 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 49

(36) FON METANG BETRAN GEO-E,HIS-E

(37) MBOMBO YOUMEMI ZOUBERDA NAWAL ICT-E,PMS-E

(38) NDENGUE JOSEPH JUNIOR BIO-E,PMN-E

(39) NJI CHE RODRICK BIO-E,GGY-E

(40) POUTH YANA II JEAN EMMANUEL ENG-E,HIS-E

(41) SEUDIE TINDJOU LEON-PASCAL GEO-E,PMS-E

(42) ELOUNDOU MARIE FLORENT ECO-E,FRE-E

(43) TCHIDJE CLARA ASTRIDE FRE-E,HIS-E

(44) BIH TATIANA NDIFOR GEO-E,HIS-E

(45) BILLANYUY COURAGE MBULI NFOR GEO-E,HIS-E

(46) FANG DEOGRATIA MBIH ENG-E,HIS-E

(47) NCHINDA EMMANUEL BANGUKET GEO-E,HIS-E

(48) ENOACHUO PAULINE JONES ENG-E,HIS-E

(49) NJESHU BISMARCK NJESHU BIO-E,PMS-E

Centre No: 11909 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MIMBOMAN

Regist: 101, Sat for 2 or more Subjects: 101, Passed : 87

% Passed : 86.14, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 11

KAMDEM DJOUGUELA CARL YVAN

CHE-A,CSC-B,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(1)

MACHOUMESSI SIGHE DAYINA LAURE

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(2)

YEMDJO KAMGUIA GABRIELA LESLIE

BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(3)

(4) BACHE BERNADETTE YETU BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

KOUAYI NGNAMFA DUCHELLE

BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(5)

KAMDOUM TEUFENG JOSETTE

CHE-C,CSC-C,FMA-C,PHY-E,PMN-B

(6)

TATAMIYIH HAMAN – SAID PONGHO

BIO-C,CHE-C,CSC-E,PHY-D,PMN-B

(7)

NKENGAFAC NKENGFUA SAMANTA

BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(8)

(9) NJI DESMOND CHE BIO-A,CHE-D,CSC-D,PHY-E,PMS-E

GABY NGASSA JEANNE CELESTE

BIO-B,CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(10)

(11) DANG LUDRIQUE BIO-C,CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 27

NDAMEN NOUNGANG HERMANN DIDEROT

ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-C

(1)

(2) AMAMBUA COLLINS HENGUI BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-B

(3) FANDIO HEUNKEP MARGYLEX BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMN-C

TAKOUKAM SINGHE MANUELLA PACHELLE

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PMN-B

(4)

(5) NANA TCHETCHOUA EMMANUELLA BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMS-C

TCHUENDEM TANKEM CYNDY ORNELLE

BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(6)

FONGANG FILS FRANKY STEPHANE

BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(7)

(8) NANA NJOSSEU ULRICH JEFFERSON BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMS-D

(9) ENGMBOM MARCELINE LAURE ENG-D,FRE-B,HIS-E,LIT-B

(10) TANLAKA DARELLE NYUYKIGHAN ENG-B,HIS-D,ICT-C,LIT-D

(11) TABUE FOSSI GAIUS EZER BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(12) JU ANNTOINATE LOH BIO-C,CHE-D,GGY-B,PHY-E

TCHEUTCHOUA NGATSING LERY DIANE

ECO-C,GEO-B,ICT-E,PMS-E

(13)

(14) KENNE MAKENTY PRINCE BRYANT BIO-C,CHE-D,GGY-C,PHY-E

KENFACK JOGUE CLARA FRANCESCA

ECO-E,ENG-D,FRE-B,HIS-D

(15)

(16) JOKE FRITS MBONDE CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(17) NDIP ROLAND ENAW-EGBE CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(18) YANKAP TCHOMNOU LEATICIA BIO-E,CHE-D,GGY-D,ICT-C

(19) WIRNGO AMOS TOMBIR BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(20) GUIFFO FOKA ROSTAND BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(21) NGANG GILIAN NDUM BIO-B,CHE-E,ENG-E,GGY-E

(22) FAI BRENDA NKEH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(23) FOKOU NJIYO BLESSING BIO-E,ICT-C,PHY-E,PMN-D

ADEBALENTSA MARTIAL GUY VALERY

ECO-D,GEO-D,ICT-E,PMS-E

(24)

(25) EYENGA ATANGA JULIENNE ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

YIENOU GNAMSIE MARIETTE DORIANE

ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-E

(26)

(27) JU MIRANEE MAH BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 28

(1) FOWO TADJUIDJE ULRICH RUSSEL ECO-A,GEO-A,HIS-A

(2) TIOLACK FOPALOU BRUNEL ECO-B,GEO-A,HIS-B

(3) GILBERT WEHTINYI ECO-B,GEO-A,HIS-B

(4) NJANKOUO KAMDJOU ABDOUL RASAC ECO-B,GEO-D,ICT-C

(5) NGO TONYE ERINE BIO-B,CHE-C,PMS-E

(6) MENGUE ETOGO CHANTAL ENG-D,FRE-B,HIS-D

(7) LUM – MASSEH ASHLEY NWANASI BIO-B,ICT-E,PMS-D

(8) MA’ABA KENGMENI KENDRA LESLY BIO-B,CHE-E,GGY-D

(9) BEYINA MELINGUI JUSTIN PEPITO CHE-D,PHY-D,PMN-C

(10) BETI BETI PAUL EMMANUEL ECO-D,GEO-E,HIS-B

(11) NKONGHO LUCIE JOAN’S BIO-C,CHE-D,PMN-D

(12) ATCHEWON TALLA CHRIST-AGIT LEYA FRE-D,GEO-C,HIS-E

(13) MINSILI MINETTE DIANE BIO-D,PHY-E,PMN-C

(14) MIASSE EVINA CYRIL ECO-E,GEO-E,HIS-B

(15) BUJANG FLORA AKWEKA BIO-D,PHY-E,PMN-C

(16) BOUPDA DJOPKAP ANGE ZIDANE BIO-B,CHE-E,ICT-E

(17) EBA EBA JOSEPH ECO-D,GEO-E,HIS-C

(18) DIFO NZUIKEM LOVLINE BLERIANE BIO-E,CHE-D,PMN-D

(19) DJOUOKOUM TADOUM INESS FRANCINE BIO-E,CHE-E,GGY-C

(20) NDAJE SERAPHINE FINOYA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(21) MBANWEI FARBIULA TEBIT ENG-D,FRE-D,LIT-E

(22) RAPHAEL LINDEN ONGONO MVOGO CHE-E,PHY-E,PMN-C

(23) NOUBISSIE TCHOUANGA KEVIN DANIEL BIO-E,GGY-D,PMN-E

(24) TATAMIYIH HAMED BECHIR LENWI ENG-D,GEO-E,HIS-E

(25) NTUI PANDA EKUN LEONIE ECO-E,GEO-D,ICT-E

BONG A BOTTO ANDREANNE DYVINE – LACHANCE

ECO-D,ENG-E,GEO-E

(26)

(27) NGUIDJOL ADOLPHE FREDERIC ECO-E,GEO-E,HIS-D

(28) NDIFORJOH ABBASS NJOYA ICT-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 21

(1) CHIE NGONGA CHIARA BIO-B,ICT-D

(2) LUKONG NADINE LEINYUY BIO-C,GGY-D

(3) AMAH MALANGE KOBI CLEGG BIO-C,CHE-D

(4) AIMINI MBOLONG EDWIGE MICHELLE FRE-B,GEO-E

(5) FOUMANE LOIC ALAIN TAMI BOUDDIH HIS-D,PHI-D

(6) MEFOWE KAMGA ANNE MICHELLE PHY-E,PMS-C

(7) MANI OKALI PROSPER DONELLE FRE-E,HIS-C

(8) MOMENI KOMOCHEUA GILLES CHRISTIAN BIO-E,ICT-C

(9) MBANG MARCELLINE MANUELLA LESLY FRE-C,LIT-E

(10) ABOUI OMBEDE BRENDA CINDY MURIEL FRE-C,GEO-E

(11) GALILEE OSE WANDJI CHE-E,CSC-D

(12) FONKOU ALPHONSE JUNIOR BIO-D,ICT-E

(13) EMERZIAN EBOLO SALOMON YVAN FRE-D,GEO-E

(14) FORNING ALEXIA MAFOR ECO-E,GEO-D

(15) TCHUENGUIA DJOKO AGUYNIS GRACE FRE-E,PHI-D

(16) LOWOUE MEFANG PRECILLIA LUCRESSE BIO-E,PMN-D

(17) NGWA WITHNEY NEH ECO-E,GEO-D

(18) ENANGA BRENDA NDIVE ECO-E,GEO-E

(19) KILLI SALYNOULLA NIDEH BIO-E,CHE-E

(20) OSSELE MVELE ESTELLA RICHELLE FRE-E,GEO-E

(21) INIDJOB MARGUERITE FRANCOISE BIO-E,PMS-E

Centre No: 11910 COLLEGE PRIVE LAIC BILINGUE LES

PHARAONS II MIMBOMAN, YAOUNDE

Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 36, Passed : 31

% Passed : 86.11, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

Page 221 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 2

(1) NDAKWAH EMILE MUKOM ECO-A,ENG-D,GEO-B,PHI-D,PMS-E

NYDJAMI NDONGO VARENSIA CLAIRE

ECO-E,ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(2)

Passed In 4 Subjects: 10

(1) AYUK ESTHER MONJIE ECO-C,ENG-C,HIS-C,LIT-D

(2) BENG FOSTINE CHUNG ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-B

CHETFON RIEYOU FRANCINE FADILA

ECO-E,FRE-C,GEO-D,HIS-D

(3)

EMAGNE RUTH SHEKINA MERVEILLE GRACE

ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(4)

(5) NDZIE ANNE YVANA ECO-E,FRE-D,GEO-D,HIS-D

(6) KALDJOB GENEVIEVE DUCHELLE ECO-D,FRE-E,GEO-E,PMS-D

(7) NKU BRIAN TANGA ENG-C,HIS-E,LIT-E,PHI-E

(8) KAMGA FOKO ANGE GAUTIER ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

FOTSO TATCHUM BERNARD LEONCE II

CHE-E,ICT-D,PHY-E,PMN-E

(9)

(10) BILOA NKENGUE ODILE JEANNETTE ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) TITA JULIAN ENGONWEI ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) DJOMBA MBIAGNA LINSEY WENDY ECO-C,FRE-C,GEO-E

(3) NKOE AMPOUNKON DYLAN ECO-C,GEO-E,HIS-C

(4) BANBOYE KEVIN FONYUY ECO-C,GEO-E,HIS-D

(5) BONG GEH BORIS KUM GEO-E,HIS-D,REL-C

(6) DONFACK KENGMO JOLIVIA SYNTHIA BIO-E,CHE-D,PMN-D

(7) ESSOUMA WADJINA TRACY BEL’ANGE BIO-E,CHE-C,PMS-E

(8) NGA MBOG MICHELLE VICTOIRE FRE-C,HIS-E,LIT-E

(9) NDJICHOU ELIE ECO-D,GEO-E,ICT-E

(10) MAC-GLEN NIBA ACHIMBI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(11) FRU DELINGTIN TSE JUNIOR BIO-E,PHY-E,PMN-E

(12) TCHUENDEM DJOKO STELLA CABREL FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) SAFINDAH SAFINDAH MOSES MELDHI ECO-D,GEO-C

(2) KAMENI NANA SANDRA LOWE CHE-D,PMN-C

(3) DOUMTSOP DZOUA CABREL JUNIOR ICT-D,PMN-D

(4) MAYEGA ESSOMBE BENJAMIN FRE-E,HIS-E

(5) TATAH CHENDJOU MARC DILANE PHY-E,PMN-E

(6) SOH FONKOUA EMMANUEL CABREL BIO-E,PHY-E

(7) NDZIGI AMETEN HARMONIE GRACE FRE-E,HIS-E

Centre No: 11912 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

AKONOLINGA

Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 15

% Passed : 93.75, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) DIONDA ETAPO ESAI ZITANY ECO-D,GEO-A,HIS-B,PHI-D

(2) ASSOM DJATTO CLAUDIA ECO-E,GEO-B,HIS-D,PHI-E

(3) ABOMO ANTOINE CYRIAC ECO-E,GEO-C,HIS-D,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) KENMOE BOPDA CHRISTIAN GEO-D,HIS-C,PHI-D

(2) YOMO TSETSARA ASCAREL HIS-C,LIT-E,PHI-C

(3) MINKANDI MEBEGUE OLIVIER ECO-E,GEO-B,HIS-D

(4) ABOMO GENEVIEVE URSULE ECO-E,GEO-B,PMS-E

(5) FAHA FAHA JUNIOR STEVE GEO-D,PHI-E,PMS-D

OBAMA ROBERT CHRISTEL FREDERIC GAËL

ECO-E,GEO-D,HIS-D

(6)

Passed In 2 Subjects: 6

(1) NGUELE DALIA ARIANE ENDA GEO-B,PMS-D

(2) ELANGA EKOTO CASIMIR OLIVIER GEO-C,HIS-D

(3) MESSIE JEAN DAVID JUNIOR GEO-E,HIS-E

(4) MINSENG ZOA HORNELA HIS-E,LIT-E

(5) NDENE SALOME SANDRINE GEO-E,HIS-E

(6) SHADJI STEPHANIA CHUISE HIS-E,LIT-E

Centre No: 11914 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MUANENGWASSA

Regist: 109, Sat for 2 or more Subjects: 109, Passed : 88

% Passed : 80.73, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

FOMUM WISE-JUNIOR WEREKEH

BIO-A,CHE-C,CSC-D,PHY-D,PMN-D

(1)

(2) MUZEUH CLEPHANE AWEH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(3) ANGWABU HANSLY NDAKWI ECO-E,ENG-E,GEO-D,PHI-E,PMS-C

Passed In 4 Subjects: 19

(1) KHING ERNESTINE MBE ECO-B,GEO-D,HIS-C,PHI-C

(2) MESSODE AKOUEH ANITA ECO-C,ENG-D,GEO-A,PMS-E

(3) KUMA TANG BRENDA ECO-E,GEO-B,HIS-C,PHI-D

(4) MAGNIE HORMELA ECO-C,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(5) KUKWA VELVIN KAH BIO-C,CHE-C,FMA-D,PMN-D

(6) LOBE TCHIEDJEU LAZARE ECO-C,HIS-D,PHI-D,REL-C

(7) MAMADU MUSA ECO-E,GEO-B,HIS-C,PHI-E

(8) KUM COURAGE CHUNG BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(9) ATEAFACK CLAUDIA FORCHENBIN ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(10) ENONGENE NDODE YANNICK-SERGE ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(11) GAMUA JULIETTE NAHUOMA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(12) YUSUF ALI DAN-ASABE CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(13) NYOUDA TIAKWANG PRUDENCE ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(14) HABUBAKAR MAHAMMADU GARBA ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(15) ASONGACH CHANCELINE ANUBODEM ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(16) NGANSOP BRIGHT ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(17) NGAMENI LEUMENI MAJOLIE ECO-E,FRE-E,GEO-C,HIS-D

(18) NKAFU MARCKELDA AWUNGNJIA ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(19) MBOKOP DIBATO DORINE FLORE ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 28

(1) TEMBAN JOEL ABOH BIO-B,CHE-B,FSN-A

(2) JAM DILANE YUH ECO-C,GEO-A,HIS-C

(3) HAJARA MOHAMED EKEI ECO-C,GEO-A,HIS-C

(4) LOKIRI ROGER ITOE ECO-D,GEO-A,HIS-C

(5) ADAMU MOHAMMED AWAL HIS-B,LIT-E,PHI-B

(6) TCHINDA CHEDJOU MAEVA LESLIE ECO-D,FRE-D,GEO-A

(7) KONGNYUY JOUELE FONYUY ECO-E,GEO-B,HIS-C

(8) YEUGO TAMEU ORNELA FRE-E,HIS-C,PHI-C

(9) NDOHNGEH GILDAS CHIA ECO-D,GEO-D,HIS-D

(10) NAELA KETUM FRITZ RONICE ECO-E,GEO-C,PMS-D

(11) NTUBE ABIGAIL KOME HIS-C,LIT-E,PHI-D

(12) TITA ANKINIMBOM SARAH ENG-D,GEO-D,HIS-D

(13) KAMGA DJOMO FARELLE ELVIRA BIO-C,CHE-E,PMS-D

(14) LINDA AMOH ECO-E,GEO-C,HIS-D

(15) AJEBE CHANTAL NANGE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(16) EKOBE NICAISE BRUNHILDA EPOLE ENG-D,FRE-E,HIS-D

(17) NDILLE CHRISTABELA MESANG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(18) ACHU EVANGELINE TEGWI ECO-D,GEO-D,PMS-E

(19) NJEH TIKUM FREDICKSON CHE-E,PHY-E,PMN-C

(20) ENGYEAMDUM CARTER JUNIOR AKOM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(21) ACHUO JUNIOR JORDAN GEO-E,HIS-D,PHI-E

(22) CHIA EUNICE BIH GEO-E,HIS-D,PHI-E

(23) ETAPE TONY SUMBELLE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(24) NDIWUM RAHAD MBUNDUM ECO-E,HIS-D,LIT-E

(25) MILTON KUMA ECO-E,GEO-E,PHI-E

(26) ENGA ENGA MIKE LANDRY BIO-E,CHE-E,PMS-E

(27) NGAM SIGNING KUH GEO-E,HIS-E,PHI-E

(28) NGUEWO NINA CHRISTINE ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 38

(1) SYLVIA NGOUNYI FSN-A,GGY-E

(2) NJET THEOPHILE AYONG GEO-C,HIS-D

(3) NJUMBE FRIDA MESODE HIS-C,PHI-D

(4) EWANG NZOH ABENE BIO-C,CHE-D

(5) FONCHAM ISABELL NAHBUM ECO-E,HIS-B

Page 222 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 38

(6) NGEME KOLLE GEORGE BIO-E,FSN-B

(7) KIMAL MEROLINE NYA FSN-B,GGY-E

(8) CHE MAXWELL KWAIN GEO-D,HIS-D

(9) KUMA NOELLA KFUSALU ECO-E,HIS-C

(10) NTOKO PATIENCE MUNGE HIS-C,LIT-E

(11) TEBECK SUCCESS TIFUH BIO-D,CHE-D

(12) BALEMBA QUEENNIVETTE ENG-D,HIS-D

(13) TEMBONG STEVE NGWANA BIO-E,CHE-C

(14) BOUDJOM NOTOUOM PLACIDE SCHAGGY FRE-D,HIS-E

(15) KENNE ODILE LESLIE ECO-E,HIS-D

(16) NJUME MESAME MBONG GEO-D,HIS-E

(17) NKESSA BELINDA NANAIN ECO-E,GEO-D

(18) WANJI VIANIE ENG-D,HIS-E

(19) NEBA LEONARD SUH GEO-D,HIS-E

(20) DJIONKWA FRANCK BRICE BIO-D,PMN-E

(21) NDENOH EPOLE HEILLY BIO-D,GGY-E

(22) MESUE MARY ANNE SENGE BIO-E,CHE-D

(23) NOUPOUE DJUEMO DUVAL POREL ECO-E,GEO-D

(24) MASSAI DICKO ECO-E,HIS-D

(25) TEKUM SYLVIAN AKOM BIO-E,CHE-D

(26) THEOPHILE ESANGWA GEO-E,HIS-D

(27) NJOWE SEMAL KUM LUCRESSE JOSEE PETRONIE ENG-E,FRE-D

(28) KIDIO NAYAH JOYCELYN ENG-E,HIS-D

(29) BIAKEU STELLA FRE-E,HIS-E

(30) NJANKO NJANKO ANGE TOUSSAINT FRE-E,HIS-E

(31) MBONG MELANIE KENG FRE-E,PHI-E

(32) TAKEM SIDOLINE AKAM HIS-E,LIT-E

(33) ASONGANYI JUSTINE TAMBI HIS-E,PHI-E

(34) KAMSU YOMBA DESTINEE SYNTHA GEO-E,HIS-E

(35) TENGUE TSAFACK LEVY PATERSON GEO-E,PMS-E

(36) NUJIAM NELAURE HIS-E,PHI-E

(37) YOPA JORDAN GEO-E,PMS-E

(38) NKENG ALFRED LIH HIS-E,PHI-E

Centre No: 11915 COLLEGE BILINGUE TIAKO CAROLE ET

CLAUDIA MELONG

Regist: 81, Sat for 2 or more Subjects: 79, Passed : 56

% Passed : 70.89, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) ENOUKU NOELABEL AGANYEN ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-D,PHI-B

ENONGENE SOLANGE MBEHPAH

ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-D,PHI-D

(2)

(3) KISI MELANEE BURINYUY ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D,PHI-D

(4) CATHERINE YULA BONGKIREH ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 11

(1) ATUH DAMARISE ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-C

(2) AJUA MIRIAM BRIGHT ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(3) KUEKOU PRICILLE NAOMIE ECO-C,ENG-C,GEO-B,ICT-D

(4) FUKAH BRITNEY FONYANG ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) ETAH BETECK MARION AGBOR ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(6) EWO NCHIA CHARLOTTE ECO-C,ENG-E,HIS-D,LIT-D

(7) ESAMBE KEVIN NGALLE ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(8) ESATENGANG LEKENGE ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-B

(9) AJUAH NORA NKEMASONG ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(10) TIDO YONTHIE VALENNE ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(11) NTANI BLANDINE BIENDE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 20

(1) LOH ROGER ECO-B,GEO-B,HIS-B

(2) ACHE KESLINE TEWOH ECO-C,GEO-D,HIS-B

(3) ALOP GLORY BAH ECO-E,GEO-B,HIS-C

(4) NGWESE TERRY ETAPE ECO-D,GEO-D,HIS-B

(5) LAPENA SCHNEIDER NKWANUI ECO-C,GEO-D,PMS-D

(6) EKANE NZEGGE EMADE DIONE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(7) NZOA NGWESSE MATHIAS ECO-C,GEO-D,PMS-D

(8) YENKONG YANNICK ENG-E,GEO-C,HIS-C

(9) ABANGMA LINDA KEJUO ECO-C,ENG-E,LIT-D

(10) MUNYOH ROSSETTE ACHO ENG-D,GEO-D,HIS-E

(11) SUNJO NYUYKONGI LEWIS ENG-D,GEO-E,HIS-D

(12) BOBUIN IDRISS ECO-E,HIS-D,PHI-D

(13) LEKU CLEMENTINE BIONI ENG-E,GEO-E,HIS-D

(14) NGENYI MARIMA NGOLEFAC ECO-E,ENG-E,HIS-D

(15) MARTHA MUPI ELAD ENG-D,HIS-E,PHI-E

(16) NGES CINDI BONGSHE ABONGE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(17) MANGAB BRAIN FUNWI ECO-E,ENG-E,GEO-D

(18) NYOH JAVIS NAM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(19) NKONGANYI NATURE ACHA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(20) FOMONYUY PICHERINE ECO-E,ENG-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 21

(1) OKALE BRIAN CHABANGA GEO-B,HIS-B

(2) EWANE NADEGE EPEDE ECO-B,HIS-C

(3) AWAN CLINTON ECO-C,HIS-C

(4) MAKUR HELENE FAVOR ECO-C,GEO-C

(5) NGWA SHALOM NCHANGNWI GEO-E,HIS-B

(6) KANG BERANGER NJUME ECO-D,HIS-C

(7) NGOCK CALISTA NACHI GEO-E,HIS-C

(8) KETUMANYI BRECIOUS ADZE ECO-E,HIS-C

(9) ELAD JULIUS ENOBIN ECO-D,GEO-E

(10) SOMETA PATIENCE MBICHIA ECO-E,ENG-D

(11) ENOW CHARLES BAWAK ECO-E,HIS-D

(12) NGEME KIRIAN EKANE GEO-E,HIS-D

(13) DENAYEN JERRY KIMBI GEO-D,PMS-E

(14) CHE GRANICE LEM GEO-E,HIS-D

(15) ELOE GISELA ENONGENE HIS-D,LIT-E

(16) ANYINKENG LOVIS ATEM HIS-E,LIT-E

(17) MBEH EKOUTY FRANCK PAGNOL GEO-E,HIS-E

(18) NTAH VINCENT CHUGBE ECO-E,GEO-E

(19) NSOM GHISLAIN BONGHASE ECO-E,GEO-E

(20) ENANG BAGGE CYRILE ECO-E,HIS-E

(21) EFUELEFAC NGUAFAC MAVELINE LIT-E,PHI-E

Centre No: 11916 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MELONG II

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 13

% Passed : 68.42, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) POUATCHA WOKMESSON EMMAILA ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 7

(1) KINEH EVANUS BAINBUO ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) EPIE NGONDE MISHU EBUNGE ECO-D,HIS-C,PHI-D

(3) NGUYO JONATHAN ECO-E,GEO-E,HIS-B

(4) NEMCHONG GODWINSON GEMLAK ECO-E,GEO-E,HIS-D

(5) MESAPE HARISON NSEMEBONG GEO-E,HIS-D,PHI-E

(6) BUINDA TABEN ECO-E,GEO-E,HIS-E

(7) NKWIN THOMAS YAYA ECO-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) HOTAC SIMPLE GEO-C,HIS-C

(2) NYANGAP KINSLY GEMOS GEO-E,HIS-C

(3) PONGWE NKONGWA PHILOMENE ECO-E,GEO-D

(4) NKWAIN FRANCK JUNIOR HIS-E,PHI-D

(5) PONGWE CHUMEH NADINE FRE-E,HIS-E

Centre No: 11917 GOVERNMENT BILINGUAL SECONDARY

SCHOOL NGODI BAKOKO

Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 14

% Passed : 73.68, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) KWENE SADIA ENDALE ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-B

(2) ZANG ZANG DEUTOU FRANCE JORDAN

Page 223 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 3

ECO-D,ENG-E,FRE-E,GEO-E

(3) JOY IME ALEXANDER ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 6

(1) TAMOH SHARON MAKONGZE ECO-E,ENG-D,GEO-D

(2) WAMBO CHRISTIAN WILFRIED FRE-E,GEO-E,HIS-D

(3) KAKANOU KOUAYEP SAURELLE NATACHA ECO-E,FRE-E,HIS-D

(4) NTOMBOU TAMOUYA JESSIQUA ECO-E,ENG-E,FRE-E

(5) FEGA KOUOH LOUISIANNE MALIKA ENG-E,FRE-E,GEO-E

(6) FEGA TIENKAM VANINA BENAZIR ECO-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) MEKONTCHOU DONALD PARFAIT GEO-D,HIS-E

(2) BRENDA ETTE ITOE HIS-D,LIT-E

(3) SEKOU NGANDIO VANNIQUE ECO-E,GEO-E

(4) TAMONKEM TSOBAZANG SOREL GEO-E,HIS-E

(5) HAKOU DJOMO DAYANE FRE-E,GEO-E

Centre No: 11918 COLLEGE DU SOLEIL DOUALA

Regist: 77, Sat for 2 or more Subjects: 77, Passed : 56

% Passed : 72.73, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NDUMTUK ROLY OJONG BIO-B,CHE-C,GEO-A,ICT-A,REL-B

Passed In 4 Subjects: 16

(1) ZINGUI KEUNKO JEAN GRACE BIO-B,CHE-D,PHY-C,PMN-C

(2) MUCKLISATU KWATINYUY BIO-B,CHE-D,PHY-C,PMN-D

(3) GLORY ANKALAH ATEMKENG BIO-A,CHE-C,ICT-D,PHY-E

(4) NCHINI SYLVIA-BRIGHT BIH ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(5) NGUEDIA LUCIE PRINCESSE BIO-B,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(6) MBURLI BRITHA MANKFU ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(7) AWA HERMAN JINIOR BIO-D,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(8) FONYU WISDOM FON ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(9) NKENGAYI BLAISE BIO-D,CHE-E,ICT-D,PHY-D

(10) MANGUELLE JEFFREY WILFRIED BIO-D,FRE-E,GEO-E,ICT-C

(11) SAMGWA FABRICE KANYONG ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D

(12) NGO WENAN CHRISTINE BASILE ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(13) ITOE BESUMBU NOELYNE ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(14) WIRBA SHERON NYUYLEIYI ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(15) ADAMOU BONE SANDA BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(16) KENGUE KOS IRENE AUGUSTINE ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 17

(1) NIBA JULIUS PETER GHABE BIO-D,GEO-A,ICT-C

(2) RABIATOU ADDAHIYA YOUSSOUFA ECO-D,GEO-A,HIS-D

(3) KWIN LYDIENNE JESSICA CHE-D,PHY-D,PMN-C

(4) MEDJOU KAMGO CLARISSE ECO-E,GEO-B,HIS-D

(5) NCHINE MACMILLAN NUH BIO-E,GEO-B,ICT-D

(6) WIRNGO NAFISATU SIKEM ENG-D,HIS-C,LIT-E

(7) MBI ERNESTINE LYDIENNE MPEH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(8) MBEN SEGUE LAURIAN STEFANEL FRE-D,GEO-E,HIS-D

(9) TIOBOU PHILOMENE BORELLE BIO-E,FRE-E,GEO-C

(10) NKWELLE SERGE ETONGO GEO-E,HIS-C,PHI-E

(11) FONYA ROSE MARY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(12) IKOIME ODREL MBEANDINE BIO-E,CHE-D,FRE-E

(13) MEUYANUI PRECIOUS ENG-D,HIS-E,LIT-E

(14) EPIE METUGE EPIEBONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(15) ANNA BARBARA NINTCHEU NOJANG ENG-E,GEO-E,HIS-D

(16) CHAWA FIKOUE HERMAN ECO-E,FRE-E,GEO-E

(17) DONGMO KANA WENDY DIANA ENG-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 22

(1) HEBOU MOUSSA MARCELINE FRE-D,HIS-C

(2) NGOUAGNA SEWOU DIVANE BIO-C,CHE-D

(3) BOBDA NEMBOT JORDAN FRE-E,ICT-C

(4) EMEHNZEH PAUL-CLINTON EPWENE BIO-D,GEO-D

(5) SEN EKONGOLO ALICE DE MERVEILLE CHE-D,ICT-D

(6) ACHA ANKONG SANDRA HIS-C,LIT-E

(7) EPIE AUGUSTINE EYAMBE HIS-C,LIT-E

(8) ODEY MONICA EBANGHA HIS-C,LIT-E

(9) BAKOMA BRITNEY NJOMY BRITNEY GEO-D,HIS-D

(10) ITOE MASOMA XENA-KELDA GEO-D,HIS-D

MOUSSONGO MAWUENA JEAN-PHILIPPE EMMANUEL

BIO-D,ICT-D

(11)

(12) EYONG GABRIEL GEO-E,HIS-D

(13) NKANGHA ABANE SUNNY JUNIOR FRE-E,ICT-D

(14) YITCHEU DUCHELLE BREINDA GEO-E,HIS-D

(15) SEYI JUNIOR CYRIL GEO-E,HIS-D

(16) DJONNOU MAEVA BLONDELLE BIO-E,ICT-D

(17) ABEGA JOSEPH MICHEL DAVID GEO-E,HIS-E

(18) KOKI MBONDA JANNA LARISSA ENG-E,FRE-E

(19) MAKON NDOMBOL MARLYSE ARMELLE ENG-E,HIS-E

(20) MBELA MATCHI KELY NADEGE GEO-E,ICT-E

(21) MISSENI GEORDANE ECO-E,HIS-E

(22) NGONG BRUNO DEMANOU GEO-E,HIS-E

Centre No: 11920 DU VAAL BILINGUAL COMPREHENSIVE

COLLEGE DOUALA

Regist: 104, Sat for 2 or more Subjects: 103, Passed : 84

% Passed : 81.55, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 17

KOUM NGANDO EMMANUEL SOEREN

CHE-A,CSC-B,FMA-A,PHY-A,PMN-A

(1)

DAKAWA DADAO EMMANUELLA

CHE-A,CSC-B,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2)

NTAMAG MAEVA EMMANUELLE BERNY

BIO-B,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(3)

NGANGUE KEWOU CHRIS YVAN

BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-A,PMN-A

(4)

NGONDA FIMBA THERESA RAISSA

CHE-B,FMA-D,ICT-B,PHY-B,PMN-B

(5)

NOUME HAPPI YOHANNE HUSSERLLE

BIO-D,CHE-B,FSN-A,ICT-C,PMS-D

(6)

TCHEMAKO NGANOU KEN ANDREW MAEL

CHE-C,CSC-C,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(7)

(8) BRAH BRAH ANGELA ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-D,PHI-B

NLANGMBANG EYE’E OPHELIE LEA

CHE-B,CSC-D,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(9)

(10) ELISA REBECKY BELA ENG-C,FRE-C,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(11) ZEMAFACK CHRIST JOSUE CHE-D,CSC-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(12) NKAZE TEMATEU CYNDY BIO-E,CHE-C,FSN-A,ICT-E,PMS-D

(13) NGOKAM BITEP ERIKA BIO-C,CHE-C,GEO-E,ICT-C,PMS-D

MOUKOUELLE MONGO FOKOU ELISEE

CHE-D,CSC-E,FMA-E,PHY-B,PMN-B

(14)

MBEMA ERNESTINE ANGE GUENAELLE

ECO-C,FRE-C,GEO-C,ICT-D,PMS-E

(15)

(16) WAFO CHIRINE NOEMIE BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

BIBOU ONGBOUING RAPHAELLA LEILA KELLY

BIO-D,CHE-D,GEO-D,ICT-C,PMS-E

(17)

Passed In 4 Subjects: 20

(1) YEPMOU KEPSEU LIVINE CARLINE CHE-B,ICT-C,PHY-D,PMS-B

(2) TALA MAMWO LORENE LAETICIA BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMN-D

(3) NWAHA EBOKOLO MAEVA FARELLE BIO-B,FSN-A,ICT-D,PMS-E

(4) ESSOME TOCKY LIONEL OSCAR BIO-D,CHE-C,PHY-C,PMS-B

(5) EDIELOH SYLVIE DIONE ECO-D,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(6) KAMGANG KENGNE MERVEILLE BIO-E,CHE-D,FSN-A,ICT-C

(7) ZEBAZE JIOLO DANNY MOREL BIO-B,CSC-E,FMA-D,PMN-C

(8) SIHNO BANAND JOCELYNE ERICKA BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMS-B

(9) MOHAMMAD MARAFA ALPHA ALIM CHE-C,CSC-E,FSN-A,PMS-E

(10) NANA NANA AURELIEN DURAND BIO-E,CHE-D,FSN-A,PMS-E

(11) BILL NYOUMSI DEMANOU BIO-E,CHE-D,CSC-E,FSN-A

(12) EMMANUELLA NANCY TAGNE CHE-E,CSC-D,PHY-C,PMN-C

(13) MBONDA ETEBE PERRY BRANDON ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

METCHEUNDJO KAMGUE LAURENCIA VICTORIA

FRE-B,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(14)

Page 224 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 20

(15) DEMGMEFFO NIKAISE MC LECLER CHE-E,CSC-C,PHY-E,PMN-C

(16) CHENG DANIEL TEBOH ENG-D,HIS-D,ICT-C,LIT-E

(17) NKONGHO JENIFER NKONGHO ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(18) YAMB GEORGES STEPHANE BIO-E,CHE-D,CSC-E,PMS-D

(19) MASEND SOPHIE BRENDA CSC-E,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(20) MIKE ROSTAND NYIAWA NJANDJOA BIO-D,CSC-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 28

(1) YOHANA NTOLO FATIMATOU BIO-E,FSN-B,ICT-C

(2) ENOH AGBOR VANISA MARY CHE-D,FSN-A,ICT-E

(3) TOULOU ABIGAELLE BIO-B,CHE-C,PHY-E

(4) NTIEH FOTSO STEPHANE GIOVANNI BIO-E,CHE-C,FSN-B

(5) NANKEU TACHABON LYNN PATRICIA BIO-E,CHE-C,FSN-C

(6) HARVEY DEUSTINY BISSAI BIO-D,CHE-D,ICT-C

(7) NGOY JOYCE NICOLE CHE-B,ICT-D,PMS-E

(8) NGANGOM MENIGUE INACELLE HAROLLE BIO-B,CHE-D,ICT-E

(9) YAKANA NDEME VALERIE YASMINE BIO-E,CHE-D,FSN-B

(10) LOBE EYANGO VICTOIRE YANN SERGE ENG-D,GEO-E,HIS-B

(11) NDANDJI LAURYLE IONNA ECO-C,ENG-E,PMS-C

FOSSOUO TADIE EMMANUEL JEAN – FREDERIC

ENG-E,FRE-C,HIS-C

(12)

(13) DJOMBISSIE KAMDEM ODILE MAEVA CHE-C,ICT-E,PMS-D

(14) MAELLA ZARA NDENDECK BIO-D,GEO-D,ICT-D

(15) NZOUPET LUNDREEN MBAH CHE-D,FSN-C,PMS-E

(16) ITALEN BRIGITTE CHRISTIE SHEILA BIO-E,CHE-D,ICT-C

(17) ATANGANA NGOWONA CHANTAL DEBORAH CHE-D,FSN-C,ICT-E

(18) TCHEUMA FOPA GLENN ENG-D,HIS-D,LIT-E

(19) TCHAMEN ONGENE BENJAMIN HERMAN BIO-D,CHE-D,ICT-E

(20) HANNAH AKO EBAI ENG-D,FRE-E,HIS-D

(21) KOAGNE NGANKAM DANIELLE JAMILA GEO-E,ICT-C,PMS-E

(22) ZUKO TEKAM DAVID MANUEL CHE-D,ICT-E,PMS-D

(23) POUALEU TSAPI JOHAN AYRTON ECO-E,FRE-C,ICT-E

(24) MINTIDEM KEMKOUM BOBY BRICE CHE-D,CSC-E,PMN-E

(25) BAYANG GUEMEZI YANN IVAN CSC-E,PHY-E,PMN-D

(26) DJOMESSI KAMDOUM LAETICIA LA JOYCE ENG-E,GEO-E,ICT-D

(27) OBEN MILFORD AYUK ENG-D,HIS-E,LIT-E

(28) MALAM SANAM EMELINE LEMUELLE BIO-E,CHE-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 19

(1) TCHOUMBOU TOUKAM INGRID CHE-D,FSN-B

(2) NOKOGNE TENE JONATHAN JOY CHE-B,PMN-D

(3) MUSHILI MURIELLE LAURE CHE-E,FSN-A

(4) TCHOUMI TSOUMOU PASCAL ROMARIC JORDAN FSN-C,PMS-D

DOMCHE NGANGUIA WABO KOUMSHOU CHRISTIAN GABRIEL

CHE-C,PHY-E

(5)

(6) MELANGO STEVE LANDRY BIO-C,CHE-E

(7) DEUTOU NGOUNOU CHRISTIANE LANDEL FRE-D,HIS-D

(8) AZEBAZE NGEYA AIME PARFAIT CHE-C,PMN-E

(9) TAKEUDO JUMOU ORNELA BRENDA ENG-D,FRE-D

(10) SOUNDJA TOUKAM DANIELLE SHELBY CHE-E,PMN-D

(11) NGUEWA DJOKO RENE JUNIOR CHE-D,PMN-E

(12) BOUYIN NZEUBEM CHARONNE CHE-D,PMS-E

(13) KWETCHEU MBAGOUP ELFRIED ROXANN BIO-D,CHE-E

(14) CECILE GRACE BBOKALLI GEO-E,HIS-D

(15) BRAH SARAH PRINCESSE BIO-E,CHE-D

(16) BASSO LIKOUND PAUL KEVIN BIO-E,CHE-D

(17) GUEPJOP SAMO WINNER BIO-E,PMS-E

(18) FREDDY JONES MARCEL FRE-E,GEO-E

(19) STEPHY LAUREINE FOWEN DE SOBGO FRE-E,PMS-E

Centre No: 11921 FAITH BILINGUAL COMPLEX DOUALA –

YAOUPWE

Regist: 63, Sat for 2 or more Subjects: 63, Passed : 47

% Passed : 74.60, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) NUH KENDONG KINGSLEY ECO-E,ENG-C,GEO-C,HIS-D,ICT-D

(2) TOSAM NELSON CHIA BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(3) SETAH HARIS ACHUO BIO-A,CHE-E,CSC-D,PHY-E,PMN-E

(4) MESUE FRANK BRICE MESUE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D,ICT-E

Passed In 4 Subjects: 12

(1) NJANI SERAL MANKWA ECO-A,ENG-B,HIS-B,ICT-C

(2) ANKIAMBOM MAVELLOUS MAING BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-B

(3) ISHAKA ABDEL RAHAMAN NJUTREH ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-C

(4) ARREY CHRISTY AYA ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(5) NGWE MABEL ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(6) ASHU LESLIE MARTHA ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(7) AMINATU TIRIMISIYU OTUN ENG-D,GEO-E,ICT-C,PMS-E

(8) BESSEM TIKU DELLIA LOUISE ENG-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E

(9) DESMOND BAHTINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-D

(10) FADIL NJOYA HOUSSAIN BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMS-D

(11) NFONGWANG STEPHANIE NDOMO ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(12) AKO PELIRAN AKEN BIO-E,CHE-E,ICT-E,PHY-E

Passed In 3 Subjects: 14

(1) EYONG HAPPINESS ANYI ENG-C,HIS-B,LIT-C

(2) TAKU JULIE ALUAMEH ENG-D,GEO-C,HIS-C

(3) ALOH TSE PRIMUS BIO-D,CHE-C,PMN-D

(4) SOLANGE ARREY MANYI ENG-E,HIS-C,PHI-C

(5) NKWANYANG BESONG BARRY MARTIAL BIO-D,CHE-D,ICT-D

(6) NSO BELTHALIA TAKOR BIO-E,ICT-E,PHY-C

(7) KOMETA ROSALINE NEGEE ENG-E,GEO-E,HIS-C

(8) CHIJOH CYNTHIA KHAN ECO-E,ENG-C,GEO-E

(9) ESTHER ADE LOTH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(10) SIVEFIYI ADELQUINE WIYDORVEN ENG-D,HIS-E,LIT-E

(11) OGORK GRACE ETTA ENG-D,HIS-E,LIT-E

(12) KIMBI CHRISTELLE BIO-E,CSC-E,PMS-D

(13) PETAMBO QUEENALINE NAPOLIEH ENG-D,HIS-E,LIT-E

(14) DEBORAH OKON ESSANG ECO-E,HIS-D,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 17

(1) ELANGWE LOIS MAKANE BIO-E,GEO-B

(2) ASHU DESMOND TABI BIO-C,CHE-D

(3) AZUH DESMOND TENENG CHE-D,PMN-C

(4) MANCHO DELLIS MBOFI BIO-C,CHE-E

(5) KHAN ETIEN PENN CHE-E,CSC-D

(6) SAHFE STEPHANIE VERBE ENG-D,GEO-E

(7) INDU KITTY CHLOY EYIL BIO-E,GEO-D

(8) OBI BRANDON ASSIKWO TIKU HIS-D,PHI-E

(9) BANAH ANTHEA NAHLUMA BIO-D,CHE-E

(10) TARGEM SOLID MBI ENG-E,HIS-D

(11) MOFA DESMOND ZIDAN BIO-E,GEO-D

(12) BANGHA BERTRAND NJUAKOM BIO-E,ICT-E

(13) PENN HADDISON ACHA BIO-E,CHE-E

(14) TCHONKAP WAGNOUN WILLIAM ARIEL ENG-E,HIS-E

(15) MUA SYLVIA EWE HIS-E,PHI-E

(16) FUEYUNGHA MUBARAK YEMWEHYU BIO-E,CHE-E

(17) ZIH EBENEZAR WUNG GEO-E,PMS-E

Centre No: 11922 LE PETIT ROUSSEAU BILINGUALAL

COLLEGE BONABERI

Regist: 71, Sat for 2 or more Subjects: 71, Passed : 68

% Passed : 95.77, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 11

MAYO KOLOKO FRANCESCA CASSANDRA MAGUY

BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(1)

(2) EBONG AGNES TABI ECO-A,FRE-D,GEO-B,PHI-B,PMS-D

(3) FUSUNG RAMSEY YUH BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-A

NJOMO FEUKENG KATI MERVEILLE

BIO-A,CHE-C,ICT-D,PHY-E,PMN-B

(4)

(5) AZISE BRITNEY APONGLEN BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-B

BEUMO MAMBOU BRYAN AURELIEN

ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(6)

(7) TOUMBOURE ADJANI INES BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(8) MAICHA-MAIMOUNA MICHELINE-CORETTA

Page 225 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 11

BIO-C,CHE-D,ICT-D,PHY-D,PMN-C

(9) SAFIA SAIDOU BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(10) KAMDOUM DONFACK RYAN ECO-D,ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(11) NDONGMO CHARLES FRANCK ECO-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 28

(1) AKONCHONG BRYAN SMITH KENGNI ECO-A,GEO-C,PHI-C,PMS-B

(2) AYUK YVONNE AKO ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-A

(3) MOKUBE VICK MANDE ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-C

KOUAM KAMTCHOUA ISABELLE INGRID

ECO-B,FRE-B,GEO-B,PMS-E

(4)

(5) SALIFU MUHAMMADU AMINA ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-B

(6) UBA ROSE ECO-D,HIS-B,LIT-D,PHI-B

DJEUMAKOU KAMTCHOUA BRICE ZIDANE

ECO-C,FRE-B,GEO-D,HIS-C

(7)

(8) LEUDEU MALIEDJI DIANE HILARIE BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(9) BERN MIKE HANS CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-B

(10) TATISSON AGNEMA EMILIE ORNELLA BIO-B,CHE-E,ICT-C,PMS-D

(11) TAVENYUI CALEGE MIHNYUI ECO-D,GEO-D,PHI-C,PMS-D

(12) BRAKSON CHAFEH TATAH WALKAM ECO-C,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(13) MARY OMOWUMI NTABELE JOHNSON BIO-D,CHE-D,ICT-C,PMN-D

(14) FANGMI BERONE NCHANKEH ECO-C,GEO-C,HIS-E,PHI-D

(15) MBIEMENY NGUEYEP NAOMIE DIANE ECO-E,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(16) BANSEKA BRICE BONGSISI ECO-C,ENG-E,HIS-D,PHI-D

POUGOM TCHEUGOUE RUDY MORVAN

BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(17)

PUGWE GEULAITOU AUDREY MICHELLE

ECO-E,FRE-C,GEO-E,HIS-D

(18)

(19) BIHNWI DESTINY NUMFOR ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(20) NDANDO TAMBE WILSE NICAISE FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(21) MAKOU MBODJEU NADINE PATRICIA ECO-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(22) NDISI KALEEN PRIDE ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-D

DONTEU KAMDEM EMMANUELLA HUGUETTE

ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-E

(23)

(24) MAGNI GERALDINE ECO-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(25) DJALONG KAYI THEO FRIDE BIO-D,CHE-E,FRE-D,GEO-E

YVONNE YOANNE EDING ELENDA BOADE

BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMN-D

(26)

(27) CHAMI FERONE NCHANKEH ECO-E,GEO-E,PHI-D,PMS-E

(28) ENCHO EYA NYE ODILE ECO-E,ENG-E,GEO-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 15

(1) NKEMVOU MERCY MBULLE BIO-B,CHE-C,PMN-C

(2) FON MIRIAM ABEI BIO-D,PHY-D,PMN-B

MENEKEN MBAFACK MADELEINE FRANCINE

BIO-B,CHE-C,PMN-E

(3)

(4) MOTTO EMAGNE ALICIA MAEVA BIO-C,CHE-D,PMN-C

(5) MELOU DJOUO VANECK FRESCHENEL ECO-C,GEO-D,HIS-D

(6) CHE BRIKENTON NDE BIO-C,PHY-E,PMN-D

(7) NGWEMADJE KOUEPO CATHERINE LAURE BIO-D,CHE-D,PMS-D

(8) DIAFFI KEMO JUSTINE YOLANDE CLAIRE ECO-D,HIS-D,LIT-E

(9) NGUEMNANG MOMO BRAD KENNETH BIO-E,CHE-C,ICT-E

(10) KENFACK KILIANE LAURE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(11) NKENGASON SONIA EFEULANCHA FRE-D,HIS-E,LIT-E

(12) MACHIA ANONG ARNISH RODNEY BIO-E,CHE-E,ICT-D

(13) NKENGMENI NINJI MARIE FRANCOISE ECO-E,HIS-E,LIT-E

(14) DEGBELO AXELLE CONFIANCE BIO-E,GEO-E,ICT-E

(15) LEGANG MEZAN JUDITH DORIS BIO-E,CHE-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 14

(1) PUWO NANA ZIPNOR TALOH BIO-B,CHE-D

(2) LALUH CLINTON AGBOR ECO-E,HIS-C

(3) NGOTANGYI HILDA MAFORGWING BIO-E,CHE-C

(4) SANJAH LESLY LESIGA BIO-D,PMN-D

(5) TCHAMAGA FOGHAP ZIDANE FRANKLIN BIO-D,CHE-D

(6) EBANDA LEOLEIN BRICE BIO-E,PMN-D

(7) MUPETOU USENA NDUE BIO-E,PMN-D

(8) PABLO JUNIOR ANYE TUMASANG BIO-E,ICT-D

(9) PONDY MARIA GABRIELLA BIO-D,PMN-E

(10) TAMO MARVIN ACHIRI BIO-E,CHE-D

(11) ENANGUE DIMIHTE AREVE MORENA FRE-E,LIT-E

(12) DJIOMO KENFACK DORINE BIO-E,PMS-E

(13) ENDALE NGUESSI NALAN PAULE BRENDA BIO-E,CHE-E

(14) DONFACK NGUEFACK ARIELLE MANUELLA BIO-E,PMS-E

Centre No: 11923 RAPHA BILINGUAL SCHOOL COMPLEX

DOUALA

Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 36, Passed : 34

% Passed : 94.44, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

CHEBO NELLY WHITNEY NEH LUM

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(1)

DJIEUGOUE SIAKAM KYLIANNE FAZARNA

ECO-B,ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E

(2)

KELLY-BRENDA SONGSACK ZEGUE

ECO-D,ENG-D,FRE-E,GEO-D,HIS-D

(3)

Passed In 4 Subjects: 14

(1) MBAH KLUVERT GANA ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(2) SOPPE EDOUNG RUTH CAROLE BIO-A,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(3) ELENDA JACOB YVES ERIC BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-E

CHARLES CHRISTY DJIENA YODGEA

CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(4)

(5) MAKAMTE KAMKUI RITA SYNTICHE CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(6) BESONG BATE BESONG BIO-A,CHE-C,FMA-E,PMN-E

(7) MEKEN BERTRAND TIMAH ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(8) CHE FOMBANG BORIS ARMAND ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-B

BLESSING JOHNSON NEGHAH NKWENTI

ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-D

(9)

(10) NJIONTCHEU KAMANI CLAUDINE ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(11) TOUOPI CELSE GABRIEL CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(12) FANNY SANAMA ORNELLA ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(13) ZONESE MELLY VANESE ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(14) ANNE-PRINCESS NGUM ACHIRI ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) DANDJOUMA EFANGWA JOELLE BIO-B,CHE-C,GEO-C

(2) FOUMTCHUM LELE FRANCK BIO-C,CHE-C,PMS-C

(3) NDUM OBED JOEL ESSOH ENG-E,GEO-C,HIS-B

(4) ABANA NATHANAEL FRE-C,HIS-B,LIT-E

(5) MFON CHARLEN-CYNA MAKOLE BIO-C,CHE-E,GEO-C

(6) EKULE CHRISTINA AYUK ECO-D,ENG-D,GEO-D

(7) KOUMBIN VI CHRIST DAGO MIKE BIO-E,CHE-D,PMS-D

(8) FORJEH FEHKANG MICALE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(9) AWAH NTCHANG BENENICE ENG-E,FRE-D,LIT-E

(10) SHU ABIHNWI CLAUSIUS CHE-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) BIKOLA SAMUEL WILFRIED CHE-C,PMN-D

(2) NGUIAGAING MOKAK JAMES ULRICH ECO-E,GEO-B

(3) EFFIM FAVOR ETTA GEO-C,HIS-D

(4) BABAH DORETE MUA BIO-C,CHE-E

(5) MOUKAM TCHOUASSI PASCAL KECEL BIO-E,CHE-D

(6) NGO NGUIMBOM CATHERINE GRACE BIO-E,CHE-E

(7) MBUI SHINNA NENG ENG-E,HIS-E

Centre No: 11940 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BAYELLE – NKWEN

Regist: 206, Sat for 2 or more Subjects: 206, Passed : 187

% Passed : 90.78, Sanctioned : 10

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 11

BONGMOYONG TINA VERNYUY

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) ASEH HARRIET MESSI BIO-B,CHE-C,FSN-A,PHY-C,PMS-B

(3) NKWAIN ALAIN FANG BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-A

(4) AFUH MAJORETTE FUEIBIH BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(5) JUM HEIDI NTSI BIO-A,CHE-C,FSN-A,PHY-E,PMN-E

Page 226 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 11

(6) NDOH HONOUR ECHUNJEI BIO-B,CHE-C,GGY-C,ICT-C,PMS-D

(7) KAH ALPHA ALLA BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(8) KWACHUH DORIS FOHNUI BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(9) FONONG CHANCELINE IJANG BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(10) VUGHOSE SOLANGE BIO-B,CHE-C,CSC-E,PHY-E,PMN-C

(11) TAKOH ISRAEL MINUIFUONG BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 51

(1) TUFON EDNA MBEH ECO-A,GEO-A,PHI-B,PMS-C

(2) CHOFOR TATAU RANDY BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-B

(3) ALLAN FANYUY BIO-B,CHE-B,PHY-C,PMN-A

(4) NYUYFONI ESTHER FONYE BIO-A,CHE-C,FSN-A,PMN-D

(5) NYUYDZESI EMELINDA FONYE BIO-A,CHE-C,FSN-A,PMN-E

(6) KONGNYUY SHANGCELINE BURINYUY ECO-A,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(7) BUHMOH CLAUDE ANKIAMBOM BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-B

(8) WONGEH SERGE NANSINYUY ECO-C,GEO-B,HIS-B,ICT-D

(9) MIMBA JOYCE MURKWI BIO-A,CHE-B,PHY-E,PMN-D

(10) NUKA MARIA MALUM ECO-B,ENG-D,GEO-B,PMS-D

(11) MADIHYOMBOM STEPHANIE ECO-C,GEO-B,ICT-E,PMS-C

(12) CHE NEBA JR KOME CHE-C,CSC-C,PHY-D,PMN-C

(13) BLESSING FUDOH ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(14) FORTUNE NKAN YAI ECO-E,GEO-A,ICT-E,PHI-B

(15) LAWSAMBA NUELLA MARKI ECO-C,GEO-A,ICT-D,PMS-E

(16) SUIKA AURELIA WONYUYFOON ECO-E,ENG-B,HIS-B,LIT-D

(17) NJOZEKA ANICETTE SEVIDZEM ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(18) WIRNKAR BLANDINE LAMNTENG ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-C

(19) FANKA FAITH GOOH ECO-D,ENG-C,GEO-C,PMS-D

(20) ASEGAH NGWE MILDRED ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(21) KENNE TIOYON NIDELE ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(22) ASSANGAH REBESTER MAKU ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(23) NTUKEM MARBEL BEMBUH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(24) DOUMTSOP DOUNGUE BELVINE BIO-D,CHE-D,FSN-A,PHY-E

(25) MAMENKEM KELLY KASTELL BIO-D,CHE-E,FSN-A,PMS-D

(26) TCHOFFO KELLEY PRIDE ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(27) KANA DONGMO PAVEL BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(28) SHANELLE GINYU LAFKINTON BIO-C,CHE-C,GGY-C,ICT-E

(29) WIRBA LAWRANTINE KEHMOA BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(30) MUPBAH EMMANUELA LIMNYUY ECO-E,ENG-B,HIS-B,LIT-E

(31) AFUMBOM QUINCY NCHOJI ENG-D,GEO-C,HIS-D,ICT-D

(32) TAGHENG CHUINUI BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(33) TOSAM VENASSA DZESI ECO-C,ENG-E,GEO-C,PMS-D

(34) NSALAI ADELE BIHKONGNYUY ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(35) SASSI CANDICE ATI BIO-A,CHE-D,CSC-E,PHY-E

(36) JANICE NGWE BUMUH ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(37) FLAVEIN NAHBILA ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(38) TEBO ZENOBIA APANYIIH BIO-C,CHE-E,GGY-C,ICT-E

(39) LOAH VALERIE ANKINIBOM BIO-C,CHE-D,GGY-D,ICT-E

(40) SONITA FIEN ECO-E,HIS-B,ICT-E,PHI-D

(41) DIOM BLESSING FIEN ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(42) HOPE LEINYUY VIBAN ECO-C,GEO-C,ICT-E,PMS-E

(43) NGUMBI VANESSA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(44) FOGANG OLISELLE ENG-C,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(45) MANJONG HENRIETTE NGWAKFE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(46) YEIBUNCHING DIAN BANGIE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(47) TATA SANDRA NGANI ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(48) ODILON SUNJO ECO-E,ENG-E,GEO-D,PMS-D

(49) ACHI NADINE MAIH BIO-C,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(50) NDI HENSLY RINDAR BIO-C,CHE-E,ICT-E,PMN-E

(51) CHOFOH ENETTE AKOLA ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 75

(1) AGBOR PRINCELY ACHARE ECO-B,GEO-A,HIS-A

(2) MAZWEKA ROSENEL TEDONGAP ECO-B,GEO-A,PMS-C

(3) NGANGEH GERALD RINYUI ECO-D,GEO-A,HIS-B

(4) NWENYU FAITH WIBAH ECO-C,GEO-C,HIS-A

(5) NKOL BLESS KOYIOH MGOH BIO-B,CHE-C,FSN-B

(6) NGAH SIBARAH LESLY ECO-D,GEO-A,HIS-B

(7) NGONG ELEANOR NEEH BIO-B,CHE-C,PMN-C

(8) LUKONG KLUIVERT BINILA ECO-E,GEO-A,HIS-B

(9) WIRNKAR FELISTAS BONGNJONG BIO-B,CHE-D,FSN-B

(10) LYDIA NAHBIH BIO-B,CHE-D,FSN-B

(11) NKONGHO TABE DAISY AGBOR BIO-C,CHE-D,FSN-B

(12) FOTEH KARLMARX TIBAH BIO-A,CHE-C,ICT-E

(13) LONTIO BLESSING KAMTA BIO-C,CHE-E,FSN-A

(14) NDOMI JUDE NKEH BIO-B,CHE-C,CSC-D

(15) NKEH BLESSING TAMFU BIO-B,CHE-E,FSN-B

(16) NGALA NEMOZETTE QUECK ENG-D,GEO-C,HIS-B

(17) FONCHO JUSTINE BIO-E,CHE-B,GGY-B

(18) AMFOUO MANFOUO JODELLE BIO-C,CHE-E,FSN-A

(19) VUKWUSE TRACY ENG-C,HIS-B,LIT-D

(20) ANAM GILEAN FEHAN ECO-C,GEO-D,HIS-B

(21) AGNES NGETCHE NCHANG ENG-C,HIS-C,LIT-D

(22) SHALINE NANGSINYUY BIO-C,CHE-D,GGY-C

(23) TUMENTA IRINE NUWA ECO-C,GEO-D,HIS-C

(24) LINWE BLAISE TAMFU BIO-E,CHE-C,FSN-B

(25) SUILARENG SIDONE YENYUY BIO-E,FSN-B,GGY-C

(26) JATO EDMON SHEY BIO-D,CHE-D,FSN-B

(27) WIRNGO FEDRICA YEKA ECO-C,HIS-B,LIT-E

(28) TAWE CHRISTIAN FUNWIE JUNIOR BIO-B,CHE-D,ICT-D

(29) NANGUE SHINAIDA STEVINE TCHINDA BIO-D,CHE-D,FSN-B

(30) KIONSOH MABELL KHERIMA ENG-B,HIS-C,LIT-E

(31) WAKILI SANDRA AZAH BIO-B,CHE-D,CSC-E

(32) FUH AUDREY LUMNWI ENG-D,GEO-E,HIS-B

(33) LAMNYUY LINETTE NDIGHAM BIO-E,CHE-D,FSN-B

(34) AKONG SIDONIE VERLA BIO-C,CHE-E,GGY-C

(35) KIDZENWA PAUL MBUWIR ECO-D,GEO-C,HIS-D

(36) BAIJONG MELVIS NDIM BIO-C,CHE-D,GGY-D

(37) SUINYUY RASHIDATU BONGFEN ECO-E,GEO-C,HIS-C

(38) GEMUH GLORY NA-KECHORH ENG-D,GEO-E,HIS-B

(39) SONCHIEU BOLIVANO JORDAN BIO-C,CHE-D,GGY-D

(40) NDZEBARA CHESTER BURINYUY ECO-E,GEO-D,HIS-B

(41) LONDE GLORY GUMON ECO-E,ENG-C,GEO-D

(42) YOKWEI GOODNESS NGVMEH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(43) NJUH QUIRINA AGITEH BIO-D,CHE-D,PMN-D

(44) NEH ELISABETH NDIFOR BIO-E,CHE-E,FSN-B

(45) DIALAC TIA BELVINE ECO-E,GEO-D,PMS-C

(46) ZOGHAU BISMARK ENG-E,GEO-E,HIS-B

(47) FONGUH NELVILE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(48) NGEH THIERRY ANUOMAH BIO-D,CHE-E,GGY-C

(49) FULAI BIMISEMBOM TOHNAIN BIO-B,CHE-E,CSC-E

(50) AKO VANESSIA ATINY ENG-D,HIS-C,LIT-E

(51) NGWA LARISA MASASERY ENG-D,HIS-C,LIT-E

(52) TEKOH LARYSA AMBOH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(53) FABRICE MATIMO BERLEN ECO-C,GEO-D,HIS-E

(54) MAGUITOR ANTERLA ENG-D,GEO-E,HIS-D

(55) MBIFI LAURA VUNAIN ENG-D,HIS-D,LIT-E

(56) NFOR SONITA MUYANG ENG-D,GEO-E,HIS-D

(57) ANJUE JENIAN AWURO BIO-E,CHE-E,GGY-C

(58) NGALA COURAGE BOSHE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(59) BONGHAJIE BELINDA KIMBI ECO-E,GEO-D,HIS-D

(60) ASOBINCHI MOMAYIN GLORY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(61) BAILACK EMMA JINGKOH ENG-E,GEO-D,HIS-D

(62) NYAMKWE CLOVIS SHIMBOH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(63) ACHIDI AJISEH BLESSING ENG-D,GEO-E,HIS-D

(64) FEH YVONNE ANJEH ECO-D,GEO-E,PMS-D

(65) LONGSHILE CONSTANCE WOUKIZI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(66) KEUBOU NGOUTSOP RAINA ENG-D,HIS-E,LIT-E

(67) KEZANG PAULA BOME ECO-E,GEO-D,HIS-E

(68) NWAKEM TIA DONIA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(69) TSOPMOH BIBISH TSAMO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(70) MUNA JULETTE BARI ECO-D,GEO-E,PMS-E

(71) WATIO EVE YANNICK ENG-E,GEO-E,HIS-D

(72) ERIC LAMEH BIO-D,CHE-E,PHY-E

(73) TOBEH LARISSA SHEINYUI ECO-E,GEO-D,HIS-E

Page 227 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 75

(74) WIRGHAM DONALD DINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(75) HUMPHREY ANGO FINDO ECO-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 50

(1) FONLON BYRON KALNSAHYUYI FSN-A,GGY-D

(2) TUBUOH BENARD NGAM BIO-B,CHE-C

(3) LIFOLAV YVETTE BERINYUY BIO-B,CHE-D

(4) FONCHA NEVIS BOUH GEO-E,HIS-B

(5) TATAPAH HEZEKIAH FEHNYUI HIS-C,PHI-D

(6) NGORAN MERABEL YEN-NYUYGHA GEO-E,HIS-B

(7) NKWAIN OLIVIA EKAH ENG-C,HIS-D

(8) MIH SEVILINE NENA BIO-C,GGY-D

(9) JOY FEWAIN BIO-C,CHE-D

(10) NGALLE JERALDINE MESAME ENG-D,HIS-C

(11) VERLA GISEL BONGHAMAN BIO-C,GGY-D

(12) NYIENEPOK FELIX CHE-C,PMN-D

(13) GEMUH CLAUDIA ATSIMBOM ECO-E,HIS-B

(14) NGWEMESONGONG CHRISTABEL BIO-C,GGY-D

(15) BEBNJI JOYCELINE NJONG BIO-D,ICT-C

(16) LONTSI TIDO JERIE COLLINA GEO-D,HIS-C

(17) CHUOH USENA BUONYI GEO-D,HIS-D

(18) CHWIFOR CARL MAX BIO-C,GGY-E

(19) MONDUNG LESLY NABUANYI BIO-C,CHE-E

(20) LANJO ETHELL SEHWOYEEBAA HIS-C,LIT-E

(21) YUSUFA ADAMU BUHARI BIO-D,CHE-D

(22) TARDZEWAN MARIE VIDZEM BIO-D,CHE-D

(23) KENGAH JOY NKU GEO-E,HIS-C

(24) BELTUS LENDZEMO BIO-C,CSC-E

(25) AKWO CELESTIN ABIA BIO-C,CHE-E

(26) FENJIALE JAMES LAAH BIO-C,CHE-E

(27) NDZI RUTH YEWONG GEO-E,HIS-C

(28) TSOMBOU TCHIO RONALDO ECO-E,HIS-C

(29) TIABOU JIOFACK JORDANE GEO-E,HIS-C

(30) NICHO SHARON MANGWE BIO-E,PMN-D

(31) NGOH BELLA NGWING BIO-D,GGY-E

(32) JUNIOR NDANG TSCHONG CSC-E,PMN-D

(33) ERNEST NYINGMAH CHE-E,PMN-D

(34) CHIA ETHEL MUSI ECO-E,GEO-D

(35) YOKWEI CLARA TING ECO-E,HIS-D

(36) LEPSIA GIZELLE BENGHA BIO-D,PMN-E

(37) AJEMSIMBOM EMMACULATE FUNKUIN ENG-E,HIS-D

(38) IBRAHIM SHERIFATOU WIYDORVEN ENG-D,LIT-E

(39) MBIYNDZENYUY ANISETTE LIYNYUY GEO-E,HIS-D

(40) NYUYDZERJO YUVEN EDGER GEO-E,HIS-D

(41) ACHU NJINOEL FONSHISHI ENG-D,ICT-E

(42) FUHNWI LOVERT ASOH ECO-E,PMS-D

(43) YISA FANUEL YONG BIO-E,CHE-E

(44) FOKA NYUYKONGI MENGVENNYUY ENG-E,GEO-E

(45) NKUMEH CONSTANCE GEMUH ECO-E,HIS-E

(46) WIRNKAR OLIVIA WIKOM BIO-E,GGY-E

(47) MARCEL GAKWI GEO-E,HIS-E

(48) TAKAM ALAIN DOUGLAS ENG-E,GEO-E

(49) BINTUM NOBERT AKOH GEO-E,HIS-E

(50) KINDNESS WEBNWIE NGONG GEO-E,REL-E

Centre No: 11947 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NITOB – BAMENDA

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 2

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) FUASHAALE TEHFEHNDE MIRIAM ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 1

(1) MBENG BRUTUS BRUTUS FOMBI GEO-E,HIS-D,ICT-E

Centre No: 11950 BAMENDA SPECIAL CENTRE

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 1

% Passed : 25.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) BELLO NUHU IBRAHIM ECO-D,HIS-B,LIT-E

Centre No: 11972 OXFORD ACADEMIC COMPLEX TOMBEL

Regist: 42, Sat for 2 or more Subjects: 42, Passed : 32

% Passed : 76.19, Sanctioned : 9

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

EBUDE ELODIE NADEGE MESUMBE

ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

(1)

Passed In 4 Subjects: 7

(1) EBAKO CLINTON NGALAME ECO-E,GEO-B,HIS-B,PHI-D

(2) BESONG ASHLEY NKONGHO ECO-D,ENG-B,HIS-C,LIT-D

(3) EBUDE DEBBY SUMELONG ECO-D,ENG-E,GEO-A,HIS-D

(4) NJOUKWE MERVEILLE MUA BIO-C,CHE-D,ICT-E,PMS-D

(5) ETAPE DEXTEL AJIE ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(6) TANKWE HARRISTINE ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(7) NKONGWE JEFF ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 15

(1) ABABUH RANDY TAMUNGONG ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) AKROLEFAC ROSELINE TAMOKIA ECO-D,GEO-A,PHI-A

(3) MAH JUDE KIA ECO-C,GEO-B,HIS-D

(4) ABWE RANDEL EPIE BIO-B,CHE-D,PMN-D

(5) BAH SHAIBU TEZOH BIO-C,CHE-D,PMN-D

(6) EBINE NELSON EKOKE BIO-C,CHE-E,GGY-C

(7) ESSELLEM ROMA EWOUKAP BIO-D,CHE-D,PMS-C

(8) TAMUNJOH BORIS EDIAGE ECO-E,HIS-B,LIT-E

(9) MUNGE AKWE SYNTHIA ECO-C,ENG-D,GEO-E

(10) ESONG LOURA NTUBE ECO-E,GEO-E,HIS-B

(11) MUZAM TEUKOK BRENDA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(12) TAJOACHA NKENGAFACK MARIENETTE ECO-E,HIS-D,PHI-D

(13) KOME ESUNGE ROSEMARY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(14) MGBATU SYDOLINE NSO-ACHA ECO-E,HIS-D,LIT-E

(15) EKWOGE MICHELINE MENONE ECO-E,ENG-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) AJANG SAMUEL EPIE BIO-B,CHE-D

(2) TABE FEBEY ARRAH ECO-C,GEO-C

(3) TABIT RUTH BIH BIO-B,GGY-D

(4) KOME BRENDA EKENG BIO-C,GGY-C

(5) NKOH DOCAS ANGWAN GEO-D,HIS-D

(6) AKAJI EVELINE MEKEMASHA BIO-D,CHE-D

(7) ESONG GRACE DIONE GEO-E,HIS-D

(8) NANJI STEPHANIE CHE-E,PMS-D

(9) NZAME MINETTE ENEH HIS-E,LIT-E

Centre No: 11973 SAINT ANTHONY OF PADUAS COLLEGE

BANYA – MAMFE

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 6

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) OBINI NNEKA ECO-C,GEO-C,HIS-A,REL-B

(2) ABANG JUNIOR MAXWELL ENKO ECO-E,GEO-C,HIS-C,REL-B

(3) AYAMBA AYUK EBOTETA ECO-D,HIS-C,LIT-E,REL-C

(4) ETTA PRUDENCIA EKU ECO-E,HIS-C,LIT-E,REL-D

Passed In 3 Subjects: 1

(1) ENU MARGRATE ENEGEBAI ECO-E,HIS-E,REL-D

Passed In 2 Subjects: 1

(1) MANYI NTUI BERTRAND HIS-D,REL-C

Page 228 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 11992 NKOMO MEATUR EXTERNAL

Regist: 96, Sat for 2 or more Subjects: 93, Passed : 43

% Passed : 46.24, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 7

(1) KUNA PRAISE ENG-C,GEO-E,HIS-B,PHI-E

(2) FOMBANG SIDONI NGWEH ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(3) HAPPI ATEBA ALFRED KEVIN BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(4) FUNKUIN RITA ANJING ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(5) NZEMAFO KWEKAM NESRINE AUDE ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-D

(6) SANI DJATCHOU JOYCE HILARY ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(7) VEYU WIYSAHNYUY BVEHTINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 22

WEPPATCHEU NGUEDJUI REINE SHEKINAH KARLA

ENG-E,FRE-D,PHI-A

(1)

(2) EGWUONWU AUGUSTINE BIO-E,CHE-C,GGY-C

(3) NFON BRENDINE KEFOIY ECO-D,GEO-D,HIS-C

(4) BIH JUANITA BLUEPEARLS FUBE HIS-B,LIT-E,REL-D

(5) NGEDE MESUE VERONICA DIELE RITA BIO-C,CHE-C,ICT-E

(6) NEMBOT JUNIOR RAOUL BIO-E,GGY-D,ICT-C

(7) GARBA MUBARACK ECO-E,GEO-D,HIS-C

(8) NEBA MARY BI ENG-D,HIS-C,PHI-E

(9) NAHBILA YANICE NYAKUNA ECO-D,GEO-D,HIS-D

(10) NGAMALEU PENE SCOTT WALTER CHE-D,ICT-C,PHY-E

(11) NTANFA KUICHOUA HERVEE CASSANDRA ENG-D,FRE-E,PHI-C

(12) JONATHAN DAVE PALTHY ENG-D,FRE-D,HIS-E

(13) NGONG ROUNDOVINE BERI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(14) WAINKEM BRENDA ABULA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(15) AYUK STANLEY GODLOVE MBUTAKE ECO-D,ENG-E,GEO-D

(16) BETENE BELINGA PIERRE DORIAN ENG-D,FRE-D,GEO-E

(17) NARMAYE GBAMAN JOYCE PATICK BIO-E,ICT-C,PHY-E

(18) TOMFEUN PALA DORICE BIO-E,CHE-E,PMN-D

(19) EMMANUELLE AFUNE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(20) KADIA EBENEZER ATHELEM ECO-E,ENG-E,HIS-D

(21) NANA MBIEHOU ASHLIE ENG-D,GEO-E,PHI-E

(22) MFOUMOU EDOU LUCIE RAPHAELA CHE-E,ICT-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 14

(1) BIZOLO ROSE NELY CYNTHIA ENG-D,FRE-C

(2) TANEKURU MELVIS LEM ECO-E,HIS-C

(3) MIZEBOU DJEUTCHEU JOYCE SMITH FRE-E,HIS-C

(4) MBARGA ANDRE BIO-E,CHE-D

(5) ZE ELA CHRISTIAN CELESTE BIO-E,GGY-D

(6) CHILA LUCY KIVEN ECO-D,HIS-E

(7) NJANG LIZETTE YOUMBONG HIS-D,LIT-E

(8) MUNAH CLAUDIA TIFUH ENG-D,HIS-E

(9) ATHIOK NOUNZIO DANIEL HIS-D,PHI-E

(10) NGONO MESSANGA ANGE VALDECK EUGENE ENG-E,PHI-D

(11) AZEH NGUEWO DESMOND PAWA ENG-E,HIS-D

(12) NGUELLE LOUIS YVAN BIO-E,ICT-E

(13) AKAMBA ESTHER JESSICA BIO-E,CHE-E

(14) ALENE EMINI BENOITE EVELYNE HIS-E,PHI-E

Centre No: 11993 MBANGA EXTERNAL

Regist: 69, Sat for 2 or more Subjects: 64, Passed : 41

% Passed : 64.06, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) MOKANYA REJOICE NWENYO ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(2) ANYAGWA THRESY ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 5

(1) KOCKO MABI REBBECA ECO-B,FRE-D,GEO-A,HIS-B

(2) NGOSON ETIENNE ATEM ECO-E,GEO-C,HIS-C,REL-E

(3) NEMFOR FAITH NGWAFAS ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(4) MBAIN NORA NEMEN ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(5) NIBA ELVIS NGAH ECO-E,GEO-D,HIS-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) CHE PRECIOUS SHUNGWA ECO-D,GEO-A,HIS-B

(2) AWAH AMOS FON ECO-D,GEO-C,HIS-B

(3) NDIAMBUI KEVIN TINTI ECO-E,GEO-A,HIS-C

(4) TITANG BERTIN ATUH ECO-C,GEO-D,HIS-D

(5) MUH ANCELLA PIH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(6) NDINGI OSCAR ECO-E,GEO-D,HIS-C

(7) EBAI SHANEL ANGWAH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(8) ANYI IFA NSAMAH ECO-E,HIS-C,LIT-E

(9) TAYONG BLUMA ENJOH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(10) ANYI MAGDALENE TABREAZENG KUNJU ECO-E,GEO-D,HIS-E

(11) IYASSA NZELLE MAGDALINE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(12) MEMONKOP MIREILLE ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 22

(1) TANYI STEBAN MULANGO ENG-D,GEO-B

(2) NEMFOR COURAGE NWADEN GEO-D,HIS-B

(3) NGOPE JOHN DIOBE GEO-D,HIS-C

(4) RUBEN AWANA AWANA JNR ECO-E,HIS-B

(5) ZOH JULIUS NGONG GEO-D,HIS-C

(6) SANJO SYDONY AGBOR HIS-C,REL-D

(7) MOKAKO FRANCISCA ERENACHO ENG-D,HIS-D

(8) AKEBEGHO MINNIETTE NGUM GEO-D,HIS-D

(9) NKI ARRAHMOKOEH EBOT GEO-D,HIS-D

(10) NJIAKA MARCELLUS TANGOACHE GEO-E,HIS-D

(11) ANENG FALONG NAPIH GEO-E,HIS-D

(12) DANIEL JAH GEO-E,HIS-D

(13) EWANG EBENYE THERESE HIS-D,PHI-E

(14) TEGEN CATHERINE NGUM HIS-D,LIT-E

(15) MBEH INNOCENT GARIBROWN GEO-E,HIS-E

(16) ESIBE CHOGWA JESSE HIS-E,PHI-E

(17) TEBA NINA OBEN HIS-E,LIT-E

(18) NDOH JOY KEH GEO-E,HIS-E

(19) BATUO CLINTON BATUO HIS-E,PHI-E

(20) ESONG NADINE EBANE GEO-E,HIS-E

(21) ABAH CALEB ABBA ECO-E,GEO-E

(22) MENDI DESIRE KUDI GEO-E,HIS-E

Centre No: 11994 MINKWELLE BONABERI EXTERNAL

Regist: 29, Sat for 2 or more Subjects: 29, Passed : 25

% Passed : 86.21, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

CHE AWABENG AMONTUM THADDEUS JUNIOR

BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(1)

GWAN THEODORINE TENGUH

ECO-B,ENG-D,GEO-D,ICT-C,PMS-C

(2)

(3) HELENE BARIVULE JOY ENG-C,FRE-E,HIS-E,LIT-E,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 9

(1) NA – SUNDAY MELIS ENG-C,FRE-E,HIS-B,LIT-C

(2) NDIALE EDIE BALTES CAROL ABIH BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMS-B

(3) AKO ENOW BRENDA EBIKA ENG-C,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(4) DENZEL-PRIDE AGHA ENYE AWAH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(5) ELLA SARA AIMEE INGRIDE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(6) ELUME NNANE EMELIX MBOLLE ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(7) ORE – OFE HAMSATU ADEWERU ECO-E,GEO-E,ICT-E,PMS-D

(8) SUBE LAURA MBOLLE ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(9) TEKWE ENSTRIENE CHE-E,ICT-E,PHY-D,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 7

(1) GHATIM GARVIN BIO-B,CHE-D,PMN-D

(2) FAVOUR CHIAMAKA ORJI BIO-D,FSN-A,PMS-E

(3) AGWENJANG TEBONG BIO-C,CHE-D,PMN-D

(4) NGULEFAC KLUIVERT BIO-E,FSN-C,PMS-D

(5) ENOW SUCCESS DANIEL FMA-E,ICT-D,PMN-D

Page 229 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 7

(6) TABI RACHEL ANDERSON ENG-C,HIS-E,LIT-E

(7) ZINTCHEM BENJAMIN EMMANUEL ECO-E,GEO-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) SAMUEL ALAN MICHEL OUMAROU WILLIAM BIO-B,FSN-A

(2) NGWASINGHU JOEL BIO-C,ICT-E

(3) ABONG MYRA SHIAVUBO BEVALA ENG-E,ICT-D

(4) ANNIH AFA-ANWI SUH BIO-D,CHE-E

(5) ATANGA GLORY ATAM HIS-E,LIT-E

(6) KINGA NOEL NKEY GEO-E,ICT-E

Centre No: 11995 BEPANDA EXTERNAL

Regist: 398, Sat for 2 or more Subjects: 385, Passed : 211

% Passed : 54.81, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

TAPICDA NE FEUMATIO RUCKSON

ECO-E,ENG-D,FRE-C,GEO-C,HIS-B

(1)

(2) CHE JAVIS BUH ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-D,PHI-D

(3) NJETI MESHACK AMPOH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D,PHI-D

(4) MBONWU IVODIA MANKA’A ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 29

(1) MBEI ROMY BUH BIO-A,CHE-B,FSN-A,PMS-C

(2) MEWASSE KENNETH ECO-C,GEO-B,HIS-C,PHI-C

(3) NGUM ODETTE JOY NDE BIO-B,CHE-D,FSN-A,PMS-D

(4) TAMBI NEVILE AGBORNOW TANYI BIO-B,CHE-C,ICT-C,PMS-C

(5) WIRBA ASHLEY FONYUY BIO-C,CHE-D,FSN-A,ICT-E

(6) GABGA RAYAN ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(7) NKONDOCK ALEXANDRO FRANKY CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(8) LATALE JOUMO VALENTIN CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(9) BONGRIM SHARIFATU YENYUY ENG-E,FRE-D,HIS-B,LIT-D

(10) KOUBE MARTINE MEGANE ECO-D,FRE-D,GEO-E,HIS-B

(11) JULLIETE DIONE HUDIBE ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(12) FRU AKWA GLORY ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(13) METIEGE ELSIE ENDALE ENG-E,FRE-E,HIS-B,LIT-C

(14) NGECHOP EVARISTUS ECO-E,FRE-E,HIS-C,PHI-C

DONGMO ZEBAZE DUBLINE DORCELLE

BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(15)

(16) PYPAYU EVE NWECHA BIO-E,CHE-D,FSN-C,ICT-D

FONDJE FUNKEU JULIETTE SANTANA

CHE-D,ENG-E,FRE-E,FSN-C

(17)

(18) FONDUGUBOK EDWARD FOSACK BIO-D,CHE-E,FSN-C,GGY-E

(19) NFON PEREZ ECEKIYI ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(20) AMBE SUNITA MANKA’A ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(21) ETOH KATE GHISLAINE ENG-E,FRE-D,LIT-E,REL-D

(22) TANA MILDRED ARTEA BIO-E,CHE-E,FSN-C,PMS-E

(23) GIJAP BLESS KONFOR ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

MAGNI DAVINA CHLOE DE LA VICTOIRE

BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMS-D

(24)

(25) ELGAR VALDO TCHEUFFA II ECO-E,FRE-E,GEO-D,PMS-E

ACHAREMANYOR JANEIRIO VISA TAKOR MUNJANG

ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(26)

KELACKFOFE NKONGO JEAN EMMANUEL

CHE-E,CSC-E,PHY-E,PMN-E

(27)

(28) NGANGMBI NDEFEM AISHATU ENG-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

(29) BAMBO NADIA KWASSENWI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 72

(1) HYCENTA MBOH BIO-B,CHE-C,FSN-A

(2) TAMBE ESTHER MBENG BIO-C,CHE-C,PMS-B

(3) BANDA KINGSLY SUH ECO-D,GEO-A,HIS-C

(4) TENDONJIO GERTRUDE BIO-C,FSN-A,PMS-D

(5) NKAMA FRANCIS TENCHI BIO-B,PMS-E,REL-B

(6) GHEH ORIEL NKWAIN ECO-E,GEO-B,HIS-B

(7) TUH WALTER CHIAMBAH BIO-C,CHE-E,FSN-A

(8) TAMNJONG SHALLUM FANWUE BIO-C,CHE-D,FSN-B

(9) BANMBUH BERI HARLEEN KATE BIO-E,FSN-A,ICT-C

(10) NGAKAM LARISSA DANIELLE EVE BIO-D,CHE-E,FSN-A

(11) MBIUESEH KIFFE MARY ECO-E,GEO-C,HIS-B

(12) AYEAH CONSTAN MBUH BIO-D,CHE-D,FSN-B

(13) NDENGUE MOUKOKO HENRIETTE FRE-E,FSN-A,HIS-D

(14) NYATO MBAHIN JOSEPH CHRISTIAN BIO-B,CHE-D,PMS-D

(15) NKEM DIVINE ATONG BIO-D,FSN-B,ICT-D

(16) KIMBI RENE BUO BIO-D,CHE-E,FSN-B

(17) MOUKAM SAH ILANA PAJEL BIO-C,CHE-D,PMN-D

(18) MANJO NICOLINE BIH BIO-D,CHE-E,FSN-B

(19) SUMVIE LIBOUMG FLORENCE BIO-D,CHE-E,FSN-B

(20) NGUEPI MEZUTO JOSIANE CINDY ENG-D,FRE-B,HIS-E

(21) KEDZE RUTH SUH BIO-E,FSN-B,ICT-D

(22) MOULOM TAFOU PAULE VANELLE BIO-E,FSN-B,PMS-E

(23) YVON DIONE NTOUMTA HIS-C,LIT-E,PHI-D

(24) KARANA BLESSING YARUWU ENG-D,GEO-D,HIS-D

(25) LIZETTE AYUVENGHA ECO-D,GEO-E,HIS-C

(26) FANG GODWILL KAH FRE-E,HIS-B,LIT-E

(27) ARREY MINNETTE EYONG BIO-E,CHE-E,FSN-B

(28) SIRRI KACY MUKI GEO-E,HIS-E,REL-B

(29) FONANG BLONDY NGEH FRE-E,HIS-B,LIT-E

(30) ASU THOMASINA OMA UGIETOH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(31) NGOE ROMEL BESUMBU ENG-D,GEO-E,HIS-D

(32) MBOCK VANISIA NGUM ECO-E,HIS-D,PHI-D

(33) BESONG BENSON BECHEMAYOR ECO-E,GEO-D,HIS-D

(34) DJANKEU TCHOUKOUE BILO ENG-E,FRE-D,HIS-D

(35) ASOBO TAMBA SERAH NENGA ECO-D,GEO-E,HIS-D

(36) AJONG GISELE ECO-E,ENG-E,HIS-C

(37) EKOLE FELIX JUNIOR EPAMBA ECO-E,ENG-E,HIS-C

(38) TOUSSI SAHA ANDERSSON JORDAN ECO-E,GEO-D,ICT-D

(39) NGASSAM ALICE GARANCE JOSIANE BIO-D,CHE-E,PMS-D

(40) TCHOKONTE NGUEMENI EMILIE BIANCA ENG-D,FRE-E,HIS-D

(41) KAMWOU NGANTCHET SIRIELLE CHE-E,FSN-C,ICT-E

(42) FORCHE RELINDIS MGUH ECO-E,HIS-C,LIT-E

(43) FORKA LEVI ELAD BIO-E,CHE-E,FSN-C

(44) MEH CEDRICK KUM BIO-C,GEO-E,PHI-E

(45) NKIMIH LYNETTE MBIETOW CHE-D,PHY-E,PMN-D

(46) BOUBA EMMANUEL FERMU BIO-E,CHE-E,PMS-C

(47) NKENGAFAC KERENSKY NJUKANG BIO-D,CHE-E,PMS-D

(48) NZEGONG IRENE FANWI ECO-D,GEO-E,HIS-D

(49) NGWA NELLY BEN ENG-D,FRE-D,HIS-E

(50) ASAAH MARILEN SABINE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(51) BAYONG AMARDINE ENENG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(52) YAGOUA NAMY RAMSSES ALBANE BIO-D,CHE-E,PMS-E

(53) MASSANGO KIRSTEN NSO GEO-E,HIS-D,REL-E

(54) NGWA CLARA MANKA’A YONG YEH ECO-E,ENG-D,HIS-E

(55) TANFEN MIRABELLE YONGYEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(56) NDONGLA ONELLA MALACK BIO-D,CHE-E,GEO-E

(57) CHOP SIMPRESS AYISEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(58) DJUKO MAZEDJOU PRUDENCE ECO-E,FRE-D,GEO-E

(59) AGHEN NELSON TAKIE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(60) MBOUTIM LILIAN KILLO ENG-E,HIS-D,LIT-E

(61) TOH MELVIS MBONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(62) MKPANG GIDEON ATEMONEKE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(63) CHATCHUENG TCHUNKAM LESLIE JONELLE BIO-D,CHE-E,GGY-E

(64) SALOMONNE YANO JAELLE BIO-D,CHE-E,PMS-E

(65) AJANG NGENGE NZOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(66) LINWE DUREL FONYUI ENG-E,FRE-E,HIS-D

(67) MELI AICHA FEIGNUI ECO-E,GEO-E,ICT-E

(68) PRINCELY TARSHI NJESHU ECO-E,HIS-E,LIT-E

(69) MBOH VALORINE ENJOH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(70) GWES IVANA JOYCE ALEXANDRA FRE-E,HIS-E,LIT-E

(71) FOMENKONG FOTSO MURIELLE ECO-E,FRE-E,GEO-E

(72) BESONG BRYAN AYUK ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 106

(1) FUL PATIENCE BIO-D,FSN-B

(2) AMBI – AYU RAIZA EYA BIO-E,FSN-A

(3) AMBE LORDSON SHU FSN-C,ICT-C

Page 230 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 106

(4) OBEN TIKU OKUMO CALEB CHE-D,ICT-B

(5) NGACHILI AMIR GEO-D,HIS-C

(6) TANWIE CALVENO HIS-C,PHI-D

(7) DZELAMONYUY OUMOUL CHE-E,FSN-B

(8) TIH VICHIEGE MARC ICT-C,PMS-D

(9) NTEP TCHANDJA JUSTE MORIANT FSN-B,PMS-E

(10) SAM KOULE NJANGA PAULE KELYA FSN-C,PMS-D

(11) AMBOGO MESSI THERESE GLADYS FRE-B,LIT-E

(12) ERIC SEM HIS-D,REL-C

(13) LONGKU GERALD WULNIKIAWI BIO-D,FSN-C

(14) GHANE FIT HERMANN DONALD FRE-E,HIS-B

(15) KAMDEM NDJANSEB NELSON ARANTES CHE-C,ICT-D

(16) NGOUEGAM DELICE CAROLE BIO-E,FSN-B

(17) ABONGYEN LIZZY RIEN ATIMBOM FSN-C,ICT-D

(18) NCHACHUA NGONGANG MERVIELL BIO-E,FSN-C

(19) PENN BLESSING PIH BIO-D,FSN-D

(20) LONTSIE DOUPTSOP PRINCESSE LUCHELLE BIO-C,PHY-E

(21) MONJOH SHADED FONGWI ECO-E,HIS-C

(22) ONGMOBE CAROLE PRISCA BIO-E,FRE-C

(23) NGAMKAM WAFEU JORDAN GEO-E,HIS-C

(24) TABAH ZITA ASAH BIO-E,FSN-C

(25) SONE BLAISE MASANGO HIS-E,REL-C

(26) NDANSAH JANET MEHTA ENG-D,HIS-D

(27) EMANGOU TCHASSEM ARLETTE PASCALE CHE-E,FSN-C

(28) NKWEMBEH LILIAN WEMBOH BIO-D,CHE-D

(29) KAMDOUM TANGUETSOP THIERRY YASSER BIO-E,ICT-C

(30) TCHOUTANG ANGE RAPHAEEL BIO-D,FSN-D

(31) BAME DAVID DA KA AKA ZEH FSN-C,ICT-E

(32) BEZACHONG EMILE NJUACHA GEO-E,HIS-D

(33) METUGE EKANE MIRAMON BIO-E,PMS-D

(34) SENGETONE MARION HIS-D,PHI-E

(35) ENOW MCBLESS ETO HIS-D,PHI-E

(36) EJENKI ATIMA ISAAC HIS-D,PHI-E

(37) NGIMOH JACQUELINE CARINE ENG-D,HIS-E

(38) NKENG GILMORE NKEMATEH ENG-E,HIS-D

(39) EMADE ANNA MEBUNE HIS-E,PHI-D

(40) BAH HERODIA FAVOUR GEO-E,HIS-D

(41) PHUNGEH JOY NEH BIO-D,GEO-E

(42) FRANCISCA JALLA ENGEMISE ECO-E,HIS-D

(43) KOME FRANCIS GEO-E,HIS-D

(44) ATANGANA ZEH PAUL GUY FRE-E,HIS-D

(45) NCHO ERNESTINE BIO-E,FSN-D

(46) NGUPANG SHIMINYI SHALINE ENG-D,HIS-E

(47) NGALAME YVETTE NTUBE GEO-E,HIS-D

(48) DZELAMOHNYUY SANJINA IRIS LIMNYUY ECO-E,HIS-D

(49) TEMOMO THEINKEU MAXWELL PAVEL ICT-E,PMS-D

(50) LENYA PRISCA MACANE BIO-E,CHE-D

(51) TIFUH KINDNESS YUOH ECO-E,HIS-D

(52) NGENE CALISTA ELOE GEO-E,HIS-D

(53) NDICHIA AMECELINE MBEY ENG-D,HIS-E

(54) AGBOR SHADAN AGBOR ECO-E,HIS-D

(55) KUM DARLINGTON FANG BIO-E,ICT-D

(56) VIYOP QUINSON BIO-D,CHE-E

(57) FOPA LONTSIE BRICE SOREL BIO-E,FSN-D

(58) YARO BINTA FAHMBE BIO-E,FSN-D

(59) ETTA LARISSA EBAI BIO-D,ICT-E

(60) BENCHEP GODLOVE NLINWE BIO-D,CHE-E

(61) KEUMEDJIO CHIEUZONG JUNIOR DUPLEX FRE-E,HIS-D

(62) EKANE BRENDA DIENGU ECO-E,HIS-D

(63) AMBAH BRENDA YINIKE GEO-E,HIS-D

(64) KUOGULA SERAPHINE ECO-E,HIS-E

(65) BATEY OBEN ABELSMITH ZANZEM ECO-E,HIS-E

(66) BATE ROSELINE AYAMBA ECO-E,HIS-E

(67) BANYE JOYCELINE DZEMO GEO-E,HIS-E

(68) RAPHAELTO NKENGFACK AKANGHO ECO-E,GEO-E

(69) BONGDZE RAPHELLA SUIMBONG GEO-E,HIS-E

(70) AWANDEM NALICE ENG-E,LIT-E

(71) ATONFACK KENFACK MAHEL JOEL FRE-E,HIS-E

(72) NAHSHEN ANNA FRE-E,HIS-E

(73) EWANG NERVILLE MAMBO HIS-E,PHI-E

(74) MUH KENNETH NJUASI ENG-E,HIS-E

(75) BANFEGHA SADRINE NYUYSEVER GEO-E,HIS-E

(76) RACHEAL PENQUAN TABUKUM ECO-E,GEO-E

(77) ZEFOUO GAELLE CYNTHIA ECO-E,ENG-E

(78) SIBENDEN NOEL -PAGE ENG-E,FRE-E

(79) OTANG VIVIAN NDIP FRE-E,HIS-E

(80) NFAI BELTHA ARREY ENG-E,HIS-E

(81) DIONE PIUS ITOE GEO-E,HIS-E

(82) NAHNYENI ROPHINA TITANJI GEO-E,HIS-E

(83) NJILEFAC RAWLINGS GEO-E,HIS-E

(84) ESINI HAPPINESS FRE-E,HIS-E

(85) JUNIOR DANY NJOH MBOULE FRE-E,HIS-E

(86) DULE PASCHAL NSAHDZENYUY ENG-E,GEO-E

(87) TOYOU LAKAM ANGE SHELLA CHE-E,PMS-E

(88) MAJOR ELISABETH NAHYA DARIANE CHE-E,PHY-E

(89) LAMBOU TEKAM MAXIME LAURIANE BIO-E,CHE-E

(90) TANYU JONES BAWE ECO-E,GEO-E

(91) MBONG SYLVIE EBUDE ECO-E,HIS-E

(92) GAHBAM JOSEPHINE ZHUH BIO-E,GEO-E

(93) WEINDU LESLIE YUH GEO-E,HIS-E

(94) KINDZEKA ANNADELE NGENWIE GEO-E,HIS-E

(95) YONG MIRELLE FIENSAH GEO-E,HIS-E

(96) NGAM MAXIMA ANKIAMBOM GEO-E,HIS-E

(97) NWEKAM YONZO ASTRIDE BERNILLE FRE-E,GEO-E

(98) WAMEH ORINTIAN NKENYUI ENG-E,HIS-E

(99) METUGE DIONE ALEXIE FRE-E,LIT-E

(100) LELE PELEBEN BRINDA FRE-E,HIS-E

(101) YAMENI KAMENI STEVE BRIAND BIO-E,CHE-E

(102) YIMGA DJAPOUM BRUNELLE SYVANIE BIO-E,PMS-E

(103) NGONDA EYIME JESSIE BRIELLE BIO-E,FRE-E

(104) TCHUDEU TCHAWEN MICHAEL CHESNAUD GEO-E,HIS-E

(105) TSAMO SUZIE MAIVA BELVA ECO-E,PMS-E

(106) TUMMELA NDANJOH RANDIBELL GEO-E,HIS-E

Centre No: 11996 MABANDA DOUALA EXTERNAL

Regist: 122, Sat for 2 or more Subjects: 120, Passed : 60

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) IYE CATHERINE NANJE ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(2) AKAMA MBEBI THIERRY ECO-E,ENG-E,FRE-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 4 Subjects: 8

(1) SANDRA EPIE KENG ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(2) CHONWAH IMMACULATE LEKE ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(3) SHEY SANDRINE NGOOH ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(4) AMAHNUI GOLDER ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(5) MAAH EDELQUINE ZEM ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(6) NGAGOUE SIEWE OWEN ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(7) NZENE TOUNDJI ROUVIERE ANNAEL ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(8) DOUANLA WAKEM EMELSON ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 21

(1) EBONG ISRAEL SAMME ECO-D,GEO-A,HIS-D

(2) AJONG MERELINE AGENDIA ECO-E,HIS-C,PHI-B

(3) MBENG CONRAD WAM ECO-E,GEO-D,HIS-C

(4) AYOUNGA PRINCELY AYOUNGA ENG-E,GEO-D,HIS-C

(5) ASONGANYI BRANDON ECO-D,HIS-D,PHI-D

(6) DJESSI MANGA MIREILLE SANDRA FRE-E,GEO-E,HIS-C

(7) FABIOLA DZELIMNYUY ECO-D,GEO-E,HIS-D

(8) KOUBO TIADJIO WILSON BIQUICE BIO-E,ICT-D,PMS-D

(9) LEKOMO FOUELEFACK MAIVA CHRISTELLE BIO-D,CHE-E,ICT-D

(10) NGALIA MAVELOUS BENA HIS-D,LIT-E,PHI-D

Page 231 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 21

(11) ANCHI KELLY BIO-C,CHE-E,PMS-E

(12) AGBOGBA CODJO WAMBA FAREL ECO-E,FRE-E,HIS-D

(13) MOMO FOTEU LEONEL BRICE BIO-E,GGY-E,ICT-D

(14) TABI ELSIE EYONG ENG-D,HIS-E,LIT-E

(15) MEBUNE ELVIS MEKOLLE GEO-E,HIS-D,PHI-E

(16) MBI NATHALIA BESONG ECO-E,HIS-D,LIT-E

(17) KWAKEP TOUNGOUE LAURYNE FRE-E,HIS-E,LIT-E

(18) KOUBO FEUMO DEVICHEL MERVEILLE FRE-E,HIS-E,LIT-E

(19) NGOUANA NGOULA ZENEDIT ECO-E,ENG-E,GEO-E

(20) TAMBI TANYI FRAMBO GEORGES ENG-E,FRE-E,HIS-E

(21) NGWEMEKUM NADINE ECO-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 29

(1) ZEMTA FOKOU STEPHAROLE ECO-D,GEO-B

(2) MBAFOU TEMGOUA ERIC JUNIOR CHE-D,PMN-C

(3) EKWELLE TIKU SAMUEL ACHIE BIO-D,CHE-D

(4) YMELE SONFACK PRINCE ARNOLD GEO-E,HIS-C

(5) CHENWING ISAAC NGWA ENG-D,FRE-D

(6) BATEH HELLEN BAN ENG-D,HIS-E

(7) FOSI EMMANUELA SHENGWE GEO-E,HIS-D

(8) IVANA LYDIE JESSICA KINGUE ECO-E,GEO-D

(9) MASANGO JOHN BORAKAIYABE HIS-D,PHI-E

(10) YOGOUSSOUM LIONEL JOSPIN ICT-E,PMS-D

(11) MBUH IDORINE NKENG HIS-D,LIT-E

(12) OBEN ALICE OYERE HIS-E,LIT-E

(13) NKENGHANJI THEODORA HIS-E,LIT-E

(14) ABDEL AZIZ MANSOUDE BIO-E,GGY-E

(15) NGOUNGOURE MOULIOM ARINA CHRISTELLE ENG-E,FRE-E

(16) MENGOPEH BLANDINE NDASHIE ENG-E,HIS-E

(17) SCHNEIDER TEKWE ESIME YONGA BIO-E,PMN-E

(18) AMBETA GNOMBOUO BRIAN ECO-E,HIS-E

(19) DIKONGUE EPO EKEDI ERIKA FRE-E,GEO-E

(20) EKONDE FELICITA DIENGU HIS-E,LIT-E

(21) ZETANG JIEUTSA VALDEZ AIME FRE-E,HIS-E

(22) NGIRI LITISIA AZINGNWI ECO-E,LIT-E

(23) MANJY THERESIA MEH HIS-E,LIT-E

(24) MBOZEKO HALLORIS BRICE FRE-E,HIS-E

(25) TCHEKO ASHLEY DORCASSE FRE-E,HIS-E

(26) NFORDOH BLESSING ABETY ECO-E,HIS-E

(27) FEKAMIEH PASCQUEEN MBOSHI HIS-E,PHI-E

(28) BOKAKO BOKAKO EDDY HIS-E,PHI-E

(29) NJOYA PAMCHUCHU IBRAHIM FRE-E,HIS-E

Centre No: 12002 MAMBANDA KUMBA III EXTERNAL

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed : 1

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) AGBOR BLESSING ENZOM ECO-E,GEO-C,ICT-D

