Cameroon GCE A Level Results 2020 Part 2

Share

Results of the 2020 Cameroon General Certificate of Examination (GCE)

Centre No: 11304 BONJONGO EXTERNAL

Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 10

% Passed : 71.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) DAMARIS MESWE FONDERSON ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(2) ETONGWE LAURA NDINGI ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 2

(1) DANA CHAN-STAR BIYEH ECO-E,ENG-D,HIS-B

(2) MBOKE SUSAN MASOMA BIO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) NGANYA SEPORA DEKONGE HIS-C,LIT-E

(2) NGUM SABESTIEN KEZO HIS-E,PHI-C

(3) NDAH LOVELINE AKWI BIO-D,PMS-E

(4) NGAH HELEN WINTO BIO-E,GEO-E

(5) TIM JOAN NAIN ECO-E,GEO-E

(6) NWANTI ELDRIS NJAH GEO-E,HIS-E

Centre No: 11308 HORIZON BILINGUAL EDUCATIONAL

COMPLEX DOUALA

Regist: 60, Sat for 2 or more Subjects: 60, Passed : 55

% Passed : 91.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 19

(1) MBUNYA MARC ATABONG BIO-A,CHE-C,ICT-A,PHY-A,PMS-A

(2) NYAH JOEL-MARTH ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-A

(3) PRETTY PRIDE SHURI NGWA BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-A,PMN-A

GUESSOLA NDEME DANIELLE LEA

BIO-A,CHE-C,GEO-A,GGY-B,PMS-C

(4)

GAMUAH PADJINOU RYANE JOY

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(5)

TCHUAGOU TCHOKOTE YANN DAMIEN

CHE-D,FMA-D,ICT-A,PHY-B,PMN-B

(6)

(7) FABRICE NJOYA NGWA ECO-B,ENG-D,GEO-A,ICT-B,PMS-D

(8) FRU NGWA FRU JUNIOR BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-D

NASENYI VANESSA TITUOFEJO

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(9)

KELSA JOCELYNE NDONGO NTONE

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(10)

(11) ANDON KIEN JOCY BIO-A,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(12) BOMKI MODESTE MARY TUME ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-B,PHI-D

(13) MAKONDI THIERRY JUNIOR BIO-E,CHE-D,ENG-E,ICT-B,PMS-A

ASHANGA CLAUDIA AMECHEGE

BIO-C,CHE-E,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(14)

(15) NZUIKA NDOMO DORIS GISELE ECO-C,ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-C

(16) ASSAMBA MENGE LESLIE BIO-C,CHE-C,ICT-E,PHY-E,PMN-D

DAPHNIE LABELLE NGONO EHAWA ELAME

ECO-E,ENG-D,FRE-D,HIS-C,PHI-D

(17)

ATETIMBOM ANEMBOM CARELLE

ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(18)

NGOUHGOURE NFONKA FATIMATOU

BIO-E,CHE-E,ICT-D,PHY-E,PMS-E

(19)

Passed In 4 Subjects: 19

TCHOUTCHA PATEP VANELLE FLORE

ECO-C,GEO-C,ICT-B,PMS-B

(1)

(2) TANIFORM VERA ADAHNWI BIO-D,ICT-A,PHY-C,PMN-C

(3) ALI MALLAM BABA ECO-C,GEO-B,HIS-C,ICT-D

(4) FELAH YVETTE NGONKE ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-C

(5) LUTHER LYSINGE TAMA ECO-C,GEO-B,ICT-D,PMS-D

(6) BIH HARETTE ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(7) ANDAM MIRABEL ECO-B,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) TUMASANG MANOEL ACHIBE CHE-D,ICT-A,PHY-D,PMN-D

(9) YIMNAI DESNEL NJUNCHOP ECO-E,HIS-A,LIT-E,PHI-C

MBA TCHEUTCHOUA WINNIE GLADYS

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PMN-C

(10)

(11) GRACE – CAROLINE EKOTTO ECO-E,ENG-D,FRE-B,HIS-C

(12) MAHWO MATHIAS WIRBA MOOLO ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(13) WAMBA KAMAJOU GUY JUNIOR CHE-E,ICT-B,PHY-E,PMN-C

(14) TANJI ABENGWA VICTORY JUNIOR ECO-D,GEO-E,ICT-C,PMS-D

(15) MAMBOU SERENA GLORIA BIO-D,CHE-E,GGY-C,PMS-D

(16) MOUTO MOTASSI APHRODITE BIO-D,CHE-E,ENG-D,FRE-C

(17) TCHIAKOUA FANSY FRANCK IVAN CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(18) NAOMI INES PENDA BIO-C,CHE-E,ICT-C,PMS-E

(19) FRITELA NJUAKOM CLARA ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-C

Passed In 3 Subjects: 13

(1) AMERI CALTON CHICK ECO-A,GEO-A,ICT-C

(2) RACHEL KIMASON TATASON ECO-A,ENG-C,PMS-C

(3) OBEN JUDITH CARREL ENO-BAWACK ECO-C,GEO-A,PMS-D

(4) TABI NADESH ETTA NKONGHO GEO-B,HIS-B,PHI-E

(5) BAUDWIN GABILA NDANJONG ECO-D,GEO-D,HIS-C

(6) NFOR BLANDINE GHENGSI BIO-D,CHE-D,ICT-C

(7) NANA FOMINKA LOVIA BIO-A,CHE-E,PMN-E

(8) SONE EPANG WILFRIED MOREL ECO-E,GEO-D,HIS-B

(9) TABALI SAMUELLA YEDIA ECO-E,GEO-C,ICT-D

(10) ADUME KWE QUEENTA BIO-D,PHY-E,PMN-C

(11) LEKUNZE MOMFOR MALIK CHE-E,ICT-D,PMS-C

(12) KUTJAM HAMID ALFAYED ENG-D,FRE-E,GEO-E

(13) JAMES NILIEN NTIN MANIGHASIBOMA ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 4

(1) TEZOCK SEDRICK ACHIDI HIS-C,PHI-D

(2) PAFOUYOM NJOYA HUSSEIN IDRISS GEO-D,HIS-D

(3) BILLIGHA CLAUDE AUBIN PHY-E,PMS-C

(4) YENKA BONGLI NKARNYUY HIS-C,ICT-E

Centre No: 11310 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

DOWN TOWN BAMENDA

Regist: 159, Sat for 2 or more Subjects: 157, Passed : 133

% Passed : 84.71, Sanctioned : 5

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 16

(1) NCHANJI FAITHFUL NGIRNYU CHE-B,CSC-B,FMA-B,PHY-A,PMN-A

ABOFONG PRECIOUS ALOTAING

BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(2)

(3) LUKONG JOEL TARDZENYUY ECO-A,ENG-D,GEO-A,ICT-C,PMS-C

(4) NGUNYI PRECIOUS LEKU BIO-B,CHE-B,CSC-C,FSN-A,PMS-D

(5) BUH EUGENE ACHANG BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-A,PMN-B

(6) MULUH ERICA TEWAH ECO-D,ENG-B,GEO-B,HIS-B,ICT-C

Page 101 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 16

(7) DJEUGO JOYCELYN BIH BIO-D,CHE-C,FSN-A,PHY-C,PMN-C

FODJE RUTH BISANGHA NGWENEFEM

ENG-C,FRE-E,HIS-B,LIT-C,PHI-A

(8)

(9) MBONING MARY ANNE SAM ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-A

(10) CHE DILAN ACHIDI CHE-C,CSC-E,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(11) UFEICHEK CYNTHIA ANOESOH ECO-E,ENG-C,HIS-A,LIT-D,PHI-C

(12) BAWACK SHARON AYUK ENG-E,HIS-B,ICT-D,LIT-E,PHI-A

(13) TSOTEZO CHUFOR DEBOREL ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-A,PHI-D

(14) DANIEL TEGHEN MBAH ECO-E,HIS-C,ICT-C,LIT-E,PHI-B

(15) TANKA DESMOND ALEH BIO-C,CHE-D,ICT-E,PHY-D,PMN-E

ASA’ANDONG SHNIDER NYINGMEGAH

BIO-E,CHE-E,CSC-E,PHY-D,PMN-E

(16)

Passed In 4 Subjects: 42

(1) ISA MUBARACK FAI CHE-B,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(2) NAUJE ESPINA IMBI ECO-A,ENG-C,GEO-A,PMS-C

(3) NYONGBELLA PRINCEWILL BABILA ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-C

(4) TATA SOLANGE NJESHI BIO-D,CHE-C,FSN-A,GGY-C

(5) YUFEWO LIZA LEINYUY BIO-C,CHE-D,FSN-B,GGY-B

(6) KENNE CHIRANELLE TALIA BIO-C,CHE-C,FSN-A,PHY-E

(7) NFOUCHIYA MIRRIELLE LANGMIA ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-C

(8) MALUM BECKLINE CHOP ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-D

(9) MANGEEH PRECIOUS INJEH ENG-C,GEO-D,HIS-D,PHI-B

(10) CLINTIN ALANDO NKIMI ECO-E,ENG-E,GEO-A,HIS-B

(11) AMBELE MARVEL KIENG ECO-D,GEO-C,HIS-C,ICT-C

(12) MOM ENELSINE FIEN ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(13) FORCHIBI LIZZY NGONWEI ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(14) NCHINDA BORIS SONIA BIO-D,CHE-C,ICT-B,PMS-E

(15) WIRBA RUTH YIINYUY BIO-D,CHE-E,FSN-B,GGY-C

(16) ATABU WA ATAEYA BIO-C,CHE-C,PHY-C,PMN-E

(17) KENAH ADELINE EKEI ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(18) TINDOFI KOMETA RINA PUNEKID ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(19) NFOR BEERI MUJEP ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(20) GEH NDI BICKERTON KEDJU ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(21) TEBECK AURELIE ANONG ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(22) NDIFORBA BERIL SANGNYINA’A ECO-E,GEO-D,PHI-B,PMS-E

(23) ANECK CLAUDIA EKUM ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(24) FUH MARVEL EZIE ENG-D,FSN-D,HIS-C,LIT-E

(25) NJANG MIRABEL ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(26) ETTATOUNG BRENDA AYUK ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(27) DAMBI RAYMOND ABANG BIO-E,CHE-D,PHY-C,PMN-D

(28) NTENGKEH BERYL NJEUHNUI CHE-D,CSC-E,PHY-C,PMN-D

(29) FOTIE POLLA’A LEWIS STEPHANE BIO-C,CSC-D,PHY-E,PMN-D

(30) AZEBOVE EDITHE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(31) NAYAH PHILIS ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D

(32) NCHINDA MENANG LUCIEN ECO-E,ENG-C,GEO-E,PMS-D

(33) LOOBWEN DIMLA VUGHOSE ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D

(34) FULAI SANDRINE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(35) NTIEYO KOUCHELE DESLINE CHELMA BIO-E,CHE-D,ICT-D,PMS-D

(36) ATEM TAFANG PRINCE ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-D

(37) SHEY MARIE MBOAMI ENG-D,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(38) CRAIG SOHFON IFEANYI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(39) NOCHU KEZITA MARKO ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(40) MOFFO JUNIOR BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(41) FAITH BERRY NGALA ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(42) GABSA BRAINDALINE SEMAH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 46

(1) BAH AVOLINE BAH ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) WIRSIY NESTOR BINNYUY BIO-A,CHE-D,FSN-A

(3) TSAKEM ONELLA TSAFACK ENG-D,GEO-C,HIS-B

(4) KOIN CLARISE MBU BIO-E,FSN-B,GGY-B

(5) NANA ASHLEY NCHANGOP ENG-C,HIS-B,LIT-D

(6) BONJOH PRISCA NWIYOH BIO-D,CHE-D,FSN-A

(7) AKAM ERIC TANGA ECO-C,GEO-C,HIS-C

(8) AGEMA SUNDAY TERWASE GEO-E,HIS-C,PHI-B

(9) NCHANG SANDRA FRU CHE-D,FSN-A,GGY-E

(10) EMMANUELA NEH BIO-E,CHE-D,FSN-A

(11) NDETA URICH TOUFOR CHE-E,GGY-C,REL-B

(12) TEBOH BLESSING MUNDIH ECO-E,ENG-D,GEO-B

(13) NDI JOYCE TIRNYUY ENG-D,HIS-D,PHI-C

(14) LUM LARISSA ENG-C,GEO-D,HIS-D

(15) MOHAMMED MUSA BAPARE ENG-D,GEO-D,HIS-C

(16) TATA MERCY NGAN BIO-D,CHE-C,PMN-D

(17) NTANIN FULBERT NJAH BIO-B,CHE-D,PHY-E

(18) FON ROLAND MBANWEI ICT-C,PHY-D,PMS-D

(19) FRU DESMOND NGANG GEO-E,HIS-D,PHI-C

(20) MALAH KOUO ANNABELLE ENG-D,GEO-D,HIS-D

(21) DERIC ASSILY ECO-E,ENG-D,GEO-C

(22) NONO NOELA NGAISO ENG-D,GEO-D,HIS-D

(23) FONYUY MAISARATU TUME ECO-E,GEO-C,HIS-D

(24) TONSONG IVAN MBENGFEPOH ECO-E,ENG-D,GEO-C

(25) SIRRI AFANWI ONORINE AZINWI ENG-D,HIS-C,LIT-E

(26) CHI KELSON SAMA ENG-D,GEO-E,HIS-C

(27) SUNIBA CAWOP JERRY BRANDON ECO-E,ENG-D,GEO-C

(28) NTAM BLESSING CHEKENDE ECO-E,GEO-C,HIS-D

(29) CHRISTENSIA WIRNGORAN ENG-D,GEO-E,HIS-D

(30) DOREEN YITENA NKWAIN BIO-D,CSC-E,GGY-D

(31) UGWUOTA OGECHUKWU PELAGIE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(32) LUMNWI LARRISSA NEBATANGANG ENG-E,GEO-D,HIS-D

(33) TEMBI KELVIN MBAH BIO-C,CHE-E,PHY-E

(34) MBO SHAPPELINE WILLAWUMAI ENG-E,GEO-D,HIS-D

(35) MARIA WIYKIYNYUY BIO-E,CHE-C,PMS-E

(36) BOUTSAP KOUCHELE IDEL LUKRESS BIO-D,CHE-D,PHY-E

(37) TONSONG COLLINS NKWAKEIN ENG-D,ICT-D,PMS-E

(38) ABWE CLOVERT EBONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(39) ATOMBA JUSTICE NWACHAN BIO-E,CHE-E,PHY-D

(40) PENN NELVIS ASOBO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(41) PRAUDY BIH FOUNGANG ENG-D,GEO-E,HIS-E

(42) KONGNI NDONGLA RAMSON CHE-D,PHY-E,PMN-E

(43) AMAH BRANDON ANYE AGBOR BIO-D,PHY-E,PMN-E

(44) YUNGSI TATIANA NDAW BIO-E,CHE-D,PHY-E

(45) NGWA THIERRY BRIAN AMBE ENG-E,GEO-E,HIS-E

(46) KAIN CHARLOTTE CHE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 29

(1) NCHAH PROSPER NSOM GEO-C,HIS-B

(2) KANGONG LEINYUY FABRICE BIO-B,GGY-C

(3) UTONGAJI BRUNO ACHEMBI GEO-C,HIS-C

(4) GANYAM GRACE NAHBILA FSN-A,PHY-E

(5) MBANWEI KEZIA ABECK FSN-B,GGY-D

(6) NCHINDO RHODA FULAI ENG-D,HIS-C

(7) SARAH FATOU KAMARA ENG-C,GEO-D

(8) GUKA DIANA KABINSEH FSN-C,GGY-D

(9) M’YUFOVEN LIDWINA BIO-D,GGY-C

(10) AZAH NORA ENG-D,HIS-C

(11) PRECIOUS TEBIT MBAKU BIO-C,PHY-D

(12) FOTANG FABRICE MASONGMBA GEO-D,HIS-C

(13) FEIKEH ROMEO MANCHUYEWOH GEO-E,HIS-C

(14) NGAIN JOSHUA NDONG NKWAIN BIO-C,PHY-E

(15) NTOBAN HANSLEY NFON GEO-D,HIS-D

(16) NJUNTSEP JERADINE N GEO-E,HIS-D

(17) NJEH FRANCESS ANDONG BIO-E,CHE-D

(18) NEAKOH CEDRIC MBAKU ENG-D,HIS-E

(19) KOGUEM TALA BENOIT ENG-D,HIS-E

(20) MBARI AMELDIN MANJUH BIO-E,GGY-D

(21) NEBA BOARDWIN NGU BIO-E,GGY-D

(22) NKFUNJE BENGWA BLESSETH GEO-E,HIS-D

(23) KOUMETIO DOUANLA JUVERNAL CANIS ENG-E,HIS-D

(24) SHEY CLAUDETTE MONSHUI GEO-E,HIS-D

(25) NJINI SERUG NTANA CHE-E,PMS-E

(26) DINGA WAKUNA MILDRED GEO-E,HIS-E

(27) MEFEU ALIANE ENG-E,HIS-E

(28) DOUANLA FEUTSA NOEL GALIUS GEO-E,HIS-E

(29) ARREYNGUI SAMUEL OKHA PHY-E,PMN-E

Page 102 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 11312 BAPTIST HIGH SCHOOL BAROMBI KANGKUMBA

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 9

% Passed : 75.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) NTUBA LILIVIAN NTUBE FSN-B,HIS-D,ICT-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 1

(1) ABWA MASSIMO MBOE ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) NFOTOH ROBERT ASHU BATONGO BIO-D,ICT-C

(2) MARGERET AKUMAY DEFANG HIS-E,REL-C

(3) NGANDA GABRIEL ELONGE BIO-E,ICT-D

(4) AJECK PHILDA ANGUM ENG-D,HIS-E

(5) ANYE DERAN SHU GEO-E,ICT-D

(6) NERI ASONG SONGSIH CHAH GEO-E,HIS-D

(7) MBAH DILAN CHAMBA BIO-E,ICT-D

Centre No: 11313 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NIETE-AKOM II

Regist: 85, Sat for 2 or more Subjects: 85, Passed : 54

% Passed : 63.53, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) BESONG TAKU ISAAC ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 13

(1) SUNDAY CLIFORT NDUKONG ECO-B,GEO-D,HIS-B,PHI-C

(2) AGBOR ASHLEY ASECK ECO-B,ENG-D,GEO-C,PMS-C

(3) KIEN BLESSING NDE ECO-C,GEO-C,HIS-B,PHI-D

(4) AWAH FABRICE KANYIMI BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(5) WIRSIY EMMANUEL FONYUY ECO-B,GEO-E,HIS-B,PHI-E

(6) BIH VERALINE FUNGWA BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(7) NDI NADEGE CHOSI ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-C

(8) AZEH VICTORY ENDAH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(9) ELECTA BONKAR ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) FANG ZICO KUM CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(11) SANDRA MBONGEH KUNSAMIA ECO-E,ENG-D,GEO-E,PMS-E

(12) NGUM NICOLINE ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(13) MIVAC MI LOO NATASHA ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 25

(1) TCHINDE LUC KEVIN TAPAH BIO-B,PHY-D,PMN-C

(2) DIMLA FABRICE TAH BIO-B,CHE-D,ENG-D

(3) CHEKAI SIMEON WANGWO.E ENG-D,GEO-C,HIS-D

(4) MOKUBE WESLEY NGOE MUKETE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(5) BESUMBU NGOE NANGERI BIO-C,ENG-D,PHY-E

(6) CHI BENNITA AKWA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(7) NYUGAP INNOCENT KANJO ECO-D,ENG-D,GEO-D

(8) BAH ALAIN AGWE ENG-E,GEO-D,HIS-C

(9) NKEMABIN NCHONGANYI REMY BIO-D,ENG-E,GGY-C

(10) KENTA CONFIDENCE SIRRI ENG-D,HIS-C,LIT-E

(11) SIRRI-SINEBA EUNICE AMBE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(12) FONGWEN JUNIOR KOYILA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(13) ANANG GLENISH EGEH BIO-C,CHE-E,PHY-E

(14) MAJING BETSY SAH BIO-D,ENG-D,GGY-E

(15) ASAH CHANCELINE NEMUSUH ECO-E,GEO-E,PHI-C

(16) BAWE SHARON MANJUH ECO-E,ENG-D,HIS-D

(17) NGUE THEODORE TIMOTHEE FRE-E,HIS-E,PHI-C

(18) SONE ETOH CRISTAL CASANDRA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(19) MAKUNE TAMOUGOUM DEBORAH ENG-E,GEO-E,PHI-D

(20) KIMENG KELLY YAJEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(21) NGANDO STACY AWAH BIO-E,ENG-E,GGY-E

(22) FUH DENIS NGWA ECO-E,ENG-E,GEO-E

(23) NGAGOUM FOTSING FIACRE GIRESSE ECO-E,ENG-E,GEO-E

(24) CHO SANDRINE SAWAH ENG-E,GEO-E,HIS-E

(25) ALPHONSE AFANYU BIO-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 15

(1) FORBI CASTINE FONGUH GEO-C,HIS-C

(2) CHUYE SHALLOM JARA BIO-C,ENG-D

(3) EBOKO NGOUO LEGRIS DUVAL GERARD GEO-E,HIS-C

(4) TONYE JEAN BAPTISTE JUNIOR ENG-D,HIS-D

(5) ADOFAH RIMAR EDONGNOR BIO-D,CHE-D

(6) AWUNGLEFAC IRINE ENG-D,HIS-E

(7) WENDA NSAKWI BRANDA BIO-E,ENG-D

(8) LINWE THERES BOH HIS-E,PHI-D

(9) EZUMA DESMOND NGWA GEO-E,HIS-E

(10) NDANGANG PELLAGY EJENYI ENG-E,HIS-E

(11) NJONG VECLINE ACHI BIO-E,GGY-E

(12) TANTOH MARBEL MUNCHEP ECO-E,HIS-E

(13) AMPAH STEPHANIE AKEH HIS-E,LIT-E

(14) NDI VERA BIO-E,GGY-E

(15) NGASSIDI CREPIN SIDOINE BIO-E,ENG-E

Centre No: 11314 FULL GOSPEL HIGH SCHOOL BAMENDA

Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 13, Passed : 12

% Passed : 92.31, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) BIVIRKA FABRICE TIYKELA BIO-B,CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 5

(1) DZAA NCHANGNWIE SHARIFA BIO-C,CHE-B,PHY-E,PMN-B

(2) TEGWI BENICE ATUH BIO-B,CHE-D,ICT-E,PMS-D

(3) AMBANG ZINA ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(4) NFORMI MAJOLINE NGWABARAH ENG-D,HIS-C,PHI-D,REL-D

(5) JOY GOODNESS CHE ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) FONJAH BRIAN FORGAKO BIO-E,GGY-E,ICT-A

(2) ANIBOM GIFAKE GLORY BIO-D,CHE-C,ICT-E

(3) ROSE SHARON NCHUO MUA BIO-D,CHE-D,ICT-E

(4) NAOMI MBOH BIO-D,CHE-E,ICT-D

(5) NANGWE RUTH KENU ENG-E,HIS-D,LIT-E

(6) TOSSI CHRISTINE BIH ENG-D,HIS-E,LIT-E

Centre No: 11318 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MUTENGENE

Regist: 84, Sat for 2 or more Subjects: 84, Passed : 74

% Passed : 88.10, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) KETU PRINCE LEKU BIO-B,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(2) AFANWI SHELLA NGWA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(3) NDFUJI KELSI BANTAR BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 19

(1) BIRKAMO YOLANDE NYUYFONI ECO-A,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(2) ACHUA CARLOS ANYA ECO-A,GEO-A,HIS-A,ICT-C

(3) MESUMBE BERNSIRENE EWANGE BIO-A,CHE-C,FSN-A,GGY-B

(4) NYOH SUZETTE MENGING ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(5) NDE FALON ADIAHA ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(6) TANGYIE LEONARD NGWA BIO-B,CHE-D,FSN-A,GGY-E

(7) BOHCHUR REGINA NGWEH ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-D

(8) ELIZABETH SELLAH FONKENG BIO-C,CHE-D,FSN-A,PMS-E

(9) EBOT NSO MIRIAM ENOW ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(10) ELIZABETH JOSSO FENDE BIO-C,CHE-E,FSN-A,PHY-E

(11) NKIEHNEG CIMILLAN LEKIPI ECO-D,GEO-C,HIS-D,PHI-C

(12) CHE DIRANE CHUKIMBI ECO-D,GEO-D,HIS-B,ICT-E

(13) NFOR BELTINE MANJUH ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(14) NDOUMBE MACRINA BONGSUI BIO-E,CHE-D,FSN-B,GGY-D

(15) FRANKLIN CHE KUM ECO-D,GEO-C,HIS-C,ICT-E

NLOM MONEYANG DILAND MARK-BRIGHT

BIO-C,CSC-E,PHY-D,PMN-D

(16)

(17) AKWANWI SHELONI NGWA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B

Page 103 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 19

(18) MBAH SAM ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(19) NGWIA FADIMATU NCHIMENYI BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 23

(1) BESHING JULIETT ECO-A,GEO-C,HIS-B

(2) NKWAIN THEOPHILUS CHIAMBAH BIO-C,FSN-A,GGY-C

(3) TEBOSKI DALSIN KIMBAD MUDEH BIO-B,FSN-A,PMS-D

(4) FABRICE BABILA FONJI BIO-C,CHE-C,FSN-A

(5) BUVEN OSBORA NYUYKONGE ECO-B,GEO-D,HIS-B

(6) FEIN SMITH NDANG ECO-E,GEO-B,HIS-B

(7) ANKIAMBOM CHURCHILL NTEFF BIO-C,FSN-B,PMS-D

(8) NGWAIN PRECIOUS MBEL BIO-D,CHE-D,FSN-A

(9) TANGWI ELECTA KOMLARK ECO-E,GEO-B,HIS-D

(10) AGYINGI MARGRET BAKARA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(11) NARENGA BLANDINE BOYAH BIO-D,FSN-B,GGY-E

(12) OBEN HELEN NSO ECO-E,GEO-C,ICT-D

(13) MEH JESSICA NJEM ENG-D,HIS-C,LIT-E

(14) COLETTE FOIN NYANGE BIO-E,FSN-B,GGY-E

(15) NTU VALERIE EKAH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(16) SHEUBEU SYLVIANE SONIA ENG-C,FRE-E,LIT-E

(17) ANSI WILLIAM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(18) TITA BENEZET TITA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(19) NKEMTAH FAVOUR NGWE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(20) ENJOH KELLYBRIGHT TITA GEO-E,HIS-D,PHI-E

(21) KETU MIRIAM MAGEM ECO-E,GEO-D,PMS-E

(22) WALTERS NJEKEU FOKUM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(23) NTONGAI LUCIAN CHIFOANDONYUI BIO-D,CHE-E,PHY-E

Passed In 2 Subjects: 29

(1) TAGORO PRISCA KAWAH BIO-B,FSN-A

(2) RODRIGUE FOH FORINGWE BIO-C,FSN-A

(3) NGONG REX BIO-D,FSN-A

(4) MBUTOH MODESTE NELENG BIO-D,FSN-A

(5) KENG EDMOND NGONG BIO-C,CHE-C

(6) OJONG TRACY NWAFOR BIO-E,FSN-A

(7) BONGAMAN LITIZIA KIBONG BIO-D,ICT-B

(8) NFORNEH BRAYAN HIS-B,LIT-E

(9) NGWANG PROSPER NFORMI GEO-C,ICT-D

(10) ELIEN JAVNYUY KOSHO BIO-C,PHY-E

(11) NYOH ERNESTINE MBONG GEO-E,HIS-C

(12) KIDZENWA MODEST YARAYEN CHE-E,FSN-C

(13) FOBEZEH LUCAS NYANDECK GEO-D,ICT-D

(14) NCHIA DESMOND ACHUO GEO-D,HIS-D

(15) LOLIKA GILDAS MAINIMO GEO-D,HIS-D

(16) EFUKANI MOSES TONDE GEO-D,HIS-D

(17) DIANA NDOHFIE ZARAJU BIO-C,PHY-E

(18) ALUKEBOM NELSON MBITETEBOM GEO-E,HIS-C

(19) LOUTUM LEZETTE KEFEEI BIO-D,CHE-E

(20) NSUNYA FONGE GISELE GEO-E,HIS-D

(21) NSOH EMMANDEL MANKA ENG-D,HIS-E

(22) KOME PRUDENCIA EPOLLE HIS-D,LIT-E

(23) DIALO KAH ACHIKUM CHE-E,PMN-D

(24) WEPNJE DONARD NJILAH GEO-E,HIS-D

(25) TATA JEANOR MUWAH GEO-D,HIS-E

(26) PAMELA KINYUY BIO-E,PMN-D

(27) TEGUM CLINTON NJECK ECO-E,HIS-E

(28) TEGHA CLINTON ACHOU GEO-E,HIS-E

(29) AMOUGOU BESSALA CABROWN PHY-E,PMN-E

Centre No: 11319 CBS BONAPRISO-DOUALA

Regist: 39, Sat for 2 or more Subjects: 39, Passed : 32

% Passed : 82.05, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) NIHADA SULEIMAN BURINYUY ECO-D,ENG-C,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(2) SIMTENTAM BALERI BRUCELY ECO-B,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 11

(1) FELICIA SANDRA FOTSO ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-D

(2) MBAH AMSTRONG KOBBI ENG-D,HIS-A,LIT-E,PHI-C

(3) AMBEH ODETTE EYUNGINJOH ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(4) BIWO NELLY DZESINYUY ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) YEH JASNY NJOSEH ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(6) NCHANG AGBOR JUNIOR ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

NKWENTI PRECIOUS KELLY NGENWIE

ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(7)

NGO NTOGUE JACQUELINE LA PRINCESSE

ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8)

(9) JEAN EMILIEN MASSODA MA MBOCK ECO-E,GEO-D,ICT-E,PMS-D

(10) AWABENG MELANI NGENUI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(11) ACHARE ELISABETH NTUOMBI ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) NGEW VERA NGIA ECO-C,HIS-C,PHI-D

(2) MESSET TSIO DORLINE ENG-D,FRE-E,HIS-B

EBENEZER CHUKWUEMEKA IHEUKWUMERE

GEO-E,PMS-D,REL-D

(3)

(4) PRINCE DANIEL BOMBELLA SAMA GEO-E,ICT-E,PMS-D

(5) MIWAN SIMON PIERRE FRE-E,GEO-E,HIS-D

(6) QUEEN RAMATOU ADAMOU ENG-E,GEO-E,HIS-D

(7) GWAN MAVELL MAH ENG-E,GEO-D,HIS-E

(8) TAMBU DALLE LOUISE FRANCISCA ECO-E,FRE-E,GEO-D

(9) MOHAMADOU BAPETEL ECO-E,FRE-E,HIS-D

(10) NGAE A PEREM RENAUD ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 9

(1) OKALLE BRENDA MOLIMI ENG-D,HIS-C

(2) AMBOSI NJUME FALONE LAKAINE GEO-E,HIS-C

(3) MBIBUEH CINDY MBOH ENG-D,HIS-D

(4) MENOBANYI VANIRISA ENG-E,HIS-D

(5) BILONG TALE ANDREA JESSYCA GEO-E,HIS-D

(6) TOKO YOMGNE OLIVE LARISSA FRE-E,GEO-E

(7) KUNCHA NANCY PENQWKAN ENG-E,HIS-E

(8) NJOMO DIDIANE GEO-E,HIS-E

(9) HADIZA IBRAHIM FRE-E,GEO-E

Centre No: 11321 CHRIST THE KING COMPREHENSIVE

HIGH SCHOOL EKONDO-TITI

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 22

% Passed : 95.65, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

AGBOR JUNIOR PHYLCOLLINS AKO

ECO-C,ENG-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E

(1)

Passed In 4 Subjects: 4

(1) NASERI ESONO MARSHAL ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(2) EMAH CLOVIS ANDU ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(3) ABAM ELAIDE SAH ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(4) EGBE MAGDALENE ACOCKOCHI ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 10

(1) FONKENG GILLIS ATAMAYA ECO-B,ENG-D,GEO-B

(2) MBOTA FAYEZ MOKUBE ECO-C,GEO-D,HIS-B

(3) GHAM ENIE NTAMBI ECO-D,GEO-E,HIS-B

(4) IYONDA BENESET TAKU TENGU ECO-C,GEO-E,HIS-C

(5) YONG DELPHINE NASAH ECO-D,GEO-E,HIS-B

(6) SAKWE STEPHEN TETEH ECO-E,GEO-E,HIS-B

(7) ANITA KYEI ASANTE ENG-E,HIS-B,LIT-E

(8) MULANGO MBONDA CLAUDE LEROY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(9) MOLIMI STANLEY NDENA ECO-E,HIS-C,PHI-E

(10) EMERI JAVIS KEWI ECO-E,HIS-D,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) SUH CARINE NEH-NGUM ENG-D,HIS-B

(2) CATHERINE OKALE EYOH HIS-B,LIT-E

(3) PHILEMON TOH NCHI HIS-C,PHI-D

(4) EYONGNDAKO BENLY MBI CHE-D,ENG-D

Page 104 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 7

(5) NDOLO BRIDGET BOKWE BIO-E,CHE-C

(6) NGOE BRIDGET BIE HIS-C,PHI-E

(7) IKOE ALAIN MERIME ECO-E,HIS-D

Centre No: 11327 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BAFANG

Regist: 56, Sat for 2 or more Subjects: 56, Passed : 40

% Passed : 71.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

MIMBER STEPHANIE NGWANGUONG

ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-E

(1)

Passed In 4 Subjects: 6

(1) KAHBIT SHALINE SAMA ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(2) CHO MANGWI DORIANE ENG-E,FRE-D,HIS-B,LIT-D

(3) WABA MIRIS MBONG ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(4) KEMENI MADELEINE ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-B

(5) TCHAKO TCHUAGOU HENRI ENG-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(6) NGANGOM NKEUNI AJES JOSEPH ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 14

(1) NCHOFONG BLERC FOUNGOUNG ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) POLO LINDA PONG ECO-C,GEO-C,HIS-B

(3) NTUMNYUY ERIC NGAM ECO-C,GEO-C,HIS-B

(4) TOMDIEU POULEU IDRISS PARFAIT ECO-C,GEO-B,HIS-D

(5) LEKUNZE CLAUDE NEODO ECO-D,GEO-D,HIS-B

(6) MUH YVETTE TUNYAM ECO-E,GEO-D,HIS-C

(7) TIENCHEU YOSSA DADINE CLEMENCE ECO-D,GEO-C,PMS-E

(8) WANEIBO ROLAND ROMARIO ECO-E,ENG-D,HIS-C

(9) AMBAN DOLIAN ENG-E,HIS-C,LIT-E

(10) NVENANKENG MACMILLAN ECO-E,GEO-D,HIS-D

(11) EBONG BERTRAND EKOME ECO-E,GEO-E,HIS-D

(12) LEUMENI ANDRE MICHEL ECO-E,GEO-E,HIS-D

(13) AKWI TRACY SAMA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(14) KETUM FEDIANE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 19

(1) SUH NORBERT CHE ECO-E,GEO-A

(2) SECHAMBOH BRIAN ABOHNKWEH GEO-D,HIS-C

(3) NFORBI ERICA BIH GEO-C,HIS-D

(4) CHAKOUTHE TIENTCHEU IDRIS WILLIAN FRE-E,HIS-C

(5) NJIKENG MARINETTE ACHENJANG ECO-E,GEO-C

(6) TANKO NOELA NDFUBU ENG-E,HIS-D

(7) EJIMMA UCHENNA JUDE ECO-E,HIS-D

(8) BULSEH ORTILLE HIS-D,LIT-E

(9) LEYIN BLANCHE JUMI HIS-D,LIT-E

(10) JAM LARINET MBUH GEO-E,HIS-D

(11) POUADJEU PANGO KILIENNE BLONDELLE FRE-E,HIS-D

(12) LIWOTE AKOU RENILDA HIS-E,LIT-E

(13) DEUTCHOUA ASTRID MATUTE ENG-E,HIS-E

(14) FAI BETRAND TINKU ECO-E,GEO-E

(15) BONGSEH DORIANNE FATEH GEO-E,HIS-E

(16) TOUKO NDJIEGOUE MARIE EMMANUELLE GEO-E,HIS-E

(17) TOMENI FAINCAM BORIS DONALD GEO-E,HIS-E

(18) WAFFO BORIS MARCEL ECO-E,GEO-E

(19) POKAM NOUBISSIE KRYS FRE-E,HIS-E

Centre No: 11328 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MAMBANDA-KUMBA

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 2

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) MBOLE BRIDGET AGBOR ENG-C,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) BONG ANNETTE VICTORIA IFELIMBOM HIS-D,PHI-E

Centre No: 11329 LMBC BONAMOUSSADI-DOUALA

Regist: 108, Sat for 2 or more Subjects: 105, Passed : 69

% Passed : 65.71, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 8

AZIE NDAMANJOH EMMANUELLA

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(1)

(2) NTU LOVETTE RONALDO ABIA ECO-B,ENG-E,GEO-A,HIS-A,PHI-B

(3) KAMGA ANGE WILLY BIO-D,CHE-D,FMA-D,PHY-C,PMN-B

TCHETCHE DORETTE VANESSA

BIO-D,CHE-E,FMA-C,PHY-D,PMN-A

(4)

(5) NTU KARALINE MBEH ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(6) MBIAKOP TAMI GAELLE ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(7) CHIFU IRINE NJINGE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(8) CHAPPI MATILDA NGUNKWE ECO-E,ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 14

(1) CHI SANDRA ATEH ECO-C,ENG-C,HIS-A,LIT-D

(2) NKEMENI IDRIS TSASSE BIO-B,CHE-C,ICT-C,PMS-C

(3) DJIMELI MARC BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(4) KONGNI GNIAWO GAELLE ENG-C,HIS-E,LIT-E,PHI-B

(5) POUDEU PRISCILLE KEVINE BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-B

(6) KEULEU KEUMANY ROBERTO BIO-D,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(7) BESCIE BETINE DREX CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(8) NSOBUKA VANITY BERYNYUY ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(9) SIGUE BIOGOLO DIMITRI LEOCADIE BIO-D,CHE-E,ICT-D,PMS-D

PRISO JEAN PIERRE FRANCIS ROLAND

ECO-E,ENG-E,FRE-D,GEO-D

(10)

(11) MBAKOP BIAGBIN SYLVANIE ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-C

(12) KONGE POULET EPIE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(13) FEUTIE DJEUBOU STEPHANE ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(14) NGO EOCK SOPHIA ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 3 Subjects: 23

(1) NJEMFOA NJIFUA JOEL BIO-B,CHE-E,PMS-B

(2) OMBAND BATONGUE LILY-PERLE STELLA BIO-D,CHE-D,PMS-B

(3) MAWAMBA TANKOU BLANCHE MERVYRA ENG-C,FRE-D,HIS-C

(4) CHEYIP CHARLY XAVIERA BIO-E,CHE-D,PMS-B

(5) SIADJEU POKAM DIMITRI KEVIN ENG-E,FRE-C,GEO-C

(6) TSAPI GUINTO FREYSNEL ECO-E,GEO-C,HIS-C

(7) TEGOMO SOKENG SAMANTHA JOSIE ENG-D,GEO-E,HIS-B

(8) KWEDI THEODORE FRITZ ENG-D,FRE-D,HIS-C

(9) DE NGASSA TCHAPTCHE BRANDON CHE-D,ICT-D,PMN-D

(10) MIRACLE CHIGBOGU OBIORA JUNIOR BIO-D,FRE-E,PMS-D

(11) DJANTOU TCHOUA LOLITA ROUSELLE CHE-E,FRE-E,PMS-C

(12) ESSONO MANGA PHILIPPE DAMIEN BIO-C,CHE-E,FRE-E

(13) NJINGTI IRENE NGWAMBA ENG-E,FRE-E,HIS-C

(14) PHONTUM DAVID ABAIN ENG-D,GEO-E,PHI-D

(15) FUH ROSEVELLE NGUM ENG-D,HIS-E,LIT-E

(16) KOUYEM KOUGANG STEVIE CHANELLE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(17) KEULEU HEMANY ROMUALD BIO-E,CHE-D,PMN-E

(18) MPELENG LOUIS YANNICK BIO-E,FRE-E,PMS-D

(19) EKITIKE MOUELLE JACQUES MARTIAL ECO-E,FRE-E,GEO-E

(20) DIWONDI NGUILOM SMITH CHRISTIAN ECO-E,FRE-E,HIS-E

(21) HAROLD KAMGA NJEUMSEU ENG-E,FRE-E,PHI-E

(22) FODOP KANKEU JORES ROMANEL ECO-E,ENG-E,FRE-E

MONGOUE CHEUGOUE DADVIS AMSTRON

ECO-E,ENG-E,GEO-E

(23)

Passed In 2 Subjects: 24

(1) HAPPI DYLANE RICHIE FRE-B,PMS-E

(2) SINWA TOCHE VANELLE PATRICK GEO-E,HIS-B

(3) NDOKE NANA ESTHER ENG-D,HIS-C

(4) KANZU FON MORELLE ESTELLE BIO-C,PMN-E

(5) KAMGANG HART MANUELA BIO-D,CHE-D

(6) LEKUNZE CLARIS MALUM BIO-C,GEO-E

(7) PENDA MANGA-MAKEMBE DJIBRIL CLINTON FRE-E,PMS-C

(8) LESLEY WENDY YAKEM BIO-C,CHE-E

Page 105 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 24

(9) MANGET SALLY OJONG ENG-D,HIS-D

(10) NDULA VALERY SAMWAKUN ECO-E,HIS-C

(11) KOUANWOU MAMBOU BOREL JUNIOR CHE-D,PMN-E

(12) EYAMBE CHARLES EYAMBE HIS-D,PHI-E

(13) NCHIMMOUN ISMAEL GARBA ECO-E,HIS-D

(14) EKWE CHARLES – EDOUARD ECO-E,HIS-D

(15) FOSSOUO TCHUINDEM PAULE MICHELLE FRE-E,PMS-D

(16) MEGUE IRIS PATRICIA ECO-E,HIS-D

(17) NDONGUE LOUISE DANA CECILE CAROLE ENG-D,GEO-E

(18) NKONGWE BRENDA BIO-E,CHE-E

(19) ESSOMBE LUDOVIC BIO-E,PMS-E

(20) ATUH ASHLEE KICHA ENG-E,FRE-E

(21) BONDY LAGLANE STEVEN O’NEAL FRE-E,GEO-E

(22) SIMO STACY CAREY FRE-E,HIS-E

(23) KALAC EGBE TAKANG FRE-E,HIS-E

(24) ETCHU YANNICK AYUK – MANYANG ENG-E,HIS-E

Centre No: 11331 NJIMOH NKAMBE EXTERNAL

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 17

% Passed : 89.47, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) YEIKA VICTOIRE BERINYUY ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-B

(2) MBORI VANESA MUMAH ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

Passed In 3 Subjects: 6

(1) NGENGE EMMANUEL NGIE ECO-D,GEO-D,PHI-C

(2) FELICIA MOKUH MUMUKOM BIO-E,FSN-B,ICT-E

(3) NGAM EMMANUELLA MBUH ENG-D,HIS-D,REL-D

(4) SHEY LOVELINE MBULI ECO-E,HIS-C,LIT-E

(5) NFOR EUGINE MBE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(6) NFOR EMMANUEL YUNIWO ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) KIMBI VANESSA NENGUEH ENG-D,LIT-E

(2) MBEH LISETTE GWEMBI HIS-D,LIT-E

(3) KIVEN LOUISE TARDZENYUY GEO-E,HIS-D

(4) TAMFU FRANKLINE HIS-D,REL-E

(5) NFOR YVETTE MAKOR HIS-E,LIT-E

(6) SHEY MUNCHEP NADESH HIS-E,LIT-E

(7) NYANKI JOEL NGANJIONG GEO-E,HIS-E

(8) MBEH CRUSITA NKOSA ENG-E,GEO-E

(9) NDUFOR ABIGIAL SINGKE HIS-E,LIT-E

Centre No: 11332 COLLEGE SAINT LAURENT DE DOUALA

Regist: 70, Sat for 2 or more Subjects: 69, Passed : 52

% Passed : 75.36, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) AFANYI BLASIUS FORNGE BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(2) GUIBAUT LARISSA LEA BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-C

MALEDJE WOUBINWOU CELINE SEPHORA

ECO-C,ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-D

(3)

(4) NONO KAMGA VANELLE BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 11

(1) TOBETH NDJANTOU VALL LEONCE BIO-B,CHE-C,PHY-B,PMN-C

NSONG ESUNG DONALDINE SHARON

BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMN-D

(2)

(3) NAJEL RUTH NANGEH ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(4) ATCHOM ENAM JORDAN LANDRY BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMS-C

ASOLEFACK GERAUD GATIEN DJOUFACK

CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(5)

(6) TIEMENI TIENTCHEU ARTHUR BIO-E,CHE-D,PHY-C,PMN-C

(7) ASOBA FRANCK FERROS AYAMBA CHE-C,ICT-D,PHY-E,PMN-D

(8) MOSAMAI SYLVIE VALDA ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-B

BEUTCHOM MBOUMME MERVEILLES ORNELA

BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(9)

(10) NYAM STEPHEN ABURU BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-D

MEKOUDJOU FOKAK FABIORHA BENICIA

BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(11)

Passed In 3 Subjects: 13

(1) FONJAH VIDEGE MBENUGWE ECO-B,GEO-B,HIS-B

(2) BALOKO VICTORY EMELI BIO-B,CHE-D,GEO-B

(3) FONYUY RASHAL VERNYUY BIO-B,ENG-D,GEO-B

(4) SANDJIO WAGNE EMMANUEL BIO-B,CHE-D,PHY-D

(5) TUEAM SIMO IVANELLE PRUDENCE BIO-C,CHE-D,PHY-E

(6) WASU BORIS LUFUNG BIO-D,GEO-E,PMS-C

(7) NGONG SERGE DJAMMATOH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(8) NJOBATO FRANKLIN NGOZI ENG-E,FRE-E,HIS-B

(9) DJUKO TAKOUGANG NAOMI CLOE BIO-C,PHY-E,PMN-E

(10) DIOBE NZEGGE ENYINEMEKANE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(11) NGU SUSAN MAPENKAH BIO-E,CHE-D,GEO-E

(12) HANS EBONG MOKA LUMA MARTIN ECO-E,ENG-E,GEO-D

(13) NSIA MARIE CLOTILDE FLEUR FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 24

(1) MBWOGE NYA WILLARD BIO-B,CHE-D

(2) KAMTCHUENG DEBOK LETHICIA MURIELLE BIO-C,CHE-C

(3) NJONTU CHULANG OKRY BIO-B,CHE-D

(4) LABIN ADELINE KWAJEEY GEO-E,HIS-B

(5) NGO MBAH JEANNE PRINCESSE LAURE BIO-C,CHE-D

(6) NDAYOU KOUOTOU AICHA MOUNIFA BIO-C,CHE-D

(7) SONKENG NKEMBIET FIDELE BIO-C,CHE-D

(8) TUEMEGNE NUENAMO ORNELLA BIO-D,PMS-D

(9) SEUGWOUA EMO MIREILLE AUDREY BIO-C,PMS-E

(10) MINITIE SOLANGE BIO-D,GEO-D

(11) PETTANG SHANICE CLAUDE BIO-D,ENG-D

(12) NGANTANU DIVINE ENG-E,HIS-C

(13) AWAH SAMUEL OKOLE GEO-D,HIS-D

(14) NJOGHO NELLY-RUTH ACHICK GEO-E,HIS-C

(15) AKONG FABIEN KEMBE GEO-E,HIS-D

(16) ATEH CHRISTIAN HALLE CHE-D,PHY-E

(17) TCHOUATIEU NGAYE IVAN MAXIME BIO-E,CHE-D

(18) DJAMEN JOSHUA-BRIGHT CHINEPOH BIO-D,PMS-E

(19) MAGNE SHUEGWON INES PRISCA ENG-E,FRE-D

(20) DEFFO DEFFO ARMAND GEO-E,HIS-E

(21) RELININQUE BAYON LOBE F. GEO-E,HIS-E

(22) NJOUONZO KAKEU VALERIE GEO-E,HIS-E

(23) ZIFAC NELSON CHRISTAVO BIO-E,PMN-E

(24) TEWOUAN ANDRE BERTON FRE-E,GEO-E

Centre No: 11334 OXFORD COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL

YAOUNDE

Regist: 111, Sat for 2 or more Subjects: 111, Passed : 108

% Passed : 97.30, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 23

(1) NGWA-ABEINWI BRYAN SHU CHE-A,FMA-B,ICT-B,PHY-A,PMN-A

NDINTEH BRIGHT HOPE NFORNGANG

BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-B,PMS-A

(2)

(3) CHENGWA CYRIL BIO-A,CHE-B,FMA-B,PHY-A,PMN-B

(4) NKAIN SYNTIA GHAA ECO-A,GEO-A,ICT-C,PHI-A,PMS-E

(5) KABERE NEHEMIAH YUNWI BIO-A,CHE-C,ICT-C,PHY-C,PMN-B

(6) TIBUCK MILTON TACHE BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(7) FARTIA AMPULAR ABE ECO-E,GEO-B,HIS-C,ICT-B,PHI-A

(8) FONCHA HAZEL YAAH ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B,ICT-B

(9) ALHADJI MALLOUM ALAMINE CHE-D,FMA-D,ICT-B,PHY-C,PMN-B

LOHDIAN ENANGA VALIMBE MWAMBO

ENG-D,HIS-D,ICT-B,LIT-D,PHI-A

(10)

(11) MAXWELL SEMA SHU BIO-B,CHE-D,ICT-A,PHY-D,PMS-D

TENDONGKENG VICTOR TENDONGWOH

ECO-C,ENG-C,GEO-C,PHI-B,PMS-E

(12)

(13) MUNYOH LOUIS ANONG BIO-C,CHE-D,FMA-D,PHY-C,PMN-B

Page 106 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 23

(14) NJINOWO BRANDON NTEH BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(15) GAEL FONYUY BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(16) ANDOKO JOHNSON ANGHEN BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(17) CHE KIRIA MAGHA ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(18) KOTONG CHWENUI JINUI ECO-C,ENG-D,GEO-C,ICT-C,PMS-D

BUH CHIA TANGHA DIANE LEMBONG

ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-D,PHI-A

(19)

MEYEH OSVADOU NYUYKONGE

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(20)

(21) CHIFU KELLY RINGNYU ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E,PHI-A

(22) FAI PHIONA BONGDZEM BIO-B,CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-E

(23) MUKUM MAC-BRIGHT BUBA BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 39

(1) MBILAM ANSELEN SHAVNYUY ECO-B,GEO-A,HIS-B,PHI-A

(2) LOH ALEXIA-AUGUSTA MANTAP BIO-A,CHE-C,PHY-B,PMN-C

(3) NDOH TIMOTHY BEMSIMBOM ECO-C,ENG-C,HIS-B,PHI-A

(4) LEMNYUY VERONIQUE NYUYTIYMBIY BIO-A,CHE-C,GEO-B,ICT-C

(5) MBULLE GIFTY NSALI ENG-C,GEO-C,HIS-C,PHI-A

(6) TAMNJONG STEPHENI BFUNJE BIO-B,CHE-C,GEO-A,ICT-D

(7) BURINYUY GERMAINE ASHERI ECO-B,GEO-C,HIS-B,ICT-C

(8) ANOL RYLLA-JANINE KANGO ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(9) NEBA OLIVIA BIHNWI ECO-C,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(10) LUKONG FARIDATOU GHENKENYUY ECO-D,GEO-D,HIS-C,PHI-A

(11) NOEL KISEEVI ECO-D,GEO-B,HIS-B,ICT-D

(12) SAMEH EWANE BRITNEY ENG-B,FRE-D,ICT-C,LIT-C

(13) TENENG FABIOLA RINA ATEH BIO-C,CHE-E,ENG-C,GEO-A

(14) FONDZEYUF ADELBERT NYUYDINE ECO-E,GEO-C,HIS-B,ICT-B

(15) MALBELE NKWENTI BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(16) CHIABOH QUINSLINE FULAI BIO-C,CHE-C,GEO-D,ICT-C

(17) NGOUNE MAYELLE-DANIELLE BIO-B,CHE-D,ICT-D,PMS-C

(18) BOLA BLESSING FONYONGA ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(19) TEKOH BILDAD FON CHE-D,ICT-A,PHY-E,PMS-D

(20) ANONCHUH MOKOM BLAISE BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMS-D

(21) MUTASHA LEONARD AJUKO ENG-D,GEO-D,HIS-D,PHI-B

(22) SAMA CYNTHIA GWANGSEY ENG-C,HIS-E,LIT-E,PHI-B

(23) KILALON ROSINE DZEKEM ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(24) NAIN LOUISE BIO-E,CHE-D,GEO-C,ICT-C

(25) NJAMBO ONELA GIWE ENG-C,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(26) VAHKIN GOLDA SAMA ECO-D,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(27) MATANGO TCHANA ALTHEA WENDY ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-B

(28) NJI FRU LOUIS CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(29) NGAMELIEU KAKDEU ARREY FRANCK ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-D

(30) FAI MARINETTE NDAMEI ENG-E,HIS-C,ICT-C,LIT-E

(31) BOMBI MARIET NDAMSAH BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(32) EBOCKAYUK BORIS OJONG BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(33) MAKAIN PETRA NTOH BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(34) TUBUOH MELISSA BI ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(35) NSAIDZEKA BERTRAND ASHERINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-B

(36) SUMEDIANG EKUNGWEKANG BIO-E,CHE-C,CSC-E,PMS-E

(37) KPACHI DORCAS TABITA ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(38) ACHE DOLIVAN ALEMJI ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(39) TIAFACK ZEEHMOH ANDINE JOELLE ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 31

(1) PENN BRIAN NJIKMESHI ECO-C,GEO-A,HIS-C

(2) NGHOKAYIMBI RODRICK MBOH ENG-D,GEO-B,HIS-C

(3) MFER NTAMDARI ODILIA BIO-A,CHE-C,PHY-E

(4) EBAI NDIP NOEL NKENG ECO-C,GEO-D,HIS-B

(5) BAGNAKOUWE BEKEMEKEME JACOB GEO-E,HIS-C,PHI-B

(6) ENOAKU JASPER AKWAGOH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(7) ATOH ANNIE SIRRI BIO-C,CHE-D,GEO-D

(8) MWENE SHARON NTUBE ENG-C,GEO-E,HIS-C

(9) NCHOFUA EDITH NYIGHUENDEH BIO-D,CHE-D,ICT-C

(10) TANTAKA ABDUL WALIHI YUFUNYUY GEO-E,HIS-D,PHI-B

(11) TARDZENYUY ADEL NYUYKONGNI ECO-D,GEO-D,HIS-C

(12) TCHAMOU YONGA MURIELLE VANESSA CHE-D,ICT-D,PMN-C

(13) TUH GODWIL PANGANG BIO-C,CHE-E,ICT-C

(14) MOFOR MAEL FOFON BURI BIO-D,CHE-D,ICT-C

(15) MISSE GERTRUDE HORNELA GEO-E,PHI-A,PMS-E

(16) EBAI KELLY AYAMBA GEO-E,HIS-E,PHI-B

(17) AKUME BEATRICE AJENG ECO-E,HIS-B,LIT-E

(18) TIM PERIC CHAH BIO-E,CHE-D,ICT-C

(19) ANNE BRIDEL FORCHAM BIO-C,CHE-E,GEO-D

(20) EGBE BRENDA ENOWBANGHA ENG-D,FRE-C,LIT-E

(21) ENOW MBENG VERADINE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(22) SAKWE MALOBA BRENDA ENG-C,FRE-E,LIT-E

(23) FOLONG TCHINDA TONY VAIRELLES CHE-E,GEO-E,ICT-C

(24) AYEAH EDYSA ANDIENSA ECO-D,ENG-E,GEO-D

(25) EMAM RABIATOU NGASSAKAI ENG-E,FRE-C,LIT-E

(26) MATCHIABAP TSAMO AICHA BIO-D,CHE-E,GEO-E

(27) NJOSI ASUNYU MUNJO BIO-E,CHE-E,PMN-D

(28) FENUI LOVELINE NDIFON ECO-E,GEO-E,HIS-D

(29) FOBOI NOEL KINIBEN BIO-E,CHE-E,GEO-E

(30) FEH SEBASTIAN SAUNIERE BIO-E,CHE-E,CSC-E

(31) FONWI BORIS YOH ENG-E,FRE-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 15

(1) NGUM EMMANUELA CHIFON BIO-A,CHE-C

(2) STEFANI NYOH MODEN BIO-B,CHE-C

(3) ANCHANG DESMOND BANGHA HIS-D,PHI-C

(4) NVENYA CYNTHIA EDANGHA BIO-D,CHE-D

(5) OTTOU DZOU VICTORIEN BRUNO MERMOZ FRE-D,HIS-D

(6) YUBIN FRANCIS BERINYUY BIO-E,ICT-C

(7) TANWIE FUNWIE ENG-E,GEO-C

(8) NKWAI BERTRAND WAZABOU GEO-E,HIS-C

(9) AJONGAKOH BRUNO NKAFU ECO-E,HIS-D

(10) NTAM QUINSELINE BI HIS-D,LIT-E

(11) ONANINA JOSEPH IVEN LEONSTAUT ECO-E,PMS-D

(12) NAHBILA SHANTIS CHE-D,PMS-E

(13) TAWUM NASSARY MOFA BENDEKI BIO-D,CHE-E

(14) MAKUETCHE BERLINE CATHERINE BIO-D,CHE-E

(15) NTANI NESRINE SANGNYUY BIO-E,ICT-E

Centre No: 11335 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BATOURI

Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 19

% Passed : 63.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

SIMO DJUOMBESSY LEONARDINE JACKY

BIO-D,CHE-E,ICT-D,PMN-E

(1)

(2) DJALMO IRALINE BRICE ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(3) DAHIROU MAHAMAT BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 8

(1) SHUSACHE MARINUS NGWA AKONGNWI ECO-B,GEO-C,HIS-B

(2) KIVEN MARIENATTE JAVSINLA BIO-A,CHE-C,PMS-C

(3) TATAH UMBERTO KERNYUY HIS-C,LIT-E,PHI-B

(4) NDODE CATHERINE MBOLLE BIO-D,CHE-D,PMN-B

(5) DJAMILATOU LEHAPI ZEZE BIO-C,CHE-E,PMN-E

(6) BABA SAINT SIDI ZEZE BIO-E,CHE-D,PMS-E

(7) MECHAP SANDRA NKAFU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(8) ZOCK A DANG RODRIGUE BORIS ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 8

(1) NDOUNDE NDOUNDE CARLOCE GEO-C,HIS-C

(2) EPOGE ABUGE SILAS HIS-B,PHI-D

(3) ELOCK MAMPO MAXIME EMMANUEL BIO-C,CHE-D

(4) GBAPO MBESSO CARINE LAURE FRE-E,HIS-C

(5) ELEND HELENA ROSA FRE-D,HIS-D

(6) TATAPONG GODLOVE KINYUI BIO-E,CHE-D

(7) MOMO TIDO ORIANE BRENDA CHE-D,GGY-E

(8) NOUH ZIKIA CHARLINE NIQUAISE FRE-E,HIS-E

Page 107 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 11347 PRESBYTERIAN GIRLS SECONDARY

SCHOOL LIMBE

Regist: 50, Sat for 2 or more Subjects: 50, Passed : 48

% Passed : 96.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

NGOME BERYL AHONE MBAMBA

BIO-A,CHE-B,FSN-A,PHY-E,PMN-C

(1)

(2) ARREY PAMELA EBANGHA ECO-D,ENG-E,HIS-C,ICT-E,LIT-E

(3) DEMA AMANDA KUSEN ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E,REL-C

Passed In 4 Subjects: 25

(1) TUFOIN JENNIFER ANGHA ECO-A,GEO-A,HIS-C,ICT-C

MA-MPEY FANNY NJOCKAWOH MPEY

BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-C

(2)

(3) ASONGWE ZAMA FAVOUR SIRRI BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMN-E

(4) ENOW BRENDA NKONGHO ECO-C,GEO-C,ICT-D,PMS-C

(5) ATANGWA PETLY MAH ECO-E,GEO-A,HIS-C,ICT-D

(6) ABONGNWI CHRISTELLA NGWA ECO-D,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(7) NGOMBA MARIA-PIA AWASIA BIO-E,CHE-D,ENG-C,FSN-A

(8) TITCHA RITA-KELLY ANJECK ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-D

(9) LOH NADINE AWUMBOM ECO-C,GEO-D,HIS-D,ICT-C

(10) MONICA TIMAH JOFI MOKA BIO-D,CHE-D,GEO-C,ICT-D

(11) DIONE NDIP AJANG BIO-B,CHE-D,CSC-E,PMN-D

(12) NCHANG BRINEY-TRACY SHU ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-B

(13) RUELLE SCHARONNE NATHALIE ECO-D,GEO-C,ICT-C,PMS-E

FONGOH ANDINE KIMBERLY NYANI EBOT

BIO-D,CHE-D,FSN-B,ICT-E

(14)

(15) BEDIANG OWONA PRIDE JOSLYNE BIO-E,CHE-D,FSN-A,PMS-E

(16) ASONG NKEZE REGINA HIS-C,LIT-E,PHI-D,REL-C

(17) TIKU KELLY TABOT ECO-D,HIS-C,ICT-E,LIT-E

(18) FON KOH LIZA ENJEH ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-C

(19) SAMIRA AKEM AKEM ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(20) TIKU HELEN MANYOR ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(21) AKOH CHARLENE YIKIKANG ECO-E,HIS-E,ICT-D,LIT-D

(22) DAPHNE ETONDI BECKE ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(23) MBAH SONIA ENDAM HIS-E,LIT-E,PHI-E,REL-C

(24) ICELEY VICTORIA MESODE ECO-D,GEO-E,HIS-E,ICT-D

(25) ARREY ETHEL TABE ECO-E,GEO-D,HIS-E,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 15

(1) ETONGWE JULLIET MENDE BIO-B,CHE-C,FSN-A

(2) NSOH MARLENE LUM BIO-A,CHE-C,GEO-B

(3) NAHBILA YANDAL NTI BIO-B,CHE-D,FSN-A

(4) NGEDE IRENE EPEDE BIO-C,CHE-C,FSN-A

(5) KAREEN-JOAN NGUM MBOLIFOR BIO-D,CHE-E,FSN-A

(6) MOVEN DEKLAN MEKING BIO-E,FSN-B,ICT-C

(7) MESODE SONE EBOKOLLE BIO-D,CHE-E,FSN-A

(8) FONGWI ENIH HILDA BIO-E,FSN-A,ICT-D

(9) ENOWNJANG HELESTER LUM BIO-E,ENG-D,FSN-B

(10) NDE ASHLEY BIH BIO-D,CHE-D,CSC-E

(11) DYLAN-ROSE ANGWE ADAYA HIS-E,LIT-E,PHI-C

KONGNE NKESEH TCHOUTCHOUA CLOCELBELLE

BIO-E,GEO-C,ICT-E

(12)

(13) MUMA NGWEGANG KEZIAH HIS-D,PHI-E,REL-D

(14) MBIANDA NOELA WENZIE HIS-E,ICT-D,LIT-E

(15) HELEN LIVELA ENGEMISE ECO-E,ENG-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) NOFANJO NDISE OWASI ENG-D,FSN-A

(2) AKUM BEATRICE DIBANGE DIKONG BIO-E,FSN-A

(3) TINA NAMESENGE NAMONDO MBANDA FONGO BIO-C,CHE-D

(4) NDJAMEN TANGA BISWING AGNEZIL HIS-D,LIT-E

(5) ANDONG DIANNE AZANECK ECO-E,GEO-E

Centre No: 11351 SAINT PAULS HIGHER TECHNICAL

COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL, BONJONGO

Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 15, Passed : 8

% Passed : 53.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) MUKONG JUDE THADDEUS ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E,REL-D

Passed In 4 Subjects: 4

(1) EBAMU FEROLLE KENJO NJINYI ENG-B,HIS-D,LIT-D,REL-D

(2) BECKY WECOMBA MANGA ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(3) EFFOE MARY MBINDE ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

ETENGENENG YVETTE AGBORTABONG

ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-E

(4)

Passed In 3 Subjects: 1

(1) NGALE DANIEL NGALE ENG-D,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 2

(1) MWETI HANNAH ELALA GEO-D,HIS-D

(2) ESAMBE GLENN NTOKO GEO-E,HIS-E

Centre No: 11352 AYUNGHA BILINGUAL COLLEGE,

NGOUSSO YAOUNDE

Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 31, Passed : 29

% Passed : 93.55, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

PALIMATU AJIMBELAH MBEMBEMEH

BIO-A,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(1)

Passed In 4 Subjects: 10

(1) SAHLA SHARON BONGKENYUY ECO-D,GEO-B,HIS-D,PHI-B

(2) NUISHELIGI KAREN NKENGNUI ENG-C,HIS-B,LIT-C,PHI-D

(3) MOTASE CHRISTABEL MASOMA ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-B

(4) YEAMBU PATIENCE MUSI BIO-C,CHE-D,PHY-C,PMN-C

(5) CHU CLIFFORT BIN MBI BAIYEE ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(6) TEBONG MELANIE AZOH BIO-B,CHE-E,ICT-B,PMS-E

(7) AKENJEM MBAPEH.M. BRIGHT ECO-E,ENG-C,GEO-C,ICT-D

(8) NGENJANG SAMIRA TAMUTAN ENG-D,GEO-C,HIS-D,PHI-E

(9) GIZEL SANGWA BONJE ECO-D,ENG-C,GEO-D,ICT-E

(10) AJUH AGWETANG NORRIS MUNYA BIO-D,CHE-E,ICT-C,PHY-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) NDONGDE CHRISTINA NDRIEN ENG-C,HIS-D,PHI-C

(2) CHERIF LEBIEN NTALLA ASKA MOUAFON FMA-D,ICT-C,PMN-C

(3) AMAYENE PAULE ELFRIDE FRE-B,HIS-E,PHI-D

(4) JONES MBINOH PONTAKIEN ENG-C,GEO-E,HIS-D

(5) LAMU HAMJAH BIO-E,FSN-B,GGY-E

(6) NENG CECILE NDI ENG-C,HIS-D,LIT-E

(7) CHE CHRISTABEL LEM ENG-E,GEO-D,HIS-D

(8) WENDJA KUETCHE MORINE CARELLE BIO-E,GGY-E,ICT-C

(9) KELVINE EBONG WILSON ECO-E,HIS-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) BAIMENDA BLESS FAI GEO-C,HIS-B

(2) ANNAUGETE EVELYN BIO-E,FSN-A

(3) KAWAS JACKSON YUNWEN ECO-C,GEO-C

(4) MABAH MANEBO CLEMENCE BIO-E,FSN-A

(5) NJUNG TRACY FINYAH BIO-E,FSN-B

(6) ZANG LAURENT BIO-E,ICT-C

(7) NGWENGA BRUNHILDA EMIRIE ENG-D,HIS-D

(8) NDONGDE CONSTANCE YANGOIN ENG-D,PHI-E

(9) AFANA MENDOUGA STEVE BIO-D,ICT-E

Centre No: 11354 GOVERNMENT HIGH SCHOOL

KAKE-KUMBA

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 2

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

Page 108 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 1

(1) NGIH BRANDON JIRTI GEO-E,HIS-C,REL-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) NGABI MBILE ISMAEL BIO-E,PMS-D

Centre No: 11358 GOVERNMENT HIGH SCHOOL BATOKE

Regist: 145, Sat for 2 or more Subjects: 145, Passed : 97

% Passed : 66.90, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) MUEGHE TERENCE TEM BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(2) MOUKOUDI EDINGUE SAMUEL BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-C,PMN-B

(3) MUKWELLEY BRIAN NDOBE BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 23

BETOTO LYDIA CHOTY SHALOM WASSE

BIO-C,CHE-D,FSN-A,GGY-C

(1)

(2) EJABO CYNTHIA AZAAH ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(3) SALAH CORNELIUS KIMBI ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(4) AYONG BUOKEJUN ACHA ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-B

BEBANDOUE MOULANGO ANNE MARIE-JO

ENG-C,HIS-D,LIT-D,PHI-B

(5)

(6) SHAFE BETRAND BERINYUY ECO-B,ENG-D,GEO-E,HIS-B

(7) NJONG NOELA NGEBI BIO-E,CHE-E,FSN-A,GGY-C

(8) NGULU SAVIOUR PHILIP A. ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(9) IYA BARIYE FAITH EBOKI BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(10) MBOUH BIBIANE ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(11) AYUK NDIP DELPHINE ECO-D,GEO-C,HIS-C,ICT-D

BETOTO COMFORT ENANGA SHEKINNA BECUMBE

BIO-E,CHE-E,FSN-A,GGY-C

(12)

(13) NCHANG IRENE ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-D

(14) ELUNDU BEN-VICTOR ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-C

(15) NDIFON ENGWARI CLAUDIA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B

(16) FANYUY EMELINE ENG-C,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(17) DAMARIS NGOLIBONG ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(18) MVENYI ESTHER NCHUIVEH BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(19) ETONDI CELIKEZIAH MOSUME ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-E

(20) CHAH POLYPCARP CHENEKO ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(21) ALENTIA NGAH AZUNOH ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(22) AGENDIA BENIS NJEMBONG ECO-E,ENG-D,GEO-E,PMS-E

(23) NTIMESA ANGELBEL ABO BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 34

(1) LAMBI LITICIA ACHA ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) ANNEH CLOUDETT TIBI BIO-C,CHE-D,FSN-A

(3) AWUNGLEFAC AJONG DOMINIC ECO-C,GEO-D,HIS-B

(4) KINGE JULIET MESUWE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(5) LICHEPEP MAKENGNE DENISE INES ENG-C,GEO-E,HIS-C

(6) JAMES ELANGWE BOKWE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(7) FON DIRAN TABI ECO-B,GEO-D,PMS-E

(8) MARION NZEREM NDUBUISI ECO-C,GEO-D,HIS-D

(9) MODEST LIFOKO HANS ECO-D,GEO-D,HIS-C

(10) MAWANG NKWETA BRENDA BIO-E,FSN-B,ICT-D

(11) BATE TELMA EBOT ENG-D,HIS-C,LIT-E

(12) KETLY MARGRET NAMONDE ESOMBE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(13) NDANSI CHANTAL AMEK ECO-E,ENG-D,HIS-C

(14) ELIA NGALLE PROMISE EBANE ECO-D,ENG-D,GEO-D

(15) DORIS UKAM KAKON ENG-D,HIS-C,LIT-E

(16) MKONG JOSEPHINE LIKA BIO-E,FSN-B,PMS-E

(17) MBU THERESIA ECO-E,ENG-D,GEO-C

(18) NANGUNDA ROSE NOSAKA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(19) ABANDA BRANDON ADU ECO-E,GEO-D,HIS-D

(20) FOMBAT ROLAND CHINDA ECO-D,HIS-D,LIT-E

(21) MOSONGO EVELYN ITUKA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(22) AKAM GERALDINE FRI ECO-D,GEO-E,HIS-D

(23) BONGMINI VICTORY NFORMI BIO-C,CHE-E,PMN-E

(24) NJOK MONJABE FREDERICK ECO-E,GEO-D,HIS-D

(25) NGWA SYLVIE INDAH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(26) MOKEBA ZACHARIA ELANGWE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(27) KEZOH LOYCE ENDAH ECO-D,GEO-E,HIS-E

(28) JANET LIMUNGA ETONGO ENG-E,GEO-E,HIS-D

(29) WASA AGARTHA NDIBA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(30) BUWAH YVONE JACQUELINE JINUI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(31) ENDOH JONDO MERCY ECO-E,GEO-E,HIS-D

(32) MBINAKA VERONIQUE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(33) BIBI CALIF NIMBO ENG-E,HIS-D,LIT-E

(34) NGONG NOELA EODUO ECO-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 37

(1) TAMAMBANG GODLOVE AWAH BIO-C,CHE-D

(2) ASHU ELIZABERTH NCHONG ENG-D,HIS-C

(3) NENINA YVETTE MOTO GEO-E,HIS-B

(4) EVOUSSA NYAMAH AMOUR SHERICK ENG-C,LIT-D

(5) AGBOR DARLA EGBE AYAMBA BIO-E,FSN-B

(6) TATA LETIS NKEH BIO-E,FSN-B

(7) ESSOMBA MENGING YOLANDE BIO-E,FSN-B

(8) LAFON SILVANA NGAN BIO-C,CHE-E

(9) TERCY-GRACE BUHYA ENG-C,HIS-E

(10) ANOH MUKA NDUM ICT-C,PMN-E

(11) AYUK TERENCE OJONG GEO-E,HIS-C

(12) AGBOR KELSY EPOSI ROSALIE BIO-E,FSN-C

(13) NKUH DESIRE NDUKONG OYENJANG GEO-E,HIS-C

(14) KETUAMA NAGHET MARIETTE ENG-D,HIS-D

(15) NGABI BERTRAND ORUME GEO-E,HIS-C

(16) BOKAKO NJARU CYNTHIA BIO-C,PMS-E

(17) EVITA IKETI LIFOFA HIS-D,LIT-E

(18) YOUNPUA MBUTOH DELLA MOMBE GEO-E,HIS-D

(19) AGBOR ALAIN ETTA GEO-E,HIS-D

(20) MEBELE VERA NDONE GEO-E,HIS-D

(21) OWAH MERCY NDIBA HIS-D,LIT-E

(22) ELANGWE THERESE SIMBABORI GEO-E,HIS-D

(23) NDOKUO PLENAGE MAI ENG-D,GEO-E

(24) ANJUENYI BRENDA FORKA ENG-D,HIS-E

(25) DOBGIMA BORIS NUGANGHA GEO-E,HIS-D

(26) NGWALLE MARTHA NYANGO BIO-D,PHY-E

(27) AKWO GASPAR UMBU ECO-D,GEO-E

(28) ASAMBI HELVIN MBANDI JUNIOR ENG-E,HIS-E

(29) TATIANA ZIBI MBELLECK GEO-E,HIS-E

(30) BAH ADELINE IJANG HIS-E,PHI-E

(31) MOH FORTUNE ESONO MUSONG ECO-E,GEO-E

(32) BELANGELI PLEASANT BOKWE ENG-E,HIS-E

(33) EVARISTUS NJOH LYWONJO GEO-E,HIS-E

(34) IGELE ADAMU ENDURANCE ICT-E,PMS-E

(35) NGUM SYLVIE NDEH GEO-E,HIS-E

(36) JUSTIN NDANG OFORBELE HIS-E,LIT-E

(37) BETANGBEH VITUS GGY-E,ICT-E

Centre No: 11360 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MBOUDA – BANOCK

Regist: 199, Sat for 2 or more Subjects: 196, Passed : 144

% Passed : 73.47, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 10

(1) FOPPI FOKOU NOE BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-A,PMN-A

TEKEUTCHUA KUETE DERRICK

CHE-C,CSC-D,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(2)

NZONTHEU JUINE ANNE BRENDA

ECO-A,ENG-D,GEO-B,ICT-C,PMS-B

(3)

(4) SALAH HEIDI NANGEH ECO-C,ENG-C,GEO-A,ICT-D,PMS-B

(5) MUNGIMIAH ZEBEROU NDAM BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(6) ANYE NOEL CHEH BIO-E,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(7) MARY PRECIOUS TOH IJANG BIO-B,CHE-D,CSC-E,GGY-C,PMS-D

(8) KAINMI PAUL NJAH BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

BONGAJUM DONNA BERINYUY

BIO-E,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(9)

Page 109 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 10

(10) CHO NKENG MICAHIA BIO-E,CHE-E,CSC-E,PHY-E,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 32

(1) MOKOM ANITA FONGWI ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-C

(2) DEFFO MINWO EMMANUELLA BIO-C,CHE-B,PHY-C,PMN-B

(3) MATCHINDA DZEUMBOU ORNELA ECO-A,ENG-C,HIS-A,LIT-E

(4) MUNNIBOM EDMOND BOBUMNTANG ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(5) LEFONG LARRISSA BUNKWE BIO-B,CHE-C,FMA-D,PMN-B

(6) WOSOH EVAN BUBENGBONG BIO-A,CHE-B,PHY-D,PMN-D

(7) TICHA SONITA GHANG ECO-E,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(8) MAMEKENG TCHONDIO BADINE ECO-B,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(9) NAHSIMA PORTIA NDANSI ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(10) AMBANI NOELLER AKAINDAM BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(11) AWA RUTH AZIEH BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(12) NGWE BENEDICTA TANTOH ECO-C,ENG-D,GEO-C,PMS-D

(13) JOCHU TINKENG MAFOCUINE BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(14) NDOPING NJUIKO SHARON BIO-D,CHE-D,GGY-C,ICT-D

(15) YUVEN MARINETTE LAYIR BIO-D,CHE-E,ENG-E,FSN-A

(16) SANDRA MANKA’A CHE BIO-C,CHE-C,CSC-E,PHY-E

(17) NGEN CECILIA MBONGEH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(18) MOUMELEA MOKO THOMAS BERVAIS ECO-D,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(19) LUM BRENDA ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(20) NDIFOR MENGWI WALYRENE ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(21) AWA DANNY DAVIS TANING BIO-D,CSC-C,PHY-E,PMN-E

(22) WACHAN PETER NDAM ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B

(23) ZETANG STANISLA ZETANG ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(24) KONSOG MOFFO CLARISSE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(25) LEKU GENUINE TITA BIO-B,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(26) AKOM ELAIN ABULA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(27) MAHALA ROSELINE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-E

(28) NGWEFORM SANDRINE AZANUI ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(29) PAAKA NODEM ALPHONSINE ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(30) TAFAH SUSAN ENGHOR- FAITH BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(31) TARLA ALEXINE AYUVEA BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(32) MOUOGOUO NKEU SORELLE ECO-E,ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 49

(1) SHURI DARIS-VERDIAN FRU ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) BONBENUH CLOTIDE NDEKEH ECO-B,GEO-A,HIS-B

(3) TSE KINGSLEY NGWA ECO-C,GEO-A,HIS-B

(4) BLESSING SIRRI ALAMUNANG ECO-B,GEO-A,PMS-C

(5) PULCHERIA BEYIEH BIO-C,CHE-C,PMS-B

(6) ALIAH RUTH AWAH ECO-D,GEO-B,HIS-B

(7) YOUMBA LONGTCHI CHRISTABEL ECO-C,GEO-C,HIS-B

(8) IMMACULATE KEBUING BIO-C,CHE-C,GGY-B

(9) MULUKOH GODWILL PENN ECO-D,GEO-B,HIS-B

(10) NGUOANAT TSCHINDA DANIC BIO-B,CHE-C,PMN-D

(11) SONWA TSAGUE BRICE FRANKY ECO-B,GEO-D,HIS-C

(12) KUM BORIS WA-AH BIO-B,CHE-C,PHY-D

(13) MOIFO FOFIE JAMES CABREL ECO-E,GEO-B,HIS-C

(14) MANKAH AMBEH ROLANDE ECO-D,GEO-C,HIS-C

(15) ALOH RENE PETIANGHA-MBO CHE-D,PHY-D,PMN-B

(16) AKEM NORA NATANG ENG-D,HIS-B,LIT-E

(17) DJUINE KUETE ANGELA LAURAINE BIO-C,CHE-D,GGY-D

(18) PENIGEH LEVIS MBEIGHOMOH ECO-C,GEO-D,HIS-D

(19) MOWANTUH JOHRIS ECO-E,GEO-C,HIS-C

(20) MABI BRIDALYNE BIO-B,CHE-D,PHY-E

(21) DJOUD TSUALA MARIE NOEL BIO-D,CHE-D,PMS-D

(22) MAGOUANANG HORNELLA FLORELLE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(23) TEMTSA WAK ORLANE DOLINE FRE-C,HIS-D,LIT-E

(24) NAOMI KALLA ECO-D,GEO-E,HIS-C

(25) NCHINDA GODWILL FOGHAM BIO-C,CHE-D,PMN-E

(26) TEKWE LOVET FUHNI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(27) MBAH BRANDEE ECO-D,GEO-D,HIS-D

(28) PEFOUFE NDUFOR DESTEL CHE-D,PHY-D,PMN-D

(29) NEGHABI STEPHANI GHIEN ECO-E,GEO-D,HIS-C

(30) MAGNE ALYCIA LYN ENG-D,HIS-C,LIT-E

(31) TAKUETE MOUAFO RONIS ECO-E,GEO-D,HIS-C

(32) TEMON BELMON ENG-E,HIS-C,LIT-E

(33) NEH-NCHANG MARIETTE ANGU BIO-C,CHE-E,PHY-E

(34) ATUNGSIRI PHALLONE FORSIRI ECO-E,GEO-D,PMS-D

(35) TEDONDJIO TIOTSOP EMMANUEL ECO-E,GEO-E,HIS-C

NDJEMA LONTSI EMMANUELLE COEUTRICE RICKA

CHE-E,PHY-E,PMS-C

(36)

(37) NCHE BISMARK NSOH BIO-D,CHE-E,GGY-D

(38) NGWINGNTEH SANDRA NDIKUM BIO-D,CHE-E,PMN-D

(39) ALEDO AYMLE THIBAUT BIO-E,CHE-C,GGY-E

(40) TIOSSOK NGOULLA MOREL CSC-D,PHY-E,PMN-D

(41) FOBASSO FOUEDJOU LOIC LUCCIN CHE-D,PHY-E,PMN-D

(42) TIZIH SERGE NKENG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(43) SOUFFO MOUAFO BRUNO ECO-E,GEO-E,HIS-C

(44) NANZE ODILIA NEMBO BIO-E,CHE-D,GGY-D

(45) KUETCHE ZEBAZE ANNICK KAREL ENG-E,FRE-D,GEO-E

(46) NGOUANFOUO TCHAPNGA ARIANE ECO-E,ENG-D,HIS-E

(47) WAYEH AWASUM MATTHEW CHINJE CHE-E,CSC-E,PHY-E

(48) NGOUANAT TCHOUKEU ZIDANE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(49) TUMASANG ENSTINE AMAH BIO-E,CHE-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 53

(1) KAMGA FOKOM ULRICH GEO-B,HIS-C

(2) KETUM NAPTHALY KENDU BIO-C,GGY-C

(3) NGONGEH TERRENCE GEO-D,HIS-C

(4) LASHELE FOFOU LOIC JUNIOR GEO-D,HIS-C

(5) NGWI LAPAH BRYELLE BIO-D,GGY-C

(6) NDONGMO JERRY ECO-D,GEO-C

(7) NJABOSUNG VIOLET KEBILA GEO-D,HIS-C

(8) KIA JEVIS AKWA ECO-D,GEO-C

(9) DONGMO TIADJIO ROMAIN NELSON ECO-D,GEO-C

(10) FOPA KOUAM MANUELLE GEO-C,HIS-E

(11) MAGOG METSOP MERVEILLE ENG-D,FRE-D

(12) NGAFI PELAGIE MASHA ECO-D,HIS-D

(13) FOPA NAMENKONG INES KEVINE GEO-E,HIS-C

(14) NJUWO PROMBO PRISCA GEO-D,HIS-D

(15) EVINA CHE-AH YAM BIO-E,GGY-C

(16) LOLE FRANCIS NYUYKONGHI ECO-E,HIS-C

(17) TATISSONG BORIS HIS-C,LIT-E

(18) AKAH CLIFFORD NYUGAP ENG-D,GGY-E

(19) MABO MBEP GRACE MERVEILLE ENG-E,HIS-D

(20) ACHIRI ONELLA NCHANG GEO-E,HIS-D

(21) ACHIRI RASOME CHO GEO-E,HIS-D

(22) WOSOH ROGER MBIONYING ECO-E,HIS-D

(23) ANGAFOR ZUBUNUI ORNELLA HEMANDE GEO-E,HIS-D

(24) FANG DELAND WABI BIO-D,PMN-E

(25) NGWA AUGUSTINA SEET CHE-D,GGY-E

(26) LONTIO CHANELLE EMELDA HIS-D,LIT-E

(27) TEKU CLINTON TECHI HIS-D,LIT-E

(28) FOPA KONWO LIONEL JOSPIN GEO-D,HIS-E

(29) LONTSI NAMEKONG GANICELLE ENG-E,GEO-D

(30) TSEU GALLANG BABARA HIS-D,LIT-E

(31) FRU JOVEL SUH GEO-E,HIS-D

(32) ABDURAMAN ISA GEO-E,HIS-D

(33) CHICA FOSSO KINGSLY ECO-E,GEO-D

(34) TAPANG ARDREYELL MAYA BIO-E,GGY-D

(35) MAFFO TCHINDA MUREILLE FRE-D,HIS-E

(36) TANTHE YENKONG MELANIE GEO-E,HIS-E

(37) TANJU EVANS NQEEN BIO-E,CHE-E

(38) TIOMELA AGOUMKENG CHRISTADELLE GEO-E,HIS-E

(39) NCHUOPENPOH RODRICK MBINGFEPOH CHE-E,PMS-E

(40) YEMBE GODWILL CHUYE FRE-E,HIS-E

(41) MOKOM FABRICE AWA BIO-E,ICT-E

(42) MUNANG RANDY ANKIAMBOM BIO-E,PMN-E

(43) AWAT SERGE AGHEMENOH BIO-E,GGY-E

(44) DJUKEM TAFEM ISNELA PAVEL BIO-E,GGY-E

(45) ADE FAITH ABONGHO ENG-E,HIS-E

(46) ASAAH DESLINE NGWI BIO-E,GGY-E

Page 110 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 53

(47) TEKE ABEN BIO-E,CHE-E

(48) NJOYA MINCHE MOHAMED NOURDINE FRE-E,HIS-E

(49) TSEUWO TAKA TATIANA FRE-E,HIS-E

(50) TCHOFFO MERLIN GEO-E,HIS-E

(51) MAJINGPOH GIRES NCHIEWOH BIO-E,GGY-E

(52) SAAH SOUFFO JUNIOR STALINE BIO-E,GGY-E

(53) NJOLAK EMMACULLETE NWACHU BIO-E,GGY-E

Centre No: 11361 DSCHANG EXTERNAL

Regist: 455, Sat for 2 or more Subjects: 447, Passed : 255

% Passed : 57.05, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

LEKANE ATONSSONG PRINCESSE SANDRA

ECO-A,FRE-D,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(1)

META NZUGUEM YOLENE ORNELLA

ECO-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(2)

(3) YENJI BRICE BEFUEGEIH ECO-B,FRE-E,GEO-C,HIS-D,PMS-D

(4) TOLEFAC RAISA ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

SANDEU MAJOUMOU JULIETE GIVE

ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(5)

TEMGOUA ZEUNA AMANDA CECILE

ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-D,HIS-D

(6)

Passed In 4 Subjects: 26

(1) NGWINIFORM PRECIOUS NGWASHI ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-B

(2) NGUNI KILENE DOMINIC ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(3) NDIFON SILAS NGUM ECO-B,ENG-E,GEO-A,HIS-B

(4) NDEMAZIA GINA EFUETNKIA ECO-C,ENG-E,GEO-A,HIS-C

(5) ATEAWUNG KELVIN ATEMAFAC ECO-C,GEO-C,HIS-B,ICT-E

(6) NGONG SYLVIE SIH ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(7) AJABNWOH SOPHIA LEKENG ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(8) AJOAMEDEM SONITA LEKEAKA ECO-B,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(9) ZEFACK ERIC ECO-D,GEO-E,HIS-B,PHI-C

(10) TELELEN AMBRASS NWOLEHA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(11) NDI TONYBLAIR NJINGTI ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(12) TIMBONG LEVIS JIM ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-E

FOMENJANG MARY CHELCY ASONGLEWOH

ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(13)

(14) WOSOH GILBERT FONKONYING ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

ASSONGMO MALEKEUZAP CHIRANEL KEVINE

ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(15)

(16) ATEM SONIA NJINGOH ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-B

(17) ESONG EKOLLE NDAH KELVIN ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(18) NGUNE LARISA NKENGAFAC ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(19) ACHEAFEM CARINE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(20) NSAYWIYI GISELE LEENYUY ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(21) ASONGNA EMMANUEL BETANGMBE ECO-E,GEO-C,HIS-D,PHI-E

(22) MAAH MELVINE WHYCHIA ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

KAMWA NKWOCHET ANGE MERVEILLE

ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(23)

(24) ACHANKENG BRENDA ANYIAJONG ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(25) MILLO MILDRED NWENYOUH ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(26) LEKEAKA STEPHANY NKEMAMIN ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 115

(1) BEZANKENG LOUIS AKATEH ECO-A,GEO-B,HIS-A

(2) TANKOUA WATAT BILLY ARMEL BIO-B,CHE-C,GGY-A

(3) TESHI KENNEDY NCHANDONE ECO-C,GEO-A,HIS-B

(4) NGOLEFAC MARIANA NGANTANU ECO-C,HIS-B,PHI-B

(5) CONFIDENCE ATOH ECO-C,GEO-A,HIS-C

(6) FIENGOH HESTEN TENDONGFOR ECO-B,GEO-C,HIS-B

(7) NGANTU BORIS AFANYU ECO-D,GEO-A,HIS-C

(8) AJONGANCHA ANASTASIA NKENGAFAC ECO-B,GEO-B,HIS-D

(9) NKEM MOMENYI PRINCELY ZOALEFACK ECO-C,GEO-B,HIS-C

(10) AZEMTSOP GILDAS SHUNGMOH ECO-C,GEO-B,PHI-C

(11) KINYI THEODORE ECO-D,GEO-B,HIS-B

(12) NKENGAFAC SHARON EFUETANJOH ECO-C,GEO-C,HIS-B

(13) NGENE CLINTON SUMBELLE ECO-C,GEO-C,HIS-C

(14) CHI RITA MENGWI ECO-E,GEO-B,HIS-B

(15) ASONGANYI TINTINU ECO-C,GEO-C,ICT-C

(16) NKEMANANGALEM EFEZEH NINA ECO-C,GEO-B,HIS-D

(17) ISAINDANG ESAU NJENYUEI ENG-C,HIS-B,LIT-E

(18) NJEMNDIA MIDRED NKEZE ECO-E,GEO-B,HIS-C

(19) TEKE SINORINE AZEH ECO-D,GEO-B,HIS-D

(20) KENNE DONGMO DYLANE FABRICE ECO-C,GEO-D,HIS-C

(21) NDEMEZE FOTANG JERRIS ECO-C,GEO-D,HIS-C

(22) TATAPONG JACKSON ECO-E,GEO-C,HIS-B

(23) NDUNGAKRO ANGELUS ECO-E,GEO-B,HIS-C

(24) TAYEM CHARLES NKEMNCHA ECO-D,GEO-C,HIS-D

(25) EFUEMOH NICLAINE ZEFACK ECO-E,GEO-B,HIS-D

(26) DJOUKENG DAORIN MARCEL ECO-C,GEO-C,HIS-E

(27) ATEBE CONFIDENCE JONG ECO-D,HIS-C,PHI-D

(28) AJAMAH NTEMOH HELLEN LIDWIN ECO-E,GEO-C,HIS-C

(29) NGWIKO MARIE PATIENCE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(30) BENGANGANG FORFUSAP CLOVIS GEO-C,HIS-E,PHI-C

(31) CHEGUE KAMDEM NEHEMIE GODWILL ENG-D,GEO-E,HIS-C

(32) LUKONG SAMERATOU BONGAMAN ECO-C,GEO-E,HIS-D

(33) NYONGHA DESMOND YEGHA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(34) EKUPE JANINE EPOH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(35) AKUNG CHRISTABEL OROCK ECO-D,GEO-E,HIS-C

(36) LEKUNZE NEE CHRISTINA NAGHIN AZEH ENG-E,FSN-B,HIS-E

(37) DIKOME DESMOND ECO-E,GEO-C,HIS-D

(38) DJOUDJEU LOIC MARTIAL ECO-E,GEO-C,HIS-D

(39) TANGMOH SONITA ECO-E,ENG-D,HIS-C

(40) ATEAFAC MAELLE ECO-D,HIS-C,PHI-E

(41) ALEMNJU KEANEAT ECO-E,GEO-D,HIS-C

(42) NONGMOH RONALD YIMNAI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(43) TIAMOH PANISLA NKHANGAFACK ECO-E,GEO-E,HIS-B

(44) OBI-BESONG BECKY OLA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(45) NKENGAFACK BLESSING ECO-C,ENG-E,GEO-D

(46) ANANGANOH DERICK ECO-E,HIS-D,PHI-C

(47) TSOPKENG MEGANE STEVINE ECO-D,GEO-C,HIS-E

(48) KEDJU HANS TANJOH ECO-D,HIS-C,LIT-E

(49) NCHANG TITUS NEMBU ECO-E,GEO-D,HIS-C

(50) FIEMETIA RUDOLF ECO-E,GEO-C,HIS-D

(51) NJIAKA AZEAMBEH MBAKEM GEO-E,HIS-D,ICT-C

(52) ABONWO ADAM AJONG ENG-E,HIS-C,LIT-E

(53) NKWETEFIETSO CRINTON TSOPBENG ECO-D,GEO-E,HIS-D

(54) MBOUMBA ANANGIM LAWRANTINE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(55) FONDEM LETICIA TENDONGZI HIS-C,ICT-E,LIT-E

(56) AJUMESSI MAROLINE ECO-D,GEO-E,HIS-D

(57) ALIEH CYRINE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(58) BAH SONIA ANWEIK ECO-E,GEO-E,HIS-C

(59) POKAMENIE YOLANDE C.B ECO-D,GEO-E,HIS-D

(60) MUNDAI SOLANGE NTING ECO-E,GEO-D,HIS-D

(61) PEMAMBOH CORRINE NGWENYI BIBICHE FRE-D,HIS-D,LIT-E

NGUEMEDZI KENFACK MANOELLA PATRICIA

FRE-D,GEO-D,HIS-E

(62)

(63) NGEFAC OLIVIA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(64) MOFOR ATEMKENG BIBIANA HIS-D,LIT-E,PHI-D

(65) ATANGA EMMANUEL ECO-E,GEO-E,HIS-C

(66) ANULEGEH VOILET AJONG ECO-E,HIS-C,LIT-E

(67) NKAFU SHELLA ASONG ECO-D,GEO-E,PMS-D

(68) AGBOR-OBI BLESSING NJONG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(69) ASONGANYI NEHEMIAL TANTANGA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(70) NDIKUM STEPHANIE CHE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(71) AJUA NGUNYI GIMINEZ ECO-E,GEO-D,HIS-D

(72) EPIE BABERT NTUBE ENG-E,HIS-E,PHI-C

(73) NENG BLANDINE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(74) CHAMBENG VOILET ECO-E,GEO-E,HIS-C

(75) TEGUIA NGUEAGNI BIKEL REELLE ENG-D,FRE-D,LIT-E

(76) NKEMZE MOMOH RENAL GEO-D,HIS-D,PHI-E

(77) KEYANLA TAMOUAFO FLORIDA MERVEILLE ENG-C,HIS-E,LIT-E

Page 111 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 115

(78) TEM HARINGSON GEH ECO-E,ENG-D,GEO-D

(79) TIEMUNJI MACNUS MOKONCHOU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(80) NKWAH LARISSA MANGWI ECO-E,HIS-D,PHI-E

(81) NDOCKBEGANG EBOSONIE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(82) BIBI EWODO SOTTERIE ECO-E,GEO-E,PHI-D

(83) FOTANG QUINTA-AGNES NKENGFACK ENG-E,GEO-E,HIS-D

(84) TIMAH ROZETTE AMEI ECO-E,ENG-E,HIS-D

(85) JINGWA CLOVIS ATABONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(86) ZEFAC RONALDO ASONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(87) ZAOMOH MANETTE LANDOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(88) AWUNGKENG CYNTHIA ECO-E,ENG-E,HIS-D

(89) ANKEMFUR QININVER FORKA ECO-E,GEO-E,PHI-D

(90) NTONG SHANICE-BRITANY NJANG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(91) WANGUO DAMIAN ECO-D,GEO-E,HIS-E

(92) LUMNGWE-NAH MARIE NOELLE ENG-D,GEO-E,HIS-E

(93) NTOUKEM FONYI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(94) MESAME NGESE JULLIET ENG-D,HIS-E,LIT-E

(95) ASONGAFAC CONELIUS NGUNI ECO-E,GEO-E,PMS-D

(96) BERI LILIAN NGALA ECO-D,GEO-E,HIS-E

(97) TONGWO BRANDON ECO-E,GEO-E,HIS-D

(98) ZIFAC PRIDY FORSONG ENG-E,GEO-D,HIS-E

(99) ANYAM EDITH MEZOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(100) NYINGLIR IMMACULATE VERBE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(101) FORMINE ATELEFAC HANNAH HIS-E,LIT-E,PHI-E

(102) DIONE NGWESE IRIS ENG-E,HIS-E,LIT-E

(103) LAH FEKENWAI EWI ECO-E,HIS-E,LIT-E

(104) TSOPJUNG KENNEDY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(105) TENDONGO CAVOUR SHINGAWA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(106) TANKO EUDIA TCHOP ECO-E,GEO-E,HIS-E

(107) NKENGLEFAC BLAISE NGOSONG ECO-E,GEO-E,HIS-E

(108) FONTEM FAVOUR NGUANYI ENG-E,GEO-E,ICT-E

(109) NDEMKONG VANESSA HIS-E,LIT-E,PHI-E

(110) NKENGASONG VENERANDA AKAMIN ECO-E,GEO-E,HIS-E

(111) NONGMOH PRINSLY FIEMOH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(112) NDI DIRAN NFORMI ECO-E,GEO-E,HIS-E

(113) NGUNJO BETINA ACHAKENG ECO-E,GEO-E,HIS-E

(114) TAZOACHA MAXCELINE BETEKON GEO-E,HIS-E,PHI-E

(115) NJINJU EVERA LEKEANYI GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 108

(1) NGWECHU NAOMY GEO-B,HIS-C

(2) DADEM NGUIMFACK ZIDANE GEO-B,HIS-D

(3) NKEMZELIO VADES MOMOH ECO-C,GEO-C

(4) ETIENDEM FRANCISCA AMIN GEO-C,HIS-C

(5) AGULU JULLY FRANCINE ENG-D,FRE-B

(6) NTUWEBENYI GILBERT GEO-D,HIS-C

(7) ABONGE ANITA VEBAM GEO-C,HIS-D

(8) ACHA MADINI MIRACLE GEO-C,HIS-D

(9) YOKWEI DELPHINE NSHING GEO-B,HIS-E

(10) BISONG MARTINA AGBOR HIS-D,PHI-C

(11) NGUEPI STANLEY LANDRY FRE-D,HIS-C

(12) FAI LEONARD HIS-C,PHI-D

(13) NGOFOR DONATUS TENDONGMO BIO-C,CHE-D

(14) CLEMENT BURINYUY ECO-E,GEO-C

(15) NDEMALUAH GEOVANIS ATEM ECO-E,HIS-C

(16) BUHMBI BEATRICE NJEI HIS-C,PHI-E

(17) PRINCEWILL MANGONG GEO-E,HIS-C

(18) KUM BRENDA YIBIRI ENG-D,HIS-D

(19) CHAFAC DERICK AZEMCHOP GEO-D,HIS-D

(20) EYONG EMMANUEL TIKU ECO-E,HIS-C

(21) NTOBUKONG BORIS NYIBANDAH GEO-E,HIS-C

(22) FOANYI TINTINU ECO-D,ICT-D

(23) TALAH GERALDINE ZEMENKIE ENG-D,HIS-D

(24) ATEMLEFAC ATABONGAWUNG HIS-D,PHI-D

(25) MEFIRE NJIDIYIMOUN YOUSSOUF GEO-E,PMS-C

(26) FOTSOP YIMNAI GEO-E,HIS-C

(27) FIEMOH MARY-ANNE TENDONGAFACK ECO-E,HIS-C

(28) KETUMA ZIDANE AKEM GEO-D,HIS-D

(29) AJONGAKOEH MARTIN JUNIOR ENG-D,HIS-D

(30) TATA CATHERINE KINYUY BIO-D,CHE-D

(31) ASONGAZI TERRA ENG-E,HIS-C

(32) DONGMO FODONG VANEL BIO-C,CHE-E

(33) NGECHOP NADIA NJUKENG GEO-E,HIS-D

(34) DJIPOU JUSPEN HIS-E,PHI-D

(35) MBOLATSA NDEMASSE NANFACK ISMAEL GEO-E,HIS-D

(36) BAPOH EUPHEMIA AMERGO GEO-E,HIS-D

(37) ACHENJANG MICHEAL GEO-E,HIS-D

(38) NEMBO GRATITUDE TANGU GEO-E,HIS-D

(39) GBABIRI MARIE LYDIE ARTEL ENG-D,LIT-E

(40) TANYI QUEENTABELLA ELIZABETH NANA ENG-D,GEO-E

(41) ATEMAFAC HELLEN ECO-E,HIS-D

(42) TAPONDJOU KAMDEM FELINE KEZITA BIO-E,PMN-D

(43) KETU PRAISE NKONGANYI ECO-E,HIS-D

(44) ESOHNKENG DORANDA ATEMKENG ECO-E,HIS-D

(45) NGAFEI MELANIE YEKE GEO-E,HIS-D

(46) VEBUIGHO MELVIS BIO-E,GGY-D

(47) ASABA SINCLAIRE NKEZE GEO-E,HIS-D

(48) MNGOH DESMOND KESUH GEO-D,HIS-E

(49) AZANKIET GERVIS NGHOTEDEME GEO-E,HIS-D

(50) AGENDIA SHERON ASONGAFEH HIS-D,LIT-E

(51) TANJONG EUNICE MEYIMFOR HIS-D,PHI-E

(52) OJONG DAVID NJU GEO-E,HIS-D

(53) CHA PHYDERINE DEO GEO-E,HIS-D

(54) KOLLE SYNTHIA MEJANG HIS-D,LIT-E

(55) DEMAFO BOMBA BERLIN GEO-E,HIS-D

(56) TENEZENCHA NADINE ATSAMO NDEMANU GEO-E,HIS-D

(57) NDONBOU NKENLIFACK JAFF BLATER GEO-E,HIS-D

(58) NDEMAFIA PROVIDENCE GEO-E,HIS-D

(59) TCHUENTE JUTCHEU AGNES MORGANE FRE-E,HIS-D

(60) TENDEM GLORY ENG-E,HIS-D

(61) MENGENG DESMOND WEIFOR ECO-E,HIS-D

(62) JEUDA TOSSEU ROLAND FRE-E,HIS-D

(63) FEUDJI WILLY JEMS ECO-E,HIS-D

(64) CHAFE MITTERAND FOSSONG GEO-D,HIS-E

(65) DENZEL TITAMUNGU GEO-E,HIS-D

(66) EFENGOH PATRICE AROL GEO-E,HIS-D

(67) JUDITH MEYANG MANKEFOR ENG-D,LIT-E

(68) TADONDJE FOTSA DOUGLAS BIO-E,CHE-D

(69) SUCCESS WAN BISONG HIS-D,PHI-E

(70) AISHATU FANWI LANGWA HIS-D,PHI-E

(71) NGOUFACK NDONFOUET FORTUNE DJAWALY FRE-E,GEO-E

(72) TEUMETA TADONG QUENTIN ULRICH PHY-E,PMN-E

(73) MERVEILLE NGOUFACK ECO-E,GEO-E

(74) ALEMNJU TAMOH LEWIS GEO-E,HIS-E

(75) NYANGWOH AUGUSTINA GEO-E,HIS-E

(76) NOTENZEM BERINE CHIAMOH ECO-E,LIT-E

(77) NGUAFAC MINET ASONGSEH ECO-E,LIT-E

(78) AKAMIN ACHALEFAC BRENDALINE ECO-E,GEO-E

(79) EFUETLEKA ERNESTINE NKEMAJONG GEO-E,HIS-E

(80) EKEMBOM ELAT ANICELLE GEO-E,HIS-E

(81) MANKFU JACQUELINE NFORMI GEO-E,HIS-E

(82) FORSONG SYLVIAN ALEANU HIS-E,LIT-E

(83) BEKIEBANG PAMDORA NAIN GEO-E,HIS-E

(84) NOUWANG ALEXANDRA JORDANE ECO-E,GEO-E

(85) NKEMCHA NJUKANG CLEA GEO-E,HIS-E

(86) NDEMAZE DOROTHY MAMEKEU FRE-E,HIS-E

(87) KENNE YEMELE ILONNA ENG-E,GEO-E

(88) ACHANKENG AKA GIZELLE ENG-E,HIS-E

(89) AJUAMAH CLAUDIA HIS-E,PHI-E

(90) NWAMBA ROZITA ZAOMOH GEO-E,HIS-E

(91) AGENDIA SUARESS ATABONG GEO-E,HIS-E

(92) NITCHEU PASSO DIVINE ESTHER ECO-E,GEO-E

(93) NGEMASONG DERICK MBANYICK GEO-E,HIS-E

Page 112 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 108

(94) FONCHINGALAH BABEL ZELEUH ECO-E,HIS-E

(95) NKHANGOTIAH MILDRET FORBETIAH ECO-E,HIS-E

(96) TALEH FRANKMIKE GEO-E,HIS-E

(97) BANGATEH KRIZALIO ECO-E,GEO-E

(98) MBEANANG RADEVINE ALEMJU HIS-E,PHI-E

(99) EFEATNKIA ASHANTI NCHANKIA ENG-E,HIS-E

(100) ACHIDIA LESLINE ENG-E,HIS-E

(101) TSOFACK ONERA FRE-E,GEO-E

(102) MAFFO ROGER AFUA GEO-E,HIS-E

(103) ESOUFOR MIRATE SHUNGNYI GEO-E,HIS-E

(104) EFFUETNGANG GIDAS GEO-E,HIS-E

(105) AGENDIA REGAN NKEMNJU GEO-E,HIS-E

(106) TAFOR GLORY NENGU HIS-E,LIT-E

(107) FEUJIO NGOUENET BRIGITTE FABIOLA ENG-E,FRE-E

(108) TANTOH OSTALINE MBANGHOMBOE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11362 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL,

MAGBA

Regist: 48, Sat for 2 or more Subjects: 48, Passed : 39

% Passed : 81.25, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NDI RACHEL BOWUNG ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

Passed In 4 Subjects: 10

(1) KAMGA WANANG VICTOIRE DIVINE ECO-A,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(2) BATI MADIINA LEINYUY ECO-A,GEO-A,PHI-A,PMS-D

(3) KONGHE NELLY TEH ECO-C,GEO-D,HIS-D,PHI-C

(4) BIME SANDRA JAIDZEKA ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) NGOUNOUNA LOUDI ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(6) NJOBI RAMA NWIEZOREMEH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(7) JUANBOH PRECIAUS NKAFOR ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E

(8) LAKAH JIBUIN ELKANA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(9) NGHARIEGAM ANICE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(10) JENWEN REJOICE BONWI ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 11

(1) BIMKWI FELISTA KWASINWI ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) ADAMU DONATUS RENWE ECO-D,GEO-B,HIS-B

(3) KOUKOU EDOUARD AWOU ECO-E,GEO-B,HIS-B

(4) FORSANGWI PROMISE FON ECO-C,HIS-C,LIT-E

(5) MAH ABOUBEKAR ECO-E,GEO-E,HIS-C

(6) RINWI ERIC LENGNUI GEO-E,HIS-D,PHI-E

(7) ACHETKOUENYINYI SALVADOR FRE-E,HIS-D,PHI-E

(8) BODIONG KEMOUME SERAFINE FRE-E,HIS-D,PHI-E

(9) HOUMNALOUM AICHETOU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(10) AYOMENE TCHINDA FLORIANE ECO-D,FRE-E,GEO-E

(11) GIYO BLESSING DZEMBUIN ECO-E,GEO-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 17

(1) LONDE CORINTHIANS DZEMLACK HIS-B,PHI-C

(2) TIEBOU TCHOUTEZO TAFOTIO HIS-B,PHI-D

(3) BUINWI BOLACK MESHACK HIS-C,PHI-E

(4) YAMNJAR VEGILINE ECO-D,HIS-D

(5) RINDA PATRICK GEO-E,HIS-C

(6) HOUAGBE MBOUTI ARMAND GIDEON GEO-E,HIS-C

(7) KARI ROLLAND HIS-D,PHI-D

(8) NDIGAP LINDA BOHSI GEO-E,HIS-D

(9) YAHAMBUIN ELISHA JUMKOUDA GEO-E,HIS-D

(10) LONTSIE TCHOUTEZO TAFOTIO GEO-E,HIS-D

(11) MULAH ABIGAIL HIS-D,LIT-E

(12) NKEBE CLIFF BOLACK GEO-E,HIS-D

(13) NCHUBI ELVIS RINWI GEO-E,HIS-D

(14) KOUTOUOP NYINYIMENDI ABASS ECO-E,HIS-D

(15) NELSON BIMELA GEO-E,HIS-E

(16) NJIMOPUEN BLAISE PASCAL ECO-E,GEO-E

(17) KAMGUIA LAURELLE GRACIELA FRE-E,HIS-E

Centre No: 11363 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL,

ABONGMBANG

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 17

% Passed : 77.27, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

ANTSIENE-ME-ANKOUABONG ERICA

ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(1)

Passed In 4 Subjects: 5

(1) AMOUH ASSE BERTHE VANESSA FRE-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(2) NANGA MESSOUANGUE ALIDA ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(3) MESSANGA MANGA JOVANE YVAN BIO-C,CHE-E,PHY-E,PMN-C

(4) TAH MIREILE BENYI FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(5) ZAM0 ASSE FLORA ECO-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 7

(1) ASSO^O MBANE INGRID FRE-C,GEO-E,HIS-C

(2) NDONGO BEKOLO ANDRE YVES ECO-E,GEO-D,HIS-B

(3) SIRE YANNICK FRANKY BIO-E,CHE-D,PMN-C

(4) NDIFUSAH NAHUM ECO-E,GEO-D,HIS-C

(5) ORU MARCELINE EBOB-TABE ECO-E,ENG-D,HIS-D

(6) ZIMBI JEHOSHIAPHA TINYUI BIO-E,CHE-E,PMN-E

(7) ACHILLE MARCEL SAMGWAH GOGA BIO-E,CHE-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) MBIPEH RAHIM ZIWOH GEO-C,HIS-C

(2) EMBIO RACHEL JEANNETTE BIO-B,CHE-D

(3) EBANG VALERY EBONG BIO-D,CHE-D

(4) TOWA NGAMENI LUCRESSE DAINA BIO-E,CHE-E

Centre No: 11366 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BANYO

Regist: 42, Sat for 2 or more Subjects: 42, Passed : 37

% Passed : 88.10, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) AKAMA NJEO EKUKA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-C

(2) BAH KENG ETHEL ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(3) FONYUY CLAUDE ECO-E,FRE-E,GEO-C,HIS-C

(4) MADAH PETRONILE FABIOLA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 13

(1) NKINEN MOSES MBIYLUFEYIN ECO-A,GEO-A,PMS-A

(2) NGORAN MAURINE GHAINLA ECO-B,GEO-A,PMS-C

(3) TEKA ENGWARI MAROLINE ECO-A,GEO-C,PMS-C

(4) MELINGUI TSIMI DONATIEN DEPARDIEU ECO-C,GEO-C,PMS-C

(5) MOHAMADOU AMINOU OUMAROU ECO-E,GEO-B,HIS-C

(6) TAWLI BLESSTA KIMBONG ECO-E,GEO-B,HIS-C

(7) ABUBAKAR ASSADIQ BEN MAHMUD ECO-E,GEO-C,HIS-C

(8) MOHAMADOU HAFIDJOU ECO-E,GEO-C,HIS-D

(9) JIKA RASHIDATOU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(10) NKENG DORIS NCHE ECO-E,HIS-D,LIT-E

(11) ABBA OUMAROU ECO-E,GEO-E,HIS-E

(12) ALOMONWING LOUISA MEGHENTOH ENG-E,FRE-E,LIT-E

(13) SALIOU IBRAHIMA ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 20

(1) EKANI DOMO LUDOVIC GEO-C,PMS-C

(2) ETONE PHILBERT NKWELLE GEO-C,HIS-D

(3) MULUH ONORINE KOKA ECO-E,HIS-B

(4) ABDOURAMAN HAMASSELBE GEO-D,HIS-D

(5) AKEBAI MAXWELL NYANG GEO-E,HIS-C

(6) ESSO YAMLACK GEO-D,HIS-D

(7) FINILA MODESTA DZEKENYUY ECO-E,HIS-C

(8) VENASHIY CELINE KIVEN ECO-E,HIS-C

(9) ABDOUL MOUMINI HAMAMISSA GEO-E,HIS-D

(10) ABDOULAZIZ IBRAHIM HAYATOU HIS-D,LIT-E

(11) ALIYOU MANGA GEO-E,HIS-D

(12) NOBUNDA SERRAH ECO-E,HIS-D

Page 113 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 20

(13) SAAH RASHEL WEBONGWUH ENG-E,HIS-D

(14) TAMNJONG HANSEN RINWUIE GEO-D,HIS-E

(15) TENDE BECKLEY TENDE GEO-E,PMS-D

(16) HASSAN MOHAMED DAYA GEO-D,HIS-E

(17) BLESSING NZANTE GEO-E,HIS-E

(18) IBRAHIMA OUSMANOU GEO-E,HIS-E

(19) NWASAH ERNESTINE BIMBEH HIS-E,LIT-E

(20) TAPSIA MARIE NOELLE FRANCOISE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11367 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL,

BAFIA MBAM

Regist: 120, Sat for 2 or more Subjects: 120, Passed : 93

% Passed : 77.50, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

NGUEMCHE SAKTATE ANGE CHRYSOSTOME

BIO-B,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(1)

(2) TAKANG BECKY AYUK ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-D,PHI-A

(3) NANMENE LAURINDA STELLA BIO-D,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

MPHOGOUO TSAKOU GILDAS GAEL

BIO-D,CHE-C,CSC-C,PHY-E,PMN-D

(4)

NGO NDOGMOT BLANCHETTE IRENE

ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-D,PHI-B

(5)

(6) BONSSO TIOGO RAOUL CHE-D,CSC-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(7) BIGNA CHRISTIAN BIO-E,CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 14

(1) WAZECK BEING GAMALIEL ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-A

(2) ATUD BONEL MBAH ECO-B,GEO-B,HIS-B,PHI-A

(3) CHI JUNIOR BRIDE NDE ECO-D,GEO-B,HIS-B,PHI-A

(4) OWE SIMON JUNIOR ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-C

(5) MBAH EDITHE A MBANG ENG-C,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(6) NDITEMELOUNG GAUIS BIO-C,CHE-E,CSC-D,PMN-D

(7) GANKEU TCHAHOU LAETITIA ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(8) YUNGKIDAR BLANDINE LIMNYUY ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-C

(9) QUINTINUS KUH ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(10) NYADA MENGUE WINNIE MAIVA ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(11) MBAMBA LINDA GHISLAINE FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(12) SEKE A ZOCK OLIVE DAURIANE IVANA ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

ENGHALA Y’ABOGO CHRISTINE MARIE MADELEINE

ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-E

(13)

(14) EYENGA ANDIOLO ANTOINETTE ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 39

