ENAM Results 2018 Cycle B Administrative Division Cameroon & Financial Division (admissible)

0


RÉPUBLIQUE DU CAMEROUN
Paix – Travail – Patrie
MINISTERE DE LA FONCTION PUBLIQUE
ET DE LA REFORME ADMINISIRATIVIE
MINFOPRA CAMEROUN
No 0228 / ENAM/ DG / Yaoundé, le 07 September 2018.
ANNOUNCEMENT
The Director General of the National School of Administration and Magistracy (ENAM) announces:
The following have been declared successful for the oral part of the Competitive Entrance Examination into cycle ”B” of the Financial Division, for the recruitment of 110 Pupils for the 2018-2019 academic year. 
In alphabetical order they are:
I – Section Impôts (30 places ouvertes).

Noms et Prénoms
ADIDJA TOU ABDOULAYE.
AKA TEH SIMO CAROLINE
AMBASSA ENGUELE JOAN AUDREY
ANABA ABENA JACQUES BERTRAND
ANANDE BLESSING NGUNAN
ANANGUE TSAGUE DARIUS DILANE
ANIKE ONGUENE ALIDA ANGE
ASHU AGBOR VICTOR/NE ENEKE
BEA MIRIAM BAFIMBA
BEKOLO BE KOLO CASIMIR
BEKONO MVONGO MIGUEL MARTIAL
BOMBA YE JULIEN
DICKO MARTHE
DJANT ME MIMBIOL STEVE KISITO
DJEUMO KEOU FRANCOIS
EBAMY MABONG ERIC
EDIBI E VINA MARINA
EKANI NTO SERGE MARTIAL
EKWEL EWANKE MARIE CHANTAL
ENDALE NAMA NADEGE
ESSAMA AGNES MURIELLE
EVINA MEMANA RAISSA DAHLINE
FADIMA TOU HAMAN ADAMA
FADIMA TOU MAMMAN
FETUOH VANESSA PEKWANGKO
HONGIE RODULF HONGIE
ISSIAKOU BOUBA
KAMDJE CHOUDJA AYMAR JUNIOR
KAMTA MOFFO BEAUVALICE.
KEMGOU TANIKEU CARLOS
KIMASSENDI ADELINE GAELLE
KINYUY BLAISE-PASCAL MBUNGAI
KOM KAMSEU LARLSSA NIKSONNE
LANG NESTOR TEM
LASHU ELIZABETH KINYUY
LISUKE ESTHER MAGRIEB
MAIRAMOU DASSO ISSIAKOU
MAMGUE FOTSO LUTRECE
MANGA ZANGA EDOUARD JUNIOR.
MBA NADEGE MARGUERITE
MBABI ESSOLO PHIL CHRIS JR
MBAZOA NDI ODILE
MBEDE MARIUS DIMITRI
MBELLA BANGUE ERIC SIMONNET
MBOUMEJI OBEN CHRISTIAN
MEFIRO NGOUNGOURA LEILA ABIBA
MELINGUI CAROLINE BERTINE
MENDOUGA RAISSA CATHERINE
MENGUE ASSOUMOU DIANE BELINDA
MENGUE ONDO CAROLE
MFOPOU MARIUS GIOVANI
MGBAROUMA HADIIA AMINA
MINKOULOU ZE OVIDI LUC DANIEL
MOAMEDJUE MIMBOUOK PATRICK DUVALL
MOHAMADOU AMINOU ADAMOU
MOHAMAQQU MOCTAR
MOHAMAOOU MOUSTA PHA
MOKALA PA TRICK ROMEO
MOUNIRA MOCTAR SAOUDI
MPOULI MPOULI AYMARD RODRIGUE
MVOGO EBOSSO PROSPER BONIVAN
NDENGUE NDENGUE JEAN BAPTISTE
NGO MAKANG PAOLA HONORINE
NGOBA EPOTIE JEANNETTE MAJOLIE
NGOBIYO NKOUNDE LELE IRENE
NGONO MIMBANG POUPEE
NGOURA TONG ARISTIDE
NG WENYI DORIS NWUNASUNGAZI.
NYINGCHO JOEL
OUMAROU BELLO
OUSMANOU YAOUBA
PAHAPA OUMAROU
PEHEDE DIGAI AMINATOU
POKAM KAMDEM FABRICE
RENGOU LAMARE ABDEL CHACOUL
SHEI CARINE NKAPYI
SOUAIBOU HAMA YADJI
TAMBO ROMEO GYLDAS
TANCHO ANNABEL BIH
TANTO SHALLOTE LE NYUI
TCHIUNKA NGANTAT LACOSTE LAFLEUR
TEDONGMO AROLE MESBINE
TSIDIE NGUETSA ROSY VANESSA
YOUSSAOU HAMADOU
ZARIATOU TERRI KOUDA
ZE WINNIE-PIERRE
ZENABOU MOHAMAN TOUKOUR.
Il – Section Trésor (30 places ouvertes.