Centre No: 12007 AZIRE EXTERNAL

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 2

% Passed : 28.57, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) CHILA EMMACULATE JENKO ENG-D,GEO-E,PHI-D

Passed In 2 Subjects: 1

(1) BABILA FELIX SAMA GEO-E,HIS-E

Centre No: 12017 COLLEGE DE LA RESPONSABILITE DE

NYALLA DOUALA

Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 45, Passed : 29

% Passed : 64.44, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) SANDJON LINDA BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 3

(1) MBENMOUN LACLONG FAVEUR BIO-E,GEO-B,ICT-D,PMS-E

(2) ASSE ASSE JEAN LOIC ECO-E,FRE-C,GEO-E,HIS-E

(3) NDOUGOU MARCEL CEDRICK BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 13

(1) PEKWEKEH CARINE PINWO ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) NSANGOU DJOUM LAMINE ANDEL BIO-B,CHE-C,ICT-D

(3) ANDUH NELVIN NAMBINE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(4) NGNINJIEU WANTAT FRANCK KEVIN BIO-E,PHY-D,PMN-C

(5) MBONGO EMMANUEL ALLEN ECO-E,FRE-E,HIS-C

(6) TIKU CLARIS ACHA ECO-E,ENG-E,HIS-C

(7) MOSOKE BLASIUS MOSOKE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(8) NGO SEP THERESE CLEMENTINE ENG-E,FRE-D,HIS-E

(9) FENE JACQUES HUGO ECO-E,GEO-E,PMS-E

(10) NGOH MERCY NGOHGOK ECO-E,GEO-E,HIS-E

(11) MENEGUE WAFEU VEDRINE LOVE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(12) MBANEBA EMERODE BIO-E,ICT-E,PMS-E

(13) BANANNA JEAN EMMANUEL ECO-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 12

(1) NNOMEKON NDONGO ROBERT BRIAN FRE-E,HIS-B

(2) NKODO ETIENNE OLIVIER BIO-D,CHE-D

(3) NANZA MEGANE VANESSA ENG-D,FRE-E

(4) HAPPI TCHOUPE ELVIRA LINE BIO-E,PMS-D

(5) NYOBE NYOBE MAC CHANNEL BIO-E,GEO-D

(6) MUNGYEH CLAUDE NGOH GEO-E,HIS-D

(7) KHAN KIATA TEPANG ECO-E,HIS-D

(8) SINING TSOPMO REINETTE KIDY FRE-E,GEO-E

(9) MOUSSINGA TAX KRYS STEVE ADOLPHE ECO-E,GEO-E

(10) MECHAFEH MAKEBEH KELVINE HIS-E,LIT-E

(11) EKASSI ETOUNDI ROSELINE BIO-E,GEO-E

(12) BILOA MARA VALENTINE CANDICE BIO-E,GEO-E

Centre No: 12020 COLLEGE POLYVALENT BILINGUE DES

CHAMPIONS MAKENENE

Regist: 74, Sat for 2 or more Subjects: 73, Passed : 61

% Passed : 83.56, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 12

(1) KUMA RANSOM KFUTUAH BIO-A,CHE-C,FSN-A,PHY-C

(2) MBUYONGHA REMEDY NABI BIO-A,CHE-C,FSN-A,GGY-D

(3) YONGA GOODNESS COMFORT BIO-C,CHE-C,FSN-A,ICT-D

(4) SHEY PAULINE NJE BIO-D,CHE-C,FSN-A,GGY-D

(5) KUMA DONARD KUMA ECO-C,GEO-B,HIS-D,PHI-C

(6) WONGEBE MARIS IMPAINY ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(7) QUEENSNIADER BENYI ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(8) NSHULI JAMES JOWOH ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(9) NTAIMA BERYL NONGHEI BIO-D,CHE-E,FSN-B,GGY-E

(10) MENDUA LINA NANGE BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(11) WUNGEH GLORY NAYAH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(12) GOBTI MAGNUS KUH BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 34

(1) BANGHA CLOVIS NKIY BIO-A,CHE-D,FSN-A

(2) NJANG KELVIN ANGOUKIABAI BIO-B,CHE-C,FSN-A

(3) NGU LIVINUS TUBUO BIO-B,CHE-D,FSN-A

(4) KEMENDA SINORINE ABEI BIO-C,CHE-D,FSN-A

(5) TAKOH SCOTT TINYA ECO-E,GEO-A,HIS-B

(6) TAMBU MARIE EMMANA GEO-B,HIS-C,REL-C

(7) FUNDU CHRISTABEL AMECK BIO-C,CHE-D,FSN-A

(8) TAMBELE MAXITINE ADA BIO-D,CHE-C,FSN-A

(9) LINWE TAMFU FABRICE ECO-D,GEO-B,HIS-C

(10) BAINKONG GERALDINE NEIY ECO-C,GEO-C,HIS-C

(11) ALO-AH BILSON YUH BIO-D,CHE-E,FSN-A

(12) NGONG LIUENIS NAMBU ECO-E,GEO-C,HIS-B

(13) NSAKSE MILPAH NTUNTUN BIO-E,CHE-D,FSN-B

Page 232 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 34

(14) LAMBI RINITA KUENYUI ECO-E,HIS-C,PHI-C

(15) ACHA ANGUM GRACIOUS ECO-E,GEO-D,HIS-B

(16) NKWAIN JANIE ANIMBOM BIO-D,CHE-E,FSN-B

(17) JIBUIN RACHEL KWASENWI ENG-D,HIS-B,LIT-E

(18) NGONG BECKYBEL DIBLE ECO-E,GEO-D,HIS-B

(19) DOMINIQUE SAME KEMENG ECO-E,HIS-B,PHI-D

(20) TUBUOH TREASURE DZISIH BIO-E,FSN-A,GGY-E

(21) YONG HARZILE NANGEH BIO-D,CHE-C,PHY-E

(22) KEGHA FEIN EUNICE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(23) NJILEFAC CHANCELINE ECO-E,GEO-C,HIS-D

(24) WUNGEH DENIS LEITI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(25) CHIA FRANCISCA MAFOIN BIO-E,CHE-E,FSN-B

(26) VIYOF NESTOR NTUMSEH GEO-E,HIS-D,REL-D

(27) BOBGA EUSTANE BILLA GEO-E,HIS-C,PHI-E

(28) TIM BELTYVET FUCHI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(29) MBENKUM MEDRATH KUH ECO-E,GEO-D,PMS-D

(30) TEBAH EMMANUEL NEMBO ECO-E,ENG-E,GEO-C

(31) ALEH DENABEL AYANGWOAH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(32) FORCHANG KIRAN NYENCHUO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(33) NELENG BRIAN NGWATMBUAB ECO-E,GEO-E,HIS-D

(34) KAH MACHEL TAMILO ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 15

(1) KOMCHIEH LEVY TOSAM BIO-C,FSN-A

(2) MBANGSE JOEL FION BIO-D,FSN-A

(3) ANDU BOUDRINE BIO-A,CHE-D

(4) YISA JOY AFUMBOM GEO-B,HIS-C

(5) KAH COURAGE ABULA BIO-E,FSN-A

(6) NSHOM NAPOLEON KAAM GEO-C,HIS-D

(7) LAMBIV ZUWAIRATU BERINYUY BIO-E,FSN-B

(8) NDOP GILDAS BIO-D,CHE-C

(9) NSOM GODCARES ASUH ENG-E,HIS-B

(10) SAHWAH FLAVIUS MIECHAK ECO-E,HIS-C

(11) FORWAT OBADIAH TANDAH HIS-D,PHI-D

(12) LOH DAMARIS NJANG GEO-D,HIS-D

(13) DESMOND LIMNYUY GEO-E,HIS-D

(14) BAFON LYSETTE KEBLE ECO-E,PHI-E

(15) BAFON RAISSA NDESIH ECO-E,HIS-E

Centre No: 12021 NEW CENTURY INSTITUTE OF LEARNING

EBOGO SOA

Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 43, Passed : 40

% Passed : 93.02, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 13

(1) FOPOSSI LORENE FELICITE ECO-B,ENG-C,GEO-A,ICT-A,PMS-A

(2) NYA ANGE SERENA CHE-B,FMA-C,ICT-A,PHY-B,PMN-A

(3) BOUBA ZOULEIHA KESSO BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

KEMAJOU YAMEDJEU RYAN TRESOR

CHE-C,CSC-B,FMA-C,PHY-D,PMN-A

(4)

(5) THYMIEL LORD MIKE RONAN CHE-D,CSC-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

NGANDO MARIE MARGUERITE LISA CHARLOTTE

CHE-C,FMA-D,ICT-A,PHY-C,PMN-C

(6)

BENGALA ONDOBO THEODORA MANUELA

BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(7)

(8) NDZOMO ONGONO DANIEL ECO-C,ENG-D,HIS-C,ICT-B,LIT-C

(9) DJUIKEM DURIS ONON ECO-D,FRE-D,GEO-D,ICT-B,PMS-A

(10) FIKOUE FALLONNE DAISY BIO-B,CHE-D,FMA-C,PHY-E,PMN-B

(11) NGOBDJOB NAOMI ASCHLEY CHE-E,FMA-D,ICT-A,PHY-D,PMN-C

MATCHOUANG TADJOU PAULE MANUELA

BIO-C,CHE-D,ICT-A,PHY-D,PMN-E

(12)

(13) DADA TEBOU RANDY DUBLIN ECO-E,ENG-D,HIS-C,ICT-B,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 7

KEMCHE TCHUANDEM CYNTHIA MELISSA

ENG-D,GEO-B,ICT-B,PMS-B

(1)

(2) TIDANG LESLIE NADIA ECO-E,GEO-C,ICT-B,PMS-B

(3) NYASSA LIALO MANUEL GREGORY ECO-E,GEO-E,ICT-C,PMS-A

(4) DIBANGO AFANE ANNICK KAREN CHE-C,FMA-E,ICT-C,PMN-E

(5) NDONGO STEVE ECO-E,GEO-D,ICT-D,PMS-C

(6) BILENE GUINTSE JOSEPH DUROY ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(7) DONG A NWAL KARL GARRY JOEL ECO-E,FRE-E,GEO-E,ICT-D

Passed In 3 Subjects: 11

(1) MEVOULA BAYIHA DEBORA LLA GRACE GEO-C,ICT-C,PMS-B

(2) ABA AGOUME SALMA GEO-B,ICT-B,PMS-D

(3) ASHRAF AMINOU HAMIDOU GEO-D,ICT-C,PMS-B

(4) NGOUGNOU FOPA ULRYCH TRESOR GEO-E,ICT-C,PMS-B

(5) AZEMBOVE PEHUIE ANDRE GABIN GEO-C,ICT-C,PMS-D

(6) HELL YOHANN VICTOR CHE-D,ICT-C,PMN-D

(7) TCHUINTE NWABO MARC GATIEN CHE-E,ICT-C,PMN-D

(8) KOUAKAP NAWOMI PERSIS ENG-D,HIS-D,LIT-D

(9) POUHA TCHOKONTE BRYAN ULRICH FRE-E,GEO-D,ICT-C

(10) BUP NFOR LODJOU YANN PATRICE BIO-C,CHE-E,PMN-E

(11) KOUAKAP TCHAMI PRISCILLA ENG-E,FRE-C,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) MOTUE ATANGA BERTHE AURORE FMA-D,ICT-C

(2) AKWESEH ORNELLA MAY ENG-D,HIS-C

(3) MAHOP BIKIT CHRIS D’ANGE BIO-E,PMN-C

(4) MENGUE OKEZIE NGOZI CHAVITA GEO-C,HIS-E

(5) TALLA NGUEMWO SULAMITHE LINDA CHE-E,ICT-D

(6) KILA NYUYKI WONGIBE BIO-D,CSC-E

(7) NDONKO WANYL ECKY FLAVEL BIO-E,PMN-E

(8) MBAZOA ONDOA GRACE INES FRE-E,ICT-E

(9) NTIECHE MBASSA OSCAR JUNIOR GEO-E,ICT-E

Centre No: 12022 KAMGAI INTERNATIONL BILINGUAL

SECONDARY SCHOOL NKO

Regist: 59, Sat for 2 or more Subjects: 59, Passed : 45

% Passed : 76.27, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

NGUEKA NGUIMGO MADELEINE ANGE

BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-A,PMN-B

(1)

YENDJE NOUBISSI LENA GWENNOAL

BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(2)

(3) NDONGO NDONGO LUC CHE-B,FMA-D,ICT-C,PHY-C,PMN-B

(4) NSANGOU FONDJIE MICHAEL BIO-C,CHE-C,CSC-C,PHY-C,PMN-D

(5) SANDRINE AWAH BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-D

(6) SHEI SCARLET MUKU BIO-D,CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 4 Subjects: 13

(1) MOKOH SYNTHIA YUNIKA BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMS-B

(2) CHIJOU CHIJOU JERRY ERVANE CHE-E,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(3) GHANDI BILL TANTOH ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4) NDUM FAITH ENJEI ECO-C,GEO-B,ICT-D,PMS-E

(5) KUNGIEH MESCHACH CHENYUI BIO-C,ICT-C,PHY-D,PMS-D

(6) EMEBE BABA JANNICK LIVINGSTONE BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(7) AFANYU IJANG BLESSING BIO-B,CHE-E,PHY-E,PMS-D

(8) NFOR BLESS RINGNYU BIO-E,CHE-D,PHY-D,PMS-C

(9) KENMEGNE FRU JOHN ARTHUR ECO-C,GEO-D,ICT-E,PMS-D

(10) ABONGSHING JUDITH BELOUTI ECO-D,GEO-C,ICT-E,PMS-D

NKENEMO MAFOR EUKERIA DANIELLE

CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(11)

(12) TENE KOULOUOH JAEL LARY BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(13) ANVINIBOM MABEL FRU ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 20

TANKFU NDIKILAR PRECIOUS GODSWILL AFANYU

ECO-A,GEO-C,PMS-D

(1)

(2) YENDJE YETEBIN STANLEY CHE-D,ICT-C,PMS-C

(3) NKEH AYISSI ELIE ENG-D,FRE-D,HIS-B

(4) BONGADU FABRICE BURINYUY ECO-D,GEO-B,HIS-D

(5) ZOBO GENEVIEVE MARIE DORIANE ENG-D,FRE-C,HIS-C

(6) MBUTA SHEMELDA AKWE ECO-C,ENG-D,GEO-E

(7) MESWINLA NINIAN FOLENG ENG-D,GEO-D,HIS-D

(8) SINEDJE TALLA MERVEILLE ORNELLA BIO-D,ICT-D,PHY-E

(9) NOUBISSIE FEZE OUMOU RAINA BIO-D,ICT-D,PMN-E

Page 233 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 20

(10) KWETCHOU DJEUMEN MIMI LEANDRA BIO-D,CHE-E,PMS-D

(11) TCHEUFA ASSANGA FRANCK IVAN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(12) YUH CHANTAL SUINDEH ENG-E,GEO-E,HIS-C

(13) NGORAN ASMAOU SEVIDZEM ECO-E,ENG-D,HIS-D

(14) ASHEMBOM GOD’S WILL BIO-E,ICT-D,PMS-E

(15) ATANGANA NGOLO DANIEL WILLIAMS FRE-E,GEO-E,HIS-D

(16) SHEI DERRICK SHEI ECO-E,ENG-D,GEO-E

(17) NDENGUE ESSAMA DYANA SERAPHINE II FRE-D,GEO-E,HIS-E

(18) TAYAH SANDRINE NYUKONGMEH BIO-E,CHE-E,ICT-E

(19) BETCHEM A GOK OBED ECO-E,GEO-E,HIS-E

(20) SIEME NIBEYENGUE JEAN THEODORE ECO-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) ACHA BRUNHILDA AKOH ECO-E,GEO-D

(2) NZENGA TANKEU KEVIN BIO-E,PMN-D

(3) AJONG HERMAN GEO-E,HIS-D

(4) KIBIH KIARA FIH BIO-E,PMS-E

(5) TAKU OLIVE MANTOH ENG-E,HIS-E

(6) AYONG DE MBASSA DAVID WALTER ENG-E,GEO-E

Centre No: 12023 ACADEMIC COLLEGE OF EXCELLENCE

BASTOS YAOUNDE

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 4

% Passed : 66.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) FRANCK ALEXIS DIPANDA CHE-C,CSC-D,PHY-D,PMN-C

(2) NKOUE ETEME MARIE FRANCE ECO-E,FRE-B,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 2

(1) MENGOLO ANDJONGO BRYCE STANLEY ECO-E,FRE-A,GEO-B

(2) NGONO ENDELI JEAN CORNEILLE BIO-C,CHE-D,PHY-E

Centre No: 12024 RELIGIEUSES DE JESUS-MARIE

MENDONG YAOUNDE

Regist: 53, Sat for 2 or more Subjects: 52, Passed : 52

% Passed : 100.00, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 18

(1) DJOUSSI TAGANG AURIOL BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-A

ZANGUE DONGMO DUVAL JUNIOR

CHE-A,CSC-D,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2)

(3) TEMTSA TECCO MUNOH CHE-B,CSC-B,FMA-C,PHY-B,PMN-A

NOUMBO BOUGUE CYNTHIA MEGANE

CHE-B,CSC-C,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(4)

(5) TEDONFOUET MBA DUREL CHE-C,CSC-C,FMA-B,PHY-C,PMN-A

BELL-ENYEGUE MICHAEL PAUWEL

BIO-B,CHE-C,FMA-B,PHY-C,PMN-B

(6)

TIATAING VERA NWONCHUZEH

BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(7)

(8) EGO MBE MEME CHE-C,CSC-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(9) FOTHE NONMO VEROLLE BIO-A,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

SIMO WATCHUENG ILHANE DE KE

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(10)

DJATSA KANTSA VALDO RABELAIS

CHE-C,CSC-D,FMA-B,PHY-C,PMN-B

(11)

MPONGE MESUMBE KALIENNE

BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(12)

(13) AJUAH SYLVIAN ATEMNKENG BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

NANDJOUN KENFACK GEORGES JUNIOR

ECO-E,ENG-C,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(14)

(15) SOB SIGNE YVAN PAUL CHE-C,CSC-D,FMA-C,PHY-D,PMN-B

TOUKO TCHAMNA LINE ARIANE

BIO-B,CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(16)

ASHUNGANYA NCHAFAC NKEMLEMO PRECIOUS

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-D

(17)

SONKENG TSAFACK ORLANE

CHE-D,CSC-E,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(18)

Passed In 4 Subjects: 23

(1) MELOW YARI AZEWOH OMAR ECO-C,GEO-A,HIS-A,ICT-C

(2) AYIMTSA NAOMI JOYCE CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(3) TAGNY PEHSI ELDAAH GABRIYELLA BIO-A,CHE-C,PHY-C,PMN-C

DJIAGUE NINTCHE YVANA MANUELLA

BIO-A,CHE-C,PHY-C,PMN-C

(4)

(5) DONGMO MAFO HELENA NAOMIE CHE-B,CSC-C,PHY-C,PMN-B

(6) GHASARAH GABRIEL ANYE ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(7) NKELE MAKIA MASAKAN PALMY BIO-B,CHE-D,PHY-C,PMN-B

(8) DASSIE LUDOVIC JOEL ECO-E,GEO-B,HIS-B,ICT-C

(9) OUM EDEN FELICIA BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(10) YENJIKA WIYKIYNYUY LETTICIA ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(11) YVAN NDI KWETI BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(12) OKOMONO FOKO RAYMOND BRICE CHE-D,CSC-D,PHY-D,PMN-B

KETCHAJUEN YEMGA STACY FURELLE

CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(13)

(14) NKWENKAM JENNIFER NABISI BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-B

(15) MFEGUE OBOLO ELIANE OCEANNE BIO-C,CHE-D,FMA-D,PMN-C

(16) TAMDEM KEUMOE RANDY DONOVAN ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(17) DEMEFO PRODIGE BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-E

(18) NAWESSI ZABDJIO REINE NADIA BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(19) MISS INES ROSIA ASTRIDE ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-D

(20) MBAFOU HILARY TAYLORE ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-E

YATCHOU NONGA NJEME EMMANUELLE CARLA

ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-B

(21)

DJAMEN MPASSY URSULINE DANIELLE

ENG-E,FRE-E,HIS-B,LIT-D

(22)

(23) SAMA SYLVIE NAH-KAAN ECO-E,ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) CHIMINYI ABDEL RAHIM NSUJOGTEH BIO-A,CHE-C,PHY-D

(2) ESSOUMA BESSINGUE JACQUES MATHIEU ECO-E,GEO-A,HIS-B

(3) AKAM AKAM MAURANNE AGNES GLORIA CHE-C,FMA-E,PMS-A

(4) BIME JULINNE BONGFEN ECO-E,GEO-B,HIS-B

(5) NDJAMEN RENEE HILARY ECO-E,ENG-C,GEO-A

(6) MBONG MAFOR HELLEN ENG-D,HIS-B,LIT-E

(7) LIMUNGA KAREN MONJIMBO ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8) NDE MATENE PHILVIANE PAULETTE BIO-D,CHE-D,PMN-D

(9) DOUNTIO THANG VADELLE BIO-E,CHE-E,PMN-C

(10) NKOUH STAPHANE NGUM ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) KENGNE DJOUGO TRESOR FERNANCE BIO-D,PMS-E

Centre No: 12025 COMPLEX SCOLAIRE BILINGUE

METENOU YAOUNDE

Regist: 213, Sat for 2 or more Subjects: 206, Passed : 110

% Passed : 53.40, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) EULER NAHJELLA BIO-B,CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-C

ALONDONG JOICE PIH NGONGEH

ECO-E,ENG-E,GEO-B,PHI-D,PMS-E

(2)

(3) ABDOUL RAHMAN BABILA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(4) NGUMNA VANESSA NTSE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D,REL-E

Passed In 4 Subjects: 20

(1) MARIAM AHMADOU ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(2) BUNGONG MERCY MURING ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(3) EMBAKWE MIRIAM FRI ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(4) NGORAN SANDRINE KUSI ENG-B,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(5) THEOPHILUS KENCHUO MBUH ECO-D,GEO-E,HIS-B,PHI-C

(6) WIRSIY NOURATOU JAVNYUY ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(7) MADIESSE OUANE FANUELLE ENG-E,FRE-B,HIS-C,LIT-E

VUGHOSE CLAUDETTE ALUFANDOSEH

ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(8)

(9) MUSENGE PETER NJIE ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-B

(10) BANLA INNOCENT VERNYUY ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-D

(11) TEFANG ASIABI HELEN INERST ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B

PONDO SABOUA BOSSONG LUCRESSE

ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-D

(12)

Page 234 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 20

(13) NOUH LEONARD CHAH BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(14) ALONI NADINE KIBONG ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

BIDJANGA EMMANUELLE MARIE MICHELE

ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(15)

(16) NGOWAH BLESSING NGIKWOH BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(17) PRAXEDIS BURINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(18) AJEITOH QUINISHA DEBRA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(19) TANYU CONCELIA ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(20) AMBONGHE TREASURE ABONGE ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 34

(1) NYUYSEMO QUINDOLINE YENYUY ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) WAKAH MELIZA MBIMENYUY ECO-D,GEO-B,HIS-B

(3) NAWANGO DANIEL MOTAR ENG-D,GEO-C,HIS-B

(4) NWIZINEH PROMISE KAWEP ECO-E,GEO-C,HIS-B

(5) MELINGUI NDZIE STEVE BRICE ENG-D,FRE-B,GEO-E

(6) NKAIMBI ERNEST NJOKA ECO-E,HIS-D,PHI-B

(7) HASSAN SAKINATU LEINYUY ECO-E,GEO-D,HIS-B

(8) TABE MIRACLE ECO-E,HIS-B,PHI-D

(9) FOZING DILAND TEMONGWA ENG-D,GEO-E,HIS-B

(10) TIGEO PYVIS MUNOH CHE-D,PHY-D,PMN-D

(11) KERNYUY AMINA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(12) NGO BIYAG TJEHA LUTRESSE ANNE-MARIE ENG-E,FRE-C,HIS-D

(13) NGAH EMMANUELLE LAFORTUNE ENG-D,FRE-C,HIS-E

(14) NDI BRIANDALIN NJENI ENG-D,HIS-C,LIT-E

(15) TOH BENEDICT VUNAN CHE-D,PHY-D,PMN-D

(16) MAKENGE BONOHO SCHYPHRA RACHELLE GEO-E,HIS-C,PHI-D

NGONO MBEZELE MARIE MAURINE DAMARIS

ENG-E,FRE-C,GEO-E

(17)

(18) CLAUDE TARDZENYUY ENG-D,GEO-E,HIS-D

(19) NANA DJOMO WILMENE ALVINE ENG-E,FRE-D,HIS-D

(20) SHINTUM JEAN THOMAS SEVIDZEM GEO-D,HIS-D,PHI-E

(21) KUHNGEH SHAOLINE VERNYUY KUHNGEH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(22) NGANGEH LUCIA NYUYDZE HIS-C,LIT-E,PHI-E

(23) NFOR JOEL NGALA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(24) ENDELEY OLIVIER NGFURKAP ECO-E,ENG-E,HIS-D

(25) MBAHWA DONNICIAN SEETNKERH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(26) NJIKOP VIVIAN MUSA ENG-D,HIS-E,LIT-E

(27) NGONG ANICET BERINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D

(28) NDITAFON MERCY NGWASHA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(29) NGONO XAVERIE MARIE LAUREINE ENG-E,FRE-D,HIS-E

(30) JOSIE ROSALINA ABBE BELOMO FRE-D,HIS-E,LIT-E

(31) NJUNG SANDRA KUOH ECO-E,ENG-E,HIS-E

(32) LUKONG FREDOLINE DZEAYE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(33) ENYEGUE TSIMI DELPHINE BRUNA ENG-E,GEO-E,HIS-E

(34) DINDJEKE VALERIE IRENE GRACE FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 52

(1) MUNOH EMILIA AKEN BIO-A,CHE-E

(2) NJI TONNY LIONNELLE HIS-C,REL-C

(3) NJUME EAYA’A ERNEST ABWE GEO-D,HIS-C

(4) ENONUGO WILSON ENOH GEO-D,HIS-C

(5) DJOU MABOKOU GERALDINE HIS-C,PHI-D

(6) EKOKO FRIDEL EBIKA ENG-D,HIS-C

(7) LEH ANCELLA DZERNYUY ENG-D,HIS-C

(8) SHANTIE SHAHYE GEO-D,HIS-C

(9) NDAKWA MALEN ANNE ECO-E,HIS-B

(10) AMBENECK SIMPLICE AWUMA HIS-C,LIT-E

(11) NTOM BRONU KUBOH GEO-E,HIS-C

(12) MENTANG ANTOINETTE CHAH ENG-D,HIS-D

(13) NYEBE NYEBE STEVE ULRICH ECO-E,HIS-C

(14) NDIFORJOH AMINATOU YAAMOTOH ENG-D,HIS-D

(15) KENGNI OHOSSIE TONLEPEU FRANKY PHY-D,PMN-D

(16) VUNIAN CLAUTEDIA ALUFANDOSEH ENG-E,HIS-C

(17) CHAMI YONKEU STEVE JOHANN CHE-D,PMN-D

(18) BUINCHI SOLANGE DJIMA GEO-D,HIS-D

(19) LEMLO CECERINA YONGKA BIO-D,GGY-D

(20) CHO NJI CLOVISE GEO-E,HIS-C

(21) NKANI EMILE NYUYDZEWOA HIS-D,PHI-D

(22) TSI BRANDON FRU GEO-E,HIS-C

(23) AJONG JOSIAH ADU HIS-E,REL-D

(24) MUKONG EMACULATE NGWENYI ENG-D,HIS-E

(25) KONGHENDE ZE ELISABETH ENG-D,FRE-E

(26) NGWA GILDA SIRRI ENG-D,GEO-E

(27) NGAMDZELE MARLYSE BURINYUY ENG-D,LIT-E

(28) FADIMATOU NYITUSEYI HIS-E,PHI-D

(29) MONDE MAYOUA HAFSETOU DACYARHA ECO-E,GEO-D

(30) AMBANI NDZEBE CELESTINE REBECA FRE-E,HIS-D

(31) FOMENA DJOUMENE LUCRESSE HIS-D,LIT-E

(32) GISELE NCHANGNUI GEO-E,HIS-D

(33) NGOMSU DINEDI DIVANE BIO-D,PHY-E

(34) MELIEDJE JOYCE PAOLA ENG-D,FRE-E

(35) YMELE NECDEM ALEXIS BOB GEO-E,HIS-D

(36) ACHE MAXCINE YONUMU GEO-E,HIS-D

(37) NYINCHO HYCENTH ATSIMBOM GEO-E,HIS-D

(38) DENG SOLANGE KEHCHUE HIS-D,LIT-E

(39) MAYAH CHRISTABEL NEMBO ENG-D,HIS-E

(40) BAMA MCNAIRZIA ZOU ECO-E,GEO-E

(41) BERINYUY PETRA HIS-E,PHI-E

(42) LESIH YOLAND SEVERDZEM MUKONG ENG-E,HIS-E

(43) KOUAMOU CLYDE WIRBA ENG-E,LIT-E

(44) NGAMU NYINANG ANDERSONNE ELISEE ECO-E,HIS-E

(45) BISSONG RUSSEL EGBE GEO-E,HIS-E

(46) TEBI HASABE TITIH GEO-E,HIS-E

(47) TOMI CLAUDINE ECO-E,HIS-E

(48) AKAT THELMA MA-BATE GEO-E,HIS-E

(49) KINNYUY BLANDINE BONGSIYSI GEO-E,HIS-E

(50) LUKONG CYRIL NSOBER GEO-E,HIS-E

(51) NANGOH MARY BIER ENG-E,FRE-E

(52) BELOMO ABASSA EMILIENNE LINDA FRE-E,HIS-E

Centre No: 12026 DIVINE INTERNATIONAL COLLEGE

YAOUNDE

Regist: 37, Sat for 2 or more Subjects: 37, Passed : 28

% Passed : 75.68, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) FOMBA CONEL NYAKEM BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 7

(1) IROKOZO EMMANUEL UZOCHUKWU BIO-C,CHE-C,FMA-D,PMN-B

(2) CHONGSI LADYS JAM ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(3) FAVOUR CHINECHELEM IFEANYI ECO-E,FRE-D,HIS-A,LIT-E

BATEACHERENKWAH TAMBETAKANG BLONDY

ENG-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(4)

(5) KAZONG MIRIAM KUMBONG ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

NGANDEM NDZANA JEANNE D’ARC SANDRA

ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(6)

KOUAGANG NDJOGNANG BRANDON YANNICK

ECO-E,ENG-E,HIS-B,PHI-E

(7)

Passed In 3 Subjects: 10

(1) NYAM BORDY MARIE LEONE HIS-B,LIT-C,PHI-D

(2) MBANI CYPRIAN NGANTA ECO-D,GEO-E,HIS-B

(3) FUH AZIENWI CHE BIO-C,ICT-C,PMN-E

(4) ANGOULA CATHY PRISCA BIO-D,CHE-D,GGY-D

(5) NGALA JOHNA NKWIRT ECO-E,GEO-D,HIS-C

(6) NASALI FAITH NYIEH FRE-D,HIS-D,LIT-E

(7) CHRISTINA ATIN ASUKWO ECO-E,GEO-E,HIS-C

(8) ARREY CHARLOTTE OJONG BIO-E,CHE-D,PMN-D

(9) SHIPUH PUHEHOGIA VINCENT ECO-E,GEO-E,HIS-C

(10) MACJOEL TIKU TAMBE ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 10

(1) NGAH SYLVIE NOEL HIS-C,PHI-B

(2) ALIEMBOM STEPHANIE HIS-C,PHI-C

(3) BAKANG MICHEL JUNIOR GEO-E,HIS-C

(4) MBIH YVONNE MBUH CHE-D,PMS-D

Page 235 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 10

(5) GABLACK LILIAN NWIYOH ECO-E,GEO-C

(6) BOKESE TCHAYA STALLONNE FRE-E,HIS-C

(7) KOME JOSEPHINE EWUA HIS-D,PHI-E

(8) NJONG CLARISE NAYAH GGY-E,PMS-D

(9) PEPANE BLAISE NKEFOR GEO-D,HIS-E

(10) MARISATU LEINYUY ENG-E,GEO-E

Centre No: 12027 SAINT JOSEPHS FOUNDATION

AGNLO-SAXON SECONDARY SCHOOL, YAOUNDE

Regist: 46, Sat for 2 or more Subjects: 46, Passed : 44

% Passed : 95.65, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

(1) NJI MARIETTE THERESE NEH BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-D,PMN-B

WANDJI KOUAKAM SAMUEL BLESSING

CHE-A,CSC-C,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(2)

(3) NGANYU CYPRIEN MBAYA CHE-C,FMA-C,ICT-C,PHY-A,PMN-B

(4) NWUNASI CYNTHIA SHURI CHE-B,FMA-E,ICT-C,PHY-C,PMN-C

(5) MEGHE NJU BORIS ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-D

ZAORO PATRICK DJARIYANG KUKWA

BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(6)

Passed In 4 Subjects: 11

(1) NGALI EBOLO CELINE LAETISIA BIO-A,CHE-A,PHY-B,PMN-D

(2) NGEH NDICHIA BRUNO JUNIOR BIO-B,CHE-B,PHY-C,PMN-C

(3) MBOE AMOUGOU LESLY ISABELLE BIO-A,CHE-B,PHY-D,PMN-D

(4) TANKAM NOUME WILFRID MAXIME ECO-B,GEO-B,ICT-D,PMS-C

WEPADJWEWE YOSSA MADELEINE URIELLE

BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(5)

(6) NEBA EDWIN CHE BIO-B,CHE-E,GGY-C,ICT-C

(7) SANDJONG MBOUAMBA MAEVA ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-D

ABUMBI EMMANUELA NCHANG NGWEBIN

ECO-E,ENG-E,HIS-B,ICT-C

(8)

(9) NANGA NKODO DIANE LORIE BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-B

(10) JOY YULAKEM TATA ECO-B,ENG-E,GEO-D,PMS-E

(11) DJOUMESSI DYLAN NGEH ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) MIONG JEANNETTE MURIELLE ECO-D,GEO-A,HIS-B

(2) COLLINS NDELOHOKE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(3) ABESSOLO WAYA BENOITE GRACE CHE-D,ICT-C,PMN-D

(4) NGUM YVONNE NYELLE ECO-E,GEO-D,HIS-B

(5) MVONDO MVONDO WINNIE ALBANELLE ECO-C,HIS-C,LIT-E

(6) NFORMI MARVEL WIRYU SAWAI ECO-E,GEO-D,HIS-B

(7) ETONGO HELNA MENGU ECO-E,HIS-B,PHI-D

(8) NINTIDEME MEGANE DUCHELLE FRE-E,GEO-D,HIS-B

(9) AKOSOH NWELLY NGUMABONGNWI BIO-D,CHE-E,GGY-C

(10) FUTSEMI ELIZABETH CHOP ENG-D,HIS-C,LIT-E

(11) LANKIO LANKIO SERGES KEVIN CHE-C,PHY-E,PMN-D

(12) SUNDAY PASQUINE NGWINTEH ECO-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 15

(1) MIRA LEM ECO-C,HIS-B

(2) OFE PROVIDENCE NJIKE BIO-C,GGY-C

(3) YOMO BANDA SUSANNE ORCHELLE BIO-C,GGY-C

(4) NYANGONO BLAISE CHE-D,PMN-C

(5) NKOUDOU BAHEL SOPHIE LOGANE BIO-D,GGY-C

(6) ECHOIMBE JESSIBRIGHT OMEIKAI GEO-E,HIS-B

(7) ODET MBONG HIS-D,PHI-C

(8) JUNIOURA AKWENSIMBOM BIO-D,PMN-D

(9) YIMI PROSPER JAFORM BIO-D,GGY-D

(10) NDE ASAH MOMA GEO-E,HIS-C

(11) TCHIMKAP LEUWA ZIDALINE FRE-E,HIS-C

(12) BILONG MAEVA CHRISTIANE BIO-E,GGY-D

(13) ENOW COLLETTE MANKA’A ECO-E,GEO-D

(14) NTSAMA BILONG CHRISTINE KEVINE HIS-E,PHI-D

(15) CHO GLERENCE NCHANG ENG-E,GGY-E

Centre No: 12028 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MINAWAO

Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed : 1

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) SOLOMON AYUBA ECO-B,GEO-D,PMS-C

Centre No: 12030 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

LOUM CHANTIER

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 6

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 3

(1) DOGNE FOSSI AUDREY REMI FRE-D,GEO-E,HIS-B

(2) YEPSEU YENGUE DESIRE FRE-E,GEO-C,HIS-C

(3) MBOH MUACHIMGOH JUDAN ECO-E,GEO-D,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) FORBIN ROSE AYINKENG ECO-D,HIS-B

(2) NSOM TINA KUOH ECO-E,GEO-C

(3) CHIABAIN ELVIS JAM GEO-E,HIS-D

Centre No: 12031 MONT KOUPE COLLEGE NKONGSAMBA

Regist: 44, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed : 37

% Passed : 84.09, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 6

(1) MOSEH ERINGO ZAVERA ECO-B,ENG-C,GEO-A,HIS-B

(2) ENONGENE VALERY AMATE ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(3) NKWELLE NTOKO JUDE NGWESSE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B

(4) MAMEYAH JECENTA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(5) BONJE ERRIKA BANTAR ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(6) EKUME KIME ETHEL ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 20

(1) TAKOM JUNIOR EBOSSE ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) TANTOH BRIAN AUSTIN ECO-E,GEO-A,ICT-B

(3) ETIBA BERTRAND EPIE ECO-C,GEO-D,ICT-C

(4) EBONG SONE FABRICE ECO-D,GEO-D,HIS-B

(5) ALAGBOR AMBROSE OTALIYUL ECO-D,GEO-D,HIS-B

(6) MENGOT DOROTHY ENOW ENG-D,HIS-B,LIT-E

(7) NGABE PERCY OKAH ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) EBUKE CHANCELINE AYELLE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(9) NZEGGE KELVIN NTIEGE ENG-D,GEO-E,HIS-C

(10) WASU ROY NCHONTA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(11) MOTOKO MILDRED NANINA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(12) ENOBI RAISSA EHOWE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(13) EBONGNKIE RHINE ESUA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(14) METUGE ANNABEL EPOLE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(15) NJITONE FRED ECO-E,GEO-D,HIS-D

(16) ADAMOU ALHAJI DEWA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(17) ENONGENE NZEGGE SCHMITZ ECO-E,GEO-E,ICT-D

(18) MIREL EKUMELI AYONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(19) LABEVIR CATHERINE WIYSAHNYUY ENG-E,HIS-D,LIT-E

(20) ASONG COLLINS NGULLE ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 11

(1) MBONG BRUELLE LAETITIA FRE-D,HIS-D

(2) ALENG BRIAN TOH ECO-E,HIS-C

(3) EBODJAM MBONGA DALIDA FRE-E,HIS-C

(4) MBAMKAME NELOVA YELANG HIS-D,LIT-E

(5) ELUNGE NELLLY EBUDE ECO-E,HIS-D

(6) NEMBO CLOVIS TATCHOD ECO-E,HIS-D

(7) ENONGWESE NDILLE THIERRY ECO-E,HIS-D

(8) AWAH PASCALIN MAYAM GEO-E,HIS-D

(9) EPIE BLAISE NJUME ECO-E,GEO-E

Page 236 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 11

(10) NGWESE BRENDA EBUDE ENG-E,PHI-E

(11) TEHNJOH PUH VALENTINE GEO-E,HIS-E

Centre No: 12033 INSTITUT PRIVE POLYVALENT

BONAMOUSSADI DOUALA

Regist: 54, Sat for 2 or more Subjects: 54, Passed : 46

% Passed : 85.19, Sanctioned : 3

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) SAB SHARON MBAPE BIO-C,CHE-C,FSN-A,ICT-D,PMS-D

Passed In 4 Subjects: 13

(1) VECETO GILCHRIST STEVE AUREL CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(2) ELUME NORVEL CHEMBA ECO-E,GEO-B,HIS-D,REL-B

(3) ZOUA BOMBA JULIE FLORA ENG-D,FRE-A,HIS-D,LIT-E

(4) ASSI CYRIEN ANGUM ECO-E,GEO-B,HIS-D,ICT-D

(5) MELI FOGUE CHRISTIAN CHE-E,ICT-D,PHY-D,PMN-D

KAMDEM DEGMGNE MERVEILLE ROYALE

BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-C

(6)

(7) DZEM ABO-OKEZE NCHIA GHONG BIO-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(8) WAMBO SYTUNG GLEN MEKOLLE ECO-E,GEO-D,PHI-E,PMS-E

(9) FOKA MEYA CHRISTINE ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(10) CHELSEA KAHKANTAN ECO-E,ENG-E,HIS-D,PHI-E

(11) ABOKO EDITH AMBANG ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(12) NKWAN MBOUMOUA EBOH DAVID ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(13) FANSI TCHUILEU ROUSSELLE GRAY ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) NGUEFACK DUVAL ECO-E,GEO-B,HIS-D

(2) DIKE PRECIOUS OGECHI RAMISH ECO-D,GEO-C,HIS-D

(3) EKOLE AUSTINE FORZONG ECO-E,GEO-D,HIS-C

(4) MENGUE TSALA VIVIEN KEVIN FRE-E,HIS-C,LIT-E

(5) FOUELEFACK TAMBA ORLANNE ECO-E,HIS-D,REL-E

(6) MANGEB SAMUEL TAMBE GEO-E,HIS-D,PHI-E

(7) TCHOUASSI TCHAMGA DELPHINE LAREINE ECO-E,ENG-D,LIT-E

(8) MISSEKE NTON THIERRY VINCENT ECO-E,GEO-E,HIS-D

(9) ENONGENE RITA SENGE ECO-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 23

(1) KEMTIO SYLVIA ECO-D,GEO-A

(2) NJEKE PRECIOUS NJEKE GEO-C,HIS-C

(3) NDY JOELLE SERGINE GEO-E,HIS-C

(4) TADZO EBAH CYRIL ECO-D,PMS-D

(5) EBAHNDODE BEATRICE EPOLLE GEO-D,HIS-D

(6) MBANGO BEPA CHRISTELLE FABIOLA ECO-E,HIS-C

(7) TCHEUFFA NGAHOU BEBEY NDUMBE ICT-D,PMS-E

(8) KENGWE KENGWE MAURICETTE CHE-E,PMS-D

(9) NDJIANDJA DANNON MARIUS STEPHANE FRE-E,HIS-D

(10) EBAMU JUSLINE FORZONG ECO-E,HIS-D

(11) ENGWO EBAH MARION HIS-D,LIT-E

(12) KAKENGNE MIKE CAREL FRE-E,ICT-D

(13) EBOUA MANGA JOSEPHA FRE-D,HIS-E

(14) ANWI ZICOLINE TANGUM HIS-D,LIT-E

(15) TCHOUAKE TCHOUAKE STEVE ACHILLE ECO-E,HIS-D

(16) MITOCK BIKOI ARIEL DANIEL ENG-E,GEO-D

(17) MAKOCK MARTHA DAVIDYNE RHODE PHI-E,PMS-E

(18) NDZEBOMINYI TIMNA BLESSING BIO-E,ICT-E

(19) MANGEB FRANK AKO ICT-E,PHY-E

(20) CHRISTOPHER DILOSI ECO-E,GEO-E

(21) KAMMOGNE ALVINE FRE-E,HIS-E

(22) ALI GARBA DANLADI GEO-E,HIS-E

(23) ITOE JAHRAMA LOBE GEO-E,HIS-E

Centre No: 12034 BRIQUINY BILINGUAL COLLEGE DOUALA

Regist: 39, Sat for 2 or more Subjects: 39, Passed : 16

% Passed : 41.03, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NGANG NADEGE FUNGWA ECO-B,ENG-C,HIS-C,LIT-B,PHI-A

Passed In 4 Subjects: 2

(1) TANEFOUO NOFFE ANGE BIO-C,CHE-C,FMA-D,PMN-B

(2) SELLA CECILE XENA ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) KIHKISHIY NURUDIN NDZEDZENI GEO-B,HIS-B,REL-C

(2) KEVIN GOBINA MAKEMBE BIO-B,CHE-C,PMS-B

(3) NKENFACK NDONJI YANICK SAHMANTAH ENG-D,FRE-C,LIT-E

(4) TAKEM TOUOYEM ALANE ULRICH BIO-E,CHE-D,PMS-D

Passed In 2 Subjects: 9

(1) MEDJOM BOUKAKA JOHANNE TAMERA FRE-D,PHI-D

(2) BULA BULA BONGO SAMUEL FRE-E,HIS-D

(3) CHIABI RODRIQUE TOSAM GEO-E,HIS-D

(4) TCHOUPOU RONEL JUNIOR BIO-E,CHE-D

(5) WAMBE KENNE MARIE SHARON FRE-D,HIS-E

(6) LIPEMBA LIBAI GEDEON PHILIPPE CHE-E,FRE-E

(7) MAFOYIM AMAZONA MAKEBA ICT-E,PMN-E

(8) MBOGNOU TONLEU GILDAS BENITO ECO-E,HIS-E

(9) TCHOFFO KONLACK STYVE BIO-E,FRE-E

Centre No: 12036 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NYLON-BRAZAVILLE DOUALA

Regist: 125, Sat for 2 or more Subjects: 125, Passed : 96

% Passed : 76.80, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

WANDJI NZEUSSEU JUNIOR JOSSIN

BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(1)

(2) NDINYAMUKONG NAJEEBOU BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-D

FOTSO MAPE NELLY CABRELLE

ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D,PHI-A

(3)

CHEUBOU TEUKEU MIGUELLE BRENDA

ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E,PHI-A

(4)

(5) MULUH MESHI BELLA ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(6) DIANE TANGWI AZANG ECO-D,ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(7) NGONG YAFI DELPHINE CHE-E,FMA-E,ICT-D,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 20

(1) SHIYNYUY VANESSA JAFF ECO-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(2) YOUMBI KUDION HAROLD BRICE CHE-D,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(3) KENGNE TEWALO ERIC PAVEL BIO-C,CHE-B,ICT-C,PHY-C

(4) NGUM BRIGHT GRACE ECO-D,ENG-B,GEO-B,HIS-C

(5) TAZISON ANORLD FRANK ECO-C,GEO-E,HIS-B,PHI-B

(6) YENSILA BLESS FONYUY ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-B

(7) AWA SHINESS FONGWI ECO-C,ENG-D,HIS-A,LIT-E

(8) KINA LOMI SAMA ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(9) SAKWE AGNES BOKOWE ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(10) KAMENI SIEYAMJI MAUVILLE FRIDEL BIO-E,CHE-D,ICT-C,PHY-D

(11) NZOUBAH FIFIEN ROUKAYATOU ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(12) NGOLE MARGARETTE DIANGU ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(13) ALIEMBOM HARRIS BIO-C,CHE-D,ICT-E,PMN-E

(14) NDOUNDOU MFOUAPON NDJAMILLAH ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(15) AFUH DESDESMONA EWEI ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(16) NDIFON VELMA LIMNYUY BIO-E,CHE-D,GEO-D,ICT-E

(17) KAMGA NKOWYUI ROSANGE BELINDA ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(18) NGOMPE ENAME EITEL CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(19) MBIANGA WEMBE GRACE WILLIAMS BIO-E,CHE-D,GEO-E,ICT-E

NKOUMOU ZAMBO FRANCESCA LAFORTUNE

BIO-E,CHE-E,ICT-E,PHY-E

(20)

Passed In 3 Subjects: 33

(1) ADJI NKEUKANG MALICK BIO-A,CHE-C,ICT-D

(2) PAMBOUNDAM FIFIEN AISHETOU ECO-E,GEO-B,HIS-B

(3) NJUAFAC CLINTON NGEFAC GEO-C,HIS-C,PHI-D

(4) NJITOR BETRAND KIMBI ECO-E,GEO-C,HIS-B

(5) TATAH-EKAH OKIE BERTRAND ECO-B,ENG-D,GEO-D

(6) ETTA MAURICE OKEM ECO-D,GEO-C,HIS-C

Page 237 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 33

(7) MANCHUNGIEH RELINDIS ECO-D,HIS-C,PHI-D

(8) TAKOUCHIE MARTIN LUTHER ECO-D,GEO-D,HIS-C

(9) FOTSO NGUEMGNE LINA ISMAELLE ECO-D,GEO-E,HIS-B

(10) FAVOUR NGWIMETOH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(11) MAGNE ULRICHE CLAIR PENDAP BIO-C,ICT-D,PMN-E

(12) TASSOM NJOUOM NIKEL LEFRANC BIO-D,CHE-D,ICT-D

(13) KWEDI EKOUM YNIS ECO-D,GEO-D,PMS-D

(14) SIH AMANDINE CHUMIH BIO-C,CHE-D,ICT-E

(15) LOWIR OTHANS NKENGNI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(16) NJITOR CYNTHIA MBOH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(17) NKOZOH AMINATOU NDONYUI BIO-D,CHE-D,GEO-E

(18) NKUIKWA MBAKOP MICHELLE LAURIL BIO-E,CHE-D,ICT-E

(19) AHIDJO MBOLE TEMA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(20) SANDJO TAKAM FRANCINE JENNIFER BIO-E,GEO-D,PMS-E

(21) NTIEMENKEH CARINE RIPOGHOWOH ECO-E,HIS-D,LIT-E

(22) TEDOM TCHONGWANG ADRIEN BIO-E,ICT-D,PHY-E

(23) KADJE LEUMALEU LYS-MARIE LOVE BIO-E,FRE-D,PMS-E

(24) ATEAFAC LARIS ECO-E,HIS-D,LIT-E

(25) PAHAN TATAH NAHEVA GEO-E,HIS-E,PHI-D

MAIMOUNA TOLONGUI NGANGO JENNIFER FLORINDA

BIO-E,CHE-D,PMN-E

(26)

(27) KOMMOGNE FRANCE VANELLE ECO-E,ENG-D,GEO-E

(28) TEUMENE KENMATIO CHANCELIN ENG-E,GEO-E,HIS-D

NGUETCHAPCHE NANA DARELLE CLAUDIANE

BIO-D,CHE-E,PHY-E

(29)

(30) KENG RUDY TAPONG ENG-E,FRE-E,LIT-E

(31) AGHAWING SIMO SANDRA SYDOINE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(32) MUMA MCBRIGHT NKWENGWA LIMEN ECO-E,ENG-E,GEO-E

(33) KAMENI LAPPI ARIEL KEVIN ENG-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 36

(1) NJOUME NJOUME STEPHANE JUNIOR ECO-C,GEO-B

(2) SWIRRI BLESSING ECO-C,GEO-C

(3) TOUKAP TAWOUET MAYEVA DAPHELINE BIO-C,CHE-C

(4) TCHAKOUTE TCHUIDJANG ESTELLE ECO-D,HIS-C

(5) LINJEUNAH JUNEDOU BIO-C,ICT-D

(6) NZOGANG TAMBA PARFAIT BIO-B,CHE-E

(7) NGUM SIADONOL NJOR BIO-D,PMS-C

(8) CHOMOH SYLVIA FONCHENALLAH BIO-C,PHY-E

(9) MBENG JENET ACHARE HIS-C,LIT-E

(10) MATOH BECLINE HIS-C,LIT-E

(11) ACHAKEN AMENDE DAMARIS ECO-C,GEO-E

(12) NTEMBE JOYCE EKWA ENG-D,HIS-D

(13) NDZEKONGANG PEKOKEH HAMAN BIO-D,GEO-D

(14) BIENCHE TCHIRE-SHIENG NARCISE BIO-E,ICT-C

(15) BIYOKO LAURENT MICHEL MARC BIO-E,GEO-C

(16) CHUMUNO RICHARD FOWEH PHY-C,PMN-E

(17) NOUME WAKEM DESTINEE MAEVA CHE-D,ICT-E

(18) TANJONG ASHLEY NKFUSA ENG-E,PHI-D

(19) UMARU AISHATU UMMI BIO-D,ICT-E

(20) KETCHAH VANESSA IKEI ECO-E,HIS-D

(21) NJIKAM MONGBET DAOUDA ECO-E,PHI-D

(22) DZE DESMOND CHUO GEO-E,HIS-D

(23) BANG BORIS KUM BIO-E,PMN-D

(24) ABANDA MARTHA BIO-D,PMS-E

(25) AMINATOU YAYA DAHIROU BIO-E,ICT-E

(26) MIYANUI TCHAPDA BINTU-DEL ENG-E,HIS-E

(27) KUBEH NOEL UTIA BIO-E,PMN-E

(28) ACHUO PRINCEWILL NENG ECO-E,HIS-E

(29) MAGNE TADOUM DOUDOU QUESINE GEO-E,HIS-E

(30) ENONGENE BASIL EKUKWE BIO-E,PHY-E

(31) MENSAHADJI DJATOUGBE JUSTINE CHE-E,ICT-E

(32) ILIASU NJOGYOGHO BIO-E,CHE-E

(33) LEUTCHA MOUMI AIME CESAIRE BIO-E,GEO-E

(34) NGALA JAMILATOU ENG-E,HIS-E

(35) NDALA BLESS NWEKETTE CHE-E,PHY-E

(36) NDIPAPEH MAZOU FENYUI BIO-E,GEO-E

Centre No: 12037 WISDOM BILINGUAL INSTITUTE DOUALA

Regist: 113, Sat for 2 or more Subjects: 111, Passed : 78

% Passed : 70.27, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

(1) DAVID NYOHNUNFON BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(2) YIMDJO JACQUELINE BRUNO BIO-B,CHE-C,ICT-D,PHY-C,PMN-C

(3) ACHIRI KELLY NJAPSI BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(4) TCHUATE MBIADA SARAH BIO-D,CHE-E,FMA-D,PHY-D,PMN-B

NDI CONFORT ENDURANCE MBAYI

BIO-B,CHE-C,ICT-D,PHY-E,PMN-E

(5)

(6) TAKWA ANWEI SPAROMIE BIO-E,CHE-D,GGY-E,ICT-E,PMS-C

Passed In 4 Subjects: 13

(1) NOUBISSIE YAMENI KEVINE GAELLE ECO-C,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(2) AWAH BILLET MENGWI BIO-C,CHE-C,ICT-C,PMN-E

(3) FON QUIBANG VIRGINIE ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(4) BANENLA LINDA FONYUY BIO-B,CHE-E,ICT-C,PMN-E

(5) TENJEM RAITUS TAZISONG ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(6) MOTOUM MERVEILLE DUPLEXE ENG-E,FRE-E,HIS-B,PHI-D

(7) CHO PROMISE MULUH BIO-E,CHE-E,PHY-D,PMN-B

(8) KOUAMEN YOMI DUVAL FLORAN BIO-D,CHE-E,ICT-D,PMS-C

(9) MEKOUENG KAPOH GOODNESS BIO-C,CHE-E,PHY-E,PMN-C

(10) MAGNI MARIE KEVINE ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(11) NSAH GLADNESS TUME ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

NJEUKWA NOUMOWE KEREN HAPPUCH

ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(12)

(13) MAWAMBA DEMANOU SYNTIA ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 29

(1) NDIBONG DILANE NDIBONG BIO-B,CHE-D,GGY-C

(2) ATABONGEFAC JOVANI LEKE ENG-D,HIS-B,LIT-E

(3) SOMETA AXEL TABEKEM ECO-E,GEO-C,HIS-C

(4) SHINGEH MAXNOEL NDZEGHABNYI ECO-D,GEO-E,HIS-B

(5) YOMI KAMAHA VILLY ROUSSEL ECO-D,GEO-C,PMS-E

(6) ABASOH CHIARA NGOUMOIH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(7) BRUNHILDA WUWIH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8) KUMA DIMLA NAINTHUH BIO-D,FSN-C,PMS-E

(9) EBUNE NAWI JASPER BIO-D,GGY-C,ICT-E

(10) SUNDAY YVETTE CIRYLLE ECO-E,ENG-E,HIS-C

(11) DOYA MAYA ROSIE PERSITE ECO-E,GEO-D,PMS-D

(12) BATE VIOLET EKEKE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(13) NGIMAGHA MARY MAGDALENE BIO-E,GGY-E,ICT-C

(14) KOLO CHUINKOU DAVID BIO-D,ICT-E,PMS-D

(15) MEYANUI MISLINE NGALENG BIO-C,GGY-E,ICT-E

(16) BOMEN KOUATCHO LEATICIA ECO-E,GEO-D,ICT-E

(17) NJIKI VERUCHKA MATHANIA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(18) POUEKOUA WILFRED JOEL ICT-E,PHY-E,PMN-D

(19) MOUKOTH DJOMO KAREL BASILE BIO-D,GGY-E,ICT-E

(20) SANDRINE KANJI BIO-E,CHE-D,ICT-E

(21) NYANGA ALAIN GAUTHIER ECO-E,FRE-E,HIS-E

(22) MEKOM JOYCELINE MENGWI ECO-E,HIS-E,PHI-E

(23) NYAMSI NZOUETCHOU ELSA ECO-E,FRE-E,HIS-E

(24) DJUINE NOUGNE DIVALINE ECO-E,FRE-E,GEO-E

(25) FON RONALDO NGAH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(26) KAMCHE KAMGANG MICHEL LORIOL ECO-E,ENG-E,GEO-E

(27) NDJOFANG MEGUEPTCHI IRESSE FLOURA ECO-E,GEO-E,PMS-E

(28) TEKAM BISSIN RICHEL FRANKLIN ECO-E,GEO-E,PMS-E

(29) PANEBEN DJEDMI JOEL JORDAN ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 30

(1) AZEKENG NIGELL BIO-E,GEO-C

(2) JAGANG VANESSA ABIT BIO-D,GGY-D

(3) NJENYUE JUDE BAKOH GEO-D,HIS-D

(4) TCHEUTCHOUA FRANCK ARIEL ECO-E,HIS-C

(5) FONGANG BLESSING NGONGANG HIS-D,LIT-E

(6) KENGNE NGUETE JOSELINE LAURE ENG-D,HIS-E

Page 238 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 30

(7) ASONGU ARMEL NKONG ENG-E,HIS-D

(8) NYUYKI ANNELINE YASUI ECO-E,GEO-D

(9) NJIMA SERGE NJI BIO-D,GGY-E

(10) SIMO NJEUKE ANNICK JOPRELLE CHE-D,PMS-E

(11) MONTHE NDJOMO JOICE DIANA BIO-D,ICT-E

(12) NDEMDOUA BRIAN ASONG BIO-E,ICT-D

(13) REKIA BONGBEN AHMADOU GGY-E,ICT-D

(14) MASSOP RONICE AICHA ECO-E,HIS-D

(15) MAKAM NAOUSSI HORNIE LAURE FRE-E,HIS-D

(16) TIKANKOU KEMADJOU JORDAN VARESS GEO-E,HIS-D

(17) LUKONG GHISLAIN FONYUY BIO-D,PHY-E

(18) NYUYWIR DENIS KIDZEN GWA ECO-E,HIS-D

(19) SIGOUE TAMGUIA STEVE DYLANE ECO-E,HIS-E

(20) KODJO NOUGNE GODELINE FRE-E,GEO-E

(21) TAMBA NGUIFFO THIERRY ALEX ECO-E,HIS-E

(22) MAUREEN KENDRA KESSENG FRE-E,HIS-E

(23) FRIDOLINE ELIZABETH NDUTU HIS-E,LIT-E

(24) DJAMEN KWEDJEU RUNY LAURE BIO-E,CHE-E

(25) FANKA CLINTON WANTOH BIO-E,GGY-E

(26) BEKOU TAGNE STESSY TOULOUSE BIO-E,PMN-E

(27) MBANWEI BENADINE ENDUM BIO-E,ICT-E

(28) EPOLLE DORISE ENG-E,HIS-E

(29) KAMENI KOUETE MORGAN DYLAN GEO-E,HIS-E

(30) KAMDEM NJEUKE JULIEN BRICE ECO-E,HIS-E

Centre No: 12038 COLLEGE LUC BELL DOUALA

Regist: 85, Sat for 2 or more Subjects: 85, Passed : 63

% Passed : 74.12, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) TASE BERTIN NICK BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-B,PMN-C

ASSANG NJOH ZIDANE WALTER

BIO-B,CHE-D,ICT-E,PHY-C,PMN-D

(2)

(3) MESAGHO FEUDJIO LUCIE ENG-E,FRE-B,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(4) WAI KUM WENDY JOANNA ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 18

(1) ETANE SAKWE NANGERI NGOE BIO-C,CHE-B,FSN-A,ICT-D

(2) NLINWE TATIANA JIN BIO-C,CHE-C,FSN-A,GGY-C

(3) SHETANG INNOCENT TACHI ECO-B,GEO-A,ICT-E,PMS-D

(4) LARRINI ABEH ABEH CHE-C,ICT-C,PHY-C,PMN-C

(5) TIENTCHEU INESSE BIO-C,CHE-B,PHY-E,PMN-C

(6) KOLLE SENGE MARION ECO-B,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(7) MOMANI KAMENI LANDRY BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(8) AWUNGAFAC PRISADIS BEJOUR BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(9) NCHOFOR BLENDA AWAH ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) TAMUKOM LUM ANITA BIO-E,CHE-E,FSN-B,GGY-D

(11) NDONWI JOYCELINE BIH BIO-C,CHE-D,ICT-E,PMS-E

KENGNI TOWA JOSEPH STEPHANE CORENTIN

CHE-C,ICT-E,PHY-E,PMN-D

(12)

(13) NDUM DEBORA GAFORBE ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(14) BEKWA TRACY KWENYI ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-C

(15) BECKEN AKWEN CYNTHIA BIO-C,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(16) KENGNE DEFFO DUCLAIRE BUGUEL CHE-C,ICT-E,PHY-E,PMN-E

(17) AYOH PRECIOUS AMIKE ENG-C,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(18) VALERIE NANGU ENG-D,HIS-E,ICT-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 21

(1) KUMBA CHICK DESMOND ECO-B,ENG-D,GEO-A

(2) HAPPINESS FABEL BIO-C,CHE-D,FSN-A

(3) NJOYA AICHA BIO-E,CHE-C,FSN-A

(4) AMINDEH FAVOUR EBIKA ECO-D,ENG-D,GEO-A

(5) ESINJO PRECIOUS ANNE BIO-E,CHE-D,FSN-A

(6) MEGNIGAM FOFOUE SAURELLE BIO-E,CHE-D,FSN-A

(7) WILLMA NCHANG EMMERENCIA BIO-E,CHE-D,FSN-B

(8) TANDJOUN NKWELANG JOSIAH-PEREZ BIO-E,CHE-D,FSN-B

(9) MBAH SONIA ENGOWIE HIS-D,LIT-E,PHI-B

(10) IRINE BERI BIO-D,CHE-D,FSN-C

(11) NONG TEMPLE NDUM BIO-E,CHE-C,ICT-C

(12) REGINA THALIA EFETI EKATI ENG-C,HIS-D,LIT-E

(13) FIWILEH RAWLINGS CHENE HIS-D,LIT-E,PHI-C

(14) FRU FONKI BRANDON TCHI ECO-C,GEO-E,PMS-D

(15) NOUROUDINE IBRAHIM BIO-E,CHE-C,PHY-E

(16) MBANGINU COMFORT NAYAH ENG-C,HIS-E,LIT-E

(17) QUEEN ALPAH NZELLE ALOBWEDE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(18) NOUATSE KAMGUIA YVETTE ECO-E,FRE-E,GEO-C

(19) TEWAN TEDDY MBAH CHE-C,PHY-E,PMN-E

(20) GUIAKAM SIMO DYLANE BIO-E,CHE-D,ICT-E

(21) NJI MAXINE SIRI ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 20

(1) BLESSING ANTHOHNIMBOM BIO-C,FSN-A

(2) SOPSE SAFIATU RIEMPEH CHE-D,FSN-A

(3) NKWELLE LAWRENCE EPIE ECO-D,GEO-A

(4) CHUKWURAH FRANCES CHIDERA BIO-D,FSN-B

(5) DJATA ONDOUA BONACHY ECO-E,GEO-B

(6) NEMBONG SHARON NZOUNGE HIS-E,PHI-B

(7) KIEGAING KAMMOGNE GRACE SANDRINE BIO-E,CHE-D

(8) AYONG NGU TEMBE TICHA CHE-E,PMN-D

(9) EBONG MELVIS ICT-D,PHY-E

(10) NATHACHA BEIH BIO-E,GGY-D

(11) KOUAM CLEMENCIEN HIS-D,LIT-E

(12) MAMDEM SOUOP MARCELLE FRE-D,HIS-E

(13) EPOLLE AJAH EKOTE BIO-E,CHE-E

(14) NGOH ESTHER LIKOWO LYN HIS-E,LIT-E

(15) NATANG FRANCINA ASEH LIT-E,PHI-E

(16) ETA KELLY EBOT ECO-E,GEO-E

(17) YIMNAI VANESSA KANGKAI BIO-E,CHE-E

(18) NAHLELA BROOKE SYNDY ANYANG NSEM ENG-E,LIT-E

(19) KONGNYUY LOVETTE-ANNE MUNGE ENG-E,LIT-E

(20) NSUH PAUL BALIMIS GEO-E,PHI-E

Centre No: 12039 COLLEGE PRIVE LAIC LA LIBERTE

DOUALA

Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 11, Passed : 3

% Passed : 27.27, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NSEN LINDA WAJIRI HIS-B,LIT-E

(2) TCHAMEKE KAMENI ARMEL STEPHANE FRE-C,HIS-E

(3) MAYAGA MENDENG RODRIQUE RONALD ECO-E,HIS-E

Centre No: 12040 INTEG BILINGUAL COLLEGE DOUALA

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 15

% Passed : 68.18, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) AWOH VIOLET FONGOH BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMS-B

Passed In 4 Subjects: 2

(1) NSHANJI MELVIS KOYE BIO-C,CHE-C,ICT-C,PMS-C

NDANDO MISSOMBA LIZETTE FELICITE

BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMS-D

(2)

Passed In 3 Subjects: 5

(1) JAY TANGA CHIKEZIE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(2) NGALA SYNTHIA MUNYAB BIO-E,CHE-E,PMS-C

ATANGANA BESSOMO VANEL GERALD ROSY

BIO-D,CHE-D,GEO-E

(3)

(4) CHINWE JENNIFER NWANKWO ENG-D,HIS-E,LIT-E

(5) MIRACLE CHINYERE EDEKOBI ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) NKWAN ELVIS KELESE BIO-E,PMS-B

(2) CHIBUIKE BENJAMIN UGWU BIO-E,PMS-D

Page 239 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 7

(3) MOBI FULE NONGA GISELE GEO-D,HIS-E

(4) ABOUBAKAR MOHAMMED CHE-E,PHY-E

(5) NJUAKOM MICHAEL YONG BIO-E,GEO-E

(6) NCHE ROXY LUCIANE NKFUNJI ECO-E,GEO-E

(7) FONKENG EMAMBU BLYTE FORKA BIO-E,ICT-E

Centre No: 12041 LA BONTE BILINGUAL COLLEGE NYLON

BRAZZAVILLE DOUAL

Regist: 40, Sat for 2 or more Subjects: 39, Passed : 35

% Passed : 89.74, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

AMNGINYUWEPNJE CLINTON MBURLI

BIO-C,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(1)

(2) MBEH DIEUDONNE EBOT BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-A

Passed In 4 Subjects: 12

(1) AYUK VICTORY BAIYE JUNIOR ECO-B,GEO-A,HIS-B,REL-D

(2) NTALAH FELICITY TANGANSA ECO-D,ENG-C,GEO-A,HIS-B

MUAFUEKANGHAPER ABUBAKAR SUDIK

ECO-D,GEO-C,HIS-C,PHI-C

(3)

(4) BINTOU LADIFA ECO-E,FRE-E,GEO-B,HIS-D

(5) PEKA TCHOMNE LOIS-FABIOLA ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(6) FOGMWEH AMIDU HENWEH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(7) MBAZOU TCHAMOU LEONELD CABREL ECO-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(8) NGANJI MAYEH MBIE FAITH ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(9) CHIA RAHAB KIEFANG ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(10) WAKAP LOWE SUZIE LAURE FRE-C,HIS-E,LIT-E,PHI-E

(11) TCHIDEME NGUIZAYE RUTH ECO-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(12) NGAMALEU TCHAMBE ANGE MAELLE ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 11

(1) TAKAM STIVE VALDO ECO-E,GEO-A,PMS-C

(2) SHIPUH MOHAMMED BIO-D,CHE-C,PMN-C

(3) CHAH GLADNESS NIH BIO-E,CHE-C,GGY-D

(4) NDEGHARE SYVESTER NJEMNGHYO ECO-E,GEO-C,HIS-D

(5) NENNE FANTA GEO-C,HIS-E,PHI-E

(6) ZIDAN CHUWAH ECO-E,GEO-D,PMS-D

(7) ASHU JOSEPH KETCHEN BIO-E,CHE-C,GGY-E

(8) MUENYI NAWA MARYPHINE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(9) MUENYI NAYERA MARYLINE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(10) FOTSING TEDJOU DIMITRI BAUDOIN ECO-E,GEO-D,HIS-D

(11) SIRRI JOY-KELLY GBLONDOUMIN ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 10

(1) TANCHI MAKOUDJU BIANCA BOSSA CHE-E,PMN-B

(2) BONGHALIH DIANNE CHE-C,GEO-E

(3) KUM EVONNE NGEI BIO-E,CHE-D

(4) SANDRA LEBKUNGA GOMIA BIO-E,CHE-D

(5) EPAFE ANGELLE MBOKWE CHE-E,ICT-D

(6) MEKOU MANI NATACHA BIO-E,CHE-D

(7) WATAT MENGA SHARON ORLY CHE-D,GGY-E

(8) NDITAPAH JANET MUFOR BIO-E,CHE-E

(9) EBOUSSI ARNOLD DYLAN CHE-E,GGY-E

(10) JOSEE LOVE NDJENJE DE MBANGA CHE-E,GEO-E

Centre No: 12042 IVAN BILINGUAL COLLEGE BONABERI

DOUALA

Regist: 93, Sat for 2 or more Subjects: 92, Passed : 70

% Passed : 76.09, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) FUH RENE KUM BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(2) BAMBO DIAYAN NGHOKI BIO-E,CHE-D,GGY-E,ICT-E,PMS-C

TAWAMBA FOKOUE DALLI YVANA

ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E,PHI-D

(3)

Passed In 4 Subjects: 16

(1) ZIH JUNIOR KELLY ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(2) MAWO PRUDENCIA BINYOH BIO-B,CHE-B,FMA-E,PMN-D

(3) KUMCHU GRACIOUS MANGWI BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMS-D

(4) FORTAW ADELAYIDE EKENG BIO-C,CHE-C,ICT-C,PMS-D

(5) KENGMOGNE WOGUIA TATIANA ECO-E,FRE-C,GEO-C,HIS-B

(6) EKOI DIENGU ALVINE BIO-B,CHE-D,GGY-D,PMS-D

(7) EGBE MICHAEL AYUK BIO-C,CHE-C,ICT-C,PMN-E

(8) TANGHA MARICH NATSI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B

(9) NCHE CLOTINE NGEMAKE FSN-C,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(10) BESINGI MIREILLE BELINGO ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(11) CHO BERTILLA NEH ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(12) DALTON DOPGANG DINGA ECO-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(13) WOGUIA SAGOUN PRISCA ENG-E,FRE-E,FSN-C,LIT-E

(14) FUBAH TATIANA KIOKO ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(15) JAFF NDONPEWOUO RACHID NADINE ECO-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(16) NJIKE NGAHANE CHELSEA JOACHIM FRE-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 19

(1) NTOKO OLIVE EKUDE MESUE BIO-B,CHE-B,PMS-D

(2) WOGUIA SAGOUN LELE JUSTINE CHE-B,ICT-D,PMN-C

(3) JEAN CLAUDE FONYUY ECO-C,GEO-C,ICT-E

(4) NGANG EMMANUEL NGONGBAN ENG-D,GEO-E,HIS-C

(5) FRU STEPHANIE AZAH FSN-B,HIS-E,LIT-E

(6) MONI EBWENGUE BENJAMIN PRIME FRE-E,GEO-D,HIS-C

(7) YEMELI DERICK YUMENI ECO-C,GEO-E,HIS-D

(8) KUMCHU DESMOND CHONGONG CHE-D,ICT-C,PMN-E

(9) EWANE EWANE EKESE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) NTOMBI ANITA MAEVA ENG-E,GEO-E,HIS-C

(11) TEIKEU FEUJIO CATHY MAIVA FRE-E,HIS-C,LIT-E

(12) MENDI MERCY BESSEN ECO-E,HIS-C,LIT-E

(13) NGATCHA GUED CHIMENE FSN-D,HIS-D,LIT-E

(14) AKURO ENGONWEI MILICIA HIS-C,LIT-E,PHI-E

(15) BABILA LILIAN NAHBILA BIO-E,CHE-D,PMS-D

(16) EGBE LUCY BETECK HIS-D,LIT-E,PHI-E

(17) YONTHA NYAMSI AUDREY GAETAN ECO-E,GEO-E,PMS-D

(18) NGOUNOUNA KAMENI AUDREY THERESE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(19) NGO MOOH MEGANE ECO-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 32

(1) SHEMLON SHUBUKA OCTAVIE CHE-C,ICT-B

(2) TCHINDA TCHEUTCHOUA DUCHELLE CHE-C,ICT-C

(3) TIFUH PIORA NDANG HIS-B,LIT-E

(4) SONE NGOMBA VALERY BRYAN CHE-C,PMN-D

(5) NTALLA SANDRA ENG-D,HIS-D

(6) KEMPE KEUBOU CARINE CLAIRE CHE-C,GGY-E

(7) AGBOR RACHAEL NDIP GEO-E,HIS-C

(8) ATEH RAISSA MBORIFOR FRE-E,HIS-C

(9) NYONUNFON SEDRIC FIEMNUJEI HIS-C,LIT-E

(10) MONTEU SYJERICK HIS-C,LIT-E

(11) TCHUISSEU TIOZANG HANS CARMEL CHE-D,PMN-D

(12) MBANYUI BRANDON AKO NKOUYUI ENG-E,HIS-C

(13) FOMUSI ALBRIGHT NGWE ANIME ENG-D,HIS-D

(14) NOUBISSI YENTA BILL-CALSON CHE-D,PMN-D

(15) NZEUBOU FANKEM STEVELAND MORIS HIS-D,LIT-E

(16) MBOTAKE FERDINAND SAKO ECO-E,HIS-D

(17) OMAR OBAM NDONG TCHANQUE GEO-E,HIS-D

(18) MOUAPI NJINE NDIBNU SERGES-SMITH HIS-D,LIT-E

(19) MBOULE EBONG GAELLE LAURIANE FRE-E,HIS-D

(20) DIANGE CHRIS HERNANDEZ-WRIGHT GEO-E,HIS-D

(21) AYAKE ANTONINUS SERDRICK NJER FRE-E,HIS-D

(22) YENSEH JUDITH ECO-E,ENG-E

(23) MFOUT MFOPOU SANDRA VANELLE FRE-E,GEO-E

(24) ZEKAM NGAHANE HYLARY EDOUARD HIS-E,LIT-E

(25) NGUNI TAMBU DIEUDONNE CHINOSU ECO-E,HIS-E

(26) EKPO FLORENA ENO BIO-E,GGY-E

(27) SONKWARA FRU IDEN CINTHIA GEO-E,HIS-E

(28) DONZI CHAMBERLINE HIS-E,LIT-E

(29) CELIA KENDRA MOGAI ENG-E,HIS-E

(30) NGUETA NTONGA EDWIGE HIS-E,LIT-E

Page 240 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 32

(31) FOKAM VALDES NEBA HIS-E,LIT-E

(32) NJAMSI YENTOH DORIS ENG-E,REL-E

Centre No: 12056 COLLEGE BILINGUE ONASI ADOUM

EBOLOWA

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 3

% Passed : 37.50, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

MATIEGE WABO MERVEILLE CARELLE

ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-D

(1)

Passed In 3 Subjects: 1

(1) DESIRE GEORGINA MVONDO ENG-E,FRE-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) ESSI BOLYONG CHRISTIAN DONALD FRE-E,HIS-B

Centre No: 12059 PROGRESSIVE COMPREHENSIVE HIGH

SCHOOL TIKO

Regist: 78, Sat for 2 or more Subjects: 76, Passed : 62

% Passed : 81.58, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) SHU VERNULA BISI BIO-B,CHE-B,FSN-A,PHY-E,PMS-C

VERANSO MCVIDAL BONGSUIRU

BIO-D,CHE-B,FSN-B,PHY-E,PMN-D

(2)

(3) BRITNEY ANYIONG FONKI ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-B,REL-A

(4) NGWARI TEMBENG ELICIA ECO-E,ENG-D,FSN-B,HIS-C,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 17

(1) BERLINDA DEBEGAH ECO-B,GEO-B,HIS-A,REL-A

(2) NGALI MELVIN MBANGKI BIO-B,CHE-C,FSN-A,PHY-E

(3) OGORK BESONG FAVOUR ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(4) ASHU CLODETTE MBENG ENG-D,FSN-B,HIS-B,LIT-E

(5) SAMA DERIC ABONG BIO-C,CHE-D,FSN-B,ICT-D

(6) NCHEPERE MARY KWESHI BIO-D,CHE-C,FSN-A,PHY-E

(7) OKE ESTHER AWU ENG-D,HIS-C,LIT-D,PHI-B

(8) ALEH FABRICE KACHE BIO-D,CHE-D,FSN-B,ICT-C

SONKWA ASHLEY-GEOGETTE NGWENI

BIO-C,CHE-D,FSN-A,PMS-E

(9)

(10) ZE AIMEE VICTOIRE TABOT BIO-D,CHE-C,FSN-B,PHY-E

(11) OBEN PRECILIA ODE ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(12) NKENGAFAC ANNIBELLE AWANDEM ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(13) TABI FANNY BALE ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-B

(14) PRECIOUS NGEI NDUM ACHUO BIO-D,CHE-D,FSN-B,PMS-E

(15) AKO FRIDA AGBOR ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(16) JOHN KAH NGWA BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(17) ANAY DAVINIS NJI ENG-E,FSN-B,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 22

(1) ESTHELA AMBOH WANBAN BIO-B,CHE-C,FSN-A

(2) MOTOM ESTHER ENYI BIO-D,CHE-C,FSN-A

(3) PETRA MBONGSI FUKA BIO-E,CHE-C,FSN-A

(4) DUGARI MOURINE NGWENUI ENG-E,FSN-C,HIS-B

(5) CHRISTINA AYISSI DIOH BIO-E,CHE-D,FSN-A

(6) NJOH FRANCO MATOFE GEO-E,HIS-B,REL-C

(7) BETANA JOVERT NDOH BIO-C,FSN-B,ICT-E

(8) KIBENG BRANDO YINDE BIO-E,CHE-D,FSN-A

(9) EYONG MELANI OWALI ENG-C,HIS-D,LIT-D

(10) NGOH-BUEH MIRIELLE BOUNJI FSN-C,HIS-E,REL-C

(11) KUM GESLA GHAI ECO-E,GEO-C,HIS-C

(12) ECHIA VANESIA FONGE BIO-E,CHE-D,FSN-B

(13) NTUI CHRISTINA AWUH ECO-E,GEO-D,HIS-B

(14) TUBUOH MARIETTE NANGEH ENG-D,FSN-C,HIS-D

(15) NGWAH NUELLA KANG ECO-E,HIS-C,REL-C

(16) NGOH TEMBENG ELSHALOM BIO-E,FSN-B,PHY-E

(17) ECHIABA SERAPHINE ETOMBE ENG-E,FSN-C,HIS-D

(18) SEMA COLLINS NTUNGWEN HIS-D,LIT-E,PHI-D

(19) NKENGMI JEANNETE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(20) LUCY MESANG MEKOLLE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(21) OBASE DORIS DISUE HIS-E,LIT-E,REL-E

(22) EBAI TAKU PROMISE ENG-E,FSN-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 19

(1) MAYI TELMA NDO BIO-D,FSN-B

(2) MUANENG MINJIN KADDY KUSA ECO-D,FSN-B

(3) DERANT UBEUJUM SUH BIO-D,FSN-B

(4) ENANGA BLANDINE EKUKA FSN-B,HIS-D

(5) IFEOMA CHANCELINE EBAI NWOGU CHE-D,FSN-B

(6) NGANTIO NADEGE MANCHANG ENG-E,FSN-B

(7) AYUK CLAIR MBELE BIO-E,FSN-B

(8) MARIEBLESS BESONG AKO CHE-D,FSN-C

(9) TAKANG LARNELLE KU BIO-E,FSN-B

(10) NCHANJI GIZELLE WAYE FSN-D,HIS-D

(11) NDUBE HONORINE EMADE FSN-C,LIT-E

(12) SAMUEL IFEHIE CHIDI BIO-E,FSN-C

(13) ENJI VANNESIA MENGING ECO-E,HIS-C

(14) EPIE RACHEAL EPOTE HIS-C,LIT-E

(15) ETAROCK THIERRY AGBOR GEO-E,HIS-D

(16) NGOLE SHARON TEH GEO-E,HIS-D

(17) DIVINE CHINEDU UWAKWE AMADI HIS-E,REL-D

(18) ENJEMA STELLA MBAKE GEO-E,HIS-E

(19) MBWOGE BRANDON NZOGGE PHY-E,PMN-E

Centre No: 12066 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

TOULA NDZONG

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 18

% Passed : 78.26, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

(1) BILLA MARIE-LENOR MUHNYONG ECO-B,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(2) NKENG BRITHNEY MANYI ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(3) NKEMNKENG JULIANA NEJI ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(4) NGUEFACK ELVIRA CHANCELLE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(5) DONGMO DORCAS BENEDICTA ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) MBUH STEPHANIE NGWI ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) TSOBGNY SOB DONGMO RALPH LEONEL ECO-D,GEO-B,HIS-C

(3) FON JANESE MBAYI ENG-C,HIS-C,LIT-D

(4) TCHUTCHOUA BLONDINE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(5) BEZANKENG RONICK ZINKENG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(6) DONFACK MAFOUASSONG CYRINE FRE-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) BOLE TAMA TANLAKA HIS-A,LIT-E

(2) BANGHA BRANDY YUH ECO-B,GEO-D

(3) BRYAN TAH FOKAM MUNYE ENG-D,HIS-C

(4) MBIAOH FRITZ-KELLY AWAH ENG-D,HIS-E

(5) TAMBE CASMIR EKU GEO-E,HIS-D

(6) NGULEFAC STEPHANIE ASONGTIA ECO-E,HIS-E

(7) MOUNDJONGUE FRANCISCA ECO-E,FRE-E

Centre No: 12067 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BALEVENG

Regist: 25, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed : 16

% Passed : 64.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 7

(1) TENENG CLAUDE MBUYAH ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) NONGNI YOMPI YDELLE ECO-C,GEO-B,HIS-B

(3) NONGNI DOUNTSOP ACHILLE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(4) EGAPYA YVES LYBASKY ECO-E,GEO-C,HIS-E

(5) NGUIMTSOP ROOSVELT DRICHKA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(6) KENGNI DONKENG NELSON MANDELA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(7) DEMESSE SERAPHINE LAGLOIRE ECO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 9

Page 241 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 9

(1) NANMEGNI KAGHO LAURE BIO-C,GEO-D

(2) MEFOGANG TELEZIN NOEL VANESSA BIO-D,GEO-E

(3) TCHAFO TOKO ZIDANE DULIN BIO-D,CHE-E

(4) ANOUMEDEM TIOTSIA ALEXI FRE-E,HIS-D

(5) DEMANOU KENFACK ALSA MILLENA BIO-E,CHE-D

(6) TSAGUE ELISE LAURA CHE-D,PMN-E

(7) NGUEMO MOMO STALINE RONITA BIO-E,GEO-E

(8) NDOYIA CARINE NADIA GEO-E,HIS-E

(9) MOMO FOGANG SUZY GLADYS FRE-E,HIS-E

Centre No: 12068 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MOUMEE MARCHE

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 23

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) CHE CLARIS BIHWNI ECO-B,GEO-A,HIS-C,PHI-C

(2) NGALA CLARICA MUSENG ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-B

(3) SHU EUGENE CHE ECO-C,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(4) TALAKA EMMANUEL ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 13

(1) TOUKO NOUBISSIE DESTIN LAVENIR ECO-C,GEO-A,PMS-B

(2) TCHAWA NOUBISSIE ARMAND DARREL ECO-B,GEO-B,HIS-C

(3) NGONG CLINTON NCHIA ECO-C,GEO-B,HIS-B

(4) MASSA PETER ECO-C,GEO-C,HIS-B

(5) ACHA DICKSON ECO-B,GEO-B,PMS-E

(6) NEMBUANYI CEDRICK ECO-E,GEO-C,HIS-B

(7) NCHUO ISIDORA KISUM ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) NEBA ELIZABETH LUM ECO-D,GEO-C,HIS-D

(9) NJINE COURAGE EBUAN HIS-C,LIT-E,PHI-D

(10) MANGONG HUMPHREY RINGNYU ENG-E,GEO-D,HIS-C

(11) TCHEUMEDJUI BEATRICE ENG-D,FRE-E,HIS-E

(12) LUMNWI EDELQUIN FRE-E,HIS-D,LIT-E

(13) BIH JOILA VANISSA MBO FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) LONGKUH MODEST FOINTAMA GEO-D,HIS-C

(2) FOZOH TAPITHA MASSAMANGYE GEO-D,HIS-D

(3) LEUKEU YAMDJE FANNIE JOELLE HIS-D,PHI-E

(4) NTAH NESTORINE NGWENI HIS-E,LIT-E

(5) BANEN MBANG OLIVIER BAUREL ECO-E,GEO-E

(6) NGANJIMIE APPOLINAIRE GEO-E,HIS-E

Centre No: 12069 SIC MENDONG EXTERNAL

Regist: 255, Sat for 2 or more Subjects: 245, Passed : 105

% Passed : 42.86, Sanctioned : 5

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) ATAH RELINDIS AMUTENG ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-E,PHI-C

CINDYPRAISE ISANGLIH CHONGSI

ENG-C,FRE-D,HIS-C,LIT-C,PHI-D

(2)

(3) ROGER BUNJE KONGOR ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-C

CHEDJOU TALLA ARTHUR DIRAN

ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(4)

Passed In 4 Subjects: 12

(1) FRI NOELA ASONGWET ECO-C,ENG-C,HIS-C,LIT-D

(2) ABANG ANITA NGWE ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(3) NJEH EUNICE NGALIM ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(4) AYUK CLIVERT AYUK ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(5) NTONGAMOH GODWIN ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(6) ZEMAKIE NDEMEZEH ENG-D,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(7) CHEM AUGUST CLEMENT MAYUKA ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(8) DONGMO TOUKAM ANGE BRIAND ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

FOTSING TCHOUTEZO CERENA ALLBRIGHT

BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMS-C

(9)

(10) KUM ELVIS ZANG ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-E

(11) YEMILI FABRICE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(12) ASONGAFAC ERIC ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 30

(1) YAMANWI CARLSON TAFOR ECO-A,GEO-B,HIS-B

(2) TIM YONGHA RICHMOND ECO-A,GEO-B,PMS-B

(3) TIM KUKWA EDMOND ECO-C,GEO-C,HIS-C

(4) ABIA MINNETTE ABLA ECO-D,GEO-C,HIS-B

(5) MBAH CLINTON KEM BIO-B,CHE-D,PMS-D

(6) ADELF TABOH FONCHA ECO-C,GEO-E,HIS-B

(7) ABEME ETOUA YVANA ENG-C,FRE-B,GEO-E

(8) TAFEN DIRANE ADRIEN BENJAMIN FRE-B,HIS-D,LIT-E

(9) MUNOH TAH RAMSON ECO-E,GEO-C,HIS-C

(10) TOUSSE BLESSING FRE-D,HIS-C,LIT-E

(11) EYAMBE MAXWELL ABILIFA ENG-D,GEO-E,HIS-C

(12) SUH HENSON BLECK ENG-D,GEO-E,HIS-D

(13) ENONGENE NOEL EBONG ECO-D,GEO-E,HIS-D

(14) MOULEN GWET BARTHELEMY CHE-C,PHY-E,PMN-E

(15) ACHU BRALEY SUH ENG-D,FRE-D,HIS-E

(16) KILIGHA TANFEN MARYLINE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(17) DIFANG PRECIOUS OROCK ECO-E,GEO-E,HIS-C

(18) FAI COLIN NDI ENG-D,GEO-E,HIS-D

(19) KHAN-ENI AKAH QUEEN ENG-D,FRE-D,LIT-E

(20) NGALAME BRENDEN EBAKO ECO-E,GEO-D,HIS-D

(21) MEFIRE MOUSTAPHA MOHAMED ECO-E,ENG-E,GEO-D

(22) AGBOR RANSOM AYAMBA ENG-E,GEO-E,HIS-D

(23) DOH HANS GIMA ECO-E,ENG-E,HIS-D

(24) BABILA BRANDON ANENG ECO-E,HIS-D,PHI-E

(25) ATANGA EMMANUEL MARK BRIGHT ENG-D,GEO-E,HIS-E

(26) MBILA KAELAH MARESTH FRE-E,HIS-E,LIT-E

(27) DZE LILIAN SIH ECO-E,HIS-E,LIT-E

(28) BENG REGINA MBI ENG-E,FRE-E,HIS-E

(29) NFON MARY LENA GEO-E,HIS-E,PHI-E

(30) YOUHA TIETCHOU AUDREY MIREILLE FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 59

(1) TAZANOU KUETE BRYAN AMSTRONG GEO-C,HIS-C

(2) ACHU RUTH NGUM ENG-B,LIT-E

(3) BUM LEVISE ABANG GEO-E,HIS-B

(4) ANU ALVINE ANYICHAP ENG-C,HIS-D

(5) FORCHE GODWIN FORBUWING GEO-C,HIS-D

(6) ABONWI ESSONO DANIELLE RUCHAMA ENG-D,FRE-C

(7) MAKIGHOAMBI RIGOBERT CHE-D,PMN-C

(8) DJOPKOP TCHATCHOUANG MAC ARTURE ICT-B,PHY-E

(9) NGANG FERDINAND AMBE GEO-E,HIS-C

(10) TARSUM REGINA KERNYUY GEO-D,HIS-D

(11) NALIANGI EBUNE FRANCK JUNIOR BIO-C,CHE-E

(12) NGONG BERNARD GHANGHA HIS-D,REL-D

(13) NIBA MODESTE NGWA GEO-D,HIS-D

(14) NDIFON TECLE WATKUNA GEO-D,HIS-D

(15) NGANTENG NOUKEU CHRISTIAN BOREL BIO-D,PMS-D

(16) ATEBA GONTHE SIMON BRAYANE FRE-C,HIS-E

(17) TASHIMA VINCENT TERPASE GEO-E,HIS-C

(18) NEFUA MAWHOYOL ISIDORE HIS-D,PHI-D

(19) TENDON ERNESTINE ENGWALI GEO-E,HIS-D

(20) NGESEH MUVIAN ACHO ECO-E,HIS-D

(21) MBACHAN SAMANTA API ENG-E,HIS-D

(22) TAJOH ASONGANYI MARIE ENG-D,HIS-E

(23) NEBA PRECIOUS BIH ECO-E,HIS-D

(24) MANKA’A BLESSING AZAMANGO GEO-E,HIS-D

(25) PEMWOYA REMI PANGSUI GEO-D,HIS-E

(26) YUFELA SHERIFA NJINYOH ECO-E,HIS-D

(27) ATEMAFAC CHIARA NCHINDIA ENG-E,HIS-D

(28) ILAMBO IYASSA PAUL HIS-E,REL-D

(29) NGES NEHEMIAH NCHAM HIS-D,PHI-E

(30) FINYA NIVILLE NDI GEO-D,HIS-E

(31) MBEIBEH MABELL MANJIOH GEO-E,HIS-D

Page 242 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 59

(32) TCHOUANHOU FOUTH AUSTINE JUNIOR GEO-E,HIS-D

(33) ELEVA OBANBOTO CHANCELINE GEO-E,HIS-D

(34) PETDJI TCHEUGAPE CLAUDE ARIELLE ENG-E,HIS-D

(35) MENCHUKE DIREN FUNG BIO-D,GEO-E

(36) KENFACK BOGNING DANETTE SIFORA ECO-D,PMS-E

(37) FORKU JOSIAN MAFOR GEO-E,HIS-D

(38) BITJONG EUGGETTE BATE ENG-D,LIT-E

(39) DJEUTIO DEMAGA PAULINE CORALY ENG-D,GEO-E

(40) MENGUE ONDOUA ELIZABETH REINE FRE-D,HIS-E

(41) MBURLI BRANDON GEO-E,HIS-D

(42) BIH ENESTA ENG-D,PHI-E

(43) NGANYINYI CHO MARIE LAURE BLONDELLE ENG-D,FRE-E

(44) NAHGALA MERCY MACAULEY ENG-D,GEO-E

(45) TATAH BORIS FANKA ECO-E,HIS-D

(46) LAMFU HONORINE JAIDZEKA HIS-E,LIT-E

(47) NDIM EKANE CLEOPATRA ENG-E,GEO-E

(48) BEA SARAH WASE GEO-E,HIS-E

(49) BESONG BIDIAS GEO-E,PHI-E

(50) MBONG YEMGA AGGEE ECO-E,FRE-E

(51) ATAAJI THELMA ANECGANEH ENG-E,FRE-E

(52) BANLAV ALPHONSIUS BURINYUY ENG-E,LIT-E

(53) OLIVER ASOBO ACHU GEO-E,HIS-E

(54) NGOPANG BLESSING METICHIH GEO-E,HIS-E

(55) ANABEL YENSINKEM HIS-E,LIT-E

(56) GABA REMY KOLLAH GEO-E,HIS-E

(57) NGOUNE FONGANG MACAIRE FRE-E,HIS-E

(58) WUBYONGA THELCY HIS-E,PHI-E

(59) NUFOR MARCEL AMBE ECO-E,GEO-E

Centre No: 12070 MIMBOMAN EXTERNAL

Regist: 87, Sat for 2 or more Subjects: 84, Passed : 42

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 6

(1) TCHENDEM DOLLIE YOLLANDE ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B

ONANA ONANA PIERRE MOUSTAPHA JUNIOR

ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(2)

(3) BATCHANDJI PAULE AUDREY ENG-C,FRE-A,HIS-E,LIT-E

(4) BELINGA EBA SOLEIL LINDSEY ENG-C,FRE-B,HIS-E,LIT-E

(5) ONDOA GEORGES FRANCOIS ECO-E,GEO-C,PHI-B,PMS-E

(6) NDJOMO YVAN DIMITRI AARON FRE-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 13

(1) KAMEUGNE TAMEU ZIDANE ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) TAKOUBO ROMARIC BIO-B,CHE-C,ICT-C

(3) SEPU NOELA AGUM BIO-B,CHE-C,PMN-D

(4) TSOFU CHIMENE CARELLE ECO-C,GEO-D,HIS-B

(5) KWOKAM KAMDEM NAOMI ENG-E,GEO-D,HIS-C

(6) AJOH ESTHER ILONGO ENG-E,HIS-C,LIT-D

(7) MBUNWE DESMOND NCHUTO ECO-E,GEO-D,HIS-D

(8) ETAMPI EBOH ESUMBO ENG-D,FRE-E,HIS-D

(9) AGOUME GUIDIMBE ADELAIDE FLORE FRE-E,GEO-C,HIS-E

(10) GANASSI LETICIA ENG-D,FRE-E,ICT-E

(11) NCHANG ASHLEY NDEH ENG-D,GEO-E,ICT-E

(12) ENOW MARTHA NGAYANG ENG-E,HIS-E,LIT-E

(13) NTAM LOIS NDUM ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 23

(1) EGBE RANDOLF KEVIN AGBOR ECO-E,HIS-B

(2) MPENNA VERNON ENG-D,HIS-D

(3) MOKUBE ELVIS EKUMI GEO-D,HIS-D

(4) MBAYEM MVE LIONEL PATRICK ECO-E,HIS-D

(5) DJOUMBI FANELLE MERVEILLE ENG-E,FRE-D

(6) FORBASSO CLARISSA NJUKANG GEO-E,HIS-D

(7) VERVINI BONGLAM NDZE ENG-D,HIS-E

(8) BIKAI ABARA YVAN BRAYANN ECO-E,GEO-D

(9) KUMLACK JOSEPH DAVID GEO-E,HIS-D

(10) POUTH YEBGA BERNADETTE FLORENCE FRE-D,GEO-E

(11) KOUTA FRANK STEVE ECO-E,HIS-D

(12) TABIT SOLANGE EGBE HIS-D,REL-E

(13) KAMDOUM FRANCK DILANE GEO-E,HIS-E

(14) MADJOU TUTCHAMO ARIANE CARELLE ECO-E,GEO-E

(15) NGEME YANICK EPAH GEO-E,HIS-E

(16) MENDONG CLARIS KENDEH HIS-E,LIT-E

(17) MINGUEU TESSOFOUET ORNELLA FRE-E,HIS-E

(18) SOH MANKOU MERVEILLE DONA GEO-E,HIS-E

(19) NNEMI LORRAINE YVANNA ECO-E,GEO-E

(20) SILEKOP MI SOUH KESSY CLAUDE LAETICIA FRE-E,HIS-E

(21) AJA EVARISTUS AWUM ENG-E,GEO-E

(22) NGONO MARGUERITE ORNELLA OCEANE ENG-E,HIS-E

(23) LEJOCIA MELI MISMON ELSSA GEO-E,HIS-E

Centre No: 12071 NGOUSSO EXTERNAL

Regist: 145, Sat for 2 or more Subjects: 140, Passed : 67

% Passed : 47.86, Sanctioned : 3

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) GWAN EDMUND MBENYA CHE-C,FMA-C,ICT-B,PHY-C,PMN-A

(2) TARGEM SHAREL FOLABIT ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(3) MBASENGWING BRAYANT ECO-E,ENG-D,HIS-E,ICT-E,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 9

(1) NJUMBAM NYUYKONGHI SAHNYUY ECO-E,HIS-B,LIT-E,PHI-C

ELOUNDOU ELOUNDOU GUY JUNIOR

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PMN-D

(2)

(3) LUMAI PALVIN ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(4) TEKAM WILFRED VICTORIEN ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(5) CHOU GILIAN NSEN ECO-E,ENG-E,HIS-E,PHI-B

(6) CHE STAPHANI ZHA ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(7) NSAIBOTI BERINYUY NIVICE ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(8) ABANG SERGIOR MUNDU ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(9) NGIE SANDRINE EMAH ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 18