(1) NGUM CHRISTABLE MUMFOR ECO-B,GEO-A,HIS-C

(2) NGUBUE NYIFEH GERALD ECO-B,GEO-C,HIS-A

(3) NDI NOEL CHFUBI ECO-C,GEO-A,HIS-C

(4) BOFIA JACQUES JUNIOR ECO-C,GEO-C,HIS-B

(5) DJOPGUEP MERVEILLE GLOIRE BIO-D,CHE-C,PMS-A

(6) SIKEM VERNA KIMBIF BIO-B,CHE-D,GGY-B

(7) KABIROU ABDOULAYE ECO-D,GEO-B,HIS-C

(8) USEINI UMARU ECO-E,GEO-B,HIS-C

(9) TEMFACK DIOSDADO AZEMFACK FRE-C,HIS-E,PHI-B

(10) AFADA BENE EVRA ECO-C,GEO-D,HIS-C

(11) NDEM TOMBI GRACE ORNELLA BIO-E,FMA-E,PMS-A

(12) NFORLUM CARLOS AZEMFACK BIO-B,CHE-D,PHY-E

(13) NDI CLOVIS TONGLA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(14) ABDEL AZIZOU MVENYI BIO-D,CHE-E,GGY-C

(15) KENENGUE AMBARA JUNIOR ECO-C,GEO-D,PMS-E

(16) BISSECK NORBERT JIMMITRY ECO-C,GEO-E,HIS-D

(17) KADZEM NVORK GIVETY HIS-D,LIT-E,REL-C

(18) MAILAM NESTOR BONGADZEM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(19) SADOU BAIMA FRANCOISE ALIDA BIO-D,CHE-E,PMS-D

(20) NYOWAL A BIDIAS JOYCE DORLANE ECO-D,GEO-E,HIS-D

(21) MEKIA NELLY DOWER BIO-D,CHE-E,GGY-D

(22) ABANDA ULRICH RAOUL FRE-D,HIS-D,LIT-E

(23) NGAPU DILAN NYITIKU YUH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(24) YIMBOU FEGANG MARLENE RUTH ENG-E,FRE-C,HIS-E

(25) MINE DAHOUDA STEVE MOISE HIS-D,LIT-E,PHI-D

(26) NTSOCHUE EMMANUELA YENDE GEO-D,HIS-D,REL-E

(27) NGAH FONYUY EMMANUEL HIS-E,LIT-E,PHI-C

(28) MEHOUNE ROSTAND WILFRIED ECO-E,GEO-D,HIS-D

(29) NJWEKOH CINTIA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(30) NDONWI MELVINE NGUM ECO-E,GEO-D,HIS-E

(31) ZEH A IBENG STEVE VINY BIO-E,CHE-D,CSC-E

(32) NYIFESEYI HONORINE NCHETIE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(33) NYINDUEME BENJAMIN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(34) AKOUTOU ANGO ELSIE D’ASSISE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(35) CHINENYE OGBOO THECLE ELODIE ENG-D,FRE-E,LIT-E

(36) NGWA FRED BIO-E,CHE-D,PHY-E

(37) FOUTH INGUIA PEGUY ALIDA BIO-E,CHE-E,GGY-E

(38) ACHIRI KABREL GEOVANIE BATIKELAK ECO-E,HIS-E,PHI-E

(39) M’DOR MARINETTE DZENYUY HIS-E,LIT-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 33

(1) KONGNYUYVANDOLINE DZEKA ECO-C,HIS-B

(2) SIRRI COURAGE NEBA BIO-C,GGY-D

(3) NGNOCHE DORCAS MELE BIO-C,PHY-E

(4) TEDDY NKAFON DZEFOMONYUY SIVEM BIO-C,CSC-E

(5) DATAH RUTH ESEH BIO-C,PHY-E

(6) ATOH CHRIST PARFAIT BLAISE NIBA ENG-D,HIS-D

(7) ASHEMBONG SHARONE GEO-E,HIS-C

(8) ABOUEM A MENTONG HENRY LIONEL BIO-D,CSC-D

(9) RINWI NELSON BIO-D,GGY-E

(10) EBELLE DJAPSI AUDREY ALEXIA ECO-D,HIS-E

(11) BOSSONG MERVEILLE ECO-D,HIS-E

(12) CHANTALINE BONGNWI WEBNDA BIO-D,CHE-E

(13) TCHEDJAM KAMMO LUCIEN BIO-D,PHY-E

(14) BAYEMA NTORIKEM FLORENCIA BIO-D,GGY-E

(15) AGBOR TAKANG EDWARD JUNIOR FRE-E,HIS-D

(16) KIYUIH MACLEAN NGNIBUO BIO-E,CHE-D

(17) JIBOH YVONNE BIO-E,GGY-D

(18) WUSEIGHO ABDOURAMAN GEO-E,HIS-D

(19) TCHAKOUNTE LOIS VALDES GEO-E,HIS-D

(20) AMANG A BEKE PAUL MERLIN FRE-E,HIS-D

(21) NKENKO TCHANGOU ENLIS JUNIOR BIO-E,CHE-D

(22) TSOYE BALONG AVENIUS GEO-E,HIS-D

(23) AMANA DANIELLE FRE-E,LIT-E

(24) MBUNG HONORINE GIAH BIO-E,GGY-E

(25) TASEH ELIAN NCHWEBUKOH BIO-E,PHY-E

(26) NTANG DANIEL GEO-E,HIS-E

(27) BEYIP A BIDIAS FABIOLA BIO-E,GGY-E

(28) TATAH RELINDIS MAYAH GEO-E,HIS-E

(29) NFOR GEORGE ECO-E,HIS-E

(30) TOUTICK ISRAEL LAGLOIRE BIO-E,CHE-E

(31) BONG LEWIS FRU ECO-E,GEO-E

(32) TAFOOK A NKIE DOROTHEE MEGANE PRINCESSE HIS-E,LIT-E

(33) SHALANYUY DELIVERSE HIS-E,REL-E

Centre No: 11370 AMASIA BILINGUAL SECONDARY

SCHOOL, EKOUNOU YAOUNDE

Regist: 104, Sat for 2 or more Subjects: 103, Passed : 72

% Passed : 69.90, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

TAKOAGNE TABOUBDA STEVE ARTUR

CHE-B,CSC-C,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(1)

BIROKI TSOYI GABRIEL DYCKSON AMOS

BIO-B,CHE-C,CSC-C,PHY-B,PMN-B

(2)

(3) NJIKEM BRIAN ACHA ECO-D,ENG-E,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(4) NSAME JAMES NYUYDINI BIO-B,CHE-B,ICT-B,PHY-E,PMN-E

FEUTSEU KAMTO YVAN BUREL

CHE-D,CSC-D,FMA-C,PHY-E,PMN-A

(5)

(6) MBA IVANOVSKY BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

NGASSA BATY JEAN ARTHUR

CHE-D,CSC-E,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(7)

Page 114 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 20

(1) NAOMI YVETTE PIFOR BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-C

(2) NGWA MARK BRIAN ACHUMBE BIO-B,CHE-B,PHY-C,PMN-C

(3) LIMA VICTORY MAYA ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-C

(4) KWEI ELVINE SUIFEYIN ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(5) KENMOE CAMEL ECO-D,GEO-C,HIS-B,REL-C

(6) KANLA BLANDINE LIMNYUY BIO-B,CHE-B,ICT-D,PHY-E

(7) NDI OWONA IVAN RAOUL ENG-E,FRE-B,GEO-E,HIS-B

(8) MANKUENE TANE BLANDINE BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-D

(9) TANYU BLAISE TAWE BIO-A,CHE-D,CSC-E,PMN-D

(10) ARREY OBEN YVANNA CECILIA BIO-E,CHE-D,FSN-A,PMS-E

(11) BELIBI PENIEL JOY BIO-E,CHE-E,FSN-B,GGY-D

(12) SEMA JULIETTE ANDINE CHE-D,CSC-D,PHY-E,PMN-C

(13) LISSOUCK BLAISE FRANCOIS CSC-E,FMA-D,PHY-C,PMN-D

(14) BUUKWA SHERIBEL NJOYA ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(15) CHIKU NANCY NENE ECO-E,GEO-D,ICT-C,PMS-E

(16) NSAME LUKE KWAHTINYUY GEO-D,HIS-D,ICT-D,REL-E

(17) MBOMGNE ETIENNE JESICA BIO-E,CHE-E,ICT-C,PMN-E

(18) FOMATE MIRANDA LEA BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-E

MEKAMGNO MFONCHI DANIELLE SHELTCY

ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(19)

PEMBOURA NGOULOURE AICHA LINDA

ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-E

(20)

Passed In 3 Subjects: 26

(1) NGWA LARISSA NGUM ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) BEHANGEH SECUNDA KWOKWOH BIO-C,FSN-A,GGY-D

(3) ABOMO AMOUGOU MARIE CYNTHIA ENG-C,FRE-A,LIT-D

(4) EMBOLO EMBOLO ELISEE ECO-E,GEO-B,HIS-B

(5) NSING UM EMMANUEL ECO-D,GEO-B,HIS-C

(6) TANGHAM BRIAN BABILA ECO-D,GEO-C,HIS-B

(7) TOH DELQUINE MAI BIO-C,CHE-D,ICT-C

(8) LUE BONCHU THERIEKELLY BIO-D,FSN-A,PMS-E

TCHOUANOUO NGUEDJIO SAMANTHA BRADDY

BIO-C,CHE-D,PMN-C

(9)

(10) CAROL GHIIKIE BIO-A,CHE-D,PMN-E

(11) EYEE EYEE JUNIOR BIO-C,CHE-D,ICT-C

(12) WOLE HENRY LYOMBE ECO-E,GEO-C,ICT-B

(13) MOTEKA ENANOBEL GUYLAINE HONOREE ECO-D,GEO-D,ICT-C

(14) NCHOTENJEM MAGCLECY MATTI-NJUH ENG-D,GEO-D,HIS-C

(15) MBISEH CLINTON MULUH BIO-C,CHE-E,GGY-D

(16) KAPTCHEU PANGOP ORNELLE ERICA ENG-D,FRE-D,HIS-D

(17) MBIA ANYOU SABINE BIO-E,FSN-B,GGY-E

(18) SUSAN LYOMBE ETONDI ECO-E,GEO-D,ICT-C

(19) LINWE CATHERINE BONJE BIO-E,CHE-D,PMN-D

(20) MBAH NJI O’NEILL ECO-E,GEO-D,ICT-D

(21) MEGNE KONGNE STELLA LAETICIA ECO-E,GEO-C,ICT-E

(22) ACHOH DOLPH LAUNDREN ECO-E,GEO-E,ICT-D

NGONTENG MOUNJONGUE HORTENSE HILARY

ENG-E,FRE-D,HIS-E

(23)

(24) DENG RUTH KWATE ENG-D,GEO-E,HIS-E

(25) EBAI CHARLES ESONG (JR) GEO-E,HIS-E,REL-E

(26) PAUL LENYUY ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 19

(1) EKOUA AMBASSA ROSALIE STELLA FRE-D,FSN-A

(2) NYOHWIKE THEODORA BANFILA BIO-B,CHE-D

(3) CHE TRACY-FLUER ZIAGHA BIO-E,FSN-A

(4) NWANTI MBEMI ROBERTO NDUM BIO-D,ICT-C

(5) NJI LOVERT AGWE GEO-C,HIS-D

(6) TIEMGNE MEHEBOU EDOUARDA KARELLE BIO-C,PMN-E

(7) MAI SIMONIC BEI BIO-E,ICT-C

(8) NGENGE NAOMI BARRY FABONWI ENG-D,LIT-D

(9) BAYEMI BA BAYEMI LIONEL JOSPIN LEBEAU GEO-D,ICT-D

(10) NGUELOH DJEDA GESALIDE DALIA BIO-D,ICT-E

(11) BILE IBELEBEL MARIE MICHELLE FRE-D,HIS-E

(12) MENDOUGA ME NGOAZIE SANDRA LAGLOIRE FRE-D,HIS-E

(13) JOY WOUFACK MBONWON ENG-E,HIS-D

(14) SAKWE ABRAHAM MILO GEO-E,HIS-D

(15) DJOMO WANDJI IVAN LANDRY CHE-E,PMN-E

(16) CHO SANDRINE QUANDA GEO-E,HIS-E

(17) AMUNGWA HUSTINE TAKWI BIO-E,CHE-E

(18) WEHLIAMBOM GLORY BIO-E,ICT-E

(19) NFOUH PRAISE NATANG BIO-E,PHY-E

Centre No: 11375 BAHO BILINGUAL HIGH SCHOOL

BONAMOUSSADI – DOUALA

Regist: 34, Sat for 2 or more Subjects: 34, Passed : 20

% Passed : 58.82, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) NJAMSHI JEPHTER NGANJI ECO-A,GEO-A,HIS-A,PHI-B

(2) CHIA JOYCE NIKEH BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMN-C

(3) NDUE BUTELLE EMMANUELA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(4) SAGHEN NSAIBINKIRI GAELLE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 8

(1) AYANG EMMANUEL GEO-C,HIS-C,PHI-E

(2) TSAMO NGUETI ADRIEL STEPHANE ICT-E,PHY-D,PMN-C

(3) MUNJA SCORA NAHGWA ECO-C,GEO-E,HIS-D

(4) BONJUO NOBLE TIMNGE ENG-D,GEO-E,PMS-E

(5) ROOSVELT WILSON TANGO ECO-E,FRE-E,PMS-D

(6) MESUE MESUE ERIC ECO-E,GEO-E,ICT-E

(7) KIAMBOM CHANCELINE ECO-E,GEO-E,PMS-E

(8) LYDIA ESEBU ESFUBA ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) KEUGUE ARCHIPPE GEO-D,HIS-D

(2) DIENSI ALLEN DIENSI GEO-D,HIS-D

(3) NJUH VANESSA MBI ENG-E,HIS-D

(4) DJOMNO TADIE HENRI JOEL FRE-E,HIS-D

(5) ATALLA NGOUNANG JUNIOR IDEAL CHE-E,PHY-E

(6) MBOH PHANUEL NDI-FONGUNA ECO-E,GEO-E

(7) NJIAWOUO YAP HYACINTHE ARAFAT ECO-E,GEO-E

(8) WANGUE PENDA NAOMI EDOUARDA HIS-E,LIT-E

Centre No: 11381 NATIONAL BILINGUAL COLLEGE,

BONABERI DOUALA

Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed : 23

% Passed : 85.19, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) ETCHU JOAN ARREY ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-A

Passed In 4 Subjects: 12

(1) NGU MEGAN BIH BIO-B,CHE-D,FSN-A,GGY-C

(2) SAILA ONELA KAHTITA ECO-C,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(3) NFORMI GLORY NKEH BIO-B,CHE-E,ICT-D,PMN-B

(4) EBONG PAUL MESUMBE BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(5) CHE DESMOND FONGWA BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(6) KUM HANS MUEGHE BIO-C,CHE-E,PHY-D,PMN-B

(7) NSABINLA ANASTASIA WASE ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-C

(8) AYUK SHANET MBENG ECO-E,ENG-D,HIS-C,PHI-C

(9) KAPI MIRANDA ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-B

(10) AKWA BLESSING CHE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(11) TANLE BERENICE YIINYUY ECO-C,ENG-D,GEO-E,PMS-E

(12) EBAI BISONG HERMINE BLANDINE ENG-E,GEO-E,HIS-E,PHI-C

Passed In 3 Subjects: 7

(1) NGEH CLOBERT NYUYDZESI BIO-B,CHE-D,PMN-B

(2) MUNJANG BRIDGET BIH ECO-D,GEO-C,PHI-A

(3) NWUNZACK NELLY RIMTAT AFANYI BIO-C,CHE-E,FSN-A

(4) NGACHOU KINGBERLIN RINBEYAH ECO-D,GEO-C,HIS-B

(5) ATUD COLINS ICT-D,PHY-D,PMN-C

(6) FLORA KIDZEVEN ECO-D,ENG-E,GEO-B

(7) YOGWA TCHOUKEU MANEL JORDAN ENG-D,FRE-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NADINE MESHI BIO-C,FSN-A

(2) DZELAMONYUY ANNE-MARIE NOEL BIO-D,CHE-D

Page 115 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 3

(3) KOILA NAHGWA NINETTA BIO-E,PMN-C

Centre No: 11383 MBALMAYO EXTERNAL

Regist: 33, Sat for 2 or more Subjects: 31, Passed : 14

% Passed : 45.16, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 4

(1) MEJIETCHEU YAMANGAM HILLARY YVANA ECO-C,FRE-D,HIS-B

(2) BEZANGWA ALAIN AJAPMUA ECO-C,GEO-E,HIS-C

(3) BELOMO EKANI JEAN NICANOR ECO-E,GEO-E,HIS-D

(4) NTIAGEMGNIGNI SOULEMAN JAMIL ECO-D,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 10

(1) MVOM NICOLAS GEO-E,HIS-C

(2) SAMA RUFINE MAEVA THELORE ECO-D,HIS-D

(3) EKALA EDOA CHRISTOPHE LEONEL FRE-D,HIS-D

(4) OLAMA TSOGO ANTOINETTE MANUELA FRE-E,HIS-D

(5) ASSOUA ANTONI BARNADI GEO-E,HIS-D

(6) FOUDA MARIE FRE-E,HIS-D

(7) ETA GLENN ESSOMBA GEO-E,HIS-D

(8) MVONDO JEANNE PRISCILLE ENG-E,HIS-E

(9) OBAM NKEMBE JUNIOR ECO-E,GEO-E

(10) ESSAMA ESSAMA OVIDE AGAR ENG-E,FRE-E

Centre No: 11385 CHRISTIAN COMPREHENSIVE

SECONDARY SCHOOL NKOLMBONG

Regist: 163, Sat for 2 or more Subjects: 163, Passed : 153

% Passed : 93.87, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 38

(1) BIFUH NGONGALAH CHE-A,FMA-B,ICT-A,PHY-A,PMN-A

AMUNTUM BLANDINE AFUNGDOH

ACC-C,ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-B

(2)

(3) BESAMOH DIREL DIANGHA BIO-B,CHE-B,ICT-A,PHY-B,PMN-C

(4) MOFOR SATURINE MENGWE BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(5) ASU BLESSING ENGONWEI BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(6) NUMFOR FRANK-LOUIS SHU BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(7) BITNEH BRADLEY BINYUI BIO-A,CHE-C,ICT-A,PHY-D,PMN-D

PETNKEU TOUGNA PRISCILLA WENDOLINE

BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(8)

(9) BACHE NSO DYLAN BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-A,PMN-C

(10) MOKI DESMOND TARH BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-C

(11) AKWI THELMA DOH BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(12) SAMUEL NNANA TORTY ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B,REL-A

(13) NJI-NWI GLAIN TSAY CHE-C,FMA-C,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(14) NDAH WENDY NGONJANG BIO-B,CHE-D,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(15) LUM FAITH ANYE BIO-C,CHE-D,ICT-B,PHY-C,PMN-D

FAKONYUI EMMANUELLA FOCHO

BIO-C,CHE-D,ECO-E,ICT-C,PMS-A

(16)

(17) NDIKUM BEATRICE NGWEI BIO-A,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMS-D

NDE MAFOH MERVEILLE TRACY

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(18)

(19) SAMUEL MORIKANG TATA ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(20) FORCHIT VICTORY MUYANG BIO-D,CHE-D,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(21) TEBO BLESSING AZOH BIO-A,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-E

(22) CHE NELSON NGANG ECO-E,ENG-C,GEO-C,ICT-C,PMS-C

(23) DARREN JACKAI KUVE BIO-A,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-E

NGWABINEH-CHENEH JESSIE MUNGE

BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-D

(24)

(25) BIH NELLY AMBE BIO-B,CHE-D,CSC-E,PHY-D,PMN-C

(26) ANDIN SHELSY TAFREY ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(27) NEKU DAPHNEY VUKONG BIO-B,CHE-E,ICT-B,PHY-E,PMS-D

(28) MOKWE MBONJO MISIME ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-D,PHI-D

(29) SWIRI-NWI GLAINISE TSAY BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

BOUYINDEH MARK-HILTON KUTAH

ACC-D,ECO-D,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(30)

(31) FAI BURINYUY JOHN PAUL JR ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-D,ICT-C

NNANGA AVELA ARIEL MARDOCHEE

ENG-D,FRE-E,GEO-C,HIS-B,PHI-E

(32)

(33) PAULA BONI NTALI BIO-C,CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(34) ENOKENWA ELCHIRA NDIP ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(35) TANCHO EKO BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(36) AYO MENDI GABBY BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(37) ONONO GUY FRANK BIO-E,CHE-D,FMA-E,ICT-D,PMN-D

(38) FRI LONGLA SABRINA BIO-E,CHE-E,ICT-D,PHY-E,PMS-D

Passed In 4 Subjects: 39

(1) NDZIE-FANGMBENG LOIC CHECK ECO-D,ENG-B,GEO-A,ICT-B

(2) MUNJERE PRAISE WACHAM NGWAN CHE-C,CSC-C,PHY-B,PMN-B

(3) NDIBANG CALIFF LEMNYUY BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-D

YENSE KESSENG YOAN EVRAD RYAN

ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4)

NANTCHOUA NGANSOP DOMINIC WILLIAM

CHE-C,CSC-C,PHY-B,PMN-C

(5)

(6) ATU TEDD WUNDE CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(7) TSASSE SEZONO JULIUS BIO-C,CHE-D,ICT-B,PMS-B

(8) NDIFON EMMAERIC BOSEH ECO-E,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(9) NFUA WUNG LUCAS ECO-B,ENG-E,GEO-B,HIS-B

MESHONGONG QUEENTABEL NGELAH

CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(10)

(11) MBANYA MARIE-BRIGITTE CHAMBA ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(12) TEKE SAMUEL TANGYI ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(13) TENOH LARIBEL ENJEI BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMS-D

(14) MOKI VALANTINE AFAH CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(15) CHEOH-SUH NEBA FORBACHA BIO-C,CHE-D,ICT-B,PHY-D

(16) NCHINDA LARISSA-LAURE MBONGEH ENG-D,HIS-D,LIT-C,PHI-C

(17) NCHANGNWI QUINCY-JOY CHEFU BIO-B,CHE-D,ICT-D,PHY-D

(18) PIVADGA KARL NTALI BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(19) AMAAH CLINTON NDAH BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(20) FOGHO MARIE-NOEL MAH BIO-E,FSN-A,GGY-E,PMS-D

(21) FAITH AMARACHI TORTI ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(22) BANSI VIDENCE SUH CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-D

(23) ACHU SANDRA GHANG ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(24) TANGANG MC BRIDE TABUFOR BIO-A,CHE-E,FMA-E,PHY-E

(25) TIKUM LLOYD MEEKER TIFUH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B

(26) FORGHAB MEDIA ZAGMO ECO-E,GEO-C,ICT-D,PMS-D

(27) JOSEPHINE NEH MAFOR NGWASHI ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(28) NGONG LAWRENCE MAMBOH CHAH ECO-E,GEO-E,HIS-B,ICT-D

(29) MUNDI BROOKE BELINGA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(30) CHE PEACE INDAH BIO-D,CHE-D,ICT-E,PMS-D

(31) EPAH FONZOCK MANYI BIO-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(32) JAJI IBRAHIM BIO-D,CHE-D,ICT-E,PMS-D

(33) ELIME BOMONA EMMANUEL GERALD ENG-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(34) SAMBA DELMAT NJEBU ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(35) TERBERIA JOYCE ANGAH ECO-E,ENG-D,GEO-E,PMS-D

(36) MAWEN NATHAN AFAYI NSOM ENG-C,FRE-E,HIS-E,LIT-E

NJITUNG MBINAH GEORGETTE FAITH MEAH

ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(37)

(38) ELIZABETH RUTH NSTUH CHONGWAN ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(39) FOLEFAC BERNICE ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 48

(1) CHOMBONG LYDIA SHIRRI BIO-C,FSN-A,PMS-C

(2) TAMBE STEPHEN MBU-ARREY BIO-B,CHE-D,FSN-A

(3) TEGUM DANTON MBAH GEO-C,HIS-B,REL-B

(4) DIANGHA MAGDALENE FUNDUMA BIO-A,CHE-D,ICT-C

(5) TAYONG RUTH BOKANGEH GEO-B,HIS-C,PHI-C

(6) OBONO GUY PATRICK BIO-C,CHE-D,ICT-B

(7) NTUMUTOH CLINTON NIVEH BIO-B,CHE-D,ICT-C

(8) MUNOH NDOP ANGANG KELSY ENG-D,HIS-B,LIT-C

(9) AKANJI LIMA AKOM GEO-C,HIS-D,PHI-B

(10) NAHBILA MARION ASHLEY NUMFOR BIO-B,PHY-D,PMN-D

(11) MENANG VICHERIE MBIKINYI BIO-D,FSN-B,GGY-D

(12) LOIS EBOT AKO TABE BIO-D,PHY-C,PMN-C

(13) ACHE NTECY NGEGONG BIO-E,CHE-D,FSN-A

Page 116 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 48

(14) ANJOFUI FERDINAND ANGOCHANG ENG-D,GEO-C,REL-C

(15) EMMANUELA SHURI ECO-E,ENG-D,GEO-B

(16) RABIATOU UNUSA BIO-D,CHE-D,ICT-C

(17) TAKANG SUSSAN AYUK BIO-D,CHE-C,PMN-D

(18) MERO MOUSSA BIO-B,CHE-E,ICT-D

(19) BILOA ZOA BECKY BERNADETTE BIO-D,CHE-D,PMN-C

(20) MAC-BRIGHT NDISHUT NGWANA BIO-D,GGY-D,ICT-C

(21) NSALAR KENNIBELLE MEYELLA BIO-E,FSN-A,ICT-E

(22) BISSONG LOIS AGBOR ECO-E,GEO-A,ICT-E

(23) SANGO JAFF LANDRY FORCHIBE ECO-E,GEO-D,HIS-B

(24) TABENTEH THOMSON OTUBESONG ECO-E,GEO-D,HIS-B

(25) MVO ASHLEY NGWEFAH ACC-D,ECO-C,GEO-D

(26) ASAH CINDEY-BELLA ENIH BIO-E,FSN-B,PMS-D

(27) NDIKUM ESTELLE BERTUELLE KANZU ECO-E,ENG-D,GEO-B

(28) WAINDIM MARTHA MINNIE AFUMA ENG-D,HIS-B,LIT-E

(29) FUBE LYDIA MANKAA ENG-C,HIS-D,LIT-E

(30) TAFON HASTINGS BURINYUY BIO-B,CHE-E,ICT-E

(31) ESHIE MA-EVAR NJOH BIO-D,CHE-D,ICT-D

(32) NKABYO ALLEN YOUMBA LOWE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(33) AFANYU KELLY ECO-E,GEO-C,ICT-D

(34) KATIE TATA NGUM ENG-C,HIS-D,LIT-E

(35) FOMUKONG HANSON CHENWI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(36) ATEMTAKEM TONELIZ NKOYO CHE-D,GGY-E,ICT-D

(37) ENEKE WILLIAM CHRIST-JAPHET ENG-E,FRE-D,HIS-D

(38) NSOA GLENN KEVIN LINCOLN FRE-E,HIS-C,LIT-E

(39) AUGUSTINE AGBOR TABE ENG-E,GEO-D,HIS-D

(40) ATUMKEZE MBEI MUAH-KWE BIO-D,GGY-E,ICT-E

(41) NKEM DIVINE CHUKUDI FOGWE BIO-E,CHE-E,ICT-D

(42) NJEI MELANI ENJEI BIO-E,CHE-D,PMN-E

(43) BIH MANKAH FOFANG BIO-E,CHE-E,PMN-D

(44) BANSI BRENDA LEM BIO-E,ICT-D,PHY-E

(45) LEMNUI EDINA DEYEH ECO-E,ENG-D,GEO-E

(46) NAH LUM NSO FAITH CHE-E,PHY-E,PMN-D

(47) AKANJI ROSE NWAJEH ENG-E,HIS-E,LIT-E

(48) FOMBEN LYANDRA AZOH ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 28

(1) MBUH DOV NING BIO-C,FSN-A

(2) NGWA KATE KELLEY CHWIMENGWI FSN-A,ICT-C

(3) MAMBEBI ABANDA URIE DERBOISE BIO-D,FSN-A

(4) TAMANJI HARRIET BIHSOH TOAH BIO-D,ICT-B

(5) MNGO JEAN-CLAUDE KINKO HIS-C,PHI-C

(6) NCHUAG JENNIFER NCHENGE BIO-E,FSN-B

(7) KOMBO AWONO LEONELLE AUDREY ICT-C,PMS-D

(8) MAFAIN LAURA FUEN ECO-D,GEO-C

(9) MARTH RHODA MANKA ENG-E,FSN-B

(10) PATRICK SIKOT BANDE HIS-D,PHI-C

(11) GRACIOUS AKHEKEZI NAH KUMCHE CHE-E,ICT-C

(12) NSOUDOU MARIE PASCALINE HERMENCE BIO-C,CHE-E

(13) ZIBI BALLA DIEUDONNE DIMITRI URICH GEO-D,HIS-D

(14) FINJAP PRINCEWILL DOHBIT ENG-D,HIS-D

(15) ABEGA JUSTINE LA REINE BIO-D,PMN-D

(16) TANLAKA NJI ICT-C,PHY-E

(17) SANG SHIRLEY NDUH MBET GGY-E,PMS-D

(18) KENDUNYI JONG CLAUDE BIO-E,CSC-D

(19) MBUTUH SHERIFATOU NYIFE ENG-E,HIS-D

(20) VUTSIBOUNG FEBE MBU BIO-E,CHE-D

(21) WIRNGO BORIS NFORYA CHE-D,ICT-E

(22) EPIE SAMUEL ABASE CHE-E,ICT-D

(23) FONGYENG NAOMI NGUTEH CHE-E,GGY-E

(24) ANA-MBOH BI SONIA GGY-E,PMS-E

(25) BIYOO YANNICK VEGA BIO-E,ICT-E

(26) KIYANG NJI BIO-E,PHY-E

(27) ICHO NGYAH LUCIEN BIO-E,PMN-E

(28) NZONMO NAFACK EVODIE ECO-E,GEO-E

Centre No: 11389 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

OBALA

Regist: 88, Sat for 2 or more Subjects: 88, Passed : 63

% Passed : 71.59, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) NJUA ALFRED MBAINWUL BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

ADA NDONGO LAMBERT DANIEL

CHE-D,CSC-E,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(2)

(3) TANDA GRACIOUS NYINKAH BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 17

(1) AGWO SINUORINE ANGUM ECO-A,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(2) CHAM MARIE NJINYI ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(3) NKWAGOH MOHAMED MBOUNNUI ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-C

(4) ENOCH TINYUI ENG-C,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(5) EKALLE ROSIANE BERCY ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(6) CHUKQUNONSO AMAH MARTIN BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(7) AWAH HARMONY NJI BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(8) MBECK BESSALA MARIE TATIANA ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(9) FIMAC ANITA BIO-E,CHE-D,FSN-C,PMN-E

(10) BUNJE GODWILL CHIFU ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-E

BASSONOG ESSOMBA FRANCOISE DEBORA

ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(11)

(12) TENGERE SEMCIATOU ZUPONYUI ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(13) SAH ASHER FEHNGOHNYANUI ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(14) GABNTAN BERNADETTE NGWIEJAN BIO-D,CHE-E,ENG-D,GGY-E

(15) HABIBA LEMU KONCHO ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

(16) RIFOR NELLY NGWENJOH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

(17) ROQUE D’ITALIA SOMADINA OKEKE ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 24

(1) EYEBE TSOGO CELESTIN NOEL LE RICHE ECO-D,GEO-B,HIS-B

(2) JITEH JOHN BELACK ECO-D,GEO-B,HIS-C

(3) ACHICK KEZIA MADAKI BIO-B,CHE-D,ENG-C

(4) NZIE CHAVOM OUSSEINA ECO-D,GEO-C,HIS-B

(5) PIERRE LEGRAND EYEBE ADZESSA ECO-C,GEO-C,HIS-C

(6) NDJELE KANA JOELLE YELENA ECO-D,ENG-D,GEO-B

(7) NANGA BELLA GABRIEL BIO-D,CHE-C,GGY-C

(8) BANLA KILIAN MBELLO ECO-E,GEO-B,HIS-D

(9) LAUREINE KESNELLE LESS BONDZE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(10) TAKU AKO VISION ECO-D,GEO-D,HIS-C

(11) BETUNIKA EDWIN KWEYIKA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(12) LEMANA ATEBA MARIE SUZIE ANHITA ENG-E,FRE-C,HIS-D

(13) BESSALA NOMO GRACE GABRIELLE ENG-E,FRE-C,HIS-D

(14) TATAH MBINYUI CYNTHIA BIO-E,CHE-C,ENG-D

(15) FLORENCE NGWEFAH MINDI ENG-D,GEO-E,HIS-C

(16) SEKA PRINCEWILL GHAHKANYUY BIO-D,PHY-E,PMN-C

(17) MOUGNOL ETEME CHRISTIAN SAMUEL FMA-D,PHY-E,PMN-C

(18) ATEGA NGAH JEANNE PRISCA ENG-E,FRE-D,HIS-D

(19) MUMEH BENICE NYUIPEWOH ECO-E,ENG-D,LIT-E

(20) WANGBUIN KENNETH ECO-E,GEO-E,HIS-D

CRUXIFIXIO D’MILANISTA CHINECHEREM OKEKE

BIO-E,PHY-E,PMN-D

(21)

(22) FOWANKO BRIYAN NFOR ECO-E,GEO-E,HIS-D

(23) FOKUMLAH BABONYIN MARIE NOEL BIO-E,CHE-E,GGY-E

(24) PHILOMENE RENEE YOO ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 19

(1) NGEMETANG HAROUNA NGEMETANG ECO-B,GEO-D

(2) WANGA MAGNUS KOLEDAI CHE-C,GGY-D

(3) ABATSONG ITCHOMBO SUZIE AVELINE LAURETTE FRE-C,HIS-D

(4) FOKUMLAH SCOTT-BLAISE BOBGA BIO-C,CHE-D

(5) MELONO LEBONGO WESTON URIEL BIO-E,GGY-C

(6) NKWAGOH LADIFATOU LENCHU BIO-E,FSN-C

(7) FADIMATOU AMADOU FRE-E,HIS-D

(8) LEBOMO MESSANGA JOVANIE FRANCOISE BIO-E,GGY-D

(9) NGUE NDOUM THOMAS LUZ DAREL FRE-D,HIS-E

(10) SIEH SAPHIRA NAMEFORNGOH BIO-E,GGY-D

Page 117 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 19

(11) DINGHA PRISCA MUNYONG BIO-E,GGY-D

(12) MEFAH NDI HATIKATOU ENG-D,GEO-E

(13) NGASSA GENEVIEVE VIVIANE ECO-E,GEO-E

(14) NGAN CHARLES GHISLAIN BIO-E,GGY-E

(15) NDINGUFA IBRAHIM FRE-E,HIS-E

(16) MELOUNOU EUGENIE SANDRA BIO-E,GGY-E

(17) ENDUM LOUIS FONOJONG BIO-E,CHE-E

(18) ESSAMA AUDREY NINON FRE-E,HIS-E

(19) MENGUE KEDE PATRICIA FRE-E,HIS-E

Centre No: 11392 MARIO ACADEMIC COMPLEX MENDONG

YAOUNDE

Regist: 122, Sat for 2 or more Subjects: 121, Passed : 107

% Passed : 88.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 25

AKONGMBOM STEVE-RYAN LOHBAN

BIO-A,CHE-B,FMA-B,PHY-A,PMN-B

(1)

(2) LUM CHE GAH DAISY BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-C,PMN-C

DEWE NGNINGAHE ARSEL WILLIAM

BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(3)

(4) CHICK TIBI COLLINS MBAKU BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

TCHUNTE TCHASSOUM FREDDY WILLIAM

BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-A

(5)

(6) AKAME YVAN JORDELLE CHE-D,FMA-B,ICT-C,PHY-C,PMN-A

(7) SIKEM CLIFFORD BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(8) TATUH ZILEFAC ATEM FORMIN BIO-C,CHE-B,ICT-B,PHY-E,PMS-B

(9) MBUR TERENCE LUFUNG BIO-C,CHE-C,GGY-C,ICT-B,PMS-C

(10) SENDZE NELLY BERINYUY ECO-E,ENG-C,GEO-A,HIS-C,PHI-B

NDONGAZEM QUINIVA ATEMLEFAC

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(11)

(12) CHEM BRUNO JATO CHE-D,FMA-C,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(13) ABONGWA QUINIVA NFORFU BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(14) ATEKE LISMARIA MANCHONG BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-D,PMN-B

(15) BONGLIEH GAETAN VICHE CHE-D,FMA-B,ICT-C,PHY-D,PMN-A

(16) NAMONDO CHRISTINA ISELE BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(17) KOUAM MAOUFFO PAGNOL CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(18) ABIA’A SIMO LINE DESIREE BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(19) AKOB LARISIA AFOR BIO-B,CHE-E,ICT-C,PHY-E,PMN-C

UCHE CHUKWO DEBORAH ANAKOR

CHE-C,FMA-E,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(20)

(21) PASCAL PATRICK LEINYUY BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(22) MBOUZOU PRANDY MBOTINJI BIO-B,CHE-E,FMA-E,PHY-D,PMN-C

MAMBOUH PRISCA NCHENKEH

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(23)

ASHLEY NZELLE NKWELLE EBEN

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(24)

(25) NGWINUI NADESH ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 27

(1) FUANYI FRANKLINE BIO-B,CHE-A,PHY-D,PMN-B

(2) LEMFON THERESIA TOMNYUY ECO-A,GEO-B,ICT-D,PMS-C

(3) HELMINA KIHLA LENJOH BIO-A,CHE-C,PHY-C,PMN-C

(4) YUVEN CARLSON DZELAMONYUY BIO-C,CHE-B,PHY-C,PMN-D

(5) AYANGWO STEPHANIE AMBANG ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-A

(6) ETTA-MBIANYOR SHARON BESEM BIO-B,CHE-D,GGY-B,PMS-D

(7) RAISA AGBOR NKWAMIE BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-E

(8) POWELL KOLE NJOH CHIA ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(9) KAMMEGNE BLAISE WEREKU BIO-C,CHE-D,ICT-D,PMN-C

(10) FORLEMU SENDY NZEBELAI ECO-E,HIS-C,LIT-D,PHI-B

FONING TCHOMNOU LUTREL VERONE

CHE-D,FMA-D,ICT-C,PMN-C

(11)

(12) NGEFUNG ASHLEY SANDRA ECO-E,ENG-D,GEO-A,PMS-D

(13) NDUM SYLVIA ECHICK BIO-B,CHE-C,ICT-D,PMN-E

(14) CHAPMUN LIMORINE NYA ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(15) DILAND NKWENTI SAMA ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-D

(16) CHE MIRABEL LUMNWI ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(17) CHEKOUE TAKOUTSING JESSICA BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(18) NSOM GERMAINE AMBONGHA ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(19) MELI ROMIAL KOUANKEKANG CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(20) NKENGAFAC MONIC-ANNE ENG-D,FRE-B,HIS-E,LIT-E

(21) DJINANG MIYO STEPHANE KAREN BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(22) NJOOH JIM-CAREY TOH CHE-E,FMA-E,ICT-C,PMN-E

(23) MBOAT ABIGAIL ABO ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

NDONG NAOMI TRACY EKEI LAMATSELE

ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(24)

(25) NGWENA SAHAZANG SANDRA BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(26) BUSHU NDZE ECO-E,GEO-E,PHI-E,PMS-D

NOUMBOUWO KEMEGNI KWAYEP DIEU D’AMOUR

ECO-E,GEO-E,ICT-E,PMS-E

(27)

Passed In 3 Subjects: 38

(1) LUKONG CEDRIK WIRDZELIYI ECO-C,GEO-A,HIS-A

(2) BERILIY PRECILA KINYUY BIO-A,CHE-B,PMS-B

(3) SABIO RODRIQUE ECO-B,GEO-A,HIS-B

(4) IKWU GLORY ESINO ECO-C,GEO-A,HIS-B

(5) JUA HONORINE FANYI ECO-D,GEO-A,HIS-B

(6) CLIDIAN NYUYRERI ECO-C,GEO-A,HIS-C

(7) KUNCHU AYUK LEANA REGINE DARPHINE BIO-B,ICT-C,PMS-C

(8) LUCY NTUMAKU KO ECO-D,GEO-B,HIS-B

(9) NTUI TABE BRONDEL BIO-B,CHE-D,ICT-C

(10) AGWINYI GUNIVEL AMBOCHU HIS-B,LIT-E,PHI-B

(11) KHAN JOYCE CYNTHIA PENN BIO-B,CHE-C,ICT-D

(12) ANYILEKE BRENDA TEBONGKONG GEO-E,HIS-B,PHI-B

(13) TAMFU ESTHER-MYRA BIO-C,CHE-D,ICT-B

(14) CHENYUENDE MAUREEN ANYIMANJO HIS-C,LIT-D,PHI-B

(15) NTAH DIVINE AWA GEO-D,HIS-B,ICT-D

(16) ENOW JOAN AKO ECO-E,GEO-B,HIS-C

(17) YONJAH HARRISON NJUNCHOP ECO-E,GEO-C,HIS-C

(18) NDUM MELVIS ANGUM ECO-E,GEO-D,HIS-B

(19) AZOMBO MARITA BENICE AZOMBO BIO-E,ICT-C,PMS-C

(20) KIDZE JAMES BRUCE BERINYUY BIO-C,CHE-E,ICT-C

(21) NKEAN KEMG LINDA BIO-D,GGY-C,ICT-D

(22) ETUI JUNIOR JOHN BIO-D,CHE-D,PMN-D

(23) NGEH NATHANLIE MUH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(24) JOSSO ENOW JAKY BIO-C,CHE-D,PMN-E

(25) BIDJO ANYOUZO’O RAYAN LANDRY FRE-E,GEO-C,HIS-D

(26) ITAMBI MAXEMILLIAN DJEM ENG-D,HIS-C,LIT-E

(27) MBAH SONIA BRENDA GUEDEM BIO-D,ICT-C,PMS-E

(28) NDIANGA LARISSA AMUNDAM BIO-E,ICT-C,PMS-D

(29) ASSAH BAMEN NYASSEU BRYAN CHE-E,ICT-C,PMS-E

(30) BIH PERCY NDE BIO-E,GGY-D,ICT-D

(31) TATUH NJULEFAC ATEM FORMIN BIO-E,CHE-D,PMN-D

(32) SIRRI TELCILE CHE BIO-E,ICT-C,PMS-E

(33) LAPA MAFFO DEHO ORNELLA BIO-E,CHE-D,PMN-D

(34) DAPHNE NFUFU BIO-E,GGY-E,PMS-D

(35) MALLE STEVE LOBE BIO-E,GGY-E,ICT-D

(36) BODIC HAPPINESS BIO-E,CHE-E,ICT-D

(37) NKAMTO FONENG HILARY CHE-E,CSC-E,PMN-E

(38) GODLOVE MESUMBE NNAH NDOBE ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 17

(1) AMAHNDONG CLINTON ASHIEBEI BIO-D,ICT-B

(2) GILLIAN MBONE BIO-D,GGY-C

(3) MBAH JUNIOR FONYUY AKUM ICT-C,PHY-E

(4) AKWA BORIS KAH GEO-E,HIS-C

(5) FONCHA CHANTAL GGY-C,PMS-E

(6) BATE RENE TAKU BIO-D,CHE-D

(7) KAMGA MBONSOU YVAN LEANDRE ICT-C,PMN-E

(8) EONE PIERRE LEGRAND FRE-D,GEO-D

(9) NGWANE STANLEY SUIKWA BIO-D,CHE-E

(10) NABOUI VOUNDI ELIANE GEO-D,HIS-E

(11) EBONGKENG ANGEL-BELTHA ABUNAW BIO-E,ICT-D

(12) TSI BRANDON NJI BIO-D,GGY-E

(13) NGUIDJOI BIKOY YVES EMMANUEL BIO-E,ICT-D

(14) NKOLO OLAMA BRASTINE BIO-E,PMN-E

(15) TIMAH LUDOVICK SAMA GEO-E,HIS-E

Page 118 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 17

(16) KENGNI MENKEM NELIE PATRICIA BIO-E,ICT-E

(17) AKENJO BLESSING NJUTOCK BIO-E,GGY-E

Centre No: 11394 FULTANG BILINGUAL HIGH SCHOOL

NKONGSAMBA

Regist: 143, Sat for 2 or more Subjects: 143, Passed : 135

% Passed : 94.41, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 26

(1) NGAM BENEDICT YUH BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-A,PMN-A

(2) EWANE JOY MBOULE BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(3) EWANE VALERE F. BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(4) AZAH HONORINE TANITAKOH BIO-A,CHE-A,ICT-A,PHY-C,PMN-B

NGANZE EDITH FLORA FANGANG

BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-B

(5)

(6) NIBA JUDE SONE EKINDE BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-B

(7) ASSOUE JOSHUA BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-B

UYERIYUEI ADONEG JUNIOR AMBIKOH

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(8)

(9) MUKORO RUTH KINGA ANJE BIO-A,CHE-C,ICT-A,PHY-C,PMN-C

(10) BETEK-AGBOR TABI-ARRAH BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(11) AWASUME MARIMAR MBOLLE BIO-A,CHE-C,ICT-A,PHY-C,PMN-E

(12) EKITI ELAGE NKUMBE ECO-C,ENG-D,GEO-A,ICT-B,PMS-C

(13) MENUH VERLIA-CLAIRE BOH BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(14) NGWESEKANG KOSKI KANG BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(15) FONGE BERTIN AMIN-SHU BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

KOUAM KEMGUIE FRIZT LEROY

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(16)

(17) BOLABO EUNICE BOSEME BIO-A,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

NDOH PHILS-AYAM AKOMONEH

BIO-C,CHE-E,ICT-A,PHY-E,PMN-C

(18)

(19) EKAM BRENT COLLINS BIO-C,CHE-D,GEO-C,ICT-C,PMS-E

MEGNE FOKAM PRUNELLE PAMELA

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(20)

ETTAH ELDENA-ELDRICHE TIKU-NJOCK

BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(21)

(22) TSHE DOUMLA PIRES BIO-D,CHE-E,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(23) WAMBA DONGMO JULIO BIO-C,CHE-E,FMA-D,PHY-E,PMN-C

NDONGMO TEJIONA MIYANUI ASHLY

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(24)

(25) AZIMBOH ALAKE BIO-E,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(26) MINGANG MENKAM HONOREE BIO-C,CHE-E,GEO-E,ICT-D,PMS-E

Passed In 4 Subjects: 37

(1) HEDDE EBONG MASANGO BIO-A,CHE-B,PHY-B,PMN-B

(2) TCHAMI TCHAMI DOMINIQUE XAVIER ECO-B,GEO-A,HIS-B,ICT-B

(3) MESUMBE SONE DESMOND ECO-A,GEO-C,ICT-B,PMS-C

(4) TANYIKEH ATEMKENG FOGAP ECO-B,GEO-A,ICT-C,PMS-C

EWANG NGEME JUNIOR LESLIE NSEME

ECO-A,GEO-A,ICT-C,PMS-D

(5)

(6) EYONGAKPA DIVINE BRATHLEY NSO BIO-A,CHE-C,PHY-C,PMN-C

(7) NTUBE RELINDIS HENE ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-B

(8) NDANKOU BOBO THIERRY WILFRIED BIO-B,CHE-C,GEO-B,ICT-C

(9) TOMBIR MIRANDA MOKIJI TCHAMDA ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-B

(10) DAMARIS ENOW OJONG NDUM ECO-A,ENG-C,HIS-C,LIT-C

(11) ACHU SANDRA AMECK BIO-C,CHE-D,GEO-A,ICT-C

(12) MBESE LEONEL NZOH BIO-B,CHE-C,ICT-B,PMS-D

(13) EZIA EMMAN-RICHARD EWOH BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(14) NKOUE ANAH CECILE ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-C

(15) GWENDOLINE NDOHFUNG ECO-C,GEO-C,ICT-B,PMS-D

(16) ETORKI ADELINE EWOH BIO-C,CHE-D,GEO-B,PMS-D

(17) NOUMBISSIE TOWE NINELLE BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(18) JUM GISELE NAYAH ECO-E,GEO-C,ICT-B,PMS-C

(19) ALEKEZI CYNTHIA ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-D

(20) OROCK BRANDON TABE ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

NGENDE NSOMSE MU-LUNGOND MELODY

ENG-E,HIS-C,LIT-D,PHI-B

(21)

(22) POUMENY SONIA CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-A

(23) NZO-AJANG NGIDE DESMOND AMATE BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(24) ATEMNKENG MARIE GORRETY BIO-A,CHE-E,ICT-C,PHY-E

(25) BATASSI EBUSA EUGENE PIERRE ENG-D,FRE-B,HIS-C,LIT-E

(26) NEBA MAC BRANDLEY AWAH ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(27) BEZANKENG EUPHRESIA NJULEFAH BIO-C,CHE-E,GEO-B,ICT-D

(28) MESUMBE ANITA EPOTE ECO-C,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(29) OBENOFONG PERRY ANU BIO-C,CHE-E,ICT-B,PHY-E

(30) SAMME DERICK SAMME CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(31) EPIENGANDE DAIEL NNOKO CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-D

(32) EKANE JUSTICE ENONGENE ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(33) KEPSEU NOMBU ASHLEY GRACIA FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(34) NGUMELAH MIRRABEL PENANJI ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(35) OGEN BRENDA ENBOH BIO-C,CHE-E,GEO-C,ICT-E

(36) PEFOURA RYAN JONES ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(37) ITOE EBOA ELANGWE CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 3 Subjects: 48

(1) EKINDE NEVILLE MCKNIGHT ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) TCHAKOUNTE KENANG JORDAN ECO-B,GEO-A,HIS-C

(3) NZUEMEGNI YAWO GABRIEL LEE BIO-A,CHE-D,ICT-D

(4) ABENDONG NAOMI ACHEAKWA ECO-D,GEO-B,ICT-C

(5) NLENDE NKWELLE SERENA BIO-B,CHE-D,ICT-C

(6) NEBA EMMANUEL NEBA BIO-C,CHE-B,PMN-D

(7) SENGE ESAPE ESEH BIO-B,ICT-C,PMS-E

(8) VIBIFEH SORELLE JEWIH BIO-D,CHE-C,PMN-C

(9) ENONGENE ROMEO NGIDE REMIGIUS ECO-D,GEO-D,HIS-B

(10) NDIKE FRANK BORIS NJUME ENG-C,HIS-B,LIT-E

(11) FUH TIMOTHY NZOCK BIO-B,CHE-E,ICT-C

(12) WHASSOM YAMDJEU JUNIOR SMITH BIO-B,ICT-C,PMN-E

(13) CHEBUI BELLESIA NYIMEH ECO-D,GEO-D,HIS-B

(14) NUH SANDRA FUEN BIO-D,CHE-C,PMN-D

(15) MBANG SALOMON THIERRY ECO-E,GEO-D,HIS-B

(16) EKEUH TCHIAYE RICARDO ECO-E,GEO-D,HIS-B

(17) YUNIWO PRECIOUS BONJAP AMIKE ECO-D,GEO-C,ICT-D

(18) MBENDE SHANDY EDIE CHE-C,PHY-E,PMN-D

(19) NJOME LETIS NZUNGE BIO-C,CHE-D,PMN-E

(20) BONGLIM JUDE FAN-NYUY ENG-D,HIS-C,LIT-E

(21) MANYI MBONG FABIOLA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(22) ALIYOU MOUSTAPHA NOUHOU ICT-D,PHY-D,PMN-D

(23) DEUMENY CELIA ECO-D,GEO-D,PMS-D

(24) EPIE BRICE NDILLE ECO-E,HIS-B,LIT-E

(25) MBANGO ESSOMBE DENZEL ENG-E,HIS-B,LIT-E

(26) YOUMBI NOUBAYOU STEVE GIOVANI FRE-D,HIS-C,LIT-E

(27) TITA SIKOD MULEM SERA BIO-C,CHE-E,ICT-D

(28) OTILIA DIONE HIS-C,LIT-D,PHI-E

(29) LEKU GILLIAN NGUNYI FRE-E,HIS-B,LIT-E

(30) KELLY SHARON BESSEM INCI ENG-D,HIS-C,LIT-E

(31) BELLE NZELLE GLADYS=GOODFORTUNE BIO-B,CHE-E,PMN-E

(32) FOMKOUONG KOM YVAN LANDRY BIO-E,CHE-D,ICT-C

(33) ETTAH ARREYBESONG EBAI-ENOW JR CHE-E,ICT-C,PMN-E

(34) NGALLE CONSTANTIN SENGE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(35) BEKONG ABEL TAZIFUA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(36) SUANGWOUA SAMA VIANNEY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(37) MBOUNOU RAYE SAYRA ENG-D,FRE-D,LIT-E

(38) EWANG CLAUDIA DIONE ECO-E,HIS-C,LIT-E

(39) SIMO JAMES PEREZ BIO-E,CHE-D,GEO-D

(40) BERNICE YULA BIO-D,CHE-D,PMN-E

(41) MPODE MESSOH SONE BIO-E,CHE-D,PMN-E

(42) TANGIRI BERINYU MUNCHEP ECO-E,ENG-D,GEO-E

(43) TANKEU NDOSSE FRANCK LUDOVIC BIO-E,ICT-D,PMN-E

(44) BAH MAXWELL ABONG BIO-E,GEO-E,ICT-D

(45) VERONICA BEBUGAH BINGAMBU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(46) EWANG SIMON NJUME BIO-E,CHE-D,GEO-E

(47) ABOYAWOH DILANE NGULE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(48) HOMBI NDJANGA JULIENNE FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 24

(1) SUNDEME EBONG MASANGO BIO-B,GEO-B

Page 119 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 24

(2) TEPONGNING NDIATEKOU LESLY BIO-C,GEO-A

(3) SUANGWOUA HANSEL RYCKEN ICT-B,PMN-D

(4) MBWOGE PRECILIA EPOLE BIO-B,CHE-D

(5) MESUMBE CLOVERT NGWESE CHE-C,PMN-D

(6) NTUMSII HUMPHREY CHAHTOH GEO-E,HIS-B

(7) NGONG WALTERS JUNIOR BIO-C,ICT-D

(8) NGANG CYNTHIA ENGONWEI BIO-D,CHE-C

(9) NJANG DESMOND NYAH CHE-C,PMN-D

(10) MANFOUO JOREL JOSLIN CHE-E,ICT-C

(11) EBOZE RUTH ORNELA BIO-C,PHY-E

(12) NDAMA MARIUS NEMBO GEO-E,HIS-C

(13) ABANDA ALPHONSE FORNONG BIO-D,ICT-D

(14) CHECKNDE ATAM RUTH BIO-E,GEO-C

(15) EDJANGUE HAROLD RICHARD EMMANUEL GEO-E,HIS-D

(16) VERONICA MBU NANAIN HIS-D,LIT-E

(17) FANGEM SANDRA NGANDJUI GEO-E,HIS-D

(18) NGWA RONALD ANYE ECO-D,GEO-E

(19) MBANWI TANGI BLESS GEO-E,PMS-D

(20) HIMGA JUIENGNOU SANDRINE HIS-E,LIT-E

(21) NTALA LOVELINE TANKO BIO-E,CHE-E

(22) KAMGUE WANDJI KETIA EMMANUEL CHE-E,PMN-E

(23) SEIUDEI DOOH ALEX HIS-E,LIT-E

(24) IDAM SOLAMI MBAH GEO-E,HIS-E

Centre No: 11395 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

KRIBI

Regist: 155, Sat for 2 or more Subjects: 153, Passed : 105

% Passed : 68.63, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 11

(1) BOBDA KENGNE BERMANN CHE-B,FMA-C,ICT-C,PHY-C,PMN-B

WIRNKAR GIFT WANWIYYEN EFE

ENG-C,FRE-B,HIS-B,LIT-D,PHI-B

(2)

(3) TAMBI MERCY MANYOH ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-D,PHI-B

NDZEWIYI COLLINS BURINYUY

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-A

(4)

(5) MENKEMKETUM MARY NAYAH ECO-B,ENG-E,GEO-B,HIS-D,PHI-C

(6) MANKAA NAOMY ENG-C,FRE-D,HIS-B,ICT-C,LIT-E

(7) NGUEDIA VENUS GOLDA ENG-D,FRE-C,HIS-B,ICT-E,LIT-D

NKOULOU MINYONO ANNY STEVIA

CHE-B,CSC-E,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(8)

ABOUTOU ANGOE STEPHANE VALTER

BIO-D,CHE-D,CSC-E,PHY-D,PMN-C

(9)

(10) NOUBISSI PAUL XAVIER ENG-E,FRE-C,HIS-D,ICT-C,LIT-E

(11) KIMENG COMFORT MBOSI BIO-B,CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 4 Subjects: 24

(1) EYAMBE MARVIN EBANJA ECO-B,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(2) NJINUWE ROSTAND ECO-A,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(3) NDI THEOPHILOS KWI ECO-B,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(4) DJOUMESSI MUTLEN REINE FLORALE ENG-D,FRE-A,HIS-C,LIT-E

(5) LANSI YOSSA FRENO JONATHAN ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(6) TANGONO ZOUAM VINNY ASHLEY ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(7) AMBI CLINTON KOLOH ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-D

(8) MEFANE GRACE BRENDA ENG-E,FRE-B,HIS-C,LIT-E

NGAMENE NGOCHON DYLAN ARNAUD

CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(9)

(10) EVOUNA KENSE MARIE MAGUY NADIA ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(11) JUMBO CHRISTIAN LAURENCE ENG-D,GEO-D,HIS-C,PHI-E

(12) NGUM MINETTE CHE BIO-B,CHE-E,ICT-E,PMN-D

(13) BRUNO LIMEH ECO-C,GEO-D,HIS-D,PMS-E

(14) FEH PHYLLIS FOKUMLAH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(15) DEIGHTON MBUFUNG MUYENEKEH CHE-D,FMA-E,ICT-D,PMN-D

(16) KINETOUTOU TOUNSIE SAMIRA BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(17) MANKAMDOUM YVANY JOANNE ENG-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(18) ABDOUL AZIZ YAYA ENG-E,GEO-D,HIS-C,ICT-E

(19) FOFOU PAUL JUNIOR BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMN-C

(20) TATASON BERTRAND TATASON ENG-D,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(21) FUH LEONARD ACHUO BIO-E,CHE-D,GGY-C,ICT-E

(22) BIME BENETT NSOYENI ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(23) NZALLI CHINJE CELESTINE ENG-E,HIS-C,ICT-E,LIT-E

(24) NDIY AUDREY-NOEL MENGWECK BIO-E,ENG-E,ICT-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 34

(1) MBIPEH DALUTOU FENYUI ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) SHIWOH KINSLEY MENKEMBOCK ECO-B,GEO-A,HIS-B

(3) LEM CONFIDENCE AMBE ECO-B,GEO-C,HIS-B

(4) MONTENZE BLANCHE NDENKOH BIO-B,CHE-C,PMN-D

(5) DOHBIT FRANKLINE BUMA ENG-D,GEO-D,HIS-B

(6) ABIYA BRILLANT NKWENTI BIO-B,CHE-E,PMN-C

(7) NGOLE EMMACULATE EMADE ECO-C,HIS-B,LIT-E

(8) GAMBO OUSAMATOU ZAIDI ENG-D,FRE-C,HIS-D

(9) NIGU QUEENIVETTE NGEH ECO-D,GEO-E,HIS-B

(10) NDIDI ENYELLE SIMONE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(11) AKPEKE IMA MBELE NADIA ENG-E,FRE-C,HIS-D

(12) BANINJONYO DELLIA BABILA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(13) NGUNDAM VALERIE ECO-C,GEO-E,PMS-D

(14) TIEKWE GILBERT NGONG ECO-D,GEO-E,HIS-C

(15) NGUM LOVE JIYEN ECO-E,GEO-D,HIS-C

(16) NJIENG FEDINAND KENGONG ECO-E,GEO-E,HIS-B

(17) DIONY EKUKA STEPHAN OBASE ENG-D,HIS-C,PHI-E

(18) NDAM SAMUEL TEKAH ECO-C,HIS-E,ICT-D

(19) BOT NOUMBA CECILE HORINE ECO-D,GEO-E,PMS-C

(20) TATABOD AMORH CARINE ENG-E,FRE-D,HIS-D

(21) NJIGHE BERTRAND MBUH ECO-E,GEO-E,PMS-C

(22) TANTOH JEANIFER NJIYONG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(23) ETCHU SUSAN AGBOR ECO-E,GEO-D,HIS-D

(24) EBI GETRUDE KUBUH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(25) MOAZIA ABESSA GHISLAIN GHALI BIO-E,CHE-E,GGY-C

(26) FINYA KELVIN ECHO ENG-E,HIS-C,LIT-E

(27) AGOAMBING PHILANBRAIN ALENDA ECO-E,GEO-D,PMS-E

(28) HAPSATOU NAIMOU ENG-D,FRE-E,HIS-E

(29) DOGO MARION MBUAH ENG-D,HIS-E,LIT-E

(30) NANDA NGOUM TATIANA ENG-D,FRE-E,HIS-E

(31) EBOT RUTH AYAMBA AKO ENG-D,HIS-E,LIT-E

(32) OFON TATIANA CELINE ENG-E,FRE-E,LIT-E

(33) AMANA VERICIA ADA ENG-E,HIS-E,LIT-E

(34) EVA ROCHEL LEMAGNIFICAT BIO-E,FRE-E,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 36

(1) BUA CYNCLARE EBUO BIO-B,PMS-D

(2) MENDOUGA ALOYS SERGEO ENG-D,HIS-C

(3) AMERE FRI SANDRA ENG-D,HIS-C

(4) KIBA TERENCE GEO-E,HIS-C

(5) MADJOULY PALAY DAFNEY TALIA GEO-D,HIS-D

(6) MBEDE CHRISTAL JOANNA ALEX BIO-E,PMS-C

(7) DEBORA AKUCHUKWU HIS-C,LIT-E

(8) NJAFON AMBROSE NSAME BIO-E,GGY-C

(9) NGEKWI MARIE HIS-C,LIT-E

(10) ABOUEM DAVRINE ANANFAC BIO-E,ENG-C

(11) ABDOULAYE OUMAROU FRE-C,HIS-E

(12) AHMED BUZAINA AZIMI ECO-E,HIS-D

(13) ZITA NONKFU NFORMI GEO-E,HIS-D

(14) MAKOUAM FOKAM CHANCELLE ODETTE BIO-D,PMN-E

(15) OBAM GUY MARTIAL FRE-E,HIS-D

(16) NZIWOH NAGGAI MELONG BIO-E,CHE-D

(17) TOGODNE MARCELINE FRE-E,HIS-D

(18) EBUDE MABVINA GLEN-ARIELLE CHE-D,GGY-E

(19) ATUNGDOH JORDAN ABESE ENG-D,HIS-E

(20) MENDOUGA AWA JEAN PIERRE FRE-E,HIS-D

(21) NGO HONBA ELISABETH FRE-E,HIS-D

(22) MILDRED MATA BONGJI GEO-D,HIS-E

(23) AZAH JEISEL NCHUMULUH BIO-E,PMS-D

(24) NYANG PHILOMENE CHING BIO-E,PMS-D

(25) NDODI MATIKE EMMANUELLE BERNICE BIO-E,PMN-D

Page 120 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 36

(26) FRINUEAZAH HONORETA MUMA HIS-D,LIT-E

(27) NTYA MBOLE RAYMONDE SYNTYCHE FRE-E,HIS-E

(28) MOUKEI BELE LEONTINE CLARANCE GEO-E,HIS-E

(29) NKOH TU BRIAN CHENWI BIO-E,GGY-E

(30) TSHANGA ELOUNDOU FRANCOIS BORIS FRE-E,HIS-E

(31) NEBA NJOMI GENEVIF GEO-E,HIS-E

(32) CHICK KANDY WASI ECO-E,GEO-E

(33) MATOUER CHRISTOPHE DONALD HIS-E,LIT-E

(34) MBA JOSEPH RODIN LOIC GEO-E,HIS-E

(35) FORSOH NDEMALEI MIRACLE ENG-E,LIT-E

(36) VOUDJO BRENDA MERLO ICT-E,PMN-E

Centre No: 11396 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BALENG

Regist: 119, Sat for 2 or more Subjects: 119, Passed : 110

% Passed : 92.44, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 15

(1) SHIFU NAGIBULLA BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(2) MAGNE FOGUE INES MARINA BIO-A,CHE-B,CSC-C,PHY-D,PMN-A

(3) ATUD KONFOR JERRY BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(4) KEUMO ASSADECK FLORENT BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-B

(5) NJI RIVALDO AWAH BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-B

CHIZE VOUENG KOUABO LOIC

CHE-D,CSC-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(6)

(7) AZEFACK CLIFORD TAHGA BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(8) CHI AZAH SHEYRHON BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(9) SHIFU LARISA MUNGU ECO-D,ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(10) DOOK PRESOUS MUNIBUM BIO-C,CHE-D,ICT-D,PHY-D,PMN-D

DIKUBA KINDJEL ALICIA ASHLEY

BIO-C,CHE-D,CSC-C,PHY-E,PMN-D

(11)

(12) ZINCHA DESMOND ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(13) MBANWEI JEDIDIAN NAMA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(14) NGECHOP STESIA ATEAZE BIO-B,CHE-D,ICT-E,PHY-D,PMN-E

FOZEU YEUMGUEM AXELLE ORLANDE

BIO-E,CHE-E,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(15)

Passed In 4 Subjects: 28

SELAMBI DIFFOUO CARLSON DELMAS

BIO-A,CHE-A,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) MODJOM PELAP DOROTHEE ARIANE FRE-B,HIS-A,LIT-C,PHI-B

(3) ATABONGAWUNG NOEL ECO-A,ENG-D,GEO-A,PMS-C

(4) NGUMEZOH SONITA ECO-C,GEO-A,HIS-D,PHI-C

NTANI BRITNEY SHAMWUN AVERANYUY

ECO-B,ENG-D,GEO-A,PMS-D

(5)

(6) CHE BONGNWI CHE ECO-A,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(7) AZEFAC VANESA ECO-B,ENG-E,HIS-B,LIT-C

(8) TANGAM FOSSO WISE ECO-E,GEO-A,HIS-C,ICT-C

(9) ATEM CLOVETTE TANYI ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(10) FOTSO KONGNE DEMETRIUS AIME BIO-C,ICT-B,PHY-D,PMN-D

(11) DJOUTSOP LAMBO RONALDO CSC-B,FMA-D,PHY-E,PMN-B

FONKOU NZEUGUEM LOIC FRANCKLIN

BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E

(12)

(13) BAH ALVINE BANGIE ECO-C,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(14) DIFFO SOUOP STAYER ARSEL CHE-E,FMA-C,ICT-D,PMN-B

(15) SIEBATCHEU NOUMBISSIE YVANNA FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(16) SHIMENY RANSOMA SIRRI ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-D

(17) DIFO KOUAKAM IGOR BIO-D,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(18) KENNE FOTSA VANELLE CAREME BIO-B,CHE-E,ICT-C,PHY-E

(19) TENDONGMOH STEPHANIE CLAIRE BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(20) NTUBE GOLDA EKUKWE ECO-C,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(21) CHALABONG JUNIOR BIO-D,ICT-C,PHY-D,PMN-D

PRINCESSA EFUECHA BETONGLEWAH TAZISONG

ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-D

(22)

(23) TSEWE FABULA DEGRACE ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

TSADJIA KENFACK MELISSA RODIANE

ECO-E,GEO-C,HIS-E,PHI-D

(24)

(25) DONGMO VICTORIEN PADOUE BIO-E,CHE-E,GGY-C,ICT-D

AMINGWE MBOUGANG CALIXTE CYROSTELLE

BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(26)

(27) SOMMEH LARIZA WIYNYUH BIO-D,CHE-D,ICT-E,PMN-E

(28) KOUGHA NZONGANG MAXWELL FRE-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 42

(1) TONFACK GAITANG ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) NUBIGA BRIAN NJI ECO-B,GEO-A,HIS-B

(3) NZOTEM NANDJO JORDAN ECO-B,GEO-A,HIS-B

(4) ZELIO MIRANDA TANSMOH ECO-C,GEO-A,HIS-C

(5) ASONGANYA NICOLAS TAZOA ECO-C,GEO-C,HIS-B

(6) AMINATEH DESMOND ECO-E,GEO-B,HIS-B

(7) ASONGALEM ULRICH PAVEL ECO-C,GEO-C,HIS-C

(8) TSAGUE NGOULEFACK OLGA ECO-E,GEO-A,HIS-C

(9) NFON GLORY GENYOH ENG-E,GEO-A,HIS-C

(10) NGUENGIM FERDINAND TANGMOH BIO-B,CHE-C,PHY-D

(11) TATINYUY SHERON MBIYDZENYUY ECO-D,GEO-C,HIS-C

(12) MEFOPA NANFA BRENDA JUNIORA ECO-C,GEO-D,ICT-C

(13) BELLAH NKANDEBE ECO-E,GEO-B,HIS-C

(14) MBAH FADETTE ANDONG ECO-C,GEO-C,ICT-D

(15) TITIAHONG IRIAN NGHOKIMBUA BIO-E,CHE-C,GGY-C

(16) MARYAM SHIMINYI MUSA BIO-D,CHE-D,GGY-C

(17) KENNE TSAYEM JOSUE CYRUS BIO-D,CHE-D,ICT-C

(18) FEUGUENG LILIANE BIENVENUE BIO-D,GGY-D,ICT-C

(19) MAKOU TCHINDE MIRABELLE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(20) NIFONDO JACKIE EMERI ECO-D,HIS-C,LIT-E

(21) MBINKAR ZEAFERINE CLAIRE DINYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C

(22) MEMEKEU GUILIAN ANUMBO BIO-C,CHE-D,ICT-E

(23) LEMONGE GLENDA AZAMEGI BIO-C,CHE-E,ICT-D

(24) BORIS NCHIA ATAGHA BIO-E,CHE-D,GGY-C

(25) EFEMOH MACKBLESS BIO-C,CHE-D,PHY-E

(26) NJUKEM NDIAHPI BREANDA BIO-E,GGY-D,ICT-C

(27) GUINIDO TEDONGMO MISSMOUNE BIO-D,CHE-D,PMS-E

(28) NGUH REYMOND ACHAP BIO-E,GGY-D,ICT-D

(29) MBEUMO NANGMO LESLY CHARLINE BIO-E,CHE-D,ICT-D

(30) NGUETEU NANTIA AURELIE BIO-D,CHE-D,PHY-E

(31) FEUGUENG JOHN FRANCIS KING CSC-E,FMA-E,PMN-C

(32) NKWETE KANDO JUNIOR BIO-D,ICT-D,PHY-E

(33) TENDONGMO CHRISTELLE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(34) FOGUE DANIEL ROCKLE BIO-E,CHE-E,ICT-D

(35) WIRKOM ANTHONET VERSHIYI BIO-E,CHE-D,GGY-E

(36) BIH CARELLE MBOM BIO-D,GGY-E,ICT-E

(37) MAGNE FOSSO GAELLE EPIPHANIE BIO-D,GGY-E,ICT-E

(38) MEGNE LAKENE BIO-E,CHE-D,PMN-E

(39) NKEMASONG GLORY AGENDIA HIS-E,LIT-E,PHI-E

(40) TANJECK NADESH ANOH BIO-E,CHE-E,PMN-E

(41) DZOUBOSSE TANGI MERVEILLE SYNTYCHE BIO-E,ICT-E,PHY-E

(42) NEH WILLIET MBOM BIO-E,ICT-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 25

(1) AGU MURIEL AWAN BIO-B,CHE-C

(2) KPWA BELDINE NNAM BIO-B,CHE-C

(3) NESOA LETICIA BEBESUSU GEO-C,HIS-C

(4) KENG EMMACULATE BIO-C,CHE-C

(5) AZEMAFAC AZETEH RAIZA BERRI BIO-C,GGY-C

(6) DZOFOU DONGMO MERVEILLE BIO-C,CHE-D

(7) NJUTI SONITA APASO HIS-D,PHI-C

(8) ELVIS ENWE AGU CHE-D,PMN-C

(9) CHAN GRACIOUS GHANJIS BIO-D,ICT-C

(10) EFETCHA PALVINE GEO-D,HIS-D

(11) NANGUE MAWADJOU ALVINE BIO-E,ICT-C

(12) TAZOAH NKENFAC EXCELLENT ICT-C,PHY-E

(13) NOTSA MBIDA LYNE MURIELLE GGY-D,ICT-D

(14) DJUIDJA ANGE GABRIELLE GGY-E,ICT-D

(15) ANUTENEY PELCY EKOKOBE ECO-E,GEO-D

(16) LEKE LESLIE AJUA GEO-D,HIS-E

(17) POHAKA TAPCHOM RODE DE LIMA BIO-D,PMN-E

(18) NKEMCHAMOH TENDONGAFACK COLLINS BIO-E,GGY-D

(19) FEUDJIO SIBEL ITOUA HIS-D,LIT-E

Page 121 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 25

(20) MOKO GISELE ARDILE GEO-E,HIS-D

(21) GUESSIE JOSIANE LAURE BIO-D,ICT-E

(22) CLEMENT NYUYWIYSE TIRNYUY MAIMO BIO-E,PHY-E

(23) MBONGO NANJE ONGIE CYNTHIA ECO-E,HIS-E

(24) MADJOU DIANE MERVEILLE ECO-E,GEO-E

(25) MEFAH KAMDEM LOVELINE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11398 BILINGUAL PRIVATE COLLEGE FOUMBAN

Regist: 29, Sat for 2 or more Subjects: 29, Passed : 16

% Passed : 55.17, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) NDINONKI KINYUI REGOBERT BIO-D,CHE-D,GGY-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 8

(1) FUL CRISPIN NYING BIO-A,CHE-C,GGY-D

(2) PECHOUWE CATHERINE BLONDE BIO-C,CHE-C,PMS-D

(3) NTHEUL ETIZOCK FRANCK RIVALDO ECO-D,GEO-C,HIS-D

(4) MEJONG NORAH NGONG ECO-C,HIS-D,LIT-E

(5) AHMAD ISSAH MVUH ECO-E,GEO-C,HIS-D

(6) WONGWOFIYE LARISA BIO-D,CHE-E,GGY-E

(7) EFEATNJI TENDONGAFAC MIRABELL ECO-E,HIS-E,LIT-E

(8) NDIMUGWE LOVELINE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) BABILA BILL FONGOH BIO-A,CHE-D

(2) LEKEFUA ERNEST BIO-C,PMS-D

(3) KEMBAIY SHELLA YOSIMBOM ECO-E,HIS-C

(4) NGUEPNANG PANYERE GILBERT FABRICE BIO-D,CHE-E

(5) NJUPOUEN MOUNTAPMBEME YASSINE AMINE ECO-E,GEO-E

(6) MENDONG MOULIOM POSIADE NADIA ECO-E,HIS-E

(7) NSANGOU NJIMENGOUOT ISRAEL CONSTANT GEO-E,HIS-E

Centre No: 11399 ROYAL BILINGUAL COLLEGE

NDOGMBONG

Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 29

% Passed : 96.67, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 11

TALA MOCHIE JOYCE MERVEILLE

BIO-B,CHE-A,FMA-B,PHY-C,PMN-A

(1)

NGUEKAM POUANSI GREGORY

CHE-B,CSC-C,FMA-B,PHY-C,PMN-A

(2)

(3) ONDOUA ONDOUA MARC IV BIO-C,CHE-A,FMA-B,PHY-D,PMN-B

MUKETE OBASEMOIYO JOSEPH

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(4)

DJAPA YANKAM REINE ESTHER

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(5)

TAKOU MAKAM ANGE MICHELLE GRACE

BIO-C,CHE-B,FMA-C,PHY-E,PMN-B

(6)

(7) FOUEZE BOUGUE JOEL CHE-D,CSC-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(8) NDOGNJE NLEMBA CHRISTELLE ECO-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-D

KUYEB TCHANA BILLA DELPHINE

BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(9)

KWIGUIENG NJIMAFO YANN CEDRIC

BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(10)

CHEUTCHUA NDZINGA NEFERTITI LAURE

ECO-E,ENG-C,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(11)

Passed In 4 Subjects: 8

MBONDE MONDO MOUKOKO BARNABAS

CSC-E,ECO-B,GEO-A,PMS-B

(1)

(2) SOMBSI MERCELLE ROSETTE BIO-B,CHE-D,FMA-E,PMS-B

(3) TCHETNKOU GOLVINE FELICIA BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(4) ABDOULAYE SIDIK TUNDIMUN CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-A

(5) NGALA SHEILLA LABU BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(6) TONAIN NABAI TOUMI DAICHA ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(7) NJOWOUM KAMLEN OKRY ROGER CHE-C,CSC-E,FMA-E,PMN-C

TCHEUFA LEMALEU RODIAH FRESNEL

BIO-E,CHE-D,FMA-D,PMN-D

(8)

Passed In 3 Subjects: 6

NTOKE TCHOUENKOU IVAN MALCOM RUFFIN

BIO-D,CHE-C,PMN-C

(1)

(2) FACHEU TCHAWA VANELLE LIOSTA BIO-C,CHE-E,PMN-C

(3) TCHANA NJINKOU JOYCE MICLANCHE ECO-E,ENG-C,PMS-D

(4) ZEINABOU BINTOU ISMAILA CHE-D,FMA-E,PMN-C

(5) RAY-FRANCK FORCHU NDAYA ECO-D,GEO-D,HIS-E

(6) ARIMENYI MELISSA MBANGYA ECO-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) NGORAN LIDIRU JICK BIO-D,CHE-C

(2) TEMFACK DONALD FMA-E,PMN-D

(3) MOUKAM MARIE BIO-E,PMS-D

(4) KEMBOU YAMAGA YVANA-NOELLE BIO-E,CHE-D

Centre No: 11402 FRANKFILS COMPREHENSIVE COLLEGE

BUEA

Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 12

% Passed : 75.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) RUTH NWENYOH ORUME ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B,PHI-A

(2) MOJOH RAISSA AFIOVE ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 4

(1) LANTUM ALEXINE NYUYSHUNI ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(2) FONYUY JUNIOR SUNJO ECO-E,ENG-E,GEO-D,REL-B

(3) TAH PETER NUSTA MUEGHE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(4) WAMBA ODILIA NCHANWE ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 3

(1) AYUK CECILIA BEJU HIS-D,LIT-E,PHI-B

(2) NGWA CLARITA EJANG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(3) RIAN TUNDE ZOZOH ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 3

(1) OKANDA RACHEAL EROMBA GEO-D,HIS-C

(2) NTAIMA MIRABEL GHUME HIS-C,LIT-E

(3) NGALA NANCY BERINYUI GEO-E,HIS-E

Centre No: 11404 GLOBAL BILINGUAL COMPREHENSIVE

COLLEGE KUMBA

Regist: 8, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 1

% Passed : 14.29, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 1

(1) TARH LAWRENCE TABI HIS-D,PHI-E

Centre No: 11406 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BABADJOU

Regist: 113, Sat for 2 or more Subjects: 113, Passed : 93

% Passed : 82.30, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

(1) KOUETE TEPE KENNETH BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2) FON CHALOTTE ENGONWEI BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(3) FRANCIS MALONFAMBOM ECO-C,HIS-B,LIT-D,PHI-C,REL-C

(4) TENENG REME NYANZOU CHE-C,CSC-E,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(5) NEH COURAGE FONCHAM BIO-C,CHE-B,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(6) AWAPAD OLIVIA NANZE BIO-D,CHE-C,FMA-C,PHY-E,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 18

(1) KONTSA TAGAFFO NARDINE ECO-A,GEO-A,HIS-B,PHI-C

(2) ATAH MARIE-CLAIRE AMENG ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-C

(3) NGOE CLOVIS OBASE – EYOH CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

NZOGACHE NGHETCHEJEU JORDANT

BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(4)

(5) ANYERE FLORANTIN NJECK ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-D

(6) DEZEU TAZONG BORIS PATRICK ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-D

Page 122 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 18

(7) JIMOMAH FANWI JOAN ENG-E,HIS-B,LIT-D,PHI-C

(8) FOMBAT ZENABOU MBEBWOH BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(9) ASANGBEH FINA ASAMA BIO-D,CHE-B,PHY-E,PMN-D

YIMELONG AUDREY NGWAFON LONGTCHI

BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(10)

(11) FOUTOUO ANGEL MIRAGA ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-D

(12) MULUH SANDRA MANKA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(13) AUSTIN MBIYDZENYUY ECO-E,HIS-C,LIT-D,PHI-E

(14) MATHO MELOUTSANG MERVEILLE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(15) TANNI JUNIOR AYABA ECO-E,HIS-B,LIT-E,PHI-E

(16) MONDON FABRISE TEKO BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(17) THERESIA NAWES ASOH NFORSI ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(18) NGU LESLY FRU BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 34

(1) AFESEH EBENEZA NCHINDA ECO-D,GEO-A,HIS-B

(2) HAMADOU ISA ECO-D,GEO-A,HIS-B

(3) FOIN CEDRICK NKWAIN ECO-B,GEO-D,HIS-B

(4) ANYINGANG MOBEL ADEH BIO-C,CHE-D,GGY-B

(5) ANYERE CHATELLE ABECK BIO-C,CHE-E,FSN-A

(6) AKORO STEPHANINE TIFUH ECO-E,GEO-C,HIS-B

(7) EZAGHO DANDESSE SERGINELINE ECO-C,ENG-E,GEO-B

(8) MULUH YVETTE SIRRI MOPECHA BIO-B,CHE-C,PHY-E

(9) TEBOH QUINIVET ENGOMWEI BIO-C,CHE-E,FSN-B

(10) TIMAH BETY NDUM BIO-D,CHE-D,PMS-B

(11) YEGAH ISAAH BIO-C,CHE-D,GGY-C

(12) MULUH RENARD ENGONWEI ECO-C,GEO-D,HIS-C

(13) KUUM BUKENJUNG SHANSLINE EKUM ECO-E,GEO-C,HIS-C

(14) NGUM SANDRA SHU ENG-D,HIS-B,LIT-E

(15) ANJIE EMMERA AWAH ENG-E,HIS-B,LIT-E

(16) FRU RUTH MANDAH ENG-D,GEO-D,HIS-D

(17) NDZEDZENI CYNTHIA FOMONYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C

(18) TEKAM NKEMTA JULIO ECO-E,GEO-E,HIS-B

(19) TENGHEM NADINE MAGHA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(20) GANA PRINCELEY KANGMIA BIO-E,CHE-C,PMN-D

(21) KAMTA DZEUDJIO ROUSSEL BIO-C,CHE-D,ICT-E

(22) LEN INES JAVNYUY BIO-D,CHE-E,GGY-C

(23) TSAKOU TCHOLONG MARIE NOEL BIO-D,CHE-C,PHY-E

(24) BINUE CLARISSE FORCHE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(25) DIFFO FOKOU ROSITA FLORE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(26) WENONG SHANIBEL ABOH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(27) MOFO FRANC JODEL BIO-E,CHE-D,GGY-D

(28) SAH CARINE-AIMEE NINDUM BIO-D,PHY-E,PMN-D

(29) TADAAH KOH CYRILLE BIO-E,GGY-C,ICT-E

(30) BAH PAULA AMBO ECO-E,GEO-D,HIS-D

(31) KAMTA LABOU GUY RUISSEL GEO-E,HIS-D,PHI-E

(32) TALA CLOTILDA SIRRI ENG-E,HIS-D,LIT-E

(33) SIRRI EMACOULETTE BIO-E,CHE-D,PHY-E

(34) MEJENG FAITH MBONGNADOUR HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 35

(1) MOPECHA FRANKLIN MULUH BIO-B,FSN-A

(2) AWAMBENG GISELA MANDA BIO-B,CHE-C

(3) AWA FLAVIA AZIE FSN-B,GGY-C

(4) NGOMBE BALDWIN CHEFOR BIO-D,FSN-B

(5) AMBE PAUL RIEMANN GEO-D,HIS-C

(6) NJAKOI DIEUDONNE NKANGHE HIS-B,LIT-E

(7) AMA AMBO NGWEPENGWING CHE-E,GGY-B

(8) NOTEME GUY MERLIN BIO-C,GGY-D

(9) FONCHAM TERRELL BEGHENE TEBOH GEO-E,HIS-C

(10) KONLACK MASSA RABIATOU KERTIS GEO-D,HIS-D

(11) NASAH COLETTE AJEM GEO-D,HIS-D

(12) MBAH ZEFIREN TENJOH GEO-E,HIS-C

(13) NZEUTOUO RAYMOND CHEFOR GEO-E,HIS-C

(14) RAOUL TANCHI BANGE GEO-E,HIS-C

(15) TCHOFFO DZOTI HORIAIRE ECO-D,GEO-D

(16) CHOFOR AIME TAGNICHI BIO-E,GGY-C

(17) KOUETE HOZA HERBERT BIO-E,GGY-C

(18) MAGUEPOUO TADJITIO VOLTAIRE CHE-E,GGY-C

(19) NKONGLA ARMANDINE BIO-D,CHE-D

(20) TENONG CLOTILDE ENGUWEI BIO-C,CHE-E

(21) ANYERE BELMOND NJECK GEO-D,HIS-D

(22) DIFFO ROMERCIAL ULRICH HIS-E,PHI-D

(23) NGAFFO ALIDA KELINE GEO-E,HIS-D

(24) NGOUEKAM TCHOFFO SANDRINE GEO-E,HIS-D

(25) NOBOSSE DONGMO SAINT-CLAIR GEO-E,HIS-D

(26) NOLONG LEPONTOUO ANIDA GEO-E,HIS-D

(27) ZOUSSE TAGANG FABIOLA FRE-D,LIT-E

(28) NGOUEGNI CARINE BIO-E,CHE-D

(29) NGWELEKAN TEZETOU REYMONDE CAROLLE BIO-E,GGY-D

(30) MALONTIO MERVEILLE GEO-E,HIS-E

(31) MATHO FOBASSO FERNANDE ENG-E,GEO-E

(32) MGUEGEAM NOGOUY KEVINE ECO-E,GEO-E

(33) ASANGA MANTHO NATACHA BIO-E,CHE-E

(34) DOH NOELA KAHSAP ENG-E,LIT-E

(35) KHAN DILAND NZOUA BIO-E,GGY-E

Centre No: 11408 ST. FREDERICKS COMPREHENSIVE HIGH

SCHOOL BAMENDA

Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 18

% Passed : 90.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) ASHANGWA GODWILL ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(2) ANDU CALEB ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-E

(3) MANKE NADINE ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-C

(4) LUM ERISCLAIR FUH ECO-E,GEO-B,ICT-D,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) ORNGUGA RAY DEMELU ECO-C,HIS-B,LIT-E

(2) JAIDZEKA BALTON SHIYNYUY ECO-D,GEO-B,ICT-D

(3) YONG JOSEPHINE MUANA ENG-D,HIS-B,LIT-E

(4) TAMON BENALUCIA MAH ENG-D,GEO-C,HIS-D

(5) FONYUNG VICTORY AGWOH BIO-E,CHE-D,FSN-B

(6) NEH-BIH CLEMENTINE TAWAH ECO-E,GEO-C,HIS-D

(7) ANYAM NOELA AWA BIO-E,CHE-D,GGY-D

(8) NSHIOM ERNESTINE TING ECO-E,ENG-D,HIS-D

(9) ABEH ARMEL ANCHOMBOM ECO-E,GEO-D,HIS-D

(10) NKONGHO HELEN ENEKE BIO-E,CHE-C,GGY-E

(11) FUL SANDRINE NDUM ENG-D,HIS-D,LIT-E

(12) ASHU PALVIN ESAGBE BIO-E,CHE-D,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) LAPA TANGWE PERRY PRECIOUS GEO-C,HIS-E

(2) ANELKA WEWE TAZIWOH HENRY HIS-D,LIT-E

Centre No: 11410 FOUMBAN EXTERNAL

Regist: 71, Sat for 2 or more Subjects: 69, Passed : 26

% Passed : 37.68, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) LIZETTE KEREN ASHLEY EGBE NJECK FRE-E,HIS-C,ICT-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) NELLY ANGWI ATIEBETE ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) FORMISHI ROMEO NCHUNYUI ECO-D,GEO-B,HIS-B

(3) OROCK BESONG CYRIL OJONG ECO-E,GEO-E,HIS-B

(4) FONYUY JUSTICE WIYKIYNYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C

(5) ANASS BEN MAHMOUD FRE-C,HIS-E,REL-E

(6) MBIPEFAH MERCY NJOMWE ECO-E,ENG-E,HIS-C

(7) RIAPE VENDOMDY RAFIATOU ECO-D,GEO-E,HIS-D

(8) GEBUIN FAGNUI YVONNE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(9) JOMI SMITH WAACUM GEO-E,PHI-D,PMS-E

(10) GOUMTSA KENGNI VALDES DYLAN ENG-E,FRE-E,GGY-E

(11) TCHOUMO DEMFACK LAURIANE MERVEILLE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Page 123 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 12

(12) MENCHAK BONIFACE ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 13

(1) AFU NELSON ANDOH ECO-A,GEO-A

(2) LAFE ISRAEL MBIM BIO-D,GGY-C

(3) FANWONG BRYAN YUFENYUY ECO-E,GEO-B

(4) JOMI SANDRINE TOULUM GEO-E,PHI-B

(5) CHENWI VETALLIS GEO-E,HIS-C

(6) WIRSIY BLAISE YUFENYUY GEO-E,HIS-C

(7) NUWEH LESLEY KOMOFOR ECO-E,HIS-D

(8) NJITAPON AMINOU MARAFA HIS-D,PHI-E

(9) TAH SEUBOU KEWEH GEO-E,HIS-E

(10) DELPHINE MVENYI GEO-E,HIS-E

(11) MEMBOUP NDAYOU LOUIS CHATAU GEO-E,REL-E

(12) IMRAAN MUNERA IMRAAN ENG-E,HIS-E

(13) FONCHA UMAMATU GEO-E,HIS-E

Centre No: 11411 PREMIER INTERNATIONAL COLLEGE

GAROUA

Regist: 40, Sat for 2 or more Subjects: 40, Passed : 30

% Passed : 75.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

SAMBERO NGAROUA CELESTE

BIO-C,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(1)

SIR PRINCE PAUL LOIC NGNINTEDEM LONTSIE

BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(2)

OUMOUL KOULTCHOUMI MOUSSA

BIO-C,CHE-C,CSC-C,PHY-C,PMN-C

(3)

(4) ABDULRAHAMAN ABDULLAHI CHE-B,CSC-D,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(5) MADI TIZI BIENVENU BIO-E,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 4

(1) NAFISSA MISILI ECO-E,FRE-C,GEO-B,HIS-C

(2) MOHAMMADOU RABIOU NOUHOU CSC-E,ECO-B,GEO-B,HIS-E

BATAMAKEN BETCHEM BRYAND TED WILFRIED

ECO-D,FRE-E,GEO-A,HIS-D

(3)

(4) ALHADJI LIMANE BEN FARID BIO-E,CHE-D,PHY-C,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 12

(1) MASSOPO CHELSEA THERESE ECO-A,FRE-C,GEO-B

(2) BENAZIR ADAMOU YASMINE CHE-C,PHY-D,PMN-B

(3) HAOUAOU SOREYA ECO-E,GEO-B,HIS-C

(4) GUEKEME GUILLAUME SAMUEL FRE-D,HIS-C,LIT-E

(5) EYONG-TABI BROLIN AGBOR ENG-E,HIS-B,LIT-E

(6) ADAMOU AISSATOU ARFAT ECO-E,GEO-D,PMS-C

(7) ALIOU DABA YAYA ECO-E,FRE-D,GEO-C

(8) OBI ONYINYECHUKWU PRAISE BELVIANNE BIO-C,CHE-E,PMN-E

(9) MAISSENSO KIDMO AMINA FRE-E,HIS-D,LIT-E

ASSEN BATAMAKEN PAT MAEVA ELISE BRENDA

ENG-E,FRE-E,HIS-E

(10)

(11) YELOSSI LETHICIA VIRGINIE FLEUR BIO-E,CHE-E,GGY-E

(12) MENGHA WILFRIED BIO-E,CHE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) CHONTU VIERIE FIEGURE GEO-C,HIS-C

(2) MAIRI ABDOULAYE AISSATOU NOURA GEO-E,HIS-D

(3) HOUSSEINI BOUBAKARI OUMAROU CHE-E,GEO-D

(4) ELHADJI DJIDJI ISSA YAYA FMA-E,PMN-D

(5) ROUFIHAT ROUFIZA HAMADOU FRE-E,HIS-E

(6) ZAHRA ABDULRAHMAN FARIS CHE-E,PHY-E

(7) AKUH LYDWINA ABO BIO-E,PHY-E

(8) BAKANG SAMUEL NELSON BIO-E,CHE-E

(9) ETOUNDI BILOA GALLUS FABRICE FRE-E,GEO-E

Centre No: 11412 SALVATION BILINGUAL HIGH SCHOOL

MOLYKO-BUEA

Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 26

% Passed : 86.67, Sanctioned : 3

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 7

(1) NDEMBO ONORINE ASONG ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(2) LOH CONRAD NCHAM ECO-C,HIS-B,LIT-E,REL-D

(3) TAKU COMFORT ALONG ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(4) KUM NJI KANECIA WEI ECO-E,GEO-C,HIS-D,PHI-D

(5) TUMAH GERALDINE BIWNI ENG-E,HIS-D,LIT-E,REL-C

(6) NDADEM COLLINS ECO-E,GEO-C,ICT-D,PMS-E

(7) EGBE MIRIAM AKARU ENG-D,GEO-E,HIS-C,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) MARTA TEKOUBEH ENG-B,GEO-B,HIS-A

(2) PUGHUA CARINE BIO-D,CHE-D,FSN-A

(3) ASONGAFAC DAMARISE ENG-D,GEO-E,HIS-B

(4) NDA LARRISIA MATOH ENG-E,GEO-D,HIS-C

(5) ANANJI GILLIAN ATUH FSN-D,HIS-D,LIT-E

(6) ABI JUNIOR HILLARY HIS-D,PHI-E,REL-E

(7) MUSINGE MONYONGE JOHN ENG-D,HIS-E,LIT-E

(8) MBAH CHERI ABIT ENG-E,GEO-E,HIS-E

(9) NCHANJI JULIET NKE ECO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 10

(1) BRANDON ANIEGUAN ECHAWAH GEO-E,HIS-B

(2) NGOE EMAH TUA ENG-D,REL-C

(3) NDANGO CYNTHIA NJEKE GEO-C,HIS-E

(4) ARUNG ADELINE OKPA HIS-D,REL-D

(5) LEKEAKA ATEMNKENG WILLIAM GEO-E,HIS-C

(6) BICHU LORETTA ENG-E,HIS-D

(7) TABE ELIZABETH AYUK HIS-D,LIT-E

(8) JUSTICE DADZIE TABI ENOW ECO-E,HIS-D

(9) NJIE SPELAROZINE EKOKO ENG-E,HIS-E

(10) NAKELI PAUL NAKELI GEO-E,HIS-E

Centre No: 11413 MBAMY FORCHADA COMPREHENSIVE

BILINGUAL HIGH SCHOOL

Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 11

% Passed : 52.38, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

TANKEU KETCHENTENG AVIDEL MAIVA

ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(1)

(2) DICKY PONGO MARIE PASCALE ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) PENN VERA SIRRI ECO-C,GEO-D,HIS-B

(2) MESUMBE ELIZABETH MOSONGO ECO-E,GEO-C,HIS-E

(3) SANDJAN TANKOU JOSEPHINE ECO-D,GEO-E,HIS-D

(4) TANUE NJI EMMANUEL ECO-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) NDILLE GWEDOLINE MESODE GEO-E,HIS-C

(2) AKUME BERNADETTE NJAMBE HIS-C,LIT-E

(3) NZOYOUM NGUM AFANWI INGRIDE GEO-E,HIS-C

(4) ENONGENE MBUTE CLINTON HIS-E,REL-D

(5) ACHA AMOS ATAH HIS-E,LIT-E

Centre No: 11415 SEAT OF WISDOM COLLEGE, YAOUNDE

Regist: 225, Sat for 2 or more Subjects: 221, Passed : 123

% Passed : 55.66, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

ALBERTO NESONJE MOKUBE

ECO-A,ENG-D,FRE-B,GEO-A,HIS-B

(1)

(2) FIKOUE FABIOLA DARISKA ECO-A,ENG-D,GEO-D,ICT-C,PMS-C

DEMANO TEDOUNG CHANCELLE

ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(3)

(4) KUKIN EMELIAN BURINYUY ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(5) ATEFOR GODWIN ZOH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 22

(1) ATUANDOU STELLA ADEINOH ECO-B,GEO-A,HIS-B,PHI-D

Page 124 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 22

(2) NGAM TERENCE AGHA-A ECO-B,GEO-A,ICT-D,PMS-B

(3) WIYKIYNYUY ROBERTO WIRGHAM ECO-A,ENG-E,GEO-A,HIS-C

(4) NYIAWUNG GLENN ASONGANYI ECO-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(5) EDNA KAH FOWUJANG ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(6) YENGO STEFANIE ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(7) ROSE AFUNGFEH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(8) KIDZERU THIERRY SEVIDZEM ECO-E,GEO-D,HIS-D,PHI-B

(9) NGONG DESTEL YONG ENG-C,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(10) NAAH LUM BRENDA ECO-E,ENG-D,FRE-D,HIS-C

(11) CHUYE STEPHAN NFOR ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-D

(12) NJANG DELIS MBAYI ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(13) SONG LOUISA LOLO ECO-E,GEO-E,HIS-D,REL-C

(14) KANGHAWA MELINE NCHIMEYEH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(15) NGALA VALANTINE TAMFU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(16) TARNDAP KELMETH BONGKO BIO-D,CHE-D,GGY-E,PHY-E

(17) LUKONG MACRINA BERINYUY ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(18) KEMLE DJELLIE VERUSHKA LAURE ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

FOUELEFACK WOTSA PHILIE MEGANE

FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(19)

(20) NGALEU ENGOUE JEANNE LAURA ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(21) AKUMBO – ESOH – HERMANAPAH ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-E

(22) MANIGOUE HAPPI MICHEL DAFNER ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 44

(1) NGUMBI GODWILL ALONGIFOR ECO-B,GEO-B,PMS-D

(2) MTOKAM BRANDON AUSTING ECO-A,GEO-B,HIS-E

(3) LUMNWIE NOLOVIA NGWA ECO-C,ENG-C,GEO-B

(4) TCHUALA NGWENYI AMABELL ECO-C,GEO-A,PHI-D

(5) LINDU BENARD ABOH BIO-A,CHE-D,GGY-C

(6) RUKAYATU AHMADOU BIO-B,CHE-C,GGY-D

(7) TOH PETER NDANJI ECO-E,GEO-A,HIS-D

(8) TABE FIDELIS ATEKE ENG-D,GEO-D,HIS-B

(9) NYAGANG ALBERT LORATER ECO-D,GEO-E,HIS-B

(10) AMUNGWA JULIUS MVEMBANG ECO-E,GEO-B,HIS-D

(11) CIPMU KWAMOU CUYILLE ARNOL ECO-D,GEO-C,HIS-D

(12) NGONGANG LIDOVIC LOKILI ECO-E,GEO-C,HIS-C

(13) NDUM GILLIAN ENGWARI ECO-E,GEO-C,HIS-D

(14) NGWIH LEONIE TANGANG ECO-E,ENG-E,GEO-B

(15) NGALA NELLY SHEY ECO-D,GEO-E,HIS-C

(16) MBACHAM SAMUEL SANGA HIS-B,LIT-E,PHI-E

(17) TABE SUSAN NKONGHO ENG-D,GEO-E,HIS-C

(18) AKWO BRANDON ECO-E,GEO-D,HIS-C

(19) MONKEM GINA EKASSI ECO-D,ENG-E,GEO-C

(20) BABEMLA EMABELA FOLAH ENG-D,GEO-E,HIS-D

(21) MEYE TIRNYUY KIBONG ECO-E,ENG-D,GEO-D

(22) WIRBA EMMANUEL NYUYKONGMO ECO-E,GEO-E,HIS-C

(23) NGWAH PLATINE SEWOYEBAH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(24) ALIOUM HAMADOU FRE-E,HIS-E,PHI-C

(25) FOWO NANDA KELVINE FRE-D,HIS-D,LIT-E

(26) CHOFONG TRACY YONGHO ECO-E,ENG-D,GEO-D

(27) YEM HELENE RUTH ENG-D,FRE-D,HIS-E

(28) LIKOUND JULIENNE MARIANNA ECO-E,ENG-E,HIS-C

(29) PATRICE NYUYSENI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(30) SUMBE GILLIAN MUOIWOH ECO-E,HIS-D,PHI-D

(31) ADANUI SANDRINE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(32) TOMBI A KEEDI PATRICIA MADELEINE FRE-D,HIS-D,PHI-E

(33) ABEGOUMENIE LOIC MACAIRE GEO-E,HIS-C,PHI-E

(34) BOSONG ASHLEY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(35) MIEWAH ODETTE AFUNGCHWI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(36) CHARLOTTE SAMAH TANUI ECO-E,ENG-E,HIS-D

(37) EYOMBWAN MARTHE ELZA ELODY ENG-E,FRE-E,HIS-D

(38) IBEH ODICHINAKA ENG-E,FRE-E,HIS-D

(39) NDZIE MBAZOA THIERRY EMMANUEL FRE-E,GEO-E,HIS-D

(40) NYUYFOGHAN LYZETTE ECO-D,HIS-E,LIT-E

(41) BABAN A MBASSA FLORA GRACIA FRE-E,PHI-E,PMS-E

(42) TOHNAIN WINSTON NKWAIN ENG-E,GEO-E,HIS-E

(43) LUM STEPHANE ENG-E,GEO-E,HIS-E

KEMADJOU NYA BATCHOU DESIREE AFFIOLA

ENG-E,HIS-E,LIT-E

(44)

Passed In 2 Subjects: 52

(1) NYUYDZEWIRAH AUDRIEL VERSHERI BIO-B,CHE-C

(2) NSHWINGNUE ABALARDO AKWO HIS-C,PHI-B

(3) NKENG TERENCE ENOW HIS-D,REL-C

(4) ARRABI WEPSTER EYONG ECO-E,GEO-B

(5) NGO MBON DANIELLE FLORIDA ENG-E,PHI-C

(6) NJENEWONE MARIE NOEL SHIRI FRE-E,HIS-C

(7) MVOUE APPOLONIE MICHELLE ECO-E,GEO-C

(8) NKWANDA NGWANGONG ANITA HIS-C,LIT-E

(9) TEKEM TCHIDJE FORTUNE MANUELLA FRE-E,ICT-C

(10) DJIBRILA MOHAMADO SONOSI GEO-E,HIS-C

(11) MAGUEGNA ETONDE DIANA CHARLENE ENG-D,PHI-D

(12) ACHO GRACE NWUFOR GEO-D,HIS-D

(13) FON DILAN NEBA GEO-E,HIS-C

(14) ENGWO FAVOUR EDOH GEO-E,HIS-C

(15) NDIFOR BASETON TAKA GEO-E,HIS-D

(16) LEBGA JENEFAR MANDONG GEO-E,HIS-D

(17) KONGNYUY ROSELINE SHUYIKA ECO-E,HIS-D

(18) KENMEUGNI KENMEUGNI JOSE ROSINE ICT-E,PMS-D

(19) KOJIH SHALINE LABU HIS-E,PHI-D

(20) NDZOMO EWOLO MARCEL AIME FRANKLIN FRE-D,PHI-E

(21) ROMAKOH HANIPHA ABUBAKAR GEO-E,HIS-D

(22) CYNTHIA FOMONYUY HIS-D,PHI-E

(23) DAIGA WENDY ANDIN ECO-E,GEO-D

(24) NTEUKAP TCHEZEU BRANDON ECO-E,HIS-D

(25) NDIFOR ARISTIDE NGELAH CHE-E,PMS-D

(26) NJUMBO MARIE NKENG HIS-D,LIT-E

(27) NGWA QUINTABEL NGUM ENG-D,LIT-E

(28) WAMBA EFING JOREL LEO GEO-E,HIS-D

(29) MBAH JAMES NIELEN NGONG HIS-D,PHI-E

(30) NGONG HANSON TASAH GEO-E,HIS-D

(31) MATICHI SANDRINE APOH GEO-E,HIS-D

(32) NORBERT NSAKSE GEO-E,HIS-D

(33) NKWENTI RAMSEY CHARNESCAR CHE HIS-D,LIT-E

(34) KONGNE FOTSING MARCO LODRUCK ECO-E,HIS-E

(35) BANGSE VERA TING HIS-E,LIT-E

(36) SAMA GLORY KUNA GEO-E,HIS-E

(37) BANBOYE BERTEL YENYUYGHA GEO-E,HIS-E

(38) ONGOH NINON BETEH HIS-E,PHI-E

(39) NYAH RELINDIS NCHA GEO-E,HIS-E

(40) NDONGLA ROSINNE ENG-E,FRE-E

(41) TEGUIA SIMO NOEL CHARLY GEO-E,HIS-E

(42) AYAMBA ERNEST ETTA SANG OJONG ECO-E,HIS-E

(43) TCHEBI MARIE LOUISE DARLENE GEO-E,HIS-E

(44) BETOUKEN BETOUKEN OSCAR JUNIOR ECO-E,GEO-E

(45) KPWANG DIDIER SAMUEL JUNIOR ENG-E,ICT-E

(46) ANGUE MARIE MADELEINE FRE-E,GEO-E

(47) ATUNGBI CALISTA FORSUH HIS-E,LIT-E

(48) LEMNWI LAURANTINE CHOESI ENG-E,GEO-E

(49) ITONE MELANIE TCHANDOU BIE ENG-E,HIS-E

(50) MEH ZENOBIA WAI GEO-E,HIS-E

(51) BANGHA MARYLINE GEO-E,HIS-E

(52) BIH KELLY PRIDE ENG-E,HIS-E

Centre No: 11418 PI AND JU ANGLO SAXON

INTERNATIONAL COLLEGE NKOMO-YAOUNDE

Regist: 92, Sat for 2 or more Subjects: 92, Passed : 88

% Passed : 95.65, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 37

(1) MAYAP KENGNE GISLAINE BIO-A,CHE-A,ICT-A,PHY-A,PMN-A

KONGNE MANDELA CHRIS JUNIOR

CHE-A,FMA-A,ICT-B,PHY-A,PMN-A

(2)

KEMBOU TENGOMO ALFRED MICHEL

CHE-A,FMA-A,ICT-B,PHY-A,PMN-A

(3)

Page 125 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 37

TCHIO SEKALE THIERRY STEVE

CHE-A,FMA-A,ICT-A,PHY-B,PMN-A

(4)

NZODOUM TALLA YVAN JORDY

CHE-A,FMA-B,ICT-A,PHY-B,PMN-A

(5)

(6) KOUEGA YANN CEDRIC BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(7) SONNE FABIOLE MERVEILLE BIO-B,CHE-A,ICT-A,PHY-B,PMN-B

(8) AMBE MBONG-NWI NCHANG BIO-B,CHE-B,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(9) MBARGA NDI PIERRE CHRIST ENG-C,FRE-A,HIS-B,LIT-B,PHI-A

(10) BAADAWE WANSO GISLAIN BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-A

(11) NJIE ESTHER-KEL EWUNE ECO-A,ENG-C,HIS-B,LIT-D,PHI-A

AYUKEYONG DOHBILA NYAMNDI BENJUNIOR

BIO-B,CHE-C,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(12)

KAPTUE TAMOUFE ULRICH RYAN

BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(13)

(14) ATUMKEZE VICTOR MUA BIO-B,CHE-C,ICT-A,PHY-D,PMN-B

(15) SOUDI HAMMADOU FADIL BIO-B,CHE-B,ICT-B,PHY-C,PMN-D

(16) KAMDEM YANNICK LEANDRE BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(17) FOFIE VIGOL BRAYANN CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-C,PMN-B

JULIENNE ORMIH GANA ZANYINE

BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(18)

NZESSE MAKUATSE LESLY MIRANDE

BIO-D,CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(19)

DOUE BONDJE CLAUDE RAPHAELLA

BIO-A,CHE-D,GGY-D,PHY-D,PMN-C

(20)

KENFACK TECHOU FIDELE JORDAN

CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-D,PMN-B

(21)

NOUR ABDOUL SALAM DAOUDA

CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-D,PMN-B

(22)

TATCHI FEUDJIO WILLY JUNIOR

CHE-D,FMA-D,ICT-B,PHY-D,PMN-B

(23)

ONANA ALIMA JOYCE ARMELLE WILLIAM

ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(24)

(25) NANJO NANJO JEFFERSON BIO-A,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-E

NJOH EDIMOMENE BONANYAKA

CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(26)

(27) NSOGA NBOND REMIE BIO-C,CHE-C,GGY-D,PHY-D,PMN-C

MEGNY FONGANG ROSANE MARYVONNE

BIO-D,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-D

(28)

KOUAM BOULA YOUMBI KAREL

ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-C,PHI-B

(29)

(30) AKWAH BILL URBAN MBOH BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-E

KITOULABI NKOUAKOP MICHELLE MORELLE

BIO-D,CHE-E,ICT-B,PHY-E,PMN-C

(31)

TAM ROSE CATHERINE MANUELA

CHE-D,FMA-D,ICT-D,PHY-E,PMN-B

(32)

(33) FRIEDRICH KOUANJOU BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(34) MANJO JUNIOR COSSO ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D,ICT-C

(35) LOGA MBOUMA PAUL ANDY BIO-E,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(36) TAKOU FRANCK ARTHUR ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

KOESSA MBAKOP EMMANUELLA STELLA

BIO-D,CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-D

(37)

Passed In 4 Subjects: 24

(1) NGONO NKO’O JOYCE PRISCILLE BIO-C,CHE-B,GGY-C,ICT-B

KOUEMO WEUTEMDIE YVAN MANUEL TELESPORE

ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-B

(2)

(3) TJOMB BERNADETTE CADINE CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(4) BISSA ATANGANA ORLANE MAGALIE ECO-D,GEO-C,HIS-C,PHI-B

BOGNE WILFRIDE MELANIE FABIENNE

ECO-E,GEO-B,ICT-B,PMS-C

(5)

(6) BOBIMWOH EGBE KLORAN SAMA BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(7) ATANGANA ONANA YVES LAURENT ECO-D,GEO-D,ICT-C,PMS-B

NDONG ABUMKEZEH CHRISTABEL NGIE

BIO-B,CHE-C,GGY-D,PMN-D

(8)

(9) BELLE MAKOGE ELVIS JUNIOR BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(10) FONGU ABONWIE CHENWIE ECO-C,GEO-E,HIS-B,ICT-C

(11) ASHLEY ZEE NTEMBE BIO-D,CHE-D,ICT-B,PMN-D

(12) FAI ASHLY SHINYUY BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(13) BATUPE WANDJIEU MARCELLE BIO-C,CHE-D,ICT-B,PMN-E

(14) OUAMBO TCHADJOKO AZIEL GADDIEL

CHE-D,FMA-C,PHY-E,PMN-B

(15) TATAH ASHLING YENSEE ACHA BIO-D,CHE-C,GGY-D,ICT-C

(16) NWERSSIBO ZAGLARO NICAISE ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(17) KOMETA CARLSON WADEH CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(18) TEBID CHRISTIAN NJUH BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-B

TIAKO TCHIAFFI FERNAND GEOFFREY

ECO-E,GEO-D,ICT-C,PMS-C

(19)

BATKAM FOTIE TCHOUMBA LESLIE LEONIE

ENG-D,FRE-C,HIS-E,PHI-C

(20)

LONGSO NANA DANIEL ROGER JOHAN

CHE-E,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(21)

FANKAM TCHOULA KLAUDE FRANCESCA

BIO-E,CHE-E,ICT-C,PMN-D

(22)

(23) TCHAMAGO MARC ARROL BIO-D,CHE-D,PHY-D,PMN-E

(24) NDJOCK MIREILLE AURELIE BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 18

(1) MARIE ANGE NGANSOP ENGOME BIO-B,CHE-C,PHY-C

(2) MBARGA MBOM NOEMIE BIO-C,CHE-C,ICT-B

(3) SERGE OLIVIER ZANGA ZANGA GEO-C,HIS-C,PHI-C

(4) NOUBESSI ABOLO JERRY STEVE CHE-C,ICT-C,PMN-D

(5) NTI TSALA GASPARD TRESOR ECO-D,GEO-D,ICT-B

(6) MEVA’A BABASSAGANA ELIEL ICT-B,PHY-E,PMN-D

(7) MAFFO WAMBA NINA FLORE CHE-D,ICT-C,PMN-D

(8) MEYOG ABOJANG PRINCESSE CORMELIA FRE-E,HIS-E,PHI-B

(9) KINSY NYAHIM AWASSUME CHE-E,ICT-C,PMN-D

(10) TCHAKOUNTE MIRIAM DANESYE BIO-E,CHE-D,PMN-C

(11) RASHEEDA HASSANE MOUTOME KODY CHE-E,ICT-C,PMN-D

(12) NANA NGUEUBOU IVANA CINDY BIO-E,ICT-C,PMN-E

(13) FEH SONIA BOJIA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(14) BALIHIKI YOHI STANISLAS JUNIOR CHE-D,GGY-E,ICT-E

(15) TCHABAT NJOMGANG IDRISS BECKER GEO-E,ICT-E,PMS-D

(16) NGODOBO ESTHER ORNELLA ECO-E,HIS-E,ICT-D

(17) NGOLE NGOLE ELVIS ENG-D,HIS-E,PHI-E

(18) FRU PETRA LUM ECO-E,ENG-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) ONDOUA ONDANGA CHARLES HARAULT CHE-E,ICT-B

(2) NOTAM FONGANG RYAN CHE-E,ICT-B

(3) KOUATCHI FONGANG AXELLE ADRIANNE CHE-D,ICT-D

(4) NTIDA JOEL LOIC ICT-C,PHY-E

(5) MOMOK FOUDJO DARLIN KEVIN PHY-E,PMN-D

(6) NAMEKON KEMKUIGNIE FREDINE MESMINE GGY-E,PMN-E

(7) UMUHOZA DELPHINE BIO-E,CHE-E

(8) ETOGO A NTO ANTOINE BIO-E,GGY-E

(9) KAH PENVATGA GANYONGA BIO-E,CHE-E

Centre No: 11420 CENTRAL BILINGUALAL COLLEGE

BEPANDA DOUALA

Regist: 66, Sat for 2 or more Subjects: 65, Passed : 43

% Passed : 66.15, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 6

(1) NGOMESENG BLESSED ECO-C,ENG-E,GEO-A,HIS-D

(2) FORCHI PEHOZ CLINTON ECO-C,ENG-E,GEO-A,PMS-E

(3) ASONGAFAC FRANKLIN MBEFUET ECO-C,ENG-E,GEO-B,PMS-E

(4) AKOH NOURISH BRIDE ENG-D,FRE-C,HIS-D,ICT-E

(5) FONDZENYUY ROMARICK NYUYTOM ECO-D,GEO-C,HIS-E,PHI-D

(6) MBOZAKO ELDINE TABE ARRY ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 17