Noms et Prénoms
ABADA ZE MERCEDES URIELLE
ABESSOLO ONANA ORNELLA RAISSA
ABINA PAULIN
ADAMU IDRISSU
AFALAGAN BESSALA BORIS KEVIN
AHMADOU MOHAMAN BELLO
AMBONO ELOUNA CLA UDINE
AMOUSSOU NKEBENG LILIANE
ASSOGO ADE LINE VICTOIRE
AVEBE ONANA ALBERT EDOUARD JUNIOR
AVEZO’O ESTHERE MIREILLE
AYIAGNIGNI ABDEL FADIL NASSER
BAYANG LOUIS DECHANCE
BEDENA ALICE.
BENAE MPEKE BLAISE PASCAL
BIDIAS MPON SANDRA
BIKELE OTSALI JEANNE LAETITIA TALIA
BILE PATRICE BIENVENU
BISSOU AUGUSTIN JEAN COLOMBE
BOUAMBO BLAISETTE
BOUBAKARYSAU
CESAR MOUKOURI NTONE ROUDOLPHE DODET
CHE MFOMBONG HOWARD
CHRISTABEL TIEMA
DAODA CHRISTOPHE
DIEM DIEUDONNE SAMUEL
DJIBRILLA ABDOULLA YE
EBALLE ESSAME ALBERT SIEGFRIED
EKENGLO ESSELEM YVAN VANNICK
EKWALE SARAH DIMBE AWUH
ELANGA FAMA HUBERT DIETRICK
ENDANGTE ARISTIDE BEBETO
ENGUENE PE YOU EI. YSEE IBRAHIM
ESSAMA JOSEPH DESIRE
ESSIMI KAMBA BRICE CHRISTIAN
ETOUA BORIS AUDREY
FAWA B FIDELE
FE UDJIO TCHOUNKE U NATHAN
FOTSO CHOUDJA RICK GABRIEL
GHAIFEH ELGA YIVEN
GOUMALA ABEL
HAMO PA TRICE
HAQWA MA-ESQUMBA MEIR.
HASSANA TOU HAMADOU
HONGIE ROLAND NK WIENGHOMBUOEN
KALISSOU FLORENCE
K OUGANG NG UIMKENG SORELLE
LONDO ELINE GERTRUDE FERNANDE
LONTCHI AMIRINE
MAFOGANG DANIELLE PATRICIA
MAIANI DA YANG MARIETTA
MAKULA TITUS TANGU
MAMAH MBONDII MARCEL NELSON
MASSENOMEBO LUCIEN SERGE
MATHIO ELENDA EMMANUELLE SONIA
MBA GIRES LANDRY
MBANI NGONO LEOCADIE GISELE
MBENG ARREY LUCIEN BESONG
MBIANG NKWOH RAOUL
MBOLE NNA GERMAINE EUGENIE