(1) EBANGA ELOUNDOU FRANCOIS MICHEL BIO-E,CHE-D,FSN-A

(2) KOFI CYNTHIA AFOR BIO-E,FSN-A,GGY-E

(3) MARK KELSAY BIRKANYUY MONYUYKIN BIO-D,FSN-B,GGY-E

(4) FEI ODETTE BUNGWA ECO-E,GEO-D,HIS-B

(5) NGWEGEH TRACY FUNWIE BIO-E,FSN-A,GGY-E

(6) BINIKE BELINDA KICHUO BIO-E,ICT-C,PMS-D

(7) CHIA ANESTA LUO ECO-E,GEO-D,HIS-C

(8) NTCHAHE DJEUKOUA SERGE PAULIN BIO-E,FSN-B,PMS-E

(9) NGUEKAM THICHI RIVEL LOIC FRE-E,ICT-B,PMN-E

(10) SIH ELISE-MARIE FANG FRE-E,HIS-C,LIT-E

(11) NGAM RAYANE FRE-D,GEO-E,HIS-D

(12) MAFOJIO MUMBA GUYLAINE BLANCHE ENG-D,FRE-E,HIS-D

(13) MBELI QUINABEL API ENG-D,GEO-E,HIS-D

(14) DZENJO MERCY WIBAH BIO-D,CHE-D,PMN-E

(15) EPWENE EBONG MICHAEL JUNIOR BIO-E,CHE-E,ICT-D

(16) NTEMGWA AKENJI LIDORA BIO-E,GGY-E,ICT-D

(17) EBAKO ELEMA PRICILLIA ENG-D,GEO-E,HIS-E

(18) TEBO MELINA ENDAM FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 37

(1) JUNIEL ARISTIDE BEBE WANGA ECO-D,FRE-C

(2) RODERICK SHALANYUY GEO-D,HIS-C

(3) NCHE ELODIA TOTOH ECO-E,HIS-C

(4) ABENAMI MUNGU GEO-D,HIS-D

(5) KAH BENNIS CLAIRE NDUM GEO-E,HIS-C

(6) NJIMBONG ELVIS TAMENDA GEO-E,HIS-D

(7) TINKEU KARL ONEAL GABIN FMA-E,PMN-D

(8) LOUIS NDANSI JUNIOR MUSI ENG-D,GEO-E

(9) MARTHA MASEMBE MISODI HIS-D,LIT-E

(10) YAAH-NOELA AKO-EGBE EWUBE FSN-D,PMS-E

Page 243 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 37

(11) MNGO SHALINE NENE GEO-E,HIS-D

(12) NGONG SANDJOUMBI THEOPHILE HIS-D,PHI-E

(13) LIGIBI JOSHUA ADAHNWI ENG-D,HIS-E

(14) BIEH NADAGE YAAH ENG-D,FRE-E

(15) MALONZUE FOPA DANIELLE CLAUDIA ENG-D,FRE-E

(16) AYANG MBOUTOU NINA GEO-E,HIS-D

(17) DINI AMOS VERNYUY HIS-D,REL-E

(18) TAZI MAMBOO ELSIE NOLWENNA BIO-E,ICT-D

(19) CENORITA DIENGU EKEH ENG-D,FRE-E

(20) NGEBINUI MEDIATRICE HIS-D,PHI-E

(21) JULIO IYASE ITOE FRE-E,HIS-E

(22) NGWENYI RELINDIS ENG-E,HIS-E

(23) NGWINGSANG ANITA AKONGSE ENG-E,HIS-E

(24) TCHANA MOUNGA STEPHANE CAPWAEL BIO-E,PMN-E

(25) KUWONG DELPHINE NDWANG ENG-E,HIS-E

(26) KEDZE COLETTE ENZIAH HIS-E,REL-E

(27) ETEME ZOME DEAUVILLE MURIEL FRE-E,HIS-E

(28) MEFANGO DJEMMEU GRACE TRACY BIO-E,ICT-E

(29) KEDZE RITA JUO HIS-E,LIT-E

(30) ATANGANA ODJOLO LYDIE VANESSA HIS-E,LIT-E

(31) NGUENTSO NYA DANIELLE KEVINE GEO-E,HIS-E

(32) CHRISTIAN ARIEL ENOKA TEGUE FRE-E,HIS-E

(33) NDZI MABEL CHECHE ENG-E,GEO-E

(34) GILBERT UNJI ONGUM ECO-E,HIS-E

(35) NTONG EBAINYOR BERI MARION GEO-E,HIS-E

(36) BUNG MAADILEH CLARA WEAH ECO-E,GEO-E

(37) AYAFOR BERTRAND ZONESEH GEO-E,HIS-E

Centre No: 12072 DOUALA II EXTERNAL

Regist: 350, Sat for 2 or more Subjects: 334, Passed : 209

% Passed : 62.57, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

EBOGO POUDJOUM LARISSA PASCALINE

ECO-C,ENG-D,FRE-E,GEO-A,ICT-B

(1)

(2) MUKETE NADEGE EBUDE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D,ICT-E

Passed In 4 Subjects: 27

(1) NGORAN REBECCA DINLA ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(2) BUDI NOEL TANYA ECO-A,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(3) TATA DENNE MUKOM BIO-A,CHE-B,PHY-D,PMN-E

(4) YENGO JORAM NEYTE ECO-C,GEO-D,ICT-B,PMS-E

(5) TUKUM JOHN KENNEDY I BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(6) METUGE ENONGENE ATEF ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-E

(7) SINJU ATEAFAC KELLY ECO-C,ENG-E,HIS-C,PHI-D

(8) AZEMO ROSE KOYOH ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(9) LUKONG LESLY MBIYDZENYUY ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(10) NFOR ERIC TOMNJOH ECO-D,GEO-B,HIS-E,PHI-E

(11) LENDZELE DIVINE FONYUY ECO-E,GEO-C,HIS-D,ICT-D

JANGA LOBE WILFRIED JAPHET JACKY

BIO-E,CHE-D,ICT-C,PMS-D

(12)

MAKOUBE EKAMBI RUTH CASSANDRA EMMANUELLA GLORIA

ALEXANDRA JOYCE ECO-E,ENG-D,FRE-C,LIT-E

(13)

(14) CHOUTIO NOUBISSIE BEN SOUNDAY ENG-E,HIS-D,LIT-E,SBEF-C

(15) EKANE MELVINE MBULLE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(16) MBINCHO SOCHUA MIKERSE BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(17) CHE NESTOR PONG BIO-E,CHE-E,ICT-C,PMS-D

(18) TATAW ETTA EMMANUEL ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(19) NGOME KONGME GHISLAIN ECO-E,GEO-D,HIS-E,ICT-D

(20) TUASHU AICHATOU YABI ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-E

(21) MESOE HELEN MOSONGO ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(22) EDONG MUKE CATHERINE ECO-E,ENG-C,HIS-E,LIT-E

(23) FONSOH NIBA LOUIS ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(24) EMMANUEL BONG NDEH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

NGOBO MBONGUE ANNETTE JULIENNE

BIO-E,ECO-E,GEO-E,SBEF-D

(25)

(26) NGO MBOCK BERNADETTE PATIENCE BIO-E,CHE-E,FSN-D,ICT-E

(27) NDI RAMATOU AMANIOU ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 87

(1) TCHIO FOKOU FERRY JORDAN BIO-A,CHE-C,ICT-B

(2) NTANYA WILLAM EDU ENG-C,PHI-B,REL-B

(3) NFONTOH DIEUDONNE CHE BIO-B,FSN-B,ICT-C

(4) BIH KELLY NDIKUM ECO-D,GEO-A,HIS-C

(5) DONGO TSAGUE JORDAN ECO-C,FSN-B,ICT-C

(6) NOEL NGU ACHIRI ENG-C,GEO-C,HIS-C

(7) TITCHO ORNELLA ESTELLE CHE-D,FSN-B,ICT-C

(8) NGEH EDITH FETELEH ECO-C,GEO-B,HIS-D

(9) TAH SIMPLEST MUNDI ENG-C,GEO-D,HIS-C

(10) UYA VERONICA EKPOT BIO-D,CHE-D,FSN-B

(11) MAMBI WIJNAND BIO-B,CHE-C,PHY-E

(12) NJIOH BRULEAN CHIFON BIO-D,CHE-E,FSN-A

(13) KENCHI REMEDY MOO-NIHFULAI ENG-C,HIS-B,LIT-E

(14) TACHE VICKY MANKAH ECO-C,ENG-D,GEO-C

(15) ENOH NOEL ACHA ECO-E,GEO-B,HIS-D

(16) CHE LARRY FRU ECO-D,GEO-C,HIS-D

(17) SINJU NJUGAFAC NELLY HIS-C,LIT-E,PHI-C

(18) ABUNGWE VANESA CHE-E,FSN-A,GGY-E

(19) NDIFON OPHILIA AYONGHOGWE BIO-B,CHE-D,GGY-E

(20) MOUTOME NGANSO RAISSA FSN-B,ICT-D,PMS-E

(21) ANDO MERVIELLE VOUEH ENG-C,HIS-D,LIT-E

(22) TANYU BECKY MALLAH BIO-D,CHE-C,PHY-E

(23) EKU SERAPHINE EKWEBIE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(24) ATEAWUNG CLOVIS ECO-E,HIS-B,PHI-E

(25) NZIE OUSSENA ENG-C,HIS-D,LIT-E

(26) ZUOH KUM BRIS BIO-E,CHE-D,FSN-C

(27) CHICK JUNIOR TABOH BIO-E,CHE-D,GGY-C

(28) NDANJIM JAVIS MEH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(29) MBAH MBAMEG JUNIOR CHE-D,ICT-C,PHY-E

(30) NGIFOR LOVELINE ENG-D,GEO-D,HIS-D

(31) EBUA ANITA EKEI ECO-E,GEO-C,HIS-D

(32) MUSI CLIFFORD NUVALLA ECO-E,GEO-C,HIS-D

(33) NYUYMENGKA DIAN ENG-C,GEO-D,HIS-E

(34) NANGAH CLOUDINE FRU ECO-E,GEO-D,HIS-D

(35) NGNINPEBA GANKAM WILFRIED JUNIOR CHE-E,ICT-C,PMN-E

(36) MANFOUO NZONANG ANGE FRANCIANE ENG-D,FRE-D,LIT-E

(37) ME-KAMNO PIERRETTE ENG-E,FRE-D,LIT-D

(38) MBOUNOU MAGUEU DOMINIQUE JOSEPHA ECO-D,GEO-E,ICT-D

(39) NGAMBOU MOCTAR ABOUBAKAR GEO-E,HIS-C,PHI-E

(40) ATOH MAMFRED TIBAH ICT-C,PHY-E,PMN-E

(41) TANTOH ISHAHU NFORMI CHE-E,FSN-C,ICT-E

(42) TANTOH RENE NGWANG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(43) NDAMBANGHA SHIRIFA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(44) TUMETOH RYAN-SMITH AZONGU BIO-E,CHE-C,ICT-E

(45) FUASHI GRAFLAIN WEHBUO BIO-E,CHE-E,FSN-C

(46) KUM NICOLINE NWA ECO-E,ENG-D,HIS-D

(47) TICHA SONIA ACHO ENG-D,HIS-D,LIT-E

(48) AKOM TITA GILLES FLAURIEN BIO-E,CHE-E,FSN-C

(49) NJIKE TCHOUMKEU HERMANN CHE-E,ENG-E,FSN-C

(50) EBOB FELICIA ESAMBE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(51) OBI JESSICA TABI ENG-C,FRE-E,LIT-E

(52) DORA NGWIYI NKONGAWO BIO-E,CHE-E,FSN-C

(53) NFIABOH GISELE MBAFU HIS-C,LIT-E,PHI-E

(54) NWARMBAH VANECIA ENG-C,HIS-E,LIT-E

(55) FORCHE BETRAND NDINYUGA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(56) MBANWEI MARK TEKOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(57) NDASI BLANCHARD FRE-E,GEO-D,HIS-E

(58) NJAPAH LESLEY ENG-D,GEO-E,HIS-E

(59) AMUAM CALISTER BIH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(60) CELINE SHIRINEH ECO-E,ENG-D,GEO-E

(61) ACHA LYADRA ABIT BIO-E,CHE-D,GGY-E

(62) TATAH MELVIS ENJOH ENG-D,HIS-E,LIT-E

(63) MBE LESLIEN BIAFA ECO-E,ENG-D,HIS-E

(64) MBULI ETIENNE TANYU BIO-E,CHE-D,PHY-E

Page 244 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 87

(65) MAKOUGANG MU-NDIPHOR CECILE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(66) ZEE HELMINE FRU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(67) SONG CLARIS MAIH ENG-D,HIS-E,LIT-E

(68) NICO CARLOS NJASE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(69) NKWAIN VOLUNTAS MUSO ENG-D,HIS-E,LIT-E

(70) VERO MENYI FRU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(71) JEANABO HURELA HEBRAHIM ENG-E,GEO-E,HIS-D

(72) NGWA NEBAMBE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(73) RHEDTRYAP CLOVIS NDRICHAMA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(74) MEYINGEFEH ESKIVA NCHIBET BIO-E,CHE-D,PMS-E

(75) BWANG ANNA MESANG ENG-D,GEO-E,HIS-E

(76) TENENG GRACE BIH-NAH ENG-E,GEO-E,HIS-D

(77) KELUH LINDA NDUM ENG-E,FRE-E,HIS-D

(78) CHOU PRINCEWILL MUGHE BIO-E,CHE-D,GGY-E

(79) ASONGANYI NELVI NKEMAMIN ECO-E,GEO-E,HIS-E

(80) ASONGAFAC JUSTINE ENG-E,HIS-E,PHI-E

(81) YONG MELVIS JONG ENG-E,HIS-E,LIT-E

(82) NGEHTAR ODILIA WIYDZERNYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(83) TAKA SANDRA NAHBILA ENG-E,HIS-E,LIT-E

(84) NGU FRANKLINE NDEFRU ECO-E,GEO-E,HIS-E

(85) NDIKUM PROSPER MANCHO ENG-E,GEO-E,HIS-E

(86) MAJO KUITCHE DIVINE LAURE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(87) TATSI TABI MONIQUE ESTELLE ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 93

(1) MBOCHAFI SHARLOTTE AZIENGHEMO BIO-D,FSN-A

(2) TCHOUTA DJIAGO REANE DUREL FSN-B,ICT-D

(3) NGWA TECLA LEM BIO-C,CHE-C

(4) TITIAHONJO ALVINE KWEAMI FSN-B,PMN-D

(5) EKWEN SUSANA AYANG ENG-D,FSN-B

(6) NGWA STEPHEN AGBOR HIS-D,REL-C

(7) BANSEKA BORISETTE BIRGHA ENG-C,HIS-D

(8) THEODORA MBI KUM CHE-E,FSN-B

(9) UFEMBE MESMINE AKWENDONG BIO-D,CHE-C

(10) ASHU NADESH ABOWOH CHE-E,FSN-B

(11) DOUME EPPOUPA ARISTIDE THIBAUT CHE-C,PMS-D

(12) MANEDIE NAFACK ESTHERE CHE-E,FSN-B

(13) FOLONG TALLE BRINDA DORIANE BIO-E,FSN-B

(14) MBUAME GERALDINE BIO-E,FSN-B

(15) EKALLA JERIUS KEBILA ICT-C,PMN-D

(16) TALLAH DESMOND TANYI CHE-D,ICT-C

(17) KENFACK DUCHELLE MORIANE FSN-B,PMS-E

(18) BILEM ANGEL MOTUTU GEO-D,HIS-D

(19) NKENGANYI BERCYTHIA KINGU BIO-D,CHE-D

(20) MANDOU POFOURA EVANS CALVINE ENG-E,FRE-C

(21) AWAH NOEL NJI GEO-D,HIS-D

(22) ATIEUPANG NGUEFACK LOIC PARFAIT GEO-E,ICT-C

(23) MBIYDZENYUY LIZETTE KINYUY CHE-E,FSN-C

(24) AGBELLE EMILIA ECHAN CHE-E,FSN-C

(25) NANDJOU ABDEL AZIZ FRE-D,FSN-D

(26) NGOMBI MBOCK ANNE ASTRIDE ECO-D,HIS-D

(27) AGBOR TABOT DENNISON EYONG ENG-C,GEO-E

(28) BEGUDE EHABE DAVID LE ROI BIO-C,ENG-E

(29) ANANYIM KAMGANG TRESOR VANELLE HIS-C,SBEF-E

(30) TSAFACK NGUEPI AUDREY CHE-E,PMN-C

(31) KIJUANG NELLY FAYI ECO-E,HIS-C

(32) WAM BLESSING BI-NGOIN BIO-E,CHE-C

(33) MEROLINE ISIAKO SONGHA ENG-D,HIS-D

(34) WETIBUYI BUFUA AYUBA GEO-D,HIS-D

(35) ACHU BORIS AKONGNUI BIO-E,FSN-C

(36) NGWE JULLIETTE YAWEH HIS-E,PHI-C

(37) NGUM YOULANDE CHE BIO-E,FSN-C

(38) ZUWERIA NDOKI MUMELUH ECO-E,REL-C

(39) AYUM CYNTHIA ABALI HIS-C,LIT-E

(40) NDUNGAPENG BLESSING MEFOR BIO-E,CHE-D

(41) AGWE CHRISTABEL AKEM ECO-E,HIS-D

(42) NCHOUTPOUENDIGNIGNI ABASS ICT-E,PMS-D

(43) NGUBEH THERESE KONGUI BIO-E,CHE-D

(44) MOUAFO KEMKEU WESLEY JUNIOR CHE-E,ICT-D

(45) EGBE EDITH ANGELA HIS-E,REL-D

(46) ANDI RELINDIS AMARYIH FSN-D,HIS-E

(47) MBAPAH ARLINGTON NKONGYI ENG-E,HIS-D

(48) GWEJENG RIGOBERT YUH GEO-E,HIS-D

(49) MBATOH KAMENI RIJKAARD ECO-E,ENG-D

(50) GERALDINE NDJALA NTYAME FRE-D,GEO-E

(51) NJIKANG PRICILIA MESINZE ENG-E,GEO-D

(52) LOH COMFORT NYOMMA HIS-D,LIT-E

(53) NGWA AKONGNWI MACBRIGHT BIO-D,CHE-E

(54) BINIRLA JOHN DIYBOYEH HIS-D,PHI-E

(55) LONTOUO NZE LOIQUE HELTON BIO-E,ICT-D

(56) BIYITA MBITA SANDRESSE VICTORINE II ENG-D,SBEF-E

(57) NJIKANG LOVIS NDONDE ENG-D,HIS-E

(58) NGEKA BELTINE AMBE MBU GEO-E,HIS-D

(59) MANKEFOR JUNIOR AFAHNWI ENG-D,GEO-E

(60) TEZOH BELTHINE AMICK GEO-E,HIS-D

(61) NUCHAM LEKUNGA NADIA ECO-E,HIS-E

(62) EWENE NGANDE JOHN WALTERS ECO-E,HIS-E

(63) OKPU EMELDA NCHUNG GEO-E,HIS-E

(64) CHE NADINE MBOH BIO-E,GGY-E

(65) TABE PLEASANT AJONGAFAC ENG-E,HIS-E

(66) KONGNYUY ATABONG INNA DZEKEM CHE-E,ICT-E

(67) AMIDOU AMADOU BOUBA HIS-E,ICT-E

(68) BALLE BRENDA SIRRI ENG-E,FRE-E

(69) MULU MELVIS MAGHAFOR BIO-E,CHE-E

(70) TSAGUE MEISTOP ASTRIDE JUDITH ENG-E,GEO-E

(71) NYUYENI FELICITY ENG-E,HIS-E

(72) SUNDAY CADELINE NAHLELA BIO-E,CHE-E

(73) BAYIRE PRECIUS ATEH BIO-E,CHE-E

(74) TONNY BLAISE FUR ENG-E,HIS-E

(75) BEKUMBA ANELIS NAIBEH HIS-E,LIT-E

(76) WOKANYI MAGNUS NYINOWOH GEO-E,HIS-E

(77) SOLANGE AZER MBANG ECO-E,HIS-E

(78) MEFOKOH JOYCELYNE BIO-E,GGY-E

(79) KOMETA GRENDIS NGENTEH GEO-E,HIS-E

(80) NGALA LAURA KILA ENG-E,HIS-E

(81) SONE LATRE MOULONDE ENG-E,LIT-E

(82) NJI BAZIL YAMA GEO-E,ICT-E

(83) SABILA DEMESY MBUNGU GEO-E,HIS-E

(84) TITALAH ANDIN ALEM ASHELY BIO-E,CHE-E

(85) LEONARD GHANA GEO-E,HIS-E

(86) BIH RELINDIS GEO-E,HIS-E

(87) LEKEALEM ROBERT ALETANU ECO-E,HIS-E

(88) FUHBONG DELV-CLINTIN NEBA BIO-E,CHE-E

(89) SOPSE ARMSTRONG YENKONG ECO-E,GEO-E

(90) EWAKANG ENONGENE RAMSAY ENG-E,HIS-E

(91) AKO ALICE EYONG FSN-E,ICT-E

(92) TONGO MANENANG CELINE VARELLE ENG-E,FRE-E

(93) BERNICE NDEMAH HIS-E,LIT-E

Centre No: 12073 BONABERI OLD ROAD EXTERNAL

Regist: 193, Sat for 2 or more Subjects: 189, Passed : 94

% Passed : 49.74, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) NEBA BRENDA MANKA’A ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-C,PHI-B

(2) NGENWIE TRACY ASAHNAH BIO-E,CHE-D,FSN-A,ICT-D,PMS-D

YOUMBI TEYANG PRINCE ROCHENEL

BIO-E,CHE-D,FSN-C,GGY-E,ICT-D

(3)

Passed In 4 Subjects: 16

(1) AJUH FOCHO KEVIN BIO-B,CHE-C,GGY-B,ICT-C

(2) HONORINE SEBERINYUY ECO-D,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(3) TAFON GLORIA ASONI BIO-C,CHE-C,FSN-B,GGY-E

Page 245 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 16

(4) ANNANGSHO VIVIAN ENIH ENG-D,HIS-B,PHI-D,REL-D

(5) VIBAN PROSPER SUIYUY ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-B

(6) LEMFON JULIANE BIHVEN ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(7) TAAH CHANCELINE AJECK ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8) ZITA BINWIE NDIFOR ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(9) SOD-MBO FOUGMO ABDIAS BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMS-D

(10) NUMFOR JOEL NUMFOR BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMS-D

(11) FUNWIE BRISELOR NGEFOR ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(12) ASHU GEORGE WAFO ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(13) TANJONG SIDOLINE KONYI ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-E

(14) TIMME ENONGENE EBUDE SANDRA ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(15) NCHAM COLLINS WAINGI ENG-E,GEO-E,HIS-E,ICT-D

(16) NFORMI SOLANGE BIGHFON ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 37

(1) NJI NICOLINE NGUM BIO-C,FSN-A,GGY-D

(2) YAYEN LIONEL LEMNYUY BIO-C,CHE-D,GGY-C

(3) FONYUY WALTERS TAYAH BIO-C,CHE-D,ICT-C

(4) TIVEKONIH CADONAND ZOFOA ECO-E,GEO-C,HIS-B

(5) FRUNWI COURAGE NSOH BIO-D,ICT-D,PMN-B

(6) CHANGONG ROLAND NJEMENTA ECO-E,GEO-B,HIS-C

(7) NINTAI LETIS ENG-D,FSN-B,HIS-D

(8) NTSE NYAMDONG NGWA CHE-C,ICT-C,PMS-D

(9) FOYO TIMENE SEBASTIEN ECO-D,GEO-D,HIS-C

(10) MLONI NADESH KINYUY ENG-D,GEO-D,PHI-C

(11) NGOUL AMATE MARK NNANE CHE-D,FSN-B,GGY-E

(12) NOUBA KELLY JONES KEUIDJIE ENG-D,LIT-E,PHI-C

(13) YENSIN SANDRA JAIKA ENG-D,GEO-E,HIS-C

(14) MBANWE KELLY KIKWI ENG-E,GEO-E,HIS-B

(15) NGUEMBONG SUZANE MAGRACE BIO-E,CHE-E,FSN-B

(16) NYANKWA FONKENG EMERENTIA ECO-D,HIS-C,LIT-E

(17) SALLI TATSOPGANG STIVE ROCHINEL BIO-E,CHE-E,FSN-B

(18) AMBE AKONGNWI MASCORT BIO-D,CHE-E,ICT-C

(19) OFON FAITH OWI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(20) NFOR SAMIRATOU KINYUY BIO-E,ICT-C,PMS-D

(21) TONYADAMS NSOH CHAI TUMASANG ENG-D,GEO-E,ICT-D

(22) NKONGHO SYLVIE AGBOR FSN-C,HIS-E,REL-E

(23) KONGNYUY BOLDRINE KIDZENYUY BIO-E,CHE-D,ICT-D

(24) ITOE JENIFER MESUE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(25) OKIE GUILLAUME ASOH FRE-C,HIS-E,LIT-E

(26) NDE CARHANS CHE BIO-E,CHE-E,ICT-C

(27) NGOH CHRISTIAN NJI ENG-D,PHY-E,PMS-D

(28) TOMA ANGEBELL ENG-E,GEO-E,HIS-D

(29) YUFENYU BISMARK GWASHI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(30) EKANE FOKA ETTE ARMYS ENG-E,FRE-E,HIS-D

(31) DOM TITUS WANDIA ECO-D,GEO-E,HIS-E

(32) NTSE BRANDON NJI BIO-E,ICT-E,PMS-D

(33) GABUIN FRANCIS KONGMIA BIO-E,CHE-E,PHY-E

(34) BELLE FAIDI LIMENE ADELINE ENG-E,GEO-E,HIS-E

(35) NOUMVI NUKAMYA NYEMKUNGA ENG-E,FRE-E,LIT-E

(36) EKWENA JOHNATHAN ADU ECO-E,GEO-E,HIS-E

(37) FANNYUY ESTEL BIO-E,CHE-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 38

(1) AHMED YASINE PERDAP BIO-C,FSN-B

(2) NJOBUKA ENONE WENCESLAUS BIO-B,CHE-D

(3) NGWA CLINTON MBUH BIO-E,FSN-A

(4) CHU ADELA MANG ECO-D,GEO-B

(5) NKWENTI NELSON CHO HIS-B,LIT-E

(6) NGAMNGONG ALAIN NSANYU FSN-B,GGY-E

(7) ANYI SHANIS MAH ECO-D,GEO-C

(8) NDJADJEU DONGNA WULFRIED GGY-C,PMS-D

(9) TEKE ELIVE DANIEL MUSONGE ECO-E,FSN-B

(10) MBAH EUSTACIA NYOH ENG-D,HIS-D

(11) NGWENYI NOELA ATEMONWING BIO-D,CHE-D

(12) URSULA FUAZENG FONKENG FSN-C,HIS-E

(13) SALLA EMMANUELLA TSE CHE-E,FSN-C

(14) CHUIDEU KOFFI HERMANN ICT-C,PHY-E

(15) ARUH LUCY WASA ASOH HIS-C,LIT-E

(16) AGBOR DEBA NAPOLEON ACHOUMBAI BIO-E,GGY-D

(17) KUM ANNICCETTE MBONG ENG-D,FRE-E

(18) TEKE HARRIETTE ENENYI BIO-E,ENG-D

(19) NTCHAG VANESSA BIO-E,CHE-D

(20) TITA JOCELYN NGOH GEO-E,HIS-D

(21) ENGONWEI VANESA TEKE ECO-E,GEO-D

(22) NGAPEYA ASONATABONG BECKY GEO-E,PMS-D

(23) CHI SIDNEY FRU CHE-E,ICT-D

(24) MBANYAM HOPE AKUM GGY-D,ICT-E

(25) TANGU KERAN ATANGABONG GEO-E,HIS-D

(26) NTONGWE MIRABEL NTOH HIS-D,LIT-E

(27) EYONG CHARNINE AKOTA ENG-E,GEO-E

(28) NJOCK ABANG TANYI ENG-E,GEO-E

(29) WIMBA NOUBOM NEL JORDAN ECO-E,GEO-E

(30) NJEH BUCK LYSE BIO-E,CHE-E

(31) NEBA BELIN NCHANG ECO-E,HIS-E

(32) TANGOLO CHRISTIAN TINGOH HIS-E,LIT-E

(33) NDZI GOODNESS LEINTENG BIO-E,CHE-E

(34) AYAFOR JOSIAH NSOH GEO-E,HIS-E

(35) DEKOU YEMELI KEVIN ICT-E,PMS-E

(36) KOUDISSECK NGANDO EMILE SOUVENIR TRESOR BIO-E,CHE-E

(37) NIMUA LARISA NCHEH GEO-E,HIS-E

(38) ZOSSIE SUNDAY PAULE INES ENG-E,LIT-E

Centre No: 12075 BINJU-NKAMBE EXTERNAL

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 16

% Passed : 72.73, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

(1) ZAMI TERENCE BEMI ECO-E,GEO-B,HIS-B,REL-B

(2) LANYUH RANSOME ADA ECO-E,HIS-C,PHI-B,REL-A

(3) NDI PATRICK NKEH ECO-E,ENG-D,GEO-B,ICT-D

(4) NFOR SOLANGE MANGA ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

SPINOZA KONGNYU TALLA WEPNGONG

ENG-D,HIS-E,LIT-E,REL-C

(5)

Passed In 3 Subjects: 7

(1) NFOR PERCY TAMNJONG ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) IDIRISU BAKARI ECO-D,GEO-C,HIS-C

(3) LAWIR HONORE YENNEKA ECO-E,ENG-D,GEO-A

(4) BAWE WILSON CHIFU ECO-E,GEO-C,HIS-C

(5) ANNA MBONG ECO-E,GEO-E,HIS-B

(6) NDZEIDZE ALEXANDER MAH ECO-E,HIS-C,PHI-E

(7) NANGIE ETHEL GWAGWA ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) BUDI DELVIN-MARC BUDI GEO-C,HIS-B

(2) NGEH BERINYUY PELAGIE ENG-E,HIS-E

(3) NSONI EVELYNE KWANGA GEO-E,HIS-E

(4) TATA JACOB NDI ENG-E,REL-E

Centre No: 12079 MUGHEB-NKWEN EXTERNAL

Regist: 67, Sat for 2 or more Subjects: 62, Passed : 36

% Passed : 58.06, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) NJONG ANNETTE VIBAN ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(2) AYEAH RAISSA LANDA ENG-C,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(3) NCHANJI ANITA RINGUYU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 13

(1) MENANG LAMBERT KEMING ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) KUMAMBONG SAMUEL ANDU HIS-B,LIT-E,REL-C

(3) SELENKEH WAWE EBENEZER ENG-D,HIS-B,PHI-E

(4) GHILUNG REMEDY EKUKOLE ENG-D,HIS-C,LIT-E

Page 246 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 13

(5) NKENDONG WALTERS NGWANA ECO-E,GEO-E,HIS-B

(6) DORCAS PERSIS ENG-C,HIS-D,LIT-E

(7) YONG DELUEL NDISI BIO-E,FSN-B,PMS-E

(8) MARGARET OVAYOZA OHIANI ENG-C,HIS-E,LIT-E

(9) FANSO LARIZA VERSHIYI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(10) NAYAH BELINDA AYEAH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(11) DUBILA DAMARIS WIYGOHLAFEN ENG-E,GEO-E,HIS-D

(12) NJINI MARCEL NGANGE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(13) MANKA MARY FUH ECO-E,ENG-D,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 20

(1) PELAGO RONALDO ECO-C,HIS-B

(2) NFORMI FRANKLIN KAY HIS-C,REL-C

(3) NAINMBANG JULIETTE MULENG ENG-D,HIS-B

(4) NGNINTEDEM KENNE BRUNDON STEAL GEO-D,HIS-C

(5) MBUNWI ODETTE AZENUI ENG-D,HIS-D

(6) KUM ERNESTINE BEI ENG-D,HIS-D

(7) SOLANGE MULEM NGATI ENG-D,GEO-D

(8) NCHANG RHODA MAGDALENE FRU BIO-E,FSN-C

(9) AJEABI RENE EKOAJEH GEO-E,HIS-D

(10) PHILIP ALUSOH NFAN ENG-D,HIS-E

(11) NSOH DAVID GREAT GEO-E,HIS-D

(12) ADIJA EUODIA NGWANG ENG-D,LIT-E

(13) SHARILA YUFONYUY BRIAN GEO-E,HIS-D

(14) NCHAMCHAM FAITH ABEIGHA GEO-E,HIS-D

(15) YUNGSI BUZAINATU FONYUI GEO-E,HIS-D

(16) ENOW BEATRICE ANYAH ENG-E,HIS-D

(17) TADOUNGWA LEMOULONG ZIDANE GEO-E,PMS-E

(18) CHE NUMFOR BLESS ENG-E,GEO-E

(19) MESPARINE BERKA GEO-E,HIS-E

(20) DUBILA REMONDA KEMOKA GEO-E,HIS-E

Centre No: 12081 BAYELLE-NKWEN EXTERNAL

Regist: 214, Sat for 2 or more Subjects: 208, Passed : 118

% Passed : 56.73, Sanctioned : 5

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

VICHE LAWRENCE LOOHNGEH

BIO-C,CHE-D,ENG-E,FSN-B,REL-C

(1)

(2) MOFOR ELVIRA MAH ECO-C,ENG-C,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(3) AKUM KELCY-PAL LUM ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D,REL-E

Passed In 4 Subjects: 18

(1) BUH KELLY-ASHLEY BIH ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(2) VUTSISE JENNIFER VUKAIN ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(3) NSAME PRECIOUS AFANYU ECO-E,GEO-D,ICT-C,PMS-D

(4) NDIFON CARLSON WOINTOH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(5) BONGAJUM SYNTHIA LIMNYUY ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(6) NDAH ORNELA KIAN ECO-E,ENG-D,HIS-D,REL-C

(7) TANCHA FAITH NANGA ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8) CHUYE BUDI ERNEST ECO-E,GEO-D,HIS-E,PHI-B

(9) KIBVUH LIZETTE NFON ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-B

(10) BERDU FALLON YEFON ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(11) CHIH SHAHRAZAD ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-D

(12) TATAH COMFORT FOVEN ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(13) KHALIMA DZESENYUY ALIYU ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(14) KIMBI LOVELINE YANG ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(15) NJAH MAURALINE NTHEBU ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-C

(16) NGWENI MARINETTE ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-E

(17) ALFRED TAMFU ECO-D,ENG-E,GEO-E,PMS-E

(18) FOINGWE EMILE AYEAH ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 39

(1) VERANSO NSOBOTIVEN RODRICK ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) TOHNYI DELBERT KIMBI CHE-D,PHY-B,PMN-B

(3) NTEBAN SECUNDA TENGA BIO-B,CHE-E,GGY-C

(4) CHE BORIS ENG-D,GEO-D,HIS-B

(5) NSOM LARISSA MBONGHE BIO-C,FSN-B,ICT-E

(6) NGAYONG SHALIFU SIGHAN ECO-C,GEO-E,HIS-C

(7) TAFOUHBIENG KELVIN ECO-E,HIS-B,PHI-D

(8) CHOUVUS CLIFFORD MBUH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(9) EVODIA FOLAH BIO-B,CHE-E,PMS-D

(10) SUH VICTORINE NCHANG ENG-D,GEO-E,HIS-C

(11) PAMDOLA FEKWEN KAYEH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(12) KONGNYUY TANLAKA CLAUDE ENG-D,GEO-E,HIS-C

(13) NYAMAH BELTUS KUNGHA ECO-C,GEO-D,HIS-E

(14) FONYEE JOYSLINE RESINYUY ENG-E,HIS-B,LIT-E

(15) WAMEI GLADNESS NTUL ECO-D,GEO-D,HIS-D

(16) BIME BLESSING BINNYUY ECO-D,GEO-D,HIS-D

(17) NSUH CONFIDENCE NDUM ECO-E,ENG-D,HIS-C

(18) NDZE KINGSLEY VERNYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(19) TATAH PRISCA KINYUY ENG-E,GEO-E,HIS-C

(20) FUL CLOVIS NYAMJUOH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(21) BONCHU ORNELLA NGONG ECO-E,ENG-E,HIS-C

(22) NGEBONG KELLY BROWN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(23) YUFEN NINA FONYUY ECO-E,GEO-D,HIS-D

(24) LAHDUI ZITA KININLA GEO-E,HIS-E,REL-D

(25) NFOR PRIVILAGE MAYAAH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(26) NATANG YOH JOYSELINE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(27) ACHO BEROUA ANWEI ENG-E,HIS-D,LIT-E

(28) BERINYUY BLESSING ECO-E,HIS-D,LIT-E

(29) NSAH VANESSA YELLA ECO-E,ENG-D,GEO-E

(30) NGEK PRISCA BIY ENG-D,HIS-E,PHI-E

(31) FONYUY YVONNE YEFON ECO-E,ENG-E,HIS-D

(32) NGHOKAYI DESMOND ANCHE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(33) BINWIE MACWELIS SANGTUNG ECO-E,GEO-E,HIS-E

(34) NYIKOMOBO MARY HAGGAR BAPI ENG-E,GEO-E,HIS-E

(35) ALULOHMBOM NORA ECO-E,ENG-E,HIS-E

(36) KETUMAFAN THERESSIA NKENGANYI ENG-E,GEO-E,HIS-E

(37) KAYE CLARIS EKIEBEN ECO-E,GEO-E,PMS-E

(38) NYAKO CINTHIA NJITI ENG-E,GEO-E,HIS-E

(39) BONGKIYUNG CLOVIS SOLII ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 58

(1) ANIMBOM JENIFER BIO-E,FSN-A

(2) KIKISHIY PAUL BERINYUY GEO-C,HIS-C

(3) WIRSIY BERNICE BERINYUY GEO-C,HIS-C

(4) DEUM FLOSI HIS-B,LIT-D

(5) AYEAH BLESS NGES GEO-D,HIS-C

(6) KIWO OBED GEO-C,HIS-D

(7) NGALIM GLORY WIRYENKFEA BIO-B,CHE-E

(8) WIRNGO DONALD KONGNYUY GEO-D,HIS-C

(9) WIRNGO ELIZABETH YUYE GEO-C,HIS-D

(10) NGORAN SILVERRINE SIVERNYUYVI HIS-C,LIT-E

(11) KIWO DENIS KIVEN GEO-D,HIS-D

(12) ABEN LETICIA ABEI ENG-D,HIS-D

(13) TANSAH HOLYNESS KINYUY ENG-E,HIS-C

(14) YARADZE ANNA SHONYUY BIO-E,GGY-C

(15) NEBA TEMBANG ROBERT GEO-E,HIS-C

(16) NEMBO BLESS JONG GEO-E,HIS-C

(17) GEMUH SOLANGE AKU ECO-D,GEO-D

(18) ACHUO KA’A JUSTINE EWO ENG-D,HIS-D

(19) NYANGHA FAITH AYEAH ECO-E,HIS-D

(20) YUH LESLEY NDINGHAM ENG-D,HIS-E

(21) FAIBEH BRIAN NSOBEH GEO-E,HIS-D

(22) NFUH ANDERSON NFUH ICT-D,LIT-E

(23) AKOSAH BLESSING NGEM ENG-E,HIS-D

(24) NGHA PERPETUA NGWAFACK GEO-E,HIS-D

(25) MANEH CARINE KELIESEH ENG-D,HIS-E

(26) KATU SOLANGE GHAWI ECO-E,HIS-D

(27) MELI FABRICE TIOKANG GEO-E,HIS-D

(28) LOIS SIRRI KANJO TIFUNTOH ENG-D,GEO-E

(29) TCHOYA NKOWA MIKAEL GEO-E,HIS-D

(30) VEKENSI ELISABETH HIS-D,PHI-E

(31) SONG AIDANA YUOH GEO-E,HIS-D

Page 247 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 58

(32) MAIMO DINNYUY LUIZA ENG-D,HIS-E

(33) MUGRI KLINSMAN GEO-E,HIS-D

(34) NGEHYE SANDRINE BONGYONG GEO-E,HIS-D

(35) SAAH TCHIOMENE CHERELINE HIS-D,PHI-E

(36) PEDERTA MABUH GEO-E,HIS-D

(37) WIRKOM IRENE NYUYKIGHAN GEO-E,HIS-D

(38) NESLY UGWACHO AKUNJI ENG-D,GEO-E

(39) ABONGE SHALLOTE ANNEH ENG-D,GEO-E

(40) BIME BRENALINE LIMNYUY BIO-E,FSN-D

(41) SANDA COLLETTE FANWI GEO-E,HIS-D

(42) NDIESHE PATRICIA NUIKWESHE ENG-E,HIS-E

(43) BERINYUY BENGELINE NAYAH SALLAH ECO-E,GEO-E

(44) NGUM JOYCELINE YIBEH ECO-E,HIS-E

(45) CYNTHIA AWAH GEO-E,REL-E

(46) TANGLA SYNTIA YULA GEO-E,HIS-E

(47) YAI PLACIDIS MUSI GEO-E,HIS-E

(48) WAMEY CATHERINE KIMAH ENG-E,HIS-E

(49) BONG PROFIDENCE KUOH ECO-E,HIS-E

(50) LUMWI YEVETTE ECO-E,GEO-E

(51) FUL GESTAFF NGONG GEO-E,HIS-E

(52) FONTEH KELYBRAIN AKEW GEO-E,HIS-E

(53) CHEFOR HANSON TANGWING GEO-E,HIS-E

(54) KOHYEB RAMSON KOGHA ENG-E,HIS-E

(55) TATANDUEH ONEL ZENENYUI ENG-E,HIS-E

(56) MUKUNGKA BRIAN SHUTANG YAKUM HIS-E,REL-E

(57) DIANGHA ANNET ENDAM ECO-E,GEO-E

(58) TARDZENYUY VERONIQUE BODZE ECO-E,PMS-E

Centre No: 12083 MOTOMBOLOMBO EXTERNAL

Regist: 181, Sat for 2 or more Subjects: 177, Passed : 108

% Passed : 61.02, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) NGUNYI PRIDE ATEMKENG ECO-E,ENG-E,GEO-A,HIS-B,REL-C

(2) MUA JEAN NDUBU ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B,REL-C

(3) NING VANESSA SIH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D,REL-C

(4) MAKOLO DESMOND OMINI ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B,REL-D

Passed In 4 Subjects: 17

(1) SINJOH TRACY KELLY FAVOUR ENG-D,GEO-C,HIS-C,REL-D

(2) BAMA ROMAREO NGONG ECO-E,GEO-C,HIS-C,REL-D

(3) FORTI POWELL NUYEBGA ECO-E,GEO-B,HIS-E,REL-D

(4) EKRA DORIS NJI ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-B

(5) NAOMI MUKOM IMA ENG-D,GEO-E,HIS-D,REL-C

(6) ETCHU VERON NDAH ECO-E,GEO-D,HIS-C,REL-D

AYUK FAVOUR BREAKTHROUGH NDIP TAMBE EBUA

ENG-D,GEO-E,HIS-D,REL-D

(7)

AGBOR ETENEGENENG VELMA NKONGHO

ENG-E,HIS-C,LIT-E,REL-D

(8)

(9) TONTUI MIRAM NWAKEGO ENG-E,GEO-E,HIS-C,REL-D

(10) MUANGO VICTORINE DEH FSN-D,HIS-E,LIT-E,REL-C

(11) MBACHICK TETUH RENE ECO-E,GEO-D,HIS-D,REL-E

(12) SANDRINE LUMA NDIAMNGU ENG-D,GEO-E,HIS-D,REL-E

(13) EYONG AGBOR PRECIOUS RAPHA ENG-D,GEO-E,HIS-E,REL-E

(14) EYAMBE JOYCE ALUCA ENG-E,LIT-E,PHI-E,REL-D

(15) BRANDON NDIPNU DINGA GEO-E,HIS-E,PHI-E,REL-D

(16) BONG CARINE SIH ECO-E,GEO-E,HIS-E,REL-E

(17) NKWESSEU TABUGBO CHRISTIAN ENG-E,GEO-E,HIS-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 37

(1) EPOTTE EKANE ALICE ECO-B,ENG-A,HIS-B

(2) VAGANGMIA VANISSA BIO-D,CHE-C,FSN-B

(3) ANUH WALTERS ANUH ECO-E,FSN-B,HIS-C

(4) TUNGKA JODELINE YAH ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) CHAWANU SONITA MASUMBE HIS-D,LIT-D,REL-C

(6) ERICANIS EBOH OBANAKO HIS-C,LIT-E,PHI-C

(7) ITOE JOAN NASALLE ENG-D,GEO-E,HIS-B

(8) OBASE NDIFOR THELMA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(9) ATUNGANG HELDRINE KENG GEO-E,HIS-D,REL-C

(10) GEMUH MVENYI CHRISTIAN GEO-D,HIS-D,PHI-D

(11) NKONGHO AGBORYONG GEO-E,HIS-D,REL-C

(12) NDZI FAITH YEYE HIS-D,LIT-E,REL-C

(13) EBONG BERENISE ENG-E,HIS-C,REL-D

(14) BORIS EBOT AKONTOH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(15) ETENGENENG BRANDA TABOT ENG-E,HIS-E,REL-C

(16) BERTILA TAH EGWI ENG-D,GEO-E,HIS-D

(17) EYOUNG BRIGHTLINE ANJIEH ENG-E,GEO-D,HIS-D

(18) TABANG BETTY ESANG FSN-D,HIS-D,REL-E

(19) ALEMGE BENIS ATABONG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(20) PAULINE IMBOLO NDIVE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(21) ENJEMA CATHERINE PUPA ENG-E,FSN-C,HIS-E

(22) CHRISTINA LIMUNGA NDELI ENG-E,HIS-E,REL-C

(23) LINIAN IFEOMA ANI ENG-D,HIS-D,REL-E

(24) NFOR SIDUAN NENE GEO-E,HIS-D,REL-E

(25) ETHA MBIDA EMBOLA VANESSA ECO-E,HIS-E,REL-D

(26) NDENGE MANESSEH NGALA GEO-E,HIS-D,REL-E

(27) NDIP SOLANGE EBOK ENG-E,HIS-D,REL-E

(28) NDEDI MABEL HARRY ENG-D,HIS-E,REL-E

(29) CHAH CIRIA FUAM HIS-E,LIT-E,REL-D

(30) NKEM CLARA MBENG ENG-E,HIS-D,REL-E

(31) WATAD CHAKUNTE HERMAN ENOW ENG-E,GEO-E,HIS-D

(32) PADANG CATHERINE ONGIP ENG-E,HIS-E,REL-D

(33) ARSENE NAZAH AKWANGA HIS-D,LIT-E,PHI-E

(34) TUDIA IRENE FONCHAM ENG-D,GEO-E,HIS-E

(35) NGUEWO FRIDA KOPPA FSN-D,HIS-E,REL-E

(36) KOWONG VELMA NJANG ENG-D,GEO-E,HIS-E

(37) TAMBE AWUGBE ANASTISIA ECO-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 50

(1) LEPENJA ZIPHA LOLOWE HIS-C,REL-C

(2) EKO DURENE FABIOLA NAKOMA BIO-E,FSN-A

(3) FAH ANDEKUM FSN-B,HIS-D

(4) MICHEAL LATOU CHE-D,ICT-C

(5) KARINE EBENYE ELAILY FSN-C,HIS-D

(6) BIKENG RODRIGUE NDIBIA FSN-C,HIS-D

(7) TIMOH VERONICA GEO-E,HIS-C

(8) FONYAM AFOR BRIDNEY CHANTI ENG-D,HIS-D

(9) ASHU MERCY NJOCK FSN-C,LIT-E

(10) AGBOR JAVIS ETTA FSN-D,HIS-D

(11) ELIZABETH MUGUB SAMBA BIO-E,FSN-C

(12) MOM HAPPINESS NDIFON FSN-C,HIS-E

(13) BAH JOHNSON BUM GEO-E,HIS-C

(14) EBOCK RODARIC AKO ECO-D,HIS-D

(15) ENANGA CECILIA SAKO FSN-C,HIS-E

(16) TAMBE RUEBEN TAMBE FSN-D,HIS-D

(17) OTIA KARIME MENCHU GEO-E,HIS-D

(18) DELPHINE CHU EKOM GEO-E,HIS-D

(19) AKIME NORA MBAH HIS-D,REL-E

(20) TAZANU BORIS FONJUNGO HIS-D,REL-E

(21) AMANA NAOMI ATUM HIS-E,REL-D

(22) NYIAWUNG AGENDIA URSLA FSN-E,HIS-D

(23) ABUIGHE LORANDHILL OWURO HIS-D,REL-E

(24) ACHO VALERIE NSELLE HIS-D,REL-E

(25) AMBENO FIRIZ ITUKA HIS-D,LIT-E

(26) EYONG ETA SAMUEL ESSIM JUNIOR BIO-E,FSN-D

(27) ANYILEKE SHIRON ATEM HIS-E,REL-D

(28) ENJEMA GISELLE KOTTO FSN-D,HIS-E

(29) KOMNBAM JIL-BORIS BOYAH HIS-E,REL-D

(30) EMADE CALISTA NGUMTANE HIS-E,REL-D

(31) BETAPO NAOMI MUKETE GEO-E,HIS-D

(32) LARISSA SUZY ENANGA EKEMA ENG-D,HIS-E

(33) ITOE ISABELLA ENG-E,HIS-D

(34) SUH BECKLINGS NCHENY ENG-D,REL-E

(35) LOH LUMA EMMANUELLA SUNDAY HIS-D,LIT-E

Page 248 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 50

(36) FADIMATU BANIYIYE BEBWO ENG-D,LIT-E

(37) META PAULINE FEMBE GEO-E,REL-E

(38) EMMILIENE ETAKA TABOT HIS-E,REL-E

(39) CHE AQUI-LOUIS NIMANG HIS-E,REL-E

(40) CHUMBE ELVIS WACHO GEO-E,HIS-E

(41) FONDEM LAKEN LEMA GEO-E,HIS-E

(42) AGBOR CLOVIS ETA GEO-E,HIS-E

(43) MEH ROSE MARY MBUWZY FSN-E,HIS-E

(44) ENOWMPEY BESONG TABE ETCHI ECO-E,FSN-E

(45) TAMBE PADDY TANYINKENG HIS-E,REL-E

(46) JENIFER UMOH UDOSEN ENG-E,FSN-E

(47) EKUMBO EDIAWOH MESHAK GEO-E,HIS-E

(48) TENYONG KELLYANN ENJWE GEO-E,HIS-E

(49) MBI VERA MBENG ENG-E,HIS-E

(50) THERESIA ENJEMA MAOME ECO-E,GEO-E

Centre No: 12084 BONADIKOMBO EXTERNAL

Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 14

% Passed : 53.85, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 7

(1) MANGA TARTIANA ACHICK ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) UCHE CHRISTIAN ENG-C,HIS-C,REL-B

(3) OBEN ARREY WILLIAMS ECO-E,GEO-B,HIS-C

(4) NTUBE CLARA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(5) EJENGELE BRENDA MECHANE HIS-E,LIT-E,PHI-C

(6) IVETTE AKUNYINGONG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(7) LOGNJINUH PATIENCE PEFUH ENG-D,HIS-E,REL-D

Passed In 2 Subjects: 7

(1) KANGHA CLAUDINE SIH ENG-D,HIS-C

(2) OBEN ELISHA NJU TAKANG ECO-C,HIS-D

(3) BUMA ROMEO BANA GEO-E,HIS-C

(4) KERRY TEKUM TAH MIBANG ENG-E,HIS-C

(5) OLONDALLE FERRET GEO-E,REL-E

(6) AKURANDIM HENDIARINE ADA ECO-E,HIS-E

(7) DINGA ESGOVINE NAJEHLA ECO-E,GEO-E

Centre No: 12085 BAROMBI KANG EXTERNAL

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed : 2

% Passed : 40.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 2

(1) ELANGWE SYNTHIA WASE HIS-C,ICT-E

(2) EYAMIFOR FANNY AYANA ECO-E,GEO-D

Centre No: 12086 KUMBA T-JUNCTION EXTERNAL

Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 13, Passed : 2

% Passed : 15.38, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 2

(1) NGOE LAURA WASE ENG-E,REL-E

(2) NGUDJI NADINE LOBE GEO-E,HIS-E

Centre No: 12088 BANENGO EXTERNAL

Regist: 145, Sat for 2 or more Subjects: 141, Passed : 73

% Passed : 51.77, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

TCHENGA TCHAFANG STELLA ORCHELLE

ECO-D,ENG-D,FRE-B,GEO-E

(1)

(2) CHIA SAMUEL AJIMSIMBOM ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(3) TITASHIPU JOYSELINE RIYUH ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-E

(4) PAGANG TIYEP MAEVA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 34

(1) NALOM ANNIZETTE AYIBOM ECO-B,HIS-B,PHI-A

(2) GWANANJI MOSES NUMVI ECO-C,GEO-B,HIS-B

(3) TITASHIPU YVES MBEWEPEMEYI ECO-C,GEO-B,HIS-B

(4) BOUMAL ELISE PELAGIE GABRIELLA ECO-C,GEO-C,HIS-B

(5) NAOMI LEFEH ENG-D,HIS-B,PHI-B

(6) FOTSO VICTOR NOEL ECO-D,FRE-C,GEO-C

(7) NAAZEH ODETTE AKIEFA ENG-C,HIS-B,LIT-E

(8) NJOUMESSI TIOMELA INGRID LAURA BIO-C,CHE-C,PMS-D

(9) TEYIM CLINTON NDAH ECO-C,GEO-C,HIS-D

(10) ABDULAI ADAMU MOHAMMADOU ECO-D,ENG-D,GEO-B

(11) MUKETE EMKA BOKENGO ENG-D,GEO-E,HIS-B

(12) FIETCHOP DZOYEM BERIS ENG-D,GEO-D,HIS-C

(13) NDIKAKA DERICK KOKO ECO-E,GEO-D,HIS-B

(14) ATABONG ZIDANE ASAHA ECO-D,GEO-D,HIS-C

(15) ALBERT CHE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(16) NCHANG JENIFER FUH ECO-E,GEO-C,HIS-D

(17) TCHUENKO KAMMENGNE CELINE BIO-D,CHE-D,ENG-D

(18) ISA ALHAMADOU ENG-D,GEO-D,HIS-D

(19) BOTAMBU VISHIO AJONG ECO-C,ENG-D,GEO-E

(20) NGUEKAM SOKOUDJOU BRILLIANT ECO-E,ENG-D,GEO-D

(21) JEAN BOSCO NGA ECO-D,GEO-D,PMS-E

(22) SIMO TCHUENTE DORISSE MILOR ENG-D,FRE-E,LIT-D

(23) LUEONG IVO NGHOPIEMBOUNG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(24) DOUNANG TADAHA LESLIE FRE-E,GEO-E,HIS-C

(25) ZONGO CAROLINE MOMI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(26) NENG SHEINA SANGHA ENG-E,HIS-C,PHI-E

(27) SHIWOH BALERI BRIYAN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(28) MOUSSA BEN ABDOU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(29) TEMBE JOYCELYN NGUM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(30) NEBA GILIAN NGEH BIO-E,CHE-E,GGY-E

(31) DJOUMEGU TUTCHAMO EMELDA CHEROLE FRE-E,GEO-E,HIS-E

(32) LOTCHOUANG WAFO DOMINIQUE FREDDY ECO-E,ENG-E,FRE-E

(33) DJEMBI TCHOKONTE ELIANE MAEVA ECO-E,ENG-E,GEO-E

(34) MBAKU DOLENCE AZEH ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 35

(1) BATE PRINCEWILL BATE ECO-C,GEO-A

(2) GOUODOM KENMOGNE MIREILLE ECO-C,GEO-B

(3) BIH TRACEY NGWE GEO-D,HIS-C

(4) WAINTZI PRAISES BEMSIMBOM HIS-C,PHI-D

(5) NJODZEKA SONIA BONGBUNRI BIO-C,CHE-D

(6) FENKAM YONGA LOIC JUNIOR ENG-D,FRE-D

(7) NENGUEDI SAH DIANE GEO-E,HIS-C

(8) EKARIST III MVELE SONDO GEORGES GEO-E,HIS-C

(9) NGUINSSOM KAMDEM LORIGINA ECO-C,GEO-E

(10) NDINGA KOUASSI MARC OREL GEO-E,HIS-C

(11) DANGLEU ASMAR JORDAN GEO-D,HIS-D

(12) NEBA ASANG COLETTE SIRRI GEO-E,HIS-C

(13) TCHAKOUTIO AYMAR JUNIOR ECO-D,GEO-E

(14) FAYEH MARIE CLAIRE NDZENDENYUY GEO-E,HIS-D

(15) NKENG WILFRED HIS-E,ICT-D

(16) MOUNCHIGAM NSANGOU KHADIJA FRE-E,GEO-D

(17) DJOUKA JENNIFER CONFIANCE GEO-E,HIS-D

(18) AWENEG NAOMI TREPHINA ENG-D,GEO-E

(19) LATOUO FOMEKONG PHINEES ECO-E,GEO-D

(20) OBAH PATIENCE INONYUEI HIS-D,LIT-E

(21) NKENGAKA NESCAN FUAGANG ENG-D,HIS-E

(22) HAROUNA ABDOULAYE FRE-E,REL-D

(23) JENNING OJONG ARACHOT ARREY HIS-D,LIT-E

(24) MEMLA SOUOP DANIELLE BIJOU ENG-D,LIT-E

(25) NAANAM NOELLA NDI ENG-E,HIS-D

(26) WOWO FOKAM SANDRA ECO-E,GEO-E

(27) MASSA LOISELAURA MBIYDZENYUY BIO-E,CHE-E

(28) LAWRA BOSUNG ECO-E,GEO-E

Page 249 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 35

(29) EKOLLE RACHAEL BAKE HIS-E,LIT-E

(30) AYANG ENOW GUY ROSTAND GEO-E,HIS-E

(31) MBAH FAREST NGOH GEO-E,HIS-E

(32) MOUN MOUBARACK GEO-E,HIS-E

(33) TEBI PHILEMON NDUM GEO-E,HIS-E

(34) MOTALE ZIDAN ITOE ECO-E,GEO-E

(35) AKENDOH MARC HENRY GEO-E,HIS-E

Centre No: 12089 GOUACHE EXTERNAL

Regist: 263, Sat for 2 or more Subjects: 257, Passed : 133

% Passed : 51.75, Sanctioned : 3

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) MUSONG RAWLINGS NGU ECO-D,ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 14

(1) MITCHO FRANKY NKWENUI ECO-B,GEO-B,ICT-B,PMS-B

(2) TEKE JEROME MUCHOP ECO-D,GEO-A,HIS-B,PHI-D

(3) INNA DJEINABOU ALI HAMADOU BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-B

(4) FOKOU KENNE NONO ABIGAEL ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(5) NKEMKANGKAI KEVIN ANOMVIE ECO-E,GEO-B,HIS-C,REL-E

(6) NGAH ANNA NYUYKONGMOJEI ENG-C,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(7) MBOLAME KEMNE BENEDITH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8) NJOBE FANUEL AKIKEAH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(9) AISSATOU WILAYATOU BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(10) LONTSI TSAYON ANDELSON ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C

(11) BIH KERCY SHU ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(12) NJODZEFE CALVIN BURINYUY ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(13) BESONG PAULINE ESANYU ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(14) NGWE MARILINE ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 48

(1) KAMENYE TAKAM MARIE MAGDALENE ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) BONG ESTELLA BESIN ENG-A,HIS-B,LIT-B

(3) FORTU AKE CARINE ECO-B,GEO-B,HIS-B

(4) TARDZENYUY MOHAMED RIYAAD ECO-C,GEO-B,HIS-C

(5) SANCHO LIZETTE NJINUI ECO-D,GEO-B,HIS-C

(6) AYUK CHARLES ABANE BAKIA ECO-D,GEO-C,HIS-B

(7) AZOASI BERNICE ECO-C,GEO-D,HIS-C

(8) KEHDINGA BRANDON NUBAMA ECO-E,GEO-C,HIS-B

(9) PENN MILTON CHI HIS-D,LIT-E,PHI-B

(10) MAMBO MODESTINE ENG-D,HIS-B,LIT-E

(11) MBARCHAM STEPHANIE BAKU ECO-C,HIS-C,LIT-E

(12) EBAI MURRIELLE EBAI ECO-E,GEO-C,HIS-C

(13) TCHEWOUAN NGOUAH ROKANE FRE-D,FSN-D,HIS-D

(14) ATEH JEVIS PENN ECO-E,GEO-C,HIS-D

(15) AKUM CLOTILED ACHA ECO-E,GEO-C,HIS-D

(16) MADOCGNE KAMDEM ANGE LAETICIA BIO-E,FSN-B,PMS-E

(17) MBIELOKEH ALETTIA MAFAH ENG-E,GEO-C,HIS-D

(18) ACHA BERNARDINO NJIALONG ECO-E,GEO-D,HIS-D

(19) MUNUH VANESSA SEPINEH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(20) TEMA SEKUNDA VATKUNSEH ZANYIN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(21) MBAHMUNTAH ADELINE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(22) NGWOH BERTILLA NJUA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(23) NDONG LUDWEIG CHIA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(24) MESSA FOKONG JOELLE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(25) ESSOME KONGTANG ROSALIE CHARNELLE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(26) MALAAH LONFOUO VALDINE WHINDY ECO-C,FRE-E,GEO-E

(27) NCHUNY AYISHATOU NGAH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(28) KUNA RELINDIS TANGAM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(29) FONKOU LAMBO ELVIRA CHANELLE FRE-C,GEO-E,HIS-E

(30) KAPTUE NGNIE MARIANE INES ECO-D,FRE-E,GEO-E

TAMEGNE MEFOGUIENG MERVEILLE LOVE

ECO-E,FRE-E,GEO-D

(31)

(32) ANGOH SYNTHIA MEYANG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(33) LIBAH PERLAGIE MBULI ENG-D,FRE-E,HIS-E

(34) AMBANG JESSICA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(35) AWAH ROMUALD ENG-D,HIS-E,LIT-E

(36) FONGANG NOWICHOM ALPHAEL AMONT ECO-E,GEO-D,HIS-E

(37) MARRE NJOYA MARIE VANESSA ENG-D,FRE-E,LIT-E

(38) NGASHE PAMILA DZEKAMILIV ECO-E,GEO-E,HIS-D

(39) ZANGUE TEDONGMO DJORKEFF ECO-E,GEO-E,HIS-D

(40) TINGWEI DESMOND NJEI ECO-E,ENG-E,HIS-D

(41) NJIGOH ESTEL ECO-E,GEO-D,HIS-E

(42) NGWE NADIA NKWENTI ECO-E,GEO-E,HIS-E

(43) TSE DECLAIR NGWEMETANE ECO-E,ENG-E,GEO-E

(44) NDI DIANNE NONGKFU ENG-E,FRE-E,HIS-E

(45) LEMLO ZALIFATU KINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(46) AYONGO ERIC KUM ECO-E,GEO-E,HIS-E

(47) CHIKALI LANDRY MARTIAL ECO-E,GEO-E,HIS-E

(48) LONTUM RIDWA-AN FORNYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 70

(1) NGAWA YOUYOU VITAL MIGUEL BIO-C,ICT-B

(2) JULIUS PEETERS NCHUOBEH ENG-C,HIS-C

(3) TIYA CLINTON KIANPI GEO-C,HIS-C

(4) KENFACK ZEUFACK LOIS DAVIS ECO-D,GEO-C

(5) LADIFATU NSAINDZEDZE GEO-D,HIS-C

(6) EYENE MBOU’OU HORTENSE DAVID CARILENE FRE-D,HIS-C

(7) DJOTENG NYA YANN LOIC ECO-C,GEO-D

(8) PIEKAP AUDREY GEDEON BIO-E,ICT-C

(9) CELINE DEMESSE HIS-D,REL-D

(10) NCHOFONG BENISE GEO-E,HIS-C

(11) TOSAH CLOVIS NJUAKOM ECO-E,GEO-C

(12) KEMMALAH LAMBOU FLAURIEN BIO-D,CHE-D

(13) KOMUPAH SERGE YIPOH ECO-E,GEO-C

(14) DOH EMMANUEL EGIEWIUH BIO-C,FRE-E

(15) DJOUM TIMCHOU STIVE-JUNIOR GEO-D,HIS-D

(16) MIH BRIYAN DIAGHA KILLI GEO-C,HIS-E

(17) BELLEH CLOVIS DOMINICK GEO-E,HIS-C

(18) AKAGEN FELICITA AWUNGFUET BIO-C,PMS-E

(19) JOUMBOUSSIE TAFOM JEAN RAYMOND ENG-D,FRE-E

(20) NDI KELVEN NGALA CHE-E,ICT-D

(21) NGALON SIDONNE KINYUY KIHLA ENG-D,GEO-E

(22) JUKO EMERINDA ENG-D,FRE-E

(23) MATAMO TIEFANG GRACE LEA FRE-E,HIS-D

(24) NZIE CHRISTELLE OLAURE ENG-E,FSN-D

(25) POUENI NGOUALA TELEWO GRACE DORIA FRE-E,HIS-D

(26) MEDONBOU WAMBA INES LAURA ENG-E,HIS-D

(27) EBOT SAMUEL OBASI ENG-E,HIS-D

(28) ELONENZU LYDIA MBOU LOMBE ENG-E,HIS-D

(29) TENDJO ALICE RYANE ENG-D,FRE-E

(30) BANIKU BRYHEN DOBGIMA TAMANG GEO-E,HIS-D

(31) KALLU FALONE PATRICIA ECO-E,GEO-D

(32) MBANG NOELLA NANDUM GEO-E,HIS-D

(33) ARONA SAIDU GEO-D,ICT-E

(34) TENYINDZE ZAOFAH GEO-E,HIS-D

(35) NWAFOR KOSISO FRANKLIN GEO-E,HIS-D

(36) KITU LOVELINE NINDUM ECO-E,HIS-D

(37) KEHBOH MILDRED MUSI GEO-D,HIS-E

(38) YEMANGONG GODWILL TALLA GEO-E,HIS-D

(39) MBAKU GERALDINE API HIS-D,LIT-E

(40) PETCHA NTCHIMOU CHRISTIAN GEO-D,HIS-E

(41) WASE ALEMAWUNG ENG-D,GEO-E

(42) KENFACK TETANG FILBERT GEO-E,HIS-E

(43) TAKA KALTON GHANGON GEO-E,HIS-E

(44) DOUMTSOP TSAYON DESTIMONA ENG-E,FRE-E

(45) TAKEMTE ZEBAZE DIMITRI VANEL ECO-E,HIS-E

(46) NFOR PERSIS NKUNI NJI ECO-E,GEO-E

(47) NZANGUE NODEM NEVILLE CABREL FRE-E,HIS-E

(48) BOUGUEU FEZEU ANGE MAELLE FRE-E,HIS-E

(49) MULUH RENE MOKOM ENG-E,HIS-E

(50) NGON NDI WILLIAM GEO-E,HIS-E

(51) KAMDEM SAKAM PERPETUEL DE LOURDES GEO-E,HIS-E

Page 250 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 70

(52) FOTSING KENGNI ELISEE PERES FRE-E,GEO-E

(53) NGUETSA DONGMO MABELLE DEL-MARC ENG-E,HIS-E

(54) FOTIE HARLEY JUNIOR FRE-E,HIS-E

(55) TACHUEH FUAKU HASAN GEO-E,HIS-E

(56) POANKA WANKO ALEX VALDEAU BIO-E,ICT-E

(57) ESUNJE EMILE ELUMBA GEO-E,HIS-E

(58) KAME DONALD GIYOH GEO-E,HIS-E

(59) FUNDONG TCHIOFO ROLAND BIO-E,PMN-E

(60) NWANCHAN NOEL TEMBENG BIO-E,PMN-E

(61) TIAM JEPHTHE ECO-E,ICT-E

(62) ZENABOU ABOU BALKISSOU ILIASSOU ECO-E,GEO-E

(63) GOUCHEGHE SYLVESTRE CONFIANCE FRE-E,HIS-E

(64) FOSSO TEDJIOKENG ADELE NELLY FRE-E,HIS-E

(65) RAHINA MEFERE ENG-E,HIS-E

(66) TOMEZE MOMO LESLY PATRICIA ECO-E,GEO-E

(67) NGOUMEGNI NGONG BEDE GEO-E,HIS-E

(68) PRINCESSIA WAI FOTOH MANYI GEO-E,HIS-E

(69) SIDZE NKOUONGA CHRISPIN PIERRE GEO-E,HIS-E

(70) NOULEFACK ROMIAL ECO-E,GEO-E

Centre No: 12091 TASSAH COMPREHENSIVE SECONDARY

SCHOOL YAOUNDE

Regist: 79, Sat for 2 or more Subjects: 77, Passed : 68

% Passed : 88.31, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

KUATE KAMGA BRAYAN ARMEL

BIO-A,CHE-B,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(1)

MVA MVA EKOA BENJAMIN JOYCE EDWIN

ECO-C,FRE-C,GEO-B,HIS-A,ICT-C

(2)

EVENGUE NSOMOTO SAMUEL BRYAN

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(3)

(4) TANWIE BRUNO ADEY BIO-C,CHE-D,CSC-B,PHY-E,PMN-C

(5) NGONG YVETTE MBUH BIO-D,CHE-E,FSN-A,PHY-D,PMN-D

MBARGA MINTSA GUY ROLAND BRAXTON

BIO-E,CHE-D,ICT-D,PHY-E,PMN-C

(6)

Passed In 4 Subjects: 16

(1) TANYI-AKUME ELVIUS AYUK ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-A

(2) JOH MARYFAITH MAMBONG ECO-B,GEO-C,HIS-C,PHI-B

(3) MBOUGUE PATIENCE FRE-B,HIS-B,LIT-D,PHI-B

(4) KUETE FOMEKONG RAYANE ECO-C,GEO-B,PHI-C,PMS-D

(5) AFOH GRANISS NIJECH ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(6) BIH IRENE CHE ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(7) NGONG JOYCE NAYAH ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

BOUGNIBEKOENE TIENTCHEU LAETITIA LUCIE

BIO-C,CHE-D,ENG-E,PMN-D

(8)

(9) RABIYATOU YOUGOUDA BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-B

OYIE NKODO OCTAVIE NATHANIELLE

BIO-E,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(10)

(11) NGUEFO KOWO KAMILLE XAVIERA BIO-E,CHE-E,PHY-D,PMN-C

(12) NGONO OWONO EDWIGE ELENA ECO-D,GEO-E,ICT-E,PMS-C

(13) MBOUNJA JOSUE JOSIAS BIO-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(14) NDI BRUNO NJONG ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(15) TUKUA RHODIE BOKUME ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(16) BIBOUM THEODORE LUDWICH ECO-E,FRE-E,GEO-E,PMS-D

Passed In 3 Subjects: 23

(1) NGOE LARISA ONGIE ECO-C,HIS-B,LIT-D

(2) CHENG NYAMBOD ROGEE CHE-E,FSN-A,PMS-D

(3) SIAGA NGALEU RICHEL MARIE FSN-B,ICT-E,PMS-C

(4) TIAKO SIKO EDITH FABIOLA BIO-E,FSN-A,PMS-E

(5) AVEZO’O MARTINE LAURIE ECO-D,FRE-E,HIS-B

(6) OFON MELVIS AWEIH ECO-E,GEO-D,HIS-B

(7) NDJIKAM MBOUMBOUO HADILE ECO-D,GEO-E,HIS-B

(8) BIDZO OBONO MARIE-JOSEPH CHE-E,FSN-B,PMN-E

(9) TUKUA BRENDA BERIE BIO-D,CHE-D,PMS-D

(10) SHELEU HEUMOU RUTH LYSLINE ECO-E,GEO-D,PMS-C

(11) NGENUI MIRIAMTAKANG ENG-E,HIS-B,LIT-E

(12) LETONO MESSI GAELLE FRE-E,HIS-B,LIT-E

(13) NDENGUE NGOUA ROLLY MORELL CHE-D,ICT-D,PMN-D

(14) TSEKAM KENMEUGNE CECILE FLORE CHE-D,ICT-E,PMS-D

(15) AWOUDOU AHANDA GERMAIN FRANCK ECO-E,GEO-E,HIS-C

(16) MENGUE ELEBE LYNN LESLIE ECO-E,FRE-D,HIS-D

EBOMAM ABONDO EBENGUE MICHEL DONALD

ECO-D,GEO-E,PMS-D

(17)

(18) MBE POKAM JEDIDIA GLORY CHE-E,ICT-E,PMS-C

(19) PEYOU NDI SAMBA IAN RUSSELL BIO-E,CHE-E,PMN-C

(20) GALEU KENMOGNE JEUGA ALEX ECO-D,GEO-E,PMS-D

(21) VEYU ATHANASIUS SEKA ECO-E,ENG-E,HIS-C

(22) ETOUNDI OWONA JOSEPHINE BENEDICTE BIO-E,CHE-E,PMS-D

(23) MVONDO BELLA VANELLA ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 23

(1) NDZIE MESSY GESLAIN ELIZABETH BIO-C,FSN-A

(2) NDOUTOU MABOUHANG FRED LOIC ECO-D,HIS-B

(3) BAWE DIVINE MAHNGEH ECO-B,GEO-D

(4) KOUAMOU PENGOU LORRELYE JOYCELYNE FSN-B,PMN-D

(5) MONTHE FASSEU PEGUY CHE-D,PMN-C

(6) EVINA RACHEL MANUELA ECO-D,PMS-C

(7) KAMGAIN DANIEL YVAN FSN-C,PMN-E

(8) EYENGA LYDIE ESTELLE BIO-E,PMS-C

(9) NEMY TONY EVARISTE RYAN FMA-E,PMN-C

(10) NKEFU EVYLIN AGENDIA ENG-E,HIS-C

(11) IKOME-LIKAMBI ETONDE DALIA HIS-C,LIT-E

(12) BIDZO OBONO JEAN ERNEST JORDANE FRE-E,HIS-C

(13) NDZIEBI AUDREY CYRIANNE ECO-E,HIS-C

(14) PEHA JOSEPH KEVIN HIS-C,PHI-E

(15) DJOUKOU KEMAYOU SYLVAIN IVAN CHE-E,PMN-D

(16) MENYENGUE ZE MARCELIN DARYL BIO-E,PMN-D

(17) EDZONGOLO NSIA PATRICK-AUDREY ECO-E,PMS-D

(18) NZEKIO NGUEPDOP MIKE O’NEAL ECO-E,PMS-D

(19) MBUE ANNA LATEH ECO-E,HIS-D

(20) KANA ZAMBOU RUDITH ROMAINE ECO-E,HIS-D

(21) EBELA MESSI PARFAIT TRESOR ICT-E,PMS-E

(22) NGO UM MAWOH SUZANNE ECO-E,PMS-E

(23) MINKO MVOGO EVENGELINE ECO-E,PMS-E

Centre No: 12093 COLLEGE BILINGUE LA PERFECTION

DOUALA

Regist: 58, Sat for 2 or more Subjects: 58, Passed : 46

% Passed : 79.31, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

DJIEUMENI WOKMENI PRINCESSE HELENA

ECO-B,ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-D

(1)

(2) ABBE GBERI MARIE CHLOE ENG-D,FRE-B,HIS-C,LIT-E,PHI-B

TAZIMEFACK DJIMELI LINTIA CYNTICHE

ECO-C,ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-E

(3)

NJOYA YANFAM AFSSA SALMA

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(4)

TCHAKOUTEU KUETCHE ANGE MAHEVA

BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-D

(5)

(6) KONGNE NEMBOT KEVIN J ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E

(7) NZOULE YANNICK MOREL ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 12

(1) MOHAMADOU NOUROU DINI ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B

TCHANTO TIENTEU ANAELLE LAURENCIA

BIO-D,CHE-D,ICT-C,PMS-C

(2)

(3) EBOT SERAPHINE NKENG ECO-C,ENG-D,HIS-C,LIT-D

(4) NONO TAGNE MAXIME LANDRY BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(5) MBALIDAM NATACHA GAELLE BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-C

TIEDJOM TCHABOU DAINA LUCRESSE

ECO-E,FRE-C,GEO-E,HIS-C

(6)

(7) ASONGAFAC DORIANE Z FRE-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(8) MAFOGHO LARRY GAUTIER ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(9) NGOUNOU KAMGA MARIE SARAH BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-D

Page 251 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 12

(10) MBENG KELLY BRIGHT FOLEFAC ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(11) KUM BRENDA MBEI ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

AMAHILA BEDINE ALLIANCE JEANNE D’ ARC

ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(12)

Passed In 3 Subjects: 18

(1) NGAFOR JESELINE BIO-A,ICT-D,PHY-E

(2) DONGMO ALGOR MANDELA ECO-C,GEO-C,ICT-D

(3) NGOUANOM TOGUO DILANE BIO-D,ICT-B,PMS-E

(4) NOUPOUE TIENTCHEU HENRY BRICE FRE-B,HIS-D,LIT-E

(5) EFU AUGUSTINE AMELI CHE-D,ICT-C,PMN-D

(6) AKANA KIZITA TAJOAH BIO-C,CHE-D,PMS-E

(7) FOPA KOUENGOUA RICH ECO-D,GEO-E,PMS-D

(8) YAMB PASCAL PIERRE ENG-D,FRE-D,HIS-E

(9) LOIC ENOBIL EPHRAIM FRE-D,HIS-E,PHI-D

(10) TANGOLI NEBA IVAN ENG-D,FRE-E,HIS-D

(11) YENSINLA CHARITY LAADZEE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(12) TAPDJA KUIKOUA KEVIN JOEL BIO-D,FMA-E,PMN-D

(13) AJANG CHRIS-NELLY MESUMBE BIO-D,CHE-E,PMN-E

(14) KAMDEM GIRESSE LORENZO BIO-E,CHE-E,ICT-D

(15) BALEMA ANDRE CLET ECO-E,FRE-D,GEO-E

(16) NIMANI TCHEUMANI SANDRA LEINA FRE-E,GEO-E,HIS-D

(17) ELIVE PETER IKOME JUNIOR BIO-E,CHE-E,PMN-E

(18) DJANJO WILFRIED JUNIOR ECO-E,GEO-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) FIAGOM TEUKEU GLADYS LAURA BIO-E,PMS-D

(2) NGABO SIMON CLAUDE BIO-D,GEO-E

(3) NOUMABEU FOSSO DANIEL MARIUS CHE-D,ICT-E

(4) KAMGA TAGNE GHISLAIN KEVIN BIO-E,CHE-D

(5) NGUELA BOGNE BELVA DANIELLE BIO-E,FRE-E

(6) MOMO FOKO RIVALON BIO-E,PHY-E

(7) MPOUOSSI MAGNE CHRISTENCE ODRE FRE-E,GEO-E

(8) SIPEUWOU SIME OSYADE BEAURIELLE FRE-E,LIT-E

(9) LOIC KEVIN BIDIAS CHE-E,ICT-E

Centre No: 12098 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MBALNGONG

Regist: 67, Sat for 2 or more Subjects: 66, Passed : 59

% Passed : 89.39, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

(1) CALEB TINGNYUI ECO-C,ENG-E,GEO-A,HIS-B,PHI-A

(2) FUL SIDORINE ZUNGHE ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B,ICT-D

(3) WIRBA HADRIAN BERINYUY ECO-B,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

TENDONGAFACK CHRISTELLE TANJONG

ECO-B,ENG-E,GEO-B,ICT-D,PMS-B

(4)

(5) SOYIGHA RUTH TAH ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B,ICT-E

(6) LINNETTE CHU KUM ECO-E,ENG-C,GEO-C,HIS-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 24

(1) WADINGA VALLERY DOH ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-A

(2) TRACY LEYNYUY TAALA ECO-B,ENG-C,GEO-A,HIS-B

(3) NGONG COLETTE BEH ECO-B,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(4) TIMOTHY THOMAS KEHMOKA ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(5) NJIAKENG BEATRICE ECO-A,ENG-D,GEO-A,PMS-D

(6) BRINA BIH- ATEM LINDA ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(7) TABOT EGBE MELISSA BRENDA ECO-C,GEO-D,HIS-B,PHI-B

(8) KISI LEWIS MBIYDZENYUY ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(9) DONFACK NGUIMETSA NIQUAIE ECO-C,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(10) SHULA LARISA NYUYFONI ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(11) NSOH DIANET OBEN ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(12) OPONDE VERINE BETAPO ECO-D,GEO-A,ICT-D,PMS-E

(13) ESINWOH JUNIOR EFELEFACK ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(14) NGU GOD NDONWIE ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(15) CHARITY ANWI ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(16) OWASU GRACE NOKENA NYABA ECO-E,ENG-E,GEO-B,ICT-C

(17) TEZEH ETTIANNE ASHU ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(18) JOY SEMBE AMEH ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-D

(19) NGECHOP ROGINE ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(20) NGONO ESSOMBA CATHERINE DIANE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(21) KOM TAGNE JOYCE DANIELLE ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(22) NKEMGANG CHRISTABEL CHAYONG ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E

(23) OTTOU EVOUNA BERNADETTE LOYS ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(24) ATANG MERELYN TIKWEH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 20

(1) AKAMA JOHNSON NDOH ECO-D,GEO-B,HIS-C

(2) NDELEY MERCY KONGDEM ENG-C,HIS-B,LIT-E

(3) MAH INNOCENT NIMINO ECO-C,GEO-C,HIS-D

(4) SUNJO GIZELE BERINYUY ENG-D,HIS-B,LIT-E

(5) LEONG BINTA MUSA ZINOH ECO-D,HIS-B,LIT-E

(6) NCHANG TELMAH LIGHT ENG-C,HIS-C,LIT-E

(7) ANGWI BLESSING CHOO ECO-E,HIS-B,LIT-E

(8) KUMLA SYNTHIA ECO-E,ENG-C,GEO-D

(9) MOTO FRIDA BANYIAKA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) MANKA’A CHANCELINE SUH ECO-E,ENG-D,HIS-C

(11) KUMBI HANNAH ATUH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(12) DIARA MACRINA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(13) TAKU MILTON AGBOR EBOT ECO-E,GEO-E,HIS-C

(14) TANGUANANG RIGA NAYAN ECO-D,GEO-E,HIS-D

(15) NWACHAN SHANCELINE ACHA ECO-D,GEO-E,HIS-D

(16) ATAH CHORIHANUS ATAH ECO-E,HIS-C,LIT-E

(17) TANZOMOH SOLANGE ASAAH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(18) KERI KERI PIERRE ELISEE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(19) GWAABE THELMA KAHDI ECO-E,GEO-E,HIS-E

(20) TAKAM TAGNE GILLES BRYAN ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) PENN SONITA WOPONG GEO-D,HIS-B

(2) MEH ISABEL ZIGHE HIS-C,PHI-C

(3) AFUH BRYANT EKE GEO-C,HIS-D

(4) AMBE JUNIOR SUH GEO-C,HIS-D

(5) OKIE-NGWA GEORGE NZO HIS-C,LIT-E

(6) SOUKOUE ARCENE GUILIO GEO-E,HIS-C

(7) NDOHTSOP NJIMKOH RAISSA ENG-E,HIS-C

(8) AGIEN HILDA AKUM HIS-D,LIT-E

(9) ZEUFACK MEGANE STEPHANIE FRE-E,HIS-E

Centre No: 12099 CHRIST THE KING ANGLO-SAXON

BOARDING COLLEGE YAOUNDE

Regist: 40, Sat for 2 or more Subjects: 40, Passed : 39

% Passed : 97.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 15

LOOHKUH JUNIOR EMMANUEL TOSEH

ECO-C,GEO-C,HIS-B,ICT-C,PHI-A

(1)

DINGANA EARNEST FOHTUNG

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(2)

(3) MONIE MEGAN TRACY NANA ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(4) CHICK FAITH LUM ECO-C,GEO-C,HIS-B,ICT-C,PMS-E

BESONG JOHN BESONG JUNIOR

ECO-C,GEO-B,ICT-D,PHI-C,PMS-D

(5)

(6) TENGUH RYAN YEMBE ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-C,ICT-D

(7) NAPOLIAN FANNYUY ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-D,REL-B

SEIGNOU MBI CHRISTIAN CYRIL

CHE-C,CSC-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(8)

(9) EWALE CORINE EBONGKENG BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMS-B

(10) FELICITAS FRINWIE SANTO BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(11) DEBIMIA MEFOR MBA ECO-E,GEO-D,ICT-D,PHI-B,PMS-D

BINONG BI MATIP EMMANUEL LIONNEL

ENG-E,FRE-E,HIS-D,ICT-D,PHI-B

(12)

(13) MEKOUI MBARGA ROSTAND ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-E,PHI-B

(14) SABINA NABANG NKWI ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C,REL-E

(15) BOUGHA STEVE ANDY ECO-E,GEO-D,ICT-D,PMS-E,REL-E

Passed In 4 Subjects: 11

(1) NGAH HARRIETTE BONGKISHERI ECO-E,GEO-B,HIS-B,REL-B

Page 252 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 11

(2) MOKOM GLORY MEGHA BIO-B,CHE-C,FSN-B,PMS-D

(3) KINIGHECHI WILLY ERWIN ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(4) VEREN-MARIE-KIYNYUY ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(5) BETECK PELAGINE KESI BIO-B,CHE-D,PMS-D,REL-D

(6) SAHFE GISLEN NYUYSEMO BIO-B,CHE-D,CSC-E,PMN-C

(7) ACHA NAOMI BLANCHE EYA BIO-D,FSN-A,ICT-E,PMS-D

(8) NKWI PAUL MAFIAN GEO-D,HIS-B,ICT-E,REL-C

(9) TAKU ERNESTINE AYUK BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMS-C

ABEME BERNADETTE SHANICE ELVIRA

ENG-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(10)

(11) NGUM NADINE GALABE ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

Passed In 3 Subjects: 5

(1) ANCHANG PATRICE JUNIOR GEO-E,HIS-C,PHI-A

(2) BEMO ESIME ENI ENG-D,HIS-B,LIT-E

(3) TANTAN FRANCIOSE KILOFONYUY BIO-C,CHE-E,PMN-D

(4) NKUMBE EBOUE FELIX FRE-E,HIS-D,PHI-C

(5) AGWE RUTHSAN MUYEN ENG-D,GEO-E,PMS-D

Passed In 2 Subjects: 8

(1) NDIFOR SANDRINE ANYAKOH BIO-E,FSN-A

(2) ABADA MVOGO LAURENTINE BIO-E,FSN-B

(3) MADO TAGNE ARMAND JUDEON PMN-D,REL-C

(4) AKAM JENNIBELLE JOYCE FLIK BIO-D,PMS-D

(5) KEUFACK FOZING PATRICK BERTRI BIO-E,PMN-D

(6) FONYUY JULIET ASOH BIO-E,PMN-D

(7) ATEBA ATEBA JUNIOR ARNAUD CHE-E,PMN-D

(8) SCHEKINA JOHNSON TOUDZE VALERIE BRAI ICT-E,PMS-D

Centre No: 12100 COLLEGE ALFRED SAKER DOUALA

Regist: 72, Sat for 2 or more Subjects: 72, Passed : 41

% Passed : 56.94, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) MAYEGA CRISTAL LYDIE BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2) ENCHO SHINA AGBOR CHE-C,FMA-C,ICT-D,PHY-D,PMN-C

(3) KHANDY NOURIJKA MOUELLE BIO-C,CHE-B,FMA-D,PHY-E,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 10

MEKONDO NTOBOU MANUELLA SYNTICHE

ECO-A,GEO-A,PHI-A,PMS-B

(1)

(2) MOUNGUI II JAMES BRYAN CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

EFOME MOLINGE LITANGA ANTHONY

BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(3)

(4) EPEE JACQUES URIEL ECO-B,GEO-D,HIS-C,PMS-E

(5) BEBONG BASSETECK ANDY STEVE ECO-D,GEO-C,ICT-E,PMS-D

(6) ELOKA BIOTO PIERRE YVAN FRE-E,GEO-D,HIS-C,ICT-D

MOUKOUDI SONGUE AGNES DANIELLA

BIO-C,CHE-D,ENG-D,PMS-E

(7)

(8) NGO MBADI RUTH CLAUDE SAPHIR ECO-E,ENG-C,HIS-E,LIT-E

(9) ALIMA PIERRE CHRISTIAN ECO-E,GEO-D,ICT-D,PMS-E

(10) MBOMBO NJIMOLUH IBRAHIM ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 11

(1) MBIMBE DAROSA ELISABETH CHLOE BIO-C,ICT-C,PMS-D

(2) BONNY DIN ALICE LABOUREE FRE-B,GEO-E,HIS-C

(3) ESAMBI O’NEIL NGOH ECO-D,ENG-D,GEO-D

(4) BEBONG ESSOKMEN CLAUDE PIERRETTE FRE-D,HIS-D,LIT-E

(5) EBOULE ELOKO FAVOUR WILL-SMITH GEO-E,PHI-C,PMS-E

(6) MBA BLESSING CHINECHEREMU BIO-E,CHE-D,ICT-D

(7) BOVINDI DJANGA YVONNE LOÏS ENG-E,FRE-D,GEO-E

(8) BENAME KRISTEL ARISTIDE ZIVANA FRE-E,GEO-E,PMS-E

(9) NGOUFACK MEGANE ECO-E,FRE-E,HIS-E

(10) SHABA AHAMADOU TIJANI BIO-E,CHE-E,ICT-E

(11) NJOLE MOUDOUDOU EMMANUELLE GORDE ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 17

(1) YAGOUA MAFODJA RHANA CHE-D,PMN-C

(2) OUM PATRIZIA SUSANNAESPERANZA ECO-E,GEO-C

(3) SINEH ANOLA MAEVA LEILA BIO-E,PMS-C

(4) NNAJI MARTHA OGECHUKWU GEO-E,PHI-C

(5) LAMBI SOLANGE NSUNGLIN BIO-D,CHE-E

(6) BAKINDO NICOLAS GILLES GEO-E,HIS-D

(7) ANNA-VICTORIA RANDON ECO-E,FRE-D

(8) KARL TIMOTHY BESSEMA NTONE ECO-E,GEO-D

(9) KACK KACK LOÏ C LAURENT VOLTAIRE FRE-E,HIS-D

(10) MOUSSIMA NYAME ANGELA SHARON FRE-D,HIS-E

(11) TAH JUNIOR SAMUEL NYOWIKE CHE-E,ICT-D

(12) ETNA GALVINE ALICE FEUGO MEBARA FRE-D,GEO-E

(13) GUIFO KENGNE MAEVA LUCCRECE DOMINIQUE BIO-E,PMS-D

(14) NWECHAH VANILA LUM BIO-E,ICT-E

(15) ALI HUSSEIN MOHAMED SAÏ D BIO-E,PMS-E

(16) NKAM CHRISTIAN RAEL GEO-E,ICT-E

(17) NGNIWAKE FOGUENA NORBERT JUNIOR ENG-E,HIS-E

Centre No: 12103 MOUNT-OLIVE BILINGUAL

COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL NYABOYA BAMKIM

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 4

% Passed : 57.14, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 3

(1) GWEE RINNDA GODLOVE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(2) KENG GLENDA YAFE BIO-D,ENG-D,GEO-E

(3) SAMA STEPHANIE FIEN BIO-D,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) NKENGAFAC ROSELINE NSAYBIIMENYUY ENG-E,HIS-E

Centre No: 12104 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BAMYANGA

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 12

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

(1) NDAM CHANCELYN ATUH ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(2) NDZEMBOMENYI NOELA ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(3) PONSEH CHARITY ATEFOR ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(4) MBIMILA ALICE GHAKANYUY ECO-D,HIS-E,PHI-D,REL-D

(5) MUYUKO SONETA NEH ENG-E,FRE-E,HIS-B,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) EMELIA FONYUY ECO-C,GEO-D,HIS-B

(2) ACHA RANIBEL ENGONWEI ECO-D,GEO-C,HIS-B

(3) TATAH BORIS BERI ECO-D,GEO-D,HIS-C

(4) HEDE HONORENE DIONE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(5) NJILE EDOUARD FRED ECO-E,GEO-E,HIS-C

(6) MOHAMADOU MOUSTAFA ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) ABDOULRAHIM FRE-E,HIS-D

Centre No: 12105 PINTADES BILINGUAL COMPREHENSIVE

INSTITUTE NGAOUNDERE

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 15

% Passed : 71.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) BILOA NDONG DIANA LAREINE ECO-E,ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 3

(1) ENOH AMBOLO KEVIN JONAS ENG-B,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(2) DINA ULRICH ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-C

FOFACK TEMFACK ARIANE LUCRECE

ECO-E,ENG-E,GEO-E,PHI-D

(3)

Passed In 3 Subjects: 7

(1) BANSIKA NIGEL SHEY ECO-E,GEO-B,HIS-C

(2) AKO PRINCEWILL TABI ECO-E,GEO-C,HIS-C

(3) NDONO TINA MELISSA OSCARINE ENG-E,FRE-D,HIS-D

(4) FADIMATOU ABDOU KARIM BIO-D,CHE-D,PHY-E

Page 253 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 7

(5) NGO MAHI AMINATOU BIO-E,CHE-E,PHY-C

(6) TIOJIO KEMJIATIO GOMEZE BIO-D,CHE-E,PMN-E

(7) LAISIN CLOUTERRE BERINYUY BIO-D,CHE-E,PHY-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) ABANDA ALAIN LEBEL BIO-D,CHE-C

(2) FOSAM JULIANA BOSUNG GEO-E,HIS-D

(3) KISINGER MAPONGMETSEM GUEKAM SAMORA CHE-D,PHY-E

(4) FADIMATOU OUMAROU NOUROU HOUDA HIS-D,LIT-E

Centre No: 12106 COMPLEXE SCOLAIRE BILINGUE SAINT

GERMAIN NKOULOU

Regist: 34, Sat for 2 or more Subjects: 34, Passed : 22

% Passed : 64.71, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) YENSEH CURTIS KUTI BIO-C,CHE-C,CSC-C,PHY-E,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 3

(1) PATIENCE NDZESA’NYUY ECO-B,GEO-D,HIS-C,ICT-B

(2) JUWO CLIFF NWENSHIR CHE-B,CSC-D,PHY-E,PMN-C

(3) JOHN BRYAN MBE BIO-C,CHE-B,PHY-E,PMN-D

Passed In 3 Subjects: 7

(1) BONG GLADNESS GHANYEN BIO-B,CHE-E,GGY-D

(2) NGORAN EMMANUEL TARDZENYUY BIO-C,CHE-D,PMN-D

(3) AISHATOU MUSA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(4) ERET ELIZABETH AYUM-AYUK ECO-E,GEO-E,HIS-B

(5) NKARAKWI MELIZA CHICHI BIO-C,CHE-D,PMN-E

MAYEGANIDJOB ZEULANGUE JOSEPH HIPPOLYTE

FRE-D,GEO-E,HIS-C

(6)

(7) TAKENY BOUMOUMECK MOISE JOEL ECO-E,GEO-D,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 11

(1) FOBA ROLAND SEET ENG-D,HIS-C

(2) WIRSIY WIRASHIY REMONDA BIO-C,GGY-E

(3) BIH LITISIA NDIFOR BIO-D,CHE-E

(4) FOMBE GLORY NKAKWEM GEO-E,HIS-D

(5) NJINDA BLESSING NUNG ENG-E,HIS-D

(6) MBATCHOU SOUMJI LAEL JUNIOR BIO-E,PMN-D

(7) DJAGUE NGAKEDJI DENIS FLEX CSC-E,PMN-E

(8) NKEPDEM MAFOKOUA JENNY NOEL ECO-E,GEO-E

(9) NJI NCHAPLON MELANI CLAIR BIO-E,PMN-E

(10) ERET CLEMENT NDUM BIO-E,GGY-E

(11) NCHINI THIERRY NOMBU BIO-E,GGY-E

Centre No: 12107 MARIE ALBERT PRESTIGE BILINGUAL

COLLEGE NKOI-ANGAH, YAOUNDE

Regist: 68, Sat for 2 or more Subjects: 67, Passed : 60

% Passed : 89.55, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

NDOH MBONG AGNES BELLINDA

BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(1)

NDJAKOMO NSOMO LAURIE MURIELLE

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(2)

(3) BABO JAMES JUNIOR BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 15

(1) MVONDO TOMO PAUL STEPHANE CHE-D,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(2) MEYO JUNIOR ARIELLE BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(3) NDEKOU DE FONAM MARLYN PASSY BIO-B,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(4) GANDHI AKONO FELIX BIO-C,CHE-C,ICT-E,PMS-C

(5) AVA NGANA NATHANAEL CHE-E,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(6) CHOUNNA MYRIENNE LINE ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C

BINGONO BINGONO FRANCIOS XAVIER

ECO-C,ENG-D,HIS-B,ICT-E

(7)

(8) SANDJO NEHLANE MARTIN BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(9) ABOUDOU BELINGA LAURAINE ECO-C,GEO-D,ICT-E,PMS-D

(10) MANI ONANA STANISLAS LOIC BIO-E,CHE-E,ICT-B,PMS-E

(11) OWONO NDI RAPHAEL CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(12) PRISO ADRIANA MARINA BIO-D,CHE-D,ICT-D,PMN-E

(13) ENANGA EUGENIE FLORENCE GIFTY ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(14) NGAH MBOLO AMANDINE ENG-E,FRE-C,HIS-E,LIT-E

FOKEM TCHOUKOUANGO NGEUTSOP HILARY MICAL

CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(15)

Passed In 3 Subjects: 28

(1) ETO SAMUELLE MARIE ANGE CHE-C,ICT-C,PMS-C

(2) ABE MANI FRANCK DURICK ENG-D,FRE-B,HIS-D

(3) ELAD THIERRY LATAR ECO-E,GEO-B,HIS-C

(4) MBOSSI EFFA ANDY PATERSON CHE-D,FMA-D,PMN-B

(5) BIDJA BESSALA REECE ANDY CHE-E,ICT-C,PMS-C

(6) ESSOAH ATANGANA MARIE ROSE BIO-D,ICT-C,PMS-D

NKOUAMOU NGOUELEKANG SAMYRA DOMINIQUE

BIO-C,CHE-D,ICT-D

(7)

(8) DJEINABOU DIA ENG-D,FRE-B,HIS-E

ESSOKOLOK ESSOUNOUMI DOMINIQUE ELSA

BIO-C,CHE-D,ICT-E

(9)

(10) ENDOMBA OVAMBE KEVINE DJAMILLA ECO-E,GEO-C,HIS-D

(11) OLLE OLLE GEORGES ARSENE ECO-E,GEO-C,ICT-D

(12) TOTOUM MANAH JORDAN JUNIOR ECO-B,FRE-E,PMS-E

(13) BOUDIENG AGNA ARRIALE MAEWA ENG-D,FRE-C,HIS-E

(14) MENGUE MAIVA DAVINA OCEANE ENG-D,FRE-C,LIT-E

(15) GARKA OTAM STEVEN GIOVANNI ENG-E,FRE-B,HIS-E

(16) NDO MARIE ANASTASIE JOSEFAH CHE-E,FMA-D,PMN-D

(17) TAMOTA FEUGUIM FRANCK SERGIE CHE-E,PHY-E,PMN-C

(18) BEHALAL KATANG GIRESSE BIO-D,CHE-D,PHY-E

(19) BELINGA EDING NTI SALOME DORCAS ENG-E,FRE-D,PHI-E

(20) NGOLE NGOUL SANDRINE BIJOU ENG-E,FRE-D,HIS-E

(21) MOTOMIMBANG GREG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(22) NGASSAN POUSSEU FRANK LOIC ECO-E,GEO-E,PMS-D

(23) KUETCHE KENGNE ANGE-ELISE SANDRA BIO-E,ICT-E,PMS-D

(24) MBILI KENMEUGNE SHEELA GEORGES BIO-E,CHE-D,PMN-E

(25) MAVA FAHA BRITNEY ECO-D,GEO-E,HIS-E

(26) MANGA FRANTZ DANY MAX CHE-E,ICT-E,PMS-E

AFANA NDONGO AGNES GUILAINE ANNE-CARELLE

ECO-E,GEO-E,HIS-E

(27)

(28) MEBE MEDOU CLAIRE SALOME ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 14

(1) SIGHA KOUDOM HUSSENE BIO-C,CHE-D

(2) NGANGWA NYA MAXIME JUNIOR FMA-E,PMN-C

(3) SIELIENOU NOUBISSI EMMANUELLA MONICA BIO-E,CHE-C

(4) KODJOUO THIOJO FARIDA BLANCHE ECO-D,PMS-D

(5) TSINYA CHLOE DANIELLE MARION BIO-D,CHE-D

(6) ATANGANA ATEBA GERVAIS FABRICE BIO-D,CHE-D

(7) NDJEUKAM NIANDA ARTHUR BAUDOIN BIO-E,ICT-C

(8) NDJANA ABESSOLO CHRISTOPHE FERNAND BIO-E,CHE-D

(9) ITOE JORDANE ENANGA BIO-E,PMS-D

(10) BOUNOUNG KOKA ASHLEY VERA ECO-D,GEO-E

(11) EDOU KELLY DAVID ADRIANA ECO-E,GEO-E

(12) NGAA MEMONGO DENISE JOINITA ECO-E,FRE-E

(13) NDONGO ZANGA ERNEST DONALD CHE-E,PHY-E

(14) NGUELE MBANG ROSE DORCAS ECO-E,GEO-E

Centre No: 12110 CHAMPIONS SECONDARY AND HIGH

SCHOOL YAOUNDE

Regist: 90, Sat for 2 or more Subjects: 90, Passed : 90

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 17

(1) CHINJE THELMA NAFOUH BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-A,PMN-A

(2) TEMBAN ABEN CALIUS BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-B

(3) TOMBIR GODRICK FOMONYUY BIO-A,CHE-A,ICT-B,PHY-A,PMN-C

(4) OTU EXCELLENT CHIKWADO BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-B,PMN-B

CHILI ROBERTO CARLOS CHILI

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-A,PMN-C

(5)

(6) LEINYUY ESTELLE KINYUY BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-B,PMN-C

Page 254 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 17

(7) BAINWI GIZEL LOH ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B,PHI-C

NTOUBA ESSAME FILIPE BRIAN

BIO-D,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(8)

(9) NYONGUO ORNELLA FULAI ENG-C,FRE-B,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(10) ANGHIE FABRICE WAINKEM BIO-C,CHE-C,GGY-C,ICT-C,PMS-D

(11) EKOME BRANDON EKOME BIO-E,CHE-C,FSN-B,PHY-C,PMN-D

(12) FOBI GRACIOUS ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(13) DJOUDJI NGOUNE AMABELLE BIO-E,CHE-C,FSN-A,PHY-C,PMN-E

DINMUNKA MODESTE JAIDZEVEN

ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(14)