(1) AZIGALIOH MBAP CALIXTE ECO-E,GEO-B,HIS-C

(2) NGO MBOCK SARA RESTAUREE ECO-E,ENG-D,GEO-A

(3) FUL YANNICK NJISO HIS-C,PHI-D,REL-C

(4) AKAME BELDOLF NKOH ECO-E,GEO-B,HIS-D

(5) EVANG OJONG NTUI ECO-E,GEO-B,HIS-D

(6) TSEMBU DESMOND TITIWANG ECO-E,GEO-B,HIS-E

(7) NONO SHERILINE WATARD ENG-D,HIS-C,LIT-E

(8) AJIESHIE KINYUY LADIANA FAI ECO-E,ENG-D,HIS-C

(9) DOOH JOSEPH FRANCK ECO-C,FRE-E,GEO-E

Page 126 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 17

(10) NYIBIOH LUDY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(11) NINA’A MARIATOU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(12) SEPPO ANEL GRAPH MBAKE ECO-E,GEO-D,PMS-E

(13) NELENG RACHEL NDIMIH ENG-E,GEO-E,HIS-D

(14) NJI ELVIS FRU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(15) FOFIE ELSA DUCHELLE ECO-E,ENG-E,LIT-E

(16) ONSCHOR NADINE ANWOH NDANG HIS-E,LIT-E,PHI-E

(17) NGONG MODESTINE SUH ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 20

(1) NGOMBET GLORY PAMPEH GEO-C,HIS-B

(2) ALIA BESONG ENOW GEO-C,HIS-C

(3) KEHOP AMOS NTAGHEH GEO-C,HIS-E

(4) NGHOTEH SCOTT TENKANG GEO-D,HIS-D

(5) FUA ELISABETH SALAH ENG-D,LIT-E

(6) ANIEH ELFRIDA NGWA ECO-E,HIS-D

(7) AUGUSTINA CHIBUZOR NGALOME ENG-D,FRE-E

(8) FAITH NDOH EHU ECO-E,HIS-D

(9) JILEFAC GRACE NZINKENG ENG-E,PHI-D

(10) BEMA MARTHA BELIE ECO-E,GEO-D

(11) KEMA JOHN – PAUL ABALA HIS-E,PHI-E

(12) ACHEM BADARAMA BADAMASSI GEO-E,PHI-E

(13) NDOPING TALABONG BASILE ECO-E,GEO-E

(14) MOUFODO EVELINE FRE-E,HIS-E

(15) NOELLA LEKUNA HIS-E,LIT-E

(16) ANAH JOY EMBELLE GEO-E,HIS-E

(17) TCHOUMYO FRANCK DUVAL ECO-E,GEO-E

(18) SANGONG YEKENE NORA ECO-E,HIS-E

(19) TALATOU LAURA NOSAH CHE-E,PMS-E

(20) NGEMUKUM FAITH NADINE BIO-E,CHE-E

Centre No: 11423 SANGMELIMA EXTERNAL

Regist: 35, Sat for 2 or more Subjects: 35, Passed : 21

% Passed : 60.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) ESSOUMA NOLINA GEONIQUE ENG-E,FRE-C,GEO-D,HIS-D

(2) MFOUMOU ARRIANE MAEVA ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(3) EBA AZO’O MARIE SARAH ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 10

(1) ABDEL RAMANI ECO-E,GEO-D,HIS-B

(2) GOUANA KAMETONG DEBORAH GRADISSE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(3) MOTSIO DIVINE MOTSIO ECO-E,GEO-D,HIS-C

(4) NTOLO ZE QUETSIA CAPRIATI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(5) NYAMSI JULIENNE PEGGY ENG-E,HIS-D,LIT-E

(6) ZEH BAYEMI EMILIENE ECO-E,FRE-E,GEO-D

(7) MOUAME OBIOMBOK BRANDONE JUNIOR FRE-E,GEO-E,HIS-D

(8) NGA EKOBO FOUMANE IRENE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(9) EKO EFFANGONO CELINE GRETTA FRE-D,GEO-E,HIS-E

(10) FOYOU KENMOE ULRICH KEVIN ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) BIYA RAYMOND FILS FRE-D,HIS-D

(2) ASSOU’OU PAUL LIBERTE II FRE-E,HIS-C

(3) OLINGA GUY OSVALD GEO-E,HIS-C

(4) SEDENA KONO MARTHE URIELLE FRE-E,HIS-D

(5) NGUIMBOUS BANDON YVAN THIERRY GEO-E,HIS-D

(6) FELAH COURAGE NGUNKE HIS-D,LIT-E

(7) NGNIGNIAYOUENE SOUMIATOU GEO-E,HIS-D

(8) CHE HURBERTING DARLING ENG-D,FRE-E

Centre No: 11424 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MOMBO

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 17

% Passed : 73.91, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

NGUEUDJA TCHETGWA HOSANA GIRLINE

FRE-B,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(1)

WULGHIWIMBOM KARL HENS AKUNGHA

ECO-D,FRE-E,GEO-E,HIS-B

(2)

(3) ADAGA TATIANA FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 7

(1) ANDOJI MOSES ABEIYA ECO-D,GEO-D,HIS-B

(2) JARDIE CALISTUS NDI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(3) PRISLY ASUCHECK ECO-D,GEO-E,HIS-C

(4) ESAH APIANDOU BRANDON ECO-E,GEO-E,HIS-D

(5) MBOE TICLA FASSE ECO-E,HIS-D,LIT-E

(6) OGEN FANISIA AKOH GEO-E,HIS-D,PHI-E

(7) NDIWUM MILSON FOINSEH ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) NGONG HANSON JAM ECO-C,GEO-A

(2) EMANGA EVELYN EBAGE HIS-D,PHI-D

(3) AMBUINOH GODLOVE ATERNING ECO-E,HIS-D

(4) SAM NANA JEANNETTE ECO-E,HIS-D

(5) SONG CYRUSTA KECHU GEO-E,HIS-D

(6) UKU MARIE CLAIRE YEBIRI HIS-D,PHI-E

(7) TAYEN MILDRED AJEUMEI HIS-E,PHI-E

Centre No: 11425 ENOWCHONG MEMORIAL COLLEGE

BESONGABANG

Regist: 16, Sat for 2 or more Subjects: 16, Passed : 11

% Passed : 68.75, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) ENOWBESONG LOVELINE BAKUME ECO-E,ENG-D,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 10

(1) OFFONDE NDAKAW ANNORA GEO-D,HIS-B

(2) AYAMBA GLADYS EGBE GEO-C,HIS-D

(3) BESONG TABOT TABI GEO-D,HIS-D

(4) ENOW DERICK EBAI ECO-E,HIS-C

(5) TABI CLIFFORD ENOW GEO-E,HIS-D

(6) TONDJA HELDRAN MBENG GEO-E,HIS-D

(7) AYUK RANDIBELLA EGBE HIS-D,LIT-E

(8) ABANG TABI VAOLINE ETTA GEO-E,HIS-E

(9) AKO ELIZABETH BESSEM GEO-E,HIS-E

(10) TANYI MARY NDI-NGWA GEO-E,HIS-E

Centre No: 11427 BAMENDA OLD TOWN EXTERNAL 2

Regist: 274, Sat for 2 or more Subjects: 258, Passed : 142

% Passed : 55.04, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 15

(1) TEBUG GODWILL ABANDA ECO-B,GEO-A,HIS-B,ICT-E

(2) MBABIT BENARD MBAH ECO-C,GEO-B,HIS-C,PHI-B

(3) MBIBE BLAISE YANG ECO-C,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(4) SANDA BERNICE MBULIH ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(5) VUZUFAMBOM PRECILIA BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(6) AKAM ANITA ACHE BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMS-C

(7) MBUKECHUA ANOLD TOAH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(8) MBUAME JOY NTANGSE BIO-E,CHE-C,FSN-D,PMS-E

(9) CHEO VALINTINE ANYE ECO-E,GEO-C,HIS-E,ICT-D

CELABI PEKONBA VICTOIRE FLORIANE

ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10)

(11) TARDZENYUY LIYBARFE PARFEIT GEO-E,HIS-D,PHI-D,REL-D

(12) KONG CHRISTABEL NCHIM BIO-E,CHE-E,FSN-B,GGY-E

(13) FORTOH CHARLES FONGANG ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(14) EBENWIE HIRIER AGYEBIT ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(15) CHEFU BRIGHT ABONG CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 3 Subjects: 53

(1) SUH CLINTIN AWAH BIO-A,CHE-C,GGY-D

Page 127 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 53

(2) CHILA GWENDOLINE KERI BIO-C,CHE-D,FSN-A

(3) NYA-NYO WENDOH GRACE BIO-B,CHE-D,FSN-C

(4) NGWA GENEVIEVE NGUM BIO-B,CHE-C,PMS-D

(5) NGWA HOSEA AZOAH ECO-D,GEO-A,HIS-D

(6) SYLVILINE LEOGA GALEGA BIO-C,CHE-E,FSN-A

(7) FORTIBUI VANESSA BIH HIS-D,PHI-B,REL-D

(8) NGORAN KELLY KALLEN BIO-C,CHE-E,FSN-B

(9) KEREN ABEINWI TAMNJONG BIO-E,FSN-A,GGY-D

(10) CYNTHIA KEBOTE BIO-C,CHE-E,GGY-B

(11) MEYE YVETTE VERNYUY BIO-D,FSN-A,GGY-E

(12) ANCHANG CLIFFORD ANCHANG ENG-C,HIS-C,LIT-D

(13) YENSIH DEBORAH BIO-D,ENG-E,FSN-A

(14) ANGWI CLOUTTINE NGWA ECO-E,GEO-B,HIS-C

(15) NEMBU IDRISS MBAH GEO-E,HIS-B,REL-D

(16) SHU JOHNATHAN CHE BIO-B,CHE-D,PHY-E

(17) NKONDA BLANCHE ABO HIS-B,LIT-E,PHI-D

(18) NGUM TRACY-WILLIAMS BAILAK ECO-D,GEO-C,HIS-D

(19) BOBGA KELLY NAHBILA BIO-E,FSN-A,GGY-E

(20) FOINTAMA VANESSA NDISI BIO-E,FSN-A,GGY-E

(21) NJUNG JOSEPHINE KIMBI ENG-D,HIS-B,LIT-E

(22) MBAIN CLIFFORD FOINTAMA ECO-E,GEO-B,HIS-D

(23) BILKELLY TSERENWI GABUIN BIO-C,CHE-D,PHY-E

(24) EKUNGWE JULLET NTUBE BIO-E,FSN-B,GGY-E

(25) NANG CHRISTALINE NNETE ENG-D,HIS-D,LIT-D

(26) AMBAYE THERESIA NJIMINI BIO-E,CHE-E,FSN-B

(27) SIGNING TIOMAH ALEX CABREL ENG-D,FRE-D,HIS-D

(28) NCHANG FONKAH EMMANUEL ENG-E,FRE-E,HIS-B

(29) CHARLOTTE LEOGA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(30) SIRRI SYDIANE NJI BIO-E,FSN-C,GGY-E

(31) NFOR GWENDOLINE BERINYU BIO-D,CHE-D,PMS-E

(32) TCHE JASON NJIMBONG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(33) HARRY ASONGTIA FOMBAD ENG-D,HIS-D,LIT-E

(34) TAYONG BRONO NGWE BIO-D,CHE-E,GGY-D

(35) TALLA SUNITER NGWAKFU BIO-D,CHE-D,PMN-E

(36) TANUE RAMATOU NGENUE ENG-D,GEO-D,HIS-E

(37) TABIAYUK ENOCH SHU ECO-E,GEO-D,ICT-D

(38) EVALDINE MEUTINKEM ECO-E,ENG-E,HIS-C

(39) LUM MIRANDA NJI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(40) GWANVALLA MARIE-CLAIRE NALESU SIRRI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(41) CHE YVONNE NCHANGNWI GEO-D,HIS-E,REL-E

(42) TAFOFOU LACPA CHIRAC ENG-E,GEO-D,HIS-E

(43) NSAH BRAINDA NJENI ENG-E,HIS-D,LIT-E

(44) AMI CLAUDETTE MESHI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(45) SINORITTA EMENYI ENG-D,GEO-E,HIS-E

(46) CLARIS SAH NGONG ENG-E,HIS-D,LIT-E

(47) LOPTE NORBERT FONKWA ECO-E,ENG-E,GEO-D

(48) MELISA TUME BERINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(49) NGAH RODERICK NGAH BIO-E,CHE-E,PMN-E

(50) NDZE CORENGE YULA BIO-E,CHE-E,GGY-E

(51) TENKEH CLIFFORD BINUI ECO-E,GEO-E,HIS-E

(52) SWIRI DINABEL FRU ENG-E,HIS-E,PHI-E

(53) JULIETTE BIISE KOMBUCHIWI ENG-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 74

(1) NJUAMAI EDWIN YIVISISIMBOM GEO-C,HIS-B

(2) BONGSIYSI HARRY GHISLIAN GEO-C,HIS-B

(3) ADIN NGWENYI QUENSLY ENG-D,FSN-A

(4) NANGA SANDRA NGWA CHE-D,FSN-B

(5) MOKENYU VIVIAN NINGIEH BIO-E,FSN-A

(6) MARY MAH BABEY BIO-E,FSN-A

(7) FUNKUIN QUIRINA LONGKU GEO-C,HIS-C

(8) AFUNGFOU KALLYN ENG-D,FSN-C

(9) NDI GLORY FUNKUIN FSN-C,HIS-D

(10) CHIMA OBASI QUINCYLIRA CHE-B,PMN-E

(11) DIENSI PALVINE YUH GEO-D,HIS-C

(12) NGUGMBI FAITH TAKANG BIO-E,FSN-B

(13) NANA MIGHBEN NADEGE KELLY ENG-E,FSN-B

(14) BERINYU DAZY TATA BIO-D,FSN-C

(15) CHI ELISABETH MANKAH ENG-E,FSN-B

(16) ADJIMSEMBOM JOAN BIO-D,CHE-D

(17) SIRRI MILDRED TABUFOR BIO-C,CHE-E

(18) NJI GODFRED FRU GEO-D,HIS-D

(19) EZI BIHBEHNIH ENDURANCE ENG-D,GEO-D

(20) MBEGHANG CELESTA CHEANGEH ENG-E,FSN-C

(21) NGWA ALAIN BIBEMEKAM GEO-C,HIS-E

(22) AFEGENUI LANGSHI ALUH ENG-E,HIS-C

(23) ETU BLANDINE BENGIE GEO-D,HIS-D

(24) NDIWUM BEATRICE YIMBUM HIS-C,LIT-E

(25) MANJONG FRANCLINE NDZI BIO-D,CHE-D

(26) MOSES NYUYKIGHAN KANGONG ENG-E,REL-C

(27) TANUE JAMES BUSI ECO-E,GEO-C

(28) SOH EFU’NGWIE MIYANG ENG-D,PHI-E

(29) MBU RAYMOND CHI GEO-D,HIS-E

(30) GHAKALAMAI MICHEAL BIO-E,FSN-D

(31) CHICK JENNIPHER MANGONG ENG-D,LIT-E

(32) ODILIA FAVOUR ENI HIS-D,LIT-E

(33) MBANG GILDER NJANG ENG-E,FSN-D

(34) BLANCH MUNSI NDZI BIO-E,CHE-D

(35) MATANG TCHINDA LARIA CHE-E,FSN-D

(36) SULAIMAN MAIMUNA SARAYYAH GEO-E,HIS-D

(37) JONG BRANDON KETUNZE GEO-E,HIS-D

(38) ASHLEY COLLENS ANJEI FOFULENG GEO-E,HIS-D

(39) NEH LUCY CHI ENG-D,GEO-E

(40) NANDUM SERAPHINE ENG-D,LIT-E

(41) ANYANGWE QUINTA NGWE ECO-E,HIS-D

(42) AKUM VENIA NJWENG ENG-D,GEO-E

(43) ASONGWE BLESS NEBA GEO-D,HIS-E

(44) ANUAMBE PELAGIE NVIENGWE BIO-E,CHE-D

(45) ATANGA CLIEVE ATANGA GEO-E,HIS-D

(46) KANJO MANJUH COURAGE GEO-E,HIS-D

(47) MAKOH SHELLA MEBUKEH ECO-E,HIS-D

(48) TALIKONG QUINTA NTALA GEO-E,HIS-D

(49) NGUHPEYOU JACKYLINE TIEGHEYA BIO-D,ENG-E

(50) AYIMILONG SONITA MANKAH GEO-E,HIS-D

(51) NCHIFOR HALLE CLAUDINE BIO-E,CHE-D

(52) ANKINIMBOM JOY SONG HIS-D,LIT-E

(53) YUH STEPHANIE NTEIN HIS-E,LIT-E

(54) KHAN LARISSA MEZOH HIS-E,LIT-E

(55) NDANGKOH KABECHE GISELLA YONUMU GEO-E,HIS-E

(56) ASHU FLORA OJONG GEO-E,HIS-E

(57) CHI BERNISE LUM HIS-E,LIT-E

(58) SOH EMMANUELA NANGA BIO-E,ENG-E

(59) TINGEM CHARLES NJOH GEO-E,HIS-E

(60) AZAH DORIS NJI NGUFOR GEO-E,HIS-E

(61) TCHINDA NGOUEGNI AGNES GEO-E,HIS-E

(62) JAM BETRAND DIANGHA GEO-E,HIS-E

(63) CHE GIDDO NEBA BIO-E,ICT-E

(64) NGWA VITALIS FUH GGY-E,REL-E

(65) MALUNG ENOW LUCY ECO-E,GEO-E

(66) CHEO LARATIN BIH HIS-E,LIT-E

(67) NJEI HELEN MBAYI ENG-E,HIS-E

(68) MANDASSI NAT-RAYANNE NYAMBI BIO-E,PMS-E

(69) BAH SAJELINE AGUICK GEO-E,HIS-E

(70) LUM QUINTA NDE HIS-E,PHI-E

(71) PEWING RACHEAL MEFOR GEO-E,HIS-E

(72) TIKU CANIS ADA HIS-E,PHI-E

(73) PROMISE TONGLA GEO-E,HIS-E

(74) ASHU NOEL GEO-E,HIS-E

Page 128 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 11433 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

GENIE MILLITAIRE, BASSA DOUALA

Regist: 242, Sat for 2 or more Subjects: 242, Passed : 179

% Passed : 73.97, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 12

(1) TIKUM FAITH AGWO CHE-B,CSC-C,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2) NGOULE AUGUST LOIC CHE-D,FMA-B,ICT-B,PHY-B,PMN-A

(3) NGEA BRICE CHE JUNIOR BIO-B,CHE-D,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(4) ENAMA MPESSE VICTOR LOIC CHE-D,FMA-D,ICT-C,PHY-D,PMN-A

(5) NLEND FIDELE MANUELLA BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-C

NGO TJEGA ANNETTE EMMANUELLE

BIO-A,CHE-C,ECO-E,FRE-C,PMS-D

(6)

KIBONG NELLY-DARLIA BERRY

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(7)

NKOULOU AYEBE MARIE ORNELLA

ECO-D,ENG-E,GEO-B,ICT-D,PMS-D

(8)

(9) YAKA THERESE RUTH ECO-C,ENG-D,FRE-B,HIS-E,LIT-E

TCHOUMKEU NOUTEP JULIUS PALENCE

CHE-D,FMA-E,ICT-E,PHY-D,PMN-A

(10)

(11) BAYIHA SIMON ARIEL BAYARD CHE-E,FMA-E,ICT-D,PHY-E,PMN-C

KOLE ETAME HERVERGE TONJOCK

BIO-E,CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMS-D

(12)

Passed In 4 Subjects: 39

(1) MATH ABENA WILFRIED BRICE FMA-D,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(2) CHESAMI KINGSLY ENOH ECO-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(3) BIDE PATRICK NGOLLE ECO-D,GEO-A,HIS-C,PHI-B

(4) MASSAHA MOFFO LESLINE ECO-D,GEO-B,ICT-C,PMS-C

(5) ATECHONG ARMELLE AWUNGJIA BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(6) ACHA PERCY ADECK BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(7) FOPA DELICHE BIO-B,CHE-D,ICT-D,PMS-C

(8) NJUKANG NKEMAH JUNIOR BIO-C,CHE-D,GGY-C,ICT-C

(9) MBOMNDA MASSODA SYLVIE SARON ENG-D,FRE-B,HIS-C,LIT-D

(10) KAM KINYOCK DANIEL EMILE ECO-D,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(11) NLOGA JEANNITA VERA BIO-B,CHE-D,GGY-D,ICT-C

(12) NNOKONGWESE BORIS NGWESE BIO-B,CHE-E,GGY-C,ICT-C

(13) MAEVA MARIE MADELEINE MBOUA BIO-C,CHE-C,FRE-E,GGY-C

(14) KENNE FOTSING LOUIS GODLOVE BIO-D,CHE-D,GGY-C,ICT-C

(15) PUNJIO LEOPEZ NTOWE BIYEH BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMN-E

NGATEU MBUGAM EMMANUELLE SYNTICHE

ECO-D,FRE-E,GEO-C,HIS-B

(16)

(17) DIMOU TONGA ADRIENNE BIO-C,CHE-D,ICT-E,PMN-D

(18) MUKAM FOTSING GIRES RIPAULIN CHE-E,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(19) O’MOY BIYIHA RACHEL ERNESTINE ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(20) NGAYEP NGOUNOU JILL BORIS CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-B

(21) NGAYONG YIKESTEN KAH ECO-D,GEO-D,HIS-D,ICT-D

DEMGNE TCHUENKAM GRACE ARIANE

BIO-E,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(22)

(23) TALOM KUISSI ROLISTE AMY BIO-E,CHE-E,PHY-D,PMN-C

(24) SEN FONASAFF BRANDY BIO-D,CHE-D,ICT-E,PMN-D

(25) TALA KENNE ARIANE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(26) FUL FRANKLINE ALEMMBOM BIO-C,CHE-D,GGY-E,ICT-E

(27) EMMANUEL SHEKINNA ECO-D,GEO-E,ICT-D,PMS-E

GUILOUNG SAATSA PRICINETTE TRYPHOSE

BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMS-D

(28)

(29) MBOG TECLAIRE BIO-E,CHE-E,FRE-E,GGY-C

(30) DEMGNE SIMO JUSTINE AIMEE BIO-E,CHE-D,PHY-D,PMN-E

(31) HONGLA DOLLY CARLA LUMIERE BIO-D,CHE-D,FRE-E,PMN-E

(32) KAMKOUAS DENISE LUCIENNE BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(33) DJIOTSOP FORTUNEE ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(34) HEGA ELISE BERNADETTE ORLANE ECO-E,GEO-E,ICT-D,PMS-E

(35) KANA DONGMO ANGE BELVA BIO-E,CHE-D,FRE-E,GGY-E

FEUTJA BELL MBINAK CONSTANCE IRMA

ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(36)

TONYE BALEGUEL FILS EMMANUEL SALOMON

ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-E

(37)

(38) ELONO BIHINA PATRICK ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(39) KENFACK TSOFACK MARINA STEPHIE BIO-E,CHE-E,ICT-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 66

(1) EGBE FABRICE TASI BIO-B,CHE-B,GGY-B

(2) NGATCHA LACPA MBIADJEU WINSTONE ECO-E,GEO-A,HIS-A

(3) MOUSSASSA SHALOM PARFAIT ECO-C,GEO-C,PMS-B

(4) NGO BITEN PAULINE REINE BIO-C,CHE-C,PMS-B

(5) MAKUGIUM TEDA FARIE CHRISTEL BIO-B,CHE-C,GGY-C

(6) NSAH PRINCE DILANE ECO-C,GEO-B,HIS-C

(7) FOGLAMENCHI PRECIOUS TITA BIO-B,CHE-C,GGY-C

(8) TIMNGUM CYVINE NAYAH ECO-C,GEO-C,HIS-C

(9) NGON TITTY JOYCE ANNAELLE BIO-B,CHE-B,GGY-E

(10) MODI JUNIOR NATHAN CHE-C,PHY-D,PMN-B

(11) DIBRECE MBOUYA TSHAMINI ECO-C,HIS-D,ICT-C

(12) KUMA DICKSON DENG BIO-E,CHE-C,GGY-B

(13) NJIKAM II POUTOUM YUSSUF RUSHDAN FMA-D,PHY-D,PMN-B

(14) NANA NGOULEU LESLIE LATONIA FRE-C,GEO-E,HIS-C

(15) NGOCK MBEINUN LOIC CHE-D,ICT-E,PMN-B

(16) ABIKO SOUNESS MBACHAM BIO-D,CHE-D,GGY-C

(17) MUSIMA GODWILL MUKETE BIO-D,CHE-D,GGY-C

(18) MADINATOU AYUTIKA ENG-C,HIS-C,LIT-E

(19) DZOYEM TANGMO DANIELLE CHRISTELLE CHE-D,PHY-E,PMN-B

(20) NKWAN VICTORINE NDAMEI BIO-B,CHE-E,PHY-E

(21) NYALA NJINKEU EMMANUEL CLAUDE BIO-E,CHE-D,PMN-C

(22) MAMBOU GUIFO CEDRIC ARMEL FMA-D,PHY-E,PMN-C

(23) LIMBO EMILIENNE ARISTINE ECO-E,GEO-C,HIS-D

(24) NGASSA FOSSI KUINTA BIO-D,CHE-D,PMS-D

(25) MBUIH USHA-UH FUEKANDZE ECO-D,GEO-C,HIS-E

(26) BAME PETER MUNCHASI HIS-C,LIT-E,PHI-D

(27) HYANEMAGNE SOMON SOMON JOEL CHE-E,ICT-C,PMN-D

(28) EPEY OJONG MOSES JUNIOR ECO-D,GEO-E,HIS-C

(29) DATCHOUA DEUTOU AUDRAY DIBRY CHE-D,PHY-E,PMN-C

(30) BABENI EBENEZER LE PRINCE CHE-D,ICT-D,PMS-E

(31) DELVYRA MUAMBO PENDA BIO-E,ICT-E,PMS-C

(32) NDENKOK NELY ANUKA HIS-D,ICT-D,LIT-E

(33) ANANGA ANNIE CATHY CHE-D,ICT-E,PMS-D

(34) ETONDE CHRISTINE OLENGE BIO-E,CHE-E,GGY-C

(35) NGONG CLINTON NGWANG BIO-D,PHY-D,PMN-E

(36) AMBO BOYA MOISE FRE-E,GEO-E,HIS-C

(37) NSOCK ABOUN GOUFAN VERA ORLANE ECO-E,GEO-C,PMS-E

(38) VUH NCHANJE ABOUBAKAR MOCTAR ECO-D,GEO-E,HIS-D

(39) YENDE CLARISSE BITEKE BIO-E,CHE-E,PMS-C

(40) ESEMU JOSEPH FOTABONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(41) BEGUEL GEORGES EMMANUEL ECO-E,FRE-E,GEO-D

(42) KUEKOU PERES BROWN BIO-E,PHY-E,PMN-D

(43) NGO BONGA CATHY SORAYA LA GRACE BIO-E,CHE-D,PMS-E

(44) NONGA NYECKEL FRANCK WILLIAM BIO-D,CHE-E,PMN-E

(45) TETE MBEM LUREINE PATRICIA FRE-E,HIS-D,LIT-E

ONBABON WHENDY SHEYENNE KAREN NICOLINE

BIO-D,CHE-E,PMS-E

(46)

(47) NGANG CHESI ALICIA NENEH ECO-E,GEO-E,PMS-D

(48) AZAMBOU NANDONG BORIS WISDOM CHE-E,PHY-E,PMN-D

(49) AYAMBA AGBOR KELVIN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(50) NGANG CHESI LESLIE CHE BIO-E,CHE-E,PMN-D

(51) DJENE MOBE CLEMENCE JESSICA ECO-D,HIS-E,PHI-E

(52) NGALLE NGALLE EMMANUEL JOSEPH FRE-E,GEO-E,HIS-D

(53) DEGAH SIANI DIANE LANDRESSE ECO-D,GEO-E,HIS-E

(54) YIMKAM NOBISSE ALICIA PAULE CHE-E,PHY-E,PMN-D

(55) MPAMPAH CAJOLE EMAM BIO-E,CHE-E,PMN-D

(56) NSOCK APPOLINE MARCELLE PATRICK BIO-E,FRE-E,PMS-D

(57) NDAM CLOMID NJOUGHO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(58) DJEMGOU TANGMBA MARIE GRACE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(59) MAJIO FOPA NESLA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(60) ASANGA BEI TRACEY GEO-E,HIS-E,PHI-E

(61) JOYCE ELSA GRACIA TOKI KON ECO-E,FRE-E,GEO-E

(62) KONLACK TAGWANI GHISLAIN BRANDON CHE-E,ICT-E,PMN-E

(63) NZOKOU WONEWO ELVIRA ENG-E,FRE-E,LIT-E

(64) KAMDOM DJOUMSSI STEVE KELLIAN ECO-E,GEO-E,ICT-E

Page 129 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 66

(65) TALLA NENKAM CLEMENT BIO-E,ICT-E,PMN-E

(66) KOO MARTHA ARIEL FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 62

(1) RAKIATOU TITI BOUBA GEO-B,ICT-D

(2) LIPONG MBOG ALLAN ROMARIC ICT-B,PMN-D

(3) NZOCK KOLLO ALAIN PARFAIT ICT-C,PMN-C

(4) JOPMO NONO CHRIS BERTHOL FRE-C,PMN-D

(5) KANA SONKENG DANIE PULCHERIE CHE-D,PMS-C

(6) NDEDI ALICE MISORI BIO-D,GGY-C

(7) FOINDING KENGNE FARRAR GRAIG PHY-E,PMN-B

(8) BOUMAL JUSTE KEVIN CHE-D,GGY-D

(9) NGAKEU YOUBI TCHOKOUALEU GODLIVE BIO-E,PMN-C

(10) AJUAH ATEMKENG IDRISS FRE-E,HIS-C

(11) MONDO EMMANUEL LEGRAND BIO-E,ICT-C

(12) KOUHALAL BEKIMA ROSE MERVEILLE BIO-E,PMS-C

(13) NGONO SUZANNE ORNELA GEO-D,HIS-D

(14) TCHOUFA YAKAKA GABRIEL ICT-D,PMN-D

(15) EPOBE DOUMBE LEATITIA GEO-E,HIS-C

(16) LOWE DJAMPOU ORNELLA BIO-D,CHE-D

(17) ASHU BRENDA CHIOMA CHE-E,GGY-C

(18) NANA KEUTAT LENA CLAUDE BIO-E,PMS-C

(19) DOUNTSOP MOUAFO MIRIBEL FRANCK ICT-E,PMN-C

(20) WOCBOU KAKANOU ELVIRE VANELLE FRE-D,GEO-D

(21) MAFFO MOUAFO RITA ARIANE ENG-D,HIS-D

(22) DJOMEGNI KANDJA INNES MERVEILLE BIO-D,PMN-E

(23) KOUNA BESSANANGA EDWIGE BIO-E,GGY-D

(24) TEGHEN PASCAL MUGGRI GEO-E,HIS-D

(25) KETCHOUANG TONGA JOSEPH PATRICK FMA-E,ICT-D

(26) TAYONG BEATRICE AFOR BIO-E,GGY-D

(27) NWOKAM SUZIE DARLENE BIO-E,PMS-D

(28) ILOGA ILOGA CELESTIN FREDDY ECO-E,HIS-D

(29) PENDA ELISE SYLVIE ENG-D,FRE-E

(30) TAMBO SAH HYACINTHE RODRIGUE ICT-D,PMN-E

(31) ABE BITOM JEAN VALENTIN CHE-D,GGY-E

(32) KAMENI KOUENI REMY GEO-D,PMS-E

(33) FOUDA BIKOUN ARISTIDE JOSEPH ICT-E,PMN-D

(34) NGWA MADO SIRE CHE-D,PMN-E

(35) SONG IDA MANUELA KETIA CHE-D,PMN-E

(36) SIMO MAKAMTO THERESE CHE-E,PMS-D

(37) NGASSA KEMGNE ORLANE INGRID BIO-E,PMS-D

(38) NGANYOU YOMBA CABREL TRESOR BIO-E,CHE-D

(39) CEDRICK BILINGWE ABOMBI GEO-E,HIS-D

(40) GHOMDUM KUATCHE IDRISS LOUAN BIO-E,PMN-D

(41) COMFORT ETIM EYO HIS-D,LIT-E

(42) NDONFACK HORNELLA MICIVINE BIO-D,PMS-E

(43) MBASSA A BESSENG ALAIN DOUGLAS GEO-E,ICT-D

(44) SISSA SISSA DURAND JUNIOR FRE-E,HIS-E

(45) TIADA TCHANGOUE ANNE DORIANE BIO-E,PMS-E

(46) TAYOU ASMED SALIOU GEO-E,ICT-E

(47) OTILA NWARIE DEVIS ECO-E,ICT-E

(48) BOHAMBO BOCK MARTIALE DESIREE CHE-E,FRE-E

(49) NGO KON CECILE JESSICA MARILOU FRE-E,HIS-E

(50) NWAHA YOP MICHEL CLEMENT BIO-E,PMN-E

(51) GAMSI DENIS BORIS NTAIY BIO-E,PMS-E

(52) SOMBO LONY ONGA LOKULI LYZA BIO-E,PMS-E

(53) KEMTCHOU VICTORINE CLAIRE BIO-E,GGY-E

(54) ANDO GLORY NKONYA HIS-E,LIT-E

(55) MARTIN LUTHER BONG ECO-E,GEO-E

(56) DJIKA TEMZI YVES BODOUIN GEO-E,HIS-E

(57) MBENOUN MERVINA ANTONELA BIO-E,GGY-E

(58) MONEYEYEMA JOEL JOHNSON CHE-E,PHY-E

(59) TCHINKOU TAMGHO WINY SONIA BIO-E,PMS-E

(60) DIBAKBO ABOT PRINCESSE ALBERTINE CHE-E,PMS-E

(61) NGUEKAM SIEWE PAULE PATERNE ECO-E,GEO-E

(62) NSEKE CLINTON AWAH ECO-E,GEO-E

Centre No: 11436 MARTHLO COMPREHENSIVE BILINGUAL

COLLEGE BUEA

Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 11

% Passed : 78.57, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) EGERE SANDRA ECO-D,ENG-E,HIS-C,LIT-D

(2) NGWA RAPHA NGWA ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 3

(1) EPIE SIMON EJUE ENG-D,GEO-D,HIS-B

(2) EFAMBA RUTH ELOMBA HIS-C,LIT-E,PHI-D

(3) ELIZABETH NJOME NGOLLO ENG-C,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) KENNETH NGALLE MEFONDE ENG-D,HIS-C

(2) ALO CHEFUH ABIEWA ENG-D,GEO-E

(3) NABANG VIRGINIE ENDA TANDU HIS-D,LIT-E

(4) KATIE MODEST GEO-E,HIS-E

(5) NYAMKA ROSETTE KISHIE ENG-E,LIT-E

(6) MOKI NGALLE PETER GEO-E,HIS-E

Centre No: 11438 ST. THERESIA COMPREHENSIVE

COLLEGE DJOTTIN NONI

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 1

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) RANDOLF CORTES NJUA ENG-D,GEO-E,HIS-E

Centre No: 11439 ORCHIDEE BILINGUAL COLLEGE DOUALA

Regist: 208, Sat for 2 or more Subjects: 205, Passed : 182

% Passed : 88.78, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 41

(1) KAINMOU KAMGAING DAHLIL BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-A,PMN-A

TCHOTEU NITCHEU YANN DIMITRI

CHE-B,FMA-B,ICT-A,PHY-A,PMN-A

(2)

(3) TCHAPLEU NANA IAN GIDLEY BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-A

AJONINA JERRY PROSPER USONGO

BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(4)

(5) TOUKAM TEMBOU DIMITRI ECO-A,ENG-D,GEO-A,ICT-C,PMS-A

ANULEGEH NGWEPNGA CARLIN

BIO-B,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(6)

DJEUGOU LEWETCHOU DANIELLA LUCRECE

BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(7)

(8) SHU LUCIEN NEBA BIO-B,CHE-A,FMA-E,PHY-B,PMN-A

ARVELLA CHRISTIE PETTOUN TCHOUAKWE

BIO-C,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-A

(9)

(10) ELABA CATHERINE ECO-B,ENG-D,GEO-B,ICT-B,PMS-B

AWUNGJIA EFUET WINNIE MIRANDA

ECO-B,ENG-C,GEO-A,ICT-C,PMS-C

(11)

BAPONG DJON ANDREE ADONAI

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(12)

WAYNELL-ORLIA FANKEM SIMBAFO

BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-A

(13)

ISSA MEDERE MARIE ANGE FANTA

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-A

(14)

(15) MELI MALEHO BRUNO AMOS BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(16) MBUNGAI MICHEAL BERNARD BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(17) NANA DOLA ANGE AUDREY CHE-B,FMA-D,ICT-C,PHY-C,PMN-B

(18) NFANDA CHERYL ORLANE BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

NGUEYON GUIADEM YVANNA KARELLE

BIO-D,CHE-A,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(19)

(20) FONTAH NDEFRU PHIL CHE-D,FMA-D,ICT-B,PHY-D,PMN-A

NGATCHEUSSI TEUKAM ARISTOTE DANIEL

CHE-C,FMA-E,ICT-B,PHY-D,PMN-B

(21)

(22) NZOUDJA BATEKI GUY KHARIS

Page 130 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 41

BIO-E,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-A

TSOBGNY MAAGUE MICHELLE CYNTHIA

CHE-C,FMA-E,ICT-C,PHY-C,PMN-B

(23)

TCHOCNING NGOUINWI JAYSON JUNIOR

CHE-C,FMA-E,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(24)

VICTOIRE DE GIOVANNI LOUIS BINOUTE

CHE-D,FMA-D,ICT-C,PHY-D,PMN-B

(25)

(26) SAGHEN CEDRICK WIYBINYUY ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C,PHI-C

NDZIE EMBOLO YVES JORDAN BERTEAU

ECO-B,FRE-D,GEO-B,ICT-E,PMS-D

(27)

(28) ENDAM DIANE DANIELLE BIO-D,CHE-E,FSN-A,ICT-D,PMS-D

(29) UGOCHI LILY OJI CHE-C,FMA-E,ICT-D,PHY-D,PMN-B

(30) FUH CHE FREDY IVAN BIO-C,CHE-D,ICT-E,PHY-D,PMN-B

(31) NJI KERRY WANKI CHE-B,FMA-E,ICT-D,PHY-D,PMN-C

(32) EPOLLE AKOULE ANNICELLE ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E,PHI-C

MESSAZONG PAOLA TEJOUTE

CHE-C,FMA-E,ICT-D,PHY-D,PMN-C

(33)

MENAP KONGUE MELISSA BRITNEY

ECO-B,ENG-E,GEO-D,ICT-E,PMS-C

(34)

NGUEDIA HILARY LAURE DE KENFACK

BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(35)

TOKO DIKONGUE GISELE KHELIA

BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(36)

(37) AFRI CAVEN TAHFRI ECO-D,ENG-E,GEO-D,ICT-C,PMS-D

BANOU YASSEGUEREMO CLARISSE

ECO-D,ENG-E,FRE-B,GEO-E,HIS-D

(38)

(39) NGAHAN KAMTA DIANE ECO-C,ENG-E,FRE-C,GEO-D,PMS-E

ESSONO OBAMA BIENVENUE CHANEL

ECO-E,ENG-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(40)

TCHIPNJO NGUEMDJO KENMAGNE

ECO-C,FRE-E,GEO-E,ICT-E,PMS-E

(41)

Passed In 4 Subjects: 62

MAKAMTE TCHETAGNE DUCHELLE ANAELLE

BIO-A,CHE-A,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) EYANG DONFILDA AKO ECO-A,GEO-A,PHI-B,PMS-D

EKONGUE ESSOH HERVE STEVE LANDRY

CHE-B,ICT-C,PHY-B,PMN-B

(3)

(4) GWENETTE NTSANGBIH TANGEM ECO-C,ENG-B,GEO-B,ICT-B

JEUKA LEMONGO DEXMOND LANDRY

BIO-B,CHE-C,GEO-C,PMS-A

(5)

(6) SIEKEP KONGUE MANUELA SANDRA BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMN-A

(7) SIME PATIPA PAULE ROSANE BIO-B,CHE-B,PHY-C,PMN-B

(8) DJIMELI TSAMOH TED CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(9) NGWASUM RANDY TAZOH ECO-A,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(10) TENGWAN FLORENCE BESEPIRI ECO-B,ENG-C,HIS-B,LIT-C

(11) MUYAH PRECIOUS EXCEL MAFOR BIO-C,CHE-C,FSN-B,PHY-C

(12) NJIE ALBRIGHT AKO ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-B

OSITA CHINEMEREM DIEUMERCI PECULIAR

ECO-B,GEO-B,ICT-D,PMS-C

(13)

(14) TOMBE DIFFO MILLY FADIMA ECO-B,GEO-A,ICT-D,PMS-D

(15) CHIA KEZIAH EKINYO ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(16) DOUNGUE KINGUE FRANCK-FERRY CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-B

NWAKIBAN A. MBASSA AGNES NANCY

BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-B

(17)

(18) AKUM PEACE EKOM OBASI CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(19) ABOUBAKARI FADIL HAMIDA ECO-D,FRE-C,GEO-D,HIS-B

DJOMGOUE TCHEUMALEU JESSY JOYCE

BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(20)

(21) KAMETA ZANGUE VAN NISTEROOYL BIO-C,CHE-D,PHY-C,PMN-C

NGUIDJOL ANDEGUE ETIENNE ARTHUR

CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-A

(22)

(23) KOUAM DIEUDONNE JUNIOR CHE-C,ICT-D,PHY-E,PMN-B

(24) HORUS NGU DJOMOU SIELATSHOM CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(25) OUSMA ILA MOHAMED CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(26) SOBGUI FEUAYOUN ANGELA BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(27) BIOUMLA CACHUCO KEYSHA MAEVA BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMS-C

(28) TUETE FOTSO ANGELA ECO-C,FRE-D,GEO-B,PMS-E

(29) TAHANG OPARA YVAN DIDIER CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(30) ATSAMO MOMO MICHEL BLONDE CHE-C,FMA-E,FRE-E,PMS-B

(31) BEBEY MAPONE ESTELLE FLORA BIO-D,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(32) BELINGA WANDJI EDWIN GREGORY CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(33) MBANDJO DIBAPO ANGELLA CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(34) MAKA NGAYEWANG JODIE MARION BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(35) NDENDJIE REINE BENEDICTE BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(36) NGOI BOLINWES MARCY PERPETUE BIO-D,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(37) NGUEDIA FOMO KEITH SAMANTHA ECO-C,FRE-C,GEO-D,ICT-E

(38) NYIAWUNG DANILO AKEMFOR ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(39) THELMA MEJANE WILSON ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-B

AZEACHU MARYLINE LEMKPU NDEMAFIA

BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(40)

(41) KAMANA AYANGMA RABIATOU BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(42) NUMBI SEYOU TCHEMTCHA WESLY CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(43) KENANG NANDJOU NELIE SAKINA ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

OMEWU BAHOKEN SENDJI MUREL CHIDERAA

ECO-C,FRE-D,GEO-E,PMS-D

(44)

TCHUENTE KAMDJOM ELVIRE NELLIE

BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(45)

(46) FONDA MEKENFACK GERVAISE BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-B

(47) WOUANSI WOUANSI BORIS ECO-C,FRE-E,GEO-D,PMS-E

(48) NOPELBA DEUZOUMBE ELISABETH BIO-E,CHE-D,ICT-D,PMS-D

(49) NANA TCHAPTCHET BRICE CHE-E,ICT-E,PHY-E,PMN-B

(50) NKONGHO SOPHIA ETENGENE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(51) WIRNGO GRIFFITH DZELAMONYUY BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(52) FOTSO MAGNE ALICE MYLENE ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(53) KAMMEGNE KAMDEM LEON ECO-E,FRE-E,GEO-E,ICT-D

(54) MAYO YEM CHEEKINA JOYCE ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(55) MBOUKFANG TSCHIMTSCHA KEVINE BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(56) NJOM YITH KAKANOU DENIS HARIEL ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(57) YOMI CLAIRANT CHATELAIN ECO-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(58) KENFACK VIVIL RICHARD ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

NOUBISSIE NGAMENI LAUREL ORNELLA

ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-E

(59)

MOUICHE NGAKE AMISBOND MARIANE

ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

(60)

TSAMO TENEVOCK TCHELCY FABIOLA

BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(61)

(62) YANKEU WETTE BRICE ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 50

(1) MOUGNOL RALPH TEDDY ECO-C,FRE-B,GEO-C

(2) TAKOBI BRANDON ECO-C,GEO-A,ICT-D

(3) TEPOUNA CHAFOR ISIDORE ECO-C,GEO-B,PHI-D

(4) AWANDEM WILLY STEVE ECO-C,GEO-E,HIS-B

(5) NYEUGO YAHO LAETICIA GWENDOLYNE CHE-C,PHY-D,PMN-C

(6) DOUNGUE KENGUE SYLVANA LAURAINE BIO-D,CHE-D,PMN-C

(7) MOYO MELENE ENG-C,FRE-C,GEO-E

(8) NDOME ELOMBO VICTORINE MANUELA BIO-E,CHE-C,PMN-C

(9) TANKEU II DOCIEL JEPHTE CHE-C,GEO-D,PMS-D

(10) AUGUSTE CHRETIEN KETCHA PETTOUN CHE-D,ICT-C,PHY-E

(11) BALENG MAAH MARIE PAULE ECO-E,FRE-B,GEO-E

(12) BIYO O CHRISTIAN LENS BIO-E,CHE-D,PMN-C

(13) ADELE-KATE REINER NDOUMB’A BEKE BIO-E,CHE-D,PMS-C

(14) KOTTO MOOH DIKOUME GUILLAUME LOIC BIO-D,CHE-D,PMS-D

(15) KOUEKEM TCHOUANTE GEDEON ARNOLD CHE-E,PHY-E,PMN-B

(16) LIECHE TSENGAM EMMANUEL LANDRY CHE-D,PHY-E,PMN-C

(17) LOUIS MENDEL NGAMBO CHE-D,ICT-E,PMN-C

(18) NIH TRACY TEHILA FRI ECO-D,FRE-C,GEO-E

(19) PASSI REED AXEL AUDRAN CHE-D,ICT-D,PMN-D

(20) SOLENN MAZARINE MANUELA ADJOMO ECO-E,GEO-C,HIS-D

(21) AMINA AMADOU ECO-E,GEO-C,HIS-D

(22) BANGDA MARC DIEUDONNE CHE-D,ICT-E,PMN-D

(23) KAMGA BLANCHE CHE-D,ICT-E,PMN-D

MBANGWANA ZOHNESEH ESSENGUE PATRICK

CHE-D,ICT-E,PMN-D

(24)

(25) NGUEBOU MONTHE LINDSAY NAOMI ECO-E,GEO-E,PMS-C

(26) CELINE TOMDIO BIO-E,CHE-D,PMN-D

(27) NGOUTSA SONFACK MERVEILLE SANDRA ECO-E,FRE-C,GEO-E

(28) NOCHIE LONFFO YANE ULRICH CHE-D,ICT-E,PMN-D

Page 131 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 50

(29) EBAI VIOLET AKO HIS-D,LIT-E,PHI-E

(30) KOLIEGHEU NGUEUKAM RAOUL LEVI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(31) KALEFACK NGOUEWE NTEDJU LOIC FRE-E,HIS-D,LIT-E

(32) BERTHOL DUMOND TEGABOUE FOKOU ECO-E,GEO-E,PMS-D

(33) NGUEDIA NGUENA ALEXANDRE CHE-D,ICT-E,PHY-E

(34) NDONGO MBONJO MARIE CLAIRE ENG-E,FRE-E,HIS-D

(35) POKAM TANKEU EMMANUEL RUFIN BIO-E,GEO-D,PMS-E

(36) SEPPOU NDJOH MARIE CLAUDE FRE-D,HIS-E,LIT-E

(37) ZEBOPELET THEOPHILE JONEL FRE-E,GEO-E,PMS-D

MARLYSE AUDREY NDOUMBE EKOBO DE DJEMBA

ECO-D,FRE-E,GEO-E

(38)

(39) ANGELINE ORLY TRESSY BAONGA ENG-E,FRE-D,HIS-E

(40) MBANG KOLLO JEAN MIRABEAU SEN FRE-E,GEO-E,HIS-D

(41) AYEMEFACK TIOFACK CYBELLE BLANCHE ECO-E,FRE-E,HIS-E

(42) CUBA SALAMATOU KENJE ECO-E,ENG-E,GEO-E

(43) HEYA NGASSA MICHAEL ECO-E,FRE-E,GEO-E

(44) MBOME AUGUSTINE BRENDA ECO-E,FRE-E,HIS-E

(45) MBAH MIKELLE IBECK ENG-E,FRE-E,LIT-E

(46) NKWESI YOMI NAIVA LEANA KERENA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(47) NUVELLA NGEH PATRICK JUNIOR ECO-E,GEO-E,HIS-E

(48) TCHOUANGA TCHOUAMENI JUNIOR BRYAN ECO-E,FRE-E,HIS-E

(49) MBOGNIE NKENFACK BETANIE LINE ENG-E,FRE-E,LIT-E

(50) SUMBONG MORDECAI ECO-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 29

(1) KENGRAN ISA JAFF CHE-B,PMN-D

(2) DJEUGA ENGOUE NJIEMENI DAVILA PATRICIA ENG-E,FRE-B

(3) HIAG HIAG DIMITRI CONSTANT PHY-D,PMN-C

(4) KANA YIMELE JORICK CHE-D,PMN-C

(5) MINGUE YETNA BILLITYS PANAXIA ECO-C,GEO-D

(6) DJAMBOU NOUBISSIE VINCENT DJAMENI CHE-D,PMN-D

(7) DONGMO STELA MARIS ENG-E,FRE-C

(8) MEFIRE FATIMATOU DELPHINE CHE-E,PMN-C

(9) NJIFON MUNJUEN JULES BRAINERD CHE-C,PMS-E

(10) OWEN SHAWN NJIFUEH NJUH ICT-D,PMN-D

(11) NGUEMEWE NGUEFACK HARRY-NIELS CHE-C,ICT-E

(12) AWUDU FAITH MINIH BIO-E,CHE-D

(13) DONGMO ZEFAK PERES GEO-E,PMS-D

(14) DJANI KAMGA ALEX KEVAIN FRE-E,HIS-D

(15) KOUAMO LOIC JUNIOR CHE-D,PMS-E

(16) MBALLA II CHRISTIAN ARTHUR FRE-D,GEO-E

(17) MONTHE MBOUPDA ERINE MAEVA CHE-D,PHY-E

(18) NDOYOUM MUNJUEN MARIE FLORA CHE-D,PMS-E

(19) ESSOMBA ANTHONY HENDRICKS FRE-E,HIS-D

(20) BEKONGERE BEA CONFORT HIS-D,LIT-E

(21) DONGMO GNITIDEM MORISSELLE FABIENNE ENG-E,LIT-E

(22) DIBOTO NGONDE TECLAIRE INESSE FRE-E,HIS-E

(23) MOUGA TCHAPTCHET YANN LOIC ECO-E,GEO-E

(24) RANDY MAXWELL NKEMDIREM FRE-E,LIT-E

(25) SEMOU TCHAKOUNTE MARILYNE ECO-E,GEO-E

(26) WATIO DOUNGMO DE-BEERS BIO-E,PMS-E

(27) ATEJIOH AKEM BILL RICKS ECO-E,GEO-E

(28) MAGUIA ALICIA COLETTE ECO-E,FRE-E

(29) MAMBOU KENGNE STELLACLEO BIO-E,CHE-E

Centre No: 11441 MENEMO BILINGUAL COLLEGE DOUALA

Regist: 111, Sat for 2 or more Subjects: 111, Passed : 108

% Passed : 97.30, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 12

SHITI-ABONG FAITH ALUSOHMBOM

BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) ZENCHA JEBRICE BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(3) DIBOTTI NGAGOUM FRANCE BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-A,PMN-A

AKO ANWECK THERESE MERGANE

BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(4)

TEEBIM VALENTINE SONNIA NEH

BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(5)

(6) AKURO CHRISTABEL EKEN BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

ADEMOLA OLALEKAN BABA TUNDE JOSEPH

BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-C

(7)

SUFFO YOUMBI EDGARD PAVELE

BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(8)

TCHOUENKOU SEUDIEU JUNIOR CESAR

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(9)

(10) NCHAFAC MARY QUEEN ECO-D,ENG-C,HIS-C,LIT-D,PHI-B

(11) NYUKA CELESTINE MBOLLO ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(12) MOGUEM FOTSO PRISCILLE ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-D,REL-D

Passed In 4 Subjects: 42

(1) DJOMO BISSELE FREDERIC RYAN CHE-B,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2) ANANGAFAC NJUKANG KIZITO BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-B

TCHUITCHOUA POUDEU HAPPI JORDAN PARFAIT

CHE-C,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(3)

(4) NGENGANG ODILIA MOFOR BIO-B,CHE-B,PHY-B,PMN-B

MOUNYOKON A MOUNYOKON DIEUDONNE

CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(5)

TCHEKOUNANG TCHAMBA ADIEL DRYSTAN

BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-C

(6)

(7) LADEU YOSSA JONATHAN STEVE ECO-B,GEO-A,PHI-D,PMS-B

(8) MBA FOGOU MICHEL STEVE CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-A

(9) MISSIRA ABBA BOUKAR BIO-B,CHE-B,PHY-C,PMN-C

(10) TCHANGOU JERRY PRINCE BIO-D,CHE-B,FMA-C,PMS-A

(11) TEEBIM SHURI CHRISTELLE ANGE ENG-C,FRE-B,HIS-B,LIT-C

(12) TCHOUTENG YANN FLOYD CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(13) YOGUE TAYOUO MARIAM PRECIOSA BIO-C,CHE-C,PHY-C,PMN-B

(14) MEKAMWO MICHELLE BIO-B,CHE-B,PHY-C,PMN-D

(15) NGUYI SEFORA CHOPNKENG BIO-B,CHE-C,GEO-C,PMS-C

(16) MOHAMMED ABAS FOUNDIKIH ECO-C,GEO-B,HIS-C,PHI-C

(17) TOUKAM KENGNE STEPHIE MAJOIE BIO-C,CHE-C,PHY-C,PMN-B

(18) ANJANGHA CYPRIAN JUNIOR BIO-B,CHE-C,ENG-C,PMS-D

(19) TADONTEU ASTRID GABRIELLE BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-B

(20) LIMA COURAGE NABE ECO-C,ENG-D,GEO-A,PMS-D

TCHONGA NJANSSEU MICHELLE DALVINA

BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(21)

TCHUIDJANG MEVAKOHO DONOVAN WALTER

FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(22)

(23) FAI LYDIE AUDREY YENGWA ECO-B,ENG-D,GEO-B,PMS-D

(24) SIME YOUKOUMOUE JOYCE SYBIL BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-B

(25) FOPA RANITA EMAMBU CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(26) MOKTOMO SOLA SCRIPTURA BIO-C,CHE-B,PHY-C,PMN-E

(27) NGONO NGUEMA ESTHER AURELIE ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-E

GANKEM NGANGUEM FORTUNA CYNTHIA

BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(28)

(29) MBIANGA TCHINDE AYMERIC YVAN BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(30) DJOUKOUA FABIOLA SUNITA ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(31) TEDONGMOH ONELA ECO-C,ENG-E,GEO-B,PMS-D

ASONWA DEMANOU ROBERTO STEPHANE

ENG-D,GEO-D,HIS-C,PHI-C

(32)

PETNKEU NJEUTCHOU PATRICK FLORENT

BIO-B,CHE-C,ENG-E,PHY-E

(33)

NGBWA ELLA CHRISTELLE SHARONNE JEDIDA

BIO-D,CHE-B,PHY-E,PMN-D

(34)

(35) DJIAFEUA KEMDONG MAIVA BIO-E,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(36) BARING YENGUE WILFRIDE CARMEL BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(37) TABOT MONIC-KELDER AGBOR ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(38) GUEMMEGNE KOUAM MAZARINE BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(39) ONANA LIBONG JACQUELINE ZITA BIO-B,CHE-D,GEO-E,PMS-E

(40) NOUMEN BAMOU MERVEILLE BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(41) ANAMOH FADILA NDAHNDEM ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(42) SOH WAMBA VALAIRE ECO-E,ENG-D,GEO-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 43

(1) NDI FERDINAND TEGUM BIO-A,CHE-C,GEO-A

(2) KAKO SUFO FABRICE JUNIOR ECO-A,GEO-A,PMS-C

(3) FRU MANUEL TEGHEN BIO-B,CHE-C,GEO-A

(4) TESSOH TCHINDA CARINE PATRICIA BIO-C,CHE-C,PMS-A

Page 132 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 43

(5) TOUKEU BRANDY STEPHIE BIO-B,CHE-B,PMS-C

(6) MBOMENGON MOTAZE CHANELLE STANIA ECO-C,GEO-B,HIS-B

(7) NGAI AGBIO FLORA BIO-C,CHE-C,GEO-B

(8) NGUEPIN TCHILIEBOU LEONTINE MICHELLE BIO-C,CHE-C,PMS-B

(9) FORCHOP MICLAIRE ATEAFACK ECO-C,GEO-B,HIS-C

(10) MAGNE FOKOUO ANGE MANUELLA BIO-D,CHE-C,GEO-A

(11) MBAMI MEKOBI ARIELLE FRANCE ECO-D,GEO-B,HIS-C

(12) KAMDOUM WILFRIED ECO-D,GEO-C,PMS-B

(13) CHEMBEU TAKEM ESDRAS MALACHIE BIO-C,CHE-C,PMS-C

(14) DJAMEN YOUMBI JAPHET BIO-B,CHE-C,PMS-E

TCHOUAKAM TCHAWA BELVINE CLAURIANE

BIO-D,CHE-C,PMS-C

(15)

(16) YANTCHOUA KAMTE ZENAS BIO-D,CHE-D,PMS-B

(17) MOLONG PERCIES BIO-D,CHE-C,GEO-C

(18) SILATCHOM DORCAS VICTOIRE BIO-D,CHE-C,PMN-C

(19) ABENYAM ADANA BEATRICE BIO-C,CHE-D,GEO-D

(20) CHEUZE NOUNKEP EMMANUELLE BIO-C,CHE-C,PMS-E

(21) POUOMEGNE CARELLE BIO-B,CHE-D,GEO-E

NGEMASONG TSOFACK GHISLAIN ASONGMOH

ECO-C,GEO-D,HIS-D

(22)

(23) SIYOU DJUIGA LESLY ASHLEY BIO-E,CHE-C,PMS-C

(24) DJEUYAG TCHIEHOU NATHAN BIO-C,CHE-E,GEO-C

(25) TSE EMMANUEL FRU BIO-B,CHE-D,PHY-E

NGEMASONG AZEFACK GUILAINE ASONGMO

BIO-C,CHE-D,PMS-D

(26)

(27) YOUGANG PHINOMELLE ALVINE ENG-D,GEO-E,HIS-B

(28) YONGSI SOUMAGNO MAEL VICTOR ENG-D,HIS-B,LIT-E

(29) NUNGA BERTHE EMILIE BIO-E,CHE-C,PMS-D

(30) MAGANG NOUSSI ERICA AUDREY BIO-E,CHE-E,GEO-B

(31) TCHOUALACK BERRANGER ROMARIC HIS-D,PHI-C,REL-E

(32) WAGOU NGOUNOU DANELLA LAJOIE BIO-E,CHE-E,PMS-C

(33) NGECHOP CHANEL NKEMNGU BIO-E,CHE-D,GEO-D

(34) ASHU AGBOR NYENTY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(35) NDUNGMOH HENSLA ANU BIO-C,CHE-E,PMN-E

(36) MEUDJEUJE MARIANE PRUDENCE BIO-E,CHE-C,PMS-E

(37) EFUETMOH ELLSA LITICIA AJAMA BIO-E,CHE-C,GEO-E

(38) NGOULA NJOU CARELLE MINUELLE BIO-E,CHE-C,PMS-E

(39) WOGUIA KOUAM LESLIE KAROL FRE-E,HIS-C,LIT-E

(40) NKENGASONG NORA NKEMNKENG ECO-E,ENG-C,GEO-E

(41) TCHOKOKAM YOUNGA CARINE MAEVA ECO-E,GEO-E,PMS-C

(42) MEGMEKOU NICOLE VICTOIRE ENG-E,FRE-D,HIS-E

(43) MBUNKEU ATCHONDE JOSPIN ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 11

(1) MUYENGWA NACLINE NGHOSHIEGOH BIO-D,CHE-C

(2) KAMSO HELENE NAKU LITUCIA GEO-C,HIS-D

(3) ADIJA YAYA WANSI BIO-D,CHE-D

(4) ONANA LEMBENBE RUCHELLE HABIB CHE-E,PMN-C

(5) TCHOKEP ZOUAKEU URICH JOEL ECO-E,PMS-C

(6) NKENGANYI BRANDON AJAB ENG-E,HIS-D

(7) MBA JEAN FARRELL GEO-E,HIS-D

(8) AKAMBA TAKOUBOBE MYRIAM DORCAS PHY-E,PMN-D

(9) CHOUTA WADA CINDY DAREL CHE-E,PMN-E

(10) TEMGOUA IRANIE ENG-E,FRE-E

(11) NOUTAMOSSIE DJEUKAM FULVIE SOLANGE FRE-E,HIS-E

Centre No: 11447 SUMMERSET BILINGUAL COLLEGE BUEA

Regist: 448, Sat for 2 or more Subjects: 433, Passed : 306

% Passed : 70.67, Sanctioned : 5

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

KONGNYUY JULIENE KERINYUY

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-A,PMN-B

(1)

(2) NGONCHI RAMATOU YOLAND CHE-C,FMA-B,ICT-A,PHY-B,PMN-B

ELANGWE NAMAYA MOKI PRINCEWILL

ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B,REL-C

(3)

Passed In 4 Subjects: 51

(1) MBINOWE LOVIS JOY MENJOH ECO-B,GEO-A,HIS-A,PHI-B

(2) AGBOR CHRISTANTUS ACHALE ECO-C,GEO-A,HIS-A,PHI-B

BONGMOYONG MARIE-CHANTAL NYUYKIGHAN

BIO-A,CHE-B,FSN-A,PMS-C

(3)

(4) OBEN SHALLOM BRIGHT BESSAKA ECO-C,ENG-B,FSN-B,HIS-B

(5) ETUMBU ADRAIN KANG BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-C

(6) KPWE DICKSON KUM HIS-A,LIT-E,PHI-B,REL-B

(7) SARAPHINE MBOTAKE WASE FSN-B,HIS-B,PHI-E,REL-B

(8) MOKOKO GIBSON LIFANJE ECO-C,GEO-A,ICT-E,REL-B

(9) BEZANYA FOLEFAC PRINCEWILL ECO-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(10) ENJEI NADINE TIMAH ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

BONGDZEEM CONSTANT KWAHNYUY

BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-C

(11)

(12) AKANDE CHANTICLAIR ANGWANJOH ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(13) NAOME ANJONYONG AWACHI ECO-E,GEO-D,HIS-B,REL-C

(14) AWAH CARLINE EBONDE ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(15) FEH TENGU DIVINA ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(16) TABENYANG BELTHA MBENG BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMN-E

(17) ASAH KELLY NGWAHJOH ECO-D,ENG-C,HIS-C,LIT-D

(18) AKO BATE EMMANUEL CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(19) MUKOI JACOB KOI CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(20) NYA GRACE CHOM ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

ELANGWE-NAMAYA BAKOMA EMMANUEL

BIO-E,ENG-D,FSN-A,REL-D

(21)

(22) ATEMA LARRISIA AFA ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(23) OBEN DABO VIGIL ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(24) TAKOH POTIA MANJUGO ECO-E,ENG-D,FSN-B,HIS-D

(25) MODIKA FAVOUR ATABONGFEH ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-C

(26) NJECK CHRISTY DORIS ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(27) AGBOR TABOT SHEILA TAKANG ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-C

(28) EBONGETONE MPODE ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(29) NKONGHO SHARON EYONGATEM ECO-E,GEO-D,HIS-C,REL-C

(30) ANICETTE KINYUY BIO-E,CHE-E,FSN-A,GGY-D

(31) SHERON BIH AWAH ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(32) AFANYU EMMANUEL JUNIOR ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-C

(33) AKO BRICETEL AKO ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(34) ATUD RENETA AJEK ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(35) EMMACULATE NALOWA NGALE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(36) NKIE HENRIATTA MESIAMBA FSN-C,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(37) MBACHAN ROSELINE ANGUM ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(38) TEMBENG GIDEON ECO-E,ENG-E,HIS-D,REL-C

(39) NGONG CHRISTABEL ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(40) ETUGE LYDWINE DIELLE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(41) BINDEH LUCIA WAMFUNG ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(42) WAMBA PATRICK LUCIENE BETECK ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(43) ECHONDONG VALERY AWANASOM ECO-D,ENG-E,GEO-D,REL-D

(44) BALEMBA NOELA ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(45) VICKESY LEXIA ANUPIAH MBECHA ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-D

(46) NOELA LEMNWIE ACHU ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(47) FUH SHERON SIRRI ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(48) BONGBEN GLADYS BARAH ENG-D,HIS-E,LIT-E,REL-D

(49) ATENDO DEBORA ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(50) BODIANGA EDNA SOMBA ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(51) MBELLA ANDERSON MOSOKO ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 105

(1) TONGWA RELINDIS NTEMFAC ENG-A,FSN-B,HIS-A

(2) NGUMBA MARIE NANOGO HIS-B,LIT-B,PHI-B

(3) NSOBO NADESH GINYUI BIO-A,CHE-D,FSN-A

(4) RITA NYEMKUMA NDANSI ENG-D,FSN-A,PHI-B

(5) TITA YVONNE AKUM BIO-A,CHE-D,FSN-B

(6) MALCOM-BRIGHT ITEH KANG BIO-B,CHE-C,FSN-B

(7) ENI TABITHA NJOMI ECO-D,GEO-B,HIS-B

(8) TANGOH GODWIN NDAKWE ECO-C,GEO-C,HIS-B

(9) ABEI WILSON ISAINDANG ATENUR ECO-C,GEO-D,HIS-B

(10) AGBOR BLANCH DIONE ECO-E,HIS-B,PHI-B

(11) GRACE JEREMAIH HIS-B,LIT-E,PHI-B

Page 133 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 105

(12) MESUE HELEN AHONE ENG-D,FRE-C,REL-B

(13) CHIAJOH ALEXAN ALEMNJU ENG-D,GEO-C,HIS-C

(14) NING OBED NGANG ECO-C,GEO-D,HIS-C

(15) ACHANYI MARTIN ATEMNKENG GEO-E,HIS-C,REL-B

(16) EBIANE JESINTA ACHA HIS-D,LIT-D,REL-B

(17) SUFOR NOHO VICTOR BIO-D,FSN-A,GGY-E

(18) TITA AZWE MIRABEL ENG-D,FSN-A,PHI-E

(19) MUKENGE LOVELYN HIS-B,LIT-E,PHI-C

(20) DITO FONGAH ATEM AGBOR BIO-E,ENG-D,FSN-A

(21) HELMINE SAYNWI YONGCHI BIO-C,CHE-E,FSN-B

(22) LEKU MAGLOIRE TANTOH ECO-C,GEO-E,HIS-B

(23) AJECK TERRAN ENJECK BIO-D,CHE-E,FSN-A

(24) YEZIE SASTINE KUBANG BIO-D,FSN-B,GGY-D

(25) ATEH ZINO AWUM PIERETTE ENG-C,HIS-B,LIT-E

(26) RAPHSAN NDI BIO-D,FSN-A,GGY-E

(27) ESELLE DERICK MUKU ECO-E,GEO-C,HIS-C

(28) BALANJO DESIRE BERINYUY ENG-D,GEO-E,HIS-B

(29) ENOW REJIOCE BISONG FSN-B,HIS-D,LIT-E

(30) NJENWIE SEEDORF ABAGUE ENG-E,FSN-B,HIS-D

(31) MANGHE MODESTUS OBI ECO-D,GEO-E,HIS-B

(32) MENYONHO NJOH MUSUMBE TEGHEN ENG-D,HIS-D,REL-C

(33) TAKANG NEILLY EBAI ECO-E,FSN-B,HIS-D

(34) AFFANG ELIASMITH OBI ECO-E,GEO-C,HIS-C

(35) UTAMA RUSSEL ANDOUFEH FSN-B,HIS-D,LIT-E

(36) JINOR SUNITA VAN BIO-D,CHE-E,FSN-B

(37) SONG NADEGE MAI BIO-C,GGY-C,ICT-E

(38) SIH LYSLOTTE NGONG ENG-E,FSN-B,HIS-D

(39) BAH LARRY-KLINS EWURUKE NGOE FSN-C,HIS-C,LIT-E

(40) EBAI HOSTENCIA EBAI ENG-D,FSN-C,HIS-E

(41) ANYEN EMARA DOBDINGA ECO-E,ENG-D,GEO-C

(42) EYONG MANASSEH ENG-E,HIS-B,LIT-E

(43) IYASE ISAAC OWAMBA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(44) MBENG BORISE BATE GEO-E,HIS-B,PHI-E

(45) MEWEH DESMOND ECO-E,ENG-D,HIS-C

(46) BIH CARLA GWEJI ENG-C,GEO-E,HIS-D

(47) WAWALUCIEN LIMBI BIO-E,CHE-D,FSN-C

(48) TEBECK JUSTICE NDUM ECO-D,GEO-E,HIS-C

(49) LORD HENRY MENJAH KAWAH ECO-E,GEO-E,HIS-B

(50) TABOT ENOW JOEL BIO-E,FSN-B,GGY-E

(51) AYUK BRENDA OYERE ECO-E,ENG-D,REL-C

(52) MENKEM LESLEY KEDJU ECO-E,ENG-D,HIS-C

(53) BAMNJO CAMELA KINYUY ECO-E,HIS-B,LIT-E

(54) DAMBOA DELISE BANYAE FSN-C,HIS-D,LIT-E

(55) CHUMFOR KADELLIA JEKWE ENG-D,HIS-D,LIT-D

(56) AMAH CHANTAL MABU ENG-E,HIS-D,REL-C

(57) ASU OYERE CHRISTINA BIO-E,CHE-E,FSN-B

(58) ASHU PAULINE AYAMBA FSN-C,HIS-E,PHI-D

(59) NGIDE-NZUMU MARTINA EKUPE ECO-E,ENG-D,HIS-D

(60) NDUGAKUE KELVIN ANANKENG AZEM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(61) CHRISTINA MBONG EBUA KOI ENG-E,HIS-D,LIT-D

(62) AKOH PHILIMON AKOH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(63) ANDONGOKUM PRESHELINE ACHIEDU ENG-D,HIS-D,LIT-E

(64) FUH SOLANGE MANG BIO-C,CHE-E,GEO-E

(65) TABOTASHU BAZIL TABOT ECO-E,GEO-E,HIS-C

(66) ANWI SENNA NIH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(67) HATER HORTANCE FLORENCE SENLUH FSN-C,HIS-E,REL-E

(68) ATABONG CHRISTEL ECO-E,GEO-D,HIS-D

(69) MURJANATU IBRAHIM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(70) AKO TESSIE OROCK TANI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(71) BIANKA BANLACK BIO-E,FSN-C,GGY-E

(72) GIMANDZE RINWI CYPRINE BIO-E,CHE-C,PHY-E

(73) EDUM GILLIAN MBAH BIO-C,CHE-E,PHY-E

(74) PELEP MARVIS BIO-E,FSN-C,GGY-E

(75) NDUNG SERAPHINE BIH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(76) ANYAH THERES OKUM HIS-D,LIT-E,PHI-D

(77) TIKU SYLVIA EDE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(78) ENOMBO LETICIA MMETI BIO-E,CHE-E,FSN-C

(79) LAURETTA NALOVA WOLETE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(80) TAKANG DAVID TAKOR ECO-E,GEO-E,HIS-C

(81) POUAMOU DEUSSOUE MAXIME BIO-D,CHE-E,GGY-D

(82) MODIKA BAZIL BABIAKA GEO-E,HIS-D,REL-D

(83) NWUNGONG SANDY ZULU ENG-E,HIS-C,LIT-E

(84) TIGOH EVADILN ABA ENG-D,HIS-E,REL-D

(85) IMBUM SHARON NGAM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(86) AHONE MINETTE ATABE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(87) EBIA CYNTHIA OSEY HIS-D,LIT-E,PHI-E

(88) EYONG EDITH TABOT FSN-E,HIS-E,REL-D

(89) GUMUH NELSON MOKUNYU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(90) AKO ZILIAN AWUH ENG-E,GEO-E,HIS-D

(91) FON CHRISPIN AJIPONG HIS-D,LIT-E,PHI-E

(92) KOMBE BLANDINE MANDE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(93) ANGAH MALON AKANDEH ENG-D,FSN-E,HIS-E

(94) TEKWE CLAUDIA ABIT ECO-E,GEO-E,HIS-D

(95) ABEMNUI RYAN ENG-E,HIS-D,LIT-E

(96) NKONGHO JUNIOR AKO HIS-D,LIT-E,REL-E

(97) NKONGHO JACQUELINE BESSEM ENG-E,HIS-D,LIT-E

(98) TANG PAUL BUO CHE-E,ICT-E,PMN-D

(99) AYONG SCOTT EKWEN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(100) NTOH ANNE NKEM ECO-E,GEO-E,PHI-D

(101) ACHOTABE ANGEL ANNE HIS-E,PHI-E,REL-E

(102) JOSO MONGOMBE ROSELINE ENG-E,GEO-E,HIS-E

(103) PELAGIE ENANGA QUAN HIS-E,LIT-E,PHI-E

(104) KHAN SYNTHIA ENG-E,GEO-E,PMS-E

(105) REMINTANG MBONG ECO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 147

(1) LOH ANNABEL MEYEN ECO-B,GEO-A

(2) OJONG SANDRINE WALE BIO-C,FSN-A

(3) DELPHINE PEMMBE MOTTO BIO-C,FSN-A

(4) ELVIRA ANKOH TANYI FSN-B,HIS-C

(5) MBUNDUM DORIS TIMTI FSN-A,REL-D

(6) EKURI RAMSON EYONG BIO-C,FSN-B

(7) NEKONGO MINEVA WASE BIO-D,FSN-A

(8) NFOR BLESSING MUJEP BIO-C,FSN-B

(9) AWAJAH CLARISSE BENWIE FSN-C,HIS-C

(10) NDE SYLVIES EBOT FSN-B,HIS-D

(11) NGANGA OPOLE BETRAND FSN-B,ICT-D

(12) EGEHMAHSHILON AKANDEH FSN-C,HIS-C

(13) MABEL FAMBE BIO-B,CHE-D

(14) NDIPETA AYUKARREY FSN-C,HIS-C

(15) EYONGANYOH PAMELA ENG-C,HIS-C

(16) CHENWI HUMPHREY NIBA FSN-B,HIS-D

(17) ESOE ELISABETH ENYOH BIO-D,FSN-B

(18) KOM STEFANIL BIH FSN-C,REL-C

(19) ACHABO BENEDICTA BIO-E,FSN-A

(20) GENEVA NAMONDO NAWENE FSN-B,HIS-D

(21) EWANE MARIE ALAH HIS-C,PHI-D

(22) AGNES-MARIE EPOSI MANGA BIO-E,FSN-B

(23) EBAT LOVERTA MBI FSN-C,HIS-D

(24) NGENYI STELLA NKEMLEKE HIS-C,PHI-D

(25) LUKONG ELENORA BIO-D,CHE-C

(26) TAMBE-NCHA KELLY MITCHELL HIS-D,REL-C

(27) ASONGLEFE FRANCIS ECO-E,HIS-B

(28) AKIEBA RONALD NJONG GEO-D,HIS-C

(29) YUNGA HARRISCOTT AKAM CHE-D,ICT-C

(30) FORCHE VIRGINIE ABAFOR ENG-D,FSN-C

(31) ATURI RUTH AMBIT HIS-C,REL-D

(32) AGBOR KAREEN BELL NDAKOR BIO-D,FSN-C

(33) ANKANG MACNOELA MBAH ENG-C,HIS-D

(34) NIMPEBE BLANDINE NOYINDE FSN-B,HIS-E

(35) MBE ALIDA ANOH FSN-B,HIS-E

(36) WAWA LINDA NKEH BIO-E,FSN-B

(37) RAPHEAL MBAHWE MBAH HIS-C,PHI-D

(38) ANEMBOM ADAMA ANGUH FSN-C,HIS-D

Page 134 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 147

(39) FANG GHISLAIN FOH FSN-C,HIS-D

(40) ALABAWOH FIDELIS ANANGAFAC SINJU GEO-E,HIS-B

(41) NGUTY SANDRING ARREYNDIP ENG-D,HIS-C

(42) NJANG JENNA EBIAYA HIS-E,LIT-B

(43) FONCHENALLAH ESONGHO CORNELA HIS-B,LIT-E

(44) ATANGBA EDWARD ASTA HIS-D,REL-C

(45) TCHEMALEU NADESH BIO-E,FSN-B

(46) NDZI VANESSA YENGSI BIO-C,CHE-D

(47) NKENGAFAC LIDIAN BIO-E,FSN-B

(48) MBANWE JESSICA NGANDONG BIO-E,FSN-B

(49) KASAH BETELE MUNGE ENG-D,LIT-D

(50) EGBE NDIP BEN HIS-C,LIT-E

(51) NYAKA GESEL PELAH HIS-C,LIT-E

(52) ROY MUAMBO NANGO MUA ECO-E,HIS-C

(53) HANNAH NTUBE NGALE GEO-E,HIS-C

(54) VANESSA LABU NFOR GEO-D,HIS-D

(55) AGBOR NDIP ROSELINE NTUI FSN-C,HIS-E

(56) AYOMPE KEVIN NDOH HIS-C,LIT-E

(57) JENNET BAKE ENOW FSN-C,HIS-E

(58) NZO SEREL AGBOR GEO-E,HIS-C

(59) NJIKENG SHALINE YUVEN ENG-C,GEO-E

(60) MTAIN RODNEY MUH ENG-E,FSN-C

(61) NZENZILLE ENONGENE VISKY BIO-E,FSN-C

(62) NDZI CLOVIS NKHO ECO-E,HIS-C

(63) BANNAVTI CARL TANTUM ENG-E,FSN-C

(64) NDZI IRENE NYEH BIO-D,CHE-D

(65) EBILI NADINE ONDOH FSN-C,HIS-E

(66) NGALA STACY BIYE ENG-D,HIS-D

(67) KELLY MARVELINE ZUH FSN-C,HIS-E

(68) IVY SELEH NDOM BIO-D,CHE-D

(69) MANGUNG KILEEN NGWEFUNI ECO-E,HIS-C

(70) IDA VITAR BIO-E,FSN-C

(71) ATEMNKENG ANTOINETTE ANYIACHA FSN-D,HIS-D

(72) NYAMNI DANIEL NJEGANI GEO-E,HIS-C

(73) NYAMNI BLESS GUR GEO-E,HIS-C

(74) NOMBOH GRACE YABABORI GEO-E,HIS-C

(75) FUKA CORDELIA AKO A GEO-D,HIS-D

(76) ANDO JOSEPH SCOTT YUFENYU ENG-D,HIS-D

(77) FOUAKOU LATEU GAEL ECO-E,HIS-C

(78) FADIL INDATOU NGWINE FSN-C,ICT-E

(79) FONGOH LENA DIANE FSN-D,HIS-E

(80) ANIATABONGAWUM HEDRINE NKAMANYANG HIS-D,LIT-E

(81) JOSEPHA BELOLI NANJE HIS-D,LIT-E

(82) MTAIN JEZELLE ZUEH ENG-D,GEO-E

(83) MONGOMBE NALOVA SILVY ENG-D,HIS-E

(84) WIRSIY CECILIA NGOH GEO-E,HIS-D

(85) YAWEH ELIJAH AYUK GEO-E,HIS-D

(86) MUHAMMADU UMARU SANDA GEO-E,HIS-D

(87) NANJE FAUSTIN BOSEH ENG-E,HIS-D

(88) AJAPMOH LECHINDEM HIS-D,PHI-E

(89) QUINICK CHRISTABEL GEO-E,HIS-D

(90) EBAMU ORIAN FORTANYI ENG-E,HIS-D

(91) ANU VERA GEO-E,HIS-D

(92) ENOW FRIDA ETTA FSN-E,HIS-D

(93) MEZAFAC BRENDA FOSSAH GEO-E,HIS-D

(94) ROMENEN NJOBE GEO-E,HIS-D

(95) FUNKENG JULIUS NGULEFAC GEO-E,HIS-D

(96) EDUME STEPHANIE WASE HIS-D,LIT-E

(97) EMBOH DORIS ANDUCK GEO-E,HIS-D

(98) EMMANOELA NGENWIE ACHU FSN-D,LIT-E

(99) EMBI SUBIN STEPHANEE EBIALLE ENG-D,HIS-E

(100) NKOLAKA SONITA ETIENDEM HIS-D,PHI-E

(101) NGOTTO GRACE MABOSI HIS-D,PHI-E

(102) ASHUEBANGHA KELLY KRIS BRIANCE ENG-D,LIT-E

(103) LYONGA MOKOME NELSON BIO-D,FSN-E

(104) OBINA IZUWAH ECO-E,GEO-D

(105) NIKOBI DESMOND EKWA GEO-E,HIS-D

(106) NANJE HANNAH IYE HIS-D,REL-E

(107) TSE RYAN CHI BIO-D,ICT-E

(108) ABONGEH MBOMZEGAL GEO-E,HIS-D

(109) KELLY DIALLE EYU HIS-D,LIT-E

(110) BONGJUNG MARIE LIZETTE WIYBINERNYUY GEO-E,HIS-D

(111) AGU LAURETTA AMBI HIS-D,LIT-E

(112) BIBU ERNESTINE MANJUH GEO-E,HIS-D

(113) NJEI STANDLY ATUD ECO-E,HIS-D

(114) NDI JULIET YAAH GEO-E,HIS-D

(115) LEKEAKA MEDRICK HIS-D,LIT-E

(116) TEGAH MOSES BUO GEO-E,HIS-D

(117) ABANG KELVIN TABI GEO-E,HIS-D

(118) BARAH YVONNE AYENIA ENG-E,HIS-D

(119) TIMAH HENRITTA AMIE HIS-D,LIT-E

(120) EBAKO NTUBEH SUSAN HIS-E,LIT-E

(121) EBIA CYVILE UNJUA HIS-E,LIT-E

(122) NKEZE BRONHILDA HIS-E,LIT-E

(123) FAMUH CHANTAL NGWENTEM GEO-E,HIS-E

(124) VUNAN ALICE GUMUH GEO-E,HIS-E

(125) TUINWIN RICHARD SAKBAN HIS-E,REL-E

(126) HABSHATOU TENGOMO HIS-E,LIT-E

(127) EKERUM THEOPHIE VERNARD AKUM BIO-E,CHE-E

(128) PROSPER OYENOWO BIO-E,GGY-E

(129) MARION NKOCHE LARRISA MAFOR ECO-E,HIS-E

(130) NGWEBETEH BIBIANA ATABONG ECO-E,HIS-E

(131) CHRISTABEL ABAH ECO-E,GEO-E

(132) QUEEN ESTHER AMAH AJIAH HIS-E,LIT-E

(133) EBULE ELVIS EHU GEO-E,HIS-E

(134) COURAGE MANJUH BISONG ENG-E,GEO-E

(135) EMADE RHODA OFAMBI GEO-E,HIS-E

(136) TABOT BRENDA TABE HIS-E,LIT-E

(137) NTUI LOVERT AGBOR BIO-E,GGY-E

(138) AWA NSEI DIANA HIS-E,PHI-E

(139) MANGYE BRIENDA FRE-E,HIS-E

(140) TAH EMMANUELA IJANG ENG-E,PMS-E

(141) EKANJI MARGRATE ANCHI ECO-E,GEO-E

(142) BIMAI ADEL FRANCISCA ENG-E,HIS-E

(143) TANGU TIOKENG COLLINS GEO-E,HIS-E

(144) ITOE RANSOME NKENG FSN-E,HIS-E

(145) ITOE ALICE FEMBE GEO-E,HIS-E

(146) TIKU EDWIN NTAU FSN-E,REL-E

(147) NGUM RELINDIS TEH GEO-E,HIS-E

Centre No: 11448 BONABERI EXTERNAL

Regist: 190, Sat for 2 or more Subjects: 177, Passed : 91

% Passed : 51.41, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

FAITH OLUCHI METUGE NWADIKE

BIO-A,CHE-C,FSN-A,PHY-C,PMS-C

(1)

(2) TERENCE GIMA BUNGHA BIO-A,CHE-C,ENG-C,FSN-A,ICT-C

(3) MBI CELINDION AMOKE ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-D,REL-D

Passed In 4 Subjects: 18

(1) NDOH MAYANG STELLA BAILEY ENG-D,FSN-A,HIS-C,LIT-E

(2) JOYCELYNE MMBI AZENOI ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(3) MBI PRAXCEDIS WAINKO BIO-A,CHE-E,ICT-D,PHY-E

(4) GOHLA PRUDENCE LENDZEMO ECO-C,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(5) TEFIANG MANENAH MARCELLE ECO-E,ENG-C,GEO-D,ICT-E

(6) TIKU BESTY MATOR ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(7) AKO VALANTINA AWU MAKEH BIO-E,FSN-B,ICT-E,PMS-E

(8) MANGWI KELLY BRIGHT ENG-C,HIS-E,LIT-E,REL-D

(9) KIEH CARINE NDE ECO-E,GEO-E,HIS-D,REL-C

(10) ABEINDONG MARCKERY NJEI ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

BIPAN MENGAMENYA BLANCHE VICTOIRE

ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(11)

Page 135 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 18

(12) AMBI MARION ABONG ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(13) NDOBE ROY MULANGO ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-E

(14) TAKANG BRANDON NYENTI ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-E

(15) FEH JULIE SAURELLE ECO-E,ENG-D,FRE-E,GEO-D

(16) HELDRENE MIKADO NANJIA ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(17) AKAM LARRY PARKINS BIO-E,CHE-E,ICT-D,PMS-E

(18) FRU BASTEN TSEH BIO-E,CHE-E,GEO-E,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 35

(1) NOELA ENEKE BESONG BIO-C,FSN-A,PMS-E

(2) QUINTA-SYLVIA TITI BAU BESEKA BIO-E,FSN-A,ICT-C

(3) KOBI CARINE MIYEN ENG-C,HIS-C,LIT-E

(4) LINDA CARINE OFON ENG-C,HIS-E,REL-C

(5) OJONG RONALDINHO MBENG ECO-E,HIS-D,PHI-B

(6) ABUAMBOU CHESMITH INDAYA ECO-E,GEO-C,HIS-D

(7) TSE EMMANUEL FRU ENG-D,GEO-E,REL-C

(8) MUFUH HELLEN DIALE HIS-D,LIT-E,PHI-C

(9) LENA CALEB NUMFOR NTUMNGIA CHE-D,ICT-C,PHY-E

(10) MARIE MARCELINE SOPPO ENG-C,HIS-D,LIT-E

(11) MAUFOR STEPHANIE CHEFOR ENG-D,GEO-E,HIS-C

(12) MBUH PAYNE ELROY JNR ENG-D,HIS-C,LIT-E

(13) MAMBO NOELA NDE ECO-C,GEO-D,PMS-E

(14) MBINDE IVOLINE WESHUH ENG-D,GEO-E,HIS-C

(15) FOFIE TCHINDA RAYAN ADER ENG-D,FRE-E,HIS-D

(16) AZUBOM DILLICE ECO-E,HIS-D,PHI-D

(17) OJONG ALAIN TABE ENG-C,HIS-E,LIT-E

(18) AKAYA BRYAN AMEKA ECO-E,ENG-D,HIS-D

(19) TINGEM MARTHA NDIM HIS-C,LIT-E,PHI-E

(20) AZANG CHELSEA ECO-E,HIS-D,LIT-E

(21) MBOGNOU BOLANGA MERVEILLE DALIDA ENG-E,FRE-E,HIS-D

(22) NDIP NELLY NCHONG ENG-E,GEO-E,HIS-D

(23) NDENE RUTH DIONE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(24) AYONG ENJEI RACHEL ECO-E,GEO-E,HIS-D

(25) JEROLINE SIANGERE ENG-E,HIS-D,PHI-E

(26) KONGNYUY BONDSUIRU DAISY KATE ECO-E,ENG-D,GEO-E

(27) BABILA CHRISTIAN BAYA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(28) TINJECHI BERINICE ZOFENYI ENG-E,HIS-D,LIT-E

(29) BABILA ULRICH ENG-E,GEO-E,PMS-D

(30) NGO SOSBE MARIONE BENTY PRINCESSE ENG-E,HIS-E,LIT-E

(31) AYUKEYONG ABBEY CARLET BIO-E,GEO-E,ICT-E

(32) TCHATCHOUA FEUKEU JEPH HOUSTHON BIO-E,FRE-E,ICT-E

(33) EYERE CHRISTIANA ITUKA ENG-E,GEO-E,HIS-E

(34) TCHOUETCHOUA TANEFO JADOMINE ENG-E,HIS-E,LIT-E

(35) BILLE EPOH PHILIPPE VALDEZ ECO-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 35

(1) ASANJI MARIECLAIRE AMBANG BIO-C,FSN-B

(2) TEBUG PRIDE TANDA BIO-B,GEO-E

(3) NFORMI SHANTAL GIKE BIO-C,GEO-D

(4) NCHE BRANDON ICT-C,PHY-E

(5) SAMATA TEBO ENDAM CHE-D,PHY-D

(6) MAGDALENE ENGOMI EYUME ENG-C,LIT-E

(7) ALEGRA ANYIASONG ATEMAFAC FSN-C,LIT-E

(8) FOTSO LINA GABRIELLE ECO-E,ICT-D

(9) ESSAKA KOTTE FRED LOIC ENG-E,FRE-D

(10) ANGOH MARIE ESIC BAH GEO-E,HIS-D

(11) BILOA MBELE ANNE-NADEGE HIS-D,LIT-E

(12) EWANG LYDIA DIENGU ENG-D,HIS-E

(13) ABENG FABRICE KELLY GEO-E,HIS-D

(14) KWEDI EYIKE MATHILDE ADRIELLE ENG-E,FRE-D

(15) NSOH VALERIE CHE GEO-E,HIS-D

(16) WAINZE BARRY WAINDAH ICT-D,PMN-E

(17) GASU YVETTE YEMUH ENG-E,HIS-D

(18) FUASHI SONITA BONGSE ECO-E,HIS-D

(19) LORA YAH MBUH ECO-E,ENG-D

(20) FORBI STEPHEN CHEA FORFANG ICT-D,PMN-E

(21) NGWA CLOVIS NDE ENG-D,HIS-E

(22) LONFO DUPLECINE JOREL TSOTEZO ECO-E,ENG-E

(23) FRANCE MBOME ADRIEN MATHIEU ECO-E,GEO-E

(24) BEMAU KUATE CLAUDE FRE-E,PHI-E

(25) TOUKO SOB GAEL BIO-E,PHY-E

(26) M’ACHUO ASHU-EGBE ICT-E,PHY-E

(27) TAYAH LINUS LATENYUI ENG-E,GEO-E

(28) ANNEH SHARON ENOW HIS-E,REL-E

(29) OBI EGBE TARKANG GRACE FORTUNE GEO-E,HIS-E

(30) BESONG MARGARET EKPENG HIS-E,LIT-E

(31) NFORGWA STEPHAN CHEFOR GEO-E,HIS-E

(32) MBONG ROSE AKONG HIS-E,LIT-E

(33) TICKI PENDA MARLYSE CATHERINE FRE-E,HIS-E

(34) ADU DORIS OFFEH HIS-E,REL-E

(35) KUEMETA LUM MOFFEU CASANDRA ENG-E,HIS-E

Centre No: 11449 NESCAS ETOUG-EBE YAOUNDE

Regist: 155, Sat for 2 or more Subjects: 155, Passed : 143

% Passed : 92.26, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 38

(1) KAMENI SEPDEU ANGE CHRIS BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2) ABENG NOMO GERALD WILLY BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(3) ETCHU EBOT WILMAR EBOB ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B,PHI-A

NOUPIBON NGAYO PAUL CARNEL CAMILLE

BIO-A,CHE-A,FMA-E,PHY-B,PMN-A

(4)

(5) BRANDON MAFOR CHI ECO-A,ENG-D,GEO-A,ICT-B,PMS-B

MONJI MBUKUM CHRISTELLE SECHIWO

ECO-A,ENG-C,HIS-A,LIT-D,PHI-B

(6)

(7) LASHU THIERRY AFONI BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-A

NDANJI EDMOND BATCHANKWE

CHE-B,CSC-B,FMA-E,PHY-A,PMN-B

(8)

(9) NGAMANJAH EMMANUELLA N. BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(10) ABONG MACSIMON MBEH BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(11) FOZAO JARED NIKUT BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(12) KETCHA NYA DARLAN YANN CHE-B,FMA-D,ICT-B,PHY-B,PMN-B

(13) FOGANG ROSEMARY MAGNE BIO-A,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

TCHUIDJAN TCHUJDJAN JORDAN BRYANT

CHE-B,CSC-D,FMA-D,PHY-B,PMN-A

(14)

(15) ATEBA AMASSANA MANUEL BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(16) FEUBA ASHLEY EWO ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

NGANSO DJEUMI KEREN MISPA

BIO-B,CHE-C,CSC-D,GEO-C,PMS-C

(17)

ONDOBO TUMNWI ALEXANDRE JUNIOR

ECO-D,ENG-C,FRE-C,GEO-C,HIS-C

(18)

MESSINA NKOUMA STEVE ANDERSON

CHE-B,CSC-D,FMA-D,PHY-C,PMN-C

(19)

(20) AFAH SERGIUS ALUH BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(21) TIDO TIOTSOP HILARIE BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(22) FEH NADEGE DZEKEM ENG-C,FRE-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(23) LANGSI FABRICE BIO-D,CHE-D,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(24) FOZAO JARID NZOLEFACK CHE-C,CSC-E,FMA-D,PHY-C,PMN-B

ATEKWANA CLIVE AKOH-NGWEH

CHE-D,FMA-D,ICT-A,PHY-E,PMN-C

(25)

(26) DIBIGNOU ANDY WARREN CHE-C,FMA-E,ICT-D,PHY-D,PMN-B

(27) EKO EKO RALPH DONALD CHE-D,FMA-E,ICT-C,PHY-D,PMN-B

(28) TUEGUEM SUZY MAKONJIM BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(29) MBAH SHALOM AGWA BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(30) NEYOU ARCHANGE RAPHAEL CHE-B,CSC-E,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(31) BESONG SHARIMA AYUK ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(32) SALLE-NJUME MERYL EPOTE BIO-D,CHE-C,CSC-E,PHY-E,PMN-D

(33) THIAM NEH VERTINA BRIGHT ECO-E,ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E

GAMALEU TCHASSOM SARAH-LAETICIA

BIO-C,CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(34)

(35) MUSAH WILLY BROAD CHE-C,CSC-D,FMA-E,PHY-E,PMN-E

NGOUEKA FOMEKONG CYNTHIA

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(36)

(37) MOBOU FOTSO CASY ROSE BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(38) ANEMBOM NKESE LINDZI-JEANNE

Page 136 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 38

ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 53

(1) BRIAN NJOH MOKOM ECO-B,GEO-A,ICT-B,PMS-B

(2) MACELINE TCHATAD BIO-B,CHE-D,GEO-A,ICT-B

AGBOR VERINE ETENGENE EGBENCHONG

ECO-A,ENG-D,GEO-A,HIS-C

(3)

AKWO BLAISE MANUEL ACHUO-SAAH

ECO-C,GEO-A,ICT-A,PMS-D

(4)

(5) KIMAKA MURIELLE CASSANDRA ECO-C,ENG-C,GEO-B,ICT-B

(6) ACHUNCHE RONALDO BIO-B,CHE-C,ICT-B,PMS-D

(7) WAMBO TALLA NZIKO DYLAN LOIC CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-A

(8) MBAH ALAIN AZAH BIO-B,CHE-E,GEO-B,ICT-C

MATCHE KAMMOGNE ELFA MORGANE

ECO-C,ENG-D,GEO-B,ICT-C

(9)

(10) AYUK NJIEASSAM EBAI BIO-C,CHE-D,ICT-B,PMN-C

(11) BAME TIATSOP MICHEAL FRITZ ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(12) KUIMY MARY FAVAIR NDEP ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E

(13) TAMEKOU ARIANE NAOMIE ECO-E,ENG-D,FRE-A,HIS-C

(14) MOLOKA SMITH NANGWE ECO-C,GEO-B,ICT-C,PMS-E

(15) TAYONG JACOBINE ANGWI BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(16) NGUIMEYA NOUBOUDEM LAURICE BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(17) MEGA SANDRINE IKYA ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(18) ABUNAW MARIE TABOT TABI ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

BOURMEKE KIMAKA JUNIOR DIMITRI

CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(19)

(20) TATCHOU TATCHEU SASLINE HOLLY BIO-D,CHE-C,ICT-C,PMN-D

(21) SIGNE TALOTSING ABDI SAMUEL BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(22) LYONGA NGOISAH JEMEA BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(23) ANYE PETER CHENDI BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(24) ATEKWANA CLYDE MFUA BIO-E,CHE-D,ICT-B,PMS-C

(25) KEILLY ANDICK ANGWI ATANGA ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(26) AYUK FAVOUR ENAREOBASI ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(27) RAISSA EYERE ETCHU NJANG BIO-C,CHE-C,CSC-E,PMN-D

ATEUMENA TEUKEU MARLENE CINTHIA

ECO-E,ENG-D,FRE-C,HIS-C

(28)

(29) TEDONGMO FOGHA NELY YLARIE BIO-D,CHE-C,FMA-E,PMN-C

(30) AYUK MOSTEL ASHU ENG-C,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(31) AGHETSE PEGHEDNJI BLAISE BIO-D,CHE-E,ICT-B,PMN-D

FONGWADE MBONGNWI MANKA KAHLUM

BIO-B,CHE-D,CSC-E,PMN-D

(32)

MATSOP MAGNIFOUET MICHEL ROMY

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PMN-E

(33)

(34) ABUGICHE BRENDALINE ATANJE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(35) MOERE MENDA NAOMIE DORCIA BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(36) DIANG DESMOND KUMA CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(37) HAMADICKO ZAINABOU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B

ZEBAZE DONGMO WILFRIED ZACHARIE

CHE-C,FMA-E,ICT-E,PMN-C

(38)

(39) CHO CHANTAL MEZOH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(40) MAWOUE MIRABELE MERVEILLE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(41) KOUEMO TEUKEU MARILYNE ELSA ECO-E,ENG-E,FRE-C,HIS-D

(42) ATABONG EDITH DEFANG ECO-E,ENG-E,GEO-C,PMS-D

KOUEKAM SIZIBWE CASANDRA MANDELA

BIO-D,CHE-C,CSC-E,PHY-E

(43)

(44) MONDE NCHARE MOUNIRA DALILA BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(45) YENCHI EBENEZER SHENDEH CHE-C,CSC-E,PHY-E,PMN-E

(46) NGUASONG BARBARA NTEMNGWA ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

FOUMANE NKOUMOU EMMANUEL HENRI

CHE-D,CSC-E,FMA-D,PHY-E

(47)

(48) MAKOUET YEINKO GRACE BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMN-D

(49) TITA PRINCESS BIH WANKI ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(50) NKUIGOUA MBIANGA NELLIE BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(51) NDELOHOKEU STEPHANIE ACHEATIA ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(52) BATINYUY MACRINA PEARL SENGKA ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

DJIMELE TEJIOGNE ARNAULD STEVE

CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-E

(53)

Passed In 3 Subjects: 28

(1) ETA ASHUKENG KELLY AYAMOH BIO-A,CHE-D,GEO-B

(2) AFOPEZI ANUA-GUELEH MOSES BIO-D,CHE-D,ICT-B

(3) ATUD BRENDA ATUH BIO-C,CHE-D,PMN-D

(4) KWATCHOU NGONGANG DIMITRI LOIC BIO-D,CHE-C,PMN-D

(5) BOAYEKABOUL MBENG YOURY FORTUNAT ENG-D,FRE-C,HIS-D

(6) KOUOGANG KAMHOUA WILFRIED RAYAN CHE-C,FMA-D,PMN-D

(7) NDJAWA TCHAMBA SABINE FABIOLA BIO-E,CHE-B,PMN-D

(8) KWENTCHOUA TATCHEU CLINTON CHE-D,ICT-C,PMN-D

(9) NKEMATUNG GERMAIN JANGWA GEO-E,HIS-C,ICT-C

(10) WENKAM FABRICE JUNIOR ENG-E,HIS-B,LIT-E

(11) WAMBA KENNE IVANNE MARCELLE CHE-E,PHY-E,PMN-B

(12) WIRSIY JULIET BONGKISHERI BIO-D,CHE-D,PMN-D

(13) FUH STEPHANIE NEH ENG-D,FRE-D,HIS-D

(14) MBENA NGONO HELENE CARMEN ECO-E,ENG-D,GEO-D

(15) OBENESAW GALVINKELVIN TAMBE TAKANG ECO-E,GEO-E,HIS-C

(16) MBAH FOTSING ARNOLD DIMITRI ENG-D,GEO-E,HIS-D

(17) MORIKANG BELTUS TAH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(18) NOUMSI KUISSI SAMUEL O’NIEL HIS-E,LIT-E,PHI-C

(19) DONKENG KENGNI AUDREY WAREN CHE-E,FMA-D,PMN-D

(20) CHE PRINCEWILL ANENGBAH BIO-D,CHE-E,ICT-D

(21) NGUEGUIM TCHIOZEM FLAREINE BIO-D,CHE-D,PMN-E

(22) NGONO MBARGA CHRISTIE JOYCE BIO-D,CHE-D,PMN-E

(23) NJITONE AHONE VERA HIS-E,LIT-E,PHI-D

(24) NGWA BORIS CHOP ECO-E,GEO-E,HIS-D

(25) AKONO MEBIANG MARTHE ORNELLA ENG-D,FRE-E,HIS-E

(26) MOKETE MARIE MARINGO GEO-E,HIS-D,ICT-E

(27) SAKAH JUNIOR WILLY SIKIMOKI VERNYUY GEO-E,HIS-D,ICT-E

(28) NOUMSI KOUOGUEM VICTOR WAREM ECO-E,FRE-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 24

(1) TEMO ROLEX CHE-C,PMN-B

(2) MBIRE NGWE BENITA HIS-D,PHI-C

(3) TALA AYISSI DENISE LAURA FRE-C,HIS-D

(4) TATSING MICHAEL CHE-C,PMN-D

(5) NZANG RANISSA MECHANE ECO-E,HIS-C

(6) JOHN SIMBA SAKWE GEO-D,HIS-D

(7) NDIP ISAAC ENOW-MANYOR MBANWI BIO-D,CHE-D

(8) ANZIE ANNE MARTINE GWENAELLE GEO-D,HIS-D

(9) FONJIO TAGUTCHOU EDOUARD THIERRY BIO-C,PMN-E

(10) MBATCHOU NGUETKAM GILDAS FRE-D,HIS-D

(11) MEKOUALEU TCHOMANGA ASTRIDE AUDREY CHE-D,PMN-D

(12) FOTSO NJINE PLIYA FMA-E,PMN-C

(13) EKABE ENONGENE JUNIOR EKABE GEO-D,PMS-D

(14) EKEANI CHINYERE SERENA ICT-D,PMS-E

(15) AKARAGWE GEORGIANA BECKY ENG-D,LIT-E

(16) MUKOM WILNEY ASAH CHE-D,ICT-E

(17) DZEMZEHENG ULRICH BIO-E,PMN-E

(18) KAMDOM FOKO ALVINE MICHELLE ENG-E,GEO-E

(19) MBEL LEONA NAIN AYEAH FRE-E,LIT-E

(20) MOKO JEANNE LEILA ENG-E,LIT-E

(21) MBAGI BINDZI NANCY ANNE MARIE FRE-E,HIS-E

(22) ATANGA ESTHER MEYANUI ENG-E,HIS-E

(23) GABRIELLE HONELLA NGEKWI FRE-E,HIS-E

(24) NGALLA STEPHANIE YENJONG ENG-E,GEO-E

Centre No: 11452 SURE FOUNDATION COMPREHENSIVE

COLLEGE, TIKO

Regist: 100, Sat for 2 or more Subjects: 100, Passed : 76

% Passed : 76.00, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) KAREN BIH FANG BIO-B,CHE-C,FSN-A,PHY-E,PMS-C

(2) OBEN QUENABEL ANIONDI ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-C

NGWENYI PRAISE DENISE NGASSAM

ENG-C,FRE-E,HIS-E,LIT-E,REL-E

(3)

Passed In 4 Subjects: 21

(1) BYRON BJON YOUNG CHE-C,ICT-A,PHY-C,PMS-A

(2) SHEKINAH ESOH AKAS BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-D

Page 137 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 21

(3) TAH ENGONWEI MICHELLA BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-D

(4) ASHU TABOT OROCK BIO-A,CHE-C,FSN-A,ICT-E

(5) MULUH CHANCELINE FONGWI BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-E

(6) EWANE MARIE-KATE NDOA BIO-D,CHE-C,FSN-A,PMS-E

(7) TITA MICHAEL BAMBOT BIO-B,CHE-B,ICT-E,PMS-E

(8) ASHLEY NWAKAEGO SAMA BIO-D,CHE-C,ICT-C,PMS-E

(9) BENGAI DORA KINJINI ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-E

(10) GHOGOMU FRANKLINE NCHOFONG BIO-D,CHE-D,FSN-B,ICT-E

NKECHINYERE SCHOLASTICA OHIAKWU

ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(11)

(12) TANYI MARTHAR NKONGHO ECO-E,HIS-B,LIT-E,REL-D

(13) DOH JENNIFER NAH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(14) MAYA BRANDY ENG-D,HIS-D,PHI-E,REL-C

(15) MIRACLE CHIJOKE ABANOBI ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-D

(16) LUCY FAVOUR MBI ABANG ECO-E,ENG-D,HIS-E,ICT-C

(17) BEHKAWZU AKUKOZI KOUELUAM ECO-E,GEO-E,HIS-C,REL-D

(18) ACHU FRIDA TIKU ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(19) EKUKANJU THEOPHILUS OBI ECO-E,GEO-E,HIS-C,REL-E

(20) OJONG TAMBE MABELLE ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(21) NTAM MILDRED ANCHI ECO-E,GEO-E,HIS-D,REL-E

Passed In 3 Subjects: 26

(1) AKO EKOKOBE TEG TERRYL AGBORTABI ENG-A,GEO-B,PMS-B

(2) NGONG GOLDA NSEN BIO-C,CHE-D,FSN-A

(3) DAPHNI ENI MUNA NYAMBI CHE-C,FSN-B,PMS-D

(4) ELAD SHAMELA SIEMEFFO BIO-D,CHE-D,FSN-A

(5) NGWA CARLSON NGWA ECO-E,HIS-B,PHI-B

(6) MAINSAH BRITHNY SHUKA BIO-E,CHE-C,FSN-A

(7) DANG CLARA TSRU BIO-E,CHE-D,PMS-C

(8) BODESTO ABEH CHUMBE BIO-E,CHE-E,FSN-B

(9) FANG CLAUDETTE CHOM ENG-C,FRE-E,HIS-D

(10) VUCHAS CHANCELLINE BIO-E,CHE-D,FSN-C

(11) BIMNWI RANSI FUMKWI ENG-D,HIS-D,ICT-E

(12) MILDRED KANG JUMBE GEO-E,HIS-D,REL-D

(13) OSUCHUKWU OBIOMA PROMISE BIO-E,CHE-C,ICT-E

(14) NDA SINTABELL MACHIH ENG-D,HIS-D,REL-E

(15) NJI DIRANE FON ECO-E,GEO-E,HIS-C

(16) OBASE NADINE EMELI ENG-E,GEO-E,HIS-C

(17) EYONG THERESIA NDAKOR ENG-E,HIS-D,PHI-E

(18) BABEAYUK ASHLEY ETCHIBISSONG ECO-E,ENG-D,HIS-E

(19) BACHE BELINDA YETINI ENG-E,HIS-D,LIT-E

(20) NDI EUPHRASIA MANFOR ENG-D,HIS-E,REL-E

(21) MBE THESSY AHONO ENG-E,HIS-D,REL-E

(22) AKAT DORIENTA AYUK ENG-E,HIS-D,LIT-E

(23) EBIE VICTORINE TUKWA BIO-E,CHE-D,ICT-E

(24) KEABOUH NINGHA ROY PEDREL ENG-E,GEO-E,REL-E

(25) TAMBE JESSICA EGBE ENG-E,HIS-E,LIT-E

(26) EPAH BRIXLAN EBULLA GEO-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 26

(1) NDO ZITA SIH BIO-C,CHE-C

(2) ASHLEY WATAT FANDO ECO-A,ENG-E

(3) NZAKWE RHODA ATEH ENG-D,HIS-C

(4) AYUK-ETANG MAGARETE MANYI BIO-E,FSN-B

(5) SAMSON MKPOT ETOMBE GEO-D,PMS-D

(6) AYUK CELIA MPEH HIS-D,REL-D

(7) CARREY MBONG ALIBE CHE-E,FSN-C

(8) WAFUA DYCLINE NKANYUI GEO-C,PMS-E

(9) AGNES ADAMA MBALLA ECO-E,HIS-C

(10) JULIANA ETOGOKWE FONGOCK ENG-D,HIS-D

(11) EGBE REMI TIKU ECO-E,HIS-C

(12) NDIE PRIDEDINORAH KEMCHEKII GEO-E,HIS-C

(13) JONNY PROSPER NKENI ENG-D,HIS-E

(14) NTUMFOR SANDRA ECO-E,HIS-D

(15) FONKI JOY ALIH ENG-D,LIT-E

(16) NGWALEM IRENIS MAANYIH HIS-E,REL-D

(17) EMUAN CLAUDIA EMBI ECO-E,HIS-D

(18) JEVERT ORU ONANA ENG-E,HIS-E

(19) PIERRE MBONDE NDUMBE DUALLA GEO-E,HIS-E

(20) ASHU JENNET ARREY HIS-E,PHI-E

(21) MBI BRONHILDA SANGHA GEO-E,HIS-E

(22) REGINA NGON NJEPENDA HIS-E,REL-E

(23) SUH HELLEN SIRRI HIS-E,REL-E

(24) MBANGYE CLAUDIA AKWI GEO-E,HIS-E

(25) BLESSING KURI DOUNO GEO-E,REL-E

(26) ROSY RUTH AGBORKO ABUNAW ENG-E,HIS-E

Centre No: 11454 UNIC SECONDARY SCHOOL, LIMBE

Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 13

% Passed : 61.90, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

GHAWI HUMPHREY EGAWTENYOH

ECO-D,ENG-C,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(1)

(2) ALOMOWING FRU DOCIA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(3) ORU SHEENNIDER KELLY ENOW ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 2

(1) WAFU JAVIS LOWEH ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-B

(2) KUM ALAIN FUH ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) DONACIN KARI REMI ENG-D,HIS-C,LIT-E

(2) NKALLE AMMEN PETTLY ENG-D,GEO-E,HIS-C

(3) AYEM ROSE EBONE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(4) NKOMBO SANDRING ELAD ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) NYENTY SIDONIE EBOT HIS-C,PHI-D

(2) HERMAN MBU-ARREY EGBE ECO-D,ENG-D

(3) SAMBA GREATFULL GWEMBE GEO-E,HIS-E

(4) OKAH NOELLA ESENG HIS-E,LIT-E

Centre No: 11461 COMPLEXE POLYTECHNIQUE BILINGUE

PRIVE, LAIC TAMA

Regist: 48, Sat for 2 or more Subjects: 48, Passed : 37

% Passed : 77.08, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) ANDONG EGBE RUDI-JOY BIO-A,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMS-D

Passed In 4 Subjects: 4

(1) YUVEN BIBIANA BOMKI ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(2) TAMUKUM FONGOH CEDRIC BIO-D,CHE-D,GGY-D,ICT-D

(3) CHI RENEBEL NENG ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(4) TCHOUEGUEM FOTIE MAEVA ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 17

(1) MONJUA SERGE CHIAVAH ECO-D,GEO-A,HIS-B

(2) NDUMBI SHALOM MANKA’A BIO-A,CHE-D,PHY-D

(3) MENUH CHRISTABEL KENDEMY BIO-B,CHE-C,PHY-E

(4) AJINKENG RELENDIS ACHANKENG ENG-D,HIS-B,LIT-E

(5) FRU ZAIYINA NSOH BIO-B,CHE-D,PMN-E

(6) NGWA JOSEPH CHE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(7) NANGA PRINCESS-BLESSING IJANG ECO-E,GEO-E,HIS-B

(8) TSEMO NKUE RAYMONDE JOVIALE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(9) WERIWOH PELAGY YAH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) YUVEN BLASE TOMBIR ECO-E,HIS-C,LIT-E

(11) SAKWE MONDE MARIE FRE-E,GEO-E,HIS-C

(12) NGUEKOMOPEN NELSON BRICE ECO-D,GEO-E,HIS-D

(13) RELINDIS ARIBAH AKUM ECO-E,HIS-C,LIT-E

(14) ALICE TONG AYUK ENG-D,HIS-D,LIT-E

(15) ANOH EMMANUEL TAH CSC-D,PHY-E,PMN-E

(16) DIVINE FAVOUR TITA ECO-E,ENG-D,GEO-E

(17) NJEI LEONARD TEBO ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 15

Page 138 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 15

(1) NJOYA ANDRE SYLVAIN BIO-B,GGY-D

(2) MBALIE RELINDIS MBIMBOUWOH BIO-C,CHE-D

(3) NKENGAFAC PRINCEPERKIN NKEMNKENGMOH CHE-D,PMN-C

(4) NGOH TEZOCK ELVIS FRE-E,HIS-C

(5) KINKOH DESIRE KINKOH BIO-E,GGY-C

(6) NDIFOR JESSICA CHIMINE GEO-E,HIS-C

(7) TENJOH FAITH ABOH HIS-C,LIT-E

(8) NTOCK NAOMY JENNY FRE-C,HIS-E

(9) NEBA WESLEY FUH BIO-D,ICT-E

(10) YOUMBI NDEFO GERTRUDE RAISSA GEO-E,HIS-D

(11) KOHTEM BLAISE BANTI GEO-E,HIS-D

(12) JUDITH SEI MEI BIO-E,CHE-E

(13) FONGONG MELANIE BIO-E,PHY-E

(14) TCHOUGANG NGUEMNANG DAINA AUDREY GEO-E,HIS-E

(15) MBIBA PWESHE WISDOM ENG-E,FRE-E

Centre No: 11465 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL,

MEIGANGA

Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 16

% Passed : 76.19, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) MARIETTE FONYUY ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(2) ALVINE NNAM LENA ENOW ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) TAMBE CYNTHIA BIDI ECO-E,GEO-D,HIS-B