MBOUOBOUO IBRAHIM CHERIF
MEDIA MVE NELLY NOELLE
MENYALA NGOLONG CARMEN
MFEG JOSEPH CYRIAQUE SOSTENE
MIN YEM SOPHIE FRANÇOISE
MOHAMADOU AMINOU
MOHAMADOU AMINOU GADJI
MOHAMADOU lAMINOU BABA
MOUSSA SOULEY
MOUSTAPHA SANDA
MOUT MARIE JILL REINETTE
MOUYEME ESSIE CHRISTIAN
MVOGO MICHELE YELENA
NANG DOROTHY CHRISTELLA RAISSA
NANSI NGAGUE MICHELE GWLADYS.
NCHIMINYI RAH/MA TOU TREMEH
NDIFOR NADINE APONKWERE
NDIKLAÏFA FANGO CLEMENCE
NDONGO BEAS LOUISE CARINE
NDONGO SECK ROSETTE
NGA NDZANA CECILE KLOD
NGNINTEDEM KENFACK MATHILDE
NGOLE EBONG DESMOND
NGONO SOUGA JULES FLORE
NGOUWOUO YOUNCHA WOU
NGWA CULBERT CHI
NJIFON THOMAS
NJONGA SALT! NERUCHA
NKENGFOR ELVIS MBUAJIA
NKINDA BEKONO BERENICE
NKOMO ME NKOMO ROGER DIMITRI
NSANG EPOLE LEOPOLDINE
NTYAM BERTHAULD
ODZOLO STEPHANE MARIE
OLO EKORO JOLIVER NOVY
ONANA AMOUGOU ALBIN JUNIOR
OUMAROU SANDA HABANE
OUSMANOU DJIBRILLA
OUSMANOU OUMAROU.
PENN ELVIS MULUH
POHLA OJONG EDIAGE EDDY
SALAMA TOU DOUDOU BOUBA
SAMINOU BALKISSOU
SANDA ADAM KONGAI.
SIDDIKIABOUBAKAR
SIME DJOMBE JACKSON
SONGUE MAN! ANAZARINE DAHUA
SOUKA YNA TOU BOUBAKARYSOUMBI DJAOUDE
SOUKEINA TOU
SOUNTCHEFIT MARTHE CHRIS TELLE
SOUSSEE MARIE
TABE JULIUS ASHU
TAMBE JILL ENEKE
TCHA MBA HOUABET MEVIRE REG/S
TCHOMBE TSAFACK ARMELLE
TSAGUE JOSIANE LINDA
TSOGO NKOA MICHELLE
WANDJI NYAMSI WILLIAM LUDOVIC
YAKUM DESMOND FONBOM
YOUNOUSS SAU OUSMA NE
ZESSIE KOUO INES BECKY
ZRA JEAN
ZUE ZUE JEAN-MARIE.
IIl – Section Douane (30 places ouvertes).