(15) COMFORT BURINYUY BIO-D,CHE-C,FSN-A,GGY-E,PMS-E

(16) TATA BLAISE KONGYUY BIO-E,CHE-C,GGY-D,ICT-C,PHY-C

MENGYENTOH BABARA MOFOR

ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(17)

Passed In 4 Subjects: 37

(1) MBIBAH LYNETTE AMOA BIO-B,CHE-A,PHY-C,PMN-C

(2) WAMEY VANESSA YENSI BIO-B,CHE-B,GGY-C,PHY-C

(3) KUH SANDRINE KUONABUIN BIO-D,CHE-C,FSN-A,GGY-C

(4) NDIMUKONG TINA SIRI BIO-D,CHE-C,FSN-A,GGY-D

BONGKIYUNG CLEMENTINE BATINYUY

BIO-E,CHE-C,FSN-A,GGY-D

(5)

(6) KEHLEN KELLY THECLE BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-D

(7) NDANZER CHUMFOH HAPPY ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(8) AWONKEM MASAMAGYE JOYCE BIO-E,CHE-C,FSN-A,PHY-D

(9) AWUMBOM MERCY WUCHU BIO-E,CHE-C,FSN-A,PMS-E

(10) DJOKO KAMGAIN GILLES ORIOL ENG-D,FRE-C,HIS-D,PHI-C

(11) ANUKABUH JESICA BILINGWE BIO-E,CHE-B,PHY-D,PMN-D

(12) KEINE DIVINE TSO BIO-E,CHE-C,FSN-B,GGY-E

(13) KOJO CHARI ANGEL EBONG BIO-E,CHE-C,ICT-D,PMS-C

(14) JOHNSON MERCY BIO-E,CHE-D,FSN-A,PHY-E

(15) STANDLY FIMCHIEM BIO-E,CHE-C,PHY-C,PMN-D

(16) ASAH NELSON FONCHIN ECO-D,ENG-E,FRE-D,GEO-C

(17) KEYACHE MILDRED DONG ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(18) LAMBI RASHIDATOU KEUKEH ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(19) FULAI WULSAMOH KETIBEL ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-E

(20) MBUH CLAUDE BERINYUY BIO-E,CHE-C,GGY-C,ICT-E

(21) MBUYONGHA EDELQUINE MSUM ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(22) NGU SHARLINE MESHI ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(23) ACHOTIA BORIS EBATA BIO-D,CHE-C,ICT-E,PHY-E

(24) BOMYEE RACHEL ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(25) ABANKE VALERY NSABINLA ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-E

(26) CHO NGOH HARRIS CHO CHE-C,ICT-E,PHY-E,PMN-D

(27) MUMANDAM LYNETTE NGUM BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(28) NDENDAH KANDI PONNWUYERE ENG-E,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(29) ASANGA JONES NDIFOR ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(30) MBENOWOH MODEST NOPAINDEH ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E

(31) BEJEMIA MEDING NUGANGA ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-E

(32) DJAMILATOU ADAMOU ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(33) FUL GILIAN FULAI BIO-E,CHE-C,ICT-E,PHY-E

(34) NGELA NGUM MOMA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(35) NKONGYI TENING INOCENT ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(36) FRU LAURENA NGWE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

NKENGAFACK NDEMASONG DIANE GAILE

ECO-E,ENG-D,FRE-E,GEO-E

(37)

Passed In 3 Subjects: 27

(1) NSOM BRIAN NSOM ECO-B,GEO-C,HIS-B

(2) WANYU ANTERUS CHE-B,ICT-B,PHY-C

(3) SYNTHIA MATIMBA NKETE CHE-D,FSN-A,PMS-D

(4) TCHAMI DORYNE JOSIANE WAPI CHE-C,FSN-A,PMS-E

(5) KAMDOUM JOVANY CIPRINCE ECO-D,GEO-D,HIS-B

(6) KOGGE METUGE BRANDON ECO-D,GEO-E,HIS-B

(7) CHINANU OKPO KALU HIS-B,LIT-E,PHI-D

(8) ACHUMBOM PROSPER WIHKOCHO CHE-B,PHY-E,PMN-E

(9) ATANGABEOH BEDWIN FOMENJI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) MANEFOR MIGUELLE DJOUKANG ENG-E,FRE-C,HIS-D

(11) KUM LOVELINE ZEGHE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(12) MBI DIEUDONNE OKESACK ENG-D,HIS-C,PHI-E

(13) NSA THOMAS AQUINAS FOMONYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C

(14) SANGWE BERTINE AFOH BIO-D,CHE-C,PHY-E

(15) AKONI VELMA NANGEH BIO-E,CHE-C,PHY-E

(16) BONGKIYUNG SANDRA NYUYKIGHAN ECO-D,GEO-E,HIS-D

(17) CHO PRINCES NGELAH HIS-D,LIT-E,PHI-D

(18) NFOR MABEL NGWANCHANG CHE-D,GGY-D,ICT-E

(19) NJANG BRONSTER AKEMECHA CHE-C,ICT-E,PHY-E

(20) TABEMBOCK ROSELINE ASU ENG-D,HIS-E,PHI-D

(21) EJANG BELINDA TIBI FRE-C,HIS-E,LIT-E

(22) LANGAI CHARITY NJUH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(23) MAFUTA NDILLE CHRISTINE BIO-E,CHE-D,GGY-E

(24) EBUA MIRIAM MBONG ENG-E,FRE-E,HIS-D

(25) BOBGA BRANDON FONWANTAB ECO-E,GEO-D,ICT-E

(26) NTUBAN KUETCHE MIRIAM FRE-E,GEO-E,ICT-E

(27) KELLY PRIDE ANDZEH ECO-E,ENG-E,FRE-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) KWENO ADELINE CHE-B,PHY-D

(2) NKWELLE LEONEL AKWE GEO-D,HIS-B

(3) TAMFONTIKALI RANSOM NYONBELA CHE-C,GGY-D

(4) KANKWU ISAAC FRE-E,HIS-C

(5) YONG AUGUSTINE NSOM GEO-E,HIS-C

(6) BUINDA BERNICE NGWEYA GEO-E,HIS-D

(7) FONGANG OBADIAH FONGANG FRE-E,HIS-D

(8) TUMGHA NOVITA ZIPOP GEO-E,HIS-E

(9) DANDYSON NJOUNGWE KEMBIWE ECO-E,GEO-E

Centre No: 12111 COLLEGE FIDO YAOUNDE

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 2

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 2

(1) NOTEME LUI I’DEE D’AMOUR GEO-D,ICT-E

(2) MBUNWE JUSTICE ZUNINYU GEO-E,HIS-D

Centre No: 12113 COMPLEXE SCOLAIRE EEKO DE LESPOIR

YAOUNDE

Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed : 8

% Passed : 44.44, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

STELLA FLAURE HUGONNARD-ROCHE

BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMS-D

(1)

Passed In 3 Subjects: 1

ABESSOGONA ALIGUENE ANCELLE BEATRICE

ECO-E,GEO-E,PMS-E

(1)

Passed In 2 Subjects: 6

(1) NJONGOUE MICHEL GEO-C,HIS-D

(2) NTSAMA MBA VICTORINE PETRONILLE BIO-E,CHE-D

(3) MALOIMPEH DISCIE CHANEL TAGNE BIO-E,GEO-E

(4) CHUANDEM FONKOU ANGE BIO-E,PHY-E

(5) MOUZONG YOHANN PIERRE JOFFREY GEO-E,HIS-E

(6) SEMENGUE ETOUNDI JEAN PIERRE CESAR BIO-E,PMS-E

Centre No: 12114 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

EKOUNOU

Regist: 233, Sat for 2 or more Subjects: 229, Passed : 141

% Passed : 61.57, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 19

(1) DEJON FAH JOEL XAVIER CHE-C,CSC-A,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(2) FAI SUSAN MUBA ENG-B,FRE-D,HIS-B,LIT-C,PHI-A

MBAZO’O OLO SAMUELLE NOELLINE

ENG-B,FRE-C,HIS-B,LIT-D,PHI-A

(3)

(4) GNITZEKO NDE JOAS BENI BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-C

Page 255 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 19

AMOUGOU NDI ALPHONSINE CLAUDIA

CHE-C,CSC-B,FMA-C,PHY-E,PMN-A

(5)

(6) KADJE KAMGA ALEX CHE-D,CSC-C,FMA-C,PHY-B,PMN-B

TEYOU ENGONGA RONAN BOLIVARD

CHE-D,CSC-D,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(7)

(8) RUSSEL DEFFO MEFEYA BIO-C,CHE-B,CSC-E,PHY-E,PMN-B

LONTSI BOUALANG MARC ARSENE

CHE-D,CSC-E,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(9)

MIAMO NDJIMA ANDRELLE NOEMIE

BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(10)

KOUNA BENOA BRIGITTE ROLANDE ORNELA

ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(11)

TSIALEMA KUM PROSPERE REGINA

ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B,ICT-E

(12)

DJOFANG NKUINGOUA DANIELLE ANGE

BIO-D,CHE-D,CSC-E,PHY-D,PMN-C

(13)

NYA NKOUAYA NICAISE CYRILLE

BIO-B,CHE-E,CSC-D,PHY-E,PMN-D

(14)

(15) NGELOW SINNITA CHATGWEH ECO-E,ENG-C,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(16) MAFOUETJUI WAMBA CARELLE ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E,PHI-B

NGOUGOURE NJOYA ANISSA DARINE

BIO-E,CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(17)

MEKAMTSE MEKU DANIELLE SYNTHIA

ECO-E,ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(18)

(19) NGALLE URSULE PATIENCE ECO-E,ENG-D,HIS-D,ICT-E,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 25

(1) ETANE MIBEL MESUMBE ECO-C,ENG-B,HIS-B,LIT-B

WANDOUM MATIET CYRIELLE DANIELLA

ECO-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(2)

(3) NGONDJI KACHIN VIANIE ECO-A,GEO-B,HIS-B,ICT-E

(4) NOMO ALEXANDRE ROMUALD CHE-C,FMA-D,ICT-C,PMN-B

(5) MEGUIA MABOU ANGE KETHIA ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-D

KAYO NGUEMBU BRAYANE VANELEY

ECO-C,GEO-A,ICT-C,PMS-E

(6)

TCHOUMI NZIKEU BEAUDOUIN DONALD

BIO-D,CHE-D,CSC-C,PMN-B

(7)

(8) TAKOUGANG KENNE EVIE GOLDIE BIO-C,CHE-D,FMA-D,PMN-B

(9) SANGUI OYONO BRENDA MARILYN ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E

DJOMHOUO NONO JOHAN MATTHEW

CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(10)

(11) ETANE ESAPA COMFORT ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(12) ERIC BRONDON BITOM CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMN-B

(13) PAMBOUDAM SAIDA CHE-E,ICT-C,PHY-D,PMN-D

SEGNOU MBAYABO BULUNGU PROMISE

BIO-C,CHE-E,PHY-E,PMN-C

(14)

(15) TATA SIYLENT MEYEN BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(16) NSANGONG JOY MAYA-AH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(17) VANESSA MEJANG EJOLE ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(18) GWAIN WENDY KELLY ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(19) NFOR CYNTHIA LABU ECO-C,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(20) KENGNE SUZANNE RAISSA BIO-E,CHE-E,ICT-D,PMN-C

(21) RUDY TCHAMBA TCHAPTCHE ITIEL CHE-E,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(22) MEKOMOU NYASSE MAXIME JUNIOR BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(23) ISHIMWE VENANT ECO-E,GEO-D,HIS-E,ICT-C

(24) MEDOM MEYOU JOY BIO-E,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(25) KAMDEM TANE FRANCK ULRICH ECO-E,FRE-E,GEO-D,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 60

(1) FOUDA GHISLAIN FOSTER ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) KONGNE NEMBOT MARIE MICHELLE ECO-B,GEO-A,HIS-A

(3) MBONO TOUNDE KEVINE ELOISE ECO-C,GEO-A,ICT-C

(4) NKWENTI VANESSA NALECIHA ECO-C,GEO-B,HIS-B

(5) NYUONGO SEVELINE FUAM ECO-C,GEO-B,HIS-B

(6) SOME NGAMO GILCHRIST ECO-B,GEO-A,ICT-D

(7) CHO ALBERIC FOSI ECO-C,GEO-C,HIS-B

(8) KENNE IVANA EGNET ECO-D,GEO-A,HIS-C

(9) KIMBI EVANS ESSAM BIO-C,PHY-C,PMN-C

(10) EGBE DIANA ASONG-ORU ECO-E,GEO-B,HIS-B

(11) NDICHIA ELVIN PASCAL KING ECO-C,GEO-D,ICT-B

(12) TANLA VANITY KOKO BIO-C,CHE-B,PMN-D

(13) KAMDEM NEMBOT RODRIGUE CSC-E,FMA-C,PMN-B

(14) KAMSU KAMDEM FRANCELLE ORLANE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(15) MBIAZE CLARINDA CHONANG ECO-C,GEO-C,HIS-D

(16) FOUAPOU TAMDIE GEORDANE STEPHANE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(17) DJUIKOUO TABUGUIA SANDY CHRISTINA ECO-C,GEO-E,HIS-C

(18) NCHITU PERES TABUKUM ECO-D,GEO-D,HIS-C

(19) API BECKLY NDANGAN BIO-E,FSN-A,ICT-E

(20) KAMTSE TRACY SIH BIO-A,CHE-E,CSC-E

(21) BULA MANJONG CHRISTIAN FMA-D,PHY-E,PMN-C

(22) TIATSAP RONICE BIO-C,CHE-E,GGY-D

(23) PENN ERIC NJI BIO-C,FMA-E,PMN-D

(24) ZILAK FOTSO CLERY CSC-E,PHY-D,PMN-C

(25) WAKAM TAFO JOHN NELSON BIO-B,CSC-E,PHY-E

(26) MAGATSING BOGNE LOANA DJENIE ECO-D,GEO-D,PMS-D

(27) YANGSI EMMANUELA FIEKE ECO-E,HIS-B,LIT-E

(28) NCHANG BROWDON BIO-D,CHE-E,PMS-C

(29) TANG LOIS YAAH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(30) AMABO EDWIN NEBA ECO-E,ENG-D,HIS-C

TOMBI A MBASSA MERVEILLE AMANDINE FUSTELLE

FRE-E,HIS-B,LIT-E

(31)

(32) TCHUIMENI FANKAM BELVA BRIAN FRE-D,HIS-C,LIT-E

(33) NJENYOH GILBERT ECO-E,GEO-E,HIS-B

(34) YEPMO KAMSEU SHESLY KARMELLE ECO-E,FRE-E,HIS-B

(35) MAGUIA TCHUENBOU AMANDINE FRE-E,HIS-C,PHI-D

(36) TAGOUMTSE SANDIO STEVE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(37) APIE NSONG LIONEL HENRI DELOR BIO-E,ICT-E,PMS-C

(38) NGUTI NJEOH BENETTE AKOH ECO-E,GEO-D,PMS-D

(39) AYOSSA ELEANOR AKWEN ENG-D,HIS-D,LIT-E

(40) EMMANUELLA MOJOKO KINGE NGOISAH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(41) MAKAM JOSIANE CORELLE ENG-E,FRE-D,HIS-D

(42) SHE ETOUNDI ALFRED STEPHANE ECO-D,GEO-D,ICT-E

(43) ABONA CHRISTELE KEVINE ENG-E,FRE-D,HIS-D

(44) NZOUADJI TCHIO SANDRA LORRAINE BIO-D,CHE-E,PMS-D

(45) DOMKAM NKWENGWA GHISLAIN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(46) TANYI JUSTINE ENEKE ECO-E,GEO-D,PMS-D

(47) ESSOGO EKOLLO FRANCK ISMAEL BIO-E,ICT-D,PHY-E

(48) MBENG MARTIN TANYI BIO-E,CHE-D,PMS-E

(49) MATSINGOUM KLEOLA KEVINE BIO-E,FMA-E,PMN-D

(50) LELE MAKAM DANIELLE JORELLE BIO-D,PHY-E,PMN-E

(51) MASA ISOBEL BIO-D,CHE-E,PMN-E

(52) EVINI OWONO LESLIE CHRISTINE ENG-D,FRE-E,HIS-E

(53) BIZONGHO NGUM CRYSTABELLE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(54) FONDUNGALLAH PAUL ECO-E,GEO-E,HIS-D

(55) MBAH BETILA ATAM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(56) CHIA LYDIA LEY ECO-E,GEO-D,HIS-E

(57) TAKWI PRINCESS NGWE CHE-E,GGY-E,ICT-D

(58) TANGO DOMNOU CORNEILLE CONGREVE ECO-E,GEO-E,ICT-E

(59) TAKAM SIGHE RODRIGUE LIONNEL ECO-E,GEO-E,HIS-E

(60) FRU NCHANG ADEL ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 37

(1) YANGSI BRENDA NIMBONG BIO-A,CHE-B

(2) AVOULOU MVONDO ANGELINE MICHELE FRE-B,LIT-E

(3) ENONGENE CHANTAL EBUDE BIO-D,PMS-D

(4) SOME KEZEUBO EBER YVAN FMA-E,PMN-C

(5) SAKWE ELIZABETH OBE BIO-C,CHE-E

(6) NGUETIO YIMELE FELICITE MAEVA BIO-C,PMN-E

(7) NTEMBUA FANKEL NGHENGWA ENG-E,HIS-C

(8) SEME APPOLONIE DIEUDONNEE GEO-D,HIS-D

(9) MULUH CHE CLOVET ECO-E,HIS-C

(10) NANCY ETOH AMAJEH ECO-D,GEO-D

(11) FOKOUA FONGANG NELSON ALEX GEO-E,HIS-C

(12) DEFOUH ENDURANCE NKAYIH BIO-D,CHE-E

(13) ALIMA ITALE CHRISTINE MILEINE BIO-D,GGY-E

(14) CHENWI HAMMY GOLD BIO-D,CSC-E

(15) KOUAM MOYOPO ROSE ICT-E,PMS-D

(16) KUATE EDIMO JIM HARY ICT-E,PMS-D

Page 256 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 37

(17) NANZI METUGE ZITA BIO-E,PMS-D

(18) LIMA CHARLES KEHBUMA BIO-E,PMN-D

(19) NGUEMBOU KETCHATE HARIM WILLS ECO-E,HIS-D

(20) TABE VENCENTIA SHIENULA HIS-D,LIT-E

(21) ABESSOLO YANN PHILIPPE TEDDY FMA-E,PMN-D

(22) NJITA NOUNGOU VANESSA LAURE GEO-E,HIS-D

(23) MANGA BIHINA ANTOINE JOSEPH GEO-E,HIS-D

(24) CHEBOU KEUMOE MERVEILLE CANDIDE BIO-E,PMN-E

(25) TIH NADINE YOUNUI BIO-E,GGY-E

(26) NDZEWIYI MILANEE DUSHEMNYUY CHE-E,ICT-E

(27) NJI JONAH BIO-E,GGY-E

(28) FOUTCHI MEPOUOMO LAURENCIA MEGANE GGY-E,PMS-E

(29) LONTSI DJOUSSE RAISA GEO-E,HIS-E

(30) MOGOUM MANUELLE ASTRIDE GEO-E,HIS-E

(31) BANGHA BLANDINE MBU FRE-E,GEO-E

(32) MENDA PAULKA ELVIRA GEO-E,HIS-E

(33) ABANDA BOUNOUNGOU NGAH RODRIGUE HIS-E,PHI-E

(34) MINKOULOU NKODO PAUL LIONEL BIO-E,PMN-E

(35) FANLEU DJEUDA STEVE FRE-E,ICT-E

(36) PROMBO TEMOUOKWI JORDAN DARWIN GEO-E,HIS-E

(37) MBAH SOH NGUTE JUNIOR BRONDON ENG-E,HIS-E

Centre No: 12115 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NKOL-ETON YAOUNDE

Regist: 122, Sat for 2 or more Subjects: 120, Passed : 91

% Passed : 75.83, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 13

(1) FONYA BRANDONE BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

KOA NOAH DOROTHEE WENDY MARION

ENG-D,FRE-B,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(2)

PENCHIA MEDIESSE ORNELLE DAVILLA

BIO-A,CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(3)

NGONG EKEU JENNIFER PRISILE

BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(4)

(5) ETAPOESE JERRY MERIKI BIO-B,CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-B

LIOMO MENENG EMMANUELLE MERVEILLES

ECO-C,ENG-D,FRE-C,GEO-D,PMS-D

(6)

(7) YAAKA A MESSE DANIELLE BIO-A,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

TCHINDA TIWA EREKA ASHLEY

BIO-C,CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(8)

(9) CHI AZIEH KELSY ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C,ICT-E

(10) HAWAOU DIA ECO-E,ENG-E,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(11) BOBDA BIDIME TRESSY KAREL BIO-A,CHE-E,FMA-E,ICT-E,PMN-D

BOUTCHOUANG SOUFFO GIREH EMMANUEL

CHE-D,FMA-E,ICT-D,PHY-E,PMN-C

(12)

PADJI NGUEBEYI SORELLE DIVINE

BIO-E,CHE-E,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(13)

Passed In 4 Subjects: 35

(1) ALANG MIRANDA CHUO ECO-A,GEO-A,HIS-B,PHI-A

(2) TUBUO ACHILL CHUFI ECO-B,GEO-A,HIS-C,PHI-A

(3) ELLA POUOKAM TANYA AUDREY ECO-A,FRE-C,GEO-A,PMS-B

(4) ABDOUL AZIS ECO-C,GEO-A,HIS-C,ICT-A

(5) MBANGA BRANDON SUH ECO-A,GEO-A,ICT-C,PMS-D

(6) LARISSA ASHLEY NJOYA WANDJA ECO-B,GEO-B,ICT-B,PMS-C

(7) NZOUATCHOUA LAISSELINE BRINDA ECO-C,ENG-D,GEO-A,PHI-B

(8) KAPCHE KENMEGNE ANGE ARNETHE BIO-A,CHE-D,ICT-B,PMS-C

(9) CHRISTIANA MBAKWO NDONFUWAN ECO-C,ENG-D,GEO-A,ICT-D

(10) BOUTCHOUANG NATHAN ELIJA BIO-A,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(11) NOGO MENGUENE CESAR AUGUSTE ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-B

NGUESSONG SONFACK TRIOMPHANT

ECO-D,GEO-C,HIS-D,ICT-B

(12)

(13) OYONO BOUM STEVE-ELIAN BIO-A,CHE-E,FMA-E,PMN-B

(14) WEGANG FOYET WIVINE BIO-A,CHE-C,FMA-E,PMN-D

TCHOMBOU NOUBI SYNTYCHE PAULE

BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(15)

(16) ETONGWE VICELIA OBE ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(17) AZAMBOU KAPTIO GODLOVE BIO-A,CHE-D,ICT-D,PMN-E

(18) KAMPE DOLLY MERVEILLE BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(19) AYUK SYDONIE NDAP ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(20) MANGA MEBINA EUGENIE JESSICA ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C

DJOUNGOUA KENGNE YVANNE CHRISTIAN

BIO-B,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(21)

(22) BABILA LESLEY KUNGABA BIO-B,CHE-E,ICT-D,PMN-D

(23) MAHOP DIEUDONNE SEGLOR ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(24) KINDONG BETTY LOBTI ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(25) TATAH FRANCETTE TIFUH ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(26) MOUNCHILI SERGE HERVE GEO-E,HIS-D,ICT-D,PHI-D

(27) TATA PROMISE NDAMANJI BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-D

(28) TOH LEONORA NAMBU ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(29) KEMING ASHLEY KEIBI ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(30) TCHAGNIA BRENDA LYNZ ECO-E,GEO-D,ICT-D,PMS-E

(31) TOSI CLAUDIA KOMBE ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(32) AICHATOU ALLY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(33) NWANTEM VANESSA JUMA ECO-E,ENG-E,GEO-D,PMS-E

(34) NGOUEMETA TADJUIDJE MERVEILLE ECO-E,FRE-E,GEO-E,ICT-D

(35) NCHANJI FABRICE ECO-E,FRE-E,GEO-D,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 27

(1) TCHAKOUA NGAKO WINNIE DOUCETTE ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) EBI ESSOMBA BLANDINE ASHLEY BIO-A,CHE-B,PMN-C

(3) ALANYUY SANDRA NDZEREM BIO-A,CHE-C,PMS-C

(4) NOUBI MBAPPE FRED GEO-B,HIS-D,ICT-B

(5) LEONARD MELLENG SUMBELE ECO-D,GEO-B,HIS-C

(6) KAMDEM IVANA NADIRA BIO-C,ICT-C,PMN-D

(7) MINGANA MBONI OCEANE BRIONY ENG-E,FRE-B,PMS-D

(8) MBAH CLARISSE MBEGENUI ECO-E,GEO-E,HIS-B

(9) MOSIMA BLESSING ANJI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) NANGAH RIGADELE FON ECO-D,GEO-D,ICT-D

(11) NCHANG LOGANG NADINE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(12) TIGUI OHANDJA EMMANUELLE GENEVIEVE ENG-E,FRE-B,LIT-E

(13) OSIOKOH PAOLA-IDRISA ECO-E,GEO-D,PHI-C

(14) AMBE CYNTHIA NGUM ENG-D,HIS-C,LIT-E

(15) KUT-TEM QUINLET KANA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(16) MOUNKAM CHIMONYE ERICA EMMANUELA ECO-E,FRE-E,HIS-C

(17) HASSIATOU ISSA ENG-D,HIS-D,LIT-E

BAKONDO ESSENGUE ANTOINETTE ASHLEY

ECO-E,GEO-D,HIS-D

(18)

(19) NICKSON SO-ORAYA ENG-D,FRE-D,LIT-E

(20) TAFFO SIGNING JOEL ROSVELT BIO-E,ICT-D,PMN-D

(21) FOFULENG KUNGONTON FELIX LOVALA BIO-D,ICT-E,PMN-D

(22) ENOW FAITH AFANYU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(23) TCHIMOE KEMEGNE ELIANE OCTAVIA BIO-D,CHE-E,PMS-E

(24) NPOH BELLE CHRISTIAN DAVID CHE-D,ICT-E,PMN-E

(25) CHUDJO TCHUENDEM DIVINE RAYANNA BIO-D,PHY-E,PMN-E

(26) MVOA BESSALA SIMPLICE COMPASSION BIO-E,CHE-E,PMS-E

(27) TAMTCHUENG DEFO LIONEL STIVE ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 16

(1) KEDJU ZAPHANIA MEKENG BIO-C,ICT-C

(2) TCHUENWO EHOUDI REBECCA BIO-B,ICT-E

(3) ALOPINGO MELODY MEFOR ENG-D,HIS-D

(4) NKEDE BRENDA MEKUMBE HIS-C,LIT-E

(5) ABOUBAKAR OUMAROU BIO-D,ICT-D

(6) NANGAH PROMISE ENG-E,FRE-C

(7) NCHAMUKONG TATIANA NGUH GEO-D,HIS-E

(8) WOUANJI NGATAT MAXIME PALVENCE GEO-D,HIS-E

(9) RIAPE AICHA ECO-E,ENG-D

(10) AMADOU ALLY FRE-D,GEO-E

(11) ADIANA BELEMENA LAURA JOELLE BIO-D,PMS-E

(12) TCHAMDJOU KOBEUTCHOU HENOCK JOEL ENG-E,FRE-D

(13) KOMGUEP SUNOU PRASLIN BRYAN BIO-E,ICT-D

(14) MVENG JONATHAN FLOYD FRE-E,HIS-D

(15) NOUBISSI FODJO KARENNE WENDY ECO-E,HIS-E

(16) MAFONO NICOLE ECO-E,FRE-E

Page 257 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12117 MARCELLIN BILINGUAL ACADEMY

CARRIERE YAOUNDE

Regist: 71, Sat for 2 or more Subjects: 71, Passed : 60

% Passed : 84.51, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 9

(1) BANDZENYUY ABDUL SALLAM BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-A,PMN-A

MENBUOH BETTY NFOR FOHNZEP

BIO-B,CHE-A,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(2)

(3) TRACEY JICK GHIIA BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(4) NSANI CLAIRE NCHANGHA BIO-B,CHE-A,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(5) NJI BRENDA BIH ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-C,PHI-B

(6) CHAH MACRINA CHUO BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(7) FONDZENYUY FABRICE ECO-D,GEO-C,HIS-B,ICT-E,PHI-D

(8) FONTEM JOYSELINE KERNYUY ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(9) AWUH MISPA NJANG ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 14

(1) BANGSI WENDY AKIAMBOM ECO-B,GEO-A,HIS-B,PHI-C

(2) SENGAFO ELLA VENSOLII ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(3) YAA PELAGI WANE ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(4) NKUMENDE HEDWIG ABUH ENG-C,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(5) NSANI FABRICE KEBAM BIO-B,CHE-C,ICT-E,PMN-E

(6) VIGHO TRACY ANEMBOM BIO-E,CHE-C,ENG-D,PMS-D

(7) SANDRA KILA ECO-E,ENG-D,HIS-D,PHI-D

(8) KEMBEH IDIRIS SOYANG BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(9) LAURA NYUYKONGE ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(10) BECKET VERNYUY FOMUTAR ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(11) NASHIPU OUMMI SALAM ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(12) KFU NADIA YEKIBEH ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(13) SUH KELLY DIANE NA’ABESI ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(14) KONGHENDE BRIAN MBUNDA GEO-E,HIS-D,ICT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 21

(1) MIRANDA MANKAH ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) SILAS KONGNYUY BIO-B,CHE-C,GGY-C

(3) CHE LETTICIA NJASU ECO-C,ENG-D,GEO-B

(4) MBIYDZENYUY AARON WIYSENYUY BIO-C,CHE-C,GGY-D

(5) ZINGO RAISSA FORLONG ECO-C,GEO-E,HIS-C

(6) MBUITOH NJAH CLAUDE GEO-E,HIS-D,PHI-B

(7) NJI CELCIUS FRU ECO-E,GEO-C,HIS-C

(8) NKHONANG MELISSA FIEMETIAH BIO-C,CHE-D,PMN-E

(9) FALEU ARMEL DUVAL ECO-D,GEO-E,HIS-C

(10) BUDJI MARYSTELLA MOM ECO-E,HIS-E,PHI-B

(11) NYOOH JULIET ZUH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(12) MUNGE EKANEPIE JULIE HIS-D,LIT-E,PHI-D

(13) TONGMEZIN CORIANE CINTIA BIO-D,CHE-D,PMN-E

(14) NDI SHELMA NATANG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(15) IGBOEKWU CHINAZA PRECIOUS BIO-C,CHE-E,PMS-E

(16) MOLUH YOUSSOUF ENG-E,FRE-E,HIS-C

(17) DZELAMONYUY IRENE SUNYUY BIO-E,CHE-E,GGY-D

(18) NOYEH ENUSA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(19) CHIANAIN RANSFIL KIMBO BIO-E,CHE-D,GGY-E

(20) WIRSIY GERMAINE BONGBEN ENG-D,GEO-E,HIS-E

(21) YENGHOMBUE BORIS BIO-D,CHE-E,PHY-E

Passed In 2 Subjects: 16

(1) AGBOR PHILEMON AGBOR GEO-D,HIS-C

(2) NCHACHUMO DERRICK NYIVOMBO ENG-E,FRE-C

(3) MBANG ANGEL AJANG GEO-E,HIS-D

(4) BLAISE TIRNYUY LAMLEN BIO-E,CHE-D

(5) FEUJIO TEDONJIO DAVILA FLORE ENG-E,FRE-D

(6) YONG SANDRA ECO-E,HIS-D

(7) NOSO TIEMINIE MICHAEL GEO-E,HIS-D

(8) GEH ROAVANNE KING JUNIOR GEO-E,HIS-D

(9) ANGYIEMBE JEVKINS ANGYIEMBE GEO-E,HIS-E

(10) MBAKOP YOMI STELLY CRYSTAL FRE-E,HIS-E

(11) FANWONG AHAMED BURINYUY CHE-E,PMN-E

(12) DELPHINE SIH NGONG GEO-E,HIS-E

(13) ATEGHA ERNEST CHU BIO-E,CHE-E

(14) BUTAH KARIAN BIH BIO-E,CHE-E

(15) NKAINMBI LOVETTE NENG CHE-E,ENG-E

(16) SANTEH EMELDA NSEHFOR BIO-E,GGY-E

Centre No: 12120 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NJOMBE

Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 31, Passed : 28

% Passed : 90.32, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

(1) JAGI GODLOVE ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D,PHI-C

DEGHA DONGMO BRENDA CLAIRE

ECO-E,ENG-D,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(2)

NEGOUM NKENE ARNEL LADOUCE

ECO-E,ENG-D,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(3)

ABOTO MVEM PHALIE ORTHALIE LAETITIA

ECO-E,ENG-E,FRE-D,GEO-D,PMS-E

(4)

(5) ABAH ALVINE OWI ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 9

(1) CHE LYDIAN NKONGHO ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(2) BIME MISPA FONYUY ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(3) MBOUATI FOSSOKO PARFAITA ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(4) EBAI SHALYN BIH ECO-C,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(5) ENONGENE PETRO NKWELLE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(6) BISHU LOMSHU CLOVIS ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(7) NGWIBISE AYISHA BLESSING ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(8) TCHAPDA JEAN DANIEL ECO-E,ENG-E,GEO-C,PMS-D

MOUKOURI MOUKOURI MIRABELLE GAELLE

ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(9)

Passed In 3 Subjects: 9

(1) NAGWA SANDRA MBAH ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) TAAH QUINAT ENGONUH ECO-D,GEO-A,HIS-B

(3) NJUA MACLUISE GAMA ECO-C,GEO-A,HIS-C

(4) KANG KAH GAETAN ENG-C,GEO-D,HIS-D

(5) KWA CLAUDIA MBO ENG-D,HIS-C,LIT-E

(6) NJOKEAH SYLVAN PENEWAH ECO-E,GEO-C,HIS-D

(7) MARTAIN SANDRA CARMELLE ECO-E,GEO-B,HIS-E

(8) EBUA RAMSOMER EKEI ENG-D,FRE-D,HIS-E

(9) JUMBAN KEKIS YENVEN ECO-E,GEO-D,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) JOEL BATE EKU ECO-D,GEO-C

(2) MATHEUE NKEM BRENDA ENG-D,HIS-C

(3) BEZENG EDESON OKAH GEO-C,HIS-D

(4) BIH YOH MERCY ENG-D,FRE-E

(5) EKINDE YVETTE MESAME HIS-D,LIT-E

Centre No: 12121 SHALOM BILINGUAL ACADEMY MELONG

Regist: 40, Sat for 2 or more Subjects: 40, Passed : 36

% Passed : 90.00, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 8

(1) TAYIM REGOBERT MBAH ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-B

(2) FORKA SHARON NKAZE ECO-B,ENG-C,GEO-A,HIS-B

(3) MARTIN FRU ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(4) NDIFON ODATTE LUH ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(5) MOH NGUEM NICAISE ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(6) DJANPA FLORENCE CLAUDIA ENG-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(7) NKEN NGANSA KELVIN ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(8) BONKWE BENISTER MAMUATOH ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 21

(1) EWANE EBOH DIEUBENI HIS-A,LIT-E,PHI-B

(2) TUMI MUBARAK NYUYKI ECO-C,GEO-B,HIS-C

(3) ENANKI FRANCO ASUH ECO-C,GEO-D,HIS-B

(4) ACHA ACHO VICTORINE ECO-C,GEO-D,HIS-B

Page 258 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 21

(5) ENOBIL MBEBI CYRILLE ECO-C,GEO-E,HIS-B

(6) TCHANDONE DESMOND BACCO ECO-D,GEO-B,HIS-D

(7) TANGU EMMANUEL NEMBO ECO-D,GEO-C,HIS-C

(8) ETOHBIE NOELLA AJIGANG ECO-C,HIS-B,LIT-E

(9) AYIM MENKEM DELMAS ECO-E,GEO-D,HIS-B

(10) MBUITOH PROMISE NDETAH ECO-E,GEO-D,HIS-B

(11) NDOH STEPHANE NCHONGBOH ENG-D,GEO-D,HIS-D

(12) GODWILL PITCHUKE NGONGEH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(13) NKWETA NEMBO ANGELA NANZE ECO-E,GEO-E,HIS-B

(14) ENGONWEI NELISE NDUM ECO-D,GEO-E,HIS-C

(15) KANGA NDOGNYI STANIS ILARYON ECO-E,GEO-E,HIS-B

(16) NGWANG MARY MUNYAR ENG-C,HIS-D,LIT-E

(17) TANSAH VANESA MUGHOR ENG-D,GEO-E,HIS-D

(18) AGATTE PIERRE BONSE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(19) ACHA DANIEL ADJIE HIS-D,LIT-E,PHI-D

(20) NGUM STEPHANIE MARBEL VENYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(21) KAYE ROSINE ECO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) EMAMBU LOVELINE ECHEBOU GEO-E,HIS-B

(2) BILLA MARIOUS NJANGEH GEO-E,HIS-B

(3) NGONGKEANG GERALDINE GEO-E,HIS-D

(4) NDUM BRIZIL MEGHA GEO-E,HIS-D

(5) AMUNGWA THIOPHILUS NFORBI ECO-E,GEO-E

(6) FORKA FRANKABEL NABUANJI ECO-E,GEO-E

(7) SHEY HENRY AKAO ECO-E,GEO-E

Centre No: 12124 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

SODIKO

Regist: 56, Sat for 2 or more Subjects: 56, Passed : 42

% Passed : 75.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 18

(1) TCHIO NDIATSI FRANCK DAVARYL BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-B

(2) ENOSUME BRAINE SUMELONG BIO-A,CHE-C,GEO-A,ICT-D

(3) SONGUE LONDE LAURA ENG-C,FRE-B,HIS-B,LIT-B

(4) KANJI JANICA FINA BIO-A,CHE-C,ICT-B,PMS-D

(5) FOTSO NOUNAMO ARNAUD BLERIOT BIO-C,CHE-B,PHY-C,PMN-B

(6) AWAH MARIMAR ECO-E,GEO-A,HIS-B,ICT-E

(7) MANGA ODILE CHANCELLE ECO-E,FRE-C,GEO-C,HIS-B

AKIJIKA BERENCE LENOBLE MBIYDZENYUY

ECO-E,GEO-C,HIS-B,ICT-C

(8)

(9) ATANGA CARONET ABANWI BIO-C,CHE-D,GEO-D,ICT-C

(10) ENDALE EKANE COMFORT JAEL ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-D

(11) YONKEU YONKEU JOSIAS CHE-D,ICT-D,PHY-D,PMN-C

(12) TALE BLESSING FIESTU ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(13) ARRA JULIE ADAMU ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(14) FUALEFACK NGWA PRECIOUS ECO-D,ENG-D,GEO-E,PMS-D

BATCHANKWE KOUANKE LEWIS MOUSSA

BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMS-C

(15)

(16) KIMBI FUH DONALTIEN ECO-E,GEO-D,ICT-D,PMS-D

MENEKEU ACHINDIA EMMAH JEANNETTE

ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(17)

(18) TEKE EMMANUELLA ENGWARI ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 11

(1) EYONG KELVIN AWU BIO-B,CHE-D,ICT-C

(2) NAAH VANESSA ABONGNEWEN BIO-B,CHE-E,ICT-C

(3) MANGWI AJI FONCHINGONG BIO-C,CHE-D,PMN-D

(4) MOUNDY KOTTO SAME KLARA MYRIAM BIO-C,CHE-D,PMN-D

(5) MUNDE BERLINDA NGUM BIO-E,ICT-B,PMS-D

(6) NGYETI HOLINESS ECO-E,ENG-D,GEO-C

(7) BATE NKWETI NEBASIFU PAUL GEO-D,HIS-D,ICT-D

(8) NDOMBOL BOLLAH NUUK TONY RAMAN ECO-E,ENG-D,HIS-D

(9) TUENO DIEU NE DORT BIO-E,PHY-E,PMN-D

(10) AYUK MATIMA EGBE BIO-D,CHE-E,PHY-E

(11) NSHOM CLARIS NCHIENEN BIO-E,CHE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 13

(1) NGONH SUH PRINCE DONATIEN JUNIOR ECO-C,GEO-B

(2) NGOUEGNI KUETE LAETITIA GEO-E,PMS-C

(3) AKONI MARIETTA WIGHEH BIO-D,ICT-D

(4) TATA ANITA NGANI ENG-D,HIS-D

(5) ABEYEUH PRECIOUS ANDOBOH GEO-E,HIS-C

(6) FRANKA AGBOR PHANOW ENG-D,HIS-D

(7) NKONGHO STASSY BESONG AKU BIO-D,CHE-E

(8) BUMA BAYIN NARCIS BIO-E,ICT-D

(9) SAALO ELVIN NYUYFONI BIO-E,GEO-D

(10) ADRIANNA SARO ENGOME DE MBONGO ECO-E,GEO-D

(11) TABARAH DONALD – BRAIN NDIKUM BIO-E,ICT-E

(12) TAHEL NING BAMA BIO-E,ICT-E

(13) AWAH WENDY LOTINE ZUH HIS-E,LIT-E

Centre No: 12126 SAINT HUBERT ENGLISH HIGH SCHOOL

BASSA DOUALA

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 19

% Passed : 82.61, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

MOTUO FOSSOUO GWLADYS PHILIANCE

ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

(1)

Passed In 4 Subjects: 5

(1) CHENWI NUMFOR FRANSKINO ECO-B,FRE-E,GEO-C,PMS-C

(2) ETA ELVIS TABENYANG ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(3) NJAH ETIENNE MBAH ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(4) OBEN CLETUS TABE ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(5) NDUM ABOH SHALAIN ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 7

(1) AGENDIA ALOYSIUS AWUNGNJIA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(2) AKOM VANESIA YUNG ECO-D,GEO-D,HIS-C

(3) TIKUM BORIS CHENGHE ECO-D,ENG-D,GEO-D

(4) EBOUTOU EBASSOLA ROSE GAELLE ENG-E,FRE-D,HIS-D

(5) BIH NUELLA ECO-E,FRE-E,HIS-C

(6) ANTIMBOM MARIE NOEL ENG-D,HIS-D,LIT-E

(7) SHIMENYI AISHA ECO-E,ENG-D,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) KIMBI PELI MUDEH HIS-C,LIT-E

(2) JEANNETTE MOKO PALIANG ECO-E,GEO-C

(3) PEZINJEM BLESSING NGIFOR ENG-D,HIS-D

(4) UNYAH STECY MABUSON ENG-D,GEO-D

(5) ELANJE CHARLES CHANGOBI GEO-E,HIS-D

(6) LEXZY NDODE NTEPE EBONG HIS-D,LIT-E

Centre No: 12127 CATHOLIC BILINGUAL COLLEGE PERE

MONTI YAOUNDE

Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 31, Passed : 30

% Passed : 96.77, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 9

ZAMBO NGUELE PASCALE LAURA

ECO-B,FRE-B,GEO-A,ICT-B,PMS-C

(1)

(2) YOUMBA FOUATEU DANIEL BIO-B,CHE-A,FMA-D,PHY-B,PMN-A

(3) JOANNA OSSELE NOUCK ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-E

AWAGOUM TAGOUEMEKONG JUDICAEL VIVIEN

BIO-B,CHE-C,CSC-E,PHY-C,PMN-D

(4)

(5) MAKOK DORA MINETTE ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(6) BURINYUY FABRICE MOLO ECO-C,HIS-B,ICT-E,LIT-E,REL-C

MBENGONO AKOA ELISEE SALOMON

BIO-B,CHE-D,CSC-D,PHY-D,PMN-D

(7)

(8) YANN EBANGA NOUCK CSC-E,ECO-B,ENG-D,GEO-E,PMS-D

(9) WAGOUM TANEKEU TED JASON ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 8

(1) ABUNRIKA RIGOBERT NSAINGEH BIO-A,CHE-B,FMA-D,PMS-B

(2) DONGHO BISSENE ALEX LAURENCE ECO-C,ENG-C,GEO-A,HIS-B

Page 259 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 8

TOLO AKOUMA CUNEGONDE MARION

BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMN-B

(3)

(4) BLESSING NGEBI TANWIE ECO-D,ENG-C,GEO-D,HIS-C

(5) GAINTSE DONFACK CHELBAIN ECO-D,GEO-C,HIS-C,ICT-E

(6) BABILA DESMOND JEGHO ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(7) MEKONGO ANNE THERESE BIO-C,CHE-D,PHY-D,PMN-E

(8) EKENA NOAH DAVID LEANDRE ECO-D,FRE-C,GEO-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 8

(1) EPONGO CLEMENT ECO-C,GEO-A,PMS-D

(2) BAYOKLAG ALVINE ECO-D,FRE-C,GEO-D

(3) TEBI NGWA DIRANE ECO-E,HIS-C,ICT-D

(4) NJEMO HANNAH BESSEM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(5) ENGBANG AYISSI DAVID CHRISTIAN DYLAN ECO-E,GEO-D,ICT-D

(6) ADE SIMON ANYE ECO-D,GEO-E,HIS-D

(7) KENNE LOVETTE TSI BIO-D,CHE-D,PMS-E

(8) KAMENI DJOMBISSIE MIRANDA MAELISS FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) ATEBA ANDREA MARIANE BIO-C,CHE-D

(2) FOUDA MEKOA SYLVAIN WILFRIED FRE-C,HIS-D

(3) ASSAKO ROMARIC OWEN BIO-D,CHE-D

(4) BALOUKA NUBING EMILIE CHE-D,GEO-E

(5) NKOLO OVAGA ARIANE FLEUR HIS-E,LIT-E

Centre No: 12147 ETA SCHOOL FOR BRIGHT AND GIFTED

CHILDREN KUMBA

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 2

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) FON BORIS ACHA BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(2) NKIMIH NGONGHO BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-C

Centre No: 12152 MONTESSORI ENGLISH SECONDARY AND

HIGH SCHOOL SANTC

Regist: 42, Sat for 2 or more Subjects: 42, Passed : 38

% Passed : 90.48, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

FOBESHIE GILFORD ABONGNUI

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-A,PMN-A

(1)

TONFACK-PIMPOU FRANCK-VALDESE

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(2)

(3) KINTUNG IRRINUS FONYUY BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

NGUEUO KUIGWA JESSICA AZAHNIA

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(4)

(5) DIADEN POMPIDOU BIO-C,CHE-D,FMA-C,PHY-C,PMN-B

FLORA NKENGAFAC BEWAMBAH

BIO-C,CHE-D,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(6)

(7) NZOTSIE-SITCHA AUDREY BIO-A,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 8

(1) FONJI THERESE NANDZI ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-C

(2) AMINANJI SONITA AJONGAKOH ECO-B,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(3) KENNE CHANCEL-BERTO BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(4) NFOR ELINESS YEWONG BIO-B,CHE-E,GGY-D,PMS-D

(5) NGWANI DORA NKEH ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(6) TATA JOY TIEH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(7) ATABONG AWUNG MODESTA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(8) ANDE-MEYE ASONYU CHEBELEM BIO-E,CHE-E,PHY-D,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 17

(1) FAITH KIKI NGALA ENG-C,GEO-B,HIS-C

(2) NKWETA DAVID KETU ECO-C,GEO-A,HIS-D

(3) DOUANLA KEUNANG ROMEO ECO-E,GEO-B,HIS-C

(4) MUNA SOLANGE MANJI ECO-E,GEO-B,HIS-C

(5) AGITSOP KEMTA TIFANIE ECO-D,HIS-B,LIT-E

(6) NGOLLE COLLINS ETAPE ECO-E,ENG-D,GEO-B

(7) NKOUOBGANG NAPOLEON GASTON ECO-D,ENG-E,HIS-B

(8) CHETIONANG TELLA JOEL ODILON ECO-E,GEO-B,PMS-E

(9) CHONGSI GERSHOM NYINGCHUO ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) ELAD NFOTABONG FRANKLINE ENG-E,HIS-B,LIT-E

(11) GEH MINETTE ZOW ENG-D,GEO-D,HIS-D

(12) MBOUKENANG LARISSA ELAT ENG-C,FRE-D,LIT-E

(13) NGENYI CAROLINE ECO-D,ENG-D,HIS-D

(14) CHIABOH CONSTANCE AJIMSIMBOM BIO-E,GGY-C,PMS-D

(15) NANA JOSEPH BIO-D,CHE-D,PMN-E

(16) POWAH ROMIA AYAFOR ECO-E,HIS-E,LIT-E

(17) AKOUMOU PRINCE WILSON BIO-E,GGY-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) BEZACHU DERINE AJONGAKOA ECO-C,HIS-B

(2) VERLA CLIFORT TARDZEYUF GEO-C,HIS-C

(3) TAWE BLESSING BILANYU BIO-B,PMN-D

(4) NDZELEN EMMANUEL BIO-C,GGY-D

(5) JERSINTA ABONGABEUH GEO-E,HIS-D

(6) LAAH ELVIS MKONG HIS-D,LIT-E

Centre No: 12153 RAINBOW BILINGUAL COLLEGE

DSCHANG

Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 21

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

OFEH HERRMANN ABIT ASAH NJWE

BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) TECHAGO LEKE FRANZ BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

MIENDJIEM KEMO HILARY SEGOLENE

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(3)

(4) TUME ALICE KIVEN ECO-A,ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-B

YEMELI KUETE VALTES JUNIOR

ECO-A,ENG-D,FRE-C,GEO-A,HIS-B

(5)

(6) NJOWE MBIBU BISEBI BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 5

(1) BEVERLY TETANG PANYERE ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-B

(2) MAKUMBA NGUNG LIZETTE ENG-C,FRE-B,HIS-B,LIT-B

(3) MBIYDZENGEH COLLINS MAHTIMO ECO-C,ENG-E,GEO-A,HIS-B

(4) ANUMBONDEM NELLA TASONG BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMN-D

(5) TIOFACK KANA ANGE ALINE BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 5

(1) JUMFON KINYOH JUMFON ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) MEFENYOU ULRICH ARNOL ECO-D,GEO-A,HIS-B

(3) DJOUAKA NANGMO ASHLEY MAGLOIRE BIO-B,CHE-C,PMN-C

(4) NKENMBOU DELLO LESLIE AURIOLE ECO-E,GEO-B,PMS-D

(5) LEKE ANYI CAROLINE ENG-D,HIS-D,LIT-D

Passed In 2 Subjects: 5

(1) FOJU JUNIOR NTANG BIO-B,CHE-C

(2) NGUEFACK KANA ANGE AURIANE ECO-E,GEO-A

(3) KWEHCHAM JANE FRANCES ECO-C,GEO-D

(4) APUNGWA COLETTE AKESO BIO-D,CHE-E

(5) NGUM MCSERGE AZI ECO-E,HIS-D

Centre No: 12157 MEIGANGA EXT.

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 2

% Passed : 28.57, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) ISMAILA ABOUBAKAR ECO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) RINA NSANGOU SONE AICHA FRE-E,HIS-D

Page 260 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12158 OBALA EXT.

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed : 6

% Passed : 66.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) NANA SAMBO IBRAHIMA ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 3

(1) ABOUDI ETALI HONORINE BLANCHE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(2) JOANA MOJOKO LYONGA ENG-C,GEO-E,REL-E

(3) ECHU CASANDRA ACHABE GEO-E,HIS-D,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) NDICHIEFONDITUI ABAS NJIFIMBETE ECO-E,HIS-D

(2) TITA DAINAH MBOMAGERUE GEO-E,HIS-E

Centre No: 12159 EKOUNOU EXT.

Regist: 261, Sat for 2 or more Subjects: 246, Passed : 124

% Passed : 50.41, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

(1) NDONG SHALLOT NGOINJANG ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(2) NGAFFO CARINE WOUPAYE BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

NKENGENYI BRAIN BETANGBEH

CHE-C,CSC-E,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(3)

(4) SAM DERICK WUCHU BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

BOGNE SIMO QUENTIN JUNIOR

ECO-E,ENG-E,FRE-D,GEO-E,HIS-C

(5)

(6) MBA ESSONO PIERRE DAREL BIO-E,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(7) MEKOA GRACE DIVINE ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 17

(1) TEKE TRACY ABOH ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(2) SOFEU KAMSHIE MILIANA ECO-C,GEO-A,HIS-C,PHI-E

(3) YEWRI PRECIDIS WOYEH ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(4) WIRNKAR NADASH NYUYLEM BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(5) PAMELA BUWOH BIO-B,CHE-E,FSN-B,GGY-E

DIYOCK EYALLA SAM PAUL LE CHRIST

BIO-D,CHE-C,CSC-D,PMN-C

(6)

(7) BUWEH AZIEH OCTAVIA ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(8) NDANSAK DAISY DEIDEH ENG-C,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(9) N.MAKOTA PIERRETTE GABRIELLA ENG-E,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(10) GRACIOUS NDZI BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(11) DJIEYEP NGAMENI ARIELLE ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(12) TABI ODETTE YENJONG ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(13) BRENDA NANGA ECO-E,ENG-D,FRE-E,HIS-C

(14) FOBASSO TOUOPI SYNTHIA ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

METIEGOUM TAGNY AUDREY MELISSA

CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(15)

(16) NKAIN VANESSA VETSEMTE ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-E

(17) NJUONTSOP MILTON NDJOUSI ECO-E,ENG-E,GEO-D,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 35

(1) NDINGHA BORIS TEMSECK ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) OJONG VADIS-ROY ORU ECO-D,GEO-A,HIS-C

(3) MOPA LINJOUOM LAURENT FRE-C,GEO-C,HIS-B

(4) TATAMBENG ANSIATOU MBINYUI BIO-C,FSN-B,GGY-D

(5) YAMENDE ELIZABETH NDUM BIO-D,FSN-A,GGY-D

(6) YEUNYI EPHINAL NYINJOH BIO-D,FSN-B,GGY-D

(7) NKUPKENG BISMARK NEMNTIM ECO-E,GEO-B,HIS-C

(8) OTANG DELPHINE ENOW ECO-E,HIS-B,PHI-C

BOO TCHOUNDE WILLIAMS JORDAN KENNEDY

ECO-E,GEO-C,HIS-C

(9)

(10) TINKOU GLORIS ORNELLA BIO-E,FSN-B,PMS-D

(11) TAKOUGOUM FRANKY JUNIOR ECO-E,GEO-C,HIS-C

ATANGANA ALIMA DIEUDONNE MARC-AURELE

GEO-D,HIS-D,ICT-C

(12)

(13) NEBANEH SAMUEL CHENIWH BIO-B,CHE-D,ICT-E

(14) NGALA KAVIN LON BIO-D,CHE-D,FSN-C

(15) CHIA FASTINUS KAM ECO-E,GEO-C,HIS-D

(16) JAFF VANESSA SIVER BIO-D,CHE-D,PMS-D

(17) LUM EUNICE SUH ENG-C,HIS-D,LIT-E

(18) TANIKEU SAAH BORIS ECO-E,GEO-E,HIS-B

(19) LUKONG STANLEY SUINYUY GEO-D,HIS-C,REL-E

(20) BEATRICE KAKA IKOME W. ENG-C,GEO-E,HIS-D

(21) NGUIAKAM KAYIM ARTHUR ENG-E,FRE-E,HIS-B

(22) NWANJA SOLANGE MANDETA ENG-E,HIS-D,REL-C

(23) ITOE PATRICIA MBERE ENG-D,GEO-D,HIS-E

(24) YMELE SAADOUNG DORIANE BIO-D,CHE-D,PMN-E

(25) NFONASSI NKUNCHI JOSPIN FOWAKO BIO-E,CHE-D,GGY-D

(26) MASHING JESIBEL ENG-E,FRE-C,HIS-E

(27) MBOTE MARIE WELLE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(28) BILLE AGOUFAN CRUSSITA FRE-E,HIS-D,LIT-E

(29) NTYAME BELINGA MARCELLE JOSEE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(30) NDIFORKWAH EDISON FUHNYUI BIO-E,CHE-E,ICT-D

(31) NDIFUSA CIDIKI NGONYUIBU ECO-E,ENG-E,GEO-D

(32) BIJENGSI BRANDON AJIA GEO-E,HIS-E,ICT-E

(33) NGHA BECLINE DZEM FRE-E,HIS-E,LIT-E

(34) ABOU’OU ETOUGOU EMMANUELLE ARIANE ENG-E,HIS-E,LIT-E

(35) EYENGA ONDOA MADELEINE POPINA ENG-E,FRE-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 65

(1) CATHERINE KIMBONG BIO-C,FSN-B

(2) SHIMINIYI NJIMBUBEH BENJAMIN GEO-E,HIS-B

(3) NGALA SANDRA KOPSIP BIO-B,CHE-E

(4) SAH BRAVE FOHNUI BIO-D,ICT-C

(5) MEUKEMBOU LUTRESSE JORDANA FRE-B,LIT-E

(6) REGINA FUA HIS-C,REL-D

(7) ABITINA OLIVIER FRANCOIS GEO-D,HIS-C

(8) AWA NOELA TAKA BIO-C,GGY-D

(9) MAKIA MBOE EBAKO GEO-D,HIS-C

(10) NJUAKOM BASIL NKWAMBU BIO-D,CHE-D

(11) NGUEMNANG KEKUTONG STEVE LAURIS CHE-E,FSN-C

(12) ITOE MASSOMA VANITA ENG-D,FRE-D

(13) NSHIE TERENCE JANYIE BIO-D,CHE-D

(14) KINEH ELVIS ACHOR GEO-E,HIS-C

(15) DOM PROMISE CHAJI JR ENG-C,HIS-E

(16) FORMENKY MAXWELL MOSONGO ECO-E,HIS-C

(17) NTSAMA EKPA EUGENIE VICTOIRE SYRIL ECO-E,FRE-C

(18) OKPWAE ASSOUMOU CHRISTOPHE DANEL GEO-E,HIS-C

(19) GWE SILANET MBOH BIO-D,GGY-E

(20) WERENGIE CARLSON NDEH GEO-E,HIS-D

(21) NYASSENE NTYAM MORGANE ANAIS FRE-E,HIS-D

(22) BONGWIR ANN MARIE ECO-E,GEO-D

(23) SIIDJOUG KAMGA SOUP ASAEL GEO-D,HIS-E

(24) METEFE YVONNE TANGIE GEO-D,ICT-E

(25) TSOBAZO FONDJO AIME RUGGLES GEO-E,ICT-D

(26) EKOSSO MOUKODI FIDELE VICTOIRE BIO-E,CHE-D

(27) ACHI CHANTIANA NYOH GEO-E,HIS-D

(28) EYANG ZE JOB DAROLD ENG-E,FRE-D

(29) ABEN NICOLINE AABEN BIO-D,GGY-E

(30) VERLA LARISA BERINYUY GEO-E,HIS-D

(31) BENENGE KAABOH DORIS ENG-E,HIS-D

(32) NJU LEVIS KAH ECO-E,HIS-D

(33) BELLA BEYIDA GLADYS GERMAINE BIO-D,GGY-E

(34) CHE BLESE NDE GEO-E,HIS-D

(35) EMENE DANIELLE REINE HIS-D,LIT-E

(36) KWASENWI RUTH SALAK ENG-E,HIS-D

(37) ANGAH LIDWIN SAH BIO-D,PHY-E

(38) KAMBA MAHAMA PASCAL GEO-D,HIS-E

(39) WISDOM WEALTH WAMBONG HIS-D,PHI-E

(40) ANDOGHO REDING TIM ENG-D,HIS-E

(41) TONGA WANDJI JOEL JUNIOR GEO-E,HIS-E

(42) NDIKANG CLARIS KIBEM GEO-E,HIS-E

(43) NSABINLA EDWIN BINTUM GEO-E,HIS-E

(44) TIALIEM KOUMA ORPHEE GEO-E,HIS-E

Page 261 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 65

(45) TCHUMALEU NGOUNOU FLAVIE GABRIELLE CHE-E,PMN-E

(46) NDONGO BOYO’O IVAN KENNETH GREGORY ECO-E,GEO-E

(47) NWANGANG FONDJO DIVINE GEO-E,HIS-E

(48) AKUM JANHILDER NGUM GEO-E,HIS-E

(49) EWOUKI DIKOSSO SHANA MEGANE NANCY FRE-E,ICT-E

(50) LOBE NORA NDIKA GEO-E,HIS-E

(51) ALUHSOHMBOM JOY BIO-E,ICT-E

(52) TEBA JENNY AYANGNKEM GEO-E,HIS-E

(53) KINYUY EMMANUELLA ECO-E,HIS-E

(54) CHE MAXWELL NGWA HIS-E,PHI-E

(55) KUM JUNIOR ZUO RICHARD GEO-E,HIS-E

(56) KONHOH FIDELE HIS-E,LIT-E

(57) NFORMI VANISA SHESHE GEO-E,HIS-E

(58) OYONO OYONO JEAN BORIS BIO-E,CHE-E

(59) MBEH MANFRED TIKU GEO-E,HIS-E

(60) NIBA BLESSING AZAH GEO-E,HIS-E

(61) KENGNE NAOUSSI GHISLAINE VYCLANE GEO-E,HIS-E

(62) NGUETE MBUHPOH STEPHAN FABRICE BIO-E,ICT-E

(63) ACHUO CLARIS EKEGHA ENG-E,HIS-E

(64) LUKONG RACHEL BOMKI GEO-E,HIS-E

(65) KEUBEUMOU KOUATCHOU LOVELINE DUCHELLE FRE-E,HIS-E

Centre No: 12160 CARRIERE EXT.

Regist: 435, Sat for 2 or more Subjects: 428, Passed : 258

% Passed : 60.28, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 18

(1) NGEH DIANE MBOH BIO-A,CHE-D,FSN-A,GGY-B,PHY-D

(2) NJIBAYO NKONKEP ROSTAV BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

NGUM LAWRIET ARSHLY NCHE

BIO-A,CHE-C,CSC-D,PHY-C,PMN-D

(3)

(4) SUH LESLIE FUHNWI BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(5) NGWA MELVIS NGUM ECO-C,ENG-C,HIS-C,ICT-E,LIT-B

(6) FORTEH SYLVIE MAMBO ECO-D,ENG-E,GEO-A,PHI-D,PMS-D

(7) NGUBUI CLOVIS SHOU BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(8) MBANG NGON ESTHER ECO-E,ENG-E,FRE-D,GEO-C,HIS-C

(9) NDAKA GAYELLE NDUM ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(10) TEBIT KELLY ENGWARI ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

FONKOR MERANDA NYUYFONI

ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(11)

(12) NGON DYLAN EVARIST ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B,PHI-E

(13) MBEH ABIGAIL EKOH ECO-E,ENG-E,FSN-B,HIS-D,PHI-E

(14) NDOSAK BLESSING MAAHWO ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(15) WIRSIY ACHILES FOH-NSO ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

WIRNGO MAGZINE DZELAMONYUY

ECO-E,ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-C

(16)

(17) DELSIREE FONDZENYUY ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(18) CHUNGA BODWINE MANOJI CHE-D,PHI-E,PHY-E,PMN-E,REL-D

Passed In 4 Subjects: 49

(1) NKIPANG ERIC PETIANGMA BIO-B,CHE-C,FSN-A,GGY-C

(2) WIRNGO OPHILIA KONGNYUY ECO-A,ENG-D,GEO-D,PHI-A

(3) WIRBA MOHAMADOU MUBARACK ECO-B,GEO-D,HIS-B,PHI-B

(4) MBANGSI MARIE-NOEL BIO-B,CSC-E,FSN-A,GGY-C

(5) SHEY BASIL BERINYUY ECO-B,GEO-C,HIS-B,PHI-D

(6) MEH ZIDAN NONG ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-B

NGOUATEU DJANZOU SANDRA JOYCE

ECO-C,FRE-B,HIS-C,PHI-D

(7)

(8) WULFANGHA JUSTIN CHONGWAIN BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMN-D

(9) YUSEMBOM CYRIL TAMBA BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-B

(10) JOSHUA AYIE TITA ECO-E,GEO-B,HIS-B,PHI-D

(11) NTADZENYUY LEONARD ALABEE BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(12) AGHA CARINE NGWE ECO-C,ENG-D,HIS-D,LIT-C

(13) FINJI BELANT BIH ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(14) BUH BORIS KELLY BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(15) KIBAM CHRISTELLE YIESEH ECO-D,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(16) NGES REDAN YUH BIO-D,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(17) DOHSEKA UMEI AIMAND VERNYUY ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(18) ASAPTIGI PAHOLA NDI ENG-C,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(19) NGAH ONANA MICHELE FLAVIENNE ENG-D,FRE-B,LIT-E,PHI-E

(20) MBUH JUDITH YENNYUY ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(21) BUDI LARIZA NYIEH ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(22) NDANG ELVIS KANG BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(23) VAHKUM ZORITA ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(24) MASWEWAINGIEH ALOYSIUS ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(25) NCHUO BRUNU SAAH GEO-D,HIS-C,PHI-D,REL-E

(26) SIGHAN MEDIATRICE ECO-E,GEO-C,HIS-D,PHI-D

(27) TCHAGA NGOUMTHE CALEB BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(28) FONDA DAMARIS MANYONG ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(29) MBUYE CABIRU NYUYE ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(30) SANDRA LANGNKAR BIO-C,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(31) MANGWI DAREL NKUKEKANG ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(32) TSETSENO LOIQUE ECO-E,ENG-E,HIS-C,PHI-D

(33) MBIME FAROC KONGNYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(34) TEBOH KELIS ENGWARI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(35) ESOE NANYONGO GRACE ECO-E,ENG-D,GEO-E,PMS-D

(36) NDIFORYU NORABEL YILOH ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(37) DERSEY DZEKEWONG ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(38) MBEING DAMARIS MANCHU ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(39) WIRSUNGNIN SHALINE AYENI ECO-E,ENG-D,GEO-E,PHI-D

(40) JANE URSULA ACHO APERH ECO-E,ENG-E,GEO-D,ICT-E

(41) DJOKO KWAKAM KARL RYAN ENG-D,FRE-E,HIS-E,PHI-E

(42) ATABONG MARY ATABONG ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(43) SUIKWA CEDRICK KERNYUY ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(44) TENDOH NELLY MAH ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(45) TUBUA ELVIS KENKOH ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(46) JEWEN RUTH BONWI ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(47) NDIMIH NJAH ELVIS ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E

(48) LEMFON NICOLINE KERMAN ECO-E,ENG-E,GEO-E,PHI-E

(49) NDIENAPOH MACLEAN NGOFEHZE ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 79

(1) BAYERE KIM-JORDAN CHICK ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) SHAFE EMMANUELA NYUYKONGE BIO-B,FSN-A,GGY-C

(3) LANJO REBECCA NYANGSI BIO-B,CHE-C,FSN-A

(4) FUNWI BLAISE NEBA ECO-D,GEO-A,HIS-B

(5) VERNYUY ANSLEM BURINYUY ECO-C,GEO-B,HIS-C

(6) LUM VIRGINEE BIO-B,CHE-C,GGY-C

(7) NGWASI PURIA YEBE ECO-C,GEO-C,HIS-C

(8) EBELLE YMELE JUNIOR BIO-B,CHE-D,GGY-C

(9) TIKU SHANCELINE NYINGANG ECO-C,HIS-D,PHI-B

(10) TANYI LIZFLORA MESODE ECO-D,ENG-D,GEO-B

(11) ABENG AHANDA ROSALIE GRACE ENG-E,FRE-B,HIS-D

(12) STACY THELMA O.CHENG ECO-D,ENG-D,GEO-C

(13) SAMIRATU USMANU ECO-C,GEO-C,PMS-E

(14) EWIH RAHIM EJUH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(15) TANYI BAZIL MBAH ECO-D,GEO-D,HIS-C

(16) SINI FOKOUA ARIANE AUDREY ECO-C,ENG-D,GEO-D

(17) VANESA KEHMOA ENG-D,GEO-C,PHI-D

(18) EGHAKELA NFORYA FIDELE ECO-D,ENG-D,GEO-C

(19) NDAM NJOYA MFOUT ASSANA ENG-E,FRE-C,HIS-C

(20) VEKIESEH SHANTAL MONJU ECO-E,GEO-C,HIS-D

(21) LADO BIBIANE MERVEILLE BIO-E,FSN-C,GGY-D

(22) BOFOUH VERA BI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(23) CHUONJUA CARINE FUTELA ECO-D,ENG-D,HIS-D

(24) NAH AMIYAHU PEMUNTAH ECO-E,GEO-B,PMS-E

(25) NDZI KUOH JOHN YUH ENG-C,FRE-D,LIT-E

(26) YAMA FERDINAND WAM ECO-E,GEO-E,HIS-B

(27) MOHBASHI MUSTAFA ECO-D,GEO-D,HIS-D

(28) NFORMI NEHEMIAH NKEH ECO-E,ENG-D,HIS-C

(29) KONGFON OSWARD NSAIDZEDZEE ECO-E,GEO-C,HIS-D

(30) KANGHA MARCELINE KWAM ECO-D,GEO-C,HIS-E

(31) NJI VERA JAI ECO-E,GEO-C,HIS-D

(32) CHE SIDONE MANKA ECO-D,GEO-D,HIS-D

Page 262 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 79

(33) FU UH MAURICE MUEGHE ECO-D,GEO-E,HIS-D

(34) CHRISTABEL IBOKA MISORI ECO-D,ENG-E,HIS-D

(35) TEMBOCK ANYAH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(36) MBENOWOL BLESSED MUSI ECO-E,FRE-E,HIS-C

(37) AYONG FLORA ANGUM BIO-C,CHE-E,PMN-E

(38) FOTSA MEKEUWANG FABIOLA ECO-D,GEO-E,HIS-D

(39) NSA MARY GORROTHY EKINYOH GEO-E,HIS-D,PHI-D

(40) MBAH ROMEO NTEFF ENG-D,HIS-D,LIT-E

(41) NGONG WIKUO JULIETTE NJENKU ECO-E,GEO-C,PHI-E

(42) DZE NIWUBAGHA PEACE ECO-E,ENG-D,HIS-D

(43) BIH BRENDA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(44) TUBUO NAURA NASUH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(45) MBEPUWOH LERON BIO-E,CHE-D,PMN-D

(46) AKUBE SYDONIE EMANIE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(47) GEMNDA DENIS NUMSEKU ECO-E,GEO-E,HIS-C

(48) GISELE ENDAM TEKUM ECO-E,ENG-E,PHI-C

(49) SAH MERCY NDUNGAYEM ECO-E,GEO-D,HIS-D

(50) MONJU ZITA ENG-D,FRE-D,GEO-E

(51) TANTOH JUSTIN MACHOLI ECO-E,GEO-D,HIS-D

(52) ALI NDINKONKUP MUSTAPHA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(53) NDZI HANSON NFOR ENG-E,FRE-D,HIS-D

(54) ADE NGU INNOCENT ECO-E,HIS-E,PHI-C

(55) SHEY GIZEL NLINWE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(56) NDZEMBOMINYI ROSE MARY HIS-D,LIT-E,PHI-E

(57) DJUIDJE SIKIEDJE MARIE OLIVE MORELLE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(58) SAMBO CARINE SIDT ECO-E,GEO-E,HIS-D

(59) MOUSTAPHA ABAS SOULE ECO-E,FRE-E,HIS-D

(60) NGWE ZITA ECO-E,HIS-D,PHI-E

(61) KUM ALAIN CHAM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(62) MUAFONG ANGELA NTAANDEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(63) YUVEN ANNETTE BERINYUY GEO-E,HIS-D,PHI-E

(64) CHIANAIN PETRA NYANGHA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(65) CATIANA TAMBONG TABOT ENG-D,HIS-E,LIT-E

(66) BINDA BLESSING ANIM ENG-E,HIS-E,PHI-D

(67) DAUDA ELVIS BUNGA ENG-E,HIS-D,PHI-E

(68) KIMBI KELVIN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(69) ONANA AWONO THERESE SANDRA ENG-E,FRE-E,HIS-D

(70) AGIY GODLOVE NJUH ENG-D,HIS-E,LIT-E

(71) ALANDO LEOPOLD TIGWE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(72) TCHANANG NGNIKEU MAHEVA MARCELLE ECO-E,FRE-E,GEO-E

(73) TEM MALVINE EKA HIS-E,LIT-E,PHI-E

(74) TANYI KESTON MBA-AYI ECO-E,HIS-E,LIT-E

(75) TOH PETRA NENG ECO-E,GEO-E,PHI-E

(76) KESUH CHARLLOTE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(77) MUHAMED AMINOU GEO-E,HIS-E,ICT-E

(78) JAM LEVISE NTOH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(79) TATAH LAURINDA LEMLA ECO-E,GEO-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 112

(1) MUNGOU RENE NWANASI BIO-D,FSN-A

(2) KUMBI TRACY BETIBANG ECO-C,GEO-B

(3) MANGONG LUIZA DZELAMONYUY BIO-C,FSN-B

(4) NDJAKOMO EDO’O JEANNE ESTHER GLOIRE ENG-D,FRE-B

(5) NDELEN ESTHER CHENKA ENG-C,HIS-C

(6) EGUH ESAMAKOH CLODIA GEO-B,HIS-D

(7) NCHOU RANSOM NGOU BIO-B,CHE-D

(8) FACHOU NSANGOU ALIMATOU BIO-C,CHE-D

(9) NGUM MABEL EBKAAH GEO-D,HIS-C

(10) SAMA SANDRINE ZIMIH GEO-B,HIS-E

(11) LOPEZI DESMOND NDE ECO-E,HIS-B

(12) NDZE NENA WIYKIYNYUY ENG-E,HIS-B

(13) ONGONO BIDOLE MARCELLE CAROLE ENG-D,FRE-C

(14) NJODZELA EGBE MELVIS BIO-E,GGY-C

(15) TAKEH NYCHESTER JUNIOR NKENOH GEO-D,HIS-D

(16) BASIL BERINYUY VERSHIYI ENG-C,LIT-E

(17) PANSE BROLIN BOBGA HIS-C,PHI-E

(18) NDE NGOUMELA ARNOLD JOVIK ECO-E,HIS-C

(19) NKENGFACK TONGFACK MERVIELLE ECO-E,HIS-C

(20) CHONGWAIN MATHIAS NGONGWIKWO ENG-E,FRE-C

(21) FORNKWA BENIZERT CHA-AH ENG-E,HIS-C

(22) CLAUDIA BINJOM ENG-C,HIS-E

(23) TEGHA MELANI CHOU BIO-D,ENG-D

(24) JAMELATU SULEMAN BIO-D,GGY-D

(25) YONGHABI EPHRIAM CHIA ECO-E,HIS-C

(26) NTEBAN MARIE-CLAIRE KENDEH ECO-E,HIS-C

(27) NJUA ALEXANDER ECO-E,GEO-C

(28) YUNWEN TATIN HANSON HIS-C,LIT-E

(29) MAINIMO FRANKLINE NYUYDZE ENG-E,HIS-C

(30) SEBEB BRENDA ANUKETEH ECO-D,GEO-D

(31) TEBID DANNY AKUMBE ENG-D,HIS-D

(32) EPIE ELVIS EBANG ENG-D,HIS-D

(33) LUKONG SOLANGE NYUYDINE HIS-D,PHI-D

(34) ABANDA CHELSEA CINDY FRE-D,HIS-D

(35) DINDZE LAMBERT GHANKANYUY ENG-D,HIS-D

(36) TANDANGWE ABANKE DECLERC BIO-D,CHE-E

(37) ATANGANA JEFF CEDRIC FRE-E,HIS-D

(38) ESSONO GILBERT NZUME BIO-E,GGY-D

(39) KILOFOGHA BRIDGET WIYSANYUY GEO-E,HIS-D

(40) NKENI KEDINESS GEO-E,HIS-D

(41) MBENTI MANGA PIERRE EMMANUEL ENG-E,FRE-D

(42) KAMDEM MADJOU ANNELTA LETYSIA GEO-E,HIS-D

(43) BOUHARI ABAS SOULE FRE-E,HIS-D

(44) MACHE DEFFO GUYLAINE DEODATE ECO-E,HIS-D

(45) LANJO HANS-ROBERT SHIDZEKA GEO-E,HIS-D

(46) ASAH BLESS NWKETEH HIS-D,PHI-E

(47) WANTEM SOUMBE TRIPHOSE GEO-D,PMS-E

(48) TOSAM VALERY CHIAMO ENG-D,LIT-E

(49) DIANGHA DESMOND HIS-D,PHI-E

(50) DIAN YENSILA ENG-D,PHI-E

(51) NGWENGH CATHERINE MENGHO HIS-D,LIT-E

(52) AWAMBOM REJOICE AFOHM BOMBI ENG-D,GEO-E

(53) NZOKO DASSE FRANCK JUNIOR ECO-D,GEO-E

(54) MARIE SANDRA YIINYUY BIO-E,CHE-D

(55) STEPHANI NTOMBIN ENG-D,HIS-E

(56) DEMIAN SHIYNTUM GEO-E,HIS-D

(57) SUH AQUILA BI ENG-D,LIT-E

(58) LEKE BRAINDA ECO-E,HIS-D

(59) BAGUIGUANA A BEB GEORGES MICHEL FRE-D,HIS-E

(60) SUMBJONG BLANDINE KEMJEI ENG-D,HIS-E

(61) BWEI JUANITA NDOM GEO-E,HIS-D

(62) TUFOIN HERBERT GEO-E,HIS-D

(63) MASUIYI CANDIS LAHFOMO GEO-E,HIS-D

(64) TA’AH CLIFFORT TEGHA GEO-E,HIS-D

(65) KOUBA STEPHANIE BIO-E,GGY-E

(66) SIMO PARVAIL BONGKA GEO-E,HIS-E

(67) MOU MEI PRINCE WILL BIO-E,CHE-E

(68) NGUETCHOU TCHOUMI JOEL RANDY FRE-E,HIS-E

(69) NGAMNFON CARINE BELLENYOH GEO-E,HIS-E

(70) MUSONG MAS-OUDOU FEHNYUI BIO-E,GGY-E

(71) FINJI VERANTINA MOAH BIO-E,GGY-E

(72) ZACHUO REBONA ECO-E,PHI-E

(73) MASSANGO NANO NTOUNGWE ECO-E,GEO-E

(74) TEMGOUA NATACHA LINCIA HIS-E,PHI-E

(75) NGAKO NWAFON OSCALINE HIS-E,LIT-E

(76) NSAI RODRICK NYUYKI YEHAN ECO-E,FRE-E

(77) NKWELLE NEGUEM ROGER FRE-E,HIS-E

(78) MBOAMBOH GLORY MUYEH GEO-E,HIS-E

(79) BIH NDIANGANG BERTILLA GEO-E,HIS-E

(80) LUKONG CLOUDETH NYUYSHONI ECO-E,GEO-E

(81) CHIA CHANCELINE BIH ECO-E,HIS-E

(82) TOHNAIN BRANDLEY KENGKELE BIO-E,PMN-E

(83) DELISA KUO GEO-E,HIS-E

(84) CHAM MIRABEL GEO-E,HIS-E

Page 263 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 112

(85) KOUBE TATIANA GRACE FRE-E,GEO-E

(86) YONGKA ASHRAF BERINYUY ENG-E,LIT-E

(87) AGWO RUTH NWAIGWEH HIS-E,PHI-E

(88) SIBEN JEAN-CLAUDE GEO-E,HIS-E

(89) BILLA GILDAS KOLAH ENG-E,HIS-E

(90) AMPI JEAN-NOEL MBE BIO-E,PMN-E

(91) ADIBONE NOEL MARGUERITE FRE-E,HIS-E

(92) NEBA ADAMIS NEBA GEO-E,HIS-E

(93) NYING RUDY WANGELLI GEO-E,PHI-E

(94) NOAH AMBOMO FLAVIENNE JEANETTE FRE-E,HIS-E

(95) MBEH GILLIAN AYIBUA BIO-E,GGY-E

(96) WIRSIY TINNA YARYUNYUY HIS-E,LIT-E

(97) DJIKOLDINGAO CHARLES FRE-E,HIS-E

(98) NGWANA JENNET PLATT LUM ENG-E,FRE-E

(99) VEBEM LUDIVINA KINDO HIS-E,PHI-E

(100) WIRNGO RONALDO FONYUY ECO-E,HIS-E

(101) DINAYEN MAGDALENE SEWOYEBA-A ECO-E,GEO-E

(102) MUNGWETONG RELINDIS SEET ENG-E,GEO-E

(103) NGWA LINDA MUNGO ENG-E,HIS-E

(104) MUNJI ONESIPHERUS TEBIT ECO-E,GEO-E

(105) FATOUMA IRENE JESSICA FRE-E,HIS-E

(106) SENGUE MBITA EUGENIE FLORETTE GEO-E,HIS-E

(107) WAMBE ULRICH RODIN ECO-E,HIS-E

(108) DOH SAMA STEPHAN TANYI GEO-E,HIS-E

(109) NGAM VIVIAN ATUMA ENG-E,LIT-E

(110) ATEKWANA DAINE ABIE BIO-E,GGY-E

(111) ATEKWANA ELVIS DOH HIS-E,PHI-E

(112) NGI CLIVE BIYEH GEO-E,HIS-E

Centre No: 12161 PENDA-MBOKO EXT.

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 5

% Passed : 71.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

WANGWANG LOVERT FELICIA DEZYCLAIRE

ENG-D,HIS-C,LIT-D,PHI-B

(1)

Passed In 3 Subjects: 4

(1) OKEH BERINE ESEH ECO-D,GEO-E,HIS-C

(2) CHANTAL NABINZOULI NGALE ECO-C,GEO-E,HIS-D

(3) ANYANGA LYDIEN YANOPIA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(4) ASOH WILFORT EMBORT ECO-E,GEO-E,HIS-D

Centre No: 12162 BOJONGO-DOUALA EXT.

Regist: 99, Sat for 2 or more Subjects: 97, Passed : 65

% Passed : 67.01, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) GANA PRISILLIA LENAH ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 11

(1) AGIRKA FRANKLINE ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(2) FOMUNDAM ETHEL BIH ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(3) NGUEDIA CHANELLE ORNELA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(4) WAKUNA CHRISTABEL TANGAM ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(5) FOBASSO FOPI TAZONG ANAEL ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E

(6) YUVEN CLARANCE NYUYKONGI ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-C

CHWIFEH FOKUENG RODRIQUE ROMARIC

ECO-E,ENG-E,HIS-D,PHI-D

(7)

(8) SAMUEL OSOH BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(9) MAPTO NOKAM GABRIELA FORTUNA ECO-E,ENG-D,FRE-E,LIT-E

(10) EBUA RITA CHUO ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

(11) FUTEH JEAN BAPTIST ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 21

(1) NOUMBISI CALVIN TONCHANG ENG-B,FRE-B,HIS-C

(2) SEVIDZEM FRANCIS FOMYEE ECO-D,GEO-A,HIS-B

(3) NGANGO RODRIQUE BOBVALA ECO-E,GEO-C,HIS-B

(4) BESONG EMIL CANIDIA NDAKOH ECO-C,ENG-D,HIS-C

(5) MBOTIJI MELISSA MBONGEH ECO-C,HIS-C,ICT-E

(6) TEINGNI DETIO FOPI ANGWAFOR ANIEL GEO-E,HIS-C,ICT-C

(7) LORA MBONSWN ECO-D,GEO-E,HIS-C

(8) ALIEH LARISTELMA NGU GEO-D,HIS-C,PHI-E

(9) NGOLE CLARKSON MOTALE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) BILLA MORAN NAHBUM ECO-E,HIS-C,LIT-E

(11) AZEH AISHA NYOH BIO-E,CHE-D,PMN-D

(12) CHUKOI MELVIS LEM ECO-E,HIS-C,LIT-E

(13) OBEN BLESSING MANYI HIS-E,LIT-E,REL-C

(14) EKWA FAVOUR NGOH ECO-E,ENG-E,HIS-D

(15) FONKONYI RODRICK ECO-E,HIS-D,PHI-E

(16) SOLACE BONGIREH WIHKOKE GEO-E,HIS-E,REL-E

(17) EKUME JESSICA NTOH ECO-E,HIS-E,LIT-E

(18) TCHATEN ZACHEE TONCHANG ECO-E,GEO-E,HIS-E

(19) TCHOUALA TCHIAZE SERPHINE ECO-E,ENG-E,GEO-E

(20) TEYIM ALBERT ASSI ENG-E,GEO-E,HIS-E

(21) TOHBI DESMOND NJINI ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 32

(1) MOKETE BLESS NGOE ECO-C,GEO-B

(2) GOB SOLANGE FRI ECO-B,HIS-D

(3) NTOGE VALERY NTUNGWE GEO-C,HIS-C

(4) LEKEUFACK ACHIENGUI IVAN EMMA ECO-C,GEO-D

(5) CINDY SOHO LEFEH ECO-E,HIS-C

(6) AGBOR LEONEL NKONGHO BIO-E,ICT-C

(7) YVES ANDREW NZEUKENG ENG-E,FRE-C

(8) NTCHI NGUEKAM LINDA ORISTELLE HIS-C,LIT-E

(9) AMBE BRENDA NCHANG HIS-C,LIT-E

(10) NFORMI HELIY FAI BIO-D,PMN-D

(11) KONGNSO YVETTE SHAFEE BIO-D,CHE-D

(12) WEPNSAK SYNTHIA KWASINWI HIS-D,LIT-E

(13) LALUH VERTUE MANYI ECO-E,HIS-D

(14) TOWE KAMENI GERADINE SAMANTHA GEO-E,PMS-D

(15) DESDEMONIA ANDIN ECO-E,HIS-D

(16) AGHEMBAIN CHANTALINE ISUH GEO-E,HIS-D

(17) AYUK PRINCELEN TANYI BIO-E,PMN-D

(18) MAGNE SOH ORNELLA JESSICA FRE-D,LIT-E

(19) NTOH NGULLE GEO-E,HIS-D

(20) GAMUA NOEL KUMBILA GEO-E,HIS-D

(21) ENANGUE KOBA LYDIENNE HIS-D,LIT-E

(22) NEBASI MERCY NCHANG ECO-E,GEO-E

(23) GAKAH ELODIE PETSA ECO-E,HIS-E

(24) BANLA ROSITA LIMNYUY BIO-E,PMS-E

(25) BODA NJIEYA EVRAD BLONDEL ICT-E,PMN-E

(26) MBUSEH NESTELINE ECO-E,HIS-E

(27) LEUMENI PIEDI THALIA ECO-E,HIS-E

(28) TAKENDO NANA MARIUS ICT-E,PMN-E

(29) UBARAKO CLARISTA ABIRANJOH HIS-E,REL-E

(30) NYONG KIMBI JEAN PAUL GEO-E,HIS-E

(31) BABILASANDRA LEMA ECO-E,HIS-E

(32) KAMEN TCHOUAGA ADAM BIO-E,CHE-E

Centre No: 12163 NYLON-BRAZAVILLE EXT.

Regist: 173, Sat for 2 or more Subjects: 166, Passed : 76

% Passed : 45.78, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) SAMUEL NGUEMPAGA ENG-E,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(2) NGANTCHOU SIRRI PATIENCE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 7

(1) KUM RANDY BUO ECO-B,GEO-B,ICT-B,PMS-E

(2) YOOHNIPU FESTUS NKAFONU ECO-C,HIS-A,LIT-E,PHI-E

(3) NGOU WAFFO VANELLE CHANCE ECO-D,FRE-D,HIS-D,REL-D

Page 264 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 7

(4) NCHAU BETRAND MENGENG ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-B

(5) LUEONG LOVETTE LEH ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

NTUMBONG GEORGE ATABONGAGWUNG

ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-D

(6)

(7) TCHAKOUNTE NJIKI OCEANNE LOANA ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 19

(1) SCHILO EMMANUEL ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) CHAN LYDIA GHEKAYIM ECO-C,GEO-B,HIS-C

(3) NDELO KONDE DILONGI JOREL HIS-B,LIT-E,PHI-A

(4) LUKONG MUNIRATU NYUYDINI ECO-C,GEO-C,HIS-C

(5) KEDIA MABEL NTUEL ECO-C,GEO-C,HIS-C

(6) BESI NDATAKE NGOMO ECO-D,GEO-C,HIS-C

(7) TITA BRIDGET KENG ECO-C,HIS-C,LIT-E

(8) GWINGVAT BORIS DEMA ECO-D,GEO-D,HIS-C

(9) NDIY BECLEAN TEKANG ECO-C,GEO-D,HIS-D

(10) MULUH BLENDA MEGHA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(11) BEKLEY FONCHANG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(12) ALOBWEDE PAUL NJUME GEO-E,HIS-C,PHI-E

(13) MAIRAMOU TCHIVED ECO-E,GEO-E,HIS-C

(14) LEKU JUNIOR ATOH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(15) TSANGA TATTCHI LINCEE FALONNE FRE-D,HIS-E,LIT-E

(16) NFOR FERDINAND BANTAR ECO-E,GEO-E,HIS-D

(17) NDZEKONGANG OUMI ENG-D,FRE-E,HIS-E

(18) SHAMA EMELI WAKEMBA ENG-E,HIS-E,LIT-E

(19) TAMHOUO TENEKEU STEVE FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 48

(1) JUM EVODIA BONCHUM HIS-B,LIT-D

(2) NDI FAITH NJUH ECO-C,GEO-C

(3) ZIFAC MELVIS ENG-D,HIS-B

(4) SHENI ROSE AYANG GEO-D,HIS-C

(5) MOHMBANKA CLARISE RIMENYI ECO-D,GEO-C

(6) AMBENO MARVELLOUS MUSANGO GEO-E,HIS-B

(7) YATCHOUPOU TCHAMO ENG-D,HIS-D

(8) FOMBI VALENASH AMBAN UJIA BIO-D,GGY-D

(9) KPUE SIH LARISSA ECO-C,GEO-E

(10) NDEWA NOELA BERINYU GEO-E,HIS-C

(11) MBANYAMSIG SALLY ATUH BIO-E,FSN-C

(12) EKEU MINKALA CLAUDE CHARNELLE GEO-E,HIS-C

(13) BOBGA KEVIN NDIAMNGU ECO-E,GEO-C

(14) NGWA BRENDA ATUH GEO-E,HIS-C

(15) NGUAFAC DOREEN ENG-E,HIS-C

(16) NDIMAI THIERRY EKANYOH HIS-D,PHI-D

(17) ADAMU ABDULAHI ECO-E,HIS-C

(18) NDIY MECLEAN NJECK ECO-D,HIS-D

(19) NJECK RENE AWAN ENG-E,REL-C

(20) MOSIMA DOLISHA BALEKA ENG-D,HIS-D

(21) AKWEN TEBOH CHRISTELLE ECO-E,ENG-D

(22) GUIAMOGNE NATEU BRENDA ENG-D,HIS-E

(23) MEGAGOM JENNIE KERINE FRE-D,HIS-E

(24) TAMFU ELEANOR BERI HIS-D,LIT-E

(25) ARREY CLIVETH AYUK GEO-E,HIS-D

(26) ETENGENENG TRACY – KARL RUBEN ASHU ENG-E,GEO-D

(27) NSONGE BERTRAND MVENYI GEO-E,HIS-D

(28) MBUH FREDERICK EKONGNYOH BIO-E,GGY-D

(29) MENANG ALEXANDRA MUBAIN ECO-E,ENG-D

(30) MASSIVEU EMMANUELLA MARIE YAHJEH GEO-E,REL-D

(31) FUNG ECHOU JAUNETTA HIS-E,PHI-D

(32) MAMBO VERA AZEH ENG-D,HIS-E

(33) NJONG MARIE KUOKUO HIS-D,LIT-E

(34) NGONG ENERSTINE FUEN GEO-E,HIS-D

(35) NJI BLESSING AZIE HIS-E,PHI-D

(36) KAMGA KAPAWO ALPHA ECO-D,HIS-E

(37) MEULA JORDAN GEO-E,HIS-D

(38) JAFF ANTHONETTE WIYE BIO-E,GGY-E

(39) AGWE SYLVIA NGUM ECO-E,GEO-E

(40) MATIEDJE SOFO DEALANDE LUCRECHE FRE-E,HIS-E

(41) EYA EKOLLE DIVINE GEO-E,HIS-E

(42) FOKA MEKAH JOELLE ENG-E,FRE-E

(43) NDZEKEKANG SHURI STEPHANIE GEO-E,HIS-E

(44) FORSAB-KEDJU DELVETTE NAYUEH HIS-E,REL-E

(45) OSABI BLESS AKOM GEO-E,HIS-E

(46) MAFFO STELLA MICHELLE ECO-E,GEO-E

(47) BIH MARIVONE HIS-E,LIT-E

(48) ACHUH DESMOND AWA GEO-E,HIS-E

Centre No: 12164 BONANDALE EXT.

Regist: 62, Sat for 2 or more Subjects: 62, Passed : 56

% Passed : 90.32, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) MEKANYA BOSEME VENESA ECO-B,ENG-A,GEO-A,HIS-A,ICT-C

GAMOUA DARREL TAMUFOR MANYAKA

BIO-D,CHE-E,GEO-E,ICT-C,PMS-D

(2)

Passed In 4 Subjects: 27

(1) DABOVE MONGKOUO GUY ROGER BIO-B,CHE-D,GEO-B,ICT-C

(2) TIKERI DECLAND CHI BIO-B,CHE-C,ICT-C,PMS-D

(3) FUNWIE LEMNWIE DANIELA ECO-C,ENG-D,FRE-C,GEO-B

(4) NYUGAH ELTON-SMITH NJANKENJI ECO-C,GEO-C,HIS-D,ICT-C

(5) MBOLLE-MESAH MBEBI ELEONORE BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMS-C

(6) MBANGO GERTRUDE BIO-C,CHE-E,FSN-A,ICT-D

(7) DEAN KEVIN MBONG BIO-D,CHE-D,FSN-B,ICT-C

(8) ETONGUE MIJANE ISALINE ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(9) ABIA BANYI THECKLA ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-B

(10) NEKONGO NOEL MUKETE BIO-D,FSN-A,ICT-D,PMS-E

(11) NDONWI IYKEL AKONGNWI NGWA BIO-C,CHE-E,FSN-A,ICT-E

(12) NDUNGBOWO GLORY BIO-E,CHE-D,FSN-A,PMS-D

(13) NGUM STELCINE NDOH BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMS-E

(14) AMBOLO WASA NAROKA ECO-B,GEO-C,HIS-E,REL-D

(15) BOKWE TRACEY ULE ECO-C,ENG-B,HIS-E,LIT-E

(16) TENENG JOLANDA PIHFOR BIO-D,CHE-E,FSN-A,PMS-E

(17) NGU DALIFARD ASONGWED ECO-B,ENG-D,HIS-D,ICT-E

(18) AKIME JESUS MIA-TUAMBI BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-E

SOMTOCHUKWU KINGSLEY EWELUKWA

BIO-E,CHE-D,FSN-B,ICT-E

(19)

(20) NTANG AKALE GODLOVE CHE-D,CSC-C,PHY-E,PMN-D

(21) LEKE FRANK-BEL NDEMAFIA ECO-C,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(22) BOKWE SAMUEL NGOE JUNIOR ECO-D,GEO-E,HIS-E,ICT-C

(23) NDIPAKEM DARRYL NJOCK ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

EPEY NKONGHO AYUK FAVOUR ANDREW

ECO-D,GEO-E,HIS-D,REL-E

(24)

(25) NUMFOR PEREZ TENENG BIO-D,CHE-D,CSC-E,PMN-E

(26) KARIM DODI TANSI BAIYENDEK BIO-D,CHE-E,CSC-D,PMS-E

(27) TENENG JOLAND NJIFOR ENG-E,HIS-E,PHI-E,REL-D

Passed In 3 Subjects: 15

(1) NEBA ANATOLE FORBI BIO-A,CHE-C,CSC-D

(2) ASANJI EMMA-JENNIFER NGUM CHE-C,FSN-B,ICT-C

(3) KIMBENG BIH BRITNEY CAPUCINE CHE-D,FSN-A,ICT-D

(4) MANKA KELLY NGWA BIO-E,FSN-A,ICT-C

(5) WIRSIY FLORIAN TARDZENYUY HIS-B,LIT-E,PHI-B

(6) MUNA BLESSCHARLISSON GEH BIO-B,CHE-E,ICT-C

(7) BUMA SONIA BANINDZOZOYO BIO-E,FSN-B,ICT-C

(8) ENJEH MARION-JONES FOTU ICT-C,PHY-E,PMN-D

(9) FONGOT SAMIRA PENVAGA BIO-E,CHE-D,FSN-C

(10) AVENA CHOU BIO-D,CHE-C,PMN-E

(11) RYAN EGBE ETA BIO-E,GEO-D,ICT-D

(12) AYO-BEZI AWA FANG ECO-E,HIS-D,LIT-E

(13) NGWE TAWAH ELIZABETH BLESSING ENG-D,HIS-E,LIT-E

(14) KOSHI DOCAS MANJUH ENG-D,GEO-E,HIS-E

(15) TUKU PETER ASUE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 12

(1) GLORY VUGHOSI TOH OTTIA BIO-D,FSN-B

Page 265 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 12

(2) VEMBA ROCHA VELOS MANUEL JUNIOR BIO-C,CHE-C

(3) NGEH MOFOR BRANDON JUNIOR BIO-C,ICT-C

(4) SMITH BRANDON NDI HIS-B,LIT-E

(5) KOGE MESUMBE EJEDEPANG-KOGE CHE-D,ICT-D

(6) MBENCHO GLIENEL NCHANG ABONGNWI ECO-D,ICT-D

(7) NURIDINE MOHAMMED MELO ECO-D,HIS-E

(8) KOI LARA STEINICK ESIH ENG-D,GEO-E

(9) MBONG SONITA NGOH ENG-E,PHI-E

(10) MBISE ERIC AYAFOR BIO-E,CHE-E

(11) KENDOH BAZIL NGANGSI ECO-E,GEO-E

(12) TENENG BLESSING KHAN HIS-E,PHI-E

Centre No: 12165 NDOGBONG EXT.

Regist: 130, Sat for 2 or more Subjects: 125, Passed : 71

% Passed : 56.80, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

TAKOUMBO NIMANGUE KYLE JORDAN

CHE-C,FMA-C,ICT-C,PHY-D,PMN-B

(1)

(2) KAMOE MVE JAMES RIVALDO BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

FOTSO FOSSOUO BRYANT JOYS

BIO-E,CHE-E,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(3)

(4) DJONKOU CYRIAQUE CRISPY ECO-E,ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 7

(1) TAH ABONO BRILLANT JEPHTE ENG-C,HIS-C,ICT-D,LIT-E

(2) TIWA KENNE BELVIANE ECO-D,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(3) KYLIANE MAELA NDJIKI ENG-C,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(4) KOUMBI NZANGUE JOVANI ORPHY BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-D

(5) TIWANG LONGFO ORNEILLA PAVELLE ENG-E,FRE-C,LIT-E,PHI-E

(6) KINGUE NGOUBE WILLFRIED BLACK ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

EKORONG ONEYA ORLANE MYRIAM WINNIE

BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMS-E

(7)

Passed In 3 Subjects: 25

(1) NADO DANIELLA LA PLENITUDE BIO-E,CHE-D,FSN-C

(2) TIENTCHEU TCHAMI MIKE NELSON BIO-E,CHE-C,ICT-D

(3) EVIKA BRIDGET MBIEVEN ENG-D,GEO-E,HIS-D

(4) MBI WINSLOW ASONG ECO-E,ENG-E,HIS-C

(5) VOTIO TSOKENG WINNER ENG-D,FRE-E,HIS-D

(6) AKWO CHOU DOUNZO CLEMENCE ENG-D,FRE-D,HIS-E

(7) CHO ABONGHO PRINCELY ECO-D,ENG-E,GEO-D

(8) TAMO TAYO RICHARD IGOR FRE-E,GEO-E,PMS-C

(9) YOUNGO OUAMBO VALDAISE DUPONT BIO-E,CHE-E,PMS-C

(10) BATCHAWA TATPA DOLLY KATUISCIA BIO-E,CHE-D,PMN-D

(11) NTOCK EBENEZER ECO-D,ENG-E,HIS-D

(12) BESONG WANDUM MOSES-ROY CHE-D,GEO-E,ICT-E

(13) MOCTUE LOWE FRANCISCA ENG-E,FRE-D,LIT-E

(14) DICKA EBOUMBOU AGNES AUDE BIO-E,CHE-D,GEO-E

(15) BAYIYA CHRISTINE NAOMIE BIO-E,CHE-D,PMS-E

TCHUENMENI MBOUMEJI SAMANTHA REINE

ECO-E,FRE-E,GEO-E

(16)

MBEMBEL AGLIBAM SUZANNE PAULINE KRYS-NAOMIE SERGINE

LIFE ENG-E,FRE-E,GEO-E

(17)

(18) METINE PERE ADAMO-ROSELINE BIO-E,CHE-E,PMS-E

(19) ABISSAMA MPOUSSA EMMANUEL BIO-E,FSN-E,PMS-E

(20) MOUSSONG ASSEMBE DANIEL SNELL ECO-E,GEO-E,PMS-E

(21) CHIA YVETTE SANGLE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(22) KADJI YOMENI STEEVE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(23) NGONG CIDIAN NYUYKI ECO-E,GEO-E,HIS-E

(24) TEFEH BRANDON KEIMENYI ECO-E,GEO-E,HIS-E

(25) MALUNG ALAIN-DENZEL SIGHAN ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 35

(1) KUATE JEROME JESSE FMA-D,PMN-B

(2) FABO MANGA-BELL NOAH JESSICA ENG-D,FRE-C

(3) DJOUKOUO MBESSO DAUPHINE SANDRA BIO-E,FSN-B

(4) NITCHEU YOUMBISSIE EVE BLONDELLE ECO-E,FRE-C

(5) DIM NKOUE BEDEL LINCOLN BIO-C,CHE-E

(6) NGOUGNI ATEKOMBOU STEPHANE LOIC CHE-C,PMS-E

(7) DJOMENI MBOUMEJI JUNIE ANGE FRE-D,GEO-E

(8) MAFODA ABIGAIL NADEGE ENG-D,HIS-E

(9) MFAFO NOUBISSI AGNES JOYCE BIO-E,CHE-D

(10) FONGANG MANILANG WILL JORDY BIO-E,PMN-D

(11) DETOCHE TOUKAM CHARLES MICHELLE BIO-E,PMS-D

(12) KAMDEM SANZOUANGOANGE DOMINIQUE ECO-E,HIS-D

(13) HELEG CHRIS ELQUY ENG-D,FRE-E

(14) BEMEH MARY CLAIR CHE-E,ICT-D

(15) NGAMIE RINGAM GRACE CEVILLA ENG-D,FRE-E

(16) DANWE PELE AURELIEN STEPHANE ENG-D,GEO-E

(17) MOUSSI JUDIGAEL YOKEBETH PHY-E,PMS-D

(18) TAIBE YANNICK FOLEFACK BIO-E,CHE-D

(19) SOPGWI KAMGA YVAN ARMEL ECO-E,GEO-D

(20) NOMO TSANGA GREGORY ELIAN CHE-D,PMN-E

(21) LEMBA PAMBE EMY CARINE LESLIE CHE-E,PMS-D

(22) BONGUEN AZOCK AUSTIN IVAN GEO-E,HIS-D

(23) AYUK FALON AGBOR GEO-E,HIS-E

(24) BIAYO PRISCILLE MERVEILLE ENG-E,GEO-E

(25) BANDON LOUISE LAURIANE IRISTELLE BIO-E,GEO-E

(26) ETCHI DILAN HILL ENG-E,HIS-E

(27) HAMENI SIEWE ALICIA CHE-E,ICT-E

(28) LELE FOKOM HILARY BIO-E,PMS-E

(29) WAPPI JORDAN JUNIOR FRE-E,HIS-E

(30) AMBOLO NAROKA DIDIER GEO-E,HIS-E

(31) SACK TOWADA ALICE ORNELLA FRE-E,HIS-E

(32) MBIPPE TCHEUKO IDRISS LILIAN FRE-E,HIS-E

(33) TCHUIGOUA TCHETCHA FRANCK DONALD ECO-E,GEO-E

(34) EYEBE MBIA CATHERINE JESSICA FRE-E,LIT-E

(35) DJODJIO KOWO THERESA DAVILA ENG-E,HIS-E

Centre No: 12170 MISAJE EXT.