(2) NFON BORIS KINYOH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(3) KESANGHA NWOH NDEM GERMINETTE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(4) TAGIUA OUMAROU ECO-E,GEO-D,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 10

(1) ABBE LADY HELENE BAJIKEL IIIE GEO-D,HIS-D

(2) SARKAO DJIBRIL FALDANN FRE-E,HIS-D

(3) AKUM DIEN ABIA ENG-E,HIS-D

(4) DJAKIATOU DAOUDA FRE-E,HIS-E

(5) HAWAOU YOUSSOUFA FRE-E,HIS-E

(6) HAWAOU ABDOURAMAN GEO-E,HIS-E

(7) CHAMSI YATOU DAOUDA GEO-E,HIS-E

(8) MBESOH COLLINS TALA GEO-E,HIS-E

(9) KETCHABA KARLA AUDE ECO-E,GEO-E

(10) KANE JESSIE MIRYAM FRE-E,HIS-E

Centre No: 11466 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

TIBATI

Regist: 32, Sat for 2 or more Subjects: 32, Passed : 27

% Passed : 84.38, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

SIVEDZEM BRIAN TARDZENYUY

ECO-E,ENG-D,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(1)

(2) TCHANBIN GOLOF RINWI ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(3) NGWANG BERI MAJOLI ECO-D,ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 5

(1) SPIRIT GUEUBON ECO-C,GEO-D,HIS-C,PHI-B

(2) MBIYDZENYUY GISELE DZEMOLA ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(3) ASU-EYONGORU RAWLINGS TABE ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(4) NGEMBANE CORETHA ELINGI ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(5) MBEMBE ROSINE ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 11

(1) DJABOULE BAGO TITUS ECO-D,GEO-C,HIS-B

(2) ELAHNGAAJIE DE CERVEAU AYAMOH ENG-E,GEO-B,HIS-B

(3) IBRAHIMA NASSOUROU ECO-D,GEO-D,HIS-B

(4) CHECK BLAISE NDAYA GEO-D,HIS-C,PHI-D

(5) EWANE MESUMBE HOPE ENG-D,GEO-D,HIS-C

(6) KFUSALU VALERY TWA-AH ECO-D,ENG-E,GEO-B

(7) ZENODINE ANKIAMBOM KFUTUA ENG-D,FRE-E,GEO-C

(8) ASEGHANKA HONORINE BIHNYUY ENG-D,HIS-C,LIT-E

(9) MISPA AKWEWOH FORKUMLAH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) MARVANOU SIBDI NAMADINA ECO-E,HIS-D,PHI-D

(11) TFUH ESTELLA NENE ENG-E,GEO-D,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) YOUSSOUFA IBRAHIMA FRE-E,GEO-B

(2) MAGHA JULLET ENG-D,HIS-C

(3) DINDZE REMI-HANS FONKUM GEO-D,HIS-C

(4) NWAHA A MBOUEM LOIC ISSAH FRE-D,GEO-C

(5) DJAMILA MENASRA HIS-C,LIT-E

(6) NZADUSMA MICAH KONGMUEH ENG-D,HIS-D

(7) IYA MIAL FABRICE FRE-E,HIS-D

(8) NAFISSATOU MOUSSA GEO-E,HIS-E

Centre No: 11467 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MENDONG YAOUNDE

Regist: 206, Sat for 2 or more Subjects: 204, Passed : 158

% Passed : 77.45, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 21

(1) TRIYA CLOVERT NJIKENG BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-A,PMN-A

(2) NFOR MARIANE CHEWE ECO-B,GEO-A,ICT-C,PHI-A,PMS-B

TCHOUFACK NOUMBO JOE CABREL

CHE-B,FMA-B,ICT-A,PHY-C,PMN-A

(3)

SOMBANG PATIENCE NYONGLEMA

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(4)

DONGMO GRACE MERVEILLE FORTUNE

BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(5)

(6) SONNA TEMGOUA ULRICH ECO-D,FRE-B,GEO-C,PHI-B,PMS-A

(7) CHUYEH MACRINA KINYUY BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-D

(8) NGUM FRANKCA CHE BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

TANNE MOFO MOUOZIE BERTINO

BIO-D,CHE-D,ICT-A,PHY-C,PMN-D

(9)

(10) AGBOR SAMUEL OJONG ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-C,REL-C

(11) KEDJU SERAPHINE NACHI ECO-C,ENG-C,GEO-E,PHI-B,PMS-D

NGOUATEU DJOUMESSI SERAPHINE ORIANTE

BIO-A,CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-E

(12)

(13) AJEAGAH PRIDE NDECHECK ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C,ICT-C

(14) NSUNDOH NADINE ENG-D,FRE-D,FSN-C,HIS-B,LIT-E

(15) DEFEUGAIN MEGNE CARELLE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(16) NTAH BANYI TRACY ECO-D,ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(17) FUNIBA EDWIGE FUMSI ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

EBALE MARJOLINE FEVIE ELANDIE

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(18)

(19) SHEY SHARON LEFE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

TAMBE-BANGHA PAULA NGENEBI

ECO-E,ENG-D,FRE-D,GEO-C,HIS-D

(20)

(21) UBENENG PEACE BENENWI ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 53

(1) DJIMENE TSAPI MARIE SANDRA 2E ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-C

(2) ABI KILLIAN EBA BIO-A,CHE-B,ICT-B,PMS-C

(3) KOUMGANG KOUMETIO CYNTHIA BIO-A,CHE-B,ICT-B,PMS-C

(4) NDIYANG FRIDA NDINKENG ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(5) VOUNDI ZANG JORIS ARSENE CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(6) BEUGEUH NEGUEM HUGUES ECO-D,GEO-B,ICT-B,PMS-B

(7) CHEGOU AJEATOU ENGONWEI ECO-C,GEO-B,ICT-B,PMS-C

(8) TENENG VICTORY WENYO ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(9) NJUZE NGEFACK THIERRY ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(10) KONGNSO JOYCELINE KEMJIEY ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(11) FONGE NJUKANG MACMILLAN BIO-A,CHE-D,ICT-B,PHY-E

MBONDJI BELLA BERTHE DANIELLE MAEVA

ECO-C,FRE-B,GEO-E,HIS-C

(12)

(13) MANTO INGRIDE LYDIA ECO-D,ENG-D,GEO-A,ICT-D

(14) MUNJAM BRANDY NABILA ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(15) NEH NORAH NDE ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(16) NGWANE CHRISTIANA MELIOGE BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(17) CHICK BRIANRIAN FOH BIO-B,CHE-D,GEO-E,ICT-B

(18) TEBI GLANCY NGWE ECO-E,ENG-D,GEO-A,ICT-C

Page 139 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 53

(19) LEKOUNA NCASSE ANICET ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(20) NAHGWA NANCY MACAULEY ECO-E,ENG-D,GEO-A,HIS-D

(21) WAMBA TSOPGUE FRANKLY-RAOUL BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMS-E

(22) MBI GLORIA LIVINGROCK BIO-B,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(23) AWAH LAKMAGO CHANCELLE ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(24) ATEM MANYI NDIP EBANGHA ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E

TCHAPDIEU WANDJI ROSANN BRANCO

ECO-C,GEO-C,PHI-E,PMS-C

(25)

(26) NANA NGUENGANG BRICE JUNIOR CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(27) AZEBAZE GUEPI CABREL ECO-E,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(28) TEBONG JOSELYNE IJECK ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(29) TSAKOU NZANGUE DILAN BIO-D,CHE-E,ICT-B,PMS-D

(30) KWENYI FRANSNELLE MEYEKEH ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(31) NGWESI NOUBISSI CHE CARELLE FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(32) AYUK PRECIOUS ENAKA ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(33) ANINGPAH BRENDA WODON ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(34) MUNANG NELLINE ENGWARI ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-D

(35) MBONGEH RITA ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(36) NGAFOR BLAISE MBORIGONG ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-D

ZANGIUM WSONBOU ROWELLE AUGILVIE

ECO-D,FRE-D,GEO-C,PMS-E

(37)

KENGMO DONGMO DUCLAIR CABREL

CHE-E,CSC-D,PHY-D,PMN-C

(38)

(39) NJIMBONG KAMDEM JORES DYLAN BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(40) FOLACK DIFFO BRIELLE IDA BIO-D,CHE-E,ICT-C,PMS-D

(41) NGUM ANCELLA TAMUKUM ECO-E,FSN-C,HIS-C,LIT-E

(42) SOWAH MARIE-NOEL LEM ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(43) ANDUSA LUCIA ANGWI ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(44) NGWE JENICE ANGWAH BIO-C,CHE-E,ICT-E,PMS-D

(45) ENDAH VATMA ANDOZUW ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(46) NTSO NKEMGUE LINDA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

TEMFACK DEMANOU AUDRE GECIKA FABIOLA

BIO-E,CHE-D,ICT-D,PMS-E

(47)

AWOUTSA DEMFACK MARIE BLANDINE

ECO-E,GEO-E,PHI-E,PMS-D

(48)

(49) JOHN HAROLD BALENG NGAN ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(50) KENFACK TONLEU BRAYAN JEFF ECO-E,GEO-E,ICT-E,PMS-D

MBOUMENE TSAPI MARIE BELVIANE 1ERE

ECO-E,GEO-E,ICT-E,PMS-D

(51)

(52) NDONGO SOUNCHEU MANUELLA BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(53) WANDJI WANDJI KEVIN BRYAN ECO-E,GEO-E,HIS-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 50

(1) ATANGA ATANGA GASTON ECO-B,GEO-B,HIS-B

(2) TCHAPMI BLAISE FMA-B,PHY-D,PMN-A

(3) MESSI AUGUSTIN FRE-C,GEO-B,HIS-B

(4) KAMENI KAMENI WILSON ECO-C,GEO-B,ICT-D

(5) TAKU LOUISA NIMBUNG ENG-C,GEO-D,HIS-C

(6) NHONWI PRESIOUS NDIFOR ACHIEVER ECO-E,GEO-B,HIS-C

(7) ATANGA ADZABA SERAPHINE STELLA ECO-C,FRE-C,GEO-D

(8) EBANE VERKLIN METUGE ECO-E,HIS-C,PHI-C

(9) FORBA LUM JERRICA HIS-C,LIT-E,PHI-C

(10) MUNANG NEVILLINE ANWEAK ENG-E,GEO-C,HIS-C

(11) ETONGWE DAVID EMELI ECO-E,ENG-D,HIS-B

(12) BABILA BRANDON NGAMCHA ENG-D,FRE-B,LIT-E

(13) NGUEVO KWUSSI LESLINE FARELLE FRE-D,HIS-B,LIT-E

(14) ACHICHANG MIRANDA AJITEI ECO-E,ENG-D,HIS-B

(15) BONDOA MOUANA BRYAN KEVIN ECO-E,GEO-D,HIS-C

(16) NYADING TAMBA DIANE LEONIE FRE-D,GEO-D,HIS-D

(17) WOPIWO WAMBA WULFRID FOFANA BIO-C,CHE-E,ICT-D

(18) DOUANLA YEMLONG JODELLE FLORA BIO-D,ICT-D,PMN-D

(19) KEZHIIE EWEN SOLANGE BIO-C,CHE-E,PMN-D

(20) DJOTIO WANDJI JEANICHA EVODIE BIO-D,CHE-C,PMN-E

(21) NATSOP FORTUNE EDWIRA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(22) MOKAM TABOU ARMELLE LAETICIA ECO-E,GEO-C,HIS-D

TEUMA NGATSI JACQUES CHRISTIAN ADRIEN

BIO-E,ICT-C,PMS-D

(23)

(24) ABONGHA BLANCHE NGALA BIO-D,CHE-D,PMS-D

(25) AGWA JASMYNE MAEVA ANYA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(26) SAHA VOLTAIRE PEGGUY ECO-D,GEO-E,PMS-D

(27) SINGEHFRU CHE PATRICIA ENG-D,FRE-E,HIS-D

(28) NGWANYI CINDY MUNDONG ECO-D,GEO-D,HIS-E

(29) NEBA ADASA NCHANGNWI BIO-C,CHE-E,PMS-E

NKWANKAM NZENGANG YOSCHOA LOEWEN

CHE-D,PHY-D,PMN-E

(30)

RAMATOU-MERIAM PAMBOUNDAM MUNUNDE

BIO-D,PHY-E,PMN-D

(31)

(32) KENFACK FOUENANG JOSPIN FMA-E,ICT-D,PMN-D

(33) NAHYECK PRAISE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(34) NGUENA LUC PAVEL ECO-E,GEO-D,ICT-D

(35) NGUOLAH BETA KELLY ECO-E,GEO-D,HIS-D

(36) ECHU BLESSING MBONG ENG-D,HIS-D,ICT-E

(37) NSOH WILLICE FON BIO-C,CSC-E,PHY-E

(38) AKOUEMO LEKEMO SENGHOR BIO-E,ICT-C,PMS-E

(39) DONGMO LEKANE MIRETTE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(40) ELIZABETH MABU NJUMBO ENG-E,HIS-D,LIT-E

(41) MELI IDRIS PAGNOL ECO-E,GEO-E,PMS-D

(42) SIEWE TIANI JORDANE GEO-E,ICT-D,PMS-E

(43) SAMA JESSICA BEIJOH HIS-E,LIT-E,PHI-D

(44) NGANMENI HAROLD GERAUD CHE-E,ICT-E,PMN-D

(45) NEBA ABIGAIL LUMNWI BIO-E,CHE-D,PMS-E

(46) DOGO LEMWA STEVE YVAN FMA-E,PHY-E,PMN-D

(47) TSAPZEU ODILON DUVAL CHE-D,ICT-E,PMS-E

(48) TAMBE CLOVIS BESSEM ECO-E,ENG-E,GEO-E

(49) UYENDON SHARON NGONG ECO-E,GEO-E,ICT-E

TCHATCHOUA NGNATCHO FRANCK DANIEL

ECO-E,FRE-E,GEO-E

(50)

Passed In 2 Subjects: 34

(1) NAH BLESSING MEYEUFAH BIO-B,FSN-A

(2) TANKEU KOUAMOU ROMARIC RICHTER GEO-D,HIS-B

(3) FOMENA MEGOU ERIC SANGENIS BIO-E,ICT-B

(4) MUNJANG MAXIMILLAN KOLBE CHIA BIO-D,CHE-C

(5) ALIMA DOUVA PAMELA LAURE GEO-E,HIS-C

(6) BIKOKO PAULINE ARIELE ENG-D,FRE-D

(7) DJALLA CAMILLE JORDAN FRE-E,ICT-C

(8) NGALAME HELEN SENGE ENG-D,HIS-D

(9) OBEN JOAN BEREM ENG-C,GEO-E

(10) YIWIRI CHRISTIAN BIVIRKA GEO-D,HIS-D

(11) NJOUNGANG NANFA ANDY HAROLD ECO-D,GEO-D

(12) ABONGE CHIKELEM FMA-E,PMN-C

(13) NJI DAVID KONSEY CSC-E,PMN-C

(14) SINEDJE TAKOUMBO LANDRY TRESOR ICT-C,PMS-E

(15) AKAM BRONHILDA AFOR BIO-C,CHE-E

(16) WAYANNE ENAMA ANDY MAEL ICT-C,PMS-E

(17) NYONG SANDRINE MOUDITH BIO-E,FSN-C

(18) BILLA NGASSA BLANCHE MARINA FRE-C,GEO-E

(19) JOHN WESLEY EKWOGE GEO-E,HIS-D

(20) NGANGBA ZITA TCHOUMINI GEO-E,HIS-D

(21) NGAH BILOGUE ELISABETH BIO-E,ICT-D

(22) MOSONGO ARMSTRONG MASOMA GEO-D,HIS-E

(23) ENAH SANDRA NTCHUNG GEO-E,HIS-D

(24) ANNE ACHENG RUTH ENG-E,HIS-D

(25) ASOH THIERRY NGANJE ENG-D,GEO-E

(26) NDIFOR ADIBONE LARRY LOVE BIO-D,PHY-E

(27) EDIMA MVONDO FELICITE GRACE PHY-E,PMN-D

(28) DJOMI DJAKOU JOEL MAXIME GEO-E,HIS-E

(29) MAFOUKENG NYKWA JOSAPHAT ECO-E,GEO-E

(30) TEDONGMO ANGE CHRISPO GEO-E,ICT-E

(31) MAKUETCHE MBUKO RUTH MERVEILLE HIS-E,LIT-E

(32) BISSO BONGA SONIA ODETTE ENG-E,GEO-E

(33) TANKIO NKEPGUEP VANELLE BIO-E,CHE-E

(34) KENFFO SAHADIO MEGANE BIO-E,PMS-E

Page 140 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 11468 COLLEGE BILINGUE FOKAMNGA JOSEPH

2 DAUPHINE 3 NDOGMBONG

Regist: 35, Sat for 2 or more Subjects: 35, Passed : 31

% Passed : 88.57, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 10

(1) TCHOFFO BRADLEY BIO-B,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2) MEGAPTCHE JOYCE BIO-B,CHE-A,ICT-B,PHY-A,PMS-A

KISSOGOLE ANGOLO FRANCK PEREZ

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(3)

(4) SHANELLE MBWAME TOH BIO-B,CHE-B,ICT-C,PHY-D,PMS-B

(5) SOUFFO FEUDJIO STIVE LOIC BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-C,PMN-D

(6) EWANE ARTHUR ULRICH BIO-C,CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-B

TCHATCHA TCHEUGOUE JENNY KEVINE

BIO-D,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(7)

WANSI BALA BECASSINE ZOILA

BIO-C,CHE-D,ICT-D,PHY-E,PMN-D

(8)

(9) TAKENGNY KOUDJOU FLORA BIO-C,CHE-D,ICT-D,PHY-D,PMN-E

NJUMBOCK SYLVESTER SCOTT

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(10)

Passed In 4 Subjects: 7

(1) EKAH EKAH MESAME MARIE-KELLY ECO-B,ENG-C,GEO-C,HIS-D

(2) NDANKIBENG FAVOUR NKANDAWA BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-D

(3) YEMELI KENNE GUILIANE ENG-C,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(4) NGAMLYE BOLAND FLORENCE-LIZ BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-C

TANEKOUA NJEUMELI ERICA STEPHIE

ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(5)

(6) MBAKWA TEKOM JOSPIN CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-D

KIMBERLY TAMTO MEKUATCHE ANGELA PRINCESSE

ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(7)

Passed In 3 Subjects: 8

TCHEMTCHOUA III KAMGANG CYNDIE JEANNETTE

CHE-B,FSN-B,PMS-D

(1)

(2) TCHOUANDJEU KAMGA JOYCE DARCY BIO-E,CHE-B,PMN-C

(3) AVODAGBE ZE PAUL-VALERY GREGOIRE FMA-E,ICT-C,PMN-C

(4) FOUDA NGOGANG VERTUS BIO-C,ICT-E,PMS-E

(5) LONTSI NGOULA DIVINE WISENESS ECO-E,ENG-E,FRE-D

(6) GEH PAULA KUH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(7) WEMENI MBAH STEVY VANELLE BIO-E,ICT-E,PMS-E

(8) FOTSO NGUISSI AFALIC BIO-E,ICT-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) HOPOGAP KAMANI GINETTE FLORIANE FSN-C,PMS-C

(2) TANGANG BENJAMIN KONGNYIH LIBAH CHE-C,ICT-D

(3) TAMBE PRAISE ASEA ENG-D,HIS-C

(4) OSONG VANESSA ETOKI LAURE ECO-E,GEO-D

(5) KAMDOUM KETCHA ANGE PRISCILLE ECO-E,ICT-E

(6) NGES KERINE KIEN CHE-E,GEO-E

Centre No: 11469 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

YOM 3 BANDJOUN

Regist: 78, Sat for 2 or more Subjects: 78, Passed : 73

% Passed : 93.59, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 12

(1) NGEH MARK MAHNSAH BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-A,PMN-A

(2) LATIFAH GHAKANYUY WIRBA ACC-C,ECO-A,GEO-A,ICT-A,PMS-C

(3) KUE TAGNE FRANCK CABREL BIO-A,CHE-A,CSC-E,PHY-C,PMN-A

TIMTI NENG ANCHIMBOM VICTORINE

ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-C,PHI-A

(4)

(5) ACHIAGTESEH MBICHELE BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(6) MOGUE CINDY AUDREY ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-D,PHI-A

WIYKIYNYUY FOGUE LESLYARODE

BIO-B,CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-A

(7)

(8) KENFACK MERVEILLE DIVINE BIO-B,CHE-C,CSC-E,PHY-C,PMN-C

MOYUM WAFO IRENE-PRESNELLE

BIO-B,CHE-E,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(9)

(10) TAGNE NOTUE BLAISE ROMARIC

ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-A

(11) FOTSO KAKO FARIDA DORVALE ENG-E,FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-A

(12) NAYAH YVANA NDIFOR ECO-E,ENG-D,GEO-D,ICT-C,PMS-D

Passed In 4 Subjects: 22

(1) NJEBA DESMOND NFOR BIO-A,CHE-B,PHY-D,PMN-B

(2) KOSA BLESS-BRIGHT TECHWIE ENG-D,HIS-B,LIT-D,PHI-B

(3) PONMUMA GABIN MERVEILLE PETIT ECO-B,GEO-D,ICT-D,PMS-B

(4) YAYA ABIGAIL FANWI BIO-A,CHE-D,GGY-D,PMS-C

(5) MEKUE PRUDENCE AIMEE BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-D

NOUTCHOGOUIN FONGUE MANUEL JORDAN

BIO-C,CHE-D,PHY-C,PMN-D

(6)

(7) TCHINDA TALLA VIANY SANDRA BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-D

MAPIEMFOU GBETNKOM RAISSATOU

BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(8)

(9) BEMMO BEMMO GABIN CHRISTIAN BIO-B,CHE-D,GGY-E,PMS-C

(10) YUMDOM FOTSO ANNAELLE GLADIS ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(11) FOTSO TALOM GUY MERLIN ECO-D,GEO-C,HIS-D,ICT-D

(12) RACHEL MORGAN MANKAH TARH BIO-B,CHE-D,ICT-D,PMN-E

(13) CHEMGNIE NONO IDE ARMELLE ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-D

(14) MBOUJOU TSAYIM URICHE BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(15) ABOH VANNUELA NFOUDANG ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(16) FOMBU STARTSON PENN CHE-D,ICT-C,PHY-D,PMN-E

(17) PUEPI KUISSU MARTHE LEONCE FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

DJUIKOM KOUONGNEBISSI ANNIE LAURE

ENG-E,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(18)

(19) GNIMPIEBA NGUETSOP ROSSVELT BIO-B,CHE-E,ICT-D,PHY-E

(20) DJUIDJE FODOUOP RUTH AIMEE ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(21) NGONG MINET NEKONG ENG-E,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(22) FUNWIE SERGE TABUFOR CHE-E,CSC-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 3 Subjects: 27

(1) NUMFOR BASIL NIBA ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) CHRISTIAN NKONYI BIO-A,CHE-A,GGY-C

(3) MINGOH IVERT MBOMBOUH BIO-A,CHE-D,GGY-B

(4) FOTSO FOTSO LOIC CEDIQUE HIS-C,LIT-D,PHI-A

(5) NDIMUNGIA YAKUBA TAKUH BIO-A,CHE-C,PHY-D

(6) TANYI VANESSA AZIE ECO-D,GEO-B,HIS-C

(7) ANANG MARY MANYI ECO-E,GEO-A,HIS-C

(8) KAMNANG WEDAM CLAUDE DORCAS ECO-D,GEO-B,HIS-D

(9) ADAMA SAIDOU BELAL ECO-E,GEO-C,HIS-C

(10) NCHOFONG JAMILATOU NJINUI BIO-C,CHE-D,PMN-D

(11) SIKATI BIAKOLO MBARGA PIERRE BIO-B,CHE-E,PMN-D

VOGMORE FEUDJIO NAMA MYRIAM FORTUNE

BIO-C,CHE-E,PMN-C

(12)

(13) NCHOFONG EMILIAN NJENUI BIO-B,PHY-E,PMN-D

(14) NGUNYI NIVETTE ECO-E,GEO-D,HIS-B

(15) GWOEGNE NJIKI MELISSA JUDICAELLE ENG-D,FRE-C,LIT-E

(16) NGOMKOA STYVES RAOUL ECO-E,GEO-D,ICT-C

(17) ABAMBI LIDWINA YURIKA ZUN ECO-E,GEO-C,HIS-D

(18) FUNGWI ERICA NYANGHA BIO-B,CHE-E,GGY-E

(19) AWUDU BRYAN SOMBONG CHE-D,CSC-E,PMN-C

(20) ESSOH MANA NGOUNDI SOLENE BIO-C,CHE-D,PMS-E

(21) CHIMI SEGNING MAEVA PRISCILLE ECO-E,GEO-C,HIS-E

(22) AKAMANGAH MILDRED MULUH BIO-D,CHE-E,GGY-D

(23) TAKWI JORDAN FRE-E,HIS-C,LIT-E

(24) KENGNE SAFOURINA LAURAINE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(25) DJUIDJE MBOBDA ELISABETH FLORA ENG-D,FRE-E,HIS-E

(26) NOUBISSI KOWA HUGUES DUPLEX CHE-E,PHY-E,PMN-E

(27) TEGHO WABO FRANCINE BIBIANE ENG-E,FRE-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 12

(1) SHEMLON ANNA KINENLA BIO-B,CHE-D

(2) ANCHIE LEWIS MBU BIO-C,ICT-C

(3) NGUEDA FOMEKONG VALERY BIO-C,CHE-D

(4) MAGBWA ECHENDE PAVERT BIO-C,CHE-D

(5) NKWETE HYCENT FONKEM GEO-D,HIS-D

(6) NCHOFONG PLATINI NGHOKANAKOH BIO-C,CHE-E

(7) MEHEGAM WETE ORNELA SORELLE GEO-E,HIS-D

(8) TEMBONGHO MARIANA TAKOU GEO-E,HIS-D

Page 141 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 12

(9) NJI QUINIVET MENGWI BIO-D,GGY-E

(10) MAMGUE LETISIA BIO-D,GGY-E

(11) ANJESI VANESIA ABEI BIO-E,GGY-E

(12) KAPCHE FABIOLA SONIA GEO-E,ICT-E

Centre No: 11477 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL,

BAHAM

Regist: 75, Sat for 2 or more Subjects: 74, Passed : 61

% Passed : 82.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) POKA LOIC BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

Passed In 4 Subjects: 16

(1) DJUIDJE WOFO FABIOLA KAREN BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-B

(2) LOWEH ANNETTE NOEL SIRANNYUY BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(3) ASOBO FAITH ASOBO BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(4) SAMGWA MAXWELL SAMGWA BIO-C,CHE-C,PHY-B,PMN-D

(5) LUMNWI DIVIAN FAITH SUH ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-B

SIBAFE TCHUENKAM MANUELA FALONE

ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-D

(6)

(7) AJIBOM CHANSLINE ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-C

(8) ANGWI LENORA FRU ENG-D,GEO-D,HIS-C,REL-D

(9) BERINYUY ELIZABETH JAVNYUY BIO-B,CHE-D,PMS-D,REL-E

NGUEMDJOM KAMDEM SYLVIA DIANA

ECO-C,ENG-E,GEO-C,PMS-D

(10)

(11) TENENG VICTORY WOZWIE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(12) ANICET FONYUY KWEDZEYEM ECO-E,GEO-C,HIS-E,PHI-D

(13) DJOKO TCHAMI TAFEU ISMAEL BIO-C,CHE-E,FRE-D,PHY-E

(14) FOZAO ZABZE GORDON BIO-E,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(15) AKEM ANKIAMBOM GODSWILL BIO-E,CHE-D,ENG-E,REL-E

(16) KINTUNG SHANTAL KEFE HIS-E,LIT-E,PHI-E,REL-D

Passed In 3 Subjects: 21

(1) DATCHOUADIE CYRIELLE DAVILA BIO-A,CHE-D,PMN-C

(2) LARISA KINYUY BIO-C,CHE-C,PMS-B

(3) YOUGO NDZIELEU ALEXIA MICLANCHE ECO-C,GEO-B,PMS-C

(4) DZEKAMELIV RELINDIS MEILAM BIO-B,GGY-C,REL-D

(5) MBEACHE BEETI THREDOERAL ECO-D,GEO-B,HIS-C

(6) POUOKAM TATAP GLORY JONATHAN ECO-E,GEO-A,HIS-C

(7) YOUGO ORNELA CAREME ECO-C,GEO-B,HIS-D

(8) TSATIO NGUIMATSIA NIDELE BIO-C,FRE-D,GGY-C

(9) KAIN HUMPHREY KESEH ECO-C,GEO-D,PMS-D

(10) KOUAM MICHEL LEROI BIO-B,CHE-D,PHY-E

(11) LOUISA ANIMBOM AJIM BIO-E,ENG-C,GGY-C

(12) BONGAJUM NANCY SUIMOLA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(13) NDEMBO JUNIOR FORCHA ECO-E,GEO-C,HIS-D

(14) KAMTIM STEVINE NOEL ECO-D,GEO-E,HIS-D

(15) AWA SERAPHINE NGUM ENG-E,HIS-D,LIT-E

(16) KIMBI LYDIA SIH BIO-E,ENG-D,GGY-E

MAYO KENMOGNE JULIENNE ANGE MERVEILLE

BIO-D,ENG-E,FRE-E

(17)

(18) MOKOM SILAS MBUH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(19) TAFAI SANDRINE DZEKEM BIO-E,GGY-D,REL-E

(20) WILLI-SCOT SAMJEH II GABA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(21) YUFENYUY BETRAND DZELAMONYUY GEO-D,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 23

(1) WANKO SOP OLIVIA CARELLE FRE-D,GEO-A

(2) FAI CLARIS MAYA BIO-C,PMN-D

(3) SAMGWA BORIS DOBAH GEO-C,HIS-D

(4) AZOMBOU THEOS GLORY BIO-C,CHE-E

(5) LUM TRACY NGWA BIO-D,ENG-D

(6) MULUH GIGA GEO-E,HIS-C

(7) SUNJO ROSINE NYUYFORNI HIS-C,LIT-E

(8) TEZEH ANITA MENYI GEO-D,HIS-D

(9) AJEH EUDENCE AZOADONG BIO-E,GGY-D

(10) AJEH HAVELANCHE AJEH GEO-E,HIS-D

(11) GUEMDJO NGOUNGO JEANNETTE BIO-D,PMN-E

(12) LINSO PETRAL BONGKA HIS-D,LIT-E

(13) NKENG QUINIVETTE NGWI GEO-D,HIS-E

(14) TAKU MENET MBUTUH ENG-D,HIS-E

(15) TAMTO KOUAM WILFRIED STEVE CHE-D,PMN-E

(16) TCHUENWA TCHOUMENGNE RODRIGUE BRICE BIO-E,PMN-D

(17) WOGUIA KENMOGNE MEDANE CARROLE BIO-D,CHE-E

(18) AKWANGA BELTUS NKASI GEO-E,HIS-E

(19) ANKAFUA IRENE CHANTAL GEO-E,HIS-E

(20) ATANGA PRIDE ANYAM CHE-E,ENG-E

(21) FEULEFACK TETUNG RICHIE ANDROW GEO-E,HIS-E

(22) NKEAWUNG CHIMENE BIO-E,PMS-E

(23) SAKGHE HERBERT NGUM ECO-E,HIS-E

Centre No: 11480 STEP BY STEP SECONDARY SCHOOL,

MANKON

Regist: 39, Sat for 2 or more Subjects: 39, Passed : 33

% Passed : 84.62, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

NCHIMINYI PRECIOUS NCHIMINYI

ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-A

(1)

Passed In 4 Subjects: 5

(1) BIH BEVERLY NDE ECO-B,GEO-B,ICT-B,PMS-C

(2) TSI-TA JULIUS ANYE BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-C

(3) NDUM THELMA UKABA BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(4) ALOMAPE MIH DORIS ECO-E,ENG-E,GEO-C,PMS-E

(5) BIH NA NOELLA FRU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 11

(1) NGWA BLASIUS CHE ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) ACHINTIH LUCIEN NGWA AKONWI BIO-B,CHE-D,FSN-B

(3) FOMUKONG GOODNESS NGUM ECO-E,GEO-B,HIS-B

(4) AMBE PRECIOUS SIRRI ECO-E,GEO-C,HIS-B

(5) ANKIABOM BLAISE MAKUOH ECO-D,GEO-C,HIS-C

(6) EZAH FLORIMOND ASHU ECO-E,GEO-E,HIS-B

(7) CLAUDINE BIH BIO-E,CHE-D,PHY-D

(8) TEKO BORIS TEKEM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(9) INYANG OFIN NUBILA PETER BRYAN BIO-C,PHY-E,PMN-E

(10) CHE CALVINE LUMWI ECO-E,HIS-C,LIT-E

(11) TEBOH DOCAS KENG ECO-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 16

(1) CHE FRANKLIN ADE GEO-C,HIS-C

(2) CHI YUFENUI NGWENYI ECO-E,FSN-A

(3) CHAM IRENE MOM ENG-D,HIS-D

(4) YABONG FALONEPRAKZI DZEMO NTAH GEO-E,HIS-C

(5) CHE CYBELLE LEMNWI GEO-D,HIS-D

(6) AWAH HILARY AWA’AZAH GEO-E,HIS-C

(7) CHE AKWANWI EMMANUELA ECO-D,HIS-D

(8) NGEH DARREN NFOR CHE-D,PHY-E

(9) CHI BIH KARLINE ENG-E,HIS-D

(10) ATSAPGUE AMISTERETTE CHE-E,ENG-D

(11) CHOFFOR NUALA MALA ECO-E,HIS-D

(12) ANYE CHRISTIAN ANGWAFOR BIO-D,CHE-E

(13) NGENIFORM EVELYN TEYIH ECO-E,GEO-E

(14) NGWA BINWI COLLET ECO-E,GEO-E

(15) GYEH MARCUS GYEH ENG-E,HIS-E

(16) KUKO ROSETA ADE CHE-E,GEO-E

Centre No: 11481 CAMEROON SCHOOL OF EXCELLENCE

NKOLMESENG YAOUNDE

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 17

% Passed : 70.83, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) TAMANKAG CHE ERIC BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-C

(2) ATUMBA GLORY NKONGAYI ECO-D,ENG-C,GEO-C,HIS-D,ICT-E

Page 142 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 3

TAHNWARONG TUME BRENDA

ECO-E,ENG-D,FRE-E,GEO-B,HIS-C

(3)

Passed In 4 Subjects: 4

(1) NOEL MFEER ECO-B,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(2) NJEM BORIS MUKOM ENG-E,GEO-D,HIS-E,ICT-D

(3) MAGANG LOTCHOUANG ORNELLA ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

DJOUKOUO TAGNE ARIANE MARTHE

ECO-E,ENG-E,FRE-E,GEO-D

(4)

Passed In 3 Subjects: 2

(1) EVANS FONYUY NGALA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(2) ASSOU’OU EDZOA YVAN FRE-D,HIS-D,PHI-D

Passed In 2 Subjects: 8

(1) MOTING DAVE LANDRY GEO-D,HIS-C

(2) MENGNI ANETTA LIMNYUY BIO-E,ENG-C

(3) DJILO ANGE DANIELLE BIO-D,CHE-D

(4) ANDRE YIMGANG WANDJI FRE-E,HIS-C

(5) KIVEN BELTIN KEHLEN BIO-D,CHE-E

(6) EGBE-EYONG JUDE-TONNY CHE-D,ICT-E

(7) MANANG ZEMISSI ARMELLE CYRIELLE ENG-D,FRE-E

(8) JEAZET STEBAN MAXWEL FRE-E,GEO-E

Centre No: 11485 HOLY INFANT HIGH SCHOOL YAOUNDE

Regist: 121, Sat for 2 or more Subjects: 120, Passed : 114

% Passed : 95.00, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 35

(1) AYUK NGANG VALDO AYUK BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

AMINKENG-KEAHMONET JUNIOR

BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-B,PMN-A

(2)

(3) KOSHI EMMANUELA MANKA BIO-A,CHE-A,ICT-A,PHY-B,PMN-C

(4) BONGFEN BURINYUY TATAH ECO-A,GEO-A,ICT-B,PHI-B,PMS-B

(5) NGNAWO SOH BRICE JOAN BIO-A,CHE-B,CSC-C,PHY-A,PMN-B

TIEPMA KATRIONA DIMARCELLI

BIO-B,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(6)

(7) NKAM SOLOMON TIJIE BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-C,PMN-A

OBONO BIDZANGA GABRIEL LEGRAND

ECO-B,FRE-C,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(8)

FOMEKONG DOUANDJI JOYCE AUDREY

ECO-B,ENG-B,FRE-B,HIS-B,LIT-B

(9)

(10) CHIN CHRISTIAN MVEDZEE BIO-A,CHE-B,CSC-B,PHY-C,PMN-B

(11) AKAH BIH VANESSA BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-D,PMN-B

(12) TENDO KRIS DIOGWI CHE-B,CSC-C,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(13) TASHA MBIJINUI OLIVIA BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-A

(14) KUIDJA DJIYOU VIANNEY ECO-C,ENG-C,FRE-B,GEO-A,HIS-B

MANJOH LORANTINE ZHEUTIKANG

ECO-C,ENG-B,HIS-A,LIT-D,PHI-A

(15)

(16) AKAH CHICK VITALIS BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-C,PMN-C

NYUYKONGE AMIRA NYUYKONGE

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-C

(17)

(18) BAKENA JEANNE DANIELLE ECO-E,ENG-C,FRE-B,GEO-A,HIS-C

(19) NSAH FABIOLA KIBA BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-E

(20) NUMVI BRUNO NWANA CHE-C,CSC-D,FMA-D,PHY-C,PMN-A

AFANE MGBA TRESOR FELICIEN

ECO-E,FRE-C,GEO-A,PHI-B,PMS-D

(21)

KAITLYN MESSADO AGBOR OBEN

BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(22)

(23) YOMBI CHELSEA NKAYI BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(24) APOLA ANGE WILLIAM ECO-E,FRE-D,GEO-A,HIS-D,PHI-C

(25) FOMO NAYA DORIANE ECO-E,FRE-D,HIS-B,LIT-D,PHI-B

NJOBAM FIDELE NKININ LEINYUY

ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-C,PHI-B

(26)

(27) FOTSO FELIX BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-D

NGWAINBONG TUFOIN BROWNDON

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(28)

AWOWE JUNIOR ACHUNIGHANG

ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-D,PHI-B

(29)

(30) AMANDA SOMNORO ORJIAKO ECO-D,GEO-D,ICT-C,PHI-B,PMS-E

(31) FANNY JOYCE SEVIDZEM BIO-B,CHE-C,CSC-D,PHY-D,PMN-E

(32) KUM JUDE WUNG BIO-B,CHE-D,CSC-E,PHY-D,PMN-D

(33) TUTAH GLORY NJWENG BIO-B,CHE-D,CSC-E,PHY-D,PMN-E

(34) ACHOH STEVE MBAH BIO-C,CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-D

(35) MAYO ANNE MARIE BIO-E,CHE-D,CSC-E,PHY-D,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 41

(1) TONTSA KANA KARL LOIC ECO-A,GEO-A,ICT-A,PMS-A

(2) MENU MARINUS MENANG ECO-B,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(3) ONGUENE AFANA FRANCELLE ECO-C,GEO-A,ICT-B,PMS-B

(4) JAFAR IBRAHIM MANU ECO-C,FRE-C,GEO-A,HIS-B

(5) LYONGA ESSOSE LYONGA I BIO-A,CHE-C,CSC-C,PMS-C

(6) EONE CECILE RUTH SONIA ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-B

(7) AWAH CHELSEA BIH ECO-D,ENG-C,GEO-A,HIS-C

NKWAMENE KOMBOU ARIELLE LAETITIA

BIO-B,CHE-D,GEO-A,PMS-D

(8)

(9) FOMYE MELKISIDICK KERNYUY ENG-C,HIS-B,LIT-C,PHI-C

(10) MOKOM CHE O’NEIL BIO-B,CHE-D,PHY-C,PMN-B

ASSAKO ORPHEE CRYIELLE THERESA

ECO-C,FRE-C,GEO-C,HIS-C

(11)

(12) MICHAEL YANN JUNIOR MBEI BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(13) BOGHUMA NGECHE MABOH BIO-B,CHE-C,ICT-C,PMS-D

(14) AYABA ZEBONG ENI BIO-A,CHE-D,PHY-C,PMN-D

(15) LONTSI JIOGAP ALEXANDRA BIO-A,CHE-C,PHY-C,PMN-E

(16) EJAGAH CASSANDRA MATABI ECO-E,FRE-C,GEO-C,HIS-B

(17) EMMA JOFFI MBOME ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-D

(18) BELA BELA BASILE BOLIVAR ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-C

(19) AKERE NAAH PRISO ARIANE ECO-E,GEO-A,ICT-C,PMS-D

(20) DZEKASHU NORA NYUYSEMO FRE-C,HIS-B,LIT-D,PHI-D

(21) OJONG EBOB HARRY BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(22) NJULEFAC NJINKENG BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(23) TEJEOGUE LONTSI LOISE ENG-D,FRE-C,GEO-C,HIS-D

(24) BEKWAKE SHIRLEY-CHIARA ANJOM BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(25) FEH SONIA KWALLA KUMA ENG-C,FRE-C,HIS-D,LIT-D

STEPHANIE PANGMEH NDZEFEMMEGHO

ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-D

(26)

(27) NKONGHO LUCY AYUKETANG ECO-E,HIS-C,LIT-D,PHI-B

(28) MOFOR SUNITA BIH ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-D

(29) FRU OLGA MASAMBAH ENG-C,FRE-D,HIS-D,LIT-D

(30) ASIEL NGUETIOH CSC-E,FMA-D,PHY-D,PMN-B

BUIANGHA STEVE JUNIOR FOMUNUNG

ENG-C,FRE-D,HIS-D,LIT-D

(31)

(32) NWANA DARLENE NUBOKE BIO-A,CHE-D,CSC-E,PHY-E

(33) NYUYWIRSEMO LAURA BONGKELA BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(34) BUWAH ATANG DORIAN BIO-D,CHE-E,ICT-C,PMN-D

(35) EFON NDI SIEDFRITZ TAGOR CSC-E,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(36) ANGUO LAURA ANKINIMBOM BIO-B,CHE-E,ICT-D,PMS-E

(37) WETIE TCHEUKAM ELSA BROOCKLY ECO-E,GEO-D,PHI-C,PMS-D

(38) NUGA HYCINT ECO-E,GEO-C,ICT-E,PMS-D

FOGANG DONFACK FRANZ CHATELAIN

CHE-D,CSC-D,PHY-E,PMN-D

(39)

(40) WAHOU TCHAMTCHEU VANESSA ECO-D,HIS-D,ICT-E,LIT-E

(41) NGOMO A BONGUEN INES AUDREY ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 27

(1) WIRNDZEREM BORIS NJODZEKA ECO-C,GEO-A,PHI-B

(2) TATA DAMARIS LUM BIO-A,CHE-E,GEO-A

(3) AYABA TEBENE KENG BIO-C,CHE-C,GEO-A

(4) NGUEUMEGNI YANN MAUREL BIO-B,CHE-E,PMS-B

(5) DJAPPA PAMI GARLIN ECO-E,GEO-B,PHI-C

(6) KORIE CHIMA ANDY DENIS ECO-C,GEO-B,ICT-E

(7) NGONG LIZETTE ANIMBOM BIO-C,CHE-D,ICT-C

(8) TINDATIE THELMA NGWIMITOH BIO-B,CHE-C,PMN-E

(9) BILOGUI ATANGANA ORLANE GEO-B,ICT-E,PMS-D

(10) NOGOSI SAMANTHA YOMBI ECO-E,GEO-C,HIS-C

(11) AGBAW EBAI GRISELDA KELLY MANDIP BIO-E,CHE-C,ICT-C

(12) STEPHAN THIERRY POUENTOUGNIGNI ENG-C,GEO-D,HIS-D

(13) CHECK CLARKSON NGUASONG ENG-C,HIS-D,LIT-E

Page 143 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 27

(14) KELLY AJIWO TANGHAM GEO-D,HIS-D,PHI-D

(15) NGABE RANDI CHIEH CHE-C,CSC-E,PMN-D

(16) MUANG BARBETE FUEN ECO-E,GEO-C,HIS-D

(17) SHU ANNETTE BINWI BIO-D,CHE-C,ICT-E

(18) MEKINDA GEORGES WESLEY BIO-C,CHE-D,PHY-E

(19) MAKIA JORAM MESUMBE BIO-E,PHY-E,PMN-C

(20) GUILE NOUKILE INES BLERIANE HIS-D,LIT-E,PHI-D

(21) MABONALEH MELAINE MBUH BIO-E,CHE-D,ICT-D

(22) BALANA BOYOMO MARIE HORTENSE FRE-D,HIS-D,LIT-E

(23) MBIH EVELYNE ENG-E,GEO-D,HIS-D

(24) MESANGA JULLIETTE MOKOSSO ENG-D,HIS-D,LIT-E

(25) NYUYDZE SABINE WIYKIYNYUY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(26) ANZIE KIALA BARBARA MIGNONE MEGANE ENG-D,FRE-E,HIS-E

(27) TAMDJO BOUYIM ARIANE FIONA BIO-D,CHE-E,PHY-E

Passed In 2 Subjects: 11

(1) NDA BLESSING ETIH BIO-B,CHE-D

(2) NDUMU ELIZABETH NANGA GEO-C,PHI-D

(3) MOHODO WAFO JEFF KARIM ECO-E,GEO-B

(4) DJIJOU GAPING JOHN MARY GEO-D,ICT-D

(5) LENALE CHARLES-LUANGA BERINYUY GEO-C,PMS-E

(6) DEHO FOSSI DANIELLA URIELLE BIO-E,CHE-D

(7) NZOUPET NANA MARY BLESSING BIO-D,CHE-E

(8) NENING TEUKEU AUDREY PATIENCE BIO-D,CHE-E

(9) MBEUNKUI TCHIENGANG ADRIENNE SAMIRA HIS-D,LIT-E

(10) GWOS EMMANUEL THIERRY BIO-D,PMN-E

(11) MIAKWANG RASHEL HIS-E,LIT-E

Centre No: 11486 CHUO BILINGUAL COMPREHENSIVE

COLLEGE, CARRIERE – YAOUNDE

Regist: 35, Sat for 2 or more Subjects: 34, Passed : 33

% Passed : 97.06, Sanctioned : 3

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) NJI NELLY-ED BIH ECO-E,ENG-B,FRE-C,GEO-D,HIS-B

(2) OROCK BISONG ROSY ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-B,PHI-C

(3) DENECHE REBECCA ECO-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

Passed In 4 Subjects: 15

(1) BAMBOW GOODNESS YAMYOW ECO-C,ENG-C,GEO-C,PHI-A

NGOCHE MARVETTE WIHBWENBWOM

ECO-C,ENG-B,GEO-A,PMS-E

(2)

ANDJE BETIMEGNI ROSE YVONNE LAETITIA

ECO-E,FRE-B,HIS-C,LIT-E

(3)

(4) KIVEN FABIOLA NYUYSEMO ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(5) BISSECK YONGA NELLY ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-B

(6) HAZEL DORCAS EGBE ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(7) NSANI BAH IGNALINE BIO-B,CHE-D,ICT-E,PHY-E

(8) KOLLAH NANCY BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-E

MULA DJIOGAP SANDRINE JOLIVETTE

ECO-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(9)

(10) MBINKAR LORA-ASHLY NYUYKONGE ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(11) MESHI MINETTE NKAM GRACE ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(12) MARVEL KIMBONG KWA ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(13) FONYE EVE SONIA BONGMUM ECO-E,ENG-D,FRE-D,GEO-E

(14) GEORGIA- RUTH ENANGA MOKAKO ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(15) KWEDJA TENE DONALD ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 9

(1) CHI BENNY-HINN ECO-B,GEO-B,HIS-B

(2) LONGMANGEM PEMAMBOH DIDIER ECO-B,GEO-C,HIS-B

(3) KIBU FAITH MUTUNG ECO-B,GEO-C,HIS-B

(4) CHIA BENEDICT NJONG BIO-C,CHE-D,REL-B

(5) MOKUBE DIEUDONNE MOKUBE ECO-C,HIS-B,LIT-E

(6) JICK MELVIS ECO-E,GEO-D,HIS-B

(7) FONKWA BERENICE CHI ECO-E,GEO-C,HIS-D

(8) BANADZEM IMMANUELLA KININLA ENG-D,HIS-E,LIT-E

(9) SHEY STEFFI PRISO ECO-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) FOMONYUY BOSIHNATOU ECO-D,GEO-C

(2) NSHUKWI FLAVIO BOWUKET CARLIO ECO-E,HIS-C

(3) TAMBE ONELIA FUNDEM BIO-D,GGY-D

(4) ENI BLESSING HIS-D,LIT-E

(5) BANYONGUEN SARAH FRANKLINE . C FRE-E,LIT-E

(6) TOKA JOYCE MARIELLE BIO-E,CHE-E

Centre No: 11488 KINGS BILINGUAL COMMUNITY

COMPREHENSIVE COLLEGE BONADIKOMBO

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 17

% Passed : 80.95, Sanctioned : 3

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) ACHO NELSON ABA ECO-E,GEO-B,HIS-B,PHI-D,REL-C

Passed In 4 Subjects: 1

(1) ETA ERNA ESAME ENG-C,GEO-E,HIS-C,REL-B

Passed In 3 Subjects: 7

(1) NGWAN BRIAN WIRNGO GEO-D,HIS-D,REL-B

(2) YAYA PATIENCE NEH GEO-C,HIS-C,PHI-E

(3) AJUMESE BRIAN LIT-E,PHI-E,REL-C

(4) FONGOCK JOYCE TONZOCK ENG-E,HIS-D,LIT-E

(5) NICCI NSE NCHAMI BIO-E,CHE-D,PHY-E

(6) NAHFOR EMMANUELA HIS-D,LIT-E,PHI-E

(7) NKOUOMBO AKUH JOSSELINE BIO-E,CHE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) FAH MAFOH MAMAH ENG-D,HIS-D

(2) NAMBILE SAMUEL TONDO HIS-C,PHI-E

(3) EWI MARLYSE NGIE ENG-C,GEO-E

(4) NDIP KLIUVERT EGBE CHE-D,ICT-E

(5) TATA DERAN ANYI HIS-D,LIT-E

(6) KULKA NELSON SINJOH HIS-D,REL-E

(7) FLAVY EZIAGHA NCHIA BIO-E,CHE-D

(8) MEH BRANDON FUH BIO-E,ICT-E

Centre No: 11489 BAIRD MEMORIAL COLLEGE, BUEA

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 3

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 2

(1) AKUMBU BRANDON HIS-C,PHI-C,REL-C

(2) NGES STANISLAS NDIKUO ECO-E,HIS-B,PHI-D

Passed In 2 Subjects: 1

(1) ARREY LIZETTE ETTA PHI-E,REL-E

Centre No: 11491 COMPLEX SCOLAIRE PRIVE LAIC

BILINGUE EMMAUS M

Regist: 66, Sat for 2 or more Subjects: 66, Passed : 58

% Passed : 87.88, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

(1) NKUO AFANYU MENJOH YVES BIO-A,CHE-C,FMA-A,PHY-B,PMN-A

(2) NYAP BECKY BERI BIO-A,CHE-C,FMA-B,PHY-C,PMN-A

(3) ETCHI BLESSING AYUK BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-A

AVENTENDONG PRUDENCIA NTELEH

BIO-A,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(4)

ASONGLEFAC SYNTHIA ZIJONG

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(5)

(6) CHIATAH PLACIDE FONGU BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-B

Passed In 4 Subjects: 18

(1) MAIMO NJOYO SANDRA BIO-A,CHE-B,PHY-B,PMN-B

(2) NJOYO LAAH MOISE DIMITRI CHE-B,FMA-B,PHY-B,PMN-B

(3) BOMUH NJI ASSUMPTA ECO-E,GEO-B,HIS-C,PHI-B

(4) NGIE TRESOR SOJA ECO-D,ENG-C,GEO-B,HIS-C

(5) WANDJI TANKE YVES MARTIN BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMS-B

Page 144 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 18

(6) ACHU CHELSEA NGIEH BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMS-C

(7) DJUIGA FOKA GABRIELLA VICTOIRE ENG-C,FRE-B,LIT-E,PHI-D

(8) EYONG SHIRLEY SONIA ARRAH ENG-C,FRE-E,HIS-C,LIT-D

(9) AWAH MARYLINE ANYE BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(10) MUKETE TCHOUNKE FRITZ BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-C

(11) BENN NADINE SEI ENG-E,FRE-E,HIS-E,PHI-B

(12) LAURA TIHMA TADOH ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(13) OPONDE BRANDY BRIGHT NYAMA ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(14) BENDA FOFOU HERVE JORDAN BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-D

AMOUGOU NTSAMA JUSTINE WILLIAMS ORCHELLE

ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(15)

(16) YEBAH EMMANUELLA NJAPAH ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(17) YUFANYU CASEY SHEMBOME ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(18) NDE JUNIOR BRIAN FRU ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 21

(1) TATA VANISSA BERI BIO-C,CHE-B,PMS-D

(2) BAYA BECKHAM JOMIA BIO-C,CHE-C,PMS-D

(3) BUH SOLANGE CHUO ECO-D,GEO-C,HIS-C

(4) NGEDE CHRISTIAN-ANN MUKE ECO-E,GEO-B,HIS-C

(5) FABIAN ACHANGWI BIO-B,CHE-D,PMN-E

MAFONGU MADONFOUET FANTA MERVEILLE

BIO-D,CHE-C,PMS-D

(6)

(7) NGWIDONG ANYANGWE BIO-D,CHE-C,PMN-D

(8) TCHIFFO FOSSI LOIC VALDEZ BIO-E,CHE-C,PMS-C

(9) LEONTINE EWUNE MBAME MOSOKE ECO-E,GEO-B,HIS-D

(10) MISORI NADESH CHOBEL HIS-D,LIT-C,PHI-D

(11) MOUGANG NGEYEP BLANCHE ECO-E,GEO-B,HIS-D

(12) NKE ETOUNA ARISTIDE CHE-E,FMA-D,PMN-C

(13) ESALO VICTORINE ETUKE ENG-D,FRE-D,HIS-D

(14) TABLEY MWANJO LÈA LIDYE FRE-C,HIS-D,LIT-E

(15) LEINYUY SHARIFATU NYUYDZE ECO-E,ENG-C,GEO-D

(16) AVOUZOA ELOUNDOU MIRANDA ALIDA ENG-E,FRE-C,HIS-E

(17) MBALLA AWONO ANTOINE FABRICE ENG-D,HIS-D,PHI-E

(18) MALEY BRITNEY FOLACK VUGEH ENG-D,HIS-E,LIT-E

(19) NKENGBEZAH BOBBY-LESLEY TAZANU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(20) KUETE PAYOUN CARINE MELAINE FRE-E,HIS-E,PHI-E

(21) YUFANYU SHARON CHEKE ECO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 13

(1) AWOUNDJA ELOUNDOU SYLVIE YANISSE CHE-D,PMS-C

(2) FAI NKWA-ANNYUY COLLIN BIO-E,PMS-D

(3) MESEMBE BOUMBA RAPHAEL CHE-E,PMN-D

(4) TSAGUE TSAMO CARELLE MARION CHE-E,PMN-D

(5) LAFOUET DOUANLA MOHAMMED SEDRIC GEO-E,HIS-D

(6) MBAH KELLY GEO-E,HIS-D

(7) SIBEFÔ TSEMEU BRENDA JOSEPHA ENG-D,LIT-E

(8) ABAM KENFACK JULIEN BIO-E,PMN-E

(9) AKWO TONGE SAMMYRA JUDITH HIS-E,LIT-E

(10) CHONGWAIN TIMOTHY NKAIN ENG-E,LIT-E

(11) MELEU FOSSI KARLA BRANLINE FRE-E,LIT-E

(12) TETEH EMMANUELLA MVODZEH GEO-E,HIS-E

(13) TALAH KELLY ARSHLEY NGATSING ECO-E,GEO-E

Centre No: 11492 ST. PIUS X COLLEGE, EKONDO TITI

Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 13, Passed : 13

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

BUTONG WILLBORIGHT NJARYAE

ECO-B,ENG-E,HIS-A,LIT-E,PHI-C

(1)

(2) ANDO BISMARCK NDUNJI ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(3) NKWENTI MARCEL SUNDAY ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-E,REL-C

Passed In 4 Subjects: 4

(1) ICHAM JULIANA ENG-D,GEO-D,HIS-B,REL-B

(2) ITUKA BRINSLEY ISAH ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(3) EGBE ERIC OTTANG ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(4) ITOE PETER OBASEIYO ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

Passed In 3 Subjects: 4

(1) MUSI CLOUDINE KUMA ECO-D,HIS-A,PHI-D

(2) EMILIEN ELOBE EPIE ECO-C,GEO-D,HIS-B

(3) BASAME JOHN MOTA ECO-C,GEO-D,HIS-B

(4) ATEM BENJAMINE ABANG ECO-D,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) BIH MERCY MENANG HIS-A,LIT-E

(2) QUEENTA OFEH AKEM ECO-E,HIS-B

Centre No: 11493 FOUNDATION EDUCATION TRUST

COLLEGE MUTENGENE

Regist: 22, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 15

% Passed : 68.18, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) TRACY EBOT EFENDOA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B,REL-D

Passed In 4 Subjects: 3

(1) MARGARET BANYI NDAME ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(2) MEH MISPA ZUH ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-C

(3) EBONI MARY EPEY ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 3

(1) OBEN CECILIA NKONGHO ENG-C,HIS-E,LIT-E

(2) QUEEN-SAMANTHA NJANDOME ENG-D,GEO-E,HIS-D

(3) KUH AKA’A MBHE OWI GEO-E,HIS-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) MARY MBUA MOJOWA ENG-D,HIS-B

(2) AKEGA ISABELLA ETIENDEM ENG-E,HIS-B

(3) EWANG MESUE RULIS ENG-D,HIS-D

(4) ATEAMBAH STEPHANIE GEO-E,HIS-D

(5) KELECHI CLOVETE NDUKA GEO-E,HIS-D

(6) KLUIVERT NKAMWAH NJONJI GEO-E,HIS-E

(7) NABILA LETICIA DINGHA ENG-E,HIS-E

(8) MBUA CLOVET NGOHTEH GEO-E,HIS-E

Centre No: 11497 COLLEGE INTELLEXI DSCHANG

Regist: 171, Sat for 2 or more Subjects: 171, Passed : 143

% Passed : 83.63, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 15

(1) BUDZI STANDLY TANTOH BIO-A,CHE-A,ICT-B,PHY-A,PMN-A

(2) LANAKA GASTON SHALANYUY BIO-A,CHE-A,ICT-A,PHY-A,PMN-B

(3) NFOR NDE NYAMBI BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-A,PMN-A

(4) CHE VELINSKY NEBA BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

MOMBE SIMPLISE NCHANDONE

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(5)

(6) NGONGANG PRINCEWILL AMIN BIO-B,CHE-C,ICT-A,PHY-D,PMN-C

(7) EGO JOSUE TABA BIO-D,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(8) NKON JUDIAN AYONG BIO-B,CHE-B,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(9) FIDELINE MANDOH BIO-B,CHE-D,FMA-C,PHY-E,PMN-B

(10) BALA RANSOM GWEI ECO-B,ENG-E,GEO-D,HIS-C,ICT-B

MADJO TACHEGOUM JUNIE ELVIRA

BIO-D,CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(11)

(12) FUNGWAH LEVIS GENJANG BIO-D,CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(13) BIMNINUI LEATICIA-CLADIA BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(14) NOUAZI NINTEDEM BRICE BIO-D,CHE-E,CSC-E,PHY-D,PMN-E

(15) TSAMO LORESTEL PHANESTA BIO-E,CHE-E,ICT-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 4 Subjects: 34

(1) BONJOH BRANDON FUANYI BIO-B,CHE-C,PHY-A,PMN-B

(2) MAFOTCHOU NGUIMO JOSVELLE ECO-A,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(3) NDA CHRISTELLE MAYAH ECO-A,ENG-C,GEO-C,HIS-C

(4) NCHUBA JAVIS EFUELEFAC ECO-C,GEO-D,HIS-B,PHI-A

(5) NDOUNU ZIDANE NKENGAFAC BIO-A,CHE-D,GGY-B,ICT-D

(6) WIRBA JORDAN WIRBA ECO-C,GEO-A,ICT-B,PMS-E

Page 145 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 34

(7) NKIANGMATIAH NJUNTSOP NELLIE BIO-D,CHE-C,GGY-C,PMS-B

(8) LEKE FALON TAZI BIO-C,CHE-D,GGY-C,ICT-B

(9) BUNANYH GLEN BIO-B,CHE-C,GGY-B,ICT-E

(10) MONGWO NZOTA DILAN ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(11) NGWI ONELA BIO-C,CHE-D,PHY-C,PMN-C

(12) LANAKA VALERY ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(13) NANGAH KESHIA CHE BIO-C,CHE-D,ICT-C,PMS-D

(14) NZENWUNG CLAUDIO ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-B

(15) NJUKANG CHAPACHA NELLIE HADDY BIO-C,CHE-C,ICT-C,PHY-E

(16) TINDONG SPENCER AGENDIA BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMS-B

(17) NGA BIME DENIS BIO-B,CHE-E,ICT-B,PHY-E

(18) ASSAH BAZIL ENOW ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(19) NEH NOELA TANGONG ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(20) NEKONGDOP TIENDI SONIA BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(21) ABOUATMBOH JUNIOR FUANYI BIO-E,FMA-D,PHY-E,PMN-A

(22) AKEFACK RAISSA CLAIRE AZEMTSOP BIO-D,CHE-D,GGY-C,ICT-D

(23) POUOKAM PEGOUNG REINE CECILIA BIO-E,CHE-C,FMA-E,PMN-C

(24) NJUME PAULINE DIONE ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(25) EFUELEZAP DORIS ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(26) NGALLA CLINTON TENENG BIO-D,CHE-E,GGY-D,ICT-C

FOWENTIH MEFOUMBA MISTELLE MAURELLE

ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-C

(27)

(28) KOLUBANG ELECTA SAH ECO-D,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(29) NGULEFAC ETIENDEM ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(30) NKEM AKEHNDEW SMILES ECO-E,ENG-C,HIS-E,LIT-E

DONFACK ZEUFACK SANDRA ROCHELLE

ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(31)

(32) NYIAWUNG BLESS TECHONKWI BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(33) BELL NATHAN-SHALOM ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

(34) BINYE NICOLINE AMEN ECO-E,ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 55

(1) FORTEBA MOHAMADOU OUSMAN ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) FON CLINTON NDONUI BIO-B,CHE-C,GGY-A

(3) TENKEANG LOYICK YIMNAI BIO-B,CHE-D,GGY-B

(4) ATEIHBEH JACKLINE FOTABONG ECO-C,GEO-B,HIS-C

(5) NYONG BELTUS NYONG BIO-C,CHE-C,GGY-B

(6) ASAAH DIANE LUM ECO-C,GEO-B,HIS-C

(7) ESOKA PROSPER TAKU BIO-C,CHE-D,GGY-B

(8) NJINGOCK ALAIN EBAH JUNIOR BIO-C,GGY-C,ICT-D

(9) MBUNYA STANISLA NGIMNDOH ECO-D,GEO-B,HIS-D

(10) AKUMAYUK OJONG SERAPHINE EFIMBI HIS-C,LIT-E,PHI-C

(11) NJUAGE IGNATIUS NKEMPU ECO-C,GEO-E,HIS-C

(12) BEZANKENG BRYAN MORFAW ECO-E,GEO-C,HIS-C

(13) CHAH SYLVIA NANAIN BIO-E,GGY-C,ICT-C

(14) ZAMBOU DONGMO ZIDANE BIO-D,CHE-D,ICT-C

(15) LIZETTE YEKWA ECO-D,GEO-C,PMS-D

(16) NDENLOKE RODRIGUE ALUNGAMOH ECO-E,HIS-D,PHI-B

(17) ATEMKENG FRANK ASONGANYI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(18) ASONGU ZIDAN ECO-D,GEO-D,PMS-D

(19) NJUTSOP BELIS KEVEN NCHOLEZO ECO-C,GEO-E,HIS-D

(20) NJIBEZA DOURAN BLESS TAZI BIO-D,GGY-D,ICT-D

(21) TANYU GUR MESIAH BIO-D,CHE-E,GGY-C

(22) TSETSOP TSAMOH FENERICA ECO-E,GEO-C,HIS-D

(23) AKOUALEFO NKENFACK GALIASIS ECO-E,GEO-E,HIS-C

(24) MBOU NKONGLA MAXIME CEDRIC BIO-D,CHE-D,PHY-E

(25) NVENENKENG SUSAN ENG-D,HIS-D,LIT-E

(26) KEMVO COLLINS BIO-E,CHE-D,GGY-D

(27) FOCHU JACKSON FONSHANI ECO-E,HIS-C,LIT-E

(28) PONG VICTORINE FUEN ECO-C,GEO-E,HIS-E

(29) NTEMNGWA ESABERTINE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(30) KEDJU MACCEL TEBA ECO-D,GEO-E,HIS-D

(31) SYMPLICE NKEMKANGKIE NGEMASONG ENG-E,HIS-C,LIT-E

(32) ASONGNA EZEKIEL AMPO BIO-C,ICT-E,PHY-E

(33) AZEMAFAC ROMI ECO-E,HIS-C,LIT-E

(34) BACOP MARTHATA TAMA BIO-E,GGY-E,ICT-C

(35) MADIA NGUELEWE ROSELINE BIO-E,GGY-C,ICT-E

(36) NDA CLINTON TENDONGHO ECO-C,GEO-E,HIS-E

(37) KIVEN BERTRAND MBIYDZELA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(38) NZEBELAI JERADINE ECO-E,ENG-E,HIS-D

(39) NJUKANG MILOVE ECO-E,ENG-E,HIS-D

(40) AGBORNDIP TRICIA ASHU BIO-E,CHE-D,ICT-E

(41) AGBORNDIP CLINTON TABE GEO-E,HIS-D,ICT-E

(42) MBEKEK KENFACK CEDRIC DELPHIN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(43) NGALLE CYNTHIA AHONE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(44) TASONG VERMA NKEMNKENGATEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(45) LEKELEFAC MIRIAM TANTANGA BIO-E,ICT-E,PMS-D

(46) ETIZOCK NFOKOCK JOEL ECO-E,GEO-E,HIS-D

(47) NGONG GECILA NAMBU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(48) MAWA NKAM BERICLAIRE LAURE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(49) NKEMLEPO GILZERA ZEMOH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(50) NKENGAFAC QUINIVA NCHAFAC ECO-E,GEO-E,HIS-E

(51) NKEMASAAH NICOLAS NGUNE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(52) NGIMEFACK BECLINTON ECO-E,GEO-E,HIS-E

(53) MEKENGACHA COLLINS AZEMAFACK BIO-E,GGY-E,ICT-E

(54) NKEMATEAH ERNESTINE NDOGMEGANG CHE-E,GGY-E,ICT-E

(55) AYEKE YANICK ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 39

(1) AYANGAFAC BENARD ANUMBONDEM BIO-C,ICT-B

(2) TATA BLANDINE BERINYUY BIO-B,GGY-C

(3) WOBONG KELINE BIO-C,CHE-C

(4) LONGTSE CLODINE NKENGAFACK BIO-C,GGY-C

(5) FONGANG DESMOND ENG-D,HIS-B

(6) SUNDAY JONAS NKAMBIH BIO-D,GGY-C

(7) TIJIANI LAWRENCE MGBANG ARRAH BIO-D,ICT-C

(8) KANJOH HARRINGTON TAWE CHE-D,PHY-D

(9) TEKURO OPHILIA AMAH BIO-E,GGY-C

(10) NJIFAC DELALUNE NGEFAC ECO-C,HIS-E

(11) NYAMUSA PELAGIE NJUNKANG AKWI HIS-E,PHI-C

(12) ACHALEFAC MERCY ATEMNKENG BIO-E,GGY-C

(13) EBOUCHE JOHN EHOUN BIO-E,GEO-C

(14) FONDONG IRINE ABING NKENG GEO-E,HIS-D

(15) MANEGUIM NELSON JEEF BIO-E,ICT-D

(16) GOUEGNI TCHOFFO LARISSA FRE-D,HIS-E

(17) FORNGUM DEMISTUS CHE-E,PMS-D

(18) NKEMOFA DIANE MEUSAMENGIE ENG-D,FRE-E

(19) NJI BAH YVAN ENG-D,HIS-E

(20) NJUALEM NWEDLATOW BRICE ENG-E,HIS-D

(21) TSAFACK TEUSSA LIDIVINE DENIA BIO-E,PMN-D

(22) ACHAFAC CLENTIA BIO-E,GGY-D

(23) GUIETANG MEFFO OLIVE BRENDA BIO-E,PMS-D

(24) NGAMENI CALIS ANDERSON CHE-E,ICT-D

(25) AKEUFACK EDWIGE ENG-D,HIS-E

(26) NJUNKENG SHIARA GEO-E,HIS-E

(27) TIALEFACK SONITA TENDONGHO ECO-E,GEO-E

(28) MOFOR BIH CARINE GEO-E,HIS-E

(29) FOTANG FABIOLA NZEHBELAI ECO-E,HIS-E

(30) NZOHBET MUNYAM TAH JEAKLINE GEO-E,HIS-E

(31) EBOT CYRIL AYUK ECO-E,HIS-E

(32) ASONG LERAZIAH FRANCIS BIO-E,GGY-E

(33) PUMAH SPIROMIN MENYI BIO-E,GGY-E

(34) NGORAN ABDEL SUIRINYUY BIO-E,ICT-E

(35) NYKWA-A COLLETE NIH BIO-E,CHE-E

(36) FORLOU ANANGAFAC ROMANCE CHE-E,GGY-E

(37) NKEMEYIM JECINTA ZESHUNG ECO-E,HIS-E

(38) FONJUOH RANSOM WANDOH BIO-E,PMN-E

(39) KENFACK KEMVOU ELAUDIA ECO-E,HIS-E

Centre No: 11498 COLLEGE LETOILE, LOGPOM – DOUALA

5EME

Regist: 126, Sat for 2 or more Subjects: 126, Passed : 112

% Passed : 88.89, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 19

Page 146 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 19

(1) TAGAM POLA STEVE GERAUD BIO-A,CHE-B,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(2) TATAP ARTHUR NATHAN CHE-D,FMA-C,ICT-A,PHY-C,PMN-A

TAMTO TUEBOU AURIANE GHODEL

CHE-B,FMA-C,ICT-C,PHY-D,PMN-A

(3)

(4) TANESSOK IDEL DIVINE CHE-D,FMA-D,ICT-B,PHY-C,PMN-A

DJOMO TCHAMADJEU DANIELLE MAGALI

BIO-C,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-A

(5)

KENMOGNE DOMBUE FORTUNE

CHE-D,FMA-C,ICT-A,PHY-D,PMN-B

(6)

METALOM NOTOUOM LAURAINE INES

CHE-D,FMA-D,ICT-A,PHY-D,PMN-B

(7)

KOUOKAM TAMGA ARTHUR DIDIER

CHE-D,FMA-C,ICT-B,PHY-D,PMN-B

(8)

(9) NYAWA NJAPA VICTOR AMOS CHE-C,FMA-C,ICT-B,PHY-E,PMN-B

TCHOMTCHOUA TOKAM ANGE LILIAN

CHE-D,FMA-C,ICT-A,PHY-E,PMN-B

(10)

(11) TALLA DEDZO CARELLE BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-C

KAMGA KAPTOUOM THED PRIMAELLE

CHE-C,FMA-D,ICT-D,PHY-D,PMN-A

(12)

TEMGOUA ZAMBOU CLAUDE-PRINCE

CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-E,PMN-A

(13)

MADJAKOU TALLE MANUELLA KELY

BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(14)

BONAM LONGO VALEUR DESIRE

CHE-D,FMA-D,ICT-C,PHY-E,PMN-A

(15)

PEASSIA TCHIO MEGANE SONIA

BIO-E,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(16)

NOUASSI KAMGA ZOKOU PARFAIT

CHE-D,FMA-E,ICT-B,PHY-E,PMN-B

(17)

TCHAKOUNTE KWAYEP LESLIE

BIO-D,CHE-E,FMA-C,PHY-E,PMN-B

(18)

NGOUMKAM GANMO JADE CASSIDILLE

BIO-B,CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(19)

Passed In 4 Subjects: 29

(1) ROZITA NGEOMDOM ECO-A,GEO-A,HIS-A,PHI-E

NGUENKENG NANA MYRIAM CARMEN

CHE-C,FMA-A,PHY-D,PMN-A

(2)

(3) KAMDEM TENE ANDRIAN WILFRIED BIO-C,CHE-C,FMA-C,PMS-A

(4) DJOMO DARNEL RUSSEL BIO-D,CHE-C,FMA-C,PMS-A

(5) TAMBOULA TSAWO FRED VANELLE BIO-C,CHE-B,FMA-D,PMN-C

(6) NGOMSSEU KOUOKAM EVAIC BRELL CHE-D,FMA-C,ICT-C,PMN-B

(7) ANDREE ROXANE MOUKALLA BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(8) SAHA MANE CHRISTELLE MANUELLA CHE-E,FMA-E,ICT-A,PMN-B

(9) NDONGO BALLA DANIEL JORDAN CHE-C,FMA-D,ICT-C,PMN-C

NEMI UNGUE MARCELINE FABIENNE

ECO-C,FRE-C,GEO-C,PMS-D

(10)

NGOUAMENI TCHOUAPY MYRIAME ALEXIA

ECO-C,FRE-E,GEO-C,PMS-B

(11)

(12) TENGWO KEVIN FRANCK ECO-E,FRE-D,GEO-C,HIS-B

KAMGANG MOMBOU JOYCE THERESA

CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(13)

(14) KEMDA MANEFO LYDIA PRESLEY BIO-E,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(15) ZAMKO DOYLE STANLEY CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-B

CHETCHUEN NGANGUIN REINE FRANCESCA

BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-B

(16)

(17) DAVID IZUCHUKWU KALU CHE-D,FMA-E,ICT-C,PMN-D

(18) KENGNI TSOPLEFACK JENNY JOICE BIO-C,CHE-D,FMA-E,PMN-D

(19) TEGOFACK ZEBAZE ARLETTE FRE-D,GEO-E,ICT-C,PMS-D

(20) NZUME ESTHERINE ASHU ECO-E,FRE-E,GEO-B,PMS-D

(21) ARAYE CHANKOU CALEB ECO-D,FRE-C,GEO-E,PMS-D

(22) JABEA EBOA JOEL ROMAN BIO-E,CHE-E,FMA-D,PMN-C

(23) BITJOCKA IV FMA-E,ICT-D,PHY-E,PMN-C

(24) NDJEPENDA MARIETTE REJANE BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-C

SINGOUE NGALAMOU AUDREY EUGENIE

ECO-E,FRE-E,GEO-D,PMS-C

(25)

(26) NDALET NJIKI CINDY ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-C

(27) NANGA NKAM PRAXEDE SHERLOCK ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(28) NALIOMO FENDA MOKI-LINONGE ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-D

(29) NGOUFO TCHANGO ULRICH JORDAN ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 36

(1) ANTOINE-LOIC EDO NNA CHE-D,FMA-C,PMN-A

REGINE NICOLE TCHANDJA ONDOUA NJALLE

CHE-D,FMA-D,PMN-B

(2)

(3) SINA TCHEUTOU JOELLE JESSICA BIO-E,CHE-C,PMN-B

(4) YENG-CHIA EDITH LAURE BLANCHE FRE-C,GEO-D,PMS-C

(5) TAFFOU NDENGA URIELLE AUDREY CHE-D,FMA-D,PMN-C

(6) GOUANE KOBE ARIELLE BIO-C,FMA-E,PMN-C

(7) NJIAYAP NANA CLOVERT ECO-E,GEO-B,PMS-D

(8) TATAP KUISSEU MAPA DANIELA BIO-C,CHE-E,PMN-D

(9) KWENDJASSI JABEA LALOBA MERVEILLE BIO-D,CHE-D,PMS-D

(10) TEAKO DEBAYA LUCRECE VERA BIO-E,FMA-D,PMN-C

(11) KAYEU TAGANG ESTELLE AUDREY BIO-E,FMA-E,PMS-B

(12) BAMAL NYANG HANS DIVIN FRE-D,GEO-E,HIS-C

(13) YIMGA PAO DARLINE AUDREY BIO-E,CHE-E,PMS-C

(14) BIHNWI MELANIE CAROLE AMAH BIO-E,CHE-D,PMN-D

(15) MBEUKOU TENE ALISSANDE BIO-E,FMA-E,PMN-C

(16) ENOANYOR CHEILLIS BRITNEY TAKU BIO-D,CHE-D,PHY-E

(17) NGO BIKENA AFELA OLIVIERA MAURIELLE BIO-E,FMA-E,PMN-C

(18) MBOUFANG KENMOE STEPHY LYNE BIO-E,FMA-E,PMN-C

(19) KIENG AWAH IRENE DIANA FRE-D,HIS-D,LIT-E

(20) NDOUM BIKOUN MARIE CARMEN ECO-C,GEO-E,HIS-E

(21) MASSOU NGETNKOU LAETITIA ASHLEY FRE-E,GEO-E,HIS-C

(22) MAKOUGOUM TAGANG ANGE FRE-E,GEO-E,HIS-C

(23) OBI-AYUK TABI CYRIL GEO-E,HIS-C,PHI-E

(24) NOMECHIE NELEKOUO FRANCHESCA JULY FRE-E,GEO-E,HIS-C

(25) TCHOUTANG BEMELINGUE LYDIE PHOEBE BIO-E,CHE-E,PMS-D

EKOLLO AKHENATON GIOVANNI ROBERTO STEPHAN

BIO-E,CHE-E,PMS-D

(26)

(27) ENOW LOIC GAUVRY ENOANYOR JUNIOR CHE-E,ICT-E,PMN-D

(28) BOYO ANDY AGETHENBOM ECO-E,GEO-E,PMS-D

TCHANGOU DELOR LACHOUALA FABIENNE JESSI

FRE-E,GEO-E,HIS-D

(29)

(30) MOMO GNOPA HILARY SIMON FRE-E,GEO-D,HIS-E

(31) BOBDA TOUNKA GILLES KEVIN FRE-E,GEO-E,HIS-D

(32) EFFIM NAOMIE TRACY VERYE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(33) MINA SOPPO EKOLE ECO-E,FRE-E,HIS-D

TCHOUAMENI TCHOUAPY MERVEILLE SANDRA

FRE-E,GEO-E,HIS-E

(34)

(35) MBAME MAKOMBY GREG MICHEL FRE-E,GEO-E,HIS-E

(36) NJOFANG KONGUEP WYLLYE LAURE ECO-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 28

(1) DJIAZET TONGUE STEVE ARCHANGE CHE-D,PMS-C

(2) FRANCISCO CHUKWUDI KALU ICT-D,PMN-C

(3) SIMO FOKUE LORICK ARIEL CHE-D,PMN-D

(4) CHRISTIAN NJOH DIPITA RUTH-YANN CYRIL FRE-D,PMS-D

(5) NDOUNTENG NYAMSI MARIANE FRANCE IRNES ECO-D,HIS-D

(6) LEKANE ZEUFACK FORTUNE ERINE CHE-D,PMS-E

(7) KENMOGNE POKAM HILAIRE MIGUELE CHE-E,ICT-D

(8) ATANGAMUA CONSTANCE FORCHAP HIS-D,LIT-E

(9) MBABOU NJEUTCHOU ANDRE ANNABELLE FLORE FRE-D,HIS-E

(10) SOLANGE EBAI MANYI FRE-D,LIT-E

(11) FOWE MBAC LINCHE IDRIUN GEO-E,PMS-D

(12) HARRIELLE WILLIAMS BONANG GEO-E,HIS-D

(13) KIMA TABONG TERRY BECKLY TABI ECO-E,GEO-D

(14) EHODE NGUBE LAURINE GEO-E,HIS-D

(15) KOM KOYOU MICHELLE LAURE GEO-E,PMS-D

(16) GALAMO SERGE FRIDOLIN FILS GEO-D,HIS-E

(17) YONKE NYA JOANNE BIO-E,PMN-E

(18) KENMOGNE FODJO HELENA AUDREY CHE-E,PMS-E

(19) FOBA IANN CASHAREL DONOVAN GEO-E,HIS-E

(20) NGWE RACHEAL ASHLEY FRE-E,GEO-E

(21) SOUOP DURENT STYVE FRE-E,GEO-E

(22) KAMENI DJADJI FRANCESCA GERTRUDE GEO-E,HIS-E

(23) KOUMBA KANE FRE-E,HIS-E

(24) AHOUNFACK DJERI TAF LANDRI FRE-E,HIS-E

(25) FOGUE YANNICK BLAISE GEO-E,HIS-E

Page 147 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 28

(26) CHEMGNE DEUMI DANIELLE LOVE FRE-E,HIS-E

(27) MASSEMBELE TCHAMY ULRICH LEROY FRE-E,GEO-E

(28) TAGOMO ANGE BRUNNEL JEFF FRE-E,HIS-E

Centre No: 11503 DOWN TOWN BAMENDA EXTERNAL

Regist: 73, Sat for 2 or more Subjects: 62, Passed : 33

% Passed : 53.23, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) NGEO-LEWI FIELEFACK WILMA ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(2) GHANDE MARIUS FONBOYE GEO-D,HIS-E,PHI-D,REL-C

(3) ANYAM HONORINE MAGHA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 11

(1) ATEH MACCIVA ANSAMA ECO-B,GEO-D,HIS-C

(2) ANONG CLINTON NTAH ECO-D,GEO-C,HIS-B

(3) EMMANUEL AMBE NDUM ENG-D,GEO-D,HIS-C

(4) NAHNYONGA EMMERENTIA TITAMONGU ENG-C,GEO-D,HIS-E

(5) MBABIT DANIELA AFOR ENG-E,FSN-B,HIS-E

(6) MOMEYEN JOY BALAME ECO-E,HIS-C,PHI-D

(7) FON LIZZY MAMBOKUM ENG-C,HIS-D,LIT-E

(8) FUHNWI CHE EDWIN ENG-E,HIS-E,REL-B

(9) LUM KARLINE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(10) FON COLLINS SUH BIO-E,ENG-D,PMS-E

(11) MFORMI PETRA BURINYUY ENG-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 19

(1) ENDA DELIGHT BIO-E,FSN-B

(2) TANLAKA PROSPER KONGNYUY BIO-E,FSN-B

(3) CARINE BIH NGU GEO-E,PHI-B

(4) KENYI BESLINE NAHJELA GEO-D,HIS-D

(5) KENYI REMI FEH GEO-C,HIS-E

(6) AGHANWI PRINCEWILL FUH HIS-D,PHI-D

(7) NCHE BLESS ECO-E,GEO-C

(8) SUH NANGA NELVIN ENG-C,LIT-E

(9) BASSEY PRINCEWILL ESSIEN GEO-E,HIS-D

(10) BANG REGINA KAH NUVAGA GEO-E,HIS-D

(11) ADU SAMUEL ADU GEO-E,HIS-D

(12) TATAH LASHMI NJENYOY BIO-E,CHE-D

(13) TEBOH NWACHAN TEBOH BIO-E,PHY-E

(14) AWABI NOELA ENIK ENG-E,HIS-E

(15) FOUNGANG KELCY NDEH GEO-E,HIS-E

(16) ABDUL-AZIZ HAROUNA PIYELE ENG-E,REL-E

(17) MBISEH BELTRAN AMENGWOH GEO-E,HIS-E

(18) TAYANG LANDRIN SENTIEH GEO-E,HIS-E

(19) SUH NJI BERTRAND ENG-E,HIS-E

Centre No: 11505 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

LOGPOM II, DOUALA

Regist: 171, Sat for 2 or more Subjects: 170, Passed : 140

% Passed : 82.35, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 13

(1) ASSOB FEUGO KEVIN BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-A,PMS-A

KENFACK DJOUMESSI HUISSEIN VALDEZ

CHE-B,FMA-B,ICT-C,PHY-A,PMN-A

(2)

UKUMSPAZO LEOCARDINE NWECHOUBON

ECO-B,ENG-C,GEO-A,ICT-C,PMS-D

(3)

NTOLO ESSAM MICHELLE ANGE

BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-A

(4)

CHOUDJA YAKAM CYNDY – FRANCESCA

BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(5)

(6) BINWI ANE NAOMI BINDA CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(7) KUETE MBOGNOU RAMSES ECO-E,ENG-D,GEO-C,ICT-C,PMS-C

NGOU KENFACK ORLANE CYRIELLE

BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(8)

(9) SOUFFO NZESSE MELISSA VIDAL

BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-D

(10) FOGHA NGOUAGNA LAURA BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

BONTSE MARIE VICTOIRE FORTUNE

BIO-C,CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(11)

(12) FORKU BELINDA PELAMBU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(13) SELATSA DAILOCHO AUBIN BIO-E,CHE-E,GGY-E,ICT-E,PMS-C

Passed In 4 Subjects: 47

(1) NGORAN BELVIAN VERNYUY BIO-C,CHE-C,FSN-B,GGY-B

(2) MASSOMA AKO MUNA BIO-C,CHE-C,FMA-C,PMN-B

(3) MENGUE OBOLO LUCIE PATRICIA BIO-E,CHE-B,FMA-C,PMS-A

(4) NAGUE NKENFACK IVANE MAEVA ECO-B,ENG-E,GEO-C,PMS-B

DOUAZONG NGOUSOP FRANK JUNIOR

BIO-B,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(5)

(6) DIHOU – NZOKOU JACQUES MARCEL CHE-D,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(7) YITEMBEN KAMENI FRANK BRICE BIO-D,CHE-D,FMA-C,PMN-B

(8) DONFACK ZANGO MEILOVE BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(9) DONGMO DOUANLA RICK STEVE BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-C

TANEKEU LEMOGO MAIVA BLONDELLE

ECO-E,FRE-C,GEO-D,HIS-B

(10)

(11) ASONGAFAC IVORINE NKENG ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(12) LONCHI JORDAN FMA-D,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(13) NJOUMESSI FOKOU CASTRO ECO-E,GEO-C,ICT-D,PMS-C

ASSONKENG TALLA BONG STELLA HOLGATH

BIO-E,CHE-C,GGY-E,PMS-B

(14)

(15) CHETSA JORDAN CHE-D,FMA-E,ICT-C,PMN-C

(16) BER STEPHANE CHAAKANYUY BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-E

(17) TOURERE ADJARA BIO-B,CHE-D,GGY-E,PMS-D

(18) BANLI MAKONGO RENE ECO-E,GEO-D,ICT-E,PMS-B

(19) ARIYE JOAN MAMBE ECO-E,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(20) NGOH EMMANUEL WAH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(21) LYOMBE DELPHINE LYMONGA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-B

(22) ANGE MICHEL TEUDJEU PAKY BIO-D,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(23) KENFACK ANGE NIKITA ECO-E,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(24) BAWE LINDA MAYA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

HADIDJA EBWEA MARIE REINE MAEVA

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(25)

(26) CHOUDJA TCHANOU ROAN – BEDEL CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(27) MFORBI MILDRED NGUM BIO-D,CHE-D,GGY-D,ICT-D

(28) TCHOMBA TEKENKENG ALEXIA ELSA BIO-B,CHE-D,ICT-E,PMN-E

(29) NDONGO FRANCK BORELLE ECO-D,ENG-E,GEO-E,PMS-C

(30) TCHUIQUOSI KENGNE GODWISDOM FRE-E,GEO-E,ICT-C,PMS-D

ARREYETTA BAWAK DJIA DARLIN DILAN

CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(31)

(32) NDIKUM NGWA MBONINWI BIO-D,ENG-D,GGY-E,ICT-D

(33) BENI NANA STEPHIE MERVEILLE ENG-D,FRE-C,GEO-E,HIS-E

(34) TOUOYIM LEMOUPA OLIVIER BIO-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(35) EKANDE EPANYA ERNEST ARISTIDE ECO-E,FRE-E,GEO-E,PMS-C

DJOMKO KOM EMMANUELLE MARCELLE

BIO-E,CHE-E,FRE-E,PMS-C

(36)

(37) CHUNKE GIDEON NVOMI BIO-E,CHE-E,ICT-D,PMS-D

(38) NGOUTANE MEFIRE FATIMA ENG-E,GEO-E,HIS-E,PHI-C

MANEZE FOU-PHOEGO CELESTINE DAIVA

ENG-C,FRE-E,GEO-E,HIS-E

(39)

(40) DISSAKE NGOULE RALPH LOIC CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(41) FOGUENG NOUBISSI KELY RACHEL BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMS-C

(42) MALLA DOUMO BRAINDA BIO-E,FMA-D,PHY-E,PMN-D

NGUEPI TSOBGUIM BRAYAN CLYFORD

BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(43)

(44) EGBE MIRIAM AMOS ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(45) TONYE IRENE DARIA BIO-D,CHE-E,FMA-E,PMN-E

AZEMO NAFACK WILLIANNE JUVELINE

BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(46)

(47) TABWE TABWE FILS ARMEL BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 45

(1) NKADNEWOH KINGSLEY MOFOR-NCHENDE ECO-E,GEO-A,HIS-B

(2) ATEM CAROBRIAN ECO-D,GEO-B,PHI-B

(3) NOUBISSI KAMDEM LESLIE MIREILLE BIO-B,CHE-C,PMN-C

(4) PEFOUHO LONGTCHI DAROLE BIO-B,FMA-D,PMS-C

Page 148 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 45

(5) DONWOUNG TATSUANG STECY LAURINGH BIO-C,CHE-D,ICT-C

(6) AJONGAFAC MARGARET FUABEH BIO-E,CHE-C,PMS-B

(7) LYNA – BETTY LYKOWO BIO-B,CHE-D,PMN-D

(8) KUEDA OLIVIER DETEZ ECO-E,GEO-C,PMS-C

(9) DINGA SEVERIN DOH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(10) AGBOR NADINE BESSEM GEO-E,HIS-C,PHI-C

(11) FOGHA WATI LYDIE ARMELLE BIO-D,CHE-D,PMS-C

(12) TETUH BLAISE GWAN ECO-E,GEO-D,HIS-C

(13) FOKOU FOLAC CHATELLE LUKRESSE BIO-E,GGY-E,PMS-B

(14) TSOBGNI TATUAN ERICA JOYCE BIO-C,GGY-E,PMS-D

(15) TSAYEM MELI ALEX BIO-B,PHY-E,PMN-E

(16) NZOYEM DOUNTSOP JOHN RUSSEL CHE-C,FMA-E,PMN-D

(17) DJUIDJA DANIELLE AUDREY BIO-E,CHE-C,PMS-D

(18) NANGIA NDUMBE LUXI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(19) DJEULEMO AKEUMO JOYCE VALDEX ECO-E,GEO-E,PMS-C

(20) SEKA CATHARINE KINYUY ENG-E,HIS-C,LIT-E

(21) ZAMBOU MBOUZANG FRANCINE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(22) NGOUFACK AZONGMO NORRA STEVIA BIO-E,CHE-E,PMS-C

(23) NGNINVOBOUO WAFO FRANKY WILLIAM BIO-E,CHE-C,PMS-E

(24) TCHEUO BOSTIN ECO-E,ENG-D,GEO-D

(25) MENANG AKEFA ALISON BIO-E,CHE-E,PMS-C

(26) MBEMBE BOUMSONG INES HORNELA BIO-E,CHE-E,PMS-C

(27) VERNYUY SUNDA KINGSLEY ENG-E,GEO-D,HIS-E

(28) TSAFACK DEMANOU FLAVINE ENG-E,GEO-D,HIS-E

(29) LONTSI TANGUEU DILANE BIO-E,CHE-D,PMS-E

(30) REINE MOUKOBIA SILIKI DUCHELLE BIO-E,CHE-E,PMS-D

(31) ABANG LAURA NAKOMA BIO-E,CHE-E,PMS-D

(32) DONGMO FOMENKEU ARNOLD MAYCK BIO-E,GGY-E,PMS-D

(33) NJONKOU TCHODJOU RONELLE SAKINA BIO-D,FMA-E,PMN-E

(34) DONGMO SUMBENG DANIKA RIMEL BIO-E,CHE-E,PMS-D

(35) NSAI ISIDORA YIWUN ECO-E,HIS-D,LIT-E

(36) CHEUWA DAH’SSI LANICHA DALOINE BIO-E,CHE-E,PMS-D

(37) MANTHO TCHIO ORCELA KAROLE BIO-E,CHE-E,PMS-D

(38) AWOUMFOUO FOFIE MILKA SPAILLER BIO-E,CHE-E,PMS-D

(39) DONCHI GHOGUIA AARON JORDAN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(40) KONGNSO NYUYKIGHAN BORIS GEO-E,PHI-E,REL-E

(41) ROSE OBASI MANDER ECO-E,GEO-E,PMS-E

(42) MESUE EMMANUEL NDI EPIE BIO-E,CHE-E,ENG-E

(43) KENGNE POUOKAM ANDY TRESOR BIO-E,CHE-E,PHY-E

(44) NGONO OTTOU MONIQUE MELAINE ECO-E,FRE-E,HIS-E

(45) ATTAGBOR SENOCIA MBU BIO-E,CHE-E,PHY-E

Passed In 2 Subjects: 35

(1) GABSA NOELLA PEITY ENG-D,HIS-B

(2) NGO DIBOM MANDENG SUZANNE PATRICIA ECO-C,HIS-C

(3) NGANG BORIS CHE GEO-C,HIS-C

(4) LEDZEMO CHARLINE DZERINYUY BIO-C,GGY-C

(5) GOHLA VANESSA THERESIA BIO-B,GGY-D

(6) TABE SOPHIA EWET GEO-E,HIS-B

(7) ASSEMBE ZONKO PERRIAL AVELIN BIO-D,CHE-C

(8) FOLA JEANETTE SEVIDZEM HIS-C,LIT-E

(9) ASU CLARK TABANDIE GEO-D,PMS-D

(10) MBANG YAGO ULRICH EMMANUELLE FRE-D,HIS-D

(11) BOGNING SIE DAMARESSE BIO-E,PMS-C

(12) NGOUFACK MEHITANG GUIRETTE LESLY BIO-E,PMS-C

(13) BATIKAMENE CHRIST MAJOIE FRE-E,HIS-D

(14) GHEMNING KAMGA FRANK ARTHUR GEO-E,ICT-D

(15) MBANG ANITA WASE GEO-E,HIS-D

(16) MOLO MARGUERITTE CHRISTELLE ENG-D,HIS-E

(17) INIBILE ELISE GEO-D,HIS-E

(18) ATABONGNKENG NGWAFONG GLEEN BIO-E,CHE-D

(19) MBENG NDIP ANAIS DONA MARCELLE BIO-D,ICT-E

(20) NDINGHA FRANK – RAPHAEL BIO-D,GGY-E

NZOUESSA TCHIKAPA CONSTANT LEBRUN NGONGANG II

BIO-E,PMS-D

(21)

(22) TEKEUTSUE KUETE EDWIGE DORCAS GEO-D,HIS-E

(23) POUNTOUGNIGNI SAOUDETOU ENG-E,FRE-D

(24) LEMFON PERRY RANNYUY HIS-D,PHI-E

(25) ENDALE DIKOUME EUGENIE INGRID PHY-E,PMN-D

(26) BOUWEN – SIAHA MICHELLE CAMELLE CHE-E,PMS-D

(27) EMMANUEL POYEL BALAGA FRE-E,LIT-E

(28) AWAH CARINE NGWENYI ECO-E,GEO-E

(29) ETONGWE JULIE DISERE ENG-E,LIT-E

(30) CHIMOLUH MILDRESSE-KATE FRE-E,HIS-E

(31) MUDIMI DEKAKE DEBANGI BIO-E,GGY-E

(32) TSAJIO HOTOU JEROBOAM ARNOLD BIO-E,CHE-E

(33) KEMBAH FOUELEFACK MICHELLE VALEINE BIO-E,PMN-E

(34) MEJAME AGNES EGBE BIO-E,CHE-E

(35) KITIO ATIAJIO CABRELLE FRE-E,HIS-E

Centre No: 11508 ETOUG-EBE EXTERNAL 2

Regist: 437, Sat for 2 or more Subjects: 434, Passed : 242

% Passed : 55.76, Sanctioned : 5

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

(1) AFANUI ADRIAN BIO-B,CHE-E,ICT-B,PHY-E,PMS-B

GOUOCHEGHE TAKOU ANDREE MANUELLA

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(2)

(3) CHO BIH ZIE MARIE FRANCE BIO-A,CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMN-D

DOUVGAYE PAMBAYE JEANNE LAETITIA

BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-E

(4)

(5) NENGA KELLY TANWIE ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 28

(1) NDIFON DAVID WOINTOH ECO-D,HIS-C,PHI-B,REL-B

(2) CYRIL FONDZENYUY ECO-E,GEO-B,HIS-B,PHI-C

(3) BONGSIYSI PERLAVATE TATA BIO-A,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(4) TENDON GUILIEN NUECK ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(5) PHILIP NERI NGWA ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(6) ALBERT KILOFONYUY WIRBA BIO-A,CHE-C,PHY-E,REL-E

(7) NEBA BRENDA ASOH BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(8) DORIS NGETIKO TANGHAM ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(9) MOYEH MAIVA VERNYUY BIO-B,CHE-D,GEO-C,PMS-E

(10) TATAH ANABEL MANJIOH BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(11) ALIDU ZULKFLY FANNYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-C

(12) NKOLO ESSIMI YANNE MARCELINE BIO-B,CHE-D,CSC-E,PMS-D

(13) TICHA JERVENSON CHOFOR BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(14) MA-FENDE EBONGE MIRIAM ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(15) FONDZEYUF CASIMO BANSEKA ECO-E,GEO-C,PHI-D,PMS-D

(16) YAZE ESSA FRITZ BIO-D,CHE-E,ICT-C,PMS-E

NGO NGUIMBOUS MARIE HELENE GRACE

ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(17)

(18) NGHONGULEH NGUFONG NINEL BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(19) JIAME FELICIA YANJOH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(20) ABIRENIE CLARIS NGU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(21) KOMETA VERCLINE MAGHO ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-D

(22) TIKUM STANISLAS MUSI BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(23) NCHONGAYI NJINKENG ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

NYUYSONI JANE FRANCIS FONDZEWONG

ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(24)

(25) MEGWA FOSSOUO MICHELLE SIRIAK ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(26) NGONG ANNA LUBUE ECO-E,HIS-E,LIT-E,PHI-E

ONANA OSSOMBA ANASTASIE MANUELA

ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(27)

(28) MENDI KINDEH MELANIE ECO-E,ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 93

(1) NDAGE CLEARANCE NKWIBU ECO-A,GEO-A,PMS-E

(2) KONGNSO GILLIAN LIMNYUY BIO-B,CHE-D,GEO-A

(3) NYUYKI ABELEN DZELAMONYUY ECO-C,GEO-C,HIS-B

(4) NGONG VANITY MAIH ECO-D,GEO-B,HIS-C

(5) TUFOIN GILIEN BIHNDEH ECO-E,GEO-A,HIS-C

(6) ERNESTINE MANKAA ECO-C,GEO-D,HIS-B

(7) NDEH HERMANN CHERIH CHI BIO-B,CSC-E,GEO-B

(8) TAMFU GERMAINE KFUKFU BIO-A,CHE-D,PMS-D

Page 149 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 93

(9) DOR NYUYKI BERNARD BIO-A,CHE-C,PHY-E

(10) ACHA MORICE ATIM BIO-B,CHE-D,PMS-D

(11) NKWEIN NADESH NDISI ECO-E,GEO-B,HIS-C

(12) LUKONG SALAMATU BERINYUY HIS-C,LIT-E,PHI-B

(13) NEBA QUINIVETTE BINWI ENG-D,HIS-B,LIT-D

(14) BERRI NOURA TANKA BIO-B,CHE-D,PHY-D

(15) TATA HERMAN VERNYUY BIO-A,CHE-D,PHY-E

(16) NGOH ODESTINE NENG HIS-C,LIT-E,PHI-B

(17) KPUNTIR ROMEO YUTAR ECO-E,GEO-B,ICT-D

(18) BATHOROMEW TOH GEO-D,HIS-D,PHI-C

(19) KAHBOH TELMA GWANVALLA ECO-D,GEO-B,HIS-E

(20) AMBUAKWE PAULINE ENGUWEI FRE-C,HIS-C,LIT-E

(21) AZEMOH LUCIAN MOHMOH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(22) MARIENETTE BAAH ABONGNUO ECO-E,GEO-B,HIS-D

(23) NGWANG FABRISE NFOR ECO-C,HIS-E,PHI-C

(24) NDONWI PHILIP SHU HIS-C,LIT-E,PHI-C

(25) EYONG REBECCA EBANGAH ENG-D,GEO-C,HIS-D

(26) BEH PRINCESS FAITH KUM BIO-C,CSC-E,GEO-C

(27) ENOW SYDONI NAKUMBA BIO-C,CHE-D,ICT-D

(28) MANKAA LYDIA NGWA BIO-B,CHE-D,PHY-E

(29) ISMAEL TINEFER JULES GEO-C,HIS-D,PHI-D

(30) AKUM BINDRA NJI FRE-C,HIS-D,LIT-D

(31) YASHA-OH MOHNZEFUETAYI GEO-D,HIS-B,PHI-E

(32) AJANG PAULINASH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(33) MVOGO EMMANUEL MELCHISEDEK CHE-D,PHY-D,PMN-C

(34) FAIBE GLORY DZERNYUY GEO-D,HIS-D,PHI-D

(35) KONGEH CHELSEA CLAIRE BEKECHE BIO-B,CHE-E,PMN-E

(36) LEONARD MVETINGHO ECO-E,GEO-D,HIS-C

(37) TANGI DIANE SHURRI CHE ENG-C,HIS-D,LIT-E

(38) VENKININI ETIENE ASAHFE ECO-E,GEO-D,PMS-C

(39) FRU BRIAN JUNIOR FONKEM GEO-C,HIS-D,ICT-E

(40) NKWAME KODANBE STANISLAS BIO-B,CHE-E,PMS-E

(41) KWANKO TIEDU FRESNELLE GARCIA BIO-C,CHE-E,PMS-D

(42) AGWE SAMJELLA BRANLEY FOMBAN BIO-C,CSC-E,PMS-D

(43) FRANCISCA BIH CHO ENG-C,GEO-E,HIS-D

(44) TANDA GLADNESS EMSHIE DANYING ECO-E,GEO-C,HIS-D

(45) NSHOM CANISIA MOM ECO-E,GEO-D,HIS-C

(46) AKUM SUNNY AKURO GEO-E,HIS-D,PHI-C

(47) NSOTARI BERNICE VENBIRFOGHA ENG-E,GEO-C,HIS-D

(48) NKEM BELTUS NDIKEFOR ECO-D,GEO-E,HIS-C

(49) YONG SERAPHINE CHITUH ENG-D,HIS-D,PHI-D

(50) NKEM BERTRAND MUA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(51) FETERR IRENE ENG-E,HIS-C,PHI-D

(52) BERNICE BURINYUY GEO-E,HIS-D,PHI-C

(53) GILIS AMPULAR ABE ENG-D,GEO-E,HIS-C

(54) JULLIET KOGHONG ECO-E,GEO-D,HIS-D

(55) EYABE LARRIZER HASSAN ENG-D,HIS-D,LIT-E

(56) YAMTCHEU LENNY-DARIUS NDIP HIS-D,LIT-E,PHI-D

(57) CHE THERESIA NNAM ENG-D,HIS-D,LIT-E

(58) SEWOYEBA FOMONYUY SEWOYEBA BIO-D,CSC-D,PHY-E

(59) MAYANG DIENE GISELE VANESSA BIO-C,CHE-E,PMS-E

(60) SEMONI KEHBILA SEMGAGHAH ENG-E,HIS-C,LIT-E

(61) BAH SOUIBOU NYIWUENDEH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(62) ASOH MILANIE NEBA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(63) TACHE DIVRIET SABUM GEO-E,HIS-E,ICT-C

(64) NGWE SANDRINE TABIFOR ENG-E,GEO-E,HIS-C

(65) MC ASAH CALYPSE FUNWIE ENG-D,GEO-E,HIS-D

OUAGA TCHOUACHEU VICTOIRE LAFORTUNE

BIO-E,CHE-D,PMS-D

(66)

(67) DOMINIC MAKOKIE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(68) BERINYUY ADELE ENG-E,HIS-D,PHI-D

(69) MBIYIWOH FRANKLINE TANTEMBUA ECO-E,HIS-C,LIT-E

(70) CHIA RECKSON TUFOIN FRE-E,GEO-D,HIS-D

(71) YARO MARY BIBIABOW ENG-D,HIS-E,LIT-E

(72) CYRIL MBIMENYUY GEO-E,HIS-E,PHI-D

(73) SIDONIE DZELAMONYUY BIO-D,CHE-E,PMS-E

(74) DOHTUMA JUSTUS GUDMI GEO-E,HIS-E,PHI-D

(75) ATEHMALO JOYCE NGEMAKE ENG-D,FRE-E,LIT-E

(76) AWA RENE ASOBO BIO-D,GEO-E,GGY-E

(77) NWANJOH NALIAN ACHEI BIO-D,PHY-E,PMN-E

(78) MABEDI BAWAYA JAIROUS FRE-E,HIS-D,LIT-E

(79) LAVMFU BLANCH BERINYUY HIS-D,LIT-E,PHI-E

(80) KEMOUGNE GAPING JOSHUA CHE-E,FMA-E,PMN-D

(81) NKAKFA NGUEKAM FRIDE ENG-D,FRE-E,LIT-E

(82) NGOH ARETA MBUNG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(83) ITOE AGNES BELOLE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(84) ATANGA BRICE AWASUM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(85) TANTO CONFIDENCE KWIKWI ECO-E,HIS-D,PHI-E

(86) KWASINWI MANKA MARIEON ASONGWE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(87) NGONG SHARON KUOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(88) KOUAMO DJOUNGUEP MOUSSA ADERS ECO-E,GEO-E,HIS-E

(89) LEYNYUY EVANGELINE BIO-E,CHE-E,GEO-E

(90) NASAH KINDNESS YONG BIO-E,CHE-E,GEO-E

(91) NEUSSIMA GANOU TOWA JESSICA REINE FRE-E,GEO-E,HIS-E

(92) NCHONGBOH JOYCELINE BELINGWE ENG-E,HIS-E,LIT-E

(93) TOMO NEHAMANDJI ORNEL FRE-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 116

(1) RACKEL NYUYUNI BIO-B,CHE-B

(2) YUH CLIFORD BERINYUY GEO-B,HIS-B

(3) EYAMBE DIBORAH BUSUNGU BIO-A,CHE-C

(4) KIMAL ZERJIANE YONG GEO-A,HIS-C

(5) CLAUDINE GIWEH GEO-C,HIS-B

(6) NCHONGOH HENRY NGWOCHUFEH BIO-A,CHE-D

(7) NFOR BRAINDA MUNGOH BIO-B,CHE-D

(8) NKWAIN RAPHAEL MIH GEO-D,HIS-B

(9) NJODZEKA ELIZABETH NYUYIDZEWOA GEO-D,HIS-B

(10) MBINKAR ELVIS SUINYUY BIO-C,GGY-C

(11) TALAH EMMANUEL SHANG HIS-C,PHI-C

(12) NKWAN ANABEL KEFEI BIO-C,CHE-C

(13) NAHBILA RUTH FOKWA GEO-C,HIS-C

(14) AWAH DESTINY NJI BIO-B,CHE-D

(15) EBOT JOHN EBOT HIS-B,LIT-E

(16) LAWRENCE SEWOYEBAA GEO-D,HIS-C

(17) TENENG PRECIOUS FRI GEO-D,HIS-C

(18) LAHBEM BIH KENSAM BIO-D,ICT-C

(19) NDOMBALAI JOSUE FRE-E,HIS-B

(20) ANYE NADESH MAMBO GEO-C,HIS-D

(21) SULEYMANU ADAMU GEO-E,HIS-B

(22) TEM BLESSING ZOW FRE-C,HIS-D

(23) WILSON WAFOR NGONG GEO-E,HIS-C

(24) TIEMUNCHO HANSON NDZEYONLEMA HIS-C,PHI-E

(25) NKUIKOUA NOUNKOUI WAREN STEVE GEO-D,HIS-D

(26) ASOGHOH ROLAND HIS-C,PHI-E

(27) NSOM LIZETTE KOMTTANGHI BIO-D,CHE-D

(28) LUKONG JOY BERINYUY GEO-E,HIS-C

(29) ALIH URAIKA GEO-D,HIS-D

(30) WANDJI SEUDJIO YVANA JOYCE FRE-C,HIS-E

(31) ACHA MARBEL OJA HIS-C,LIT-E

(32) AMBE GUERCH ZINTCHEME GEO-E,HIS-C

(33) TAMBOUH BLAISE MBEGHE BIO-C,CHE-E

(34) TCHIWOU AUDREY BIO-C,CHE-E

(35) MELOH KERENE ANGUH BIO-C,GGY-E

(36) OBI OJONG AMED GEO-C,ICT-E

(37) WIRBA LARISA SOVER GEO-D,HIS-D

(38) MAISHU ZULAIHATU DZEKENYUY BIO-E,GEO-C

(39) PELAGIE BONBEDA BIO-C,ICT-E

(40) SAHFE NOEL WIYSAH GEO-D,HIS-D

(41) NTUTIN BELLA BURINYUY GEO-D,HIS-D

(42) ASHU FOTABE MARTIN HIS-D,PHI-D

(43) TERENCE TASEMUA NDIANCHI HIS-D,PHI-D

(44) DZERNYUY ISABELLA ENG-E,HIS-C

(45) FONGANG TABITHA TEFUH BIO-E,GEO-C

(46) NING SYLVANOR KELLY GEO-D,HIS-D

Page 150 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 116

(47) MOHNCHUPOK CARLSON NJOMWEH ECO-E,GEO-C

(48) NDOSAK ESTHER KELANG ECO-D,GEO-E

(49) FONDZENYUY ODREINE BURINYUY ENG-E,HIS-D

(50) BILLA GISLANE GABGHA HIS-D,REL-E

(51) YONG ERICA FIENSIH GEO-E,HIS-D

(52) NKONGHO HELEN AYUK HIS-D,PHI-E

(53) MARCELUS AWENJA NGWANI GEO-E,HIS-D

(54) KUM ODETTE NDUM GEO-E,HIS-D

(55) NDI EDWIN ENG-E,HIS-D

(56) CHIN VERENICE JAVNYUY GEO-E,HIS-D

(57) AGHA’AH AMANDINE NDISI BIO-D,CHE-E

(58) AGBOR DELPHINE AYUK ENG-D,FRE-E

(59) SHEY MILDRED KOYE GEO-E,HIS-D

(60) NGHANG CLAUDIA NGOINSAH GEO-E,HIS-D

(61) KUVINYUY CRISTEL FOMONYUY GEO-E,HIS-D

(62) BA’AYE SAKIINATU JIAY HIS-D,PHI-E

(63) KONGNSO BRYAN FONDZEYUF GEO-E,HIS-D

(64) NNANGA OLAMA SERAPHIN RYAN GEO-E,HIS-D

(65) AKEGIEH GISELE NUIJWEMBI GEO-E,HIS-D

(66) MBEODEM CYNTIA HIS-D,LIT-E

(67) FONGANG ABEN SALOME GEO-E,HIS-D

(68) KPAMA YVES PATRICK PHY-D,PMN-E

(69) NKWA SAMANTHA MBE LORRAIN GEO-E,HIS-D

(70) BESONG CHRISTOPHER BESONG HIS-D,PHI-E

(71) LONTUM EMMELIAN FONYUY GEO-E,HIS-D

(72) FOLIBA LIONNELLE VANELLA HIS-D,PHI-E

(73) MIRABEL OKIE OCHI GEO-E,HIS-D

(74) BINEH MONICA GEO-E,HIS-D

(75) JISI BRIYAND TARLA GEO-E,HIS-D

(76) NJUME MBELLA DESMOND GEO-E,HIS-D

(77) AWA BERTRAND MULUH BIO-E,GEO-D

(78) TALLA CHRISTABEL BIO-D,CHE-E

(79) SHEY BONGNWI DELPHINE GEO-E,HIS-D

(80) DZEAYEH EMMANUELLA BERINYUY ENG-D,GEO-E

(81) ETOKIYEH CARL WACHE GEO-E,ICT-D

(82) TUFOIN BETRAND TOHANKUNGAH GEO-E,HIS-E

(83) NUAMEYOGHO MUDASIRU BIO-E,CHE-E

(84) ALEMNGE SUSSANA BELLA HIS-E,PHI-E

(85) KUETE NOUMEDEM VOLTAIRE FRE-E,GEO-E

(86) MANCHO MBUH JULIET GEO-E,HIS-E

(87) TIM HUBERT ASUNDONG GEO-E,HIS-E

(88) BLESSED DELPH ARREY HIS-E,PHI-E

(89) AGBOTAR CYRUS AGBOR GEO-E,HIS-E

(90) NJAYOU NADYA TAHERA FRE-E,GEO-E

(91) NYEBE THERESE NADINE FRE-E,GEO-E

(92) MENDOUGA ZE ALEX EVELYNE CYNTHIA ECO-E,FRE-E

(93) NGO NGWANG SUZANNE FORTUNE ENG-E,FRE-E

(94) NGONDE DIBO ROSE GEO-E,HIS-E

(95) ACHAH MARVIN ANTAM GEO-E,HIS-E

(96) ABENGHO BORIS BUWEH BIO-E,PMS-E

(97) SANDRA ANYA BIO-E,GEO-E

(98) DZELAMONYUY OPHILIAN GEO-E,HIS-E

(99) YASHMIN ARUNA BIO-E,GGY-E

(100) TASHA EMILE KENNETH BIO-E,GGY-E

(101) NYIBOULI BELICE ECO-E,GEO-E

(102) MOKONG ROSE PATRICIA THETIS BIO-E,ICT-E

(103) NIMAMEH NIXON NJENUI PHY-E,PMN-E

(104) EKWUEME GERALD CHIBUIKE FRE-E,HIS-E

(105) NFORMI BETRAND WEPNGONG GEO-E,REL-E

(106) YONGHO MIRABEL KOTEWOH GEO-E,HIS-E

(107) NCHE MABEL EBE ENG-E,HIS-E

(108) NCHIFONG GERMAINE SUNDAY HIS-E,PHI-E

(109) BARON BAH CHING GEO-E,HIS-E

(110) AYABA ANITA NGWE BIO-E,ENG-E

(111) YENIKA LANDRY YOFERNYUY GEO-E,HIS-E

(112) JITI ALFRED NGWA BIO-E,GEO-E

(113) KUDI MIRANDA NAMONDO GEO-E,HIS-E

(114) MOHAMADOU GUIDADO BIO-E,PMN-E

(115) AGHEMBOM ABDABELLA EDWIN ENG-E,GEO-E

(116) NGUM HELDA NKELOK ENG-E,HIS-E

Centre No: 11511 ST. MICHAEL ACADEMY OF SCIENCE AND

ARTS NKWEN

Regist: 154, Sat for 2 or more Subjects: 153, Passed : 129

% Passed : 84.31, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

NJOH BRENDYS-KIMBERLY NGUM

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-A

(1)

