ENAM Results 60 Pupils Magistrates 2018 Admissible Cycle «A» Magistracy and Court Registry Division

0



REPUBLIC OF CAMEROON

PEACE – WORK – FATHERLAND
MINISTRY OF PUBLIC SERVICE
AND ADMINISTRATIVE REFORM
MINFOPRA

No 0227 / ENAM/ DG / Yaoundé, le 07 September 2018.

ANNOUNCEMENT

The Director General of the National School of Administration and Magistracy (ENAM) announces:

The following have been declared successful for the (oral part) of the Competitive Entrance Examination into Cycle “A” of the Magistracy and Court Registry Division, for the recruitment of 60 Pupils Magistrates for the 2018-2019 academic year. In alphabetical order they are: kamerpower.com

1) Section Administrative (15 places)


Noms et Prénoms

ABOUBAKAR DAN LADY.
ADEY MARION SIRRI-MAFOR
ANNE MA RCELLE ELOGO METOMO
ANTHONY NGWA AKONWI
AYEMETIO MBOGNING RODRIGUE
BISSE MBALA ANTOINETTE LEGER
DJON WA HOINSALA
EK OLE BINDAKA NGOE-NESOAH
ENONE MONIQUE SEPHORA MARCELLE
ESANDEM CHARLES FUANYl
ESSI SERGES BER T RAND.
ESSO ESSO AIMEE SALOAIE
ETEME AFFANA ANICET CHARLES
FOUDA IRENE BER THE GRACE
HADJA HA OUA HA OUA BRAHIM SALEH
KENIMBENE RACHEL
KOCHELE PEJUIHO IDRIS
LINNAMOU MNANGWA MITSOU
MANGA MANGA AURELIEN ARNAUD PATRICK
MARCELLE GAELLE ZENGUE
MBAHBA NA HERMANN
MBIOUI NDJIFOUM RAOUL MARI US
MBONGUE HELENE CLAIRE ANAIS
MEDZOA ASSE ANDRE BENI
MENDOUA YVON PAMELA
MENGUE ESSAMA CLAUDE GERMAINE DOMINIQUE.
MFONGUIE ZOULIYA
MFORM FRANCIS LAYEH
MFOUT NJOYA ASSANA COCO
MOULNA HABE
MOUNIRA SOULEYMANOU
MPOUAM RYADH JENNY
NDJOMO SEUMOU LYDIE PASCALINE
NGA NDE NAMONDO INES ELIZABETH
NGoNo MINDJEME ELIETTE MELISSA
NGOUPAYOU ABOUBAKAR.
NGUIWE FRANCOIS
NIRAKA MADI CECILE SANDRINE
NNA ABOMO STEVES
NYA MBOMBE SANDRA
NZEMEN NG UENDJE EDMONDE SARA
OMBALLA BELLA ANGE MAR TINE
ONDOA ONANA MARIE-FRANCOISE
PAMEDJOU KENGFACK STEVE ARMEL
PEWE LEGER
TCHIENGA YIMGOUA SIMONE COLETTE
TEBOH EURICA AKEH
WANG-BICHING MESSIE
YOUMBI WENGUELA HERMANN.

2) Section des Comptes (15 places)

ABDOULAYE CHERIF ISSA
AISSA Tou PALAI
AKUM STANISLUS AKUM.
ALIM OUMAROU
A MINE ABA SSORA
A YUK COLLINS ARREY
BE YOKOL To UKOUM MARK KEVIN
CHE TIMA ADAMA
CHO UPE GUIFFO HER VE JUDE
DJOR YA NG PA TRICE
DONFO UET TSA GUE ROSELINE
ESSAMA MVONDO JOSEPH OLIVIER
ETONG RIFF CECILE A UDREY
EYAMBONG NGONDY GUY MART/AL
FA [SSA M FEOME A YMA RD
FEG UE FEL ICIEN ACHILLE
FOTSO TA NEFO COCOS-BERL US
GORSOU MOHA Y PA YE PA TRICK ARTHUR.
HAOUA ABOUBAKAR ATIKOU
IDRISSOU SOULEMAN
IMOUMOUL BENEDICTE NTITAMBERTE
INNA DJAMILA
ITAMBI OFON CHURIKWA
KABEYENE MARLENE EVE
KAMANA AMBROISINE
KIHDZE MARK BRUNO AYENI
KOUNA BODO GWLADYS
MABAYA MABAYA YANNICK CLAUDE
MANGA ENGELBERT OLIVIER.
MBIAKOP WATAT BRICE
MENDOUA LILLY MARCELLE
MENO WA KE VINE CHARLAINE
MEZOE VIGOUROUX ANDREA PASCAL
MGBIEPIT NJIMOLUH MARIAMA
MINLEND JOSEPH JUNIOR
MPELE BID/AS YANNICK JEAN
NDONGO NKENE LUC TERENCE
OUMAROU SALI
PAKOR ABALICE LAURE
PERKUNA RACHAEL NWANA GALEGA
SANA M ADIABA ARNOLD S T EPHAN
SOUA AKONLA’A VLADIMIR SADRACK
TAKOU LACMAGO OLIVIER
TSOUNGUI BOULI PAULIN ALBERT.