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 4

% Passed : 66.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) MABUH NYOWEKE BLESSING ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-C

Passed In 3 Subjects: 2

(1) UBALE ABUBAKAR ADAMU ENG-D,HIS-B,LIT-E

(2) ABDULRASHID SERKWI ADAMU ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) NYUYDZEWON KIARA NYUYURU HIS-E,REL-C

Centre No: 12179 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

EMANA

Regist: 158, Sat for 2 or more Subjects: 157, Passed : 116

% Passed : 73.89, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 15

(1) TATSA KUMETA DORA BIO-A,CHE-A,ICT-B,PHY-C,PMS-A

TCHUDJEU KAMDOUM JORDAN-DOLLARD

CHE-A,CSC-C,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(2)

NGWA RUDOLF KEPTCHOME AKONGNWI

ECO-B,ENG-C,GEO-A,HIS-B,ICT-B

(3)

TATANGAH AYATOU NAMUNKWAH

ECO-A,ENG-D,GEO-A,ICT-B,PMS-C

(4)

(5) TOUOLA TANDAH LAGLOIRE BIO-B,CHE-A,CSC-D,PHY-C,PMN-B

ABONA NKOUMOUDIE GRACE NERVINE

ECO-C,ENG-D,GEO-A,ICT-D,PMS-B

(6)

YIMGA SABOU ABELLA PARONELLE

BIO-B,CHE-C,CSC-D,PHY-D,PMS-B

(7)

ABI KUM ATUM FRANCIS NGWOH FUH

ECO-B,ENG-D,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(8)

DURANE NONFOUO FOMINYAM

ECO-C,ENG-E,GEO-B,ICT-D,PMS-C

(9)

(10) MANKAA ROBERTINE ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-D,ICT-E

Page 266 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 15

(11) DJUMEGHE SIBELLE BIO-D,CHE-C,CSC-E,PHY-E,PMN-C

DEUKEU NGNINTEDAM IDRICE LANDRY

ECO-E,ENG-D,FRE-E,HIS-C,ICT-C

(12)

MAPONDJOU TETSA THALIA BELDOUCE

ECO-E,ENG-D,FRE-C,GEO-E,HIS-D

(13)

AFUHNUI STEPHANIE ATEUNUI

ECO-E,ENG-D,GEO-D,ICT-E,PMS-E

(14)

(15) NGUIAMBA NGUIAMBA ANGE ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C,ICT-E

Passed In 4 Subjects: 23

(1) YUVEN BRIAN NYUYFONI CHE-B,CSC-B,PHY-A,PMS-A

ETETEKETE AMAYENE FREDDY DONALD

ECO-B,ENG-C,GEO-A,PMS-A

(2)

(3) TAMOM ANWEI LOVELINE BIO-B,CHE-B,PHY-D,PMS-C

(4) NFOR CHRISTABEL MUNGING BIO-B,CHE-B,PHY-D,PMN-E

(5) NYAMNKAH MERCY MUYANG ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(6) SUH JUNIOR SUH AKONGONUI BIO-D,CHE-B,CSC-D,PHY-C

(7) PROMISE LUM TATAH ECO-E,ENG-D,GEO-B,ICT-C

(8) PEGHOPAH JOYCE ATEFOR ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(9) ESSAGA MBESSA AGNES LEA FALONE ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-D

(10) YUFENYU JULIET MANYU ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(11) AYUKA METHER AYI ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(12) NAHLELA NGNEGHA CYNTHIA ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(13) OZIRMANVELE MBONDO BIENVENU CHE-B,CSC-E,PHY-D,PMN-E

(14) TIFU IRENE MOFOR ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-E

(15) MENYOH DONATIEN MBANWEI BIO-B,CHE-E,CSC-E,PMS-D

(16) ADA BILOGUE PAULINE NADINE ECO-E,FRE-D,GEO-D,HIS-D

(17) AMINA SAIBOU AMIRA BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(18) NKOA MESSI BERNADETTE CHEKINAK ENG-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(19) DIGHOU A KIBONG AYMARD ARTHUR BIO-D,CHE-D,CSC-E,PMS-E

(20) NJOFANG BIEMI ULRICH JUNIOR BIO-C,CHE-E,CSC-E,PHY-E

(21) TIM HONA NAIN ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(22) KENAH GASTON KUM ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(23) NDONGO NYEBE JEAN BORIS ECO-E,FRE-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 39

(1) NJONG JANE FRANCES WULVIFEYIN ENG-C,GEO-A,HIS-A

(2) NGUNGEH PAUL JONIU NZNEWOR ECO-B,GEO-B,HIS-B

(3) CHU DESMOND BIN ECO-C,GEO-A,HIS-B

(4) ASONGAFAC TOKO KELVIN ENG-D,HIS-B,PHI-B

(5) FOINTAMA SOLANGE BIH ENG-D,HIS-B,LIT-D

(6) NGAFFO JUDITH ORLINE ENG-C,HIS-B,LIT-E

(7) EHALLE INDY WILLY ZIFERT ENG-D,FRE-C,HIS-C

(8) BONGYII SIDOINE NANGSINNYUY ECO-D,GEO-D,HIS-C

(9) TEGWI SANDRINE ACHE BIO-C,CHE-C,PHY-E

(10) BIFOUNA NGA KELSIE DORCAS BIO-D,CHE-D,GGY-C

(11) PENPEN WOUEMBE MARC FREDY ECO-C,FRE-E,HIS-C

(12) DJIONANG SILATEVIN MARIANE ECO-E,FRE-C,GEO-C

(13) DAIZY-LYNE KEBO KUO ENG-C,HIS-C,LIT-E

(14) KUNJONG DELAND MBUEN ECO-D,GEO-C,HIS-D

(15) ANWIH MARION MUSIBE BIO-E,CHE-D,GGY-B

(16) BLESSING BIH TATAH ENG-C,HIS-D,LIT-E

(17) EBANGA MEVO CHRISTELLE RUTH ENG-D,FRE-C,LIT-E

(18) ALIGUI PANCRACE ANNE PATRICIA ENG-D,FRE-D,HIS-D

(19) NJOYA BRENDA EZIGHA ECO-E,HIS-B,LIT-E

(20) NGAH NKOA DANIEL ARTHUR ECO-E,GEO-C,HIS-D

(21) ABOUDI BILOA PAULINE ANDRELA ENG-D,FRE-D,GGY-D

(22) MBAH ROSA ABECKE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(23) MAGNE TOTOUM PEGGY AURELIE FRE-C,HIS-E,LIT-E

(24) TAMBA BESSINGUILE DIEUDONNEE GRACE FRE-E,GEO-D,HIS-D

(25) EKOLE ATINDA MISODI ENG-D,HIS-D,PHI-E

(26) WIRNGO ALIMATU SHADIYA SHINYUY ENG-D,GEO-E,HIS-D

(27) SUINYUY OLIVE FOMONYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(28) FOLETIA BRENDA LATEH ENG-E,HIS-C,LIT-E

(29) ALEMFACK NJIFACK HERMINE ENG-E,FRE-D,LIT-E

(30) NDENZEM ELVIS WOPISEH ENG-E,GEO-E,HIS-D

(31) DJEMO BAKAM JODELLE DORIA ENG-E,FRE-D,LIT-E

(32) TIYO TCHINO ANAISE BELLA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(33) TABASSA VICTORINE MAMFOR ENG-E,HIS-D,LIT-E

(34) ATEMLEFACK FRANKLIN GEO-D,HIS-E,PHI-E

(35) NJUA-YUH CHRISTABEL ABILA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(36) SIGNE CHEVANCE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(37) TEKO DESMOND TAAH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(38) DZOKOU MAKAMGANG CYRIELLE FRE-E,GEO-E,HIS-E

(39) FORSI HARISON ANTIMBOM BIO-E,CHE-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 39

(1) ENOW CLOVERT OBI GEO-B,HIS-C

(2) PEWOU FOKOU RENATA DE EVA CHE-D,PMS-B

(3) MAIMO LESLEY YOUFORNYUY ECO-D,GEO-B

(4) MVO FARNESSE SIH HIS-C,PHI-C

(5) DRAYEH LARISA MANKWA GEO-E,HIS-B

(6) BUO KINGSLEY DIAGH GEO-C,HIS-D

(7) NGWE ORNELLA SABUM BIO-D,GGY-C

(8) MENYE BILOGUE REGINE BIO-D,CHE-D

(9) NGWASAH VAROLINE GEO-E,HIS-C

(10) NGOUANY MBOUCHI JOVANIE BIO-E,GGY-C

(11) ANDJAH KOLE MBESSO RACHEL JENNIE BRIANE FRE-E,HIS-C

(12) ASEH ANOH ASEH GEO-D,HIS-D

(13) MUH FRANKLIN ATANGANA GEO-E,HIS-C

(14) MVOGO NDIH EMMANUEL BIO-D,CHE-D

(15) NWANJANG PHILOMINA ANOH HIS-C,LIT-E

(16) NGONG BETINA BIH ENG-D,HIS-D

(17) JU EUGEN DIANG GEO-E,HIS-C

(18) MATIKANG DAINA DE TCHIFFO BIO-E,GGY-D

(19) FONYUY BLANCHE DINKA HIS-D,LIT-E

(20) DJAMA JOSEPH II BIO-E,CHE-D

(21) FANG DIEUDONNE ECO-E,HIS-D

(22) FOBASSO TOUOWO RUFINE BIO-E,GGY-D

(23) EBAI CALISTE NKAYOH BIO-D,GGY-E

(24) NKUM CLARICE ZUH ECO-E,GEO-D

(25) AYUKA CHANCILINE AMBAN ENG-D,HIS-E

(26) SEME BENEMBE PIERRE JANNOT FRE-E,HIS-D

(27) NDJUKO WEMBE GUILAINE BIO-D,CHE-E

(28) MOUMEMI MOUNIROU FRE-D,GEO-E

(29) NGONO KENNEDY CHRISTEL CAROLE BIO-E,CHE-D

(30) DJIM LITICIA MAHSSI BIO-E,CHE-D

(31) KOUMBO NGUEMETE JOCELINE GEO-D,HIS-E

(32) DZE JOHN CHUO HIS-D,PHI-E

(33) TCHOUALA MOFFO SERENA BIO-E,GGY-E

(34) MOLIKE TERENCE LOE GEO-E,HIS-E

(35) AKIY PROMIS CHOU ENG-E,HIS-E

(36) FONTEM BLAISE NYUYSEMO GEO-E,HIS-E

(37) ZUO EMMANUELA NCHUNG HIS-E,PHI-E

(38) NOUTEP TADEM GUILLENE GEO-E,HIS-E

(39) NJETA RENE AMBENE BIO-E,GGY-E

Centre No: 12180 CHRIST WINNERS ACADEMY YAOUNDE

Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 15, Passed : 7

% Passed : 46.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) NEYEHE BRENDA AKWEHE ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(2) FONYUY RAHIENATU ASHEHRI ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(3) TIRMO MERABEL NGON ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 3

(1) NJUA DAVY BLAISE YONGTOH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(2) NGUEDIA YAYA YANN JELIL ECO-E,GEO-D,PHI-D

(3) NICKE KIM NDETSE ANONG ECO-E,ENG-D,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) MAKEBEH NGONG WENDY ENG-D,HIS-D

Page 267 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12181 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MANENGOLE

Regist: 26, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 22

% Passed : 84.62, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) NKWETAMBU GILLETTE TAKUH ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-D,PHI-B

(2) NKEHJEH LIVINUS ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 6

(1) ENONGENE STANLEY MUABE ECO-C,GEO-A,HIS-A,PHI-B

(2) BEWAMBA LESLIE NTABANU ECO-C,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(3) NGOE NOEL METUGE ECO-E,GEO-C,HIS-D,PHI-C

(4) MBONGNU MILDRED ECO-D,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(5) KEDE LOIS MUKE ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(6) DIONE D’ETOUKE BELINDA YADINE ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) MAYVI CYNTHIA TIIKAIN ECO-A,GEO-A,PMS-A

(2) EKUH BISMARK ECO-D,GEO-A,HIS-B

(3) NDAM ROGER FONNYOH ECO-C,GEO-B,HIS-D

(4) SAMUEL NTOKO KOME ECO-E,GEO-B,HIS-D

(5) BEMSIMBOM EVODIA WAIN ECO-E,HIS-C,LIT-D

(6) EBOLA NKEDE DECAS ECO-E,GEO-E,HIS-D

(7) TAFON BLAISE ESKEKYE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(8) AWOH FABRICE CHIA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(9) TONYE EMMANUEL JUNIOR FRE-E,HIS-D,LIT-E

(10) EPIE GERMAINE MEJANG FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) BECHEM THOMAS NKONGHO GEO-D,HIS-D

(2) NDA MAGERATE TEGABONG ECO-D,HIS-E

(3) EKANG NORA ABANE ECO-D,HIS-E

(4) MBWOGE ELMINE DIONE GEO-E,HIS-E

Centre No: 12182 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

EKANGTE

Regist: 55, Sat for 2 or more Subjects: 55, Passed : 39

% Passed : 70.91, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 11

(1) FUALEFAC EMENKIA BEATRICE ECO-D,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(2) ZIH KATURA ANYE ECO-D,ENG-D,GEO-B,PMS-E

(3) VOUFO PIPEDEM NATACHA LAURA ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(4) MBANGO MBEBI CLAIRENCE ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D

(5) EKUME SOLANGE ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-D

(6) NGONG ANITA NGEH ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(7) NZUNGE NNANE FELICITE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(8) KUISSI MOTO CHRISLENE HULDAH ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(9) TIAYON MANFOUO ROBERTO ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C

(10) MATIETE CARLORS ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(11) ASHU CHRISTOPHER ACHARE ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 14

(1) NGONG EMMANUEL NGONG ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) KUM DESMOND NYANG ECO-C,GEO-B,HIS-B

(3) WANMEGNI FRANK ROMANEL ECO-D,GEO-B,HIS-B

(4) NGOUAZEU TEMFACK ZIDANE ECO-B,GEO-B,PMS-D

(5) MOLIKI VALERIE NJANIWERIE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(6) KEUMBOU KEUNANG MAIVA ENG-C,FRE-D,LIT-E

(7) MEMBOU KUM EDDY ALCHANGE ECO-D,GEO-C,PMS-E

(8) NDUMBE SOPHIE NAMONDO ECO-E,GEO-D,HIS-D

(9) AMATE HOPE ELOUNGUE ECO-E,ENG-D,GEO-E

(10) ELONGUE NKWAGNA ALF CLELAND ENG-D,FRE-E,GEO-E

(11) TADJOP YOTENJE AROLD JORDAN FRE-E,GEO-E,HIS-D

(12) ANAFAC FLAVIS ECO-E,ENG-D,HIS-E

(13) NCHIMENYI KADIJA NGEGHE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(14) NKEDE BRENDA MESINZE ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 14

(1) NDAM NSANGOU SALIOU ECO-B,HIS-B

(2) NGONG NELLY YELE GEO-C,HIS-E

(3) NDIP VANESSIA ASHU GEO-E,HIS-C

(4) TIAKOUANG TCHINDA CARINE SORELLE ENG-D,LIT-E

(5) TEKE ROSTANIE TANGO HIS-E,PHI-D

(6) NKEM DANIEL AMOS GEO-E,HIS-D

(7) KEUTSA FOTSOP ORIOLE ENG-D,LIT-E

(8) NGONG QUINTA MBONG HIS-E,LIT-E

(9) BOGNE WAFFO ARIANE ORNELA GEO-E,HIS-E

(10) DJENE NKONGO SAMYRA PRINCILYA LAFORTUNE GEO-E,PHI-E

(11) KOTELE BOBUIN MISPA GEO-E,HIS-E

(12) MAYONGOUM KATIANE GEO-E,HIS-E

(13) MBOU FOFOU CYRUS DARSEYNE GEO-E,HIS-E

(14) NZOGGE MINETTE ESUNG ECO-E,GEO-E

Centre No: 12185 BONDUMA EXT.

Regist: 114, Sat for 2 or more Subjects: 107, Passed : 75

% Passed : 70.09, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 10

(1) LYONGA MARTIN EMBOLA ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(2) NDEP KELLEY AGBOR-TOKO ECO-E,ENG-D,FSN-B,HIS-C

(3) EKUTE EBUDE SYLVIA ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-B

(4) DIBO KELLY NGASSA ENG-D,FSN-B,HIS-D,LIT-E

(5) NGONG JAVIS TIOM ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(6) NJILA STELLA YENJONG ENG-C,HIS-D,LIT-E,REL-D

(7) NYOUNKA SANDRA GANMI ENG-D,FSN-C,HIS-E,LIT-E

(8) AKO LUCIA EBOT ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(9) NWABONG NGWMETOH JACQUELINE ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

(10) AHMAD SALIFU ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 25

(1) AKIME OSTENCIA EBOH ENG-A,GEO-B,HIS-B

(2) NKWANUI PRUDENCIA NUIPIE ENG-D,FSN-B,HIS-B

(3) ARREY – TAMBONG LUCY ARREY ENG-C,HIS-B,LIT-D

(4) ACHUO SANGHA YVONNE ENG-D,FSN-B,HIS-C

(5) DEBORAH NCHOU EBUA ECO-C,ENG-C,HIS-C

(6) NGOMBA SOPHIE NAMONDO FSN-B,HIS-C,PHI-E

(7) NGANJE EMILIA NGONDE ENG-D,FSN-B,HIS-D

(8) BOYA NWECHO CLAUDETTE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(9) OKON GODLOVE NDEH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) NKENGFUA MELANIE NKEGOA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(11) NKEH MARY MENZAH ENG-E,FSN-C,HIS-D

(12) ENOW NATHALIA TAMBE TABI ENG-E,FSN-B,HIS-E

(13) TIWARA KIZITA ENDAH ECO-E,FSN-D,HIS-D

(14) TENGUH PHILOMINA NYAMSARI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(15) TEFEH NDAMUKONG CLINTON ENG-D,FSN-D,HIS-E

(16) REGINA EFETI LYONGA FSN-D,HIS-D,REL-E

(17) ENANGUE NKOUANE ROMAINE NOURATOU ENG-D,FSN-D,HIS-E

(18) KINDSEKA SANDRA MAIH ENG-E,FSN-C,HIS-E

(19) JOSEPH NJIE NGEMBO ECO-E,GEO-E,HIS-C

(20) ENOW JENETTE AYUK ENG-D,HIS-D,LIT-E

(21) AKO ELIZABETH AYUK GEO-E,HIS-D,PHI-E

(22) SENWI MABEL YHIENE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(23) MBOH ADOLF OJONG ECO-E,HIS-D,PHI-E

(24) TAMKAM DESMOND ACHACHA ENG-E,GEO-E,HIS-D

(25) TANYI EMILIA ENYANG ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 40

(1) BRENDA MBOTEH BODJAH FSN-B,HIS-C

(2) MBAH COURAGE FUA FSN-B,HIS-C

(3) YANGSI MABEL YUIN FSN-C,HIS-C

(4) SAMA CLAUDETTE NYONGLEMEHA ENG-C,HIS-C

(5) MASANGO NZIMBI DANIEL FSN-B,REL-E

(6) ESONG RENA ABOH FSN-C,HIS-D

(7) NGALA YVETTE NYEH FSN-C,HIS-D

(8) OBI RUDA OJONG-EBANGHA FSN-C,HIS-D

Page 268 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 40

(9) NYENTY OBI NANCY ENAKA FSN-B,HIS-E

(10) SHARDEN AKEI ENG-D,HIS-C

(11) ABIGAIL MESANGA MAIWA ENG-C,HIS-D

(12) MENDI MENGING SANDRINE FSN-C,HIS-D

(13) AFIAH DANG MARIE MAMEH HIS-D,REL-D

(14) SOPHIE NJOMO NGALE FSN-C,HIS-E

(15) HANNAH PRUDENCE MBANDA FSN-C,HIS-E

(16) APONG VIDA AKWI ENG-D,HIS-D

(17) AMPA PAFILIAN GEO-E,HIS-C

(18) MBAH EVANS MUYU HIS-E,REL-C

(19) ENJOH CARINE TAH FSN-C,HIS-E

(20) MANGIEB JENNY BISONG HIS-C,PHI-E

(21) KUM GEORGE CHE HIS-D,PHI-D

(22) IMBOLO TONGA JULIET ENG-D,HIS-D

(23) ENDA SENGCLAIRE ENDAGHEH ECO-E,HIS-C

(24) NJABE CYNTHIA GAMBO FSN-D,HIS-E

(25) OBEN JEANNIE AKUM ENG-D,HIS-E

(26) EZIA IVINE INDAH TACHA HIS-D,PHI-E

(27) NGUM FRANKA ZOUM ENG-D,FSN-E

(28) NDAH BRENDA NGEFOR FSN-D,HIS-E

(29) NUKAMDAWO SYLVIE ENG-E,HIS-D

(30) MBAH COLLET ENG-E,HIS-D

(31) CHRISTABEL LEOGA ENG-D,HIS-E

(32) NADESH ENGU KERE GEO-E,HIS-D

(33) TSEMKONG MAXCELINE KERIASEH GEO-E,HIS-E

(34) TANJONG SHARLLOT ANBONDEM FSN-E,REL-E

(35) PENN DEMIA KHAN GEO-E,HIS-E

(36) NDAKWE DORCAS AMBANUMA HIS-E,PHI-E

(37) ERNESTINE ENJEMA MBAME HIS-E,REL-E

(38) EKOME DORA MESANG ENG-E,HIS-E

(39) TONJOCK VIVIAN ESUA ENG-E,HIS-E

(40) OMAH KELLI DONG HIS-E,REL-E

Centre No: 12189 COLLEGE PRIVE BILINGUE LA

CONFIANCE BAFOUSSAM

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 7

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) MBEBU ELLA SEKWE ECO-D,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(2) INYIAKOD BETSY NWEGEKWEH ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

MOUSSOUA EPESSA REINE LARISSA

ECO-D,ENG-D,FRE-E,GEO-E

(3)

(4) SIRRI GLENSIA NGWA ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 1

(1) TEGADJOUE NGOMPE FRANCK JORDANE ECO-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) KAMDEM MAPA VALAINE ECO-E,HIS-D

(2) AJONGMOH MELVIS ASONGSEH ECO-E,HIS-E

Centre No: 12190 LA SOPHIA BILINGUAL COMPREHENSIVE

INSTITUTE NKOLFO

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 13

% Passed : 56.52, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

KOUETCHOU TATTO GOLTRAN BRAYAN

CHE-D,FMA-E,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(1)

ELOUNDOU ESSOGO DESIRE INGRID

BIO-D,CHE-C,ICT-D,PHY-E,PMN-E

(2)

Passed In 4 Subjects: 1

(1) MEKAYE RANDY PEWAHO TIOMU BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 5

(1) DJUIPE BRINDA EDWIGE ECO-C,GEO-C,HIS-D

(2) TCHOUATCHIP TIONANG RICHELE CHELSIE BIO-E,CHE-D,ICT-C

(3) TIMBHE JUNIOR BETHUEL ECO-E,GEO-D,PMS-D

(4) NOUDJAN TCHUIDJOU DUPLEX ENG-E,FRE-E,HIS-C

(5) MONGO LEMANA VOLONTE CHE-E,ICT-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) MBALLA NAMA JOSIANE CORALIE FRE-D,HIS-E

(2) ANJELA DJAPA BIO-E,ENG-D

(3) NZEUGANG YOUTCHOM BRUEL AYMAR GEO-E,HIS-E

(4) TAKANG MARY TAMBE ECO-E,HIS-E

(5) TCHOUNKEU GAELLE EBAI ECO-E,GEO-E

Centre No: 12192 CHRIST THE MESSIAH SCHOOL COMPLEX

YAOUNDE

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed : 7

% Passed : 77.78, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) NGEBE KAREEN BUSH ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-D

Passed In 3 Subjects: 3

(1) NDONGDE WENDY ECO-A,GEO-C,PMS-C

(2) NCHINDA CATILIO GEO-D,HIS-C,PHI-D

(3) NJOYA JOSEPH RAPHAEL GEO-D,PHI-E,PMS-D

Passed In 2 Subjects: 3

(1) TATA VERALINE WIYSALUNYUY GEO-E,HIS-D

(2) KPUYUF MAXIMILIAN SEVEDZEM FRE-D,HIS-E

(3) AFUMBOM EVODEA NGEN ENG-E,GEO-E

Centre No: 12193 COLLEGE POLYVALENT SANTE GRACE

YAOUNDE

Regist: 212, Sat for 2 or more Subjects: 206, Passed : 135

% Passed : 65.53, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) MEKAKO DIYOMO OBASE ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-D,PHI-C

ATANGANA MBALLA MIRENCE BELVANIE

ECO-E,ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(2)

Passed In 4 Subjects: 18

(1) KENGO JOYCELINE ADOU ECO-B,ENG-C,GEO-C,HIS-C

(2) BOTIA LEONARD NGOE BIO-C,CHE-E,FSN-A,ICT-B

(3) AGHA DAN-HERETE EGWE ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4) SAMTAN COURAGE FIEBJIM ECO-B,ENG-D,GEO-B,ICT-E

(5) KINGA NAKLIN PENQWAN ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(6) NDE EDMOND CHE ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(7) TATA MARK BERINYUY ECO-E,ENG-D,HIS-D,PHI-C

(8) NDZANA YOUMBI URIEL KEVIN ENG-E,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(9) MASSOH KENGUE TRICIA FORTUNE ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-C

(10) YOWAN PRINCESSE ENG-E,FRE-D,GEO-D,HIS-D

(11) TAKEM GEUDEH CHRISTABEL ENG-E,HIS-D,LIT-D,PHI-D

(12) YENFOLA MISPER YIVEN ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(13) SIKOT VANESSA SHEMLON ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(14) EBOLO TOMO NJIWA ALDRIC JOSEPH ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-D

(15) NGUEMEGNI MARINETTE WIDNEY ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(16) TAMNANG BINDZI KELLINS JUNIOR ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(17) OBEN JR ESUA LANGMI ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-D

(18) JIDJOU TAMKO FRANCK JORESS ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 41

(1) HENNE FOGLABENCHI CONRAD BIO-A,CHE-C,GGY-B

(2) KANYIMI JEOL UNJI ECO-C,GEO-A,HIS-C

(3) KUMSON ANNUNCIATA SIH BIO-B,CHE-E,FSN-A

(4) TEKU MELVIS ENGOWEI BIO-D,FSN-A,ICT-C

(5) JONG JOEL KETU BIO-D,FSN-A,ICT-C

(6) IHIMBRU EXODUS UNJI ECO-D,GEO-A,HIS-C

(7) IKU STEPHEN ECO-C,GEO-C,HIS-C

(8) TANYI BESTINA MAGWE ECO-C,ENG-C,GEO-C

(9) GODWIN DZELAMONYUY ECO-E,GEO-B,HIS-B

(10) NDAH BLESSING NCHE ENG-D,GEO-C,HIS-C

(11) WIRBA GIDEON BONGMOYONG ENG-E,GEO-C,HIS-B

Page 269 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 41

(12) MATHIEW PAUL TUNKA LIBUNRI ECO-E,GEO-C,HIS-C

(13) KPWE NICK JUNIOR CHEGHE BIO-E,FSN-B,ICT-D

(14) WOLODJI TADJUKEM JOEL CARDIN ENG-D,GEO-D,HIS-C

(15) MANSAH CAROLINE FAITH ATANGA ENG-C,HIS-C,LIT-E

(16) ABOMO NANGA ERNESTINE HIS-B,LIT-D,PHI-E

(17) WIRBA ELIZABETH YILA ENG-D,HIS-B,LIT-E

(18) ASHUMBANG NESTOR FRE-E,GEO-D,ICT-C

(19) AMA AMALIA TANGA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(20) MOUOKIEU IDA MARLEINE HIS-D,LIT-E,PHI-C

(21) NDEH VELMA NYOH ENG-D,GEO-E,HIS-C

(22) TAGHAK STEPHANIE NACHIA ENG-D,HIS-D,LIT-D

(23) EYISAB BECHEM TABI ECO-E,ENG-D,HIS-D

(24) NJEI COLLETTE ANGWEI ENG-E,HIS-C,LIT-E

(25) MOKI ADRIENNE LIDIA FRE-E,HIS-C,LIT-E

(26) DZERMOSHUY EMMANUEL KIGHA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(27) ABILI ROBINSON NDAKWA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(28) MBAH CALINTON TEBEI ECO-E,GEO-D,HIS-D

(29) SUMELONG BRELINE EWEH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(30) TIKOUI BINDOUA BALBINE LAURENCE ECO-E,FRE-C,GEO-E

(31) MOFOR GENIUS ACHATESEH ENG-D,FRE-D,LIT-E

(32) NGOLE NGOLE RANDY AGEH ENG-D,GEO-E,HIS-D

(33) NKWAINSUK DORIS EYONG ENG-E,HIS-D,LIT-E

(34) RAME VINCENT LAINJO BIO-E,CHE-D,PMN-E

(35) MALEU YOLANDE ENDURANCE FRE-E,HIS-D,PHI-E

(36) ALBETHCLIFF GHAKANYUY ENG-E,HIS-D,LIT-E

(37) VERSHIYI KINYUY HAFSA FRE-E,HIS-D,LIT-E

(38) ELOMBE CHRISTI LOKENYE ENG-E,GEO-E,HIS-E

(39) INACK MARTINE AUGUSTINE ECO-E,FRE-E,GEO-E

(40) NSOM LOISE NAPAIN ENG-E,GEO-E,HIS-E

(41) BOUDJIHO WA TIANA PASCALE ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 74

(1) ACHA LAURA ANGWI GEO-B,HIS-B

(2) ASHUMBE ARATU ELISABETH MAVEILLE BIO-E,FSN-A

(3) NYABO OBED NYABO CHE-D,FSN-B

(4) TEIH ELIZABETH SHINSHIN GEO-C,HIS-D

(5) AYA OLIVIA AZHI GEO-D,HIS-C

(6) MAJIENGNE TCHINDA DUANE NOELLA FRE-C,GEO-D

(7) MENGLA MARIE GAEL HIS-D,PHI-C

(8) NGUEUDEU TOUKO MERLINE SIMPLICE FRE-B,GEO-E

(9) NDIFON FRANKLIN FRE-E,HIS-C

(10) NGUIKA TASOP AMSTRONG ENG-E,HIS-C

(11) GHEMEH CARLTIA FENG GEO-D,HIS-D

(12) EPIE MAURINE AHONE ECO-E,HIS-C

(13) KONGWE SANDRIN MOTO ECO-E,HIS-C

(14) AGBOR ALICE ARUNG HIS-C,LIT-E

(15) ZE PIERRE DERCHEND FRE-D,GEO-D

(16) EKEME EBAGE BIH FAVOUR ENG-D,HIS-D

(17) LARISSA BONGSIYSI ECO-E,GEO-C

(18) MARK PETER TUNKA TARKONGMO GEO-C,HIS-E

(19) ZOUA BELIBI SARA BIO-E,FSN-C

(20) NOUBISSI POUTONG TATIANA ENG-D,FRE-D

(21) NDI CIDONNE YEMBONG GEO-E,HIS-D

(22) TANGYI FERNANDEZ FON HIS-D,LIT-E

(23) POKEM FOPA DILAND GEO-D,PMS-E

(24) BUMEH QUEENETTE NYIMEH ECO-E,HIS-D

(25) DOH AISHA BIH ECO-E,HIS-D

(26) EMADE CARINE EPIE HIS-D,PHI-E

(27) NKENENG BOGWE RODRIQUE GEO-E,HIS-D

(28) WASE SANDRA MOTO GEO-E,HIS-D

(29) ETAMBI OURIA ORENGE ENG-E,HIS-D

(30) BINWIE LOUISA NDONWIE GEO-E,HIS-D

(31) MBUH COLINOUS KHAN FSN-D,GGY-E

(32) NGAFFO TAMAGUELONG ALIDA ENG-E,ICT-D

(33) UNJI GERALD ONGUM GEO-E,HIS-D

(34) UNJI ELVIS OMUNGO GEO-E,HIS-D

(35) MAJOUMO NONENU GALAURE ARIEL FRE-D,HIS-E

(36) NCHARI ANTIONETTE DZELAMONYUY GEO-E,PHI-D

(37) FABRICE NJODZEVEN ECO-E,GEO-D

(38) SUNJO ANNVALEAN DZEKENYUY GEO-E,HIS-D

(39) PENDAT RIZER KONENYUI GEO-E,HIS-D

(40) KPUYUF JULIE YONYE FRE-E,HIS-D

(41) ANJOH MADRIVINE NGOH ECO-E,HIS-D

(42) TAH SYLVIE KAAH HIS-D,LIT-E

(43) YOGO TJOCK YVANN JUNIOR GEO-E,HIS-D

(44) PELAPE QUEENSLY NKETI ENG-D,HIS-E

(45) TATAPONG BLANCH MBGEL T. HIS-D,LIT-E

(46) DIELLE FELICITAS MESAPE HIS-D,LIT-E

(47) BRIAN GHAKANYUY ECO-D,GEO-E

(48) MBALLA MARTINE CAROLE FRE-D,HIS-E

(49) MUSAGA YANICK AWAH ENG-D,HIS-E

(50) TAMBE JENNET AGBOR GEO-D,HIS-E

(51) MAGHE JENNIFER NFORMI ENG-E,HIS-E

(52) FUSONG GUILHEM BUYONG CHE-E,GGY-E

(53) CHAH CHRISTABEL NANGE GEO-E,HIS-E

(54) ASHUMBANG BIH QUINCY GEO-E,HIS-E

(55) TABI ASHELINE ENOW BIO-E,GGY-E

(56) KUM MONICA YITU ECO-E,HIS-E

(57) UNJI SONITA YONUMU GEO-E,HIS-E

(58) MENIKWIEU ORIANE KAREL FRE-E,PHI-E

(59) MAFFO TSASSE VANELLE BRENDA ICT-E,PMS-E

(60) EGBE CHARLES OBEN BIO-E,CHE-E

(61) SHU DAHRISE NIBA GEO-E,HIS-E

(62) NGANZEU DJOMO SIRIA HIS-E,LIT-E

(63) DZELAMONYUY EMMANUELA BONGSIYSI ECO-E,HIS-E

(64) NDIBA NKOUE RALPH ANTHONNY FRE-E,HIS-E

(65) KOGNI OUMOU JENNIFER FRE-E,HIS-E

(66) VANISA BONGBEN GEO-E,HIS-E

(67) VERONICA NYUYBEE GEO-E,HIS-E

(68) BENG ADELINE NAIDUM GEO-E,HIS-E

(69) NGANGUE MAGADJOU MONICA BRUELLE FRE-E,GEO-E

(70) MANGA ETOA MARIE REGINE COQUETTE GEO-E,HIS-E

(71) NDI SILAS MBURLI CHUBIR GEO-E,HIS-E

(72) ANTHIAH SYLVIAN NDIFOR HIS-E,REL-E

(73) NGUIMATSIA PRINCESSE AUREOLE FRE-E,HIS-E

(74) NKONGHO BALIKI BRENDA BAKUME HIS-E,REL-E

Centre No: 12194 FAPO LAY PRIVATE BILINGUAL COLLEGE

ETOUDI YAOUNDE

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 14

% Passed : 63.64, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

FONTOOH THERESIA NGO BONGSHE

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(1)

Passed In 4 Subjects: 1

(1) BOMONO YAMBENE ERWIN JAROD ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-B

Passed In 3 Subjects: 3

(1) YAHM QUINCY NSOM ENG-E,GEO-E,HIS-C

(2) FOGANG MBO ALEX OBEN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(3) BASUM MILTON AMELI CSC-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) NDULA EMMANUEL FRE-E,ICT-C

(2) MABIA DEVELINE ANDONG BIO-D,CHE-D

(3) WAYE YABETS MERVEILLE DIVINE ENG-E,HIS-C

(4) HALIDOU ISSA GEO-E,HIS-C

(5) FOKAM BIEDA GUEBODO ARMEL BIO-E,CHE-D

(6) KAPCHE THERESE ARMELLE FRE-E,HIS-D

(7) RAYMOND WANKI CHO GEO-E,HIS-D

(8) KOUMENDA ELOUDOU THIBAUT KEVIN ECO-E,FRE-E

(9) TOUKAM NDJIKE ANGE VANELLE GEO-E,HIS-E

Page 270 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12196 GENIUS TRILINGUAL COLLEGE

NKOLBISSON YAOUNDE

Regist: 135, Sat for 2 or more Subjects: 134, Passed : 86

% Passed : 64.18, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

(1) TANDU YANMICK ATEH BIO-C,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(2) MUNU FRITZ-AUSTIN NDAM BIO-C,CHE-C,CSC-E,PHY-D,PMN-C

(3) CHICK POLYCAP NGOH BIO-A,CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMN-C

TAKOUGOUM II REINE MARTHE

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(4)

(5) TEDONGMO SEFORA BIO-E,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

MATESSA PELENA ARIELLE LEA

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(6)

DJOUSSI FOKAM BRADD JELANI

BIO-E,CHE-E,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(7)

Passed In 4 Subjects: 16

(1) DONCHI MEGUETSA SERUCHE BIO-B,CHE-C,GGY-B,PMN-C

(2) NGOLE KEVA-SANDRINE EMADE BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(3) DJUIKOM KAMSSU RAYANE STELLA BIO-B,CHE-D,GGY-B,PMN-D

(4) KUM BRIAN IHIMBRU CHE-C,CSC-E,PHY-D,PMN-B

(5) WAFO FRANKY GIRESSE BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(6) MBAKU CLOVETTE TEKA BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-E

(7) YUYUN WOLFGANG NYUYKIGHAN BIO-E,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(8) SONKENG ZANG EDNA BIO-D,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(9) SOUMAFOU ASNATH LOIS BIO-D,CHE-D,GGY-C,PMN-E

(10) ACHU JOY MANEGHA BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(11) KEWIR ALBERT KEHKA BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(12) TCHOUMI DONKOU OLIVE LEVY BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(13) LEKINI BINDZI MAGLOIRE GRACE BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(14) NDIFON JOANA NGWOCHIN ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(15) NJANDJA TANKEU HARRYL GAEL ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(16) FATIMA-KELLY KFUTWAH FULAI BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 32

(1) KERNYUY FABRICE BANADZEM BIO-C,CHE-C,PMN-C

(2) GWANGWA-A CYNTHIA NAYAH ECO-E,GEO-A,PMS-E

(3) ATABONGAWOUNG CYNTHIA BIO-C,CHE-E,GGY-C

(4) NGWANA MILDRED MESHI BIO-C,CHE-D,PMS-D

(5) MINKA FRANCIS JUNIOR BIO-C,CHE-D,GGY-D

(6) NAOMI BESSEM ACHERE ENG-D,HIS-B,LIT-E

(7) AJWIASEH FAVOUR ENG-C,GEO-D,HIS-D

(8) BENGUE JUDES JEREMI ENG-E,FRE-E,HIS-B

(9) AZEMTSOP AGAPE ALUNTEKEU ENG-D,GEO-D,HIS-D

(10) NJIKAM MBEHOU CHOUAIBOU BIO-C,CHE-E,PMN-D

(11) EBOT ENOW CHRIS PARTON BIO-B,CHE-E,PHY-E

(12) NGANTI NDI FRANCK BORIS BIO-C,CHE-D,PMN-E

(13) AWAH TRACY LUM BIO-D,CHE-E,GGY-C

(14) ANYAH BRIGHTLY AFEUH ENG-D,GEO-E,HIS-D

(15) NGWAINBI NOELLA BIH BIO-C,PHY-E,PMN-E

(16) NKEPNANG HYLARY BIO-D,CHE-E,GGY-D

(17) FLORENCE AGEH AKUH BIO-D,CHE-D,PHY-E

(18) KWENGOUA KEUKAM JEAN FRANCOIS BIO-E,ENG-D,GGY-E

(19) GAKACK GNADAM BRENDA DALINE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(20) NZEKUI NZOUDJIO ALICE CRESSENCE BIO-E,CHE-E,PMN-D

(21) TEMEY KUPOH PECULIAR BIO-D,CHE-E,PMN-E

(22) NZIANI TCHAMO DANIELLE BIO-D,CHE-E,PMS-E

(23) ASHLEY NAMONDO NYENTY ECO-E,GEO-E,HIS-D

(24) TAYANG ETHEL KEMBONG BIO-E,CHE-E,PMN-D

(25) TAKOUGANG KUATSE RONIC BIO-E,CHE-D,PMN-E

(26) NGO UM ALVINE MARIE ANGE BIO-E,FRE-D,GGY-E

(27) NCHOTU JOEL NEBA-NGWA ENG-D,GEO-E,HIS-E

(28) NGWESSE JENNETTE METOKO ECO-E,ENG-E,HIS-E

(29) NGUE EKOMBI BRICE PARFAIT BIO-E,GGY-E,PMN-E

(30) DJIN ELVIS NYANYOH BIO-E,CSC-E,GGY-E

(31) MATAKOU SIMENOU MICHEL SANDRA BIO-E,CHE-E,GGY-E

(32) GLORIOSE MILON JOSEPHINE BIO-E,CHE-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 31

(1) NGUETEU ASTRID STELLA BIO-D,GGY-C

(2) NGIENYIKA ETIEN BIO-C,PMN-D

(3) NCHUMKE ELIZABETH MBOUNJAH GEO-C,HIS-D

(4) POUTH FABRICE RONALD FRE-D,HIS-C

(5) GARIKOH FRANKLINE AMUADAH BIO-E,PMN-C

(6) ARONA FRANKLIN UGHE BIO-C,CHE-E

(7) NYUGAB CARINE MAIKEM GEO-E,HIS-C

(8) NGO NKOT ERNESTINE BRENDA ENG-D,FRE-D

(9) FORNGANG TINGNYUI RAISSATOU BIO-E,GGY-C

(10) NYUYDZE VENITA DZELAMONYUY BIO-D,PMN-D

(11) ALOMONWING FAITH ALO ECO-E,GEO-C

(12) SAKEENA IBRAHIM BIO-D,CHE-D

(13) AKWAKO ESSONKONG NGUITE AGNES LARISSA BIO-E,PMN-C

(14) MAFOPA FOKOU YVANA DORCASE BIO-D,GGY-E

(15) KONDOUBA LAURA ANNIE KALTOUMA ENG-D,HIS-E

(16) KANSE NDOMO CARELLE ORNELLA BIO-E,ENG-D

(17) TIEGHA PRINSLY MBIKINYI BIO-E,PMS-D

(18) YAMBA NDJIKI CHRISTIAN CABREL BIO-D,CHE-E

(19) BEUNKEU NYAH JANET CINDY BIO-E,PMN-D

(20) TCHOUBOUM A BONG ANNIE GRACE CHE-D,GGY-E

(21) MESSINA SYLVAIN LEATICIA CHE-E,GGY-D

(22) NYABEU NDJATOU LESLIE JEANNE CHE-D,ENG-E

(23) TATA AMANDA MANGUIY BIO-E,CHE-D

(24) LIZETTE NGAINSI ENG-E,HIS-E

(25) ARIBOH CLAUDINE CHING BIO-E,GGY-E

(26) NGOKO DJIKIO ANGE GAELLE FRE-E,GGY-E

(27) NGA ESSAMA JOSEPHINE NOEL BIO-E,GGY-E

(28) NGO POUGA EMILIENNE FLORENCE ENG-E,PMS-E

(29) KOUAM KOUAM MAXIME TIRAS BIO-E,CHE-E

(30) KEUGUE TSAMO MARLENNE FRE-E,LIT-E

(31) MANI NGAH PRAXEDE ROSINE BIO-E,GGY-E

Centre No: 12198 LES COLLOMBES DOR BILINGUAL

COMPLEX YAOUNDE

Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 33, Passed : 19

% Passed : 57.58, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) NGWATU REAGAN TAWONG ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-C,ICT-B

(2) KOKOLA PAUL BIO-D,CHE-E,FSN-A,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 5

(1) FOSSO MBE MIGUEL BARKINDO ECO-E,FRE-C,GEO-B,HIS-D

(2) NGOA MBARGA MIKAEL HANIEL ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(3) NGEGAH UNITY ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-D

(4) KEUBA NYOYO ARMELLE LOVELINE ENG-D,FRE-D,HIS-D,PHI-E

(5) DJIKIGOUE TOUKO NGAKO YVES BIO-E,CHE-E,FSN-C,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 3

(1) BIMELA BENADIN LEINYUY BIO-E,CHE-E,FSN-B

(2) ANYE JENNIFER CHUO ENG-E,GEO-D,HIS-C

(3) KOUNTCHOU GIOVANI RONALD GEO-E,HIS-D,ICT-D

Passed In 2 Subjects: 9

(1) MADJO MANFO ALVINE FRE-D,HIS-E

(2) MAFONG RIMA NGHOGHUKEH BIO-D,CHE-E

(3) FOMEDJOU TATANG JOSEPH ULRICH BIO-E,ICT-D

(4) ENOME ENOME KASSI HIS-D,PHI-E

(5) MANI LUC DANALD KEVIN GEO-E,HIS-D

(6) ABODO LEBOGO JEANNE CLAUDIA VICTOIRE FRE-E,HIS-D

(7) BESONG MOSES TAKANG HIS-E,PHI-E

(8) DASSIE DESIRE DE BOURGES GEO-E,HIS-E

(9) NJOUE TOUESSI ELIANE BIO-E,PMN-E

Page 271 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12199 NIL INTERNATIONAL ANGLO-SAXON

COLLEGE YAOUNDE

Regist: 25, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 14

% Passed : 58.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) AZAH SIRRI NJI BIO-B,CHE-C,ICT-A,PHY-E,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 3

(1) NZEFOR KUEKEM ZIDANE JUNIOR ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-B

WANDJI JUNIOR FERNANDEZ AWAFOR

CHE-D,CSC-E,PHY-D,PMN-C

(2)

(3) BIH SHEILA MAC COURAGE NGU BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 3 Subjects: 3

(1) TEKE AKUM NADIA BIO-D,CHE-C,PMS-C

NGUEMALEU MOUGA PROSPER JOVANI JUNIOR

ENG-D,FRE-B,HIS-E

(2)

(3) FEZEU CHEGUIA MERVEILLE BIO-D,CHE-E,PMS-D

Passed In 2 Subjects: 7

(1) SIPEUYOU TANGWO GRACE LOGANE FRE-D,HIS-D

(2) ATANGANA DIEUDONNE ESPOIR BIO-E,PMS-D

(3) NYAZE CRESCENCE JENNIFER ENG-D,HIS-E

(4) OLAMA NOAH MICHEL ARCHANGE GEO-E,ICT-D

(5) TIENTCHEU TCHEULEU JOANN CHATELAIN ECO-E,PMS-E

(6) KERKA EMMANUEL TAYAH BIO-E,GEO-E

(7) MAFOUO FONTSA LAURELLE CHANELLE ICT-E,PMS-E

Centre No: 12201 QUEENS GRAMMAR ACADEMY AKOK

NDOE II YAOUNDE

Regist: 34, Sat for 2 or more Subjects: 34, Passed : 32

% Passed : 94.12, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) STANLEY NFOR MUNA BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(2) MEH ROMARIC NYOH BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 17

(1) HALIMA AWUDU ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-B

(2) BIH VANESSA NKUICHE ECO-B,HIS-C,LIT-D,PHI-B

(3) CHIN GLAIN ECO-B,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(4) FOFIE ANUBONDEM DELPHINE ECO-B,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(5) NKENGANYI RAYMOND FOCHAP ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C

ATABONGAFAC CHRISTABEL FORKU

ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(6)

(7) KEHMOA BLESSING YIKA BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(8) MEH MYLERE NDAI ECO-C,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(9) FELICITAS WIRNKAR ECO-C,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(10) NGALIM CLAUDIA NDIYSE ECO-C,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(11) AKONJEH CLAUDIA NJIKA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-D

(12) ASONGANI MELOVE ECO-C,ENG-C,HIS-E,LIT-E

(13) MAWOH DERICK MBENBEN ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(14) SANGO BLAISE NDIFON ECO-D,GEO-D,HIS-C,PHI-E

(15) TACHA BLESSING DEHMZE BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(16) OBEN BELTHA NDI ECO-E,ENG-D,GEO-C,PMS-D

MAKUETCHE TEKU CARINE LAURIANE

ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(17)

Passed In 3 Subjects: 10

(1) CIFORA NDAMEGANG ECO-C,GEO-D,HIS-C

(2) AKONG MELVINE CHAKADEM ECO-D,GEO-D,HIS-B

(3) TANGMO ANI-CHRISTEL ECO-B,GEO-E,HIS-D

(4) LANG EXCELLE EWO ECO-D,ENG-D,HIS-C

(5) TITA SHERON FRI ECO-E,ENG-C,GEO-D

(6) BOKWE NADESH OBE ECO-C,GEO-E,HIS-D

(7) SANGO BRENDA KEFEYIN ECO-E,GEO-D,PMS-D

(8) MOSAKA BIER LUCIA HIS-D,LIT-E,PHI-D

(9) DJUFFOUO YONTAK DIVAN DASSIN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(10) MBUH EZEKIEL NAYEN ECO-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) CHAJIE KENKEM ARMEL JULIOS ENG-D,HIS-D

(2) FOLEFOCK JUNIOR C. AKONGANDI PHY-E,PMN-C

(3) MBANWEI LILIAN ACHE BIO-D,PMS-E

Centre No: 12202 SAINT JOSEPHS COMPREHENSIVE

COLLEGE AFANAYOA – YAOUNDE

Regist: 115, Sat for 2 or more Subjects: 114, Passed : 105

% Passed : 92.11, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 33

HAZEL LYNN BERINYUY KWEDZEYEM

BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(1)

(2) EDWIN BIMELA AJONG BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(3) MUNGE PRECIOUS EWANG ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B,PHI-D

(4) AKOUFEI NGWA VALANTINE ECO-D,ENG-B,GEO-A,HIS-B,ICT-E

NTOKO NKUNDE SAMIDA-VINOEL

BIO-A,CHE-B,CSC-B,PHY-D,PMN-E

(5)

NAHBILA LAWRANTINE TITAJANI

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(6)

SIANGU SIONALINE MANKA MADU

ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(7)

NKWAWIR BILL WILSON NYUYUNI

ECO-B,ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(8)

(9) BEBETTA NGONGALEM MARY ECO-E,ENG-B,FRE-D,HIS-B,LIT-B

(10) DANIEL AGBOR TABOT EBAI BIO-B,CHE-D,PHY-C,PMN-D,REL-B

(11) NDUKA CHINASA JENNIFER BIO-A,CHE-B,CSC-C,PHY-E,PMN-D

(12) LUM STEPHANIA TITA BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(13) ATEM AKO EYONG ATEM BIO-A,CHE-D,CSC-E,PHY-C,PMN-B

(14) NKENGAFAC AJARP ECO-D,ENG-B,HIS-B,LIT-E,REL-C

(15) NKAFU AJARP ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-E,REL-C

(16) LUM ALENWI ALMA TANJONG BIO-A,CHE-D,CSC-D,PHY-C,PMN-D

(17) NDIFON ELSA BINYUY BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

VUIDIANGA HERMANN AZOUMUWOH

CHE-D,CSC-B,FMA-D,PHY-C,PMN-C

(18)

(19) NGU GRACE NAAH BIO-A,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(20) FONKA CARL BYRON AYEMBOM ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-D,PHI-E

DZENTCHEP KAMEN DOH GUY DARREN

BIO-B,CHE-D,CSC-C,PHY-E,PMN-C

(21)

(22) FONGE AJOACHA CYNTHIA BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(23) WINSTON CADY TUNG ATEGHA BIO-C,CHE-E,ICT-C,PHI-B,PHY-E

(24) ASHINWI ROCKHILL DUALA CHE-C,CSC-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

FOINTAMA BRYAN EMMANUEL CHAIKFUA JUNIOR

ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-E

(25)

(26) FORBI KISITO-LUC CHENWI ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(27) AMBE JOEL MOIWO CHE-D,CSC-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(28) TTIBI PRECIOUS TADA ENG-D,FRE-E,HIS-B,ICT-D,LIT-E

(29) ELANGWE JEB BESUA BIO-C,CHE-E,CSC-E,PHY-E,PMS-E

SIRRI MAH YOLAND SWETNEY NDOH

CHE-E,CSC-E,FMA-E,PHY-D,PMN-D

(30)

(31) NGONG CHRIS DIANG JR CHE-E,CSC-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(32) KANGA ANGWI MARIE CLAIRE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E,REL-E

(33) CHE PRYDE NGANG CHE-D,CSC-E,FMA-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 4 Subjects: 43

NOSOH PEZUMBIA PHILTRICE MANKA’AMFOR

ECO-B,ENG-B,GEO-A,ICT-D

(1)

(2) MAKOCK CYNTHIA ECO-B,ENG-D,GEO-A,ICT-C

(3) LUM PRAISES CHEO BIO-A,CHE-D,CSC-C,PHY-C

(4) BETTIMBOM ANTHONY MBUYONGHA ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(5) AKONO MARIS CHOU ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-C

(6) NDIFOR AARON JENUH BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-B

(7) ATABONGAKENG RITA FOBELLA ECO-D,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(8) NFORSHIE ENEH MUKAM ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(9) KANG TALOM ROY RAWLINGS ENG-B,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(10) ETAPE CYRIL NGANG ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(11) SHIRI SANDRA NDAM ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(12) FAITH EBANGA EYOUNG ETA ARREY ENG-C,FRE-C,HIS-D,LIT-D

(13) SERENA -DARYL FUEN LENGA BIO-B,CHE-C,GGY-D,PHY-E

Page 272 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 43

(14) SUH MMARELINE NGUM ECO-D,GEO-B,HIS-C,PHI-E

(15) KETU MASANG GODWILLING ECO-E,HIS-B,ICT-C,LIT-E

(16) GEMOH WILL NKESE MEYEH ENG-C,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(17) NKENG AZEAUCHU NOELLA ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(18) EFUETENJOH JEMIMA AKANJI ECO-D,ENG-D,GEO-B,PMS-E

(19) NONOTAMBE WENDY AZIMBOBI BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(20) AYUK AKO AYUK BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(21) SIANGU SINCLAIR NDANGOH ECO-E,ENG-D,HIS-B,PHI-D

(22) NYIAWUNG DANILO NKENFACK ECO-D,ENG-D,GEO-C,ICT-D

(23) MANKAA AFANWI KELLYCIA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(24) TAGNIKEU TCHOFFO NDONGLA JOEL ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(25) TEMKOU BRANDON ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(26) KIYANG CHO BLIASE AWAH ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-E

NGWA MANJONG SAMUEL NGWA JUNIOR

ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(27)

(28) AYINWI PROMISE IMBIH BIO-C,CHE-E,CSC-C,PHY-E

AKONJUEN DALINTON BESONGAROUH

CHE-D,CSC-D,PHY-E,PMN-C

(29)

(30) NGOH BLAISE MBAH BIO-E,CHE-D,CSC-D,PMS-C

(31) TANTOH SHALANYUY VALENTINE BIO-E,CHE-D,PHY-C,PMN-D

(32) GWAN HARRY MUKAM ECO-D,ENG-C,GEO-D,PMS-E

(33) AWUNGANYI QUEENABEL CHAPAJONG. ECO-E,HIS-B,ICT-D,LIT-E

(34) FOMBAD LOIC SIMEN MUSAGA ECO-E,HIS-B,ICT-E,LIT-D

(35) MUFU YAH ANASTERZIE MBONG ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(36) TEMAKEW NGENYI TRACY ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(37) KETCHEM-KUM AFUNGOCHI BIO-D,CSC-E,PHY-D,PMN-D

(38) SONE EMMAMUEL-DESNEY BELLE ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(39) AYAFOR AZUEASEH CLEMENT BIO-E,FMA-E,PHY-D,PMN-D

(40) BANDE KELLY MAH BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(41) WOZIZUNG GISLAIN PEZUMBIA BIO-E,CHE-D,CSC-E,PMN-E

(42) KUM CLOVIS BIN BIO-E,CHE-D,GGY-E,PHY-E

(43) KELECHI OWEN NDUKA CHE-E,CSC-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 21

(1) AKONTOP EYONGOBI JR ECO-C,FRE-E,GEO-B

(2) TAMBE MARGERAT ECHOK ENG-C,HIS-C,LIT-E

(3) MANJONG ROY ALAIN BIO-C,CHE-D,PMN-D

(4) MBEKEM DAHLIA ALEMNJI NWOBEGHAY BIO-B,CHE-D,PHY-E

(5) NTAH JOAN MAWANO ENG-D,HIS-C,LIT-E

(6) NDZO LARRY JUNIOR MEHKUM ENG-C,HIS-D,LIT-E

(7) OTOMBI EMAH ROSE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8) NCHE MEKOLE JUNIOR ENG-C,HIS-D,LIT-E

(9) DJAMENGO NGOUDJO MANDI LISA BIO-D,GGY-C,PMS-E

(10) BEJUKA ASONGTIA EVELYN GEO-C,ICT-E,PMS-E

(11) AFUNGCHWI ALEXIS AYUNINJAM ECO-E,ENG-D,GEO-D

(12) ATEM FLORENCE OKON ENG-D,GEO-E,HIS-D

(13) NGWA NATHYA NYINEH ECO-E,GEO-C,ICT-E

(14) BWESSE KYLIAN LYDIENNE ESUNGE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(15) BANDE BLESSING ANGWI BIO-D,CHE-D,PHY-E

(16) EWI BENARD NGANGTITI BIO-C,PHY-E,PMN-E

(17) YUBIN NYUYFONI ARSENE SOLII BIO-D,CHE-E,PHY-E

(18) MBAH LOIC SULLYVAN BIO-D,CHE-E,CSC-E

(19) SHIYNTENG NENGHA RAUL WIYBINYUY HIS-D,LIT-E,REL-E

(20) KIVEN ALARIC NYUYFONI CHE-E,CSC-E,PHY-E

(21) TIDA DJANE LIKUMBA BIO-E,CSC-E,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) TCHATCHOU OLMYE JAPHETTE BIO-C,CHE-E

(2) NDI JUNIOR CHO NDI BIO-D,CHE-D

(3) MUKE LYDIA ESAMBE BIO-C,CHE-E

(4) ALONGU MANYI FOBELLAH JACKLYNE BIO-D,PHY-E

(5) NDONGMO KENGMO ARMANDE CHE-D,GGY-E

(6) FRITZ AGBOR ESEME JUNIOR BIO-D,PHY-E

(7) ABINKENG TATUH LUCIABEL ENG-E,LIT-E

(8) TITA LEWIS BRIAN ZUA CSC-E,GEO-E

Centre No: 12204 YOUNG WOMENS CHRISTIAN

ASSOCIATION MENDONG

Regist: 25, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed : 19

% Passed : 76.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

MOFIRO MOUGANG JEAN CHUNGONG

BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(1)

CHUO ATEGA STEPHANY MELISA

ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-D,PHI-D

(2)

Passed In 4 Subjects: 6

(1) ASHU LYVIN EPOTE ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-D

(2) SEME KEM NELLY MAI ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(3) KAMDEM MBALLE GISELE EPOLE ECO-C,ENG-E,HIS-D,LIT-E

ATEUFACK MAYANG KENHOUNG LOIC

ENG-D,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(4)

(5) AKUM PAUOLA VEBEM ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(6) TEWAN FALONE EDAM BIO-E,CHE-D,ICT-D,PHY-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) ETOCKET MELAINE DORIANE BIO-C,CHE-D,PMS-E

(2) ELMIN KEING AGBOR ENG-D,HIS-E,PHI-D

(3) KEMI SEUMEN INGRID MURIEL BIO-E,ICT-D,PMS-D

(4) NANA SIMON EMMANUELLE ENG-D,FRE-E,LIT-E

(5) MESODE RANDIBEL SONE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(6) NKWETE JOANA MANJUE ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) FONDONGE SINCLAIR NKEMASONG ENG-D,GEO-E

(2) AYUKETA NORA ARREY BIO-E,ICT-D

(3) NGWA LOVETTA LUM BIO-E,ICT-D

(4) AKWA RELINDIS MUYEMBO GEO-E,HIS-E

(5) ANU GISELE ZINWUOH GEO-E,ICT-E

Centre No: 12205 COLLEGE BILINGUE JACQUES DE

BERNON MAROUA

Regist: 32, Sat for 2 or more Subjects: 32, Passed : 30

% Passed : 93.75, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 10

(1) IDAMA GUY NOE CHE-A,FMA-B,ICT-A,PHY-B,PMN-B

MABAME TCHINDEBE BENEDICTE

BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(2)

(3) NASSOUROU FALAMA CHE-B,FMA-E,ICT-B,PHY-B,PMN-C

DJONWANGWE GADGA PHILIPPE DESIRE

BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(4)

(5) MEH EMMANUELA MBONG BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(6) NADIA AMADOU SANOUSSI BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-D

(7) BOUBA TIBI YAYA ESAIE BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

LONEWISSOU VOUDINA THIERRY ANDERSONE

BIO-C,CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(8)

MAEVA VICKY MUKE MEKUMBA

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(9)

NDJOLLE ESSONGO SAMANTHA LESLEY

BIO-C,CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-E

(10)

Passed In 4 Subjects: 10

(1) OUSMALIA SOULEYMANOU ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(2) SISSE MBAM JOSUE BIO-B,CHE-B,ICT-C,PHY-E

BITADA ASSOLE VALDEZ ISRAEL DUVALIER

BIO-A,CHE-E,ICT-C,PMN-D

(3)

(4) MAGONG CRESCENCE ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-D

(5) MBOE JULIA MARYLYN BAKUME BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(6) NANKAM KOUAMEN PELAGIE ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-D

(7) DANE DINBA NAOMIE GRACE BIO-D,CHE-E,ICT-C,PMS-D

(8) MARYAM OUMAROU ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(9) LEBOGO ONANA RITA ELSA ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) MATAKON BALDAGUI FRANCISCO BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 6

Page 273 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 6

(1) BOUSSOURA ZONDOL ENG-D,GEO-C,HIS-B

(2) BOUNABE WAPPOU STEPHANE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(3) GWAIN JULIETTE TOH ECO-E,GEO-A,HIS-D

(4) ANGAAMA TREASURE ANAAH ECO-E,GEO-D,ICT-C

(5) IFEANYI DAVID EMMANUEL BIO-E,CHE-E,ICT-C

(6) MICHAEL IHEME EMMANUEL BIO-E,CHE-E,ICT-D

Passed In 2 Subjects: 4

(1) SAMULA BELLO AZOUMBOUI ECO-D,GEO-B

(2) WAINDJA BUKAM KAMSEU ICT-C,PMN-E

(3) VOUROUM PAUL JUNIOR GEO-E,HIS-D

(4) BOSSA’A GUENOLA GRACE ICT-E,PMS-E

Centre No: 12206 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BARE

Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 10

% Passed : 71.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) TSI EMMANUELA SIH ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 2

(1) NAKOMA BEATRICE YIBE ECO-B,ENG-A,GEO-C

(2) NGUIFO TAMNOU BRONDON FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) METSAJIO TOULEWOU ALIDA GARCIAL ECO-D,GEO-E

(2) MIRACLE NDZENDA NJI ENG-E,HIS-D

(3) NGANG VIRGINIE AYIE GEO-E,HIS-D

(4) VEGAH AMINA FANWI ECO-E,HIS-D

(5) RIMME STEPHANE ECO-E,GEO-E

(6) NYATCHOU ANESTER ELAD ECO-E,GEO-E

(7) TARDZENYUY THERISE NGALAH GEO-E,HIS-E

Centre No: 12207 PROVIDENCE BILINGUAL

COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL MBA

Regist: 138, Sat for 2 or more Subjects: 138, Passed : 124

% Passed : 89.86, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 22

(1) AWONTU JUSTIN CHONGSI BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2) NGOM EBENEZER NKIASI BIO-A,CHE-B,FSN-A,PHY-D,PMS-D

FOUMBI NDJIMELI LE PRINCE JUNIOR

BIO-B,CHE-B,ICT-C,PHY-C,PMN-C

(3)

(4) NGUM BLESSING NTOM ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(5) CHEBI BLESSING LINGBANG BIO-C,CHE-C,FSN-A,GGY-C,ICT-C

DJANDA MBIAGOUP FRANZ BRIOS

BIO-C,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(6)

DAHO FOBASSO BERYLE LAURANA

ECO-C,ENG-D,GEO-A,ICT-C,PMS-D

(7)

(8) AKUMANI FRANKLINE BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-C,ICT-C

(9) YOUMBI ULRICH BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(10) IHIMBRU NELSON BACHE BIO-B,CHE-B,ICT-B,PHY-E,PMS-E

AGBOR COLLINS POWELL ETENGENENG

BIO-D,CHE-C,FSN-B,GGY-C,ICT-D

(11)

(12) AMBE GODWILL AKOU BIO-B,CHE-B,ICT-D,PHY-E,PMS-D

(13) GHA SOLANGE KIMBI BIO-E,CHE-C,FSN-B,PHY-E,PMS-B

AKUM EMMANUEL JUNIOR NTOGHO

BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-E,ICT-C

(14)

(15) SONG ONELLA NIMBUH ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C,ICT-D

(16) CHEMGNE KOUNGANG ZITA BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMS-D

(17) AGBOR CELINA OTANG ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-A

(18) KAMDEM NGASSA DONY ECO-D,ENG-D,GEO-C,ICT-D,PMS-E

(19) BUINFON MONIE JULIUS BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(20) EJABO GISLAIN EJABO BIO-D,CHE-E,FSN-C,GGY-E,ICT-E

BABANG EKANE LIONEL ARISTIDE

BIO-D,CHE-D,ICT-D,PHY-E,PMN-E

(21)

(22) MBU GEORGE ESOPI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 38

(1) TOHNAIN EVAN CHIABI BIO-A,CHE-A,GGY-A,ICT-C

(2) BERGKAM MBUTAKU CHE-B,ICT-A,PHY-A,PMN-B

(3) KUH DILAN FULMBU BIO-B,CHE-A,GGY-A,ICT-B

(4) EPITE LOT BIO-A,CHE-A,PHY-C,PMN-B

BAYI NKONGO DARIL MAYRAND HOSVALD

BIO-B,CHE-D,FSN-A,ICT-C

(5)

(6) KUM WASE RACHEL BIO-C,CHE-B,FSN-A,PHY-D

(7) YUH PRINCELY DIANGHA BIO-C,CHE-B,GGY-C,ICT-B

(8) YEIN MELODY YAFI BIO-C,CHE-C,FSN-A,PHY-E

(9) NKEACK ELAT BIBIANE FLORE BIO-D,CHE-B,FSN-B,GGY-D

(10) OMFOR MBONG GLADYS BIO-C,CHE-D,FSN-A,GGY-E

(11) NKUMBE EBOTE ESTELINE ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(12) ATEMKENG JUNIOR LEKEAKA CHE-D,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(13) AMAJEH CLAUDINE TASHA BIO-D,FSN-B,PHY-D,PMS-C

(14) FON CYRUS TICHA BIO-D,CHE-C,ICT-B,PHY-D

(15) NJI EDMOND FRU BIO-E,CHE-D,FSN-A,GGY-D

(16) BUNG THEOPHILUS YONG BIO-E,CHE-D,FSN-B,GGY-C

(17) EPIE RAGUSKY ESUH SONA BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(18) NGOH GODLOVE TIMCHIA BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-E

(19) ASSAH FOMBIN MARELYN ANKENGIM ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(20) BUME ESTHER ITOE FRE-D,FSN-C,HIS-C,ICT-E

(21) RITA MBESSE LITICIA BIO-C,CHE-E,FSN-B,GGY-E

(22) EKWOGE JOSHUA NDUE ECO-E,GEO-B,HIS-D,ICT-D

(23) NKUMBE EBANE NADEGE ECO-E,FSN-C,HIS-D,PHI-D

(24) AMANDONG BLANDINE NJWENG CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(25) AZEBAZE KITIO ANDERSON BIO-D,CHE-C,FSN-E,GGY-D

(26) MBAH SAMUEL KUM ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(27) ABOH GILIS AKO ECO-E,ENG-D,HIS-D,ICT-D

(28) AWAOUAYHE BEKLIN ENGONWEI ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(29) LANDIS MBIONYI FOSSUNG BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-E

(30) YAI VODIA FIEN ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D

(31) SAMA EMMANUELLA ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(32) NJEI SANDRINE EKENICHA ECO-E,ENG-C,HIS-E,LIT-E

(33) ATSI JOEL YAMBU BIO-E,CHE-E,FSN-C,PHY-E

(34) KUNGOIN JOY MUSI ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(35) EFUETLAZONG SILAS AMINKENG BIO-E,CHE-E,GGY-E,ICT-D

(36) ACHALLE BEDDELLE NYELA ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E

(37) TITA YANICK ILOBE BIO-E,CHE-D,GGY-E,ICT-E

(38) ATEMBE CYRIAN ACHINDUNG ENG-E,GEO-E,HIS-E,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 46

(1) CHECK BRIYAN ENOW BIO-B,CHE-B,GGY-A

(2) NTANEN HIGDI CHEKEDIY BIO-B,CHE-C,FSN-B

(3) MOKAM FOSSOUO MERVEILLE FORTUNE BIO-D,CHE-C,FSN-A

(4) MULOH SERAPHINE NAYOUH ECO-C,GEO-C,HIS-B

(5) MEKEUPGOU BOUBI MARISSA CARELLE BIO-B,CHE-C,FSN-C

(6) ASANYAM GLENIS EGOAKOH BIO-B,FSN-A,ICT-E

(7) MADIFO VERONIQUE BIO-E,CHE-C,FSN-A

(8) ANGBE BELTHA OKEH BIO-D,CHE-C,FSN-B

(9) ENGETO NAOMI EBITOH CHE-D,FSN-A,GGY-D

(10) SONG OLANDO NGONG ECO-D,GEO-B,HIS-C

(11) TANYIMBU GIDEON ENOW CHE-D,FSN-B,PMN-D

(12) NTOKO AUNTY EUNICE NTUBE BIO-D,CHE-C,PMS-C

(13) ABURN MBAH BECKLINE BIO-E,CHE-C,FSN-B

(14) NKANGMBONG BETHSHELLA BIO-E,CHE-D,FSN-A

(15) EDONG MBOYAM EDWIGE BRENDA BIO-E,CHE-D,FSN-A

(16) TANGWE FAVOUR ANDEH GEO-C,HIS-D,ICT-D

(17) INCHONG TATIANA JUNNY BIO-E,CHE-C,PMS-C

(18) NAHBILA YOLANDE GABSIAH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(19) ESONO CELESTINE OWAMBA ECO-E,GEO-B,HIS-D

(20) CHIA ERIC MBA ECO-E,GEO-B,HIS-D

(21) ANIKWANG CLARISE FULAI BIO-D,CHE-C,ICT-D

(22) WANDIA ELIZABETH LOH BIO-D,CHE-C,GGY-D

(23) SONG OLANDINE CHI ECO-D,GEO-D,HIS-C

(24) NJEABAH JOEL AJEICHEK ECO-D,GEO-E,HIS-C

(25) MEKENTSOP ERICA MANUELA BIO-E,CHE-D,FSN-C

(26) NJIE CLAUDIA SONITA ENG-C,FRE-D,HIS-E

(27) MBEKWA MILDRED AJOH ECO-E,GEO-D,HIS-C

Page 274 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 46

(28) TAH RANDIBETH MBE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(29) GUTA GEOGETTE AMUZANG ECO-E,GEO-E,HIS-B

(30) NJOKA BERTRAND LINWE BIO-C,CHE-D,PMS-E

(31) SHEKINA TCHUISSEU NTCHONKEP ECO-E,GEO-D,HIS-C

(32) SIVLA MUBARAKA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(33) AKEME KERON AKAMA ECO-D,GEO-E,ICT-D

(34) MATUTE PURITY BOKUME BIO-E,FSN-C,GGY-E

(35) GWA KEVINE OYEH CHE-E,FSN-C,GGY-E

(36) MUGUO VINCENT BINNYUY BIO-E,CHE-D,FSN-D

(37) NKUMBE EKANE NADESH MBAH ENG-E,HIS-C,PHI-E

(38) OROCK AGBOR MACKNATHERN MBI HIS-D,LIT-E,PHI-E

(39) KIMBI HILDA NGACHUO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(40) EBANE ETOKE KELDA ECO-E,ENG-E,HIS-D

(41) NFUA NICOLINE AJOH ENG-E,HIS-E,PHI-D

(42) EKWOGE NAOMI DEBEME ECO-E,HIS-D,LIT-E

(43) NGONG NKEWAI NNAM ECO-E,ENG-D,HIS-E

(44) NGENFANG BLESSING SHIRI MANDAH ENG-E,HIS-E,PHI-E

(45) NGONG JONES AYONG CHE-E,GGY-E,ICT-E

(46) AWUH SHULAMMITE AKO ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 18

(1) IVORIN NUIFARH FAWOH BIO-E,FSN-B

(2) BETIKA DANIEL AGBOR CHE-D,ICT-C

(3) SEUDO JUNETTE LAETICIA BIO-E,FSN-B

(4) NGASHU SHAMITA ENACKA FSN-C,HIS-E

(5) PENG DOUANE TEM ENG-D,HIS-D

(6) CHUNGONG LESLY MAH CHE-D,GGY-D

(7) AYANI SOSTHEN MARIE CHE-E,FSN-C

(8) FOMBEN ELISHA FON GEO-C,HIS-E

(9) TANDONGFOR FRANCKBEL AYIMALE FRE-E,HIS-C

(10) TIFUH MARBEL AGEH HIS-D,LIT-E

(11) EFUETLANCHA ASONGATEUH SYLVIE HIS-D,LIT-E

(12) ABDU MUSA ABDU CHE-D,ICT-E

(13) MBANG MBOLE SIMON ECO-E,GEO-E

(14) BUMA ABIBA WEHTEBA GEO-E,HIS-E

(15) AKAMBI BENICE ANGAWAH GEO-E,HIS-E

(16) NDZIFON JULIUS NYAH BIO-E,CHE-E

(17) NTOKO THIERRY ARMEL MESUE GEO-E,HIS-E

(18) LISTA BUCHEH ABONGLUE ENG-E,HIS-E

Centre No: 12208 WISDOM BILINGUAL COLLEGE

KOMBE-MBANGA

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 20

% Passed : 90.91, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

HENSCHEL MBAAWUM TEMBAN

ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-B,REL-C

(1)

(2) FON PRECIOUS SIRI ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E,REL-E

Passed In 4 Subjects: 3

(1) NGWELA QUEENCY NYEBA ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(2) AKUM ALEXIS EBAI ECO-D,GEO-E,HIS-C,REL-C

(3) MFORMBU CLARIS RENTY ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 7

(1) UZE RAWLINGS ISOH ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) AYUGHO JULIE AJIEPONG ENG-E,HIS-C,REL-C

(3) MUKAM JOYCIE TIFU BIO-E,CHE-D,ENG-D

(4) NGEKE ISAAC EWOME ECO-E,GEO-E,HIS-C

(5) WENONG MIRELLE IDAM BIO-E,ENG-D,REL-E

(6) OBIE DISMOND NEMBE ECO-E,ENG-E,GEO-E

(7) TIFU NELLY MANGWE CHE-E,ENG-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) IHIMBRU DORCAS BAKEME ECO-C,GEO-C

(2) ADU ORIANE NTAH GEO-D,HIS-B

(3) ABEN PRINCELY ANYI CHE-D,PMN-C

(4) AYUK DIEUDONNE ETA ECO-E,GEO-C

(5) FONKI PASIMA MAKOCHI GEO-E,HIS-C

(6) CHING ROSALINE NANGE ECO-E,HIS-C

(7) NNAN ROGER BOSEME ECO-E,HIS-D

(8) NDAH GEORGE NDAH ECO-E,GEO-E

Centre No: 12209 BERGERE BILINGUAL COLLEGE DOUALA

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 2

% Passed : 66.67, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) MEKEM AMANG LOISE ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) PEKEZOU PAUL JOREL ENG-E,HIS-D

Centre No: 12210 COLLEGE BILINGUE DE LEXACTITUDE

DOUALA

Regist: 72, Sat for 2 or more Subjects: 71, Passed : 55

% Passed : 77.46, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

(1) ADAH RITA GALEBI BIO-A,CHE-B,FSN-A,GGY-D,ICT-B

(2) NGEDE NDODE JUNIOR BIO-A,CHE-A,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(3) FEUGAIN ELISEE POKA BIO-C,CHE-B,FSN-A,ICT-B,PMS-E

MBORONG NYUYKONGI NEREUS

BIO-B,CHE-B,ICT-C,PHY-C,PMN-D

(4)

(5) AWA KELLY AZIENYUY BIO-C,CHE-C,FSN-A,GGY-E,ICT-D

(6) NEH NADEGE NJI BIO-C,CHE-C,FSN-C,GGY-E,ICT-C

Passed In 4 Subjects: 19

(1) JOMIA GETRUDE NYONLEMUGA CHE-B,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(2) SANDRA BIH ECO-C,HIS-A,LIT-E,PHI-B

(3) SHU ROBLEDGE CHE ECO-B,GEO-C,PMS-C,REL-D

TCHOMOTIA NAMHOU ASHLEY IVANNA CLOTILDE

BIO-C,CHE-B,FSN-B,PMN-E

(4)

(5) NJODZEKA LEONORA BERINYUY BIO-D,CHE-C,FSN-B,GGY-D

(6) CHE SANDRINE MANABI BIO-D,CHE-C,FSN-A,GGY-E

(7) KELLY DZEKEWONG BIO-C,CHE-B,PHY-D,PMN-D

(8) TOMANI TAKAM VANINA GEORDANIE BIO-C,CHE-B,PHY-E,PMN-D

(9) WIRNDZEREM PAMELA BINYUY ECO-E,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(10) KEMENI TEJICHA YVES ARIEL BIO-C,CHE-C,ICT-C,PMS-E

(11) DOMGNO KUATE OBAIN BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(12) EUGENE MOTE NDASAH BIO-D,CHE-C,ICT-D,PMS-D

(13) ASONGNEH STELLA NKEMNDEM ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(14) MBIH MIRELLE SZENTY NDONGWA ENG-D,GEO-D,HIS-D,REL-D

(15) MARIE THERESE LEMNYUY BIO-D,CHE-C,GGY-E,ICT-D

(16) ETCHU AGBOKO EMMANUEL ECO-E,GEO-D,HIS-C,REL-D

TEFOUEMETO TENANFOUET FRANCK JUNIOR

BIO-D,CHE-D,ICT-C,PMS-E

(17)

(18) MADIE TCHINDA VITALINE ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-D

(19) AYUK PETER ENOWSONG ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 19

(1) KENNEDY JUNIOR TJEGA BIO-D,CHE-C,FSN-B

(2) JUBSIA RACHEL LEVAI HIS-D,ICT-C,LIT-D

(3) MONGANG FANYEP GABRIELLE VALERY BIO-D,CHE-C,ICT-D

(4) NEM PRAYING POKA CHE-C,ICT-C,PMN-E

(5) YONGSI YUNIWI ANDENSON GEO-D,HIS-C,REL-E

(6) WANTOH SHANSLINE KENKOH BIO-E,CHE-C,PMS-D

(7) CHE VANIS SUH BIO-E,CHE-D,FSN-C

(8) NCHIA ESIAH RITA BIO-E,CHE-D,FSN-C

(9) DJOFANG NIANG JUSTICE HEARTMAN CHE-D,ICT-E,PMN-C

(10) FANG PRECIOUS SIH ENG-C,HIS-E,REL-D

(11) ACHA JAVIS NJEI BIO-E,CHE-C,ICT-D

(12) NGHOTEH SCHNEIDA BIO-E,CHE-D,ICT-D

(13) PALA HELEN ANNIE MERVEILLE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(14) CHENWI BRITTA BELLE ASOH BIO-D,CHE-D,GGY-E

(15) NKWELLE ROLLINS METUGE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(16) ICHIES NDOUMBAN LAURANE ANDREA ECO-D,GEO-E,HIS-E

Page 275 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 19

(17) MAIMOUNA HAMAJODA BIO-E,FRE-D,GEO-E

(18) AGBOR MELICIA NKONGHONYOR ENG-D,HIS-E,LIT-E

(19) LUM TAMENJI ANADESO ENG-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 11

(1) MOUAFO LOIC CYRIAQUE HIS-B,PHI-D

(2) NDI CLARIS MANGAN BIO-D,CHE-D

(3) KAMBOU KUATE DORIANE ORNELA FRE-E,HIS-C

(4) FANG PORTIA NKOH ENG-D,REL-E

(5) ATEM TAMBE IVAN SEDRIC GEO-E,HIS-D

(6) YULIY VANUELA DZEKIMOKI ECO-E,GEO-E

(7) BUMA ELVIS NDASI ECO-E,GEO-E

(8) ABANG ALICE ZENOBIA GEO-E,REL-E

(9) ANYUMBA DESMON HIS-E,REL-E

(10) AGBOR AYUK ENSLA CHE-E,ICT-E

(11) NGOTI ESSOME VIRGIL ARIEL FRE-E,HIS-E

Centre No: 12211 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BEPANDA DOUALA

Regist: 81, Sat for 2 or more Subjects: 81, Passed : 73

% Passed : 90.12, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 10

MOSONGO ADINA SAKWE NANGERI

BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(1)

NDOUMBE NDOUMBE EUGENE STEVE JUNIOR

BIO-B,CHE-D,FMA-C,PHY-E,PMS-A

(2)

TSAMO TONFACK THIERRY ROLAND

BIO-C,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMS-A

(3)

MENING MAFOUOMENE MAUNIRA

BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-C

(4)

(5) KOUTI DIVINE BIO-D,CHE-D,FMA-C,PHY-C,PMN-C

SAMBA NDAKWE NGUFOR ECHINWEI

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(6)

(7) LONTSI TIOMELA ANAELA BIO-E,CHE-C,FSN-C,GGY-C,PMS-E

(8) MFOMOU NYA AMINATOU LINE BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(9) NGOCHI PRIMA NDOCHI BIO-E,CHE-E,FSN-C,ICT-D,PMS-C

FODOUOP MAWABO INGRID AUDREY

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(10)

Passed In 4 Subjects: 28

(1) TANYICHE CALIS AGELANU BIO-B,CHE-B,PHY-C,PMN-B

(2) EYAMBE ASHLEY BRIGHT ALEH ECO-B,ENG-E,GEO-A,HIS-C

(3) ACHOUAKONG MEBENG CARINE ECO-B,ENG-E,GEO-A,PMS-C

(4) POUEMI NANA ROMEO VLAD BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMS-B

(5) BABA CLOVIS BIMIA ECO-C,GEO-D,HIS-B,PHI-B

GODLOVE DAREL FOMEKONG NJIMELI

BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMS-B

(6)

(7) AGISSE LAURA CHEFOR ECO-C,ENG-E,GEO-C,PMS-B

(8) OJONG AGBOR BESONGNYANG CHE-D,ICT-C,PHY-C,PMN-C

SONHAFOUO FOSSO YANN HENDRICK

CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMS-B

(9)

(10) MOUSSANGO ITOE JARVINE TECLAIRE ENG-D,FRE-B,HIS-C,LIT-E

(11) ATEMNKENG ROLLAND FORZONGNKI BIO-B,CHE-E,GGY-C,PHI-E

NGO MASSEY PRECIOUS NUUK MAYEGA

BIO-C,CHE-E,ICT-C,PMS-D

(12)

(13) EFUETLEFAC EFUAGIM BIO-C,CHE-C,ICT-E,PMN-D

(14) NKOUE MISSI MAXIMIN KEVIN CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(15) MOTABO MICHAEL MASOMA BIO-B,CHE-E,GGY-D,ICT-D

(16) SAKWE MANDE BRONES KRIS ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(17) MONDJENGUE PRINCESSE BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(18) BATE SUSAN CHUKWUKA ECO-C,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(19) ANGO NANG SERENA ECO-E,GEO-C,ICT-D,PMS-D

NGUEMNING NIMPE DORLINE KARELLE

BIO-E,CHE-E,ICT-C,PMS-C

(20)

(21) TOPIKO JEREMIE JUNIOR ECO-E,GEO-C,ICT-E,PMS-C

(22) FOBASSO TCHOFFO MICHELLE KEVIN ENG-E,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(23) NGOE LARINET BOSEME WANJENI BIO-D,CHE-E,FSN-C,ICT-E

(24) KALA NANA ARKAD BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(25) ITEKE KARINE EFFILLO ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(26) NGWAFOR BIAKEN SONIA-PAT ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(27) OJONGNCHONG AYUK JENEVIE ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

(28) MELLA BOGNE JEANNETTE ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 19

(1) MBAH MALIKA FRI ECO-A,GEO-B,PMS-E

(2) DONGMO DEMANOU ISMAEL ECO-B,GEO-C,PMS-D

(3) SIRRI LINDSAY MOFON NIBA ECO-D,ENG-C,GEO-C

(4) AKAME THIERRY EWANE ECO-D,GEO-C,PMS-C

(5) EMENIKE EDWIN SAMUEL ECO-D,GEO-E,HIS-A

(6) EYUN IJOH SANDRA ACHEKWA BIO-C,CHE-E,GGY-C

(7) BASSI BINKEU DORIAN CHE-D,FMA-D,PMN-C

(8) RABIATOU YOUCHEOU BIO-D,FSN-C,GGY-D

(9) TETANG TAFRE JOANITO JERRY FMA-D,PHY-E,PMN-B

(10) NZEGANG NKAMBU GUY MICHEAL BIO-D,GEO-E,ICT-C

(11) SIMO GAELLE SAMYRA CHE-E,ICT-D,PMS-D

(12) GLORY YEMENE HILARY LEATITIA BIO-E,CHE-D,PMS-D

(13) MAGOUTEM RAISSA CAROLE BIO-E,CHE-D,PMS-D

(14) MBANGHAYO RHODA ZETEM BIO-E,CHE-D,PMS-D

(15) ACHA MIRANDA AKUM BIO-D,CHE-D,PMN-E

(16) NGONO OWONO MARIE COLETTE CHE-E,FMA-E,PMN-D

(17) SOB SARAH NAKUMBA ECO-E,ENG-D,HIS-E

(18) FONKA CABRINI EPAH BIO-E,CHE-E,GGY-E

(19) NDJOCK MARIE AGNES ECO-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 16

(1) SINDZE DJAM ALAN WILFRIED CHE-D,PMS-B

(2) LEPASHIA JELVIS FORKA BIO-D,GGY-C

(3) NZEMELE YEMELE MADELEINE SANDRA BIO-C,GGY-D

(4) MAKAMTAH CYNTHIA BIO-D,ICT-D

(5) NGUEBOM KATHLIN AMBE BIO-D,GEO-D

(6) KESTI ELIZABETH BIYOUDE BIO-D,PMS-D

(7) NGUEMOU LOIS EUNICE ICT-D,PMS-E

(8) MBAH MATILDA ABO CHE-E,GGY-D

(9) SIANI YOSSA MANUELLA FRE-E,HIS-D

(10) MEDA KONLACK KEVIN LIGHT GEO-E,HIS-D

(11) NDUABONG NANA ALAIN-CHRIST ECO-E,HIS-D

(12) MASIR-YABE ASTA ELISABETH CHE-E,PMS-D

(13) KIM WENNY NGOME ICT-E,PMS-E

(14) EDUKE NZUH JANE GEO-E,PHI-E

(15) MOUOTOUO TCHIO OLIVIA ECO-E,ENG-E

(16) SOPPI ELONG ORNELA PATRICIANE LAURE ECO-E,GEO-E

Centre No: 12222 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

KYE-OSSI

Regist: 38, Sat for 2 or more Subjects: 36, Passed : 27

% Passed : 75.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) CHOLUI HENZ EYOH BIO-B,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(2) PRINCESSE MFOGHAM AICHA ECO-D,ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 4 Subjects: 9

(1) MUNFUAMETUI MOHAMMED MVENYI BIO-C,CHE-C,GGY-E,PHI-C

(2) MANGWE DIANA NGOMOWING ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-D

(3) AYAFOR CEESTINE FOZOH BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-C

YEMELI PETCHUEKEU DRUSSILE ORNELLA

ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(4)

(5) MBUATOH RACHEAL AMAMBUA ECO-D,ENG-E,HIS-C,PHI-D

(6) ANWEI KEZIAH ECO-E,ENG-D,HIS-E,PHI-D

(7) SIMO KAMGAIN BRINDA ECO-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(8) MATESSA MOULIOM SOUMIATOU ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(9) CHIN MOFIDATU BERINYUY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 9

(1) ADAMBOVE NONAH LEONEL ECO-C,GEO-D,HIS-B

(2) ZOGNOU FREDERIC PETCHUEKEU BOREL ECO-C,GEO-E,HIS-B

(3) NGUM BLESSING MOM ECO-C,HIS-C,LIT-E

(4) BILLENA ANGELINE ECO-E,GEO-D,HIS-C

Page 276 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 9

(5) ELANGWE GIDEON EYAKWE BIO-E,CHE-C,FSN-D

(6) MBAH FABRICE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(7) NAYANG MOULIOM ABDEL MAJID ENG-E,FRE-E,HIS-D

(8) ASOH CLAUDIA NCHOTU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(9) NDONDEH KINGSLEY ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) VIOLETTE NYUYKONGI ENG-D,HIS-D

(2) OJONG BRENDA ONEKE ECO-E,HIS-C

(3) MENDI ROMEO ENJEI CHE-D,ENG-E

(4) EMELINE NGWENTEM BIO-E,CHE-D

(5) NOLLA YOHAN ANDY ECO-E,GEO-D

(6) ANGONO MFOU’OU PHILOMENE URIELLE LARISSA HIS-D,PHI-E

(7) NYINOYE BRANDON BIO-E,CHE-E

Centre No: 12226 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

GALIM

Regist: 111, Sat for 2 or more Subjects: 111, Passed : 91

% Passed : 81.98, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 8

(1) DJIOMO NGOUNOU DELVANE BIO-B,CHE-A,ICT-C,PHY-A,PMN-A

AWANKEM SAMUEL ABONGWA

CHE-A,FMA-D,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(2)

(3) NDUMBE JOB POPME BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-C

(4) KWENUI EMMANUELLA NDI ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-C,PHI-C

NDEFERE TETANGKAP DESMOND

BIO-D,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(5)

PANGHEPKO NOYESSE FRANCIS LEVI

BIO-E,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(6)

MUPIAN ANNABEL-YOPOKOU NGHOSHESHI

ECO-D,ENG-E,HIS-C,LIT-D,PHI-C

(7)

(8) FOKOU BOUDEM JOSUE ENG-C,FRE-E,HIS-B,ICT-D,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 17

(1) NGHOMBUOCHE JUSTINE ECO-B,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(2) TANGUNU HYCENTA FENUI BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMN-C

(3) NGASSAH STEPHANIE NOSOH ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4) NTOSOH MAZINE ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-C

(5) VASONGI CHRISTIAN BUNKWE BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-B

(6) NGUH MARK FORCHU BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(7) METOWA ANITA BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(8) NYUGHO JULIANA AMOH ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(9) NZEWO VIRGINIE NOGNONG BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(10) AZAH NOELA BIO-D,CHE-D,ICT-C,PMS-E

(11) TINA KENG TINYAMA ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-D

(12) TATHO NOBO SYLVANIE GAELLE BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(13) DINGHA HERMINE MUHSEH ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(14) TASHIE JUDE TONUI BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(15) KASENDRA SUNDAY NGUNFONG ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(16) VASONGI CHRISTEL BETIE BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(17) KINGA VANISA PENVAGHA ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 46

(1) NYAMBUH GILLEN BAMFOGOH ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) MBIENWONBUO DELMA MAQUELE ECO-A,GEO-C,HIS-B

(3) FRU KENRY CHI ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4) GNONGHUIEBOUI CHERIFATOU ECO-C,GEO-B,ICT-C

(5) ZIPOH ANABEL ECO-B,GEO-D,HIS-B

(6) NGONGHO MODESTINE SEGHO ECO-B,HIS-B,LIT-E

(7) NJANKA CLOURINE PINSEH BIO-A,CHE-C,PHY-E

(8) APENE CLINTON FOMENUH ECO-D,GEO-C,HIS-B

(9) YONTA NIOCDEM CLEVIS JUNIOR ECO-C,GEO-D,HIS-B

(10) RANIDUPUO LADIFATOU RANIDUPUO BIO-C,CHE-D,GGY-C

(11) BOFONKEJEN COLLINS CHE-C,PHY-D,PMN-C

(12) KOMOFOR LILIAN YINUIH BIO-D,CHE-C,PMN-C

(13) FAGBOVE TETANGKAP ARMAND ECO-E,GEO-C,HIS-B

(14) ESEMOKOMI JOSEPH NGILA ENG-D,GEO-C,HIS-C

(15) GAMGHA ALAIN KAHYEB ECO-D,GEO-D,HIS-B

(16) NIBAFU PHILGRATE ACHU BIO-B,CHE-D,GGY-D

(17) NUIPOKOH EMMANUEL KWENUI ECO-C,HIS-C,PHI-E

(18) MUAH BORIS TAFILI ECO-C,GEO-E,HIS-C

(19) NKOMBOH BETRAND NDAMBEH ECO-C,GEO-E,PMS-C

(20) LENYIN FIDELINE KUNLEMIH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(21) NGWA AFANWI PURIA ATEH ECO-D,GEO-D,HIS-C

(22) POWGSIENJI KABILA ROLAND YEPOUNG ECO-D,GEO-D,HIS-C

(23) FABOVE AUDREY LAFORTUNE CHE-D,PHY-C,PMN-D

(24) TATA EMMANUEL FOMBAD ECO-C,GEO-E,HIS-C

(25) FONJONG ALBRIGHT ACHICK ENG-D,HIS-C,LIT-D

(26) MBUNTENE LESTER MBIAYUH CHE-C,PHY-E,PMN-D

(27) NUIPOKO DICKSON TANGUONG ECO-E,GEO-E,HIS-B

(28) TAHTENG ALPHONSO TAHNGONG ECO-E,GEO-D,HIS-C

(29) MAWOH EMMARISE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(30) ACHENGNJANG EVELINE TAKU ECO-D,GEO-E,HIS-C

(31) CHI PRIDE ABONGNE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(32) KEMKIA BERTIN ASHERINYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C

(33) SANGU JAVISE DINGHA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(34) LONTUM GRACE YINYUY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(35) MIKAHI ABDURAMAN ECO-E,GEO-D,HIS-D

(36) ALONJANG DORA AFOMENKWI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(37) KUISSIE BRICE JORDANE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(38) ABDOUL RAZACK BABAGUIDA CHE-C,PHY-E,PMN-E

(39) AKEAMBOM BLESSING NSOM ECO-E,GEO-E,PMS-D

(40) AKO COURAGE YESU BIO-E,CHE-D,PHY-E

(41) ANGYIKAI PROSPER EKAI BIO-D,CHE-E,PMS-E

(42) PELLA CLEVIS NONMESEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(43) PEYIEMBOUO WILLIAM AURELIEN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(44) PIENTUEH HEMAN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(45) WAJUKU KILO SAMUEL OTEH CHE-D,GGY-E,ICT-E

(46) BOBBA REGEND PETNYIN BIO-E,CHE-D,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 20

(1) MEFRE ANGELLE-BENITA GGY-C,ICT-C

(2) ISAGA HASSAN ECO-C,GEO-C

(3) TAFILI LEMEUGHA CLAUDETTE BIO-D,GGY-C

(4) KAKAPIH ALI NGANG HIS-C,LIT-E

(5) JAJA JAFARU GEO-E,HIS-D

(6) PEKIANTUNG GOLDA VUAPOKEH BIO-D,GGY-E

(7) NJOYA NINA NYISHETEH GEO-E,HIS-D

(8) TUMA FRANKA GEO-E,HIS-D

(9) NDI OSCAR EBAI BIO-D,CHE-E

(10) TECHAMBONG PROMISE MANYI GEO-E,HIS-D

(11) NJOYA JEROME GWIANUSHENG GEO-E,HIS-D

(12) ALONJONG BORIS AMAH GEO-E,HIS-D

(13) PEGHOKO FRANKLIN PERGO ECO-E,HIS-D

(14) KILOH VANISIA GOOH GEO-E,HIS-D

(15) OBASE HANNAH MALIKE HIS-D,LIT-E

(16) TANGUNU BETRAND BIO-E,PMN-E

(17) MBIYONYUI LESLEY GEO-E,HIS-E

(18) EMMANUEL MBUOKAPING MBOZIKEH BIO-E,ICT-E

(19) NJEZEH SHALIDA PECHULANO BIO-E,CHE-E

(20) MUNGWA DESMOND TAGHIENG BIO-E,PMN-E

Centre No: 12227 COLLEGE PRIVE LAIC POLYVALENT

BILINGUE LES FERMOIN

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 8

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 5

(1) MBAH KALSON TEBOH ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) JULAYATU MAGAJI ECO-C,GEO-E,HIS-D

(3) SUNA JUNIOR NDAKWI GEO-D,HIS-D,ICT-E

(4) MASSA GLORY SHINYU ECO-E,ENG-E,GEO-D

(5) AHMADOU BOBO BARRY ECO-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) MKONG JOEL BAILAK ECO-E,GEO-C

Page 277 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 3

(2) AHMADU MUHAMMED ENG-D,HIS-D

(3) FOYANG SAYANG MARC AUREL FRE-E,HIS-E

Centre No: 12228 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

TOKET II BAFOUSSAM

Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 36, Passed : 27

% Passed : 75.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NDONKOU PAMELA ASUA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B,ICT-D

Passed In 4 Subjects: 5

(1) NANA NJIKE YVAN STEVE ECO-B,GEO-E,ICT-C,PMS-B

(2) MINCHIE NEGUEM PAMELA JOELLE ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-D

(3) NJUNGOH JOYCE ZILEFAC ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(4) KWENCHEH NOUMBISSIE ELNA ECO-D,HIS-B,ICT-E,LIT-E

(5) MBAH KENEDY MINGO ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) NDE MICHEL ANGE ECO-A,GEO-B,PMS-B

(2) ACHO ACHA NEOLLA HOMMET ECO-E,GEO-A,HIS-B

(3) ASHU JOHN AYUK ECO-D,GEO-B,HIS-B

(4) AKWA FUHNEH VEROVIC FUHCHE ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) MASSO KENGNE GUILAINE ERICA ECO-E,GEO-A,PMS-D