MUNKI BRANDONLEE AMANWI

BIO-B,CHE-C,CSC-D,PHY-D,PMN-E

(2)

(3) WIRNKAR LARISA SHIYNYUY ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 28

(1) NYOH PAVEL FONDZENYUY BIO-A,CHE-A,PHY-C,PMN-C

(2) MFONFU LEPSIA NIEVES BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-C

(3) SHULE BENICE KINYUY BIO-C,CHE-B,FSN-A,PMS-D

(4) FONCHA MANUELLA NGWEMULUH ECO-E,ENG-B,HIS-B,LIT-B

(5) CARL GHOGEH VEZHUGHO BIO-A,CHE-C,PHY-C,PMN-D

(6) SEVIDZEM FRANKLINE TARDZENYUY BIO-C,CHE-B,GGY-B,ICT-D

(7) NJOBE NOELLA NYUYKONGE BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMN-C

(8) TARGHAN HARISON CHIA NYANG ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

MAYENMEIN TERENCE SAMA ALOAH JR

CHE-C,CSC-C,PHY-D,PMN-C

(9)

(10) NDONGKEH NOELLA BIH ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-C

(11) SENGKA MARCELLINUS NYUYKI BIO-B,CHE-B,PHY-D,PMN-E

(12) ENOH CYNTHIA NDAKO ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(13) BINSINLA CRISTEL LIMNYUY BIO-E,CHE-C,FSN-B,GGY-C

(14) NGAIBE BERYL YENNYUY BIO-D,CHE-D,FSN-A,GGY-D

(15) NGOH JOY ANYE ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(16) NDONGKEH ANGELE BINDAI BIO-D,CHE-E,FSN-A,GGY-D

(17) LUKONG MARION VERNYUY ECO-D,GEO-B,ICT-E,PMS-D

(18) NYUYKI CLARE KIHSHUU BIO-E,CHE-D,FSN-A,GGY-E

(19) NYUYWIR CLOVIS NYUYFONI ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-C

(20) NIBA CARLSON AMBE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(21) LUKONG MOBARAK GHAKANYUY BIO-D,CHE-D,GGY-C,REL-E

(22) KONGNYUY JOHN CEDRIC NDZENYUY ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(23) GWEI SIDONE SHALA ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(24) KERNYUY NOFISATU BIO-E,CHE-E,FSN-B,ICT-E

(25) LEKEH LEOPODINE KWEYEH ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(26) LUKONG MARIETTE BERINYUY ECO-E,GEO-C,ICT-E,PMS-E

(27) NDI FAITH MBURLI ENG-D,GEO-E,HIS-E,PHI-E

(28) NGAM EMGAURD TFVU ECO-E,ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 51

(1) NSOM WENZAL BIO-A,CHE-A,GGY-A

(2) VUFEMSI LINDSLEY VUYOF BIO-B,CHE-C,FSN-A

(3) SANDRA WOZWI BIO-B,CHE-C,FSN-A

(4) LEINYUY LARISSA SH BIO-B,CHE-C,FSN-B

(5) NDONGHO NOEL SEET BIO-B,CHE-C,GGY-B

(6) DJOUNG CHO JESSICA BIO-C,CHE-C,FSN-A

(7) SEVIDZEM LIMNYUY GHANDZENE ENG-C,GEO-B,HIS-C

(8) NCHARE NADINE MAGAH ENG-B,HIS-B,LIT-D

(9) FRINUE SONITA MUYAMAH ECO-E,GEO-A,HIS-B

(10) NDESO RITA NANGO ECO-C,GEO-B,HIS-C

(11) NDZEYIMO EDUAN JAIKA GEO-C,HIS-B,PHI-C

(12) NKAMCHOR WAINKEH MARIE BLANCHE GEO-C,HIS-D,REL-B

(13) VEBAIN RITA BIO-D,FSN-A,GGY-D

(14) MBIYDZENYUY SANDRA BERINYUY BIO-C,CHE-D,GGY-B

(15) TABANG ANGELA KIBONG ECO-D,GEO-B,HIS-C

(16) NJONG NOELA FIEN BIO-B,CHE-B,PHY-E

(17) KONGNYUY LENORA DZERLA ECO-C,HIS-B,LIT-E

(18) NGIRI MELANI MUNJI BIO-E,CHE-D,FSN-A

(19) BEN SALLA NJUM ENG-D,GEO-D,HIS-B

(20) AYAH HELMAN AKEW BIO-B,CHE-C,PHY-E

Page 151 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 51

(21) MEFEM SHALLOT KOLEM ECO-E,GEO-C,HIS-B

(22) FUL JAMES NSOMATIA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(23) SEVIDZEM LEINYUY YEE ECO-E,HIS-B,LIT-D

(24) TATAH ALVIN WIYKIYNYUY BIO-D,CHE-D,GGY-C

(25) MUMBANG NOELA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(26) ROKENDE BABARA-KATE MONYONGOH ECO-E,GEO-D,HIS-B

(27) MUNKI SANDRINE FAKE ECO-C,GEO-E,HIS-C

(28) MBIENGUH ZEPHANIAH KOKO ENG-D,HIS-B,LIT-E

(29) KENNYU DIEUDONNE NGANG BIO-E,CHE-D,GGY-C

(30) ASEH BRENDA AMBANG ENG-D,HIS-C,LIT-E

(31) KWANYUY LOLITA JAIKA HIS-C,LIT-E,PHI-D

(32) NGWEMBAM NDI IRENE BIO-C,CHE-D,PHY-E

(33) YIVEYUF JOYSLINE KINYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C

(34) MUEDOR BERTERINE EPIE ENG-E,HIS-B,LIT-E

(35) ATONG JESSE NDONGO ENG-D,GEO-D,HIS-D

(36) NUMFOR HOSEA SHU CHE-D,CSC-C,PHY-E

(37) MOLKILKIAN MARION ECO-E,GEO-D,HIS-C

(38) MANDAH VERA JANG ENG-E,HIS-B,LIT-E

(39) ATEMKU NOVELA NINGIEH BIO-E,CHE-C,PMS-E

(40) NGAFI LAURA LABUH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(41) EBANGKOME BENADETTE DEILLE ECO-E,GEO-C,ICT-E

(42) YVONNE AFAYUI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(43) NDI BLESSING GOH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(44) SUNJO NELSON FONYUY ECO-E,GEO-D,HIS-D

(45) AKWOFUE STEVIS RUTH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(46) FONDZEEBAM ANITA PROMISE BIO-E,CHE-D,CSC-D

(47) ATSIMBOM SANDRIA BIO-E,CHE-D,PHY-E

(48) TIKUM FRANKIE EYONG ECO-E,GEO-D,PMS-E

(49) TENGU FRIDAN TAH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(50) TUFOIN INNOCENT WUINIGHIWIBOM ENG-E,HIS-D,LIT-E

(51) DOUANLA TIOSSOCK SANDRA-LYNE BIO-E,CHE-E,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 47

(1) NGWING EMMANUELLA NDIKEFOR NGONG ECO-C,GEO-A

(2) MANGEIH BLESSING MUKOM BIO-B,CHE-B

(3) NYINGCHO DERRICK MBIGOE CHE-B,FSN-B

(4) KONGNSO ITA SHALANYUY BIO-B,CHE-C

(5) GAMBO HANSON YENGONG FSN-B,GGY-C

(6) NDI PRIESTLY ASONYU BIO-B,CHE-C

(7) NFI ENANYOH BELVANIE BIO-D,FSN-A

(8) ANEMBOM JOY FONJI GEO-C,HIS-C

(9) TIKU MBU TABOT PELAGIE FSN-B,HIS-D

(10) YUYUN JAVEN YASMIRATU GEO-D,HIS-B

(11) NZACKBEUH KACHE TATIANA FSN-B,GGY-D

(12) AKONGNWI BRANDON NEBA GEO-C,HIS-D

(13) AKERENWI JUNIOR BIO-C,CHE-D

(14) MBAH REDEEM ANJOH CSC-B,PMN-E

(15) MUMA IDA NGENCHE GEO-C,HIS-D

(16) ELIZABETH NCHANG FANGMBENG BIO-B,CHE-E

(17) TANGIE KENETH GOH ENG-D,GEO-C

(18) FOMO-NYUY BERINYUY YIMBUH GEO-D,HIS-D

(19) MARIE-BRITNEY BATINYUY GEO-C,HIS-E

(20) BIH FLORIDWAN TAH GEO-C,HIS-E

(21) LEINYUY GILLES GEO-D,HIS-D

(22) PRUDENCIA NEWU ECO-D,GEO-D

(23) KEH CLOVIS MONJU BIO-D,CHE-D

(24) NGWE ETHEL GEO-E,HIS-C

(25) AZIWI DIDMUS NGWA ECO-E,GEO-C

(26) OUMAROU AIE SHATU BIO-E,CHE-D

(27) NSONG JUDE DIOM GEO-E,HIS-D

(28) NJOBE ARNOLD NJINYOH CSC-E,PMN-D

(29) NGEH FABRICE MANGEH HIS-E,PHI-D

(30) CHIA SONITA PHUNE GEO-E,HIS-D

(31) SUNDZE SHARON NJOGYOGOH GEO-D,HIS-E

(32) PRINCEWILL NUNUI BAH GEO-E,HIS-D

(33) BONGSIYSI ROSINE YILARENG CHE-D,GGY-E

(34) YOHMBO GODSON DOMAGONG ECO-E,HIS-D

(35) YONGKA PATIENCE KIGHEH GEO-E,HIS-D

(36) KOUATEZO NDECONFO MICHEL GEO-E,HIS-D

(37) AKU MISPA ANDOH GEO-E,HIS-E

(38) YANELL LENTI NFORMI ECO-E,GEO-E

(39) SABINE TARKWIR NFOR ECO-E,GEO-E

(40) NUH DIANE NEWUH BIO-E,CHE-E

(41) BIH GLORY ECO-E,GEO-E

(42) AWOSANG TERESA MOMO GEO-E,HIS-E

(43) SOLII GABRELA KIVEN HIS-E,LIT-E

(44) FONTA ZINAH ADINWO ENG-E,LIT-E

(45) MADIA TCHINDA CHRISTABELLE ENG-E,LIT-E

(46) LUKONG GILDAS GHENKELA BIO-E,PHY-E

(47) LAMAGO TAPINGONG WESTLEY GEO-E,HIS-E

Centre No: 11514 BAPTIST HIGH SCHOOL YAOUNDE

Regist: 104, Sat for 2 or more Subjects: 104, Passed : 103

% Passed : 99.04, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 33

AKONGNUI AFUNGCHWI EMMANUEL

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) NKA-FOLEP ANGESEH NKONG BIO-A,CHE-A,CSC-B,PHY-B,PMN-A

(3) TALETEH NJEM JONG BRIGHT BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-A

SHEY JIYNDA NGANJI-JUNIOR

CHE-A,CSC-D,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(4)

(5) KONGOR GRACE YUSINYU BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(6) AWAH KUM KUMAMBONG BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(7) NGEK JENICE KELLY NAYAH BIO-B,CHE-C,CSC-D,GEO-A,PMS-A

(8) KUMO PASCALINE MYENNEH BIO-A,CHE-B,CSC-C,PHY-D,PMN-B

(9) ACHA RHA’AH ACHUBANG CHE-B,CSC-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(10) AFUH MIRIENNE CHUMBOW ECO-C,GEO-B,HIS-B,ICT-B,REL-C

(11) NGALE NELLY LIMUNGA BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-B,PMN-B

(12) IRUMVA DENYSE BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

AJINWI NJOYA SHALLOM-SHADRACK

BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(13)

(14) NGEH FLAVIAN TIMNGUM BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-B

CHUNKUH YEYUNG NCHOFON

CHE-C,FMA-D,ICT-A,PHY-C,PMN-A

(15)

GUEMCHE FOFOU MARIE-JOSEE

BIO-A,CHE-A,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(16)

NGO NJOCK VICTORINE ANDRE SAMUELLA

BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-D

(17)

(18) FONYUY BRIAN SHOKAH CHE-B,CSC-C,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(19) KUJA MARIZA WALUMA NGWE ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C,ICT-B

(20) NYING VICTORY EPOSI BIO-B,CHE-B,CSC-D,PHY-D,PMN-C

(21) NGWA ABINWI AKOH BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-B

JANNIE L’OR MENGUE-NE ASOBO

CHE-C,FMA-E,ICT-A,PHY-D,PMN-B

(22)

(23) ITAMBI GYAM FORWAH BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(24) AZIBO JUNIOR BALGAH BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

YOUTOU JOKI MARTIN JUNIOR

BIO-B,CHE-C,CSC-D,PHY-D,PMN-D

(25)

(26) TANGIE ATAMA JOSEPH ECO-D,ENG-C,GEO-C,HIS-B,ICT-E

CHINGANG PEARL YELUMA MAMBO

BIO-B,CHE-C,CSC-E,PHY-D,PMN-D

(27)

(28) TANGWA GODWIL FUL BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

MOKAM NOUNGA FRANCK MAXANCE

ECO-E,ENG-D,HIS-B,ICT-B,LIT-E

(29)

(30) NCHA CARLTON MBI CHE-C,CSC-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(31) NDOKO VICTORY FORTI CHE-C,CSC-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(32) NKENG SHANONE MBOKONG BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(33) NGALLA BRIAN KEGHAM BIO-C,CHE-D,CSC-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 4 Subjects: 48

GABRIEL THIERY ASONGLEFACK EBOKEM

ECO-A,GEO-A,ICT-A,PMS-A

(1)

(2) BELA CHIARA FUAJENG ECO-A,GEO-A,HIS-B,REL-A

(3) EBANGI AKWEKA GLADSLOT BIO-A,CHE-A,PHY-B,PMN-B

Page 152 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 48

(4) TAMASANG DIANE NGWETOU ECO-A,GEO-B,ICT-B,PMS-A

CHEBONGKENG FAITHFUL NGWEMVEN

ECO-A,GEO-B,ICT-A,PMS-B

(5)

MIMBOE NGINYU ANTOINETTE EMMANUELLE

ECO-B,GEO-A,HIS-A,ICT-B

(6)

(7) ALIMA ALIMA ERICA ECO-B,GEO-B,ICT-B,PMS-A

(8) NJOMI ELONGO BELGRACE ECO-C,GEO-A,HIS-B,ICT-B

(9) DINGANA SAMBUMA TENGEN ECO-B,GEO-B,ICT-B,PMS-B

(10) NDIFOR HERNANDEZ ECO-B,GEO-A,ICT-B,PMS-C

(11) TAHTA SMITH FOWAJUH ECO-C,GEO-B,HIS-B,ICT-B

(12) MUKETE NJOMI PRECIOUS ECO-C,GEO-B,HIS-B,ICT-B

(13) GEORGE-RYAN ASABA WODJIHO BIO-A,CHE-C,ICT-A,PHY-E

(14) MUBEH PHILEMON NGANG BIO-B,CHE-E,GEO-A,ICT-B

(15) EKO PEARLEEN KWEDI ECO-C,GEO-B,ICT-A,PMS-D

(16) NGENKENG MODEST FOTABE ECO-C,GEO-A,ICT-C,PMS-D

(17) JERRY NGAMI SHALO BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-E

(18) TAKANG ENANGA TINA-RANDA ECO-C,GEO-A,ICT-C,PMS-D

KAHMON MARION THALIA NCHAMUKONG

ECO-C,GEO-B,ICT-B,PMS-D

(19)

(20) FONKENG DELPHINE ESUBAT BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-E

(21) NYOH SHEY MEYENEFE JAY ECO-D,HIS-B,LIT-D,REL-B

(22) AKWO MIH ECO-C,GEO-C,ICT-B,PMS-D

(23) BRYAN JOBLEK OBI AYUK BIO-B,CHE-B,PHY-D,PMN-D

(24) FUHNWI BRENDA NAH ECO-C,GEO-B,ICT-B,PMS-E

(25) NGWA BALLA EMILE BERANGER ECO-C,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(26) MBILE XENNA-BLONDIE LIVITA ECO-C,GEO-B,ICT-C,PMS-E

MANCHONG DORYN-ASHLEY AGBOR-ORUH

BIO-B,CHE-E,ICT-C,PMS-C

(27)

(28) YENKONG SARAH NSAIKI BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(29) CHIDELA JULIETTE ANYA ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E

(30) NGAKEU TCHANKO KYLIANE-GLORIA ECO-E,GEO-D,HIS-B,ICT-C

(31) ETONGUE MAYER YAKINE NDIFON BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(32) EJOH HOSEA NWONGWE CHE-C,CSC-E,FMA-D,PMN-B

(33) BAYIE KAMANDA MARTINEZ NJILAH ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-D

MAKWONDOH IAN TSEAGEMBOM MBIH

ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(34)

RAISSA MBONGUE NAHBET-DOBGIMA

BIO-B,CHE-E,PHY-D,PMN-D

(35)

(36) PEKA POPBOU JOEL JAURES CHE-B,CSC-E,PHY-E,PMN-D

(37) BRIAN FORTUNE NWIKONYAH CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(38) SANCHO MACBRYAN NTIGILIKE CHE-C,CSC-E,PHY-C,PMN-E

(39) MESOMA NNAMDI BENISSA ECO-E,ENG-D,GEO-C,PMS-D

(40) NSHIOM HOPE KAIN ENG-E,HIS-D,LIT-E,REL-B

(41) ETONGWE DANIEL AKUMBOM CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(42) EBUNE RUTH SAKAH YADIY BIO-D,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(43) MANYO NENI BOSEME ECO-E,GEO-D,ICT-D,PMS-D

TCHUENTE TCHUENKAM ALDRIC EVRAD

BIO-E,CHE-E,GEO-D,ICT-C

(44)

(45) NGAMBO TCHIGUE ORNELA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(46) ANYI BEZANKENG BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(47) ASONGLEFAC JUNIOR NKAFU ECO-E,ENG-E,GEO-D,PMS-C

(48) AKEWO BRATLEY TICHA ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 19

(1) ASANGWING VICTORY APALA BIO-B,CHE-C,PHY-D

(2) GANA LOBGA TITANJI ECO-B,HIS-B,LIT-E

(3) YUH DEACON YINAJEMA BIO-C,CHE-D,GEO-B

(4) PEARL NDOLO MANDENGUE EPO BIO-B,ICT-C,PMS-D

(5) KONGOR AGAPE NGINYU ECO-C,GEO-D,ICT-B

(6) AMAAZEE PRIDE SUH ECO-D,HIS-B,ICT-C

(7) NSHOM FABRICE NCHI BIO-D,GEO-C,ICT-C

(8) NGOLE SHARON DORA NZELLE BIO-C,GEO-C,ICT-D

(9) NYENTY EYONG ARREHQUETTE BIO-D,ICT-C,PMS-D

(10) JOHN NDEMBE MOKAKE BIO-B,CHE-D,CSC-E

(11) SEKA VERONIQUE NFINYO ENG-D,HIS-B,LIT-E

(12) BATEY DAVID MCBRAIN BATEYNDIP CHE-D,PHY-D,PMN-C

(13) AWEH JUNIOR BENTLEY FONGWA FRE-D,HIS-C,LIT-E

(14) KAHBIT DAMARIS SAMA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(15) ALVIN NWICHU BUINDA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(16) BUINFOR PRAISE JIBUIN BIO-E,CHE-D,CSC-D

(17) AKONG DIEUDONNE NZIKANG ENG-E,FRE-E,HIS-C

(18) ANYANG FAVOUR KENG ENG-E,HIS-D,LIT-E

(19) AWUNJIA HELEN ACHALEKE ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NDIFOR SYLVIE CAMILLA ALA BIO-B,CHE-D

(2) SANDRINE AWUMBOM MAGAH HIS-E,REL-B

(3) NTONGHO PRUDENCIA EMETEH BIO-C,ICT-E

Centre No: 11522 GRACE BILINGUAL SECONDARY SCHOOL

NGAOUNDERE

Regist: 55, Sat for 2 or more Subjects: 55, Passed : 34

% Passed : 61.82, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) EVIE TIGUI PASCALE OLYMPE ECO-A,ENG-C,FRE-B,GEO-A,HIS-B

(2) HABIB MAZRA BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-C,PMN-A

KAPSEU TCHANGO DINANG STELLA

BIO-A,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(3)

Passed In 4 Subjects: 9

DIBENGUE NGAH VICTORINE GEORGINA

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PMN-B

(1)

(2) JUMBOU CASENDRA ECO-C,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(3) NGUEPA’A NAOUSSI SHANNON BIO-D,CHE-D,ICT-C,PMS-E

(4) TOUE OUMAROU ANTOINE AMOS ECO-C,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(5) NFOR AMANDINE MBULI ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(6) AKIJIKA AMANDA YEELAH BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-C

FATIME CHUNKAM NANCY LAURENCE

ENG-D,FRE-E,GEO-D,HIS-D

(7)

(8) ADAMOU MOUAMADOU ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-D

(9) ZOBO ETOUNDI GENEVIEVE MELAINE ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 8

(1) HENE ENUGE BLAISE ECO-B,GEO-A,ICT-D

(2) MAIRAMOU MOHAMADOU ECO-C,FRE-D,GEO-B

(3) NDELNA MAMTSI JONATHAN BIO-D,CHE-E,PMS-B

(4) DJAMEN AUDREY JUDICAEL ECO-E,GEO-C,HIS-D

(5) ELISABETH MAKA ELENE FRE-D,GEO-D,HIS-D

(6) MOHAMADOU ALIOU BIO-E,CHE-D,PMN-D

(7) KANSA FANGOWAA H. ALAIN ENG-E,GEO-D,HIS-D

(8) NOHEME MABONA OSCARINE ECO-E,FRE-D,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 14

(1) DASSI FEULEFACK ESPERANCE GEO-B,PMS-D

(2) ABDOUL AZIZ AWAL BELKE FRE-C,HIS-C

(3) AWA DESMOND TASI GEO-D,HIS-C

(4) AICHATOU FABILA MADAKI KAKA BIO-E,PMS-D

(5) BABA HAMADOU GEO-E,HIS-D

(6) ABOUBAKAR SIDDIKI IBRAHIM BIO-E,GGY-D

(7) TAYEHIM DJOUMBA MAOUNDE ELODIE FRE-E,LIT-E

(8) YAYA ISSA TILIMDO ENG-E,GEO-E

(9) ELANGO SAMBI NKONDU ENOBI CHE-E,GGY-E

(10) SAFIYA ABDERAMAN BIO-E,GGY-E

(11) NGAVON JADOUNGAM MARTHE CARINE FRE-E,HIS-E

(12) NSAN NSAL VINCESLAS JUSTIN ENG-E,FRE-E

(13) LOMBE STECI NJI HIS-E,LIT-E

(14) MBILA KANA KENDRICK ARMAND ECO-E,GEO-E

Centre No: 11523 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NYALLA DOUALA

Regist: 226, Sat for 2 or more Subjects: 225, Passed : 158

% Passed : 70.22, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 22

TABI CYNTHIA NANCY ACHALE

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) WANDJI TIOGPY LOIC CHE-A,CSC-C,FMA-A,PHY-B,PMN-A

(3) NOUBISSIE ARNEL JUDICAEL BIO-B,CHE-B,FMA-B,PHY-C,PMN-A

Page 153 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 22

DEUGOUE WOUEMETCHA DUCLAIR

CHE-B,CSC-D,FMA-A,PHY-B,PMN-A

(4)

YANZE NEFI JESSICA MANUELA

BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(5)

FABO TCHOUNDA BRYAN ROSTAN

CHE-C,CSC-C,FMA-B,PHY-C,PMN-B

(6)

NJONG BINGEH AFUMBOM EMY

CHE-C,CSC-D,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(7)

KAMTCHEBU FOKOU FRANCK-EVRARD

CHE-C,FMA-C,ICT-C,PHY-C,PMN-B

(8)

(9) DJIALEU DJIALEU FRANCINE ECO-A,GEO-D,ICT-C,PMS-B,REL-D

ANABA NKEMENI AUGUSTIN KEVIN

BIO-B,CHE-E,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(10)

(11) MVEDZEE LAURA LEINYUY BIO-C,CHE-C,FSN-A,PMS-E,REL-C

NGUIAM KEMGNE LIONNEL STEPHANE

BIO-C,CHE-B,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(12)

KAMGAING NICOLAS JUNIOR BOREL

BIO-E,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(13)

NYANDA NOUTCHEU OSLA SYBELLE

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(14)

FORBAH BELINBLANCH ANGWI

BIO-A,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(15)

FOKAM NJILO FRANCK STEPHANE RONALD

BIO-E,CHE-E,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(16)

(17) FONGANG MARKALVO DONG CHE-E,FMA-E,ICT-C,PHY-D,PMN-B

KOUEKAM KAMGOU LUC KEVIN

CHE-D,CSC-E,FMA-D,PHY-C,PMN-C

(18)

(19) SOGNA NYA YANN VANNEY BIO-E,CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(20) MESSEY AMBAIN STEPHEN CHE-E,CSC-E,FMA-D,PHY-E,PMN-A

NGANKE MONKAM SIMONA MARGARET

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(21)

TCHENDJO NJEUSSI DELPHINE CLAIRE

CHE-D,CSC-E,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(22)

Passed In 4 Subjects: 41

(1) NEBA ESTELLA ASOH ECO-A,ENG-D,GEO-A,PMS-B

TCHAKOUA NITCHEU LAURELLE DIANA

ECO-A,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(2)

(3) ATEMBEH DESMOND CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(4) NJUME EDITH MECHANE ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(5) ASINGHE GISLAIN ACHA ECO-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(6) AKWA VERA-BRIGTH SANGHA ECO-C,GEO-A,HIS-C,REL-C

(7) CATHERINE NCHONG NYENTI ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

ONGMEMBEND MIGNE EVE MIRANDE EULALIE

ENG-C,FRE-B,HIS-C,LIT-E

(8)

(9) ANYAM RACHEAL ABECK BIO-C,CHE-D,PHY-D,PMN-B

(10) FORBAH RUBBEN NEMBO BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(11) BENJON II JOYCE JULES MARTINEZ CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

WANDJI TCHEDJO GELYCIA LAUREINE

CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(12)

(13) TEH FUKA KEVIN BIO-E,CHE-C,FMA-D,PMN-B

(14) SELAKWE MASSAZA RELINDIS ENG-C,HIS-D,LIT-E,PHI-B

DJANI MBOUENDEU PRINCE HAROLD

CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(15)

(16) LETTISIA NKFUSI ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(17) FOBESHI NCHANG JAVIS JUNIOR CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(18) DJOKOM WAMJA JESSICA MAEVA ECO-C,GEO-D,ICT-D,PMS-D

(19) TEBID LOUIS KOH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(20) TCHOUABE MIKE BRAYANE CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(21) TAMASANG VUWEN ANN-BLESS BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(22) NESINYU JINYU NJOWE BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMS-E

(23) HYVANNA ROSALIE BEA ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(24) HEGBA HELENE CASANDRA HILARY CSC-E,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(25) OYOH LUARA FAVOUR OWAMBA ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(26) JOEL NGA TOKO ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(27) CHOUPO NJIMBOUM TONY AXEL BIO-E,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(28) ADU TCHOKODEU ANNE FAVOUR ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(29) EGBE DESMOND ALEM CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(30) HILARY JOYCE TIKUM AGBOR ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(31) KAMGANG CHEMOE BRENDA ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(32) KETUM JENNIFER NINGU ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(33) SOPPI ETOUMAN DANIELLE AUDREY BIO-E,CHE-D,FRE-E,PMS-D

(34) MBIYDZELA LESLIE TACHA ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-E

KENGNE TAKOUGOUM MARIE FALONE

ECO-E,FRE-E,GEO-E,PMS-C

(35)

(36) DEFO NZIMA MERVEIL BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-D

(37) LARISSA JUMNI NGWA ENG-E,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(38) NANA NGONGANG JEAN PAUL BIO-E,CHE-D,CSC-E,PMN-E

(39) NFAM NELSON AKEHMBOM ECO-E,GEO-E,ICT-E,PMS-E

(40) IGNOGNE EFAA EROICA JOYCE ECO-E,FRE-E,GEO-E,PMS-E

MBATOTCHOU TCHOUTAT PATRICIA CINDY

ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(41)

Passed In 3 Subjects: 47

(1) DEUPI MONKAM ANGE MERVEILLE ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) MBETE ETOUKE WILFRIED AURELIEN ECO-C,GEO-C,HIS-B

(3) MAWOWO ERICA BLONDELLE FRE-C,HIS-B,LIT-C

(4) MBAH ABID RITABEL ECO-C,GEO-C,HIS-C

(5) TENDONGAFAC AKWESEH RICHELA ENG-C,GEO-C,HIS-C

(6) NSONGAN SAMUEL BEAUGELAT FRE-C,HIS-B,LIT-E

(7) DJEUTSOP MINHAMLE GRACE PHILOMENE ECO-C,FRE-C,HIS-D

(8) OTSA OTSA PRINCESSE MOISE NINA FRE-B,HIS-C,LIT-E

(9) WATCHUENG KOUAM CINDY TAYLOR CHE-D,FMA-D,PMN-B

(10) ZINGUE ARSENE TANKENG CHE-D,FMA-D,PMN-B

(11) AISSATOU ASTABARKA YOUSSOUFA BIO-B,CHE-D,PMN-D

(12) HOTT LIBAM DANIEL JUNIOR ENG-E,GEO-C,HIS-C

(13) LEUMEN NJIKI REINE LIONELLE FRE-D,GEO-C,HIS-D

(14) AKAMA GEORGE MAKIA ECO-E,GEO-D,HIS-B

(15) NDZI PHANIE MANJUH ENG-D,FRE-C,LIT-E

(16) SUH HILDA NAIN BIO-C,CHE-D,PMN-E

(17) SOWE DZOKOU IDRISS DONALD FMA-E,PHY-D,PMN-C

(18) METUGE NZEGGE ANSELM ECO-E,GEO-C,HIS-D

(19) NGEA EMILE NJI BIO-D,CHE-D,PMN-D

(20) VERONIQUE LEEKAKA SYLVANUS ECO-E,GEO-D,HIS-C

(21) NGANKO MBAKOP SORELLE BIO-C,CHE-E,PMN-D

(22) MBIANDOU NKEMENI MOREL THIBAUT BIO-E,CHE-D,PMN-C

(23) TCHOKETE TIANA HILARY CHANTAL BIO-E,CHE-C,PMN-D

(24) NGUETCHUESSI TATIANA RAISSA ECO-D,GEO-E,PMS-C

(25) ACHALLE TOURISPELLING EBOT ENG-D,HIS-C,LIT-E

(26) OBIKA OJONG BEYANTINE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(27) NGUM JOY CHE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(28) NAOUE TCHUENTE ORNELA FMA-E,PHY-E,PMN-C

(29) ASHUTA GLAWDYS AYUK ECO-E,GEO-D,HIS-D

(30) NFOR FAITH RINYU ECO-E,ICT-C,PMS-E

(31) MIGNELI EPANDA MARTIALE FRE-E,GEO-D,HIS-D

(32) NYEBEL SAMUEL JUNIOR CHE-D,PHY-E,PMN-D

(33) LUM PRECIOUS AMBAH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(34) MOH KAH-EMII ECO-E,GEO-D,HIS-D

(35) ESSEBE PENDA YOLANDE SERAPHINE FRE-D,HIS-D,LIT-E

(36) ENANGUE EKWA LOUISE ESTHER FRE-D,HIS-E,LIT-E

(37) ZOTSA FOTSOP ARMEL DUMOND BIO-E,CHE-D,GEO-E

(38) ASONGWE ANN CHRISTOPHINE NGIESUH ECO-D,GEO-E,HIS-E

(39) TEKWE JEN-NIFER ECHICK ENG-D,HIS-E,PHI-E

(40) BELLA ENYEGUE SANDRINE GAELLE BIO-D,CHE-E,GEO-E

TCHOUDENOU TCHEUMETO AUDREY CARLOTTA

BIO-E,CHE-E,PMS-D

(41)

(42) DIPANDA DIPANDA MANUEL BENITEZ FRE-E,GEO-E,HIS-D

(43) PETDA KEVINE PRISIL ENG-E,FRE-D,LIT-E

(44) BASSOUGUE ABOUNA GEORGES ECO-E,GEO-E,ICT-E

(45) NYIANKEM CLAUDE KETUN ECO-E,GEO-E,HIS-E

(46) SOH KENGNE VIANNEY ALEXANDRE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(47) MBAH TIFUH NOELA ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 48

(1) KUMUSOLI MBICK NAOMIE MERVEILLE FRE-C,GEO-C

(2) KEING ROSITA NDE HIS-B,LIT-E

(3) ZEPHANIA KOMBE LIKEMBI GEO-D,HIS-C

(4) KEMGNE TCHATCHOUANG JEANNE MERCIELLE BIO-D,PMN-C

(5) MAKENVEU YEUKOUO NAKY FMA-E,PMN-C

Page 154 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 48

(6) NYABEU NGANTCHUE MIRYAM GLORY PHY-E,PMN-C

(7) FRU BLAISE ANYE BIO-C,CHE-E

(8) NDONGO NGA MAXIME JOEL ARISTIDE BIO-D,PMN-D

(9) MAYOBOLE MAHOUL JEAN EBENEZER CHE-C,FRE-E

(10) NDITONI JULLIETTE MBOH BIO-C,CHE-E

(11) TCHAMBA ASSOMO MAGALIE CHRISTIANE ECO-E,GEO-C

(12) TOSAH AJIMSEBOM NAIN BIO-D,GEO-D

(13) TSAFACK DEMSONG LEPODEM CLEMENT FMA-E,PMN-C

(14) NOUKAWO NENKAM VANELLE BIO-E,PMN-C

(15) HEUMOU ONUOHA VIE KEDRICK AXEL FRE-C,GEO-E

(16) NGO BAYIHA CRESCENCE ANNIE FRE-D,HIS-D

(17) YIMELI TCHIO BRUNEL ECO-D,GEO-D

(18) DJATSA WANAN RUTH GEO-E,HIS-D

(19) CHILA YVETTE KUMELA HIS-D,PHI-E

(20) FON TANJOH MARY-MARVELOUS ENGWARI BIO-E,PMS-D

(21) NKOUE DIVAN PRINCE GEO-E,HIS-D

(22) DJOUDENE KAMGA JOSIPHIA VIGOL FRE-D,GEO-E

(23) LISA OCTAVIE MATTEK FRE-E,GEO-D

(24) DJOM NJOPPEN STEPHANE CHE-E,FRE-D

(25) HIOL TOUSSAINT SAMUEL BIO-D,PMN-E

(26) NGUECHE DJEUDJO CECILE JUMAELLE FRE-D,HIS-E

(27) OJONG JUAN CARLOS ORAN ECO-E,HIS-D

(28) MBOWE SUBE YVES ENG-D,FRE-E

(29) OROCK NGWAI TABOT ZYGGI ENG-D,LIT-E

(30) TSOMATIAH NICOLINE BIO-E,GEO-E

(31) MVONDO ZANGA MERVEILLE BIO-E,CHE-E

(32) MUKEH GODLOVE ANKAINDA BIO-E,GEO-E

(33) YENGHO JULIETTE NGHOLIEZEH BIO-E,CHE-E

(34) SECHIWOH MOSES BIO-E,PMN-E

(35) EGBE AJEH DAPHNEY ENG-E,HIS-E

(36) KENG NATHALI NGOBANG BIO-E,GEO-E

(37) DJAMO DJEUGOUE PATRICIA TIPHENE BIO-E,CHE-E

(38) KAMGA JANE JOYCE BIO-E,PMN-E

(39) KOPPA MINEEBE EMMANUEL GODEFROY FRE-E,GEO-E

(40) TIBA CHANTAL MARLYSE BIO-E,CHE-E

(41) NJAPNDOUNKE SALIMA BIO-E,CHE-E

(42) NDI HARRIET EKINYOH BIO-E,PMN-E

(43) FOSSI KENGNE YVANA NEVILLE BIO-E,PMN-E

(44) BAH JOYCE MBI BIO-E,GEO-E

(45) MBA MENOM ANGE BENITA CHE-E,PMS-E

(46) MOGOUM SANDRA ECO-E,GEO-E

(47) ATETE BRUNO-WHINE BINDA ECO-E,HIS-E

(48) MBOWE LOBE FRANK PRIESTLEY ENG-E,FRE-E

Centre No: 11529 QUEENSWAY INTERNATIONAL COLLEGE

YAOUNDE

Regist: 115, Sat for 2 or more Subjects: 114, Passed : 104

% Passed : 91.23, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 27

(1) KARL TCHESHIE SHENGA BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

KELODJOUE NGUETCHOUANG ARMEL DARYL

BIO-B,CHE-A,FMA-D,PHY-B,PMN-A

(2)

NYOBE NENGUE ROULY GAUTHIER

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-B,PMN-B

(3)

PEMAMBOH MANYIE MONDZOH

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(4)

(5) NGAPENSI MIRACLE BOSCO ECO-A,ENG-C,FRE-B,GEO-A,PMS-D

NKODO ALEKENDA ANAIS – MARIE

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(6)

KOUNGA TCHOMNOU RYAN YVAN

BIO-C,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(7)

PETATOA MBOUTO JOEL HERVE

BIO-B,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(8)

(9) NNOMOKO ARMEL CEDRIC BIO-B,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-C

(10) TAKOUKAM OWEN FRANCK BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(11) KAMDOM NONO VICTOIRE YELENA

BIO-B,CHE-A,FMA-D,PHY-E,PMN-B

FAIDA MUTESI MARIE THEOPISTE

BIO-C,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(12)

MELIGA NOAH ADRIEL VENANT

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(13)

(14) KOUOTOU AHMAD BILAL BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-C

MBASSA EVANI BLAIR VEN NTABCHU

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(15)

(16) WACHONGKUM MEREMO BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(17) RANLAV FORTUNE KETSIA ECO-C,ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-A

(18) BODIE SOFO REINE INES BIO-C,CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-C

KAMTCHOUANG DJEMTCHEMEU ENZO KIERAN

BIO-B,CHE-B,ICT-E,PHY-E,PMN-D

(19)

KOUOGANG KOUAM RYAN BOREL

BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(20)

MABOU TAMWA YVAN FREDDY

CHE-C,CSC-E,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(21)

(22) MUNKI LORDFRED NGWANG BIO-B,CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-C

NGNEPONG KOUONGNE AURELLE ASHLEY

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(23)

NKONO NGASSA KEVINE LAURE

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(24)

BENGONO NKOLO ANASTASE JIMMY

BIO-E,CHE-B,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(25)

TCHOULA NAYOU ERIKA KEVINE

BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(26)

BANDONGN A KOFANE MIREILLE CLAUDE GRACIA

BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(27)

Passed In 4 Subjects: 39

(1) IDRISS AHMAT SALEH ECO-A,GEO-A,ICT-A,PMS-C

(2) JANICE SAMIRA BIH FONGE ECO-C,GEO-A,ICT-B,PMS-C

(3) AJIMSIMBOM BONG MBUYONGHA ECO-C,GEO-B,ICT-A,PMS-D

(4) YATCHE NOUBI NAOMI ECO-C,GEO-D,HIS-B,PHI-A

(5) KETCHANGA ANDY JEFFREY CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(6) STEPHANIE BURINYUY LANDZEH BIO-A,CHE-B,PHY-D,PMN-C

MIH EMMANUELLE THEODORA NDJAMEGNI

ECO-C,ENG-D,HIS-C,PHI-B

(7)

KAMENI YOUDOM HILLARY MORELLE

BIO-C,CHE-B,GGY-E,PMS-B

(8)

(9) KAMGANG ASTRIDE FOPESSI BIO-C,CHE-B,PHY-E,PMN-B

(10) LANGMI PROSPER NGUNU BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(11) LATIFATOU ZRA YAOUBA BIO-A,CHE-C,GGY-E,PMS-C

(12) KONTCHOU WATSEU JENNY KAREL ECO-C,GEO-E,ICT-C,PMS-B

(13) MUGHE BOULEKEZE BAH KPWE ECO-D,GEO-A,ICT-C,PMS-E

(14) NGANYOU YOUTA THYPHEN BIO-C,CHE-C,FMA-D,PMN-C

TINFANG TCHAPDU CHANDRA MARIELLE

BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMN-D

(15)

BELIBI MBIA FRIDOLINE LYSIANE MAEVA

ENG-E,FRE-C,HIS-D,PHI-B

(16)

(17) MBAH NADINE ENGONWEI ECO-D,GEO-D,ICT-C,PMS-C

(18) NGWAMBE TIENADI CORINE ECO-D,FRE-B,GEO-D,PMS-D

(19) HAMZA ALHADJI DANDI BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(20) LONTCHI LADO RAPHAEL DIVINE BIO-C,CHE-C,FMA-E,PMN-C

(21) YOMBO YOMBO YVES LEGRAND CHE-C,CSC-D,PHY-E,PMN-B

AGNOUNG A NDEM MARCELINA DAVINA

ECO-E,ENG-D,HIS-D,PHI-B

(22)

(23) AKO MARIA AGBORNCHENGE BIO-E,CHE-C,FMA-E,PMS-B

(24) MBUH LARISSA LUM BIO-C,CHE-C,GGY-E,PMS-D

TCHOULA TCHAKOUGO GARETH SHAVITA

CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(25)

(26) YETCHOM AMINOU LOIC ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(27) KAMELIEU NGUEMENI KARELL JORIS BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-B

(28) MBELE NKIE ANISSA-URSULA BIO-B,CHE-E,GGY-E,PMS-D

(29) NONGNI KENGNE NANDA RICHILE BIO-D,CHE-C,FMA-E,PMN-D

(30) AYISSI PIERRE MARCEL JUNIOR ECO-E,FRE-C,GEO-D,HIS-E

(31) LUM TITI NDIMAH ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-D

(32) MAMBO LENNA SHANLEY ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

NOUSSI TENKEU SAURELLE MIGUELLE ROMUALDE

ECO-C,GEO-E,ICT-E,PMS-D

(33)

(34) TCHEUTCHOUA KANKEU NOAMIE ECO-E,GEO-D,ICT-D,PMS-D

Page 155 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 39

(35) ANDREE SIMONE MISSE BIO-D,CHE-D,GGY-E,PMS-D

MBOULA METSANOU GABRIEL EMERY

CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-D

(36)

MEPIOUS NGANDJON FRANCK-JASON

ECO-E,GEO-E,ICT-D,PMS-D

(37)

(38) ATANGA BRADLEY BRANDON TANUE ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

EKOSSO CHRISTELLE NAELLE ARCHANGE

ECO-E,FRE-E,GEO-D,PMS-E

(39)

Passed In 3 Subjects: 25

(1) TANEYO MASSAH ARIANE AURELIE ECO-E,HIS-B,PHI-B

(2) LEENE SEVA BIKOUN BIO-C,CHE-C,PMS-C

(3) NKEMOUO MELI WILSON BIO-C,CHE-C,PMN-C

(4) TCHAPDIE NANA ANGE BIO-C,CHE-C,PMS-C

(5) KINGUE NOUKOUA MAX CAROL CHE-C,CSC-D,PMN-C

(6) MBENOUN JEANNE PIERRETTE BIO-C,CHE-C,PMN-D

(7) NZELONG TCHIKANDO YANN ARTHUR CHE-C,PHY-D,PMN-C

(8) KEMADZE FREDY ARTHUR BIO-C,CHE-C,PMS-E

(9) HOMPOPON YORANE ALEXANDRA ENG-E,FRE-D,PHI-C

(10) MOUSSI ODILE SHARONE ENG-E,FRE-D,PHI-C

(11) NDZANA ABATE ESUNKE LESLIE ENG-D,FRE-D,HIS-D

(12) TOM A NGNOUNG JANICE ULRIKA ENG-E,FRE-D,GEO-C

(13) AHMED NENBA YAOUSSOU CHE-D,PHY-E,PMN-C

(14) NKANKE NGUEMCHE PASCALE AUDREY BIO-D,CHE-D,PMS-D

(15) NJIATIO SOUFFO DILANE CHE-C,CSC-E,PMN-D

(16) NKENGUE NEGOUE JOELLE AIMEE BIO-D,CHE-D,PMN-D

(17) SIMO NOUBEYOU JESSICA LAURE BIO-D,CHE-D,PMN-D

(18) TIFANY CARLA NDONGHO FRE-D,GEO-E,PMS-D

(19) AICHA BABA BIO-D,CHE-D,PMS-E

(20) EKORONG A NGAE LEANDRE CAMILLE BIO-E,CHE-D,PMS-D

(21) SAFIYATOU DANDI BIO-C,GGY-E,PMS-E

(22) AKAM ATSAMA JEAN YVES ECO-E,GEO-E,ICT-D

(23) NGANFANG FOZEU LEANDRA JAUDRELLE ECO-E,FRE-E,GEO-D

(24) MEUGANG KAMGANG KEDY TANIA ECO-E,GEO-E,ICT-E

(25) NYEBE MENGUENE DOROTHEE MANUELA BIO-E,GGY-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 13

(1) NYOBE BAYIHA ROSE DORCAS ENG-C,FRE-C

(2) TCHABET KEGNE ORNEL ULRICK BIO-D,PMN-C

(3) YOUDJO MEUPEH JEAN PAUL LOIC AXEL CHE-D,PMN-C

(4) ADOUM AHMAT HAROUN AL-RACHID HIS-E,PHI-C

(5) AMINATOU KIZA AOUSSINE FRE-D,HIS-D

(6) NJEMBE GEORGES HENRI ARREY CHE-D,CSC-D

(7) KENMOE TCHAMMADJEU NOELLE ARIELLE FRE-E,HIS-D

(8) KENDRA NIRINA WANDJI POUSSI ENG-E,FRE-D

(9) NDEMFOU MAIRAMA GISELE FRE-E,PHI-D

(10) AMANDA MABUGHA NKWAIN BIO-E,CHE-D

(11) DINGA HARRISON FORKWEN BIO-E,CHE-D

(12) KENMOE TCHOMBOU DIANA PEGUY GEO-E,PMS-E

(13) VOULNANG HAMADOU MYRIAM BIO-E,GGY-E

Centre No: 11530 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

GUIDER

Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 16

% Passed : 76.19, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

(1) GOLSIA BALAWE DANIEL ECO-C,ENG-D,FRE-B,GEO-A

(2) DOULANI MONGLO NICOLAS ECO-E,ENG-C,GEO-A,HIS-D

(3) MAÏYANI FRANCISCA DIANE ECO-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(4) WIYMANLA BECLINE SHOHNYUY ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(5) AMETISSA BOURDOUKOU VICTOR ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 5

(1) WILBA JEAN ECO-D,GEO-B,HIS-B

(2) NGABGA MONIQUE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(3) DIPELING MANGUELVANSA KARINE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(4) BADAWE GONWA EMMANUEL ECO-E,GEO-D,HIS-D

(5) AANIE DIANG ESTHER FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) IBRAHIM HALIL GEO-C,HIS-E

(2) DAMA BONABE YANNICK SAINT-ELOI FRE-E,HIS-C

(3) TAÏNE DIANG EDITE HIS-C,LIT-E

(4) KEZA HILARY MADI ECO-E,HIS-E

(5) NABILA SALI ENG-E,HIS-E

(6) ABDOUL HAFIZ HAMIDOU GEO-E,HIS-E

Centre No: 11531 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

KOUTABA

Regist: 81, Sat for 2 or more Subjects: 80, Passed : 63

% Passed : 78.75, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) GAGAMA MAXIME GAUTIER BIO-C,CHE-E,ICT-C,PHY-C,PMN-E

(2) NJU CIVILINE KENG ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 12

(1) YUYUN UMBETOR RANDEL FONYUY BIO-A,CHE-B,PHY-D,PMN-B

(2) MOYIM CHANTAL NGWE ECO-C,GEO-A,HIS-B,PHI-C

(3) BIH QUEENSLY NJI BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(4) SAOUDATU JONGO ECO-E,ENG-C,GEO-C,HIS-B

(5) NOMBOH MERONIQUE MENOZEN ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(6) TANE SANDRA LEMA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(7) OJONG MERCY MBUA ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) IBRAHIM PEMPEME CHE-E,ICT-D,PHY-E,PMN-D

(9) TEBOH FRI VANESSA ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(10) KANJO TECCLA NDABU ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(11) NWACHAN NAFISATOU EKIEN ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

MOHAMMADOU NJOUPOUOGNIGNI MAIMOUNATI

ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

(12)

Passed In 3 Subjects: 21

(1) NJIFON HASSAN II BIO-A,CHE-D,PMS-C

(2) NGEMBANE ALFRED OBASE ENG-E,GEO-E,HIS-A

(3) KISHEHRI YILARENG LARISA ECO-C,GEO-D,PMS-D

(4) MBOUOTSOKO MEDJUDJU SORELLE MAD ECO-E,GEO-D,HIS-B

(5) ATEMKENG NELLY ELVIRA FONGANG ECO-D,GEO-E,HIS-B

(6) FOLA ABAAZ TUME ECO-E,GEO-D,HIS-B

(7) LOUMGAM MOUANSIE ZENABOU ECO-E,GEO-E,HIS-B

(8) MELI LINDA GAELLE ECO-E,GEO-C,HIS-D

(9) BANGUME URSULA BALIKI ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) BANGUME QUINALYN PEARL MINDAKO ENG-D,GEO-E,HIS-C

(11) MOUNGNUTOU NZIE OUSSENA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(12) MOUNKOUNDOUM NKAKENE ADIJA FRE-E,HIS-C,LIT-E

(13) MAPIEFOU ALIMA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(14) NFOR RINGNYU FORTUNE FRE-E,HIS-C,LIT-E

(15) KENFACK ZANGUE RODELLE BLANCHE ECO-D,GEO-E,HIS-D

(16) MANJIA OUMI KOULSOUMOU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(17) PATOUOKOUMCHE NSANGOU AMINATOU BIO-E,CHE-E,PMS-D

(18) NSAME YVONNE LABBA ENG-E,HIS-D,REL-E

(19) MOUNKOUNDOUM NGOUNGOURE LELA ENG-E,FRE-E,HIS-E

(20) MEMDJO NJIDIE CHERUBINE ASTRIDE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(21) MBACHAN ASHILY NINJECH ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 28

(1) WIRBA YASMENATU VERNYUY BIO-B,GGY-B

(2) KWAI MAXIM FANG BIO-C,ICT-B

(3) FUENGANGHARE HONORINE ECO-C,HIS-B

(4) DJELANG ABRAHAM HABIB FRE-D,HIS-B

(5) AMEMBA SEBASTIAN NJANG HIS-B,PHI-E

(6) MOUNDJI CARINE NDI BIO-D,GGY-C

(7) NYING FAITH KEFEM BIO-C,GGY-D

(8) KFUBAN JACQUELINE BERI GEO-E,HIS-B

(9) FUEGANGHARE CLARIS NCHUSHEKE BIO-D,GGY-C

(10) KOUDI FOPOU DAOUDA JUNIOR GEO-D,HIS-C

(11) NYIENEPOCK SIMICLIF NDASHI GEO-E,HIS-C

(12) ABDUL KAHDIR FANKARSE BIO-D,GGY-D

Page 156 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 28

(13) MFOUDIKOU NJOYA ALIYOU GEO-D,HIS-D

(14) AYAMANJAMI NGOUNDAM JAMILATOU FRE-E,HIS-D

(15) KAIGOM LAPNET MURIEL FRE-E,HIS-D

(16) NJIKAM BEKALE NATACHA MARLENE BIO-D,GGY-E

(17) NCHUPAMGHA JEANNETTE MAFUE GEO-E,HIS-D

(18) NDONPOUOGNY YOUCHAWOU GEO-E,HIS-D

(19) FEULEFACK MANUELA ECO-E,HIS-D

(20) MANESSO MARIONE CHRISTELLE ECO-E,HIS-D

(21) LEINYUY RA’INATU SUILA ENG-E,HIS-D

(22) RINWI NKANJO SOLID ENG-E,HIS-D

(23) FOUPOUAGNIGNI GEREMI PATRIQUE GEO-E,HIS-D

(24) TIM NOELA TSE ENG-E,HIS-D

(25) DAHIRU YUSUFA BIO-E,GGY-E

(26) TAMANJONG BECKY YOMBONUI BIO-E,GGY-E

(27) KERI DANGHA BRENDA BIO-E,CHE-E

(28) LUONG FLORENTINE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11535 BISHOP JULES PETER MEMORIAL HIGH

SCHOOL BUEA

Regist: 14, Sat for 2 or more Subjects: 14, Passed : 10

% Passed : 71.43, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) AKATE BRENDA LEKEAKA ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(2) ETONDE EVAKISE SARAH ENG-E,HIS-D,LIT-D,REL-B

Passed In 3 Subjects: 5

(1) NGOMBA BORIS APA TEKE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(2) MBUH MARCELINE MOKIA ENG-D,HIS-D,LIT-D

(3) NGONG EDWINE NDIUSIH GEO-E,HIS-B,REL-E

(4) JANE – MARY EPOSI NGU DANNY – LIZ ICT-C,LIT-E,PHI-E

(5) ANDY MOLUWA WOSE ECO-E,HIS-E,ICT-D

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NGELLA ODETTE EKO GEO-D,HIS-E

(2) OROCK MBI NJONG HIS-D,LIT-E

(3) TONZOCK KLIF MARIE – THERESE ENG-E,GEO-E

Centre No: 11536 GOVERNMENT HIGH SCHOOL BUEA

TOWN

Regist: 127, Sat for 2 or more Subjects: 127, Passed : 110

% Passed : 86.61, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

(1) COURAGE NGOWO IKOME ECO-A,ENG-B,GEO-A,HIS-B,REL-C

(2) ACHUO MAXWELL BUH CHE-B,CSC-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(3) TABE TABE PERFECT ECO-E,GEO-B,HIS-B,ICT-E,REL-D

EDMOND CHUKWUMA OWUAMANAM

BIO-C,CHE-E,ICT-E,PHY-D,PMN-C

(4)

(5) LAMBI ORIENTIAH YAMESEH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-D

Passed In 4 Subjects: 28

(1) HAMZAH BIO-A,CHE-B,PHY-C,PMN-D

(2) CHIN CLAUDIA DINYUY ECO-B,GEO-A,HIS-B,REL-E

(3) CHE PATIENCE NGUM BIO-B,CHE-C,FSN-A,PMS-D

(4) ACHAM RENGAH SALAME ECO-B,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(5) NAFISATOU HAFSATOU ISA ECO-A,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(6) THIERRY MANUEL YOUBI ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(7) NGOLLE EKWOGGE CHARLES ECO-C,GEO-B,HIS-C,PHI-D

(8) DORCAS NNETO ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(9) JENIFER LIKOWO EKO ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(10) TAMBIA NATHALIE BLESSING ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(11) LANGWA HONORINE NYUYKI BIO-A,CHE-D,ICT-E,PMS-D

(12) EYOLE MILTON NJIE ENG-C,HIS-C,LIT-E,REL-D

(13) ECHU BLANDINE BIYEH NZELLE ENG-C,HIS-E,LIT-E,PHI-B

(14) SIMONE NAMONDO SHU ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(15) TIVEKEH FAITH NGIBOUH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(16) NDE GLORY ABO ENG-D,HIS-B,LIT-E,REL-E

(17) ETIE MAIMOUNA NDAH ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(18) NDONGO MARY-ANNE EWOKOLO ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(19) BECKY EPOSI MATUTE ECO-D,GEO-E,HIS-C,REL-D

(20) ESONG YANNIE AKA BIO-C,CHE-D,GGY-E,ICT-D

(21) NGUNKENG SONITA TANYISOH HIS-B,LIT-E,PHI-D,REL-E

(22) AJAH NADINE ABOWEH ECO-E,ENG-C,GEO-E,HIS-C

(23) OZIOMA CARINE ODOM ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(24) CLAUDIA GUEFEH KEVENCHE ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

NGUEFANG MENKEMTHE LUCIENNE FLORE

BIO-C,CHE-E,GGY-E,ICT-E

(25)

(26) LIMUNGA BETTY MOTOMBY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(27) FONKENG NALDESH JEMIAH ENG-D,HIS-E,LIT-E,REL-D

(28) HANNAH MOJOKO NGEZAM ESINGILA ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 48

(1) SALLY JOSO LUMA BIO-B,CHE-C,PMS-B

(2) EGBE TABI PRINCESS MENGOT ECO-D,GEO-B,HIS-B

(3) HARIETTE NGOINSEH NDANGSE ECO-C,GEO-C,HIS-B

(4) JOYCE ENJEMA EKO BIO-D,FSN-A,GGY-C

(5) MBEUCOU LAURA ECO-D,GEO-B,HIS-B

(6) RAYNAND NKEH NGALA GEO-C,HIS-C,REL-B

(7) KOLOKO FLORINDA ENG-D,GEO-C,HIS-B

(8) TAHIRI NDINGE EKEMA ENG-D,HIS-B,LIT-C

(9) TAKEH BRENDA ENGOWEI BIO-B,CHE-D,ICT-C

(10) EFUET ALMA ASONGLEFACK BIO-A,CHE-D,CSC-E

(11) LOUIZA MWAMBO LUM BIO-B,CHE-C,ICT-E

(12) AWAH BECLINE SENYUY GEO-E,HIS-B,REL-C

(13) NKEMLEFACK KELLY BIO-D,FSN-A,GGY-E

(14) EFON ULRICH MEZA ECO-E,GEO-D,HIS-B

(15) MAGDALENE ENJEMA NJIE ENG-D,LIT-E,PHI-B

(16) MARKLOVERT NDUBISI TAMBE ECO-E,GEO-D,HIS-B

(17) GEORGE NDIVE EKONDE ENG-D,GEO-E,HIS-B

(18) CHRISTIANA ENANGA VAVA ENG-D,HIS-B,LIT-E

(19) MARTHA NANYONGO NGUNGE ENG-D,PHI-B,REL-E

(20) KIMBI ROGER CHANG ECO-E,GEO-D,HIS-C

(21) TEBOH ELDINE ENNI BIO-D,CHE-D,PMS-D

(22) TEKE SAMUEL MAFANY ECO-E,GEO-E,HIS-B

(23) PATIENCE EBOTE EWANGE MUSONGE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(24) RUTH NGONDE MBUA ESOMBE HIS-D,LIT-E,PHI-C

(25) STEPHANIE YELUMA BIO-C,GGY-D,ICT-E

(26) TUMENTA MARIAM FUEGIE ECO-E,HIS-C,REL-D

(27) NGOLLO MARTIN NJONGELE HIS-C,LIT-E,PHI-D

(28) ELAD FRANKA EMMANGA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(29) PATRICK JOHNSON LIFANJE ENG-D,FRE-E,HIS-D

(30) SULIY THIERY SANYUY ECO-E,HIS-D,PHI-D

(31) MOKI ARTHUR FONYUY ENG-D,GEO-E,HIS-D

(32) BALEMBA CELESTINE BORENE GEO-E,HIS-C,PHI-E

(33) ELIVE PETER NDUMBE ENG-D,HIS-D,REL-E

(34) ABUENG COLETE SHEMBOM BIO-C,CHE-E,PHY-E

(35) NDONGNYAM JUNIOR ECO-E,ENG-D,PMS-D

(36) NGAMTIPU BRYAN SHEMENYI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(37) THERESE ENJEMA MOLUA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(38) TONKA FRANKLINE CHIAFIE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(39) REMMY WASE IDA ENG-E,HIS-D,LIT-E

(40) FUNGAMBI ELTIN LABAH ENG-D,HIS-E,REL-E

(41) SUSAN NAMONDO MAOME ENG-D,HIS-E,LIT-E

(42) MBIASE RANDOLF SOFI BIO-E,GGY-E,ICT-E

(43) KOYSEN BABILA FEH BATE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(44) MBANWEI OBADIA NJEIK ECO-E,GEO-E,ICT-E

(45) EKUME ELVIRA LOKO BIO-E,CHE-E,GGY-E

(46) MELANIE JABUSUNG GEO-E,HIS-E,REL-E

(47) MWAMBO ELISABETH NANYONGO ECO-E,GEO-E,HIS-E

(48) JAFVNYUY ARMSTRONG NDZENYUY GEO-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 29

(1) BLESS-BRIGHTON DIPITA NDUMBE FSN-A,GGY-D

(2) ASHLEY MANTAN SAMA FSN-A,GGY-E

(3) YUSUF MOHAMMED ICT-B,PHY-D

(4) TANGOW NGENTEH AGATHA HIS-C,REL-C

Page 157 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 29

(5) NGAFI LAILAITU YAAH ENG-E,HIS-B

(6) MARIE ITOE GEO-E,HIS-B

(7) PENDA DESMOND MBONDE GEO-E,HIS-C

(8) BUOKEDJUN EBUA BENG HOSEA ECO-E,HIS-C

(9) NJIE ALBERT MONONO GEO-D,HIS-D

(10) MALANGE DELMA ENANGA HIS-C,LIT-E

(11) MARIANA LIMUNGA VAVA HIS-C,LIT-E

(12) ROSE EPUPA MONDOA BIO-D,CHE-D

(13) EBAI EYONG TASSANG BELLEN ICT-C,PMN-E

(14) TONKA EMMACULATE BERINYU GEO-E,HIS-C

(15) ESEME MESUMBE BRANDON GEO-D,HIS-E

(16) MAGDALINE NANYONGO NJIE ENG-D,HIS-E

(17) MIRANDA MAMA KINYE ENG-E,HIS-D

(18) UKU NATHALIE AWOU HIS-D,LIT-E

(19) EKUME ELVIS NDIVE GEO-E,HIS-D

(20) EKEMA SARAH EMBELE GEO-E,HIS-D

(21) MAFANY CLEFT MOKAKE GEO-E,HIS-D

(22) IMBOLO VERONICA LYOMBE ENG-E,HIS-D

(23) MAXWELL MWAMBO LYONGA GEO-E,HIS-D

(24) SHAMMA LIMUNGA GOBINA GEO-E,HIS-E

(25) BRYAN MONONO NAMWENE ECO-E,GEO-E

(26) MONIE FRIDAH NANN NGOMBA WOSE BIO-E,PMS-E

(27) STELLA LYONGA NDOLO ENG-E,LIT-E

(28) NSHOM SHANGSELINE LABEM GEO-E,HIS-E

(29) NUMFOR SIRRI SANDRINE GEO-E,REL-E

Centre No: 11537 TEERENSTRA BILINGUAL COLLEGE

BERTOUA

Regist: 70, Sat for 2 or more Subjects: 70, Passed : 65

% Passed : 92.86, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 24

AKOUMAMBOUNG LAURENT BLANC

BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) FOBASOHN BIH ORNELA BIO-A,CHE-B,FMA-B,PHY-A,PMN-A

ELOMBA BILL RAYAN MEKANYA

BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-A,PMN-B

(3)

(4) NDIKOUM NELSON NJI BIO-B,CHE-C,ICT-A,PHY-D,PMN-C

MAFOUO TANO ARIELLE MIRICE

ECO-B,ENG-C,FRE-C,GEO-B,PMS-D

(5)

(6) TIFFA KENNE ASNEL CHE-C,CSC-D,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(7) MOPA DJONGMO RAPHAEL BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(8) DEFO YANNICK BRAYANN ECO-C,ENG-D,FRE-B,GEO-B,PMS-D

(9) MOUMOUNA ANOUROU ECO-D,ENG-C,GEO-A,HIS-C,PHI-D

(10) MUA JUNIOR PRIDE CHENG BIO-A,CHE-D,FMA-D,PHY-C,PMN-C

ANA GOANA BOMBA PASCAL GABRIEL

ECO-C,ENG-D,FRE-C,GEO-B,PMS-D

(11)

MEVOH NYEBE LOGOPHILE DIVIN

BIO-C,CHE-D,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(12)

(13) AZISEH SYDOULINE ECO-D,ENG-C,GEO-D,HIS-C,PHI-B

BENDIE BENDIE BRYAND MICHEL

BIO-D,CHE-D,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(14)

NGUM CHINAZOR PATRICIA WILLIAMS NWANKWO

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(15)

(16) FOKOU NGOUMO HILUX CSC-E,ECO-C,ENG-D,GEO-A,PMS-E

(17) FOE INES XAVIERA BIO-C,CHE-C,ENG-E,PHY-D,PMN-C

MOUKONG MBILLA WILLY STEVE

ECO-C,ENG-D,FRE-D,GEO-D,PMS-D

(18)

(19) AZANGE BRYAN CHO BIO-C,CHE-C,ENG-E,PHY-D,PMN-D

YEFOUO MAGOUMTSAP ROOSEVELT ESRA

ECO-C,ENG-D,FRE-E,GEO-D,PMS-D

(20)

MIABOKEL ESSEBA CINDER MARIE PAULETTE

ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(21)

LALLA BEYEM SANDRA FERNANDE

ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-D,PHI-E

(22)

(23) PIASSE MPASSISSA MARIE ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D,PHI-E

ARAONOU OKIKA VINCENT EMMANUEL

ENG-E,FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(24)

Passed In 4 Subjects: 25

(1) ESSAMA MARIE NOELLE ECO-D,ENG-D,FRE-B,GEO-A

(2) LUM NDEH FON LIZ ECO-C,ENG-B,GEO-A,PMS-E

(3) FOTUE LISBETH ORNELLA ECO-C,ENG-D,FRE-D,GEO-A

(4) MEUYANUI IVODIA ECO-C,ENG-D,GEO-B,REL-C

(5) TCHA PATCHANDJI MICHAEL BRAD BIO-C,CHE-D,PHY-B,PMN-C

(6) KOMBO DADAME FORTUNE BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-D

(7) AJIAKOH PRINCELY AKAMIN ECO-B,ENG-D,HIS-C,LIT-D

ENGUENE MONDE AICHETOU DANIELLE

ECO-C,ENG-D,FRE-E,GEO-B

(8)

(9) EBENE VAILLAM SERENA ENG-E,FRE-C,HIS-B,LIT-D

NDONGO EMANE JOHANITO DEPARDIEU

ECO-E,ENG-C,FRE-C,GEO-D

(10)

DEULAH LEUNA ADRIANNA SCHULER

BIO-D,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(11)

(12) OKALA MAINAM LUCIE AUDREY BIO-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(13) MAKIA GLENNE TAMBE BISONG ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(14) KAMGNE MBE PABLO PETRY CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(15) EVIANE DJAMANDA CLARA BIO-C,FMA-D,PHY-E,PMN-D

(16) LAINO CHANELLE DJOLBO ENG-C,FRE-C,LIT-E,REL-E

(17) NOUBEG MADA PATRICIA ENG-C,FRE-C,LIT-E,REL-E

BALADA MIMBANG BRICE ROCHETTE

BIO-D,CHE-D,PHY-D,PMN-E

(18)

(19) BAAKEUT DOURMANI AUDREY LYDIE BIO-C,CHE-E,ENG-E,FRE-D

(20) AYAFOR CHRISTEL MBONA ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(21) MBOBLE DOB KEVIN DAVY BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-E

TCHAMDA CHIENGANG VIKLINE FRESHLINE

ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(22)

(23) ELONG MBENE MATHILDA ECO-E,ENG-D,GEO-E,REL-E

BEFOLE MENGOAMBE MIRIELLE LADOUCE

ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(24)

(25) BELLA FLEUR AIMEE ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) AMIN BLANCHE NJELIFEH ECO-C,HIS-C,LIT-E

(2) DONKOU KENFACK LOIC MAEL BIO-D,CHE-D,PMN-D

(3) YANKAP MOFFO ANGE GUINAEL BIO-D,PHY-E,PMN-C

(4) AGNOBA BIKOANE MELISSA BIO-E,CHE-D,ICT-C

(5) LEKOA EMMANUELLE ANASTHASIE BIO-E,ENG-D,FRE-D

(6) NGAH ZOA ANGE ARIANE BERCY BIO-D,CHE-D,PHY-E

(7) AFENDIA LORDSON ASONGANYI ECO-E,ENG-D,GEO-E

(8) MBILE PAULINE VICTOIRE BIO-E,PHY-E,PMN-D

(9) TANGE FROSTA JUNIOR JIMA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(10) JOEL LANDRY NGON FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) SAAH MINTA TYPPHEN LEOCADY BIO-E,FRE-B

(2) DJOUSSE SONWA MELCHIOR GEO-C,HIS-D

(3) EBOUH BARAWOE RAYMONDE STAN JOHANE ECO-D,GEO-D

(4) HAWAOU GAMBO ECO-E,GEO-C

(5) FU-UH URBAIN KOM BIO-E,PMN-D

(6) KUM FABIOLA EKEI EWEI ECO-E,REL-E

Centre No: 11538 ST. JOHN’S COLLEGE KUMBA

Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 13, Passed : 11

% Passed : 84.62, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) DANJI MARKRAMSON DIANGE CHE-E,FMA-E,ICT-B,PHY-D,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 6

(1) AJONG ETIENDEM ACHALEKE FUANYA ENG-D,HIS-E,REL-C

(2) ASONGTIA ANN-MYRA NGEHFOR ENG-D,GEO-E,PMS-D

(3) NEBA IRENE BI ENG-D,PHI-D,REL-E

(4) BUME ERICA MISORI ECO-E,ENG-D,GEO-E

(5) CHIWANDI ANNASTACIA IFADIAGWU GEO-E,HIS-E,ICT-D

(6) ENOW ARREY BEATRICE ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) NYUYKIKAH JOSEPHINE NFIHDZENYUY GEO-E,REL-B

Page 158 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 4

(2) HASSAN NTANGTANG EGBE CHE-E,PMN-D

(3) CHU BISONG MARIANA AKWEN GEO-E,HIS-E

(4) OJONG COLLINS AYAMBA ENG-E,GEO-E

Centre No: 11543 MAROUA EXTERNAL

Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 42, Passed : 22

% Passed : 52.38, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) ISMAIL MOHAMAN SANI BIO-B,CHE-B,ICT-C,PMS-A

(2) BOUSSOURA IBRAHIM ENG-D,FRE-A,HIS-A,LIT-C

Passed In 3 Subjects: 8

(1) NGOE ELIZABETH DISABO ECO-D,GEO-C,HIS-B

(2) ROMEO HYPPOLITE BUKAM KAMSEU CHE-D,ICT-C,PMN-D

(3) DAISSALA DJAGBA ELIE ECO-E,GEO-C,HIS-D

(4) AICHA OUMAROU ECO-E,HIS-B,LIT-E

(5) FABAWA DJARE MALORY FRE-D,HIS-D,LIT-E

(6) FON VICTORINE MANKA’A ENG-D,GEO-E,HIS-D

(7) LEYNYUY ROSEMARY ENG-D,HIS-E,LIT-E

(8) HILDAR BENGNYI ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 12

(1) NSAME GODLOVE NYAJA ECO-C,GEO-A

(2) BERMO NADINE DZEKEWONG ECO-E,GEO-B

(3) EWANGUE GILBERT BENEDICTE ECO-C,GEO-D

(4) MADAYE JOCELYNE BIO-D,CHE-E

(5) GNONG CHOUNATA EMMANUEL GEO-D,HIS-E

(6) CANISIA EPIE MESIMA HIS-D,LIT-E

(7) NJINGU FONYA ECO-E,HIS-D

(8) NANA NYAH MICHELE ROLANDE ECO-D,GEO-E

(9) YEDJOU DANGONG JOEL GEO-E,HIS-E

(10) DJEBBA YAYA ANNE FRE-E,HIS-E

(11) MARY JOHNSON AZAH ENG-E,HIS-E

(12) KUKWA CAMARIETA BANGEH ENG-E,HIS-E

Centre No: 11544 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NKOTENG

Regist: 27, Sat for 2 or more Subjects: 27, Passed : 24

% Passed : 88.89, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) HAMAYADJI IYA AHAMADOU ECO-A,FRE-E,GEO-A,HIS-B

(2) CHIAMUKONG VALERI MBU ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-D

(3) TOM KARRE GEDEON ROSSY ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 13

(1) MWOLKE EMILLIENNE RAISSA ECO-D,FRE-C,GEO-A

NYANDJO KESSECK MYRIAM SORELLE FANNY

FRE-C,GEO-C,HIS-C

(2)

(3) AICHA WIRBAH TOUMI ECO-C,ENG-D,GEO-B

(4) MOKOM CHO BLESSING ECO-C,GEO-C,HIS-D

(5) AHAWE BONTE AZIS FRE-D,GEO-C,HIS-D

(6) NKENG ATIEZEH JORDAN ECO-D,GEO-C,HIS-D

(7) ATIKATOU AHENYUI FRE-C,HIS-D,LIT-E

(8) NGUPI AJARA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(9) CHEUHA FONDJEU KADIDJA FRE-E,GEO-D,HIS-E

(10) APKWA LAURE MAEVA GISELLE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(11) ASSAMBA BOULOUP HUGUES FRANKLIN ECO-E,FRE-E,GEO-E

(12) DOUNGMO MOAFO GESCO FRE-E,GEO-E,HIS-E

(13) AJONGAGWE ANEUDOU LADY TATIANA FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) MBESE ABENA DENISE BRUNILDE ECO-D,GEO-B

(2) NYANDZE ABATE PAULINE ORNELA FRE-C,LIT-E

(3) NDJANA MBASSI ALBERTE LEOPOLDINE FRE-E,GEO-D

(4) BOUITANG BOUBA DIEUDONNE FRE-D,GEO-E

(5) FAI CYRUS NWEBANG GEO-E,HIS-E

(6) OLEME ONOMO TSHEKINA BRIGITTE GWENDOLYNE FRE-E,LIT-E

(7) NDALEH OMISALIMATOU NGWEPOBO FRE-E,HIS-E

(8) ENOW MARIE NKENG GEO-E,HIS-E

Centre No: 11546 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

KOUSIRI

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 2

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) EGBUNAM PAUL ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-B

Passed In 2 Subjects: 1

(1) NGWA WILSON GEO-D,HIS-D

Centre No: 11547 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MORA

Regist: 10, Sat for 2 or more Subjects: 10, Passed : 7

% Passed : 70.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) UMEIKAI HOPE ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 2

(1) MOHAMADOU LAMINE ECO-D,GEO-C,HIS-E

(2) MEY GEIME SALE ECO-E,GEO-C,PHI-D

Passed In 2 Subjects: 4

(1) OUSMANOU ZAITOUNI GEO-E,HIS-D

(2) HADJARA CHETIMA OUMAR GEO-E,PHI-D

(3) SADJO EDWIGE LOUKOUME FRE-E,PHI-E

(4) NJICKANG PASCAL ABWE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11548 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MOKOLO

Regist: 34, Sat for 2 or more Subjects: 34, Passed : 29

% Passed : 85.29, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) JUSTIN ETENA GUISSATA ECO-D,ENG-E,GEO-A,HIS-C

(2) DANIEL SIMON ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 17

(1) YAOUA GANOUA ALFRED LE GRAND ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) ASSIYATOU ABBA ECO-A,GEO-E,HIS-B

(3) KABZAWAI CECILE ECO-C,GEO-C,HIS-C

(4) MAHAMA LTOHA OUMATE ECO-C,GEO-D,HIS-B

(5) RACHIDATOU KITA ECO-C,ENG-D,GEO-B

(6) POMBI-HELLE GRACE BARAYA ENG-D,FRE-C,HIS-C

(7) WELEME EMMANUEL ECO-E,GEO-C,HIS-B

(8) MOHAMADOU HABIB OUSMAN ECO-E,GEO-C,HIS-D

(9) MOUTSINA MATHIEU NGATSIBAI ECO-E,GEO-C,PMS-D

(10) NDAOUNAKO ANDRE ECO-D,GEO-D,HIS-D

(11) ALIM WARDA YOUGOUDA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(12) PAWGAI MADELEINE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(13) FABILATOU YASMINE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(14) IBRAHIM HOUZAIFA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(15) IMRANE LAPSI ECO-E,GEO-D,HIS-E

(16) RAHILATOU BOUBAKARY ENG-E,FRE-E,HIS-D

(17) WAZO’O MANAY FERDINAND ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 10

(1) NGATCHEBAI ALKANA ALKANA FRE-D,HIS-B

(2) LOUGOUMANA IBRAHIM ECO-E,HIS-C

(3) MIKALAH MOISE FRE-E,HIS-C

(4) DANGRA DANIEL GEO-E,HIS-D

(5) NDARAYE HODONOKOD ECO-E,HIS-D

(6) ROUKAYATOU HABIR GEO-E,HIS-D

(7) TETSOP BELORINE NDAH-NDEM HIS-D,LIT-E

(8) OUSMANOU IBRAHIM GEO-E,HIS-D

Page 159 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 10

(9) DANADAM JEANNETTE FRE-E,HIS-E

(10) MEZELME HOFFAI ECO-E,GEO-E

Centre No: 11550 ORIENT BILINGUAL COLLEGE BERTOUA

Regist: 58, Sat for 2 or more Subjects: 58, Passed : 21

% Passed : 36.21, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) FOUDA SIEWE JEAN JACQUES FRE-C,HIS-E,LIT-E,PHI-B

(2) DOKO JUGES ARIEL CHRISTIEN ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-D

(3) NGONTCHA DESIRE VALJEAN ECO-E,ENG-E,FRE-C,GEO-E

Passed In 3 Subjects: 7

(1) SANDIO SOPNING LAURENE ECO-B,GEO-E,PMS-A

(2) MOT MAYIKE DIEUDONNE FRANCK GEO-E,HIS-C,PHI-D

(3) SONYIE MAGHU FRANK DERYL ENG-E,FRE-D,GEO-D

(4) TANYILEKE MAURICE ASONG ENG-E,PHI-E,REL-D

(5) DAILAGUE LAO RACHELLE FRE-D,HIS-E,LIT-E

(6) ETONG KOUMBANG MARIE PAULE ECO-E,FRE-E,GEO-E

(7) MBELE NDINGA GUY BRUNO FRE-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 11

(1) MUTED ABISHAI TITA GEO-E,REL-C

(2) MOMO LAURE NICAISE BIO-D,PMS-D

(3) MANDOU PAULINE BLANCHE SAMEDI FRE-E,HIS-C

(4) NTONGA RAYMOND BIO-D,PMN-D

(5) KOUME LATTA JULIE BIO-D,CHE-D

(6) SHU OSWALD SHU ECO-E,HIS-E

(7) NKOMBE LUC PERRY ECO-E,FRE-E

(8) BAMIO PIMBONG ERIC LE BLANC FRE-E,HIS-E

(9) SONGO CHRIS PAGANEL BIO-E,GGY-E

(10) HAMADA ELDRICK BIO-E,GGY-E

(11) NDZIE EMMANUEL GROS ECO-E,HIS-E

Centre No: 11551 GENIE MILLITAIRE BASSA DOUALA

EXTERNAL

Regist: 199, Sat for 2 or more Subjects: 193, Passed : 101

% Passed : 52.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

LOKOLO NKOYOCK BRANDON EMMANUEL

ECO-E,ENG-D,FRE-E,GEO-C,HIS-C

(1)

Passed In 4 Subjects: 20

(1) LEM VIOLET ECO-C,ENG-C,HIS-D,LIT-C

(2) MADINATU DZELAMONYUY ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-C

(3) DEFFO DEKOUA MARTIN NATHAN ECO-C,FRE-D,GEO-D,HIS-C

(4) OJU BRENDA EKOH ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-B

(5) NDOH GERMAIN NJINGO ECO-C,GEO-E,HIS-B,REL-E

(6) DZIWUM NESTOR ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(7) FOTSO YANN TEDDY ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(8) KAS STEVE RAYANE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(9) MATHYS SOLANGE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

GWANULAGA JUWISH BIYOGA ANGEL

ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(10)

(11) NOUTSA FOSOT LEA DANIELLE ECO-E,FRE-D,GEO-D,HIS-D

(12) TINGWEI HORTENSIA ETIH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-E

(13) KWONGWO NADINE DIANA YESIH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(14) MENDA ETHEL JII ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(15) NDIMUYANG PETRA WATABA ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(16) TSAGUE DOUANLA IMELDA CANDY ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-D

(17) NGOUNOU ITGMI FRANC JUNIOR ECO-E,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(18) WAMBO KOUEGOUE LIONEL JOSPIN BIO-E,FRE-E,GEO-E,GGY-D

(19) KOFON GISELLE KIMAH ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(20) OKAFOR EUNICE CHIRUMA ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 36

(1) NGORAN CLIFORT CHEFON ECO-C,GEO-A,HIS-C

(2) NFON EMMANUEL BINYO ECO-C,GEO-C,HIS-B

(3) BAM LILIAN NGUM ENG-C,GEO-D,HIS-B

(4) BANDIN MARIE GISELE BAYE ECO-D,HIS-B,LIT-D

(5) NTAM SHANTILE NSHUM ECO-D,GEO-D,HIS-B

(6) YONTA THIERRY BIO-C,CHE-E,GGY-C

(7) FAI KENNETH NGEYEN ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) TINGWEI FELICIA ANIM ENG-C,HIS-D,LIT-D

(9) MABU ROLAND KONGON ECO-E,GEO-C,HIS-C

(10) NGOLLE DESPINE KANG ECO-E,GEO-B,PMS-E

(11) TCHEMENI SIAKE PASCOLA ECO-E,GEO-C,HIS-D

(12) IMBIH SONITA MEH ECO-C,ENG-E,GEO-D

(13) NKWEKOU NDE JORDAN ENG-D,GEO-D,HIS-D

(14) WANDJO SHAFAITU ECO-E,GEO-C,HIS-D

(15) BESONG CLIFFORD ETA ECO-C,GEO-E,HIS-D

(16) FELIFACK SHELOMINA NKENGLEFACK ECO-E,HIS-C,LIT-D

(17) AKWANJI VANESSA AFOR ENG-E,GEO-E,HIS-B

(18) NGIRI SONITA MUSENG ECO-E,HIS-C,PHI-E

(19) NGONG JULLIETTE MBULI ENG-E,HIS-C,LIT-E

(20) KIPEE MAKONGO MARION ESTHER ENG-D,HIS-D,LIT-E

(21) IKA’A NDZO FLORA ENG-E,FRE-D,HIS-E

(22) SOOH SOOH JULIANA FRE-E,LIT-E,PHI-D

(23) BAKODA MASSODA PAUL CYRIL FRE-E,GEO-E,HIS-D

(24) MBE OLIVE AWOH FSN-D,HIS-E,REL-E

(25) SIEWE MEGANE ECO-E,GEO-E,PMS-D

(26) MULUH MILDRED ECO-E,GEO-E,HIS-D

(27) TONYE JERRY JOHN FRE-D,GEO-E,HIS-E

(28) TAMBI SAMPSON EROH ENG-E,GEO-E,HIS-D

(29) TIAKO SEGNA BRITINETTE EMMA ENG-E,FRE-E,HIS-D

(30) BECKY TABI TAKO ENG-E,HIS-D,LIT-E

(31) ANDIN ROSELINE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(32) ENUGE BIBISH SUBE ECO-E,ENG-E,HIS-D

(33) BILOA MARIE YOLANDE DIANE ENG-D,FRE-E,GEO-E

(34) FEKOUA NZEUKOU PHILIPPE ECO-E,ENG-E,FRE-E

(35) NGO BAYIHA MARIE NOEL KILEN BIO-E,CHE-E,PMN-E

(36) NNANE COLLINS NJABE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 44

(1) OSSOUKO RENAUD ARMSTRONG ECO-C,GEO-B

(2) BIH JOY NKA GEO-C,HIS-D

(3) NGUNIE FAITH GEO-C,HIS-D

(4) YANNICK MANGA FOMUBAD ECO-E,GEO-B

(5) KOH MARTINA MBOH GEO-C,HIS-D

(6) ETUBESAH EPIEPANG ALLIAN ECO-D,HIS-C

(7) KANA ZANGUE ACHILLE VIDAL ECO-E,GEO-C

(8) NANKENG LORDRICK TENDEFI BIO-C,PMN-E

(9) NJOPNANG MANUELLA FREDERIQUE FRE-D,HIS-D

(10) NJOYA WANDJA MARTIN NARCISSE BIO-E,ICT-C

(11) MBOY MARIE SALOME FRE-E,HIS-C

(12) MAKONGO BIYO LUC JUNIOR ENG-D,HIS-D

(13) ACHA CHELSEA ENGONWE GEO-E,HIS-D

(14) NGO MAKONOL MAKONOL PAULINE ADELINE ECO-E,HIS-D

(15) SAOUNDE DIPHO MELYSSA BRENDA FRE-D,LIT-E

(16) KAMGA NZOKOU DARYL WILLFRANCK CHE-D,PMS-E

(17) FAI BARKISU FONYUY ENG-D,FRE-E

(18) NDOH NOUMO JOY KELLY NATACHA ECO-D,FRE-E

(19) SANGUO JOSEPH LEDOUX BIO-E,CHE-D

(20) OBEN OBI DYLAN NCHENGE GEO-E,HIS-D

(21) LOWRENTO NDOBE EDUKE ENG-D,HIS-E

(22) BESSIKE DANIEL ARISTARQUE ECO-E,GEO-D

(23) MBAH GEORGETTE MBOO VERNYUY HIS-D,LIT-E

(24) ENGIE MABEL ENGONO ENG-E,HIS-D

(25) KUMA FANNY NAH ECO-E,HIS-D

(26) MBUNWE NICAISE TUME ENG-D,LIT-E

(27) FOMBI ALEXANDER TIMAH ENG-E,HIS-E

(28) OUM OUM ALPHONSE FILS FRE-E,HIS-E

(29) EMMANUELA MONKAN ENG-E,HIS-E

(30) NGUINGASANG BLESSING ENG-E,GEO-E

(31) BEFOLO OWONO STEVE ECO-E,HIS-E

Page 160 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 44

(32) BENYOR BRUNO ABONGWA GEO-E,HIS-E

(33) DONGO CELESTINE ENG-E,HIS-E

(34) MOGWE FELICITER NDASSIE HIS-E,LIT-E

(35) AWAH MELVIS PIH ECO-E,GEO-E

(36) RICHARD BABOULE BRICE ALEXY ENG-E,FRE-E

(37) ESSOME SOSSI ANGE SORELLE BLANCHE ENG-E,HIS-E

(38) TOUSSE TONFACK BELVIANE HIS-E,LIT-E

(39) OBIE LINDA BAKIYENE ENG-E,HIS-E

(40) KAYEU IVAN LOIC ECO-E,GEO-E

(41) FEBNCHAK FOSTA DICKMU BIO-E,GGY-E

(42) NDAM BENEDICK BANDE ECO-E,GEO-E

(43) SENGU PELAGIE TIKU GEO-E,HIS-E

(44) ASOB RUTH ENGWARI GEO-E,HIS-E

Centre No: 11553 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MFOU, YAOUNDE

Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 31, Passed : 24

% Passed : 77.42, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) DONGMO MEFOTIO MARIETTE ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(2) EDOUKA BOHELLY FINESSE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(3) KANJO ELKAMIRA NDI CHE-D,CSC-E,FMA-E,PHY-D,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 5

(1) NYAMNJOH ALLIANCE LENA BIO-B,CHE-D,FMA-E,PMN-D

(2) AMAYENE MARGUERITE FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-C

MANGTOH TABOULA ALEXANDRA TIFFANY CLAIRE

ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(3)

(4) WEBNJOH SYNTHIA FARWI ECO-D,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(5) DIODISSENE ELOGO ARIELLE ERIKA ENG-E,FRE-C,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 7

(1) MLIFOGHA NOEL SAMBA ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) NDONGO OVIDI INES CORALIE LAURA ECO-E,GEO-B,HIS-B

(3) ACHO CLARENCE YUH ECO-D,GEO-C,HIS-B

(4) EDOA ABOLO STEPHANE ECO-C,GEO-E,HIS-B

(5) DEZA MOFO CEDRIC DONALD ECO-E,GEO-E,HIS-D

(6) NGONO MARTINE AUDREY FRE-E,HIS-D,LIT-E

(7) ZALOH NEROUS ASOBO ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) ANGO PATRICK WILFRED GEO-D,HIS-B

(2) NJURNU BEZALINE LANGBA HIS-C,LIT-E

(3) LACHIEU MEZATIO DARYLE MERVEILLE BIO-D,GGY-D

(4) MESSINA TAMA THERESE BIO-E,FSN-C

(5) DONGMO MEKA MARIE LAURA GEO-E,HIS-D

(6) AWOULEBE EBENGUE PAULIN GEO-E,HIS-D

(7) MBATA YALDAREL ULRICH BIO-E,PMS-D

(8) PAPOU FEUMBA LONGENE BARUCK FMA-E,PMN-D

(9) KOUAMOU LYSTONE STEPHINE BIO-E,GGY-E

Centre No: 11555 ST. THERESA INTERNATIONAL BILINGUAL

COMPREHENSIVE

Regist: 47, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed : 28

% Passed : 63.64, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) BUH ANSELM NGENG ECO-E,GEO-C,HIS-A,PHI-D,REL-B

Passed In 4 Subjects: 6

(1) EGBEETTA ROSINE EBOB-TANYI ENG-C,HIS-B,LIT-C,PHI-C

(2) AKESON LAURA-SCOTT ENG-C,FRE-E,HIS-C,LIT-C

(3) RENGNUI REJOICE KIDEWA FSN-C,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(4) SUH CHEO LUM ELIZABETH BIO-E,CHE-D,FSN-C,ICT-D

(5) NJIFACK KELSY-DORIS BIO-E,CHE-D,FSN-C,ICT-E

MOTOUOM TIEMTO MARIE CHRISTELLE

BIO-E,CHE-D,FSN-D,PMS-D

(6)

Passed In 3 Subjects: 9

(1) AYUK MARGARET TABI ECO-C,HIS-B,LIT-B

(2) PIVAGA CYNTHIA MBOGEH BIO-C,CHE-C,FSN-B

(3) ANGWI BRENDA FRU GEO-D,HIS-B,PHI-B

(4) TAH BLESSING BOSUNG ENG-D,FSN-C,HIS-C

(5) FOMBI BERNADINE FASSE-BIH ENG-D,HIS-B,PHI-D

(6) ANANG THERESIA K NKENG BIO-D,CHE-E,FSN-B

(7) ASHUMBU EUNICE NCHONG ENG-C,GEO-E,ICT-E

(8) CHIN-MOLO ASHERINYUY KESHIA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(9) AMBA JOEL ENKOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 12

(1) NZOMO FLORINE GEO-E,HIS-B

(2) ASHU-TANYI BLESSING OROCK BIO-E,FSN-C

(3) KAI EMELIAN BEI BIO-E,FSN-C

(4) ASONGANYI FAVOUR TANGIM HIS-C,LIT-E

(5) ATEH ESTHER WANJA HIS-D,LIT-E

(6) THERESE NALOWA MOVELA HIS-D,LIT-E

(7) TANGWO BISMACK AKON ENG-E,HIS-D

(8) PAUL BARIBOVE LEEMA HIS-D,REL-E

(9) EBAI-TAKOR JIREH CILIA TEMBUI BIO-E,ICT-E

(10) PAINWELA ROSELINE NAMONDO ILONGO ENG-E,LIT-E

(11) NKWETISAMA ALAIN MBAH HIS-E,ICT-E

(12) CHORLTON ACHUO TEGHA ENG-E,HIS-E

Centre No: 11559 WUM UP-STATION EXTERNAL

Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed : 1

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 1

(1) NCHUO DESTINEY EKOM ECO-E,GEO-E,HIS-E

Centre No: 11580 COLLEGE DE L AMITIE MBANKOUOP

Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 15

% Passed : 71.43, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 7

(1) JULIE NGHOPUA ECO-A,HIS-B,LIT-E

(2) MBAH CLIVE NKWANDA ECO-D,GEO-B,HIS-C

(3) MONGAM ALEX MIHMBUMNDIH ECO-E,GEO-A,HIS-C

(4) TEGHA PROMISE NJEI ECO-C,HIS-B,LIT-D

(5) NKWANDA RAYMOND TATANG ECO-D,GEO-E,HIS-C

(6) NWOTIEH TYSON NOKENGUE ECO-E,GEO-E,HIS-B

(7) PICHARAKANA LINUS TATANG ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 8

(1) MBAH EVANS GEO-B,HIS-B

(2) FONGONG HERRIATA NGWACHI ECO-E,HIS-B

(3) MBAHBAPRI BORIS LANANIJING ECO-E,HIS-B

(4) AKWO-TEM PRECIOUS BUH ECO-C,GEO-D

(5) MUSHILI PETER FAPON ECO-E,HIS-C

(6) TANKEH GUILS NGHONDEI GEO-E,HIS-D

(7) NDIWAMBA BERTRAND PUATUAH ECO-E,HIS-D

(8) LIZETTE NTOTANG GEO-E,HIS-E

Centre No: 11583 ALFRED AND SARA BILINGUAL ACADEMY

SANGMELIMA

Regist: 50, Sat for 2 or more Subjects: 47, Passed : 26

% Passed : 55.32, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NGA TANGA NOA ERIC BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 6

(1) SAMUEL CHUMUNU ECO-A,HIS-B,LIT-E,REL-B

(2) SUFAH EMILE MONKOUE ECO-B,GEO-D,HIS-B,REL-B

(3) ABEZOA MINDZIE CLAUDE MANOEL ECO-C,ENG-D,FRE-C,HIS-B

(4) BACHE ELIJAH BANGA BIO-E,CHE-C,PHY-D,PMN-B

Page 161 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 6

(5) NGWA JENNY-RUTH SIRRI BIO-D,CHE-D,ENG-D,GEO-B

(6) MOISE GOD’S SONM ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-B

Passed In 3 Subjects: 7

(1) SUFAH MAGLOIRE NYASUNG ECO-D,GEO-E,PMS-A

(2) NGONG DIDIAN FEN ECO-E,GEO-D,HIS-D

ASTA DJOUMA MOHAMAN RAISSA SOURAYA

ECO-E,GEO-E,PMS-D

(3)

(4) LAWRENCE AMANDA AKO’O AVOMO FRE-E,GEO-E,HIS-D

(5) MOHAMMED SAMIOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(6) ESSIANE NDO JUNIOR FRE-E,GEO-E,HIS-D

(7) OSSELE EMMA ULRICH FLORE ENG-E,FRE-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 12

(1) NGONG JOB AFUMBOM ENG-E,HIS-C

(2) TEGNO FONGANG DARLIN D’AQUIN BIO-E,PMN-D

(3) NGA AKOA RODRIQUE VALERE PHY-E,PMN-D

(4) JULIETTE NKONGMUN BIO-E,ENG-D

(5) SUHBOH RECKSON KAIN GEO-E,HIS-D

(6) GABOU FADEL STELOR BIO-E,ENG-D

(7) MONTHE ESSIANE MICHAEL JUNIOR FRE-E,HIS-D

(8) BILO’O ARISTIDE LIONEL PHY-E,PMN-D

(9) ELOUMA MENDOULA LARISSA ORNELLA FRE-E,HIS-D

(10) KAMDEU CHEUWA PAPRICA PHALONE ECO-E,PMS-E

(11) MANONGO ANOKE EUGENIE GEO-E,HIS-E

(12) NTOKE NTOKE DANIEL GEO-E,HIS-E

Centre No: 11584 GOVERNMENT HIGH SCHOOL

NKAMLIKUM, KUMBA

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 3

% Passed : 50.00, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 3

(1) MUANKUME BEATRICE EBUDE ECO-E,HIS-C,LIT-D

(2) ABANG DEXICLAIRE OBEN ECO-E,HIS-C,LIT-E

(3) ASOD FAITH EDONDE ECO-E,GEO-D,HIS-E

Centre No: 11587 BAFANG EXTERNAL

Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 7

% Passed : 58.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) POPBIT CLAUDETTE PENKWANG ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 2

(1) BAINKONG JANATAN NDIKWA ECO-E,GEO-D,HIS-B

(2) NKONGMA BENEZIA LOABEM ECO-D,HIS-C,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) SHEY CLARISSE MUYER ENG-D,HIS-D

(2) KENDU ADZE STANIY ECO-C,GEO-E

(3) TARDZENYUY KPUDZEKA SAIDOU GEO-D,HIS-D

(4) ADJOFFOIN MERIE DENIS IFELIMBOM HIS-E,LIT-E

Centre No: 11590 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MELONG

Regist: 71, Sat for 2 or more Subjects: 71, Passed : 48

% Passed : 67.61, Sanctioned : 7

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) MVO JAMES ACHUO BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(2) MICHELLE LUMA ANAGHO ECO-D,ENG-C,GEO-B,HIS-B,ICT-E

TCHAPLEU TCHOKOUATA JOEL FABIOLA

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(3)

(4) NSUKI ELECTA AKEUH ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

Passed In 4 Subjects: 9

(1) YIBO GHISLAIN ECO-A,ENG-D,GEO-B,PMS-C

(2) MBEBI EWANE MARCO- SERGE ECO-C,FRE-E,GEO-A,HIS-B

(3) NDOH EHU MARIE BIO-C,CHE-D,FSN-A,PMS-D

(4) NGWA KAMGOUE DAVID JADORE BIO-C,CHE-E,FSN-B,PHY-E

(5) NGWANE GODWILL NGABE ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-D

(6) LOH SERAPH BIH ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-E

KAMWA NTETOU CHARNEL CHRISTIANE

BIO-E,CHE-E,FSN-D,PMS-E

(7)

(8) EBONGUE TAPITA BENSON ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E

(9) MBIYIWOH LARISA AYENG ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 16

(1) MUOSHIEH IJIOMA ADELE BIO-B,CHE-D,FSN-A

(2) AGHEN KELLY LAURAIN AMBE NJWEIPI BIO-A,CHE-C,PHY-D

(3) NKIMIH LAURIANA ABUH ECO-B,GEO-B,PHI-D

(4) NYAKA SAMBI DORINE ECO-C,GEO-D,HIS-B

(5) ASUE WALTERS ELAD BIO-C,CHE-D,FSN-B

(6) MBESSE JUDE ETUGE ECO-C,GEO-C,HIS-D

(7) ABUWAH JEROME AKISAH BIO-B,CHE-D,PMS-D

(8) OKAH ONELLA EPEDE ECO-C,GEO-D,PHI-D

(9) CHOMBE BERTRAND TEKANG BIO-D,PHY-E,PMS-D

(10) MESUMBE NDODE ECO-C,GEO-E,HIS-E

(11) URE NDAPE STELLA ECO-E,GEO-D,HIS-E

(12) MOLOKA MARVIN FONGWA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(13) LINDA MBWANG BENSON ECO-E,ENG-E,LIT-E

(14) AYONG VANESSIA AZOK FRE-E,HIS-E,LIT-E

(15) TARDZE SAMANTHA BERINYUY ECO-E,ENG-E,GEO-E

(16) NTOH EWANE SIDONI ECO-E,ENG-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 19

(1) SUJAH DESMOND SUJAH ECO-C,GEO-A

(2) EPENZA EBOUELE ARLETTE DEBLEMY BIO-D,FSN-A

(3) EJUBA ALFRED EJUBA BIO-C,FSN-B

(4) NGONGE VANDOLINE VEMOTEH BIO-C,CHE-D

(5) KHAN REBECCA LUM BIO-E,FSN-C

(6) TCHAPO KANOUEL ARMEL JOEL ECO-E,GEO-C

(7) EKUKWE NZEGGE ECO-E,GEO-C

(8) MBANTE JEH ANNIE VALERIE BIO-E,FSN-C

(9) EPEE FABRICE AYUK BIO-C,PHY-E

(10) NFORMI GRATEFULL MANDIH CHE-D,GGY-D

(11) NGIAH JEAN-CLAUDE BIO-E,GGY-D

(12) USMANU ALIMATU KONYA BIO-D,GGY-E

(13) WEFON LINETTE ABECK FSN-D,PMS-E

(14) CHOMBE FABRICE NGHOTOH CHE-E,PMN-E

(15) DIONE NDAPE VANILLA ECO-E,LIT-E

(16) NZILLE MBOTE SYNTHIA ENG-E,GEO-E

(17) MUMA EMMANUEL SUH LIT-E,PHI-E

(18) SELLE EHUH MICHELINE HIS-E,LIT-E

(19) EKANGO CHRISTIAN LEONEL GEO-E,HIS-E

Centre No: 11595 GOVERNMENT BILINGUAL SECONDARY

SCHOOL NGALBIDJE GA

Regist: 30, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 13

% Passed : 43.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) NONGA AMBALO KIERON ENG-C,HIS-C,LIT-D,PHI-B

(2) SHEY ELEANOR MAN – KFU ENG-D,HIS-B,LIT-D,PHI-C

(3) WIYFENGLA BIOCLARE FONYUY ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(4) YASMINE NOUHOU ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) BOUSSA Ä MESSE SAINTE-FLORE ENG-E,HIS-B,LIT-E

(2) ATOH DERICK TIMBOM ECO-E,GEO-E,HIS-D

(3) ELODINE BANDIN GEO-E,HIS-D,PHI-E

(4) ETABI BOMBA NICAISE DION MEVIS ENG-E,FRE-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) NSAI RODRICK DINNYUY HIS-B,PHI-C

(2) ASSINE CYRILLE GEO-D,HIS-B

(3) MOULDJIDE EPHRAIM BILSON GEO-E,HIS-C

(4) MAGOUO AFIA ENG-D,HIS-E

Page 162 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 5

(5) NAFISSATOU MANA GEO-E,HIS-E

Centre No: 11597 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NANGA-EBOKO

Regist: 13, Sat for 2 or more Subjects: 13, Passed : 9

% Passed : 69.23, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 6

(1) AZANFACK YABU LAURETA YONNIS ECO-D,GEO-D,HIS-C

(2) MBECK ETOUT ELISE GRACE ECO-D,GEO-C,HIS-D

(3) BAPPA VICTOR IGOR ECO-E,GEO-D,HIS-C

(4) CHI JOEL NCHE ECO-E,GEO-C,HIS-D

(5) ZENABOU GARBA MOUSSA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(6) ADAMA ABDOU SALISSOU ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 3

(1) NGAMBI JUDICAEL KI-ZERBO GEO-E,HIS-D

(2) NYAGA QUINEVETTE NGWE GEO-E,HIS-E

(3) SIMPOURA SIMPOURA JEAN VALERE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11598 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MBANDJOCK

Regist: 26, Sat for 2 or more Subjects: 26, Passed : 21

% Passed : 80.77, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 9

(1) EDIDION FLORENCE ECO-B,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(2) MESSI ROBERT JUNIOR ECO-B,FRE-E,GEO-A,PMS-B

(3) BELLA NGOUMA PASCALINE IGORE ENG-C,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(4) FODJI TAWA FRANK OLIVIER ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(5) KATCHE SYLVIA BESENG ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(6) ENOWFENG MBOH PRISCA ECO-E,FRE-D,GEO-D,HIS-D

(7) KAWA TAWA VERONIQUE CLAUDE ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(8) MESUE RITA EMADE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(9) NGOMAN YVETTE ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) YIGUIGUE BANDJI ALEX ECO-D,GEO-B,HIS-B

(2) MAMADOU SANI ECO-E,GEO-C,HIS-B

(3) OLOUME ABONA ANDRE JOEL ECO-E,GEO-B,HIS-C

(4) BEHILE SYNTHIA BLANDINE ENG-E,FRE-B,LIT-E

(5) FOMEKONG NGOUNSSONG JOSEPH EKO I ECO-E,GEO-C,HIS-D

(6) NDOUMA EWANE NOELLY STEVA FRE-E,GEO-B,HIS-E

(7) IDON ESIT-SUNNY IDUNG ECO-E,GEO-D,HIS-D

(8) NTSAMA XAVERIE ENG-D,FRE-D,LIT-E

(9) EYONE NGOSSO MONIQUE CARINE FRE-E,GEO-E,HIS-D

(10) TOLEFEC MONIQUE ECO-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) TOUWOUN LOÏC GEO-D,HIS-E

(2) LONTSE TEMENE CHATELAIN GEO-E,HIS-E

Centre No: 11603 GOVERNMENT HIGH SCHOOL

MOTOMBOLOMBO-TIKO

Regist: 72, Sat for 2 or more Subjects: 72, Passed : 64

% Passed : 88.89, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) ABANGAMUA ELIZABETH EFUET ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-A

(2) DEBA GOLDA ARREY ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-D,PHI-B

(3) NCHINDA BRESNEV CHIMKA BIO-B,CHE-C,FSN-B,PHY-E,PMN-E

(4) AGNES ASHELY SENGE ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E,REL-D

Passed In 4 Subjects: 20

(1) KINYUY FAVOUR ASHU ECO-D,ENG-D,GEO-B,REL-B

(2) NGAMBI MUNA LOIC JOVETTE BIO-B,CHE-C,FSN-B,PMS-E

(3) THIERRY KIMBI BANTAN ECO-C,GEO-B,HIS-D,REL-D

(4) AYUKNDEM ETENGENENG ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(5) JOH SYDONIE KRECHENG ECO-C,ENG-D,GEO-C,PMS-E

(6) JENNIFER ASANJI ANGWI ENG-C,GEO-E,HIS-C,REL-D

(7) LOAH CLAUDIA MOAH ENG-C,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(8) MERRILINE AMBOME AYISI ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-C

(9) NDZE NGONG NATHANEL ECO-D,ENG-D,GEO-B,REL-E

(10) NGWA DIEUBENISE MANKI ENG-C,FSN-C,HIS-D,LIT-E

(11) ELIVE UNICE EMBELE ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(12) SIMO GLEN-EMY CHONLA PEKA BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMS-D

(13) ALPHA GAYEL MAKIEH ENG-D,GEO-E,HIS-B,REL-E

(14) DIONE SHERIGLEN ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(15) EBOB JOYCELINE ARREY ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(16) LYDIA LIENGU MOTANDE ENG-E,HIS-C,LIT-E,REL-D

(17) KELLY BRIGHT FOTINDONG TONJOCK ECO-E,HIS-B,LIT-E,REL-E

(18) AMINA MOHAMED ENG-E,HIS-D,LIT-E,REL-D

(19) ROSE-MARY EYANG ENG-D,GEO-E,HIS-E,REL-E

(20) CARINE CHINAZA OGADINMA ENG-D,HIS-E,LIT-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 25

(1) UZOMA THELMA MANYI MENGOT BIO-C,FSN-A,GGY-D

(2) ETTA ELVIS OJONG ECO-D,ENG-D,GEO-A

(3) INSANG LUCIEN KETCHEM BIO-C,FSN-A,GGY-E

(4) AMBALO SHARON ORENGE HIS-D,LIT-E,PHI-B

(5) TAMBONG VIRGINIA NJANG ENOW BIO-D,CHE-D,FSN-C

(6) OJONG RANDY IKOKE BIO-D,CHE-D,GGY-C

(7) MIRACLE CHINOSO EMENALU HIS-C,PHI-D,REL-D

(8) KULU MOJOKO LOUISA ENG-C,HIS-D,LIT-E

(9) BAH ALEXANDA MANGANA ENG-E,GEO-D,HIS-C

(10) FOMUKONG NADIA MABOR ENG-D,HIS-D,REL-D

(11) SAMA DIAN NYONGBE ENG-E,GEO-C,HIS-D

(12) TANTOH STACY NDABU BIO-D,CHE-D,GGY-D

(13) BELINDA YEWHONG BIO-C,CHE-D,PMN-E

(14) KRI CHARLES ANAGHO GEO-E,HIS-C,REL-E

(15) MAFANY MERELINE ENANGA ENG-D,HIS-D,REL-E

(16) FOLAH NEMBOT SAMUEL HEART BIO-C,CHE-E,PHY-E

(17) DERICK CHINOSO OBASI ENG-D,LIT-E,REL-D

(18) ETTA LYDRINE EBOT-MPEY ECO-E,ENG-D,HIS-E

(19) ENOW BLESSING TAKU ENG-E,HIS-E,REL-D

(20) ALBERTIN MBULI NGALA ENG-D,HIS-E,REL-E

(21) BESSONG MILDRED EBOT ENG-E,HIS-D,LIT-E

(22) MERCY BENE ENG-E,HIS-D,PHI-E

(23) ENONGENE BERLIN ENONE GEO-E,HIS-E,REL-E

(24) TEING LEWIE GISELE ENG-E,HIS-E,PHI-E

(25) CHIOMA MELVIS IWUCHUKWU ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 15

(1) PROSPER FINJAP CHUANTU BIO-B,ICT-C

(2) STERAN AKWI ABIE ENG-C,HIS-C

(3) NAOMI NANYONGO MBONDE ENG-C,HIS-D

(4) TIBUNG STEPHENE ENTUM BIO-D,FSN-C

(5) SERENA ROMAINE WOUDAM DAVAI BIO-D,ICT-C

(6) AYAMBA KAMDEM PRAZY BIO-E,PMS-B

(7) SANDJONG HONGLA JEANNE POUPINA ENG-D,HIS-D

(8) ESSA CALISTUS TATAW HIS-C,PHI-E

(9) TABOT GRACY NTHIA BOMENE ATONG HIS-D,REL-E

(10) NTOH PHINEHAS SUHBOH HIS-D,REL-E

(11) ASEK TANYI ROSALINE AGBOR ENG-E,HIS-D

(12) LOUGOUM MANA WACHE HIS-E,REL-D

(13) LIDWINE NJIEH ENG-D,HIS-E

(14) BETIKA MARGARET TUKU GEO-E,HIS-E

(15) CLAUDINE LAHENIA NYONGBE ENG-E,HIS-E

Centre No: 11609 MAZENOD BILINGUAL COLLEGE

NGAOUNDERE

Regist: 71, Sat for 2 or more Subjects: 71, Passed : 46

% Passed : 64.79, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 8

FONYER KARL-MARK NYUYKONGE

ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(1)

Page 163 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 8

(2) ACHU HARMONY DONG BIO-C,CHE-D,GGY-C,ICT-A,PMS-C

(3) ANGELA JIOKAP NONO BIO-B,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(4) NFORMI CALEB MONDE BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-C,PMN-E

(5) BAH CEDRICK TAMBANG ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-E,PHI-B

(6) TATSI MERVEIL DIVIN CHE-C,CSC-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

MANA NGANO MARTHA SHECHO

BIO-C,CHE-E,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(7)

(8) ANDWI DIAKONIA ACHICK BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-C,PMS-D

Passed In 4 Subjects: 10

(1) NSUN BATE KANJUH ROSITA ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-A

(2) TONGOLO KENG PAOLA MAELLE ECO-B,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(3) NJIEYA KAPSU MERLIN CLOVIS ECO-A,ENG-C,GEO-B,HIS-B

ENONCHONG TAKOR BLESSING AGBOR

BIO-D,CHE-D,GGY-C,ICT-C

(4)

(5) MAYAH BERIC ANGWI ECO-E,GEO-B,HIS-D,PHI-C

(6) BOUCHOURA MOUSSA BIO-E,CHE-D,ICT-B,PMN-E

(7) ASTRIDE KOMBO GORKE SATURNIN ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(8) ABAKAR AHAMET HAROUN CSC-E,FMA-E,PHY-E,PMN-C

NDEUKAM NKAMENI CHRISTIAN WILFRIED

CSC-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(9)

(10) TEMBINA LINGUI WILFRIED BIO-E,CHE-E,ICT-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 18

(1) NAM HAMADOU DIMITRI STEPHANE ECO-C,GEO-A,HIS-B

YONDO MOUKOKO NOUCHKA MARION KENZA

ENG-D,GEO-B,PHI-B

(2)

(3) AHMED HAMZA ISMAILA ECO-C,GEO-C,ICT-E

(4) WIRNGO GLORY BOMNYUY ECO-E,ENG-D,GEO-B

(5) NESNOI SAKINATOU BETWO GEO-D,HIS-C,PHI-D

(6) CHE JOSEPH FUH CHE-E,ICT-C,PMS-D

(7) ROUGAYATOU FOGAM FRE-E,HIS-B,LIT-E

(8) AWASUM PATIENCE BESHWIKE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(9) ALLADOUM DJERBE STEPHANIE MANUELA GEO-E,HIS-D,PHI-D

(10) SHIYGHAN BONIFACE YUFENYUY ENG-D,HIS-D,PHI-E

(11) HOLY NSAME MUCHEP MOTCHUM ECO-E,ENG-C,LIT-E

(12) TCHIOFFO SONHOFO DAÏNA MURIELLE BIO-E,CHE-D,PMN-D

(13) MARYAMOU ALIOU ECO-E,HIS-E,REL-C

(14) NGOYONG KOGNI DANIELLE CSC-E,PHY-E,PMN-C

(15) DIA SALAMATOU BIO-E,CHE-E,ICT-D

(16) DIDI NAFISSATOU BAKARI BIO-E,CHE-E,ICT-D

(17) AGBOR KENNETH AYUK BIO-E,GGY-E,ICT-D

(18) MELANI MEFUT BIO-E,GGY-E,ICT-D

Passed In 2 Subjects: 10

(1) NKENMENGNY SIDJE DARELLE MAYEVA FMA-E,PMN-B

(2) MBAHIN MEGOUO JOB AYMAR BIO-E,PMN-C

(3) NCHARE MEMBAGNAM MOHAMED LADIF ICT-D,PMN-E

(4) DOTSOP MEGOUO NAOMI PHY-E,PMN-D

(5) MOUHAMADOU IYAWA ABBO BIO-E,CHE-D

(6) TOKO NENKAM PATRICK ARTHUR CSC-E,PMN-D

(7) BITA CHARLENE ADELIA JEANNY BIO-E,PMN-E

(8) SIWE TEZANOU SOPHONIE KARMEN BIO-E,PMN-E

(9) KWASSEY BOHNUI MIRYAM HAMAN GEO-E,HIS-E

(10) SIEGO SIMO EUGENIE LORAINE BIO-E,ICT-E

Centre No: 11610 HOLY CROSS INTERNATIONAL COLLEGE

YAOUNDE

Regist: 31, Sat for 2 or more Subjects: 30, Passed : 30

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

(1) MBWENZE AWASUME EJUMA BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(2) EKUNDIME POWELL ESOKA BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(3) BERLA FON WONGIBE ECO-D,ENG-B,GEO-C,HIS-C,PHI-B

ABDOULAYE MOUSSA SOUAIBOU YERIMA YADJI

BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(4)

Passed In 4 Subjects: 17

(1) NOUMA RICK JOSE KAROL BIO-B,CHE-C,ICT-B,PMS-C

CONSTANCE CHINENYEAKA CHILAKA

BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(2)

(3) ESTHER HAGGI NDUM ECO-D,ENG-B,GEO-A,PMS-D

(4) NDILLE SENGE MICHELLE GLADYS ECO-D,GEO-A,HIS-C,ICT-C

(5) VENDESON KAILA BIKI ECO-D,GEO-A,ICT-C,PMS-C

(6) BIDJO ALEXANDRA DANYS ECO-E,GEO-A,HIS-D,PHI-B

(7) SAMDALA RUDDY BIO-D,CHE-C,ICT-B,PMS-C

(8) NTANGANE CLAUDE HONORE YVAN BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMN-C