3) Section Judiciaire (30 places) kamerpower.com


Noms et Prénoms

ABBE MADELEINE.
ABOUI NKOULOU MICHEL DIEUDONNE
AISSA TOU YASMINE SOUAIBOU.
ALBAHANSA FARA YE NADEGE
ALEGA FALONE CHRISTIANE
AMA-AMBO CHEFOR
AMAYA BOUKAR
ASHU TAMBE ENOWKARBE MOKWEN
AZIBEND NTSIENZO ARIANE MURIEL
BADA WE KALNIGA DIE U NE DORT
BAKOA BA MONDA JOSEPH HERVEY
BELIBI LOUISE MARIE KATHELEEN
BISSO NDONG STEVE LANDRY
BIYA EMA ‘A PAUL
BLAMBAYAOLA KALNIGA JUSTIN
BOUA MAMY KANTE ELVIGE
DJAMO DJORWE JEREMIE
DJINGO OLANGUENA ARNAUD GOEFFROY
DJOB LI OUM EDOUARD STEPHANE
DJOLLA ELONG KEVIN CAREL
EKABE ELEMA JOYCE
EKAMA NGOLE FLORENT
ERIC ATANGA
ETOH ESSOLA CHRISTOPHE.
EWOLO II JOSEPH AIME
EYONG EN YEG UE CHIMENE MARIE
FEH NAHSIMA GALEGA
GHOMSSI SOMO JOSEPH FABRICE
GODE KOIBE EPHRAIM
GONGALI SALE ADOLPHE
GUS SCHROEDER NGANG WANKI
HASSAN ALHADJI OUSMAN
IBRAHIMA BABA
KALDA GABRIEL
KAMWA DJE UGO PA TIENCE RITA
KAN AKENJI FRANKLIN
KEDY K YT ONG-HEN PERNELLE NANCY
KOJOUO CHRISTIAN VALDANO
KOUOPIT AHMED FAKI
KOUOSSI JONAS
LAYINGA PAUL SEMTENTAM.
MBESSOH MICHEL
MBIAKOP MBAKOP LOIC STEPHANE
MBOLE ONDUA DANIELLE PIERRE
MBOMOURI NDJANG BIEN VEN U
MENDO ZE MARIE-JOSEPHE
MENGUE STEVE WILFRIED
MINKOULOU CHARLOTTE DENISE
MOHAMADOU BASSORO
MOKOM VALERY ASANGA
MOLO SOTHERIE ESTELLE
MOSSOMO OLANGUENA ARLETTE
MOUBARAK HAMADOU
MOUTSI MAMBA PETIT ROGER
NDEME MOUIGNY MBOSSA DANIELLA SASKIA
NDOME ESSOMBE CLAUDE MARCELLE
NDOUMGA MÜLLER
NEBARE MALOBA CECILIA
NEKOUSSAYO JEAN-BOSCO
NGANDO LOBE ARMANDE NINA JESLYNE.
NGATSIBAÏ GANAVA
NGO BALEP SOPHIE NAOMIE
NGOCHI CHEFOR
NGOKSEU MICHEL D’ALEXIS
NOONO BERNADETTE SALOME
NGONO OHANDJA AGATHE DANIEL
NGOUA NE NZOGO UONG GHISLAIN
NO UFOR NELSON NOHONA ZEH
NO UIDJOL PRINCE THIBA UT
NHANA CK Es THER MERLISE
NJA MFA NO UKEU CORINNE
NJE UPI NOA TCHOU MICHELLE GRA CE
NJI THEODORE MENCHENG
NJING UM RAITU YEA PANN
NKE PROTAIS BER TRAND
NKOLO ANNE GYNA
N’TAGNOH MAFOMA GHYSLAINE FABIOLA.
OUTTA TABI ARMEL JOEL
PATU AWALU
PAZIMI MASSAH DENISE JULIE
SALI HAMAN
SALIHOU ALKALE
SANGUI ELOCK JUDITH LAURE
SEINI BADJO HAMADOU
SHEWUN CHE BERTRAND
SINI KODJI KWAKMA
SONGUE LILIANE INES
TCHOMBE ZEBAZE VANNELLE MILLIE
WONGOLO AKENDE EMILIE NICOLE DIANE
YINIKEH GIYOH PERPETUA
YOUDA MA ‘FOTOULAH MARILYN
YOUNOUSSA BOUBA
ZANG AMOUGOU BERTRAND.

The oral examination will take place at ENAM, on Monday 10 September 2018 at 08:00 am. The eligible candidates are expected to be present at 07:00 am prompt at the great amphitheater with their national identity card.

LAISSER UN COMMENTAIRE

S'il vous plaît entrez votre commentaire!
S'il vous plaît entrez votre nom ici