(6) NDAKOYO FOTSING SOSIE SORELLE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(7) KAMGA OUAFO JACQUES ECO-D,GEO-D,HIS-D

(8) MENGYEMANYI ONELLA NKEMTA ECO-E,HIS-B,LIT-E

(9) MAINIMO COLLINCE NYUYKI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(10) MUNUNGOH SHADRAC TANTEH ECO-D,GEO-D,PMS-E

(11) NOKENJENGHO RODRICK HIS-C,LIT-E,PHI-E

(12) NZAKOU FOTSING SANDRA BRUNELLE ENG-E,HIS-C,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) MAGNE GRACE DAVILA GEO-E,HIS-B

(2) KARNGONG MARIE BERI GEO-D,HIS-D

(3) NJUAFAC SANDRINE NKENGAFAC GEO-E,HIS-C

(4) TENE KAKEU BOREN HIS-C,LIT-E

(5) DJAMEN BATCHANGNA SARA NADAR HIS-D,LIT-E

(6) NDI ELSIE ENGWARI GEO-E,HIS-D

(7) NGOUABE DJIALEU VICTOR BALDINI GEO-E,PMS-D

(8) TCHIEGOUE KOUAMOU LOIC ARIOL HIS-D,LIT-E

(9) MACHOU JAUBELLE ECO-E,GEO-D

Centre No: 12230 CONQUERED BILINGUAL LAY PRIVATE

COLLEGE FOUMBAN

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 1

% Passed : 25.00, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) NJIKAM MBOUOMBOUO MOHAMED ECO-E,GEO-E,HIS-B

Centre No: 12231 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BANDJA

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 10

% Passed : 83.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) ACHA IVORITA ACHA ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

WAMBOKNO TCHOLAHIE PULCHERIE

ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-E

(2)

Passed In 3 Subjects: 5

(1) AKONGTEH NAPHTALIE ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) FOKOU MIAMO BAUDOUIN ECO-E,GEO-D,PMS-B

(3) KAMMENI DJOUMBI AGATHE CORINE ECO-C,GEO-E,HIS-E

(4) NYALUM VALIXA BENYI ENG-D,GEO-E,HIS-D

(5) DJUIDJI LUCRECHE ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) SOH CHARLOTTE BIMSEMBOM ECO-D,GEO-D

(2) GWEI RODRIGUE GEO-D,HIS-E

(3) DEUMENI DJOUMBI VELLETTA SYLVA GEO-E,HIS-E

Centre No: 12232 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BAMENDJOU

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 5

% Passed : 71.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 4

(1) NDI MARIENATE TIFUH ECO-D,GEO-B,HIS-C

(2) DJOUTCHE FONKOU DANIELLE LAURENCE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(3) TZEUWO CHENDJOU NESVALINE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(4) NGAM FULBERT ANKIAMBOM ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 1

(1) MAKAMWE FOKOU LINDA SORELLE GEO-D,HIS-C

Centre No: 12235 COLLEGE BILINGUE LES CITOYENS

NKOZOA

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 8

% Passed : 66.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

NDJOCKY MASSANICK RUTH PAULINE

BIO-C,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(1)

(2) BEDIAM MESSA CLAUDIA ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 5

(1) BETEGNE LUC VIANNEY ECO-C,GEO-D,PMS-C

(2) LEEGANA LIBOD GERTRUDE BLESSING BIO-E,CHE-D,PMN-D

(3) BIME FOLA GLORIA BIO-E,CHE-D,PMS-D

(4) SERE CLAUDETTE MEGANE ENG-D,GEO-E,HIS-E

(5) LEMNYUY FABIOLA BERINYUY ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) KOUETCHA OUAFO BRIANNE CLOE FRE-D,HIS-E

Centre No: 12237 INTERNATIONAL BILINGUAL ACADEMY

YAOUNDE

Regist: 56, Sat for 2 or more Subjects: 56, Passed : 43

% Passed : 76.79, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

(1) TAZO KUETE PATRICK BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-A,PMN-A

WENANG NYEMECK MARIE SOLANGE LETHICIA

ECO-C,GEO-D,ICT-B,PHI-B,PMS-C

(2)

(3) WOBILA GENEVINE LENA BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMS-B

(4) LUM SANDRA DZEDZEMOON ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-D,PHI-D

FEUTHEU BIAKEU ASSEN CLAUDE

ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(5)

Passed In 4 Subjects: 13

(1) WOBILA PRECIOUS GIMA ECO-D,ENG-B,HIS-B,LIT-B

(2) MBAKU SERGE MBAH BIO-C,CHE-C,ICT-D,PMS-C

(3) KUITE MAFFO WILFRIED EDWIN CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(4) FOLLAH JUSTINE MAKU ENG-C,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(5) WETIE NJONKOU ROSE RITA ECO-D,FRE-D,GEO-E,PMS-B

(6) OWONA JEAN REAL MARIE CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMS-E

(7) EKANI ESSEBA CLAUDE RYSTEL CHE-E,ICT-E,PHY-D,PMN-C

(8) MOUNIAN INGRID MERCEDES PAMBE ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(9) FORKUSAM MELVIS BIDMIA ENG-D,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(10) HOUNA MOHAMADOU HABIB ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

NDIMA DONFACK JESSICA NESLINE

ECO-E,FRE-D,GEO-E,PMS-D

(11)

(12) NJINGUM HAOUWA LEOGA BIO-D,CHE-D,GEO-E,GGY-E

(13) MOUAPI DJIALEU SORELLE ERIKA BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 17

MBUNTCHA ABBA MALLA FREDERIC SORELLE

CHE-C,PHY-D,PMS-C

(1)

Page 278 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 17

(2) AVA ESSOMBA NICOLE BARBARA ENG-D,FRE-C,HIS-D

(3) MOMFOUAYIE FAYSAL JAOUL TRESOR CHE-D,PHY-E,PMS-C

MOUAKOUL MOSSIMOBOT CHANDINE STEVE

ENG-D,FRE-C,LIT-E

(4)

(5) FIT NJOYA HUSSEIN CHE-E,ICT-E,PMS-C

(6) NDAAKOUE PARE MARIAM CHE-C,PHY-E,PMN-E

(7) NZEPA TCHAKOUNTE VANESSA CHE-D,PHY-E,PMS-D

(8) MFEGUE MANI THERESE ANDRIANE CHE-D,ICT-E,PMS-D

(9) NJONKOU PAUL TRESOR ENG-D,FRE-E,HIS-D

(10) CHICK DOECAS ABEG ENG-D,FRE-D,LIT-E

(11) NGONO TSIMI MADELEINE BLANDINE BIO-E,CHE-D,PMN-E

(12) TEBONG MYUNJA ANYAH DIAN ENG-D,HIS-E,LIT-E

(13) HELEN NGANJO LYONGA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(14) TONYE KERENG EMMANUEL ECO-E,ENG-D,HIS-E

(15) ABDOUL KARIM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(16) MBINDTANDOW BORIS MANDIEFE ENG-D,GEO-E,HIS-E

(17) NDOADJI TADONI RAPHAELLE TAIRONA FRE-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) YEMDJIE TCHINDA SOREL ICT-D,PMS-C

(2) DJOUAKOUA NGANDJUI ARMEL CHE-D,PMN-D

(3) EBENG FREDERIC NICAISE GEO-E,HIS-D

(4) NKOUMOU ERIC GAUTIER GEO-E,HIS-D

(5) CHE AMBE MANFRED CHE-E,PMS-D

(6) AWAH BLANCHE MAKOCHI BIO-E,GEO-E

(7) RUDY OKEKE ECO-E,GEO-E

(8) MARYAM OUMAROU MOUSSA FRE-E,GEO-E

Centre No: 12238 SAINT JOSEPH MISSION HIGH SCHOOL

YAOUNDE

Regist: 131, Sat for 2 or more Subjects: 130, Passed : 63

% Passed : 48.46, Sanctioned : 6

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

NCHE GWEMENGO QUINTUS NYICHUOJU

ECO-B,ENG-C,GEO-A,ICT-C,PMS-D

(1)

(2) ENOW DERICK ASHU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 9

(1) OMOUL MOSBOU ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(2) KAH-CHE CLAUDIA NDUM ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(3) KUM NIGELA ECO-C,ENG-D,LIT-E,PHI-B

(4) NJONYUY LESLIE FONYUY ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(5) BAME BLAISE MEI ENG-E,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(6) MANEDONG BERVELINE LAURE ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(7) GWAN JOY ENGWARI ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(8) KHAN MELVISE FRI ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(9) MBONJO RANDY SANDA CHE-E,CSC-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 14

(1) NUMFOR EMELDINE CHI ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) BUGHOTENYUI BRANDON YENCHI BIO-C,CHE-C,GGY-D

(3) CHIN CLIFORT LANYUY GEO-E,HIS-B,PHI-D

(4) NAH FUASHI ZAIZINO ECO-E,GEO-E,HIS-B

(5) SHU ANNADINE ASOH-AKONGNWI ECO-E,HIS-B,LIT-E

(6) SILAKEH ELBEL SERGE GEO-E,HIS-D,PHI-D

(7) MOFOR GIDEON NKEWAMOH ENG-D,GEO-E,HIS-D

(8) JEMUH FELICITA SHU BIO-E,CHE-E,FSN-C

(9) TEH EMELINE MBOUNJI ENG-E,HIS-E,PHI-D

(10) BIANYI BLESS FORTEH ENG-E,GEO-E,HIS-D

(11) NJI FAVOUR AKWESEH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(12) NJONYUY CLAVELLE BIY ECO-E,ENG-E,GEO-E

SONGWEH MATTKALSON GHOPONOCHE SENIOR FON

FRE-E,GEO-E,HIS-E

(13)

(14) TENENG VICTORY KHAN ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 38

(1) NDENNE MBAIRE BRENDA JUNIE FRE-C,HIS-C

(2) YOPU JOHN ATOM GEO-D,HIS-B

(3) KUBING SANDRA LUM GEO-D,HIS-C

(4) KIBVERSHI TREASURE VERADEL BONGBEN ENG-D,HIS-C

(5) ASHU DANKOR EASTER AGBORABUM HIS-B,LIT-E

(6) ZIFAC BRENDA ENG-E,FRE-B

(7) KEHMO-A DESIRE GHAIKA GEO-E,HIS-B

(8) MOUSSOGUA DEKO EUGENIE ECO-E,HIS-B

(9) VEGAH FIH ROMEO ECO-E,GEO-C

(10) FUBI MABEL FRINUE ENG-D,GEO-D

(11) FORKEANG COLEMAN NKEANGYI GEO-E,HIS-C

(12) NKONGYI JANNY DELLA SHIRI GEO-E,HIS-C

(13) TOKOH GLORIA SHEGWE BIO-E,FSN-C

(14) MVUE NSANGOU SAMIRATOU BIO-E,FRE-C

(15) ALOMONWING VITALIS NKAWTE ECO-E,HIS-C

(16) YONG ODETTE MBUH GEO-E,HIS-C

(17) FUEPEDAP SHERIFA PANGWOH GEO-E,HIS-C

(18) FORCHU LYN-BROWN MEYEN ENG-E,HIS-C

(19) NCHETUEH LUCIEN NYITINDUENNE GEO-E,HIS-C

(20) NGEH LEWIS NGEH GEO-E,HIS-D

(21) BIYIDI BIYIDI CHRISTOPHE ECO-E,HIS-D

(22) ATIOTSIA TEJOUGUIET BIBIANE FRE-E,HIS-D

(23) LAKA MAGARET HOPE HIS-D,LIT-E

(24) NKEMALEH NGENKENG OLANDER SOUREL GEO-E,HIS-D

(25) AKWEN AKWI CHICK SEVERINE ECO-E,HIS-D

(26) NFON RENABEL BUINDI GEO-E,REL-E

(27) TCHOUMBOU TEYOMNOU ZIDANE GEO-E,HIS-E

(28) WATIO KOWOH FRANCK ECO-E,HIS-E

(29) TAKOH LISSETTE MAYA ECO-E,GEO-E

(30) ZIFACK NGIMNDOH ROMARIO GEO-E,HIS-E

(31) BOUJIHO ROMILE ECO-E,HIS-E

(32) NGOLEFAK NGOSONG CAROLINE GEO-E,HIS-E

(33) MBIBE PESEVERANCE YATEH BIO-E,CHE-E

(34) MFORMOLUC NDAH ALIDA BIO-E,GEO-E

(35) TUBUO NOELA NANGE BIO-E,CHE-E

(36) KENFACK NANTIA DAINA LAURIA CHE-E,FSN-E

(37) TIBI EDWIN NCHAM- NCHAM GEO-E,HIS-E

(38) DINGHA NORVIEN VAKINAH HIS-E,LIT-E

Centre No: 12240 COLLEGE ADVENTISTE DE BERTOUA

Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 45, Passed : 28

% Passed : 62.22, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

TCHONANG OUEKAM ARISTON FAREX

ECO-C,ENG-E,FRE-C,GEO-D,HIS-E

(1)

Passed In 4 Subjects: 5

(1) WOLE JAMES LOYS ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(2) ACHENENUI MARIE-L’OR BIO-C,CHE-E,FMA-E,PMN-D

SIKAPEN AMADOU MURIELLE RICHARD

ECO-E,ENG-E,FRE-C,HIS-D

(3)

(4) WATAD BLAISE NYAI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(5) TSALO BLAISE HERMANN THIERRY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) DJANGOUA MBOBI MARC KEVIN CHE-C,PHY-D,PMN-C

MASTER MBELLE FELIX DOLLA WANMUANGKAO

ECO-C,ENG-D,GEO-D

(2)

(3) EKANGA BOLE LAETISSIA NATHANAELLE ECO-C,ENG-D,GEO-E

(4) ONDOUA SASSA ORNELLA MICHELLE ENG-E,FRE-B,LIT-E

(5) BABA NGAMANA STEVE BIO-C,CHE-E,PMN-E

(6) DJENYO MBOH JOHANNA ECO-E,GEO-D,HIS-E

(7) LONTSI ORNELLA MEGANE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(8) KAYAP MONTHE CHRISTIAN RONEL ECO-E,GEO-D,HIS-E

(9) NANA ROZITA ECO-E,GEO-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 13

(1) NGUIARO DIEUDONNE KEVIN BIO-C,PMN-E

(2) MINLO KOUMA IVAN JOANN ENG-E,FRE-C

(3) DOUYA KEMOGNIE JOSIANE LETITIA FRE-C,HIS-E

Page 279 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 13

(4) BOUNO MISSI KEVIN CORNEILLE HIS-E,REL-C

(5) BAKOUME AMANG ABIGAEL ECO-E,REL-D

(6) NCHOUWAT NGOUHOUO ABDEL AZIZ ECO-E,HIS-D

(7) METOGA EDDY ROMARIC HIS-D,REL-E

(8) KOUTOU EPOTSIL VAN CIRIC ENG-E,FRE-E

(9) NDOHNUI FABRICE PAVEL HIS-E,LIT-E

(10) NGOUEKAM DEKOU ORIOLE CLAUDIA FRE-E,HIS-E

(11) MEKATY GRACE FORTUNE FRE-E,HIS-E

(12) MBOUFANG FRANCK STIVE FRE-E,PHI-E

(13) JOULGARNAINI BELLO ECO-E,GEO-E

Centre No: 12242 CHARLES DE GAULLE COLLEGE LOGPOM

DOUALA

Regist: 52, Sat for 2 or more Subjects: 52, Passed : 39

% Passed : 75.00, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

ASSOMO KEMAJOU NATHALIE ANAIKA

ECO-E,ENG-E,FRE-D,GEO-E,PMS-E

(1)

Passed In 4 Subjects: 8

(1) TAKU HANS ETENGENENG ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(2) TIKU SHAMMA AKO BIO-E,CHE-D,FSN-A,PMN-E

(3) CHECK SONITA ANGUM ECO-E,FSN-B,HIS-C,LIT-E

EBONGUE LENGUE FREDERIC CABREL

ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-C

(4)

(5) MAFOUEZANG DORESSE BLANCHE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(6) MONTHE FUTZGERALD ELI GEORGE BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(7) TABI GLORY TABI NYOH ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(8) SAMEN TCHANKEU CLIEF STINDAL FRE-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 8

(1) DJOUMBI BORIS BIO-D,CHE-C,FSN-B

(2) NDJAYIK FIDELE ARIELLE ENG-D,FSN-A,PMS-D

(3) DIOH DAMARIS ELEMA ENG-D,HIS-B,LIT-D

(4) NYANGA SONA NELSON ECO-E,GEO-E,HIS-B

(5) NGWA MAUREEN ASOH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(6) ALOBWEDE HANS PABLO EPIE CHE-D,PHY-D,PMN-E

(7) TCHIMO MBOU VANESSA ECO-E,ENG-D,GEO-D

(8) OJONG ETAMAYUO MIKE INNOCENT FRE-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 22

(1) SENGE NDOH AKWO CHE-D,FSN-A

(2) FOMEKOU WANDJI CYNTHIA FSN-A,ICT-D

(3) NABOUO MEFIRE RAHIMATOU FSN-A,PMN-E

(4) YOUTEBE WABO JOUMANTA PETROCHKA FSN-B,PMS-E

(5) NGUE NONGA PAUL LOIC BIO-E,FSN-B

(6) TEBOH CELIA AKEH CHE-D,FSN-C

(7) TCHOUGA TIDO MAIVA CAROLINE CHE-D,PMS-D

(8) NCHOR MACDONALD EINSTEIN ARREY GEO-E,HIS-C

(9) NOUDEM TAMOJIO STEVINE ASTHRONNE CHE-E,PMN-D

(10) CHECK SOVENY ENGWARI GEO-E,HIS-D

(11) NGUENA CLINTON GEO-E,HIS-D

(12) MAIWIRI COLETTE LEMNYUY ENG-D,HIS-E

(13) KIDJOB TCHADEU DAINA LEATICIA DIVINE ENG-D,HIS-E

(14) OUOCHE KOUANGUE DORIS MAJOIE CHE-D,ICT-E

(15) DORIS SANDRINE DIKOUME MISSE CHE-D,CSC-E

(16) ATANGANA SOSTHENE ELYSEE FRE-E,HIS-E

(17) NSAMEN NJIKE CHRIS LINCOLL GEO-E,PMS-E

(18) MIAL MOHAMADOU DANIEL VICTOR ENG-E,FRE-E

(19) NERI ABOSSOLO ZEH MARIE PAULE ENG-E,FRE-E

(20) TSOBGNY NGOUNE STEVEN REGIS FRE-E,HIS-E

(21) TSUANYO LONKING NEOLINE FRE-E,HIS-E

(22) VERNYUY BRANDON FOMO CHE-E,PMN-E

Centre No: 12243 COLLEGE BILINGUE PRIVE LAIC TONGO

DOUALA

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 2

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 2

(1) CHE CLINTON NEBA GEO-E,HIS-C

(2) ESSELEM YASSIN VALDO ECO-E,GEO-E

Centre No: 12248 COLLEGE CATHOLIQUE BILINGUE

MONSEIGNEUR ANDRE WOUK

Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 33, Passed : 32

% Passed : 96.97, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 12

NKWUMBANG SOGNIA RITA-PRAXY

ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-A

(1)

(2) FONSAH PAGEO ASHU BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-B,PMS-B

(3) BAH GRACIOUS FONDOH BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-A,PMN-A

(4) LEINYUY PARTEMUS BIO-B,CHE-C,ICT-A,PHY-C,PMN-B

TAJOUEGO DJUIDJA ESTRELA THERESA

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(5)

(6) NGALIM GAD MBIZENYUY ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

KAMGA GUIFFO FRANCKY RAEL

BIO-D,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-D

(7)

MANFOUO FOUODJEU GERMERIE CAMPBELL

BIO-D,CHE-C,ICT-A,PHY-E,PMN-C

(8)

(9) FONGANG MANYI MAUREEN ECO-C,ENG-C,HIS-B,ICT-E,LIT-D

(10) FIFEN NGAPNA BLATERE BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(11) DOUNTSOP KENFOUO KELITA ENG-D,FRE-C,HIS-B,ICT-E,LIT-E

(12) CHEBE ASHLEY BIH BIO-D,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-E

Passed In 4 Subjects: 10

(1) ESOE DANIEL NGRIME CHE-B,PHY-B,PMN-B,REL-A

(2) OWONA OBE RAPHAELA BIO-C,CHE-C,ICT-B,PMS-C

(3) NGOH HARRIET ANGWE ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(4) BILOG DANIELLE MADELEINE BIO-C,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(5) KUM GEORGETTE NDUM LEMNWI BIO-C,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(6) MATSING TENE ANGE MERVEILLE CHE-E,ICT-C,PHY-E,PMS-C

(7) LENDZEMO ALIDA BURINYUY ECO-E,ENG-D,GEO-D,PMS-D

(8) KEGUE GUEKEU JORDAN BIO-E,ICT-D,PHY-E,PMN-C

(9) KENGOUM FEUAN DIANE STELLA ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

ESSOUHMI NDUNGLA ASHLEY SCHENAIDA

BIO-E,CHE-E,ICT-E,PMS-E

(10)

Passed In 3 Subjects: 8

(1) AZENUI SYNTHIA RUTH-NTENWO ECO-C,GEO-B,ICT-C

(2) KENKO MATHIAS DYRANE CHE-D,ICT-C,PMS-C

(3) MFOUAPON MFOREN ANELKA CHE-D,PHY-D,PMN-C

(4) NJOUMESSI FOTSO ALEX LOIC CHE-C,PHY-E,PMN-C

(5) SERENA JACKY LUCRESSE IMANDY BIO-D,CHE-D,PMN-E

(6) FOTSO FOTSO ADONIAS JOSEPH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(7) DZOUA DZOGOUM ORNELLE LUCRESSE BIO-E,PHY-E,PMS-D

(8) KOUAMBIA ROSE NERIS CHE-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 2 Subjects: 2

(1) FEUWO TCHOMTSEU AURELIE MATHILDE BIO-E,GGY-C

(2) BOWEH NELLY NJI BIO-D,CHE-E

Centre No: 12249 NKOABANG YAOUNDE EXT

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 17, Passed : 15

% Passed : 88.24, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

SIGHOM NGOMDJIM TSANE UBALD WULFRAN

BIO-D,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(1)

Passed In 4 Subjects: 6

(1) NSOYORIR BERINICE SHALANYUY ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-D

Page 280 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 6

(2) NAHBILA ANITA SAMJELA ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-D

(3) ENOW ATEM MARTIN ECO-D,GEO-B,ICT-E,PMS-C

(4) CEDRIC DIGHAMBONG JUNIOR ECO-D,GEO-C,HIS-D,ICT-C

(5) MBILAM JOY NYUYMENKA ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-D

(6) SEM NDIFON PAMELA ECO-E,ENG-D,GEO-D,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 3

(1) NGWAMBOKONG USMAN VALENCE AMBE BIO-C,CHE-C,PMN-D

(2) AKUMSI MANKA’A EPIPHANIE ENG-C,HIS-E,LIT-D

(3) ESSOMBO YONG BORIS ANGE FRE-D,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) DEKAM DONALD ARIOL ECO-D,GEO-C

(2) MBEZELE MENGOLO CATHERINE ELENA ENG-D,FRE-C

(3) OWONA NGANDO AUDREY JEANNE CHE-D,GEO-C

(4) AHANDA JEAN YVAN ENG-D,GEO-E

(5) AJIFACK KENFACK LITICE FRED FRE-E,GEO-E

Centre No: 12250 BUEA STATION EXT

Regist: 56, Sat for 2 or more Subjects: 55, Passed : 49

% Passed : 89.09, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) KOH SHENEIDA SIH CHE-C,FMA-D,ICT-E,PHY-E,PMN-C

(2) MARTIN TICHA AKUM JUNIOR ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-E,REL-C

Passed In 4 Subjects: 12

(1) AYONG BEATRICE ANGWI BIO-B,CHE-C,GEO-B,ICT-E

(2) SONE SENZE LAURA ECO-D,HIS-B,PHI-E,REL-C

(3) LUM TERRY-CLAIRE NDEH ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-C

(4) EPANDE SERENA EDUKE BIO-C,CHE-C,ICT-E,PMS-D

(5) AMBAMBEN PRINCEWILL EGUTE BIO-D,CHE-D,FSN-B,PMS-E

(6) EMETEM TRACY ASONGTIA ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(7) ENOH KENNOLY ANYE TEKE ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(8) KUM BLESSING ACHUO BIO-C,CHE-D,FMA-E,PMN-E

(9) MARION AMBANG NGWEFANG ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) MESODE FANNY TRACEY EPEY ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-D

(11) HELLEN NAMONDO ENOW ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-C

(12) NGOYOU TELMA NCHOYO ECO-E,ENG-D,GEO-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 14

(1) OROCK CHRISTINA AKO AYANG ENG-E,FSN-A,HIS-C

(2) NEBATANS SUBONGSO AWASOM ECO-D,GEO-B,ICT-C

(3) TIKU MBURO ERNEST ECO-B,GEO-E,HIS-B

(4) JOSO ANNE LYONGA FSN-C,HIS-E,REL-C

(5) TABE SOLANGE ARREY HIS-B,LIT-E,PHI-E

(6) TANGE YVETTE MUKETE ECO-E,GEO-E,HIS-B

(7) MUKOH PRINCEWILL AJECK CHE-E,ICT-C,PMS-D

(8) KOME EBONG LOMBE BERTRAND ECO-E,GEO-D,HIS-D

(9) AMOUH STAYWELL TIFUH MUSI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(10) JAVEA EKWA-ITUE ENG-D,HIS-E,LIT-D

(11) AHONE NGEDE KELLEY BIO-D,CHE-D,ICT-E

(12) MUSONG DIEUDONNE TITANG ECO-D,GEO-E,ICT-E

(13) EITEL NJOH JUNIOR ECO-E,GEO-E,REL-D

(14) MBABETH KLUVERT NGOH GEO-E,ICT-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 21

(1) ELANGWE MARLON ESOMBA BIO-C,CHE-C

(2) NCHANG BLESSING ADUCK NGOH BIO-D,ICT-C

(3) MFONFU DORINE NAHGELA ENG-D,HIS-C

(4) BENN DAIANT CHU FSN-B,HIS-E

(5) BETTY NAMONDO NGANJE FSN-B,HIS-E

(6) IGWACHO BRILLIANT IJANG BIO-D,CHE-C

(7) AZAH ARSHLY CHE GEO-E,HIS-C

(8) KOH ASHLEY FIEN CHE-D,PMN-D

(9) AGUH BEVERLY ANGWI GEO-E,HIS-C

(10) MUSONGONG EMMANUEL MUSONG CHE-E,FSN-C

(11) MOTOMBY SHARON NJWENG ENG-D,HIS-D

(12) ENANGA STACY MAVEL HIS-C,PHI-E

(13) EJAH DORINE BAWACK FSN-C,HIS-E

(14) TATAW JAMES NDIKUM MOFOR ECO-D,GEO-E

(15) TCHAMI NGANDIEU JEANICE CHE-D,CSC-E

(16) TAKEM FIDEL-CARLTEN BAIYENYUO EYONGARO PHY-E,PMN-D

(17) LEMNYUY YVETTE SHALANYUY HIS-E,LIT-E

(18) ESIE LYDIA AGBOR HIS-E,PHI-E

(19) DJEMBI TAGHEU PRINCESS AIMEE ECO-E,GEO-E

(20) NSEN AFOUKEZE CHI ECO-E,GEO-E

(21) MAYANG SANDRINE KAH GEO-E,HIS-E

Centre No: 12251 BEEDI-DOUALA EXT

Regist: 140, Sat for 2 or more Subjects: 136, Passed : 50

% Passed : 36.76, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NGUEDIA DILOKO LE ROI CHE-E,CSC-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 4

(1) FUNG MARIVONNE NJEI ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-D

NOMENY TONLEU ALEXANDRA CAMILLE

ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(2)

(3) NTIEH FEUGANG LUTHER JUNIOR ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(4) MBANG SANDRA BIH ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 15

(1) KANMOGNE TCHOKOTE STEVE BRYANT ECO-C,FRE-C,HIS-C

(2) POUGOUM LEUGA BRICE PEGUY BIO-D,CHE-D,FSN-B

(3) LUKONG LOUIS TARDZENYUY HIS-B,LIT-E,PHI-D

(4) BEAGOWOH RAYMOND ENG-D,HIS-C,PHI-E

(5) DJITTE ISAAC BRYAN ENG-D,FRE-D,HIS-D

(6) KITCHOUK ENOM KEVIN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(7) YAYEN MODESTA NSAIDIINI ENG-E,GEO-D,HIS-D

(8) BAYICK ANGE ELEAZARD ENG-E,FRE-E,HIS-C

(9) BATAN CATHY FLEURETTE ENG-E,FRE-D,HIS-E

(10) NOPOUDEM DJATSA PAVELLE FRE-D,HIS-E,LIT-E

(11) FUAM CHRISTABEL ECO-E,GEO-E,HIS-E

(12) FOMETIO NGUETSA EMERIC IRVING ENG-E,GEO-E,HIS-E

(13) SINDA CLEMENCELE-SYLVETTE BIO-E,CHE-E,PHY-E

(14) ELOMBO MPEBE DAVID GLORY CHE-E,CSC-E,PHY-E

(15) MINYEM LOIS FRANCK ERASTE BOBBY FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 30

(1) MOUTO MABOUKA ARIELLE JACKY JOADAN BIO-B,FSN-A

(2) NGONO ESSINDI ANDREA DAVY CHE-C,FSN-A

(3) VUMOHTE ANTHONY JUNIOR MBIGENYINGONG GEO-C,ICT-D

(4) NSAIRUN PRIESTLEY DZELAMONYUY ENG-D,HIS-C

(5) MABE BETHEU KRYSTELLA MAEVA ENG-D,FRE-D

(6) NCHOUTDI SHANKA AMINATOU NJIPOGHO ENG-E,HIS-C

(7) KAH CEDRIC TEM BIO-D,CHE-D

(8) TCHANGOU DILANE MAXIME BIO-E,CHE-C

(9) OPHELA DAVEAD NGO LIBAM FRE-C,GEO-E

(10) DOUGMENE SAHA PAULE STEPHY BIO-D,PMN-D

(11) NDAG DIKOUBA JOSEPH VALAIR CHE-D,FSN-D

(12) NFORMI CONFIDENCE NKUNYOR HIS-C,LIT-E

(13) TCHOUDJIN YOYA PARZIVAL – MERVEILLE ECO-D,ENG-D

(14) SOTEH FABRICE GHANDZE ENG-D,GEO-E

(15) NZAAH MOTASSI ANGE HANNIELLE NOADIA HIS-D,PHI-E

(16) TSAGUE NGUIMDO ARTHUR JORDAN PHY-E,PMN-D

(17) KENFACK JEZONG FLAVY CHIARA FRE-E,HIS-D

(18) BUWE SIMANCA KELLY ENG-E,HIS-D

(19) TCHOMENI LEUMALE HILARY AUDREY GEO-E,PHI-D

(20) CHEUMENI DJILE DESIRE DAVILA CHE-D,PMS-E

(21) TEMBEG VANESIA TIKU GEO-E,HIS-D

(22) FADIMATOU OUMAROU GEO-E,HIS-D

(23) KAMGMOU BOUGUI ORGUIDE SORELLE FRE-E,PHI-E

(24) BIELEU SIEWE ROSINE LOANA ECO-E,GEO-E

(25) FOWAH CHRISTINA MANYWI GEO-E,HIS-E

Page 281 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 30

(26) TALONG CIDAK CHARONE ALANE ENG-E,FRE-E

(27) AYISSI JEAN LOUIS ENG-E,FRE-E

(28) YOUDIO NGUEFANG CEDRIC GEO-E,HIS-E

(29) DJATIA ATEUFACK ANDELSON FRE-E,HIS-E

(30) DOUNGUE TIABOU LOIC MERLSON ENG-E,ICT-E

Centre No: 12252 NKOZOA-SOA EXT

Regist: 80, Sat for 2 or more Subjects: 78, Passed : 36

% Passed : 46.15, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) YANMENI KAMGANG ELISABETH ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-D,PHI-A

(2) OBAYA GORETTI ANDREA ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(3) METE TCHEINTE SONIA ECO-D,ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 9

(1) LEKANE TSOFACK DIVINE ECO-C,FRE-E,HIS-C,PHI-A

(2) MPEUPEMSIE KAMGANG EMMANUEL BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(3) RUGEIYATOU BUBA ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-E

(4) NKADA EKOUDI BIENVENUE VIANEY ENG-C,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(5) SHITEH BONAVENTURE GHAHTIEM ECO-E,HIS-D,LIT-D,PHI-C

(6) BANYE VENITER NDUMBOWOH ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-D

FOTSING NGONO APPOLONIE MANUELLA

ECO-E,ENG-D,GEO-E,PMS-E

(7)

(8) DAN A MEMEE GUILIBEP ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(9) AFOR DORIS NDAKWE ENG-E,FRE-D,HIS-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) NFOR NADIA RINGNYUI ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) NGODEM KAMCHE DIANE LETICIA ECO-B,FRE-E,HIS-B

(3) LONTSIE TENEGOUO SONNIA ECO-C,GEO-C,HIS-C

(4) KENGNE TEDDY RUCHELLE BIO-C,CHE-D,GGY-D

(5) NOUMBISSI MAWABE MILENA GRACIELA ECO-D,GEO-D,PMS-D

(6) DIANA KARLA ASSOUKOUM NGALLE EYOUM FRE-C,HIS-D,LIT-E

(7) BISSAH FOFOU CHRISTIAN ARTHUR ECO-C,GEO-D,PMS-E

(8) ALIMA ASSE ETIENNE LE PRINCE CHE-D,CSC-E,PMN-C

(9) MBAH NANCY FRI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(10) NCHANG NOELA ENG-D,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 14

(1) TENYISE YIMNAI ARACHSRIS GEO-D,HIS-D

(2) TERH VISTUS MUH BIO-C,GEO-E

(3) OBEN BORRIS EYONG GEO-E,HIS-D

(4) TAGNI TATA SORIELL VALIN GEO-E,ICT-D

(5) FANKAM NGELAKO NENISSA SORELLE BIO-E,ICT-D

(6) NKENGUE CELINE LYNDA FRE-D,HIS-E

(7) MENGUE ONDOBO GISELE FRE-D,LIT-E

(8) ASEH ERICA WULLIAWUMIA ECO-E,HIS-D

(9) NFORYA CYNTHIA KONGKIYEH ENG-E,GEO-E

(10) KEN BORIS FON GEO-E,PHI-E

(11) DZEKAH BLESSING ECO-E,GEO-E

(12) MOKAM WAFO ASTRIDE DANIELLA FRE-E,HIS-E

(13) NTOMBONG FABRICE FEHNDA HIS-E,PHI-E

(14) MOHAMADOU MABARRA HIS-E,PHI-E

Centre No: 12253 CITE SIC BASSA EXT

Regist: 510, Sat for 2 or more Subjects: 490, Passed : 198

% Passed : 40.41, Sanctioned : 9

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) MBAH BERINE AKEH ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 21

(1) SHAMSHE-EH JOSEPHINE YURIKA ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(2) SONGNTANG JOVETTE MBEBUH BIO-E,CHE-D,FSN-A,GGY-D

(3) AWAH CARET WOZIH ECO-C,ENG-C,HIS-D,LIT-D

(4) MANOUGNOM FADILETOU BIO-E,CHE-C,GEO-C,PMS-D

(5) FON KELLY ATCHU BIO-E,CHE-C,GGY-B,ICT-E

TCHOUNANG FANGANG DEDRICK ROUSSEL

BIO-C,CHE-C,GGY-D,ICT-E

(6)

(7) WANGOU BUSH KUBAM BIO-B,CHE-D,ICT-E,PMN-D

(8) FANSI DJIDJABEU CARINE FLEUR ECO-D,ENG-E,GEO-B,ICT-E

(9) EWANE KOME QUEENET NKWAME ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(10) ANYAM ENDA SIRRI ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(11) WIYSAHNYUY CELINE MATINYUY ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(12) WAINMOH CELESTINE BISOM ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(13) METEKONG BLESSING NGUIMKIE ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(14) MBONJOH CYNTHIALINE NAWA ECO-E,GEO-C,HIS-E,PHI-D

(15) BANSIKA MARYSTELLA JEIM ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(16) LOKILI LUCY NYAMA HIS-E,LIT-E,PHI-E,REL-C

(17) NTUSOP SYNTHIA ENG-D,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(18) LABINIR NOELLA ASHERI BIO-E,CHE-D,ICT-E,PHY-E

(19) JEGAH MAC-DONALD NWANYEK BIO-E,CHE-D,GEO-E,ICT-E

(20) NJI IMMACULATE LIMYUIY ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-E

(21) KAH PELAGIE MBONG ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 56

(1) DANIEL NTUA SUKPA ECO-C,GEO-A,PMS-B

(2) BERINYUY RANDOLPH FAI ECO-C,GEO-B,HIS-C

(3) SONEBWELLE PROSPER-BRIGHT ECO-C,GEO-A,ICT-D

(4) NIH ERICA ECO-C,GEO-C,HIS-C

(5) TALEZANG MATO ORNELA CHE-D,FSN-A,PMS-E

(6) DOM JOEL BANGSI ECO-E,GEO-B,HIS-C

(7) NWUNZACK GILBERT NJOH ECO-E,GEO-C,HIS-B

(8) TEM BRENDA NKUO ECO-E,GEO-C,HIS-B

(9) NZEH CYNTHIA NTUBE ENG-C,HIS-C,LIT-E

(10) FRU FRANCISCA KIEN ECO-D,GEO-E,HIS-B

(11) MBAMBA JOSHUA BIO-E,CHE-D,FSN-B

(12) JOQOA YIMGA ANNA ANAIS ENG-E,FRE-D,GEO-B

(13) BAYOI BISSIKIN JUDITH JESSICA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(14) NTOUSIE NJOYA MARIAM BIO-D,CHE-E,GGY-B

(15) NJOWUN ROSE MARY WINKAR ENG-D,FRE-E,HIS-B

(16) LESLEY NDUM MUA BIO-D,CHE-D,GGY-C

(17) NGOLE MEKOLLE ABAMBE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(18) DJAMEN TCHAMDA ORNELLE MARTHILE ENG-E,FRE-D,GEO-C

(19) KIEGAING POUOMOGNE ESPERANCE LINE BIO-D,CHE-D,ENG-D

(20) WANSI JEANNETTE FLORE BIO-D,CHE-C,PMS-E

(21) AKUO AZENUI DELTINE NFORCHIG CHE-E,ENG-E,FSN-B

(22) AKWAH LESLINE ADE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(23) TEMAH LARISSA CHEBO ECO-E,GEO-E,HIS-B

(24) NCHANJI GERMAINE GINYUY HIS-D,PHI-E,REL-C

(25) FAMENI PRINCESSE JESSICA CHE-D,FRE-E,FSN-C

(26) BANLA BRUNO DINAYEN ECO-E,GEO-C,HIS-D

(27) NDUKU EMMANUELLA NWIYOH BIO-E,CHE-D,GGY-C

(28) ATALI FRETY NADESH ENG-D,HIS-D,PHI-E

(29) ETEK BEN NCHENGHE ECO-D,GEO-E,HIS-D

(30) LUM JOSEPHINE NCHE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(31) HORRELL EKOUNE DE BONNA ENG-D,FRE-E,HIS-D

(32) KHING CHANCELINE NACHEW ECO-E,GEO-E,HIS-C

(33) ESSONE BRINE EBONGSONE ENG-E,FRE-C,HIS-E

(34) SEKA SHERIFATOU NANGSIN-NYUY ENG-E,HIS-D,LIT-E

(35) MBAH PRECIOUS AVOUNA GEO-E,HIS-E,REL-D

(36) NJENWEI CHANTAL AMBENJOH BIO-E,CHE-D,GGY-E

(37) NGOLE NGABE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(38) ATSIMBOM UNICE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(39) KOMFUM JULIEN YUNG ECO-E,ENG-E,GEO-D

(40) IFE CHINECHEREM GLORIA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(41) EKINE TRASSY GRACE SUBE BIO-E,CHE-D,ICT-E

(42) NGOPANG AMSTRONG FORCHU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(43) MBONG KIARA KUHMBONG ENG-E,GEO-E,HIS-D

(44) PIEWOUO POUFONG MARIE LUCRESSE ENG-D,FRE-E,HIS-E

(45) ETIENNE SUNDREZ ECO-E,GEO-E,HIS-D

(46) NCHADZE IRIS BONGNYUY GEO-E,HIS-D,PHI-E

(47) MASSAKO IMOSSI YRINA AUDE ENG-E,FRE-D,HIS-E

(48) MBANWEI HARIS AKUM ENG-D,FRE-E,PMN-E

Page 282 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 56

(49) NDAH KELLYANESE NDAM ENG-D,HIS-E,LIT-E

(50) EYOUM NGUENG FRANCOISE LAURA FRE-E,GEO-E,HIS-E

(51) TATA NIVES BONGRAM ECO-E,GEO-E,HIS-E

(52) NKIE LUCRESS ATEM ECO-E,HIS-E,LIT-E

(53) PEPANDZE ANGELA MBOHMINYI ECO-E,GEO-E,HIS-E

(54) MOUANGUE MBALE GRACE AIMEE FRE-E,HIS-E,LIT-E

(55) ATUNG CHRISTENCIA NAMA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(56) LOUMBISI JACQUELINE NEBA ENG-E,FRE-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 120

(1) EWE MBONG VIOLA BENTE BIO-C,FSN-A

(2) MOSES EZENWA UZOMA ENG-D,FSN-A

(3) SUNDZE ABDEL TREMERWEH ECO-C,GEO-B

(4) MBEKOU NOUFEHO MERVEILLE CHE-D,FSN-B

(5) WEMBE LUKA KAZI GEO-C,HIS-C

(6) TRAYA STANDLEY BIO-C,CHE-C

(7) OSSOKOMAK NITOUCK JENNIFER MARGRET CHE-D,FSN-B

(8) MEKOME DESMOND NGOME HIS-D,PHI-B

(9) MODJO SIKAZI ARMAND GILDAS CHE-E,FSN-A

(10) EYOMBO LIZZY EKASSI ASHU CHE-C,FSN-C

(11) NJEBA CONFIDENCE BONGAKE BIO-C,CHE-C

(12) TAFON MARYSTELLA MAIKA BIO-C,CHE-C

(13) EBOA NGOUPE CLAUDE ARMAND ECO-E,GEO-B

(14) NGONG CLAUDINE CHIA HIS-B,LIT-E

(15) SHUNGU JEAN JEHOVANY FRE-E,HIS-B

(16) NGO TONYE EMMANUELLA PATIENCE CHE-E,FSN-B

(17) BAKOM ROSE ALICE KELLYANE CHE-B,FRE-E

(18) KAOLE AGNES SARAH DIANA CHE-D,FSN-C

(19) DJOMGOUE ROSE VANELA BIO-E,FSN-B

(20) FUNJUH YANNICK CHE GEO-D,HIS-C

(21) ANUSONGSONG VINCENT FOKATABONG BIO-E,FSN-B

(22) MBOKOH SERAPHINE MBEGHE BIO-D,CHE-C

(23) NTAMPE NGANKOU BORIS JORDAN FSN-B,ICT-E

(24) ITOE BRENDA ONGIE GEO-C,HIS-E

(25) ANKIAMBOM JENNIFER KINDONG ENG-E,HIS-C

(26) CHIA VEGINETTE NDISI GEO-C,HIS-E

(27) NOPAINDEH JULIETTE NCHUENGHOMBING ECO-E,GEO-C

(28) TEKWA PATRICIA EPAH BIO-E,CHE-C

(29) KAMGA FRANCOISE SHARONNE GEO-C,PMS-E

(30) AZUH BERTRAND NDIFOR ENG-E,HIS-C

(31) NJOGYOGO ADAMA PANGYAM GEO-E,HIS-C

(32) MANGA HOISTIEN BIO-E,GGY-C

(33) AHMED SAMAKI CHE-C,PMN-E

(34) KAH RONADO KUM ENG-D,GEO-D

(35) ENGWI FRANKA AWA GEO-C,PHI-E

(36) CHENWIE BRANDON ASONGWE GEO-D,HIS-D

(37) NDOMBETCHIO LOIC JUNIOR ECO-C,GEO-E

(38) NLINWE BRENDA GWEGI GEO-C,HIS-E

(39) INDA MIRIAM AGWETANG ENG-D,HIS-D

(40) BOH MBANG ANNE GHISLAINE ENG-D,FRE-D

(41) NGALA LINUS YENSI ECO-D,GEO-D

(42) LUMNGAM BILIKISU GEO-E,HIS-D

(43) NWUNGE BLESSING NFRENPOR ENG-E,HIS-D

(44) BIH LAURITA ENG-D,LIT-E

(45) NWUNGE COMFORT FERENYA ENG-D,LIT-E

(46) NJUMBE BETRAND NYAME GEO-E,HIS-D

(47) RONKE JOLOMI ESTHER GEO-E,HIS-D

(48) DJOUBAIROU HAMDJA GEO-E,HIS-D

(49) NSANGOU ABAS FRE-E,GEO-D

(50) CALTON BURINYUY GEO-E,HIS-D

(51) YOUNG KOUKOUMA VINCENT GEO-E,HIS-D

(52) ANUBUDEM MARVEL BIO-D,PMS-E

(53) KITIRI MUMINU CHE-D,PHY-E

(54) TATA BRANDY MUNKA BIO-E,CHE-D

(55) PEZINWOH EVERA MANJINPOH GEO-D,HIS-E

(56) PASCALINE ENWEREUZO CHISOM HIS-D,LIT-E

(57) ANICE MELO FAMINYI GEO-E,HIS-D

(58) NGWEKOR SINGAKWE LEA HENRIETTE BIO-E,CHE-D

(59) FORNYI CLOVATE YUH CHE-D,PHY-E

(60) FADIMATOU NKAMIE TIPANA FRE-E,HIS-D

(61) MUMCHE ANNICK PLANEZE FRE-D,HIS-E

(62) HAFSAH YAHYA ABBAS HIS-E,PHI-D

(63) MARIAMA HALIDOU GEO-D,HIS-E

(64) FATIMATOU BINTOU SANI GEO-E,HIS-D

(65) KENNE ORIANE GEO-D,HIS-E

(66) SOPPI ARNAULDE LARISSA ECO-D,FRE-E

(67) MBOG BLAISE CEDRIC BIO-E,CHE-D

(68) FOMUSI CHELSEA ENI ENG-D,GEO-E

(69) KUEMO KAKANOU DIDIER DE GAULLE CHE-D,FRE-E

(70) TABI BEYALA ISIDORE STEPHANE BRIAN GEO-D,HIS-E

(71) JOEL FON TEMBI CHE-D,ICT-E

(72) TETANG PEZE’E MOO GRACE BIO-E,CHE-D

(73) AJOGUKWI ZAVERA AWAH CHE-D,GGY-E

(74) NKEUWANG MOUAHA MARIE REINE BIO-E,CHE-D

(75) DIANGHA MARY NKUMI ENG-D,HIS-E

(76) TITA ADELINE NAHGOWA ENG-E,HIS-D

(77) MBU GHAKANYUY BERVICE GEO-D,HIS-E

(78) SINDY SHURRI CHO HIS-D,LIT-E

(79) TANG JOYCE SANGHA CHE-D,GGY-E

(80) OROCK AGBOR MICHAEL JUNIOR BIO-E,CHE-D

(81) BUTGAM MOUNCHAROU AHMED FRE-E,GEO-D

(82) NDJONMBOG JESSICA KABRELLE MIRANDA ECO-E,HIS-D

(83) NJITIE NJITIE OKRY GAEL ENG-E,HIS-D

(84) MALAM MOUSSA PHI-E,REL-D

(85) LAWSON SAMIRA SOPE ENG-E,HIS-E

(86) AYIAGNIGNI KHALID FRE-E,REL-E

(87) MULUH CLINTON ANYAM BIO-E,GGY-E

(88) FONGUH SONITA BIH GEO-E,HIS-E

(89) MOTAPON MEGNA OUMAROU FAROUK ECO-E,HIS-E

(90) SIKE LYDIENNE GEO-E,HIS-E

(91) OWONO NDOME JEAN-HERVE FRE-E,HIS-E

(92) CHUMBOH PRINSLEY CHEFOR ENG-E,GEO-E

(93) EDIELOH LOMBE JUDITH FRE-E,HIS-E

(94) ESSOMO MAWELLET MARC ANTHONY FRE-E,GEO-E

(95) NKULE BRENDA YANGHAI ECO-E,ENG-E

(96) STEVE-ROLAND KOMBI MALLON ENG-E,FRE-E

(97) BERTRANT FUAYEH ECO-E,HIS-E

(98) BOHOU GOUYANSA TARECK KHALILOULLAH FRE-E,HIS-E

(99) TSATHIO CONFIDENCE FOUNWA ECO-E,HIS-E

(100) BIEDA LAURA PHANUELLE FRE-E,GEO-E

(101) ATEH AZEH LILIANE ENG-E,HIS-E

(102) CHENYI HILDA NYAMMEBEH BIO-E,CHE-E

(103) TAGUE MEGUEVOU CHANTAL MICHELE CHE-E,PMS-E

(104) TIMTI ANITA MIBEMSA ENG-E,GEO-E

(105) KENBONG EPIPHANIE BETIE GEO-E,HIS-E

(106) OPONDE JUSTINE KONGWE GEO-E,HIS-E

(107) DJENSON NTANG ANGE PATRICIA CHE-E,GEO-E

(108) ELANGUE ELANGUE CHARLES PAULINE CABREL FRE-E,GEO-E

(109) AKIHMBOM JOYCELINE KUBONG BIO-E,CHE-E

(110) FORGHO MAKUITCHE MEARA FRE-E,HIS-E

(111) TAKWA DIANE MAMBU BIO-E,CHE-E

(112) MBAKA TEFA DANIELLE CHRISTIANNE FRE-E,PHI-E

(113) DOHGAHNDEN ZANVAH GAIUS HIS-E,LIT-E

(114) DESMOND KUKANGLE GEO-E,HIS-E

(115) ANOH GUILIANE CLAIRE ECO-E,GEO-E

(116) YOH A’MOUDIO BLECK BIO-E,CHE-E

(117) MBEANANG SHERADINE NKENGAFAC GEO-E,HIS-E

(118) NGWETEBONG LYDIA NKUNDE ENG-E,GEO-E

(119) MAGNE KAMDEM VANESSA ENG-E,FRE-E

(120) MBOUDA ESTELLA ATEMBA HIS-E,PHI-E

Page 283 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12256 YAGOUA EXT

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 3

% Passed : 37.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) NISBOLE PONDJA NICAISE ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 1

(1) MENYA LESELY IGANG ENG-C,FRE-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 1

(1) MASSWA BARIA DANIEL GEO-E,ICT-C

Centre No: 12257 MBANGA-BAKOKO EXT

Regist: 40, Sat for 2 or more Subjects: 40, Passed : 40

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 13

NJUAFACK TENNYSON AZOMBU

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-C

(1)

FORWANG LAWRENCE ZINKENG NDOWE

ECO-C,GEO-B,HIS-B,ICT-C,PHI-D

(2)

(3) TIMAH BRYAN TEKOH CHE-C,FMA-D,ICT-B,PHY-B,PMN-C

(4) FOPI SAMPAO BIO-C,CHE-C,FSN-B,ICT-B,PMS-D

TENGUNG CARINTON SHINEMEH

BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(5)

MBANWIE-MIFI CHESAMI EMMANUEL BRINSLEY

ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-B,ICT-C

(6)

(7) ASOH SHARON AKONGNWI BIO-D,CHE-C,FSN-A,ICT-E,PMS-D

SIRI CLARISSE PAULETTE FONKWO

BIO-C,CHE-E,FSN-A,ICT-C,PMS-E

(8)

(9) TOUKAM DJAMPA ROGER BIO-B,CHE-E,FSN-A,ICT-E,PMN-E

(10) NGU NOEL NJEI CHE-D,FMA-E,ICT-B,PHY-E,PMN-C

(11) FEUTCHEU LUC BIO-D,CHE-E,FSN-A,ICT-E,PMS-D

(12) NZUAN NCHENDE HERMANN ECO-E,FRE-E,HIS-B,ICT-E,LIT-E

(13) MIMB SAMUEL JUNIOR BIO-E,CHE-D,FSN-C,ICT-E,PMS-E

Passed In 4 Subjects: 10

(1) MEZATIO DONGMO ANGE CLAUDIA BIO-B,CHE-D,FSN-A,ICT-D

(2) NJUMBE FESTUS SUBE BIO-C,CHE-C,FSN-B,PMS-D

TOUANI GAKAM FELICITA ANGELBERTA

BIO-A,CHE-C,GEO-E,ICT-C

(3)

(4) EYONGOROCK SAMMY EGBE ASHU BIO-C,CHE-D,ICT-B,PMS-C

(5) FILOMENA OKOMO NDONG MANGUE HIS-A,ICT-E,LIT-E,PHI-C

(6) ACHA TIFUH PRINCESS THALIA ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(7) ENGOZO GUY ROGER BIO-C,CHE-D,FSN-D,PMS-E

(8) KIBELEN PRUDENCIA LEMNYUY ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E

(9) NTOLO ZE AMANDINE-FLEURETTE ENG-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(10) FODJO FOTSO MARCEL LOURIER ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 12

(1) TASSI MERVYN NJINTOH EXCEL BIO-A,FSN-A,ICT-E

(2) ANGU MAKIFOR CHOFOR BIO-B,CHE-C,PMS-D

(3) NIBA NKONGNWI HABIB AMBEBI GEO-E,HIS-B,ICT-C

(4) JORGE JORA LOBEDE BIO-B,CHE-C,PMN-E

(5) TENJOH RANDY NWANJANG ECO-D,HIS-D,ICT-C

(6) FABO TCHAKOUADEU KHESSY DAPHNEY BIO-C,CHE-D,PMN-E

(7) FOHOM FIONA ENG-E,FRE-D,HIS-C

(8) PRINCE TEGANG WANDJI ENG-D,GEO-E,HIS-D

(9) OBEN DOLLINS ANYE TANYI BESSEM GEO-E,HIS-C,ICT-E

(10) OBI EYONG PETER GEO-E,ICT-D,PMS-E

(11) YAGKETCHAG NJOMBA PIERRE LEROY GEO-E,ICT-D,PMS-E

(12) TCHOUWA RALPH RICHY ECO-E,ICT-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) POUASSI TCHAMBA FRANCK SAID BIO-C,ICT-D

(2) ZO’O OBATE PAULE MELAINE GEO-C,HIS-D

(3) EBAI EBAI EBAI ECO-E,HIS-C

(4) MALIKI ADAMOU DJIDDA HIS-D,REL-E

(5) ENGOZO ELLA JUNIOR BIO-E,CHE-D

Centre No: 12259 MBONGEH TOMBEL EXTERNAL

Regist: 103, Sat for 2 or more Subjects: 103, Passed : 34

% Passed : 33.01, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) BERMO VANITY LONVEN ECO-A,ENG-C,HIS-B,LIT-D,PHI-A

Passed In 4 Subjects: 2

(1) MECHANE SUMELONG BARBARA ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-C

(2) FONDZENYUY CECILIA WIYKIYNYUY ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 14

(1) TCHATCHOUA SIEWE JACKSON ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) MASANGO RUDOLF ENONGENE ECO-B,HIS-D,LIT-E

(3) NJUMBE CHRISTINA DIONE ECO-E,HIS-D,PHI-B

(4) MBEH BRIONY BAM ECO-E,GEO-C,HIS-D

(5) ECHABE ELIZABETH DIONE HIS-E,LIT-E,PHI-B

(6) KOFON EZEKIEL BIME ENG-D,HIS-D,PHI-D

(7) EKUN YVONNE EBOT ENOW ECO-E,ENG-D,GEO-E

(8) NFINI NAOMI FIWAYN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(9) MANDA TCHINDA DEVANE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(10) KAMDUM ISMAYEL GEO-D,HIS-E,REL-E

(11) BOGMOLOK NTUBE CARINE NYANGA ENG-D,HIS-E,LIT-E

(12) NGANCHU VANECIA JOHNSON ECO-E,ENG-E,LIT-E

(13) EMADE LYDIA EPIE ECO-E,ENG-E,HIS-E

(14) NJONG DORAH ACHIUMMA ECO-E,ENG-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 17

(1) MABA NGAMALEU EDVIRA CAROLE ENG-D,HIS-C

(2) KANG HAREY NGOLE GEO-E,HIS-C

(3) MEUTSEBO GEORDAN FABRICE ECO-D,HIS-D

(4) ENANG MERCY DIBEME GEO-E,HIS-C

(5) AKAMESOH CAVIN ESOH HIS-C,PHI-E

(6) NDONG GODLOVE JAM PHI-E,REL-C

(7) EKANE VANESSA FAVOUR NLENDE ENG-D,LIT-E

(8) NGWANE BRENDA MESAME ENG-E,HIS-D

(9) NNOKO DIVINE SUMELONG ENG-E,HIS-D

(10) MAKOGE MIRRELLE NTUBE ECO-E,HIS-E

(11) ETUGE PASCAL NKUMBE GEO-E,PMS-E

(12) EKWELLE EKWELLE HARMANN JUNIOR ECO-E,HIS-E

(13) ALEMGE ANABEL ANYIKENG GEO-E,HIS-E

(14) AGHEN RAMSIN TABIT GEO-E,HIS-E

(15) MBULLE CYRIL ENONGENE ECO-E,HIS-E

(16) BABA COLINS NGWASUM BIO-E,PMS-E

(17) CHIA DEVINE MUSO HIS-E,LIT-E

Centre No: 12260 AKWA DOUALA EXT

Regist: 200, Sat for 2 or more Subjects: 185, Passed : 80

% Passed : 43.24, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) AMBE DIANE LUM ECO-D,ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 11

(1) TANTO JESSICA BOKA ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(2) TIANGA MIENTCHOP LESLEY ECO-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(3) URSLA BIH ECO-C,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(4) DINGHA BETRAND SAMBIT ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-B

(5) AGIA MBE SERGE GILDAS ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-B

(6) ADE DENSEL ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(7) ISRAEL APOLLOS EKENGBUNDA ECO-E,GEO-E,ICT-C,PMS-D

(8) NDUM SUZIE SOLANGE IWEH ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-C

(9) NGEA BRUNETTE SEM ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(10) BOTAMBUH JUCLAIRE NGWEH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(11) MANKA’A THERESIA ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 26

Page 284 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 26

(1) KELLY RAISA EKEI ECO-B,HIS-C,LIT-B

(2) CLARI JOYCE WIYBAM HIS-D,LIT-E,PHI-B

(3) FUESOH YUSHA-OU NCHIMENYI ECO-E,GEO-B,HIS-D

(4) WIYLANYUY BLAISE LEINYUY CHE-C,PHY-D,PMN-D

(5) TENTANG EDITH GHANG ENG-D,HIS-C,LIT-E

(6) NGEFAC JUNORA ECO-E,ENG-E,HIS-B

(7) ANANG EVE NGONG ENG-E,HIS-C,PHI-D

(8) NDI AZIL NFOR ECO-C,ENG-E,GEO-D

(9) YONG DENIS DARUIS ALEMBOM ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) LESLI DIVAGA GOVALA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(11) NDAMSA MANHLI MARY ANNE ENG-D,FRE-D,HIS-E

(12) EKU GENACLAIRE ECO-E,HIS-D,REL-D

(13) MENGNJO FRANCINA KILAMONYUY KWATI GEO-E,HIS-C,PHI-E

(14) NCHIMENYI SALLAM ECO-E,GEO-D,HIS-D

(15) NGUM CLETUS TATA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(16) NANGA BRENDA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(17) NGAH EWANE LIONEL ENG-E,GEO-E,HIS-D

(18) BIH JOYCE ECO-E,HIS-D,PHI-E

(19) ESONG EMILIA FORKEM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(20) SHEY NAOMI NKEH ENG-D,HIS-E,LIT-E

(21) JOHN DONALD ENG-E,GEO-E,HIS-D

(22) DEDONG MGWEYAH REGINA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(23) TATA ANASTASIA BARANA ECO-E,GEO-D,HIS-E

(24) MUKUM NOELA MAH ECO-E,HIS-E,LIT-E

(25) MATAHA PERSIDE FRE-E,HIS-E,LIT-E

(26) NDONG DILAND NGONG ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 42

(1) NJI MILTON SAMA BIO-A,CHE-B

(2) MFOULIAPOUOGNIGNI MOUNIRA HIS-B,LIT-E

(3) JAM JEVIS AWAH GEO-E,HIS-B

(4) OGENNA PRECIOUS AGUIYI ENG-E,HIS-C

(5) LOWE NANTCHOUAN JOVANI ECO-D,HIS-D

(6) EYONGETTA JUNIOR BAKIA GEO-E,HIS-C

(7) DON KIKI CEDRIC GEO-E,HIS-C

(8) YILARENG ELVIN KESIJEY MBOSTOM GEO-E,HIS-C

(9) BUNILA ANNAS NYUYFONE GEO-E,HIS-C

(10) BEMVEH EDEL-QUEEN WEHTINYI ENG-E,HIS-C

(11) WOMEI LEONEL YUH GEO-D,HIS-E

(12) NJINKEA FRANCISCA NKENG HIS-D,LIT-E

(13) MULUH CLAUDIA KHAN ECO-E,HIS-D

(14) TAMBE ABANG STEPHANE GEO-D,HIS-E

(15) ASEH FRANKA VETIEN ENG-D,HIS-E

(16) STEPHEN AGANYI AGANYI HIS-D,PHI-E

(17) EZINNE UKOHA UKOHA ENG-D,HIS-E

(18) CECELIA KONBOYE ENG-D,GEO-E

(19) EBUA CLIFFORT GUO BIO-D,PHY-E

(20) FOKANYUY THIERRY ABERILE GEO-E,HIS-D

(21) GALEGA NEZAH JUBSIA HIS-D,LIT-E

(22) DIEUDONNE TANFOLEM GEO-E,HIS-D

(23) ETTA BRANDON ETTA CHE-E,GEO-D

(24) MILDRED TEWAH HIS-E,LIT-E

(25) QUEENCY LIRRA AMUNDAM HIS-E,LIT-E

(26) ALANG SOLANGE MANG HIS-E,PHI-E

(27) PANWEH MELO GEO-E,HIS-E

(28) EBENG A PEREM FRANCK WILLIAM GEO-E,HIS-E

(29) FANDA JULIETTE HIS-E,LIT-E

(30) TINDOH CLINTON TENEG GEO-E,HIS-E

(31) AGBOR ROBERT TAMBI GEO-E,HIS-E

(32) MUEGHE FAVOUR BERINYUY GEO-E,HIS-E

(33) MUEGHE GREAT AFOUKEZE GEO-E,HIS-E

(34) MUKWELLE PRIESTLY NTSENZE ECO-E,HIS-E

(35) SAAH TCHINDA JENNIFER GEO-E,HIS-E

(36) HOPE OZIOMA NWOGU HIS-E,PHI-E

(37) EBONG NGOLLE JONAH ENG-E,GEO-E

(38) NDOUMBE ALFRED FLORIAN FRE-E,LIT-E

(39) KIDZE VANISA LEYNYUY HIS-E,LIT-E

(40) KIMEME SHANETTE NFUMBU HIS-E,LIT-E

(41) NKANJOH JOY BANGSE GEO-E,HIS-E

(42) CHE COLLINS BAH GEO-E,PHI-E

Centre No: 12261 NKOLMBONG EXTERNAL

Regist: 55, Sat for 2 or more Subjects: 53, Passed : 31

% Passed : 58.49, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) MBILLA MELE GEORGETTE ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 9

(1) NKIANGLEFAC VICTORY LANDOH ECO-C,ENG-D,GEO-A,PMS-D

(2) BOBGAMBONGEH FALONE BIO-C,CHE-D,ICT-D,PMS-C

(3) WIRNKAR JOEL LIBUNRI BIO-D,CHE-D,ICT-B,PMS-D

(4) ATEH EMILE AKONGSEH BIO-B,ICT-C,PHY-E,PMS-D

NCHINDA RODNEY ANDIMIKE CHELUFETE

BIO-C,FSN-B,GGY-E,ICT-E

(5)

(6) PENN LONGLA STANLEY BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(7) KUNGABA VENATIUS BAMBILA BIO-E,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(8) TIKUM BRYAN ATCHO CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-E

(9) MUFFUH RECSON AKWO NDANGNAG HIS-E,LIT-E,PHI-D,REL-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) AKUM ANTHONY ATANGA CHE-C,ICT-B,PMS-C

(2) NANA BROWNY ECO-B,GEO-A,PMS-E

(3) NSHING LARY HANS NJUA ECO-D,GEO-C,HIS-B

(4) NGWINGCHI COLETTE ECO-E,GEO-D,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 17

(1) GANYIN AARON ECO-D,GEO-A

(2) TCHEKOUTOUO PEYO JORDAN VALERE CHE-D,PMS-B

(3) KEPSEU FRANCK CELESTIN BIO-D,ICT-B

(4) KOUAM NAMONDO MARLENA KEITH CHE-D,ICT-C

(5) BIH WUNG BORIS ENG-D,HIS-C

(6) TOMBIR HERIBERT WAH GEO-D,HIS-C

(7) GANGBOBGA PETER TAFREY ICT-D,PMN-D

(8) ATABONG JACKSON AKEMINGU GEO-C,HIS-E

(9) NGWEPEKEM NICOLE ECO-E,HIS-C

(10) FEUPI TALEGHANG LARICHE NANYONGO BIO-E,ICT-D

(11) BLESSING ELIZABETH FAFUNG MOUSSA BIO-D,PMN-E

(12) ARREY-MBI BRISAN-CALEB EBILE FSN-E,ICT-D

(13) NDOME I STEPHANE HARRY FRE-E,HIS-D

(14) BAIMENDA NOELA AYIAH ECO-E,HIS-D

(15) FRU GISLAINNE FABIOLA MANGWEH BIO-E,ICT-E

(16) AWA ALI GEO-E,HIS-E

(17) TAH BENEDICT TAH GEO-E,HIS-E

Centre No: 12263 PRESBYTERIAN COMPREHENSIVE HIGH

SCHOOL LIMBE

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 7

% Passed : 70.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) OBASE LOVELINE OWAMBA ECO-C,GEO-E,HIS-B,PHI-E

(2) AGBORTOKO EBOURENCHO TABE ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 3

(1) EBOT MIRADAR EBIA HIS-C,LIT-E,PHI-B

(2) ANAMANI KELVIS ILONGO ECO-E,HIS-C,PHI-C

(3) FRUNWI LOURIS AZANWI HIS-D,LIT-E,PHI-C

Passed In 2 Subjects: 2

(1) LUPI ELIZABETH MENJE ECO-D,HIS-B

(2) FON EGBE GISELLE ENDAH HIS-C,LIT-E

Page 285 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12265 FATIH COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL

OBILI YAOUNDE

Regist: 127, Sat for 2 or more Subjects: 127, Passed : 114

% Passed : 89.76, Sanctioned : 20

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 9

(1) DINAYEN WAULTAS NJODZEWO ECO-B,ENG-B,HIS-A,LIT-B,PHI-A

(2) ROSETTE BURINYUY ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(3) BLESS WIRNYU ECO-A,ENG-D,GEO-A,ICT-B,PMS-D

NSOSEKA MACNILAN NYUYSEMO

ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(4)

(5) ASOBO KELLY MEZOR BIO-B,CHE-D,FSN-A,GGY-C,PMS-D

(6) KIEN GHISLENE AKONGNWI ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-C,PHI-A

(7) ANJWI CLINTON ANJWI BIO-A,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMS-C

(8) MALIH EZEKIEL LAH BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(9) NEBA CHI JUNIOR BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 29

(1) TAH FAITHFULL MBONG BIO-B,CHE-C,FSN-A,GGY-C

(2) CHIATOH IRENE TANG ECO-A,ENG-E,GEO-A,HIS-B

(3) NSOM JOEL TOH ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4) TIRAJAI YOLINE BURINYUY ECO-C,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(5) NELLY ITA MATHEW BIO-B,CHE-D,FSN-A,GGY-D

(6) BANYE CALAMU MUSA NYUYLAHNI ECO-D,GEO-B,HIS-C,PHI-B

(7) AKANDE MARTHA MANDAH ENG-E,HIS-B,LIT-D,PHI-A

(8) AYENG JORDAN NDAMBOMBI BIO-B,CHE-E,GGY-C,ICT-B

(9) NEBO RUCELL JUNIOR ENG-D,GEO-D,HIS-B,PHI-B

(10) PRINCE BOBGA KEBILA ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(11) BANMU BRENDA NWIYOH BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-C

(12) JACKSON GREEN HENRY ENG-E,GEO-B,HIS-B,ICT-C

(13) FON FLAVINE TIFUH ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(14) TITA ETHEL ENDAM BIO-E,ENG-D,FSN-A,GGY-C

(15) SWIRRI CLARISE ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(16) ANYIANJONG NANCY ACHELEKE ECO-E,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(17) ANKI GILBERT OKOSSO CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-D

(18) TAH BENICE MAH CHE-B,ICT-B,PHY-E,PMN-E

(19) FONYUY BARAKHART BIO-B,CHE-D,GGY-C,ICT-E

(20) SEWOYEBA MICHELLE YONGNYUY ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(21) NGALIM LIDIA BONGBINKIR ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(22) BISONG ENOW BLESSING ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(23) DIFANG SAMUEL TAKEM ECO-D,GEO-D,HIS-D,PHI-C

(24) NJANGO ANGEL PRECIOUS ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(25) OKANIMBA CARLSON ACHAKI ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(26) NSHIOM JEZIEL AYONG ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-E

(27) AWU PRISCA AYA ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-B

(28) EYONG ETAH MALGA AGBOR ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(29) TEHJI LINDA MUCHUO ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 40

(1) KAGONBE MIKAEL GEO-C,HIS-C,PHI-A

(2) MEMBONG DERICK EPIE GEO-B,HIS-B,ICT-D

(3) NFORMI GRACIOUS RINGNYUI ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4) AFEH HIDLARY NCHOMBEP ECO-E,GEO-B,HIS-B

(5) SINGA NELSON BIO-B,CHE-D,GGY-C

(6) SAKO MARY ITOH ECO-C,GEO-D,HIS-B

(7) CHIANYAH AGNES ATOHMBOM BIO-B,CHE-E,GGY-C

(8) YUENYI SALIDEN BIH ECO-C,GEO-D,HIS-C

(9) TAPEA IMBIA DUKEN NDEMBA ECO-C,ENG-D,GEO-C

(10) CHOFU NAOMI TAWAH BIO-C,CHE-E,ICT-C

(11) TAMBE-ETCHU MAUREEN TAMBE BIO-D,CHE-D,FSN-C

(12) YOYEM BELMOND JOUDAN ECO-E,GEO-C,ICT-C

(13) YIWAH LINDAROSTA MPONG ECO-E,GEO-D,HIS-B

(14) NJIKUFON NJIAYOUOM THIERRY ARMAND CHE-C,ICT-C,PMN-E

(15) EBONG LYN ARREYA ENG-D,GEO-C,HIS-D

(16) FOGHEMOH BRENDERLINE ALIEH BIHFRU GEO-D,HIS-E,PHI-B

(17) AMBUH RHEMA CHI-AMAKA GEO-D,HIS-D,PHI-D

(18) AZAAH SHERON ABINGFONG ECO-E,GEO-C,HIS-D

(19) PADJOULI BENJAMIN EMMANUEL BIO-D,CHE-E,GGY-C

(20) FAMENWA EYONG ROMICLIFT ECO-E,GEO-C,HIS-D

(21) AWAH LEZIE NNAM ENG-D,HIS-C,LIT-E

(22) BAH MIRIEN BONJE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(23) LISBON LEMNYUY LANGWA BIO-C,CHE-E,GGY-E

(24) FOTABONG FOBISONG ANDREW JUNIOR BIO-E,CHE-D,PMS-D

(25) NGEMEBONG JUNIOR EHABE ECO-D,GEO-D,HIS-E

(26) SHUH WALTERS MANGONG ECO-E,HIS-C,LIT-E

(27) NSAHNYUY PAREMUS SHIYKA BIO-D,CHE-D,GGY-E

(28) ECHU CARYL SANGHA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(29) EGBE ESTHER BATE ANYOR HIS-D,LIT-E,PHI-D

(30) CHIAMBAH MARY TSIH ENG-D,HIS-E,LIT-E

(31) BENGHA LAURA SEMTUR ECO-E,ENG-E,HIS-D

(32) WIRBA HANS DZELAMONYUY BIO-D,CHE-E,ICT-E

(33) MOUDIO PROMESSE PAUL BIO-E,CHE-D,PMN-E

(34) BESONG WESLEY BESONG ECO-E,GEO-D,HIS-E

(35) MBINCHO ELITEH CLIFORD BIO-E,CHE-E,GGY-E

(36) EKANE QUEENTA MBULE GEO-E,HIS-E,PHI-E

(37) AFAH FAITH ANGIE ENG-E,GEO-E,HIS-E

(38) EBAGE EKINDE CHRIS GEO-E,HIS-E,ICT-E

(39) EPIE PALMY EWULE ENG-E,GEO-E,HIS-E

(40) GOHLA FABRICE WIYFEN ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 36

(1) FOBE DIEUDONNE NEBA GEO-A,HIS-C

(2) LUKONG JULIENNE SHAMLA BIO-B,GGY-C

(3) LANDRINA WIYFENGLA GEO-B,HIS-C

(4) CHILA GRACE-MARY BONGLAVNYUY FSN-A,GGY-E

(5) JINGMO MELVIN FANNSO BIO-C,ICT-C

(6) SHIYNTUM SUSAN WIYSUINYUY BIO-C,GGY-C

(7) NSAILA FAITH LEMNYUY BIO-B,CHE-D

(8) ECHU IAN DZE GEO-C,HIS-C

(9) NZIKANG AKWO PETER BIO-B,GGY-D

(10) ONUTALI KELLY AMBO BIO-B,CHE-E

(11) NDOMI GODLOVE GWAYA BIO-D,GGY-C

(12) ONYEOMA VANITIUS KPEGHE BIO-D,GGY-C

(13) NASANG LEVINA NDAKWE GEO-E,HIS-B

(14) AWAH KRISTAIN BIO-E,FSN-B

(15) BASSA MBETI OUSMANOU HIS-D,PHI-C

(16) CHOFONG LETICIA SIRRI ECO-E,HIS-C

(17) TITA COLLINS PENN BIO-D,CHE-D

(18) NFORBA CHRIST-HARVEY AFANYI ICT-C,PMN-E

(19) SUNDZE ELIASU PONGDAWOH GEO-E,HIS-C

(20) NJAH ALLIYAH ASHLEY BIO-D,CHE-D

(21) ATEMNKENG LOVELYN AFEANGUI GEO-E,HIS-D

(22) ACHAIGAI OPHILIA HIS-E,PHI-D

(23) ATUD SYLVIE TEBIT ECO-D,GEO-E

(24) KIEN DORCAS COMFORT BIO-E,CHE-D

(25) ACHOTIA BRANDON ANYATIA AMBAHE BIO-E,FSN-D

(26) MBUNWE SANDRINE BERI FRE-E,HIS-D

(27) NJILAH FABRISE KONYU GEO-E,HIS-D

(28) NDEGEKU CELESTINA EBIANIE HIS-E,PHI-D

(29) SELLY NGALOUMO SAID MOUBARAK ECO-D,GEO-E

(30) NJUAKOM REBECCA MBUTI BIO-D,CHE-E

(31) FON TEBO EMMALIOUS AKUT NUCK HIS-D,LIT-E

(32) MANDOU POUNTUGNIGNI MARIAM GEO-E,HIS-E

(33) TAKWI NINA KELLY-BRIGHT HIS-E,LIT-E

(34) TCHAMCHUI NOUMBISSI STELLA FRE-E,HIS-E

(35) MONGO NGOULE ESSOH ANAEL CALIXTE GEO-E,ICT-E

(36) AMINDONG DUCLAIRE MENANJI GEO-E,HIS-E

Centre No: 12270 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NGAMBE-TIKAR

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 7

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

BANFOGHA NDZENYUY THANKS

ECO-A,ENG-D,GEO-A,HIS-B,REL-B

(1)

Page 286 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 2

(2) NSAH COURAGE JAVNYUY ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-B,REL-C

Passed In 4 Subjects: 3

(1) NJILAH DIANE MENGLA ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-A

(2) SIMA-AH MABEL BONGAYEN ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(3) SANGNYUY MALVIS LENDZEMO ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 2

(1) MENDJO GRACIOUS WIRAYEN GEO-E,HIS-B

(2) NEBA HOSEA SHU GEO-E,HIS-D

Centre No: 12274 PRESBYTERIAN COMPREHENSIVE

SECONDARY SCHOOL FIANGO

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 3

% Passed : 37.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 2

(1) MUA BLANCH NDUM ENG-D,HIS-B,REL-E

(2) NYOBOU ELITAMARTH NJENJEH ECO-E,ENG-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 1

(1) NYAH NAOMI MUWOH ENG-D,HIS-D

Centre No: 12275 PAUL MESSI ANGLO-SAXON COLLEGE

YAOUNDE

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 12

% Passed : 60.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) SAMA BERLINE YIHSIHA ECO-E,ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 3

(1) TABOUGUIA TADIESSE DUAN VERAN ENG-D,FRE-B,HIS-C,LIT-E

(2) DOH GLERN ABAH ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-E

(3) FRU CYNTHIA NDEH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 2

(1) NGAHANE TCHAPNGA LAURELLE TECLAIRE ENG-D,FRE-D,PHI-C

(2) SUH PRECIOUS TADZONG ECO-E,GEO-C,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 6

(1) SILIKI MARIE DORCAS GEO-D,HIS-D

(2) NOUOSSI BRENDA PHALONE ENG-E,FRE-D

(3) MBENGUE BONGONGUI ALEXANDRE HIS-E,PHI-D

(4) BELINGA JUNIOR CEDRIC FERNAND GEO-E,HIS-E

(5) NKODO SIMA KATY IMMACULEE CONCEPTION FRE-E,GEO-E

(6) CHANTIAL DINNYUY FRE-E,LIT-E

Centre No: 12277 WISE BLINGUAL INSTITUTE NKONGUET

NFOU

Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 17, Passed : 10

% Passed : 58.82, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) EKWULISI GODWIN DAVID ECO-D,GEO-B,HIS-B,ICT-C

(2) MBARGA ABOA BERNARD LOIC ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-B

(3) MBEDE JUNIOR BORIS BIO-D,CHE-D,FMA-E,PMN-D

Passed In 3 Subjects: 3

(1) MBOMO ISABELLE RAISSA BIO-B,CHE-C,ICT-D

(2) EMMANUEL MOSENGI ECO-D,GEO-D,HIS-B

(3) EKWABI PANGA KARL JACQUES ECO-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 4

(1) ETONDE PANGA KEVIN FRANCIS FMA-D,PMN-C

(2) MBALLA MANGA JOSEPH ANTOINE GEO-E,HIS-D

(3) NGOYA NGUEPJIP DILANE BIO-E,PMN-E

(4) ARIBOCK AYANGMA SAMANTA FRE-E,HIS-E

Centre No: 12281 COLLEGE MAARIF NGAOUNDERE

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 12

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) HOUSEIROU MOHAMADOU BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-A

DANZABE SALI OUMAROU FULBERT

BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-B,PMN-C

(2)

(3) KASSIMOU MAHAMA BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-D,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 4

(1) MARYAM HAMADJODA BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-D

DANKI LOUMAMLE LESLIE ALEXANDRA MEGANE

BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(2)

(3) TALBA MALLA IBRAHIM ECO-E,ENG-D,FRE-E,HIS-D

(4) AFOUBA ZOLY BRENDIE ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 2

(1) NKONGO EDIMO ALBERT GIOVANNI BIO-C,CHE-E,ICT-C

(2) ZRA ABDOURAMANE GEO-E,HIS-D,ICT-D

Passed In 2 Subjects: 3

(1) YOUSSOUF BRAHIM DJIBRINE GEO-D,ICT-B

(2) MOUHAMED ABDOURAHMAN ABBA BIO-D,ICT-C

(3) ALHADJI WAKIL YAYA MONDJI ENG-D,HIS-E

Centre No: 12283 COMPLEXE SCOLAIRE BILINGUE

POLYVALENT LE MIEL NTUI

Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 36, Passed : 33

% Passed : 91.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

DONKENG MANUELLE IDRISSE

BIO-B,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) TUMLA HANS KENG BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-B,PMN-D

TEMBENG TEKOUTOU ULRICH

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(3)

Passed In 4 Subjects: 6

(1) AMBOH MOFFO FIDELE ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(2) YUFONYUY RODRICK TOMMYUY BIO-A,CHE-C,PHY-C,PMN-C

(3) KINSO WIYSAHNYUY CYRIL ECO-D,FRE-E,GEO-D,HIS-C

(4) MBITI JUDITH BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMN-E

NDITAFON FRANCOISE NGWANGUNU

BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(5)

(6) MINGO EBENEZA MINGO CHE-E,ICT-D,PHY-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 16

(1) CLEMENT FOHMBOH ECO-B,GEO-C,HIS-B

(2) NFOR RANDY KONANG BIO-B,CHE-C,GGY-C

(3) NYUYKIGHAN STANLEY WIRBA ECO-D,GEO-B,HIS-B

(4) TABE DESMOND TABE BIO-B,PHY-D,REL-B

(5) TEWAM ASUB YVETTE ECO-C,GEO-C,HIS-C

(6) MBALLA VICTORINE ANNICK ECO-C,GEO-D,HIS-C

(7) NJECHO DESMOND NKEH BIO-D,PHY-D,PMN-C

(8) MIMBOE TSENDE ALEXIS JUNIOR ECO-E,GEO-C,HIS-C

(9) ENOGO JEAN PAUL PETIT ECO-E,GEO-D,HIS-B

(10) BANDEH DESMOND TAKU ECO-E,GEO-D,HIS-B

(11) MFORMI MARY NFINYA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(12) MESSINA SABRINA GLWADYS BIO-E,CHE-D,GGY-D

(13) FUASHI BLANDINE MBEH BIO-E,CHE-D,GGY-E

BAGADEMA NKOUME JUNIOR MAX BENJAMIN

CHE-D,ICT-E,PMN-E

(14)

(15) NJONKUM FORTUNE NDZEMU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(16) TETEH ROBERT MVENYI ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 8

(1) NGAPOOH ZEBELON NKWALAH HIS-B,PHI-B

(2) MUHFORNDONGE WILSON NCHUNYUI HIS-B,PHI-C

(3) AKAMA QUINTA EMAKA ECO-C,HIS-C

Page 287 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 8

(4) BESSAK FILS JUNIOR CHRISTIAN ECO-D,GEO-D

(5) BIKIE ANNY LAETICIA BIO-E,CHE-D

(6) ONDOBO ESTELLE FLORE HIS-D,PHI-E

(7) NYUYDZE ANDRIAN MOFOLA BIO-E,CHE-E

(8) MBIA ORNELLA LEATICIA ECO-E,GEO-E

Centre No: 12284 COLLEGE LES COCOTIERS NKOLAFAMBA

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed : 4

% Passed : 80.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) BELINDA BERINYUY ECO-E,ENG-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 2

(1) NJECHFU AISHATU NTALLA GEO-C,HIS-C,PHI-D

(2) BEZEJU KELVIN AGEBOHWOA ECO-E,GEO-D,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 1

(1) VANESSA NYUYKONGHI GEO-D,HIS-D

Centre No: 12285 COLLEGE PRIVE BILINGUE PERE NCHIMI

NKOLAFAMBA

Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 8

% Passed : 57.14, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) FATIMATOU ALLY ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(2) TENDA FOTSING ARMANDA BLESSING ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) LUM GLORY MUMA GEO-D,HIS-D,PHI-E

(2) NOEL VUNAN ECO-E,ENG-D,GEO-D

(3) APPIBESSI MOOH MAKU ORNELA LOVELINE ENG-D,GEO-E,HIS-E

(4) NOUNGUEP ZEESUE HENRIETTE ENG-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) FOKA TCHOUMTCHOUA SYLVANA DARLAINE HIS-D,PHI-E

(2) MINTA KAMGO GRACE ASHLEY ECO-E,GEO-E

Centre No: 12288 COLLEGE BILINGUE PAUSIMA

NKOLAFAMBA

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 2

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 2

(1) CRAIG CHALLYNE TIKUETAKAOJONG TEKU ENG-D,GEO-C

(2) AHANDZA MBALLA BERNARD YANN AXEL ECO-E,GEO-E

Centre No: 12290 COLLEGE ADVENTISTE BILINGUE

MARANATHA DE YAOUNDE

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 8

% Passed : 66.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) CHRISTELLE BAKI WEYIH ECO-E,ENG-D,GEO-A,ICT-B,PMS-D

Passed In 4 Subjects: 3

(1) FOUDA PAUL MARC ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-D

BILOUNGA GEORGETTE PERSIDE MERCEDES

ENG-D,FRE-B,HIS-E,LIT-E

(2)

(3) LUM TOH BRENDA STEPHANIE ECO-E,FRE-C,GEO-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 2

(1) MBONWU RICHARD WACHESE ECO-E,ENG-E,GEO-D

(2) NGEREKUH EMILIA SUNDAY ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) MASSA’A DOUANDJI LUDIVINE ALICE FRE-D,LIT-E

(2) OKALA ESSAMA VINCENT HILAIRE GEO-E,HIS-D

Centre No: 12291 BERYLA BILINGUAL SECONDARY AND

HIGH SCHOOL YAOUNDE

Regist: 40, Sat for 2 or more Subjects: 38, Passed : 13

% Passed : 34.21, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 5

(1) MANGA FRIDA NDOLO BELINGA ECO-B,GEO-B,HIS-C

(2) SHEY ETIENNE TANYU ECO-E,GEO-D,HIS-C

(3) FONYUY BRESHNEV SUIRU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(4) NGEHMA SANDRA NDE ENG-D,FRE-E,HIS-E

(5) FONGANG AVOMO DIANE YVAN ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) OLOMO OLOZOA THEOPHILE RUPHIN GEO-E,PMS-D

(2) DJEUMEN TCHITCHOUANG WESLIE PRINCESSE GEO-E,HIS-D

(3) UNOGOBI EZEKIEL ABISHIRI GEO-E,HIS-D

(4) IBENLE NANA ODILE MAELA GEO-E,HIS-D

(5) NANYONGO SOPHIA EPHANGA GEO-E,HIS-D

(6) NKENG ANGELINE MBOH GEO-E,HIS-D

(7) NONGHO BUFUH SERISE ECO-E,HIS-D

(8) AMBANG SHARON NDOUMBE ECO-E,HIS-E

Centre No: 12292 COLLEGE BILINGUE LA GLOIRE

YAOUNDE

Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 16

% Passed : 80.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) TUME FLIZOT FONDZENYUY CHE-C,CSC-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(2) NZATEH GODWIL BOBUIN BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 3

(1) FOTIE MBEUMO JIRES MARC BIO-B,GEO-A,PHY-E,PMS-C

(2) KUNTUM JR. JOSEPH NGEGHE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(3) EBA BEZIMBI PIERRE ARNO BIO-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 7

(1) ACHU FLAVIS MULUH ECO-D,GEO-C,HIS-C

(2) EYENGA ONANA BIO-B,CHE-E,PMN-D

(3) ACHUH HOPE ECO-E,GEO-D,HIS-B

(4) GEMOH FRANCIS – BRIGHT FRU ECO-E,ENG-E,HIS-B

(5) TEMBI ENJOH CANDY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(6) KUETE TENDOGMO ELISE LAURE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(7) LAWIR YVETTE VERSHIYI ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 4

(1) MAYO SUZANNE MARIETTE BIO-C,GEO-B

(2) PECKLINE LEINYUY GEO-E,HIS-D

(3) ALMIRA DIONE NUMFOR BILLY ENG-E,HIS-D

(4) NDOH KNOFLE AGHA GEO-E,HIS-D

Centre No: 12293 DIDEROT BILINGUAL COLLEGE YAOUNDE

Regist: 25, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed : 19

% Passed : 76.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

BENG NDZANA FRANKLINE LIONEL

ECO-D,ENG-E,FRE-D,GEO-C,ICT-E

(1)

NFUNKO GODSWILL LEHNGONG

ECO-E,ENG-D,GEO-E,ICT-C,PMS-D

(2)

MAGUELE BAYEMI THOMAS BRICE

BIO-E,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(3)

Passed In 4 Subjects: 4

(1) MOMLHEUNG K BEZENG JUNIOR BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-E

(2) TENDONGO ALVINE NTOUKEM ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(3) JESAH EMMANUEL RINWI BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(4) KENGNE MAKAMTE ELLIELLE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 9

Page 288 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 9

(1) WAINKEM ALFRED CHIA ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) ATONGANANG KENODY GEO-E,HIS-D,PHI-C

(3) MBASSI NGWETE DEGRANDO ECO-E,GEO-C,HIS-D

(4) NGUEMEN DORINE ARLEITE CHE-E,FRE-D,ICT-C

(5) ABANG RHEMA PRAISE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(6) NDE KELLY MAMBO ECO-E,HIS-D,LIT-E

(7) MBELE ASSE JOYCELYNE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(8) MOUDIO MOUDIO THOMAS FRANK JUNIOR GEO-D,ICT-E,PMS-E

(9) NGACHIE MANUELA CHE-E,FRE-D,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NKWAIN RANDY BOH HIS-D,LIT-E

(2) DJIOTSOP TSAGUE PHILSON BILL CHE-D,ICT-E

(3) NGONTI ROBERT PATRICK ECO-E,PMS-E

Centre No: 12297 DJA’ ANKEU BILINGUAL COLLEGE

YAOUNDE

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 1

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) ANDELA ATANGANA DAMIEN JOEL ECO-E,GEO-B,ICT-E,PMS-E

Centre No: 12298 MADA INTERNATIONAL COLLEGE OBILI

YAOUNDE

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 21

% Passed : 91.30, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) AFUH CHRISTIAN FORKOUM BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

FANGO DJOMO TRESOR BRUNHILDA

ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(2)

(3) BIANAGA III RENE BEN-LOIC ECO-E,FRE-C,GEO-D,HIS-E,ICT-C

Passed In 4 Subjects: 11

(1) MBASSANA DEBORAH ROSEMARY BIO-A,CHE-A,PHY-C,PMN-A

ONGUENE MEKANA GLAUBE ADELPHE

BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(2)

(3) BESONG KEBI MARGARETE ETA ECO-D,GEO-A,ICT-C,PMS-D

(4) FACK ZEUTSA SERENA VIVIANIE ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-D

(5) AYINKENG FAITH NJIFOR ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(6) NKWITCHEU MARC SIDOINE ECO-E,GEO-B,ICT-C,PMS-E

(7) ACHIDI MANGA MAURICE JUVET CHE-C,CSC-E,PHY-C,PMN-D

NKOUANTCHOUA NYALLUMA DELPHINE

ENG-D,FRE-B,HIS-E,LIT-E

(8)

(9) SIMO MOREYE MYSTRY ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

DAN YOPA AMUNGWA ISABELLE RUTH

ECO-E,GEO-E,ICT-C,PMS-E

(10)

(11) ATEM EBOT-NDIP JERRY PRIESTLY ECO-D,GEO-D,ICT-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 5

(1) NZOUVOU TCHAZOU BREDA KEVINE BIO-B,CHE-D,GEO-D

(2) NKWENTAMO WARAH SANYUY ECO-E,GEO-C,HIS-C

AHANDA ONANA LAGLOIRE COLETTE ANDREA

ENG-E,FRE-C,LIT-E

(3)

(4) ZEUFACK IVAN BLONDEL BIO-E,GEO-E,ICT-C

(5) NJOLLE BEKONO MARTHE CALIXTE GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) AMBANG MERCY NADASH OZUGHEN HIS-B,LIT-E

(2) BELA LUCIE OPHELIE GEO-E,HIS-D

Centre No: 12299 EDEN COLLEGE OF COMMERCE, ARTS,

SCIENCE AND TECHNOLOGY YAOUNDE

Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 13

% Passed : 92.86, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

EWALA ENDAH ASAKWA AYEITIN

ECO-D,ENG-B,GEO-A,ICT-B,PMS-D

(1)

Passed In 4 Subjects: 3

(1) TAMANJI LYONNEL CHEMFOR ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(2) MAGATSING WOUBE DORIANE PAOLA BIO-D,CHE-E,ICT-D,PMS-E

(3) NGO MAYACK MARTINE AUDREY ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) ABDOUL RAZAQ BIO-A,CHE-E,ICT-D

(2) PAHO SANDJIO FRANKLIN DELANO BIO-C,ICT-C,PMS-E

(3) SARAH TSAFACK GLAGNESS BIO-E,GGY-E,ICT-B

(4) AZIWOH ROLAND ENG-D,FRE-E,HIS-D

(5) AWA EKORONG FREDERIQUE ENG-D,FRE-E,LIT-E

(6) MARIE KELLY KIVEN ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NTANG BONGLIM LAURENA BIO-C,ICT-D

(2) YOUDOM YOUDOM KAREL LUXIANY FRE-D,HIS-E

(3) MADAH NDEFO TIANI ANNE BIO-D,GGY-E

Centre No: 12300 COLLEGE MAARIF YAOUNDE

Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 26

% Passed : 86.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 9

WOUBINWOU DJOUWE RICK MANUEL

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(1)

(2) MINGO NAOMI YOUNWI BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-C,PMS-B

WILFRED NYONGBET GABSA, JR.