(9) MADIBA JACQUES -NOE STEVE KEVIN BIO-C,CHE-C,ICT-C,PMS-C

(10) KAMENI YOUMBI CELY FRANCLER CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-C

TOUKAM KEUMOGNE MARIAM ESTHER

ECO-E,FRE-B,GEO-D,ICT-C

(11)

MARGARET-MARY SHALANYUY WIRNKAR

ECO-E,GEO-C,HIS-C,ICT-C

(12)

EYANGO KUOH ESSOMBE DAVY WILFRIED

ENG-C,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(13)

(14) SIKA SUZZY YIKA ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-D

(15) NANFAH BLANQUI RUFIN ECO-D,GEO-D,ICT-E,PMS-C

(16) VISTA NZOGANG TAKAM BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-C

MVODO ATANGANA MARIE MICHEL ARCHANGE

ECO-E,FRE-C,HIS-D,ICT-E

(17)

Passed In 3 Subjects: 7

(1) TCHOUFACK SONIA LORAINE CHE-C,ICT-C,PMS-C

GOUNOUCK YA MPOLOMENA FRANCESCA PALOMA

CHE-C,ICT-D,PMN-C

(2)

(3) KUEDA FONGANG STEEVE ENG-C,FRE-B,PHI-E

(4) HENRY NZANG EWANG- MENGALLE BIO-E,CHE-C,PMN-D

(5) PRISO DIWA YOHANNE THEORA BIANCA ECO-E,FRE-D,GEO-C

(6) ZIBI BISSE AURELIE FRE-B,HIS-E,PHI-E

(7) CHE MERDOLF TANIFOM ECO-E,ENG-D,FRE-C

Passed In 2 Subjects: 2

(1) KEN-HENRY AKONGNWI NGUMFOR ENG-C,HIS-E

(2) BANLILON SIYSILA LIMNYUY RYKEIL HIS-D,LIT-E

Centre No: 11613 GOPAL BILINGUAL INTERNATIONAL

COLLEGE YAOUNDE

Regist: 194, Sat for 2 or more Subjects: 185, Passed : 142

% Passed : 76.76, Sanctioned : 14

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) NDANGOH VISTELIN LEHNA ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-C,ICT-E

(2) NGWINUI MARILINE AKONGNUI ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(3) TANGIE NWIMUTOH WENDY ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-D,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 19

(1) MAHOP DEBORAH MEGANE NADEGE ECO-D,FRE-D,GEO-C,HIS-C

(2) LOKENDO GEORGE LOKITA ECO-D,ENG-E,GEO-B,HIS-D

(3) SOKOUDJOU BONGUE IDRISS BIO-B,CHE-E,PHY-D,PMN-E

(4) FONJANG MIHALIS INDAH BIO-B,CHE-D,ENG-E,PHY-E

(5) NJU APONGSE ATEH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(6) BLESSING BERIYUY ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-B

(7) OJONG PELAGIE MBI ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(8) MBUZAH NGUM CARINE ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(9) FUNG AUDREY BIH ECO-C,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(10) DEULOM NADINE FOUSTINE ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(11) BLANDIN MBONG ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(12) ATAAH SLOPIANCA NYOH ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(13) TAKWA ENJEI NADIA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

BATCHEME NKAMBI LUDOVIO DYLAN

ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(14)

(15) KWEKAP BRENDA EGBE ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-E

(16) NHUABI LYDIA AJOH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(17) NINKEU NJEUTCHOU BRITNEY ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(18) SEFUO DYANA TANUI ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(19) NDAMA GERALDINE KWASINWI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 57

(1) GVUMENDA BLANDINE JAI ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) TANGWING KINGSLEY FOBUWINE ECO-C,GEO-A,HIS-C

Page 164 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 57

(3) YONGKA MARCEL FONBAR BIO-B,CHE-C,PHY-C

(4) AJANGNUI JOYSELINE NGEMBUNG ECO-C,GEO-C,HIS-B

(5) VUGHOSI CLARISE ECO-D,GEO-B,HIS-B

(6) BEJUKA PRUDENCIA ATEJIEH ECO-C,GEO-D,HIS-B

(7) TANGWING BELTUS FOPENAH ECO-C,GEO-B,HIS-D

(8) LEKEAKA ALPHONESE NJINJU ENG-E,GEO-A,HIS-C

(9) AOUDOU ABDOULNASSIF ANOUROU ENG-E,GEO-B,HIS-C

(10) NDENGE LORDWILL FOMUNDAM ECO-C,GEO-C,HIS-D

(11) ELAUI JACOB EBENKI ECO-D,GEO-D,HIS-B

(12) TANKANG EMMANUEL AKWO ECO-D,GEO-C,HIS-C

(13) TCHOUPE KAMTCHAH MARVES JOE VANI ECO-D,GEO-B,HIS-D

(14) NOUBISSI DJOUM KARIM JORDAN ECO-D,ENG-D,HIS-C

(15) DJUIGA TAGNE DIANE SORELLE ECO-C,ENG-E,GEO-C

(16) AKOH BERNARDETTE NWATUN ECO-D,ENG-E,GEO-B

(17) NGELOH SANDRINE NGONG ECO-E,GEO-B,HIS-D

(18) NOGHEU MELAHGUIE DELYBEST ENG-D,HIS-C,PHI-D

(19) KUPSAAH VANISAL NSIY ECO-E,GEO-C,HIS-C

(20) FONANGA EMERENCIA MEMEH ECO-D,HIS-B,PHI-E

(21) FRU BRENDALINE BIH ECO-D,ENG-D,HIS-C

(22) SIAZINE BIBICH LORINE ECO-D,ENG-D,HIS-C

(23) LENHIONGA NTUNGWEN RACHEL ECO-C,GEO-D,HIS-D

(24) NJUKANG RITA CHEFOR ECO-E,GEO-C,HIS-C

(25) SIHOM LAWRENCE CHRISTIAN BIO-C,CHE-D,PHY-E

(26) KAMENI ANDRE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(27) NTOLO NORBERTINE LESLIE LAUREN ENG-E,FRE-D,HIS-C

(28) ATONGWE NOELLA AMBANG ECO-D,ENG-D,GEO-D

(29) NDANGOH JUNIOR DAHLIN DAYEBGA ECO-D,GEO-D,HIS-D

(30) KINGAH RODERICK NYUYDZESI ECO-E,HIS-B,PHI-E

(31) RUTH ABIMNUI AYANGWI ENG-D,GEO-E,HIS-C

MAMINZOU NOUEMOUNO MERVINE LUCRECE

ECO-E,GEO-C,HIS-D

(32)

(33) ETTA ROSE KAKUM ECO-E,ENG-D,HIS-C

(34) DZERNYUY MINRANIN ELEEN ENG-E,GEO-E,HIS-C

(35) NKWATE DANNY JUNIOR ECO-E,GEO-D,HIS-D

(36) MANEDONG NKEMTSA OLIVIA ELLA ECO-D,ENG-E,FRE-D

(37) BISONG ALICE MARION YOH ECO-D,ENG-D,GEO-E

(38) NJOJANA MEKAWOA BERVIN ECO-D,FRE-E,HIS-D

(39) NJODZEVEN STAICY KEBINYUY ECO-D,HIS-D,PHI-E

(40) NFAM HELEN NYANGHA ENG-E,HIS-C,LIT-E

(41) ADANGA AMBO JACKY ENG-D,FRE-E,HIS-D

(42) NGANG CELINA NDIKUM ECO-E,GEO-E,HIS-C

(43) NDZENKEU NGAPNA IBRAHIM CHERIF FRE-E,GEO-D,HIS-D

(44) NGOUANDJOU BATOBO ERIKA ECO-E,FRE-E,GEO-D

(45) EDZA MBIDA MELKIOR ECO-D,FRE-E,GEO-E

(46) NGOTE PIERRE HONORE DOMINGO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(47) MARIMA MBOLLE NELSON ECO-D,GEO-E,HIS-E

(48) NGEGWI ANNA NDIKUM ECO-E,ENG-D,GEO-E

(49) MBAH PATRICK NGEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(50) MUCHA THELMA KELLY ECO-E,GEO-D,HIS-E

(51) EYENGONO II FLOBENT ENG-E,GEO-E,HIS-D

(52) TANWIE ABUHMBIE CLOVINE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(53) FOMUM PALVINE TENJECK ENG-E,GEO-D,HIS-E

(54) MUKWELE BELTHA SUME ECO-E,ENG-D,HIS-E

(55) NGAH ENOUGA JEAN ASTRID ECO-E,GEO-E,HIS-D

(56) NSUH MARIE STAR NJWIE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(57) NGONO NDIGUI JOSEF SIEGFRIED ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 63

(1) ANYINGU AMIN GEO-B,HIS-B

(2) AFEGENUI BRYAN NDAILLE ECO-C,GEO-B

(3) TELONG KEMTSOP BRUNEL WILLY BIO-A,CHE-D

(4) ASEN ASEN JUNIOR ECO-C,HIS-B

BIDJOGO MIMBANGA AUDREY RAYMONDE VERANE

ECO-C,HIS-B

(5)

(6) NKWANKEKANG CHE LAWRENEE BIO-A,CHE-E

(7) ACHALLE ETTA BESSEM GEO-D,HIS-B

(8) NOUGAMA PATRICK ECO-C,HIS-C

(9) TCHUENMOE BONGUE ULRICH ECO-C,HIS-D

(10) ONOBIONO ENEKE RABIA BIO-B,FRE-E

(11) EMBE COLLCET EYAH ECO-C,HIS-D

(12) YONGTANG KOUATCHOU ARMELLE CACILLE ECO-C,GEO-D

(13) RAWLINGS OJONG MBENG ECO-D,HIS-C

(14) ABANGCHA GLORY ASHI BIO-B,PHY-E

(15) FORBI GISLEN NGWEMUTA ECO-C,HIS-D

(16) TOKE NKOUE CONFORT OCEAN ECO-D,GEO-C

(17) MASOMA MARIE ETEH ECO-D,HIS-C

(18) AKOM CARINE MOBIT ECO-D,HIS-C

(19) NJI DILAN ECO-D,HIS-C

(20) ASSOMO NTSOGO ECO-C,GEO-E

(21) TONYE BUDGET OUVAL ECO-D,HIS-D

(22) CLINTON TANTOH ECO-E,HIS-C

(23) CYNTHIA MANYEH NGAFEI ECO-E,HIS-C

(24) NYUM KENNY BEST SHU HIS-C,LIT-E

(25) ASSEN MVILONGO ANDREE SOREL YVANA FRE-E,HIS-D

(26) NFORRCHE FAIRBIAN MUMAH BIO-D,GGY-E

(27) NGIE KAPCHE DARLING ALEXANDRA GEO-E,HIS-D

(28) NAPNKEN YIEYAP MARIATOU MAHAL BIO-D,GGY-E

(29) MBALLA ETEME SOPHIE ALICIA ECO-E,HIS-D

(30) NGALE NTYE ELVINE FRE-E,HIS-D

(31) TAGNE TADJUIDJE ORNEL ECO-D,GEO-E

(32) VIMOM DEZY BROWN NKWENTI ECO-E,HIS-D

(33) YAYA FARIDA ECO-D,HIS-E

(34) SIME TADJOUTEU SAGESSE ASHLEY ECO-D,GEO-E

(35) NOAH ABEGA RUTH PHARIZA ECO-E,HIS-D

(36) CHE FAVOUR GRACIA ECO-E,HIS-D

(37) TCHOKONGOUE LEUKEU JUNIOR STEPHANE ECO-D,HIS-E

(38) EGBEMBA WENDI AYI ECO-E,HIS-D

(39) YOUMBI NAHA PONCE LEVI ECO-D,FRE-E

(40) ATELACK LESLY NKAH GEO-E,HIS-D

(41) MAXIME DISSAKE HUGUES LOIC FRE-E,HIS-D

(42) WANSI STEVE CEDRIC ECO-D,HIS-E

(43) TCHEUKAM DJOMO CABREL YANN ENG-D,HIS-E

(44) MBUH JOY MENYI ECO-D,HIS-E

(45) CHARLINE CHWEMA GEO-E,HIS-D

(46) ANEPE PANE BLESSING PIFILEWO ENG-E,GEO-D

(47) NGO NYEMEK NGWA-UM FRE-E,HIS-D

(48) NOUBOUOSSIE TCHENDJE CHRISTOPHE KEVIN ENG-E,HIS-E

(49) FONYEE TERESITA KINYUY ECO-E,GEO-E

(50) NDIKUM NEH PHILOMINA ENG-E,HIS-E

(51) MOUHAMED SAMINOU ECO-E,GEO-E

(52) NEGAH NOIMBOH BLANDINE ENG-E,HIS-E

(53) NGAH BRICE JUNIOR ECO-E,GEO-E

(54) NGWA DELPHINE SIRRI ECO-E,GEO-E

(55) NGAHA TECHOUMTENG VERLAIN HERVE ECO-E,HIS-E

(56) NANH GNOUSSA JUSTIN STEVE GEO-E,HIS-E

(57) PODBANG JOEL KORE ECO-E,GEO-E

(58) TALOH SHU KLUIVERT ECO-E,HIS-E

(59) KUEICHE ULRICH JORDAN ECO-E,GEO-E

(60) FRINUI ZITA ECO-E,GEO-E

(61) MESHIT TELMA NGOMAN ECO-E,HIS-E

(62) MAF ANNY ULLE ECO-E,HIS-E

(63) MBANG SI JENNY CHRISTIANE ECO-E,HIS-E

Centre No: 11614 NONO BILINGUAL COLLEGE YAOUNDE

Regist: 57, Sat for 2 or more Subjects: 56, Passed : 29

% Passed : 51.79, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) TODJO FONGBA SALOMON ECO-E,ENG-D,FRE-D,HIS-B,REL-D

GODSEED NOMO JANVIER THEWINNER

BIO-D,CHE-C,FMA-E,ICT-D,PMN-D

(2)

Passed In 4 Subjects: 3

(1) NCHISAH MEDREATH TAZISONG ECO-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B

Page 165 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 3

(2) LOLO TONG SAMUEL VICTORIEN ECO-E,FRE-D,GEO-B,HIS-C

(3) ANYANGWE EYENGA CHRISTINA ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 9

(1) AIROLDI TSALA GUISEPPINA FRE-E,HIS-D,PHI-D

(2) BIH SONITA ACHU ENG-D,GEO-E,HIS-D

(3) EKEMBAT ETOUMBOT RICARDO ECO-E,HIS-C,LIT-E

(4) METANG DILAN FERDINAND ENG-D,GEO-D,HIS-E

(5) EKOTTO MEVA’A NELLY MANUELLA FRE-C,HIS-E,LIT-E

(6) MBAH CHELSEA AFOH ENG-D,HIS-D,LIT-E

KENEBENI A AMOUDON JULIENNE MANUELA

ECO-E,FRE-E,HIS-D

(7)

(8) NGBWA AUDREY FAVOUR FRE-E,GEO-E,HIS-D

(9) TANYI CLARINE OBEN ENG-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 15

(1) NEMBOT KONGNE AYMAR JOSPIN ECO-C,HIS-B

(2) NGONO NGUEDE BIBIANE FRE-B,HIS-E

(3) ASHUNDEP EGBESON ATABE CSC-C,PHY-E

(4) BINDOUA ZE MFOMO JEAN PIERRE FRE-E,HIS-C

(5) EBO’O NKOU GUYLENE EDWINA ENG-D,FRE-D

(6) TSOGO MAH PAULINE FRE-E,HIS-C

(7) WEGUE TIANI CYRIELLE JANA ENG-E,FRE-C

(8) NGONO MEBENGA AUDREY FRE-C,HIS-E

(9) KAMGANG MIGUE ERIKA DANIELLE ENG-E,HIS-D

(10) KWENKE NYA ERIKA MUGUET FRE-D,GEO-E

(11) NUMFOR SAMIRATOU MBEDOUM FRE-E,HIS-D

(12) TEZO KENMOE ARNAUD WILFRIED FRE-E,HIS-D

(13) JOYCE CURTIS FRE-D,HIS-E

(14) DJON BERTHE ALINE YVANNA FRE-E,HIS-E

(15) ZAMBO NDI ARIEL BERTRAND FRE-E,HIS-E

Centre No: 11619 DEIDO EXTERNAL 2

Regist: 296, Sat for 2 or more Subjects: 286, Passed : 129

% Passed : 45.10, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 5

NANGMO NKENGNANG RICHINEL ULRICH

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(1)

TAMGNO TAKAM NOEL NOEL DAVIN

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(2)

(3) NGOUNTIA TSALLA PATRICK BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(4) SIDAOULAWN ANNE ECO-E,ENG-D,FRE-C,GEO-E,HIS-D

(5) NFORGOH LINDA BIH ECO-E,ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

Passed In 4 Subjects: 13

(1) DOHKITI DERICK NUYILA ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(2) NKEMGNW DYLAN NGWA BIO-A,CHE-C,PHY-D,PMN-D

TAAGNE STEVE-JEFFERSON NDENGWE

ECO-E,ENG-D,GEO-A,HIS-C

(3)

(4) TSADJI TEGUFUET FRANK DARYL BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(5) NGUM GILLEN CHENWI ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-B

(6) MUNDA BELRIVE FOSSONG ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-C

(7) JATOH LIZETTE KICHUYSI ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(8) YUFEH ABELTINE BINLAKEM ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(9) AWA VENNESSA MESHI ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(10) NDENG NDENG DANIELE GRACE ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(11) NAHNYONGA KELLY NKAZI ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(12) NGONGANG YATIE DYLAN ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-C

(13) TCHINDA YIEMFACK YVANKA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 41

(1) EBOTETAH ANDREW NDONYI ENG-B,HIS-B,PHI-B

(2) ARREY RODRIGUE ACHERE ECO-C,GEO-A,HIS-B

(3) NGOE EMMANUEL BONEYTEY ECO-A,GEO-E,PMS-C

(4) NGWANYI RACHEAL MBASI ECO-B,GEO-D,HIS-C

(5) TOHNAIN CONSCIENCE TOHNAIN BIO-C,CHE-B,PMS-D

(6) YONDA NANA BERDIAN WILLFRID ECO-C,FRE-D,GEO-C

(7) SEN-BEKIMA ERNESTINE ENG-E,FRE-C,HIS-B

(8) ABAMBOH BILLGATES NGONGEH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(9) TUFOIN CARINTON NDOKUOH BIO-E,CHE-E,FSN-A

(10) SOH FAITH BIO-B,ENG-D,GEO-E

(11) WIRSIY CLAIRE LINYUY BIO-E,CHE-D,FSN-B

(12) CHI JAMES ESSOLA ECO-C,GEO-D,PMS-D

(13) NZOKESSEU FITONZE URICH DELBREL CHE-D,PHY-D,PMN-C

(14) SIRRINKUH NANCY ENG-C,HIS-D,LIT-E

(15) OKAFOR CLINTON ENG-D,HIS-C,LIT-E

(16) GUIDEPIA MERVEILLE FRE-E,GEO-D,HIS-C

(17) MESSI ATANGANA REGINE VERANE BIO-E,FRE-B,PMS-E

(18) ALOH EMILIA ETOKI ECO-C,HIS-D,LIT-E

(19) ANGAAMA EMMANOELLA ETAMBA ECO-E,HIS-E,PHI-B

(20) PANE ROBINE BLECK CHE-E,PHY-C,PMS-D

(21) TIENGUEP JOCELYNE DIFANG BIO-C,CHE-E,PHY-E

(22) TESSOFO MAFOKEN INES SANDRA ECO-E,ENG-D,GEO-D

(23) ASONGAFAC LAWRA ENG-D,GEO-E,HIS-D

(24) EJAKWO AKEH ANITHA ENG-E,GEO-E,HIS-C

(25) EPULI FABRICE NGALLE ENG-E,HIS-D,PHI-D

(26) MANEDU TAMBAGANG EDDY ORCHELLE FRE-D,GEO-E,HIS-E

(27) FOTSO SIMO FRIDOLIN VIANNEY ENG-E,FRE-D,HIS-E

(28) UCHE CHIMA DAMINTON ECO-E,ENG-E,GEO-D

(29) MEYIH RACHEL ECO-E,ENG-E,HIS-D

(30) NGUM RELINDIS NGWA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(31) NINGI VERA NDZOJI ECO-E,ENG-E,HIS-D

(32) WOYU NANCY MEWOOH ENG-E,HIS-D,LIT-E

(33) TANEKOU NJOUME RYAN CARNEL ECO-E,GEO-E,HIS-D

(34) YONTA MOMO HYLARY SINDY ECO-E,FRE-E,HIS-D

(35) TASHI TEDOP JOEL SMITH ENG-D,FRE-E,HIS-E

(36) NGOYOP STEPHANY MAKEBEH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(37) BERNARD BERINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(38) NYAH GILLIAN FUNKUIN ECO-E,GEO-E,HIS-E

(39) TATA TIMOTHY BAWE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(40) TANZO MAKEMNANG BRENDA FRE-E,GEO-E,HIS-E

(41) ADOLF BESSONG OBENETCHI GEO-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 70

(1) ATEGHA ARMSTRONG MUA BIO-A,CHE-C

(2) NYEKEU FOMI BOUSQUIANE LAURE BIO-B,CHE-C

(3) MBUH EWANE FLORENCE HIS-C,REL-C

(4) KAMSU HILARY CAPRIATY BIO-D,PMN-C

(5) NGALA CAROLINE MAMBO BIO-E,FSN-B

(6) NGOBO DOUME JULIENNE FRE-D,FSN-C

(7) FORTEH TONGZOH CHEREY FRE-D,HIS-C

(8) DANG PRISCA MBONG GEO-D,HIS-C

(9) MAKIA DAVID NKENDOH HIS-C,PHI-D

(10) SHU MILDRETTE BIHNEMO GEO-D,HIS-C

(11) KAMGA SONTEMFOU FRANCK DEVILIER GEO-D,ICT-C

(12) NGOBELECK KAREN CHIE BIO-E,FSN-B

(13) UDOFIA WANITA ENJECK BIO-E,FSN-B

(14) BANINI LUC RICHARD BIO-D,ICT-C

(15) MBUAMEH LUMNWI PLEASURE VUZENEGHO GEO-E,HIS-C

(16) ACHUO LEATICIA YUOH BIO-E,FSN-C

(17) UFEH NDEMANOU SUZANNE ENG-E,HIS-C

(18) NYEMECK PETRONILLE DESIREE FRE-C,GEO-E

(19) KANA DONGO HIZAOURA ENG-E,FSN-C

(20) NYOWIKE MARY IMMACULATE NGON ENG-D,HIS-D

(21) KAMGA POLLET NJUCHA ENG-E,HIS-C

(22) KOUATCHEU BRICE AFAYI BIO-C,PMS-E

(23) MATHO KOUANKEKANG ALIDA OKRY FRE-D,PMS-D

(24) TABANG BECKLY EZE ECO-E,HIS-C

(25) MAH FAITH ECO-E,HIS-C

(26) TANGWAN BENISE NGWE ENG-E,HIS-C

(27) CHEPNDA FIDELIS KAWEP FRE-E,REL-C

(28) NGUEUTCHO DASSI JOSSELIN GEO-E,HIS-C

(29) EPEH NUELA AYUK BIO-D,CHE-D

(30) NSANGOU MAKEBE ELVIRA ENG-D,LIT-E

(31) ADEGBOYE JOSEPH ADEWALE PHI-E,PMS-D

Page 166 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 70

(32) BUNGTEM REGIS TEM GEO-E,HIS-D

(33) KEWIH RHODA MILDRED ENG-D,HIS-E

(34) TITO SEMELINE NDI GEO-E,HIS-D

(35) FANKA JOYCELINE JAVNYUY ECO-E,HIS-D

(36) BAKINDO MATHILDE JULIE KHEIRA ENG-D,HIS-E

(37) WUCHA LOUIS NUNWEH GEO-E,HIS-D

(38) ETAME NGIME HELENE ANGELE ECO-E,FRE-D

(39) GUIAMDJO YIMDJO LOYSE INGRID ECO-D,HIS-E

(40) FIFEN STIVE IRENEE ENG-E,HIS-D

(41) LOHLEM MARIE -SHARON SOLIY ENG-D,HIS-E

(42) NJI CLAUDETTE ZIGUE ENG-D,PHI-E

(43) ETONG BANENGUELEN ROSE MANUELA ENG-D,HIS-E

(44) YEMELY ELISABETH MAH GEO-E,HIS-D

(45) MOZINE MBUTOH BIO-D,CHE-E

(46) EBOA MOUTASSONG MADELEINE LALY FRE-D,HIS-E

(47) MOHNDZEMAFUE MUTALA MUHAMMAD ENG-D,LIT-E

(48) NGANDA ANITA SANDRA EPITEH LYCIA ENG-D,FRE-E

(49) TEBECK SAURELLE CHESAMI GEO-E,HIS-E

(50) TAMENE LONTSI RAOUL ECO-E,GEO-E

(51) BISOH NDIKUM GERALDINE GEO-E,HIS-E

(52) JANVALA SNAIDA NAHBILA HIS-E,PHI-E

(53) KHAN MIRAC ECO-E,HIS-E

(54) LARISA NAHBILA NJIMONDIKAM ENG-E,HIS-E

(55) MBUOANKANG YOAMBUO JU ENG-E,GEO-E

(56) TAMBE BENARD EBAI GEO-E,HIS-E

(57) BAGNECK NGUEFACK MIKA ROVENEAULT GEO-E,HIS-E

(58) SIDOLINE GUJUNG BIO-E,PMS-E

(59) TABE YANNICK ARREY GEO-E,HIS-E

(60) NKWENTI SANDRA NCHANG BIO-E,PMS-E

(61) NANGAH RELINDISE HIS-E,LIT-E

(62) MOSONGO MENDE BABOYABI GEO-E,HIS-E

(63) FAI ELVIS MINJO ECO-E,HIS-E

(64) ABBO SIMON FRE-E,HIS-E

(65) MBOPNDA FLORIAN SMITH FRE-E,GEO-E

(66) YENKONG AMISU FUEBALANG ECO-E,HIS-E

(67) ANNA SAH HIS-E,PHI-E

(68) MVOU SOULEYMAN MOUSSA ICT-E,LIT-E

(69) FADEL DAHMAN MOHAMED FRE-E,HIS-E

(70) AKINIMBOM MIRANDA ENG-E,HIS-E

Centre No: 11620 BAPTIST SECONDARY SCHOOL GAROUA

Regist: 15, Sat for 2 or more Subjects: 15, Passed : 12

% Passed : 80.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) MOHAMADOU AWAL MAAZOU ECO-D,GEO-D,HIS-B,ICT-D

(2) NANGOLO CYRIANE HERMINE ENG-D,FRE-C,LIT-E,PHI-E

(3) YASMINE NGANONE ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) GUIMFACK NGUEKENG PATRICIA MEGANE ENG-D,GEO-C,HIS-C

(2) MAKAYANG ZOURMBA CYRILLE GEO-E,HIS-C,ICT-E

(3) KEMANI SANDJO PHILIPPE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(4) NEMBOT WETHE JEAN ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 5

(1) MOUSSA ABDOUL WAHABOU ECO-D,HIS-C

(2) DOUZAKA OUAYE GAUTIER HIS-D,PHI-D

(3) MAGUI’ OU DARI TOBIT GEO-E,HIS-C

(4) PATEHALE SAFIATOU RITA GEO-E,ICT-D

(5) MEDEFO EMILIE BLONDELLE ARIANE FRE-D,LIT-E

Centre No: 11624 CAMBRIDGE COMP. BILINGUAL COLLEGE

MUTENGENE

Regist: 89, Sat for 2 or more Subjects: 88, Passed : 54

% Passed : 61.36, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) BWENDI ESTHER CHE ECO-B,ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(2) TIKU LAURINE AYAMBA ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 9

(1) MBUH ETIENNE NSAKSE ECO-A,GEO-A,HIS-C,PHI-E

(2) NDIFON NELVIN NGEK ECO-B,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(3) CHIFU VIANY KONFOR ECO-D,ENG-E,GEO-A,HIS-B

(4) KETUH RENE NGOH ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-B

(5) NYAH CHRISTIAN NDONG ECO-B,GEO-C,HIS-B,PHI-E

(6) TOH NADINE NYONAIN ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(7) KUM THERESE EZIEH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-E

(8) NDI THEOPHILUS NYANYOH ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-D

(9) ENAH BLANCH MBONG ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 16

(1) NDULA FRANCIS VIKIYE ECO-B,GEO-A,PMS-B

(2) NYIENDA MANDELA ECO-B,GEO-A,HIS-B

(3) KONDA JUDE NDONYI ECO-B,GEO-B,HIS-B

(4) MASSAH MANFOUO YOLANDE ENG-C,GEO-B,HIS-D

(5) ULE NGOE PEPETUA ECO-C,GEO-C,HIS-D

(6) LEINA RAISSA TITA FONCHAM ECO-C,ENG-E,GEO-C

(7) TAMBU BENUEL CHA ECO-D,GEO-D,HIS-C

(8) MARIMA NGOWOH LABALAM ECO-D,GEO-C,HIS-E

(9) AKWEK NOELA TIFUH ENG-E,HIS-B,PHI-E

(10) TUFUN CONELIOS ECO-E,GEO-D,HIS-C

(11) MANYI MBU JOY ENG-D,FRE-D,HIS-E

(12) TEGHA-NISH BLANDINE MVOG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(13) ASSAH MARION NKWA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(14) YORKYUH EMMANUELLA PANGMWEH ENG-E,GEO-E,HIS-D

(15) NFUABANG DILANI NFUABANG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(16) QUEENIVETE MAGHAH ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 27

(1) NCHE RACHEL NAHNYONGA MAMBO ENG-D,GEO-C

(2) ZEDEKE SEDRICK AYNATA GEO-D,HIS-C

(3) UDICK NORA NGOROJI GEO-E,HIS-C

(4) MAFFOUO ALICE JAUREL HIS-C,LIT-E

(5) AMBE SHU AFANWI HIS-C,PHI-E

(6) OJONG CORETA ENARE ENG-D,HIS-D

(7) ACHARENJOCK JOHNSON BESSEM GEO-E,HIS-D

(8) RAMA LARRISA MEKWI GEO-E,HIS-D

(9) FONDEH BLANCHE MANDAH ECO-E,GEO-D

(10) MBANWI ROCZIN ENOH ENG-E,HIS-D

(11) DONFACK TEMGOUA LINDA VANESSA HIS-D,PHI-E

(12) TOTO GODWILL BULEWAH GEO-E,HIS-D

(13) TAMUKONG SHANTA NGEFOR GEO-E,HIS-D

(14) TEMBENG STEPHANIE HIS-D,PHI-E

(15) JONG CELINE NAMAJI GEO-E,HIS-D

(16) LEKU ERIKA MANTAP ECO-E,GEO-E

(17) TECHE DELPHINE NGUM ECO-E,GEO-E

(18) NGONG BERTINA YAFI ECO-E,GEO-E

(19) NEGBOR JENIFER GORAWA HIS-E,PHI-E

(20) AFIAH EMMANUEL NGONGEH ENG-E,HIS-E

(21) NDROGNUH PAULINE ATEMKENG GEO-E,HIS-E

(22) TANWA ENSTINE TABOH ENG-E,HIS-E

(23) ACHU BENEZET LUM ECO-E,ENG-E

(24) ITOE RANDOLF TIKUM GEO-E,HIS-E

(25) TAJI ADELINE NANJI HIS-E,LIT-E

(26) TENYI JOYCELYN MUYEN GEO-E,HIS-E

(27) SHEY MC DONALD YUFENYUY HIS-E,PHI-E

Page 167 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 11625 FOMIC COMP HIGH SCHOOL BUEA

Regist: 104, Sat for 2 or more Subjects: 101, Passed : 51

% Passed : 50.50, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) MEKWILLI RENI MESEMBE ECO-E,ENG-E,HIS-B,PHI-D,REL-B

Passed In 4 Subjects: 7

(1) UBEH BARON ENOW BIO-D,CHE-C,PHY-C,PMN-C

(2) AFAHNUI BRINDALIN NTEWAH ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(3) TAKIE ULRICH ABA ECO-D,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(4) ASHU CLIFFORT NDI ENG-D,GEO-D,HIS-C,PHI-E

(5) SONKEY AUGUSTINA TSENE ECO-E,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(6) FONKWE EMEAKA SANDRINE ENG-D,HIS-E,PHI-E,REL-C

(7) LARISSA BERI NFONGOH ECO-E,FSN-D,HIS-E,REL-E

Passed In 3 Subjects: 17

(1) NKWELLE AKOLE GODLOVE ENG-C,HIS-D,PHI-C

(2) EWELISANE COURAGE GBWEMA ENG-C,HIS-B,LIT-E

(3) BOBONGHA RAISSA NSOSEKA ENG-E,HIS-B,PHI-D

(4) KANJO BRANDON LINWE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(5) NCHANJI BLESSING RINGNYU BIO-C,CHE-C,PMS-E

(6) HONKEP YOUKEP DURELL BIO-D,CHE-D,PMN-D

(7) NANGA VANESSA NSHOM BIO-E,CHE-E,FSN-B

(8) FORMBAN GLORY AMBOG ECO-E,FSN-D,HIS-D

(9) STASIE IMBOLO ESOSE ECO-E,FSN-C,PHI-E

(10) EKWATI BRENDA AYUK ENG-D,HIS-D,PHI-E

(11) BAYIRE NANCY AFOR ECO-E,ENG-E,HIS-C

(12) JULIUS ESUKA MBWAYE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(13) NGENG EDEN NWOA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(14) TONGOH NKEMASONG HERIETA ENG-E,HIS-D,PHI-E

(15) FULE ELIZABETH SONA ECO-E,GEO-E,PHI-D

(16) AGBOR ZITA ETCHUAGBOR ECO-E,GEO-D,ICT-E

(17) ANUASHI ANAURITA CHWIMENGWI ENG-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 26

(1) NTOH NORBERT FOINJUNG HIS-C,REL-B

(2) MBOKE JESINTA GEO-D,HIS-B

(3) BESONG AGNES EPEY BIO-E,FSN-B

(4) ABOT NUWELINE ANCHI FSN-C,HIS-D

(5) NGWANI NDI ALPHONSE BIO-C,CHE-D

(6) BEFEH REGINA NTU BIO-E,FSN-B

(7) BARBARA AWAH NNAM FSN-B,PHI-E

(8) DZEVEALA JULIA GHAKANYUY ECO-E,HIS-C

(9) DAGA EMILIA ESANG BIO-C,CHE-E

(10) NAMONDO MARIE MEKWILLI ECO-E,HIS-C

(11) EDUMABIA ROSTANCE AJEANJEH HIS-C,PHI-E

(12) NGUEULIEU PRINCESS ROSLINE HIS-D,REL-D

(13) BAMEH BLESSING CHONGONG PHI-E,REL-D

(14) DIN EMMANUEL NDIP-AGBOR BIO-D,PHY-E

(15) CONSTANCE MANDI BINDA GEO-E,REL-D

(16) EBAKO MACLARINE MBELLE HIS-D,PHI-E

(17) NICOLE LIENGU EFANDE ENG-D,HIS-E

(18) FUMSACK EDEN NTIMUM HIS-E,PHI-E

(19) FOZAO PRECIOUS NKENGAKA ENG-E,HIS-E

(20) MOFOR PRUDENCE ZENANG ENG-E,HIS-E

(21) ESSIMO DIABE NJE HIS-E,REL-E

(22) NGWANI KELVIN NWIMBUE CHE-E,PHY-E

(23) LENYA SPAROME ONGIE HIS-E,REL-E

(24) EMMANGA FRANKA AWOLLE HIS-E,LIT-E

(25) ASHU JULIENNE ASIN HIS-E,REL-E

(26) TABEAZIEN GOLLIN GEO-E,HIS-E

Centre No: 11627 GOVERNMENT HIGH SCHOOL GREAT

SOPPO

Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 18

% Passed : 90.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NDOH MARION AWUNGAFAC ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-A,REL-B

Passed In 4 Subjects: 10

(1) MODIKA YOGO LENI ECO-E,GEO-A,HIS-B,REL-B

(2) OBENAKEM NTUI ASHLY ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(3) KUKWA EMMANUEL NCHAM ECO-E,GEO-C,HIS-C,REL-C

(4) AGEH CLARIS INGE HIS-C,LIT-E,PHI-C,REL-C

(5) APANG GODLOVE NGOLE ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(6) TIKU BERTHA TANYI-NSO ECO-E,GEO-D,HIS-D,REL-B

(7) NORIS-SCOTT NYENTI ANTHONY ECO-E,GEO-D,HIS-E,REL-B

(8) NKONGHO ETAKA SHARON ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(9) AGWE BERNICE ANWI ECO-E,HIS-C,LIT-E,REL-D

(10) NGAH TALIA LEPIRI ONANA ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) FUASHI DERICK NEBA ENG-D,HIS-B,PHI-B

(2) AMINDEH DILAND EKOKOBE HIS-B,LIT-E,PHI-B

(3) AGURE HERMINA AMALEGAH HIS-C,LIT-E,PHI-B

(4) NAMAM GENI ENG-D,HIS-B,LIT-E

(5) APANG GODBLESS ENONGENE ECO-D,GEO-E,HIS-B

(6) BESINGA FRANCISCA ANCHA HIS-D,LIT-E,PHI-C

Passed In 2 Subjects: 1

(1) ETA JOSEPH EGHEM GEO-E,HIS-D

Centre No: 11628 GOVERNMENT HIGH SCHOOL MBONJO

LIMBE

Regist: 43, Sat for 2 or more Subjects: 43, Passed : 39

% Passed : 90.70, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 9

(1) CHENYI PRISCA NKWUNCHE ECO-B,GEO-B,HIS-B,REL-C

(2) TRINITA EBOKOLLO OBEN ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(3) WUNG UNICE SIH ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(4) EBOT DOROTHY AKO ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(5) MULUH JOYCE MBUZAH ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(6) GENEVEIVE NGWE ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-D

(7) NTUI MARIE ARRAH ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(8) MANKA’A SANDRA SHU ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(9) ASHU CHARIMA ANYI ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 18

(1) ODINE JOAN MANGE ECO-E,GEO-B,HIS-B

(2) BENJAMINE EGEMENE ETONY ECO-E,GEO-C,HIS-A

(3) LUM CHRISTANSIA NCHEBI ECO-B,GEO-B,PMS-E

(4) BURINYUY DENIS NJODZELA ECO-E,GEO-C,HIS-B

(5) EMBOLO EMILIA LYONGA ENG-C,HIS-B,LIT-E

(6) SHING CLAUDETTE JING HIS-C,LIT-E,PHI-C

(7) AYUK STELLA ETAGHE ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) BOSAMBE VANESA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(9) MOMBE KELLY APAWAH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) SIRRI PRISCILLA AMBE ECO-E,GEO-E,HIS-B

(11) AYUK TAMBE BLANCHE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(12) HALIMATOU IBRAHIM HIS-C,LIT-E,PHI-D

(13) MEKUMBA PRINCE BONYEKI ECO-E,GEO-D,HIS-D

(14) AJEBE ISAAC KOGGE HIS-D,LIT-E,REL-D

(15) MANFO DOUANLA DESTALIN ECO-E,ENG-D,GEO-E

(16) ABDOU RAMANOU AROUNA ECO-E,HIS-D,REL-E

(17) NGWEMOU RACHEL YOUGHENYI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(18) SUH CELESTINE GEO-E,HIS-D,REL-E

Passed In 2 Subjects: 12

(1) NEBA ALDRINE CHE GEO-C,HIS-B

(2) KAH RUDOLF MUEGHE GEO-D,HIS-B

Page 168 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 12

(3) FRITZ MOSIMA MOTOMBY WOLETA HIS-B,REL-E

(4) BERINYUY MELCHIZEDEK GEO-D,HIS-C

(5) MBABO EYVETTE NCHANYIE GEO-E,HIS-B

(6) MWAMBO SIMON LIKAFI HIS-C,PHI-D

(7) MOKUBE EMMANUEL ITOE GEO-E,HIS-D

(8) AKO VANESIA NKONGHO ENG-E,HIS-D

(9) AGBOR JOEL NGETTI GEO-E,HIS-D

(10) ARMSTRONG OBASE MOTALE HIS-D,REL-E

(11) NONO KAMAYU CLEMENCE HIS-D,LIT-E

(12) MOTO DANIEL EMBOLLA HIS-E,REL-E

Centre No: 11634 NOBLESSE BILINGUAL COLLEGE

BAFOUSSAM

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 3

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) BERINYUY DELPHINE ECO-E,GEO-C,HIS-C,PHI-D

Passed In 2 Subjects: 2

(1) NGOULEU SOLANGE MARINA ECO-E,HIS-C

(2) SABANG GIDEON NGANKAN ECO-E,HIS-E

Centre No: 11635 CLASSICAL BILINGUAL COMPREHENSIVE

COLLEGE METTA QUARTERS, KUMBA

Regist: 3, Sat for 2 or more Subjects: 3, Passed : 2

% Passed : 66.67, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 2 Subjects: 2

(1) FOMUMBOD ARNOLD NDUM HIS-D,LIT-E

(2) NGILLA RIGHTEOUSNESS IYE ENG-E,HIS-E

Centre No: 11641 INTERN SCHOOL COMPLEX LA GAIETE

YAOUNDE

Regist: 40, Sat for 2 or more Subjects: 40, Passed : 32

% Passed : 80.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

TEMDE NONO GELY SAURINE ROYALE

ECO-C,ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-C

(1)

KAMDOUM TSAFACK LAUREL ANDY

CHE-C,FMA-D,ICT-B,PHY-D,PMN-B

(2)

NTCHANKOU NTCHANKOU JULES FERRY

CHE-D,FMA-D,ICT-B,PHY-E,PMN-B

(3)

(4) TANYI KETU JOSHUA BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-E

Passed In 4 Subjects: 5

(1) NOUKEMEU KARENE AUDREY CHE-D,FMA-D,ICT-B,PMN-B

TCHOUDJIN KAMGA YVES STEPHANE JAMAL

CHE-E,ICT-D,PHY-E,PMN-C

(2)

(3) JOHANN HARVEY POKAM NJINE ECO-E,ENG-D,GEO-E,ICT-D

(4) NKOA AMGBA LOVELY LAETITIA ECO-E,FRE-E,GEO-D,HIS-E

(5) BELLA ABENA PATRICIA MEGANE ECO-E,FRE-D,GEO-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 14

(1) NAOTY AVALAYE MARIAM BOUBA ECO-B,GEO-A,HIS-B

(2) NASSOUROU MAINTA CHE-C,ICT-B,PMN-D

(3) NGEN ARIEL STEPHAN CHE-C,ICT-B,PHY-E

(4) MEZOUOGUE MICHELLE LEANDRA CHE-D,ICT-C,PMN-D

(5) ANKOUONE MEZOUOGUE SILVIE SANDRA CHE-E,ICT-B,PMN-D

(6) FOE NGASSA GHISLAINE ANEMONE CHE-E,ICT-C,PMN-D

(7) NDOH EDIKA SERENA LAUREN BIO-E,ICT-B,PMN-E

(8) NGUEULIEU TCHUINKAM YVANA STEPHY ECO-C,GEO-D,ICT-E

(9) MOHAMADOU AMINOU BELLO ENG-D,FRE-E,HIS-D

(10) DONFACK OMOG DANIELLE BIO-E,ICT-C,PMS-E

(11) HABISSOU NDO PRISCILLIA FRE-D,HIS-E,LIT-E

(12) NYAMSI PAULINE MERLENE ELVIRA ECO-E,GEO-E,PMS-E

(13) EVINA EMVOLO ARMELLE KATIA BIO-E,CHE-E,PMN-E

(14) SALLA BONJE IYOCK JOHN PAUL ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) ABDALLAH MAHMOUD CHE-C,ICT-B

(2) IBA BOGAUBI ARIELLE JESSICA ICT-B,PMN-D

(3) OMGBWA BINDOUMOU FRANCK ETIENNE ICT-D,PMN-D

(4) BINGANI MONIQUE LARISSA FRE-D,LIT-E

(5) NGOMOU JOEL DAVID GEO-D,HIS-E

(6) NGUEMBU KEUZETIEN VARESSE TRACY BIO-E,PMS-D

(7) NOAH NGONO SALOME DANIA BIO-E,ICT-D

(8) NDONGO BEHALAL ARIEL AURORE VERA BIO-E,CHE-E

(9) MOUNIRA MEDOU ISSA ECO-E,GEO-E

Centre No: 11642 MAISON DOLA SECONDARY SCHOOL

YAOUNDE IV

Regist: 123, Sat for 2 or more Subjects: 121, Passed : 70

% Passed : 57.85, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 11

(1) SAMA MONGUH KASMY ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(2) ASAAH MODESTUS ECO-D,GEO-C,HIS-C,PHI-A

(3) NUBIA ERNEST FOMBUTU ECO-D,GEO-A,HIS-B,ICT-D

(4) ZEUGANG WILSON PRODIGE CHE-D,CSC-D,PHY-C,PMN-B

(5) EJOLLEBONG STEPHANE EPIE ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(6) BEZENG VANDELINE BESEN ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(7) ACHO BELMONDE MBOH ECO-D,GEO-C,HIS-C,PHI-D

(8) NGONGNTUM RYAN TOHNAIN ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(9) ATIEYIM NGWE GAYILE ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(10) VOUGFACK NELLY ARIELLE ECO-E,GEO-C,HIS-D,ICT-D

ENANGUE NDENG VERONIQUE LORNA

ENG-E,FRE-C,HIS-D,PHI-E

(11)

Passed In 3 Subjects: 28

(1) MOKOM RAMOND NJE ECO-D,HIS-C,PHI-A

(2) TAKAMTCHUANG TEGOM LOIC ECO-C,HIS-C,PHI-B

(3) CHE MIRABEL NGUM ENG-C,HIS-D,LIT-B

(4) NJUTSOP EDWIN NJUTSOP GEO-B,HIS-C,ICT-D

(5) NTAH ROGERCLIFF ECO-E,GEO-C,HIS-B

(6) ABDUL RAHAMA DANDI ASABE ENG-D,HIS-C,PHI-D

(7) NCHIFI RUTH SONGOH ECO-E,GEO-C,HIS-C

(8) JIOFACK VANESSA ENG-D,FRE-C,GEO-E

(9) NJI GASTON SAB GEO-E,HIS-C,PHI-D

(10) ACHUO ZU ZIENN MBI ENG-E,GEO-D,HIS-C

(11) ONGODO NGO YVANN SALOME ENG-E,FRE-D,HIS-C

(12) TANWIE JUNIOR BRANDON ENG-D,GEO-E,HIS-C

(13) ANGELINE NGWE NDIKUM ENG-E,HIS-C,LIT-E

(14) SHURI ROSITA CHI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(15) KENE BILOUNGA BRENDA STONE FRE-E,HIS-E,PHI-C

(16) BAKENEKHE MESSI ANDRE STEVE FRE-E,GEO-D,HIS-D

(17) SHEY BERINYU BERNADETTE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(18) ONDOA AYISSI VANESSA ENG-E,FRE-C,HIS-E

(19) KINYUY RHODA KENTANG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(20) BEDMY YOLANDE ECO-E,GEO-E,PMS-D

(21) ASHU MVOMO MEGANE-LAURE FRE-E,GEO-E,HIS-D

(22) NGWAYU JOY KEFIH ENG-E,GEO-D,HIS-E

(23) FONSO CHRISPINA LIFOTER ENG-D,HIS-E,LIT-E

(24) PETRONELA NANKWENGHA VICKECHE ENG-D,HIS-E,PHI-E

(25) EBOUMBOU ENDENE REGINE DORCAS ENG-E,FRE-D,HIS-E

(26) TUMENTA KELINE FAHNUI ENG-E,GEO-D,HIS-E

(27) NTAMOUANE ALINE FRE-E,HIS-E,PHI-E

(28) ASSANKUARA CHE BELVA ENG-E,FRE-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 31

(1) LENFON NEGUESE SHIMIYI GEO-B,HIS-B

(2) NDOUTOUMOU MEZUI STEPHANIE HIS-C,PHI-B

(3) NGEBI STEPHEN NGEBI BIO-C,GGY-C

(4) NSODIYE ABDURAHIM FONDZENSO GEO-D,HIS-B

(5) BIKEH HANNA PHILOMENE DOMINIQUE ENG-D,FRE-C

(6) SALOME GUEFEH GEO-D,HIS-C

Page 169 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 31

(7) AMEZU AGATHA NGONGUE BIO-C,GGY-D

(8) ANYAM LUISLYNE WOKWEN HIS-D,PHI-C

(9) GILIAN LEINYUY BIO-C,CHE-D

(10) AKUCHU GUY ENG-D,HIS-C

(11) OJONG CLINTON EBUNE FRE-E,HIS-D

(12) KOMUPAH DARLIAN AJINUIH GEO-E,HIS-D

(13) NDI MBANG CALVIN FRE-E,HIS-D

(14) KOME EUNIS AHONE HIS-D,LIT-E

(15) WIRNKAR SHOHNYUY RITAR ECO-E,GEO-D

(16) DEFOUH FABIOLA NGUENUIH ECO-E,HIS-D

(17) NTUNE JUDE KIFFA GEO-E,HIS-D

(18) MANYI ELDEFRIDA FOTABONG ENG-E,HIS-D

(19) KIDZE ASFANSHATU BERINYUY BIO-D,GGY-E

(20) DZE RENE ATTIA MBE GEO-E,HIS-D

(21) NDZEH RADEL HIS-D,PHI-E

(22) AKAA MEDJO JORDAN ENG-D,FRE-E

(23) NGAH JOSEPHINE DORCAS FRE-E,HIS-E

(24) OUWEU ANDJE ROSE MEGANE FRE-E,HIS-E

(25) ASSOMO MENDOUGA THERESE YVONNE ECO-E,FRE-E

(26) EDJIMBI BIDJA MIRIAME GEO-E,HIS-E

(27) FOKOU DIANA MANTOH ENG-E,HIS-E

(28) NAKA TAGOUANG MIRISSE MERVEILLE ENG-E,FRE-E

(29) ASANJI NOELA AJISHI HIS-E,LIT-E

(30) MOSOH MASHI FLORINE ENG-E,HIS-E

(31) AYISSI AMOUGOU LOUIS GEO-E,HIS-E

Centre No: 11643 PRESBYTERIAN SECONDARY SCHOOL

DOUALA

Regist: 86, Sat for 2 or more Subjects: 86, Passed : 86

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 39

EWELISANE ELI-SID ASANGANA TAKWI

ACC-A,ECO-A,ENG-C,ICT-A,PMS-C

(1)

FOGWE WANYE GORRES FOMUNYAM

ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-C,ICT-B

(2)

ALAISAHMBOM NGANG AGYAMTIMBOM

CHE-A,CSC-C,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(3)

(4) NAHGWA PATIENCE FONGOD BIO-B,CHE-A,FSN-A,PHY-E,PMS-C

(5) CHO SYLVIA MAH-MBEG ECO-B,ENG-C,GEO-B,HIS-C,ICT-B

(6) METAMBI MAPEI KIEN NKONWI ECO-A,ENG-C,GEO-A,HIS-D,ICT-C

(7) WASE MAKANE BAKIA BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(8) MBI PETER ASHU-TANG ECO-C,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-D

TUMANSANG SIRI THERAMINE-FLORE

BIO-B,CHE-B,ICT-B,PHY-E,PMS-B

(9)

(10) TAKANG JOHNNY MBANGOH ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(11) ATABA EMMANUEL JUNIOR CHE-A,CSC-C,FMA-E,PHY-D,PMN-A

(12) KUNA LAETICIA NDANSI BIO-A,CHE-A,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(13) KONGNYUY SALOME KIYNYUY BIO-A,CHE-C,FSN-A,PHY-E,PMS-D

(14) ABUNAW DIANE OJONG BIO-B,CHE-D,FSN-B,ICT-B,PMS-D

(15) TEBON VERSINE ETAGHA BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-D,PMS-B

(16) MELO ASIMO GOWON BIO-A,CHE-C,CSC-C,PHY-E,PMN-C

(17) TAMABANG REMY GAFORBE CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-D,PMN-A

(18) ATSIMBOM PATIENCE BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(19) FONGOT MONIRA JEMIA ACC-D,ECO-A,ENG-D,ICT-C,PMS-C

(20) OFFON TATIANA MBONG BIO-C,CHE-D,FSN-A,ICT-B,PMS-E

(21) NDUM BRYAN NDUM ECO-B,HIS-C,ICT-C,LIT-E,PHI-B

(22) NYEANGO ASHLEY MAJOMA BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMS-B

(23) AKUM RODNEY TAWANG ECO-A,ENG-E,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(24) ENOW ERICA EGBENO BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-D

MUYAH LAURANT ENDAH-ENJONG

BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(25)

AZAH THELMA NKWENTI FOKUM

BIO-C,CHE-D,GEO-B,ICT-B,PMS-E

(26)

AFESEH-BIDNYUGHA HERMANN BUMA

BIO-A,CHE-C,CSC-C,PHY-E,PMS-D

(27)

(28) PRECIOUS ZIE ANYE ACC-D,ECO-B,ENG-D,ICT-B,PMS-D

MOUNPAIN BRENDA FAITH ONEKE

ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-E,ICT-C

(29)

MUGHANGEGWA VERYEH CHARLYN

BIO-B,CHE-C,CSC-E,PHY-D,PMN-C

(30)

ATABONG SOLANGE AWUNGDEH

BIO-D,CHE-C,FSN-A,PHY-E,PMN-D

(31)

(32) SHULIKA PRECIOUS NJIKI BIO-C,CHE-E,FSN-A,ICT-C,PMS-E

(33) RANDY FUH NUMFOR BIO-B,CHE-C,ICT-E,PHY-D,PMN-D

TEMEH TRACY SIRRI ANEEMBOM

BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMS-D

(34)

AYUK AGNES ETENGENENG MANYOR

BIO-E,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMS-C

(35)

(36) AMBE CLINTON NGWA ECO-D,ENG-C,GEO-E,HIS-D,ICT-D

(37) TEKE MAXWELL TEZOCK BIO-E,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(38) ENOW FORCHAK VAL ENOWBI ECO-D,GEO-E,HIS-E,ICT-D,PHI-E

(39) NGWA PRECIOUS LUM-NGUM ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 31

(1) SAH BARRY FONGO BIO-B,CHE-C,GEO-A,ICT-A

(2) AMBIANA CHRIS DANIEL ECO-A,GEO-B,HIS-B,ICT-C

(3) NWACHAN CHECK CHILI ENYONG ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-D

(4) LOCHNERA TABOKO EYONG BISSONG BIO-C,CHE-D,FSN-A,ICT-B

(5) SUIKA TYRA NYUYSEMO BIO-B,CHE-D,FSN-A,ICT-C

(6) MUNDU AGWO MICHEAL-JUNIOR BIO-A,CHE-C,ICT-C,PMS-D

(7) ABONGWA ROMANUS MOMA ECO-B,GEO-B,HIS-D,ICT-C

(8) SAMGWA’A MICK FONGOD ECO-D,GEO-B,HIS-B,ICT-C

(9) NJEI BRITTA BERI BIO-D,CHE-D,FSN-A,ICT-B

(10) TONJOCK DAMARIS ESEGEMU BIO-B,CHE-C,ICT-C,PMS-C

(11) NUMUN PEFOK ECO-C,ENG-C,GEO-B,ICT-C

(12) ASHIE ALAMBO DEWILLIS ECO-D,ENG-B,HIS-B,LIT-D

(13) NJI KYNBANG MATHEL BIO-B,CHE-D,ICT-B,PMN-D

(14) WANYE RAWLINGS MBOMBOH ACC-D,ECO-C,GEO-D,ICT-B

(15) NAHBUM FIDELIA BIO-D,CHE-E,FSN-A,ICT-C

(16) ANYE FELIX NEBA BIO-D,CHE-C,FSN-A,PMN-E

(17) EILEEN LUMA DAMA BIO-E,CHE-C,ICT-B,PMN-D

(18) ENOWMBI ARREY LORINE BIO-D,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(19) TANTOH MILIANE AZISEH BIO-C,CHE-C,ICT-C,PMS-E

(20) FUL GRACIOUS JUNIOR BIO-A,CHE-C,CSC-E,PHY-E

(21) AUDREY AKONG BIO-D,CHE-E,FSN-A,ICT-D

(22) OBEN INDRA BIH-AYUK ECO-E,GEO-C,HIS-E,REL-B

ASIMWENI NANYONGO MOKI-LINONGE

ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-B

(23)

(24) AKWO-MPENYE AKWO NKELLE ECO-E,GEO-B,HIS-D,ICT-D

(25) ANJORIN EPOSI NDONGO BIO-E,CHE-C,ICT-D,PMS-D

SAMLUM EMMA DAVIDS EKPENE GANA

ECO-E,GEO-C,HIS-D,ICT-D

(26)

(27) NGALA KELLY-PRIDE FAKEH ECO-D,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(28) NGASI LABELLE FESE ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-D

(29) DIANG ROSINE LANDONG ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(30) OHANDJA SERGINE NATACHA ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(31) NKENG PRINCEWILL PENN BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 16

(1) BUH JOVANNIE TRESTON FOY BIO-B,GEO-B,ICT-B

KOUENGOUA NOUMEN ALEXANDRA CAMILLE

ECO-C,GEO-A,ICT-C

(2)

(3) NSOCKA DANIELLE ENOW BIO-B,FSN-A,ICT-D

(4) GRACE ANGELE TONYE BIO-B,FSN-B,ICT-D

(5) GRACE CINDY KAH-NGUTI BIO-C,CHE-D,ICT-C

(6) NFORNEH KESTIN MANKAA BIO-C,CHE-D,ICT-C

(7) NGO MINYEM ODILE LAETITIA BIO-D,FSN-B,ICT-E

(8) LUKONG VELDA NANGSINYUY ENG-D,ICT-C,LIT-D

(9) BETHY SIRRI CHEONGWA ECO-C,ENG-E,GEO-D

(10) CHI SAMUEL EBOT BIO-D,CHE-E,ICT-C

(11) TAMBE FRIDA AKWO ENG-D,HIS-D,LIT-E

(12) DJIATSA CINDY LAURINE EPAAH BIO-E,CHE-C,CSC-E

(13) KARLYNNE BIH ENDAH TANTE ENG-C,LIT-E,PHI-E

(14) NGO DJAM BATTI MISPA MAEVA ENG-D,ICT-D,LIT-E

(15) SHU CLENICE AZIENWI ENG-D,FRE-E,LIT-E

(16) ISHATU NGONGANG MBIYNZENYUY ENG-D,LIT-E,PHI-E

Page 170 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 11645 COLLEGE CATHOLIQUE BILINGUE NOTRE

DAME DES NATION, DOUALA

Regist: 38, Sat for 2 or more Subjects: 38, Passed : 38

% Passed : 100.00, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 16

NJUKENG ATEIHJEIH AJAPMUA

BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(1)

(2) VALTIE PAGUIELA AMOUGOU BIO-A,CHE-D,FSN-A,ICT-C,PMS-D

FORSUH ZINGA JOE RANDY FLORIBERT

BIO-B,CHE-C,FSN-B,ICT-B,PMS-D

(3)

(4) NAGUE MAKEMGUE ANDREA BIO-B,CHE-C,FSN-A,ICT-C,PMS-D

PETNZI TCHAMBA PRINCESSE TATIANA

BIO-A,CHE-D,FSN-A,ICT-D,PMS-D

(5)

(6) PIERRETTE MANKA CHI BIO-B,CHE-C,FSN-A,ICT-D,PMS-D

(7) ACHA TIFUH FRI PRECIOUS BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMS-B

(8) TANTOH GILEAN TAMANJI BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(9) FANG CLAUDIA SANGHA ECO-D,ENG-D,FRE-C,GEO-C,HIS-B

(10) MOFOR BRALY NDESAP BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMS-C

CHIFU ASHLEY MVELA NYUYKONGE

BIO-B,CHE-E,FSN-A,ICT-D,PMS-E

(11)

(12) KARL ARREYMBI BIO-B,CHE-E,FSN-A,ICT-D,PMS-E

KONNO MELI ARNAUD DESIRE

CHE-D,CSC-C,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(13)

WALLANG KUM STEFAN PERSEY

ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-E,REL-C

(14)

KENNE MELONG ALEXIANE LESLY

ECO-C,ENG-E,FRE-E,GEO-E,HIS-C

(15)

NGONGANG DJIKEUSSI BELVINE PAOLA

ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-E

(16)

Passed In 4 Subjects: 11

(1) NCHINDIA CHRISTIAN BELLA BIO-B,CHE-C,ICT-C,PMS-B

(2) ANNA BALIKI AGBOR BIO-C,CHE-C,FSN-A,PMS-D

(3) MATUKE JACOBIN JEMEA ECO-B,GEO-C,ICT-D,REL-B

(4) DIAGONG DJIOLE DELAURE ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-A

(5) SOM DORIANE ASHLEY AFOH ECO-D,GEO-B,ICT-D,REL-B

(6) TONYETO LOANA AUDREY BIO-D,CHE-E,FSN-A,ICT-C

(7) MULUH PRECIOUS WONYI ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-E

EYONGOROCK HANNY EYONG JUNIOR

BIO-D,CHE-C,ICT-C,PMS-D

(8)

(9) NGOA NDJOCK CHARLES ROBERT ENG-D,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(10) KUM PRECIOUS KELLY ZUH ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(11) DIONE JULIET NGOMBOA ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 9

(1) KUM BLESSING EWO BIO-C,FSN-A,PMS-E

(2) NGUIMBIS ESSEME VARENCE VIVIEN BIO-B,CHE-C,ICT-D

(3) SEVIDZEM BERITTA ASHLEY DZEMO BIO-B,ICT-C,PMS-D

TCHOUMI WOUATCHOUANG STEPHANIE LAURA

BIO-C,FSN-B,PMS-D

(4)

(5) SENZE FANNY OCEANE NGEDE BIO-C,ICT-D,PMN-E

(6) SONIA KIMBERLY NSEGUE CHE-D,ICT-C,PMN-E

(7) MULUH EMMA-JUNIOR ECO-D,GEO-E,PMS-D

(8) SIRRI RUTH CHE GEO-D,ICT-D,PMS-E

(9) TOUKAP LOWEH ELIZABETH GEO-E,ICT-C,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) NKO O MARIAMA CHE-D,ICT-D

(2) BETOME DIBONGUE ERIC DIMITRI CHE-E,ICT-E

Centre No: 11646 ST MICHAEL SEMINARY MELONG

Regist: 120, Sat for 2 or more Subjects: 116, Passed : 84

% Passed : 72.41, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 9

(1) YOMBIH SYLVANUS BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

NZOGE JOSSELIN KWOGE ABWENZOH

BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(2)

(3) NDIFON TITIANA SIH BIO-B,CHE-C,CSC-D,PHY-D,PMN-C

(4) EPEA SAKA FRANCOIS BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

FOMBUWING GODLOVE PECHUKE

BIO-D,CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(5)

(6) MANIKEU DOLORESSE DALIA BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(7) NGUEH VIZIK LUM BIO-C,CHE-D,ENG-D,PHY-E,PMN-D

(8) SOMBOH NGOFEH ALEXIE BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(9) ELANGWE OLINE OLUMA ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 17

(1) FANMOE KUEDA SIMO HENRI BIO-B,CHE-A,GGY-B,ICT-D

(2) EWANE NOELA NTOGE ECO-A,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(3) KENNE YONTA YVES DUREL BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMS-A

(4) NGWESSE GEORGES NDORH ECO-C,GEO-C,PHI-C,REL-C

(5) JONGMAH BISMARK ANDANG BIO-C,CHE-D,GGY-B,ICT-E

NGAGUEN NDJOMOU LOICE VANELLE

BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(6)

(7) ENONGENE NGEH BRENDINE ECO-C,ENG-D,GEO-B,ICT-E

(8) TAGNE KOGNING DIOUF ALOYS BIO-C,CHE-C,FMA-E,PMN-D

(9) ATEM ALAMBE SEDRICK ECO-C,GEO-C,HIS-E,ICT-D

(10) BOBUIN GODWILL WEPNGONG BIO-E,CHE-C,GGY-C,ICT-D

(11) KENNE DOUNKENG VANIQUE BIO-C,CHE-E,PHY-E,PMS-C

(12) CHANGWE NGENJI ALEX BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMS-C

(13) NKONGSHOU JUNIOR JOEL YOUASHI ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(14) MAFFO NTSENZE RICHELLE INGRIDE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(15) MINET LOMBE EDIE ECO-D,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(16) ROBENSON SAHYAH ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(17) NTONGWE BELTINE NNEH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 23

(1) TONG ROLAND CHETEH ECO-C,GEO-A,HIS-C

(2) EBOH EBOH GABIN ECO-C,GEO-C,HIS-C

(3) EBOH DANIEL STEPHAN ECO-C,GEO-D,HIS-B

(4) KWALA DIANE MBIDZINYUI ECO-C,FRE-D,HIS-C

(5) MINAH ABAS TATING BIO-B,CHE-C,PMN-E

(6) MOTOUOM TAGNI SOLANGE BIO-E,CHE-C,GGY-C

(7) ABELTINY MAYA EBOUA BIO-D,CHE-D,PMS-C

(8) ATEMNKENG EMMANUELLA ALEMGEH BIO-D,ENG-D,GGY-C

(9) AWAN EKOUTY RHODIANE DARCY BIO-E,CHE-D,PMS-C

(10) FOKOM WES BROWN BIO-D,CHE-C,ICT-E

(11) DOPMONOH NANA PATRICK BIO-E,CHE-C,PMS-D

(12) METUK NGWESE ROMEO ENG-D,HIS-C,PHI-E

(13) FOTSA SYNDY MORELLE ECO-C,GEO-E,HIS-D

(14) KEUMENI JUMEGOU GIBRILLE-DIOR ECO-D,GEO-D,HIS-D

(15) NSENENU NOULONG HASHLEY . A BIO-E,CHE-D,GGY-C

(16) NGUM MIREILLE MBECHA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(17) BUH CYNTHIA FEY FRE-D,HIS-D,LIT-E

(18) ABWE SONE VERYLE NGWESEH BIO-E,ENG-D,GGY-D

(19) AYIBE MBEBI VIRGINIE BELINDA BIO-D,CHE-E,PMS-D

(20) ACHA MARTHINA DOUM ENG-E,HIS-C,LIT-E

(21) AMBE EDEN KAHBOT ENG-D,FRE-E,GEO-E

(22) NDONGMEH VIRGINIA MBU ECO-E,ENG-D,HIS-E

(23) YANG LIDWINA FIEN ECO-E,ENG-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 35

(1) MOTIKA BERTRAND MBUNDA BIO-B,CHE-C

(2) MOFA MOSES SESSE BIO-B,CHE-D

(3) ACHIMBI CARLOS TAH BIO-D,GGY-B

(4) NAZI EMMILIENNE ENG-D,GGY-C

(5) NKUNDO ELIZABETH JANE EDU CHE-D,GGY-C

(6) NKENGLEFACK AGENDIA CLEMENTINE BIO-D,GGY-C

(7) KWA VITALIS PENG ECO-C,GEO-D

(8) MBASHU CLOVIS NKWENJE BIO-C,PMN-E

(9) WANG-NKIOH NKUMBE NKENGSONE CHE-D,PMN-D

(10) ZELEFACK ADELINE YEMNAI BIO-D,CHE-D

(11) NGALA NADINE BERI BIO-E,PMS-C

(12) JERAH NEMBOANYIH GEO-E,HIS-C

(13) SAHA HERMAN MARIO BIO-E,CHE-C

(14) MBAKU AJECK LARRY ECO-C,GEO-E

(15) ATABONG ROSE BERI BIO-E,GGY-C

Page 171 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 35

(16) NGOCK GOODNESS EBAH BIO-D,CHE-D

(17) MUAFINEH BRINI YENKONG BIO-E,CHE-C

(18) EWANE MASANGO METUK FMA-E,PMN-D

(19) LEKU VACELAS BIO-E,CHE-D

(20) NGWAH NGULLE NKONDANDE ECO-E,HIS-D

(21) TSINDA FOUOTSA RODRIGUE BIO-E,GGY-D

(22) NKAFU ANITA NKWETTA BIO-E,GGY-D

(23) NJUME MELVIS EDUBE HIS-D,LIT-E

(24) BEDESHE BELINDA ECO-D,HIS-E

(25) NGAH EVANS YUFENYUY BIO-D,CHE-E

(26) NGULLE BELINDA NSUYA ECO-E,HIS-E

(27) ASUE BORIS NJUME ECO-E,HIS-E

(28) NOKWE CHANTAL DIENGU ECO-E,ENG-E

(29) SHEMITANG HUMBERT NGHOLAJI BIO-E,GGY-E

(30) KAHFORNUH SOLANGE BIO-E,GGY-E

(31) HAPSATU MUSA ECO-E,GEO-E

(32) SIME MEDJONANG MARINETTE BIO-E,PMS-E

(33) BUCHOLI KELVIN ATEMBEH ECO-E,GEO-E

(34) MOTIKA BERTHA KEMBONG GEO-E,HIS-E

(35) HADIZATOU ADAMOU ECO-E,HIS-E

Centre No: 11650 COLLEGE POLYVALENT BILINGUE SAINT

FAMILLE MAGBA

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 24

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 10

(1) FONYUY BERTRAND NTUMNYUY ECO-C,GEO-A,HIS-B,REL-B

(2) MBONWI IRENE ECO-A,ENG-D,HIS-A,LIT-D

(3) EMMANUELLA MAMNGONG BONWI ECO-C,GEO-B,HIS-E,REL-B

(4) AZAH CHARLINE PIERRETTE SOKE ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(5) BIH DELPHINE AMBE ECO-D,GEO-E,HIS-B,REL-C

(6) MKONG BELRADINE VERSHIYI ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(7) NDAPUYI YVETTE ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(8) FUNWI FLORENCE BLESSING ENG-E,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(9) TAFON ANIZETTE BINYUY ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10) BERVEM BELVIN ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 11

(1) TIFUH FRI BRENDA ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) LUKONG MAXIMILIAN SUIYVEN ECO-B,GEO-C,HIS-B

(3) NDENG HARIS ENDANG ECO-C,GEO-B,HIS-B

(4) NDENG AMSTRONG NYAH ECO-C,GEO-C,HIS-B

(5) SERGE TUE LIBALAH ECO-D,GEO-C,HIS-B

(6) TSANGRE NOEL ECO-C,GEO-D,HIS-B

(7) UMRATOU BERINYUY ECO-C,GEO-D,HIS-C

(8) NGU PRESILIA ATENGEH ECO-E,HIS-B,LIT-E

(9) DJAHFAR ADAMOU PAMANSI FRE-E,HIS-C,LIT-E

(10) NCHANJI RUTH NGANTI ECO-D,GEO-E,HIS-D

(11) NWUNYUH JEANNINE ECO-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 3

(1) KARI FERDINAND NGAMBAM ECO-E,HIS-B

(2) GNIGNIAJOUENE ABDOU AZIZI GEO-E,HIS-C

(3) AWA CAROL MARIANE JESSICA ECO-E,HIS-E

Centre No: 11651 ST PAUL BILINGUAL COLLEGE BAFANG

HAUT-NKAM

Regist: 116, Sat for 2 or more Subjects: 115, Passed : 106

% Passed : 92.17, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 23

(1) SIEWE KABUA GABIN BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-A

AJONGAKEH GLENDA CHANGEH

BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-A,PMN-B

(2)

(3) MBUYOP KARET ECO-B,HIS-B,LIT-C,PHI-B,REL-B

(4) HALLIRU CHORTEJIE BIO-D,CHE-C,FMA-C,PHY-B,PMN-A

NGAKO DJIKEUSSI ASTRID JOAN

BIO-D,CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(5)

MOUGA NGATCHEU LIONEL FRANCK

BIO-B,CHE-D,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(6)

DJOUMOU-NGUELEU LOIC FABIOLA

BIO-D,CHE-A,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(7)

(8) EBULLE ELUNGE EKUTE ECO-B,GEO-C,HIS-B,PHI-D,REL-D

(9) MOAKA JOYSLINE BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(10) POKAM PANE JEANNINE FRE-D,HIS-B,LIT-C,PHI-C,REL-D

(11) TEKOUHA-FOMO FRANCK LOIC FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B,REL-D

BIYIHA MATIMBHE NOE MELODY

BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(12)

TIENTCHEU-NYEBE AROLE LETHISIA

BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(13)

(14) YOUMBI ANGE NESLINE FRE-C,HIS-C,LIT-E,PHI-D,REL-D

(15) MOUTCHEU TANIA URIELLE ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-D,REL-D

KOUGOUM MOKO DIRKON JUNIOR

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(16)

TCHIMENI WOUTEPIEN KANICHA SANTIE

FRE-E,HIS-B,LIT-E,PHI-D,REL-E

(17)

(18) ELA EBELLE ARMAND ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-E,REL-E

(19) FONGUH ORAIL ANKINIMBOM ECO-E,GEO-C,HIS-D,PHI-E,REL-E

TIENTCHEU EMGOUAPI NICK RUSSEL

BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(20)

(21) TIENTCHEU MARIE THERESE ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-E,REL-E

(22) ENGWE RUTH PENIEL FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E,REL-E

(23) MATENE BOGNING KEVINE BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 24

(1) FOMO-KAMGOUM ELTON FERGANI CHE-B,FMA-C,PHY-C,PMN-A

KANA-HEUDIAN CHRISTELLE CYNTHIA

BIO-A,CHE-B,FMA-E,PMN-B

(2)

LEUNDEU-TCHOKEUANDEU CARMEL-WILFRIED

BIO-B,CHE-B,GGY-C,PMS-C

(3)

(4) SIEWE STEVE MIGUEL ECO-B,GEO-B,HIS-B,REL-D

MOUDJOKO TCHATCHOUA GENY KATRINE

BIO-B,CHE-A,PHY-E,PMN-C

(5)

GAGOUM MANKA`A TCHIKAGO CLAUDELLE

ECO-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(6)

(7) TIENTCHEU YODJEU JONAS AUDREY BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMN-D

(8) KEBEI CHARLOTTE NNAM BIO-A,CHE-D,PHY-C,PMN-E

(9) BECHIAMEH BEKEBANG OWEN BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(10) NUNGHA BABILA BLESS BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(11) KUMA NEVIEL YONGHABI ECO-C,GEO-D,HIS-B,REL-E

(12) MOUAFFO AROL BAMEL BIO-D,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(13) GNIE MOULAHA WILFRIED BIO-D,CHE-C,FMA-E,PMN-C

(14) SONGANG BETRAND NTIM BIO-D,CHE-B,PHY-E,PMN-D

(15) MENIALEU FRANKY MIGUEL BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-D

NGAKAM NGOUMENI ISOBELLE JUNIE

BIO-D,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(16)

(17) YAMENI IDENNE MAIVA BIO-D,CHE-C,FMA-E,PMN-D

(18) YOMESSOM-DEUMEGA BANIDE JOA FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(19) MBANYA WONDEU LOIC STEVE CHE-E,FMA-E,PHY-D,PMN-C

TCHOUNKEU NANA TERRENCE ARMEL

BIO-D,CHE-E,FMA-E,PMN-C

(20)

(21) KAMENI PAMENI MARTIN WILFRIED BIO-E,CHE-D,GGY-E,PMS-D

(22) MEDJALEU BRUTELLE BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(23) NDUKONG JABEZ RINGNDA BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(24) NITCHEU-DEUMENI ELISSA BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

Passed In 3 Subjects: 36

(1) KAPEKEM MBOUDJEU ROLAND BIO-A,CHE-B,GGY-B

(2) TENDONGAFAC CHIARA ECO-C,GEO-A,HIS-B

(3) CHAMTCHEU-NITCHEU ERVIRA-SORELLE BIO-B,CHE-B,GGY-C

(4) EUMUGENE BONGBENOH BIO-B,CHE-C,GGY-B

(5) MATCHOP FOKOUA ROSE DELIMA BIO-D,CHE-B,PMS-B

(6) TUMUNSEH SANDRA WOBYEB BIO-C,CHE-C,PMS-B

(7) CHUAGO TCHAGAM MINETTE CHE-C,FMA-D,PMN-B

KEUDEM METAGO GEORGIE DOROTHEE GLORIA

BIO-B,CHE-C,PMN-D

(8)

(9) NAENGE FALON NYENWUH HIS-C,LIT-D,REL-B

Page 172 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 36

(10) KENNE FOFOU CHERELLE BIO-D,CHE-C,PMN-C

(11) KOLOKO BALAHLE SAMI DARYS BIO-B,CHE-C,PHY-E

(12) MAKUETE BRENDA BIO-C,CHE-B,PMN-E

(13) POUADJEU NZEUKOUE JOSELINE FLORE ECO-C,GEO-C,REL-D

(14) SIYAM YONGA SYLVIE BIO-C,CHE-C,GGY-D

(15) SUH RAPHAEL CHENWI BIO-B,CHE-D,PMN-D

(16) WEPNJEH RINYU FAITH BIO-C,CHE-C,PMS-D

(17) DJOUMBONE GNINDJE CORINE BIO-D,CHE-C,PMS-C

(18) BOUYOM NGUEMO ISMENE STAELLE BIO-C,CHE-C,PHY-E

(19) DIANGHA GADEU CHARNELLE ECO-C,HIS-C,LIT-E

(20) EKOUMA ESSAM OSWALD JUNIOR BIO-D,CHE-C,GGY-D

(21) FANKAM YAMGA GRACE BIO-C,CHE-D,GGY-D

(22) KAMENI JEAN PAUL ECO-C,GEO-C,PMS-E

(23) NKAHNUI FORTUNATE KUNCHINDI HIS-B,LIT-E,PHI-D

(24) MULANGO MICHAEL ABONKWE MIYANWI ECO-D,GEO-D,HIS-D

(25) NKAIN JENIPHA NGWINE BIO-D,CHE-D,PMN-D

(26) TAGNE KAMTCHUEN ANDREA SUZANNE BIO-E,CHE-C,PMS-D

(27) MUNYAH KAMSU LESLY LAURA BIO-C,CHE-E,GGY-D

(28) MONKAM-DJEUGA GERARLDINE MAEVA ECO-D,GEO-E,HIS-C

(29) FUNG THOMAS KUM ECO-E,GEO-C,REL-E

(30) LONLA KAMTE PASCALE BIO-E,CHE-D,PMS-D

(31) TCHEANDJIEU POUAMBE YANNICK DYNEL CHE-E,FMA-E,PMN-C

(32) HUANA VERINA ANGELIQUE PELESSONG BIO-E,CHE-E,PMN-D

(33) ZOUFEU KEGNE ROSELINE ARCHANGE BIO-D,PHY-E,PMN-E

(34) TSAKEU JEOVANELLE BIO-E,CHE-E,PMN-D

(35) NKO HAJARA MUNGHOR BIO-E,CHE-E,GGY-E

(36) SUHA POPBIT KESTINE ECO-E,GEO-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 23

(1) BOBGA IVAN VALDEZ GENAH BIO-C,PMS-B

(2) TIENTCHEU-NITCHEU SANDRA-DORLETTE BIO-B,CHE-D

(3) EMALEU DEUTOU MOESHA AURELLE CHE-D,PMN-C

(4) MAJOGANG KENGNE LAURINE SAMANTHA CHE-D,PMS-C

(5) TEZEH STANNER MESHI CHE-D,PMN-C

(6) YOUMBI-DJAMENI WILFRIED DIMITRI ECO-C,GEO-D

(7) BODANG DAISY MEYANWI BIO-E,CHE-C

(8) FIMENI MARIE NOEL ECO-E,HIS-C

(9) KAMAHA YOUAKAM CLOTAIRE CHE-D,PMN-D

(10) MATHEJEN-NDOHO CHELLA LUCRESSE BIO-D,CHE-D

(11) TIENTCHEU YOSSA ILARY JOYNER BIO-E,PMS-C

(12) YOSSA MONGOUE HILLARY JENNY BIO-E,CHE-C

(13) NOUBOUN NGOUNOU GUSTAVE DILAN BIO-D,CHE-D

(14) NGATCHA MBOUWE LOIC FMA-E,PMN-C

(15) DIANGHA KAMGA MICHELLE ECO-D,GEO-E

(16) GWE EMILE WONGEH BIO-D,CHE-E

(17) NJUTHU YANGOUE ANNE-ELISEE BIO-D,CHE-E

(18) NOUBISSIE NZETIO YANN FERRERA ECO-D,GEO-E

(19) NDEME EBAH FRANCK ARMEL BIO-E,PMN-E

(20) TEFEYIM TCHOUPE JORDAN BIO-E,CHE-E

(21) TENDONGMO IMMACULATE BIO-E,GGY-E

(22) TOUAGUEU DJATCHO WILLEY ARCEL CHE-E,PMN-E

(23) NGAMBOU NITCHEU MARCY JOSIANE BIO-E,CHE-E

Centre No: 11652 EMERGENCE BILINGUAL COLLEGE

MABANDA-DOUALA

Regist: 53, Sat for 2 or more Subjects: 53, Passed : 41

% Passed : 77.36, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

(1) PATEGOU KENGNI TATIANA ECO-C,ENG-E,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(2) AWAMU ASO PELAGIE BIO-C,CHE-C,GGY-D,ICT-C,PMS-E

(3) MBEVO NZEBOP SOLANY BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 10

(1) BLESSING LYCONGAH BOBGA BIO-B,CHE-C,ICT-C,PMN-E

(2) KUNSONNA CYNTHIA NDASI ECO-D,ENG-D,GEO-D,ICT-C

(3) TOUKAM YITEBEN ASTRIDE KAREL ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(4) NJOUWOUE MOLUH JEAN-PAUL BIO-D,CHE-D,ICT-D,PMS-D

VOUKENG NKWANANG IVAN LIONNNEL

ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(5)

(6) AKWO ACHUO EMMANUEL ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(7) AYAMBA BESSEM YANNELLE BIO-D,CHE-D,GGY-E,ICT-E

MEBANWO NOMVEH STEPHANIE ANGE BARDOT

BIO-D,CHE-E,GGY-E,ICT-D

(8)

(9) DJOUDA TIYON ORNEL ECO-E,GEO-E,ICT-E,PMS-D

(10) CHELING NAMBO-OH FLORENCE ECO-E,ENG-E,GEO-E,ICT-D

Passed In 3 Subjects: 17

(1) MBEKINYUI SANDRA ENG-C,HIS-C,LIT-E

(2) MOHNDZEMBAKOP MAUREEN KENCHAYI HIS-C,LIT-E,PHI-D

(3) NCHANG QUINTA ALELE BIO-B,CHE-E,ICT-E

(4) NUMFOR NGWEN LARRISSA ECO-E,ENG-D,HIS-D

(5) LADZOU NGUEMAFO ABIGAILLE ECO-E,ENG-D,HIS-D

(6) ENOW CLOVIS OROCK BIO-E,CHE-D,PMN-D

(7) KAH FONDIKUM NYAMBOLI JENIFOR ENG-D,FRE-E,HIS-D

(8) NELINE MBEKENYUI BONEH HIS-C,LIT-E,PHI-E

(9) NOUTSA ARIOL BIO-D,CHE-E,ICT-D

(10) FONGANG NOUTONG AKUM FRANKLIN CHE-E,PHY-E,PMN-D

(11) TIAM KENFACK FRANCK JUNIOR CHE-D,GGY-E,ICT-E

(12) KENFACK ZAMBOU DANNY LAURENNE BIO-E,CHE-D,ICT-E

(13) TONSHIR JEMIMA NJIGLI BIO-E,CHE-E,ICT-D

(14) MOUTO DEMANOU PRINCESSE DORAH ENG-E,FRE-E,HIS-E

(15) GOUFACK DONFACK WALTER DIVIN CHE-E,ICT-E,PMN-E

(16) NGEH BRENDA NKUPSI BIO-E,CHE-E,GGY-E

(17) MAFFO DONGMO BELVIRA CHARNELLE BIO-E,CHE-E,PMN-E

Passed In 2 Subjects: 11

(1) AJI ASHIE AUGUSTINE HIS-B,PHI-D

(2) TATAW TABE TANDO ENG-D,HIS-D

(3) WENDOW FRU RITA GEO-E,HIS-D

(4) TABUA ACHAP PRECIOUS HIS-D,PHI-E

(5) SEPINEH CHRISTIAN FOMLAH CHE-D,GGY-E

(6) ASHU MOSES NKONGHO BIO-E,GEO-D

(7) NJI GLORY NGUM CHE-D,PMN-E

(8) MEKEMIB TEKEU PIERRETTE ENG-E,FRE-E

(9) MEFIRE SAIDA RAMADAN HIS-E,ICT-E

(10) TOUOTSAP JOLIVETTE ICT-E,PMS-E

(11) KENFACK TCHUINTE ALEX ARNAULD CHE-E,PMN-E

Centre No: 11653 LAVAL BILINGUAL COLLEGE MAKEPE

DOUALA

Regist: 134, Sat for 2 or more Subjects: 134, Passed : 134

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 56

(1) ZAKARIYAOU SANI CHE-A,FMA-A,ICT-A,PHY-A,PMN-A

(2) KANA TSAFACK ANDRADE CHE-A,FMA-B,ICT-A,PHY-A,PMN-A

(3) ABOUI SABINE JOYCE VENUS BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-B,PMS-A

(4) IAN NANGHA MPOCHE ECO-A,ENG-C,GEO-A,PHI-A,PMS-B

NANA MAWA MICHELLE AUDREY

BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-C,PMN-A

(5)

NJIKI NGONGOLA SERENA YVY-CANDY

BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-C,PMN-A

(6)

TCHINDA PEGOU VALDINE PEGY

BIO-A,CHE-A,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(7)

AKAZONG ASSANTELOCK LOIC TAREK

CHE-B,FMA-C,ICT-A,PHY-B,PMN-A

(8)

DANIELE ISABELLE NANA FOTZEU

BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(9)

DJIAGUE NGUELE JULES ERVANE

BIO-A,CHE-A,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(10)

(11) ETCHI JASON ENOW BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-B,PMN-B

NGO MASSING TJAP INES SARAH ELIZABETH

BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(12)

YEBO BONG KRYSTINA MAUREEN CHELSIE

BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(13)

(14) EBENE SERGE CHRIS-EMMANUEL

Page 173 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 56

ECO-A,ENG-D,FRE-D,GEO-A,HIS-A

BOUJI TCHOULENOU NANCY-GLORIA

BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-A,PMN-B

(15)

KEMGANG NZAKOU HAROLD FRANCOIS

CHE-A,FMA-D,ICT-A,PHY-C,PMN-B

(16)

TAPONZING DONFACK DORIAN

CHE-B,FMA-D,ICT-A,PHY-B,PMN-B

(17)

KAMGAING TADJUIDJE JIBRIL DERECK

CHE-B,FMA-D,ICT-B,PHY-B,PMN-A

(18)

(19) NGWENYI ABIGAIL PUWOPA BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(20) EKOKO LARRY BELTUS EWAH ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B

ATEMKENG TAFEULEFACK MARINETTE SINDY

BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(21)

NGO MBELECK TEMBI MARIE CLAIRE

CHE-B,FMA-C,ICT-A,PHY-D,PMN-B

(22)

DEUTOU DJOSSI JOHN ORLANDO

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(23)

EYOUM ATOCK JEAN-JACQUES BRAYAN

BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-B,PMN-C

(24)

BRYAN ANTHONY WETIE POUSSEY

CHE-C,FMA-D,ICT-B,PHY-C,PMN-A

(25)

(26) NINA SANDRA FONKWA BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(27) DAHIROU LAILA SALAMATOU BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-C,PMN-C

(28) LONTSI LONTSI AUSTIN RYAN BIO-A,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-B

(29) WANKUI DORIAN TUMLA BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

KAMANDO BRANDON SAMGWA’A

BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-D

(30)

TCHAWOUO NZESSEU LYDIA MARLENE

ECO-C,ENG-D,GEO-C,ICT-B,PMS-C

(31)

(32) ISMAEL DRAME CHE-D,FMA-D,ICT-B,PHY-B,PMN-C

KONLACK NANGA LESLIE LUCIE

BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(33)

YEMELE NGUENGUIM NELLY LA FORTUNE

BIO-C,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(34)

HANTOU EKEIH BERNYS LAURAINE

BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(35)

KOUM KITTI ARMAND STEPHANE

CHE-C,FMA-D,ICT-A,PHY-D,PMN-C

(36)

(37) NGUIFFO LOUNA VALDEZ BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-D,PMN-C

PAULIN THOMAS NDOBO JUNIOR

CHE-C,FMA-E,ICT-A,PHY-D,PMN-B

(38)

NGANLE KENMOE CINTYA MEGANE

BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(39)

SINGUEU NANDA NATACHA AUDREY

BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-A

(40)

EBOLLO EBOLLO CLAUDE PATIENT

CHE-C,FMA-D,ICT-C,PHY-C,PMN-C

(41)

IKEBEL BONDOMA RALPH VINY

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(42)

KOUOMOU MAYOUCHE WILFRIED AURELE

BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-D

(43)

(44) NGUEDJIO INES LOIKA BIO-B,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-B

FREDDY NELSON TANYI BELLO BESONG

BIO-C,CHE-B,ICT-C,PHY-D,PMN-E

(45)

(46) YANN MBOMEGUE ECO-D,ENG-D,GEO-D,ICT-B,PMS-D

(47) LEMOUDJI KEMTA MIRANDA ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-B

NGUETCHOM TIMA TINA WENDY

BIO-A,CHE-D,ICT-D,PHY-E,PMN-D

(48)

(49) BYBI BAYO CLAUDE HERMES ECO-E,ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(50) KUETE SOP DANIEL DIMITRI BIO-C,CHE-E,ICT-A,PHY-E,PMN-E

ZEKENG NGUEKO ANTOINETTE STECCY

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(51)

(52) NDOUANLA JORDAN BOLIVAR BIO-B,CHE-E,ICT-B,PHY-E,PMN-E

EMBIELE ELOUMOU CINTHIA ORNELLA

ECO-E,ENG-C,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(53)

EYENGA NGO’O ROSE ANNETTE ORCHEL

ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(54)

NDEDI LEMONGO DORIAN ALEXANDRE RAOUL

CHE-E,FMA-D,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(55)

(56) ANNA-JOYCE NOA KOUAKAM ECO-E,ENG-E,GEO-D,ICT-C,PMS-E

Passed In 4 Subjects: 57

(1) FEUKENG LONTSI SOREL KARLESS ECO-A,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(2) KOUOKAM TAMGA ENDALE ESTHER ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-B

(3) NYA JUNANG ANAELLE GERALDA BIO-A,CHE-B,ICT-B,PMN-B

KOUDJOU KENMOE HYVAELLE BLANCHE

BIO-A,CHE-C,ICT-B,PMS-A

(4)

(5) LENA KAREN MUNEME AKANJI ECO-C,ENG-C,GEO-A,HIS-A

(6) DONGMO KENE ADRIANE WILLIAM BIO-A,CHE-B,ICT-C,PMS-B

(7) JIOTIO CURSINE VIERA BIO-A,CHE-C,ICT-B,PMS-B

(8) NGONGANG MAUREL CLARANCE ECO-D,GEO-A,HIS-B,PHI-B

TCHAWOUO NGUEKAP ARMEL GABIN

ECO-A,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(9)

(10) FACHEUX PETNGA CLAUDE STEEVE BIO-A,CHE-C,PHY-B,PMN-C

(11) NYIMA YVAN RYAN BIO-B,CHE-C,ICT-B,PMS-B

TONFACK TSAGUE CLAUDIA MARELYNE

BIO-B,CHE-C,ICT-B,PMS-B

(12)

MEKONTCHOU MAINTHO CHRISTINA JOYCE

BIO-B,ICT-B,PHY-D,PMS-A

(13)

(14) WULE BERYL BIH ECO-C,ENG-C,HIS-A,LIT-C

PETSONKOUANG MAFFO HILARIE WHITNEY

BIO-B,CHE-B,ICT-B,PMN-D

(15)

EPITCHOP PYEUSSIE ORNEILLA YAELLE

BIO-A,CHE-C,PHY-C,PMN-C

(16)

(17) NJOUMBA MOUMY LYNE HYACINTHE BIO-A,CHE-C,ICT-C,PMS-C

DONGMO KENNICK LOYDE FORTUNE

ECO-B,GEO-D,ICT-B,PMS-C

(18)

KENMEGNE NTOUNGWA MAKAMFIN ORNELA

ECO-B,FRE-D,GEO-B,HIS-C

(19)

(20) MARION FAITH EBANGHAYUK AGBOR BIO-B,CHE-C,ICT-B,PMS-D

KOUATCHET TCHANA OSIRIS JOURDAN

BIO-A,ICT-B,PHY-D,PMN-D

(21)

(22) MAHOUVE BELL DOUGLAS ECO-C,HIS-B,LIT-E,PHI-A

KOSSA MONHESSEA ANGE MICKAEL OTHNIEL

ECO-C,GEO-C,ICT-B,PMS-D

(23)

DEUDJEU TCHUIDJANG GHISLAINE LARISSA

BIO-B,CHE-C,ICT-B,PMS-E

(24)

(25) DJIALEU NGAMENI INES HERA BIO-C,CHE-C,ICT-D,PMS-B

(26) FALEU NJINANG DIANE ALEXANDRA BIO-B,CHE-D,PHY-C,PMN-C

(27) MINSI SAMBA AGNES MIRENE BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(28) YOUMFOUTE MOHAMMED KALIL BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-C

(29) KUETE FOTSO HERALD ARMAND BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMS-C

(30) FOMEGHANG BORELLE LAUREINE BIO-C,CHE-B,ICT-C,PMS-D

(31) TALEHE KONSOCK CHRISTELLE BIO-C,CHE-D,ICT-C,PMS-B

(32) YIYEN MICHEAL BERINYUY CHE-C,ICT-A,PHY-E,PMN-C

(33) EBOULE SISSAKO ALICE MERVEILLE ECO-C,GEO-B,ICT-C,PMS-E

(34) KUETA FOGANG CHARNEL BRAD ECO-C,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(35) TAKEM IRENE-NOEL MBUAGBAW ECO-C,GEO-C,ICT-B,PMS-E

(36) YOUAGA MELVELLE KAMINI ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-B

(37) METSANOU KATIALY ASHLEY BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(38) NGAMENI NGANKO LYNX ARNOLD BIO-B,CHE-E,ICT-C,PMN-C

(39) NJEUKOUA NKWAMEGNI LILIAN CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(40) TOLALE SIEMENI ANGE CEDRIC BIO-C,CHE-D,ICT-C,PMN-C

(41) EMAMBU ALVINE TUMBU ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(42) KWECTI AMECK LYTA ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-B

(43) MARIE NOELA MAKONGHO ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(44) TABI TAMBE BRILLANT JUNIOR ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-B

GEMCHE NKAMBU ORLINE STEPHANIE

BIO-D,CHE-C,ICT-C,PMS-D

(45)

(46) MASSOUP TAMGA IVANA FLAVIE BIO-C,CHE-E,ICT-C,PMS-C

(47) NZE BAKONGA JULIEN BRADE CHE-D,FMA-E,ICT-B,PMN-C

(48) CHIMI NOUNKOUI JESSICA JOYCE ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E

NGUEMO KOUEMENEU CHAMBERLINE NINON

ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(49)

(50) ASHUKEM ENOW TED ARNOLD ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(51) BETH BONO PASCAL ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-D

GUIAKAM KENMOGNIE ALIONKA ZAFIRA

ECO-E,GEO-C,ICT-C,PMS-E

(52)

(53) JESSICA NICOLE SOMO NKEN ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(54) WAFO TIOKAM INGRID AROLE ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

TENEKEU KENFACK BRYAN SANDERS

ECO-E,GEO-E,ICT-C,PMS-D

(55)

Page 174 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 57

(56) BAH KONGNYUY ADRIAN ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E

NGUEFACK TCHAMI GAUYET MURIELLE

ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

(57)

Passed In 3 Subjects: 17

(1) DJOUMESSI LONTSI DAVE SERAPHIN ECO-C,GEO-C,HIS-A

(2) NJOCKE LOUISE-HENRIE BIO-A,CHE-C,PMN-C

(3) NDAM JONG BRIDEL BIO-B,ICT-B,PMS-C

(4) NYOYO COMFORT-ALVINE WITEH BIO-B,CHE-C,ICT-B

(5) NOUBOSSIE EMMANUEL LANDRY ECO-D,GEO-B,HIS-B

(6) NJIKE TCHAKOUNTE PRICILIA IRNA BIO-B,ICT-C,PMS-C

(7) TCHAYA KOUGANG MAEVA INGRID CHE-C,ICT-C,PMS-B

(8) NJOMKAM LEUTCHOKO ESTELLE STELA ECO-E,HIS-B,PHI-B

(9) KOUSSONG BATAT GLORIA MANUELLE BIO-B,CHE-D,ICT-C

(10) LEKELEM LEKELEM SYLOR BRADLEY BIO-B,ICT-D,PMS-D

(11) NKENGWAH MAXWELL TCHIDA WILLSON GEO-E,HIS-B,ICT-D

(12) MICKELIC KEKO YVON DIDIER BIO-C,ICT-C,PMS-E

(13) ETONE LIMUNGA CYBELLA ECO-D,GEO-E,HIS-C

(14) KULABAN RYAN-CALEB NJOLA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(15) NYINGCHUO NYINGCHUO ALFRED JUNIOR ECO-E,ENG-D,GEO-D

(16) TONGNEH SYLVAIN WENGANG ENG-E,HIS-C,LIT-E

(17) TRACY MELVY TAKOR SAYOU ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 4

(1) MOUHAMADOU LABARANG CHERIF BIO-D,PMN-D

(2) TIADJEU JOSAPHAT CHE-D,PMN-D

(3) MICAH-DAVID TSIGUIE BIO-C,ICT-E

(4) NGONO ESSOMBA MARIE CHRISTINE ENG-E,HIS-D

Centre No: 11654 ST. BERNARD COLLEGE BONABERI

DOUALA IV

Regist: 38, Sat for 2 or more Subjects: 35, Passed : 21

% Passed : 60.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) MEH ANDY BLESS ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(2) NDI BLESSING MANCHEP ECO-E,ENG-E,HIS-B,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 10

(1) WIRAKER DOTHLY KONGNYUY ECO-B,GEO-B,HIS-B

(2) TINGWE AUGUSTINE AGWENJANG ECO-E,GEO-C,HIS-D

(3) MANJONG EMELIA KEDJU ECO-D,HIS-D,LIT-E

(4) NGWENCHUO EVETTE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(5) AKAM CLINTON MBAH ECO-E,GEO-D,HIS-D

(6) ALABO MARIUS ENG-D,FRE-E,HIS-D

(7) ELONDO MARGARET MENDE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(8) NJEUKAM NGUEUKAM MILENA ENG-D,FRE-E,HIS-E

(9) AKOH MOFOR RONNIE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(10) MBENG DERICK SIGOUE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) NDASHI CHRISTABEL NWENGELA ENG-D,HIS-D

(2) YAMSEU TCHOKOTE LETISSIA VANELLE FRE-D,LIT-E

(3) MUYENGWA GERALDINE JIPUKU GEO-E,PMS-D

(4) IMMACULATE NAHDAH GEO-E,HIS-D

(5) WIYSUINYUY MARIE MISHETEL GEO-E,HIS-E

(6) SAHWAI IMMACULATE BURINYUY ECO-E,HIS-E

(7) DIFFO GWEBENA ODELE ECO-E,GEO-E

(8) ROKAYATU CHUSHIAKAH HIS-E,PHI-E

(9) OJONG NDIP AGBORNKI ARNOLD GEO-E,HIS-E

Centre No: 11655 COMPLEXE SCOLAIRE ADVENTISTE

DODZA YAOUNDE

Regist: 93, Sat for 2 or more Subjects: 93, Passed : 75

% Passed : 80.65, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 9

DJEH KETSANG PAULE ERICIE SERENA

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(1)

NGONO MADIESSE ORLYS NANCY

ECO-B,GEO-C,ICT-C,PHI-B,PMS-D

(2)

(3) AZAH SHARLOTTE NGANG BIO-C,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

BOURDAMSSOU BOUGOLLA JACQUES NESTOR

BIO-C,CHE-C,ICT-D,PHY-C,PMN-C

(4)

(5) MBAKAM MBAKAM VINY BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(6) BIH SHARON FRU ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E,PHI-C

KAGO NDJOUM SORREL CHRISTIANA

ENG-E,FRE-C,HIS-C,LIT-E,REL-E

(7)

TCHOMGOUI KEUMOE ANDREA KARELLE

ENG-D,FRE-B,HIS-E,LIT-E,PHI-E

(8)

MEYENGUE EBANDA MATHIEU SHARON

BIO-E,CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(9)

Passed In 4 Subjects: 21

NGUEMANI TIENTCHEU KARELLE VERA

ECO-C,GEO-D,HIS-C,REL-B

(1)

(2) MESSINA MODAMBA EVRAD AUSTIN ECO-B,GEO-E,HIS-B,REL-D

AMESSIENG VIGOUROUX CHANTAL BRIDGET

ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-D

(3)

(4) DJOM KONGO TATIANA PERPETUE ENG-C,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(5) KONDE DAVID YOANN ENG-E,FRE-C,HIS-C,PHI-C

(6) MEHCANE MASSANGO NANCY ECO-E,GEO-D,HIS-B,REL-C

(7) NYECK NYOBE DAVID FRANCOIS ECO-C,GEO-D,ICT-D,PMS-C

(8) ABOMO NGOA ALEXANDRA JOVANIE BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(9) ENGOULOU MARTIN JUNIOR BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(10) NGUEPI TINDO FRITZ RONNEL URIEL BIO-E,CHE-C,ICT-C,PHY-E

(11) NOUKO JAYSON WHITE BIO-E,CHE-C,FMA-E,PMN-C

(12) ASSOMO ELA MARTHE PRISTILLE FRE-C,HIS-E,LIT-E,PHI-D

DJIEYA WOLE – GUELA ILAINE CYNTHIA

ECO-E,GEO-D,HIS-C,ICT-E

(13)

(14) AITKINS BEN HARRY LOÏC JOHNSON BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(15) AKAH FABIRA ENDUM ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(16) NDZIE AUDREY ADELINE ECO-E,ENG-E,FRE-C,HIS-E

(17) NZIWOUE YAYE SYNTICHE ECO-E,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(18) DANG KEEDI ESTHER AUDREY BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(19) CHERYEP KELLY PATRICIA ECO-E,GEO-D,HIS-E,REL-E

(20) NGO BIKOI FEUMI CARMELLE ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-D

(21) CHINJE WANDJA GIOVANI ROXANE ECO-E,FRE-E,GEO-E,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 26

(1) OYONO AKONO ADELAIDE CHE-B,FMA-C,PMN-A

(2) EWANG NZELLE VALERIE LAURE ECO-D,GEO-B,ICT-C

(3) MBELLE NDELLE MUNGE BESSIE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(4) DJOMENI NGAMENI GRACE BIO-C,CHE-C,PMN-D

(5) ETOGO AYISSI LUCIEN LEVY BIO-B,CHE-C,ICT-E

MINKOULOU NNANGA EMMANUEL BRONDON

CHE-C,FMA-E,PMN-B

(6)

(7) MAFO NGOUFO DORCAS GEO-E,HIS-C,REL-C

(8) OKU ABIGAIL ECO-D,GEO-E,HIS-B

(9) AKONO CLAUDE YVAN ECO-C,GEO-E,ICT-D

(10) ANGUEZOMO MENGUE SANDRA HIS-D,ICT-D,REL-D

(11) BESSALA LAURENE JUSTINE FRE-C,ICT-E,PMS-D

(12) KAMENI YOTCHUI GIDE ULYSSE ECO-C,GEO-D,ICT-E

(13) SHURI NOELA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(14) MEKONTSO NGUEMETA NICOLE DALYNE BIO-B,CHE-E,PMN-E

(15) NSI KONO BLESSING BIO-D,CHE-D,PMN-D

(16) ATANGANA NNOMO CLEMENCE CYNTHIA ENG-E,FRE-C,LIT-E

(17) AYUK AYAMBA CELIN BESSEM – EGUT ECO-D,HIS-D,LIT-E

(18) LOMBE EBUDE ABWE ENG-D,FRE-D,LIT-E

(19) NFOR HARVEY NGHANWI GEO-E,HIS-E,REL-C

(20) RUTAGENGWA HELVE FRE-E,HIS-D,REL-D

(21) BUINWI JACKSON BIWONG CHE-D,PHY-E,PMN-D

EZEMBE AFFANA DANIELLE DAVINA GEORGIA

FRE-D,HIS-E,PHI-E

(22)

(23) NKOLO LOUIS MARIE ECO-E,ICT-E,PMS-D

(24) BIYONG AKEUM ORNELLA ADELIE BIO-E,CHE-D,PMN-E

(25) MENTII AKOUMFON MARC NATHAN BIO-E,CHE-E,PMN-D

(26) LIYSI KONO GUILLENE ENG-E,FRE-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 19

Page 175 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 19

(1) AFANA EBANG STEVE LANDRY BIO-B,CHE-D

(2) ETEME ETEME MAEVA ROMANE ECO-E,GEO-B

(3) DONGWOUN TIZEMBON LENA CHE-D,ICT-C

(4) FOAMNO-KAMGA-N CHARLES FMA-D,PMN-C

(5) NLEMENYEME NKOUMOU ISMENE MERVEILLE BIO-D,CHE-C

(6) ATANGANA MESSI ESPERANCE PAOLA FRE-C,PHI-E

(7) THE MATCHUAM DIAWE FERNANDE GEO-E,ICT-C

(8) BAYAOLA DOWANG MARCELIN CHE-D,PMN-D

(9) EFOMBAGNE EMOK GIOVANI SARIEL CHE-D,ICT-D

(10) NGABO WANDJI RYAN KEVIQUE CHE-C,PMN-E

(11) BISSA ESSIANE GISELE MAEVA GEO-E,PMS-D

(12) HABIB MAHAMAT BIO-E,CHE-D

(13) TAMBUA THELMA JINUI BIO-E,CHE-D

(14) ABENA ZAMBO JEAN PAUL KEVIN HIS-E,REL-E

(15) DINAH PRISO SERENA HENRY GUEDALIA ECO-E,GEO-E

(16) MEBENGA ZE JEAN JONNY ECO-E,GEO-E

(17) ELONG MARTHE CHRISTELLE ECO-E,GEO-E

(18) BEASSO TSOPMEZA DORA BERI CHE-E,PMN-E

(19) DANG ABESSOLO ESTHER LINDA CHE-E,PMN-E

Centre No: 11657 GOVERNMENT HIGH SCHOOL

BONADIKOMBO LIMBE

Regist: 128, Sat for 2 or more Subjects: 126, Passed : 98

% Passed : 77.78, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

(1) NSAI KELLY KIVEN BIO-A,CHE-C,ENG-C,FSN-A,GGY-C

EFUETLANCHA ATEMAFAC FONKWE SANDRINE

BIO-B,CHE-B,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(2)

SERENA ASU BESONG AGBOR

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(3)

EFUETLANCHA AKEFAC FONKWE JUDE

BIO-C,CHE-D,ICT-B,PHY-D,PMN-E

(4)

NKEMATABONG DIRAN FOLEFAC

CHE-D,CSC-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(5)

(6) NDULA PERRY BOFUANG BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(7) BUO VIGERIN EYUI ECO-E,ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 25

(1) TAMONKENG NJILEFAC ATENKENG ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-C

(2) MATHO BELIJAH MERVEILLE ECO-C,GEO-B,HIS-B,ICT-B

(3) NGO MEBRIDE NDANGOH ECO-A,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(4) NGE NFOR E-CARLSON BIO-B,CHE-C,GGY-B,ICT-D

(5) ENOW RAMSON OROCK ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(6) NJIGHA MAUREEN TAKWA BIO-B,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(7) BETAFO MAKANA BEYONGO ECO-C,GEO-C,HIS-C,ICT-E

(8) FUNG JACQUELINE SANG ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(9) AZAH CHRISTABELL FON ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(10) KUM LINDA WAI ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(11) EBAI CHARLOTTE- BRONTIN BESONG BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(12) WENDI NSANGONG GEORGE JR ENG-C,FRE-E,HIS-B,LIT-E

(13) MBANWEI ALIANCE NOBELLE ATUH BIO-C,CHE-D,GGY-C,ICT-E

(14) KOME GINA NKWAME ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(15) LOKIRI FEMBE IMBIA ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(16) AYUK CLARICE ANGWETON ECO-E,GEO-C,HIS-D,ICT-D

(17) NGIPE BAROLINE MBOLLE ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(18) SOLEFACK RAMCESSE BIO-E,CHE-D,GGY-D,ICT-C

(19) NJEI TRACY ACHOH ENG-E,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(20) MAKAMBA ENANGA BENNIS ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(21) CHANNEL MASOMA NGOE BIO-D,CHE-E,ENG-D,GGY-D

(22) ATAM ECHAMEH DAIYANE NJI ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(23) BEAZA RITA BIO-C,ICT-D,PHY-E,PMN-E

(24) NGOM HONORINE NCHUO ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-E

(25) JOY AKO WASA ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 37

(1) WADZELA BLANCHE BIO-B,CHE-B,GGY-B

(2) MBAH BLAISE MBANGWI ECO-C,ENG-D,HIS-B

(3) ABAIKOH MARBEL AWESOM ECO-D,GEO-A,HIS-D

(4) KEH AUGUSTINE TEKIM BIO-B,CHE-D,GGY-C

(5) JONARUIS EFFU ETAMPE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(6) BOKWE BERNADETTE BELOLE BIO-D,FSN-A,GGY-E

(7) SUSTAIN FORKWA NANJOH ECO-C,GEO-D,HIS-D

(8) ABANG ADA CLARIS ENG-D,GEO-E,HIS-B

(9) TAAH SYNDIA ABO ECO-C,GEO-D,ICT-D

(10) BOMTO STEPHANIE FANWI ECO-E,ENG-C,GEO-C

(11) JICK ERNESTINE NSANG ENG-E,HIS-C,PHI-D

(12) JUDITH NAMONDO NDIP NKONGATAW ECO-E,ENG-E,HIS-B

(13) NYUYWIR PETER PLATINE ECO-E,GEO-C,HIS-D

(14) TSAFACK SHENIDA BIO-D,GGY-C,ICT-E

(15) EYONG ANTHONY ABDULAYE ECO-D,GEO-C,PMN-E

(16) MUSAH ANU WINIFRED ENG-D,HIS-C,LIT-E

(17) FELIDAN DASSI MAFORJO ENG-D,GEO-D,HIS-D

(18) FONGANG CARA ABEN BIO-E,CHE-D,PMN-C

(19) PEGHA MOKO CATHERINE EYOLLE ENG-D,HIS-E,LIT-D

(20) ENIH JEMIMAH ECO-D,GEO-E,HIS-D

(21) EPOLE OTILIA EYAMBE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(22) TEKOH SINTIA KENG ECO-D,GEO-E,HIS-D

(23) YOKE TEBOH BRIGHT ECO-E,ENG-D,GEO-D

(24) NGEPOU PRISCILLA FUENYU ECO-D,GEO-E,HIS-D

(25) FALLON MONJOWA MOLIMISE ENG-D,HIS-E,PHI-D

(26) KENTUA FRU NOEL ECO-E,GEO-E,HIS-C

(27) ESIMBOE GOLDA ELINGE BIO-E,CHE-E,ENG-D

(28) ACHA GLORY ANIEKE BIO-E,GGY-E,ICT-D

(29) MUBANG SEDRICK NDI BIO-E,ICT-D,PMN-E

(30) NDUKONG MARIECLAIRE RINYU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(31) MEH CAREME MBORI ENG-D,HIS-E,PHI-E

(32) PRINCE BERYLN LIFAMBA NSANGONG BIO-E,CHE-D,PHY-E

(33) ENUGE NATTY EMMANUELA NZELLE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(34) BERNICE CHUO ECO-E,ENG-D,GEO-E

(35) TEMGOUA CANDID JONES TONGE BIO-E,CHE-E,ICT-E

(36) NTUI SHENA KELLY ENG-E,GEO-E,HIS-E

(37) NKUH JOAN NGWANG ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 29

(1) NOCHEWOH CLOVET HOMBAWI HIS-B,PHI-B

(2) DUGHA DELIA DINGA GEO-C,HIS-B

(3) DAIRU SANDRINE RINGNUE GEO-B,HIS-C

(4) ATEAFAC CLAUDIA BIO-D,GGY-B

(5) KOMBA GODWILL MOITI GEO-E,HIS-B

(6) MABEH JENNIFER BEGWEGOH GEO-D,HIS-C

(7) KUDI STEPHEN BIO-B,CHE-E

(8) BLESSING EBOT ETCHI GEO-D,HIS-C

(9) HOUNDONG DAMARIS WANU ENG-D,HIS-D

(10) MOFOR NERISSA FUEN ENG-D,HIS-D

(11) GAM NANDO NGUH GEO-E,HIS-D

(12) ASHU PHILOMENA AMBETANG ENG-D,LIT-E

(13) FUH THELMA SENG GEO-E,HIS-D

(14) NGOPANG DESMOND NJIGEH ENG-D,ICT-E

(15) TEGWI MALVENA ABON BIO-D,CHE-E

(16) NKIMBAH ROLAND TSOLOH ECO-E,HIS-D

(17) AKOFOR SUZIMORN MBOWU GEO-D,HIS-E

(18) NDAH LOVELINE TEMO ENG-D,HIS-E

(19) TEM CYNTHIA NDUM GEO-E,HIS-D

(20) NESOA SHIRACK NAMAKIE GEO-E,HIS-D

(21) TEM YOLAND EKIE GEO-E,HIS-D

(22) NJUME SONITA MECHANE BIO-E,PHY-E

(23) MOMBELA SHANCELINE MAFFOR GEO-E,HIS-E

(24) NDANG SYLVIE WEI BIO-E,ICT-E

(25) DORCAS ANAM TARKE BIO-E,PMS-E

(26) MOKUH SENCILINE WUSWEWOH GEO-E,HIS-E

(27) CHOUAMENI TCHUEPO JEANNE ALIDA BIO-E,GGY-E

(28) TAKU MARIE MALABAL BIO-E,GGY-E

(29) GLORY BIH TABUFOR ENG-E,GEO-E

Page 176 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 11665 NEW HORIZON INTERNATIONAL SEC

SCHOOL LIMBE

Regist: 76, Sat for 2 or more Subjects: 76, Passed : 59

% Passed : 77.63, Sanctioned : 2

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 3

NJOKU DIVINE ADAUGO MABOUKA

BIO-B,CHE-D,ICT-D,PHY-D,PMS-D

(1)

(2) SIKEH GISELE WIYKIYNYUY BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(3) GUBUI ROUNETTE NSEIH ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-C,REL-E

Passed In 4 Subjects: 17

MOLUNGU PRINCESS MOJOKO MOSIMAH

ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(1)

(2) YITEMBEN TIAKO LISA STANILA BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMS-A