Noms et Prénoms
ABAH-FILS YABOYA AHMED.
ABAKAKA MAMADOU
ABBA SELANGAI SAMIRATOU.
ABBA YADOU BARNABE
ABDEL-AZIZ
ABDOUL AZIZ YAYA
ABDOULBAGUI HAMADOU
ABENG ABAH MARIE NADINE GAELLE
ABESSOLO MBARGA LEONCE CASIMIR
ACHU FRANKLIN TAMUNAG
ADJA YENG CHRISTELLE GAELLE
AISSA TOU HAMADOU
ALLAHGUEDEM NDOUNGANADJI EDMOND
ANDY MBIANA MARIE CHANTAL
ASONG NDOBEGANG
ATEDZOE ATANGA BENOIT DIEUDONNE
ATOU MVOGO ARNAUD
AVAH EDOA BIKO MARCELLE
AWONO EKANI JEAN PIERRE
AZEFACK MARIE NOEL
BANACK LIBALLA JEAN MARC
BANBETO BIRA ANTOINE
BARBEOM ME DJEI. GUYLAINE AUDREY
BELINGA YVES TONY
BELLA CELINE HENRIETTE
BESSALA MARIE JOSEPH
BEVOYA THERESE
BIKELE MANGA MARIE ESTHER.
BILLE ALVINE TIFUH
BIYO’O ONGONO MARGUERITE
CHO DONALD SAMA
CHO GERALD AKENJI
CHURINDE LYSETTE LEUNCHUMEH
DONGMO FOUEFACK ROY KEVIN
DOUBLA FRANCOIS
EDZOA AMBASSA GASPARD
EFFOUDOU A WUSSY GEORGES EMMANUEL
EGBE GRACE EGBE
EKOSSO EKOBE EMILIE PASSY
EMILIA ETEBE MESOE
EMINI EBO’O JEAN YVES
ENGO NKO’O NASSER
EPOH ESSOH DA NIEL JUNIOR
ETCHI ALBERT LUA
ETONE NKWELLE MALVIS MAKOGE
FOMBAD THERESE NGO
FORBON VICTOR NDASI
GOMBITANG A SEYI A OOUM STEPHANIE GEORGETTE
GUSTAVo LAO
HABIT MBIAPO VALERY WILFRIED
HAMIDOU DJAFSIA TARA
HARANGA OLIVIER
HAROLD WILLIAMS NTYAME IUNIOR
HASSANA TOU MAL MOUSSA KODA
KEMKA TSA YEM MITTERANT
KOTTO DIKOUME GUILLAUME III
KUMA WANLO KENNETH.
KWEYILA FINLEY
LIKAMA TA BELLO EMMANUEL
LITASSOU BORTOUANG ALBERT
LOUIS SAMUEL YOMBO
LYONEL DINGA LYONGA
MANDARI NADINE
MANY AMOUGOU BORIS ISAAC ARSENE
MBARGA ESSAMA PA ULLETTE LOETITIA
MBOBDOUAN NKEU JACQUES BOSSIS
MBOUOBOUO NSANGOU ISAAC JULES
MBUA OTTO NJOKU
MENGUE YANNICK
MEWOLY ATEBA AMBROISE VIVIEN
MIANKELO SYMPHORIENNE CLODIA
MOTANGA NGANJO GEORGES
MOUNSANDE POUMIE SA MA
MPAH MARTIN FRANK OLIVIER
MVOGO OTTOU LENNY FRANTZ EMMANUEL
NAMA KOUNOU LOUIS PA TRICK
NDAYO KAGO LINDA
NDJIKI HEUTCHOU GUILENE MORELE
NDZIE ABONDO ISABELLE MARIE LOUISE.
NGAH FOE COLETTE GLWADYS
NGALA LOUIS MBUH
NGAMY TANGMO LOUIS ARTHUR
NGANMOU-NKOUAMOU JEAN-KALVAIN
NGOMOU SAKAM WILLY CHRISTELLE
NGONO NDANDONG MARLENE PRISCA
NGONO OKALI EMMANUEL
NGONO OWONA URSULE
NGUEMA NGOUNOU WILLYST EVE
NGUENG CELINE MARISA
NGUI KUETE CLARISSE
NGWING PENANJE NKEPANG
NJAMA BOYOCK MARTIN
NJOLLE NDEMA AUDE CLAVELLE
NIOMGANG DJOKOE ANAEI. DIANE
NJUMBE GERMAIN NDE
NOAH JOSEPH
NSOMO MARIE ODILE
NTOLO ONANA ANNE TERESA GL WADYS
NZOUATCHAM ADAMOU MOLIERE GAUTIER.
ODI III JEAN BERTRAND
OMGBA ARMEL MAXIME
OMOHOGA NIMA GALIMA PAULE
PATOU OUMAROU ISSA
PRINCE DIVINE EBONG NGOLE
SADIO TCHIFFO ULRICH
SALEH ABOUYA
SALLA ESSAMA MARCEL KEVIN
SEN MINA CAROLE PIERRE
SOULEYMANOU MOUSSA
TABI BOULEK MA THIEU LIONEL
TAFRE PETSOROWO GEORGES
TCHAKAOW DOURGA JULIE
TCHEDJE FEUNOU AMANI
TCHOUZOU KEMAJOU LA CAMTARELLE
TEGUIA KAMGAING FABRICE
TOTEU MBA GUY
TOUKO EMAGOUE BRICE
VESSAH AMADOU
WANKO CHIMI MARCEL DONALD
WHOPOBUI NDIFONTAH LOVELINE
WUTTIDMA ROLAND BONGWO.
IV – Section Prix, Poids et Mesures (20 places ouvertes).