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(3)

(4) FESE BAU MBILE BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMS-B

(5) GOUNE JOUVANE BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-C

BETI EDZIMBI REINE MYRIAM JOANNA

ECO-C,ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E

(6)

ANDELA AMOGO ANASTASIE GRACE

BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(7)

(8) MARYAM MOUSTAFA ECO-C,ENG-D,HIS-D,ICT-B,LIT-E

MBEMAP SHANAZ ZENABOU NZIE

ECO-E,ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(9)

Passed In 4 Subjects: 7

(1) IKE ODINAKA CHIZITERE VIRGI-KE ECO-C,GEO-B,ICT-B,PMS-B

NWAHA MBELA LEON LANDRY AURELIEN

BIO-A,CHE-A,PHY-E,PMN-C

(2)

(3) KPADESSE KOUMANDA WELCOME ECO-C,HIS-B,ICT-C,LIT-E

BATONGUE ONGMEMB SOLENE ANGELHA

ECO-E,ENG-C,ICT-B,PMS-D

(4)

(5) NGINTENDEM BIH CHERSY BIO-A,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(6) PEREVET STEVE ISAAC BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(7) AMUNGWA LOBTI THIERRY ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) NDJENKOUA NDJINGA EMMANUEL BIO-C,CHE-C,PMS-C

(2) SARAH NGADONGO MUKAM BIO-B,CHE-C,PMN-D

(3) AYISSI MENYE MARIE CLAIRE FRE-C,HIS-C,LIT-E

(4) NGOUNOU NGUDI MAIRAMOU ZARA ENG-D,FRE-B,LIT-E

(5) ABATE ENYEGUE DANIEL MELVIN ECO-E,FRE-C,ICT-D

(6) NGONE ADJIA EMMANUELLE EPIPHANIE BIO-E,CHE-C,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) AMOUGUI OBAMA MARIE KARELLE BIO-C,CHE-C

(2) PHILVIAN PAUL MBONSAH MBONG GEO-E,HIS-D

(3) TAGNE NGOMBI YANN HISCHAM HIS-E,ICT-E

(4) AMINATOU HAMAOUNDE ECO-E,LIT-E

Centre No: 12306 COLLEGE PRIVE LAIC POLYVALENT

BILINGUE DARIUSTOWN SOUZA

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 6

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) TEKUM CHARLOTTE ENDON ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

Page 289 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 2

(1) AWUNJIA AGENDIA JULLETE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(2) AKUMO ASSOUA DEKATIF ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 3

(1) EDONGONONG ARRENIUS EDONG GEO-E,HIS-B

(2) BAINKONG VALERINE KEFEYIN GEO-E,HIS-C

(3) BEQWIKEH CHRISTENCIA AMINDEH GEO-E,HIS-E

Centre No: 12307 MARY BILINGUAL COMPREHENSIVE

HIGH SCHOOL LOUM

Regist: 67, Sat for 2 or more Subjects: 67, Passed : 46

% Passed : 68.66, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) OJONG NADINE ITOE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 7

TCHAGUENG AWONSANG JYM MAXUEL

ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-B

(1)

(2) EPIE MERCY BRENDA MENONE ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(3) MBONG CLOVIS MBONG ECO-D,GEO-D,HIS-D,PHI-C

(4) SANGO MIRELLE ASOP ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(5) EMADIONE DIRAN NZAGE ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(6) AJEBE NADINE SENGE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(7) EPIE BRENDA NTUBE ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 19

(1) EKAABAH LEVIS EJAWEI ECO-D,GEO-A,HIS-B

(2) EKWEDE PIERRE EMMANUEL ECO-D,GEO-C,HIS-B

(3) TIENKWE NORIS NOFIKEH ECO-C,GEO-C,HIS-C

(4) FAITH NATEHLEH ECO-C,GEO-D,HIS-C

(5) ATONGASHU TIMOTHY NKONGHO ECO-E,GEO-D,HIS-B

(6) SONITHA EFEH TUKA ECO-C,GEO-E,HIS-D

(7) TALKEH AMBIEPOH ECO-E,GEO-C,HIS-D

(8) ATABONG ATEHNCHONG EMMACULATE ECO-E,ENG-D,GEO-C

(9) NYIAWUNG MYRA FONKENG ENG-E,HIS-E,PHI-B

(10) ESEME MELVIS NJIMELEKI ENG-D,HIS-C,LIT-E

(11) AJEBE VENIZELLE AKANG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(12) KUBONGLORD SINTHIA EGONCHANG ECO-D,HIS-D,LIT-E

(13) NDOUMYI NGAMI ALIDA ECO-E,GEO-D,PHI-D

(14) EPIE GLORY SANDRA AHONE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(15) KOME VICTOR BELLE ECO-E,HIS-C,PHI-E

(16) ASONGLEFAC TONY NKE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(17) MALU TATIANA LAUYER ECO-E,GEO-D,HIS-E

(18) ASHU GLORIANETTE MANYI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(19) NGAPE BRUCELIS NGWESSE ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 19

(1) EMADE JOSEPHER SALLE ENG-D,GEO-C

(2) ALOBWEDE ELVIS NDODE GEO-D,HIS-D

(3) ELOUYA EBANE PRINCESS CLAUDIA ENG-D,HIS-D

(4) CHIA DOUGLAS CHIA GEO-E,HIS-D

(5) NJIWE BENEDICTA ECO-E,HIS-D

(6) ACHEKWA SENTIA ANDOBA GEO-D,HIS-E

(7) FOKO WEMDA ALEX ROMULD GEO-E,HIS-D

(8) WANDJI DJOMO DANIEL AURORE ECO-E,HIS-D

(9) FOLLAH ROLAND MBO GEO-E,HIS-D

(10) TEBECK CORNELIUS AKURO GEO-E,HIS-E

(11) TEMBO DUELETTE ECO-E,HIS-E

(12) EKWOGE RACHEAL EBANE ECO-E,GEO-E

(13) SONE MUNGE PELAGIE ECO-E,HIS-E

(14) CHANG VIVIAN KEH ECO-E,GEO-E

(15) EBONTANE BRAWNDY ETONE HIS-E,PHI-E

(16) TABOT SHARON ASHU ECO-E,GEO-E

(17) NDENGWE NZELLE NADESH ECO-E,HIS-E

(18) SUH CHE PERIVETTE ETTAPOESE GEO-E,HIS-E

(19) AJAMOH MALKEN SHULET HIS-E,PHI-E

Centre No: 12311 COLLEGE MAARIF DOUALA-BASSA

Regist: 11, Sat for 2 or more Subjects: 11, Passed : 6

% Passed : 54.55, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) ENGOLO ANGE -LOIC JEREMIE BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(2) MBELEG YAMUNA IANA BIO-C,CHE-D,FRE-D,PMS-E

(3) YONG JUNIOR JOSEPH PRIVALE CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 2

(1) BASSIROU FRE-E,HIS-D,REL-E

(2) SAIBOU AHMADOU SOULEY ECO-E,HIS-D,REL-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) ALI MOUSSA ENG-E,HIS-D

Centre No: 12312 COLLEGE MAARIF DOUALA-BONAPRISO

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 5

% Passed : 62.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) MOHAMADOU NOUROUDDINI ECO-A,FRE-D,GEO-A,HIS-A

(2) SAMSON DAWIT BEKELE CHE-C,ICT-A,PHY-D,PMN-D

(3) LELL TANKOA RYAN MARVIN ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 2

(1) HARO ZENABOU ECO-E,FRE-D,GEO-E

PIATCHOU YONGO LAORA-ERINA MARIE-MADELEINE

ECO-E,FRE-E,GEO-D

(2)

Centre No: 12314 COMPLEXE SCOLAIRE BILINGUE SAINT

GABRIEL RITA DOUALA

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 14

% Passed : 60.87, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) BAWE CLARIS MUNCHEP ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 7

(1) FOUDALATOU MACHOUENTOUM KAMIL ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) AGWE KETTRINE ENJEI ECO-E,FSN-C,HIS-D

(3) NTANYA NOBERT KWECHE BIO-D,CHE-E,PMN-C

(4) INYANGI EMMANUEL H. NJEI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(5) NGOE CARINE MANDE ENG-C,HIS-E,LIT-E

(6) ONGMOBE OMMAL ENDREA FLORIANE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(7) NYA TCHATCHUENG RUTH CHELSEA FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) NOUBISSI DJONTU MEGANE RAINA GEO-E,PMS-C

(2) WANTOU MOUAKO FRANC DUPLEX GEO-E,HIS-C

(3) TATI BLANDINE WANBAN GEO-E,HIS-C

(4) AMAJEH MERCY KENG GEO-E,HIS-E

(5) AKABA ERNESTINE ENJOH GEO-E,HIS-E

(6) MBAITI RACHEAL MOKI HIS-E,LIT-E

Centre No: 12319 HIGH TECH BILINGUAL HIGH SCHOOL

DOUALA

Regist: 83, Sat for 2 or more Subjects: 82, Passed : 71

% Passed : 86.59, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) NDANJI KELISE MBAH BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-D

FONDOM NOFOUHO COURAGE ISMAIEL

ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E,PHI-C

(2)

(3) NNOKO LOVETTE DIONE ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 27

(1) NSOH BRENDA NEH ECO-A,ENG-B,GEO-A,HIS-A

Page 290 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 27

(2) SUH SOPHILE MEMINEH ECO-B,ENG-C,GEO-B,ICT-C

(3) TASSANG ENI AMBO ECO-E,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(4) MANKA SALLE FRU ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) AKO ASHU FORSHIANA ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(6) CHE ASHLEY NGUM ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(7) AMINGWA ASONGATABONG JUNIOR ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) KUM EMMACULATE MBONG BIO-C,CHE-D,ICT-C,PMS-E

(9) AWAH FULBERT FRU BIO-D,CHE-C,ICT-C,PHY-E

(10) NGWA SHERON BIH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(11) AKO ASHU PALVIN AGBOR ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

TAMINANG NJWENG VANELLA MASOH

BIO-D,CHE-D,ENG-C,ICT-D

(12)

(13) TANTOH PAULA NGEKA ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(14) NYINGCHO CHRISTIAN MALUYEN BIO-E,CHE-D,ICT-B,PMN-E

(15) FONDA LETICIA AZAH ECO-E,ENG-C,GEO-D,ICT-D

(16) NGWETA HELMIA NKOTO ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(17) TONG MIRIAM TAKOR ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(18) SALLY MAKIA OROCK ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(19) NYONKAH KESDINE ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(20) SUH CLINTON ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(21) NFORBISON YELSIN FUHWI ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(22) ONDO BIOMO ORNELLA ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(23) ANOH MARTINA OWASI ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(24) MOUSSIMA COSTANIC LEROY ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(25) ARREYBISSONG LYDIEN AGBOR ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(26) DONGMO ZAPFACK ANDRIENNE ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(27) NGOUFACK MICHELLE DOLVINE ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 19

(1) TANGONG TITUS NCHUKWI ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) KUNGWE STEPHANIE MBEBUE ENG-D,HIS-C,LIT-D

(3) AYUHNUI JULIAN COLLINS ENG-D,GEO-E,HIS-B

(4) BALA SHEHU USMANU ENG-D,GEO-E,HIS-B

(5) SUH PRINCE MATHYS ECO-D,ENG-D,GEO-C

(6) EWANGE CLOVERT WANGE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(7) VIDZEM BIBISHCLAIRE NYUYSHAVIDZEM ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8) MESANG COMFORT JULIET NKUMBE BIO-D,GGY-E,ICT-C

(9) EYONG CHIDI FRANCIS BIO-D,GGY-D,ICT-D

(10) TUMENTA NORIEN FEUTIKUEH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(11) TAMINANG MAHNOUFOR BERTINE ENG-D,GEO-C,ICT-E

(12) WEMBENYUI YDEN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(13) NGWING-AMENDZOH VENISA APONGLEN ENG-D,HIS-D,LIT-E

(14) AKA MARION ASONGU ECO-E,GEO-E,HIS-C

(15) ELVIS BABILA TEGEH ENG-E,GEO-E,HIS-C

(16) KEMPE KENFACK REMY DIEUBENI BIO-E,GGY-E,ICT-D

(17) SAKE PAUL NUNYUI ENG-E,GEO-E,HIS-D

(18) DOUKOBO TOMLA WENDOLINE SANDRA BIO-E,FRE-E,ICT-E

(19) NDZE GISELE NWA ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 22

(1) NEBA CHRISTABELL NEH GEO-D,HIS-C

(2) TSAMOH NOUDEM DIRANE GEO-D,HIS-C

(3) SUH BIH ANETTE COLLETTE ENG-D,HIS-D

(4) KUM CYLVIA CHUO ENG-E,HIS-C

(5) EYONG NOEL EYONG ECO-E,HIS-C

(6) WUNG RITA EZIA ENG-E,HIS-C

(7) KINYUY TAH VILLEROY ENG-E,HIS-D

(8) DONGMO ZEBAZE FRANCIS ENG-E,GEO-D

(9) BESSONG INES FLORE EBAI BIO-E,ICT-D

(10) ETANKI NDOH NESLAN BIO-E,ICT-D

(11) NJI CLOVIS PELOH GEO-E,HIS-D

(12) NGONG PATRICIA JESEU HIS-D,LIT-E

(13) JOAN IKA BERN GEO-E,HIS-D

(14) TCHOUFACK GALVANY FRANKLIN ECO-E,GEO-E

(15) NFOR FALEN TETER BIO-E,ICT-E

(16) MBUTAKEY CLARA BESSEM BIO-E,GEO-E

(17) ANANFACK MEBOUPDEM ERISTELLE BIO-E,GGY-E

(18) KENFACK KITIO MAYVONE GEO-E,ICT-E

(19) MAWAMBA NGANKENG FRANCINE RENE GEO-E,HIS-E

(20) NJINUWOH CLINTON GEO-E,HIS-E

(21) EGBE VICTORINE AYA ENG-E,HIS-E

(22) YONKEU ERIC DONALD ECO-E,GEO-E

Centre No: 12321 INSTITUT PRIVE LAIC TECHNIQUES

BONABERI

Regist: 134, Sat for 2 or more Subjects: 133, Passed : 121

% Passed : 90.98, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 15

VERSHIYI BRICE HOUGHTON FORMOTAR

BIO-A,CHE-C,ICT-A,PHY-B,PMN-C

(1)

NEBA-AKONGNWI OTHNIEL CHE

BIO-A,CHE-C,ICT-A,PHY-D,PMN-D

(2)

(3) HONGWE LILIAN NDIMANJEH BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(4) EWI ELIAN MBONG BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-C

SOUNKE FOKO BRYANT VLADIMIR

CHE-C,FMA-E,ICT-C,PHY-B,PMN-B

(5)

(6) EKANE ESONG JOSKELLY BIO-D,CHE-E,FSN-A,GGY-C,ICT-C

NKONGWO SIEKAPEN ANNIE SANDRA

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(7)

(8) MEYANUI PETRA BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(9) NJONDAP SIMON PETER BIO-D,CHE-D,FSN-A,PHY-E,PMN-D

OJONG ARREY BRANDON BESONG

ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(10)

(11) AGBOR PELAGIE OBEN BIO-A,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

MBAH BERENISE MASEMANDANG

ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(12)

NTSIDZENYUY MARIE SIOLINE LEINYUY

BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(13)

(14) TAGNE KAMGAING JOEL LOIC ECO-C,FRE-E,GEO-C,ICT-E,PMS-E

(15) NDZE BLANDINE BERINYUY ECO-E,GEO-E,ICT-E,PHI-E,PMS-E

Passed In 4 Subjects: 39

(1) AYOHNWI CHRISTAIN FUH HIS-B,LIT-E,PHI-A,REL-B

(2) GAMUA NUVAGHA EUGINE ECO-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

NANA TCHIANDJIEU JASON FRANKLIN

BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMN-B

(3)

(4) ANJAH ASHLEY ESAME BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-E

(5) UFERK LARICIA AKUM BIO-B,CHE-D,FSN-A,GGY-D

(6) TIH LOIS-ADEL YANKENYUI ENG-D,GEO-A,HIS-C,ICT-C

(7) VALETA NCHANG BINENENG ECO-E,GEO-A,ICT-C,PHI-B

(8) OPOLE LUCIA KOPFA ECO-D,GEO-C,HIS-B,REL-B

(9) CLARISIA YINYUY BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-C

(10) NGOMO DJIOGO BRENDA BIO-C,CHE-D,FSN-A,PHY-D

(11) EYONG EGBE JOHNSON ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(12) NGWECHE ELIZABETH TAKWE ENG-E,FSN-A,HIS-D,PHI-C

(13) OPOLE LARISSA PEMBE ECO-D,GEO-D,HIS-B,REL-C

(14) NGORAN AWIYII BLAISE BIO-B,CHE-D,GGY-C,ICT-D

(15) GOD-IS-ABLE MAFOR ATANCHO BIO-D,CHE-D,FSN-A,PHY-E

(16) NGONG NJI NDICOW CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(17) NGUM CHRISTABEL TABUWE BIO-D,CHE-D,FSN-A,PMS-E

(18) RASHIDATOU NYAAH NTONYU BIO-C,CHE-E,FSN-A,ICT-E

(19) AJIMUCTAL MBIMINYUY BIO-E,ENG-E,FSN-A,GGY-C

(20) BISONG ENOW PETERSEN AGBOR ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

NEMANDE MOTAPON YOUSSOUF NASSER

ECO-E,GEO-E,PHI-B,PMS-C

(21)

(22) NJI BRANDON FRU BIO-C,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(23) MOUAFO FOTSA DJEUMEA BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(24) KUM MOURINE KWAM BIO-E,CHE-E,FSN-A,GGY-E

(25) OKISACK MIRIANDA ETTA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B

(26) MARIE NEH-BIH CHUMBOW ENG-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(27) MOFOR VITALSY FOKEM BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(28) EGBE DAVID AKO ETA BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(29) ASONGWE MARTIN CHENWIE BIO-E,CHE-E,FSN-A,ICT-E

(30) KENGNE PRECIOUS BIO-D,CHE-E,ICT-B,PHY-E

(31) NSAI LISA BLANDINE NYUYKIGHAN ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-C

Page 291 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 39

(32) NGIA MERCY ENGWAN BIO-E,GGY-E,ICT-D,REL-C

(33) OBEN BELINDA MANYI ECO-E,GEO-D,HIS-D,REL-D

(34) EYERE RITA ACHEM ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(35) OJONG PRECIOUS OJONG ECO-E,GEO-E,HIS-C,REL-D

(36) BUKWARA BRENDA NGWE ENG-D,HIS-E,LIT-E,REL-C

(37) DZELAMONYUY MUCKLISA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(38) SEKA NELSON YUFENYUY ECO-D,GEO-E,ICT-E,PMS-D

(39) FUL SERAPHINE MBONG BIO-D,CHE-E,GGY-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 42

(1) TUMENTA BLAISE FUANGO ECO-B,GEO-A,HIS-D

(2) OBEN GEORGE NGOUNE ECO-D,GEO-B,HIS-B

(3) AYUM AKABUM VILLIAN ECO-C,GEO-D,HIS-B

(4) NFOR ETHEL BEKFU BIO-D,FSN-A,ICT-D

(5) TEKU SONITA MEZOH BIO-D,FSN-A,GGY-D

(6) TEKA QUINIVA ANOH ECO-D,GEO-B,HIS-D

(7) ARREYNDIP SIDONNIE TABE BIO-C,CHE-D,GGY-C

(8) NCHEHNGONG VICTORINE GEO-B,ICT-D,REL-D

(9) TATUH CHRISANTUS BIO-B,GGY-C,ICT-E

(10) OFON MERCY BESEN BIO-C,GGY-D,ICT-D

(11) SWIRRI DAMARIS ACHONDANG ECO-E,ENG-C,HIS-C

(12) OSONG SONITA ANYAH ECO-D,GEO-B,HIS-E

(13) ANGAMFOR BICHELINE MAJENO BIO-C,CHE-E,ICT-C

(14) ANGAMFOR NATHANIEL ANEH ENG-D,GGY-D,ICT-C

(15) ACHU ELIAS MANYO ECO-E,GEO-E,HIS-B

(16) FUBELEM EMMANUEL SUHNDASAH ICT-B,PHY-E,PMN-E

(17) NTUBE AKAME BELCY ENG-D,HIS-C,LIT-E

(18) VALENTINE KWATE MUKETE ENG-E,GEO-B,HIS-E

(19) KUM ANNE-MARTHE SIH YUOH HIS-C,LIT-E,PHI-D

(20) WANGNKEH SUZZIE LEMKEH BIO-B,CHE-E,GGY-E

(21) TAKOR CLAUDIA AYUK ECO-E,GEO-D,HIS-D

(22) NJIKMESHI EZEKIEL TEYIM ICT-D,PHY-E,PMN-D

(23) TEWAN VALERIE TIFUH ECO-E,ENG-C,HIS-E

(24) ABIA THIERY TANKA BIO-E,CHE-D,PMN-D

(25) MARY BERIVIDZEM BIO-D,CHE-D,PMN-E

(26) PHONCHU HERBET ABONGHE BIO-C,CHE-E,ICT-E

(27) ALOBWEDE BAOLINE MBINZE HIS-D,LIT-E,PHI-E

(28) OROCK EMILIA NCHONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(29) LAURA ASHLEY FANWHO WANTUA HIS-D,LIT-E,PHI-E

(30) AMBE VANESSA BINWI ECO-E,GEO-E,PMS-D

(31) NDIP ARREY PORTIA ASHU GEO-E,HIS-D,REL-E

(32) NDIE BRIAN NKANMBI ENG-D,HIS-E,REL-E

(33) EGBE GLADYS ARREY BESSEM ECO-E,HIS-E,REL-D

(34) MANYI ELAD FORKA CECILIA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(35) TAMBE PIUS TENKANG ECO-E,GEO-D,HIS-E

(36) NGOINJANG CHANTAL ENG-D,HIS-E,LIT-E

(37) FUL CHANCELINE KIMBONG GEO-E,HIS-D,PHI-E

(38) NJUH LEVIS AMIH BIO-E,CHE-E,PMN-D

(39) ANJIWOH LAURA MALOBA ENG-E,LIT-E,REL-E

(40) BRITNEY NOEL BEWOENOBI ENG-E,HIS-E,LIT-E

(41) BONGTEH LEINYUY AZIMATOU ENG-E,GEO-E,HIS-E

(42) JAFF BIANCA MBIYDZENYUY BIO-E,CHE-E,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 25

(1) AKINTANTE FRIDAY JAMIYU BIO-C,FSN-A

(2) VELDA KEKINYUY GEO-B,HIS-D

(3) NDASI TINOBEL NICKLEE BIO-E,FSN-A

(4) AKAH KEREN ADJEH ECO-E,HIS-B

(5) NULA RANSON TITA ECO-D,HIS-C

(6) YUSIFU SALI GEO-B,HIS-E

(7) MBIH MEDARD NYINGMAH BIO-D,GGY-C

(8) OLILAD GIVENCHE ECO-E,HIS-C

(9) NGUEMSAP SYNTHIA AMELIE HIS-D,PHI-D

(10) MUABE LYDIA MPUDE GEO-D,HIS-D

(11) NCHOPAN BELMOND NDANSI CHE-D,PMN-D

(12) FONGOD GIRESSE NDIPNU BIO-E,GGY-C

(13) LEBOH YOGHOMBOMENYI PERIE GGY-E,ICT-C

(14) JEFF BOKIE HIS-D,PHI-D

(15) ASENEH BLAISE ANEH HIS-D,REL-D

(16) NCHOTU NADAGE MANKA’A ECO-D,GEO-E

(17) NANGAH LUTHERKING JUNIOR ENG-E,HIS-D

(18) DINAYEN QUINTOLINE NJODZELA GEO-D,ICT-E

(19) NDONWIE LAURA NGEMUNANG NDEH GEO-E,ICT-D

(20) FOUFIER VAHISHA FOMBASSOH GEO-E,HIS-D

(21) IFUONDO MILDRED BEMABOH GEO-E,HIS-E

(22) KHAN SANDRA WOKWAN ECO-E,GEO-E

(23) KHAN LORINE NCHANG BIO-E,ICT-E

(24) NDINTEH TROY BEYHEME BIO-E,ICT-E

(25) OROCK VIMA OROCK GEO-E,HIS-E

Centre No: 12322 INSTITUTION MODERN POLYVALENT

DOUALA

Regist: 160, Sat for 2 or more Subjects: 157, Passed : 111

% Passed : 70.70, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 8

(1) NGWANG ZINADE KOYEH BIO-B,CHE-B,FSN-A,ICT-C,PMS-C

(2) JENIFER NACHI ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(3) KOYELA JEFF BIO-A,CHE-C,FSN-A,ICT-E,PMS-C

(4) DOH YULAMBE MIKA-IYLL BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMS-C

MUKETE NANJI NJICHOI PRINCELY

BIO-C,CHE-D,FSN-A,PHY-E,PMS-D

(5)

(6) MOKOROKA BELTINE TEMA ECO-E,ENG-D,FSN-B,HIS-C,LIT-E

ZEPOP NZOKIZEP YAMINE MARTINEZ

ECO-E,ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(7)

NGUEGNI TIWA ELSA CHIVAROLLE

ECO-E,ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(8)

Passed In 4 Subjects: 17

(1) CHIFU BELANYU SHALINE ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(2) EBENKI MATILDA AGBE ENG-C,HIS-C,LIT-E,REL-C

(3) AYOUDOU NINETTE ANOKIA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(4) ARREY TABOT MACELINE NKONGHO ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-D

(5) FOMENGEN SYBILLE SAMIA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(6) NYIAWUNG STEPHANIE NJIFOR BIO-D,CHE-E,ENG-E,FSN-B

(7) NGONZE TOUKAM INGRID DAPHNE ENG-D,FRE-D,FSN-C,LIT-E

(8) ALBERTINE BISONA FOHTUNG BIO-E,CHE-E,FSN-B,PMS-E

(9) LEMLA NOELLA KINYUY ENG-E,FSN-C,HIS-D,LIT-E

(10) TEM NADEGE MBONG ENG-D,FSN-D,HIS-D,LIT-E

(11) EYONG CLINTON EGBE ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E

MAGUEDJIO NGOUO GUILAINE LINDA

ENG-C,GEO-E,HIS-D,SBEF-E

(12)

(13) ABENG KESTON TIGU ECO-E,FSN-B,HIS-E,PHI-E

(14) CALEB NDIFON EBAINJECK ECO-E,HIS-C,LIT-E,REL-E

(15) ATEGE NEDDY GLEN SHUMUNGEH BIO-E,CHE-E,FSN-C,ICT-E

(16) JING MARTINA NEGAH ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(17) MENGOT JOSEPHINE NONGA ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-D

Passed In 3 Subjects: 40

(1) ISHAGA ABDU BIO-D,CHE-B,FSN-A

(2) ENUGE EPIE ECO-A,GEO-D,PHI-B

(3) GWAYA KEVEN NKUH ECO-C,FSN-A,PHI-D

(4) BAM HELGA FUKUIN BIO-C,CHE-D,FSN-A

(5) ARREY NAOMI NING BIO-D,CHE-D,FSN-A

(6) KUKU DESBRIC BLAISE E BIO-D,CHE-C,FSN-B

(7) NKAFU FRITZ NANGCAP ECO-E,FSN-A,HIS-C

(8) TCHABGOU DONGMO FABIOLA ADRIENNE BIO-E,FRE-D,FSN-A

(9) TIEVESHOH COLLECTA ZOFENYUI ENG-E,FSN-C,HIS-C

(10) NKWAIN SHELLA BIH ECO-E,FSN-C,HIS-C

(11) EYAMBE BORIS EBANJA ECO-E,ENG-D,HIS-B

(12) EMMERENCIA BESSEM TABOT ENG-D,FSN-B,REL-E

(13) KHAN MINETTE BRIGHT NEH BIO-E,FSN-A,ICT-E

(14) AJEH DARLINGTON MBE ECO-E,GEO-E,HIS-B

(15) NGEMJO KINGSLEY DENIS ECO-E,GEO-D,HIS-C

(16) MEH HEDWIG NGEH ECO-E,HIS-C,LIT-D

(17) MVO DESIRE KUM HIS-C,LIT-E,PHI-D

Page 292 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 40

(18) CANSI VERSHIYI WASHELA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(19) NKEUMALEU DONI DANIELLE FRE-D,HIS-C,LIT-E

(20) TCHUNG BEATRICE FSN-D,HIS-C,LIT-E

(21) TENGAH EMILIA FRI ENG-E,FSN-C,HIS-E

(22) ZAMA GWENJO BONGNWI JOY ENG-E,GEO-D,HIS-D

(23) KENGNE CHATUE ELLA ARMANDINE ENG-E,GEO-E,HIS-C

(24) DOUAGNI DONGMO FAUSTIN JORDAN ECO-E,FSN-C,HIS-E

(25) OBALLE SOFIA OFUNDEM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(26) OJANG ENESSEY AWAWING ENG-D,HIS-D,LIT-E

(27) ETONDI ALICE CYNTHIA DORIS ECO-D,GEO-E,HIS-D

(28) AZANGE NADEGE ELSY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(29) ELOH EWANE BOY GEORGE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(30) TATA CALSON DEGOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(31) TEBIT SABASTIAN TEBOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(32) TAMGA ROBERT HERMAN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(33) MOBIA FRANCA MINA BOKOE ENG-D,GEO-E,HIS-E

(34) GRACE TIMBUEYONG ATEM ENG-D,HIS-E,LIT-E

(35) OLA LYNNE CHERELE FSN-D,HIS-E,LIT-E

(36) NWENKETESHI SYLVANUS NJASEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(37) ETTA PRECILIA TABOT ENG-E,GEO-E,HIS-D

(38) ENOW ANI-LOVE MURUBA FSN-E,HIS-E,LIT-E

(39) CHE SANDRA ASHIE ECOOPTEBONG ECO-E,HIS-E,PHI-E

(40) NCHIA FONGOH NJI ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 46

(1) NJAH DOLARIS BIO-C,FSN-A

(2) EDONGNEK FAITH UYANG FSN-A,HIS-D

(3) SINGO SACK STEPHANIE ALVINE FRE-D,FSN-B

(4) BONGATATI SHARON MBONG FSN-B,HIS-D

(5) MEBOU FONKOUA BRENDA BIO-E,FSN-A

(6) ATASHIMA JULIET ATING FSN-C,HIS-D

(7) NGONG RUTH NYUO BIO-E,FSN-B

(8) CHAM DELPHINE NEMBONG CHE-E,FSN-B

(9) PRAISE AMARACHI AMAKA ETANE BIO-E,FSN-B

(10) BATE HELBERT EWUNDU BIO-E,FSN-B

(11) EBUDE PRINCESS EBAH ECO-E,FSN-B

(12) EKWEN IJANG MAH ENG-E,FSN-B

(13) MONDE NADIA MANDE FSN-C,HIS-E

(14) NDJOUME MBANGO RUTH MANNUELA GEO-E,HIS-C

(15) NJANIE MBEGEH BIO-E,FSN-C

(16) NDIFON PRINCELY NGAH FSN-D,HIS-D

(17) NJENAWOH BRANDON FOMBUNGONG CHE-E,FSN-C

(18) BWOMBE SIDOLINE BOTAME HIS-C,PHI-E

(19) SHEY SALOME KFUKFU FSN-C,HIS-E

(20) FORZI MULUZI SANDRINE NYAWUNG ECO-E,GEO-C

(21) NDODE NKOUNANG FANNYROLLE NTUBE HIS-C,LIT-E

(22) LONTUM YVONNE SIKEM FSN-C,HIS-E

(23) NDIFOR JUNIOR ALEXANDRE ECO-E,FSN-C

(24) NGANJO KESSY NFOR GEO-E,HIS-C

(25) VOMA BRIGHTLEEN KAH GEO-D,HIS-D

(26) MARTHA ANGIEHEBO TANYI HIS-D,LIT-E

(27) NDIFOR FAITH COLLEH HIS-D,LIT-E

(28) UKU ANNE GODWILL GEO-E,HIS-D

(29) MBI BRANDY EBANGHA FSN-E,PMS-D

(30) ELISABETH UDOH SUNDAY ECO-E,HIS-D

(31) FOLEFAC NOELA TASONG GEO-E,HIS-D

(32) MAFAIN HELBERT CHITAH GEO-E,HIS-D

(33) AMADI MOUHAMADOU ECO-E,HIS-D

(34) NGO KEKELA BAYEMBEL MARTINE JUTRACE FRE-D,LIT-E

(35) CHOU BIN CYNTHIA FSN-D,HIS-E

(36) TEMGOUA KAWOUNG MICHELLE JOELLA FRE-E,FSN-D

(37) NZOGANG SAYONG MICHELLE PASCALE GEO-E,HIS-D

(38) NGEYA CINDI NATACHA MOUKOUK GEO-E,HIS-D

(39) MANEQUE NGOULA VERONIQUE ECO-E,PHI-E

(40) BESSONG SERGIO ECO-E,HIS-E

(41) NDONGO MINFOUMOU ANNE HIS-E,LIT-E

(42) TCHIO FOKEM CABREL ENG-E,FRE-E

(43) DJIETEU TCHEUMANI ALICE VANELLE ENG-E,HIS-E

(44) MBI BESSY EBOB GEO-E,HIS-E

(45) NGU DANIEL FUGEH HIS-E,LIT-E

(46) NKEH CHRISTIAN NCHUMULU HIS-E,LIT-E

Centre No: 12338 ATLANTIC TECHNICAL AND

COMMERCIAL COLLEGE LIMBE

Regist: 51, Sat for 2 or more Subjects: 51, Passed : 41

% Passed : 80.39, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) EROCK SIGRIGERDA AYUK ENG-D,HIS-D,LIT-D,PHI-A,REL-C

(2) MBANG VALENTINE BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-C

(3) BABILA FEH BAYUGA CHE-D,FMA-E,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(4) KUMSAH CRUSITA MARTEN ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C,REL-E

Passed In 4 Subjects: 21

(1) NJOH ABEY EMILIENE BIO-B,CHE-D,ENG-B,REL-C

(2) NGAFI ASHLY AFANYU ENG-C,HIS-E,LIT-C,REL-C

(3) NJUOH BELIQUEEN CHU ENG-E,GEO-D,HIS-C,REL-C

(4) FON QUINDALINE AFIN HIS-C,LIT-E,PHI-C,REL-E

(5) NTIEGE ROLINS SUMELONG ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-E

(6) SALLY AYA ANYA ENG-D,HIS-D,LIT-D,REL-E

(7) NGONTIO FILBERT NJONKOU ENG-D,GEO-C,HIS-E,ICT-E

(8) RAMATOU AMADOU ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-E

(9) BOUTIBA NIBANG GINA NAOMI ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-D

(10) MOKORO NADIA AMBANG ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

WELISANE HELNAM CHARLES LIKANJO

ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(11)

(12) BEECHING JURY AGBOR ENG-D,GEO-E,HIS-D,REL-E

(13) ENOW FRANKLIN EGBE ENG-E,GEO-E,HIS-E,REL-C

QUEENOELA EUPHRASIA EWENYE EKO

ENG-E,HIS-D,LIT-E,REL-E

(14)

HAPPI NGOUANI SAURELLE DUCHEST

ECO-E,GEO-E,HIS-D,REL-E

(15)

(16) BESONG ARREY SEAN CONNERY ENG-E,HIS-D,LIT-E,REL-E

(17) LAILA NAHYEGA WUVALLA ENG-D,HIS-E,LIT-E,REL-E

(18) NELLYNE BESUNGU MAKIA ENG-D,HIS-E,LIT-E,REL-E

(19) SPRIN WINTER LOANGA ZAM ENG-E,LIT-E,PHI-D,REL-E

(20) MAFOPA FOFOU BRENDA FRE-E,HIS-E,LIT-E,REL-E

(21) ETA T. EMMANUEL MOTOVE ECO-E,GEO-E,HIS-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) ANJABE RIENNA ESO ENG-D,HIS-D,PHI-B

(2) NGWA BI LARISA ENG-C,HIS-D,LIT-C

(3) ARREY-MANYI SPENCER MBENG ENG-E,GEO-D,HIS-B

(4) TANGA VANESSA AWALA ENG-D,HIS-C,REL-D

(5) ARABENG DELPHINE NJAH ENG-E,GGY-D,REL-D

(6) EL-RAPHA WINSLET MAGBOR EBAI ENG-D,GEO-D,ICT-E

(7) NJUBA MUKETE PHILEMON JUAREL GEO-E,HIS-D,REL-E

(8) GEORGE WILLIBROAD EYOUM SAMA GEO-E,HIS-D,REL-E

(9) AYUK NELLY ANN MAKOGE ENG-E,HIS-D,REL-E

(10) BESSONG NATASHA LIKOWE BIO-E,ENG-D,ICT-E

(11) SHU LOURA MANKA’A BIO-E,CHE-E,PMS-E

(12) OJANG ASU MA-AGBOR ENG-E,LIT-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) COLLETTE TONGJOCK NKWENTI BIO-C,ENG-D

(2) MABIWEAN BIH NAOMI NDIKUM ENG-C,HIS-E

(3) ASSAM VIOLET ENOW AYUK HIS-E,REL-D

(4) MALEY VEMOMBI CAROLINE ENG-D,REL-E

Centre No: 12345 COLLEGE PRIVE LAIC AVENIR DE KEKEM

Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 13, Passed : 8

% Passed : 61.54, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) NCHANG IRIS SUH ECO-C,ENG-B,GEO-D,HIS-B

Page 293 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 4

CHEMBU MARVELOUS KEYOHNWIEH

ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(2)

(3) NJONG CYNTHIA DIEW ENG-D,GEO-E,HIS-E,PHI-E

(4) MARIAMOU MOUSA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 2

(1) WAMBO KENNETH KOSHO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(2) FRU JOY SUH ECO-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) ACHAMBENG MARCILLIMUS ANUCHENGA ECO-B,HIS-B

(2) NSOKIKA FABRICE SUIYEH GEO-E,HIS-D

Centre No: 12347 MFOU EXTERNAL

Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 3

% Passed : 75.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NGUEMA BEKONO GERMAINE AIMEE ECO-E,HIS-C

(2) PEUMEU NJOMKAP PRINCESSE JOSEPHA FRE-D,HIS-D

(3) NGAH SALLY MEGANE ENG-D,HIS-E

Centre No: 12348 SOA EXTERNAL

Regist: 84, Sat for 2 or more Subjects: 83, Passed : 56

% Passed : 67.47, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) EKOMO MBITA LIONEL LEROI ECO-C,GEO-D,ICT-E,PHI-B,PMS-D

(2) NGANJI CALEB NCANJI BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-E

(3) EBUA JAMES ELONGE JUNIOR BIO-B,CHE-D,GGY-E,ICT-C,PMS-E

Passed In 4 Subjects: 12

(1) MBANWEI NIKEL FECK ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-B

(2) UMARU YASMINATO ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(3) KWANGA KOUNDA JULIEN ECO-E,GEO-E,ICT-C,PHI-B

(4) NKADA ONANA JEOVANI TRESOR BIO-C,CHE-E,ICT-E,PMS-C

MAHOUE EXPRECELINE LORDSTAR DASSI

ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(5)

(6) ALEMANJOH ANASTHASIA AMEMBOH ENG-E,HIS-D,LIT-E,REL-C

(7) SHEY IRINE KEMAH ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(8) NGOKO TCHIKOU ARMELLE BRENDA ENG-E,FRE-E,HIS-D,PHI-C

(9) MBAZOA GERMAINE FABRICE ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(10) FOKOU NDJODO STEPHANE LOIC ECO-E,FRE-D,ICT-D,PMS-E

(11) OMENGUE ZOGO MARIE ROSE ENG-E,FRE-D,HIS-E,PHI-D

(12) NGOMENA SHARON BRENDA BIO-E,CHE-D,FRE-E,GGY-E

Passed In 3 Subjects: 20

(1) KELLY ABOAH KIMBI BIO-B,FSN-A,PMS-E

(2) SAKO JENNIFER ANYIGANG BIO-C,FSN-A,ICT-E

(3) DEFANG ASONGANYI CELIA ENG-D,HIS-D,PHI-C

(4) ANGWA TETUH ENG-D,HIS-C,ICT-D

(5) EYOUM RIJKAARD EBEN GEO-E,HIS-D,PHI-B

(6) GWE MEINERT MBAM GEO-E,HIS-E,PHI-B

(7) TCHAGAM LAKO FARELLE ARIANE ENG-E,FRE-D,GEO-C

(8) PRECIOUS KELSEY NYAH TAZOH BIO-D,GEO-C,ICT-E

(9) FANKEM KENMOU RAYAN ARSENE ENG-D,FRE-E,HIS-D

(10) REGINA AVOMO EJANG ENG-E,HIS-D,PHI-D

(11) LONGLA CLAUDETTE AKWI BIO-C,CHE-E,GGY-E

MENGA YAMTCHEU TONDAM FERNAND ADRIEN

ENG-D,HIS-D,ICT-E

(12)

(13) NGEH BICHE TATIANA ECO-E,GEO-E,PMS-D

(14) ADZABA BALA IVAN LOIC BIO-E,ICT-D,PMS-E

(15) TIWA JUNIOR NKWENTI BIO-E,ICT-E,PMS-D

(16) BOBGA NAJEH VIOLA ENG-D,GEO-E,PMS-E

(17) NYAH MELANIE TEMBOCK ECO-E,GEO-E,HIS-D

(18) YAMDE NZIA MARIE ANGE FRE-D,GEO-E,PMS-E

(19) ETAH CLINTON UGWE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(20) SAFIATU MANJO GEO-E,PHI-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 21

(1) OSSOMBA BITA VICTOR ALEXANDRE HIS-D,PHI-B

(2) JUDE VIBAN GEO-D,HIS-C

(3) MFALE YANKEU DONALD VERON FRE-E,PHI-B

(4) CHUOMOU MARTHY PIERETTE ENG-D,PMS-D

(5) MASABAH LARISSA GEO-E,PHI-C

(6) ELOMBE DAVID SAKO FMA-E,PMN-C

(7) TANDU TANYI JOHN JUNIOR GEO-E,HIS-C

(8) NGO NDJOCK LETICIA DELMA GEO-E,HIS-D

(9) SHEY LINDA YING ENG-E,HIS-D

(10) RAIHANATOU MUHAMMED BASIROU HIS-E,REL-D

(11) TCHOUPI SAMANTHA MAHMBOU BIO-E,PMS-D

(12) NIH MIRABLE HIS-E,PHI-D

(13) ABDOU JEAN MITANAO GEO-E,HIS-D

(14) TEMFACK BOGNING JAFET BIANCHERI GEO-E,PMS-D

(15) FUOLUH HARVET TAYUM GEO-E,ICT-D

(16) KEHSENG MILIAN GIWE GEO-E,HIS-E

(17) KEYI JEANNE AUDREY FRE-E,HIS-E

(18) AZEMEFACK NGOUNOU LESLY MURIELLE FRE-E,PHI-E

(19) NGASSA BITNKE ELIANE CLEMENCE FRE-E,PMS-E

(20) LANJO ROMARIC KIVEN HIS-E,REL-E

(21) ZANG AYI EBALE AIME RACHEL FRE-E,HIS-E

Centre No: 12349 MANGUIERS EXTERNAL

Regist: 29, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 21

% Passed : 80.77, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) FONDZENYUY HARRIS BERINYUY ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(2) NKU PHOEBE ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-D

(3) NKU NESTOR TOUKEA ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(4) NDONWI CLARINET AFUNGMENGWI ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) TANYU HAPPINESS FAKEH ECO-E,GEO-D,HIS-B

(2) NDONKOU NFONGUEN BEATRICE ECO-D,GEO-B,HIS-E

(3) NZANTE VICTOR REKUTH ECO-D,GEO-C,HIS-D

(4) BALIABA ESSAGA FRANCOIS ECO-E,GEO-D,HIS-C

(5) LAFA VERONICA CHEKANG ECO-E,GEO-D,HIS-E

(6) LEUTEC ERICA SOREL ECO-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 11

(1) ALPHONSUS BURINYUY GEO-B,HIS-C

(2) NKONGFOR JEAN ECO-E,HIS-B

(3) MBONOH BRADFORD NGWOTABIEH ECO-D,HIS-D

(4) NUNGA BEBGA DORCAS MIRANDE AMALIA ENG-D,FRE-D

(5) TOUFFIE NGANSA ARMELLE HIS-D,REL-E

(6) OTILA KOH BALBIN RODRIGUE ECO-E,HIS-D

(7) BAYIHA DUCHESSE LEOPOLDINE ECO-D,ENG-E

(8) MBERE ANICET OSCAR ECO-E,HIS-E

(9) MOFOR SYIVIE NGWENU ECO-E,HIS-E

(10) BIRNTEH SANDRA NKAMENYUY ENG-E,HIS-E

(11) KINGTANG KELLY KWATINYUY ECO-E,HIS-E

Centre No: 12350 TASSAH EXTERNAL

Regist: 106, Sat for 2 or more Subjects: 103, Passed : 85

% Passed : 82.52, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) DIOKE YVERT EMELI ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 8

(1) CHIN HERIBERT WIYSANGNYUY ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(2) FAI MARINETTE DEH ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(3) ANIMBOM FELICITAS ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(4) TATA THEOPHILOUS DINSE ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

Page 294 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 8

(5) ENOW HONORINE OYERE ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(6) BELLA NKADA FLORENTINE NELLY ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-C

(7) MFEBE LEWIS NWESHIE ECO-D,ENG-E,GEO-D,PMS-E

(8) FOUMANE SOH DIVINE GRACE ECO-E,ENG-C,FRE-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 33

(1) MBIYDZENYUY FERLII NICLINS ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) TABI NKWELE ELIAS ECO-D,GEO-C,PHI-C

(3) SAGHEN MODESTA KERNYUY ENG-D,HIS-C,PHI-C

(4) AMBI SHELLA NGWI ECO-E,GEO-D,HIS-B

(5) NTAH THADDEUS WAKWO ECO-D,GEO-D,HIS-C

(6) KETCHASSOP KOMGUEP FRANK ONIL ECO-D,GEO-C,HIS-D

(7) MULUH ANNA BOYALA ECO-D,GEO-E,HIS-B

NGUENBOU NGUENBOU RHUDY FRANCKLIN

BIO-C,GEO-E,PMN-C

(8)

(9) SANFOR NADINE BIH ECO-E,GEO-D,HIS-B

(10) NSAKA CONFIDENCE NYUYFONY ENG-D,GEO-D,PMS-D

(11) MOKUNYU LENOURA ANEMBOUM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(12) LAURA NYUYSIRNI ENG-E,HIS-C,LIT-E

(13) MBAH KEZIAH ANWEI ECO-E,GEO-D,HIS-D

(14) BOBOH EMELDINE NAHMUH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(15) TEWOM BREZILE ECHENG ECO-E,HIS-C,LIT-E

(16) MBAH ESTHER ENJEI ECO-E,HIS-C,LIT-E

(17) NGU DESMOND BIO-D,CHE-E,PMS-D

(18) OJONG BORIS ACHALLE ECO-E,GEO-E,PMS-C

(19) BUFUH CAMARICA ECO-E,GEO-C,PMS-E

(20) BEKIEBANG LINDA LENGFEH GEO-E,HIS-D,PHI-D

(21) NGEFAC EUNICE TARNJU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(22) CHONGONG PRINCELY WUWIH ECO-E,GEO-E,PMS-D

(23) KITAH ANABEL NENGEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(24) MAWO JOHN PEREGRINE ADZENRNYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D

(25) NDI THERESIA ANIM ECO-E,GEO-E,PMS-D

(26) MBUNGANG FAALI TACHIA ECO-E,HIS-D,PHI-E

(27) CHIA BERTRAND YONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(28) TANGE CLOVIS MBUN GEO-E,HIS-E,PHI-D

(29) HONORINE OLIYAYA NKEBENYA HIS-D,LIT-E,PHI-E

(30) ZEH GWENDOLINE CASSANDRA FRE-D,HIS-E,LIT-E

(31) AKUH MIRABEL MEBONGNILA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(32) TEZOCK EVARISTUS TEBEI GEO-E,HIS-E,PHI-E

(33) EDIMA CLAUDE FREDERIQUE CELIA ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 43

(1) MANYO MARY-MAGDALINE AYUK ECO-C,HIS-B

(2) NFOR CHRISTOPHER SAHWAI HIS-B,PHI-D

(3) FONKPU AMABEL VERNYUY GEO-C,HIS-C

(4) YUVEN CLAUDETTE LIMNYUY GEO-D,PMS-C

(5) NYINGCHIA MELVIS ECO-E,HIS-B

(6) NGWA HELMAN ANENG ECO-D,HIS-C

(7) NTEIN FANUEL NTEIN GEO-E,HIS-B

(8) MINYEM DANYEL REBECCA FRE-C,HIS-D

(9) RUTH TAKANG AGBOR ENG-E,HIS-B

(10) OBAM ESSENGUE BROOKLYN RODRIGUE ENG-D,HIS-C

(11) EZEME EKORO YANN ULRICH FSN-C,HIS-E

(12) TENJECK VIJENNIE ENGWARI HIS-D,PHI-D

(13) MEBUNE EJEDE MICHAEL ECO-E,HIS-C

(14) EXTHERLINE MBOMBOH ECO-E,HIS-C

(15) ABAMA ABAMA JEAN JOEL FRE-E,HIS-C

(16) MESEMBE KATHLEEN EFENGE ECO-E,HIS-C

(17) FEUDJO WAMBA ANGE SHARONE GEO-E,HIS-C

(18) MBAH EMMANUEL ASHU GEO-C,PHI-E

(19) NZOKOU MBOGNE ULRICH NELSON BIO-D,PMN-D

(20) BIATSOK HABIBA CHE-E,PMN-D

(21) NANA SYLVIA HIS-D,PHI-E

(22) BERTRAND FANG NGOLLE SONG ECO-E,HIS-D

(23) NCHOFUA MISPA NYIFEH ECO-E,HIS-D

(24) TATA STEPHANIE YEH ECO-E,HIS-D

(25) FUNG LAURETTA ZUH ECO-E,HIS-D

(26) GLORY VELUH ECO-E,GEO-D

(27) KOUMTOING MANGA EDWIGE CHRISTELLE ECO-E,PMS-D

(28) KIMBI CHARLES BANG GEO-E,PMS-D

(29) LOVALLA RENE ECO-E,HIS-D

(30) ACHU SYLVIE EKOMBE ECO-E,HIS-D

(31) ELOM MBOME SAMUEL JUNIOR ECO-E,HIS-D

(32) ELANGWE FRIDA MALIKE HIS-E,REL-D

(33) FONJIO RENE JIAY GEO-E,HIS-D

(34) AZEME MVE OLIVIER CHRISTIAN ECO-E,PMS-D

(35) NGALA OLINGA FIRMIN HIS-D,PHI-E

(36) NGONG GISBERT GHANGHA ECO-E,GEO-E

(37) YAWOYA PONGWOH GEO-E,HIS-E

(38) SUH PATRICIA NGU ENG-E,FRE-E

(39) YONGMBONG SABINA KISEVI ENG-E,HIS-E

(40) FADIMATOU HIDAYA BELLO ECO-E,GEO-E

(41) MBAH EMMANUEL ANJEH ECO-E,HIS-E

(42) AMOMBO MEWOLI ODILE DORIANE HIS-E,PHI-E

(43) GODWE DANIEL BIO-E,FRE-E

Centre No: 12351 BOKO-DOUALA EXTERNAL

Regist: 190, Sat for 2 or more Subjects: 187, Passed : 82

% Passed : 43.85, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) TANTUNG AFEHNUI ENG-D,HIS-B,LIT-D,PHI-B

MBIYDZENYUY VICTORY BONGBVEMLA

ENG-D,HIS-B,LIT-E,REL-B

(2)

(3) ATEAFACK PEROLINE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(4) LUH LORETTA CHAH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 31

(1) MUA TEM DESMOND ECO-D,GEO-A,HIS-B

(2) GUYLENE WIYLANYUY SEVTILA ECO-D,GEO-B,HIS-C

(3) ENOW ASHANTI BAWACK ECO-D,ENG-C,HIS-B

(4) KUHBI DIVINE TANYU ECO-E,GEO-C,HIS-B

(5) GHANG NOELLA LUM ECO-C,GEO-C,PMS-D

(6) MESSOMO BINA CLAIRE MARIANNE BIO-C,CHE-E,GEO-C

(7) ASANDACK ABEL KEMBA ECO-E,GEO-D,HIS-B

(8) TCHOUOMTSEU KENMOGNE VANELLE BIO-E,CHE-D,GEO-C

(9) EBOKO CHUBE CHERE-LEE ENG-E,HIS-D,PHI-C

(10) FALE LORANTINE NTUNYAM ECO-E,GEO-C,HIS-D

(11) ADJIM TATIANA ANGEL YIMBUM ECO-E,GEO-D,HIS-C

(12) MBELANG SIH GRACE BIO-E,CHE-D,PMN-D

(13) SUNJO NOELA YEFON ECO-D,GEO-E,HIS-D

(14) GANKOU NSEGMOU ECO-E,GEO-D,HIS-D

(15) ATONGDEH DORIS FLEUR ENG-D,GEO-E,HIS-D

(16) NGNIATCHO KUITAT NAOMI PRESLEY ECO-E,GEO-E,PHI-C

(17) FORJEH ADELINE MBOMBOH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(18) MBIANGANG NKUIMI GISCARD GEO-E,HIS-D,PHI-E

(19) TCHAPA TCHOKOYAP CLAUDE STEPHANIE BIO-E,CHE-D,PMN-E

(20) NGONO MVOA INES MANUELA FRE-E,GEO-E,HIS-D

(21) MAH SONIA FON ECO-E,GEO-E,HIS-D

(22) YANICK MOKEO MOKUBE GEO-E,HIS-E,REL-D

(23) NDI PROSPER KIBONNE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(24) NJOUONG CHIJOU DIEUDONNE ECO-E,FRE-E,HIS-D

(25) KUMA MADAVANNE FUNKUIN HIS-D,LIT-E,PHI-E

(26) YVONNE NGELOH FRE-E,HIS-D,LIT-E

(27) NANA NGANSO JEAN EMMANUEL ENG-E,FRE-E,HIS-D

(28) DOFON PAMELA VAKILA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(29) ACHUO JOEL GEO-E,HIS-E,REL-E

(30) AYUK TREACY BESSEM ECO-E,GEO-E,HIS-E

(31) EBOB MARION FOTABI ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 47

(1) ARRINE JOYKAM CHOMGA FRE-C,HIS-C

(2) KPUNTIR BLANDINE VERNUY GEO-D,HIS-C

(3) MBIWANG QUINET AYEH ASAH ENG-C,HIS-D

(4) TIEMELI VALERY SOHBESOMBONG GEO-E,HIS-C

Page 295 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 47

(5) NGES HYCENTH TOSAM FRE-E,HIS-C

(6) KAH MILDRED NSEN GEO-D,HIS-D

(7) JIN VICTORINE MONI GEO-D,HIS-D

(8) NDAYONG FRANCK JUNIOR NZOUNDJA ECO-D,HIS-D

(9) EBEN PROSPER LOKENDO ECO-E,GEO-C

(10) TESSI HERVE JUNIOR HIS-C,LIT-E

(11) VIDJEH BIH SONIA ENG-D,HIS-D

(12) AKAT DANIEL AKAT CHE-D,PHY-E

(13) GUIADEM SIMO JOY CABRELLE FRE-E,PMS-D

(14) TAH MODESTER DJIN ECO-E,HIS-D

(15) EDIMO DOUALLA JOHANN MICHELLE DESIREE ENG-D,FRE-E

(16) REGUH MELVIS EBEN ECO-E,HIS-D

(17) TABOT RACHAEL TABOT GEO-E,HIS-D

(18) POSSIE VICTORINE BRINDA GEO-E,HIS-D

(19) NGASSA NOUSSI ROSTAND DARLIN ECO-E,GEO-D

(20) ZUO COLLECT EZIAGHA ECO-E,HIS-D

(21) YATCHOU SANDO STEVE BEUJDY ECO-D,GEO-E

(22) NENKAM TEINWOUO STEVEN KLAUS FRE-E,HIS-D

(23) WIRNTEM JEROLINE NYUYSIRKEWIR GEO-E,HIS-D

(24) BOYOM MAYO JEMIMAH LABERITAN FRE-D,GEO-E

(25) ROSE MARY AKANIMOH EGBE HIS-D,LIT-E

(26) AWA MOFOR PAULINE ECO-E,FSN-D

(27) NDADEM GUIZERA GEO-E,HIS-D

(28) NCHUTE CYRIL NFORBA GEO-E,HIS-D

(29) IYA NGAME SUSAN BALEMBA ENG-D,GEO-E

(30) FOMEKONG KWETE ANGELINE FRE-E,HIS-E

(31) MBAH IVAN FRANCKY BIO-E,CHE-E

(32) JEATSA JEATSA FRANCK PATIENT GEO-E,HIS-E

(33) NGABAFAC NADEGE GEO-E,HIS-E

(34) TCHOUPA NOUAZI HORLANE JULIE GEO-E,PHI-E

(35) OPONDE RUTH PEMBE GEO-E,HIS-E

(36) DIOBE JOHN PAUL NJUME GEO-E,HIS-E

(37) BANKOUE BAGNO MICHAEL SON ECO-E,GEO-E

(38) NEMBU EVELINE NGUNYI GEO-E,HIS-E

(39) ENYANGETA DOROTHY AYUK GEO-E,HIS-E

(40) NGU SONIA FRI ECO-E,GEO-E

(41) NGONGMUN DORINE KUNA GEO-E,HIS-E

(42) AYEAH MBU CHANTAL ECO-E,GEO-E

(43) EYONG IRENE TABI GEO-E,HIS-E

(44) NGUEMO TCHANTCHOU DAIVA FRE-E,HIS-E

(45) EMALEU TAYOU ULRICH JUNIOR FRE-E,HIS-E

(46) HEUTENG KEMAJOU GHISLAIN ECO-E,HIS-E

(47) NZIFAC CONSTANCE NKEMPU BIO-E,GEO-E

Centre No: 12352 DOUALA III EXTERNAL

Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed : 21

% Passed : 47.73, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) NGALA BLESSING MUMBOR ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(2) AWA EMMANUEL AWA ENG-E,HIS-D,PHI-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 5

(1) NDZI SALISU MAGHA ECO-C,GEO-D,HIS-B

(2) BELLA MEDJA BRAYAN BEAUTREL ECO-E,GEO-E,HIS-B

MAKOUOCHE TEKAM FRANCHESCA NESBINE

BIO-E,CHE-D,PMN-C

(3)

(4) BESONG MARTIN OBEN ECO-C,ENG-E,GEO-D

(5) CHIA FAITH MALAIYENA ENG-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 14

(1) NDIENWEH CALSON TASING ECO-D,GEO-A

(2) TAMBE DELISSA BECHING HIS-B,LIT-E

(3) MUSENGE PHILIP MBUA ECO-D,ENG-D

(4) YAKUM GLEND MBENGHE ECO-E,HIS-C

(5) DJATENG SEULEU OLYVIA CHARNEL CHE-C,PMS-E

(6) OBASE JOHN JANIAH HIS-E,REL-D

(7) NGANG CELINE SWIRI ECO-E,HIS-D

(8) ANAGUA COLINS AWUNG GEO-D,HIS-E

(9) ITUKA TERENCE ITUKA GEO-E,HIS-D

(10) KARACHU PHILOMEN KWECHEP ECO-E,GEO-D

(11) BEH BLESSING NJUA GEO-E,HIS-E

(12) NIDELLE EFEZE ASONGANYA BIO-E,GEO-E

(13) DJOKOH KAMTO WILFRIED CABREL BIO-E,PMN-E

(14) TATAW BRENDA JIKENG ECO-E,GEO-E

Centre No: 12353 TOMBUKA EXTERNAL

Regist: 180, Sat for 2 or more Subjects: 179, Passed : 127

% Passed : 70.95, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) MARIE LADYSMITH JAYNYUY ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-E,REL-B

(2) KONGNYU LARIZA MUYANG ECO-C,ENG-D,GEO-C,PMS-D,REL-D

(3) NWEFE MABELLE ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-E,REL-D

(4) TECHE MARISE TECHE ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-E,REL-E

Passed In 4 Subjects: 16

(1) TENGEN BLANDINE ATUH ECO-A,GEO-A,HIS-B,REL-C

(2) CYNTHIA MUMUE KUM ECO-C,GEO-B,HIS-C,REL-C

(3) TAMBUE RITA OHEYE BIO-D,CHE-C,FSN-C,GGY-C

(4) TIWA ATSAKOU ELBROON RHYAN BIO-E,CHE-D,FSN-B,GGY-C

(5) UGWEMBA AMBILI LORANTINE ECO-D,GEO-C,HIS-B,REL-E

(6) NDIFON DERRICK NGONG ECO-E,GEO-D,HIS-C,REL-B

(7) NGOHMOH MELVIS MAH ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(8) LANG GERADINE KACHOR ECO-D,GEO-C,HIS-D,REL-D

(9) CHARITY MUSSAH ECO-E,GEO-D,HIS-C,REL-D

(10) NKEFUET LINUS AFUANGWI ECO-D,GEO-D,PMS-D,REL-D

(11) TAMLAKA ZACHARIA ECO-E,GEO-C,HIS-C,REL-E

(12) VIOLET NGUM MUSI ECO-E,GEO-E,HIS-C,REL-D

(13) KELESE CLOVIS BONGHAYONGMO ECO-E,GEO-E,HIS-C,REL-D

(14) NJI NOELA NUIN ENG-D,GEO-E,HIS-D,REL-E

(15) VULU BARTHELOMY MAPHUTEH ECO-D,GEO-E,PHI-D,REL-E

(16) AYOU KUDI COBY BRIAN BIO-E,CHE-D,ICT-E,PHY-E

Passed In 3 Subjects: 52

(1) FOMMBI DEREK MBUNDA ECO-D,GEO-A,HIS-B

(2) ASANE VIVIL-VIGINI MANDA ECO-B,HIS-A,PHI-E

(3) OTIAN NKWENTI NGWAH ECO-D,GEO-A,HIS-C

(4) TATAW ALBERT TABOT ECO-C,GEO-B,HIS-C

(5) MBENDE MBAPPE ULRICH ECO-C,GEO-D,HIS-B

(6) KETSEMAMBOM JULIENNE ECO-D,HIS-C,PHI-B

(7) KEDZE JUSTUS EWI BIO-D,CHE-C,ICT-C

(8) TOMOH ERIC CHIAMBAH ECO-E,GEO-B,HIS-C

(9) ABEHE FORTUNE NIGEL DEBORAH BIO-E,FSN-A,GGY-D

(10) HABILU HARUNA ECO-C,HIS-B,LIT-E

(11) ANGAAMA BOURICE INDEH HIS-C,LIT-E,REL-B

(12) FORCHA PETER PAUL ECO-D,GEO-C,HIS-D

(13) EPIE NOBERT AJANG ECO-E,GEO-C,HIS-D

(14) MUNA BLANDINE MAH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(15) ONYIA SERJOE TAKEP BIO-C,CHE-D,FMA-E

(16) NDONGFACK BRANDON TOHTEGEP ECO-E,GEO-C,HIS-D

(17) NSOM COMFORT ZITEM BIO-E,CHE-E,FSN-B

CHEUPA NZITCHOUA ARMANDE FRIDAMELLE

CHE-D,FSN-C,GGY-E

(18)

(19) TOH FANOEL AKONI ECO-E,GEO-C,HIS-D

(20) ICHU EDISON IHIMBRU BIO-D,CHE-D,PMS-D

(21) NGALLE EMILIA ENYOWE ECO-C,GEO-E,HIS-D

(22) NCHUO NELSON NKUO ECO-E,GEO-D,HIS-C

(23) AWAH ANGEL NAH HIS-D,LIT-E,REL-C

(24) NYAMNSAI MAXIMUS KWI ENG-E,HIS-B,LIT-E

(25) NJEAKO SERAH MBAH GEO-D,HIS-C,REL-E

(26) NDI MIRABEL FIEN GEO-C,HIS-D,REL-E

(27) BUH ZENOBIA ATIMBOM TRESURE ECO-E,HIS-C,LIT-E

(28) NWANJANG RUDRICK NWANJANG ECO-E,GEO-E,HIS-C

Page 296 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 52

(29) ANGAH QUINTA OKU ENG-D,GEO-E,HIS-D

(30) BRANDOM NJEK ANYAM BIO-D,GGY-D,ICT-E

(31) KUMA FIENYOH SONITA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(32) NGEUNJOP NGASSA DONA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(33) FORLEFEH SHADRACH NJILEFEH ECO-E,HIS-C,LIT-E

(34) FORCHA JOSEPH MARK ECO-E,GEO-D,HIS-D

(35) AGBE ASAH LOUIS BIO-D,CHE-D,ICT-E

(36) AFUMBOM UNITY KIMBI ENG-E,GEO-E,HIS-D

(37) TAMBI SYLVIE TABE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(38) TAYI CALVIN ANNA ENG-E,GEO-E,HIS-D

(39) NEKOBI EPHECIANS NWANJANG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(40) KUMA FLORA NGENG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(41) MOYAKO MYLIS MANDE ECO-E,HIS-D,LIT-E

(42) KUMEBWEN LEONARD ASHEHBOM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(43) DOKIRI JERUS WARORI GEO-E,HIS-D,REL-E

(44) JOAN ANZOANNYI AKANJU ECO-E,ENG-D,HIS-E

(45) ANYE BRANDON FRU ECO-E,HIS-E,REL-D

(46) NGWESE ALAIN METUGE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(47) MUSONG ROSE-KELLY ANJECK ECO-E,GEO-E,HIS-E

(48) GETANG PETRA DEDE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(49) BAILACK NORA NEIYTEFEYIN ENG-E,HIS-E,REL-E

(50) BLANDINE NJI ENG-E,LIT-E,PHI-E

(51) AMBIAKEM BLESS ANDONG ENG-E,GEO-E,HIS-E

(52) WIRSIY SHATU SEHDIY ECO-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 55

(1) NOCHIEWOH BRIGHT NGWOGAI GEO-C,HIS-B

(2) BONGMIBEH GRACE NDANGOH ENG-E,FSN-A

(3) AZI BLESSING BEKEME HAPPINESS CHE-C,FSN-C

(4) FALI LOUIZA WIYBA GEO-C,HIS-C

(5) ABANDA BRANHILDA MAH ENG-D,HIS-C

(6) ABANDA CYNTHIA IJANG HIS-C,PHI-D

(7) MANYAKA VINCENT EPIE ECO-E,HIS-B

(8) KEDZE EDWIN ACHUO HIS-D,REL-C

(9) ASEH ZIDAN DAH GEO-E,HIS-B

(10) ACHU JOYCELINE BONGBI ECO-E,HIS-B

(11) ASONGAKAP BRIGHT NGULEFE ECO-E,HIS-B

(12) NTOI WALTERS MABU HIS-D,REL-C

(13) NDAN SONIA EBOYWIY ECO-C,HIS-D

(14) AMBODEM NGUFACK BOLDWINE ECO-C,HIS-D

(15) BAMA GODWILL DJUH ECO-E,HIS-C

(16) ITOE VERA ALIKA ECO-E,HIS-C

(17) BAINSI SANDRINE ECO-E,HIS-C

(18) NANGA BRIDNEY EKOH BIO-D,CHE-D

(19) MONJOWA MARY-HERMINE MOKI FSN-C,GGY-E

(20) NWETTA REBECCA AGBEZIA CHE-E,FSN-C

(21) OKU DEBORAH YEBARE HIS-C,LIT-E

(22) NTEIN NESTOLINE NDI BIO-E,FSN-C

(23) ACHA EYETIA NAOMI GEO-E,HIS-D

(24) DIONE AKAME BLANDINE ETOKE HIS-D,PHI-E

(25) NJIFOR LOIS BIH BIO-E,CHE-D

(26) NGALAH BRANDON NKWABE CHE-E,FSN-D

(27) SAKWE SMITH OTTO BIO-D,ICT-E

(28) BAH NYANYOH JUSTINE GEO-E,HIS-D

(29) KOBO VERA EPIMBA GEO-E,HIS-D

(30) TANIFOR DESMOND SUH BIO-E,CHE-D

(31) MASOMA TEXCERA NGABI GEO-E,HIS-D

(32) KENFACK BRUNO YANNIK FRE-E,HIS-D

(33) NJI MENJI MAUREEN HIS-D,LIT-E

(34) ABIA NELSON ASHU-MBUN ECO-E,GEO-D

(35) MUANG SIMPLICE NKANG ECO-E,GEO-D

(36) DELPHINE CHIABOH NGEIWIH GEO-E,REL-D

(37) MBUTOH GODESIDE KWAH GEO-D,HIS-E

(38) NGOMSI RELINDIS NKENGATAH ENG-D,REL-E

(39) UNJI NELSON IHIMBRU GEO-E,HIS-D

(40) NGUEPING MYKESE LOEQUE CHE-E,ICT-D

(41) JAM LEVIS NDIFON CHE-E,PHY-E

(42) NJI SANTANA NDAI ENG-E,HIS-E

(43) MBICHO PRISLIN BIO-E,GGY-E

(44) MUKETE AUSTIN NJASOKOMO ICT-E,PMS-E

(45) NGOLEU MIENDJEM JOSEPHINE DYLANNE ECO-E,HIS-E

(46) NGEAH CHANCELINE NJI HIS-E,PHI-E

(47) ELONG CYNTHIA HIS-E,PHI-E

(48) NKANA MYSTERE DIANE GEO-E,HIS-E

(49) AKO YVETTE ADAH GEO-E,HIS-E

(50) BADIKI ANNETTE EKWO HIS-E,PHI-E

(51) NWINGNWI MAGDALENE MARVELOUS FINGNWI HIS-E,REL-E

(52) NGAL LUCIEN GEO-E,REL-E

(53) NGUNYI EBAMU EMILIEN FONGUEK HIS-E,REL-E

(54) AKUM KELVIN NGOH GEO-E,REL-E

(55) ATEHBEZI CYNTHIA ZIGROWH ECO-E,ENG-E

Centre No: 12354 NEW BELL DOUALA EXTERNAL

Regist: 75, Sat for 2 or more Subjects: 72, Passed : 42

% Passed : 58.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) NDZEY LOVATE NGUM ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(2) NSOMBOCK DESMOND FIAGMENYI ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 14

(1) PAVAIL FOMONYUY BIO-C,CHE-C,GEO-B

(2) ABDOULAYEH NGANGKEPEH ECO-E,GEO-A,HIS-B

(3) YARI FABRICE NJINI BIO-B,CHE-B,PMS-D

(4) NSAI HERMENEGILD NYUYKI ECO-E,HIS-B,PHI-B

(5) BESONG LEONY EKWA BIO-D,FSN-A,GGY-E

(6) WOLEN VANNESA FONYUY HIS-C,LIT-E,PHI-B

(7) FONYUY ALBERT NYUYKI CHE-C,PHY-D,PMN-C

(8) FONYUY JECENTA BERINYUY ECO-E,GEO-C,HIS-C

(9) KANJO GEORGE JINIOR ECO-E,GEO-C,HIS-C

(10) SAJI MILTON NGAM ENG-D,GEO-C,ICT-E

(11) MBUYE MARION TOMLA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(12) WIRNKAR ROMARICK WIYKIYNYUY ENG-D,GEO-E,HIS-D

(13) NGWANYI CYNTHIA SHUKA GEO-E,HIS-D,PHI-D

(14) TUMLA PAUL DZELAMONYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 26

(1) PAOLO BEZACHA NDAH CHE-C,PMN-B

(2) AFONI HARRISON AFONI BIO-E,GEO-A

(3) BANE NOEL BIO-C,GEO-C

(4) YUNSO AGNES NKAMEMYUY GEO-C,HIS-C

(5) EBOT CELINE OROCK HIS-C,PHI-D

(6) ABDOU TAYEEKIM RAOUL DANY GEO-B,PMS-E

(7) YONG RUTH LEINYUY GEO-C,HIS-D

(8) NTIRPANG AMISU NDRE CHE-E,FSN-B

(9) NJUMENU JAMES NUMFOR CHE-C,PHY-D

(10) KANJO BETRAND NFOR BIO-D,CHE-C

(11) NSAMBOWEH EDWIN NDAGUBOU GEO-D,HIS-D

(12) WASI CHANCHU JEAN GEO-E,HIS-C

(13) WAFFO TCHEUTCHOUA WUNNI JOEL BIO-E,CHE-C

(14) FUESOH KELLY CHUSHEKEH GEO-D,HIS-E

(15) GWANG SANDRA CHUSI HIS-D,LIT-E

(16) NGWA EVETTE BOBOH BIO-E,CHE-D

(17) MBIDZINYU CYNTHIA BONJE GEO-E,HIS-D

(18) ROUKAYATOU YASMINE MOHAMADOU FRE-E,GEO-D

(19) NFOR BRELIAN BIO-D,CHE-E

(20) TUME CECILIA YIWIR GEO-E,HIS-E

(21) LESHEY THERESE-CLAIRE BIH ECO-E,HIS-E

(22) TSEGUI FRANCINELLE FRE-E,HIS-E

(23) FOUMI QUEEN ESTHER BIO-E,PMS-E

(24) NJIGHE BERNADETTE ENGOWEI GEO-E,HIS-E

(25) NKU CLOVIS NEMBA ENG-E,FRE-E

(26) YAHO TCHOUDJA LESLIE YVANA BIO-E,ICT-E

Page 297 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12355 SOUZA EXTERNAL

Regist: 28, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed : 17

% Passed : 68.00, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) AKUM PAMELA AKUM ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(2) ABANDA ENGELBET NDEHENFOZDE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C

ABONGO NDEMA CATHERINE MEGANE

ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(3)

Passed In 3 Subjects: 5

(1) AKOTRY MOUSSI MARK GEO-D,HIS-B,PHI-E

(2) MOTALE MAURICE AFONDA HIS-C,PHI-E,REL-D

(3) LIBERTY NGOH ECO-E,HIS-C,PHI-E

(4) LOBEKA CATHYL NJOKWONYI HIS-E,LIT-E,PHI-D

(5) MAHOP SOLAMIN MAHOP ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) LENJO OLIVE KOLEIH GEO-C,HIS-C

(2) AWAH REX ECO-D,HIS-B

(3) BAYE CHRISPIN CHUNG GEO-E,HIS-C

(4) ACHETONG JOY ESANG ECO-E,HIS-C

(5) NTOH BERTRAND NDUAMBOUH ECO-E,PHI-D

(6) KUM FABRICE KUDI GEO-E,HIS-D

(7) HENE CONSTANCE MEJANG HIS-D,PHI-E

(8) YENGEH ETHEL KEBUNDEH GEO-E,HIS-D

(9) NWESHI WILSON GEO-E,PHI-E

Centre No: 12356 LOUM EXT

Regist: 26, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed : 16

% Passed : 64.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 5

(1) KEZONGKENYINGONG CLINTON ECO-B,GEO-A,PHI-C

(2) AYONG RENISE MUNOM ECO-D,GEO-B,HIS-C

(3) AKURO CHARLOTTE ENONWIE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(4) ELIME EDIE KEROL ECO-E,GEO-E,HIS-D

(5) NDIALLE KELVIN EBAKOH ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 11

(1) NGONG EDWIN CHAIMBAH GEO-D,HIS-C

(2) DEFANG STERCY TCHATCHOUANG FRE-E,HIS-C

(3) NGOME CAILETTE NJIKANG HIS-C,LIT-E

(4) SAHFUA ASAMAOU MBAYUH GEO-E,HIS-D

(5) HALLE MBONG LIZZY DIONE GEO-E,HIS-D

(6) NDILLE BRANDON NZIE GEO-E,HIS-D

(7) EPONZEME NKWLLE IVO ENG-D,GEO-E

(8) BANGHA NOVEL KIMAL GEO-E,HIS-E

(9) EWANG MBWOGE JIMICLIFF GEO-E,HIS-E

(10) MOTALE QUEENTA ENJEME GEO-E,HIS-E

(11) ATANGBAH TABENDA DAVID CARLSON GEO-E,HIS-E

Centre No: 12357 HALF MILE LIMBE EXTERNAL

Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 28, Passed : 13

% Passed : 46.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) MAWAH ROSALINE BANGEH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) SAKWE ELIZABETH BESUMBU ECO-E,HIS-C,PHI-D

(2) EKIAFANG HANAH SIH ENG-D,GEO-E,HIS-D

(3) MBAH NJOH TICHA ASANA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(4) DANIEL EKWE DUME ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) MAPEH NORIS NGALLE HIS-C,PHI-E

(2) EBARINAM CHANTAL NYAWAJICK GEO-E,HIS-D

(3) BONGAJUM FRANCIS LIYNTEH GEO-E,HIS-D

(4) NCHULAMBEMENYI HAPPINESS ECO-E,HIS-D

(5) NAH BAUSEMUEH SYLVIA ECO-E,HIS-D

(6) BUKWANKO LEA FARINKIA GEO-E,REL-E

(7) STELLA TABOT AGBOR ENG-E,PHI-E

(8) EWUBE ARREY AGBORTARH NADINE HIS-E,LIT-E

Centre No: 12358 BAFOUSSAM II EXTERNAL

Regist: 149, Sat for 2 or more Subjects: 139, Passed : 90

% Passed : 64.75, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) NGANG RANDY NJI ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B,REL-B

(2) ADIAN YEFON ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 9

(1) AWANGI NDE BRAYANNE ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-B

(2) ENCHO ELIJAH ENCHO ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(3) EKIAWAN SYLVANUS ETOH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(4) NKWAIN LIDWINA ANDIENSA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(5) BISSONG STECY NGU ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(6) TITA SAMA ASIETOU ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(7) MUMYU BRICE-SERGIUS ADUADZEM ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(8) ELUMBA TATIANA EBONGKENG ENG-C,HIS-E,LIT-E,PHI-E

(9) NTUNGFOR PRINCESS SEI ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 32

(1) BAKOH DIEUDONNE ECO-D,GEO-C,HIS-B

(2) MANYI CHRISTINA NKENG ECO-C,GEO-C,HIS-C

(3) KIEN SANDRA ECO-D,GEO-D,HIS-B

(4) BEA DERICK SAKWE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(5) FONGO FAITH LENYUGA ENG-D,HIS-B,PHI-D

(6) GILIAN KUSONA NDASI ECO-E,ENG-C,HIS-C

(7) DJOUKAM TABE LYDIA ENG-C,HIS-C,LIT-E

(8) YAKUBU ASIATOU JULIEYATOU ECO-D,ENG-E,GEO-B

(9) TIAFIE SENTIA TAYOU ECO-D,GEO-E,HIS-B

(10) TEFOUET JOEL FOTACHWI ECO-D,GEO-C,HIS-D

(11) YANGSI CONELIUS FULL ENG-E,HIS-B,LIT-E

(12) NCHANJI FRITZ TANGIRI ECO-E,GEO-C,HIS-D

(13) NGUETSOP LOVET NKENGAFACK ECO-E,GEO-D,HIS-C

(14) MISSI BETTY-KATE NAHWUBNYONG ECO-D,GEO-C,HIS-E

(15) AKONGNYI FEVOUR SHITEEH ECO-D,GEO-E,HIS-C

(16) MARTIN LUTHER CHOUPO BAKOSA ENG-E,HIS-B,LIT-E

(17) GAMNJE FAITH BERKE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(18) NGWENECK VIOLET AMEI ENG-E,HIS-C,LIT-E

(19) TANYI EMMANUEL FRUNWI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(20) JONG BENISSE MANJU ENG-D,GEO-E,HIS-D

(21) PIKWAH ANELKA KHAN ECO-E,GEO-D,HIS-D

(22) NTUOKIATECLAIRE MANJIPOH ECO-E,ENG-D,LIT-E

(23) FIH JOYCELYN FRI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(24) BAMUH SIVLA EMMANUEL ECO-E,GEO-D,HIS-E

(25) ZUHMBUNUI SANDRINE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(26) MBANJONO PRISCA PICHRAKANA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(27) AMBE RENE TAFEN ENG-E,GEO-E,HIS-D

(28) GIBA RAMSOM AYABA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(29) CHIEKEH JULLET SHELTAWA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(30) NYONGVELLA CATHLEEN ENG-E,GEO-E,HIS-E

(31) FORSUH BINUE NATHALIE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(32) KUMA LOUISA KEBO ENG-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 47

(1) BONWEN REBIUN DYLANE ECO-B,GEO-A

(2) AMIN KAREN ALEMAFAC HIS-B,PHI-B

(3) NJOKINYI GUILAWME KACHANYI GEO-C,HIS-C

(4) KAMENI NZAGUEU MICHEL BRICHNEL GEO-D,HIS-C

(5) AKWA SOLEDAD ASHUA HIS-B,LIT-E

(6) ANNOH GISLEN NANYONGO GEO-E,HIS-C

Page 298 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 47

(7) TATA EVIDENCE YION ENG-E,HIS-C

(8) TAMBI IRENE NDAKOR HIS-C,PHI-E

(9) TATA GODKNOWS HIS-E,REL-C

(10) BASHI BRIGHT BAMNJO NGWAYIH BIO-D,ENG-D

(11) NDIM SPERENZA NKWAIN GEO-E,HIS-C

(12) TANJECK CLAUDETTE ENJECK ENG-E,HIS-D

(13) DOHMENG BORIS BABILLA GEO-E,HIS-D

(14) EYIM JOVITA ANGUM HIS-D,LIT-E

(15) MEH CERAN BIN GEO-E,HIS-D

(16) KONFOR PROMISE NDZITI ENG-D,GEO-E

(17) AMBE NAPOLEON ADE GEO-E,HIS-D

(18) EBUDE LOUISE MPAKO ENG-D,GEO-E

(19) FONKOU FORTUNE JODELLE ENG-D,HIS-E

(20) FOGUE MABOU GISCAR GEO-E,HIS-D

(21) MUAYEAH JOYCELINE MENJI GEO-E,HIS-D

(22) MEUYEN K. LINELE HIS-E,PHI-D

(23) DJONG ELIZERBERTH ETENGANANG ENG-D,HIS-E

(24) MAGNITSAP MEKONTSO MICHELLE ANGE FRE-E,HIS-D

(25) GEFANYI BRANDON VAANYI GEO-E,HIS-D

(26) ABAH BERTRAND EWI ECO-E,GEO-D

(27) NJUH FAITH SUNDAY ENG-D,HIS-E

(28) TACHI NUICHAVUGU ENG-D,HIS-E

(29) MADJOUKO KAMDOUM ALICIA NELLY ECO-E,HIS-D

(30) MBENG ASHU JULIET HIS-E,REL-D

(31) NEMBOT ELIZABETH EYERE HIS-D,PHI-E

(32) AZIE BERNICE BIH GEO-E,HIS-D

(33) NDE MARIEMUYANG ENG-D,FRE-E

(34) IRENE FIEN MUKELIWI ECO-E,GEO-E

(35) PRECILIA SEVETENYI YUNWE HIS-E,LIT-E

(36) NGOH SACILINE ENG-E,GEO-E

(37) MUSONG MILDRED ABECK GEO-E,HIS-E

(38) DJAPDOUNKE MOUNCHILI AICHA BENEDITTE GEO-E,HIS-E

(39) LANDO KENNE ORNELLA ENG-E,GEO-E

(40) MEFIRE NANA GLADYS ECO-E,GEO-E

(41) ANUSHINI MARCEL MBIBE GEO-E,HIS-E

(42) NTANKEU TCHKOUNTE CEDRIC ECO-E,GEO-E

(43) NFORMI SYLVIA MANGWONG ECO-E,HIS-E

(44) ANONG STELARINE ANONG ECO-E,GEO-E

(45) ATINGATANG FABIOLA HIS-E,PHI-E

(46) KAMDEM BEKOA JERY WILFRED ECO-E,HIS-E

(47) DJONTZO PASCAL JEANINE GEO-E,HIS-E

Centre No: 12359 BANGANTE EXTERNAL

Regist: 17, Sat for 2 or more Subjects: 17, Passed : 8

% Passed : 47.06, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) BUHNJEI KELLY BRIGHT CLAIRE ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(2) NGALIM BRIDGET KINYUY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 5

(1) FORBI RAPHAEL ECO-C,GEO-C,HIS-C

(2) IKOKE SEI FABRICE ECO-C,GEO-E,HIS-D

(3) NZINKE AGHADUM KLUVERT ECO-D,GEO-E,HIS-D

(4) JUNGWA HYCENTA MUNYIAH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(5) ANYE SOLOMON NCHE BIO-E,GEO-D,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) ANDU VANESSA NTARKWI GEO-E,HIS-D

Centre No: 12362 PAN SECONDARY AND HIGH SCHOOL,

LENDI DOUALA

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 24

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) KONGNYUY LEWIS WIRBA ECO-C,GEO-A,ICT-B,PMS-D,REL-B

(2) MOFOKO SAMUEL NJAPAH ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 9

JACKY ANTOINETTE WAINDIM CHINDO

ENG-C,GEO-C,HIS-D,ICT-C

(1)

(2) ANNA MARIA NYOMA ETABONG BIO-E,CHE-E,FSN-B,ICT-C

(3) FEUDJIO GUISSI MAEVA ISABELLE CHE-D,ICT-A,PHY-E,PMN-E

(4) FOMANKA PEARL FIONA NGUENDAP BIO-D,CHE-D,ICT-C,PMN-E

(5) BENSON NKOLY ASU NDIP (JR) ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-C

(6) FONTAWAH COLLINS NCHE ECO-E,GEO-B,ICT-E,REL-D

(7) NGASSA KOPA BRYAN BIO-C,CHE-D,ICT-D,PHY-E

(8) ASONGANYI LUCY ATONKWU BIO-E,CHE-E,ICT-B,PHY-E

(9) KEYANGE KLUIVERT ANJEH GEO-E,HIS-E,PHI-C,REL-D

Passed In 3 Subjects: 9

(1) NDOB EWANG XEVLYN BIO-D,ICT-B,PHY-E

(2) BRIDNEY AKENGBEJA NKEA ATABONG BIO-E,CHE-D,FSN-B

(3) AKUMJANG TEBOH BORIS ENG-E,HIS-D,PHI-C

(4) TCHE TCHANA MFUPA SAMJOEL BIO-E,CHE-D,ICT-C

(5) NGWA ESTHELLA NAIM AFANWI ENG-D,FRE-D,HIS-D

(6) FUNUIE BENOÎT TANUIE CHE-E,FSN-C,ICT-D

(7) NJEUHA YOPA CORINNE BIO-E,CHE-E,ICT-C

(8) TCHUENMEGNE PETER NKENGMAGNE GEO-C,HIS-E,REL-E

(9) AKAMIN JUSMELA FABRICE LINEH GEO-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) ANGEL MBOKON NGACHU NICKEL CHE-C,PMS-C

(2) AYUK AYUK BORIS CHE-D,ICT-B

(3) NCHUMULU LOY ATETAKO BIO-E,ICT-D

(4) NJONKOU KOUADIO MARCELLE GEOVANIE GEO-E,ICT-D

Centre No: 12367 MASTERS BILINGUAL COLLEGE

YAOUNDE

Regist: 46, Sat for 2 or more Subjects: 46, Passed : 36

% Passed : 78.26, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) NCHINDA COLLINS TAMBANG CHE-B,FMA-E,ICT-A,PHY-D,PMN-C

(2) SHEY SARAH KWIPSA ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-D,PHI-B

(3) YANGSI SONIA NCHWO BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(4) MAINIMO LOIS NYUYDUMBIY ENG-E,FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 9

(1) NTANI BELVIS DZERINYUY BIO-A,CHE-A,PHY-D,PMN-B

(2) KARRMATOU AYEEH ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(3) BEKIEBANG JAGAR BEYANGEH BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMN-E

(4) SERKWI NATHAN NTUNYU BIO-C,CHE-D,ICT-B,PMN-E

(5) AWUH ANNIE TEZOCK ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

EYEBE MPESSE JEAN PASCAL STEPHANE

ENG-E,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(6)

(7) FUH CELIN-SANDRA ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(8) NGWENYI BLESSING ANUMBOSEH BIO-D,CHE-E,GGY-D,ICT-D

(9) NSAME NTOPONAH MARQUERITTE BIO-D,CHE-D,ICT-E,PHY-E

Passed In 3 Subjects: 13

(1) NGUEN BOUTOUTOU LEANDRE NICOLAS ECO-C,HIS-B,PHI-B

(2) MBAH ROSINE ENDUME ECO-E,HIS-B,PHI-C

(3) NZOKOU TALLA RANDIE SOREL CHE-C,ICT-B,PMN-E

(4) BEYINA AICHATOU FRE-E,HIS-D,PHI-B

(5) FONCHA GLORY LIR BIO-B,GGY-E,ICT-D

(6) KONGNYUY SIDONNE VERNYUY BIO-D,ICT-B,PMS-E

(7) ABDU ISSA GEO-C,HIS-D,PHI-E

(8) MUMBANG ANNE-NOELLE NDI ECO-E,ENG-D,GEO-E

(9) SWIRRI VANESA ANYE BIO-E,CHE-E,GGY-D

(10) BERINYUY MARIVETTE NTANG BIO-E,CHE-E,REL-E

(11) DZELAMONYUY MATHEW SHIYKENYUY BIO-E,CHE-E,PMN-E

(12) SIRRI MAMBO ASOBAH NCHE ECO-E,GEO-E,ICT-E

(13) ZING ZING DEAN ECO-E,GEO-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 10

(1) LAKINYU CLIFFORD SUNJO BIO-A,CHE-C

Page 299 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 10

(2) BONDEH ESSOMBA RYANN LOIC GEO-D,PHI-B

(3) VUGHOSE NGWEBUE BIO-B,CHE-D

(4) TATI EMELDINE KUNBET GEO-D,ICT-D

(5) ABENDONG VIDA ABBOU ENOWEI GGY-E,ICT-D

(6) OSWALD FOMONYUY FANKA ECO-E,ENG-D

(7) SUMELONG JOAN KWAKA BIO-D,CHE-E

(8) NKOLO-OTTOU MARTIN-FAUSTIN CHE-E,PMN-E

(9) MBAH GLORY IFECK BIO-E,GGY-E

(10) SILIDEU MEYO MODESTE CEDRIC FRE-E,HIS-E

Centre No: 12368 GREAT BILINGUAL HIGH SCHOOL

DOUALA-YASSA

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 3

% Passed : 37.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) SATOU INGRID ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 2

(1) MANYOR DJOUMKO BOREL ECO-E,GEO-E

(2) TCHIFEU DENGUIE ROMUALD ECO-E,ENG-E

Centre No: 12369 NTUI EXTERNAL

Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed : 15

% Passed : 55.56, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 5

(1) KAME DICKSON KAJOH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(2) MBILI ETOA SEBASTIEN KEVIN ECO-D,FRE-E,HIS-D

(3) NDONG ABANDA GODFROID FRANCKY ECO-E,FRE-D,GEO-E

(4) YENGONG CARINE MAYAAH ENG-E,HIS-E,PHI-E

(5) ATTEY HUGUETTE MARTINE DITE OTOMO ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 10

(1) ENIH MIRABEL TAH ENG-D,HIS-D

(2) ELIBE DELPHINE NSONYIA ENG-D,HIS-D

(3) MAKIA MAKIA CLAUDE TATIANNA ECO-E,HIS-D

(4) NDZOMO DANIEL ECO-E,HIS-D

(5) KWANGFIS MAURINE MUNGSEM ECO-E,HIS-D

(6) MUGRI SIDONI KENG GEO-E,HIS-E

(7) YUKCHAM QUINTA ZIMAH ENG-E,HIS-E

(8) MOMIH CELISCO ENG-E,HIS-E

(9) MOMIH LEVITICUS WEBJOH GEO-E,HIS-E

(10) KIDZE INNOCENT KIAFONE GEO-E,HIS-E

Centre No: 12371 PATRICK FOUNDATION ANGLO-SAXON

SECONDARY SCHOOL BONABERI

Regist: 34, Sat for 2 or more Subjects: 34, Passed : 34

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

(1) TAMEN KEDI URSULA BONTE BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(2) NDZI CLOUVIS SAYANI BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-B

TANGWE VANESSA AMENCHUGE

ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(3)

(4) AJONINA AZAH ABILANDOU BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-E

(5) TAZI GLEIM ATABONG BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(6) ABEGESAH BLESSNORINE ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(7) ACHUO KATNEY MBI ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-C,REL-E

Passed In 4 Subjects: 14

(1) NFORBUI QUEENTA LEMNUE BIO-A,CHE-A,PHY-D,PMN-B

(2) ABAUKUM KELLY AKONJI ECO-C,GEO-C,HIS-C,REL-C

(3) ZEMO MEKENG DARIELLE BIO-B,CHE-B,ICT-D,PMS-D

(4) WAH TCHINDA LINARESSE BIO-C,CHE-C,FSN-B,PMS-D

(5) EPEM CHALIN EMA ECO-B,GEO-B,ICT-C,PMS-E

(6) NGWANDOH SHANIN TANGANG ENG-D,HIS-B,ICT-B,LIT-E

(7) KACHOLLOM II KOMTANGHI ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-C

(8) AGENDIA NYAME DIONDRA VOILET BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(9) FONJONG GARRETT MUKOM FON BIO-B,CHE-D,ICT-D,PMS-C

(10) CHEUDJEU BRUNELLE ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(11) ABOH MINETTE ENDENG ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(12) LYANGE THELMA JABEA HIS-D,LIT-E,PHI-E,REL-C

(13) PIEMGNE TAGNE TATIANA BRIGITTE ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(14) BELINDA MOUSSA CHRISTOPHINE ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) NCHANG VANISTEL CHUNGONG BIO-A,CHE-B,PMS-C

(2) TANYU DOGO EMILE ECO-C,GEO-C,HIS-B

(3) ETONGNE BECHEREL FONJOCK BIO-C,CHE-D,FSN-A

(4) ANZEM CARTINA ECO-D,GEO-B,HIS-C

(5) FONYAM CLINTON UTAGAH ECO-E,GEO-B,HIS-B

(6) TENGU SANDRA ECO-E,HIS-B,LIT-D

(7) ABEGESAH PRECIOUS NDUJEI ECO-D,HIS-B,LIT-E

(8) ASONGLEFAC ZINGWA JOSEPH LIONEL CHE-E,ICT-C,PMN-D

(9) ATEM EYERE ROSETTE ENG-D,GEO-D,HIS-D

(10) NJAKE CHRISTELLE BASIO HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) LUM KEZIA MUMA BIO-B,FSN-A

(2) FORCHE MAROLINE ZEE BIO-D,ICT-D

(3) TONZOCK JOYCELINE FOTECK GEO-E,HIS-D

Centre No: 12372 AFANAYOA EXTERNAL

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 5

% Passed : 83.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 2

(1) EDIAGE CLAYTON KOGGE ECO-E,ENG-D,HIS-D

(2) MORFAW BEGUEAKE HENRY NKAFU ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) SOLOMON FON-ADE AKANDE ANYANGWE ENG-D,HIS-B

(2) AWAH PEARL NJI ENG-D,HIS-D

(3) EKONDO CLINTON NJICHOI ECO-E,HIS-D

Centre No: 12377 COLLEGE BILINGUE LES CAPUCINES

EBANG

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 2

% Passed : 66.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) ABRAHAM NFOR BLAISE MAXIM ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 1

(1) POM AMBASSA YVETTE SANDRA FRE-E,GEO-E

Centre No: 12378 LIGHT WORD ANGLO-SAXON BOARDING

COLLEGE YAOUNDE

Regist: 17, Sat for 2 or more Subjects: 17, Passed : 15

% Passed : 88.24, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 7

(1) ABONGNWI RONALD AMBE ECO-C,GEO-D,HIS-D,REL-D

(2) KOBBI SYNTHIA ENGONWEI ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-D

(3) BIH SUSAN CHI ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(4) KIZITA NDI ECO-E,ENG-D,HIS-D,REL-C

(5) BATUMBU YANNICK EYABI ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-E

(6) BOBO MVOGO GERMAIN WILLIAMS ENG-D,FRE-E,HIS-E,REL-D

(7) NIBA NDOKI NKONGHO MUKETE ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) NDOKAM MICHEALINE NGWIN ENG-D,HIS-C,LIT-E

(2) AKONGNWI DONALD AMBE ECO-D,HIS-E,REL-D

(3) INGRAM EVAKISE WOTEVA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(4) NGU CHRISTINA FAVOUR ENG-D,HIS-E,LIT-E

Page 300 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 4

(1) JEI JULIETTE BINERLA BIO-E,FSN-B

(2) NNOMO TSOUNGUI MARTHE RAPHAELLE FRE-D,REL-D

(3) ALOMANKEH EYINGA STEPHIE BIO-D,CHE-E

(4) MANKA’A EMILLIE EJOBI BIO-D,PMS-E

Centre No: 12380 GBHS MBANKOMO

Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 36, Passed : 24

% Passed : 66.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

TEMBUCK LUCIENNE ENGOGO

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(1)

Passed In 4 Subjects: 9

(1) BIH MARYLYN AWA BIO-C,FSN-A,GGY-E,PMS-D

(2) NYINGCHO NELSON MANAN ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-B

(3) NDE AFANWI DIEUDONNEE BIO-C,CHE-D,ICT-C,PMN-D

(4) LAURANTINE MANKWA NSAGHA ECO-E,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(5) NDI PEARLY DEH ENG-C,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(6) JONAS NKEFOR TAPUH BIO-D,CHE-D,CSC-E,PMN-C

(7) FORCHU JANICE NYANGHA-WENTOH ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(8) NSAME ROSE LOFE KALAMAI ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(9) FANJO MIRABEL FAGWI ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) FORKIM ENJECKAYANG AKWICHEK ICT-B,PHY-E,PMN-D

(2) AWARA BERTINI AKWI GREATNESS BIO-D,CHE-D,PMN-D

(3) BENEDICT NYUYFONI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(4) NDOPING NTSEINDZE HENRIETTE BIO-D,CHE-D,PMN-E

(5) MANDAH CHE DAISY MANUELLA ENG-D,FRE-E,LIT-E

(6) BOUETOU OLEMBE GRACIOUS BIO-E,PHY-E,PMN-D

(7) AKUBUWET JIMCLARKSON FONJAH ENG-E,GEO-E,ICT-D

(8) CHIC EGWE WYNE BABILA ENG-E,GEO-E,HIS-D

(9) LEATITIA SINEH TAFOR ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) TSOGO GEORGES FLORENT ARISTIDE FRE-E,HIS-D

(2) KIMBI DECLECK NJESHU BIO-D,CSC-E

(3) BAKOP NJANKO KEVINNE MURIELLE ECO-E,FRE-E

(4) ETONGO SALLY AGBOR EBAI ENG-E,HIS-E

(5) MCFALEN KIMBI-FRU ACHIRI HIS-E,LIT-E

Centre No: 12382 COLLEGE BILINGUE FRANTZ FANON

YAOUNDE

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 7

% Passed : 70.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) OUNGKAM STEPHANE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C,ICT-E

Passed In 4 Subjects: 2

LONTIO NJOH MOUELLE CALVIN AUREL

ENG-D,FRE-C,HIS-B,ICT-C

(1)

(2) NDATA ANGO DEBORA JESSICA ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 3

(1) NJIMI HERVANE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(2) KILOH ETHEL RINGNYU BIO-D,PHY-E,PMN-D

(3) EBENYE MAKO OLGA CYRILLA VICTOIRE FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) BOUBAKARY DJONGUESSAM MOUSSA GEO-E,HIS-C

Centre No: 12384 SAINT STEPHEN’S INTERNATIONAL

COLLEGE YDE

Regist: 43, Sat for 2 or more Subjects: 43, Passed : 43

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

SIEWU SHILLIAN TECHECK NKAMNGANG

ECO-B,ENG-D,GEO-C,ICT-B,PMS-C

(1)

NDUNGBOWOH FAITH PAHBUM

ECO-E,ENG-D,GEO-B,ICT-B,PMS-B

(2)

Passed In 4 Subjects: 26

(1) TEMA AMBANG CHENDI ECO-C,GEO-C,ICT-B,PMS-C

(2) MAWO MIRANDA NSOSENI ECO-C,GEO-B,HIS-C,ICT-C

(3) LANGMI YVAN JURDIKAEL MUA ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(4) EKOLE SARAH EDUBE ECO-D,GEO-B,HIS-B,ICT-D

(5) MBEKAP FOMBO ISMAELLA ECO-C,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(6) BUGHOTENYUI YATAH BERYNETH ECO-D,GEO-B,HIS-C,ICT-C

(7) CHIA QUINIVETTE NENA ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E

(8) KAI LAURA BIH ENG-D,HIS-C,LIT-C,PHI-D

(9) MBENA EFUETLACHA BLESSING ECO-E,GEO-C,ICT-B,PMS-D

(10) ZIFAC NIVETTE ECO-B,ENG-C,GEO-E,PMS-D

(11) KOM NJOYA IDRISS CADJO ECO-D,ENG-D,GEO-B,PMS-D

(12) AKWERE FRIDA MBOE ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

MBAYEN NSIMLA MARTIN RYAN GREG

ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(13)

(14) TANLAKA SHALLOT LIMNYUY ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(15) MENYI CINTIA EJABI AHUA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(16) SAH BRADLEY BONGATAR ROEWE ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(17) TAMBE OJONG PRISCA ECO-C,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(18) NFORMOH MADELEINE EBANGHA ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(19) YOUBISSI SHERELYNE NOURIA ECO-D,ENG-D,GEO-D,PMS-E

(20) SHINE DIBOTI ANGE DIVINE YVANNA FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(21) MUEYARNWI CYNTHIA NGANGFOR ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(22) ATANGANA ROLAND ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(23) TEBOH NGOH EMMANUEL FOMUYAH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(24) ETAFA BELTHA ETCHU ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(25) NGO BAYIHA KON GISELE DENISE ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(26) BESILO IYOLLAH CECILE ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) NFOR DESTINED YUNGSE ENG-D,GEO-A,HIS-C

(2) TAMBOH JAMILATU NUMINI ECO-C,GEO-C,HIS-C

(3) MINSANA SYNTHIA ALEXIE FRE-B,HIS-D,LIT-E

(4) EJABI EKOKO TABE AYOME ECO-E,GEO-B,HIS-D

(5) TCHAGNA AKWANENG CLAIRENCE ECO-E,HIS-D,ICT-C

(6) NGORAN BURINYUY AKIKEA ECO-E,HIS-E,PHI-D

(7) ETOUNDI MACHE SUZANNE HERNA GEO-E,HIS-D,ICT-E

(8) WIRNGO CLARISE LIMNYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(9) KUM PRECIOUS NCHOU ECO-E,ENG-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) JORDAN TAFOR MUCHU GEO-B,HIS-C

(2) FRU DANIEL NSOH ENG-D,HIS-B

(3) FETUE JOSEPH BRICE GEO-D,HIS-C

(4) TANE KENMOGNE LOIC AUGE ICT-D,PMS-D

(5) NKOUEJE NGUEDJEU MARIE PAULE FRE-D,HIS-E

(6) JOYCE BOGHMA GWANSODUMA ENG-E,LIT-E

Centre No: 12385 ZUDOM BILINGUAL COLLEGE

NYOM-YAOUNDE

Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 13, Passed : 8

% Passed : 61.54, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) BIH BROHILDA AWAH ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(2) MAFOPA CLARENCE YVANA ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-D

Passed In 3 Subjects: 4

(1) MBAYE FAJO EMMANUEL ICT-C,PHY-D,PMN-C

(2) MFOUAPON HASSAN GEO-C,HIS-C,ICT-D

(3) PRECIOUS NYUYFONI MOKI KINDZEKA ICT-C,PHY-E,PMN-D

(4) NANA NANA PAUL FREDERIC BIO-E,ICT-C,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) NGABE FREDDY JORDAN BIO-D,ICT-B

(2) FETMOTAT TCHANA MARCELLE SANDRA GEO-E,ICT-E

Page 301 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12389 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BOURHA

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 4

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) AFAH JOEL TEBIT ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 1

(1) KOAJI YAGUEM JACQUES ECO-E,GEO-D,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 2

(1) MAWAY SABINE FRE-E,HIS-E

(2) ASTADJAM SALI ECO-E,HIS-E

Centre No: 12391 COLLEGE BILINGUE SAINT JEAN DE

MBANGA

Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 45, Passed : 38

% Passed : 84.44, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 6

(1) BRENDA AGONGHABUH FORCHA ECO-B,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(2) YUH JEANY SIHNENG ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(3) TUFOIN DERICK WAINMOH ECO-E,GEO-B,HIS-B,REL-D

(4) NADINE SIRRI FUH ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(5) MEDANGMO FOSSAH CLINTINE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(6) EBUA GODWIN EWI ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 18

(1) KUM NAOMI KONGWE ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) ENTUM KARLSON NDIFOR HIS-C,PHI-D,REL-C

(3) AKA MARICOL AFORWUNG ECO-C,ENG-E,HIS-B

(4) ATEMAFAC QUINTA ECO-E,GEO-B,HIS-C

(5) UZEH MILDRED KUMBONG HIS-C,LIT-E,PHI-C

(6) YINCHU RODA NICHEA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(7) FODA DONCHI CHANCELIN JUNIOR ECO-E,GEO-C,HIS-C

(8) MUNAKWA HANNAH AWOM ECO-D,ENG-E,PHI-B

(9) KOUANDAOUNOU ZOULIATOU HIS-C,LIT-E,PHI-D

(10) ALEMSHU GASTON AKAHTEH ECO-D,HIS-D,PHI-D

(11) EPIE EPOGE FRANCK OLOME ENG-E,GEO-C,HIS-D

(12) FOBAH BISMACK YENDA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(13) NCHINDO VANISA YICHAM ENG-D,GEO-E,HIS-D

(14) MEDJOUGANG LEATICIA GRACE ECO-E,GEO-C,PMS-E

(15) SHU MARYLYN MANKAH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(16) KEYONG ELSON KIBAGE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(17) NKEMKENG VERNESSA ACHANGWA HIS-E,LIT-E,PHI-D

(18) MBAH JOEL NKWANUI ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 14

(1) FERIH CAROLINE ECO-D,GEO-A

(2) NDEMNO KAMINI SYNTHIA GEO-C,HIS-D

(3) AYONGHE CAROLINE SIRRI HIS-C,LIT-E

(4) ATEMNKENG CLARIS HIS-C,PHI-E

(5) ENOW JOY SANDRA HIS-C,LIT-E

(6) NKAFU ALICE NKEM HIS-C,LIT-E

(7) TUFOIN LYDIA NCHUONDA HIS-D,LIT-E

(8) NOSENGE JOY LOKEYIEH HIS-D,LIT-E

(9) ELONG ROLAND EPIE AJEBE GEO-E,HIS-D

(10) LEUNI TCHAKOUA DEGOZARD GEO-E,HIS-D

(11) GERMAINE KIENG HIS-D,PHI-E

(12) NKEMANJONG BEZEJUH VANISSA HIS-D,LIT-E

(13) NKWELLE REGINA NTUBE FRE-E,LIT-E

(14) ENOW TREASELIA-PROMISE ENG-E,HIS-E

Centre No: 12392 MITOUKEM COMPLEX COMPREHENSIVE

BILINGUAL COLLEGE

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 9

% Passed : 37.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) RHUMSFIELD EDIAGE FMA-E,ICT-B,PHY-E,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 5

(1) NHUANTEM DESMOND EHU BIO-A,CHE-C,PHY-D

(2) NGONG ROLAND NKWAIN CHE-C,PHY-C,PMN-B

(3) KENMOE PEKA YVON GODWIN ECO-E,FRE-D,HIS-D

(4) YAMBEUN GUMI THANK GOD BIO-E,CHE-E,GEO-D

(5) MEHENE EKANE JOEL BERLOS ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NKWETENANG LINDA CHIAFIE ECO-E,HIS-C

(2) MULUH KELLA MENGWI ECO-E,HIS-C

(3) TCHAOU TCHAOU PATRICK STEPHANE FRE-E,GEO-E

Centre No: 12396 COLLEGE PRIVE ADVENTISTE BILINGUE

DE DOUALA

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 5

% Passed : 62.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) ADE SOLANGE NGUM ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 2

(1) BIALEU YOKOUE CINDY ECO-E,HIS-C,LIT-E

(2) NKENGNE TAKAM FREDDY CHE-E,PHY-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) MBAMBA GUIANTSIA JOSUE JOEL ECO-D,HIS-C

(2) KENFACK MEZAS RICKEL BRAXTON BIO-D,CHE-D

Centre No: 12400 FONDATION BILINGUE DJIOKOU DOUALA

Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 23

% Passed : 76.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

MOUGANG NDE CAMILA MICHELE

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(1)