(3) IKIL CHARITY ONYA BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E

(4) NKIE PAULINE AMIN ECO-E,ENG-D,GEO-A,HIS-C

HOUMOU PANGANG JOELLE MERVEILLE

CHE-C,CSC-E,PHY-C,PMN-C

(5)

(6) FONYAM GIFTY ENJOH ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-B

(7) JOHNSON JAVEA EFFOE MBENE ECO-E,ENG-D,GEO-A,PHI-E

PERFECT ONYINYERCHI LIVINUS OZURUMBA

BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(8)

(9) JOSEPH PARFAIT TAFFEU CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(10) FOINSO FIDELIS FONVINYUY BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMS-E

(11) TIFUH ARMSTRONG MBU BIO-E,CHE-D,FSN-C,GGY-E

(12) LIFAKA MOUNDI GODWILL ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(13) NEBA CATHERINE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(14) LENOU MOKAM NDOLO FAVOUR BIO-E,CHE-E,FSN-C,ICT-E

(15) MOUKO NDEM BENJAMIN LE DOUX BIO-E,CHE-E,FSN-C,GGY-E

(16) MEH CIDIANE CHUO ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(17) TUA SAMANTA SONA ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 20

(1) NGAH CASSANDRA EJANG BIO-C,FSN-A,GGY-C

(2) BIH CLANCY BRIGHT TAYONG BIO-D,CHE-D,FSN-A

(3) NKWENTI AKOH JUNIOR ENG-C,GEO-C,HIS-D

(4) CHIKA EUPHEMIA OGBUENWE BIO-D,CHE-E,FSN-A

(5) MANI-GLENN MBASHILA BIO-E,CHE-D,FSN-B

(6) ASHLEY FAITH EFETI IKOME ECO-E,GEO-D,HIS-B

(7) MAGBICHE NJIFONJOU FATIMA BIO-E,CHE-E,FSN-A

(8) HASSAN ALIHU ECO-E,GEO-D,HIS-B

(9) CHARLOTTE NGOWO NGANELE ENG-D,HIS-C,LIT-E

KUNGANG MAMBONG LENDRINE PHRESNELLE

ENG-D,HIS-C,LIT-E

(10)

(11) OBASE TUA MARILIEN ENG-C,HIS-D,LIT-E

(12) AMIN LAZARE NGWASANG BIO-D,ICT-E,PMS-D

(13) TAMBE BETA WILLVON BIO-C,CHE-E,ICT-E

(14) RAMSEY IBE BENDE NDIVE BIO-D,CHE-D,CSC-E

(15) EGBE FAVOUR BESSEM ENG-D,FRE-E,HIS-D

(16) KAMGA YAMENI MEGANE CHRISTINE CHE-E,FSN-C,GGY-E

(17) ELANGWE SERAH MESOE ENG-E,HIS-D,LIT-E

(18) GUEMSI YENDJA ABISHAG D’AQUILE ECO-E,GEO-D,ICT-E

(19) EMMANUELLA MEFANEYUI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(20) PEUNE TCHOUPOU MABELLE MARICIA HIS-D,LIT-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 19

(1) METUGE PETER NSUE GEO-B,HIS-D

(2) AKONO BEKONO NADINE BIO-D,ICT-C

(3) TSE PAVEL GHANDIE ENG-C,HIS-D

(4) NGILA EDING BENOIT LANDRY GEO-E,HIS-C

(5) FON STANIS-LA AMBO BIO-C,PHY-E

(6) MANDO VIOLET MOKUBE BIO-D,CHE-D

(7) NGO-GWADE MARTHE AMANDA HIS-C,LIT-E

(8) MOTO-POH EMMANUEL MOKEBASABIAKA ECO-D,GEO-D

(9) CLARA ARREY ESONGSI ENG-D,LIT-E

(10) LISSOUCK CATHERINE SERRENA ENG-D,FRE-E

(11) MOSIMAH TANIA ANOKIA GEO-E,HIS-D

(12) TAMBE FRIDA EGBE HIS-D,LIT-E

(13) SARAH ASSIMUENIE JANJO MANGA WILLIAMS ENG-D,HIS-E

(14) MESONGE BESHEBA EBOTE HIS-E,LIT-E

(15) TAYO PICHELINE EGIA ENG-E,HIS-E

(16) MISPAH CHIZUBA EGEONU BIO-E,CHE-E

(17) AKACHUKWU PAUL KORIE ENG-E,HIS-E

(18) NABIL MELO TENGWAN BIO-E,CHE-E

(19) EKEMA MONONO EBONE SAMUEL ENG-E,LIT-E

Centre No: 11666 COLLEGE PRIVE BILINGUE LAIC DE

SANTCHOU

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 13

% Passed : 68.42, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 4

(1) LEKIAKOH SYRILL ENKENKOH ECO-D,GEO-C,HIS-C

(2) EKENGKEH MICHEADIS FONGE ECO-D,GEO-E,HIS-B

(3) MAGAND JUNIOR FONKENG ECO-E,GEO-D,HIS-C

(4) BETANGA KAVEN ECO-E,GEO-D,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 9

(1) TAZI NORBERT NGE ECO-D,HIS-B

(2) ASONGANYI FAVOUR LEKE GEO-C,HIS-C

(3) AMINKENG FRANCIS EKOKOBE HIS-C,PHI-D

(4) FOMANKA GERALD FORLIKIK HIS-D,PHI-D

(5) EWOUKEM ELAT JOEL GEO-E,HIS-C

(6) ACHUO STEVO EGBE ECO-E,ENG-E

(7) NUMBI PERDETTE GEO-E,HIS-E

(8) FONSA SEDRICK KUKU GEO-E,HIS-E

(9) ATEAWUNG VIVIAN GEO-E,HIS-E

Centre No: 11667 BODIO BILINGUAL COMPLEX NGOUSSO

YAOUNDE

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 2

% Passed : 50.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) SOMBES LOUIS LOIC ECO-E,FRE-C,GEO-C,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 1

(1) NGONO ENDENG DELVISE FRADE FRE-D,GEO-E,HIS-D

Centre No: 11680 HOREB BILINGUAL COLLEGE YAOUNDE

Regist: 48, Sat for 2 or more Subjects: 48, Passed : 43

% Passed : 89.58, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 7

NGUEGA TCHAYA ANNE HURDA

BIO-A,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(1)

(2) CHE STALIN SUH BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-B

NYANDING MENGOLO BEBE GERMAIN

BIO-B,CHE-C,GGY-D,ICT-D,PMN-D

(3)

(4) DJOMBEU SORELLE VALERA BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-D,PMN-C

SHUYONG CHELSEA-SHAN LUM

ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C,PHI-E

(5)

(6) MAKOUDJUKA PHALONE BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-E

MENDOMO SAZANG ANASTASIE INES

BIO-E,CHE-E,ICT-D,PHY-E,PMN-E

(7)

Passed In 4 Subjects: 15

AGENDIA BERRINICE PIRETTE NJUATEM

ECO-A,GEO-A,PHI-B,PMS-B

(1)

(2) KANKEU MATCHEU GRACE CARELLE ENG-D,FRE-B,HIS-B,LIT-C

(3) LAURE DEBIGA GWANULLA ENG-C,FRE-B,HIS-B,LIT-D

(4) AKWA BRANDON BIO-B,CHE-C,FSN-A,PHY-E

(5) YOHNJIE ALAIN MBUH BIO-B,CHE-C,PHY-C,PMN-C

(6) NCHINI ESTELLA NABUIN ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

TSAMSONWO TAGNE DURAUD PAVEL

ECO-C,FRE-E,GEO-C,HIS-B

(7)

(8) KOUDJINE ME KACK MERVEILLE VASSIANE

Page 177 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 15

BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(9) SUH BANGHA HARIS BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(10) NDE KONGNE EDMOND LEGRAND BIO-D,CHE-B,PHY-D,PMN-E

(11) NGASSA YVANA FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(12) KAMDEM STEVE LOIC ECO-D,GEO-D,ICT-E,PMS-D

NGUINA NKOUSSA STEPHANE MESCHAC

BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(13)

(14) ESSAMA DIEUDONNE AUDREY ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-E

(15) ELONG AGU JOURDAIN LEBRUN BIO-E,CHE-D,GGY-E,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) NJI YVETTE YAYA LIMUNGA BIO-A,CHE-A,GGY-C

(2) MOANTAM AGOBET DREW CHRISTIAN ECO-C,HIS-B,PHI-B

(3) ANDELA CARINE MADO ECO-B,HIS-B,LIT-D

(4) EBOUGOU OWONA ELISE CHANTALE ECO-C,ICT-D,PMS-D

(5) TEMATIO DEMANOU EVE MEGANE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(6) YONTA BADA GISELE ECO-D,GEO-D,HIS-C

(7) MASSOP ANGE GABY ECO-E,GEO-E,HIS-B

(8) LOWEH NEVISER YENNYUY BIO-D,CHE-D,GGY-D

(9) BISSOU NNANGA MARTHE LA FORTUNE ECO-C,GEO-E,PHI-E

(10) NGA ABATA CECILE URIELLE FRE-C,HIS-E,PHI-E

(11) TEWOM SONITA TENYONG BIO-D,CHE-D,GGY-E

(12) MOMOUO FOGANG DIVINE DORIBELLE ECO-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 9

(1) NUMBI MORELLE SIMO ECO-A,GEO-C

(2) TITA PRECIOUS ACHE ECO-C,GEO-A

(3) AKOSONG AKO SAMUEL MANGA BIO-E,FSN-C

(4) FOKAM HELMIN NOELA NDI BIO-D,CHE-D

(5) CHOUDJA WAMBO YANN DARIL BIO-E,CHE-D

(6) ILIK AUDREY LESLINE ECO-E,GEO-E

(7) NGBAM NYAMWELL RAMATOLAH ECO-E,PMS-E

(8) YOHNJIE ESTHER WANWIL FRE-E,HIS-E

(9) NJI LEONARD ATAKE BIO-E,GGY-E

Centre No: 11681 GOVERNMENT HIGH SCHOOL

KUMBA-MBENG

Regist: 9, Sat for 2 or more Subjects: 9, Passed : 3

% Passed : 33.33, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 2

(1) CHE HELEN NDUM ECO-E,HIS-C,LIT-E

(2) KONGLA KELLY PARVIN ETANKI ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 1

(1) NGOLE-WANG KOME TAH GEO-C,HIS-B

Centre No: 11687 BAPTIST COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL

NKWEN

Regist: 42, Sat for 2 or more Subjects: 42, Passed : 37

% Passed : 88.10, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 6

(1) FANKA ELVIS NFOR BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(2) NTUNYU SERGE NGALA CHE-C,CSC-C,FMA-E,PHY-C,PMN-B

CHOPWA FAITH NYENTENDEM

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(3)

(4) EMMANUELA NOHFE NDI BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-D

(5) NGES NAOMI WUNDAHMUSI BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

ONGUM PENNUEL WILMA-KUM

BIO-E,CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-D

(6)

Passed In 4 Subjects: 10

(1) TABAH ASHLEY MBIBU BIO-B,CHE-D,GEO-B,ICT-C

(2) VEWESE DALINTIN MBOH BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(3) BONG PRECIOUS MAKAH CHE-B,CSC-E,PHY-D,PMN-C

(4) KINDLE ROSINA ORLA NJOYA ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(5) NJOYA KELLY CHING BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(6) YUFUIY TRACY FANYUY ENG-C,HIS-D,LIT-E,REL-C

(7) BAH GRACIOUS WEBNGONG CHE-D,CSC-D,PHY-D,PMN-D

(8) KONI CALEB BSAANYI NJOMO ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(9) FOMEKONG CHRISTINE SHELLA ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-D

(10) SUNDAY SUCCESS MBORENG BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-D

Passed In 3 Subjects: 14

(1) KUM SOLANGE MBONG BIO-C,CHE-C,PMS-D

(2) ASOH HEALING ENG-D,HIS-C,LIT-E

(3) KIMBU ALAIN NIKANG CHE-D,CSC-C,PHY-E

(4) KENGO SERGE AWEH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(5) JISE LIONEL JISE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(6) GAH GRACIOUS NJEKEH CSC-E,ECO-C,GEO-E

(7) JEANE FRANCIS SAMPKON BIO-D,CHE-D,PMS-E

(8) KIHDZE CLARIENCE KINYUY ECO-E,GEO-D,ICT-D

(9) AZAH NICOLINE NIBA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(10) NDIM LAURITA NAYIA ENG-D,GEO-E,HIS-D

(11) MAMBO BURINYUY PRECIOUS CHI BIO-E,CHE-E,ICT-D

(12) FONDZEFE TRUDY NYUYSHAV ENG-E,HIS-D,LIT-E

(13) FORTANG GLORY AZWESE ECO-E,HIS-D,LIT-E

(14) LOH YAI KINGSLEY ECO-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 7

(1) KEMSHI RAMSEY NYINYING GEO-D,ICT-D

(2) NCHANJI FAITH NYEH GEO-E,HIS-D

(3) NJINI SEGUB ALEBOM GEO-E,HIS-D

(4) NGU NDOHMBI NANGA’A PRISCILLA PHY-E,PMN-E

(5) LOIS SUYVEN VINYOH CHE-E,GEO-E

(6) SHARON AKO TANYI BIO-E,CHE-E

(7) NGONG MELANIE BONGSE BIO-E,GEO-E

Centre No: 11688 PRESBYTERIAN COMPREHENSIVE

SECONDARY SCHOOL AZIRE

Regist: 4, Sat for 2 or more Subjects: 4, Passed : 4

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) BIH ZITA ATANGA ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(2) MMADUABUCHI LEONARD NKURUMAH BIO-E,CHE-D,ICT-B,PHY-E

Passed In 2 Subjects: 2

(1) BANGSI FRANKLINE KFUTUA BIO-C,CHE-D

(2) NUGAH HUGH SAMLEPVAH BIO-E,CHE-D

Centre No: 11691 COMPLEXE COLLEGE BILINGUE LE

PIERRE PRECIEUSE ETOU

Regist: 77, Sat for 2 or more Subjects: 68, Passed : 38

% Passed : 55.88, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

MENUH BLESSING ANUABOSEH

ECO-D,ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(1)

Passed In 4 Subjects: 5

(1) PAKEH NWUNASONGHAZI EDWIN CHE-C,FMA-C,PHY-E,PMN-A

(2) MENUMEKA ANGELA NGANOU BIO-B,CHE-B,PHY-D,PMN-E

(3) SINEFO LAURIANE ECO-E,ENG-E,ICT-C,PMS-D

(4) TATAH SIDONNE MUFEH ECO-D,ENG-D,GEO-E,ICT-E

(5) ADE SERGIO NGWA ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 12

(1) EBOKO BLAISE YVAN JUNIOR BIO-D,CHE-C,GGY-B

(2) NDENZEM FERDINANCE MENGWEH BIO-D,CHE-E,GGY-C

(3) SIRRI EVADINE NGWA ECO-C,GEO-D,PMS-E

(4) CHIA RACHEAL KUOH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(5) EBOKO ANDANG MEL FLORAND BIO-E,CHE-E,GGY-C

(6) BOUAMBE MBIA FRANCINE ORNELL ECO-E,GEO-E,HIS-C

(7) KONGNSO CELINE SHIYNYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(8) JONG ROSTALOVE NANYI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(9) LEMAGA AUDREY SYLVANIE ECO-D,GEO-E,PMS-E

(10) NGUEFOR VICKY FRE-E,HIS-D,LIT-E

(11) DJAMILATOU CHERIF FRE-E,GEO-E,HIS-D

Page 178 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 12

(12) NJUMNGWE NJIELE LAURA ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 20

(1) NJAM SERGE TOSAM BIO-E,GGY-B

(2) MAKU EMERY BIO-D,GGY-C

(3) LUM ROSEMARY CHOE ENG-D,HIS-C

(4) NDOLA JOHN SHALOM BIO-D,GGY-D

(5) MUSONGE SALLY MBANGO ECO-E,HIS-C

(6) FONTOH FOMBEWING EMMANUEL GEO-E,HIS-C

(7) OMGBA TCHAYEP RIDDICK WARREN FRE-C,PHI-E

(8) SHEY NERISE MENGLA ENG-E,HIS-D

(9) NANTCHANG AMAYENA YEMIMA GEO-E,HIS-D

(10) QUANDA SONYA BIO-D,CHE-E

(11) NCHANG FRIDA ALAH ECO-E,GEO-D

(12) MBIYDZENYUY NILLY BERINYUY ECO-E,HIS-D

(13) MBAMA AUGUSTINE DENISE THALIA FRE-D,HIS-E

(14) NGWA CATHERINE LABOURE LUM BIO-E,GGY-E

(15) KOSSONI REGGUI MARIE FRE-E,HIS-E

(16) NDIKUM SANSLINE ENJEI BIO-E,CHE-E

MOHAMMED ABBASSI MADANI MFONKA MBOUOMBOUO

FRE-E,HIS-E

(17)

(18) NGEFOR SYNTHIA ENG-E,HIS-E

(19) NJUME ELIZABETH MENDUE HIS-E,LIT-E

(20) KAMSSEU WOMSI ERICA HENRIETTE FRE-E,HIS-E

Centre No: 11694 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BEKOKO DOUALA

Regist: 45, Sat for 2 or more Subjects: 45, Passed : 41

% Passed : 91.11, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

CHOUMZWE BIAKOP RYAN PRINCE

ECO-B,ENG-E,GEO-B,HIS-B,REL-B

(1)

NKEMASOBA MANTAP SHAMMAH NKWENTI

ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C,PHI-E

(2)

Passed In 4 Subjects: 10

(1) LUM FAITHFULNESS AKENJI ECO-A,ENG-D,GEO-B,PMS-E

(2) BAMA PRINCELY BOLIKEZE NGHA ECO-D,GEO-B,HIS-D,PHI-C

(3) PIENTUH HYSAH NJABI MBINFEPO ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C

AGOUNUGHO MARJOLLINE OGWEBETH

ECO-E,HIS-C,LIT-E,REL-C

(4)

(5) NGOTTO JOY MAMBOSI ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(6) SANDRINE KIYUEHNWI YUH ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(7) NCHANG CHANCELINE CHI ECO-C,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(8) WASA CLOUDINE NJANG ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(9) NGOME BELVA MANYUH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-E

(10) SWIRRI ALVINE ECO-E,ENG-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 18

(1) ATSAFACK FLORENCE ECO-A,GEO-C,PMS-C

(2) BATE JEFFTA EGBE ECO-D,GEO-B,HIS-C

(3) IBRAHIMA HAMADOU ECO-C,GEO-D,HIS-C

(4) BIRSHU MERCY VERNYUY ECO-E,GEO-B,HIS-C

(5) NABILA MIDRENT ECO-E,GEO-C,HIS-C

(6) KANYIMI ENDURANCE KUDI ECO-C,ENG-E,HIS-D

(7) KARI ADA – RICH BERINYU ECO-D,HIS-C,LIT-E

(8) EVAAN MBAH TITA ECO-E,GEO-D,HIS-C

(9) TIBAH BABARA NJIWE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(10) LEMBE ALFRED ECO-D,GEO-E,PMS-D

(11) MATCHUM GOUNOUE ANGE EMMANUELLE HIS-E,LIT-E,PHI-D

(12) PANGHUETEH VALENTINE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(13) BENDA CYNTHIA WOMBONG ECO-E,HIS-D,PHI-E

(14) TAMBI EMILLIA NGWAIYANG ENG-D,HIS-E,LIT-E

(15) AJAH AMINA LABARAN ECO-E,HIS-D,LIT-E

(16) KANJO INEZ MANJUH ECO-E,HIS-D,LIT-E

(17) HENRY EMANA ECO-E,GEO-D,PMS-E

(18) SUH ASSURANCE NGO ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 11

(1) YUHNDI NEVILLE LOPTI HIS-B,PHI-C

(2) NEBA RANDEL ENG-D,HIS-D

(3) MESSET BERNO JEANINE ECO-E,GEO-C

(4) AZAH BADOMI ATONG HIS-D,PHI-D

(5) ECHOUKA KEVA FORTUNE HIS-D,LIT-E

(6) ACHA BALDRIN NKWENTI NKEMASOBA ECO-E,GEO-D

(7) MBIZIWEH LAWSON MBINEFEPO TAH GEO-E,HIS-D

(8) ECHAI NATALIA ABIRIBA ECO-E,GEO-D

(9) SAMA SANDRINE ROSE PEMBUM ENG-D,HIS-E

(10) NJUKANG JOSEPH GEO-E,HIS-E

(11) TIMBUH RODRICK TAMBA ECO-E,HIS-E

Centre No: 11697 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BANGOURAIN

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 6

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) NJUAMBOH MARY LINDA ECO-E,GEO-D,HIS-E,PHI-C

(2) NSANYU BETRIAND TATA ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 2

(1) NJINJIE AMSETOU ECO-E,GEO-D,PHI-E

(2) NJOYA MOUICHE AROUNA ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 2

(1) MBEYAP OUSSENI GEO-D,HIS-D

(2) NJOYA NAFESSETOU NFOUYIMUH GEO-D,HIS-E

Centre No: 11700 BUEA SPECIAL CENTRE, BUEA

Regist: 6, Sat for 2 or more Subjects: 6, Passed : 6

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) DERICK YEFACK ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(2) NGUIZANA GONDEFI ADELE ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(3) MBIYLUFEYIN KUMO LUMO LOUSIA ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

(4) WIRNDZEREM DIANA BINLA ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 2

(1) GWANFOGBE PRECIOUS ABIMA HIS-D,LIT-E,REL-D

(2) NCHINDIA MAXIMILE ANNAZEH ENG-D,HIS-D,LIT-E

Centre No: 11701 SAINT BENEDICT COLLEGE MVOLYE

YAOUNDE

Regist: 224, Sat for 2 or more Subjects: 224, Passed : 220

% Passed : 98.21, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 143

(1) DZOU LUCIEN JUNIOR BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-A,PMN-A

TUENDOM NGOMKAM GRACE FATIMA

BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(2)

NOUBOU POKAM VICLANE PEDISSA

CHE-A,FMA-B,ICT-A,PHY-A,PMN-A

(3)

MABOPDA BOUDJEKO EMMANUELLE

ECO-A,GEO-A,ICT-B,PHI-A,PMS-A

(4)

KENGNE KENGNE URSANNE GEOFFREY

BIO-B,CHE-B,FMA-A,PHY-A,PMN-A

(5)

SIGNE CHENDJOU DANIELLE STEPHIE

ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-A,REL-B

(6)

(7) TSANG ASSE ERIC XAVIER BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(8) MELANGI TEMGOUA ORNELLA BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-A

MPOUMA LEONARDO CLAUDIO

BIO-B,CHE-A,FMA-B,PHY-A,PMN-A

(9)

(10) DARELL TAKU TUMASANG BIO-A,CHE-A,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(11) KENTSA KITIO BARNABAS BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(12) TAMBA PASCALLA ECO-A,GEO-A,ICT-B,PMS-A,REL-B

(13) EWO NGATCHOU THALIB BIO-A,CHE-B,FMA-C,PHY-A,PMN-A

Page 179 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 143

(14) YANOUSSA HAMADOU BIO-B,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

TIENTCHEU KOUEMATCHOUA SABRINA GABRIELLA

BIO-A,CHE-A,ICT-B,PHY-C,PMN-A

(15)

DJUIPOU GUEPI BRISTON TRESOR

BIO-B,CHE-A,FMA-C,PHY-A,PMN-A

(16)

ENOEGBE GEORGES ENOEGBE

BIO-A,CHE-B,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(17)

BOUEDJILA DIMI SAMUEL EMMANUEL

BIO-A,CHE-B,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(18)

(19) TONGWA TATIANA NANETTE CHE-A,FMA-B,ICT-B,PHY-B,PMN-A

OROK TAMBE MELISSA EBOB TABI

BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(20)

(21) MOMO TCHINDA HAREL ECO-B,GEO-A,ICT-B,PHI-B,PMS-B

(22) GABY VIANNEY TALOM CHE-C,CSC-B,FMA-A,PHY-B,PMN-A

TIENTCHEU NGAGOM ANDRÉA MAGNIFICAT

ECO-B,GEO-A,ICT-C,PMS-A,REL-B

(23)

NWANJIN LETICIA ACHEI AFANUI

ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-B

(24)

(25) MINKEM FEUGO LAETITIA BIO-B,CHE-B,ICT-A,PHY-C,PMN-A

MATHEU BETHE AUREGANNE JANNILA

BIO-A,CHE-A,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(26)

(27) NDILLE NLENDE ALBERTA BIO-A,CHE-A,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(28) SOUOP IRIS MANUELA ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-B

(29) KWAMOU SETCHI BRADLEY ECO-B,GEO-A,ICT-B,PMS-B,REL-B

TCHOUMGNIA FRANCK STEPHANE

CHE-B,CSC-B,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(30)

DANKOUE BIDJOU ORNELLA VIANNEY

BIO-A,CHE-B,FMA-B,PHY-C,PMN-A

(31)

ADU LOMBE ORLOH ENONGENE

BIO-A,CHE-C,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(32)

SALWA BOUBAKARI ADDA KAAYA

BIO-B,CHE-A,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(33)

(34) DIPOKO ANGE OCEANE ECO-A,GEO-A,ICT-D,PHI-B,PMS-B

FLORA PANSY NYAKETCHA NKWENTI

CHE-B,CSC-B,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(35)

NDJATSANA NJIKI LAETICIA INGRID

BIO-B,CHE-A,FMA-B,PHY-C,PMN-B

(36)

NCHOCHENGAM NGOUMBE SAIDA MOUNIRA

CHE-B,FMA-C,ICT-B,PHY-B,PMN-A

(37)

(38) NGASSAM ELLA SARAH BIO-B,CHE-A,ICT-B,PHY-B,PMN-C

KENMOE CHEDJOU MAXIME YVANA

CHE-A,FMA-C,ICT-B,PHY-C,PMN-A

(39)

(40) AGBOR MANYI AGBOR-NDIP ECO-B,ENG-B,GEO-A,ICT-C,PMS-B

(41) NDOUMOU ANDRÉ MOISE BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-C,PMN-B

KAMGAING KAMTO JORDAN STEVE

CHE-B,CSC-C,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(42)

TCHIGUI KUEDA LOIC DERSON

CHE-A,CSC-E,FMA-A,PHY-C,PMN-A

(43)

(44) MBOPI KEOU JEFFREY ALAN BIO-A,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(45) EYONG JOHNNY BETEK BIO-A,CHE-B,ICT-C,PHY-C,PMN-B

AMBASSIRA AMBASSIRA RYAN CRIAG

CHE-C,CSC-D,FMA-A,PHY-B,PMN-A

(46)

FOPA MELOU NATHAN EMMANUEL

BIO-A,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-A

(47)

AYUKOCHA OZONGELE AYUKNSO

BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-B,PMN-D

(48)

(49) MVODO MVODO ESTHER BIO-A,CHE-B,ICT-C,PHY-C,PMN-B

JOTSA VOUKENG ANGE RODOLFE

CHE-B,CSC-B,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(50)

MBOA BERTHE HETTY ORLANA

ECO-A,ENG-C,GEO-A,ICT-C,PMS-C

(51)

BATCHOU SAMNGA ARMEL DAVY

ECO-C,ENG-B,HIS-B,LIT-C,PHI-A

(52)

ALIMAH AWANA MARIE BERNARD

ECO-A,ENG-B,HIS-B,LIT-D,PHI-B

(53)

AFENUI NGUEFACK NELLY LESLIE

BIO-A,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(54)

LAMINSI NZEFFO SILVERE IGOR

CHE-C,CSC-D,FMA-B,PHY-B,PMN-A

(55)

PINLAP CHEMGNE LUCRESSE PASSION

BIO-A,CHE-A,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(56)

(57) IDDI ADAMA SALAHEDINE CHE-C,CSC-C,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(58) FOUMAN EMMANUELLE ANITA ECO-C,ENG-C,GEO-A,HIS-B,ICT-C

KAMGA NANA VIANEL DURAND

CHE-B,FMA-C,ICT-C,PHY-C,PMN-A

(59)

MADJOU DJEMBON AUDE EUGENIE

ECO-A,GEO-C,ICT-C,PMS-B,REL-C

(60)

(61) MAMGUE DZUPIAP CELESTE ECO-A,ENG-D,GEO-A,ICT-C,PMS-C

MELY KEABOU ALEXANDER YERSIN

BIO-A,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-B

(62)

(63) DJAGOUM MOMO KEN STEVE BIO-B,CHE-B,ICT-C,PHY-C,PMN-B

NDEMMEZE KENF CLODINE MAEVA

CHE-B,FMA-C,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(64)

(65) MAPE NOUMBISSI DALIANE BIO-B,CHE-C,ICT-A,PHY-C,PMN-C

(66) WADA TANKE ARMEL BIO-C,CHE-A,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(67) BABENI NELSON LUDOVIC ECO-B,ENG-C,GEO-A,ICT-B,PMS-D

LEUGUIN TCHATCHOUA LÉANA

BIO-A,CHE-D,ICT-C,PHY-C,PMN-B

(68)

SEMENGUE ZAMBOLE ASTRID LYDIE PAOLA

CHE-B,CSC-C,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(69)

TCHAMBA MBIAKOP ORNELA JOYCE

ECO-C,GEO-B,ICT-C,PHI-B,PMS-C

(70)

AFANA NDIGUI AGNES VALERIE VICTORIA

ENG-B,FRE-B,HIS-B,LIT-D,PHI-C

(71)

BINGAN MARIE MADELEINE AMAZONE

ECO-C,ENG-B,FRE-C,HIS-B,LIT-C

(72)

KAMDEM KENGNE ADRIEL GADDI

BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-A

(73)

(74) MBANG LORRAINE SARAH ECO-C,ENG-D,GEO-B,ICT-B,PMS-B

(75) NGATCHEU TIAKO DIMITRI BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(76) BOTA YVAN BRILLANT CHE-C,CSC-C,FMA-B,PHY-C,PMN-B

(77) KOUEGA NOUAGA ECO-B,ENG-C,GEO-B,ICT-C,PMS-C

WAMBA TEMATIO SAMIRA JOYNER

BIO-B,CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(78)

PRUDENCE IRMINGARD ZEE NSOH ASANJI

BIO-A,CHE-B,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(79)

(80) LABE STEPHANIE MA-GLOIRE BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(81) DIBEU DJIMO ERIKA MAITHE BIO-C,CHE-B,FMA-C,PHY-E,PMN-A

NKUITOU YOMBA FIONA SARAH

ECO-C,ENG-C,GEO-C,HIS-B,ICT-C

(82)

MVONDO MINLA ALICE TANY KENZA

ECO-B,ENG-D,GEO-B,HIS-B,ICT-D

(83)

TSONWA MELI DANIELLA JOYCE

ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(84)

(85) VEPOUMBOUOT NSANGOU CHE-B,CSC-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

NKONGHO ETCHU NOELLA MENGENE

ECO-A,ENG-C,HIS-B,ICT-D,LIT-D

(86)

MONKAM NGOWO MICHELLE CYNTHIA

BIO-C,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(87)

NGANOU LOWE MURIELLE STELLA

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(88)

(89) NYAGA ALBERT JUNIOR ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(90) AYISSI AYINA STEEVEN ENG-C,FRE-B,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(91) NKANA MELONIA ALICIA ECO-A,ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(92) NDEMBE DJENI ERWAN BIO-A,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

LADY LIMUNGA MAFANY GRACE

ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-C,PHI-B

(93)

KAPCHE TEUKAM AUDREY MANUELA

BIO-B,CHE-B,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(94)

MOUKAM THOMPE ANNE FRANCELLE

BIO-D,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(95)

YEPMOU KEPGANG MURIELLE ORNELLA

BIO-D,CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(96)

EKOUMOU MEYE MADELEINE ANDREA

BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(97)

(98) NJI NGWENWI AMY LIDWINA ECO-C,ENG-C,GEO-A,ICT-C,PMS-E

MEKONTSO WASSOM CAMILLE JUNIOR

ECO-C,ENG-D,GEO-B,ICT-C,PMS-C

(99)

FONDOP MAKOULOH KELYANE SANDRA

BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(100)

NGUEPKAM NGUEPKAM SHEKINA ELIELLE

BIO-C,CHE-C,ICT-D,PHY-C,PMN-C

(101)

(102) KENGNE SIGNE MARIE PAULE BIO-A,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-E

Page 180 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 143

FOSSO YUEGO ANNICK STEPHANIE

CHE-D,CSC-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(103)

MELINGUI BELLA ORNELLA STELLA

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

(104)

(105) MIGUEH KAMGANG INGRID BIO-C,CHE-B,FMA-D,PHY-E,PMN-B

MENDOUGA VUNDI VICTORIA YELENA

ECO-B,ENG-E,GEO-A,ICT-D,PMS-D

(106)

(107) NOUMBISSI YIMDJO MILENE BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-C

BESONG KELLY STREDFIELD BESONG

ECO-C,HIS-B,ICT-D,LIT-E,PHI-B

(108)

(109) JOEL NATHAN CHE-B,CSC-E,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(110) MBOG YAMB ESAIE JR ECO-E,GEO-C,HIS-B,ICT-D,PHI-C

(111) KONGNSO PIO SHALANYUY BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-D

NZOOH CHEGUI ALOYS AYMRICK

BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(112)

KEITCHA NDJAMO YASMINA PASCALE

BIO-D,CHE-C,FMA-C,PHY-E,PMN-B

(113)

(114) NJI FERIA NGANG BIO-D,CHE-B,ICT-B,PHY-E,PMN-D

SANDJO NDJANGO GUILENE YVANNA

BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(115)

(116) BRADLEY BAMBO NDI ECO-C,ENG-C,HIS-B,ICT-D,LIT-E

(117) MANGA NOAH FRANCK-ERIC ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C,PHI-B

NAOUSSI DJOUMESSI GRACE DANIELLA

BIO-D,CHE-C,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(118)

ASMAOU KANDE NOURA ALLABIRA

BIO-D,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(119)

(120) NDITAPAH MARK AJINWI BIO-E,CHE-C,FMA-C,PHY-D,PMN-B

ESSAMA MEKONGO AURELIA PIERRICKA

BIO-A,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-E

(121)

(122) WOULEO FIPA HABIB BIO-E,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(123) OLINGA NJOYA JEAN PASCAL BIO-D,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-C

LAMERO YUENYUENE JOSEPH CYRILLE

CHE-C,CSC-E,FMA-D,PHY-E,PMN-A

(124)

(125) GUENA TENO FRANCK DESIRE ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-D

FOBANJONG ANYERIE ATANGA

BIO-C,CHE-D,FMA-D,PHY-D,PMN-C

(126)

(127) MATIANG EUNICE VICTORIA BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-E

NLEND PIERRE DUCHEL JORDAN

BIO-D,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-D

(128)

(129) AGUIMFACK RYAN JUNIOR CHE-D,CSC-C,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(130) KENFACK ORNELLA CYNTHIA ECO-D,FRE-C,GEO-D,ICT-C,PMS-E

LAYOU KAMO PAVEL CESAIRE

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(131)

AKAGOU TOUKAM ANNIE ERNA

BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(132)

JOUONANG NGUEMDJOP EMMANU-NOEL

CHE-D,CSC-D,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(133)

GANKOU DJOMO PATRICK EMMANUEL

CHE-C,FMA-D,ICT-E,PHY-E,PMN-B

(134)

TACHAGO MADELEINE MARYLANE

ECO-D,ENG-D,GEO-E,ICT-C,PMS-D

(135)

(136) EGRE ADRIANA VICTORINE BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-E

EBA MVONDO ERIKA STEPHANIE

BIO-D,CHE-C,ICT-D,PHY-D,PMN-E

(137)

(138) NANA NJIKE JOYCE AUDREY ECO-D,ENG-D,HIS-C,ICT-D,LIT-E

(139) NYOM RUDIE LAETICIA ECO-D,ENG-D,HIS-C,ICT-D,LIT-E

(140) DJEUKEU NODEM SOLAINE ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E,PHI-B

(141) AMOUGOU MBARGA MANUELLA ENG-E,FRE-C,HIS-D,LIT-E,PHI-D

BAYEMI POUEUE HENRI DIEUDONE NOEL

BIO-E,CHE-D,FMA-D,PHY-E,PMN-D

(142)

BOUYIM MAGNE SERENA WENDY

BIO-E,CHE-D,ICT-D,PHY-E,PMN-E

(143)

Passed In 4 Subjects: 48

EDINZAMA NGOURAN NGOURAN FELIX MANUEL

BIO-A,CHE-A,PHY-B,PMN-D

(1)

GHESIE DJIETCHEU CHRISBENIE DANIELLE

BIO-A,CHE-C,FMA-C,PMN-B

(2)

(3) DEFO MEKAM SERENA ECO-B,GEO-B,HIS-B,ICT-C

(4) MBADIE NJILA FRANCK MOSES ECO-C,GEO-B,ICT-B,PMS-C

(5) FEZEU HUBERT HARROL ECO-C,GEO-A,ICT-B,PMS-D

(6) BELINGA BELINGA JEAN MARCEL FMA-C,ICT-B,PHY-D,PMN-A

MESSINA ALOU’OU ESTHER DARLAINE

BIO-B,CHE-C,ICT-B,PMN-C

(7)

(8) IJANG MARCELINE DIANE TEBE CHE-C,FMA-C,PHY-C,PMN-B

(9) DJUIKOM TEDEDOM REINE MAELLE BIO-B,CHE-B,PHY-D,PMN-C

(10) NONGA JEAN CHARLES CHE-C,CSC-B,PHY-C,PMN-C

(11) MATIO BIKOE ESTHER OCEANNE BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMN-C

(12) OKOUMOU KAREN – ANDRÉE CHE-B,ICT-E,PHY-C,PMN-B

(13) MBELLA EBO’O PIERRE ERWIN ENG-D,FRE-A,HIS-C,LIT-D

HOUAPI LEUMEUTCHOUA MEVES SANDRA

ECO-A,ENG-D,GEO-B,PMS-E

(14)

(15) TCHUIDJANG MONACE ROOLSS ECO-C,GEO-C,ICT-B,PMS-D

(16) KALTOUMA ABBO ENG-C,HIS-C,LIT-D,PHI-B

(17) ANDELA KEDE GUY EMMANUEL CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(18) TAKOUDJOU CELIA ORIELLE CHE-A,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(19) AWOUDA KAREL MANNA ECO-D,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(20) MENANG SEGNINTOWO JAMILA FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-D

(21) ENGOUE ANDREA PASCALE BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(22) KAMOGNIE SIMO LESLIE CHE-D,FMA-D,ICT-D,PMN-B

(23) NCHANGVI BRENDA-KELLY NTUKEM BIO-C,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(24) ONANA MIGUEL STEPHANE CHE-B,CSC-D,PHY-E,PMN-C

(25) WELAJI EZECHIEL ECO-E,GEO-D,HIS-B,ICT-C

(26) NOUMSI KANMOGNE JUDE BOREL CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-B

(27) NOAH ATANGANA JOSEPHA VIANEY ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-A

(28) ENYEGUE OSSOMBA RENÉ IMRAN CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(29) MIBOLO MARIE MADELEINE FRE-B,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(30) BINYOM JEANNE MARCELLE THERESA ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-E

KEMAJOU NANA KEMAJOU CLAUDE JOREL

CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(31)

ABATSONG BOYOMO MAEVA AURELE CYNTHIA

BIO-B,CHE-D,ICT-D,PMN-E

(32)

(33) NSOH NEH LISETTE BIO-D,CHE-C,FMA-E,PMN-C

NDZADOUNGUE KAPJIO ACHILLE BERNARD CHARLENE

ECO-D,ENG-D,GEO-B,ICT-E

(34)

NDONGO OSSAMA BARUC GAEL SOPHONIE

ECO-C,GEO-D,HIS-D,ICT-E

(35)

(36) ABODO TABI NADEJDA JOY MARTINE BIO-E,CHE-D,FMA-E,PMN-B

(37) TENEGOU GERAUD SCHILLER CHE-C,ICT-D,PHY-E,PMN-D

TCHUIDJANG NKOMBOU JACKY JANNICK EDEN

ECO-D,GEO-C,ICT-D,PMS-E

(38)

(39) HONGA CELESTINE ATHENA ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(40) FOTSO AKOUDOUM VANELLE LEITA BIO-D,CHE-E,ICT-C,PMN-E

(41) HIOBA NJOCK FRANCK ANDRE ECO-E,GEO-E,HIS-C,ICT-D

(42) NFOR DENISE KELLY NJESHI ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(43) ABOUI NGOA SOLENE RUPHINE ECO-D,GEO-D,ICT-D,PMS-E

(44) NKOU ONDO MURIEL CALLIXTE CHE-E,CSC-D,PHY-E,PMN-D

(45) MARION EPOSI NAMANGA SCOTT BIO-D,CHE-D,CSC-E,PHY-E

(46) METCHUM STELLA ERIKA YAN ECO-E,GEO-E,ICT-D,PMS-E

(47) DONGMO JATSA BEBEL DJINA BIO-E,CHE-E,ICT-D,PMN-E

MVENG ESSAMA STEPHANIE CHRISTELLE

ECO-E,HIS-E,LIT-E,PHI-D

(48)

Passed In 3 Subjects: 19

(1) KEMADJOU TCHATAT LORRINE DONA BIO-B,CHE-C,ICT-C

(2) MOKOM HOPE MOREL ASONGWED ICT-B,PHY-D,PMN-C

(3) BINGAN SAMUEL MENES ENG-D,FRE-D,HIS-B

(4) DJIOMETIO CHABIFOR VARES JUNIOR ECO-C,GEO-B,ICT-E

(5) NDJAKOMO TENE ALLEC JORDAN LOVELY CHE-D,ICT-C,PMN-D

(6) PIT NGOUCHEME BRANDON JOAN BIO-D,CHE-E,ICT-B

(7) NGUETSOP TAMOFO ARSENE HABICHA ENG-D,FRE-C,HIS-D

NDONGUISSOP KENNANG CYNTHIA MARVELLE

CHE-C,ICT-D,PMN-D

(8)

(9) KHUNJU NGUNKIAH PATT BIO-B,CHE-E,ICT-E

(10) MEKA AMENYE CARLA YOLAINE FRE-C,HIS-E,PHI-D

(11) BEA DAISY NGOMO BIO-D,CHE-E,PMN-C

(12) ABEGA ASSIGA STEVE ARTHUR GEO-D,HIS-D,ICT-D

(13) KAMGOUE ZIANI VANHELL JORDAN CHE-E,FMA-E,PMN-C

(14) DIONE TABE ORLOH ENONGENE ENG-D,FRE-D,HIS-E

(15) EVINA NKOUMOUGONO JACKIE LAURE BIO-D,CHE-E,ICT-D

Page 181 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 19

(16) MELANGI MOMO MERVEILLE BIO-D,CHE-D,ICT-E

(17) BELINGA MBALLA HENRI FRANCK CHE-E,CSC-D,PMN-D

(18) MBELLA AHANDA DANIELLE CHARLENE ENG-E,FRE-C,HIS-E

(19) MBOZO’O ANGE-JAHEL ECO-E,FRE-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 10

(1) ANJEH CAMPBELL NJIM BIO-C,ICT-C

(2) EKEN JUNIOR FMA-D,PMN-C

(3) NDENGUE NDJAKOU CHARLY JEFFERSON ENG-D,FRE-C

(4) SHEY CHELSEA LIMBI BIO-D,CHE-C

(5) KWEMBOU METO’O HELENE LAURE CHE-D,PMN-C

(6) MBOUNOU NDEMANOU BONY BRYAN BIO-D,ICT-E

(7) MBOUGUEU DJONGOUM BILL RALPH FMA-E,PMN-D

(8) MELANGI SONGMENE WILFRIED CSC-E,PMN-D

(9) BONGNSO ASHERINYUY ROMARIC BIO-E,PMN-E

(10) TSOUNGUI ALINE FANNY FUKUIN TAMA HIS-E,PHI-E

Centre No: 11706 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

NTUI

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 2

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 2

(1) AYEMEYEMIE ESTHER BRADAU FRE-E,HIS-D,LIT-E

(2) NTAR ISAIAH MENGNJO GEO-E,HIS-E,PHI-D

Centre No: 11722 BESONGABANG EXTERNAL

Regist: 78, Sat for 2 or more Subjects: 76, Passed : 43

% Passed : 56.58, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) EBELLA LINDA DIOMBE ECO-E,ENG-D,HIS-B,PHI-B

(2) EGBETAH BRENDA EBAINDIP ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(3) AKO VERA – BLANCHE TABOT ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 14

(1) ENOW PRECIOUS NCHA GEO-D,HIS-D,PHI-B

(2) ENOW – EBOT ERNESTINE NTOP ECO-E,GEO-C,HIS-C

(3) AGBOR NELSON MANDELA ECO-E,HIS-D,PHI-B

(4) NKE SAMUEL GEO-E,HIS-D,PHI-B

(5) LUM ERNESTINE NCHE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(6) OCHANG ASSAM RUDAN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(7) BATE MIRADINE AGBOR ENG-E,GEO-E,HIS-D

(8) BELLO HAWA LARREY ECO-E,GEO-E,HIS-D

(9) EBELLA LAVETTE ENENE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(10) BESONG EMERENCIA AGBOR ECO-E,GEO-E,HIS-D

(11) EBOT EYONG CEVERINE AGBOR ENG-E,GEO-E,HIS-D

(12) QUINIVETTE NAHBILA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(13) BELLO PULERA INNA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(14) AJOM EUNICE OJONG ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 26

(1) FAVOUR OJONG TABENYANG HIS-C,PHI-B

(2) IKPAGHER MBATOON HIS-C,PHI-B

(3) EYONG ELVIS NKEM HIS-D,PHI-C

(4) OKWONO MARY GLACIOUS HIS-E,PHI-B

(5) OBEN JACKLINE AGBOR ENG-E,HIS-B

(6) YANDE MIRIAM AKOTAR HIS-E,PHI-B

(7) MUH ALFAIRA MBIMBO HIS-D,PHI-D

(8) OJONG CLODINE OJONG FSN-D,PHI-D

(9) ASHU GRACE LIT-E,PHI-C

(10) OJONGNDIFON ANNET MBOH HIS-D,PHI-D

(11) EGBE ROLAND OJUA FSN-D,HIS-D

(12) BIH BEVELINE CHE ECO-E,GEO-D

(13) NANGA EDILET CHE GEO-E,HIS-D

(14) EPEY PETER KELLY AGBOR GEO-E,HIS-D

(15) MBEKOH ROSE MANDA HIS-D,LIT-E

(16) ATEM RITA UMBA GEO-E,HIS-D

(17) LIKU GRACE CECILIA OMAR HIS-E,PHI-D

(18) ENOW STANLEY AKO GEO-E,HIS-D

(19) TABEH ETHEL AGBOR ENG-E,HIS-E

(20) ETCHU RAJOUE TAMBONG ECO-E,HIS-E

(21) ASHU PERSIE ASHU HIS-E,PHI-E

(22) ETTA CECILIA OJONG ECO-E,GEO-E

(23) ANYA – NGOMO BETRAND AYUMU ECO-E,HIS-E

(24) OFONDE FAVOUR BESSEM ENG-E,HIS-E

(25) AKA CHANTICLAIRE ENG-E,HIS-E

(26) AGBOR ALFRED AGBOR GEO-E,HIS-E

Centre No: 11723 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BANKIM

Regist: 58, Sat for 2 or more Subjects: 58, Passed : 53

% Passed : 91.38, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 17

(1) NKEUNG CLOVIS ECO-A,GEO-A,PHI-B,PMS-C

(2) FOWO DESMOND MAISHU ECO-C,GEO-A,HIS-C,PHI-C

(3) MBIYDZENYUY GAD BANYE ECO-D,GEO-B,HIS-B,PHI-C

(4) NDI RACHAEL SEH ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-B

(5) MANJE VICTOR MUKETE ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(6) NYUYDZE ASANA BONGKIYOI ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(7) RAMEH FAITH ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(8) KAMBAM ISMAILA ECO-E,GEO-B,HIS-C,PHI-D

(9) KAMBOCLIM JAMES WANBON ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-E

(10) MUHAMADOU AMINOU ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-C

(11) KWA EMMANUEL RINGNYU ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(12) NGWINT LITTER ECO-E,GEO-E,PHI-D,PMS-B

(13) JACKSON QUINTA RANSI ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E

(14) EDJANG BEBETHO NCHIMUH ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(15) TCHIMI HYACINTHE THOMAS ECO-E,GEO-C,HIS-E,PHI-E

(16) BUO BETHALINE BERNADETTE ECO-E,ENG-D,HIS-E,LIT-E

(17) MOUNCHAROU NSANGOU DALOU ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

Passed In 3 Subjects: 30

(1) BAHA LOLNOIR ISSAH LAURENT ECO-E,GEO-B,HIS-C

(2) HOUBO FESTUS RINWI ECO-D,GEO-C,HIS-C

(3) ILLIASSOU HAMMADOU ECO-E,GEO-C,HIS-B

(4) YEFON KEMGOUM MARIMA ENG-C,FRE-C,LIT-E

(5) DOUKOUMI CEDRIC ECO-E,GEO-C,HIS-C

(6) FETAR LAMECH CHUMLACK ECO-E,GEO-B,HIS-D

(7) BOCHI DIEUDONNE SAVIOUR ECO-E,GEO-D,HIS-C

(8) KACHEP BONIFACE GEO-C,HIS-D,PHI-E

(9) KALAMU HARISON ZEMTAR GEO-D,HIS-C,PHI-E

(10) MBANGONG THEOPHILUS NWIYOH ECO-C,GEO-E,PMS-D

(11) NSAME DZELAMONYUY NADESH GEO-C,HIS-D,PHI-E

(12) NSAIDZEMI SHALLINE KINYUY ECO-E,GEO-C,HIS-D

(13) POUTOUGNIGNI SAMA ADAMOU ECO-E,GEO-C,PHI-D

(14) AWALU USUMANU ECO-D,GEO-C,PMS-E

(15) ALBERTINE BERINYUY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(16) NDI HIERETTE BONGSI ECO-E,GEO-E,HIS-C

(17) NDI KELLY ASENDA ENG-D,HIS-D,LIT-E

(18) NGOUADEN PRIZO LENOU HIS-C,LIT-E,PHI-E

(19) TOGE PEACE NWADE GEO-E,HIS-D,PHI-D

(20) WEUBEN ELVIS GEO-D,HIS-E,PHI-D

(21) KAYEN YANDE VANESSA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(22) WIRKOM ALBAN FAAYE GEO-D,HIS-D,PHI-E

(23) KATCHEP BRUNO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(24) LACKLONG NGONFACE CLAIRE GEO-E,HIS-D,PHI-E

(25) MEI FIBOH MEREILLE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(26) MOUNCHILI MOUNCHILI KHALED MOURAD ECO-E,GEO-D,PHI-E

(27) NDI SANDRINE YEFON ECO-E,GEO-E,HIS-D

(28) YENAYE MIRANDA YENSAI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(29) LONJOH LILIAN DIFEH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(30) NJIGHE QUINIVETTE MENGWI GEO-E,HIS-E,PHI-E

Page 182 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 6

(1) KAKWI CARLSON RINGNWI GEO-D,HIS-D

(2) MANYI YEVETTA ETINZOCK HIS-D,PHI-D

(3) DJOULOU NJIDON BENITO GEO-E,HIS-D

(4) NKENDA BERI LINDA GEO-E,HIS-E

(5) DZOUTSI MAKUETE TCHINDA FAREIL FRE-E,GEO-E

(6) KATZEM DORIS NHANGNWI GEO-E,HIS-E

Centre No: 11728 COLLEGE DENSEIGNMENT GENERAL ET

TECHNIQUE COMMERCI

Regist: 174, Sat for 2 or more Subjects: 174, Passed : 166

% Passed : 95.40, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 21

(1) EBAI BLAISE TAKANG ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-C

(2) AKEH GISMARVEL KAKWON BIO-A,CHE-B,ICT-B,PHY-E,PMN-C

(3) SOPPO SOPPO JEAN NCHINDIA ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-A,REL-C

(4) NKONGHO AYUK SHARIMA BIO-B,CHE-B,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(5) TONY KENYUI NANGAH CHE-D,FMA-C,ICT-B,PHY-E,PMN-B

(6) ESONGULLE TESY NANGA CHE-B,FMA-E,ICT-C,PHY-D,PMN-B

DINGA WATKUNNA HOPE MARIELLE KAHBILLA

CHE-C,FMA-E,ICT-A,PHY-D,PMN-C

(7)

(8) NDODE LAURA ESEH NKALESEN ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

TCHIOTCHOUA FOMEKONG ALIDA MIRIANE

BIO-D,CHE-C,FSN-A,ICT-C,PMS-E

(9)

BEKAM KEMAL EDMOND JASON

ECO-C,ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-D

(10)

(11) VADGASEN BLAISE NJINUWO BIO-C,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(12) ZONG JOYCE BIH ENAM ECO-C,ENG-E,HIS-C,ICT-B,LIT-E

(13) DILICS LEMNUE FORGOH BIO-E,CHE-C,FSN-B,GGY-E,ICT-D

(14) MOHFESAME JEMILA MEFRE BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

CHIOMA BERINYUY LILIAN CHIWEODA

ENG-C,FRE-D,HIS-E,LIT-D,PHI-D

(15)

DONFACK DJOKAM LUCIE AGATHE

BIO-E,CHE-C,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(16)

(17) TEBIT BLESSING ACHU ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-D,PHI-E

LESIGHA MARIE-NOEL NAHVALEUG

ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D,ICT-C

(18)

NGOUFFI KAMO LYDIENNE GLORY

ECO-E,ENG-E,HIS-D,ICT-D,LIT-E

(19)

MATE NGOPSIE BLONDE STEPHANIE

ECO-E,ENG-D,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(20)

NDONFO ATSAFOUE DJENI CHAIMA

ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(21)

Passed In 4 Subjects: 56

(1) NSOH WANGAI CHUNGAG ECO-A,GEO-A,PHI-B,REL-B

(2) NJEBA COLLINS NGANSI ENG-B,HIS-B,LIT-B,PHI-A

(3) TATA PRINCEWILL NDASI ECO-B,GEO-A,HIS-C,ICT-C

(4) AYIKA EDDYTHOMAS AYENIKA ECO-B,GEO-C,ICT-A,PMS-D

(5) SUINYUY DESIRE BERINYUY BIO-A,CHE-D,FSN-A,GGY-D

(6) ABI CHANCELINE ANCHI BIO-C,CHE-D,FSN-A,ICT-C

(7) NTOBUA OLIVIA WUBUONDEH ECO-A,ENG-D,HIS-B,LIT-D

(8) NGOUMO LORENZA LADOUCE CHE-B,ICT-C,PHY-E,PMS-A

(9) MUMA EBENEZA FUH BIO-B,CHE-E,GGY-C,ICT-A

(10) EWANGA PESLINE KIRAH BIO-C,CHE-C,FSN-A,ICT-D

(11) NFOR BRENDA NKFUNJE BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMN-C

(12) NUELER BUBAN BIO-D,CHE-C,FSN-A,ICT-D

(13) NDEDI CARINE ULLE ECO-D,ENG-C,GEO-A,HIS-D

(14) CHU BOSEME RANDY-CLAIRE ECO-C,GEO-A,HIS-C,ICT-E

(15) AFAMINYI RAHIMATU NAH BIO-D,CHE-D,FSN-A,ICT-D

(16) TUMENTA DELISA DIYE BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-E

(17) ARIMBO CLAUDIA SAH ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-E

(18) NYOKONGKEME VICTORY YOH ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C

(19) WENONG JULET ASHU BIO-C,CHE-E,FSN-A,GGY-E

(20) HENRI-MICHEL YUFENYUY SUIYE ECO-B,GEO-B,ICT-E,PMS-E

(21) WIYLANYUY CLAV’E BIO-C,CHE-E,GGY-D,ICT-B

(22) BIEH JENNY ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(23) SIRRI VANISA TATA BIO-C,CHE-E,FSN-A,ICT-E

(24) DWIGHT YUH CHABAN DELMAS BIO-E,CHE-D,FSN-B,ICT-C

(25) ETONGWE PRECIOUS DIALE ENG-C,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(26) ATANGA FANICE ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(27) DIANA KINYUY BIO-C,CHE-C,PHY-D,PMN-E

(28) MESUMBE BELINDA EPOLLE ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(29) OFI KELLY NDE BIO-D,CHE-D,ICT-C,PMN-D

(30) RITA SHINER MAKANE MOME ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(31) KEIN NIMICK LOUISA ANYERE BIO-D,CHE-E,FSN-A,GGY-E

(32) TANGU NOELLA NGUM HIS-C,ICT-E,LIT-E,PHI-B

(33) KEZIA NAYAH ENG-C,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(34) BIH KELLY ANYE ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(35) EBOTA RACHEL EYONG ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-D

(36) MUNGWA CHANELL RESEH ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(37) ENOW DOREEN AGBOR ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-C

(38) NYINGKA CLIFFORD NYUYDINI BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-C

(39) WUNG INNOCENCIA INCHOU ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-D

MBOYO MANYENG CHRISTELLE BIBICHE

ECO-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(40)

(41) IKA FUH EMMACULATE ECO-E,ENG-C,HIS-E,LIT-D

(42) ASHU DANIEL DIBA ECO-D,ENG-E,HIS-C,REL-E

(43) BERINYUY FABRICE BURINYUY BIO-E,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(44) MBI BENARD ATEM ECO-C,ENG-E,GEO-D,ICT-E

(45) FON ATAM ELVIRA ROLANDA BIO-C,CHE-D,ICT-E,PHY-E

(46) AKONDI LARISSA METHI ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(47) TONGE LYDIA ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(48) BANNI THERSEY MUNSHI ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(49) TATA READY NGWANCHANG ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(50) NWANDUM MARTHA ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(51) KUM LOVELINE NZIEHA ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(52) PRINCELY ELAD BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(53) TSAFACK TEUFACK PATRICE BIO-E,CHE-C,GGY-E,ICT-E

(54) JAM SANDRA NAIN BIO-E,CHE-E,ICT-D,PMS-D

(55) YERIMAH EDMOND MBANWEI BIO-E,CHE-D,PHY-E,PMN-E

(56) ANGUH COURAGE TSE ECO-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 55

(1) NABI PRIDE MBAKU ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) TEM DENZEL MUA CHE-C,FSN-B,ICT-C

(3) LUM CANICIA BIO-B,CHE-D,ICT-C

(4) DIVINE MUA FUNG ECO-D,GEO-B,HIS-C

(5) EGBE PERRY OJONG BIO-D,CHE-C,GGY-C

(6) MBA-AKOH NESLINE NDAH BIO-D,CHE-D,FSN-B

(7) ENONGENE MILTON ESONG ECO-D,GEO-C,HIS-C

(8) AGUM ROY MUNGYEH ECO-C,GEO-E,HIS-C

(9) FODJE LOIC BONGWA CHE-C,FMA-E,PMN-C

(10) LUM KELLY CHELSIE CHOH BIO-C,CHE-E,ICT-C

(11) ELISABETH MBU ENG-D,ICT-C,PMN-D

(12) ISA SAMIRA MIHNYUI BIO-E,FSN-A,GGY-E

(13) NUBEH JOYVIS FUHBIA BIO-D,CHE-C,PMN-D

(14) ABUNG JOEL NDAM BIO-E,FSN-A,ICT-E

ASSOMO ATANGANA ANGE DOMINIQUE BRENDA

BIO-C,CHE-D,ICT-D

(15)

(16) MAFOUO TCHINDA ELSA BELVANIE BIO-E,FSN-B,ICT-D

(17) NJECK FRANCOIS AJECK HIS-D,LIT-E,PHI-B

(18) DONGMO FEUDJIO SORELLE VARELLE CHE-E,FSN-C,ICT-C

(19) NOUNYUI MERVICE BIO-E,CHE-C,FSN-C

(20) SONE GASTON EDIE ENG-D,HIS-C,LIT-E

(21) NKENG ASONGAFAC ALAIN CLAUDE HIS-C,ICT-D,LIT-E

(22) AKO NDIP CATHERINE AGBOR ENG-D,HIS-D,LIT-D

(23) BESONG DARLINGTON ECO-E,GEO-D,HIS-C

(24) DEUKO TCHATCHOUA ERIKA JOELLE CHE-C,ICT-D,PMN-E

(25) BEBE-ASHLEY ENDAM MAMUZAH ATANGA BIO-D,CHE-E,ICT-C

(26) WENONG LOIS MUNOM ECO-E,GEO-C,HIS-D

(27) YENWU HILARY BIO-E,CHE-D,ICT-C

(28) TSINDA ANGE KENDRA ENG-C,GEO-E,HIS-E

(29) KAHKUNTAN SHERING FOTACHWI ENG-D,GEO-E,HIS-D

(30) MELIEDJE FEKOU MORELLE SORELLE CHE-E,FRE-D,ICT-D

(31) LIWIR MICHELLE KERNYUY BIO-D,CHE-D,GGY-E

Page 183 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 55

(32) ANYANGWE DUKE FONGWAH BIO-D,CHE-D,PHY-E

(33) MOFOR RODRICK FIEMOH CHE-D,GGY-E,ICT-D

(34) TAKANG SHABELINE MA EBAH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(35) OTOO KINGA ROBECKY BRANDY PRINCESSE ENG-C,HIS-E,LIT-E

(36) DZAMOU KENMOU JUDITH CHE-E,ICT-C,PMS-E

(37) BEKOMBO EKOSSO JULES CHRISTIAN ECO-E,FRE-D,GEO-D

(38) MARIATU SANI TATA ENG-D,HIS-D,PHI-E

(39) MFOUT ASSANA BIO-E,FSN-C,ICT-E

(40) ETIBA NGUBE SHULET MUNGE ECO-E,HIS-E,PHI-C

(41) NDEH BRITA LUM ECO-D,GEO-E,HIS-D

(42) NDI MELVIS NJIKOP ECO-E,GEO-C,HIS-E

(43) FORCHE BENIS LUM ECO-E,ENG-D,HIS-D

(44) YUFENUI COLLINS TAKWI BIO-E,CHE-C,PHY-E

(45) VIGHA CINTHIA KINYUY HIS-E,LIT-E,PHI-D

(46) OJONG JIREH MANCHANG BIO-E,PHY-E,PMN-D

(47) MBI BETTY ACHOUK ECO-D,ENG-E,HIS-E

(48) TAKAM DAVID NEBA BIO-E,CHE-D,PMN-E

(49) OBEN ENANGA CHRISTINA ECO-E,HIS-D,LIT-E

(50) NYUYKONGE YANNICK BERINYUY BIO-E,CHE-E,PMN-D

(51) KAMENI LESSA BIO-E,CHE-D,ICT-E

(52) MUNYA RANDY CHICK ECO-E,GEO-E,ICT-D

(53) CHI EDMON BAH ECO-E,GEO-D,HIS-E

(54) TAKANG CLEMENT OJONG GEO-E,HIS-E,ICT-E

(55) CRISTABEL OBIAGERI OKORO ECO-E,GEO-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 34

(1) CHADE TOUKO LUDOVIC ICT-B,PMS-B

(2) LOUISA WIYSENYUY CHE-D,FSN-A

(3) CHEO STACY BIH FSN-B,ICT-C

(4) ARREY PAMELA NAKOUNDJI BESSEM BIO-D,FSN-B

(5) FON RODRIGUE GAEL MUKI ECO-B,GEO-D

(6) FOKOUA MAWAMBA CAMBEL BIO-E,FSN-A

(7) BOUOMO NGANGNOU DANIELLE FSN-B,PMS-E

(8) NWEKITEH ROLAND CHE-C,PMN-D

(9) SHEY BRIAN CHE BIO-C,CHE-D

(10) EBONG NADINE NDOBE BIO-E,FSN-B

(11) SAMA CALISTA WADYEH CHE-E,FSN-B

(12) LIZ BELINGO TIMAH CHE-C,ICT-D

(13) NEMBOLE PERSTANA ESONO BIO-C,CHE-D

(14) MBOUTE MAKA CATHERINE BLANDINE BIO-E,FSN-B

(15) NGONG LANDRINE EKOM BIO-B,CHE-E

(16) LANJIH WONGET AIME CHRISTOPHE CESAR CHE-E,FSN-B

(17) SUNJO CAROLE NYUYDZESI GEO-D,HIS-C

(18) NGONG BLAISE YONGHA CHE-C,GGY-E

(19) FALE LAETYSIA NEE BIO-D,CHE-D

(20) TSASSE ALIDA MALEH HIS-D,LIT-E

(21) NGWAN EMMANUEL TEZEH GEO-E,HIS-D

(22) ANDIOLO A MBOUEM GLEEN AROLD MOUSTAPHA FRE-D,HIS-E

(23) NKEINGNO EKITE TERTULINE ENG-D,HIS-E

(24) JOEL NGU ESIBE ICT-E,PMN-D

(25) KEHDINGHA NUGHA GERRY SMITH ENG-D,ICT-E

(26) ENOW LAUREA MA-ENOW ENG-E,HIS-D

(27) KOSSONG ALAKA SANDRA MANUELA ENG-D,LIT-E

(28) FOMULUH SHERON ENG-E,LIT-E

(29) AGBOR EBIKA VIVIANNE ECO-E,HIS-E

(30) TABOT SOLANGE MA-TAMBE ENG-E,HIS-E

(31) EGBE NOELA AGBOR GEO-E,HIS-E

(32) FRANCIS CHIA WULNINKIAWI CHE-E,PMN-E

(33) EYONG SHARLOT NDIP ECO-E,HIS-E

(34) KIWOH CHELSEY GEO-E,HIS-E

Centre No: 11732 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

GOUACHE, BAFOUSSAM

Regist: 248, Sat for 2 or more Subjects: 248, Passed : 195

% Passed : 78.63, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 23

(1) YOGMBOMENYI ROY WUDUIYI BIO-A,CHE-A,ICT-A,PHY-A,PMN-A

TCHINDA FOMEKONG JORDAN PEGGY

CHE-B,FMA-C,ICT-A,PHY-B,PMN-A

(2)

TCHINDA MEZATIO FRANC CABREL

BIO-B,CHE-A,CSC-B,PHY-B,PMN-B

(3)

(4) FOTSO KONGNE JEFF IVAN BIO-D,CHE-C,FMA-A,PHY-A,PMN-B

(5) MATENE DJONZO BELKINE LOR ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-C,PHI-A

(6) SAMO JACQUES TAGNE BIO-C,CHE-A,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(7) NAAH STEPHANIE ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-C,PHI-A

METUMAH CHELSEA BECHOUNG

ENG-C,FRE-D,HIS-D,LIT-C,PHI-A

(8)

NKENGAWUNG FOLEFEC ANSLEM

BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMS-C

(9)

(10) FONTEH RICARDO BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(11) NJOUDJI ATEUFACK B. INTIME BIO-C,CHE-D,FSN-A,ICT-E,PMS-D

(12) MAKAMTE CHEDJOU DALYNE ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-E,PHI-B

KELEKO DJONGOUE ESTHER PALOMA

BIO-D,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(13)

(14) AWANGI CHO RAMSON BIO-B,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-E

ZENTEH NKWETE DELISH NESEH

ENG-D,FRE-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(15)

(16) TEMUKUM AFAASEH GLORY ECO-D,ENG-C,HIS-D,ICT-D,LIT-D

PEKWALAKE HERCULES PEMOTE

ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(17)

NGADJUI TCHEUMENI ROSELINE PRISCILLE

BIO-E,CHE-D,FSN-C,PHY-E,PMS-C

(18)

(19) SAH ED GAUTIER BIO-D,CHE-D,ICT-E,PHY-E,PMN-C

(20) EMADE ROSINE NSAH BIO-D,CHE-E,ICT-E,PHY-D,PMS-C

NGALAHA DJIALEU II YVETTE LAURA

ECO-D,ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(21)

(22) MASSAP ELVIRA SONIA ENG-E,FRE-E,HIS-E,LIT-E,PHI-A

PRINCESSE TAPNING TSAYEM ORNELLA NELLY

BIO-E,CHE-E,ICT-E,PHY-E,PMN-D

(23)

Passed In 4 Subjects: 52

(1) NGIE NINISIA GOGO ECO-B,ENG-C,GEO-A,PMS-B

(2) MAKOU TAKEM ROSE BEIGHLE ECO-A,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(3) NGWENYI MINETTE ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-B

(4) FONECK RODRICK ACHIRI ECO-A,GEO-A,HIS-B,ICT-E

(5) FONDZEYUF CLAIRE ALABEN ECO-B,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(6) LAHKA FRANCALINE RIMA ECO-D,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(7) MANULAH NGUIKOUO ENG-C,FRE-B,HIS-C,LIT-C

NOCHOUET DEKOUM DANIEL HAVIEL

ECO-C,GEO-C,ICT-B,PMS-C

(8)

(9) NJOMEN LIVINE NANA ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(10) BASSUKE BRENDA NNOKO ECO-D,HIS-B,LIT-E,PHI-A

(11) WOLONGWO POUOKEM JOSPEN ECO-B,GEO-A,ICT-E,PMS-D

(12) MBIYONGWOH CEDRICK ANUSHINY CHE-D,FMA-C,PHY-D,PMN-A

(13) AFANYU ZEALLIAN CHINEBUH ECO-D,HIS-C,LIT-D,PHI-A

(14) NANGE BERINEL ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-C

(15) SEDY KANYIMI LARISA YIBIRI ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-B

(16) FONGOH FLORA ENGWARI ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-C

(17) TAKU AYUK EDWARD JR ECO-C,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(18) CHIA LEVY TUMSI CHE-D,ICT-B,PHY-D,PMS-C

(19) TEM THELMA ZUH ECO-D,GEO-D,HIS-B,PHI-C

(20) YUVEN BETSY LIMNYUY ECO-E,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(21) ANYERE HOPE ANYERE ECO-E,ENG-C,GEO-C,HIS-C

MBIYONGWOH ARMSTRONG NIYOFOR

BIO-B,CHE-D,FMA-E,PMN-C

(22)

(23) DJIEUGA DJOUBI RYLE NATHAN BIO-D,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(24) KAREN NYONPUA FONCHA ENG-D,HIS-D,LIT-D,PHI-B

(25) PELEWOH GOLDA MADZENKOH ENG-C,FRE-B,HIS-D,LIT-E

(26) FOSTER MBOGOVUGU YAKUM ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-A

(27) TEAM DOMCHE STEPHANIE ECO-C,ENG-D,GEO-D,PHI-C

(28) SUNDZE FADIMATU NDREMBOMENYI ECO-C,GEO-D,HIS-C,ICT-E

(29) ANGWERE YVETTE NAH ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(30) ALOH DIONE YVETTE ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-B

(31) DJEMOUASSI LOIC BIO-E,CHE-E,ICT-C,PMS-B

(32) NGUEMENE TAKALA ORNELLA SANDRA

Page 184 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 52

ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(33) ABANDA AQIULA NYEMKA ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(34) RITA NDZELAMONYUY ECO-E,ENG-E,GEO-A,HIS-D

(35) AZINWI NAOMI CHE ECO-C,ENG-E,GEO-C,PMS-D

(36) GUIMGUE DJATSA GRACE ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(37) TCHENO ZANGUE JOINITO BIO-E,CHE-C,FSN-B,ICT-E

(38) MEGNA NZOUMBE RAINATOU ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-D

(39) NHINPIPZE NANCY ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(40) NDANG DIODONEL ASSAH BIO-E,CHE-D,ICT-C,PHY-D

(41) NKMEKETUM CELESTINE TACHAM CHE-C,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(42) FENANG DJOU LEVIS BIO-D,CHE-D,ICT-D,PMS-D

(43) MEGNA PIEPLIEYOU ALIMA ECO-D,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(44) NGIM- NDOH EUNICE NJINCHA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-C

(45) TEFOUET KINFACK DELICE BIO-E,CHE-E,GGY-D,PMS-D

(46) KIHMO EUPHEMIA VERNYUY ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(47) AWAH BRITA ECO-E,HIS-E,LIT-E,PHI-C

(48) MEKONTSO LACLA HORNELA ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-D

(49) CHIFU LOUISA VERNYUY ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(50) ABAH BLANCHE CHRISTIANE BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-D

(51) NAHKUM RAISSA DINGHA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(52) PANGUE BINDA YVAN VIANNEY ECO-E,GEO-E,ICT-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 65

(1) MBOUH SWIEBU TANGOUNG ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) NCHOTU FON BRICE ECO-C,GEO-A,HIS-B

(3) SAMGWA VICTORY LIMAH ECO-C,GEO-A,HIS-C

(4) KUM RAMSOM NGONG ECO-C,GEO-B,HIS-B

(5) SULEM RAISSA SERAPHINE TANG ECO-C,GEO-B,PMS-C

(6) TEKUM RACHEL ANAM ECO-C,GEO-C,HIS-B

(7) NKENGANYI CLINTON ECO-C,GEO-C,HIS-C

(8) YOMBA WILLIAM FRANCOIS DE SALLE ECO-E,GEO-A,HIS-C

(9) NJI ACHU CYPRIAN BIO-C,FSN-A,ICT-E

(10) KOMBO SILAS NJAH ECO-B,GEO-D,HIS-C

(11) NUGANGA SAMUEL FOMBUTU BIO-E,FSN-A,GGY-C

(12) FOMBAH BRENDA CHATEH BIO-E,FSN-A,GGY-C

(13) SAMJEH VANNY LIMAH BIO-C,CHE-D,ICT-C

(14) NDIFOR CLOVIS AFEGENUI ECO-C,GEO-E,HIS-B

(15) TAZOH GWENNE ANGEL NANGE – MANDY BIO-E,FSN-A,ICT-D

(16) AZINUE INNOCENT KWUNTI ECO-D,GEO-C,PMS-C

(17) NKAYOU HAYATI BALKISS BIO-B,CHE-E,PMS-C

(18) TAMANGHUE DARIUS ECO-D,GEO-C,ICT-D

(19) ZANGUE NZEBELAI VANISA ECO-D,GEO-E,HIS-B

(20) TAMBU PROMISE KENKOH BIO-B,CHE-D,PMN-E

(21) AKAWUNG JINGWA THALE BIO-D,CHE-D,PMN-C

(22) TIFUH DOREN TAMUFOR ENG-D,HIS-B,LIT-E

(23) ACHE SIDORINE SAMA HIS-D,LIT-E,PHI-B

(24) DJIOFOUE KITIO NATHANAEL BIO-C,CHE-E,ICT-C

(25) NGWAYI BLESSING MASHIE ENG-E,HIS-B,LIT-E

(26) ALOT MELVIE MEANTOH ENG-D,HIS-C,LIT-E

(27) NDAM LORENE AMA – AMBO ECO-D,GEO-C,PMS-E

(28) CHE CHEO HERBERT ECO-D,GEO-E,HIS-C

(29) DIFFOUO LUCAS CHE-E,ICT-D,PMN-C

(30) MELI NGOUANFOUO DRESSNELLE ECO-D,FRE-E,GEO-C

(31) ALI BLESSING NJINSOH ENG-D,GEO-D,HIS-D

(32) NDULA BRENDA BUANUY BIO-E,CHE-E,FSN-B

(33) KUETE MANFOUO LOIS ECO-D,FRE-D,GEO-D

(34) EBWELLE PRINCE APUH ECO-D,GEO-D,HIS-D

(35) NODEM NJEUDON JONATHAN FRE-C,GEO-E,HIS-D

(36) FONCHAM LIDUINA NAHBILA BIO-E,ICT-D,PMS-D

(37) DEUGOUE TCHEUMALEU AMANDINE CORINE ECO-E,HIS-C,LIT-E

(38) TCHINDA FOGANG DANIELLE MEGANE ENG-E,HIS-C,LIT-E

(39) SATIO YOUMBI ABIMAEL BIO-E,CHE-D,PMN-D

(40) ANENGPAH STEPHANIE NSHI ECO-E,GEO-D,HIS-D

(41) NGANGWA SHAMMAH NANA FMA-E,ICT-E,PMN-C

(42) TEBOH SHALIEN ENGONWEI ENG-D,GEO-E,HIS-D

(43) TAZOVAP – TOUKAM SYNTIA – VERA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(44) NJOUPOUO GRACE ECO-E,HIS-E,PHI-C

(45) MONDJENGUE RICHARD BIO-E,CHE-C,ICT-E

(46) CHIAMOH CLARISA NAIN ECO-C,GEO-E,PMS-E

(47) LUCY MAI ENG-D,HIS-D,PHI-E

(48) NGUIMATIO GOUENET STELA PAVELE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(49) YABO BAKAMBI SACHA DISTELLE CHE-D,FSN-D,PMS-E

(50) TAKOGUEM SIMEU BRENDA ECO-E,GEO-D,HIS-D

(51) LAH JOWELL MUA CHE-C,GGY-E,ICT-E

(52) KENMEGNE TADJITUO IMELDA FSN-D,GGY-D,ICT-E

(53) NKONDA JUNIOR NKONDA ECO-E,GEO-E,ICT-D

(54) DJIFACK ISABELLE LINDA ENG-E,FRE-D,LIT-E

(55) FONGANG NDE LIONEL JOSPEN ECO-E,GEO-E,PMS-D

(56) MINTU MARY ANN NIH ENG-E,HIS-D,LIT-E

(57) CHEBEKEH HIDDY NJAH BIO-D,CHE-E,PMN-E

(58) PIMAMBU BECKY NKENEH BIO-E,GGY-D,ICT-E

(59) DZOMBONG NEKAM YOLANDE DORCAS BIO-E,CHE-E,PMN-D

(60) LONGOUO FRANCK WILFRIED FRE-E,GEO-E,ICT-D

(61) NFOR RICHARD NDI ENG-E,GEO-E,HIS-E

DJOUMBISSI NGANGUE CYRILLE BENJAMIN

ECO-E,FRE-E,GEO-E

(62)

(63) MEGNE TCHEPNKEP SANDRA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(64) KEIGA TCHANTCHOU NATHAN ABRY ENG-E,GEO-E,HIS-E

(65) TALOSSO RICH EUPHREM BIO-E,GGY-E,ICT-E

Passed In 2 Subjects: 55

(1) ALLO TYSON APONDE FSN-B,GGY-B

(2) KAMTA KAHMATOP VANELLE BIO-B,PMS-D

(3) BUELONYI VINIE – QUECELLE BIO-D,FSN-B

(4) ADEH RUTH ENGWARI BIO-E,FSN-A

(5) SUIRU BELMOND M’KONGSHAA BIO-C,CHE-C

(6) NDONGO AMENDJENE MARIE REINE BIO-D,PMS-C

(7) NCHOFONG MELVIS NGWASHA BIO-E,FSN-B

(8) WATTARD ANDREW WUNJAH BIO-C,PMS-D

(9) TEKOH TIMOLEON TEKWE AZIEH ICT-C,PMN-D

(10) FOMBAH CHIARA NGEMBONG ENG-D,HIS-C

(11) KOME ELISABETH NGOUNGOURE FSN-C,ICT-D

(12) AKO ROWLINGS EYONGA HIS-C,PHI-D

(13) MASSA TCHUINGOUA MANUELA PAULINE FSN-C,GGY-D

(14) TABE ANTHONY NKOGHO CHE-D,GGY-D

(15) KAPING FOKAM FRANCK DONALD BIO-E,ICT-C

(16) NZIE OUSSENA ZOULIATOU CHE-D,PMS-D

(17) MELI TSAYEM MARY KELLY BIO-E,CHE-C

(18) OUMAROU BASIL BIO-E,FSN-C

(19) NJAH DERICK MBEDUM BIO-D,PMS-D

(20) FONGANG BRAIN – NOEL NKEMNOH GEO-D,HIS-D

(21) NOUBO JEATSA BELVA BIO-E,FSN-C

(22) NTUI DORICA MANYI HIS-C,LIT-E

(23) TANGMO KEUMOUO JOSIACE BEROLE CHE-D,ICT-E

(24) EBUA DIEGHA JOYCE INAH BIO-E,GGY-D

(25) NJENJI LABENIA NJIKE GEO-E,HIS-D

(26) AGWO ROY MBAH BIO-E,ICT-D

(27) TATSITSA WATIE BRICE PARFAIT GEO-D,HIS-E

(28) TSIDIE PIEBENG SYNTHIA ENG-D,GEO-E

(29) NDIFOR DIANE – LEATIS NGUM ENG-D,HIS-E

(30) MAGNE NAOUSSI DORINE LORE BIO-D,ICT-E

(31) BUFUE JOYCELINE ABINTENG BIO-E,CHE-D

(32) KINDZEKA CHARLOTE YENYUY ENG-E,HIS-D

(33) MEGNE BERGELINE BIO-E,GGY-D

(34) MAKUSSU TALOM JOYCE BIO-E,ICT-D

(35) TANTOH OLANDO NETONG GEO-E,HIS-D

(36) ZEKENG MINETTE CHIANKEM GEO-E,HIS-D

(37) ZOA ONANA JOSEPH BERTRAND ENG-D,HIS-E

(38) ESUA RAISA MARIA EBAMU BIO-E,GGY-D

(39) SIPOWO MOFO FRANCINE FRE-D,HIS-E

(40) TCHIMTCHOUA FRANCK DENIS ECO-E,GEO-E

(41) FOGUE FANDIE IGOR ROMEX BIO-E,PHY-E

(42) FAI MELANIE NTESHE BIO-E,GGY-E

(43) KOUAM DJIDJOU CHRISTIAN JUNIOR GGY-E,ICT-E

(44) MBELECK SOP DORIAN GERALD GEO-E,HIS-E

Page 185 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 55

(45) AJONG NKAFU FONGANG NANDJOU ECO-E,GEO-E

(46) ANAMOH NDONGAFAC MARVEN GEO-E,HIS-E

(47) NCHINDA JESSY YEKESHOH BIO-E,CHE-E

(48) NGOUICHE MAMBOU WILLIAM BIO-E,GGY-E

(49) TITIAHONG BRANDONE PENCHEJOU BIO-E,ICT-E

(50) CHUYEH NTOMBU CAUDRY LANDRY BIO-E,GGY-E

(51) CHAFACK PRINCELY WAMBA CHE-E,ICT-E

(52) TELLA NOLEKOUO STEPHAN JUNIOR ECO-E,HIS-E

(53) MELELE MBA CHARIFATOU FRE-E,HIS-E

(54) FOMBA PIEBENG GIBREL STONE BIO-E,GGY-E

(55) AGBOR ONEKE NCHUNG ARREY HIS-E,LIT-E

Centre No: 11740 GOVERNMENT BILINGUAL SECONDARY

SCHOOL NGAOUNDAL

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 16

% Passed : 84.21, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) ASSAMAOU YENYUY ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(2) NAREYAM DJASMINE ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(3) NONG RAPHAEL FUH-KUM ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

Passed In 3 Subjects: 11

(1) BUH KINGSLY NDZE ECO-B,GEO-B,HIS-A

(2) MULUH BERTRAND ASAH ECO-A,GEO-C,HIS-B

(3) NDI MICHAEL NYAP ENG-E,GEO-C,HIS-B

(4) ADAMU MOHAMADU BABAJI ECO-D,ENG-D,HIS-C

(5) DZESINYUY CLODINE ECO-E,ENG-E,HIS-B

(6) MBINKAR SHERIFATU TANGRINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-B

(7) YENIKA CLAIRE SHERINYUY ENG-C,HIS-D,LIT-E

(8) MEKOH SARA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(9) TCHIMI JEAN JUNIOR ECO-E,GEO-E,HIS-C

(10) FOMUKONG KETHY NKENYEKOB ENG-D,HIS-D,LIT-E

(11) MOHAMADOU MANSOUROU ECO-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 2 Subjects: 2

(1) NJOYIR AUDRICK SENYUY HIS-D,LIT-E

(2) NTIPPE BECKLIN EWANE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11744 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

EKOREZOCK

Regist: 51, Sat for 2 or more Subjects: 51, Passed : 47

% Passed : 92.16, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

BILONGO ETOGA JUSTINE VERONIQUE BLANCHINE

ENG-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(1)

KEUTIMBEU MEDAM LATIVIA OWEN

ECO-E,ENG-C,FRE-C,GEO-B,HIS-C

(2)

Passed In 4 Subjects: 11

(1) BUANONG FRANCODINE GHUN ECO-D,ENG-D,GEO-A,HIS-B

DEIDJOUON TAGNE STEPHANE JUNIOR

ECO-E,GEO-A,HIS-D,ICT-D

(2)

TCHOUANTE MOUBU LUTRICIA DARIELLE

ECO-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(3)

(4) ELOUGA MARIE LYSIANE ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) MINSOUMA GERMAINE ALIDA ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(6) ALOBWEDE NEHEMIAH NKOME ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-C

(7) ZANGA MBIDA ANTOINETTE SANDRA ENG-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(8) TIACHIH GLORY NDONG ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(9) MOMAÏ OBIOYO ARIANE PATRICIA ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(10) TAMANJI MELVIN ENGONWECK ECO-E,ENG-D,GEO-D,PMS-E

(11) CIZAWO TOUAMELA TELMA ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 22

(1) NTANEN BRENDA MAH ECO-A,GEO-A,PMS-B

(2) BONGNJOH EMMANUEL TATAH ECO-B,GEO-A,PMS-C

(3) BAH BRANDON HARENTON NEBA ECO-C,GEO-A,PMS-C

(4) BONGJIO BLESSING BELIMBOM ECO-C,GEO-B,HIS-C

(5) DOUGHO DONANG STEVE GEO-B,ICT-E,PMS-C

(6) POULASSI ODILIA GRACIA ECO-D,GEO-C,PMS-C

(7) LIMEN CHUWAH BENITA ECO-E,GEO-C,HIS-C

(8) TAMELI CLAVIE FADEL ECO-E,GEO-B,HIS-D

(9) TIAM WIMDJO VALERIE LISTHON ECO-E,GEO-C,HIS-C

(10) NGOUYAP TCHANA MARX-WELL ENG-D,FRE-D,HIS-C

(11) ANUAGHEDSEH RYAN FAVOUR ENG-D,HIS-B,LIT-E

(12) KIMBANGSI RUPHINA NANGE ECO-E,GEO-D,HIS-C

(13) ASHETIMBOM FRICKS LOOH ECO-E,GEO-C,HIS-D

(14) MOTIA ISRAEL MUKETE ECO-E,HIS-B,PHI-E

(15) CHIAMAKA DAMARIS MADUAKOLAM ENG-D,HIS-D,PHI-D

(16) BIDJA OTTOU CATHERINE TATIANA ENG-D,FRE-E,HIS-C

(17) OBAMA LEONELLE MERLINE ENG-E,FRE-C,HIS-D

(18) LUCIA LUM ECO-E,GEO-D,HIS-D

(19) MBAH DONERED AJONG ECO-E,HIS-D,LIT-E

(20) ANYAMU ORNELLA EBANE ENG-D,LIT-E,PHI-E

(21) BAMUE DENGA APOLLINE NATACHA ENG-E,FRE-E,HIS-D

(22) MATCHUM ASHLEY EPANG ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 12

(1) TCHINGWA YAWAT NZELAMBONG JUDITH GEO-C,HIS-C

(2) NGAH PRIESTLEY VERNYUY HIS-C,PHI-D

(3) JEAN-PIERRE MAURICE MAA BANGWENI FRE-D,HIS-C

(4) CHUMBON AFAISEH NCHINDA ENG-D,HIS-C

(5) NGAMENI DJAKOU LAURENT VANEL GEO-D,PMS-C

(6) DJOUSSI FOKOUA JENNY ALANE GEO-D,PMS-D

(7) AKEPE NKALLE EPULI GEO-D,HIS-D

(8) KONGRAN ASHLEY AMBANG YUYUN ECO-E,HIS-C

(9) NGO BIBOUM RUTH VICTOIRE ENG-E,HIS-D

(10) AYERE JACKLINE ATEH ENG-D,PMS-E

(11) TENYE PRECIOUS NJEKOH ENG-D,HIS-E

(12) EBOGO MELANIE GABRIELLE FRE-E,HIS-E

Centre No: 11745 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

ESEKA

Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed : 16

% Passed : 88.89, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 5

FITZGERALD KEARTSON JAPHET MELCHISEDEK

ECO-D,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(1)

(2) CHE NGUM LEATICIA ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(3) MUNGI SOLANGE NGWEKE ENG-E,GEO-D,HIS-C,REL-B

(4) ASANGONG NCHANG STEPHANEE ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(5) NGO NLEND MBALLA SOPHIE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 6

(1) NGO NYEMECK LAREINE BERTILLE FRE-B,HIS-D,LIT-E

(2) JIBRILU TANGRINYUY KONGNYUY ECO-C,GEO-D,HIS-D

(3) FOUBO FLORIAN ANGE MERVEILLES ECO-E,GEO-D,HIS-C

(4) NGO NTOMP AGNES ALEXIS ECO-E,GEO-C,PMS-E

(5) OSUJI MINKA GENNIFER PERPETUE FRE-E,HIS-D,LIT-E

(6) TAMOGHO AMABEL NCHOCKNTEH GEO-E,HIS-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 5

(1) TARLA GODWILL YENGONG HIS-D,PHI-C

(2) NEPEYE MOUOTEA ROSALINE HIS-D,LIT-E

(3) ONDOBO BELIBI ANNE VIRGINIE GEO-E,HIS-D

(4) LOGI BAMNGA JOSEPH GEO-E,HIS-D

(5) ABONTEH BETILA AYOBANG GEO-E,HIS-E

Centre No: 11748 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BOBONGO PETIT PARIS, DOUALA

Regist: 234, Sat for 2 or more Subjects: 231, Passed : 158

% Passed : 68.40, Sanctioned : 13

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 12

(1) YEPMO SIME FRIDE ECO-A,FRE-B,GEO-A,HIS-B,PHI-B

Page 186 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 12

(2) CHOUMESSI MBA LAFORTUNE BIO-B,CHE-D,FRE-B,GEO-B,ICT-B

FOSSO TAKOU MERVEILLE SERIVAN VENOL

BIO-B,CHE-B,FMA-D,PHY-D,PMN-B

(3)

TCHUBOU FONKOU SYVANIE STELA

ECO-C,FRE-C,GEO-D,HIS-C,PHI-A

(4)

(5) MAFODA TALLA ANGE GABY ECO-C,FRE-E,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(6) KAMGUIA ESAIE CHE-D,FMA-E,ICT-C,PHY-C,PMN-B

MOGOUM SIETOK CHANCELINE

ECO-E,FRE-D,GEO-D,HIS-C,PHI-B

(7)

BAKANDE BIANKEU ANGE JULIANY CHRISTY

BIO-E,CHE-D,FRE-E,FSN-A,PMS-D

(8)

CHEDJOU TAKOUGANG STEVE MAGINOT

BIO-D,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(9)

DJIOWU TCHAPDA HILARY SHANDY

ECO-E,FRE-D,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(10)

MADJOUTSING FOGANG SUZANNE GUILENE

BIO-D,CHE-E,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(11)

(12) NKWENUI BLESSING FENUI BIO-E,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 38

(1) MAFOTSING FOMO LILIANE CARELLE ECO-A,FRE-D,GEO-A,HIS-A

(2) ABEN BELTUS TITA ECO-A,GEO-A,HIS-D,ICT-B

(3) DZELAMONYUY CEDRIC ECO-D,GEO-A,HIS-B,PHI-A

(4) KENGNE SOFO PRINCE ALBERT ECO-A,GEO-B,ICT-B,PMS-D

(5) NOUTEGNE SOH ELVIS PARFAIT ECO-C,GEO-B,HIS-B,ICT-C

NKEPNWA TSOUPOU THIMOTHEE CARMEL

ECO-A,GEO-B,ICT-C,PMS-D

(6)

(7) SOH TAKOUGANG KRIS VALER ECO-B,GEO-A,ICT-D,PMS-D

NOUMBYSSI KOUAM LAURICE AMBRIDE

ECO-C,ENG-D,FRE-C,HIS-B

(8)

(9) FOKOU MOUBE OTHNIEL BIO-C,CHE-D,FSN-A,PMN-E

(10) EBAI PRECIOUS – RAISA NTOH BIO-A,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(11) TEKENG DJIBRIL JUNIOR BIO-C,CHE-C,FMA-E,PMN-B

(12) JONG SANDRA NANJI ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(13) TCHUEMBOU TEUGUIA BRENDA BIO-E,CHE-C,FSN-B,PMN-C

WONEWO NDJUTU GAETAN MARTINIEN

ECO-D,GEO-C,HIS-D,PHI-C

(14)

(15) GUEBOU MARIE GABRIEL ECO-E,GEO-D,HIS-B,PHI-C

SATCHA TAKAM ANDRE CHRISTOPHE

ECO-D,FRE-E,GEO-C,HIS-B

(16)

(17) KETHY NJUENG BAH FOMBAD BIO-E,CHE-C,ICT-B,PMN-E

(18) DEFFO WABO FRANCK STEVE BIO-D,CHE-E,PHY-C,PMN-C

(19) NANFACK PENKA AUDREY STEVE ECO-E,GEO-C,PHI-C,PMS-D

(20) AKONGNUI NOBERT NFINUI ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(21) TENE PEGOU EMILE STEPHANE BIO-C,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(22) BERNARD BANADZEM BIO-D,CHE-E,FMA-E,PMN-B

(23) NGONG QUEENCY TUBI ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

(24) SAFOKOU KENGNE WILLIAM KELVIN ECO-D,GEO-D,ICT-D,PMS-D

(25) TEN NDAH AURELIE ECO-D,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(26) OBEN GRACE OBEN ECO-C,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(27) NGONGANG HECTOR BOTHIS BIO-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(28) FUH ESTHER BIH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(29) NJEMEN GAPINGSI ELSIE MURIELLE BIO-E,CHE-D,ICT-E,PMS-C

(30) TCHINDA TATIANA ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-C

(31) NENADJOU YONKEU NICK LAUREL ENG-D,FRE-C,HIS-E,LIT-E

(32) GUEVARA KAMDEM YOUGO ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(33) MAWAFFO TELA SANDRA ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-D

(34) LEUNGUE LEUNGUE CELINE BIO-E,FRE-D,GEO-E,ICT-D

(35) KOUNCHIE KOM DESIREE ECO-E,FRE-E,GEO-E,PHI-C

(36) ANJOH THELMA TAWUM BIO-E,CHE-E,ICT-C,PMS-E

(37) MEBADUET BELVINE RUTH BIO-E,ENG-D,GEO-E,ICT-D

GUEDEM FONING ARMELLE ALEXANDRA

ECO-E,ENG-D,FRE-E,GEO-E

(38)

Passed In 3 Subjects: 59

(1) NJANG NYOH GLORY ECO-C,GEO-C,HIS-B

(2) JOSEPH ANTHONY IKOMOLA ECO-C,GEO-C,HIS-B

(3) MBAH EMMANUELA AMBOCK BIO-C,FSN-A,PMS-E

(4) NANA TCHANGA LYDIANNE ECO-C,GEO-C,ICT-C

(5) MOUMENI DELVIS JORIAN ECO-C,GEO-C,ICT-C

(6) TIZI DIEUDONNEZ BIO-C,CHE-E,FSN-B

(7) FOTSING ROLLINS BRICE BIO-C,CHE-D,ICT-C

(8) KAMMOGNE KAMKUI BRICE GEO-D,ICT-D,PMS-B

(9) NOUSSI FEUGANG DAVID JUNIOR ECO-C,GEO-D,HIS-C

(10) MBI NADEL TABOT ECO-D,GEO-C,HIS-C

(11) TCHAKOUTE NJILEM IVAN BIO-C,CHE-D,GEO-D

(12) TCHAKOUA HAPPI STEPHAN BIO-D,CHE-C,PMN-D

(13) NGODJI NZIKI TRYPHENE BENJAMINE BIO-E,CHE-E,FSN-A

(14) AWATEZEH BLANCHE AZAH BIO-E,FSN-A,ICT-E

(15) SIEWE YOSSA DANIELLE CHE-E,ICT-C,PMS-C

(16) MUA AMSTRONG TENG BIO-C,GEO-D,ICT-D

(17) OHOMSIE KEUSSEU MICHELLE SAMANTHA BIO-E,FRE-E,FSN-A

(18) MUA LESLIE NGEI BIO-D,GEO-C,ICT-D

(19) DJEUKAM YOGOUE BRANDY LEATYCIA ENG-D,FRE-C,GEO-D

(20) DJOUKOUHO DYNALINE FLORA ECO-D,GEO-D,HIS-C

(21) NKENGMECHE PRIDE ECO-E,ENG-D,HIS-B

(22) TAKAM MAWOE MELWILL RINELLE ECO-C,HIS-C,PHI-E

(23) TCHEUTCHOUA TENE MERVEILLE BIO-C,CHE-E,ICT-C

(24) FOGUE KAMGA BORIS SYNTISH BIO-C,CHE-D,ICT-E

(25) KITIO KITIO ROCHELLE LAURAINE ECO-E,FRE-C,GEO-D

(26) DJOUONO NZOUDE MIGUELLE FORTUNA ECO-E,ENG-D,GEO-C

(27) EBAI AGNES NKONGHO ENG-C,HIS-D,LIT-E

(28) BERINYUY AMARIS WIYLAHNYUY ENG-D,GEO-D,HIS-D

(29) NGEM JOICY TSIA HIS-D,LIT-E,PHI-C

(30) JAFA YOUSOUFOU BUH ECO-D,GEO-D,PHI-D

(31) TONGA JENEVIVA NEWU HIS-C,LIT-E,PHI-E

(32) MELO JULIETTE FORCHU ENG-D,HIS-E,REL-D

(33) NGAHOU FANKAM DEESSE GEO-E,HIS-C,PHI-E

(34) ANANGAFACK DESMOND ECO-C,GEO-E,HIS-E

(35) MENGNE WOUOFO PATIENCE ECO-E,GEO-C,HIS-E

(36) FOBING NGONGANG VIVIANE GEO-D,HIS-E,PHI-D

(37) EBAI PRECIOUS ARRAH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(38) SAKWE BLESSING IYE HIS-D,LIT-E,PHI-D

(39) NKAMA BOYOGUENO JOSEPH BIO-E,CHE-D,GEO-E

(40) ARREY – TABOT CHENILIE NENA BIO-D,CHE-E,ICT-E

(41) MENWOUHO NJIPGUEP NIDEVIE CARINE FRE-E,GEO-D,ICT-E

(42) MAINDA TEBIA JOVANIE ECO-E,HIS-D,LIT-E

(43) MAGWE HAPPI MARILYN ENG-E,FRE-E,HIS-D

(44) DIEBO KOM DANIELLE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(45) DJAMEN DJIOPA ANGE SIDRINE FRE-D,GEO-E,HIS-E

(46) DENGUIE MAFONKOU ERICA MICHELLE ENG-E,FRE-D,LIT-E

(47) ZANG CHRISTABEL IKAH ECO-E,ENG-D,GEO-E

(48) WUCHA BASIL PEMMENYI BIO-E,CHE-D,GEO-E

(49) TANGWING DIEUDONNE MBAH GEO-E,HIS-D,PHI-E

(50) MAMOUDOU ANDAI ABUBAKAR ICT-E,PHY-E,PMN-E

(51) OBEN WASFI AGBOR ENOH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(52) MATENE TAKUKAM MICRELLE AUDE ENG-E,FRE-E,GEO-E

(53) KENNE MEKONTCHOU MAXIM ECO-E,GEO-E,ICT-E

(54) DJOUMADJEU NSONGOU AISSATOU FRE-E,HIS-E,LIT-E

(55) NKETCHA HUAINDJA NELLY SORELLE GEO-E,HIS-E,PHI-E

(56) NKWETE SAH MARIE PIERRE ECO-E,GEO-E,PMS-E

(57) KAMGAING RUUD FRIEDEL BIO-E,FRE-E,GEO-E

(58) ACHUO ZONGKEH KAHNCHUNG BIO-E,CHE-E,GGY-E

(59) BEULA DJIELE DAVY CABREL LE SAGE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 49

(1) OUMBE TATSINGOUM RODRIGUE IDRISS CHE-D,PMN-B

(2) AWAZI GRACELY MUYANG BIO-E,FSN-A

(3) NTENGA ANSLEM MUA BIO-B,ICT-D

(4) LEOGA NAHBILA SHARON FOMUSOH BIO-B,ICT-D

(5) DJUIDJE FOTSO LARISSA BRENDA BIO-E,FSN-B

(6) OVAGA NGA JOSEPHINE BIO-E,FSN-B

(7) ZEBAZE NITCHEU MAEVA STELLA CHE-D,PMN-C

(8) KENMEGNE KOUANGANG CAPWELL ECO-C,PMS-D

(9) KONGMENEK GUYFTHY TRYPHENE FRE-B,GEO-E

(10) DONGMO NOUBEDAM DARYL BIO-E,GEO-B

(11) NANGUE DJEUFACK STEVE WILSON CHE-E,PMN-C

Page 187 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 49

(12) MAKOUEKING PEHIPE YAMIN FMA-E,PMN-C

(13) DSIEHA NGAMALEU IDRISS BRICE ICT-C,PMN-E

(14) SIANI FRANCK AXEL BIO-E,CHE-C

(15) KWEDEU NJIONA MAELLE CHRISTELLE GEO-D,HIS-D

(16) DEUGA TCHAMO RITA MERVEILLE FRE-E,HIS-C

(17) CHI DESMOND AZEH GEO-E,ICT-C

(18) KOUMGA DJOP NATACHA GENNIE ENG-E,FRE-C

(19) WANSI OUM SIMON JONAS CHE-C,PMN-E

(20) NDONGMO AGNES SOLANGE BIO-D,GEO-E

(21) EYONG MESEH AGNES HIS-D,LIT-E

(22) NGASSA ANDREAL DANIEL BIO-D,ICT-E

(23) KWEMOU FINYOM OLIVE KERIANE BIO-E,PMN-D

(24) LAFON MARRIETE KINYOH BIO-E,CHE-D

(25) KEINGNE TAGNI FARRELLE CHE-E,PMS-D

(26) MBA TEBID NEIL – RYAN EMILE ICT-D,PMN-E

(27) NGABO TAMBO PAULIN GEO-E,ICT-D

(28) KAMENI DJOMGOUE ALINE DIVINE ECO-E,GEO-D

(29) NFOR NAHEDA NELLY LAURE FRE-D,GEO-E

(30) MBACHAN CHARLOTTE EKU HIS-D,PHI-E

(31) TAMANDI PRUDENCE MAFRE GEO-E,HIS-D

(32) TANGU ABERTO GEO-E,HIS-D

(33) AJEADING BLANCHE ANGIAYANG GEO-E,ICT-D

(34) NKENGAFAC MILLAIRE ICT-E,PMS-E

(35) NGANKO TCHUIDJANG SYNTYCHE RICHELLE BIO-E,PMN-E

(36) KEMAYOU HOZANNE BIO-E,CHE-E

(37) TCHOUTANG KEUBOU JEAN – JACQUES BIO-E,CHE-E

(38) SIMO KONGNE LUCRESSE ICT-E,PMN-E

(39) NANA DETCHOU PATRICIA GEO-E,PHI-E

(40) SIYOU FOKAM VICTOIRE ECO-E,GEO-E

(41) WAFO FANDA JORES – ROMARIC ECO-E,HIS-E

(42) NONO DJOMO STANIS DOMINIQUE FRE-E,GEO-E

(43) FOMUM SHELLA AKEN GEO-E,HIS-E

(44) NDILLE DERENE NTOKO ECO-E,GEO-E

(45) KENWOUN DONFACK CYNTHIA HIS-E,LIT-E

(46) NJIMAFO MEGUIENG AURORE ENG-E,HIS-E

(47) YEMDJI DIFO ROMAINE FRE-E,PHI-E

(48) NJOH RYAN NORRIS CHOO ENG-E,HIS-E

(49) KUETE FOKOU TRESOR MESLIN ECO-E,FRE-E

Centre No: 11749 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BOJONGO-DOUALA

Regist: 292, Sat for 2 or more Subjects: 287, Passed : 228

% Passed : 79.44, Sanctioned : 13

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 32

TABEBOT JEFF-HONORE BESSEM

BIO-A,CHE-A,ICT-A,PHY-B,PMS-A

(1)

(2) YUVEN BRENDARD WIYFOFE CHE-A,FMA-B,ICT-A,PHY-B,PMN-A

(3) SANDRA NCHANG BIO-A,CHE-A,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(4) MAIWUN LEROY ANYUY ECO-B,ENG-C,GEO-A,HIS-C,ICT-B

MFENDOUOP NJOYA ARAFAT BERAF

BIO-A,CHE-B,FMA-D,PHY-C,PMN-A

(5)

(6) NGWA RAWLINGS NJI ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-B,ICT-B

(7) MODIKA ELIS MODIKA BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-B,PMN-B

LEUGUE PABOU FRANCK STEPHANAS

BIO-B,CHE-C,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(8)

LINGE SOPSE MUHAMED SHERIFA

CHE-D,FMA-C,ICT-B,PHY-C,PMN-B

(9)

SONGFACK DONGMO MANUEL

BIO-D,CHE-C,FMA-C,PHY-B,PMN-B

(10)

(11) NCHENTEH BRIGHT BATEH ECO-B,ENG-E,GEO-C,ICT-B,PMS-D

(12) MAGHA STEPHANIE NJI ECO-C,HIS-C,ICT-B,LIT-E,PHI-C

(13) GWIEREM RELINDIS CHOCLEI ECO-D,ENG-C,GEO-C,HIS-D,ICT-C

(14) NJIE EBAI AMSTRONG BIO-B,CHE-D,ENG-D,PHY-D,PMS-C

METIEGOUOK FOKUENG GUILLYS TINA

BIO-B,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-C

(15)

(16) TENGHE VICTORY NGEFOR BIO-C,CHE-C,ICT-B,PHY-D,PMN-E

NKEMBEH BENJAMIN MEZINDAH

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-C,PMN-C

(17)

(18) NDEM LARRY NCHENY BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-C,PMN-B

SHAKNGANG VINCENT PEHSUMA

BIO-C,CHE-C,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(19)

(20) KAREN BERINYUY ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C,ICT-D

(21) CHE BORIS NEBA ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C,ICT-C

(22) NJONG ALMADRINE NDOASAK ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-D,PHI-B

KUETCHE TCHAMYOU SCOTT BRADLEY

CHE-E,CSC-E,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(23)

SARAH MEKONTSO NGOUEGNI

BIO-B,CHE-D,ICT-D,PHY-E,PMN-D

(24)

(25) NFOR CLAUDINE NGWANSI ECO-E,ENG-C,GEO-D,HIS-D,ICT-D

KOUGOUM HORLANE SANDOS

ECO-C,ENG-E,GEO-D,ICT-C,PMS-E

(26)

NDAM NTIECHE MOHAMED YAYA

BIO-D,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(27)

(28) BIH-NWI NGUM-MA NCHE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D,ICT-E

(29) MATFU SHNAIDA BONGAKE ECO-E,ENG-D,GEO-C,ICT-D,PMS-E

(30) NJIE EBAI NOELLA AYUK ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(31) LICHI FAITH BAKOH ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D,ICT-C

(32) SULLEVANT NKENDEH BANEH ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 64

(1) ZEEPE YAMAHA ARISTARQUE CHE-B,FMA-C,PHY-B,PMN-A

(2) LYONGA QUEENTA ETOMBI ECO-C,ENG-B,GEO-B,HIS-B

(3) MANKA A CLENCY NJINWI BIO-A,CHE-C,ICT-C,PHY-C

(4) KEMGANG ELIAM PATRICK ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) OJONG PETER NDIP ETA ECO-C,ENG-D,HIS-B,LIT-D

NGATCHEU YAMAKO RAYANE JUNIOR

BIO-A,CHE-C,PHY-E,PMN-D

(6)

(7) MUNSHO NOELA YINKFU ECO-B,ENG-D,HIS-C,LIT-E

MIAMO TCHOKONTHE SANDRA GORBINE

ENG-D,FRE-B,HIS-D,LIT-D

(8)

(9) WIRDOH TERRY KERNYUY ECO-D,GEO-B,HIS-E,ICT-C

(10) NJI EDMOND CHOFOR ENG-E,FMA-D,PHY-C,PMN-B

(11) FON-TANJOH GEMARIAH ANGUM BIO-B,CHE-D,ENG-C,PHY-E

(12) LEKE NEOLA AJAB BIO-E,CHE-C,FSN-A,PHY-E

(13) NGWESSE MENGANG BRICE BIO-C,CHE-E,PHY-C,PMN-C

(14) ACHU ERNEST TANGA ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(15) MBAWUM CEDERIC TAFON ECO-D,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(16) NGOUFFO ENOW DIOLINE ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-D

(17) MBANWEI DONALD TEBO ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-B

(18) ROSE ASONG FOBELLAH ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(19) BWANG SUSAN MA-NDOH BIO-D,CHE-E,FSN-A,PHY-E

(20) NGNOUTSONHO GABIN BOREL BIO-B,CHE-D,PHY-D,PMN-E

(21) ADELA GHRANUI BIO-B,CHE-C,PHY-E,PMN-E

(22) NGACHUN TIAGUEU STEPHANE BIO-C,CHE-E,PHY-D,PMN-C

(23) CHIA FABIOLA NGOINJANG BIO-C,CHE-D,PHY-D,PMN-D

NGUIMENI NGOUNOU DYNA STEPHANIE

BIO-D,CHE-E,ENG-C,ICT-C

(24)

(25) MANDA LOMO ANGELE BLANCHE ECO-D,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(26) SAHNYUI LEMUEL LEFEH ECO-E,GEO-D,HIS-D,ICT-C

(27) DZEUKAH MELI HURANIE LAURE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(28) KUNDAP BRANDON SHIMINYI BIO-E,CHE-D,FSN-B,GGY-E

(29) NJUZY ATEMAFAC IVO BIO-D,CHE-D,PHY-D,PMN-D

(30) MENCHANG EKANE SPENCER BIO-C,CHE-D,PHY-D,PMN-E

SOP POUSSEU NGANKOU AURLUS CEDRIC

CHE-E,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(31)

(32) ABUNAW TAMBONG AKO BIO-C,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(33) DIUNASE EMANE NGOH ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-D

(34) TCHOUTANG NGASSA INGRID ECO-E,ENG-D,FRE-C,HIS-E

(35) SHIFU ANICETTE BERY ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(36) NKENGAFAC ADELE NKEMANJONG ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-D

SIAKWO TCHEMABE III PAULA FRANCE

ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(37)

(38) TCHIALEU CEDRIC ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-B

(39) ENOW MARTHA TIKUNOH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(40) NADINE KWASHINWI BANDEH ENG-E,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(41) EBOT LYDIA ETENGENE ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

Page 188 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 64

FEUDJEU TEMENA WILFRIED TRESOR

ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-E

(42)

(43) OBEN LUCIENNE MA-EGBE ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(44) BENSI STELCY NDASI ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(45) MAWAMBA DJEUTIO ELVIRA BIO-C,CHE-E,ENG-D,PHY-E

(46) ETTA SAMUEL CLAUDE MAHOP CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-C

(47) AMUAM DIVINE NGANDE BIO-E,CHE-E,GGY-D,ICT-C

(48) KANA TOUKEM FORTUNE JENNY BIO-E,CHE-D,FSN-C,PHY-E

(49) NDI MARIE-CLAIRE GINUE BIO-E,CHE-E,FSN-B,GGY-E

CHEOBUFOR VANDEEN AWAH NGANG

BIO-E,CHE-D,ICT-C,PHY-E

(50)

(51) NAHBILA BESTINE ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E

(52) LUM QUEENCY MAYA ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(53) DJEUTIO FOFOU BRANDON BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(54) KOM KAREEN NGIE BIO-D,CHE-E,PHY-D,PMN-D

(55) AGBORNDONG JESSICA NKONGHO ECO-E,ENG-E,GEO-E,ICT-C

PETHE MESSELAM JORELLE CHANEL

ECO-E,ENG-E,GEO-D,ICT-D

(56)

VOUGMO TCHAMOU SYNTHIA FADELLE

ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(57)

(58) AZEBAZE NAOMY JULY LOVE BIO-C,CHE-E,PHY-E,PMN-E

(59) AGBOR TABE BLESSING ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(60) SIMARK MELVIS WEPNWI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(61) AZAH SANDRINE CHI ENG-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(62) AYUK ANYICHAP STEPHANIE ENG-E,HIS-E,LIT-E,PHI-D

(63) KAMTA MOFFO ECO-D,FRE-E,GEO-E,PMS-E

(64) NKENYI NDAPU AGATHE ENG-E,GEO-E,HIS-D,ICT-E

Passed In 3 Subjects: 58

(1) MBIVWONG RUDIAN FOMONYUY ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) SIEBATCHEU GIRES ECO-D,GEO-A,HIS-B

(3) NGU DESIRE CHI ECO-D,GEO-B,HIS-D

(4) KENKOH CALSONE NSAKSEH ECO-C,GEO-D,HIS-C

(5) MOFOR LESLY TECHOP ENG-D,GEO-C,HIS-C

(6) NKENG VENITA NING BIO-E,ENG-D,FSN-A

(7) BOBUMTANG ESTHER BIO-E,FSN-B,ICT-C

(8) AMBE CHRISTABEL NCHANG ECO-E,GEO-C,HIS-B

(9) KOM MARION KINDEH CHE-C,FMA-D,PHY-C

(10) SHIMINYIH YVETTE NTAMBOMINYIH ECO-D,GEO-C,HIS-D

(11) KECHAS MARIE NOELLE BIO-D,ENG-D,ICT-C

(12) SONNA RYAN CHE-D,PHY-D,PMN-C

(13) ETTA MERCY ROSE BIO-B,GGY-E,ICT-D

(14) TENANTEU YANN MARC BIO-D,CHE-D,ICT-C

(15) ABANGAGEH NORA ABEI ECO-E,GEO-C,HIS-D

(16) FOMEKONG FONING DARIOSSE ECO-D,GEO-E,ICT-C

(17) WOPONG BLESSING NTARI ECO-D,HIS-C,LIT-E

(18) TANYI CLARA AGBORANYOR ECO-C,ENG-D,GEO-E

(19) MOUM LAURA CHE ENG-C,HIS-D,LIT-E

(20) DEUBOU YOUMBI REINE VANICK ECO-E,ENG-D,PMS-C

(21) YUH BLAISE YUH GEO-E,HIS-D,ICT-C

(22) MENDI RENE ESOH BIO-D,CHE-D,PMN-D

(23) NGOUMTSA LONTSI MARIE DIVINE BIO-D,CHE-E,ICT-C

(24) LOBE ENDALE SOLANGE BIO-E,CHE-D,FSN-C

(25) NDI WINIFRED MAMBU BIO-C,CHE-E,ICT-D

(26) AKOM FAITH NISSI BIO-E,CHE-E,ICT-B

(27) MBAH PERISE BASSI CHE-D,PHY-D,PMN-D

(28) AMAH JECINTA BABON ECO-E,GEO-E,HIS-C

(29) SIEKLE YAYA FIDELE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(30) NGALAMOU POUTCHOKO GILLES GAETAN ECO-E,GEO-E,ICT-C