Noms et Prénoms
ABDOULAYE ABOU TADJA.
ABOUTOU ABONDO ALBERTINE
AKA ‘A PASCAL CHRISTIAN JUNIOR.
AKOUMBA ZEH STEVE RODRIGUE
AMA YA FOUDA ARLETT E STEPHANIE
AMINA TOU ABDOURAHMAN
AMINATOU MAMADOU
AMPOUONG MBAME ZOAME CYNTHIA LINA
ASALE QUEEN DIONE
ATANGANA DIEUDONNE CEDRIC
AYABA AGUY GAELLE
AYINDA BEKONO DIANE VALERIE
AYISSI MANGA MARTIAL
BAHANE DJOGO SYLVIE
BANGUI ANTOINE
BELINGA FOFOU JUNIOR YVES
BENGONO MEBARA PIERRE PHILIPPE
BIPAN KLEIN BERTRAND COLIN
DJAOU WE ADELPHE
DJOFANG TANK E U JUSTIN HORUE
DJONRA LOURNA
DJOTI Il THIERRY HANS
ESSI LUC.
ESSOMBA ESSOMBA DIEUDONNE GAEL
EWALA ABESSOLO HERVE CHRISTIAN PIERRICK
FLONGAI SAMUEL
FONKAM MADEFO ORNELLA
FOUOBA DOUBLA FIDELE
GAH TCHISSABOU OUSMANOU
ISSA METEWERE
KAVOU MERAB
KINGA GILBERT KOTEM
KOUAKEP KOUA HOU ALBERT CHANEL
KUETE TCHADIE WILLIAMS PARFAIT
LAAH SYL VA NUS PEKEKEH NJOM.
MAITOUA YE MOUIGOUM ADELE
MAMBOU NTEUM CLAUDE GAELLE
MANGA KEUATSOP ALBAN BORIS
MBARGA LAURENTARSENE
MBIADA TADJA LEONEL WILLIAM
MEFIRE NGOULOURE SOULEYMANE
MEY ABOUYA
MVOUE ANABA MYRIAME FANNY
NANA HEUYA GASTON
NGAH TSANGA AUGUSTINE STEPHANIE IREINE.
NGANGUE AGNES RAISSA TEDDY
NGNAKA MVOUTI GUY ROMARD
NKOA CHRISTIAN
ONDOUA BALLA STEVEN
PENKA K UETE JAMES PATRICK
PIERRE DIMITRI ARNAUD ILUGA
RIM ALAIN RAPHAEL
SOP FONDJA MORINE LEA
TABOKAM SEIGNING DORVAL
TAMBI ANDISON AKPOR
TANGKA DELPHINE LEINYUY
TCHAKOUNTE PA YONG GAELLE
TCHOFFO KAMTSAP SOLIANE
TENGKEU ERIC OSCAR
WANG-BARA NGAFTOING SAMUEL
YMELONG ARNOLD MARIUS
ZEH ANICET THIERRY.
The oral examination will take place at ENAM, on Monday 10th of September 2018 at 08:00 am. The eligible candidates are expected to be present at 07:00 am prompt at the great amphitheater with their national identity card.

Anciennes épreuves des Concours et examens de l’écoles du Cameroun

Vous en avez assez de perdre du temps à chercher des ancienne epreuves de concours et des examens officiels. Dans ce site vous trouverez les derniers sujets des examens nationaux (G.C.E, CAP, BEPC, PROBATOIRE, BAC, BTS) et ancienne epreuve de concours d’entrée aux grandes écoles du Cameroun telles que: ENS, EAMAU , ENAM, ENIEG, IRIC, IFORD, IDE, ENSET, ESSEC, IUT, FGI, FASA, FMSB, ESSTIC, EGEM, ENSP, ENSPT en libre accès sur le web… mis à votre disposition par les étudiants en master, en doctorat et des enseignents.


   ⇒Annciennes épreuves de Concours

⇒Annciennes épreuves de l’examens


 

LAISSER UN COMMENTAIRE

S'il vous plaît entrez votre commentaire!
S'il vous plaît entrez votre nom ici