(2) ZAMKO JENNIFER CLAIRE ECO-B,FRE-C,GEO-A,ICT-C,PMS-E

(3) ARREY DIEUDONNE BESSEM ECO-C,ENG-D,HIS-C,LIT-D,PHI-A

(4) EWANE SUME KENEDY KANG ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-C,PHI-B

(5) EWANE SUME LIDWIN NSOH ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-B,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 5

(1) MBIPA NJIKE CLAUDIA LAURELLE BIO-B,CHE-D,ENG-C,ICT-C

(2) TAKIE ELIZABETH ETE BIO-B,CHE-D,ENG-C,PMN-D

(3) CHATEH PAULINA ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(4) SITHIO ATANGANA NAOMIE GRACE ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(5) ATSOLEKEU EUCHARIA FAVOUR ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 9

(1) DZE NELSON BUH ECO-C,GEO-B,HIS-D

(2) AGBOR EMMERENCIA AGBOR ECO-E,HIS-B,PHI-C

(3) NAKEH ETHELDREDA NGAM ECO-C,GEO-E,HIS-B

(4) NGUATEM MATHIEW ATEH ECO-E,GEO-B,HIS-C

(5) AGBOR LESLY BAWA ECO-E,HIS-B,LIT-E

(6) YEMDI GAMENI BERTHOL DUVALIER BIO-B,CHE-E,PMN-E

(7) TASSI JEANNE WILFRIED ECO-E,GEO-E,HIS-D

(8) NGUETSOP TCHIO LAURABELLE BIBICHE CHE-E,FRE-E,PMS-D

(9) ASONGTIA ROSELINE BIO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) FOTSO METENOU URBEN RAIMS PIRES BIO-D,ICT-C

(2) NJUAFACK RAYMOND AKEFACK BIO-D,GEO-D

(3) KWATCHO NIEMEGNI ANASTHASIE BRENDA ENG-E,GEO-E

(4) ATENKHU NZOMBENG ATIAGO ESPOIR HIS-E,PHI-E

Page 302 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 12405 STEVIN BILINGUAL COLLEGE DOUALA

Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed : 15

% Passed : 83.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

NDZENKONGANG ASBIALA MEFEREH

BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-B,PMN-B

(1)

Passed In 4 Subjects: 3

(1) LAWAL ABAYOMI FASHOLA CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(2) MELLISSA ULEH SAUVAIRE NGERIME BIO-C,CHE-D,ICT-B,PMS-E

BOAYE NOUGUEMYO ELISABETH PALOMA

ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(3)

Passed In 3 Subjects: 4

(1) BECHEM BRINEKELLY TABE BIO-D,FSN-A,ICT-D

(2) IKODIYA UKA EMOLE BIATRIS BIO-D,CHE-C,PMS-D

(3) CHUMBOW MULOWAYI PROMISE BIO-E,CHE-E,ICT-D

(4) CHIDIEBERE ANTHONY OGUEJIOFOR FRE-E,ICT-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) MOSSA NELL JUNIOR ICT-C,PMS-D

(2) MBOTCHA YONTCHEU ANGE NOELLE FRE-C,HIS-D

(3) NANA MBATCHOU JENNIFER RAOULE BIO-D,CHE-E

(4) NTATIN ANNE BURINYUY BIO-D,CHE-E

(5) NANA NGASSA KEUKA INGRID GEO-E,HIS-D

(6) DJIBRILLA ABBA KAKA MASSAOU YAYA FRE-E,PMS-E

(7) MAIRAM FAYE CHE-E,FSN-E

Centre No: 12406 UNITY BILINGUAL COLLEGE DOUALA

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 7

% Passed : 70.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) SHANG EVANS AYENI ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-B

(2) NSAH NICOLAS NGWAN ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-B

(3) KAFFO NOLACK MARC PAULIN ECO-C,ENG-E,FRE-D,GEO-E

Passed In 3 Subjects: 2

(1) BIHNYUY MAXINCE FONYUY GEO-D,HIS-C,PHI-B

(2) NEGWEU GUIMBOUS DANES CASSANDRA ECO-D,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) CHO DIEUDONNE CHI HIS-D,PHI-E

(2) LOSHA PERCY FANWONG GEO-E,HIS-E

Centre No: 12422 BANKIM EXTERNAL

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 2

% Passed : 66.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) MEKAC NOELA FOMUSO ECO-E,GEO-D,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 1

(1) SIKA SYNDY BERITTA KAA HIS-D,PHI-E

Centre No: 12423 ASEC ETOUG-EBE EXTERNAL

Regist: 214, Sat for 2 or more Subjects: 209, Passed : 112

% Passed : 53.59, Sanctioned : 3

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NJENWIE MINET ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 10

(1) KONGNSAI ABDIL-FARASH ECO-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(2) BONGKIVEN BENISA WIYSENYUY ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(3) BETANA TERENCE MOMENE ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4) CHEFOR DIVINE MBAKOH ECO-D,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(5) BUNGONG CHANTAL LIENTENG ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(6) NFORMI COLINS DZEMBWIN ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(7) WIRNKAR ROSETTE BOILA ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(8) SONE LYTICIA LUMWI ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(9) LEINYUY EVERISTUS KERNYUY BIO-D,CHE-E,GEO-E,GGY-E

(10) FEYUFE MORA VICHIE ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 38

(1) BUANYUI HILARY ECO-D,GEO-B,HIS-B

(2) NGUM FRIDA NGONSAI BIO-A,CHE-D,ENG-D

(3) MOKENE CARINE AKEAMA BIO-B,ENG-C,GEO-D

(4) PROSPER KEHKOUHMA MBIKENDANG ENG-E,GEO-C,HIS-B

(5) AWA NGWATANG ECO-E,GEO-D,HIS-B

(6) NGONG SERAPHINE NANGE ENG-D,HIS-B,LIT-E

(7) ANDONGIBI NADINE UKOM ENG-E,HIS-B,LIT-E

(8) ANGUH BLESSING MANYI BIO-D,CHE-C,PMS-E

(9) IDEL GOOH NGAMBE ENG-C,GEO-E,HIS-D

(10) VIOLETTE TANVERLA BIO-C,CHE-E,GEO-D

(11) BUDZE GWENDOLINE KEMJE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(12) NFON WILLFRED CHILA HIS-C,LIT-E,PHI-D

(13) NFOR DESMOND MBULI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(14) ANYI YVERT NYAM ENG-E,GEO-C,HIS-D

(15) MBI HAMLET TECKU ECO-D,GEO-D,HIS-D

(16) AUTANT KENEKEH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(17) KONGNYOH CANISIA ENULAFEN ECO-E,GEO-E,HIS-B

(18) FOIN KIARA NEWUH ENG-D,GEO-D,HIS-D

(19) KONG KIARA NYANGHA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(20) EFUETNGU MARVIN EKOKOBE ICT-C,PHY-E,PMN-D

(21) TUFOIN MELCHISEDECK MALU BIO-C,CHE-D,PHY-E

(22) NJIBILI EMILIA BESAMBE GEO-E,HIS-D,ICT-D

(23) ESIMO JANNI BIE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(24) TAMNJONG MELANIE BONJE ENG-E,GEO-E,HIS-C

(25) VEDNYONGA BENARD NGAMCHA’A ECO-E,GEO-E,HIS-D

(26) TALAMBE KELVIN NGOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(27) BANGSI BERRI-ANN FUEN ENG-D,HIS-E,LIT-E

(28) MBAH ORELIA ACHA ENG-D,HIS-E,LIT-E

(29) NGOLENJIKANG JENNET EMADE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(30) BANBOYE HELENA SHEIVERLA ECO-E,HIS-D,LIT-E

(31) NTEHSEKA NATHALIINE DZERLA ECO-E,GEO-D,REL-E

(32) INGRIS JIGEM YUNGWE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(33) NSHOM COURAGE PHUKEH ENG-D,GEO-E,HIS-E

(34) KONGNYOH BABA ALTMAN ECO-E,GEO-E,PMS-D

(35) IYAH AYOH JULIE OBIA ECO-E,ENG-D,HIS-E

(36) NGAINGNE KOUAM MARTINE CARELLE FRE-E,HIS-E,LIT-E

(37) NSHOM ESTHEL NOFU BIO-E,CHE-E,GEO-E

(38) NGUM MABEL LINA PEPUHEH ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 63

(1) NFOR MAURINE MUMAH BIO-B,GEO-C

(2) SIDON NCHI NSAHNYI HIS-B,PHI-C

(3) FORTI ULRICH PENN GEO-C,HIS-C

(4) NGONG EMMANUEL JAM GEO-D,HIS-B

(5) ATUD JOYCELINE KANDI ECO-D,GEO-B

(6) TIBI LESLEY TIBI ECO-C,HIS-C

(7) METUGE LOVELINE ESUNGE ENG-C,HIS-C

(8) NYONG SONITA AGHAH GEO-D,HIS-C

(9) FONGANG FRANBEL GEO-D,HIS-C

(10) TATA BENARDETH NKOHSA BIO-C,CHE-D

(11) FONTAKUH RONALD FORTANG HIS-C,LIT-E

(12) SUH BLESSING BI GEO-E,HIS-C

(13) MBAH SALLY ATOCK ENG-C,GEO-E

(14) NDZI COURAGE MUBOW GEO-D,HIS-D

(15) NEH FAVOUR ENG-E,GEO-C

(16) SANYI BRENDA WAIH HIS-C,LIT-E

(17) BENEZET NDUM ECO-E,HIS-C

(18) NDIKFU PATRICE GEO-D,HIS-D

(19) BESONG SANDRINE TAKOR-EYONG GEO-E,HIS-C

Page 303 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 63

(20) NCHADJI AMMHEL KIMBONG GEO-E,HIS-C

(21) LEMLO EBENISER JUMVEN GEO-E,HIS-C

(22) ABUA WILSON ONOH GEO-E,HIS-C

(23) ELLENWHITE MENGEPUH JINGKWEN ENG-C,LIT-E

(24) SIRI PAMELA BIO-D,CHE-D

(25) NGAPU RASHIDATU KAH GEO-E,HIS-C

(26) NCHOLE STEPHANIE NTONAKEH GEO-D,HIS-D

(27) FOTSOLAH NTEMOH EDRIS GEO-E,HIS-C

(28) MBONG LORE DIANA HIS-D,LIT-E

(29) NTSONGWE DESMOND WUFEKE PHY-E,PMN-D

(30) TUBUO HYCENT NGONG ECO-E,HIS-D

(31) FONGANG HERBERT FORCHIBE GEO-E,HIS-D

(32) ONOH BELTINE ANYI ENG-D,HIS-E

(33) NGELUH VERMA HIS-D,LIT-E

(34) NKEMAWUNG NJUATEH JUSLEN BIO-E,CHE-D

(35) YOH MIRABEL BAH GEO-E,HIS-D

(36) MANTOH MELINE MUKONG HIS-D,LIT-E

(37) NJUME MARIE SEZARINE IKO GEO-D,HIS-E

(38) OKU KAVIO ONGUM GEO-E,HIS-D

(39) DIFFO BRICE VIRGAL GEO-E,HIS-D

(40) ATEFOR CYNTHIA NGUEMEWAH ENG-E,HIS-D

(41) KUYABA GLORY NDE ENG-D,GEO-E

(42) NGARIWA OSWALD KHAN GEO-E,HIS-D

(43) NANJE COLLINS MOLIKA GEO-E,HIS-D

(44) RONARD NGALA KONANG BIO-D,CHE-E

(45) ALONG EDWIN ABOH HIS-D,LIT-E

(46) TJEGA ADELE IRENE ENG-D,LIT-E

(47) NUBIA TITAMUNGU CHANELL FRE-E,HIS-D

(48) AKE LIZETTE BAH GEO-E,HIS-D

(49) YONGHABI LESLY YUH HIS-E,LIT-E

(50) ACHU BAH THEODORE GEO-E,HIS-E

(51) AFUMA CERGINUS KAFIN GEO-E,HIS-E

(52) ASONGNA PRUDENCIA NKONGHO ENG-E,LIT-E

(53) NDONWI JOEL FUH BIO-E,CHE-E

(54) SHANSLINE VERYE ECO-E,GEO-E

(55) AKEM LARISA NEIH CHE-E,PHY-E

(56) BINWI PRINCESIDEL HIS-E,LIT-E

(57) ENDENE EDJENGUELE CHRISTINE MAHEVA ECO-E,FRE-E

(58) LYONGA NEVILLE WOSE ENG-E,HIS-E

(59) OFEH JULITE NABOH GEO-E,HIS-E

(60) NFOR LIZET MAYAA GEO-E,HIS-E

(61) AKUKONG CEDRICK FONYI ENG-E,GEO-E

(62) MOMOH VERONICA MBEL HIS-E,LIT-E

(63) NYANKWI LEONEL NFON GEO-E,HIS-E

Centre No: 12424 DAMAS YAOUNDE EXTERNAL

Regist: 356, Sat for 2 or more Subjects: 348, Passed : 260

% Passed : 74.71, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 15

(1) NGUM MVO EMMANUEL BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(2) NWUMFOR SPINOZAH BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMS-C

TUBULONG MACPRIDE ASOBO

CHE-D,CSC-E,FMA-C,PHY-D,PMN-A

(3)

(4) WIRBA CLARENCE DZEKEM BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMS-D

(5) CHI BRANDON FRU BIO-B,CHE-C,ICT-D,PHY-E,PMS-C

(6) CHENI JOYNELL NFUSI BIO-C,CHE-D,FSN-B,PHY-E,PMS-C

(7) NUMFOR NAOMI NCHANG BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMS-D

(8) BAME EL HAKOL CHE-D,CSC-E,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(9) SOPSE NJOM NERRY CHE-C,CSC-E,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(10) TADDIO LEONEL BIO-D,CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(11) AYEINA ELVIRA ANDIENSA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B,ICT-C

(12) BINNYUY ARACHELIS LONMU ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(13) AWAH CLOVIS BIO-C,CHE-C,ICT-E,PHY-E,PMS-D

(14) NGUM TERCY KELIS OMGBA BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

NGONGANG PAMI ROMARIC JUNIOR

BIO-E,CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMS-D

(15)

Passed In 4 Subjects: 50

(1) WIRNGO OBED BONGLAV ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-D

(2) MANKA’A NOELA ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(3) TANLAKA AYENI GLORY BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-D

(4) NKEH JESSY NTABANU CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(5) FRU BLAISE FON ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(6) SEID BABOSON UFEI AKABI ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(7) TARDZENYUY JOHN BERINYUY ECO-C,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(8) UCHIBA EMMANUEL AJONI BIO-E,CHE-C,FSN-A,PMN-D

(9) AZII BRANDON ABIA ECO-E,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(10) MUBAH MAYIEVA NGWENGEH BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMS-D

(11) NJANG JACKLINE NCHU BIO-C,CHE-D,ICT-C,PMS-D

(12) NJINWI JEFF DARREN BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(13) SUH MILLIETTE MANKA’A ECO-C,ENG-D,GEO-C,PMS-D

(14) LUKONG COLLETE SIKEM ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(15) VERYE ANCELLA BONGKEM BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(16) TAITI CLARA MBOBIMWO BIO-D,CHE-C,ICT-C,PMS-D

(17) ABAH BRENDA EWO BIO-C,CHE-C,GGY-E,ICT-C

(18) DOUNLA TSOUALA MARUCE BIO-E,CHE-E,FSN-C,PMN-A

(19) NKENG JUNIOR FAVEUR ENG-C,HIS-D,LIT-D,PHI-C

(20) NDUMI OLIVETTE MUKELIWI ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(21) TETUH YANICK MUYAH BIO-C,CHE-C,ICT-D,PHY-E

(22) TAH RAISA NGOH ANWI BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMS-C

(23) ZOGNING NKWANKEKAN MANUEL CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(24) NGONG FLAVIA ABULA ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(25) NGUM JOYCE AYAMAH ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-D

(26) FALE LARISA KICHOISI ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(27) ASHU BRYAN BIO-D,CHE-C,ENG-E,ICT-D

ATEHANJIA PHILE-MON NGUNYI JUNIOR

BIO-E,CHE-C,ICT-C,PMN-E

(28)

(29) AMBE BRIAN BIO-E,CHE-C,ICT-D,PMN-D

(30) TIABOU IFU JOEL MARVEL CHE-C,ICT-E,PHY-E,PMS-C

(31) NCHINDA EMMANUEL FRU ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(32) CHO ACHIRE NOEL CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMN-B

(33) SUNYIN SHANTIS NAHDALA NAHBILA BIO-E,CHE-E,FSN-B,GGY-E

(34) ANGEL-BRIGHT PEMBE BIO-E,CHE-C,GGY-E,ICT-D

(35) BABILA VERDIAN SEMNYONG BIO-D,ICT-D,PHY-E,PMS-D

(36) ACHENGNUI JOHN-HENRY AKWO CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMS-C

(37) NDAWA MERCY ANIH ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(38) NIBALUM BERTRAND ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

AMINATOU WASSOU JENNIFER ELEANOR

CHE-C,CSC-E,PHY-E,PMS-D

(39)

(40) NDJOMGWE OKONO YANN STEEVE BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMS-D

(41) NKONG HANS ISMAEL BIO-E,ICT-D,PHY-E,PMN-C

FORYIM MAYEVA CHELSEA LEMONGHO

ENG-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(42)

(43) NDJOCK STEEVE WILLIAM BIO-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(44) FOREKE MBUAZIE ASONGTIA ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

BISSA MENOUNGA STEPHANE DELPHIN

BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMS-E

(45)

(46) ASOJONG FURTUNET ABAMUKONG BIO-E,CHE-E,GEO-E,ICT-D

ABOSSOLO EMANUELLE THERESA PAMELA

ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(47)

(48) NHE SANDRINE FRU ECO-E,GEO-E,ICT-D,PMS-E

(49) SUH WATSON SABI BIO-E,CHE-E,GEO-D,ICT-E

AMBADIANG ONANENA MOUNA AUDREY CAMILLE

ECO-E,GEO-E,PHI-E,PMS-D

(50)

Passed In 3 Subjects: 95

(1) ELELE BECKLY NDEFUA ECO-A,GEO-A,PMN-C

(2) YEMBE EMMANUEL BOMNSAH ECO-B,GEO-B,HIS-B

(3) TEGWI MARIE-CLARE AMBENG CHE-C,FMA-C,PMN-C

(4) MULUH CLIFORT TENENG GEO-C,HIS-C,REL-C

(5) ZUMBUNI BLAISE ECO-C,GEO-D,HIS-C

(6) NJOLAI BERINICE ASHERI GEO-D,HIS-C,PHI-C

(7) SAMJELLA SANDRINE WATYOH BIO-E,CHE-C,FSN-B

(8) EYANGO NGANDO PIAU PRADELLE BIO-C,CHE-C,PMS-D

Page 304 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 95

(9) FORBAH FABRICE MBUEH BIO-D,FSN-A,ICT-E

(10) OBEN SUNDAY BECHEM ECO-E,GEO-C,HIS-B

(11) ANO RELINDIS INYIAKOD BIO-D,CHE-D,FSN-B

(12) NGANCHFU MERCY NJINJI BIO-E,CHE-D,FSN-A

(13) ALAMENDEM JUSTINE PRECIOUS HIS-C,LIT-E,PHI-B

(14) MBOYO NGUEKAM JULIE BIO-D,FSN-B,PMS-D

(15) KONG PHILEMON YUH ECO-E,GEO-B,HIS-C

(16) BANLANJO JAIKA VERONICA ECO-E,GEO-D,HIS-B

(17) TEKU ECHECK PATIENCE ENG-C,HIS-D,PHI-D

(18) NGONG CLEMENTINE NDUM ECO-D,GEO-E,HIS-B

(19) TIM MARINE MAIH ECO-D,GEO-C,HIS-D

(20) AMUNGWA NOBERT FULI ECO-D,HIS-B,LIT-E

(21) MAI ZITA NDUM GEO-D,HIS-C,PHI-D

(22) NKWETI AMOS NJOH GEO-E,HIS-B,PHI-D

(23) FONYE PETRONILLA BIO-E,CHE-D,FSN-B

(24) DIFFANG CRYSTEL AGBOR BIO-D,CHE-C,PMS-D

(25) ESSOMBA ENGOUDOU JOSUE LE GRAND CHE-D,FMA-D,PMN-C

(26) EKIMBENG DELAND AZAH ECO-B,GEO-E,PMS-D

(27) DOH NADINE NDZE’E ENG-D,HIS-B,LIT-E

(28) ZEKENG KENFACK JUNIOR CHE-C,ICT-D,PMS-D

(29) TENE FRANK EMMANUEL CHE-C,CSC-E,PMS-C

(30) TUMENTA NOELA YABUA ENG-D,HIS-B,LIT-E

(31) TATA KELMIT KOPSIB GEO-D,HIS-E,PHI-B

(32) AZIA BRETHNEYKELLY ANJINKENG BIO-B,CHE-D,PMN-E

(33) BONGBINE GEORGE BERINYUY ECO-D,HIS-C,PHI-E

(34) MPUDE BLESSING ECO-E,GEO-D,HIS-C

(35) BAS MBOMA ORNELLA LETISSIA ENG-D,FRE-E,HIS-C

(36) BEMA AHNI DAIRUS AZANUI GEO-E,HIS-B,ICT-E

(37) FUH KLUIVERT ZEH BIO-D,PHY-D,PMS-D

(38) LANGMI GILFRED NGENNAH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(39) SUH GLEEN CHE BIO-E,CHE-D,GGY-C

(40) ANANG YVETTE SANGHA ECO-E,ENG-E,HIS-B

(41) MUTEH ERNESTINE NGUM ENG-E,HIS-C,PHI-D

(42) RYAN MBONGEH ENG-E,HIS-B,LIT-E

(43) MULUH JOY MENGWE ECO-E,ENG-D,HIS-C

(44) TARDZENYUY CHRISTABELL MBIYDZENYUY BIO-D,CHE-C,GGY-E

(45) KIYVEN SERJE LEMNYANG GEO-E,HIS-D,PHI-C

(46) NGENGE GERALDINE YAAH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(47) NDINGI EPOSI INDAM HIS-E,LIT-E,REL-C

(48) PAHO TONFEN GRACE ECO-E,ICT-C,PMS-E

(49) ACHABKAME ALLAIN ECO-E,GEO-E,HIS-C

(50) AKIME NGENUE ROVANIE ECO-E,HIS-C,PHI-E

(51) OMBOUDA AGRI ARMEL-BRYAN BIO-C,CHE-E,GGY-E

(52) LANGSON DESMOND ABONGWA GEO-D,HIS-D,ICT-E

(53) NGBA NGANKOU GWLADYS ERNESTINE ENG-E,FRE-D,HIS-D

(54) NYA JOY NDIP-ARREY HIS-D,LIT-E,PHI-D

(55) AKO ERIC TAMBI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(56) NGONG EDMOND WIRWIFEIN BIO-E,CHE-D,ICT-D

(57) CHO LUM GRACE CHE-E,FMA-E,PMN-C

(58) LAM MAURICE FRE-E,GEO-E,PHI-C

(59) ONDOBO MVOGO ERIC JOSEPH BERTRAND BIO-E,CHE-D,PMS-D

(60) BONGAJUM CHANTAL BERINYUY GEO-E,HIS-D,PHI-D

(61) TARDZENYUY CHRISTABEL BERI ENG-E,GEO-C,HIS-E

(62) NGUESSONG MILENA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(63) BRIAN-SERGIO LAMBO ENG-D,HIS-D,LIT-E

(64) OBAM ZE LOGAN DIDIER ERIC CHE-D,PHY-E,PMS-D

(65) PRECILIA NDUKONG ENG-D,GEO-E,HIS-D

(66) ENONGENE RANDY WANG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(67) ATTIGHA PRUDENCIA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(68) NDUNGAKEO NKEMAMIN PRECIOUS BIO-E,CHE-D,PMS-E

(69) NANGA MARCO CESAR BIO-E,CHE-D,PMS-E

(70) ASHU BRAINDA NKONGHO HIS-E,LIT-E,PHI-D

(71) NGUBI VAN BENOIT ANGAFOR CHE-E,ICT-E,PMS-D

(72) NGAH NORA BURINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D

(73) LAWIR TERESA GHENKENYUY BIO-E,PHY-E,PMN-D

(74) NKEUZOH NGATCHI STEPHANE BRICE GEO-E,ICT-E,PMS-D

(75) MANA SAOMO ZENBUIN GILBERT GEO-E,HIS-E,ICT-D

(76) BANI NDASI EMMERENCIA PRUDELLE ENG-E,FRE-E,HIS-D

(77) ASHLEY RITA SIH ENAH ENG-E,HIS-D,LIT-E

(78) GWANMESIA MARGARET NABILA GEO-E,ICT-E,PMS-D

(79) EKENYA FONJOCK YVETTE EMAMBU ENG-D,GEO-E,HIS-E

(80) KONGNYUY THIERRY NYUYSEMO ECO-E,GEO-D,ICT-E

(81) ESSA’A AKONO JULIEN DESIRE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(82) NTEBOH FABRICE ANGAFOR ENG-E,GEO-E,HIS-D

(83) BIJEMIA PRUDENCIA FOMBA HIS-D,LIT-E,PHI-E

(84) AKUMA SAMUEL ENG-E,GEO-E,HIS-D

(85) NGUITSA ZEUFACK YVAN CORAIN ECO-E,HIS-D,ICT-E

(86) CARLTON MENGNJO BANSEKA ECO-D,GEO-E,HIS-E

(87) MABAH FALONE ZENOBIA SIH ENG-E,FRE-D,LIT-E

(88) LAMGMI NAHBIT SYNDRANE ECO-E,GEO-E,ICT-E

(89) NFORNWI FAROK YUSSOFOU ECO-E,GEO-E,HIS-E

(90) KATCHE PRIDE ICHU BIO-E,GEO-E,ICT-E

(91) HSATCHOUGA TAYOU LINE -HENRIE BIO-E,ICT-E,PHY-E

(92) TIKONDA CLARIS ACHEBA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(93) TAKEMGOUO JAURESSE CEDRIC ECO-E,GEO-E,HIS-E

(94) IKOH BENTANIA WELISANE GEO-E,HIS-E,REL-E

(95) AWAH RONALDO FANG BIO-E,CHE-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 100

(1) EPEY EKU VINCENT OSOH-TAH CHE-C,PMN-B

(2) NKENG CHELSEA NGWE-NYU GEO-D,HIS-B

(3) TANGWA LAMBERT VERNYUY CHE-C,PMN-C

(4) TUINSI IVAN NGOAH HIS-D,PHI-B

(5) DJIOMETSA TETSOP GABIN RANDY CHE-D,PMN-B

(6) OLINGA AYO LOIC GAETAN ECO-E,PMS-A

(7) MAKON YOHANNE OLIVIERE SABIATOU ENG-D,FRE-B

(8) EWUNSOH BUNIA NKWO CHE-D,PMN-B

(9) SAH QUINTOLINE SHE-WEE CHE-C,FSN-D

(10) NCHIAJI CYNTHIA YUN ENG-D,HIS-C

(11) NGWA-CHE JUNIOR AZINWI FMA-D,PMN-C

(12) MVORO EYE’E JOAN ORCEL BIO-C,CHE-D

(13) SANDRA MAZEE AMBE HIS-B,LIT-E

(14) NDZANA ATHANASE RODRIGUE HIS-D,PHI-C

(15) KIKO ODETTE FRU BIO-E,FSN-B

(16) FORKWA LUCIANGE AFOR BIO-E,FSN-B

(17) BILOA ENAMA HENRIETTE CHE-E,PMN-B

(18) YUH BETILA SIH ENG-D,HIS-C

(19) AMINDEH DESMOND ASAHA ECO-E,HIS-B

(20) KOUVINOY BASIL LEMLO GEO-D,HIS-D

(21) SAMJELA GILBERT DOH BIO-D,CHE-D

(22) ACHO FRU NDI ICT-E,PMS-C

(23) NKENGASU AWESOME BEDIERE MANDEM BIO-D,CHE-D

(24) MPALEAHSI NENKAM DANIEL FMA-E,PMN-C

(25) NGU SIPNINYU AMINAKE TANNI FMA-D,PMN-D

(26) TANG ASHU BRANDON HIS-E,PHI-C

(27) MFOM CHARLES NIKITA GEO-D,HIS-D

(28) MESUMBE ODILIA EBUDE GEO-D,HIS-D

(29) NCHIFONDUE MESSIAH MUMEH GEO-E,HIS-C

(30) BAH STEPHANIE ABONG_ ENG-D,HIS-D

(31) NKENGLEFAC FOLEFAC FRANCA HIS-E,PHI-C

(32) AFONGNDANG NADIA MBA-ATAH BIO-E,CHE-C

(33) DALLE FILS JULE II MOLIERE ECO-E,HIS-C

(34) EBUA CLODETTE KWALLA HIS-D,PHI-D

(35) SAMA NOURELLE BABILA HIS-C,LIT-E

(36) AWAH NEH AUDREY SHINA BIO-D,PMS-D

(37) MBARGA JEANNE YVETTE BIO-D,CHE-D

(38) NDEBONG TELMA FLORINA NGUM GEO-E,HIS-C

(39) TEGHA ROLAND LENG CHE-D,PMS-D

(40) MOKOM KELLY BRIDE NEH HIS-C,LIT-E

(41) NDILENGTIA OLIVIA NCHAHEZUH BIO-E,FSN-C

(42) NCHANG VANESSA NCHOTU ENG-D,HIS-D

(43) NSOH LUIS NJINGANG GEO-E,HIS-C

(44) KOM TCHUINTE ARMELLE CHANIE FRE-C,GEO-E

(45) ANONG LINDA ENYEN GEO-E,HIS-D

Page 305 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 100

(46) MULUH ONORINE NGWIE GEO-E,HIS-D

(47) AKEMFOR LIZETTE ANGONG GEO-E,HIS-D

(48) BANLA BLESSING LUNGHEJIM GEO-E,HIS-D

(49) FANWONG BORIS SHALANYUY ECO-D,GEO-E

(50) BACHE RICHARD CHE-E,PMN-D

(51) TCHOUYA BRONDOL GEO-E,PHI-D

(52) MBAKU JUNIOR JEFF CHE-D,PMS-E

(53) SONG’HAFOUO TIDO DANETTE LESLY FRE-D,GEO-E

(54) OLA’A MARIE SIDOINE FRE-E,HIS-D

(55) NEYOU BARISTAIN NOUNDJI GEO-E,HIS-D

(56) DIKOBO NAKO ELISE ENG-E,HIS-D

(57) MUNTEH NGOUEGNIE NABIE ORNELLA FRE-E,HIS-D

(58) SUH NADIA ENG-D,LIT-E

(59) MIH RITA NDUM GEO-E,HIS-D

(60) BITGNA NDJANDJI DAVY SAINT CLAIR GEO-E,PMS-D

(61) KUM BERFLYN MBONG ECO-E,HIS-D

(62) ANYE FRANCOIS GEO-E,PMS-D

(63) WANKA ANABEL MEYANUI ENG-D,PMS-E

(64) FOUMAN-FOUMAN JUNIOR FRE-D,HIS-E

(65) MBOUOMBOUO JAMIL RAMADAN ICT-E,PMS-D

(66) BI JUSTINA NEBA HIS-D,LIT-E

(67) ENONGENE NOELA WASE GEO-D,HIS-E

(68) DZOGANG DZOGANG DARYL KOOL CHE-D,PMS-E

(69) NUTEAH JUSCAR NCHANJI BIO-E,CHE-D

(70) AWA MEZOH LINDA NELLY-BRIGHT GEO-E,HIS-D

(71) MEKOULOU ME MVE PHILIPPE LUDOVIC ENG-E,GEO-D

(72) NGWA PETRONIE MBIGHA GEO-E,HIS-D

(73) SUSANE LIKOWO MBUA ENG-D,LIT-E

(74) OGAR HENRY NKONGHO GEO-E,HIS-D

(75) ZONGO MEKONO EUGENIE DAREL ECO-E,HIS-D

(76) SEUMKOUA TONY ALEXANDRA ENG-D,FRE-E

(77) BUKENGSI VALORINE ECO-E,HIS-E

(78) NJUKANG GERADINE GINA GEO-E,HIS-E

(79) SAH SYNTHIA ADZERNYUY GEO-E,HIS-E

(80) NDIGAP MARY NWISEYEH ENG-E,HIS-E

(81) ATENGI FAVOUR AKWI HIS-E,PHI-E

(82) MBINJO PERTRA EBWAN BIO-E,CHE-E

(83) MICHEAL-KINSKI JATO NGRINGEH PHY-E,PMN-E

(84) LIKOVE JOHNSON NDOUMBE GEO-E,ICT-E

(85) TEFOUET PIERRETTE GEO-E,HIS-E

(86) TEKWE VIOLA UBANGHA GEO-E,ICT-E

(87) CHE JIELDRICK SHU ECO-E,HIS-E

(88) NUMFOR JOHN MARK HIS-E,ICT-E

(89) ATUD NJECKOH MERCY ENG-E,HIS-E

(90) NDE SANCHEZ NSUH FRE-E,HIS-E

(91) ATANGA PRIDE BIO-E,CHE-E

(92) TJECKA MAXIME JEFF ECO-E,HIS-E

(93) OLOUA JEAN FABRY SATURNIN FRE-E,HIS-E

(94) FEUNANG YONTA SYLVANIA GEO-E,HIS-E

(95) NDJIKI NEBA KEVIN GEO-E,HIS-E

(96) MARIE-ANN NENG JAM ECO-E,GEO-E

(97) ABDURAHMAN LOOKMAN ECO-E,HIS-E

(98) EYOMBO ELANDO JOSEPHA PHI-E,REL-E

(99) BANFOGHA BRUNO GEO-E,HIS-E

(100) MENGUE BEKOLO DENISE BRENDA ENG-E,FRE-E

Centre No: 12425 NKOLMESSENG EXTERNAL

Regist: 120, Sat for 2 or more Subjects: 112, Passed : 56

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) NJIKANG DANIEL NJIKANG ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(2) NGOUEMETA EUNICE ECO-E,ENG-D,FRE-C,GEO-E,HIS-E

Passed In 4 Subjects: 7

(1) GADINGA BRYAN GALEGA ECO-B,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(2) KIMAI RIGOBEL NUH ENG-D,FRE-E,GEO-C,HIS-B

(3) NJODZEKA LAWRENCE NSAHMBAM ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(4) SEDI HONORINE YOKU ANE ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-E

(5) ETTA ANTHONIA MBI ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(6) KINDZEKA CAPRINE KINYUY ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(7) ZOBO ROSE GIANCARLA ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 24

(1) IHIMBRU NAOMI YEHUMBU ECO-C,ENG-D,GEO-B

(2) HELEN KIVEN ECO-E,ENG-C,HIS-C

(3) CLAUDETHE JAVNYUY ECO-E,GEO-B,HIS-D

(4) NCHUNGONG CLAUDETTE NGWE ENG-D,FRE-B,HIS-E

(5) ENGOULOU BINELI PAUL RYAN ECO-E,GEO-C,PHI-D

(6) TATA VELMA MBOSHI ENG-D,HIS-C,LIT-E

(7) FON LARISSA ENJECK ENG-E,GEO-B,HIS-E

(8) LAURANTINE SHALANYUY GEO-E,HIS-C,PHI-D

(9) ANDOKWE BLESSING ENGATO ENG-D,HIS-D,LIT-E

(10) BIH MISPA TANDAHNKWA ECO-E,ENG-D,HIS-D

(11) MVOTTO MEDJO MARTHE SAMYRA FRE-D,GEO-D,HIS-E

(12) JAILA NERICK KONGNYUY ENG-E,GEO-E,HIS-C

(13) FUANCHUA AUDRIAN ENG-D,HIS-D,PHI-E

(14) AWOMBANG MARIE NKAFU ECO-E,ENG-D,HIS-D

(15) FAI BRANDON NKUH ECO-E,ENG-D,GEO-E

(16) MOUSSI JOSEPHE ORNELLA ECO-E,GEO-E,ICT-D

(17) NGONO MBALLA JACQUELINE EUNICE ECO-E,FRE-D,HIS-E

(18) MOKUBE BROHILDA ENG-E,HIS-E,PHI-D

(19) NDIFOR BISHI HENRIETA ENG-E,FRE-E,HIS-D

(20) ASSEN MBOUEM MARIE NADINE ENG-E,FRE-D,HIS-E

(21) HAKO KOUAMEN ARSENE BIO-E,CHE-E,PMN-D

(22) TAMNU CLAUDETTE CHE ENG-E,GEO-E,HIS-E

(23) SONOCK PATRICK MARDOCHEE ENG-E,FRE-E,GEO-E

(24) MAKOGE HARRY SONE ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 23

(1) TSOPFACK ZETANG ANTONY HIS-B,PHI-B

(2) SUNJO LIBERT LIFOTER HIS-C,PHI-D

(3) AKENDOH IMMACULATE MONJU HIS-E,PHI-C

(4) NGOLE CHANTAL EDUKE GEO-D,HIS-D

(5) AFUMA GOODNESS NANGEH ENG-D,HIS-D

(6) ANJAH BLESSING AMBAH ENG-D,LIT-E

(7) ASALE NESTOR NGWESE GEO-E,HIS-D

(8) ADAMU AMADU HIS-E,PHI-D

(9) BERINYUY GENEVIVE ENG-D,HIS-E

(10) KWANKAM MICHAEL JUNIOR FRE-E,FSN-D

(11) NGO BONGMAM YOGO ANNE ELISABETH ENG-E,FRE-D

(12) NGOUENI PEKA LESLIE FRE-D,HIS-E

MBOUOMBOUO DOUALA MOUTENG AHMED ABDALLAH

FRE-E,HIS-D

(13)

(14) KWAH BLANDINE NIH GEO-E,HIS-D

(15) ONGTOKONO ENGOMBO CARMEL ECO-E,FRE-E

(16) BISONG MARY TABOT ENG-E,PHI-E

(17) KFETAKA PATRONILA BERNILA GEO-E,HIS-E

(18) AYAMBA MIRIAM AYUK ENG-E,HIS-E

(19) FEUGANG TEMETANG STEVY LOIC ECO-E,GEO-E

(20) NABIH ACHO JOAN HIS-E,PHI-E

(21) NGNINTEDEMO NEE BELINDA FRE-E,HIS-E

(22) SAFOR ENJOH SWEENEY GEO-E,HIS-E

(23) SOUHE MANYO MARTHE CHRISTLIKE ENG-E,HIS-E

Centre No: 12426 MOKOLO EXTERNAL

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed : 3

% Passed : 60.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) MOUTSINA BARTHELEMY ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 2

Page 306 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 2

(1) BACHIROU ABOUBAKAR GEO-E,HIS-D

(2) FAISSAL OUMAROU GEO-E,HIS-E

Centre No: 12427 PENJA EXTERNAL

Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 5

% Passed : 35.71, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 4

(1) NJUME RENE ETAPE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(2) NGUM FRIDA SIH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(3) GWAFEN JOSEPHINE MBAKWU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(4) BUH SANGAH RACHEL ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) UMENEG ORIEN ANYAKUH ECO-D,GEO-C

Centre No: 12428 SAINT MICHAEL EXTERNAL

Regist: 80, Sat for 2 or more Subjects: 74, Passed : 38

% Passed : 51.35, Sanctioned : 3

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

(1) ACHA HOSIA SABI ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-D

(2) AKURU VIRGINET ACHE ECO-C,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(3) NTUNGWE EKWOGGE SHINEDY ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(4) TUME PETRA YENSINKEM ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

(5) NDAME JUDE THADDEUS NNOKO GEO-E,HIS-E,PHI-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) KETUNG AUDRICK TEKOH ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) FAVOUR FUSTER PHIONA BIO-B,CHE-D,GGY-C

(3) NGEH ROSE NSHI ECO-B,HIS-D,LIT-D

(4) AJUO BATE YANICK ECO-C,ENG-D,HIS-D

(5) LATENOU BOLANDE UGENI ECO-E,GEO-C,HIS-D

(6) ATABONGAWUNG LEKENGE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(7) NDEYOH MILDRED ENG-D,GEO-E,HIS-C

(8) ASONG VISNEDA ECO-D,GEO-E,HIS-D

(9) NGADEU TCHOKOSSA ODETTE GEODASSE ENG-D,FRE-D,HIS-E

(10) NGWANA SORINA MBETANKE ECO-E,HIS-C,LIT-E

(11) KINYUY JOYCE ADRIANNE ENG-D,GEO-E,HIS-E

(12) PEKWALEKE ARNOL TIPESUNG ECO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 21

(1) KAMBE BRIAN ENANG HIS-D,REL-C

(2) YEMBE BRANDON NYUYKONGE HIS-C,PHI-D

(3) ROYSTON TCHENEGHOM CHANTAL POCHET ECO-D,GEO-C

(4) ANDONG DIVINE ANDONG ASEH CHE-E,GEO-C

(5) KOUETE KOUETE MARC JOSUE GEO-E,HIS-D

(6) TSAGUE NGANNOU ROSELINE ENG-D,FRE-E

(7) MEKA TSAFACK VERRANE DARRYL BIO-E,GGY-D

(8) TEKANG SONITA GHAN BIO-E,GGY-D

(9) DAH PARFAIT TEMOH ECO-D,HIS-E

(10) ANYAM BLAIS MBUH GEO-E,HIS-D

(11) TUME LYDWINE YENLA GEO-D,HIS-E

(12) NGORAN SANDRA WIYKIYNYUY HIS-D,PHI-E

(13) EKANE HEROINE SUMAH ECO-E,HIS-D

(14) MBAH NOELA ANGUM ENG-E,HIS-E

(15) AKWI RENE NKWELLE GEO-E,HIS-E

(16) EYENGA LEONIE AURELIE ECO-E,ENG-E

(17) TIBOKO BRANDT ACHA ECO-E,ENG-E

(18) EKAKIAH DILLAN NKWELLE GEO-E,HIS-E

(19) ASUEAH ELIM HORMBOR ENG-E,GEO-E

(20) EPOTE MARIE NGULLE ECO-E,HIS-E

(21) GIEMDA MATHEW MARCEL GEO-E,HIS-E

Centre No: 12429 BONABERI NEW ROAD EXTERNAL

Regist: 75, Sat for 2 or more Subjects: 75, Passed : 48

% Passed : 64.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

(1) AKEMBOM KELVIS AWOSANG ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(2) AYONGOGWEI CLOUTIDA FORKWAH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(3) GEORGIANA NGEH GAM ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-E

(4) NDZEWIYI EMMANUELA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(5) ESSAMBI MBELLA SILFEID ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 17

(1) NDIKUM EDMOND DALITI ANGU BIO-B,CHE-C,FSN-A

TCHATCHOUANG DJEKEU ASTRIDE LAFOTUNE

BIO-C,CHE-C,FSN-B

(2)

(3) KAH CEDRICK CHIATOH ECO-C,GEO-B,HIS-C

(4) FONDZENYUY ANITA BONGNYUY BIO-C,CHE-D,FSN-A

(5) NJAH ROEGER MIBEH ECO-D,GEO-B,HIS-C

(6) NFONGEN JULIO NFONSAM CHE-B,FSN-C,PMS-E

(7) KENGNE JOEL BIO-E,CHE-D,FSN-B

(8) TCHEWO TACHE JAELLE VAGNOLLE BIO-E,CHE-C,PMS-D

(9) JOSEPH CLINGTON YUFENYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) FONJONG GLYNN TOH CHE-C,ICT-E,PMS-E

(11) USANGWEI NOELA BENWIE ECO-E,HIS-C,LIT-E

(12) TAAH SYDORINE FRI HIS-D,LIT-E,PHI-D

(13) AMBAIO LORD NJOMI BIO-E,CHE-E,PMN-D

(14) METUGE BECKLY DEWAH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(15) MBOLE CELINE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(16) ASUBO STEPHANIE AFOR ECO-E,HIS-D,LIT-E

(17) BELLE BERNADETTE EPUEAH ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 26

(1) FORBANG KATHLEEN ANWI NGEMUKONG BIO-C,FSN-A

(2) TEBUCK VANESSA ETIH GEO-D,HIS-B

(3) NGIEWI EGAR NGES GEO-C,HIS-D

(4) AJONINA BLISS ANDAM BIO-C,PHY-E

(5) ACOBTA SANGSLIN TAHNGWEH ENG-C,LIT-E

(6) ANOH PRECIOUS NYONGHO GEO-D,HIS-D

(7) VEBAIN LIZETTE TEM ENG-D,HIS-D

(8) ENOWNCHONG RITA ARREYAGBOR BIO-D,CHE-D

(9) FONKENG AYANGUA ROTHSANNE GEO-E,HIS-C

(10) MBENJANG SONIA INGRED NDABONG GEO-E,HIS-C

(11) AKONG VALLY ATANGA ENG-E,REL-C

(12) MAMBO EDELQUINE CHEO BIO-D,CHE-E

(13) MATCHINDA TAFFO EUNICE NONAULT BIO-E,CHE-D

(14) KINKOH ESTHER DIY GEO-E,HIS-D

(15) BIHNWI FANETTE CHE GEO-E,HIS-D

(16) TANGKA HABIRU FONYUY GEO-E,HIS-D

(17) FIAKE JOEL ENOW GEO-E,HIS-D

(18) BOTCHAK FLORIANE PAMELA BIO-E,CHE-D

(19) EDIMO ELONG SAGE RICHIE ENG-D,FRE-E

(20) EKANEI VALERIE ETOH ENG-E,REL-D

(21) NGENJANG CLAUDETTE AMBE ECO-E,HIS-E

(22) NDE GILBERT NDE GEO-E,HIS-E

(23) BESONG AKINGE THEODORE ENG-E,GEO-E

(24) MESAPE DIVINE NGOLLE HIS-E,PHI-E

(25) KENFACK FOUTOUE BLAISE VIETIAN GEO-E,ICT-E

(26) TASSE NGOUMTSOP DALIA MEIR ENG-E,HIS-E

Centre No: 12430 BONAMOUSSADI EXTERNAL

Regist: 80, Sat for 2 or more Subjects: 75, Passed : 39

% Passed : 52.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 6

(1) AGBOR LOVETH TAMBE BIO-B,CHE-C,CSC-E,PMS-C

Page 307 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 6

(2) YUFEMO NIRUS KEVEN BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMS-D

(3) AUDREY JOSEPHA INDIRA KAMBOU ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(4) LETISIA EMBOLO MWAMBO ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-B

(5) ELINGE VIRGINIE TITI ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-D

(6) ABIBATOU NDIFOR SHARRY ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 15

(1) GIYA BETHINE GAMNKEN ECO-E,GEO-A,HIS-B

(2) NDEH COLLINS NSOH ECO-D,GEO-C,HIS-B

(3) BERROL YEFON MEYEH WIRAYEN ECO-C,GEO-D,HIS-C

(4) NONO TCHONANG EUNICE ORNELLA FRE-C,HIS-B,LIT-E

(5) TATAH TIMOTHY WIYSENYUY ECO-E,GEO-C,PHI-B

(6) KWAWA HANKOU CLAYDE MELVIN CHE-D,ICT-C,PMN-D

(7) BRADON NFORMI YEMBE ECO-E,HIS-D,PHI-B

(8) DJOUVOA CHACHUENG DIVINE BIO-D,CHE-E,FRE-C

(9) HOB EKAMBI JACQUELINE ENG-E,FRE-D,HIS-D

(10) HOB PAULINE HELENE FRE-E,GEO-E,HIS-C

(11) KOUMDA AKONO JUNIOR CEDRIC CHE-D,PHY-E,PMN-D

(12) INGRID PRISO AUDE LESLIE SUZY FRE-C,GEO-E,HIS-E

(13) TANG LYDIA EBAI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(14) ASSAGUINA ESSIENE BRAYAN KEVIN BIO-E,CHE-D,FRE-E

(15) TONDJI TCHOGNIA JULIENNE EUNICE ENG-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 18

(1) NJASI DESMOND FINE PHI-D,REL-B

(2) EWANG NEVILLE EPIE ENG-E,REL-B

(3) KIAMPI TCHOFFO NDEKOU DANIEL ECO-E,HIS-B

(4) FONGANG FONGANG IDES LOIC CHE-E,FSN-B

(5) EBONGO NGINDJEL CATHERINA NATHALIA ENG-E,FRE-C

(6) EHODE MARINETTE WANG GEO-E,HIS-C

(7) NDOUMBE OLIVIA LAKEINE ABIGAÏ ENG-D,FRE-D

(8) AGBOR CHRISTIE NDAKWO BIO-D,CHE-D

(9) BAYIHA ANASTASIE ESTELLE BIO-D,CHE-E

(10) NANA CHEDOU ANGE FRANCELE FRE-D,HIS-E

(11) FOTABONG KELLY BRIDE ANNAH GEO-E,HIS-D

(12) SONBETSE SUSSAN LEBGA GEO-E,HIS-D

(13) NEBA SEVERINE NGWA GEO-E,HIS-D

(14) KINYUY NELLIS ENG-E,HIS-E

(15) NGUIMEYA LAETICIA BIO-E,CHE-E

(16) EMMA ENJEMA MOKAKE ECO-E,PMS-E

(17) BENITA KULONG TICHA GEO-E,HIS-E

(18) NGUIFFO EBOLEMBANG AUDREY FRE-E,HIS-E

Centre No: 12431 HORIZON EXTERNAL

Regist: 67, Sat for 2 or more Subjects: 67, Passed : 44

% Passed : 65.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

CHE JUNIOR PRESTON MUEFONG

ECO-A,ENG-D,GEO-A,PHI-C,PMS-D

(1)

(2) BONG ATUMKEZE SIH BIO-D,CHE-C,GGY-C,ICT-C,PMS-C

(3) EBONDELLE KOGE JUNIOR BIO-D,CHE-D,ICT-A,PHY-E,PMN-D

KEDZE KENKU FUNG MACDILAN

BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(4)

(5) LIZETE BOTAMBUH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-D

Passed In 4 Subjects: 17

(1) MEKANYA EMELI ETHEL BIO-B,CHE-C,FSN-A,GGY-B

(2) MUDOH CHRIS AGWO ECO-B,GEO-A,ICT-D,PMS-E

(3) ENEIGHO FAITH ISAICHO ECO-C,FRE-E,GEO-B,ICT-C

(4) WANDAH ANN – MARION NYABO BIO-E,CHE-D,FSN-A,PMS-E

PRINCE ACHILLE MIDETE BANFOGHA

ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(5)

(6) ANGUI MANGAN CHELSEA LORIE BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(7) FORKWEN EMELDA AZAH ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-D

(8) EPEH OROCK HEDRICK TABI BIO-D,CHE-E,ICT-C,PHY-E

(9) BANET AMOH OJAH BIO-E,GGY-D,ICT-C,PMS-E

(10) KENFACK AMBO PRINCEWILL BIO-C,ICT-E,PHY-E,PMN-E

(11) AMADU TINICA ANYIM BIO-D,ICT-E,PHY-E,PMS-D

(12) EBANDA SIMON LOLO ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(13) FRIDAM DON TIMOTHY ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-E

(14) SHEFA SAMUEL NGUELE PIUS BIO-E,CHE-D,FRE-E,PMS-E

(15) ACHIRI CHO FOMBE BRAIN CHE-E,FMA-E,ICT-E,PMN-D

(16) DIEMO DJILA KENNY ELVA ECO-E,ENG-E,GEO-E,PMS-D

(17) LATALLE BANIDOLE VALDEZ ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 10

TCHOUFACK CATHERINE ASHELEY GELSELDA

CHE-D,FSN-A,GGY-E

(1)

(2) FEH DIANE KAH KUNA FMA-E,ICT-C,PMN-D

(3) SHURRI RAYAN NDIKUM ENG-D,HIS-C,LIT-E

(4) NKONDJE EBOUEL FRANCK IVAN ICT-C,PHY-E,PMN-E

(5) FIFEN MENEGUEM IDIATOU BIO-E,PHY-E,PMS-C

(6) ETIME GRASIANA ESUNGE ECO-D,HIS-D,REL-E

(7) ASAH NATHAN MENYE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(8) TAPIEMENE KENNE SONNY ESTELL BIO-E,ICT-D,PHY-E

(9) SIDIOH KOUACHUE STEVE ERIC CHE-D,GGY-E,ICT-E

(10) ASONGWE THEOPHILIOUS MBAH ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 12

(1) ADAMU DZEMNWI KEVIN ENG-E,GEO-C

(2) MBIEKOUP JOANA DOLVIRA ENG-D,GEO-D

(3) GUIEGOU EMMANUEL FREDY CHE-D,PMS-D

(4) MOUNGANG KOUAMOU CHRISTEVA PHY-E,PMS-C

(5) NGAMWO TATAP PIERRE VICTORIEN CHE-E,PMN-D

(6) DIPANDA EWANE JEAN PHILIPPE FRE-E,HIS-D

(7) MBOUNA NTOUMBOU J.P NIMTIDEM ENG-E,HIS-D

(8) LESIGHA KEVINA DINGA ECO-E,HIS-D

(9) DJOFANG TCHABOE BERNAZID BOUTRO BIO-E,ICT-E

(10) NANGA EDIMO SONADI BIO-E,PMS-E

(11) MBE CYRIENE OLGA ENG-E,HIS-E

(12) MANGUELE AUGUSTIN FRE-E,HIS-E

Centre No: 12432 NDOBO EXTERNAL.

Regist: 66, Sat for 2 or more Subjects: 64, Passed : 34

% Passed : 53.13, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 8

(1) MBONGAYA MERCY EBIKA BIO-C,CHE-D,ENG-D,FSN-A

(2) SHIE MARK NKU ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(3) NGWE VIANIS MASOUP BIO-E,FSN-A,GGY-D,REL-D

(4) MIYANG EUCHERIA ACHU ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(5) YANGSI OTANS NGACHU BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(6) KELVIN VANDESTAR ALAH BIO-E,CHE-E,GGY-D,ICT-D

(7) MUTO BLESSING FOMONYUY BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(8) NEBA JUSTICE CHE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) NGUM NELLY TANSHO CHE-D,FSN-C,GGY-E

(2) KWETI BLAISE MBUYA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(3) SHALOM MANKA AKONGNWI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(4) GODWILL AKO ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 22

(1) LARRI GODLOVE JAMBER HIS-D,REL-B

(2) MULUH RUTH FONGWI ECO-E,HIS-C

(3) DIYUH MUKETE GEO-D,HIS-D

(4) ALO CHEMNWI JEVIS BIO-E,REL-C

(5) NFOR KUFE FABRICE FRE-E,HIS-D

(6) NKAM VALERY KHAN ECO-E,HIS-D

(7) NFOR GIVEN MANJONG ENG-D,HIS-E

(8) FENG JENIFER WANG ENG-E,HIS-D

(9) GIBSYBUIN JUWA MICHEAL GEO-E,HIS-D

(10) TAIKOUM SANDA SALLACK BENJAMIN FRE-D,REL-E

(11) ZUHMBONWI JOYCELINE ECO-E,GEO-D

(12) PHUANSHETE MIENETTE ASEH ENG-D,REL-E

Page 308 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 22

(13) ATEAFAC BRENDA BIO-E,GEO-E

(14) MAWAMBA TANKE JESSICA AUDREY ENG-E,GEO-E

(15) NGHOMBUOCHE NADINE GEO-E,HIS-E

(16) NKENJI COLETTE NUENDONYI BIO-E,CHE-E

(17) NGWA YVETTE NGUM BIO-E,GGY-E

(18) BRIYAN KONGNYUY GEO-E,HIS-E

(19) NGWANI HILDA NTALA ECO-E,HIS-E

(20) FENIBEE THERESIA GEO-E,HIS-E

(21) MANDA SOLANGE BIKO ENG-E,GEO-E

(22) CHESAMI ADELINE ANGWI GEO-E,HIS-E

Centre No: 12433 NGWELE EXTERNAL

Regist: 280, Sat for 2 or more Subjects: 274, Passed : 174

% Passed : 63.50, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) AYAFOR PRAITDINE MBAHNO ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-E

Passed In 4 Subjects: 40

(1) FUEMBORK NAFI ECO-C,GEO-A,HIS-C,PHI-B

(2) SAKWE MOTALE SAKWE BIO-A,CHE-C,PHY-B,PMN-C

(3) TABEYANG ABEL CARIO BESONG ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-A

(4) ETIMBI CLOTILDA FLORENCE-MBUN ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(5) FONYUY JESSY BYRAN ECO-D,GEO-B,HIS-C,PHI-D

(6) FUNUIE ALVIN LUM BIO-A,CHE-E,GEO-C,PMS-E

(7) FOBANG FOMBAD BILSCHAN ENG-D,FRE-E,GEO-C,HIS-B

(8) ACHI BEREAN ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(9) YONGHO SAINT LOUISE ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-C

(10) MBOI MAXGALIAN ANONG ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-D

(11) DINGA MELVIN LEMAH ECO-D,ENG-C,GEO-D,HIS-D

(12) TEGHE CHANCELLE BEI ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(13) KOCHI MAVIS BONJEH ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(14) SYLVIA NUNDOYA NDANJI ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(15) LUM TINA NGANG ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(16) AGBOR HELEN MPEY ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(17) EYONG CLEMENTINE NGAH ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-C

(18) NGWEN VANISIA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(19) NGONGFI TINA NGEH ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-D

(20) AGBOR BECKY AYAMBA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(21) ATUD MBAKU NORA ABOH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(22) ANGEFUEH VERONICA AWUNG ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(23) PATIH ZARIATOU ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(24) BIH CARINE NJI ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(25) MBAKU GLORY LENA ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(26) KENGFACK CARINE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(27) BABAYEL FELICITAS FONYUY ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(28) FAI MABEL WISAHNYUI ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(29) DIBUIN NELISE BOGEGU ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(30) ABANG MBAH LOVELINE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(31) MBABID LANITA ACHE ECO-D,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(32) APUNGWA KELSY ANCHI ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-E

(33) MBUHYE HAGGAI NYUYTIYMBIY ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-E

(34) FONGWI ANTHONY SANUH ECO-E,GEO-D,HIS-D,REL-E

(35) AFANYU JERVIS TOMBI ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(36) A ZINWIL BLESSING SIRRI ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(37) ETCHU AKABUM BRANDON ASEK BIO-E,CHE-D,GGY-E,ICT-E

(38) EGBE NAPOLEON ENOW ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(39) FONYUY MARIE ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(40) DOBGIMA TURAM DOH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 62

(1) MBAKU STEPHANE MBAKU ECO-C,HIS-B,PHI-B

(2) KIBANG CHANTAL AYENGEH ECO-D,GEO-A,HIS-C

(3) NTANTAH AMSTRONG KONGNYI ECO-D,GEO-C,HIS-B

(4) GWEDJI PAMELA KWUMAI ECO-D,GEO-B,HIS-C

(5) DJASSEU TSEMO MAEVA SORELLE BIO-B,CHE-D,ENG-D

(6) JATOR STANLEY KARI ECO-E,GEO-B,HIS-C

(7) JABEA KLIVERT MAKIA ECO-C,GEO-D,HIS-C

(8) FUL FIDELITY NANGIE ECO-C,GEO-B,HIS-E

(9) DONFACK MARTINETTE PAQUITTA FLORE ENG-C,FRE-D,HIS-D

(10) OKRI MELANIE OKOH HIS-D,PHI-B,REL-E

(11) OWAN SAMUEL ESUA HIS-B,LIT-E,PHI-D

(12) FUH JACOB NJEH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(13) NKEMAMIN CYMALINE NGANGAFAC HIS-D,LIT-E,PHI-B

(14) MBOU MALOMBA PARFAIT RAUGATH ECO-E,HIS-C,PHI-D

(15) MENGYIENTOH ELISABETH BIO-D,GEO-D,ICT-D

(16) BISSONG RUTH ENU BIO-E,CHE-D,PMN-C

(17) NNOKO PISANG FLORENTINE BIO-C,CHE-D,PHY-E

(18) ONDU QUINIVETTE ABANA ECO-E,ENG-D,HIS-C

(19) FOABEH ATEM CHRIS-FRANK ECO-D,GEO-E,HIS-C

(20) AGBOR DERRICK BESSONG FRE-E,HIS-D,ICT-C

(21) ATABONG NGOASONG FONDUNGALLAH ECO-E,GEO-E,HIS-B

(22) NDIP TANYI ENOW ENG-D,HIS-D,PHI-D

(23) EKABORE EVELINE IKENDE FRE-E,HIS-B,LIT-E

(24) ATABONG SYLVIAN AJONG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(25) RITA NTOH YIEH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(26) NCHONG MARION BESSEM ECO-E,HIS-C,LIT-E

(27) TANIMU AISHATU TUMI ENG-D,HIS-E,PHI-D

(28) MBIWOMBONG HANSLER BIO-E,CHE-E,PMS-C

(29) GUTA LIZETTE ANAM HIS-D,LIT-E,PHI-D

(30) NJANKENJI HILARIOUS NWANA BIO-D,CHE-E,GGY-D

(31) NIBA NJI MARVINE BIO-C,CHE-E,PMN-E

(32) MIYANUI PATIENCE FORFAH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(33) AMBECK TABITHA ANUH HIS-C,LIT-E,PHI-E

(34) AKONJUEN MARTHE EYONGBAJIE ECO-E,ENG-E,HIS-C

(35) METI KEMBRA LATRICE NGWOH ECO-D,ENG-D,HIS-E

(36) OJONG BORIS NTUI ECO-D,GEO-E,HIS-D

(37) JOSEPH AYUK NANJE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(38) ATEGHA CLAUDIA SIH ECO-D,GEO-E,HIS-D

(39) JUMKA PATRICK TANLAHKA ECO-E,GEO-D,HIS-E

(40) ASHU OJONG LARISSA LA PRINCESSE ENG-D,FRE-E,HIS-E

(41) OJONG AGNES MERANIA TANYI TABE ECO-E,ENG-D,HIS-E

(42) NCHANJI CLOVIS TAFON ECO-E,GEO-E,HIS-D

(43) NDITEH STEPHAN BLAK ENG-E,HIS-D,REL-E

(44) CHAYI MOHAMED REHWOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(45) EBAI SUZY KAYZIA ETENGENENG ECO-E,ENG-D,GEO-E

(46) DIONE DORA-ISSABELLA EPULLE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(47) NGENDAP BIDLOLA FOMBON ENG-D,GEO-E,HIS-E

(48) MFORMEM JENNY ESONG ENG-E,HIS-D,LIT-E

(49) NDI FABRICE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(50) CHE CEDRICK NEBA AKONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(51) NDUM QUINTA ENGONWIE HIS-E,LIT-E,REL-D

(52) DAIYEBGA DESTIN SANINGONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(53) NFORMI ROSEMARY NGELOM HIS-D,LIT-E,PHI-E

(54) FAI BRENDA YILIMO ENG-D,FRE-E,LIT-E

(55) SWIRRI CLARISSE AKENJI GEO-E,HIS-D,REL-E

(56) EGBE HILARINE NDIP-AKEM ENG-D,HIS-E,LIT-E

(57) NGUMAFOR NADELLE NGWENYI ENG-E,GEO-E,HIS-E

(58) NBENA ANDRIANA ECO-E,HIS-E,LIT-E

(59) TEGHEN ANNE AMBIT BIO-E,CHE-E,GEO-E

(60) YASHI DESMOND DATEH GEO-E,HIS-E,PHI-E

(61) IYAMBE ALICE WASE ECO-E,HIS-E,PHI-E

(62) EGBE GERMAIN EBOT ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 71

(1) AFUHNUI QUINTA TANTOH BIO-B,CHE-D

(2) WIRNKAR FARIDA KINYUY BIO-E,FSN-A

(3) GWANKOBE SANDRA BINYELA BIO-D,GEO-C

(4) AYABI MIDRED EFOKA ECO-E,HIS-B

(5) ASHU TINA OROCK HIS-B,LIT-E

(6) DJOMO TCHETEU MACKEVIN ENG-D,HIS-C

(7) ASHU SONITA NANYA ENG-D,HIS-C

(8) SUH ELOMO BERNARD SHAW ECO-E,PHI-B

(9) AGBOR NTUI ANNA ONEKE ECO-E,HIS-C

Page 309 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 71

(10) KAMDEM ROSEMARY KAMDOM BIO-D,PMS-D

(11) TAAH MACPHESON ATUD GEO-D,HIS-D

(12) MAIMO GLENCAL BERINYUY ENG-D,HIS-D

(13) ASONGANYI MCKNIGHT ASONGANYI ICT-D,PMS-D

(14) YERFU NADINE NKUSHI ENG-D,HIS-D

(15) OBEN REVERICK TAKANG ECO-D,HIS-D

(16) KENAH IRAM KUM GEO-D,HIS-D

(17) MOUDOKI AYONG DESIRE ENG-E,FRE-C

(18) KONGNYUY BRIGHT SOLIE BIO-C,CHE-E

(19) NGALIM ETIENE WIYLILAKA CHE-D,GGY-D

(20) ENOCH BAYIHA NGWESSEH ENG-D,FSN-D

(21) BOH MALICE FITCHU HIS-D,LIT-E

(22) ACHU FAITH ANJEH GEO-E,HIS-D

(23) NGWEN CHRISTINA GEO-E,HIS-D

(24) NCHENZEFUA HAJARA YONCHE HIS-D,LIT-E

(25) AMIN CHARLLOTE ATEHNGUNG ENG-D,GEO-E

(26) WOGHONYI COLLINS BIO-D,PMS-E

(27) ABONGWA TANUE AFUHJING CHE-E,PMN-D

(28) BONGJO FALONE BINLA BIO-E,ICT-D

(29) MBERI COLLINS NLINWE HIS-D,REL-E

(30) NYUYSEMO MARWATOU ENG-E,HIS-D

(31) LAFAME LARRINETTE LUMNWI ENG-D,LIT-E

(32) NGUH FABRICE-BROWN MAKIEBEH ENG-D,GEO-E

(33) MAKUETE THEORINE FRE-E,HIS-D

(34) NDAMBO CHE PARSON ENG-D,GEO-E

(35) NCHONGNDIP ARRAH MBU HIS-D,LIT-E

(36) ATAAH JOSEPH MAMA GEO-E,HIS-D

(37) LUM VALDINE NKWENTI ENG-D,LIT-E

(38) NJI PELAJI NSEN HIS-D,LIT-E

(39) WIRBA NJIBRILA VERNYUY ECO-E,HIS-D

(40) ASSAM CECILIA EGBE GEO-E,HIS-D

(41) ETUNG ESTHER MANYI HIS-D,PHI-E

(42) NDIBOTI PELIA MANJE GEO-E,HIS-D

(43) GAEL SUINYUY ECO-E,GEO-D

(44) KIMENG DESERINE NATANG ENG-D,HIS-E

(45) MBAH BLESSING ENJECK BIO-D,PMS-E

(46) TITA CYNTHIA ECHECK ENG-D,HIS-E

(47) EBANE ENANG CLAUDINE HIS-E,REL-E

(48) RIMESHI KENNETH ECO-E,GEO-E

(49) MBAH EMMANUELA ENJEI ECO-E,GEO-E

(50) FAI BEATRICE MBURLZI ENG-E,HIS-E

(51) NSENGLACK ENOCH BANTAN ICT-E,PMS-E

(52) AWANKEU NKOUAMI ORNELLA STELLA ENG-E,FRE-E

(53) AGBOR LYDIA AGBOR ENG-E,HIS-E

(54) MBIJANG VOILET MBATAKU ECO-E,GEO-E

(55) AGBOR FAITH MANYI HIS-E,PHI-E

(56) TOSAM COPINA NAIN GEO-E,HIS-E

(57) MBAPE AKENZEM SOLANGE ENG-E,GEO-E

(58) WIRBA ESUA BONGKPUMU HIS-E,REL-E

(59) MOHNKONG AISHA PERIMETA GEO-E,HIS-E

(60) YUFENYUY CEDRICK VERNYUY ECO-E,HIS-E

(61) NEBA AFANWI VERA GEO-E,HIS-E

(62) GHATIM RAISA HIS-E,LIT-E

(63) NKENGFACK DIRANE BOBIES GEO-E,HIS-E

(64) KPUDIY LAURA NYUYKONGI GEO-E,HIS-E

(65) FLORENCE NGUM MUNUNG HIS-E,REL-E

(66) ENKOH QUINIVA AGI ECO-E,HIS-E

(67) KFUTUA EMMERENCIA NYONGO ECO-E,GEO-E

(68) KONGWI SEDRICK YOMBI ECO-E,GEO-E

(69) ESTHER NYOH NJUPOUNYINYI ECO-E,HIS-E

(70) NGUETSOP SOPGO IVAN JOSENEL FRE-E,ICT-E

(71) NCHUNG MAGDALINE SONA ENG-E,LIT-E

Centre No: 12434 RAIL BONABERI EXTERNAL

Regist: 217, Sat for 2 or more Subjects: 209, Passed : 153

% Passed : 73.21, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) EGBE COMFORT NKONGHO ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D,REL-B

(2) ORANG AYUK AGNES ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-C

Passed In 4 Subjects: 28

(1) LUKONG ANNABETTA ECO-B,GEO-A,HIS-D,PHI-B

WIRNDZEREM MARY-BETHEL YILARENG

ECO-C,GEO-A,HIS-D,REL-C

(2)

(3) NWACHAN LARISA AWU BIO-D,ENG-D,FSN-A,GGY-C

(4) NJONG ABERTIN FUAM ECO-E,GEO-B,HIS-D,PHI-B

(5) MARY-CATHERINE YUNGAYONG BIO-B,CHE-E,GGY-D,ICT-C

(6) TABE DILAND NJAH ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(7) ABITU THERON NGUM ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-B

(8) SUH JEMIMAH LUM ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(9) NGWA NADINE NGUM BIO-D,CHE-E,FSN-A,GGY-E

(10) NGWANEH MARIENOEL AKWANWI ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(11) DORASIA UNYAH ADU ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(12) SIRRI DELPHINE ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(13) AMIDOU SUFYAN VERNYUY ECO-D,GEO-D,ICT-C,PMS-E

(14) MAGEUGEU MICHELLE ARCELLE ECO-D,GEO-D,ICT-E,PMS-D

(15) ATUD ZILIA ANAM ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(16) MBOYING LONGCHI JOYCELINE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(17) NEBA STEPHANIE NGUM ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(18) KUNSONA GISELE NDI ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(19) ROSA SHEMBOM ECO-E,GEO-E,HIS-C,REL-D

(20) ETAYA EMMANUEL TABI BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(21) KONGNYUY BERNARD YUFENYUY BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(22) NKAMAZONG JOZIAS FRANKLIN ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-E

(23) CHWIWAH CARINE DIANE ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(24) MARTHA NEGESANG MUNA ENG-D,HIS-E,LIT-E,REL-E

(25) NGEH JOULIETTE BOROU ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(26) NANCY EBONGO MEBOKA ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(27) MUNYAM DESMON TENDO BIO-E,CHE-E,ICT-D,PHY-E

(28) MASSANGO MASSANGO YVES LOIC CHE-E,FRE-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 54

(1) YAI SHANSLINE BEYN ECO-C,GEO-A,HIS-C

(2) NGWANG EMILE GHEH ECO-C,GEO-A,HIS-D

(3) FOFIE TSAMOH CLINTON ECO-C,GEO-B,HIS-C

(4) FRU JARVIS NCHE FSN-A,GGY-D,ICT-C

(5) TECHE RUTH ATUH ECO-D,GEO-B,HIS-C

(6) CHOCKWOH MISBA NDONGO GEO-C,HIS-B,PHI-D

(7) DZENI BILLET SHIYGHAN ECO-D,GEO-B,ICT-D

(8) CHE LOUISA NCHANGNWI BIO-C,CHE-D,GGY-C

(9) TSI WILSON PENG ECO-E,GEO-A,HIS-D

(10) CHI NEH CLODETTE ENG-C,HIS-B,LIT-E

(11) NGWA STELLA ASOH BIO-E,CHE-D,FSN-A

(12) NGWA HILARY KUM BIO-C,CHE-D,GGY-C

(13) FUL CONRALD CHIAMBONG ECO-E,GEO-B,HIS-C

(14) VERLA ANTHONY KONGYUF CHE-D,PHY-C,PMN-C

(15) MILIAGAH AGNES ECO-D,GEO-D,HIS-C

(16) ATOH PILATE WISDOM NEBA ECO-E,GEO-D,HIS-B

(17) SUIVEN GILDAS NYUYKONGE ECO-E,HIS-C,REL-C

(18) MESAME POLY NADIA ECO-D,HIS-B,LIT-E

(19) TABI ALICIA BRIGHT ORU ENG-E,HIS-B,PHI-D

(20) MERCY NGWATANG TENJOH BIO-E,CHE-E,FSN-A

(21) ASONG ATABONG DERICK ECO-D,GEO-E,HIS-B

(22) NDZEFUEYAP HOPE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(23) NGWANE JOSEPHINE MANKA’A ECO-E,GEO-D,HIS-C

(24) NSO BRENDA MPEYONG ENG-E,HIS-D,PHI-C

(25) AKENJI LARISSIA ENGONWEI ECO-E,ENG-D,HIS-C

(26) NIH GERALD NGONG BIO-D,CHE-D,PMN-D

(27) BECHEM ELIZABETH TAINOH ENG-D,HIS-C,LIT-E

Page 310 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 54

(28) EWANG EPIE VALENTINE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(29) SHUYEH CLOVIS NGEH FRE-E,GEO-C,HIS-E

(30) MENGOT BENJAMIN BATE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(31) CHIN SEVIDZEM JUY ENG-E,HIS-C,LIT-E

(32) ENSENG SONITA HIS-C,LIT-E,REL-E

(33) MOUMIE AWAH SANI MAMA GEO-E,HIS-C,PHI-E

(34) SAIDOU MASOUDATU YULA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(35) DIONDA PEGGY NWECHO ENG-D,HIS-D,LIT-E

(36) LABAN EMMANUEL NGWANG GEO-E,HIS-D,REL-D

(37) TIFUH BRONHILDA GWAH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(38) TAKERE FRANKLINE NDOM ECO-E,GEO-C,HIS-E

(39) LAMBI BELINDA NCHUFOA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(40) AMECK CLAURETTE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(41) LUM ANGEL BUBUIN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(42) KOKOUONG LAMBE SALINE BIO-E,ENG-E,ICT-D

(43) MBAKA CLARIS TEBO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(44) NYAMSI SONITA SIH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(45) KUPONG CLAUDIA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(46) TAMENJONG JEREMIAH ECO-E,ENG-D,HIS-E

(47) NJEI KELVIN ACHU ECO-E,GEO-D,HIS-E

(48) TAMNJONG ROZETTE MBOCHI CHE-E,PHY-E,PMN-E

(49) NGALA CLARIS FAAKEH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(50) FOMBA MEDIA MASAFI ECO-E,HIS-E,REL-E

(51) AWAH ALEXY ABIT ECO-E,GEO-E,HIS-E

(52) MARIE GRATIA ITANGI YUH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(53) NGIEH DARISCA NGIYIEH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(54) NSOM DESMOND YUH ECO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 69

(1) LUKONG CLAUDIA GEHKEKI BIO-C,FSN-A

(2) TIGWERE CHARLES TEKE BIO-D,FSN-A

(3) EGOMI ELARI FONGE BIO-E,FSN-A

(4) OFON JUSLYN EBUA BIO-B,ICT-D

(5) NJI AZELINE NGWI BIO-E,FSN-A

(6) NDAMA LOVELINE CHRITABLE ENG-C,HIS-D

(7) BLAISSING WIHBUEMBOM ENG-D,HIS-C

(8) TAMBE JOHN ASHU BIO-B,CHE-E

(9) EYONG VINCENT NOMO FSN-C,HIS-D

(10) KIMAH EMMANUELA BIO-C,GGY-D

(11) AMBE SCHELDA LUM BIO-E,FSN-B

(12) AKEBE ENDOU SANTANA FSN-B,ICT-E

(13) MANKA JOCETTE CYNTHIA NJOB ENG-D,HIS-C

(14) TATA RENE KEGWELE BIO-B,CHE-E

(15) NJECK FANNY AZONG ENG-E,HIS-C

(16) MBOUGUEN NYEUTEU VALORIE EMMANUELLE ENG-D,FRE-D

(17) MANKA’A CYNTHIA GEO-E,HIS-C

(18) MOHNDZETIH SAFARA-OU NJOGMENTA GEO-D,HIS-D

(19) CHO PEROUS GEO-E,HIS-C

(20) NDIKUM SYLVINIA ATEH ENG-D,HIS-D

(21) NJIGHE WONYI RELINDIS GEO-D,HIS-D

(22) CHIFU MARGARETH NTOBO GEO-D,ICT-D

(23) BIH NOELA NJI ENG-D,REL-E

(24) ATANGA FRANCISCA NWUFOR GEO-E,HIS-D

(25) MIRELLE SANDRA YAJE SANDA HIS-D,LIT-E

(26) NGALA MANFOR EARLIAN BIO-E,GGY-D

(27) SHARON MPORE MALLE GEO-E,REL-D

(28) BINUE COLUM ENG-D,HIS-E

(29) MAAN HARISON GEO-E,HIS-D

(30) PUCHOKYA BENEDICT PETIANGMA GEO-E,HIS-D

(31) BINDA HANIS NDEH CHE-E,ICT-D

(32) FOMBO MANDELA NGENUI ECO-E,HIS-D

(33) AKEHMBOM DONATUS MOKENYU GEO-E,HIS-D

(34) SONGWE RAMSON NKESE GEO-E,HIS-D

(35) NGIMDOH GAELLE NKIAFACK ECO-E,GEO-D

(36) CLAUDIA KINYUY GEO-E,HIS-D

(37) KANG LEONARDO GEO-E,HIS-D

(38) NJAPKUM CLODIAN BONFOR GEO-E,HIS-D

(39) AKUMTOH GLORY MBAYO GEO-E,HIS-D

(40) MBIBOIY BERINYUY BLANDINE GEO-D,HIS-E

(41) ASOBO MANKAH AZIENWI V ECO-E,ENG-D

(42) ENCHU ALICE ZOOZETTE MBUOH GEO-E,HIS-D

(43) SECK SOLIDA ENJOH ENG-D,HIS-E

(44) ANYERE BLAISE NDE ENG-D,HIS-E

(45) EDANG PSALMIST JOY EKENICHA ENG-D,HIS-E

(46) NDESAH PATIENCE MALABAR GEO-E,HIS-E

(47) MBIAH VIVIAN GEO-E,HIS-E

(48) TELEMACHUS TEKAH GEO-E,HIS-E

(49) ENOBOH EBENEZER GEO-E,HIS-E

(50) CHE MERCY NGUM ECO-E,GEO-E

(51) NGWABUPALVIN TIGLI HIS-E,PHI-E

(52) MUTONUI KINGSLEY BIO-E,CHE-E

(53) NEBA PROMISE FUHNWI GEO-E,HIS-E

(54) CENCLAY LAMYA GEO-E,HIS-E

(55) MEGNINAN JOSETTE KIKI GEO-E,HIS-E

(56) TWENCHO EVANGELINE TIBENWEH ECO-E,HIS-E

(57) YOUMBI TCHOGA FLORE HIS-E,PHI-E

(58) NYUYSEMO LORIANE NANSINYUY ECO-E,HIS-E

(59) FOKOU BRALEY NDIFOR ENG-E,HIS-E

(60) CHE GODRICA MBONG ENG-E,HIS-E

(61) NTUBONG CARINE MBUNYA ECO-E,HIS-E

(62) DARINYA PAUL ABARIB GEO-E,HIS-E

(63) EKWIN MENGE ADASIA GEO-E,HIS-E

(64) FONYONGA ELIZONDO YEBKEHMIA HIS-E,LIT-E

(65) KANJO ZUBAISATOU MUKEP BIO-E,GGY-E

(66) IKOSE MACELINE BOSEME GEO-E,HIS-E

(67) KONTCHOU THIERRY ROLAND PHY-E,PMN-E

(68) NJI EVANSE AKO GEO-E,HIS-E

(69) SAMA JOHN SAM GEO-E,HIS-E

Centre No: 12435 PIC GAROUA EXTERNAL

Regist: 32, Sat for 2 or more Subjects: 32, Passed : 11

% Passed : 34.38, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 3

(1) BERI MUSA EMMACULATE GEO-B,HIS-D,REL-C

(2) KOYE ELVIS ECO-E,GEO-C,HIS-C

(3) ASHU LINDA AYA FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) BOYANG MOISE GEO-A,HIS-C

(2) KUMANDO ELVIS FUL GEO-B,HIS-C

(3) ABOUBAKAR SIDDICK ABDOU GEO-C,HIS-D

(4) DJIDDA ALKA GGY-E,PMS-D

(5) MBEGHE JESSICA CHARANJUERE ECO-E,GEO-D

(6) BOUBAKARI ALFA FRE-E,GEO-E

(7) YUSUFU-DANLADI-OMARU GEO-E,HIS-E

(8) DEPA TAPITA DAINA GEO-E,PHI-E

Centre No: 12436 BAMENDANKWE EXTERNAL

Regist: 28, Sat for 2 or more Subjects: 25, Passed : 13

% Passed : 52.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) EVELYNE LEINYUY ECO-E,GEO-A,HIS-C,PHI-C

(2) MUPBAH BERTRAND ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(3) NKAM WILFRED GANG ECO-E,ENG-D,GEO-D,ICT-D

Passed In 3 Subjects: 4

(1) ANYIMASE GLORY ITALI ECO-A,GEO-B,PMS-D

(2) BRISMAEL BOBGA GAVAH HIS-B,PHI-D,REL-B

(3) FON CONESTA AKORU BIO-B,CHE-D,PMN-D

(4) NCHANG EVANICIA NJI ECO-E,ENG-C,HIS-D

Page 311 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 6

(1) NDANYUI JUNIOR FUANDA FSN-B,REL-B

(2) NGUELOH CLAIRE FRE-E,FSN-B

(3) JACKI ANYU GEO-D,HIS-E

(4) LAZARUS PUAKONAH FOHJEM HIS-D,REL-E

(5) NGAFUE MARCEL ROBWOH HIS-D,PHI-E

(6) BIH SANDRA ASAH ECO-E,GEO-E

Centre No: 12437 CHURCH STREET LIMBE EXTERNAL

Regist: 51, Sat for 2 or more Subjects: 50, Passed : 20

% Passed : 40.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

NYEAH SHARON MARTINEZ DAJE-ANDIENSA

ECO-E,ENG-C,GEO-C,ICT-D

(1)

(2) KOUASSI DIANDRA NTUBE ENG-D,HIS-C,LIT-D,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 7

(1) FUEN SAMANTHA ZHIA BIO-D,CHE-E,FSN-A

(2) PULCHERIE MIME EJUH BIO-D,ENG-E,FSN-B

(3) ASHU LEONIE BESSEM ENG-D,HIS-D,LIT-E

(4) OZIOMA CHERISH ELUAGU BIO-E,CHE-C,PMN-E

(5) ASHU CHELSEY EYONG ECO-E,ENG-E,HIS-C

(6) NICOLINE NEBGOU EVA CHE-D,PHY-E,PMN-D

(7) EBAI EMILIA BAROH ENG-D,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 11

(1) ASU CHRISTYNE BOKIE ENG-C,FSN-A

(2) JAINI DIDYMUS BIO-E,FSN-B

(3) DOGHONYI LEDWIN FSN-C,GGY-E

(4) JOMI CHERON BOBYEK BIO-E,FSN-C

(5) BATE DIOLY NSWENYA FSN-E,GGY-C

(6) SONKOUE MBOUNA JOSIAS ECO-E,HIS-C

(7) APESE BOJO CHRISTELLE BIO-E,FSN-C

(8) IMBOLO NATA-BLANCHE LAMBO ENG-C,GEO-E

(9) YUSUF AZONG USENI GEO-E,HIS-D

(10) MOKA EMMANUEL ETONI PMS-D,REL-E

(11) RACHEAL MONJOA ESUKA BIO-E,GEO-E

Centre No: 12439 COLLEGE BILINGUE FRANTZ FANON LE

MAJESTUEUX, YAOUNDE

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 5

% Passed : 83.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) TATA HANIFA FONYUY BIO-B,CHE-D,FSN-A,PHY-E,PMN-D

Passed In 3 Subjects: 2

(1) KEBAI KANG CHRIST ENG-D,FRE-E,HIS-C

(2) ZANNA ELA CLEMENTINE ARIANE ENG-E,FRE-E,GEO-D

Passed In 2 Subjects: 2

(1) MEGOUO TCHATCHUIN MERVEILLE DORCAS BIO-D,CHE-E

(2) OJONG WHITNEY-HOUSTON NDIP GEO-E,HIS-E

Centre No: 12445 INTEGRITY COMPREHENSIVE HIGH

SCHOOL EBONJI-TOMBEL

Regist: 34, Sat for 2 or more Subjects: 34, Passed : 27

% Passed : 79.41, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 6

(1) AKANG CLAUDY-ANN EKINDE ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-C

(2) LUMNWI GLORY ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-C

(3) NCHUOH SYLVIA FUIN ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(4) MBUNJUH BLESSING ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(5) KUM ABIGAIL OWU ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(6) JOFF MARTHA NINDUM ECO-E,GEO-E,HIS-D,REL-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) THIERRY ELUMPE EBAH ECO-B,GEO-B,HIS-B

(2) MBUI GILLIAN NEWU ECO-D,GEO-B,HIS-C

(3) NUSAH SANDRA ECO-E,GEO-D,HIS-B

(4) GAMNJE NGENJE STEPHANIE GEO-C,HIS-D,PHI-E

(5) AWINOH BLANDINE ECHU ENG-E,HIS-B,LIT-E

(6) KIBEH CYRIL NSHOMBU ECO-E,GEO-C,HIS-D

(7) MUTI CYNTHIA MAI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(8) CHAH EDWIN MUNTEH GEO-E,HIS-D,REL-D

(9) NOUBISSI TCHOWOUE HERMAN PASCA FRE-E,GEO-E,HIS-C

(10) NFORNKENG WINDY NTOUNKEM ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 11

(1) MBEM NANFANG IVAN LIONEL GEO-C,HIS-D

(2) BEIZER GISELA NAIN GEO-E,HIS-C

(3) AJABI REGAIN ATROPEN ENG-E,HIS-C

(4) FONDEH MELVIS HIS-D,LIT-E

(5) JICK EMMANUELA MBUH ENG-E,HIS-D

(6) AKWI EKAICHO NATHALIE HIS-D,LIT-E

(7) EDIE APAH NGOME GEO-E,HIS-D

(8) NDZI CHRISTINA MUMBOR ENG-E,HIS-E

(9) BACHE VOLOSIA OWOH GEO-E,HIS-E

(10) MBUITRUH NDONG EMELINE GEO-E,HIS-E

(11) EKWOGE LOURYKECY EBUDE ENG-E,HIS-E

Centre No: 12451 LENDI-DOUALA EXTERNAL

Regist: 80, Sat for 2 or more Subjects: 79, Passed : 37

% Passed : 46.84, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NFOR BENIS BOKA ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-D,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 5

(1) KIJIKA MARK BILLA ECO-A,GEO-A,ICT-C,PHI-A

(2) AJEAKOH NJEABE MARTINES GEO-B,HIS-D,PHI-C,REL-B

(3) AWAH MIANG BRIDGET BIO-E,CHE-D,FSN-B,PMS-D

(4) NJEI JOB ANJEH GEO-D,HIS-D,PHI-E,REL-E

(5) MOKUBE JULLIETTE LOKENYE ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 8

(1) KUM SONITA CHUO BIO-D,FSN-B,ICT-E

(2) EMELDA INYANG ENG-D,GEO-D,HIS-D

(3) CATHERINE NAHGWA’A GEO-E,HIS-E,PHI-C

(4) AKUM PELAGIE AMANG ENG-D,GEO-E,HIS-D

(5) NGWA VANELLE MANKAIH ENG-D,GEO-E,HIS-D

(6) NKIMIH BILL CLINTON ENG-E,GEO-E,HIS-C

(7) FON CLETUS FON GEO-E,HIS-E,PHI-E

(8) MOVA NUA AMANDA ECO-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 23

(1) EMMENLISA TATINYUY HIS-C,PHI-B

(2) TAMFU RITA NYE BIO-E,FSN-A

(3) MANGHE VANESSA BIO-E,FSN-A

(4) TABI SCHNEIDER MALIKE HIS-B,LIT-E

(5) GAMBO VERA SEEH BIO-E,FSN-B

(6) NKAMANYANG MACLOUSKI NGAMBAM HIS-E,REL-C

(7) EBUDE DENCY KOGGE GEO-D,HIS-D

(8) NGWEMUTANG PASCALINE ENG-D,HIS-E

(9) ATEMKENG BRIGHTLY GEO-E,HIS-D

(10) BAKWA ELIAS BAKWA GEO-E,HIS-D

(11) NJOKEH ESTELLA AKWANGASEH HIS-E,PHI-D

(12) SONE BRIGET SENGE ENG-E,HIS-D

(13) AKWO MBOE AKWO ENG-E,GEO-D

(14) VUTIEN DAMARIS MUNDI ENG-E,HIS-D

(15) YARAYEN GILDAS KERNYUY GEO-E,HIS-D

(16) NDOKUEH STESSY NJOM BIO-E,CHE-E

(17) BAYENA PETER NYUYWIYSOVEN PHY-E,PMN-E

(18) EFFA CASANDRA INGRID NGWAHBOH BIO-E,CHE-E

(19) MBOTAKE NAOMI NWENYOH BIO-E,GEO-E

(20) DZEYEWIR HARRIETTE WIYLAN’YUY BIO-E,CHE-E

Page 312 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 23

(21) BIH LAURATINE MEJI HIS-E,PHI-E

(22) MEBUNE GODWILL NNOGE HIS-E,PHI-E

(23) SHU ROSHIEN SIRRI GEO-E,HIS-E

Centre No: 12458 BATOURI EXTERNAL

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 8, Passed : 1

% Passed : 12.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 1

(1) SEJINE SOKENG NATHAN FRE-E,GEO-E

Centre No: 12459 COLPOBIC MAKENENE EXTERNAL

Regist: 41, Sat for 2 or more Subjects: 41, Passed : 22

% Passed : 53.66, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

(1) NSHULI CLIFFORD DEYE BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-E

SUIKA MELCHISEDECK DZELAMONYUY

BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(2)

(3) NGWAINBI MARVIS ABULA BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMS-C

(4) LOVETTE NGOIN ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(5) MOKANYA JACOB ABIA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) BUINWI GODWILL CHANGBUIN BIO-B,CHE-C,FSN-A

(2) YONG ZAION TOH ECO-C,GEO-B,HIS-D

(3) PAULET BERINYUY ECO-E,GEO-C,HIS-C

(4) DIANGHA GHISLAIN NAKOMA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(5) JULIUS NSAH NYOUNGUH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(6) TOBAH GOODNESS MUGHAIN ECO-D,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 11

(1) FOINACHAIN BATHOLOMEW MALUMEIN BIO-E,FSN-B

(2) WANTOH JEROLINE NYANGHA BIO-E,FSN-B

(3) NDI JANE MALICE NGVINIH HIS-C,PHI-D

(4) NGEH STEPHANE GEO-E,HIS-C

(5) BAIJONG SOLOMON NCHINDA GEO-D,HIS-D

(6) AKEH VANESSA HIS-D,LIT-E

(7) NGWA EPHESIANS GEO-E,HIS-D

(8) BETIE SIBYL ECO-E,GEO-D

(9) PINIA NDIBATCHOU SANTINI CESAIRE ECO-E,GEO-E

(10) ONGBAMBOK MARTINE HIS-E,REL-E

(11) TIAYEH BORIS KEHSONG ECO-E,GEO-E

Centre No: 12460 ABOMBANG EXTERNAL

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 6

% Passed : 60.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 2

(1) BATEU CLARENCE ECO-E,FRE-D,HIS-E

(2) NDIDUMUH SHERIAFATOU NGHOPOU FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) SADJANGA FLOSY ERIKA FRE-D,HIS-D

(2) METOMO NOUBISSI OMBRETTA GLWADYS FRE-D,LIT-E

(3) SIMEU WONDING JAURES FRE-E,GGY-E

(4) IGNASSIOUS NJEKOM GEO-E,HIS-E

Centre No: 12464 SAINT FREDERICK BAMENDA EXTERNAL

Regist: 46, Sat for 2 or more Subjects: 42, Passed : 26

% Passed : 61.90, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) NYANGHA HELRISE KIMBI ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-D

(2) TECHORO FRITZ BAH GRANDJUNIOR ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) MUCHUWI STEPHANIE MBE BIO-E,CHE-D,FSN-A

(2) NYUNWE EMMANUEL NYUGAP ECO-E,GEO-C,HIS-C

(3) NTANTEH YUSUFU SAMA GEO-D,HIS-B,PHI-E

(4) EBUA LINDA NDUM ECO-E,GEO-C,HIS-D

(5) NGAH ELVIRA ENJWEI ENG-C,HIS-E,PHI-E

(6) FONCHA QUINCY TIMBEN ENG-D,GEO-E,HIS-D

(7) LAWONG ROSEVANGE LEINYUY ENG-D,GEO-E,HIS-D

(8) NYUYSEVER JULIAN MONIQUE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(9) AZAH LAURA FON ENG-E,FRE-D,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 15

(1) ATAEYA NTAH EDWIN GEO-C,HIS-C

(2) SAMIRATU BIRSHU GEO-C,HIS-D

(3) NKONGWO MBAKOP NATACHA ECO-E,ENG-C

(4) NDIFOR KARLSON TAYOH GEO-E,HIS-C

(5) AKUM VICTORINE ABONG FSN-C,HIS-E

(6) MBUH VEILDES FONOU TEZEH GEO-E,HIS-D

(7) NGOUNOU FOPAMO SOULEMANE ENG-E,GEO-D

(8) FOMLAH ZOH GHISLAIN GEO-E,HIS-D

(9) WIRDZEREM PAUL NYUYDINE GEO-E,HIS-E

(10) GHANGHA BETILA KEFIH GEO-E,HIS-E

(11) EBAI NINA LUM ENG-E,HIS-E

(12) FONCHAM CATHERINE AGWECK GEO-E,HIS-E

(13) SALI DELPHINE ENGWARI ENG-E,HIS-E

(14) NONG KELLY MBONG GEO-E,HIS-E

(15) AZUNWI VINALYN NCHANG GEO-E,HIS-E

Centre No: 12466 NOTRE DAME DE LOURDES BILINGUAL

HIGH SCHOOL YAOUNDE

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 3

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) MENYE MBIA IVANA LENNA ECO-E,FRE-C,GEO-C,HIS-D

NDONGOH DJIE MAGALIE PRISCILLA VANINA

ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(2)

Passed In 3 Subjects: 1

(1) OMENDE JEREMIE MOÏSE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Centre No: 12469 TIBATI EXT

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 2

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) GHANSI DIANA DUFEE ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 1

(1) NAHBILA SYNTHIA ENG-D,HIS-D,PHI-D

Centre No: 12470 MENDONG EXTERNAL 2

Regist: 179, Sat for 2 or more Subjects: 169, Passed : 66

% Passed : 39.05, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) LANG HONOR CHOU ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B,REL-C

Passed In 4 Subjects: 6

(1) TEWERI VALENTINE TITA ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-B

(2) TANYU HERODIA RINGNYU ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(3) AMBO STEPHANIE ABLA ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(4) WAIN-MOH JOYCELIN TANG BI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(5) CALTON SAAH TEWA ENG-E,FRE-E,HIS-E,REL-C

(6) KOM MARCELOUS NGONG BIO-E,CHE-E,FMA-E,PMN-D

Passed In 3 Subjects: 19

Page 313 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 19

(1) ANOJEI HOBAB ANINGIE ENG-D,HIS-C,PHI-B

(2) NLO’O MARTIN GIOVANY ENG-D,FRE-C,HIS-C

(3) DUNCAN KOWU EWOKO ENG-C,PHI-D,REL-D

(4) TABOT TATA PAUL HIS-B,LIT-E,PHI-D

(5) BENSAI NDIFON BRANDON BIO-D,ICT-C,PHY-D

(6) ANDOH SERAPHINE EYA GEO-E,HIS-C,PHI-D

(7) KANG LIDWINA NSEN AKAH ENG-D,HIS-D,REL-D

(8) NGUEWO TCHAMOU OCEANE CABRELLE ENG-D,FRE-E,HIS-C

(9) AUTHUR ACHIRI LEBGA MUMA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(10) ESSIANE MARIE HORTENSE BIO-E,FRE-D,PMN-D

(11) EKAIH DESMOND ASHIME CHE-E,PHY-E,PMS-C

(12) SONE BORIS AKAME ENG-D,GEO-E,HIS-D

(13) NJEWOH CHELSEA LAURA BIO-D,ENG-D,GEO-E

(14) AWA BRANDON PENN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(15) TATAH MODESTE VERSHIRINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D

(16) AKAMA PAUL MISODI GEO-E,HIS-E,REL-D

(17) KENYUKEBUNDO RITA ENG-D,HIS-E,PHI-E

(18) AZOAH PRECIOUS TAZANU ENG-E,HIS-E,LIT-E

(19) CHIA NAPHTALI BAH BIO-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 40

(1) NGONG MARINUS LENDZELE BIO-C,GEO-C

(2) NGU SIMON CHUNGONG FSN-B,ICT-D

(3) AMBE FRANKLINE MFORBI GEO-D,HIS-C

(4) KIGHA-ADZEMO GLORY LEINYUY ENG-D,HIS-C

(5) SAMSON KWAYE ECO-D,HIS-C

(6) LOVE NYESUNDAY IBE ENG-D,HIS-C

(7) NGUESSONG MEL YOUNIS ENG-D,HIS-D

(8) KONGNSO CLENISE KINYUY HIS-C,PHI-E

(9) TANG LESLEY NDUM ECO-D,GEO-D

(10) NGWA GODGIVE AKONGNWI PHY-E,PMS-C

(11) EVENYE MEENDE AGNES BIO-E,FSN-C

(12) NJODZEKA CLAUDETTE SENYUY ENG-D,HIS-D

(13) MBANWEI MARIE-AUNT KAH BIO-E,PMS-C

(14) WIYKIYNYUY FLAVIAN HIS-D,PHI-D

(15) KEYUME BORIS KELESE BIO-C,PMN-E

(16) KONGNYUY SUNJO LEONARD GEO-E,HIS-D

(17) FONGYEN TATIANA LYMUNGA ENG-D,REL-E

(18) NEBA VERONICA BIZEH GEO-D,HIS-E

(19) NDI NUELLA NGEYA HIS-D,LIT-E

(20) TEKO MELVATE ACHE BIO-E,PMS-D

(21) KALU FAITH BOMA ENG-D,HIS-E

(22) TATEH ZIFAC DONICA ECO-E,HIS-D

(23) MENANG SHALVINE BARI GEO-E,HIS-D

(24) EBAKO RENES EBAKO FRE-D,HIS-E

(25) FONCHAM SEBASTIEN ABE ICT-E,PMN-D

(26) YUH RAIZA NAIN GEO-E,HIS-D

(27) NSHOM ELIZABETH BOALE GEO-E,HIS-D

(28) AKUM CHE LESLIE ENG-D,HIS-E

(29) JOSEPH NYIWUL BESONG BIO-E,GGY-D

(30) KANYIMI EMMANUELLA YENUMU ENG-D,HIS-E

(31) ATCHOUNGA CLINTON WALTER FRE-D,HIS-E

(32) ENOWNYAKET AMOS AMAH GEO-E,HIS-D

(33) ACHUO DESMOND ACHUO GEO-E,HIS-D

(34) PHUHNGEH CYNTHIA MATUME ECO-E,HIS-D

(35) KERLAKA SONNITA HIS-D,PHI-E

(36) ANYERE JUNIOR BORIS BIO-E,ICT-E

(37) CHEFOR CHRISTIAN CHE GEO-E,HIS-E

(38) TUBUA CLODIA KELIGHA ENG-E,HIS-E

(39) ARSHLY YAAH GEO-E,HIS-E

(40) ABONGWA AMOS AZEH GEO-E,HIS-E

Suivez-nous sur les réseaux sociaux









Anciennes épreuves des Concours et examens de l’écoles du Cameroun

Vous en avez assez de perdre du temps à chercher des ancienne epreuves de concours et des examens officiels. Dans ce site vous trouverez les derniers sujets des examens nationaux (G.C.E, CAP, BEPC, PROBATOIRE, BAC, BTS) et ancienne epreuve de concours d’entrée aux grandes écoles du Cameroun telles que: ENS, EAMAU , ENAM, ENIEG, IRIC, IFORD, IDE, ENSET, ESSEC, IUT, FGI, FASA, FMSB, ESSTIC, EGEM, ENSP, ENSPT en libre accès sur le web… mis à votre disposition par les étudiants en master, en doctorat et des enseignents.


   ⇒Annciennes épreuves de Concours
⇒Annciennes épreuves de l’examens

Laissez un commentaire

Ne ratez aucune dernier concours, examens, résultats




Abonnez-vous à la newsletter





Suivez-nous sur Telegram

Scroll to Top