(31) BEKE EPEE PIERRE MARCEL DEXTER ENG-E,FRE-E,HIS-C

(32) SANCHO PRINCE TANUI ENG-D,FRE-E,HIS-D

(33) ACHU RHINA ANGWI ECO-E,GEO-E,ICT-C

(34) DION EKANGA DENISE AUDERY FRE-E,HIS-D,PHI-D

(35) JAMILA USIENI BIO-E,CHE-E,ICT-C

BELL TCHOKOTCHEU JACQUELINE MACKENZIE

BIO-E,CHE-D,PMN-D

(36)

(37) DEWAH LISOLETTE LETAM BIO-E,ICT-D,PMS-D

(38) NKOUAMEN PANSI ARIEL BLANCHE CHE-E,ICT-C,PHY-E

(39) TCHOFFO TAMMA ASHLIE CABREL CSC-E,PHY-E,PMN-C

(40) ADSOVDAH TAHABO MEGAL MIRLANDE BIO-D,CHE-E,PMS-D

(41) ENOW LORD – RYAN NGENGE BIO-D,CHE-E,ICT-D

(42) TANLAKA BORIS NAFFI BIO-D,CHE-D,GGY-E

(43) FORKWANKU THANKGOD BIO-D,CHE-E,ICT-D

(44) NGANMENE DJEUMENE ELVIRA BIO-D,CHE-D,PMN-E

(45) SONKOUA FOPA AUBAIN DAVY ECO-E,GEO-D,ICT-E

(46) NKOMBAT TANKWA ARIS LEANDRE GEO-E,HIS-E,ICT-D

(47) MATANE TOUCKEM JEFF DURAN ECO-E,ENG-E,GEO-D

(48) LANG ODETTE MUM ECO-D,GEO-E,HIS-E

(49) ALONJAH GODWILL GUMUH BIO-D,CHE-E,ENG-E

(50) NZAKAME ROSE BONGSE BIO-E,CHE-D,PHY-E

(51) NDANGE LARISSA NDABU NGWI ENG-E,HIS-E,LIT-D

(52) BIGUEYI MICHEAL CHIA ENG-D,FRE-E,HIS-E

(53) ATAH BLASE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(54) LEUDJEU CLOTILDE MELISSA FABIOLA FRE-E,HIS-E,LIT-E

(55) TAHABO TAKAM MAXIME VIALLY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(56) DZELAFEN LARISSA YENLA BIO-E,CHE-E,PHY-E

(57) SAH MELONG ARIANE DAVILA ECO-E,GEO-E,ICT-E

TCHOUADEU YAMANGAM DYLAN CHRISTIAN

ECO-E,GEO-E,HIS-E

(58)

Passed In 2 Subjects: 74

(1) OBENENGU GEORGE OJONG GEO-C,HIS-B

(2) FOBANG FAITH ENGWARI BIO-D,FSN-B

(3) DONGMO KAMDOM GUENAELLE AUDREY BIO-E,FSN-A

(4) LEONIE ETAME YOLLANDE FRE-D,FSN-B

(5) NGUM-AKONGNWI SHANGSLYN CHE BIO-B,PMN-D

(6) KENMY TAGA CHRISTIAN DAVIDSON ECO-B,GEO-E

(7) EKANE APIE VERLA LAGLOIRE FRE-D,HIS-C

(8) ASHU TABI MARGRATE BECHEM GEO-E,HIS-B

(9) OBENNGWA OJONG KEVIN ENG-E,HIS-B

(10) YEPMON HOUPA SICHA BIO-D,CHE-C

(11) CHE JUNIOR CHI BIO-D,ICT-C

(12) MALOUIS SHIMINYI BIO-E,FSN-B

(13) ATEH PRECIOUS FON BIO-D,ICT-C

(14) KWI MOURINE YURI FSN-B,GGY-E

(15) SIRRI NICOLINE NSOH BIO-C,ENG-D

(16) BONGLO BORIS MBIMENYUY GEO-D,HIS-D

(17) DOM HYCENTA NAN ECO-C,GEO-E

(18) ABI CLAUDIA LANYA TAMBE HIS-C,LIT-E

(19) MELEU KENNE CHERYL YSVENNE FRE-C,LIT-E

(20) NKWENTI ODILIA NANYONGO HIS-C,LIT-E

(21) TABI BESONG RITA ENG-D,HIS-D

(22) MUAZEH FIDELITY FIAGSEH BIO-D,ENG-D

(23) NJONG DESIA AMECK BIO-D,ENG-D

(24) NGWA BORIS SABBATH CHE BIO-D,PMN-D

(25) TEKE STELLA AKEH BIO-E,FSN-C

(26) ALIEH SANDRA NJI ENG-D,FSN-D

(27) ASOH VANESSA ENG-E,FSN-C

(28) BESONGNGEM FRANKLINE TAMBE BIO-E,ICT-C

(29) NONCHE VICTOR TAKU GEO-C,HIS-E

(30) ASHIE IGANG DONESTELLE BRYENDA BIO-E,FSN-C

(31) TSOPMO DONFACK DOMINIQUE WILLIAM CLEIA FSN-C,GGY-E

(32) NANFACK NKENGFACK HANS KELIAN ICT-C,PHY-E

(33) MULUHTE DESMON KHAN ECO-E,HIS-C

(34) KEMMONY RAHMAN FRANK JOEL ECO-D,HIS-D

(35) RAHANATOU BONJO NYAH HIS-D,LIT-E

(36) NJOUME LENDE CEDRIC SERGIO GEO-E,HIS-D

(37) PEYOU ABDEL NASSER GEO-E,HIS-D

(38) ABANG LARISSA ACHO ENG-E,HIS-D

(39) NKEMKOU ATEMKENG MAVELINE ENG-E,GEO-D

(40) NKATIKEH PANGWEH HOLERATU HIS-D,LIT-E

(41) TAMBE CORINE ANYA ENG-D,GEO-E

(42) TSOFACK GHISLAIN GASTIEN ECO-D,GEO-E

(43) RINWI NWIYO GODWILL ENG-E,GEO-D

(44) AKUMBOM EMILE ECO-E,HIS-D

Page 189 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 74

(45) AYUK CLARINS ENOW-KENWAH FSN-D,HIS-E

(46) AKWO NKWELLE COLBERT CHE GEO-D,ICT-E

(47) EFOLET BALLA THEODORE SHALOM ENG-E,ICT-D

(48) AKUNG ALICE MA BISONG BIO-E,ENG-D

(49) DJIEUDEU MONTHE MYRLIE MONETA TYRA FRE-E,FSN-D

(50) ANDU JULIET ABONDI GGY-E,ICT-D

(51) NEMBO JIMA MODEST BIO-D,GGY-E

(52) TANGAH JACKY BIH ECO-E,GEO-E

(53) NKONGHO TANYI ROSE ENOW ENG-E,LIT-E

(54) FOMINKEI AJARATOU MEFEH ECO-E,HIS-E

(55) KEWIR SANDRA GOHLA HIS-E,LIT-E

(56) KUNA KENNE FOMA ENG-E,PHI-E

(57) NANA DENIS FRE-E,HIS-E

(58) DIEUPE TCHEUMENI GUYLENE ORNELLA ECO-E,HIS-E

(59) TAMBI DARREN NYOH NGUESSU ECO-E,GEO-E

(60) DJOUOKOU MBOUKOUODO ELSA BRENDA ENG-E,FRE-E

(61) NTEPPE KWA GUY MARTIAL JUNIOR GEO-E,HIS-E

(62) EUNICE DELLA SHURI ARCHIBONG ECO-E,ICT-E

(63) RELINDIS TENDE GEO-E,HIS-E

(64) TABONG REENA MAH ENG-E,HIS-E

(65) PRIDE NKONGME MAINIMO HIS-E,ICT-E

(66) MIAMO SIEDJOWA VINICK CHRISTIAN CHE-E,CSC-E

(67) NYUYWIR BORIS NSABINLA BIO-E,PMN-E

(68) NEBOU SIAZINE ROLIE PRESCILE BIO-E,PMN-E

(69) KEUHA NGAMALEU LOUISE SANDRA CHE-E,GGY-E

(70) MUMANDAM BIH KETTY LEYONGA BIO-E,GGY-E

(71) BOLLA MOUYA KENNY VALENTINE CHE-E,ENG-E

(72) DAHIRU SALEH BIO-E,CHE-E

(73) FONGUONG CLEMENT TAFU BIO-E,PHY-E

(74) TAMOUKONG WILLY STEVE FRE-E,HIS-E

Centre No: 11750 ATLANTA BILINGUAL COMPREHENSIVE

HIGH SCHOOL DOUALA

Regist: 128, Sat for 2 or more Subjects: 128, Passed : 118

% Passed : 92.19, Sanctioned : 12

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 9

(1) TABOT CHARLES BESSONG CHE-A,FMA-D,ICT-B,PHY-B,PMN-A

(2) ACHA PETERINER NANCY BURG FRE-D,HIS-C,ICT-D,LIT-B,PHI-B

(3) ATIH GISELE TETU BIO-B,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMS-C

AMBANAKU WINNIE-HOPE ANONG

BIO-B,CHE-C,FSN-A,PHY-E,PMS-E

(4)

(5) NORBERT OKPE JOHN BIO-C,CHE-D,ICT-C,PHY-E,PMS-C

(6) BIHCHU SYLVIA NJI BIO-C,CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMS-C

(7) MANKA’ANEH LIZZIE BIO-D,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMS-E

(8) FONKABISONG SERGIO ELAD BIO-E,CHE-E,FSN-A,GGY-E,ICT-E

ANUAMBOSI JENEVA PIAP-APONG

ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-D,REL-E

(9)

Passed In 4 Subjects: 21

(1) NSODZEBAM DALINTERN BUHNYUY BIO-A,CHE-A,PHY-C,PMS-A

(2) NKWAIN BIMOH GERMAINE BIO-B,CHE-D,ENG-C,FSN-A

(3) KONGNYUY RAISA NYUYFONI ECO-A,ENG-C,GEO-C,PMS-D

(4) TAKA LARISA AMEK BIO-C,CHE-C,ENG-D,FSN-A

(5) ZIWOH MIRIELLE FRI BIO-B,CHE-B,PHY-E,PMS-C

(6) YAOUBA HAMIDOU ENG-C,FRE-C,HIS-C,LIT-D

(7) WONDJE TECLAIRE PATRICIA BIO-D,CHE-C,ICT-C,PMS-D

(8) UBANGATUH BRANDONG ICHAMI BIO-B,CHE-D,ICT-E,PMS-C

(9) DZAKENG SIME ELVIORA ECO-E,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(10) FON ESTELLE FONYUY BIO-C,CHE-D,ENG-C,PMS-E

(11) FOBI KELLYDIAN AKWANIE BIO-D,CHE-D,GGY-C,ICT-D

(12) MELIMI LUCY DIALE ENG-C,FRE-D,HIS-D,LIT-D

(13) TRUKANG SINOLDA ANDIN BIO-C,CHE-D,ENG-D,GGY-D

(14) NITIDEM IRENE MICHELLE BIO-D,CHE-D,GGY-C,ICT-D

(15) WULO VANESSA TSINDA ENG-C,FRE-E,HIS-E,LIT-C

(16) EFEUTNGWA MIRIAN ECO-E,HIS-D,ICT-C,LIT-E

(17) TANGANG RAOUL FORBUNG ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(18) GEH NADINE CHANG ALIE ECO-E,GEO-E,HIS-C,REL-E

(19) TIBAH ETHEL NCHANG BIO-E,CHE-D,GGY-E,ICT-D

(20) SHEY STERLA KWASINUI ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(21) SIMO KESIAH ESTHELE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 48

(1) BAH ROSTAND NYONGA ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) ABDOUL MALIKI HAMIDOU ECO-C,GEO-A,ICT-C

(3) TEMBECK RISER CHECK ECO-C,GEO-A,HIS-C

(4) BALEMBA JUNIOR BALEMBA CHE-C,PHY-C,PMN-B

(5) DJOUPE TALLA KEADY SPLENDIDE CHE-C,ICT-C,PMS-B

(6) EBECHUE COMFORT ESERE HIS-C,LIT-E,PHI-A

(7) DJUIKUI YEMELI MANUELA THELMA BIO-D,CHE-C,ICT-B

(8) NGANKAM NDJEUKAM FRANCELLE NDESIL CHE-D,ICT-C,PMS-B

(9) MENGVEN RAIMATOU FORMONYUY ENG-C,FSN-B,LIT-E

(10) BONG ADELQUINE NJUNG BIO-E,ENG-D,FSN-A

(11) PRISCA ITANGI BIO-E,CHE-D,FSN-A

(12) IFAHNUI JOYCE BIO-C,CHE-D,ENG-C

(13) MEYANUI ELVIRA NGU BIO-E,ENG-D,FSN-A

(14) NDONUE CHRISTAIN FUNUE BIO-C,CHE-D,ICT-C

(15) KELLEY MANYI ANYA ECO-C,ENG-D,GEO-C

(16) ASAAH VIANNA NFUH BIO-D,CHE-E,FSN-A

(17) BENARD DOBGIMA BIO-D,CHE-C,GGY-C

(18) YOUDJEU ACHILLE BRONDON BIO-E,CHE-D,FSN-B

(19) BENGYELLA ALPHA COMFORT JUBSIA CHE-C,PHY-C,PMN-E

(20) NJI CHI MALCOLM ENG-D,GEO-D,HIS-C

(21) POCHUZO TELDY ZIPOH BIO-D,CHE-C,PMS-D

(22) NJI ASHLEY KWALLA BIO-E,CHE-C,ICT-C

(23) NGOMBA LIFANJE BRILLIEN EFOME ENG-D,LIT-E,PHI-B

(24) AGBOR BRISTON BABILA BIO-E,FSN-B,ICT-D

(25) TANFEN ANNATU BERI ECO-E,HIS-C,LIT-D

(26) MATCHUENKAM OLIVIA ARIANE BIO-E,ICT-C,PMS-D

(27) AKWO ROLAND NIWHEH ECO-E,GEO-B,HIS-E

(28) MIMCHE NSANGOU CREPIN FSN-C,GGY-E,ICT-D

(29) ZAINABU TANKO ENG-D,GEO-E,HIS-D

(30) KUNA LARISSA DOH ENG-D,HIS-E,PHI-D

(31) MINDAKO MELISSA DIANE MOTINA ENG-D,FRE-D,LIT-E

(32) ROUKIAYATOU AMADOU ETCHU BIO-E,CHE-E,ICT-C

(33) NGOLE RUTH MEKONE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(34) TSOBGNI MINEVA STACELLE ECO-E,GEO-D,HIS-D

(35) NDOHNYI ALL-BRIGHT MBIONYI BIO-E,ICT-C,PHY-E

(36) LENA RICCA NJIMUN NALI CHE-D,ENG-D,GGY-E

(37) ANYIACHA AMELINE ATABONG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(38) TAKANG GRACE ORU ENG-E,HIS-C,LIT-E

(39) ACHUO SULLIVONNE EKEI ENG-D,GEO-E,HIS-D

(40) BINWI EVELINE NFORSI ENG-D,HIS-D,LIT-E

(41) NFON RODRIGUE NJENULA BIO-E,GGY-D,ICT-D

(42) NANGKEANG FALONE TIAFIE BIO-D,CHE-E,PMS-D

(43) NGUIH ELLONG JEAN DAVID CHRISTIAN BIO-E,ICT-E,PMS-D

(44) TANQUI BRANDON AYUK CHE-E,GGY-D,ICT-E

(45) ABE EBEDE BONAVENTURE CELESTIN ENG-E,GEO-D,HIS-E

(46) NYUYDZEWIRA LESLY LIMNYUY FRE-E,HIS-E,LIT-E

(47) SHIYNTUM JUNIOR JUSTIN MBIDZENYUY ECO-E,GEO-E,HIS-E

(48) FONO FONGANG JOSIAS PADIE BIO-E,ICT-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 40

(1) JUSTINE NKUMUKOH BIO-C,FSN-A

(2) NDOH FATIMA FSN-A,ICT-D

(3) ANYE TERCY NEH ENG-C,GEO-B

(4) FONKEM FABRICE JONG BIO-E,FSN-A

(5) ELANGWE ANNA GLORY KONGWE BIO-E,FSN-A

(6) SAM ANTHONY JUM GEO-E,HIS-B

(7) GILLES ARTHUR BOKAGNE KEMOGNE ICT-C,PMS-D

(8) TATA PAULETTE NUNG FSN-B,GGY-E

(9) BANYE NIVERSE BONGSHE HIS-C,PHI-E

(10) LUKONG PARFAIT LIMNYUY CHE-C,PMN-E

(11) ZOGO GREGOIRE NKOLO GEO-E,HIS-C

(12) TONGA GODWILL MUNKI BIO-D,CHE-D

Page 190 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 40

(13) NYONGBELA NELKON SABUM GEO-D,HIS-D

(14) BETEKONG AERON FONKENG ECO-E,GEO-C

(15) AYUK ARREY CAPEW GEO-D,HIS-D

(16) NFOR CAPRISE KFUKFU GEO-E,HIS-D

(17) MEKONTSO NGUEMETA WILFRIED ALVAREZ BIO-E,ICT-D

(18) AMABAGA BEMEYOUGUIE CAROLLE ABIGAELLE BIO-E,PMS-D

(19) AGIAM EDWARD ATYUMUMBUOM ENG-D,HIS-E

(20) MANYI PRECIOUS FONJI ENG-D,GEO-E

(21) SOMO DELPHINE DONOLDE BIO-E,ICT-D

(22) CHARLOTTE SHALANYUY HIS-D,LIT-E

(23) KWARISSA BERNADETTE ENG-E,HIS-D

(24) NJI JUNIOR ALBERT CHEC-WEI ENG-E,HIS-D

(25) DINSE SINDY NYUYDINI HIS-D,LIT-E

(26) SHOWNBONG NGEBENUI MERCY BIO-D,CHE-E

(27) MUNYA RANSON NJI GGY-D,ICT-E

(28) TANLAKA GILBERT FONYUY BIO-D,CHE-E

(29) OJONG EBOT DESMOND BISONG CHE-D,GGY-E

(30) ALOBWEDE SONITA MESAME HIS-D,REL-E

(31) TOURERE MOUNCHAROU MELANIE GEO-E,HIS-E

(32) KODOWAH SALEM KODOWAH ECO-E,HIS-E

(33) ELVIS SEMA JUNIOR GEO-E,HIS-E

(34) KERNYUY NKENDA MATHIAS ECO-E,HIS-E

(35) NKONGHO MELISIA EGBE ENG-E,LIT-E

(36) TONZOCK ELAD TATIANA HIS-E,LIT-E

(37) ENOW MARGARETTE AKOTA GEO-E,HIS-E

(38) CHERIFATOU MOUHAMMED BIO-E,ICT-E

(39) EYONG TIKU KEVIN GEO-E,ICT-E

(40) EBI MAROLINE ANWI GEO-E,HIS-E

Centre No: 11752 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

BACHUA

Regist: 44, Sat for 2 or more Subjects: 44, Passed : 35

% Passed : 79.55, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) ASOBO BORIS MBUH ECO-B,ENG-D,GEO-A,HIS-C,ICT-E

Passed In 4 Subjects: 6

(1) LEPOWA CAROL ECO-C,FRE-E,GEO-C,HIS-C

(2) IRENE FRU NAGFACK ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(3) NGONG ROSLINE NIH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

TCHOF LOMBO NGOUEGNI DORCHELLE

ECO-E,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(4)

(5) KWETE KELLY DIANE NJUKEM ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(6) SELABI TIYO LENS WILLIAMS ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 20

(1) AWA CLINTON AWA ECO-C,GEO-B,HIS-B

(2) ANYE CLINTON CHE ECO-E,GEO-C,HIS-B

(3) DJOUSSE TSAYEM DAINABELLE ECO-D,GEO-B,HIS-D

(4) AKWA PALVINE CHE ECO-D,GEO-C,HIS-C

(5) NJIGHE ACHU YANICK ECO-D,GEO-C,HIS-C

(6) CHO KENNETH FON ECO-D,GEO-C,HIS-D

(7) AWA AMSTON CHO ECO-D,GEO-C,HIS-D

(8) MESSI CLEOPATRA ANWI ECO-D,GEO-C,HIS-D

(9) ANYAM DESMOND PENN ECO-E,GEO-C,HIS-D

(10) LAKMAGO MAKANG BLANDINE FRE-D,HIS-D,LIT-E

(11) BINDA DAFFLINE ANGAWA ENG-E,GEO-D,HIS-D

(12) AWA CLOVIS WANJANG ECO-E,GEO-C,HIS-E

(13) WAM VANESSA NTULE ENG-C,HIS-E,LIT-E

(14) MOPECHA AWA DENIS MURPHY ECO-E,GEO-D,HIS-D

(15) AZONGOKOH PEDITA AMBANG ENG-D,HIS-E,LIT-E

(16) MBUH QUINIVETTE NGWI ENG-D,GEO-E,HIS-E

(17) FOKOU CHARLINE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(18) MELI TCHINDA JOYCE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(19) TANDAH JUNIOR LANDOH MULUH ENG-E,GEO-E,HIS-E

(20) AWA KELLY- PRIDE KHAN ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 8

(1) MANGUE BLESSING SOPPO GEO-C,HIS-D

(2) AKWEN FLORENCE ENG-D,HIS-D

(3) MNIEMO MILI MABEL GEO-D,HIS-E

(4) ZANGKIET RINATOS GEO-E,HIS-D

(5) LONING VERDIANE FRE-E,HIS-D

(6) MEZOH BENITA NKAM GEO-E,HIS-E

(7) TCHOUFFO DWOUDJI GILDAS GEO-E,HIS-E

(8) WAMEY MARY IMMACULATE KINJIM GEO-E,HIS-E

Centre No: 11758 GOVERNMENT SECONDARY SCHOOL

CHUNGHE

Regist: 1, Sat for 2 or more Subjects: 1, Passed : 1

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NSAH FAITH KINJI ECO-C,ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

Centre No: 11761 BUEA TOWN EXTERNAL

Regist: 25, Sat for 2 or more Subjects: 23, Passed : 12

% Passed : 52.17, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 6

(1) ELIZABETH FALE EPOSI ECO-C,HIS-B,LIT-B

(2) PAUL LYONGA EVAKISE HIS-C,PHI-D,REL-C

(3) TEBOH DAVID ASSI HIS-C,PHI-D,REL-D

(4) NDEH SLESH MANKAH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(5) WAKUNA PRISCILIA GEO-E,HIS-D,PHI-E

(6) MARY ETONDE NGOMBA ENG-E,HIS-E,REL-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) CINDRELLA KIMBI NGITOUH ENG-D,HIS-C

(2) NJONJO LORNA EWENYE ENG-D,REL-E

(3) STEPHEN LYONGA MWAFISE HIS-D,LIT-E

(4) KADIJIHA VIVIAN LOKA GEO-E,HIS-D

(5) WIRNKAR DONALD BUNIVEN HIS-E,PHI-E

(6) JIBBRILLA MANU BUBA GEO-E,HIS-E

Centre No: 11764 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

YAGOUA

Regist: 21, Sat for 2 or more Subjects: 21, Passed : 17

% Passed : 80.95, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

BATASSOU BAMLAWNA DIEUDONNE

ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(1)

Passed In 4 Subjects: 6

(1) ACHE DJIMADOUM FRE-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(2) DOUROUM NGADA NADEGE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(3) ADIAFA SOUMAI AWALI ANASTHASIE ECO-C,FRE-E,GEO-E,HIS-D

(4) MBALIDAM BRIGITTE ECO-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(5) NDARBAWA FIDELE ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(6) NGALDA MELANIE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 4

(1) GAROUA FARIDA ENG-D,GEO-B,HIS-D

(2) LANGOLO ABRAHAM GEO-D,HIS-D,REL-E

(3) SOUITA FISSOU JULIETTE ENG-D,GEO-E,HIS-D

(4) MOUNOUNA ASSANE LINCOLN ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) TOKDATA DOBOY ECO-E,HIS-C

(2) ALIOUM NDOTTI ECO-E,PMS-D

(3) GUIWA GOGO INNOCENT GEO-D,HIS-E

(4) DA’NA FLORENCE ECO-E,GEO-E

(5) BALKISSOU MOKTAR GEO-E,HIS-E

(6) WANLAWNA GOLBO BONIFACE GEO-E,HIS-E

Page 191 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Centre No: 11766 BAFIA MBAM EXTERNAL

Regist: 67, Sat for 2 or more Subjects: 63, Passed : 36

% Passed : 57.14, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

(1) NGAPU LUKMAN MVENDUENTUEH ECO-C,GEO-B,HIS-B,PHI-B

(2) NDONG CYNTHIA MBEH ECO-D,GEO-E,HIS-C,PHI-C

(3) BIH LORIAN FRIDAY ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 15

(1) IBRAHIM ABOUBAKAR ECO-B,GEO-E,HIS-C

(2) FILBERT MEUBUNYI ECO-D,GEO-C,HIS-C

(3) LITIKA LANDRY LEINYUY ECO-E,GEO-D,HIS-C

(4) CHIFU RITA YIVEN HIS-D,LIT-E,PHI-D

(5) OSCAR SOMBELA GEO-E,HIS-D,PHI-D

(6) NFOR GLEN NCHAM ENG-D,HIS-D,LIT-E

(7) AMABO CORINE LUM ECO-E,HIS-D,LIT-E

(8) MOUFEKE HABDIROU ECO-E,GEO-E,HIS-D

(9) RAISSA YINDUI WEHTIKWOH HIS-D,LIT-E,PHI-E

(10) ZEMGE KELLY ECO-E,HIS-D,PHI-E

(11) GWEGA ABAS YENDEH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(12) AKWA SOLANGE SUNDAY ENG-E,HIS-E,LIT-E

(13) NDIMUAFAH SEMSUDI CHETFAH ECO-E,HIS-E,PHI-E

(14) ELIZABETH ANNE VERSIGAI ECO-E,GEO-E,HIS-E

(15) NDIFORGANIAG CLAUDE ZIDANE ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 18

(1) DICKA TADJA HENRI EDOUARD WILFRIED ECO-A,HIS-B

(2) DANIELLE PAULE KAMENI YIMTCHI FRE-C,HIS-C

(3) FADIMATOU AKON DIMAS GEO-D,HIS-C

(4) AYUK PERRY TABI ECO-E,HIS-C

(5) NDUMU MEGAN NYIBIO ECO-E,HIS-C

(6) NGEBUM YEBUIN ERIC ECO-E,HIS-C

(7) MBEREKE MBEREKE LOUIS PASCAL BENJAMIN ECO-E,HIS-C

(8) ESABE METUGE NAPHTALI GEO-E,HIS-C

(9) TATAH FRANCIS FONYUY HIS-C,REL-E

(10) NYOMI NJANTOU FRANCK YANNICK ECO-E,HIS-C

(11) CHE KEVIN STEVE CHO ECO-D,HIS-E

(12) MASUA ARESTIDE NGOE ECO-E,GEO-D

(13) NGONG SANDRA SHACKA ECO-E,GEO-D

(14) MADRID MBUTU ENG-D,FRE-E

(15) TANSHO ZITA LEME ENG-D,LIT-E

(16) NZOKOU TCHONETCHOU HERMES PAOLA ECO-E,FRE-E

(17) MAGNA ALINE GISELE FRE-E,HIS-E

(18) NDENG A AYONG JEANNE FRELAT ENG-E,LIT-E

Centre No: 11770 ATIELA EXTERNAL

Regist: 40, Sat for 2 or more Subjects: 38, Passed : 16

% Passed : 42.11, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 5

(1) DIOM BLAISE DIOM ECO-E,GEO-E,HIS-B

(2) TAH SHELLA FEKUN BIO-E,CHE-D,GGY-C

(3) NFOR MARCEL ADAMOU ENG-C,GEO-E,HIS-E

(4) EMMANUELA WIYKIYNYUY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(5) MBIKUNIH LESLINE MEAKWE ECO-D,ENG-E,GEO-D

Passed In 2 Subjects: 11

(1) BOYEH MASHUBEL BEBINBANG ENG-C,FSN-C

(2) NKEMETO STOCHKOV NGORAN GEO-D,HIS-C

(3) NGEK DORIS NGON GEO-D,HIS-C

(4) TANYI CATYLAURA OBENTEM ENG-D,HIS-D

(5) AZINWE ELIZABETH NDUMUH ENG-C,HIS-E

(6) CLAUDINE NANGAH GEO-E,HIS-D

(7) FRANCISCA KECHEIH ECO-E,ENG-D

(8) NGUM SHALLIN WIESE GEO-E,HIS-D

(9) NATSE NEMBO YOLANDE GEO-E,HIS-E

(10) CHEFOR CYNTHIA MEFOR BIO-E,PMN-E

(11) NDZEBINKIRI PERCY SIMO GEO-E,HIS-E

Centre No: 11771 HARVARD SCHOOL COMPLEX ETOUG-EBE

YAOUNDE

Regist: 159, Sat for 2 or more Subjects: 159, Passed : 154

% Passed : 96.86, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 22

(1) NJECK BRENDA ACHO ECO-C,ENG-B,FRE-B,HIS-B,LIT-B

(2) AWA UNICE MEGHA ECO-C,ENG-C,GEO-A,HIS-B,PHI-B

(3) CHI HARDY TANCHA ECO-A,ENG-C,GEO-D,ICT-A,PMS-D

(4) SIADJEU MONKAM FRANCIS BIO-B,CHE-C,FSN-B,GGY-C,ICT-D

(5) SAKWE MAGRETE BONGO BIO-A,CHE-E,FSN-B,GGY-C,PMS-C

(6) NDIYOU ANNA BONJE ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B,PHI-B

(7) FRU CHILI IVO BIO-A,CHE-D,ICT-B,PHY-E,PMN-C

MENITCHEU PATRICIA FLORIANE

BIO-B,CHE-E,FSN-A,GGY-C,PMS-D

(8)

(9) TAMBU BRITNEY TAMBU ECO-C,ENG-D,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(10) NGWAH PRODENCIA GHEYO ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-C,PHI-C

AZAMBOU FOUATSA AARON BRONDON

BIO-D,CHE-D,FSN-C,GGY-D,PMS-D

(11)

(12) NCHU VALINA NJUANGHOBUE ECO-A,ENG-E,FRE-E,HIS-D,PHI-D

(13) AMENDIH PRECIOUS MANDAH ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-C,PHI-E

(14) METOMAH LUC BEFUNG ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-C,PHI-E

(15) AYABA BRANDLEY ASHUMBOM ENG-C,FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(16) ABDOURADJIBOU YAYA ENG-C,FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(17) UZAIPATU WIYSAHNYUY ECO-C,ENG-D,GEO-D,ICT-E,PMS-D

(18) TATA LOUISER BONGWEP ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(19) TOUBOUSSOU ROGINE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(20) LORENA NAWAINSI ECO-E,ENG-C,GEO-D,ICT-E,PMS-E

NSUHDOH HYCENTA NFORBUTEH

ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(21)

(22) BIH LAURA GHAAH ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E,PHI-E

Passed In 4 Subjects: 63

(1) NGWANKFU KELLY BUNYUI BIO-A,CHE-D,FSN-A,GGY-B

(2) NJEMBONG HUBERT FOLEFAC ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(3) SAMA RIGOBERT BIO-A,CHE-D,PHY-D,PMN-C

(4) TAKWI SUSAN BINAH ECO-B,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(5) KHAN BRANDON TENENG ECO-B,ENG-E,GEO-B,HIS-C

(6) TENDONGIM CLANTHIA BIO-B,FSN-C,GGY-C,PMS-D

MUPETOH DANIYOLOU NGHUPOUBUEH

BIO-C,FSN-A,GGY-C,PMS-E

(7)

(8) AMOMBI RUTH ABE BIO-A,ICT-C,PHY-D,PMN-D

(9) ANYAM SHELLA NIGHI ECO-A,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(10) NDIFOR NETCHU KELLY JOY BIO-B,GGY-C,ICT-C,PMS-E

(11) TAKANG DESMOND AGBOR BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMN-D

(12) MOHAMADOU BACHIROU BIO-A,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(13) NJUMBE PHILIP NGOLENJIKANG BIO-B,CHE-E,FSN-B,GGY-D

(14) TANGUMONKEM EKONG NAYAH CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-C

(15) NGANJOH STANLEY ECO-B,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(16) NGULEFACE ELIMA NJINJU BIO-A,CHE-D,ICT-C,PMS-E

(17) JEMEA LIONEL AYAMBA BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMN-D

(18) KAMWA KAMWA BILL FRANCK BIO-C,CHE-E,FSN-B,ICT-D

(19) RINGNYU NGANYU BIO-C,CHE-E,FSN-B,PMS-D

(20) TABE TAKANG JOEL AYUK ECO-C,ENG-E,GEO-B,HIS-D

(21) NCHANGBI LETICIA SALIAN SAMA BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(22) PEWINGHA EVIEA AKWESE ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-C

KENFACK NITEDEM MICHELLE LAIRE

BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMN-D

(23)

(24) NKEZE MARLET HARRIS ECO-C,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(25) ASONGU RELENDIES EFEUT ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-C

(26) MANKA FAITH ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-D

TEUFACK NGOUATEU ZINEDINE ZIDANE

CHE-E,ICT-B,PHY-D,PMN-D

(27)

(28) NGECHA FRANBELL LEKEAKA ECO-B,GEO-E,HIS-D,ICT-D

(29) TCHANI NGAMENI ODETTE EPIPHANIE ENG-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

Page 192 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 63

(30) DONFACK MUKAM DURESSE BIO-C,FSN-C,GGY-E,PMS-D

(31) DJUIDJI NJUITE ORNELLA ROSANGE BIO-B,CHE-D,PHY-E,PMS-D

(32) AYUK MARIE AYUK ECO-C,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(33) TAKU EBAI ASSAM ALFRED ENG-D,HIS-C,LIT-D,PHI-E

(34) ASHU THOMPSON ASHU TABI ECO-B,ENG-D,GEO-E,HIS-E

(35) NKENKAH JUNIOR YENGHOZEH ECO-C,GEO-D,PHI-D,PMS-E

(36) RACHEL YOKMBOMINYI ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-C

(37) MBIELE DJANDEU DIMITRI KEVIN ECO-C,FRE-E,GEO-D,HIS-D

(38) AWA JUNIOR AWA ECO-C,ENG-C,GEO-E,PMS-E

(39) TIMUNG JANIE KENDRA FUNKUIN ECO-C,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(40) NOUTESSA YVANA BRICE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(41) ELONDO JEMEA EFFICIENT ECO-E,ENG-D,GEO-C,PMS-E

(42) NDIKIMI NADINE MOUNYA ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(43) AGBOR NCHACHA AYAMBA ECO-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

(44) AMBESI ALBRIGHT ASAAH ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(45) WACHO JERRY NYAMBA ECO-E,ENG-D,GEO-D,PMS-D

(46) NKEMBO QUINTA MASEGNE ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(47) ACHE CYNTHIA AFOR ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(48) TANA BRITA EKA BIO-D,CHE-E,FSN-C,PMS-E

(49) ANABI MOSONGO NANDE ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(50) MBATOH CARL-MALONE MALOKA ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-D

SILATSA NGUETSA LOLITA MERVEILLE

ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(51)

(52) KOMALUA SETH YUH ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(53) FUH TRACY NGWEMINI ENG-D,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(54) TCHUENTE KAMENI LINARES ECO-E,GEO-E,HIS-E,ICT-C

(55) NDZEIDZE SERGE SEVIDZEM BIO-D,CHE-E,GGY-D,PMS-E

(56) EPEYBANGHA EBOT BESSEM ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(57) BIJINGSI SHERON FORSAH ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(58) MAGEM MELVIS MBANTOH ENG-E,FRE-E,HIS-C,LIT-E

(59) EJOLLE MEJANE EMILIA ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(60) BIHINA CLAUDE CLEMENCE ENG-D,FRE-E,HIS-E,LIT-E

(61) NANDONG MANDJECK DANNY ECO-E,ENG-D,GEO-E,PMS-E

(62) NGUM GLENICE NGANG ENG-E,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(63) MULUH BLESSING MAGHA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 54

NJONGUO LEWIS JUNIOR TENDONGLEFACK

ECO-A,GEO-A,ICT-C

(1)

(2) NDE SHERIAN NEH BIO-B,FSN-A,GGY-B

(3) BRIGHTLY TENENG FOMUJANG ECO-A,GEO-B,HIS-C

(4) AWAH CHRISTABEL NDONG BIO-B,FSN-A,GGY-D

(5) AKARANJOH JEAN DOMINIQUE ESINO ECO-B,GEO-D,HIS-B

(6) TEWAH BRONHILDAR BIO-B,FSN-B,GGY-D

(7) TANTOH MARY NYUGI ECO-B,ENG-D,HIS-B

NGOUATEU TSANE ASSANTELOCK CHRISTELLE

BIO-A,CHE-D,PMN-D

(8)

(9) NGAH TABI MBENG ETA JANE BIO-C,CHE-E,FSN-A

(10) DJAYOU TATCHI FABIOLA ORNELLA BIO-A,CHE-E,PMN-C

(11) TUIKO NGAPOUNJI MARIE MAELLE BIO-C,FSN-B,PMS-D

(12) AZABESHING LUANCH MANYI ENG-C,HIS-B,LIT-D

(13) YAMILIE ALBERTO ECO-D,GEO-B,HIS-C

(14) MEUNADUOH GILDAS KWEBONG BIO-A,CHE-E,PHY-C

(15) EGWACHO BLANCHE MBACHA BIO-C,FSN-C,GGY-D

(16) KEBEH ERIC NDZE BIO-B,CHE-E,GGY-C

(17) FORLEMU RIDLLEY NANGATIE BIO-B,PHY-E,PMN-C

(18) VERA MARY WINCHI BIO-B,GGY-C,ICT-E

(19) NTAM TRACEY BINDEI ECO-C,GEO-C,HIS-D

(20) KHAN DILAN ASOBO BIO-D,FSN-A,PMS-E

(21) CHENWI CLAUVIS NEBASO ECO-C,GEO-C,HIS-D

(22) NGONG STEPHEN SAM ECO-C,GEO-D,HIS-C

(23) DJILO DJILO ARMAND PAULIN BIO-B,CHE-D,PMN-D

(24) NZANGUE SAHA PAVEL DAQUIN BIO-B,CHE-E,PMS-C

(25) KUM MORGAN NING BIO-C,ICT-C,PMS-E

(26) AYUK BRIAN EBAI ASSAM ECO-C,GEO-D,HIS-D

(27) NKWENGWA CHARDON CEDRICK ECO-B,GEO-E,HIS-D

(28) FOUDJIEU SONGOU JERRY ROSEVEL BIO-D,FSN-B,PMS-E

(29) NOUMI HONSSO FABRICE DIEUNEDOR BIO-C,FSN-C,PMS-E

(30) KUKUNDA WOGHOMBONG BRADLEY BIO-C,GGY-D,PMS-E

(31) NGHEBWE NJUKE STEPHANIE ECO-C,GEO-E,HIS-D

(32) AMBE ERNEST NEBA ECO-B,GEO-E,ICT-E

(33) BIH CLARISA TIZAH BIO-B,ICT-E,PMN-E

(34) KWATE CYPRAIN ECO-C,ENG-E,HIS-D

(35) ANYI LYDIA BESONG ENG-C,HIS-D,LIT-E

(36) AYUK CHRISTINE BESONG ENG-C,HIS-D,LIT-E

(37) ZAMBO AYOMBA MARIEBELLE PETROVA BIO-D,FSN-D,PMS-D

(38) ECHEMA COMFORT NJOK ENG-D,HIS-D,LIT-E

(39) SAWAH SONDAY MALKO LYNS BIO-C,CHE-E,PMN-E

(40) KEJANG MALIEKA FETMENGA ECO-D,HIS-D,LIT-E

(41) AYIMELE CHANELLE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(42) DOUANLA LOICE MERVEILLE BIO-D,GGY-E,PMS-D

(43) MAFFO DOUANLA ANNE MANOELA ECO-D,GEO-E,PMS-D

(44) JOGO JEUKENG STELLA PAMELA ECO-D,GEO-D,PMS-E

(45) JIGEM MODESTE GORU ENG-D,HIS-D,LIT-E

(46) NCHUNKEH ALPHONSTINE FONCHA ENG-D,HIS-E,LIT-E

(47) FEUDJIO NANFACK ANGE ECO-E,ENG-D,HIS-E

(48) NABURO CHRISTABEL EDAH FRE-E,HIS-D,LIT-E

(49) GHONG AFUBAI CHANCELLE ENG-D,HIS-E,LIT-E

(50) ANYAM CLIFOUD CHI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(51) NOMBO DOROTHY NJOLE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(52) NELLY YAYA TANTO ENG-D,FRE-E,HIS-E

(53) NKONGHO GRACE TABI ENG-E,HIS-E,LIT-E

(54) DJOUMETIO NGUEMO ROCHINELL ERIC ECO-E,ENG-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 15

(1) TEKU TAKUNCHONG WILLIAM RIDEOUT BIO-A,ICT-C

(2) SOH HALMOND TICHA BIO-B,PMN-B

(3) NGAM BRANDON FORMONYUY ECO-A,GEO-D

(4) EBUNE CYNTHIA BIO-C,FSN-C

(5) AFESE DALTON BLAIR AZIWOH ECO-C,GEO-D

(6) MBIAOH ELVIS AJONGAKOH BIO-B,PMN-E

(7) TCHOFO TEGHANG DURICH BRONDEL FMA-E,PMN-B

(8) MALE LANGU LINDA BIO-D,PMN-D

(9) ANIEFIOK CHRISPAT NKWENTI JUNIOR BIO-E,ICT-C

(10) FOFIE BILI DILANE FSN-D,PMS-D

(11) NYUYWIR FABRICE LIMNYUY BIO-D,GGY-D

(12) KENFACK TSOFACK PEGEORETTE BRENDA BIO-C,PMS-E

(13) DJEUMI TONGA ARRIS KELAM BIO-D,PMN-E

(14) TONGMEZEN DJOUMESSI LEVIS HIS-D,LIT-E

(15) NORIVON NGUAFAC FUNJU HIS-E,LIT-E

Centre No: 11772 KAD-NDAP BILINGUAL SECONDARY

SCHOOL SIMBOCK

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 20

% Passed : 83.33, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

NDINGAWANYUI CALEB FEHNYUI

ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D,ICT-D

(1)

Passed In 4 Subjects: 8

(1) WIRBA CLEMENTIA AYONGFORGHA ECO-E,GEO-B,HIS-C,PHI-B

(2) MAMBO SHARON SENGE ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-D

(3) WIRSIY KENDRA BIHKONGNYUY ECO-C,ENG-C,HIS-B,LIT-D

(4) KAH MILLINA TENJONCHA ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(5) WIRNKAR BIANCHI TANYU ECO-E,GEO-D,HIS-C,PHI-D

(6) TASI SHARON NCHACHA ECO-E,GEO-E,HIS-C,PHI-D

(7) AHANEOGBE BELTHA KLIOMANYI ECO-E,GEO-B,HIS-E,ICT-E

(8) LEKEGEH REBECCA AMINDEH ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 5

(1) MBACHAM BROWNDOM ETENOH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(2) VUSHENTUH JENNIFER NGWE CHE-D,ICT-C,PHY-E

(3) LUKONG MELVIS BERINYUY ENG-E,HIS-D,LIT-E

(4) TATAH SOLANGE JAYDZEKA ECO-E,ENG-E,HIS-D

(5) OMVOA FOUDA SOPHIE FORT ENG-E,HIS-E,LIT-E

Page 193 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 6

(1) TABE MARY ENOW TAKU BIO-E,ICT-D

(2) NJODZELA CHRISTABEL KWAYE ENG-D,LIT-E

(3) MBUKENFON GRESIOUS BOBOVA ENG-E,ICT-D

(4) FORKWA SANDRA ANYEN ECO-E,HIS-D

(5) ELOBE SHERRON HIS-E,LIT-E

(6) NFOR GWEI KENEDY GEO-E,HIS-E

Centre No: 11773 MACMILLAN BILINGUAL ACADEMY

YAOUNDE

Regist: 172, Sat for 2 or more Subjects: 169, Passed : 105

% Passed : 62.13, Sanctioned : 1

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) NGONGANANG ROY AYAFOR BIO-B,CHE-C,ICT-B,PHY-E,PMN-D

Passed In 4 Subjects: 17

(1) MOUBA ASMARA ECO-A,FRE-A,GEO-A,PMS-B

(2) NCHIFEH LEONEL AYOMBOM ECO-C,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(3) MBIYONGWAH ENNETE NASHUNI ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(4) MUKUM MAIMUNA TABIT AFOH ECO-C,GEO-C,HIS-C,PHI-C

(5) TIKUM TECLAIRE ENGONWEI ECO-E,GEO-B,HIS-C,PHI-B

(6) BENLAH MEINERTS AFANYU ENG-C,FRE-E,HIS-A,LIT-D

(7) MAYAH JEANETTE ECO-C,ENG-E,GEO-D,HIS-C

(8) SEARCH JOE BARINYUY ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-C

(9) MENKEM TIKU JOY MANJECK ECO-D,FRE-C,HIS-C,LIT-E

(10) TEBO DELIGHT AFAHNWEAH ECO-D,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(11) BANJI DOBGIMA COLDA ECO-E,GEO-E,HIS-B,PHI-C

(12) ZUH BLESSING NGWEMETA ECO-C,FRE-E,GEO-C,PMS-E

(13) MUA BRANDON NCHANG ENG-D,FRE-C,HIS-D,LIT-E

(14) JULIETTE SIRRI ECO-E,ENG-C,HIS-D,LIT-E

(15) TANI STONY-RUTH FONYUY FAVOUR ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(16) DZELAMONYUY ALEXINE WOMELA ECO-E,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(17) FUMBUWING RACHEL NGECHO ENG-D,FRE-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 41

(1) YUNGONG CLADIUS NGUM ECO-A,GEO-A,HIS-B

(2) NJONGFOH BRYSON NJOOFEM ECO-C,GEO-B,HIS-B

(3) TANTOH OBEDIENCE BERI ECO-B,GEO-C,HIS-C

(4) SAMKA AMMABEL DZEKEM ECO-C,GEO-C,HIS-C

(5) ATENGONG NEKUH BLESSING ECO-B,HIS-B,LIT-E

(6) YAMKAN UNITY LENWI ECO-E,GEO-B,HIS-C

(7) CHIN THERESIA SUILA BIO-D,CHE-C,GGY-C

(8) MOFOR ENDURANCE PECHUKEH BIO-B,GGY-C,ICT-E

(9) NDZEIDZE BORIS FONYUY ECO-D,GEO-D,HIS-B

(10) NGALA JESSEY LUM ENG-D,GEO-D,HIS-B

(11) NCHANGWI PAMDORA SUH ENG-D,HIS-B,LIT-E

(12) ATEH CHALTERN PEPIAKE BIO-C,CHE-E,ICT-C

(13) NCHIFOR DERICK AYENWUH BIO-D,GGY-D,ICT-C

(14) ALAO GLORY TEMITOPE BIO-B,CHE-E,ICT-D

(15) SONG NESTORINE NAIN ECO-D,GEO-C,HIS-D

(16) DOHMATOB MARILYN NAHJELA ENG-D,HIS-C,LIT-E

(17) ODMIA BENIS FOMUNE ECO-D,GEO-E,HIS-C

(18) WIRKWA MACRINA NYUYKONGMO ENG-D,HIS-D,PHI-D

(19) SAH CARTINA MBONG ECO-E,HIS-D,PHI-C

(20) FADIMATOU AYA OUSMANOU FRE-E,GEO-D,HIS-C

(21) TEMOH QUINIVETTE AMBEUG ENG-E,HIS-D,PHI-D

(22) NGAH VANISA MUCHET ENG-D,HIS-D,LIT-E

(23) TANTOH KINDNESS KIKI BIO-D,CHE-E,ICT-D

(24) FUL SONITA ALUMA BIO-E,ENG-D,ICT-D

(25) BETRAND NFUA ECO-C,GEO-E,PMS-E

(26) BAH REJOICE WIBAH GEO-E,HIS-D,PHI-D

(27) NDONGO MICHELLE ROSLANE FRE-D,GEO-D,HIS-E

(28) MACHAPTIEARMSTRONG ECO-D,GEO-D,HIS-E

(29) LEMNWIE MARY TAMULUH BIO-D,GGY-E,ICT-E

(30) TIACHI MERY PRIAME ANUITIZIH ENG-D,GEO-E,HIS-E

(31) NJAH GLORY MPOVA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(32) YAH QUINANIS EMBAH ECO-E,ENG-E,HIS-D

(33) BLESTER LAIKA BANADZEM HIS-E,LIT-E,PHI-E

(34) CHO BLANCHE-INGRAM NGUM HIS-E,LIT-E,PHI-E

(35) NINGNOH DORINE FRE-E,HIS-E,LIT-E

(36) NFOR LARRY WIRNA ENG-E,HIS-E,LIT-E

(37) ANIZETTE NJILIH ECO-E,GEO-E,HIS-E

(38) MACHOLUH MARIAN MBETMBIU ECO-E,GEO-E,HIS-E

(39) NGNOGUO TATHOKAM KEVINE MILLENA BIO-E,CHE-E,PMS-E

(40) MARIETTE NDENGKOH ENG-E,FRE-E,LIT-E

(41) CHICK NAOMI NGUM ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 46

(1) ADII BRANDON TOH GEO-C,HIS-B

(2) YUNINSI NKEH MIRIAM ENG-D,HIS-C

(3) AZISE JULLIETTE MBINJIFOR GEO-D,HIS-C

(4) YAYA ABDU HAMAJAM ECO-E,HIS-C

(5) NGUEPNANG CENDRA FAYELLE ECO-E,HIS-C

(6) NGEHGAH HONORINE KENYUY HIS-C,PHI-E

(7) YENI NZIENGUI ETUMA TIGUI ANGELO ALFRED FRE-D,HIS-D

(8) YAAH VALERIE TATA GEO-D,HIS-E

(9) SAHNDA EPHESIANS NGALLA BIO-D,GGY-E

(10) NYUYDZE VIRGINIE WIYKIYNYUY HIS-E,LIT-D

(11) ASONGTIA SOLANGE NGOSONG HIS-E,PHI-D

(12) KONWIH BONSEH CONFIDENCE ENG-D,LIT-E

(13) GHONG JOEL TEM GEO-E,PHI-D

(14) NGAM DELPHINE NAMBU ECO-E,HIS-D

(15) MANGWA SIDONIE AFORJEM ENG-D,HIS-E

(16) ASAAH MABELLE MAKU HIS-D,LIT-E

(17) TAMBE CHRISTABEL TAYUL HIS-D,PHI-E

(18) MBIYDZENYUY MARY FRANCIS SIYSINYUY GEO-E,HIS-D

(19) MBISE JOYSNOEL NGONGWASHI BIO-D,PMN-E

(20) FADIMATU ALI JULIE MUSA BIO-E,GGY-D

(21) TIBAB MELTA ENDAM BIO-D,CHE-E

(22) FOMUNE BELTINE LEKUNA BIO-E,ICT-D

(23) CHUNG NESTOR MBULAI GEO-E,HIS-D

(24) MBANTANG DESRY WUNJAH ENG-D,HIS-E

(25) SIRRI CHARLOTTE NDE GEO-E,HIS-D

(26) SHUAHAM GRAHAM ALHADJI GEO-E,HIS-D

(27) YUFEH NOELA RANLAV ECO-E,HIS-D

(28) TANYU FERDINAND YUNIWO HIS-D,PHI-E

(29) NGWENYI SYLVIE GEO-E,HIS-D

(30) MULLAM CHRISTIAN AKUMBO ENG-D,HIS-E

(31) AYANG TATIANA AWOH HIS-E,LIT-E

(32) NCHINDA NORBERT ECO-E,GEO-E

(33) WIRBA ANGELA LAMNYUY BIO-E,GGY-E

(34) IBRAHIM NJIBO GEO-E,HIS-E

(35) FONYUI GLORY MUNSHEP HIS-E,LIT-E

(36) NKEMANJENG YVONNE NGEPWOH GEO-E,HIS-E

(37) FAMBENG BRANDON NGOCHIA ENG-E,HIS-E

(38) OBEN BRENDA EBOB HIS-E,PHI-E

(39) ZANG NDAZOA MARIA BIANCA ANOUCHKA FRE-E,GEO-E

(40) NGONGANANG SYLVIA NCHO HIS-E,LIT-E

(41) MBUH CLAUDIA MESHI HIS-E,LIT-E

(42) NKEMBE JOSIAH CHEFOR BIO-E,CHE-E

(43) ALOMBA HALLE BRENDA ENG-E,HIS-E

(44) IFUONDOH PERPETUAL GEO-E,HIS-E

(45) FRANKLINE NYUIGAP GEO-E,HIS-E

(46) NTSAM PAUL ARNOLD FRE-E,GEO-E

Centre No: 11774 YONDO BILINGUAL HIGH SCHOOL

YAOUNDE

Regist: 19, Sat for 2 or more Subjects: 19, Passed : 10

% Passed : 52.63, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 2

(1) NGEH MARINET KEFANGAGHONG ENG-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(2) ABOUI BIHINA DESIRE MAVY FRE-E,HIS-B,LIT-E,PHI-D

Passed In 3 Subjects: 2

Page 194 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 2

(1) BINDZI MANI OBRICH JUNIOR FRE-D,HIS-E,LIT-E

(2) EDJANGUE WAHOUM ROMEO QUENTIN ECO-E,GEO-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) BILL-GLEIN MBE NGOH HIS-C,LIT-E

(2) AHIILI TAYII WOO AAGUEE ELISEE GEO-E,HIS-C

(3) NCHEH DORINE ENG-D,HIS-E

(4) EDJONGOLO MICHEL LANDRY ECO-E,GEO-E

(5) NSEGUE ONANA APPOLONIE CHRISTIANE FRE-E,HIS-E

(6) TSANGA NDZANA JOSEPH WILLIAM ECO-E,GEO-E

Centre No: 11777 COLLEGE POLYVALENT LA MUTUELLE

COMMUNATAIRE DE DEVELOPMENT, YAOUNDE

Regist: 236, Sat for 2 or more Subjects: 223, Passed : 93

% Passed : 41.70, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 1

(1) MEIH-BWAL PROSPER BWAL ECO-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B,REL-C

Passed In 4 Subjects: 12

(1) SIRRI AFANWI CARINE BIO-B,CHE-C,ICT-E,PMS-D

(2) SAMBA SYLVIA MBULLI ECO-E,ENG-D,GEO-A,HIS-D

(3) ATEMKENG PRUDENCE ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(4) CHIN MURIESTECY BONGKISHERI ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(5) APANGHA LAZARUS CHIA ECO-E,ENG-C,HIS-B,LIT-E

(6) ACHOOH CLOVIS PENN ECO-D,GEO-D,HIS-C,PHI-E

(7) MBOLE BRIAN PERRY ANDY SONE ECO-D,ENG-D,GEO-D,HIS-D

(8) AFUHNUI VALERINE AKONGNUI ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(9) MBOK AUGUSTINE AMANDINE ECO-C,FRE-E,GEO-E,PMS-D

(10) FRU KELLY BRIGTH BIH ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-E

(11) NGWA MELVIS LEM ECO-E,ENG-D,HIS-D,REL-E

(12) MBUH ELISABETH AGENDIA ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 28

(1) TITA FOBID PRECIOUS ECO-E,GEO-C,HIS-B

(2) LABAH PRINCELY NJING GEO-E,HIS-B,PHI-D

(3) TATA BLESSING MUNKENG ENG-D,GEO-D,HIS-C

(4) ADAMOU BORIS SOULEYMANOU BIO-C,CHE-E,GGY-D

(5) NKAMSEH SOMEBODY VINCENT BONSI BIO-C,CHE-D,PMN-E

(6) BILLE FOMENA RAPHAEL BIO-B,CHE-E,PHY-E

(7) CHIN ANATU BIY ECO-E,GEO-D,HIS-C

(8) ANDONG MARBEL ACHAMBENG ECO-E,GEO-C,HIS-D

(9) AYIM ANITA AWA ENG-C,HIS-D,LIT-E

(10) BLESSING MESOE DJOMATCHOUA ENG-D,GEO-D,HIS-D

(11) AYAFOR VIGILANT FOZOH ENG-D,HIS-D,PHI-D

(12) NDINWA GENIFA GUMUOH ENG-E,HIS-C,LIT-E

(13) BLANDINE KAH BAH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(14) AMEH YVONNE NEPIH ENG-E,HIS-C,LIT-E

(15) NJIAWOH ABDEL SUH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(16) TAM CLINTON FORCHAN ENG-D,GEO-E,HIS-D

(17) KAPKEUBE WAMO ARIANE BIO-E,PHY-E,PMN-D

(18) NDOH VICTORY MEGHA ENG-D,GEO-E,HIS-E

(19) NJIKEM ELVIS FORMIN GEO-E,HIS-D,PHI-E

(20) VAROLINE NAAH ENG-E,GEO-E,HIS-D

(21) BANTA CHRISTY NDZI ENG-E,HIS-D,LIT-E

(22) MBAH HOSTENCIA TIKU ENG-D,HIS-E,LIT-E

(23) NDIFOR SANDRA FRI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(24) WUNG PASSCALINE INCHUO ENG-D,LIT-E,PHI-E

(25) NDANGO BRANDON MUFI ECO-E,GEO-E,PMS-D

(26) MBAKU ZIDANISE MBAYI ECO-E,GEO-E,HIS-D

(27) NEBA BETRAND NEBA GEO-E,HIS-E,PHI-E

(28) NUMFOR SOLANGE BIH ENG-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 52

(1) NJOBE PAMELA FAYEH BIO-E,FSN-B

(2) MELEMGHAI PHILIP BONGMBA BIO-B,PHY-E

(3) NDONGMO DJOUMESSI WILFRID GEO-C,HIS-D

(4) OMGBA BETE JULES STEPHAN CONSTY HIS-E,PHI-C

(5) MIYAH SANDRA GEO-D,HIS-D

(6) DONFACK ELVIRA CHARNEL GEO-E,HIS-C

(7) AMBANASOM THALIA GEO-E,HIS-C

(8) NDOSAK LOREDAN CHIYUM HIS-D,PHI-D

(9) NCHANG COLLETTE CHE BIO-C,GGY-E

(10) MBILAM NEVILLE YUNGSI ENG-C,GEO-E

(11) FONCHINGONG JOYCELINE NOKEH ENG-D,HIS-E

(12) TCHINDIE SOLANGE AZEMEKIAT HIS-D,LIT-E

(13) NGOLE BEAUTILINE MEJANG GEO-E,HIS-D

(14) FONYUY SERDRIC AHSENI GEO-D,PHI-E

(15) KHAN JUNIOR AWA ENG-E,HIS-D

(16) MUKI OSIAH GEO-E,HIS-D

(17) STEPHEN NDZENYUY NDZE BIO-E,GEO-D

(18) TENBAN LUCIEN ACHA HIS-D,PHI-E

(19) NGALA BENEDICTA NJERBU HIS-D,LIT-E

(20) ANGWE NELI ANGIAGHEN HIS-E,PHI-D

(21) AGBOR TRAVOLTA TAKOR GEO-E,HIS-D

(22) ABUBAKAR HASANA GEO-E,HIS-D

(23) BAWEH CLUDINE MAYA GEO-E,HIS-D

(24) NGEH BLANDINE NCHUINYI GEO-E,HIS-D

(25) NIKOYO MESSING MARCEL PHY-D,PMN-E

(26) NANGA RAISSA CHE ENG-D,GEO-E

(27) BENG GODWILL ACHUO ECO-E,GEO-D

(28) ENGONWEI TRACY TENYA ENG-E,HIS-D

(29) EBAI STEPHANIE ATEM ENG-D,HIS-E

(30) NGOE MUKETE BIO-D,CHE-E

(31) EMMANUEL ASA A BINAJOH GEO-E,HIS-D

(32) AWA MATOH SOLANGE HIS-D,LIT-E

(33) LIKONG BOGMIS DONALD GESHICHE PHY-E,PMS-E

(34) NDI BRYAN MBAH ENG-E,FRE-E

(35) TCHOUAKIONIE TITCHO GHISLAIN GEO-E,HIS-E

(36) MENJO MICHEAL PLATINE NJIYSINYUY GEO-E,PHI-E

(37) SENYUY JANET YIVEN ECO-E,HIS-E

(38) ANNA BINUE BUFERE ECO-E,GEO-E

(39) TAMBI SANDRINE GEO-E,PHI-E

(40) ENOH MACZINI TICHECK GEO-E,HIS-E

(41) NCHORI MEEKNESS MUNJI HIS-E,LIT-E

(42) MOKOM LARESSA KAFEH ECO-E,GEO-E

(43) NJEI JOYCELINE NEG BIO-E,CHE-E

(44) FOLEFOCK AZENKENG DELPHINE ECO-E,HIS-E

(45) DANJI ERIC AGU GEO-E,HIS-E

(46) MAMBO PRICILIA AZISEH HIS-E,REL-E

(47) CHIE SHARON AKWI GEO-E,HIS-E

(48) KUWONG MALIKA TSIABEH ENG-E,HIS-E

(49) ZAPJIO NGUIMATSIA FLORIANE ENG-E,FRE-E

(50) TAMNJONG NELSON NSHANJI BIO-E,GGY-E

(51) NDIFON LODIA ANWEANDONG ENG-E,HIS-E

(52) MELO KELVIN NCHIMENYI GEO-E,HIS-E

Centre No: 11778 GOLDEN BILINGUAL INSTITUTE

NKOLMESSENG YAOUNDE

Regist: 191, Sat for 2 or more Subjects: 174, Passed : 121

% Passed : 69.54, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 13

(1) MBOG NGNEGHIE YAN BIO-A,CHE-A,FMA-A,PHY-A,PMN-A

(2) TAKAM BIH ORNELLA BIO-A,CHE-A,ICT-A,PHY-A,PMN-A

BANADZEM SUMNYUY FONDZEYUF

ECO-C,ENG-D,GEO-A,HIS-A,PHI-A

(3)

(4) TARLA JANICE LABAH BIO-A,CHE-B,ICT-A,PHY-C,PMN-C

(5) KAH ZAYNAB SAMA BIO-A,CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-B

(6) PIH BLESSING MULUH ECO-E,ENG-D,GEO-A,HIS-B,PHI-D

WENDJEL MANANG GERMAINE DESOIRES MANASSE

ENG-D,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-B

(7)

(8) MEUYANUI SYDONIE WAYIH ECO-D,ENG-C,FRE-D,HIS-B,LIT-D

OYANDUT GINETTA TRACY IFUNDI

ECO-D,ENG-D,GEO-C,ICT-C,PMS-D

(9)

(10) KANJOH HONOURINE NYEH ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-C,PHI-B

Page 195 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 5 Subjects: 13

(11) ETTA JUDE NDE BIO-B,CHE-E,ICT-C,PHY-E,PMN-D

(12) LAH NJUNG MADELEINE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E,PHI-D

YEBEL AKELA LAMERE GLADYS

ECO-E,FRE-E,GEO-C,HIS-D,PHI-E

(13)

Passed In 4 Subjects: 22

(1) ONEKON ATIBA EDANG ANGEL CHE-B,FMA-C,PHY-D,PMN-B

(2) AMENCHWI EMMILIAN ECO-E,ENG-C,GEO-A,HIS-B

(3) NTEWAH MARIENETTE NGEBENUI BIO-D,CHE-D,FSN-A,PMS-D

(4) SAH ZUWAIRATU UMARU BIO-C,CHE-D,ICT-C,PMS-C

(5) AJONG MIRANDA AJONG ECO-C,ENG-C,GEO-D,HIS-C

(6) NJODZOKA FLORITA FONYUY ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(7) MBE TESSOH IVANOVE WARREN CHE-C,FMA-D,PHY-E,PMN-C

(8) TUKOV JEAN CAESAR MAHNGEH ECO-E,ENG-D,HIS-C,PHI-C

(9) NGOME KATIA LOMBE ECO-E,ENG-E,GEO-B,HIS-C

PONE NGAHSOM BRYTGET MARIE PHYLIS

FRE-E,HIS-C,LIT-E,PHI-B

(10)

(11) WENGANG SIEUNOU PAULE ESTER BIO-D,CHE-D,FSN-B,PMS-E

WATCHIESSI TALLA NZIKO ANNAEL DIANA

BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-E

(12)

(13) PENKA PIE DIANA RYAN ECO-E,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(14) BANADZEM JUSTINE KINYUY ECO-E,ENG-D,GEO-C,HIS-D

JOUEGO FOTSING ANNE MARIE VICTOIRE

BIO-D,CHE-D,ICT-D,PMS-D

(15)

(16) MINKOUE THERESE DAPHNEE ENG-C,FRE-E,HIS-D,LIT-E

(17) MFECHO BLQISE FORBAH ECO-E,ENG-E,FRE-E,HIS-B

(18) NJOMASOH ERIKA ASAKWA ENJOH ENG-E,FRE-E,HIS-E,PHI-C

(19) GANYI KISITO ECO-E,ENG-D,GEO-D,HIS-E

(20) BABARY AHMED GONTRAND FRE-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(21) NDIFON HERENTIN SANGSU ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(22) NDIEMI A NGON DORCAS CLAUDIA BIO-E,CHE-E,PHY-E,PMS-E

Passed In 3 Subjects: 36

(1) NOUSSI NDOUMBE ERIKA OLIVE BIO-D,CHE-C,PMS-B

(2) NDJOA AMBATTA SOSTHENE DANIEL FRE-C,HIS-D,PHI-B

(3) MBILLI MARTIN LOIC COME CHE-C,ICT-D,PMN-C

(4) NGWANG NOEL MBUNWE BIO-C,CHE-C,PMN-D

(5) NSAIBAN VIOLETTE YENNYUYGHA GEO-E,HIS-C,PHI-B

(6) CHOURAIM MOCTAR SAOUDI CHE-E,FMA-D,PMN-B

(7) JIH TANGU FABRICE FMA-D,PHY-D,PMN-C

(8) WILFRED DZEKEWONG ENG-D,FRE-E,HIS-B

(9) NOUBIWOU AMOUGOU JULIENNE ERICKA BIO-D,CHE-D,PMS-C

(10) NGOUOWA SIEUNOU LYNE MERVELLE CHE-C,ICT-C,PMN-E

(11) CHE SUH MAC LARRY BIO-C,FSN-C,GGY-E

(12) DANIELLE ESTHER KENDRA NKAKE NJANJO FRE-D,GEO-C,HIS-E

(13) NKEMBOH METEMBE BRENDA BIO-E,FSN-B,GGY-E

(14) SUFFO KAMLA STEVE STEPHANE CHE-D,ICT-D,PMN-D

(15) NDAMNSA ROBERT NJEM FRE-E,HIS-E,PHI-B

(16) SILATSA KEULEFACK CLAUDELLE CHELSIE BIO-C,CHE-E,GGY-E

(17) TCHOMGWI TSEMEU ELAINA JOYCE BIO-E,ICT-D,PMS-D

(18) NDOKO HONLA EUGENE HILARY GEORGIE BIO-E,CHE-E,ICT-C

(19) MPOUMA REBECCA LESLIE PATRICIA BIO-E,ICT-C,PMS-E

CATHERINE CRISTAL LUCRECE NKAKE SAME

ECO-E,GEO-C,PMS-E

(20)

(21) ALAIN CHIMAMKPA OFOEGBU GEO-E,HIS-D,PHI-D

(22) TCHANGOU NGANDJUI ANGELA JOYCE ENG-E,HIS-D,PHI-D

(23) NCHUMOH ATEH CHIARA YVETTE ENG-D,HIS-D,LIT-E

(24) NGENGIH PRINCELY CHENYUI ENG-E,HIS-D,PHI-D

(25) PASSA BIH VANINA NDZANA BIO-E,ICT-E,PMS-D

(26) NANKENG ACHYLLE THIERRY FSN-E,ICT-E,PMS-D

(27) MOUYICHE KENKO ARMELLE FRE-E,GEO-E,HIS-D

(28) SOUGUE MAHOP GABRIELLE LUNA ENG-D,HIS-E,PHI-E

(29) NDIFOR ASHLEY LUM VISISEMBOM ECO-E,ENG-D,GEO-E

(30) BIZINDA OLIVIER CHO ECO-E,GEO-E,HIS-D

(31) TEKEH EMMANUEL ANYAH ECO-E,ENG-E,GEO-D

(32) DEMGNE KOUAM NELLY CYNTHIA ENG-E,FRE-E,HIS-D

(33) MAKUETE TAGNIBA MAEVA NAOMIE FRE-E,HIS-E,LIT-E

(34) MEKUAZE NOUMBISSIE ANGE SANDRA ECO-E,GEO-E,HIS-E

(35) MMIRA MACHIA EDDY WILLIAM BIO-E,CHE-E,ICT-E

(36) BIANDA EBAYE EMMANUELLE ODILE ENG-E,FRE-E,GEO-E

Passed In 2 Subjects: 50

(1) KOUAM NKEM RYAN ROUSSEL GEO-B,HIS-C

(2) IHIMBRU BLESSING YISU BIO-E,FSN-B

(3) EDZOA NGONO MARIE THERES ANGELA CHE-D,ICT-D

(4) MESSA MBEUFANG DIVINE ARCANGE CHE-C,PMN-E

(5) NJONKOUE WOGUE IVAN DYLAN HIS-E,PHI-C

MAPOUTH LOUGHE MARTHE MICKAELLA ALEXANDRA

FRE-D,PHI-D

(6)

(7) ELEMBA ATANGANA NELY PAULIANE BIO-E,FSN-C

(8) EBELLA NJOK LUIS YVANN GEO-C,HIS-E

(9) HIEGA EMMANUEL JOEL ICT-D,PMN-D

(10) MBORINGONG ERASMUS MELAH BIO-D,FSN-D

(11) NDIKI MBALLA MICHELLE JOYCE GRAVELLA FRE-C,GEO-E

(12) NANG PIERRE CELESTIN FRE-D,HIS-D

(13) MBANGO SUZY GWENDY BIO-D,CHE-E

(14) TCHIENGANG YOUMOU YANN ARISTIDE CHE-D,ICT-E

(15) OLINGA YENE RENE DAVY CHE-D,ICT-E

(16) DAASSI TALLA JOEL LANDRY ICT-E,PMN-D

(17) LUQMAN DANLAMI BIO-E,CHE-D

(18) WONTCHEU DAKAM AUDREY MARINA HIS-D,PHI-E

(19) NJAMPA ARIELLE CLARA FRE-D,HIS-E

(20) SOUFFEU SIEGNIE RAYAN ECO-D,GEO-E

(21) NGANDO EYOUM IVAN TRESOR FRE-D,PHI-E

(22) KASSEBE NGOMVE FRANCE DESIRE FRE-E,HIS-D

(23) NGAH CHEALSY BONGHABI GEO-E,HIS-D

(24) BIELOU OTHNIEL JEPHTE BIO-E,ICT-D

(25) NGO SHARIS SHAMNYUY ICT-D,PMN-E

(26) BINAKI ONDOBO NANCY CEDA ENG-D,LIT-E

(27) BENGONO OBAMA ARISTON RYAN BIO-D,FRE-E

(28) SIMO TOUOSSOCK VANELLE ENG-D,FRE-E

(29) EYENGA CAROLINE CHEQUINA ENG-E,FRE-D

(30) CHONJU TCHINDA BORIS GEO-E,HIS-D

(31) CHIANAIN KELLY NENG ENG-E,HIS-D

(32) ATANGANA EKONO YVES WILFRIED FRE-D,HIS-E

(33) EBOUE EKELLE KONRAD CHE-E,ICT-E

(34) TIKENG TSIDA EDOUARD JUNIOR BIO-E,PMS-E

(35) NAOUSSI MATSINGOUM SYNTIA FORTUNE HIS-E,PHI-E

(36) WANDJI NKWAMEN ULRICH DIEUNEDOR GEO-E,HIS-E

(37) MAPOUTH JULIENNE SIMONE FRE-E,PHI-E

(38) ICE SIMO DAHASSI ROMARIC JUNIOR BIO-E,CHE-E

(39) FOUOMENE LAMBOU JEFF VANEL GEO-E,ICT-E

(40) PENDE MBE MAIVA LESLIE GEO-E,PMS-E

(41) NDONGO KELLER BRADLEY DANY JUNIOR ECO-E,FRE-E

(42) YUVEN CLOUDIA KINYUY GEO-E,HIS-E

(43) PEDIEGOM CHEGUE DANIEL TONY FRE-E,GEO-E

(44) KOUCHE NOUBISSI HEATHER GEO-E,PMS-E

(45) NANA TCHAPTCHET GILLES ARTHUR FRE-E,HIS-E

(46) KAMYIM TABET OREL HARMON BIO-E,PMS-E

(47) SOUAD MOHAMED AWAL ENG-E,GEO-E

(48) KAI CLAUDETTE AMUEH GEO-E,HIS-E

(49) GUELA KENMEGNI ANGE MARYON ENG-E,HIS-E

(50) AKOLAM NDUKWE GRACE ENG-E,FRE-E

Centre No: 11779 COLLEGE BILINGUE LA CITADELLE

BAFOUSSAM

Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 24, Passed : 21

% Passed : 87.50, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 2

(1) AWATSOP FOPA JEFF JASON BIO-A,CHE-B,CSC-C,PHY-B,PMN-C

DJINGANG TCHIEGOUE ULRICH YVAN

BIO-C,CHE-D,CSC-E,PHY-E,PMN-E

(2)

Passed In 4 Subjects: 4

(1) AKWO ANDY BANG ECO-D,ENG-D,GEO-B,HIS-B

(2) BISANGHA HERINDA DOBGIMA ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-B

Page 196 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 4

(3) PAHYIT RELINDIS GABGHA ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-B

(4) ASAAH PRIESTLY KHAN ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 9

(1) WAMBO FOGANG FRED ALEXANDRE ECO-A,ENG-E,GEO-A

(2) OTIA LAURENTA MENGING ECO-B,GEO-B,HIS-D

(3) BOBGA SERGE SONSEH BIO-D,ENG-C,GGY-C

(4) SONWA TALABO LYNNE FORTE ECO-D,GEO-C,ICT-C

(5) MAGNE KAMTO LUTRESSE BIO-B,CHE-D,PMN-E

(6) PIANTA SONGMENE LESLINE BIO-C,ENG-D,GGY-D

(7) DINGHA SONIA ENG-D,GEO-E,HIS-D

(8) TAPITE BARRA THERESE ENG-D,GEO-E,HIS-E

(9) ROGIYATOU MUHAMADOU ECO-E,GEO-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 6

(1) EWOH MICHAEL EPOH BIO-B,CHE-C

(2) FOMUNJANG QUINIVA ANGWI BIO-B,GGY-C

(3) ARREY ETTA BRANDON BIO-C,CHE-D

(4) SOFO STEPHANIE-SCHIRLY BIO-D,GGY-E

(5) TAMBA ETHEL NKIEH BIO-E,PMS-E

(6) TASSA PEVRE GABIOL LAURENCE GEO-E,HIS-E

Centre No: 11786 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

AMBAM

Regist: 23, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 13

% Passed : 59.09, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 4

(1) AKOH MISPA NIBABI ECO-D,ENG-D,HIS-B,LIT-E

(2) DJIBRILLA BOBBO ECO-C,GEO-E,PHI-B,PMS-E

(3) TANTOH NOEL CHE-D,FMA-E,PHY-E,PMN-B

(4) OWONO OWONO LAWRENCE JUNIOR ENG-E,FRE-E,HIS-D,PHI-C

Passed In 3 Subjects: 4

(1) ESSI JEAN MARC ECO-D,PHI-C,PMS-E

(2) TANUE BRANDON FUNUE CHE-D,FMA-E,PMN-C

(3) AGHA LARISIA EMEH ENG-D,HIS-D,LIT-E

(4) TENJOH BLESS ECO-E,GEO-E,HIS-C

Passed In 2 Subjects: 5

(1) KILI MERCY WAN-NGBIANDOO ENG-C,HIS-D

(2) ZAMBO EBONGONO MARIE NOELLE ENG-E,HIS-C

(3) NGWESE HAPPINESS TAKUTEH ENG-E,HIS-D

(4) ASSONG ABOSSO CHRISTIANE HIS-D,PHI-E

(5) ZAMBO ZAMBO JULES DOMINIQUE-TRESOR FRE-E,HIS-D

Centre No: 11787 JORDAN HIGH SCHOOL

NGALLAN-MBALMAYO

Regist: 64, Sat for 2 or more Subjects: 64, Passed : 29

% Passed : 45.31, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 1

(1) UBOGOBA MARC-GEE AWAAH BIO-B,CHE-E,PHY-E,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 10

(1) CHUDJANG KOUAMOU JONATHAN ECO-E,FRE-E,GEO-A

(2) MUKETE RANASH WASE ENG-D,HIS-C,LIT-E

BAYIHA BAYIHA ALBERTINI WILLIAM NEYMAR

ECO-E,GEO-E,HIS-B

(3)

(4) SUNJOH BRANDON YOSIMBI ECO-E,GEO-D,HIS-D

(5) NGANTI OLAMA MARIE ENG-D,FRE-E,HIS-D

(6) NGONO ABE REINE ELODIE ENG-E,FRE-E,HIS-D

(7) JORDAN JUDE MAKONGA EYONG ECO-E,GEO-E,HIS-D

(8) OGODIGO KIOYO ROSINE MARCELLE FRE-E,GEO-E,HIS-E

(9) DJAMILA ASSANA PAULE IDIANE ENG-E,FRE-E,HIS-E

(10) PAGOU ANOUCHKA LUCRECE BIO-E,CHE-E,PMS-E

Passed In 2 Subjects: 18

(1) BEA MENDE BESUMBU BIO-E,GEO-B

(2) AMENGLE WALLIS ROMY GEO-B,PMS-E

(3) DALHATOU MOUBARAK GEO-D,HIS-C

(4) AMOUGOU NGONO BLANDINE ANITA FRE-D,PMS-D

(5) NDIFOR MICHAELINE AWAWING ECO-E,HIS-C

(6) BIBEE EMESSE AICHATOU OUSSEINA FRE-D,HIS-D

(7) DABI BERNICE EYA NYEH ENG-D,HIS-D

(8) MOFFO TCHIO MACBILL ENG-E,HIS-D

(9) ONGMALOUK MOUTOMBI ORNELA FRE-E,HIS-D

(10) NITCHEU TAMNOU CEDRIC GEO-E,HIS-D

(11) NTSAMA BILOUNGOU PRISCA JUSTICE FRE-E,HIS-E

(12) FONKOU CHRISTIAN DORE ECO-E,GEO-E

(13) NDENGUE A ABANDA MARIE-ROSE HORTENSE FRE-E,GEO-E

(14) NGUE NKO’O BERTRAND GEO-E,HIS-E

(15) TIENKEU CALISTE ECO-E,HIS-E

(16) EKETI NGAGOUE LUCIE ENG-E,FRE-E

(17) FOTSE WAFFO DANNICK DYLANE ECO-E,HIS-E

(18) MIRENJEM AHOLA MAXIM ECO-E,HIS-E

Centre No: 11788 GOVERNMENT BILINGUAL HIGH SCHOOL

MOUANKO

Regist: 2, Sat for 2 or more Subjects: 2, Passed : 2

% Passed : 100.00, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 3 Subjects: 2

(1) UKU JOB KUM ECO-E,GEO-D,HIS-D

(2) NTANG MARBEL MBOUJOUN ECO-E,GEO-E,HIS-E

Centre No: 11789 DOLPHINS BILINGUAL SECONDARY

SCHOOL NGAOUNDERE

Regist: 7, Sat for 2 or more Subjects: 7, Passed : 6

% Passed : 85.71, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 3

NUKENINE ENGELBERT SYNAJIE NJINWI

ECO-D,GEO-A,ICT-D,PMS-E

(1)

(2) NUKENINE CHARLOTTE NANA BIHNWI BIO-D,CHE-E,ICT-B,PMS-E

(3) HOUPA DANGA RAYANN VARTEL BIO-D,CHE-E,PHY-E,PMN-C

Passed In 3 Subjects: 2

(1) NUKENINE JUSTIN NUKENINE FRUNWI CSC-C,PHY-D,PMN-B

(2) MITABE WANIE EVODIE SYNTYCHE GEO-E,HIS-C,ICT-D

Passed In 2 Subjects: 1

(1) FONYUY MISPER JAIKA HIS-E,LIT-E

Centre No: 11790 COLLEGE OF HOPES, ARTS AND SCIENCES

BEPANDA DOUAL

Regist: 105, Sat for 2 or more Subjects: 104, Passed : 92

% Passed : 88.46, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 12

(1) MENGUE MEKA YVES ARTHUR BIO-A,CHE-C,ICT-C,PHY-C,PMN-B

(2) ANKEH DIRANE MULUH ECO-C,GEO-C,ICT-C,PMS-B,REL-B

NYEBEL MBEM JEAN – MARC SAMSON

BIO-A,CHE-B,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(3)

(4) BANADZEM EDELMIRA DINYUY BIO-C,CHE-C,FSN-A,ICT-C,PMS-D

KAMDEM MADINKO SAMIRA YVANNA

BIO-A,CHE-C,ICT-C,PHY-D,PMN-C

(5)

CHILOZIE EBERE CHUKWU PRECIOUS

BIO-B,CHE-D,FSN-A,PHY-E,PMS-D

(6)

(7) SUH PRINCEWILL NEBA BIO-B,CHE-B,GGY-D,PHY-E,PMN-C

(8) FOGANG YANN HARRY CHE-C,FMA-E,ICT-D,PHY-C,PMN-A

(9) NGANYU LAURANTINE YUH CHE-C,FMA-E,ICT-B,PHY-D,PMN-C

(10) MATTHEW ESSEME JEREMIAH ECO-C,ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-B

NGANYU CHELCY MURKWI AFANYU

ECO-D,ENG-E,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(11)

HEUYA NDJANSEB KEVIN KENNEDY

CHE-E,FMA-E,ICT-C,PHY-E,PMN-C

(12)

Passed In 4 Subjects: 31

(1) MBANG SYLVESTER KAH ECO-B,GEO-C,HIS-B,REL-B

Page 197 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 4 Subjects: 31

(2) KIMBUNG JOHNMARK JUNKWA BIO-B,CHE-C,FSN-A,ICT-C

(3) HALLENKWELLE MARIE EBOTE ECO-C,HIS-B,LIT-C,PHI-B

(4) NATISATU ALI BIO-B,CHE-D,FSN-A,GGY-C

(5) LOBE LUCBETH EMMA EDIA BIO-B,CHE-D,FSN-A,GGY-C

(6) TEBO DELAND NYE BIO-B,CHE-D,FSN-B,ICT-C

(7) NEH HYSENTA FRU BIO-B,CHE-D,FSN-B,ICT-C

(8) BONGADU BRANDON LEMNYUY BIO-B,CHE-D,FSN-B,PMS-D

(9) TIWA DJIOTIO LOIC BIO-D,CHE-D,FSN-A,PMS-D

(10) EJIGIOBHASI AQUALAMBENG BIO-C,CHE-D,FSN-A,PMN-E

(11) NGUM FAITH TATA BIO-D,CHE-D,FSN-B,ICT-C

(12) YVETTE NKETI NGUNGMOTI BIO-C,CHE-E,FSN-A,GGY-D

(13) CHE ABEDINE FUHKAA ENG-D,HIS-C,LIT-E,REL-B

(14) CHIA BETRAND BIO-B,CHE-D,ICT-C,PMS-E

(15) LIFE PROMIST BASSEY BRITH BIO-C,CHE-D,FSN-B,PMS-E

(16) NKWELLE BETHAN MBOLLE ENG-D,HIS-C,LIT-E,PHI-D

(17) ESACK THIERRY ESUA ECO-E,FRE-D,HIS-B,LIT-E

(18) NADEGE NGALA LUMA ECO-D,ENG-D,HIS-C,PHI-E

(19) NDUM ANJELLA ENJEI ECO-E,ENG-C,HIS-C,LIT-E

(20) BIYAIH NELLY – JOEL TIMBU ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-C

BEUBIA NDOUNGO SANDRA CYRIELLE

BIO-D,CHE-D,PHY-E,PMN-C

(21)

(22) KENGNE NOUTEYA GHISLAINE BIO-E,CHE-D,FSN-B,ICT-E

(23) NGITIR STEPHANIE DZELA BIO-D,CHE-E,FRE-E,FSN-B

(24) MBAH BIH BLESSING ECO-D,ENG-E,HIS-C,LIT-E

(25) TCHEUTCHOUA MAFFRE KEVINE BIO-D,CHE-E,FSN-C,PMS-E

TETSOPGUIM KEFOUEG FRANK PARKER

BIO-D,CHE-D,ICT-D,PMS-E

(26)

(27) ANI NADINE EDOHO BIO-E,CHE-E,FSN-B,PMS-E

(28) NZINKAH YVETTE KUSSI ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(29) ENJAH VICTORY MBO ENG-D,FRE-D,HIS-E,LIT-E

(30) MUKI MUKUMO JUNIOR ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(31) MEYOA DUVANEL GUYLAINE ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-E

Passed In 3 Subjects: 32

(1) ETAPE THIERRY ESABE TIME ECO-C,GEO-A,HIS-B

(2) SONA JULIE NJOMI BIO-B,CHE-C,FSN-B

(3) FRANK BABILA NJINDANGAM ECO-C,GEO-B,HIS-B

(4) FUBA BOURRIS ASEI BIO-B,FSN-B,ICT-C

(5) KUISSU VANELLA MELISSA BIO-C,FSN-A,PMS-E

(6) LIKOKE FANNY EPOSI BIO-C,FSN-A,ICT-E

(7) KAMGA NGNIE MARIANNE CHANTALE ECO-C,GEO-C,HIS-C

(8) NSHANJI DIANE BERRY BIO-C,CHE-D,FSN-B

(9) BECHA NDOFEKAM EDWIN CHE-D,ICT-C,PMN-C

(10) NUBONG SEVERIN BIO-C,FSN-B,PHY-E

(11) DZUDIE MOTOUOM DANIELLE DOMINIQUE BIO-D,CHE-D,FSN-B

(12) EKWENI QUEEN NENE – PEMBE ENG-C,HIS-C,LIT-E

(13) MABOUKA EBONDA VICTOR LAMBERT FRE-D,HIS-B,LIT-E

(14) JUSTIN KERNAHAN ENG-E,FRE-B,HIS-D

(15) EBOT BAIYE GODLOVE ECO-E,GEO-C,HIS-C

(16) AKPAH EUGENE NDORH BIO-E,FSN-A,ICT-E

(17) CHASI STEPHANIE NEFOR ECO-E,ENG-D,HIS-C

(18) NDIWUM JULLIETTE BIZIH BIO-E,CHE-E,FSN-B

(19) MANGWE ABESTINE BIO-E,CHE-E,FSN-B

(20) EBUDE NDELLE JULIANA ECO-C,GEO-E,PHI-D

(21) CHRISTINA LEPKUNGA MACAULEY ENG-D,HIS-D,LIT-E

(22) JUBSIA KELLY LANGMIA ECO-E,ENG-D,HIS-D

(23) SAH BIH SANDRINE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(24) CHRISTIAN EMMANUELY DIPITA CHE-E,ICT-C,PMN-E

(25) CHOE JOEL FULSI BIO-E,FSN-C,ICT-E

(26) EKABI PEACE ACHALE ECO-E,ENG-E,HIS-D

(27) FABIOLA NUNDAB ATEH ECO-E,GEO-D,HIS-E

(28) KUUM ERENNEE ENCHOU BIO-E,CHE-D,ICT-E

(29) NPOGUE EMILIE LAURA NGABE ENG-E,FRE-E,HIS-E

MAFOTSING BOUOPDA MORELLE GWLADYS

ECO-E,ENG-E,HIS-E

(30)

(31) DIOBE SANDRA MEJANG ECO-E,GEO-E,HIS-E

(32) PRECIOUS CHIOMA AKATA ENG-E,HIS-E,LIT-E

Passed In 2 Subjects: 17

(1) AGBOR AYAMOH YANNICK FSN-B,ICT-C

(2) JURI BORIS NYUYKONGI BIO-B,CHE-C

(3) NKONGHO BLESSING NDIEP BIO-B,CHE-D

(4) BRIELLE ANGE ANGELE SHEY HIS-B,PHI-E

(5) AMINATEH UNICE TAKU ECO-E,HIS-C

(6) MABENWOH JUNE KESIA PUJINAH BIO-E,FSN-C

(7) ATEMKENG DONFOUET RUTH CAMILLE BIO-D,CHE-D

(8) NYANGE CHRISTINA KOUFESEH HIS-D,ICT-E

(9) NGUM LIZZIE AKONG – NWI ENG-D,HIS-E

(10) AYUK CHANTAL BATE HIS-D,PHI-E

(11) FRU NELVIS NKWENTI ICT-D,PMN-E

(12) YANTIO WAMBA PAOLO WILFRIED CHE-E,PMN-D

(13) GAYOSSI POLA DAVID CHE-E,PMN-D

(14) AGBOR CECILIA AYUK ECO-E,HIS-E

(15) LIKOWO JANINE LIKOKE ECO-E,HIS-E

(16) NANYONGO KOUEDI MISPA ENG-E,FRE-E

(17) TOUSSE KONGNI GIOVANNI BIO-E,CHE-E

Centre No: 11791 KING DAVID COMPREHENSIVE COLLEGE

DOUALA

Regist: 97, Sat for 2 or more Subjects: 96, Passed : 77

% Passed : 80.21, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

POMBATOUO NJOYA MOHAMMED FADIL

CHE-A,FMA-C,ICT-B,PHY-B,PMN-A

(1)

(2) HAWAH SANI BIO-B,CHE-C,ICT-D,PHY-E,PMN-C

AYUK STRETCH AGBOR-ENOH

CHE-D,FMA-D,ICT-D,PHY-E,PMN-B

(3)

(4) NDEH FAITH MAMBO BIO-E,CHE-D,FSN-B,PHY-E,PMN-C

Passed In 4 Subjects: 16

(1) NGONG MARCEL YIOSIMBOM CSC-C,ECO-B,GEO-B,PMS-D

(2) ENEGUE NGUEJIP WINIE ERIKA BIO-E,CHE-C,FSN-B,GGY-D

(3) NDUM FRIX MUNGWE BIO-B,CHE-C,ICT-E,PMS-D

(4) ASONG VANIALA CHOFACK BIO-D,CHE-D,FSN-B,GGY-E

(5) PAGU SOH ANDY JARDEL BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-B

(6) AYAMBA MILICENT AGBOR ENOH BIO-E,CHE-C,PHY-E,PMN-B

TCHINGUE SEUMO RYANNE MORGANE

BIO-E,CHE-C,FMA-E,PMN-B

(7)

(8) MBAYI PRECIOUS MBA ECO-E,ENG-E,FSN-B,HIS-D

(9) YANDJA NGUEA INEX MANUELLA BIO-E,CHE-C,FSN-C,GGY-E

(10) NDJEH SANDRINE TAMO ECO-E,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(11) MEKUE TCHOUPE PRINCESSE ELSA BIO-E,CHE-C,FMA-E,PMN-D

(12) NGUEYA M’KPASSA DONALD BIO-D,CHE-D,GGY-E,PMN-D

(13) JATO ELSON ASEBE ASONYU BIO-E,CHE-C,ICT-D,PMN-E

NGUEKEU FONKOU SAMANTHA DOLERESSE

BIO-E,CHE-E,FSN-C,PMN-D

(14)

(15) CHOPMO SILAMO BIO-E,CHE-E,GGY-D,ICT-E

MAFOGUE MAMBOU MICHELLE DOMINIQUE

ECO-E,FRE-D,GEO-E,HIS-E

(16)

Passed In 3 Subjects: 35

(1) KAMSU DJOUSSI MANUELLA PRINCESS ECO-C,GEO-A,HIS-D

(2) DOMGUE KAMGA FRANCK JUNIOR ECO-C,GEO-B,PMS-E

(3) GENDA BELTA MBIAYU BIO-E,CHE-C,FSN-B

(4) SIMO JUNIOR RITMANN CHE-C,ICT-E,PMN-B

(5) MOTUO TENE RIVAELLE BIO-D,CHE-D,PMN-C

(6) NOUBISSI TOUNOU RAISSATOU LAURE BIO-E,CHE-C,PMN-C

(7) TAKOUKAM MBA WILFRED BLONDEL CHE-C,FSN-D,PMS-D

(8) NKWAIN ALFRED JR AFUMBOM ECO-E,HIS-D,PHI-C

(9) TATA CLINTON GWEI ECO-E,GEO-D,HIS-C

(10) TIZI TITA JUNIOR BIO-D,CHE-C,GGY-E

(11) DINDZE ACHIRI MARIE NOEL BIO-D,CHE-C,PMS-E

(12) PEMUNTA NAFISATU NDZEMBOMENYI CHE-D,FSN-C,GGY-E

(13) NJOUMESSI KOUGOUM INES BARDAU HIS-C,LIT-E,PHI-D

(14) DJAKOU NANA MALICA CHE-D,FSN-C,GGY-E

(15) TSEGUI LEATICIA CHE-C,FSN-D,GGY-E

Page 198 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 3 Subjects: 35

(16) NGANLE TEUKAM BRANDI D’ALEXIA BIO-E,CHE-C,PMS-E

(17) NGALEU NTOKO NICK JORDAN BIO-E,CHE-C,GGY-E

(18) KOUAKAP TCHENKOUA RUSSELE BIO-E,CHE-D,PMN-D

(19) FOTSO MARVELOUS BIO-E,CHE-D,PMN-D

(20) EMMANUEL JOSIAS TATSINKOU DASSI BIO-E,CHE-D,PMS-E

(21) SIMEN KAMTA DYLAN CHE-D,FSN-E,ICT-E

(22) NGUEPEYI POUDJOUM ALEXIA CHARNELLE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(23) GAISSEBE DJAKBA ANNE-MARIE BIO-E,CHE-D,GGY-E

(24) TARH EYONG OBEN JUNIOR ECO-E,ENG-E,HIS-D

(25) NGO’NE CHUNSSEU CYRIELLA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(26) DJANKOU INES CABRELLE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(27) TAKON FAHA STIVE ECO-E,HIS-E,PHI-D

(28) TCHIYEP NANA LEATICIA ECO-E,GEO-E,PMS-D

(29) EDEM GIFT CHE-D,GGY-E,ICT-E

(30) MOGUE FOKO MARIE GRACE ENG-E,GEO-E,HIS-D

(31) ACHA PELAGY ENDAM BIO-E,CHE-E,GGY-D

(32) NGAPET TCHADZO ALEXANDRALE MOREL ECO-E,GEO-E,HIS-E

(33) NANDOU REINE BAUDRANE ECO-E,GEO-E,HIS-E

(34) TCHAMBA YIMGA HONELLE DIAN GEO-E,HIS-E,PHI-E

(35) NANA YOBA GLENN PALMER BIO-E,CHE-E,GGY-E

Passed In 2 Subjects: 22

(1) FRANKLINE CELESTIN KAMDJOM SIENOU GEO-D,HIS-B

(2) CHIA ANTHONY DIANGHA HIS-D,PHI-C

(3) AKOA MFOPAT BENOIT FRANCK JUNIOR GEO-D,HIS-D

(4) FONJA CLARISA ANWEI HIS-C,LIT-E

(5) TAKAM TAKOU JORDAN DOUGLAS ECO-D,HIS-D

(6) TCHAMENI TAKA DILANE MAXIME CHE-D,PMN-D

(7) BASHI SAMIRA NCHULA CHE-D,PMN-D

(8) NOUTCHA DJOMO RODRIGUE FMA-E,PMN-C

(9) NKOTTI DANIELLA ECO-E,HIS-D

(10) DJEUMEN TCHAPDA MANUELLA DIMITRIE FSN-E,HIS-D

(11) MAPOUOKAM NOUNAMO SIMEONE MURIELE GEO-E,HIS-D

(12) DJEUGA AUDRIE MEGANNE CHE-D,GGY-E

(13) BOGNE TAGNE STEVE GIOVANY BIO-E,PMN-D

(14) TENE SAMAKE IDRISSOU ECO-E,HIS-E

(15) AWAH KELVIN AKUM ECO-E,ICT-E

(16) HOUTENDJI NGOUEGNIE MEMOIRE MANUELLA BIO-E,CHE-E

(17) NYAKE KAMTCHOUM MAURICE ALEXANDRE CHE-E,GGY-E

(18) KENKO KIMADJE JOEL AIME ECO-E,GEO-E

(19) MOBI BLONDEL LEZEIH HIS-E,LIT-E

(20) KOWO SOKENG BRONSTON INCHES ECO-E,GEO-E

(21) NITCHEU FODJEU FRANCK LOIC ECO-E,GEO-E

(22) MAFOR JOY CHEFOR CHE-E,PMS-E

Centre No: 11792 NYALLA EXTERNAL

Regist: 170, Sat for 2 or more Subjects: 159, Passed : 83

% Passed : 52.20, Sanctioned : 0

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 4 Subjects: 11

(1) KUIDOU HEVA KELVINE ECO-A,FRE-C,GEO-D,HIS-C

(2) EFUETNJI CARL TASOH ENG-D,HIS-B,LIT-E,PHI-B

EYENGA OWOUNDI CHRISTIAN FREDY

ECO-E,GEO-C,HIS-B,PHI-C

(3)

(4) FANGANG PAUL EMILIEN NGOGANG ENG-E,FRE-D,HIS-C,PHI-B

(5) FONO FOKO DILANE UBRICH CHE-E,FMA-E,PHY-D,PMN-B

(6) NFOR CYRILLE MONI ECO-D,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(7) MBI MARTHA MALOBA ECO-E,ENG-D,HIS-D,LIT-E

(8) AKWO MALDINE AKATA ECO-E,GEO-D,HIS-D,REL-E

(9) NDUM MACDONALD TENYAN ECO-E,ENG-E,HIS-D,LIT-E

(10) RARSSA NGAMEH ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(11) KANJO ALENDA NYEH ENG-E,FRE-D,HIS-E,LIT-E

Passed In 3 Subjects: 22

(1) ANGONG AMBARA ALAIN CONSTANT ECO-E,GEO-C,HIS-B

(2) AYOTA MBAH DESMOND ECO-C,GEO-E,HIS-C

(3) MASSOMA LIBAI JOHN JOSHUA ENG-D,HIS-D,PHI-C

(4) KWEH RUTH ANWEI ECO-D,HIS-C,LIT-E

(5) MBALA NGABA INGRID MANUELA BIO-D,CHE-E,ICT-C

(6) ALABO GERALD TERNA ECO-E,GEO-E,HIS-C

(7) FANLEU CHENDJOU JOSEE MERVEILLE FRE-D,HIS-D,LIT-E

(8) BINAJOH WITHNEY KUSUNA ECO-E,HIS-C,LIT-E

(9) MINATU MAGHE NCHECHAHYI ENG-D,FRE-E,HIS-D

NOAH EBANGA ALEXANDRA MARIE SHARON

FRE-C,GEO-E,HIS-E

(10)

(11) MBONEH KANDY YENJONG ECO-D,GEO-D,PMS-E

(12) NTARYIKE MURKWI MORINE ECO-E,GEO-C,HIS-E

(13) MOUASSO NOCKO HERMINE ENG-E,FRE-D,HIS-D

(14) NCHAFAC FRANCINE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(15) MUNJE LEVIS ACHA ECO-E,GEO-E,HIS-D

(16) NSAI ROPHINESS ESONYOH ECO-E,GEO-E,HIS-D

(17) TEMBAN CLIFFORD ABEN ECO-E,GEO-E,HIS-D

(18) PELOH JUDITH APEH NDANG ENG-E,HIS-D,LIT-E

(19) MBUH CHANTAL DIANNE KON-LA ECO-E,ENG-E,GEO-E

(20) BAPA EDEN FRE-E,HIS-E,LIT-E

(21) ITOE REGINA WASE ENG-E,FRE-E,LIT-E

(22) MENYU GLADYS ECO-E,ENG-E,HIS-E

Passed In 2 Subjects: 50

(1) TAWAN MIRIAM ENKWO GEO-A,HIS-B

(2) DEBA VINA EKIE HIS-C,PHI-B

(3) NJAPNDOUNKE FATIMA SHAYANE ENG-D,FRE-B

(4) PENN DOVIN WOZEH GEO-D,HIS-B

(5) KAMGA FOTSO GUILLAUME JOFRED ECO-C,PMS-D

(6) AYANG YANNICK NGOTO GEO-E,HIS-B

(7) FONLON RAISSA YINYUY BIO-E,FSN-B

(8) KIMBI KWENSI KONYU ENG-E,HIS-C

(9) TABE KING DAVIDSON ECO-E,HIS-C

(10) NDOH MELVIS EKEI ENG-D,PMN-D

(11) AYEAH NELSON YONGHABI GEO-E,HIS-C

(12) TSABOU NGUEPI DUNILLA DIVINE FRE-D,HIS-D

(13) MBIAKO BRONDON BEKAM ECO-E,GEO-C

(14) TABE BLAISE BEGANGHA GEO-E,HIS-D

(15) EJIEKAH NGUNDE BIORENCE ENG-D,HIS-E

(16) NNOMEKON CHARLES CLARK FRE-E,HIS-D

(17) GIMANDZE ALPHONSE LUBUIN GEO-E,HIS-D

(18) GHALAM APOUNERE ANGELIQUE SONIA FRE-D,GEO-E

(19) KENAH VANESSA SAH HIS-D,LIT-E

(20) SIMU KLUIVERT NKUIATE ECO-E,GEO-D

(21) ANJESI JOANNA ANYEN GEO-E,HIS-D

(22) VETSUH BELINDA NTEHE GEO-E,HIS-D

(23) ESSANDJOL NDALA PAULINE KLOE JOYCE ECO-E,FRE-D

(24) TCHANTCHO TANI SYLVAIN FRE-E,HIS-D

(25) BABARA ANEMBON ECO-E,HIS-D

(26) ATUD ROSETTE ETI ENG-D,HIS-E

(27) MBOGOL MAXIM TRESOR GEO-D,HIS-E

(28) RIKAM A MATHA JULIA FORTUNE FRE-D,HIS-E

(29) ACHUO JUNIOR EBUA ECO-E,HIS-D

(30) ABANDA DENIS GEO-E,HIS-D

(31) YEMETEU DZOUSSI ARIANE FRE-D,GEO-E

(32) ALONGIFOR KELVIN SEKONGMBI GEO-E,HIS-E

(33) ANGOUNOU BORIS JUNIOR ECO-E,GEO-E

(34) HONGLA PATRICIA CIBELLE FRE-E,HIS-E

(35) TCHAMI TCHOUDJA ADRIELLE GEO-E,HIS-E

(36) SIGA ASANGA TAMUFOR JUNIOR GEO-E,HIS-E

(37) MBOPDA DJUIKOM CARELLE ECO-E,FRE-E

(38) ESONA KELVIN MOKI ECO-E,HIS-E

(39) FOTE BEPEI FRANCK LOIC FRE-E,HIS-E

(40) YOUMBI HERVE DE CHARETTE CHE-E,PHY-E

(41) FOTIE MELE OLGA CARELLE BIO-E,FRE-E

(42) KUKWA SAMUEL AWA FRE-E,HIS-E

(43) MBIDA ENGUELE ARISTIDE VICTOIRE BIO-E,GEO-E

(44) AZEH EVELYNE NGWEKEM HIS-E,REL-E

(45) HAPPINESS MAIFAH GEO-E,HIS-E

Page 199 of 314

2020 RESULTS: GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION EXAMINATION – ADVANCED LEVEL

AUTHENTIC GCE RESULTS

Passed In 2 Subjects: 50

(46) CLINTON YOGYU GEO-E,HIS-E

(47) GUIATCHUING PENKA EVANA ECO-E,FRE-E

(48) ASANJI GASTON WACHAM ECO-E,HIS-E

(49) ETAME TETANYE SOREL LANDRY GARCIA ECO-E,GEO-E

(50) BELOMO TSANGA ANNE GLORIA ECO-E,FRE-E

Centre No: 11793 BOBONGO EXTERNAL

Regist: 295, Sat for 2 or more Subjects: 287, Passed : 139

% Passed : 48.43, Sanctioned : 4

Results of Successful Candidates In Order Of Merit

Passed In 5 Subjects: 4

KUE METAGHEUH SUHAYLAH SHARIFA

ECO-C,FRE-C,HIS-B,LIT-E,PHI-C

(1)

ZANGUE LOUISA LETICIA TAFOU

ECO-E,ENG-C,FRE-D,HIS-C,LIT-E

(2)

(3) TATA DANIELA MARGAH ECO-D,ENG-D,HIS-D,LIT-E,REL-E

(4) TAH GASTON FUNGA ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-D

Passed In 4 Subjects: 21

(1) AKWO ARNOLD CLINTON BENG ENG-C,FRE-B,HIS-B,LIT-E

(2) AKUO RAISSA EZIAGHA ECO-D,ENG-D,GEO-C,HIS-B

(3) KENGNE FRANCINE CHAMBELLE FRE-E,HIS-B,LIT-E,REL-B

(4) NKENGAFAC JOYCELINE NGECHA ENG-D,FRE-D,HIS-B,LIT-D

(5) MULUH QUINIVET LUM ECO-E,ENG-C,GEO-C,REL-C

(6) AMUZANG AWAZI ATAM ECO-D,GEO-D,PHI-B,REL-E

NJIABONGAH NICO CHRISTIAN NJINKENG

ECO-C,ENG-E,HIS-C,REL-E

(7)

(8) CLARISSE ENTILEH NGULIFAC ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-C

(9) TEM JESSICA MOM ECO-D,ENG-E,HIS-B,LIT-E

(10) ICHU CLOURANE SAH ECO-D,ENG-D,HIS-C,LIT-E

(11) MANKOU KANKEU INGRID MANUELA ECO-E,GEO-C,PHI-C,PMS-E

(12) NENDE JOVITA MABOKE ECO-E,GEO-E,HIS-B,REL-E

(13) FUNJE ORLANE MEGANE ENG-D,FRE-D,HIS-D,LIT-E

(14) NGUM ROSELINE NCHOH ENG-C,FRE-E,LIT-E,REL-E

(15) KA AKUO OBED FUNG ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-C

(16) ALULEKO RANDY FORJUKANG ECO-E,ENG-E,GEO-D,HIS-D

(17) TANGKO SAFINATOU BERINYUY ECO-E,ENG-D,GEO-E,HIS-D

(18) AWAH NGWETA SIDAUONE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

(19) CHAM MODEST ECO-E,GEO-E,HIS-D,PHI-E

(20) NJIENDEM EMMILIENNE TAKU ECO-E,ENG-D,GEO-E,PHI-E

(21) NFOUNDUE BRICE NYIBECHE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D

Passed In 3 Subjects: 51

(1) EDOU OTSAM SOSTHENE ECO-C,GEO-B,HIS-C

(2) MBAREM UMOU TOBUH ECO-D,GEO-D,HIS-B

(3) MUA GILBORY ACHUO BIO-B,CHE-D,PMN-D

(4) DZEKEM HANNATU JINSO ECO-D,GEO-B,HIS-D

(5) ZAH FORTUNE EKWONG ENG-C,HIS-D,REL-D

(6) RILWANU AHMADOU ECO-E,GEO-C,HIS-C

(7) ATEMNKENG MACBRAIN NKENGANYI ECO-D,GEO-D,HIS-C

(8) LONTUM PECLINE VERNYUY ENG-D,GEO-D,HIS-C

(9) FUEMBUWEH FAMINYI ARAFAT ECO-D,GEO-C,HIS-D

(10) TARTEH UMAROU HIS-E,PHI-C,REL-C

(11) EYONG MARY – KELLY ADZENYUYAH ECO-E,GEO-D,HIS-C

(12) NJOSSU NGOKO GRACE RUTH ECO-C,FRE-D,GEO-E

(13) BUMLAGMIA AUSTIN EDERTSON ECO-E,GEO-C,HIS-D

(14) EFANG SOB NORA BIO-C,CHE-D,ICT-E

(15) MOHAMADOU SALIFU DANGKAKA ECO-E,GEO-E,HIS-B

(16) JOH ADELINE CLARIS MENGING ECO-D,ENG-D,GEO-D

(17) NGAH PANGTAMPIH ZACHARY ECO-E,GEO-E,HIS-B

(18) AZANFACK MABELLE ECO-E,GEO-E,HIS-C

(19) ATEH LENTILINE MOFOR ECO-D,ENG-D,GEO-E

(20) MUA QUINIVA MBONG ECO-E,HIS-C,LIT-E

(21) PENN ARMSTRONG MULUH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(22) KOUAKEP FANDIO EMMANUELLE GRACE FRE-D,HIS-D,LIT-E

(23) MBAREM AISHATU TOBUH ECO-E,HIS-C,LIT-E

(24) NGANG PETER TIMAH ECO-E,GEO-E,HIS-C

(25) MEMONA YARO AMADOU ECO-D,GEO-E,HIS-D

(26) EMMANUELA KUWONG ENG-D,HIS-D,LIT-E

(27) NDONGO ANDRE EASY ECO-E,GEO-E,HIS-C

(28) SIVELIYI ANSELA WIYKEKI ENG-D,GEO-D,HIS-E

(29) AFUGANG STEPHANIE ABIMNUI ENG-E,GEO-E,HIS-D

(30) AJONG FOLEFAC GEO-E,HIS-D,REL-E

(31) OJONG CAROLINE OJONG ECO-E,HIS-D,LIT-E

(32) ACHAMUA LEKEAKA JUTTASUIN ECO-E,ENG-D,GEO-E

(33) WAH VANESSA ECO-E,ENG-D,GEO-E

(34) TCHOS YONDA CLAUDISSIA ARIELLE ECO-E,GEO-E,HIS-D

(35) FISEMU EPHESIANS ECO-E,GEO-E,HIS-D

(36) TCHOUANKAM PRISCA FRE-E,HIS-D,LIT-E

(37) TANISOB FABIOLA ANAMBOMBI ENG-D,HIS-E,LIT-E

(38) DANG A BETCHEN BELKISSA FRE-D,HIS-E,LIT-E

(39) ABAH CHRISTIAN CHI BIO-E,CHE-D,GGY-E

(40) NKEANGMETIA INNOCENCIA BIO-E,GGY-D,ICT-E

(41) FORLOU AWUNGAFAC MARTIN ZOBEL ECO-E,GEO-E,HIS-D

(42) MAGNE MBA LORIENE SERGINE ECO-E,GEO-D,HIS-E

(43) YAMBA KEMAJOU DANIELLE MERCY CHE-E,ENG-D,FRE-E

(44) ZEH ZEH JUNIOR BRYAN ENG-E,FRE-E,HIS-E

(45) LEFEH CHARLINE MULUH ENG-E,PHI-E,REL-E

(46) BATE FRITZ TABE ENG-E,HIS-E,REL-E

(47) CHI EMMANUEL ARINZE ENG-E,HIS-E,PHI-E

(48) NKEMAFOR BETRAND AZENKENG ENG-E,GEO-E,HIS-E

(49) NKWAIN CLOVIS BIN AFUBOM ENG-E,GEO-E,REL-E

(50) DALLE QUEENTING VANELE ENG-E,HIS-E,LIT-E

(51) NJUIKOUA MERVEILLE PASCALINE ENG-E,FRE-E,PHI-E

Passed In 2 Subjects: 63

(1) ATAJI FABIAN AKOMONEH ECO-E,HIS-B

(2) AGBOR JUNIOR ATEM FRE-E,HIS-C

(3) MENKEH NAPSIATU MAFUE HIS-C,LIT-E

(4) WANDJI SOBA SONIA ARMEL ENG-D,HIS-D

(5) MUANKANG CHRISTOPHER TEGHA HIS-C,PHI-E

(6) ISHAGA IBRAHIMA ECO-E,GEO-C

(7) GAHGWANYIN SYLVIE WOBVAGHA GEO-D,HIS-D

(8) KIMBI NUELLA GEGEH GEO-D,HIS-D

(9) ASONGU IRENE HIS-D,PHI-D

(10) TENDONGAFAC SOLANGE ATABONG ENG-E,REL-D

(11) AGBOR JOHN TAMBI GEO-E,HIS-D

(12) ABANG MAGDALENE NKRAYANG HIS-D,PHI-E

(13) ESIBOH MESMINE NGWE ENG-D,HIS-E

(14) MOH TINYIENEMBOK ALIYOU FAMINYI GEO-E,HIS-D

(15) NYUYKI ARNOLD NYUYDINE HIS-D,LIT-E

(16) PENYIN SAMA BERTUS GEO-E,HIS-D

(17) ETTIAMBI NADINE EKEI GEO-D,HIS-E

(18) NGAKO YVANA LESLY NGATCHEU FRE-D,HIS-E

(19) AMED TOBUH GEO-E,HIS-D

(20) BETNGA TCHOUFONG LORIS FABIOLA ENG-E,HIS-D

(21) TSOPAZANG OLIVE HIS-D,LIT-E

(22) CHANJU AMINFACK SHARINNET ECO-E,HIS-D

(23) TENDONG CLARKSON MUNJI BIO-D,CHE-E

(24) MEH FESTUS WUNG GEO-D,HIS-E

(25) SHEY YANICK NYABFU GEO-E,HIS-D

(26) NYAMBO SWAIBU NDAYU HIS-D,REL-E

(27) MULUH DERICK AWA GEO-D,HIS-E

(28) PANGWEH SHANCILIN HIS-D,LIT-E

(29) TIMNAIN ALAINFANG THIERRY ECO-E,HIS-D

(30) TARETEH HABIRU ZIBOPU GEO-E,HIS-D

(31) TCHOKOTE JECICA ENG-E,HIS-E

(32) LYNASTEVE MBOH NDANG HIS-E,REL-E

(33) AGBOR SANDRINE AKUM ENG-E,HIS-E

(34) PENN CHERIBELLE SIRI HIS-E,LIT-E

(35) WEGO KAMWA MAYOLE ERIKA GEO-E,HIS-E

(36) EBONG ELVIS MASANGO NAOUSSI ECO-E,REL-E

(37) TEKAM TCHAKOUNTE JOREL STYVE CHE-E,FRE-E

(38) KEDJU CASSANDRA TARYA HIS-E,LIT-E

(39) VERNYUY LAURENDA KILA ECO-E,HIS-E

Suivez-nous sur les réseaux sociaux









Anciennes épreuves des Concours et examens de l’écoles du Cameroun

Vous en avez assez de perdre du temps à chercher des ancienne epreuves de concours et des examens officiels. Dans ce site vous trouverez les derniers sujets des examens nationaux (G.C.E, CAP, BEPC, PROBATOIRE, BAC, BTS) et ancienne epreuve de concours d’entrée aux grandes écoles du Cameroun telles que: ENS, EAMAU , ENAM, ENIEG, IRIC, IFORD, IDE, ENSET, ESSEC, IUT, FGI, FASA, FMSB, ESSTIC, EGEM, ENSP, ENSPT en libre accès sur le web… mis à votre disposition par les étudiants en master, en doctorat et des enseignents.


   ⇒Annciennes épreuves de Concours
⇒Annciennes épreuves de l’examens

Laissez un commentaire

Ne ratez aucune dernier concours, examens, résultats




Abonnez-vous à la newsletter





Suivez-nous sur Telegram

Scroll to Top